Nieuw Militaire ineenstorting Republiek binnen een week verwacht Oost-Java afgesneden en Cheribon is bezet Onze beslissing was mef de diepste ernst overwogen r ROND BINNENHOF EN PLEIN Voor Alkmaar en omgeving Indonesiërs passen politiek toe verschroeide aarde" van DATAVIA, 24 Juli (Reuter) Generaal Spoor heeft heden meegedeeld, dat Oost-Java door de Nederl strijdkrachten is afgesneden en dat aan het front van Soerabaja vier steden zijn bezet en tevens vier steden op West-Java. Gisterenmiddag werd Cheribon bezet. Langs de weg van Bandoeng door het West-Javaanse bergland heeft het leger zich meester kunnen maken van 30.000 ton rubber. Volgens generaal Spoor zullen de operaties op Java en Sumatra beperkt blijven. De gehele Republiek zal niet worden bezet. Spoor dankt- Kruis Het Legerbericht van hedenmorgen Tal van plaatsen bezet Amerika zond geen dodelijke wapens" Overal Chinese slachtoffers Registratie verzocht van de communisten Zegen onze jongens Moslimse wereld schreit BEVIN legt verklaring af Geen behandeling voor de UNO Alleen het „uiterste middel" was overgebleven dat was het eenstemmig advies van G.G. en C.G. De sombere lijst V.J De glimlachende Excellentie en teleur stellingen voor de Waarheid Geruchten worden tegengesproken Hevige gevechten om het bolwerk Malang QE MILITAIRE INEENSTORTING van de Republiek werd gisteren, drie dagen na het begin van de poli tionele actie, door neutrale waarnemers in Batavia verwacht. Na de bezetting van de grootste plaatsen op Oost-Java, binnen 48 uur na de eerste amphibie- landing, zijn de Nederlanders thans ten Zuiden van Lawang in hevige gevechten gewikkeld met de Repu blikeinen, die de toegang tot Malang wanhopig verde digen. Berichten uit Batavia melden echter, dat de val van Malang, bolwerk der Republikeinen, aanstaande is Snelle opmars naar Djokjakarta Weer 'n conferentie van drie De moordaanslag te Birma HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum 2 50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. No ordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) DONDERDAG 24 JULI 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11285 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank olievelden van de Shell en de Stan dard Oil bezet, zonder dat ernstige tegenstand werd geboden. Republikeinse berichten, dat Ne derlandse vliegtuigen Indonesische steden bombarderen, zijn grove leugens", verklaarde Generaal Spoor. „Wij hebben alleen vliegvel den beschoten." Hij beschreef de toestand in de bezette steden van WestJava als „rustig, terwijl de be volking hulpvaardig is". De meeste republikeinen waren gevlucht zon der dat het tot ernstige botsingen was gekomen. De bevolking, die in de gevechtsgebieden was geëvacu eerd, keerde thans weer terug, zo voegde Generaal Spoor aan zijn overzicht toe. De chef van de generale staf, lt.- gen. mr. H. J. Kruis, heeft in ant woord op zijn telegram aan de le gercommandant in Indië, lt.-gen. Spoor, het volgende antwoord ont vangen: „Hartelijkste dank voor Uw wen sen. Was persoonlijk aanwezig in terrein bij inzetten aanval door „brigade Thomson". Houding en geestdrift troepen wekken hoge verwachtingen. Spoor." Nederlandse troepen bereikten Woensdagmiddag te 16,35 uur Cheribcti. Zij trokken de stad van uit het noorden binnen. De brug gen en de wegen in de richting Cheribon bleken intact te zijn. Weerstand werd practisch niet on dervonden. Brandstichtingen in de stad werden niet geconstateerd. Eveneens werden Woensdag To- mo, Kadipaten, Soebang en Ka lidjati bezet. In West-Java werd Tjikampek bereikt. Gemeld werd, dat in Tjitjalenka en in Madjala- ja hevige branden woeden. ter van Buitenlandse Zaken minister van buitenlandse zaken heeft gisteren op een persconferen tie verklaard, dat de V.S. sedert V- J-dag in het geheel geen „dodelijke wapens" aan de Nederlanders had den gezonden, met uitzondering van zendingen ter nakoming van zekere verplichtingen en voor de uitrusting van een Nederlands ma rine-regiment, dat in de V. S. was opgeleid. Ook waren verschillende andere Amerikaanse uitrustings stukken door de Britten op Java achtergelaten en