Nieuw Van Mook verwerpt het verzoek van Djokja om uitstel OORN Toestand zeer ernstig Middelbaar Onderwijs wordt bedreigd door ondergang Frans werkplan ingediend voor de vier technische commissies 50 gram Thee So. Vieringerwaard DIT BLAD! BESTRIJDT I00FDR00S AARUITVAL J Voor Alkmaar en omgeving De integrale vergoeding Oorlog dreigt opnieuw in Indonesië Republikeinen wijzen Nederlandse eis tot staken van het vuren af Sjarifoeddin rekent op militair optreden Republiek ontkent vernielingen op Java Aanval op Kardinaal Griffin Leraren praten over staken Hogere salarissen meer dan nodig f VJ Verplaatste personen naar Amerika DE GRIEKSE BURGEROORLOG EEN LAATSTE POGING! Hef- antwoord is gereed Landbouw meer all round K, 15 Juli. Aange- kg aardapp f™1, of 8.60—9.20; driel. el 4.30—4.80; «ff";?; ,e kool 137015.10, abonen 0.90. 12 en 14 Juli. .A,an" ette koeien; 10 pinken slachtkalveren (Cen- Oude hoenders 2 a, ders 6—10; 17 konijnen laantjes 501-30 P- st. UIZEN, 15 Juli. 104000 an Eerstel. 7.909.70; 708.40; grove 10— 4.90—5.50; rode eerstel, irielingen 7.80; kleine ID, 15 Juli. Aange- ideren, w.o. 235 vette ;ieren en 13 pinken; ichtere kalveren, 26 1 vette varkens; 105 fkoeien 375—650, stug; en 325—485. matig; 15 00. stug;- 331 schapen 695 lammeren 2235, ken en geiten 1070, 44 paarden"425900; en 2570, stugger; 1800 n hanen: rode en witte 300 blauwe 33.60 10 jonge hanen 23.85 eenden 2.50—3.50 per ionge hennen 45.50 konijnen 112.50 per zen 67 per stuk. RSPEL, 15 Juli. Schot- 0.10; kl. 7.60—9.30; kr. ade gr. 12.30—13; kl. r. 4.704.80; blauwe 13.10—14.70; kl. 5.20— I4.90; Eigenh. 10..60 ans Blauwe 12.50; aan- al. VEEL en „KOORN" rgen U: ebrande Koffie befaamde thee- KOORN's Ttoee ders en i electie-aardappelen, ulowna op Donder- NNA FAULOWNA DERS \RRENSLIETEN en 3 maten en prijzen, af te geven bij: ir iedereen beschik- ;n op de Markt, ook WATTEN. i De grootste inktvis appen bij de schou- aest heen en weer. ïuts van de matroos „Dat is gemeen!", is mijn Zondagse liet zijn slachtoffer jn eigendom aan en hij er zorgvuldig de af. Daarna zette hij Hooicredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3 40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhoflands Buiten God. is 't nergens veilig (Vondel) DONDERDAG 17 JULI 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11279 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank Een hooggeplaatste Nederland se woordvoerder kon hedenmor gen geen commentaar leveren op de nachtelijke politieke ontwik kelingen. Hij zeide dat de toe stand daarvoor te ernstig was. Medegedeeldwordt voorts, dat Setiadjit, na zijn terugkeer uit Batavia, een onderhoud heejt gehad met van Mook en Scher- merhom, waarbij hij de Neder landse regering verzocht even eens een bevel tot algemene sta king der vijandelijkheden te ge ven. Hij deelde ook mede, dat het verzoek om 24 Uur uitstel ge steund werd door de Britse en Franse consuls-generaal. Van Mook weigerde. Setiadjit heeft daarop met Djocja getelefoneerd en adviseerde het Nederlandse verlangen in te willigen, dooh Gani. die hem te woord stond, verklaarde, dat in zulk een kort tijdsbestek de order onmogelijk uitvoerbaar was. Gani zeide toen eveneens, dat Sjarifoeddin via de radio de wereld zou uitleggen, waarom een eenzijdige verkla ring aangaande staking der vij andelijkheden niet kon worden gegeven. Een belangrijk element in de kwestie van de schadever goeding der oorlogsgetroffenen wordt in het geding gebracht in een 1 interessant artikel van prof. dr. Ant. Ariëns van Rijsenburg, in het nieu- we nummer van het Katholiek j Staatkundig Maandschrift. Hij behandelt daarin de natuur lijke rechtsgrond voor de integrale vergoeding der materiële oorlogs- schade en betoogt, dat de K.V.P. zich I in de