Nieuw „Mislukking der economische conferentie zou voor Europa een ramp zijn" LT.B.-tuinders kraken harde noten over de prijzen regeling Communistische regering wil iedere oppositie doen verdwijnen Meer sigaren op komst Voor 35 millioen aan militaire voorraden naar Griekenland 7° jaar geleden, :aak vestigden! :e etalage >ere 3 tuwe ülage dagen uffetjuffrouw ngen i; Voor Alkmaar en omgeving bureaux: VERKLARING VAN HIRSCHFELD Plenaire zitting aanvaardt rapport der Werkcommissie Bevin sloot de conferentie van slechts vier dagen West-Duitsland ook bij de besprekingen? Nieuwe arrestaties in Roemenië Geen overeenstem ming te Batavia Heden besprekingen over trein si tover keer 50 boeren per maand naar Australië Z.H. de Paus naar Gastel Gandolfo Treinontsporing te Amsterdam Prawda spreekt van Amerikaanse interventie Strijd met vak-technische organisaties in een acuut stadium provincie Drenthe. Ier geallieerde sol erkerkhof te Assen in. ngstelling voor kunstschatten" >te Oostenrijkse ten- an kunstschatten uit Donderdag jl. werd een enorme belang- taan. Reeds meer dan hebben eeh bezoek ïuseum gebracht. van het publiek is )ok te bezichtigen en Vrijdagsavonds rijke cliënten er eer in, ook n hopen ook ijn. een speciale bijzondere jrdelige genre teit gedurende van waarde- lere midden- «sten. r SCHAGEN iet bezit zijn van een >r a.s. en jonge moe de genummerde bon- p onderstaande dagen len plus event, overige tters A tot en met D Juli letters E tot en ensdag 23 Juli letters rar. Tuli geheel van 912 lag 23 Juli geheel van Juli geheel van 912 2 Juli geheel van 9 1 24 Juli geheel van geheel van 912 en 23 Juli geheel van geheel van 912 en 25 Juli geheel van :1 Juli. letters A tot en sdag 22 Juli letters E ur; Woensdag 23 Juli 12 uur. dg duikboot1 iu het waren nauwelijks te licht. De boot lag sblokken, die volge- mosselen. Uit een romme koraalstruik m zich er achter te Hoorc redacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten- Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 e. p. mm.; minimum ƒ2 50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhoflands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) WOENSDAG 16 JULI 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11278 ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank KOMENDE TWEE WEKEN zullen beslissen of de economische conferentie voor Europa zal slagen of mislukken", zo verklaarde Dr. H. M. Hirschfeld, plaatsvervangend leider van de Neder landse delegatie, tegenover Nederlandse verslag gevers. „Het laatste zou voor Europa een ramp be tekenen." Wil de conferentie slagen, dan moeten de vertegenwoordigen de landen bereid zijn hun na tionale plannen te wijzigen, wanneer het plan voor geheel Europa zulks wenselijk maakt, aldus dr. Hirschfeld. Hij deelde mede, dat de deskundigen van de Benelux ieder voor zich en allen tezamen het geheel zullen vertegenwoordigen. Zo kan b.v. een Nederlandse afgevaardigde in een bepaalde commissie de hulp inroepen van Belgische of Luxemburgse adviseurs. De huidige conferentie zal niet werken volgens het sche- ,ma van de V.N., dat als te of ficieel en tijdrovend wordt be schouwd. Men zal op zakelijke wijze te werk gaan en alle po gingen in het werk stellen voor 1 September gereed te komen, aldus dr. Hirschfeld. De derde en laatste plenaire ver gadering is gisteren bijeen geweest. Bevin begon met er op te wijzen dat, hoewel in het Zondag aangenomen rapport de woorden „voorlopig met uitzondering van Spanje" waren weggelaten de toestand op dat punt niet veranderd is. Spanje blijft dus uitgesloten. Spaak, sprekende uit naam van de Benelux, beval aan eerst op korte termijn de dringendste kwesties te