„Operatie aardappel" slaagt K.V.P. houdt Partij-congres HET ZEEWIER-MYST nunisten esteren Rijswijk is dood, leve Linggadjati! FRANS BLAD BRENGT HULDE AAN ONZE REGERING NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD -Woensdag 23 Juli 1947 PAG. 3 ril men? Soldaten attaqueren aardappelvelden in de Wieringermeer Bidactie te Lourdes voor onze jongens Resultaat van Truman-leer Ernstige toestand in Palestina CHRONICA INDONESIA Op Zaterdag en Zondag in October Katholieke Actualia v__ J J Houding voorbeeld voor anderen Kroniek Buitenland V. [ALEN een en geweest over loheke zijde met kleding, vooral ipenbare sport- herinnere zich sport-op tocht jaar! De hoop, ivrijding meer voor de chris- nen, nu men el- ■ttingsjaren zo begrijpen en vervuld en het op te worden, te Haarlem in zien gaf, ging Dit jaar was nse sportweek. had men be- eisen omdat principiële op zijn tenslotte en zo heeft de tbeweging van deze sportweek moeten onttrek- in het mede- de Katholieke am is een sport- aar liep het met nmin vlot. Toch aard gekomen, verenigingenzou- meedoen. Met geconstateerd ;even garanties n. De kleding veel weg had is toch niet het van het KNGJZ jegezegd! Bij een ïheid zullen, zo andere plaats in iblad, de katho- meedoen. De op. blijkbaar zover punt wel geen inen werden be- oorn betreft, daar tjveek op dit punt geweest en de :lubs hebben voor getrokken, dat keer zo niet gaan. elder constateer- van „Katholiek kens een recent in onze courant ngtekort bij de dat niet vol- ïsen van Henri de diens actuele leu- :uli-maand: Wees schaamteloos, te spreken over ïheid en gemeen- wat wil men be- voortdurend zo- blijkt, dat de zo- opvattingen niet rengen zijn? Wat de elementaire een dergelijk een dergelijke sa- mtbreken? Als de algemene sport- machtig en de leden .ijk onwillig zijn, erken, dan worden vanzelf wel weer bij elkaar ge- preke dan asjeblieft separatisme en hek- t is eenvoudig een defensie en zelf- gisterenavond te Rotterdam protest- belegd tegen het op- Nederlandse str.ijd- lonesië. In het R.A.I.- sterdam waren onge- hoorders verzameld, gevoerd door Mej. de Haarlemse ge- vooral wees op de die door het poli- nog meer zullen volkshuishouding doen gaan. De voor- tlgemene Nederlandse arenden kondigde on- housiasme het besluit alle transporten naar militair bevel ge- mede te werken. De was Paul de Groot, edo Kamer, die zeide, de oorlog was geko- >f in de nacht. Hij s de houding van Arbeid en gewaag- de houding der thans de daad bij voegen. -hal te Rotterdam 1000 mensen aanwezig, Hoogcarspel, lid van imer het woord voer de Soekarno geen col- -- een strijder voor onafhankelijkheid De Nederlandse re- inggadjati nooit aan- deze spreker. Er zijn inggadjati's, omdat ze gadjati niet wilden, ienburg wees op de staking van 24 uur en. in de Zaanstreek. Rotterdam nog niet ol willen geven omdat jdingen anders liggen, of "morgen, zo besloot Rotterdamse arbei- eel lgvereji in de strijd ng van de Indonesi- 926; tomaten 65-90 postelein 2—16; kruis- 25 per slof; frambozen doosje; kroten 14; 2230; stoksnijbonen =n 57; meerbonen pelen 7.1011.00. K, 22 Juli. 70.200 kg rove 9.30—9.60; groot ling 5.20—5.70; kriel enheimers 9.4011.40. 16. >PEL. 22 Juli. 78500 -i: blauwe Eigenhei- 0; blanke Eigenh. 11 7.Eersteling grof Middelbare 7.808.20; l5.20; kriel 4.505.00. I, 22 Juli. Aangev.: e Schotse 7.40—7.70; 1. 4.20—5.2.0; 700 kg 10; 200 kg kriel 3.50 rote rood 11.20; 225 kg 55 st. bloemkool I 9 1 II 1—5; 1625 kg rode 100 kg sjalotten 4.90; I 4.40—6; 260 kg idem 10 kg augurken klein .40; stek 0.20; grof 1.60 g dubb slabonen z. dr. bonen 0.50—0.90; 8 zak (Van onze speciale verslaggever) HOBBELEND schudt het busje verder over de hete weg, Oudorp, Molenweg, Nïedorp, WinkeL Heldere huizen in een rij en op de velden bezige mannen en vrouwen,in de zon. Gebogen brug getjes krommen over de vaarten en een meisje hangt een helder witte was op de drooglijn. In een dorpje langs de weg prijkt in een kast „De attractie van deze week" een plakkaat met een reusachtige coloradokever. Waarschuwingen in het aard appelland. Petatten, loof, brillonten en zwaarden Over de geschonden wegen kreunt de bus de Wieringermeer binnen. Het land, vlak als een trommelvel, ligt te stoven ip de Julizon. Op de akkers, die twee jaar geleden nog bedolven waren onder de vloed van het water, be gint een aarzelend geel-groen te kleuren van