ALKMAAR EN OMSTREKEN UIT OUDE TIJDEN Bevorderden en gediplomeerden aan de Ambachtsschool Grepen u'rt het Indië-nieuws s Laatste nieuws PAG. 2 NhEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Dinsdag 22 Juli 1947 Legerbericht van heden J 25-JARIG JUBILEUM NED. KATH. BOND VAN WERKMEESTERS Zondag 20 Juli was het in de ge schiedenis van de Kath. Bond van Werkmeesters St. Johannes de Doo- per afd. Alkmaar een grote dag. door de viering van haar 25-jarig bestaan. De dag werd ingezet met een H. Mis, welke ter intentie der leden werd opgedragen in de Sint Laurentiuskerk. Deze was zeer goed bezocht en velen naderden ter H. Tafel, om God te danken voor de zegen in de voorbije jaren ontvan gen. Na de H. Mis verenigden de leden en hun dames zich aan het feesjplijk ontbijt, 's Avonds werd de viering der feestelijkheden voortge zet in café Beemster, Waagplein. Het heeft niet aan belangstelling ont broken. We merkten op de Weleerw. Zeergel. Heer Dr. Holthuizen, de afgevaardigden der K.A.B., de heren v. Slingerland en v. Zanten, het hoofdbestuurslid de weled. heer Kee en vele anderen, welke allen met welgekozen bewoordingen hun hul de aan de jubilerende vereniging deden toekomen, terwijl vele ca- deaux werden aangeboden. De scheidende voorzitter, de heer Blankendaal, die door vestiging als patroon onzë gelederen gaat ver laten, waarin hij 15 jaar lang de voorzittershamer heeft gehanteerd, kreeg een' indrukwekkende huldi ging in ontvangst'te nemen, waarbij hem vele cadeaux werden overhan digd, o,a. een prachtige oorkonde, welke was ontworpen en vervaar digd door de heer van Zanten. Eveneens werd de heer de Pau, als mede-oprichter der "afd. Alk maar in de hulde betrokken. Vele hartelijke speeches werden tijdens dit gezellig samenzijn gehouden. Door een kwartet van de Kajotters werd het muzikale gedeelte van deze avond verzorgd, die een bij zonder goede indruk hebben achter gelaten. Tot diep in de nacht bleef het gezelschap in de beste stemming bijeen. Bestuur zowel als de leden kunnen op een prachtig geslaagde dag terugzien. PROCESSIE DER DIOC. R.K. MIDDENSTANDSBOND OP WOENSDAG 23 JULI A.S. Dagorde: 9.15: Stille H. Mis, waaronder ge legenheid tot Communiceren. 10.30: Plechtige Hoogmis met korte predicatie door onze G.A., Rector Kraakman. (Wisselende gezangen door het koor; vaste gezangen door allen mee te zingen. Voor zang boekjes wordt gezorgd.) 11.30: Gelegenheid tot koffiedrin ken. 12.30: H. Kruisweg-oefening (in delen in groepen in de kerk). Korte predicatie bij de Xlle Statie door Rector Klaver. Rust. 3 uur: Naar de kerk. Gezongen wordt: Adoro Te; Magnificat; daar na Processie. Rex Clementissimé. Opdracht van de bond aan het H. Hart. Aan het rustaltaar wordt gezon gen: Salve Reging; Aanroepingen (door allen te herhalen); Tantum Ergo en Zegen. Onder het zingen van: „Knielt Christenschaar" naar de Kapel teeug. Slotzang: „Lieve Moeder van de Heer". Vertrek extra stoptrein: van Alkmaar 9.10 uur, aankomst Runxputte 9.20; van Runxputte 16.50; aank. Alk maar 17.02. DRIEKRINGEN-WEDSTRIJD TF, HEEMSTEDE Zondag werd te Heemstede de driekringep-wedstrijd gehouden, waaraan deelnamen de Turnkring Alkmaar e.o., de Zaanse Turnkring en de Kennemer Turnkring. De dames en heren van de Turn kring Alkmaar e.o. hebben voor een mooie overwinning gezorgd. De uitslag was: dames: 1. Alk maar 529.45; 2. ZTK 486.35; 3. KTK 443.55. Heren: 1. Alkmaar 506.55; 2. ZTK 486.45; 3. KTK 482.45. Totaal dames en herqp: 1. Alkmaar 1036; 2. ZTK 972 80; 3. KTK 926. BROEDER B. OPDAM WEER IN ALKMAAR Na een verblijf van 17 jaar in de Philippijnen, waar de Eerw. Broe der B. Opdam op verschillende mis sieposten werkzaam isgeweest, keerde deze oud-stadgenoot Zondag in de Kaasstad terug. Oorspronkelijk zou hij reeds in '42 zijn overgekomen, doch de oor- legsomstandigheden verhinderden dit. Tijdens df Japanse bezetting heeft Broeder Opdam zich met zijn bekeerlingen in de oerwouden terug getrokken. CILLI WANG KOMT DANSEN ALKMAAR. Na veel moeite is de directie van 't Gulden Vlies er in geslaagd de beroemde dansparo- diste Cilli Wang in Alkmaar te krij gen. Vrijdag 25 Juli. des avonds 8.15 uur. zal zij haar „Cilli-Syrophonie" hier vertongp. Dit is een gebeurte nis van de eerste rang. De vorige week trad zij nog op voor een uit verkocht Kurhaus in Scheveningen, het enthousiaste publiek bracht haar na afloop een ovatie. Als men haar zo'n hele avond bezig ziet, staat men steeds weer versteld over de per fectie, waarmee zij haar „nummer" brengt en over de liefde en toewij ding, waarmee zij een dans weet uit te voeren. Abr. v. d. Vies schreef o.m.: „Cilli Wang is in haar genre een groot kunstenares, die heel wat in haar mars heeft en die wij