regelen. Daarna kan dan met ver eende krachten worden gewerkt aan de problemen op langere termijn. Hij haalde een artikel van een Brits journalist uit de oorlogstijd aan handelende over de toekomstige vredesconferentie. Volgens dit arti kel zouden de landen de vrede meer dienen wanneer zij zich afvroegen „Wat ben ik bereid .te geven" dan wanneer zij slechts zoveel mogelijk eisten. Spaak drong er op aan, in deze geest met het werk te begin nen. Nadat gebleken was, dat er geen bezwaren waren, verklaarde Bevin het rapport van de werkcommissie voor aangenomen. Hij deelde mede, dat de commissie van samenwer king hedenmorgen zou vergaderen. Bidault sprak woorden van lof over de geest van samenwerking en de spoed, die de conferentie hebben gekenmerkt. Hij qchtte dat een goed voorteken met het oog op het vele en zware werk, dat nog moet wor den verricht. Hulde voor Benelux De leid.er van de Italiaanse dele gatie. Graaf Sforza, zeide met be- tnekking tot de goede samenwer king: „Het nieuwe woord Benelux in een wereld van wanhoop is voor ons allen een nieuw richtsnoer". Hij wenste de landen van de Benelux succes met hun initiatief, en sprak de hoop uit, dat er eenmaal een tijd zou komen, dat alle landen zich een woord als benelux zouden aanschaf fen om de goede betrekkingen met hun naburen aan te duiden. Bevin sloot de conferentie met de woorden „Ik geloof, dat ik kan ver trekken met de overtuiging, dat de landen van de wereld het eens wen sen te worden als zij daartoe gele genheid krijgen. De commissie van samenwerking zal zeker in deze geest werken". Thans, vier dagen na het begin van de besprekingen maken de af gevaardigden zich gereed naar huis te vertrekken; een recordtijd voor de naoorlogse internationale confe renties. Zij laten het aan de deskun digen over een overzicht op te stel len van de economische hulpbron nen en de benodigde hulp. De deskundigen beginnen heden met hun werk en zullen vermoede lijk tot eind Augustus in Parijs blij ven. Hun rapport voor de V.S. moet tegen 1 September gereed zijn. Al vorens Bevin naar Londen terug keert zal hij vermoedelijk de eerste vergadering van de commissie van samenwerking leiden. De plaatsvervangende militaire gouverneur van de Amerikaanse zone generaal majgpr Keating, heeft verklaard, dat een delega tie van de westelijke zones van Duitsland waarschijnlijk ,,op la tere tjjd" de economische bespre kingen te Parijs zal bijwonen. De Amerikaanse autoriteiten heb ben er van afgezien een delegatie van de Amerikaanse zone naar Pa rijs af te vaardigen, daar zij van cordeel zijn, d'at de voorbereidende besprekingen beter zonder aanwe zigheid van Amerikaanse functio narissen zouden kunnen plaats hebben. In de opdracht wordt te vens aangedrongen op maatrege len om „Duitsland in staat te stel len een maximale bijdrage tot het herstel van Europa te leveren." Bevin heden naar Londen terug De Britse Minister van Buitenland se Zaken, Bevin, zal heden uit Parijs naar Londen vertrekken. Na een diner zijn de leiders van de delegaties der Parijse con ferentie in gesprek. Links mevr. Bidault met de Griekse en Turkse ministers. Rechts George Bidault. REUTER verneemt uit Boekarest, dat de laatste 24 uur ongeveer 100 leden van de oppositie te Boekarest en in de provincies zijn gearresteerd. Dr. Julius Maniu, oud-premier en leider van de nationale boerenpartij van Roemenië, behoort tot de gearresteer den. Te Londen is men van mening, dat deze nieuwe golf van arrestaties van leden der Roemeense oppositie de meest ingrij pende en meest betekenisvolle is sinds het aan de macht komen van de regering van Groza. Op een Brits protest wegens reeds eerder plaats gehad hebbende ar restaties