door de Nederlan ders in bezit genomen. Over de sterkte van de Neder landse strijdkrachten in Indonesië deelde Marshall mede, dat Neder land in Indonesië beschikt over 113 voormalige Britse jacht- en bom bardementsvliegtuigen, die aan En geland geleverd waren onder de leen- en pachtregeling en bij het wegtrekken van de Britten uit In donesië met toestemming van het Amerikaanse departement van bui tenlandse zaken aan de Nederlan ders waren overgedaan. Geen belangrijke botsingen heb ben plaats gehad bij de bezetting van Cheribon, doch tijdens de op mars werd in de nabijheid van Soe- medang enige tegenstand ontmoet. De waarschuwing van het Neder landse leger had de Indonesiërs niet van de „verschroeide aarde" afge houden. Toen Probolinggo in N. O. Java werd bezet, brgndde de stad op verschillende plaatsen. Overal Waren Chinese slachtoffers gevallen en waren eigendommen vernield. De generaal geloofde niet, dat bij de laatste gevechten ernstige verlie zen geleden waren. Er waren geen tekenen, die er op Wezen, dat zich een guerilla ont wikkelde, doch zuiveringsoperaties zouden wel noodzakelijk zijn. De operaties van Padang uit had den alleen ten doel de bezette zone uit te breiden terwille van de voed selvoorziening. Aan de rand van de zone duurden de gevechten nog voort. Generaal Spoor deelde mede, dat de laatste berichten van de commandant van Medan geen mel ding maakten van ernstige tegen stand. Disciplinaire maatregelen, aldus Generaal Spoor, zouden worden ge nomen tegen de Nederlandse vlie gers, die „een trein en enige voer tuigen hadden beschoten". In het kader van de operaties van Semarang uit waren de Nederlandse troepen stationnair in Toentang en Ambarawa. Generaal Spoor weigerde zich er over uit te laten, of de eenheden, die van Semarang naar het Zuiden oprukken Djokjakarta en Soerakar- ta zullen gaan bezetten. Op Sumatra hebben drie colonnes bij de oliehaven van Palembang Amerikaans wetsvoorstel ingediend De republikeinse afgevaardigde Karl Mundt, heeft aan het Ame rikaanse Huis van afgevaardigden een wetsvoorstel voorgelegd, dat de registratie van alle leden van de communistische partij en van groepen, welke beheerst, geleid of gecontroleerd worden door communisten, als buitenlandse agenten verplicht stelt. Ook de dagbladen, periodieken, brochures of het politiek propa gandamateriaal van deze groepen zullen na aanneming van dit wets voorstel de aanduiding moeten dra gen: „Verschenen overeenkomstig de wet op de activiteit van buiten landse agenten". De commissie van het Huis van Afgevaardigden voor on-Ameri- kaanse activiteit heeft haar aanbe veling aan dit voorstel verleend, waaraan de gedachte ten grondslag ligt, dat het communisme niet kan voortbestaan, wanneer zijn doelein den en plannen aan het licht worden gebracht. Volgens Mundt zal dit wetsvoor stel er toe bijdragen om de ideolo gische buitenlandse vijfde colonne te ontmaskeren, doch de Ameri kaanse communisten niet beroven van hun rechten en voorrechten, al worden zij verdicht kleur te be kennen en openlijk te handelen. Prinses Marijke is weer thuis en het Prinselijk Gezin is weer bijeen. Hier zijn ze, met z'n allen, nu het jongste Prinsesje uit het ziekenhuis gekomen is, waar ze bijna vijf weken heeft vertoefd. Het leed van de operatieve oogbehandeling is geleden, en de thuiskomst is gevierd met een foto van Prins, en Prinses en de kleintjes, Marijke op de schoot van Prinses Juliana, allen blij en gelukkig bijeen. De minister-president, dr. L. J. M. Beel, begeeft zich over het Binnenhof naar de Tweede Ka mer voor het afleggen van de regeringsverklaring. Moeder, ik ben moegespeeld, Ik vouw nu mijn handjes. Ik wil bidden voor Uw beeld: Moeder, zegen onze Jantjes Onze jongens in de Oost Wees hun sterkte, wees hun troost, Wees hun toevlucht in gevaren, Wil hen voor hun moeder sparen, Dat ze op een goede keer Ja, met vlag en wimpel weer In behouden haven varen! Turkse sympathie voor de Republiek Het begin der militaire acties in Indonesië heeft in Turkse kringen over het algemeen on gunstige reacties gewekt. Men wijst er op dat Indonesië een Moslimse natie is en dat het