de komende oogst. Hier en daar staat het vlas al in rijen te drogen. Naast de ruines van door water aangevreten huizen plekken fel-rood de daken van nieuwe schuren en gebouwen. Aan* de horizon een toren van een kerk je, dat geen kerkje méér is. En overal mensen aan het werk, de daver van de zon over hun hoof den. Boeren oogsten nu wat zij eens zaaiden. Of trachten te oog sten.... Want in dit vruchtbare land is een gebrek, een groot ge brek aan arbeidskrachten. Rijp staan de velden van de oogst. En werkers. Soldaten En werkers kwamen. Op hoge legerwagens kwamen ze de vorige week Maandag binnenrollen in het land. Hun lachen en praten sloeg over de velden. Maar niet alleen hun praten. Hun kracht en enthou siasme werden ingezet. En nu rooien zij aardappels. Duizend jon ge soldaten. „Loof genoeg hier. We wach ten nog piaar op de zwaarden met de briljanter. „Hé Wimpie, hoe noemen ze die dingen bij jullie?" Wimpie, een transpirerende jon gen in een bestoven werkbroek, komt uit Brabant. Zonder op te zien zegt hij: „Petatten" En dan, naar mij: „Die slome vraagt dat al voor de tiende keer. Is vast de lolligste thuis De rest brult toejuichingen. En raapt aardappels. Soms zwaaien ze naar een bus, die voorbijgaat of naar een meisje op klompen. Bra banders, Limburgers, jongens uit Noord- en Zuid-Holland, Gelder land en Utrecht. Beórenjongens, die me, een beetje grimmi'g soms, slaap te be,togen, dat vader thuis met 'vreemde mensen de aardappels rooit, terwijl ze hier, met 'n solda- tenpakkie aan, de piepers van 'n ander uitdoen. Jongens uit fabrieken en werk plaatsen, die hier met pijn in de rug voor het eerst kennis maken met landarbeid en me grijnzend op merkzaam maken op hun snelheid. Jongens uit bureaux en kantoren, d'e me een beetje trots hun zwarte handen laten zien. Allen bij elkaar Nederlandse soldaten, die hier zijn ingezet en werken cm een oogst veilig tc stel len. „Om burgermagen te vullen", zoals lange Geert uit Rotterdam me verzekert. Qpmiddellijk na de radiorede van de minister-presjdent op Zon dagavond heeft het bestuur van de Limburgse bedevaart naar Lourdes te Maastricht zich tele grafisch met Lourdes in verbin ding gesteld om de geestelijke en tijdelijke belangen van onze jon gens in Indië op bijzondere wijze in de heiligdommen van Cnze Lie ve Vrouw van Lourdes te doen ge denken. Opdracht is gggeven om in het tijdvak van 23 tot en met 31 Juli iedere dag in de heiligdom men van Lourdes een H. Mis op te dragen ten einde door dè voor spraak van de Onbevlekte Maagd Gods bijzonder zegen en bescher ming af te smeken voor al onze jongens in Indië. Het bestuur van de Limburgse bedevaart verzoekt alle katholie ken zich in de geest met het H. Qffer in Lourdes te verenigen door in bovengenoemd tijdvak in hun parochie iedere dag de H. Mis bij te wonen en in het bij zonder te bidden voor allen die in Indië voor het vervullen ener zware en moeilijke taak zijn ge steld. 's Avonds in hun geïmprovi seerde kampen En ze doen het goed, hun negen- urige dagtaak. Als ze 's avonds in c'e trucks terugrijden naar hun ge- improviseerde kampen de Oude Zeug, de schuur van Kampen, de andere slaapplaatsen zingen ze, rette en onnette liedjes. En ze zijn tevreden. Dat merkte ik. Ze wassen zich en eten en kruipen vroeg in hun op elkaar gebouwde kribben. Voor het werk van de nieuwe dag. Het werk In hotel Smits in Middenmeer, het stafhotel, erg nieuw gebouwd aan de wegkant sprak ik een luitenant. „Het werk, dat regelt de grond- mij eigenlijk. We hebben de beschik king over 36 ploegen van 30 man. Jongens van de 10e bataljons van 7. 10 en 11 R.I. Het ziin niet tropen- geschikte taoepen, allemaal nog in hun eerste opleiding, die hier waar schijnlijk tot 2 Augustus zullen blijven, waarna ze worden afgelost door anderen". „En het werk?" „Het werk doen ze goed. De boe ren, wat sceptisch in het begin, zijn dik tevreden. Als eis wordt gesteld, dat iedere man 300 strekkende m. per dag zou doen. Gisteren had ik er van 500 m. Deskundigen ver wachten, dat ze 70% van de pres tatie van geschoolde landarbeiders zullen halen". „En de geest, luitenant?" „U hebt het zelf kunnen zien. de geest is goed, heel goed zelfs. Twee cantinewagens rijden voor hen rond en 's avonds is er soms film. Boven hun gewone soldij krijgen de* jon gens f 2.50 per dag, terwijl er bo vendien nog een premiestelsel is. En