laatst-gehouden Partijraads- I vergadering terecht heeft verenigd met het standpunt van Partijbestuur én Fractie* waarbij in principe inte grale schadevergoeding als een eis van rechtvaardigheid wordt gesteld. Dit is een logische gevolgtrekking uit haar beginselen en geen overwe ging van partijpolitiek opportu nisme, zoals van bepaalde zijde wordt gesuggereerd. Het standpunt van prof. Ariëns steunt op twee uitgangspunten; vooreerst op het beginsel, dat de oorlogvoering een samenstel van da den is, dat uitgaat van de gemeen schap. waarvoor de gemeenschap derhalve als zodanig verantwoorde- i lijk is, ook in haar gevolgen. En I vervolgens op het principe, dat de lasten, die het gemeenschapsleven uiteraard met zich brengt, in over eenstemming met de normen van de verdelende rechtvaardigheid door alle leden van de gemeenschap be horen te worden gedragen. -. Er bestaat echter ook nog een so ciale rechtvaardigheid en op grond daarvan kan aan de getroffenen niet het recht worden toegekend, ogenblikkelijk een algehele uitkering der schadevergoeding van de gemeenschap te vorderen. Dit houdt verband met de financiële mo gelijkheden van de Staat, die voor het algemeen belang oog moet hou den. Overigens moet het herstel der materiële oorlogsschade door de Overheid worden ingeschakeld in het totale herstelplan der nationale economie. Prof. Ariëns is van oor deel, dat een integrale vergoeding der materiële oorlogsschade vanuit het oogpunt der publieke finantiën verantwoord kan worden geacht. Hij doelt hier op de zedelijke normen, die in bepaalde omstandigheden richtsnoer van handelen behoren te zijn en kan nauwelijks geloven, dat ook op de langere termijn ons volk niet in staat geacht kan worden, aan zijn rechtsplicht in deze te vol doen. Zo mag de Overheid de sociale rechtvaardigheid niet misbruiken als een uitlaat voor haar natuurlijke plichten. Merkwaardig en waarschuwend is de mening van prof. Ariëns. dat men niet aan de indruk kan ontkomen, dat bij het vaststellen der voorlopige regelingen een valse bezorgdheid voor het algemeen belang heeft yporgezeten, en te weinig het strikte recht der oorlogsgetroffenen in het oog is gehouden. Het is wel begrij pelijk. enigermate, daar de Over heid uiteraard de verzorging van het algemeen welzijn ter harte gaat. Het zal echter, meent prof. Ariëns, de taak van de Volksvertegenwoor diging zijn, met grote zorg te waken over de rechten der burgers, en in het bijzonder de taak van de K.V.F., om „tegen een overmatig opdrin gende gemeenschapsgedachte" flees: socialisme - red.) de rechten van de persoon en van de particuliere eigendom veilig te stellen. Want niet zonder grond is er bezoi-A ieiq gerezen, of van bepaalde zijde niet het streven in de hand wordt ge werkt. de oorlogsschaderegeling te gebruiken voor een geruisloze socia lisatie van particulier bezit. In het bijzonder de geringe tegemoetko ming, die aan de meer welgestelde groepen in het vooruitzicht wordt gesteld, heeft het vermoeden ver sterkt, dat door sommigen bij deze materie een bezitsspreiding wordt nagestreefd, welke vroeger reeds werd aangewezen in bepaalde voor stellen op het gebied der belasting- politiek." En prof. Ariëns komt tenslotte o.a. tot deze conclusie: zoals in een voor gaande periode de katholieke poli tiek het zich tot taak heeft gerekend, de rechten van de gemeenschap in het licht te stellen tegenover een individualistische tijdgeest, zo ziet zij zich thans voor de opdracht ge plaatst, de rechten van de persoon te verdedigen tegenover een op dringende gemeenschapsgedachte. QPNIEUW is de toestand in Indonesië uiterst ge spannen. Meer dan ooit is het gevaar van militair optreden aanwezig. Het Republikeinse kabinet en het Werkcomité van het K.N.I.P. (het voorlopig parlement) hebben