Turkse volk niet onverschillig kan blfjven voor het lot van zijn geloofsgenoten. Het Turkse blad Djoemhoeriyet schrijft: De Nederlandse agres sie doet de gehele Moslimse w.e- reld bloedige tranen schreien. Het feit, dat de Nederlanders de eer ste d'ag van de maand Ramadam de Mohammedaanse vastenmaand, voor hun agresste hebben geko zen, geeft hierattfi een impressie, die de Islamitische wereld ncoit meer zal vergeten. De Indonesiërs zullen overwinnen. Het blad Son Posta verklaart: Het Nederlandse imperialisme heeft een weerloos volk aangeval len en geeft hiermede de commu nisten een nieuw wapen in handen Moge God er hen voor straffen. Britse Lagerhuis over Indopesië De Engelse minister van Buiten landse Zaken, Ernest Bevin, heeft gisteren in het Britse Lagerhuis de kwestie Indonesië aangesneden. Hij legde een verklaring af, waarbij hij begon met het geven van een over zicht van de verschillende pogin gen van de Britse regering cm een gewapend conflict te voorkomen. Hij verklaarde de gebeurtenissen nu met de grootste belangstelling te volgen en dat hij elke gelegen heid zal aangrijpen tot het vreed zaam regelen van het conflict. Bevin kon geen gezichtspunten naar voren brengen aangaande de snelste en beste weg om het con flict te doen eindigen. Van het be sluit der Nederlandse regefing om tot het nemen van politionele maat regelen over te gaan had hij „met groot leedwezen" kennis genomen, doch hij wenste er vooralsnog geen commentaar op te leveren. „Ik volg de ontwikkeling in In donesië nauwkeurig en zal elke ge legenheid aangrijpen die kan lei den tot een vreedzame regeling van dit conflict, doch ik kan op het ogenblik nog niet zeggen, wat de vlugste en beste manier zou zijn om dit doel te bereiken. Daarom is het mij vooralsnog eveneens on mogelijk, om mij er over uit te la ten of een behandeling van de In donesische' kwestie voor de Veilig heidsraad tot een oplossing kan bij dragen", aldus besloot Bevin zijn betoog, dat met de grootste belang stelling door het Lagerhuis werd gevolgd. Bij het beantwoorden van de vra gen liet hij echter doorschemeren, dat hij er niet veel voor voelde de kwestie bij de Veiligheidsraad aan hangig te maken. „Wü hebben onlangs verschillen de kwesties aan de Veiligheidsraad voorgelegd, zonder dat uiteindelijk een vreedzame oplossing is bereikt. De gang van zaken werd geremd door veto's en tal van andere moei lijkheden, en zoiets is teleurstel lend". Onder toejuichingen vervolg de Bevin: „De Britse regering is vastbesloten om te trachten door 't aanbieden van haar goede diensten dit probleem zo spoedig en zo be vredigend mogelijk te doen oplos sen". In tegenstelling tot zekere in de Amerikaanse pers gepubliceer de geruchten heeft een woord voerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse za ken verklaard, dat de regering van de Ver, Staten op dit ogen blik niet de bedoeling heeft de situatie in Indonesië voor de Ver. Naties te brengen. Het is evenmin waar, aldus deze woorvoerder, dat diplomatieke kringen in Washing ton het als „zeer wel mogelijk" beschouwen, dat het Nederlands- Indonesische geschil door een an dere mogendheid die wel lid is V,an deze organisatie, aan de ar bitrage van de UNO zou onder werpen. Abdoel Rachman Azzam Pas ja, secretaris-generaal van de Arabische Liga, heeft een tele gram gezonden aan Pandit Neh- roe, vice-president van de voor lopige Indische regering, waarin hij er op aandringt „de Indone sische Republiek te steunen en haar klacht voor de Ver. Naties te brengen." ^NNDER DOODSE STTT.TE heeft minister-nresident dr. Beel ^NNDER DOODSE STILTE heeft minister-president dr. Beel Woensdagmiddag in de Tweede Kamer een verklaring van de Regering over de ontwikkeling van de gebeurtenissen in Indo nesië afgelegd. Vanzelfsprekend kon de regering na de radio- rede, die dr. Beel Zondagavond had gehouden, weinig nieuws meer mededelen. Een uittreksel uit zijn verklaring hebben wij niettemin, om het belang der zaak, elders in dit blad opgenomen. Hier ter plaatse achten wij het van bijzonder belang, er op te wijzen, dat minister Beel namens de regering verklaarde, dat na het antwoord van de republiek op 17 Juli, dat dr. van Mook „vol komen onbevredigend" noemde, nog diezelfde dag de lt.