gaarne weer in ons midden zullen zien na de grqjte reizen, die zij van plan schijnt te gaan ondernemen." Nu is zij in ons midden, laten wij dan ook Vrijdag 25 Juli in 't Gulden Vlies in groten getale aanwezig zpn om van haar zo aparte kunst te ge nieten. EEN GOEDE BUUR 22 Juli: In Juli 1577 wer.d besloten, tot gerief van de dorpers over de Waert en in Geestmerambacht, de sloot strekkende van de Waert recht uit naar de Halve Maan te wijden (breder piahen) en te die pen. Naast de Halve Maan zou een verlaat worden gelegd. De Vroo- ner en Zwijnsmeer deden echter niets, waarop in September het besluit viel, dat zij hun vaarten moesten diepen en dat de stad bereid was dit te doen, maar.... dan op hun kosten! KAJOTTERS ALKMAAR. Mcrgen, 23 Juli, gaan alle Kajotters van Alkmaar zonder uitzondering, naar Akersloot. Zonder uitzondering, want we gaan deze plaats overweldigen, 'n Schip brengt ons naar de plaats van be stemming. In uniform, met band, pijpers en tamboers wordt dit 'n invasie van withemden. Aldaar wachten enige muziekcorpsen en n duizendkoppige menigte op de kade. Kajotters wat we daar verder doen, weten jullie en weten jullie niet. Maar het wordt geweldig. Ver trektijd boot: 6.30 uur. Fietsers om 7 uur op het Luttik Oudorp. Zegt het voort! H.V.Z. OPGELET! ALKMAAR. De training van H.V.Z., die vanavond gehouden zou worden, gaat niet door. De eerstvol gende training zal gehouden wor den volgende week Dinsdag om half acht vanaf de Paardemarkt. Zondag 3 Augustus gaan we met onze club in Assendelft de door de Wandelsportvereniging „Swift" uit geschreven wandeltocht houden. Hierover zullen de leden een dezer dagen wel meer horen. AANBESTEDING HAARLEM, 1 Juli. De Genie: be stek no. 181/1947: h'et doen van voor zieningen aan militaire gebouwen en werken te Alkmaar; bestek no. 182/1947: het doen van voorzienin gen aan het barakkenkamp te Schoorl; bestek no. 183/1947: het doen van voorzieningen" aan mili taire gebouwen en werken te Den Helder; bestek no. 204(1947: het doen van voorzieningen aan militaire ge bouwen en werken in de Dienst- kring Haarlem-Zuid: bestek no. 181: laagste: Gebr. Kops te Bergen f 8.975; hoogste: N.V. Aann. Mij. Noord-Holland te Heemstede f 20.000; bestek no. 182: laagste: A. Beek man te Groet f 8.850; hoogste: Buijs f 14.980; bestek no. 183: laagste: J. Modder A. Cuperus te Den Helder f 26.100; hoogste: R. de Klerk te Huisduinen f 30.450; bestek no. 204: laagste: A. U. v. d. Poll te Heemstede f 44.750; hoog ste: H. Bakx f J. Hellingman te Haarlem f 63.000. POSTDUIVEN VLUCHT ALKMAAR. De T.C./C. hield op Zondag 13 Juli een wedvlucht van af Chateauroux, afst. 686 km. Door regen en onweer, vooral in België, is dit helaas een rampvlucht ge- worden.rcdenen waarom de gemaak te tijden zeer veel uiteen liepen. De duiven werden in vrijheid ge steld om 6 uur. Eerst aankomende: 16 uur 57 min. 15 sec., laatste prijswinnende duif: 21 uur 13 min. NIEUWS VAN HET SPORTCOMITé „ALKMAAR" Uitzending en ontvangst sportmensen uit Bath Wat op de laatstgehouden be stuursvergadering officieus bekend was omtrent het in duigen vallen van de door het comité gemaakte plannen inzake het in Augustus ont vangen van Engelse voetballers en zwemmers uit Bath, is door een la ter ontvangen schrijven uit Bath helaas bewaarheid ge^worden. De Engelsen komen niet. Oorzaak? Moeilijkheden van interne aard tus sen voetballers en zwemmers in Bath. Uitzending turners naar Bath Ook dit zal niet door kunnen gaan. Op het aanvankelijk bestaande con tact in deze is niet verder vanuit Bath gerecfierd. Oorzaak onbe kend. Het sportcomité heeft nu beslo ten, geen actie voor ontvangst of uitzending van sportmensen tussen Alkmaar en Bath meer te voeren. Sportdag op het Sportpark te Alkmaar 26 Juli Deze zal aanvangen te 2.30. Het programma vermeldt optreden der Alkmaarse turnverenigingen met toestelturnen, springen, vrije oefe ningen en rhythmische gymnastiek. De athletiek, verzorgd door AVA, omvat o.m. estafette voor de Alkm. voetbal-, turn- en andere vereni gingen, 100 m snello.op e.a., waar voor bekende cracks zijn uitgeno digd. Daar het hoofdbestuur van de NBB te laat toestemming heeft ge geven om met de lagere instanties van de bqnd contact op te nemen voor het geven van een boksdemon- stratie, moet deze achterwege" blij ven. Jammer voor de altijd actieve Alkmaarse vereniging SSS, die de organisatie daarvan op zich had genomen. Waar de voetballers vanwege het gesloten seizoen geen toestemming konden bekomen voor het spelen op 26 Julj, meent het sportcomité een waardige plaatsvervanging te heb ben gevonden in een wielerpro- gramma, waarvande Alkmaarse Wielrenvereniging Alempria Victrix de organisatie op zich heeft geno