een eis van Dr. Van Mook, dat de Republikeinse regering vóór gisterenavond elf uur voor het gehele gebied der Republiek een bevel tot staking der vijandelijkheden zou uitvaardigen, afge wezen. Setiadjit deelde Aneta mede, dat zodanige eis slechts ingewilligd zou kunnen worden, indien tege lijkertijd een zelfde order door de Nederlandse auto riteiten zou worden uitgevaardigd. Aanvankelijk had zowel Reuter als Aneta medegedeeld, dat het Re publikeinse kabinet en het Werk comité ook de laatste Nederlandse voorstellen betreffende de gemeen schappelijke gendarmerie hadden afgewezen. Dit werd echter later tegengesproken. Na de ochtendzitting van het Republikeinse kabinet was Seti adjit gisterenmiddag naar Bata via gevlogen om Dr. Van Mook mede te delen, dat dé beslissing over de laatste Nederlandse voorstellen nog niet gevallen was alsmede om 24 uur uitstel te vragen. Tijdens de zitting van gisterenavond van het Republi- l'oinse kabinet werd een telë- gram van Dr. van Mook ontvan gen, waarin werd medegedeeld, dat het uitstel niet kon worden toegestaan en dat om elf uur antwoord op de Nederlandse voorstellen verwacht werd als mede het bevel om het vuren volledig te staken. De Indonesi sche premier Sjarifoeddin hield daarop een radiorede, waarin hij uiteenzette, dat de Nederlandse voorstellen onaanvaardbaar wa ren. Hij deelde het volk mede „wij zien alles wat hiervan het gevolg zou kunnen zijn onder ogen doch de Republikeinse re gering is van mening, dat zij in deze kwestie gelijk heeft. Wij hebben de vrede lief, doch al leen een rechtvaardige". Sjari foeddin verklaarde verder in zijn rede, dat de toestand uiterst gespannen was. „De Nederlandse houding toont aan, dat de Ne derlanders de vreedzame weg Militaire muziek ta Wieringerwerf Gisteravond heeft de Kon. mili taire kapel onder leiding van Rocus van Yperen een concert gegeven te Wieringerwerf. Deze muzikale ont spanning werd door een grote schare hulpkrachten, die assisteren bij het rooien van de pootaardappelen, bij zonder gewaardeei*d. Stalin ontvangt1 Hodja Radio Moskou heeft gemeld, dat Stalin de Albanese minister-presi dent, Enver Hodja, die begin dezer week te Moskou arriveerde, heeft ontvangen. De Sovjetrussische mi nister van buitenlandse zaken, Mo- lotof, was bij het onderhoud te genwoordig. zullen verlaten. De Nederlandse regering heeft reeds krachtige taal gebruikt. Wij moeten reke ning houden met de mogelijk heid, dat de' Nederlanders ge weld gebruiken. Laten wij daar om eensgezind zijn aldus besloot Sjarifoeddin. Na zijn aankomst te Djokja gisterenmorgen uit Batavia had Sjarifoeddin tegenover het Re publikeinse persbureau Antara verklaard, dat in eerste instantie de politieke zaken moesten worden beslecht tussen de Ne derlanders en de Indonesiërs zelf terwijl de gendarmerie en de staking van de vijandelijkheden van tweede importantie zijn en van zelf geregeld kunnen wor den als de politieke problemen opgelost zijn. Een hooggeplaatst Indonesisch regeringspersoon heeft tegenover Aneta verklaard, dat de berichten omtrent de vernielingen van onder nemingen in West-Java onjuist zijn. De ondernemingen verkeren, inte gendeel, in goede staat. Het republikeinse dagblad „Mer- deka" schrijft deze berichten om trent vernielingen en republikeinse militaire acties,welke in de Neder landse pers en j radio worden ver spreid, toe aan een soort zenuwen oorlog, welke aan een militaire actie voorafgaat. „Een deel van de big-business-groep in Nederland wil oorlog, terwijl een ander deel hier mede niet instemt". Het te Belgrado verschijnende communistische blad „Borba" heeft Kardinaal Griffin, de primaat van Engeland, er van beschuldigd, „een groot aandeel te nemen in de las tercampagne tegen het democra tisch Joego-Slavië, door