allemaal werken ze mee; chauf feurs en rode-kruismensen incluis, nu allemaal nog in de aardappels. De poters staan toch al te lang. Straks beginnen we met vlas...." Aardappelen en vlas. Soldaten met morsige werkbroeken, gebruin de bovenlijven en een baret non chalant boven de verbrande ge zichten, spelen het klaar. Werkend aan de gebeukte grond van de Wie ringermeer. J. v. d. B. zegt Radio-Moskou Radio Moskou riep Dinsdag om dat de hervatting der vijan delijkheden door de Nederlan- dres op Java „het eers'e resul taat is van de verspreiding van de Truman-leer in Indonesië." In de radio-uitzending werd verder verklaard, dat het Ameri kaanse memorandum, hetwelk door de Amerikaanse consul-gene raal in de loop ^/an de Nederlands- Indonesische onderhandelingen aan de Indonesiërs was overhandigd „een openlijke inmenging in de Indonesisch aangelegenheden" was en „een directe steun van het Ne derlandse koloniale regime" was. De acht weken van onderhande len en de overeenkomst van Ling gadjati, hetwelk in Maart een ein de maakte aan de vijandelijkhe den waren, volgens radio Moskou, „Nederlandse manoeuvres om tijd te winnen, teneinde voldoende strijdkrachten op te kunnen bren gen." De republikeinen hadden hun welwillendheid getoond door het doen van concessies doch de Ne derlanders hadden een vreedzame oplossing verworpen en hadden de koloniale oorlog hervat, aldus ra dio Meskou GOEDE VANGST Verrader opnieuw gearresteerd In Juli 1945 ontsnapte uit het interneringskamp aan de groenten- en fruitmarkt te Den Haag de 31- jarige M. A. E. Mullaart. M. wordt er van verdacht een tweetal ille gale groepen bestaande uit 35 per sonen aan de S. D. te hebben ver„ raden, tengevolge waarvan 13 per_ sonen in Duitse gevangenschap 't leven lieten. Dinsdag zijn PRA- rechercheurs er in geslaagd M. cp zijn onderduik-adres te Wassenaar te arresteren. Per maand kunnen vijftig jonge boeren emigreren naar Australië! Naar het Franse Persbureau AFP meldt, heeft de bevestiging van het bericht dat de illegale Joodse immigranten van de „E- xodus 1947" naar Frankrijk zijn teruggezonden, in Palestina een zeer ernstige toestand geschapen. In Jeruzalem is gistermiddag opnieuw een aanval tegen de Britse militairen gericht, waarbij een lid van de RAF werd gewond. In de gehele Joodse Geulahwijk te Jeruzalem heeft zich een ge weldige explq^e voorgedaan, die de stad deed schudden. Men ge looft met een tijdbom te doen te hebben, door Joodse verzetslieden geplaatst in het departement voor immigratie van de Palestijnse re gering. Van officiële zijde wordt mee gedeeld, dat geen schade is aan gericht en zich geen persoonlijke ongelukken hebben voorgedaan. Aanleiding en oorzaak - Corruptie en isolement - Soefan op reis - De Waarheid in Afrika - Vals geld en een geheime zender ZO ONGEVEER heeft minister Jonkman het gezegd op een be spreking met enige journalisten in Den Haag: Rijswijk, het Paleis in Batavia, waar de ontwerp-basis- overeenkomst getekend werd, heeft afgedaan. Maar Linggadjati, de villa wijk van Cheribon, waar het accoord in ontwerp tot stand kwam. leeft, want dat is en blijft ons staatkundig beginselprogram ten bate van een goede samenwerking met het Indo nesische volk. Inderdaad is wapen- geveeld niet de geëigende manier, om met een volk tot samenwerking te komen, maar daarom hebben wij ook zo lang gewacht, voor en aleer wij tot dit militair optreden over gingen. De minister heeft overigens gezegd, dat de aanleiding tot dit optreden was, de weigering, om het bevel te geven, het vuren te staken. Dat was negen maanden geleden al beloofd. De oorzaak was de weigering van de republiek, om de gemeenschappelijke gendar merie te aanvaarden als noodzake lijk complement voor de volvoering van onze souvereine plicht. Dr. van Mook noemde nog een paar andere oorzaken op, die minder bekend zijn. Ten eerste de financiële ver warring in de republiek, die leidde tot conflicten tussen burgerlijke en militaire autoriteiten, ten tweede Naar wü vernemen zal in Octo ber van dit jaar voor het eerst in de geschiedenis van de Katholieke Volkspartij een nationaal Congres worden georganiseerd te Utrecht, waarop afgevaardigden van alle plaatselijke* afdelingen tesamen met de officiële partij-instiinties ver- sohijlende grote problemen van de tijd in studie zullen nemen. De juiste datum voor dit congres is nog niet