men. Bekende renners hebben reeds ingeschreven, o.m. Faanhof, Hen- nink, de Booy. Duijns, Ottenbros, Ris, de Bruin, Henneman e.a. Ook de baankampioen Krewer zal van de partij zijn, terwijl van meerdere goede renners nog inschrijving ver wacht wordt. Al met al dus een aantrekkelijk programma, waar elk wat wils kan hebben. Van het Oranjecomité hier ter stede heeft het sportcomité de uit nodiging ontvangen om op Konin ginnedag, die dit jaar op 1 Sept. zal worden gevierd, een sportmiddag te organiseren, hetgeen is aanvaard en waarvocjr de nodige stappen reeds zijn ondernomen. Bijzonderheden hierover zullen nader bekend wor den gemaakt. Voor de Politierechter Geertruida W. V. uit Alkmaar was in '45 huishoudster bij zekere J. W. Alles liep op rolletjes, totd,at zij op zekere dag plotseling weg liep. Dit had niet zo erg geweest, wanneer ze daarbij nog niet het een en ander had meegenomen, waarop zij geen recht kon doen gelden. De Officier van Justitie eiste 3 mnd., waarop de Politierechter het vonnis aanmerke lijk verzachte en er 9 weken van maakte. Als hoofd van de keuken van het Centraal Ziekenhuis had Marva C. S. op het einde van '46 verschillen de levens- en genotmiddelen, die eigendom van het*C,Z. waren, mee genomen. In het rapport, dat over haar was ingewonnen, stond, dat ze wel ijverig en c«i harde werkster was, doch tevens.' dat ze werd ver dacht, dat zij al enige jaren aaneen het C,Z. had bestolen, wat zij echter met klem ontkende. De Officier van Justitie kon niet met het rapport, waarin op een voorwaardelijke veroordeling werd aangedrongen, meegaan en eiste 3 mnd. onvoorw. gevangenisstraf. Mr. de Lange noemde het een diep-tragisch geval en verzocht een geldboete op te leggen, of indien dit niet mogelijk was een gecombineer de straf te bepalen. De uitspraak luidde echter 6 weken. De Alkmaarder W. F. K, had in de afgelopeji strenge winter vanaf een opslagplaats der Ned. Spoor wegen kolen ontvreemd. De eis was f 20.of 10 dagen. Uitspraak con form. Hendrik v. d. W. uit Alkmaar had, in dienst zijnde bij de A.T.O.. een kist gedistilleerd ontvreemd. Hier voor werd 2 mnd. geëist, doch de politierechter wilde de zaak aan houden, teneinde een reclasserings- rappott over hem in te winnen. De Helderse zeeman J. J. M. had ceeds IV2 jaar geleden op het matje gestaan. Gisteren werd zijn zaak vervolgd. Hij had verduistering op zijn geweten en hij hoorde 3 mnd. voorw. met een proeftijd van 3 jaar tegen zich eisen. Uitspraak conform. Arie O. uit Alkmaar was bij de fam. V. in de kost geweest. Hij had daar ook z'n radiotoestel gebracht en het is een open vraag wat er verder mee is 'gebeurd. Arie houdt vol, dat het nog van hem is en de fam. V. beweert juist het tegen overgestelde. De Officier van Justitie achtte het ten laste gelegde bewezen en eiste 6 weken, doch de politierechter zag de zaak liever in handen gesteld van de Meerv. Kamer. Van de cursus 1946-1947 werden gediplomeerd de volgende leerlin gen: Afdeling Smeden-Bankwerkers N. G. Appel, J. Bak, G. J. Baltus, S. P. v. d. Berg, J. A. Blokker, A. J. de Boer, F. de Boer, P. S. Bom- mer, J. C. Borst, E. Bosscha, N. P. Buur, B. Qalenberg, C. H. Dekker, J. J. M. Erkamp, J. C. Gaarthuis, H. Hijmans, W. K. de Jongh, A. Kommer, W. Kooij, J. Kroone, P. Molenaar, N. J. Persijn, P. Postma, N. Ris, J. M. Rozendaal, D. van Winsum, C. Th. Zoon, M/'Zwart, P. J. Besteman, C. de Boer, J. J. Bos, C. H. Brammer, F. v. d. Broek, L. Brouwer. J. Geusebroek, Th. Glas, J. de Graaf, W. v. Heusden, A. Hooijenga, A. J. Jacobs, A. J. v. d. Kamer,' W. Kolk. W. Kluft, D. Kos- sen, A. Krösschell, J. Lute, F. S. Masteling, C. Mous, H. Th. Nobels, E. Pancras, C. G. Schipper, G. Wit- sen, J. F. v. d. Blom, J. J. Lont, D. P. Oukes, J. Roos, B. Root, H. H. Sassen, J. Smit, P. Snijder, W. G. Sombroek, A. v. d. Steen, B. Stig- ter, C. W. v. Straaten, C. Timmer, D. de Valk, K. J. Venneker, J. Vlug, J. de Vlugt, Y. v. d. Wal, F. Witte, M. Zijlstra en J. W. Bart. Niet ge diplomeerd 8 leerlingen. Voorwaar delijk gediplomeerd 1 leerling. De leerling A. Hooijenga ontving een 2e prijs. Afd. Motorrijtuig- en Rijwielher stellers: F. P. Appel, C. Bleeker, N. J. Bleeker, G. Blom, M. Boots, P. J. Buis, A. M. Druiven, J. N. A. v. d. Eng, H. J. Geels, O. de Graaf. H. A. Groen, E. J. 