van leden der oppositie had de Roemeense regering ver klaard, dat zij zich geen wetgevende en administratieve maatregelen door een vreemde staat kan laten opleggen. Verder had de rode rege ring geantwoord, dat het vredesver drag, waar in de Britse nota naar wordt verwezen, andere staten niet het recht geeft van controle op en interventie in de aangelegenheden van Roemenië en anderzijds Roeme nië de verplichting oplegt om maat regelen te nemen tegen een organi satie welke aan de Verenigde Naties vijandige propaganda voert. Behalve Maniu, behoren tot de thans gearresteerde leiders van de Boerenpartij: Ino Michalache (vice- voorzitter), Nicholas Penasco (alge meen secretaris) en echtgenote, Ilie Lazar en Nicolas Calandino (beiden ex-ministers) en hun echtgenoten. De gebouwen van de Nationale Boerenclub en van „Dreptatess", het blad van de Nationale Boeren partij, zijn door de politie bezet. De 74-jarige Maniu is zowel de stichter als de leider van de Roemeense Boerenpartij. Van 1928-1930 en van 1932-1933 was hij minister-president, in 1944 plaatsvervangend minister president. Hij is de voornaamste lei der van de oppositie sinds in 1945 de communistische regering van Pe ter Groza werd ingesteld. Naar verluidt heeft Maniu Dins dag gezegd: „De Roemeense rege ring heeft sinds zij tegen de wil van het volk de macht in handen heeft genomen niets anders ge daan dan de gevoelens en de be langen van de bevolking kwetsen. Senora Peron naar Parijs Op de Argentijnse ambassade te Parijs is verklaard, dat senora Peron 21 Juli a.s. uit Portugal in de Fran se hoofdstad zal arriveren. Simultaan seance van Ghestem De wereldkampioen dammen, de Fransman P. Ghestem, hield Dins dagavond een simultaanseance te gen 42 dammers uit Helmond en 'omgeving. Ghestem won 36 partijen, speelde er vier remise en verloor er twee. De vrees is gerechtigd, dat zjj ook thans alleen met de door haarzelf en haar beschermers gestelde doeleinden rekening zal houden." Te Londen is men van mening, dat nu de leider der Boerenpartij, Ma niu, een van de belangrijkste poli tieke figuren van voor de oorlog in Roemenië, met de belangrijkste par tijfunctionarissen gevangen is geno men, men slechts één ding kan con cluderen, namelijk, dat de regering heeft besloten om de voornaamste oppositie in Roemenië geheel van het politieke toneel te doen verdwij nen. Daar verleden maand Petkof, leider van de voornaamste partij der oppositie in Bulgarije, en en kele weken daarvoor Jovanovic, leider der Joegoslavische Boeren partij, gearresteerd zijn, schijnt er een algemene actie op touw te zijp gezet om alle actieve opposi tie-bewegingen in de Balkanlan- den te verlammen of uit de weg te ruimen. niNSDAGMIDDAG wer- den de besprekingen ten paleize Rijswijk voort gezet. Aanwezig waren van Nederlandse zijde dr. van Mook, de leden der Commissie-Generaal, dr. P. J. Idenburg, dr. P. J. Koets en van Republikeinse zijde de Ministers Sjarifoeddin, Gani, Setyadjiten Leimena Aneta meldt dat defi nitieve overeenstemming niet werd bereikt, noch ten aanzien van de gezamen lijke gendarmerie, noch ten aanzien van he.t sta ken van de vijandelijkhe den rondom de demarca tielijnen. Naar Djokja vertrokken BATAVIA, 16 Juli (Aneta) De Republikeinse premier Sjarifoeddin en de vice-premiers Setiadjit, Gani en Leimena zijn hedenochtend per Nederlands vliegtuig naar Djokja vertrokken. Sjarifoeddin verklaarde tegenover Aneta, dat hij naar Djokja ging met de uitgewerkte Nederland se voorstellen voor een gemeen schappelijke gendarmerie. Setiadjit zeide, optimistisch te zijn. Een republikeinse woordvoerder deelde Aneta mede, dat het Repu blikeinse kabinet vandaag in een spoedvergadering