vastgesteld, maar het is mogelijk reeds op 4 cn 5 October, in ieder geval op een Zaterdag en Zondag in October. Het congres zal dus tweg dagen duren, en worden ingeleid door de partijvoorzitter An- driessen en de leider der Tweede Kamerfractie, prof. Romme. Dat zal Overal ter wereld rechtbank, maar Joan lijke academie van wordt de strijd om 't Leslie werd in het wetenschappen haar gelijk gesteld. Thans een volledige verza- wordt met de steun meling van de publi- van Hollywood's caties dezer Academie macht in het paria- geschonken. De be- ment in Californië 'n doeling van dit ge- wetsvoorstel inge- schenk is, de betrek- diend, waarbij jonge kingen tussen weten acteurs verplicht wor schappelijke kringen geloof en de goede zeden gestreden. Ja, zelfs op plaatsen, waar men dit niet zou verwachten. Zo is de Kath. Amerikaanse filmster Joan Leslie, die als een der meest belovende filmactri ces van 't land wordt beschouwd, in con flict gekomen met het filmbedrijf Warner Bros, omdat zij wei gerde bepaalde rollen te spelen, die een on zedelijk karakter droegen. Zij den de contracten uit in Argentinië met de te voeren, die in de Pauselijke Academie begon periode van hun min- nauwer aan te halen, haar strijd voor indi- derjarigheid door hun Op de dag van viduële en godsdien- ouders ondertekend de heiligverklaring stige vrijheid tegen- zijn. En dat gebeurt van broeder Klaus in een land, waar de (de H. Nicolaas van filmmaatschappijen Flue), werd een meis zich opwerpen als de je dat zwaar aan tu- verdedigers van de berculoze leed totaal religieuze verdraag- genezen, nadat zij de zaamheid! Bij 't nieuwe heilige had afscheid op het vlieg- aangeroepen. De bis- veld van Rome van schoppelijke recht- de bank van Klagenfurt het is thans bezig dit, ge- over de economische dwang van Warner Bros, door aan deze filmmaatschappij mee te delen dat zij van plan was het contract dat haar ouders voor haar ondertekend hadden toen zij nog mevrouw Peron, minderjarig was, op echtgenote van te zeggen. Warner Argentijnse staats- val van merkwaardi- Bros maakte de zaak hoofd, heeft de kan- ge genezing te on aanhangig voor de selier van de Pause- derzoeken. 9 gebeuren op de eerste dag, in een plenaire zitting, waar tevens secties gevormd zullen worden voor het be handelen van verschillende grote problemen. Op het programma staan inleidin gen over de Bedrijfsorganisatie, Lo nen en prijzen* Oorlogsschade, het communisme en waarschijnlijk nog andere belangrijke onderwerpen. Zo ligt het in de'bedoeling o.ok het W.- Indisch probleem aan te snijden, en het vraagstuk van de verhouding tussen Overheid en Openbare zede lijkheid. Voor elk dezer onderwerpen, zij kunnen in de komende maanden wellicht nog wijziging ondergaan, zal een bekwaam inleider de dis cussies openen* terwijl de gevormde sectie dan daarover haar gedachten moet laten gaan. Deze nieuwe stap van de partij berust op een bepaling van het nieuwe Partijreglement, dat elk jaar behalve de Partijraad ook een alge meen partijcongres moet worden gehouden, zodat dat geschiedt in Engeland met de Labour en in Bel gië met de C.V.P. Naar dit congres kunnen volgens het reglement van elke plaatselijke afdeling en van elke jongerenafdeling ten hoogste twee vertegenwoordigers worden afgevaardigd. Daar naast gaan er kringbesturen, terwijl ook de voltal lige partijraad en'het hoofdbestuur aan het Congres deelnemen. Vanzelfsprekend vergt de ont vangst van al deze afgevaardigden, men schat een opkomst van on geveer 1500 afgevaardigden te moe ten verwerken, 'n buitengewone organisatie van de partij organen. In ieder geval zal door de partij zelf voor de huisvesting worden gezorgd. VERKENNERS NAAR WIERINGERMEER Daar egji groot aantal soldaten, dat in de Wieringermeer voor de was ingezet, in verband met de laatste regeringsbesluiten naar de garnizoenen is teruggeroepen, heeft de Stichting van de Landbouw de Nederlandse Padvindersraad ver zocht onmiddellijk hulp te willen verlenen, aan welk verzoek spon taan is voldaan. De troepen kunnen zich zich schriftelijk of telefonisch (Middenmeer 108) melden bij dhr. B. Stompedissel, Sportweg 1 te Mid- denmeert*Volledige kampuitrusting, plus de geldende bonnen moeten worden meegebracht. De medewer kende troepen en voortrekkers van de Kath. Verkenners zullen onder leiding staan van distr. comm. B. Kalb te Dirkshorn. de toenemende