'Groot, B. Hoogland, W. Klare, J. P. Klaver, J. A. Kra mer, P. J. Langedijk, G. H. M. Marcker, J. Muntjewerf, C. E. Ott, N. Oudejans, P. Pijning en J. van Trienen. G. J. Brouwer, W. Rein- ders. J. J. Ruig, B. Ruiter, L. Schil der, W. C. Smit, J. Th. Stroomer, W. v. Sijtveld, J. Theissling, F. J. Tiebie, N. Ursem, A. J. Vader, N. P. Veldman, A. Vennik, F. Vermeire, J. R. Vierstra, D. de Vries, H. de Vries, C. Windt, M. Witte, H. Zo merdijk. J. P. Geel en C. Heer schap. Niet gediplomeerd werden 8 leerlingen. De leerling A. M. Drui ven ontving een eerste prijs. De leerlingen G. Blom en N. P. Veld man ontvingen een tweede prijs. Afdeling Electriciëns: P. de Best, N. Bier, 'W. W. Boos, A. Bosch, C. J. M. Bottemanne, J. J. Brakenhoff. A. W. Bruinink, C. Colenbrander, C. Erkelens, A. de Graaf, C. He- man, J. C. de Jager, J. C. de Jong, P. J. Kaandorp, B. J. Koburg, A. A. Kosters, H. C. Kramer, C. G. Kruit, A. K. Slooten, J. Wiersma, R. F. Aronds en C. Reitsma. J. Liideke, A. Maaskant, H. E. Meijerink, H. Minnema, N. Molenaar, G. Oosting, P. P. Overdijk, J. H. v. Pappelen- dam, Ui. v. d. Peet, J. P. Kool, K. J. Post, B. J. Rigterink, W. J. Ro mein, A. Schilp. P. Vennik, J. Ph. de Vries, J v. d. Werf, P. de Win ter, J. Zomerdijk, H. v. Zon en M, Zwart.- Niet gediplomeerd werd 1 leerling. De leerling C. Heman ontving een eerste prijs. Afdeling Timmeren: H. J. Blee ker, J. Boekei, J. Bossen, P. J. Buur, J. C. v. Diepen, N. J. Frede- riks, D. Fijnheer, R. Fijnheer, J. Goet, N. P. Groen, P. G. Groot, G. N. Hartland, N. Hes, N. Heiligen berg, C. M. van Hoek, J. A. Hooge- boom, M. S. Jaspers, N. J. Kaag en A. Korff, Th. Krom, N. Licht, C. Ligthart, F. M. Lugtig, A. B. Lust, J F. v. Mol, P. de Nijs, H. P. M. Put. P. Ruiter, J. P. Schouten, H. Smit, N. J. Tessel, Th. v. Twuijver, N. G. Vader, G." A. L. Vercauteren, G. Verduijn. N. R. de Winter, C. de Wit, S. v. Wonderen, N. Zonneveld en Th. J. Zonneveld. Niet bevorderd wercjen 8 leerlingen. De leerlingen R. Fijnheer en Th. J. Zonneveld ont vingen een eerste prijs. De leerlin gen G. N. Hartland en A. B. Lust ontvingen een tweede prijs. Afdeling metselen: A. J. Bakkum, Ja Blokker, J. C. de Geus, Ph. Hars kamp, Th. J. Min. J. M. Prinse, J. Sphotsman, W. Wiersma, R. C. Pronk. Afdeling meubelmaken: H. Bak ker. M. Beers, S. N. Brammer, J. de Geus, P. M. Groot, H. Kossen, M. Th. Lute, G. P. Olgers, P. M. Sinnige, C. J. van Veen, J. S. van Veen. Voorwaardelijk gediplomeerd één leerling. Afdeling schilderen: P. Bakker. W. J. Bakker, A. P. van Eijk, P. C. Groen, G. S. Jong, H. A. de Jong, S. Kok, F. Kuilman, P. J. Kraak man, G. B. Oud, J. N. Schouten, H. Tamis. De leerlingen J. N. Schouten en H Tamis ontvingen een tweede prijs. Afdeling kleermaken: A A. M. Burger, C. H. Th. Burger, J. J. Bu- ter, J. Hofstee, E. Kaal, C. P. Lek, G. Leijen, A. P. van Peenen, G. Roos, H. Th. Rozing, P. P. van Scho ten, H. Vermeulen, M. Vos, T. de Vries, J. M. Wiering. De leerlinge E. Kaal ontving een eerste prijs. De leerlinge A. A. M. Burger ontving een tweede prijs. Niet gediplomeerd werden 2 leerlingen. M.U.L.O.-EXAMEN S 1947 Voor het diploma A van het Mulo examen slaagden Zaterdag 19 Juli de volgende candidaten: J. A. Steen- kist, J. B. Wassink, W. Petersen, allen te Den Helder; S. Vroom en G. R. Verwer, beiden te Beemster; G. v. Leeuwen te Graft; E. v. Hoeck en T. C. Helingman te Beemster; H. B. Kramer en A. C. van Breda te Den Helder; W. v. Dort te Oost huizen, J. Kuipers te Wognum, J. Klein-Teeselink te Noord-Schar- woude, M. Vlug, dito, H. C. West dorp te De Cocksdorp, J. H. Timmer te Den Burg, M. A. v. d. Kommer en M. J. Puhl te N. Niedorp. Afge wezen 6. GEREPATRIEERDE MILITAIREN ALKMAAR. Indien ook in on ze stad katholieke militairen uit Indië zijn aangekomen dan ontvangt katholiek Thuisfront hiervan zeer gaarne bericht. Indien er moeilijkheden zijn in verband met ontslag uit de dienst wil kath. Thuisfront gaarne naar vermogen mede helpen deze op te lossen. Gerepatrieerde militairen of hun huisgenoten gelieven in ieder geval de thuiskomst te vermelden hetgeen mondeling of schriftelijk kan ge schieden aan het bureau van ons blad, Langéstraat 42 te Alkmaar. Voor doorzending dezer medede lingen aan de betreffende parochi ële instanties wordt dan zorg gedra gen. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR. Geboren: Cornelia, dochter van N. Hes en M. Woute- ring; Antje A„ dochter van H. van Lienen en N. Wiedijk, Gehuwd: H. M. Meiman en M. C. Oud. Overleden: W. A. van Houten, 32 jaar, gehuwd met D. Tuinman; P. v. d. Wal, 85 jaar, gehuwd met J. v. d Wal; F. H. B. M. Riedeman, 71 jaar; J. T. Meyer, 9 jaar. ONGEVAL Twee wielrijders uit Amsterdam die gisterenavond bij het kruispunt van de Bergerbrug geen voorrang verleenden aan een uit den Helder» komende vrachtauto en haastig pro beerden voor de auto te passeren werden hierbij gegrepen. Een 17-jarige -jongeman werd te gen de weg geslagen en is per zie kenauto met een zware hersen schudding naar het Centraal Zie kenhuis vervoerd. Een 16-jarig meesje bekwam geen letsel. Beide rijwielen werden ver nield. GEEN ALCOHOL BIJ DE BESTUURDERS