bijeen zou komen. Later op de dag werd het vliegtuig te Batavia terugverwacht met een Republikeinse autoriteit, waarschijn lijk Setiadjit. Harriman bij de Paus Z.H. de Paus heeft Dinsdag de heer Averill Harriman, handels- secretaris van Amerika, in particu liere audiëntie ontvangen. Naar uit betrouwbare bron wordt vernomen, zullen binnenkort weer wat meer sigaren aan de markt kun nen komen, tengevolge van het feit dat de achterstand, die bij de fabri kanten over een tijdsverloop van twee maanden ontstaan was in de verwerking der grondstoffen, thans mag worden ingelopen. Verschillende fabrikanten hadden nl. de grondstoffen, die zij toegewe zen kregen, niet in hun geheel ver werkt. De productie houdt nu gelijke tred met de aanvoer van de te ver werken grondstoffen. De aflevering zal geleidelijk geschieden, daar de voorraaapositie en derhalve de pro ductiemogelijkheden niet voor iedere fabrikant dezelfde zijn. Heden worden in het Ministerie van Economische Zaken te Den Haag de besprekingen geopend tussen een Nederlands-Belgische delegatie en een delegatie welke bestaat uit vertegenwoordigers van de Brits-Amerikaanse zóne in Duitsland, over de inschakeling van de Wcst-Europese havens in het verkeer met Duitsland. Van Nederlandse zijde zal als leider optreden mr. S. T. J. Teppe- ma, directeur van de buitenlandse economische betrekkingen, terwijl de Belgische delegatie Onder leiding staat van de heer H. de Vos, direc teur-generaal van het zeewezen. Nieuwe Britse Consul-Generaal te Batavia Het Franse persbureau A.F.P. meldt uit Londen, dat Francis M. Shepherd, de Britse politieke ver tegenwoordiger in Finland, sinds October 1944, volgens bekendmaking van het Engelse ministerie van bui tenlandse zaken, tot Brits consul- generaal te Batavia is benoemd. Calwell, de Australische gevol machtigde voor de immigratie, die heden in Nederland zal aan komen, waar hij met de minis- sr-president, dr. Beel, bespre kingen zal voeren over emigra tie van Nederlanders naar Australië, heeft tegenover het ANP verklaard dat Australië can 1 Januari a.s. af maandelijks 50 Nederlandse boeren zal toe laten, die dan een a twee jaren op Australische boerderijen zul len werken, waarna het hun vrij staat eventueel een ander be roep te kiezen. „Tussen November 1945 en Mei 1947 heeft Australië 308 Nederlan ders toegelaten", aldus Calwell. „Er zijn echter duizenden aanvragen voor immigratie en verzoeken om inlichtingen uit Nederland binnen gekomen, doch het grote probleem is het tekort aan scjieepsruimte. Een der doeleinden van mijn Europese reis is dan ook meer scheepsruimte te verkrijgen". „Indien dit doel kan worden be reikt" zo ging Calwell voort, „dan kan Australië jaarlijks 70.000 immi granten opnemen. De Australische bevolking telt momenteel 7.500.0UU zielen, doch naar schatting zouden er 20.000.000 personen er in hun le vensonderhoud kunnen voorzien. Volgens mededeling uit Vaticaanse kringen, ligt het in het voornemen van Z.H. de Paus om aan het einde dezer maand, na de heiligverkla ring van de gelukzalige Catherine Laboure, zijn zomerverblijf te Castel Gandolfo voor geruime tijd te be trekken. Met de nodige voorberei dingen voor dit verblijf is reeds een aanvang gemaakt. De audiënties zullen daar tot de strikt noodzake lijke worden beperkt. Tegen midden October, het tijdstip waarop de ta- bella-audiënties aanvangen, zal de Paus naar het Vaticaan terugkeren. Door het te vroeg overhalen van een rangeerwissel liep vanmorgen tussen 6 uur en half reven een leeg per jonen treinstel, dat voorgereden moest worden, uit de rails van het meest gebruikte baanvak van het Centraal Sation te Amsterdam, n.l. dat richting Zaandam en richting