corruptie van Neder landse gewetenloze mensen, die smokkelden naar vreemde landen, ten derde de naweeën van de Ja panse propaganda en het isolement van Djokja, dat niet wist, wat er in de wereld te koop was! Sjahrir, die de bui aan zag komen en er daarom tussenuit trok, is op reis. Hij zal Voor-Indië, Australië en Amerika bezoeken, om de toe stand in de republiek toe te lichten. Hij is bereids in Singapore aange komen. Hij deed daar tegenover de pers een beroep op de wereld, om een einde te maken aan het bloed vergieten (hoofdzakelijk een gevolg is van het feit, dat de republiek zich in optima forma op „oorlog" had voorbereid!). De regering van Voor-Indië heeft een beroep gedaan op Amerika en Engeland om de strijd te doen staken. Sjarifoeddin deed een beroep op Australië, waar het klimaat nogal gunstig is contra Nederland! Ook is er nog een beroep van een comité voor de vrijheid van Noord-Afrika, dat de onderneming van de Nederlanders misdadige agressie en fascistische actie noemt; die lui lezen waar schijnlijk een Afrikaanse editie van „De Waarheid". Nog iets moois uit Batavia: Toen j de Nederlandse troepen de Lands drukkerij bezetten, welke onder Re publikeins beheer stond, ontdekten zij voor een enorme waarde aan vals geld uit Siam. Vroeger hebben de Japs deze drukkerij gebruikt. Het bedrijf was slecht beheerd. In ver schillende plaatsen zijn regerings commissarissen voor bestuursaange legenheden ingesteld, die kortweg Recombansgenoemd worden. De koers van de republikeinse gulden is in Batavia gestegen van 10 tot 18 cent. De troepen van de Pasoendan- beweging werken samen met de Nederlandse troepen. In de vaca- ture-Palar komt in aanmerking N. Stufkens, te De Bilt, Eerste Ka merlid, die volgens de P.A.-pers veel van Indië afweet. Mr. Slotemaker de Bruine, vroeger directeur van de socialistische Wiardi Beekman-stich ting, heeft als lid van de P.v.d.A. bedankt. En ook vandaag weer een mop tot slot: Te Makassar heeft een onbekende zender gezegd, dat op order van v. Mook het vuren moest worden gestaakt, maar men had het gauw doorDie order had men dan ook al heel wat eerder van an dere zijde verwacht, toen het nog niet te laat was. U ET regiment stoot- troepen dat op eer volle wijze heeft deelge nomen aan de bevrijding van Nederland en tot dusverre nog geen eigen vaandel had, zal er nu volgens Kon. Besluit een ontvangen. De inspecteur generaal der landmacht zal het vaandel eerst daags uitreiken, sfc Een andere uitreiking zal Zondag a.s. plaats vin den te Steyl. Daar zullen 30 missiekruizen worden uitgereikt aan missiona rissen die binnenkort naar de missie hopen te gaan. In Den Haag werd een melkboer on wel door de warmte. De geneeskundige dienst bracht hem naar een hulppost, doch het mocht niet baten, hij overleed enige ogenblikken na aankomst. Een kleine tweehonderd inwoners van Almelc hebben een bezoek gebracht aan Kortrijk. Zij werden door het gemeentebestuur ont vangen en gaven een muziekuitvoering op de markt. Te Den Haag doodde een 42-ja- rige moeder haar kinde- Haarlemse Orkestvereni ging is het nog steeds niet rooskleurig gesteld. Het bestuur hggft met een finantieel tekort te kampen, dat niet gemak kelijk ingehaald kan wor den, vooral daar de re geringssubsidie nog altijd niet is uitbetaald. Over ren van 3 7 en 10 jaar en maakte daarna een eind aan haar eigen le ven. Familie-onenigheid schijnt c'e oorzaak te zijn. In Boxmeer zal de Paradijsvloek van Alphons Laudy worden opgevoerd. Men bouwt nu een rotswoning, die deel moet uitmaken van het decor, Met de October 1945 tot October 1946 was er een tekort van f21,000. Toch gaat men naar Engeland in de hoop dat het daar beter zal gaan. 'A' Het Neder landse oorlogsgravenco- mité is van plan cm in het najaar met een spe ciale film een tournée door Amerika te gaan maken. De film die ver toond zal worden toont de verwoestingen tijdens dè bezetting in ons land aangericht, de capitula tie, de bevrijding, dè ac ties tot hulpverlening der geallieerden en als slot de oorlogsgraven en de verzorging daarvan. tj; Limburg zal op een kunstzinnige wijze dank brengen aan dè gemeen te Uithuizermeeden in Groningen waar velen tijdens de evacuatie een goed tphuis vonden. Drie gebrandschilderde ramen ontworpen en vervaar digd door Charles Eyck zullen het bestuur der Groningse gemeente wor den aangeboden. Er is sprake