Een 54-jarige Amsterdammer ,die wegens gebruik van alcohol zijn rijwiel niet meer kon besturen reed op de Bergerweg tegen een auto en bekwam een hoofdwonde. Hij kreeg een proces-verbaal en werd naar het Centraal Ziekenhuis vervoerd. ZORGT VOOR UW FIETSEN! Tegen verschillende wielrijders is door de politie de laatste dagen een proces-verbaal opgemaakt, aangezien hun rijwielen niet waren voorzien van een behoorlijke verlichting, bel of spatbord. AKERSLOOT Woensdagayond 23 Juli a.s. komen de Alkmaarse Kajotters op bezoek om ons in sport wedstrijden te bekampen. Allen om 7.30 uur present bij het clubhuis. Daanra gezamenlijk naar het Stet om onze vrienden te ver welkomen. Hierna gaan we in op tocht naar het terrein van de Meer- vogels, waar de strijd gestreden zal woorden. Toont uw belangstelling voor deze ontmoeting. De band van de Alk maarse K.A.J. zorgt voor de muzi kale omlijsting. AKERSLOOT Gisteren speel den de Meervogels adsp. B een be slissingswedstrijd tegen ADO B om het kampioenschap van afd. X en wisten na spannende strijd met 32 te winnen, waarmee zij voor het 3e kampioenschap zorgden. Bravo, jon gens. HEERHUGOWAARD Onze oud plaatsgenoot de heer K. Smit Fz. slaagde dezer dagen voor het Staats- diploma B voor de verpleging van zenuwzieken en krankzinnigen in. het St. Jorisgesticht te Delft. BURGERLIJKE STAND DE RIJP Geboren: Paulus Ni- colaas, zoon van B. Bakker en G. de Lange. Ondertrouwd: Gerardus Cornelis Huijsman, 24 jaar en Jacoba Odul- pha Groot, 23 jaar. K.J.B. HEILOO K.J.B.-ers, denkt aan de bijeenkomst morgenavond (Woensdag) 8 uur op Kapel. Wij verwachten zonder uitzondering alle leden. Vooral nu wij de laatste dagen de berichten over Indonesië horen en lezen, gaan onze gedachten uit ppar onze jongens in de tropen. Toon' je goede geest, leef mee met onze jongeng, bid "en smeek, dat de strijd spoedig en doeltreffend moge aflopen. Zaterdag 26 Juli gaan wederom een zestal leden van de tafeltennis club een vriendschappelijke match in de Langedijk spelen. Wij den ken slechts terug aan onze laatste ontmoeting, wat was die leerzaam. Jongens, doe je best, volg de par tijen met bijzondere aandacht. Ver trektijd 18.45 uur vanaf het K.J.B.- gebouw. Verdere bijzonderheden Woensdagavond op Kapel. Zondag 27 Juli de laatste dag van het seizoen. Allereerst hebben we 's morgens om 8 uur een H. Mis voor de K.J.B.;gemeenschap. Na de H. Mis bestaat er gelegenheid te ont bijten voor degenen, die door de verre afstand niet in staat zijn om 1G uur bij het begin der slotbijeen komst aanwezig te zijn. Op de agenda staat o.a. bestuursverkiezing, een beknopt overzicht over het a.s. winterprogramma enz. Tevens doet het bestuur zijn uiterste best voor muzikale omlijsting. Tot slot wordt iedereen verzocht als „heer" die morgen in het KJB- gebouw te verschijnen, want wij gaan allen op de "photo. DE FORESTERS—S.V.A. (ASSENDELFT) 0—0 HEILOO Deze zéér spannende en voor de Foresters belangrijke wedstrijd is in een draw geëindigd. Door deze uitslag promoveert de Foresters niet naar de 1ste klasse N.H.V.B. Het was een tamelijk gelijk op gaande strijd. Voor de rust speelde S.V.A. sterker en ontkwam het F.- doel menigmaal aan een doorboring. De F.-achterhoede had het zwaar te verantwoorden, aangezien zij tegen de laagstaande zon in moest spelen. Na de rust was F. een half uur ver in de meerderheid, maar door haar zéér onproductieve binnentrio bleven doelpunten uit. Het laatste kwartier was voor S.V.A. en het is aan doelman Keuris te danken, dat de stand blanco bleef. Bij S.V.A.was de achterhoede met de keeper aan het hoofd zeer goed. Ook de spil speelde uitmun tend. De halflinie van F. steunde de voorhoede te weinig. De scheids rechter leidde uitstekend. WIJDING VAN MOTORVOERTUIGEN BEEMSTER Tie wijding van motorvoertuigen zal niet plaats vin den op Zondag 27 Juli, maar op Vrijdag 25 Juli. GESLAAGD HARENKARSPEL Dinsdag 15 Juli 1£{,47 smaakten de darnes T., Bleeker en M. Stoop, resp. wonende te Tuitjenhorn' en Waarland, het genoegen op het te Doetinchem (G.) gehouden examen het diploma costumière te behalen. Het examen werd afgenomen door de Bond van Leraren en Leraressen De Kleder- industrie. Beide geëxgmineerden waren leerlingen van de Modevak school A. M. Bruin te Nrd. Schar- woude. OUDORP. Door het Viscollege „De Hengelaar" is een hengelwed- strijd gehouden. Totaal werden ge vangen 138 stuks baars, hetgeen weer een mooi succes was. KOMT ER EEN FRÖBELSCHOOL? DE BEEMSTER. De plannen voor de oprichting van een Fröbel school te Midden-Beemster zijn nu zo ver, dat er een comité is ge vormd, dat contact zal zoeken met de gemeente, voornamelijk over kwesties van financiëele aard, al dus meldt men ons. Men