Haarlem. Aanzienlijke vertraging van het treinverkeer in en uit deze richtingen was er het gevolg van, want de toegangen tot de laatste perrons van het C.S. waren ver sperd. Tegen acht uur vanmorgen was het spoorwegpersoneel er in geslaagd, de versperring in zoverre op te heffen, dat deeerste treinen naarfcde Zaan, alsmede die in de richting Haarlem konden vertrek ken. „DE BILT" GAAT UITBREIDEN Weerprofeten in opleiding De weerdienst te De Bilt breidt zich steeds meer uit. Reeds zijn 250 mensen in dienst van deze instelling, die dag aan dag „het weer voor ons maakt". Docli de hoge eisen, die de scheepvaart en vooral de luchtvaart stelt, maakt verdere uitbreiding dringend nood zakelijk. Tot dit doel zal in October een opleidingscursus worden ingesteld, waarop een dertigtal leerlingen met diploma H.B.S. B of Gymnasium B kunnen worden opgeleid tot assis tent bij de weerkundige dienst. De studietijd zal ongeveer twee jaar duren, onder welke tijd een tege moetkoming wordt uitgekeerd van f 6000 per jaar. Voorts bestaat er nog gelegenheid om te De Bilt op geleid te worden tot observator. Deze cursus duurt een week of acht. Ook meisjes kunnen aan de cursus deelnemen, doch zij worden meer speciaal opgeleid voor de binnen dienst. Ook zijn er plannen voor een nieuw instituut, doch hier zullen de beschikbare materialen wel een woordje medespreken. Dwight P. Griswold, hoofd van de Amerikaanse missie voor hulp verlening aan Griekenland, heeft voor zijn vertrek naar Grieken land enige onderdelen van de hulpverlening toegelicht. Er is voor 7.000.000 dollar aan relief-voorraden aangekocht, die voor verscheping worden gereed gemaakt. Voor 35.000.000 dollar aan militaire voorraden zijn op weg naar Amerikaanse havens voor verscheping naar Grieken land. Deze bestaan uit muildieren, jeeps en trucks, voedsel voor de Griekse troepen en munitie. Ongeveer de helft van het bedrag van 300.000.000 dollar, goedgekeurd door het congres voor het Griekse hulpprogram, zal besteed worden De Gilles uit Binche (België), die deelnemen aan het internatio nale volksdansfeest te Londen, trekken met de bijzondere hoofd tooi van struisveren zeer de aandacht. (Van onze redacteur) WIJFTIEN JAAR GELEDEN op 12 Juli 1932 waren honder- den tuinders op een warme dag bijeen in de grote concert zaal te Haarlem. Wij bevonden ons in het hart van de cata- strophale tuinbouwcrisis. Sindsdien is er h%el wat gebeurd. In de oorlog zei men, dat de tijden van de fancy-prijzen en, als gevolg daarvan, van het ontevreden tuindersvolk, nooit meer mochten terugkeren. Twee jaar na de bevrijding zitten we weer of nog? in de moeilijkheden. De guinte-essence daarvan is de regeling van de prijzen. Men ontkent natuurlijk de bezwaren van de huidige spanning tussen lonen en prijzen niet, maar kan de indruk niet van zioh afzetten, dat die sociale spanning voor een deel op de ruggen van de tuinbouw wordt uitgevochten. Dit kwam gisteren tot uiting op de vergadering, waar alle besturen van de tuinderskringen van de L.T.B., 6500 tuinders vertegen woordigend, aanwezig waren. Na de inleidende rede van dp heer Jac. Groen Az.n, de vakbonds voorzitter, welke rede men elders in dit nummer samengevat aantreft, werden door de kringleiders vele opmerkingen gemaakt. Men gaf al gemeen te kennen, dat men v,oor 100 pet. achter het bestuur stond, ook in zijn verzet tegen het mono polistische streyen van de vaktech nische organisaties, met name h,et Centraal Bureau voor de Tuinbouw veilingen. Het slot van de langdu- rjge vergadering was, dat besloten wer<j een telegram te zenden naar de Minister van Landbouw enz. en een deputatie op korte termijn af te vaardigen naar Z. Exc. om de be