reactio naire kringen in Europa". Het blad uitte deze beschuldiging in ant woord op een rede van de kardi naal op een bijeenkomst te Londen op Zondag j.l., waarin hij gezegd zou hebben, dater geen vrijheid van godsdienst in Joego-Slavië be stond. Ter inzage Op onze bureaux ligt de passa gierslijst van het op 28 Juli te Rot terdam verwachte schip de „Kota Baroe" er inzage. DE LERAREN, op wier schou ders de wetenschappelijke op voeding rust van hen, die later in ons volk de leidende posities zul len innemen, zijn hoogst ontevre den over de huidige onvoldoende bezoldiging. Dez© ontevredenheid wordt nog versterkt, doordat de aan het einde van het vorig jaar door dc minister ingestelde salaris commissie, waarvan aanvankelijk veel verwacht werd, nog geen enkel tastbaar resultaat heeft op geleverd. Om nu meer actie te ontwikkelen hebben de leraren van verschillende richtingen een raad van leraren samengesteld, bestaande uit negen man, waar van de voorzitter, de heer W. de Lange, directeur der gemeente lijke H.B.s. A te Utrecht, op een gisteren gehouden persconferentie er aan herinnerde, dat op de meeste vergaderingen van leraren bij het V.H.- en M.O.-onderwijs in het afgelopen jaar gediscussieerd Senora Peron niet naar Engeland Het Argentijnse blad La Epoca meldt dat Eva Peron, de echtgenote van de Argentijnse president, na haar bezoek aan Parijs naar Ar gentinië zal terugkeren zonder eerst Engeland te bezoeken. In den Haag zijn de besprekingen begonnen, die beogen een meer bevredigende regeling te krijgen van het transito-verkeer via Rotterdam en Antwerpen. Een Engelse en een Amerikaanse delegatie arriveerden dezer dagen te Den Haag. Zij werden op het station Staatsspoor verwelkomd door de leden der Neder landse delegatie. De besprekingen zullen enige dagen duren. Van Nederlandse zijde nemen deel Mr. C. J. M. Schaepman, Mr. S. Th. Teppema, Mr. J. J. Oyevaar en Prof. Treep. is over een eventuele staking van leraren. Dat tot dusverre een staking niet in ernstige overweging is genomen, is slechts het gevolg van het feit, dat ook leraren als ambtenaren wor den aangesteld en het moreel niet verantwoord achten tot het uiterste middel over te gaan. Intussen zijn er nog bijzondere seholen, waarvan de leraren geen ambtenaren zijn. Vooral van deze zijde (in het bijzender van het ka tholieke kamp uit) voelt men zich minder gebonden. Nu de salariscommissie sinds 14 Maart jl. niet meer bijeen is ge weest, zijn de leraren aan het gym nasiaal en middelbaar onderwijs tot de conclusie gekomen, dat zij wat de verbetering van hun algemene positie aangaat, op een dood punt zijn gekomen. Leraarsambt niet meer in trek Dat deze algemene positie overal in den lande door de leraren als onbevredigend wordt beschouwd, is een publiek geheim. De consequen ties er van zijn vérstrekkend: het ambt van leraar is niet meer in trek. De fatale gevolgen daarvan komen in deze na-oorlogse jaren steeds duidelijker naar voren. Èen onderzoek bij 205 scholen heeft uit gewezen, dat het tekort aan ge schoolde krachten ontstellende vor men gaat aannemen. In October van verleden jaar waren bij deze scho len 182 vacatures, 500 onbevoegde docenten (waaronder studenten), 73 docenten die reeds gepensionneerd en nu weer in functie zijn, 66 In dische verlofgangers; in totaal dus 800 plaatsen niet of niet normaal bezet. Bovendien bleek, dat 300 le raren ter voorkoming van nog meer vacatures met meer dan de normaal geachte 30 lesuren per week waren belast. Tenslotte hadden 75 leraren zich een werkkring buiten het on derwijs verworven. In de toekomst zal dit tekort nog groter worden. Onder de chemische studenten aan de universiteiten zijn er tengevolge van de geringe gelde lijke waardering geen meer, die op dit ogenblik'van