wil die Fröbelschool maken tot een Ge meenteschool. DAT LIEP GOED AF! BEEMSTER. Kinderen die met vuur speelden veroorzaakten het be gin van brand in een schuur van veehouder Met te Midden-Beemster. De gealarmeerde vrijwillige brand weer had een lichte taak. DE KOMENDE ORANJEFEESTEN BEEMSTER. Koninginnedag zal dit jaar te Beemster weer op groot se wijze worden gevierd. Voor het kinderfeest wil men f 500.ter be schikking stellen. Volksspelen staan niet op het programma. AFSLAGVERENIGING BEEMSTER, PURMEREND EN OMSTREKEN BEEMSTER Aan het ons ver strekte en in druk verschenen jaar verslag 1946 van B.. P. en O. ont lenen we o.a. het volgende: In 1946 boekte men belangrijke successen: de, oude wijze van ver koop, nl. voor de klok, kwam terug en het stelsel der vrije prijsvorming deed daarmede opnieuw haar in trede. De omzet over 1946 bedroeg f 2.805.183.63, d.i. f 1.514.831.74 meer dan in 1945. 1946 was voor de vereniging en de leden, behalve voor hen die zo zwaar van de hagelschade te lijden hebben gehad, een goed boekjaar. De aankopen op gebied van embal lage, als kisten, zakken etc., waren bevredigend. Met administratief personeel had men te kampen. Het aantal leden op 1 Jan. 1947 bedroeg 515. Het" voordelig saldo over 1946 hedraagt f 5.219.66. De omzet over 1947 wordt geraamd op f 1.300.000. Op het programma staat o.a. het stichten" Van een veilingsterrein en eigen koelinrichting in de Ov.er- meerse Polder, terrein eigendom der gemeente Purmerend. Vol goede moed zet B„ P. en O. het tweede vijftigtal jaren in. VOLKSTELLING 1947 DE RIJP EN GRAFT. Men meldt ons: In de gemeente De Rijp wonen 336 huishoudingen en 50 al leenwonende personen in 382 vgmin- gen, waarvan er 40 bewoond wor den door alleenwonende personen. De Rijp telt 1486 personen, n.l. 778 mannen en 708 vrouwen; alleenwo nend 21 mannen en 29 vrouwen. Ge middeld per" woning de 40 alleen staande niet medegerekend 45 personen. WAARLAND'S ZWEMBAD GEOPEND WAARLAND. Na maanden en nog eens maanden lange gestadige arbeid, was het eindelijk zo ver, dat de officiële opening van het zwembad kon plaatsvinden. Aller eerst zou deze op Zondag 6 Juli j.l. gehouden worden, doch door het on gunstige weer kon dit ter elfder ure niet doorgaan. Zondag 20 Juli j.l. heeft dan, be gunstigd door het mooie weer, on der grote belangstelling de officiële opening plaats gehad. Des middags om 2 uur ging het R.K. Fanfare „St. Gregorius" vanaf café Jonker in optocht naar het zwembad. De vrolijke klanken van de marsmuziek bracht een grote menigte op de been en toen de heer W. Dekker Hz., een der initiatief nemers van dit grote werk en actief v.oorzitter van de commissie der stichting van sport- en speelvelden en zwembad het woord nam tot het uitspreken van de openingsrede, was er zeer veel belangstelling. In zijn openingswoord zette hij uiteen, hoe de plannen' om hier in Waar land ook een zwembad te krijgen, waardoor aan een lang gevoelde behoefte zou worden voorzien, tot stand is gekomen. Spreker bracht hulde en dank aan allen die hadden mee gewerkt, die, hetzij door arbeid of financiële steun de opgezette plannen hebben doen slagen. Na dit woord zegende de Zeer- eerw. Heer Pastoor A. Verhaar het zwembad in. Hierna werden de zwemwedstrijden op de 50 en 100 meter gehouden, die zeer veel t e- langstelling trokken. Tot slot wer den er duik- en zwemdemonstraties gegeven. Met het gereedkomen van het zwembad, dat tpt' een der mooiste van het Noordhollands Noorder kwartier gerekend kan worden, is een werk tot stand gekomen, waar de parochie Waarland trots op kan zijn. Hier kan men zien, wat in een kleine plaats, door ééndrachtig sa menwerken te bereiken is. Wij feliciteren de commissie dei- stichting van sportspe.elvelden en zwembad met de voltooiing van het grootse werk en wij hopen dat de grote verloting die tot financiële steun en instandhouding van deze werken op touw is gezet, ook ten volle moge slagen. BURGERBRUG Het zoontje van de heer A. Bakker geraakte in een onbewaakt ogenblik bij de aan legsteiger in de Grote Sloot. De kranige redder, de heer K. Breg- man, bedacht zich geen ogenblik, trok zijn jas uit en sprong hem achterna. Hij redde het kind van een wisse dood. BURGERLIJKE STAND PURMEREND Geboren: Mar- garetha Maria, dochter van N. H. Alles en N. P. Benouvrie te Hoorn; Piet Johan, zoon van M. Oortwijn en H. Hordman; Theodorus Michaël Brieven, redevoeringen en boodschappen - Van Mook zet zich schrap - „Heilige oorlog?" - Een grappige Engelsman HET BUITENKANSJE, dat we ter wille van de berichtgeving over de gebeurtenissen in Indië een half blad eiftra mogen geven, zoals gis teren het geval was, komt niet alle dagen voor. Daarom moet veel be langrijks, dat sinds de laatste editie is verschenen, kort worden samen gevat, om voldoende plaats te laten aan het „hot news" van de nieuwe dag! Zo vermelden wij nog, dat Lt.