van dat geduren de de Leipziger Messe van 2 tot 7 September ook door een beperkt aantal Nederl. firma's kan worden geëxposeerd. De Parijse bladen van heden ochtend besteden veel nieuws- ruimte en commentaar aan de ge beurtenissen in Indonesië. Onder de titel „Hollandse wilskracht" schrijft het radicaal-socialistlscne blad „Franee-Libre": „De vastbeslotenheid, waarmee het kleine land Nederland, grote natie door haar verleden en de hoge wijsheid van liaar regeerders, thans kenbaar heeft gemaakt, dat het zich niet wil laten beroven van gebieden, die het oorspronke lijk zelf zo waardevol heeft ge maakt, strekt de regering in Den Haag wier energieke houding een voorbeeld voor anderen zou kun nen zijn, in hoge mate tot eer." Men kan er zeker van zijn, zo ver volgt het blad. dat in het koor van al degenen, die hun stemmen ver- beffen tegen die „aanranding van de vrijheid der volkeren" door de Ne derlanders, zij, die het meest ver ontwaardigd zijn, het eerst klaar zouden staan om op een goede dag zich op hun plaats te nestelen en de vruchten te plukken van zoveel ja ren koloniaal besfuur, terecht be schouwd als een toonbeeld van wijs heid, begrip en vastberadenheid der regeerders uit de Nederlandse histo rie. Minder aangenaam geluid „Dus ook Koningin Wilhelmina maakt tegenover haar tegenstanders in de kolonieën gebruik van die „ultima ratio" van staal en buskruit, die de geschiedenis nog steeds aan de staatshoofden levert", zo schrijft het centrumorgaan „Combat", onder de titel'„De ketenen van het ge- welcT'. „Zij, die hebben gedacht, dat deze kleine natie de voorbeeldige weg van vreedzame samenwerking met de Overzeese volkeren defini tief gevonden had, zullen teleurge steld zijn." De vi^ag beantwoordend, wie ver antwoordelijk moet worden gesteld voor het Indonesische conflict, schrijft het communistische blad ,,L' Humanité": „De Britse regering is hiervan de aanstichtster en het Yankee-imperialisme staat in de coulissen. Wij weten npg coed, hoe heftig Bevin de aanwezigheid van Britse troepen in Indonesië voor de Veiligheidsraad heeft verdedigd en wat de Amerikanen betreft, dezen hebben geprobeerd de Indonesiërs te sussen door hun een lening te be loven, indien zij de voorwaarden van Den Haag maar aanvaardden." Het blad besluit: „De huidige bloe dige gebeurtenissen zijn dus het di recte gevolg van het imperialistische drijven, evenals in Indochina." Het socialistische blad „Populaire" schrijft: „Men twijfelt er niet aan, dat de vertegenwoordiger van het Nederlandse gezag, dr. van Mook, een overtuigd voorstander is van de belofte van daadwerkelijke onaf hankelijkheid, door de Koningin tij dens de oorlog gedaan, evenmin als men er aan twijfelt, dat president Soekarno, die socialist is, niet even zeer voorstander is van'een oplos sing, die overeenkomt met de hui dige mogelijkheden en bevredigend is voor beide partijen. Het is echter niet minder zeker, dat er aan beide kanten extremisten waren, tegen standers van een vreedzame oplos sing." Over de militaire actie schrijft het blad. dat deze ongelukkigerwijze aan de Indonesiërs de indruk zal geven, dat men hun een geweldda dige oplossjng wil opleggen, die alles, wat reeds is bereikt, weer op losse schroeven zou zetten. Dit is duidelijk de weg naar een onver zoenlijke oorlog." België vierde zijn Nationale feestdag In geheel België is Maandag met grote luister de nationale feestdag gevierd. Des morgens werd in de St. Goe- delekerk te Brussel in aanwezigheid van Koningin Elisabeth, een plech tig Te Deum gezongen. Na „het ge bed voor de koning" ging uit de me nigte een kreet op: „Leve de Ko ning", waarmede vele andere per sonen instemden. Op het Congres plein te Brussel had een plechtige onthulling plaats \an een gedenk plaat voor de gevallenen uit de oor log 1940—1945. na afloop waarvan de eerste minister Spaak een toe spraak hield, waarin hij hulde bracht aan hen die hun leven gege ven hebben voor het Vaderland. Een troependéfilé besloot deze plechtig heid. Des middags werden overa.l in de met vlaggen versierde stad feesten georganiseerd, waarbij Muziekcorp sen het hunne bijdroegen tot de al gemene feestvreugde. Des avonds werd op de grote markt een volks bal gehouden. z' LICHT VOOR DE OVERVVON- NENEN Vijf personen verloren het leven en velen werden ernstig gewond, toen de express-trein Londen-Liverpool met grote