-gouver- neur-generaal en de Commissie-Generaal eenstemmig als hun mening te kennen gaven, dat geen andere weg meer mogelijk was dan een politionele actie met militaire middelen. De Nederlandse regering heeft na nogmaals met de diep ste ernst het gewicht en de draagwijdte van de toepassing van een dergelijke actie in alle opzichten te hebben overwogen, en te hebben nagegaan, of inderdaad tot de slotsom moest worden gekomen, dat haar alleen dat „uiterste middel" was overgeble ven besloten met de conclusie van de lt.-Gouv.-Gen. en de Commissie-Generaal in te stemmen; zij heeft de 18e Juli de Land voogd gemachtigd, tot een zodanige, zo beperkt mogelijke actie, over te gaan. De Regering blijft het oprechte verlangen koeste ren, om de goede betrekking tussen de volkeren van Nederland en Indonesië te verzekeren. Zodra de situatie dat toelaat, zal zij naar nieuwe overeenstemming streven, mits de uitvoering daar van dan verzekerd zij. De andere gebieden van Indië en de andere rijksdelen wachten daarop met stijgend ongeduld, daarop wacht ook de internationale samenleving, waarin het nieuwe staatsbestel, op de grondslag van de Koninklijke rede van De cember 1942, met zijn leden hun rol hebben te vervullen. HOE DE REPUBLIEK het bestand van.. 14 October 1946 opvatte, blijkt uit het sombere lijstje van. de talloze bestandsschendingen, dat dr. Beel Woensdagmiddag in de regeringsverklaring in de Tweede Kamer opsomde: het aantal gemelde bestands schendingen van min of meer ernstige aard bedroeg tussen 25 Maart 1947 en 15 Juni 1947 681, aldus onderverdeeld: beschietingen van Neder landse patrouilles en stellingen 317; vernieling en ondermijning van bruggen en andere objec ten, aanleg van mijnenvelden 142; aanleg van versterkingen binnen en langs de demarca tielijn, het aanleggen van hin dernissen, opbreken van we gen 156; ontvoeringen, moord, ram- pokpartijen en brandstichting met betrekking tot de bevol king 52; infiltratiepogingen naar de Malinogebieden 14. En nog veel sprekender is de mededeling, dat aan onze zijde., gedurende het bestand van 14 October 1946 tot 18 Juli 1947 de dood van 158 militai ren is te betreuren: gesneu veld of aan bekomen verwon dingen overleden! Van onze verslaggever D en H a a g, 23 Juli '47 VANZELFSPREKEND heeft Indonesië sinds j.l. Zondag ir het middelpunt gestaan van het regerings-centrum. De Minister van Oorlog stond de laatste da gen in voortdurend contact met zijn ambtsgenoot van Overzese Gebieden en met de Generale Staf en de beraadslagingen duur den zelfs tot ver na midder nacht. Officieel kwamen echter geen berichten binnen, dit vooral met het oog op de algemene situatie en op de op handen zijnde ka merdebatten van Woensdagmid dag. Voor deze debatten bestond zeer grote belangstelling, niet in het minst van de volksvertegen woordiging, die bijna compleet aanwezig was. De urgentie van dit binnenlands probleem woog dan ook zwaarder, dan de misschien nuttige vriend schappelijke ontmoetingen bin nen en buiten de grenzen. Ook het publiek besefte de belang rijke ogenblikken van deze na middag, want :uim vóór het be gin der zitting was de tribune „volgeboekt" en moesten de vele wachtenden zich tevreden stellen met het afwachten op het Bin nenhof, waar spoedig allerlei debating-clubs werden gevormd. Onverwacht kwam 'Minister Fiévez te voorschijn, nauwelijks opgemerkt, hoewel 'n geduldige fotograaf hem ontdekte, terwijl hij zich naar Overzese Gebieden begaf, om de laatste berichten nog te kunnen benutten voor deze middag. Uit zijn tevreden lachend gezicht en zijn opge wekte houding viel op te maken, dat alles voorspoedig ging. De dagenlange besprekingen hadden blijkbaar weinig invloed op zijn stemming kunnen uitoefenen, ook de propaganda van de „Waarheid" niet, die vóór de zitting het publiek via extra nummers probeerde te overtui gen van de „Koloniale uitzui- gerspolitiek" der regering. De colporteurs werden echter spoe dig onder de zes bogen van 't Binnenhof doorgejaagd door de enigszins versterkte politie macht. Voor hen