- Gouv. Gen. van Mook een brief ge-, schreven heeft aan de republikeinse regering, waarin hij, nog krasser dan Dr. Beel het* in zijn rede dèed, de tekortkomingen van de Republiek in het licht'heeft gesteld. Hij consta teerde, dat in Indië de toestand on houdbaar geworden'was en de rege ring van Nederland kan daarvo.or de verantwoordelijkheid niet langer dragen: zij zal derhalve maatregelen nemen, om aan die onhoudbare toe stand een einde te maken „en die voorwaarden van "orde en veiligheid scheppen, welke de uitvoering van hetprogramma van Linggadjati mogelijk maken." Voorts heeft Dr. van Mook een verklaring afgelegd en een radio rede gehouden, waarin de bekende bijzonderheden worden medegedeeld Hij verklaarde o.a. ervan overtuigd te zijn, dat wij ondanks de schijn van mislukking staan aan het begin ^gn een periode, waarin werkelijk herstel mogelijk zal zijn." De strijd, zo zei hij verder, gaat uitsluitend tegen dié machthebbers en groepen, die een werkelijk herstel in de weg staan. Onze regering heeft de regeringen van Amerika en Engeland in een memorandum officieel van de ge dane stappen op de hoogte gesteld. Ook van republikeinse zijde zijn enige redevoeringen gehouden. Zo heeft Soekarno gezegd, dat de Ne derlandse aanval een betreurens waardige daad wjs, gebaseerd op vertrouwen in geweld. En Sjarifoed- din riep het volk van Indonesië op tot een strijd, om de vrijheid te ver dedigen. Hij vroeg, of""de Nederlan ders zich de volle consequenties van hun aanval wel realiseerden. Soe karno heeft voorts nog getracht te speculeren op het religieuze senti ment, door.te verklaren, dat God in deze heilige Mohammedaanse maand (Ramadan, die juist begonnen is), de weg zal wijzen naar veiligheid en onafhankelijkheid. Wij zullen winnen, wij moeten winnen, zei hij. Generaal Kruis heeft een bood- Maria, zoon van T. W. Trqpman en A. Moolenschot te Beemster. Overleden: Hendrikje van den Berg, 54" jaar; Jan Buitenhuis, 63 jaar, echtgenoot van J. Forecji te Monnikendam; Margaretha Maria Alles, 1 dag. dochter ij^n N. M. Alles en M. P. Benouvrie te Hoorn; Trijntje Lakeman, 84 jaar, te Pur merend (Avondzon). KOLVEN Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de kolfsociëteit „Onder Ons" t»; Krommenie, werden Za terdag en Zondag in de baan van den heer Bogte kolfwedstrijden ge houden waaraan alleen door korp sen kon worden deelgenomen. In totaal hebben 72 kolvers aan deze wedstrijden deelgenomen (24 korp sen). De uitslagen luidden: Korpswedstrijd gummi: le prijs: Barsingerhorn 416 pt.; 2e pr.: Op Maat te Zd. Spharwoude 386 pt.; 3e pr.: Gezellig" Samenzijn te Zd. Scharwoude 376 pt.; 4e pr.: Onder Vrienden te Oudkarspel 373 pt.; 5e pr.: Onder Ons te Kromme nie 362 pt. Korpswedstrjjd sajet le pr.: TOGIDO Krommenie 367 pt,; 2e pr.: Utrecht 338 pt.; 3e pr.: De Schöne Twaalven St. Maartens brug 279 pt. Personele wedstrijd le pr.: J. Schenk, Barsingerhorn 155 pt.; 2e pr. W. Gorter, Kromme nie 155 pt.; 3e pr.: K. Kistemaker, Winkel 142 pt.; 4e pr.: G. Mettes, Nrd. Scharwoude 140 pt.; 5e pr.: P. Molenaar. Zd. Scharwoude 140 pt. 6e pr.: A. Berkhout, Zd. Scharwou de 139 pt.; 7e pr.: P. Gelder, Oud karspel 138 pt. Een serieprijs voor het hoogste aantal punten in de le en 2e serie gummi werd gewonneij door Jb. Klooster, Krommenie met 92 pt. en idem y,oor het hoogste aantal in de le serie door H. Kuiper, Andijk met 53 pt. Voor sajet -werden de serie- prijze- -'—■''-nnen door T. C. Ver loop, Utrecht met 87 pt. ((le-2e se rie) en J. G. van Tongeren, Krom menie met 39 pt. in de le serie. Dodelijk ongeval ïe Noord-Scharwoude Maandagavond was de ongeveer veertigjarige slager G. Kuiper uit Hoorn per motorfiets bij zijn ouders .te Noordscharwoude op bezoek. Toen hij 's avonds, na in het dorp nog een boodschap te hebben ge daan, weer naar zijn woonplaats zou terugkeren, is hij op de hoek van de Provinciale Weg, vlak voor het ouderlijk huis tegen een auto opgereden en vrijwel op slag ge dood. De oorzaak schijnt te zijn dat de motorrijder bij het passeren van de ouderlijke woning heeft gewuifd. Generaal der Redemptoristen in ons land De nieuwe generaal der paters Redemptoristen dr. L. Buis C.s.s.R. is in Wityem teestelijk ontvangen. Hij werd vergezeld door de Provin ciaal der Nederlandse Provincie, pa ter QJi. Donker, en de rector van Wittem, pater dr. H. van der Meu- len. De nieuwe generaal zal in de ko mende jaren de zeven grote provin cies der congregatie voor een visi tatie bezoeken. Achtereenvolgens zal hij reizen maken naar Polen, Tsjechoslo/vakije, Duitsland, Oostenrijk, Spanje