snelheid te Gren- don uit de rails liep, tengevolge waarvan de locomotief en veer tien wagons derailleerden. De plaats van het ongeluk. De her-emancipatie van Duits land en Italië zowel op politiek als economisch gebied zal zich in een sneller tempo voltrekken dan men verwacht had. Merkwaardig genoeg is een Russische obstructie-politiek hier de oorzaak van. Nadat Rusland Oost-Europa had opgeslorpt en het Westen aan zijn lot had overgela ten, lanceerde Amerika het plan- Marshall, dat een snel herstel -be oogde der Europese economie onder voorwaarde dat de staten van het oude werelddeel elkaar zouden vin den in eenheid van middelen. Bevjn en Bidault reageerden aan stonds en lieten Molotof naar Parijs komen om de besprekingen te ope nen. Maar de Russische minister van buitenlandse zaken bleek voor de zoveelste maal onvermurwbaar, waar het samenwerking met de grote rivaal Amerika betrof. Hij keerde onverrichter zake naar Mos- cou terug en deed de wereld kond, dat Rusland voor de Oost-Europese staten een zelfde herstelplan in pet to had. Bij monde van de Finse zaakgelastig de werd de avond voor de aanvang der landeneorhr- rentie op 12 Juli nog eens beklem- toond, dat Mar shall's plan niet zal nalaten zekere politieke invloe den op de Europese verhoudingen uit te oefenen, en dat Finland des wege verstek zou moeten laten gaan De eerste reactie der Westelijken op deze houding van'Sowjet Rus land was de uitnodiging aan Italië om op gelijke voet met de overige daar vertegenwoordigde landen deel te nemen aan de besprekingen te Parijs. Dat had tot gevolg, dat de Gasperi, die kort gele.den de com munisten uitsloot van de regering, vaster in het zadel kwam en hier door dus de anti-communistische ienriens versterkte. Het vertrouwen in de regering nam zelfs zodanig toe, dat op de vrije markt van de buitenlandse valuta's de dollar, die enkele dagen voor de vorming van de Gasperi's vierde kabinet 560 liren deed, plotseling zakte op 680. Ook Duitsland, de andere as-mo- gendheid profite'ert indirect door de Russische politiek van wantrouwen. Door de nieuwe richtlijnen aan Ge neraal Clay wordt ook dit land in het plan;Marshall opgenomen. De generaal zeide het nog dezer da gen: „Het wordt met de dag duide lijker, dat het Duitse probleem niet van het Europese is te onderschei den". Het tijdperk van Potsdam, dat een zuiver agrarisch Duitsland beoogde en harde vredesvoorwaar den inhield, is hiermede definitief voorbij. En dat is voor dit land van 70 millioen zielen een hoopvol feit. dat goede perspectieven inhoudt voor een volledig herstel. Zo plukken de oude as-vrienden reeds thans de vruchten van de zich stegjls dieper wortelende onenigheid tussen de vroegere bondgenoten. De Belgische Konings kwestie De Belgische minister-president, Spaak, heeft, zogls gemeld, bespre kingen met de partijleiders aange knoopt met het oog op de uitvoering van de regeringsverklaring inzake de koningskwestie. Volgens „Le Soir" doet in politie ke kringen het gerucht de ronde, dat er reeds een formule wordt be studeerd en dat deze formule aan de frao"* -deiders door de eerste minis ter zou worden voorgelegd. Nader wordt gemeld, toen de so cialistische afgevaardigden het ka binet van de eerste minister verlie ten. hebben zij verklaard, dat zij Spaak een nota hebben overhandigd, waarin het eenparig goedgekeurd standpunt van de socialistische par tij ten opzichte van de regeling van de koningskwestie is vastgelegd. n. Terug in mijn hotel ging ik re gelrecht naar mijn kamer en naar bed met een paar warme kruiken door de gedienstige Pierre aange bracht. Half sluimerend hoorde ik de te lefoon rinkelen. Aangezien Binbon- net de enige was, die mij zou kun nen bellen, antwoordde ik niet. Ik had niet de minste zin om nu al met die leugenaar te praten. Een poosje later belde ik naar de portier om te informeren of er een boodschap voor mij was achtergelaten, maar er was niets. Dus Binbonnet had zelfs zijn naam niet ge.noemd. Eerst veel later zou ik pas ver nemen, wat er bijna onmiddellijk met mij gebeurd zou zijn, als ik die middag de telefoon had aangeno men! De gehele avond bracht ik door in bed, de beste plaats om een en ander te overdenken. Op de eerste plaats bedacht ik, dat de instructies, die ik van Al en Jim had gekregen, tweeledig waren. Ten eerste, moest ik proberen Gé- rard en Binbonnet te bewegen hun