plan zijn na be ëindiging van hun studie een leraars ambt te aanvaarden. Het bedrijfs leven biedt hun immers betere be staansmogelijkheden. Neemt men daarbij in aanmerking, dat het aan tal leerlingen in de eerste plaats door de normale bevolkingsaanwas, maar vooral door een zich steeds meer ontwikkelende zin voor stu die, in sterke mate een stijgende lijn vertoont, dan meentde raad van leraren te mogen concluderen, dat de overheid spoedig moet in grijpen, wil zij voorkomen, dat het vroeger op zo hoog peil staande Nederlandse middelbare onderwijs tot onherstelbare schade van het gehele Nederlandse volk naar de kelder gaat. Rechtsherstel De leraren vragen thans rechts-, herstel: tot 1923 toe kregen zij een vaste bezoldiging als leraar. Sedert dien worden zij in tegenstelling tot alle andere ambtenaren naar het aantal lesuren gesalarieerd. Voorts vragen zij een verhoging van het salarispeil tot een stand, die met de betekenis van het leraarsambt in overeenstemming is en onmiddel lijke voorziening in de niet verder te dragen noodtoestand. Zo rustig werkt men aan de Sawans in Bandoeng, alsmede dank zij de aanwezigheid van de Nederlandse troepen orde en rust worden gehandhaafd! Bevin naar Londen vertrokken De commissie van samenwer king van de economische confe rentie te Parijs heeft gisteren, onder voorzitterschap van Bevin, een Frans werkplan voor de vier technische commissies besproken, die gegevens moeten verzamelen voor het rapport, dat tegen 1 Sep tember aan de V.S. zal worden overhandigd. De voornaamste punten van de Franse vragenlijst betreffen het volgende: 1. De pogingen, die de afzonder lijke landen in het werk wensen te stellen om de uit de oorlog voort gekomen economische moeilijkheden op te lossen. 2. De hulp. die de afzonderlijke landen aan andere Europese landen wensen te verlenen bij het herstel van een gezond economisch leven in Europa binnen het kader van een gezonde wereldhandel. 3. Een serie vragen met het doel" te weten te komen welke hulp de verschillende landen minimaal van buiten af wensen om het bovenom schreven doel te bereiken. 4. Een omschrijving van de her stelplannen der deelnemende landen voor de periode van 1947 tot 1950. 5. De voornaamste tekorten 'van de verschillende landen aan voedsel en grondstoffen. Alphand, de Franse afgevaar digde, verzocht de overzeese hulp bronnen van de deelnemende lan den in aanmerking te nemen. Hij beval voorts San rekening te hou- Gerrit wilde naar California Gerrit Mostert, een 16-jarige Rotterdamse jongen, voelde er veel voor een reisje naar Ca- lifornië te maken, waar hij familie heeft wonen. Natuur lijk wilde hij „modern" reizen en hij slaagde er in een plaats je te veroveren in een Con stellation van de K.L.M. Hier had hij zich onder enkele de kens in een laadbak verscho len, maar, werd 4 uur nadat het vliegtuig Maandagavond Schiphol had verlaten door de bemanning ontdekt. Daar het natuurlijk moeilijk ging de jongen overboord te zetten, smaakte de jeugdige versteke ling toch het genoegen te landen op het vliegveld Gan der in New Foundland. De K.L.M. is echter niet be nauwd, zoals bekend. Pei eer ste gelegenheid werd Gerrit mee retour genomen en kwam Woensdagmorgen weer op Schiphol aan, waar hij door de marechaussee „protocol lair" werd verwelkomd. Doch België stuurt ze terug De minister van buitenlandse za ken der V.S., Marshall, heeft tegen over de subcommissie voor de im migratie van het Huis van Afge vaardigden verklaard, dat de wrij ving tussen de Sowjet Unie en de V.S. wegens honderdduizenden ver plaatste personen in Duitsland en Oostenrijk zal blijven bestaan, zo lang deze mensen zich daar bevin den. Hij drong er bij het congres op aan wetgevende maatregelen goed te keuren, waardoor het mogelijk zou