en Portugal. De vierde reis zal gaan naar de Verenigde Staten en Cana da, de vijfde naar Midden- en .Zuid- Amerika, en de zesde naar Zuid- Afrika en de Congo, terwijl op de laatste reis een bezoek zal worden gbracht aan Voor-Indië en Achter- Indië, de Philippijnen, Australië en Nieuw-Zeeland. Tussen zijn verschillende reizen zal de generaal telkens enige maan den te Rome vertoeven voor het af doen van de zaken zijner congrega tie. schap aan generaal Spoor gezonden en via de wereldomroep een woord gericht tot de troepen*in Indië. Een grappige noot in het tragische ge beuren is het optreden van een En gelsman, zekere Peter Ratcliffe, die voor de republikeinse zender de houding van de Nederlanders criti- seerde en de merkwaardige onthul ling deed, „dat er in het republi keinse gebied volmaakte orde heer ste". Gek," dat onze mensen daar nooit iets van gemerkt hebbgh! „Kerk en Vrede" diyngt er in een telegram aan de regering op aan, „de weg van militair geweld te ver laten". In een radiorede heeft de heer Stapelkamp, de afgetreden voor zitter van het C.N.V., de christelijke arbeiders opgeroepen, niet m«le te doen aan het principieel ontoelaat bare middel van de politieke sta king. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig tot Woensdagavond: WARM! Over het algemeen weinig be- wojking mej vrijwel nergens onweer. Warm. Aan de kust tijdelijk zeewind, overigens weinig wind. BATAVIA, 22 Juli (Ane- ta). Hedenmorgen is een legercommuniqué uitgege ven, dat het volgende me dedeelt: Op het vliegveld Tasik- malaja zijn gisteren drie republikeinse vliegtuigen in brand geschoten. Drie vliegtuigen van de T.R.I. zijn vernietigd op het vliegveld Panasan bij Soerakarta, terwijl enkele bommen zijn geworpen op 'n benzine-depot. Twee republikeinse vliegtuigen werden op het vliegveld Maospati bij Madioen vernietigd. Al deze acties zijn uit gevoerd door Kittyhawks en Mustangs. Nadere ver kenning heeft aan het licht gebracht, dat door hangarbrand als ge volg van eerdere acties op Kalidjati qn Tasikma- laja op elk van deze velden een vliegtuig werd vernield. H.M. de Koningin heeft in een boodschap aan de strijdkrachten in Indonesië de verwachting uitge sproken, dat zij met Gods hulp bij de uitoefening van hun nieuwe taak waardig zullen optreden en bescher ming zullen verlenen aan allen, die zulks van node hebben. In Ma kassar is de toestand rustig, in Soe- rabaya is het stadsbeeld normaal. De Verkenners zijn opgeroepen voor oogsthulp. De deelnemers aan de Vierdaagse zün vanmorgen in op gewekte stemming hun eerste tocht door de Betuwe begonnen. Londen—Liverpool-expres ontspoord De express-trein Londen—-Li verpool is Maandagmorgen bij Polesworth ontspoord. De loco motief en 9 wa'gens liepen uit de rails. Vier personen vonden bij dit ongeluk de dood en meer dan 30' andere liepen verwon dingen op. Linnengoed en tafel lakens uit de restauratiewagen werden gebruikt om de gewon den te verbinden. Voor zover-het A.N.P. thans weet, zijn er geen Nederlan ders betrokken bij de ontspo ring van de express-trein Lon- den-Liverpool. Er zijn geen ge wonde of verpngelukte Neder landers te melden. De stroprijs is verhoogd Het bedrijfschap voor hooi, stro en ruwvoeder heeft, in overleg mev het bedrijfsleven, de maximumprij zen voor graanstro verhoogd. In de afgelopen stalperiode zijn prijzen betaald, die 200 a 300% boven de maximumprijzen lagen. De hona- fide handel kon zodqgnde niets meer omzetten en de strohandel ge raakte grotendeels in handen van geleggpheidskopers. Teneinde een herhaling van deze wantoestand te voorkomen heeft het bedrijfschap nieuwe prijzen vastgesteld, welke door de minister van landbouw, vis serij en voedselvoorziening zijn goedgekeurd. Voor graanstro en kanariezaad- stro mag men ten hoogste in reke ning brengen voor geperst a-stro bij levering af boerderij: f 30.— per 1000 kg, voor ongeperst a-stro, dat niet geperst wordt f 27.per 1000 kg, voor ongeperst a-stro, bestemd om geperst te worden f 27.per 1000 kg, voor b-stro zijn de prijzen f 6.— per 1000 kg lager. Voor verkoop van geperst stro door groot- en kl.ein-handelaren zijn de maximumprijzen verhoogd met de gebruikelijke handelsmarges. Voor ongeperst stro liggen de prijzen f 1.75 per 1000 kg: lager dan de nu geldende. De toegestane verhogingen we gens vracht- en oplaajikosten en het gebruik van dekkleden zijn dezelfde als in het vorige seizoen. Evenzo mogen de prijzen, voor a-stro met een bewaarverb.oeding van f 0.50 p. 1000 kg worden verhoogd, indien de levering plaats heeft na 30 No-em- ber 1947 en met f 1.per 10(\ kg indien geleverd wordt na 31 Januari 1948.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 4