solide manier van zaken doen, te hervatten. Ten tweede, als dat on mogelijk bleek, moest ik andere jodium-bronnen zien op te sporen. Zoals ik de zaken nu bekeek, stond me eigenlijk niets anders te doen, dan instructie nr. 2 op te volgen. Want alles in verband met Gérard en Binbonnet vooral met de laat ste was zo vreemd, zo eigenaardig bijna sinister, dat de vooruitzichten FEUILLETON door DAVID KEITH om nog eens tot goede zaken met deze heren te komen, inderdaad ver weg schenen. Waarom zou ik een maand lang de zaak zonder meer afkijken? Waarom zou ik niet di rect beginnen met te proberen nieu we jodium-bronnen te zoeken? De verschillende Amerikaanse banken in Parijs, de Amerikaanse consul, de Amerikaanse Kamer van Koophan del, al deze instellingen zouden mij zeker waardevolle inlichtingen kun nen geven. Maar eerst moesten er twee andere dingen gedaan worden. Eerst moest ik naar Holland. Dat had ik nu eenmail I gezegd. Ik zou dan eerst Binbonnet opbellen om hem te vertellen, dat ik ging en hem tevens bedankep voor zijn pre sentje. Terug uit Holland zou ik, zonder mij verder aan Gérard en Binbon net te storen proberen om andere aanknopingspunten om jodium te krijgen te vinden. Beide heren schenen nu eenmaal een zaak te hebben, waar zij meer belangstelling voor hadden dan in hun jodium-relaties. Dat was dui delijk! Met mijn gedachten op dit punt aangeland, kwam ik op het idee om nogmaals de correspondentie van hen door te lezen. Zou dan niets te vinden zijn, dat mij een aanwijzing zou kunnen geven? Ik pakte mijn actetas en begon opnieuw te lezen. Het enige, dat mij bij het her haald doorlezen opviel was het feit, dat op het moment, waarop de slechte leveringen waren begonnen, het woordje „wij" in Binbonnet's brieven, veranderde in „ik", terwijl dat bij Gérard's brieven niet het geval - was. Hieruit bleek dus, dat Binbonnet op een gegeven ogenblik de goede verstandhouding tussen hemzelf en Gérard verbroken achtte Gérard was die mening blijkbaar niet toege(|pan. Als dit probleem eens kon worden opgelost, kwam er misschien een eind aan alle jodium-moeilijkheden. Hoe 't ook zij, ik besloot na mijn trip naar Holland, instructie nr. 2 op te volgen. Het zou echter anders aflopen, dan ik dacht. Ik belde de portier en verzocht hem een plaats voor mij te reserve ren in de vliegmachine naar Am sterdam, de volgende morgen. Daar- 'na gaf ik een telegram voor Bin bonnet door. Ik verzekerde hém mij de volgende morgen voor half tien te bellen. Ik was blij, dat ik de bedfieger niet meer zou behoeven te zien. En na mijn terugkomst zou ik hem niet meer telefoneren, voor dat de prqefmaand voorbij zou zijn. Pierre pakte opnieuw mijn koffer. „En Pierr^, nog geen revolver?" informeerde ik. „Nog niet. Monsieur. Maar de ver gunning kan nu elke dag komen. Goede reis, Monsieur. Ik wens Mon sieur geluk, met alles wat hij onder neemt". „Dank je, Pierre". Ik sliep spoedig in. Binbonnet telefoneerde mij om 9 uur. Hij had mij de vorige dag niet opgebeld, zei hij. Dat was natuur lijk een nieuwe leugen. Vol zorg in formeerde hij naar mijn gezondheid. „Hebt u geen last gehad van de kopde in Bretagne, Monsieur? Was de reis niet te vermoeiend. Als hij gevraagd had: „En was de reis werkelijk de moeite waard?", dan zou ik hem op een geheimzin- nig-bevestigende toon hebben geant woord en hij zou naar de rest n^aar hebben moeten raden. Maar hij vroeg het niet. Ik dankte hem voor zijn bezorgd heid en vooral voor zijn cognac. "„De cognac was uitmuntend", loog ik hoffelijk. „Zeker de beste, die ik tot dusver heb geproefd; een buiten gewone delicatesse voor een Ameri kaan. Ik feliciteer u met uw smaak. Monsieur." „Hebt u er werk0""' van geno ten. Monsieur Weavair?" „Van elke druppel, Monsieur Bin bonnet". „Ah". En hij drukte zijn voldoe ning in talloze stembuigingen uit. De wijn wérd niet genoemd. „En blijft u nu een paar dagen in Pa rijs?" vroeg hij. Bent u misschien vanmorgen (nog thuis, zodat ik de gelegenheid heb een tegenbezoek af tc leggen?" Ik kon een glimlach van plezier niet onderdrukken. „Het spijt me. Monsieur Binbon net. maar ik sta op het punt naar Holland te vertrekken. Zoals ik u al vertelde, heb ik daar belangrijke zaken af te doen, die geen uitstel kunnen dulden. „En hoe lang blijft u weg, Mon sieur Weavair?" (Woidt vervolgd.) 1

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1