worden, dat honderdduizend verplaatste personen per jaar emi greren naar de Verenigde Staten (gedurende de eerstkomende vier jaar). De wrijving is ontstaan, aldus Marshall, doordat de V.S. geweigerd hebben toe te stemmen in de ge dwongen repatriëring van betrok kenen. Naar van de zijde van het Belgi sche ministerie van brandstof en energie wordt medegedeeld, hebben sommige verplaatste personen, die in de Belgische mijnen te werk wa ren gesteld, zich niet kunnen aan passen. Verscheidene onder hen hadden een contract als mijnwerker getekend in de hoop in België een ander beroep te kunnen uitoefenen. Een eerste transport van 200 ver plaatste personen, die weigerden in de mijnen te werken, is reeds naar Duitsland teruggevoerd. Zaterdag zullen er opnieuw 200 op transport worden gesteld. den met de betalingsbalans van lan den, die meer in- dan uitvoeren. De Zweedse en Deense afgevaar digden vonden de vragenlijst vrij lang. De Nederlandse vertegenwoor diger bracht in het midden, dat het uiterts moeilijk is een juiste schat; ting te doen voor een toekomstige periode van drie jaar. De commissie zou hedenmorgen weer bijeen komen. Na de eerste bijeenkomst van de commissie voor samenwerking te hebben gepresideerd, had Bevin op het Franse departement van buiten landse zaken een onderhoud met zijn Franse ambtgenoot, Bidault. Om 11 uur gistermorgen is Bevin per vliegtuig naar Londen vertrok ken. De vier technische commissies kwamen gisteren in besloten zitting bijeen. Verwarde berichten De berichten over de Griekse burgeroorlog zijn zeer verward. De guerillastrijders in Noord-Grieken land. aldus het ene bericht, die Konitza bij de grens van Albanië omsingelen, kregen een frontaan- val te verduren van twee Griekse brigades. Een later gericht meldt, dat de guerillastrijders uit hun verband werden gerukt en in klei ne groepen terugtrekken op het Zagoriia gebergte ten Zuiden van Konitza. Betreffende overeenkomsten, die lopende zijn. wordt gemeld, dat de overeenkomst tussen Griekenland en de V.S., Demetrios Maximos, de Griekse eerste minister, met klem een bericht in de jPrawda, volgens hetwelk geheime clausules in de Grieks-Amerikaanse overeenkomst zouden voorzien in militaire inter ventie van de V. S. in Grieken land en het afstaan van Grieks ge bied voor Amerikaanse marine- en luchtbases, heeft tegengesproken. Het Griekse ministerie van bui tenlandse zaken ontkent het be staan van een verzoek van Ame rikaanse hulp geheel. George Marshall, de Amerikaan se minister' van bui*4 nlandse za ken, heeft verklaard, dat de mas sa-arrestaties in Griekenland als een interne aangelegenheid van de Griekse regering worden be schouwd. Naar aanleiding van een verkla ring, welke aan de Griekse gueril- laleider Markes wordt toegeschre ven en waarin wordt gezegd, dat de guerillastrijders Britse krijgs gevangenen hebben gemaakt, heeft een woordvoerder van het Engelse ministerie van buitenlandse zaken met nadruk verklaard, dat geen Engelse troepen aan de gevechten tegen de guerilla's deelnemen. Voorspellingen, dat Engeland de beweerde deelneming aan de ge vechten door een internatiopg le brigade voor de V.N. zou willen brengen, noemde de woordvoerder volkomen speculatief. Gedetineerde doodgeschoten Dinsdagmiddag ontstond op het werkobject te Eist bij Rhenen, waar ook politieke delinquenten uit het kamp Rhijnauwen zijn te werk ge- .steld, tussen enige van deze laatsten onenigheid. Een der bewakers greep in, loste een waarschuwingsschot, dat echter ketste en de 44-jarige ge detineerde H. Lammers dodelijk trof. Het slachtoffer was een vooral gedurende de bezetting te Utrecht zeer berucht N.S.B.