staande grieven te bespreken. In dit telegram wordt misnoe gen uitgesproken over het feit. dat ondanks het herhaald aandringen nu slechts minimum vergoedings- prijzen zijn vastgesteld voor spi nazie, andijvie, sla en spitskool. Het stellen van minimum vergoe- dingsprijzen dient voor alle pro ducten te geschieden, zoals bij het aanvaarden van de Tuinbouwre- geling 1947 is overeengekomen. De vergadering eist medezeggen schap via de Stichting voor de Landbouw bij het treffen van maatregelen voor de tuinbouw en protesteert ernstig tegen de ge voerde tuinbouwpolitiek. Verschillende sprekers hekelden de hoge prijzen in de groentenwin- kels en critiseerden vooral de hou ding van het Centraal Bureau voor de Veilingen. Men vroeg inlichtin gen over 't Duitse contract. De heer de Wijs van Obdam juichte, evenals vele andere sprekers, het houden van deze vergadering, hoewel het midden in het werkseizoen was, toe. Hij vond het onjuist, dat de regering de tuinders blijkbaar gebruikt,'om het volk goedkoop te laten eten. Hij wilde nadere inlichtingen over het vroege-aardappelen-drama. De rege ling voor de pootaardappelen is een groot schandaal. Het is goed, dat de zaak ten opzichte van het Centraal Bureau duidelijk gesteld is. Onze mensen moeten in het Centraal Bu reau meer voor onze rechten opko men. De heer Aardenburg vond, dat de zaak er weer hopeloos bij stond. Ei moet nu eens een einde aan ko men. Is er nu al antwoord op het telegram vgn het vakbondsbestuur? Het contract met Duitsland schijnt gereed te zijn, maar het is nog niet getekend. De heer Jong van Gr.oote- broek bepleitte zoveel mogelijk sa menwerking met de veilingen. De onderste lagen voelen dat wel aan, maar het zit blijkbaar in de kop stukken. De minister houdt zich niet aan zijn woord. Hij zou alleen met de Stichting over de agrarische be langen spreken en nu overlegt hij met het bedrijfschap. Burgemeester de Boer van Obdam vroeg inlich tingen over de exportprijzen. De aardappelen gaan blijkbaar weg voor 15'/2 gulden, een ander zegt voor II1/2, ma^r dan is de winst voor de exporteurs toch abnormaal hoog, vergeleken bij wat de teler mag ontvangen. Is dat allemaal zo, dan is het een schandaal van de eerste orde. Bovendien wordt op deze manier onze prijs in het bui tenland bedorven. Wij blijven op deze manier eeuwig sukkelen. Kan de georganiseerde tuinbouw zelf niet maatregelen nemen, door een .wagen, die te veel is, over te nemen? In zijn eerste antwoord op deze vragen besprak de heer Groen de oude kwestie van' de hoge marge in de kleinhandel. Het publiek legt zichzelf die hoge lasten op. Het vak- bestuur zal deze kwestie nog eens bestuderen, maar men moet goed weten, dat deze hoge prijzen niets te maken hebben met een te hoge prijs vo6r de telers. Het maakt in het geheel niets uit voor de klein handel, of een product op de veiling een paar centen meer kost, daar merkt het publiek niets van. De fout is, dat als de winkelprijzen hoog zijn of schijnen, men direct gaat kijken, of er bij de tuinder niet wat af kan. Er is nu een minimum- prijzenregeling gemaakt, maar ze wordt niet ingevoerd. De cqnse- quentie van deze onhoudbare toe stand zou zijn, er de boel maar bij neer te gooien, maar daar wil spr. niet toe aansporen. Men moet ech ter in Den Haag, ook bij het Cen traal Bureau, goed weten, dat wij het argument inzake de mening van de consument niet kunnen aanvaar den. Over de schuld aan het vroege- aardappelen-fiasco wil spr. liever niet verder uitweiden. Wij zullen de schuldige wel onderhanden ne men. Wat de heer de Boer van Ob dam zei, is in het algemeen juist, niet echter, dat de hoge overwinst in de zakken van de exporteurs ver dwijnt. Dat gaat