-er. Geheime organisatie in Polen De Poolse regering heeft een verklaring afgelegd, waaruit blijkt, dat de ontdekkipg van een gehei me organisatie, genaamd „Vrijheid, Gelijkheid en Onafhankelijkheid" in verband moet worden gebracht met de jongste arrestaties van vroegere socialisten, die thans een oppositie tegen de regering vor men". De arrestaties, die 'n maand geleden zijn begonnen, duren nog steeds voort in Warschau, Krakau en provinciale centra. Nieuw schip van stapel Woensdag is het nieuwe motor schip van de Oranje-lijn de „Prins Frederik Hendrik" bij de scheeps werf de „Merwede" van stapel gelo: pen. Het schip meet 1535 br. ton, is ruim 78 m. lang en circa 13 m. breed. Het wordt voortbewogen door een 5 cylinder motor van 1500 p.k. De snelheid bedraagt 13 knopen. Aan boord bevindt zich een radar installatie en een passagiers accom modatie voor 12 personen. De „Prins Frederik Hendrik" zal op Canada varen. BATAVIA, 17 Juli (Reuter). Dr. van Mook heeft heden nog een ontmoeting gehad met de vice-minister van buitenlandse zaken, mr. Tamzil, om een laat ste poging te ondernemen een volledige breuk tussen de Ne derlanders en de Republikeinen te voorkomen. Onmiddellijk na het onderhoud met dr. v. Mook vertrok Tamzil met een vlieg tuig naar Djogja om aan het republikeinse kabinet verslag uit te brengen. De meeste politieke waarne mers in Batavia zijn van oor deel, dat de oorlogsdreiging nog niet zo acuut is geweest dan na de radio-rede van Sjari foeddin, waarin hij de situatie als zeer critiek beschreef. Alle hoop op een vreedzame oplossing van het geschil hangt thans af van het succes van Tamzil's reis naar Djogja, aldus meent men in deze kringen. Oude standpunt gehand haafd BATAVIA, 17 Juli (Aneta). Nadat Sjarifoeddin tot twee uur in de nacht met het kabinet had vergaderd, verklaarde hfj tegen over de correspondenten, dat de republikeinse antwoorden op de voorstellen betreffende staking van vijandelijkheden en gemeen schappelijke gendarmerie gereed liggen. Deze zouden naar Batavia wor den gezonden. Ten aanzien van de gendarmerie, zo vernamen de correspondenten, is het oude standpunt gehandhaafd met name voor zover men niet accoord gaat met de instelling van Ne derlandse politie-ecnheden onder het federale apparaat, welke zou den worden ingepast in een bij zondere republikeinse politie. Hedenmorgen te 7.30 uur heeft Kadio-Djogja een herhaling ge geven van de radiorede van Sja rifoeddin. Het affiche, vervaardigd door de Nederlander Jan Bons, dat de tweede prijs, 1000 dollars, kreeg, in de door de U.N.O. uitgeschreven prijsvraag.. ir IN EEN VERGADERING van de Christelijke Boeren- en Tuin- dersbond te Delft heeft minister Mansholt gewezen op de noodzake lijkheid om een nieuwe crisis in de tuinbouw te voorkomen. Het effec tief agrarisch beleid, dat de rege ring moet voeren, betreft maatrege len in het belang van het gehele volk. Wat de landbouw betreft, kun nen zij de landbouwer minder gun stig lijken, ze zijn echter van alge mene urgentie. Te Parijs op de graanconferen- tie, waarvan de minister juist was teruggekeerd, is ook de Europese voedselpositie ter sprake gekomen. Alleen het tekort aan tarwe is reeds 18 millioen ton. Sprekende over de vooruitzichten vgpr land en tuinbouw, zei de minister, dat deze takken van bedrijf thans een revolutionnairc ontwikkeling door maken. Wij zijn zeer nauw verbonden aan de ontwikkeling van de wereld markt en daarom gaat de belang stelling van het ministerie uit naar wetenschappelijke marktanalyse en een constructief ontwikkelingsplan voor land- en tuinbouw, dat snel getoetst is aan de resultaten in het buitenland. In Canada probeert men de bedrijven meer „all round" tp maken. Eenzelfde methode, uiteraard aangepast aan de West-Europese eisen, acht do minister nok voor ons land een dringende noodzaak.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1