naar het Land bouwcrisisfonds. Het is echter fu llest voor de tuinbouw, dat de ex portprijs pas zou ingaan, als de aardappelprijs op f 6.50 staat. Spr. gelooft niet, dat de kwestie met het C.B. een zaak van de kopstukken is. Het gaat hier om oen verschil van inzicht in de problemen, de veilin gen willen er financieel uithalen, wat er uit te halen is, zij zien niet de mens, die achter de economie staat. De andere standsorganisaties zijn met ons van mening, dat wij de organisatorische grondslag moeten blijven vormen. Wij hebben met de vaktechnische organisaties daarbij de verhouding 5050 aanvaard. Wil men die grondslag aantasten, dan zullen we het zelf doen, zonder hen. De heer Jong vertelt, dat de veiling De Tuinbouw te Groote broek er mee aan was wat de regeling voor de aardappelexport betreft. Zij hield de bonken een paar weken op, liet ze inkuilen en bracht toen 300 wagons voor ex port aan de veiling. De exporteurs stonden te trappelen van onge duld en ondanks verzet van alle mogelijke instanties gingen de bonken voor11 gulden er door, in plaats van voor f 6.50. Toen is de vrije export toege staan, met als resultaat, dat nog tweehonderd wagons voor export weggingen! De heer Hogervorst zou willen, dat er eens geïnterpelleerd werd over de tuinbouwkwesties, de heer de Boer vond, dat er met die ex portprijzen toch wel wat scheef zat en zei, dat de producent gemakke lijk de dupe wordt van de geleide economie. De heer Groen verdedig de het systeem der stortingen in het L.C.F. en vond interpelleren iets, dat je alleen doet als uiterste mid del. Er wordt evengoed persoonlijk invloed uitgeoefend. (Vervolg en slot pag. 2) aan benodigdheden voor de burger bevolking, de andere helft voor het Griekse militaire apparaat. Waar schijnlijk zullen alle toegestane fondsen bestead of uitgegeven wor den in het komende jaar. Volgens mededeling van de Griek se regering is de opmars van de 2500 guerillastrijders, die „gesteund door buitenlandse elementen" een aanval hadden ingezet op de Griekse stad Konitza bij de Albanese grens, tot staan gebracht. Volgens een telegram uit Mos kou, bevatte de Prawda een tele gram van de Parijse correspon dent, waarin beweerd werd, dat men in Parijse „perskringen" van mening is, dat Amerikaanse poli tieke vertegenwoordigers te Athe ne met de Griekse regering en de Griekse generale staf plannen aan het opstellen zijn voor een mili taire interventie door de Ver enigde Staten in Griekenland DE INVAL IN GRIEKENLAND Volgens de Parijse correspondent van de Prawda zouden, naar bericht w ordt, „niet-gepubliceerde artike len" van het Grieks-Amerikaans verdrag van hulpverlening een voor ziening bevatten voor overdracht van Grieks grondgebied aan de Ver enigde Staten voor het inrichten van vloot- en luchtbases. De Ame rikaanse militaire missie te Athene zou een voorstel gedaan hebben om Amerikaanse troepen, bestaande uit Amerikanen van Griekse afkomst, als „eenheden van vrijwilligers" naar Griekenland te doen zenden. De Amerikaanse vertegenwoordigers zouden hebben aangedrongen op overdracht aan de Verenigde Staten van het eiland Mytilene, dat inge richt zou moeten worden tot vloot- basis, voor het uitoefenen van con trole op de uitgang van de Darda nelles en voorts van gebieden in Macedonië en Thessalië, voor het inrichten van luchtbases, aldus de correspondent van de Prawda. Te Athene en omstreken zijn Maandag 2600 personen gearres teerd, die veracht worden van sabotageplannen. Officieel wordt bekend gemaakt, dat door deze nieuwe arrestaties het totaal aan tal personen, dat deze week in Griekenland is gearresteerd, meer dan 6000 bedraagt.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1