de tweede te leurstelling van deze dag, want ook de Haagse tram-staking, die met veel bombarie was aange kondigd. ging niet door, omdat de conducteurs er nu eenmaal niets voor voelden. De verschil lende door de Waarheid-vrien den verspreide geruchten gin gen, vlugger dan zij wilden, ver loren door de werkelijke feiten, die al gauw de Hagenaars gerust stelden. In militaire kringen is men er van overtuigd, dat de politiële actie voorspoedig en vlot zal ver lopen en dat grootscheepse maat regelen niet nodig zullen blijken. Daarom ook moeten alle hard nekkige geruchten worden te gengesproken, als zouden be paalde lichtingen die nog niet waren opgeroepen, onder de wa penen moeten komen. Hiervan is in militaire kringen niets bekend en betrokkenen zullen goed doen, zich niet door deze geruchten te laten veront rusten- De tangbeweging van de Ne derlandse troepen van Sema rang naar Djokjakarta maakt snelle vorderingen. De tangbe weging is tenminste tot halver wege Djokjakarta en Soerakarta gevorderd. Volgens het republikeinse le gercommuniqué zijn vele bur gers, onder wie enige Chinezen, gedood toen Nederlandse vlieg tuigen de stad Garoet bombar deerden. Gebouwen in de stad werden vernield. Tevens werd gemeld, dat de plaats Soeme- dang 35 km N.O. van Bandoeng, in brand stond, nadat Neder landse eenheden met vijftig tanks hier waren gepasseerd bij het oprukken naar Cheribon. Het officiële Nederlandse com muniqué en ook andere ljerich- ten, welke Batavia bereiken, melden, dat de weerstand der republikeinen niet zo groot is geweest als verwacht werd. Waarnemers hebben hiervoor twee verklaringen: 1. de republikeinse troepen zijn te slecht uitgerust en te on voldoende georganiseerd om de aanval van een modern geme chaniseerd leger te weerstaan; 2. daar zij er zich van be wust zijn de oprukkende Neder landers niet te kunnen tegen houden, laten de republikeinse troepen toe, dat de grote steden van Java bezet worden en bie den zij slechts aanvankelijk te genstand teneinde hun strijd krachten te spreiden alvorens een volledige guerilla te begin nen. Hiermee zouden zij de Ne derlanders wellicht jaren kun nen bezig houden, terwijl Neder land er economisch door wordt uitgeput, totdat het instemt met buitenlandse bemiddeling. De komende dagen of misschien weken zullen leren, welke ver klaring de juiste is. Brandstichting In de plaats Arnhemia, bij Me dan, zijn honderd woningen in brand gestoken, doordat leden van het „volksleger" er flessen met vloeibare brandstof in heb ben geslingerd, aldus wordt van officiële Nederlandse zijde ge meld. Volgens berichten uit andere bron wordt de langzame voort gang, die de Nederlandse troe pen aan het front van Medan maken, verklaard door de sterke tegenstand der republikeinen. Op het Binnenhof heerste Dinsdag groie drukte in verband met de door de minister-president, dr. L. J. M. Beel, af te leggen regeringsverklaring. Marshall wil met Frankrijk en Engeland spreken Een nieuwe driemogendheden- conferentie inzake de uitvoering van het plan-Marshall is op komst. Marshall heeft een brief geschreven aan George Bidault, waarin hij voorstelt, met Enge land erbij, de toekomst van Duitsland', vooral wat de econo mische capaciteit en het beheer van het Ruhrgebied betreft, nog eens gezamenlijk te bespreken. De Franse communistenleider Thorez liet zich merkwaardig gunstig over het principe van het plan Marshall uit. Hij wenste niet te geloven, dat de wereld ver deeld zou worden in twee blok ken, die elkaar door atoombom men zullen vernietigen. Het be zwaar tegen het plan-Marshall vindt hij, dat de Duitse productie er de hoeksteen van is. Vast moet staan, dat Duitsland ontwapend wordt en gezuiverd. Het bericht, dat Marshall hoopt spoedig een driemogendheden- conferentie te kunnen beleggen, heeft in Franse officiële kringen grote voldoening gewekt, daar men er een aanwijzing in ziet dat Frankrijk garantie zal krijgen vcor zijn veiligheid in verband met een herlevend Duitsland, en daar dit een stevige basis schept voor een succesvolle uitvoering van het plan-Marshall. Daders gearresteerd De Birmaanse politie heeft dege nen, die verleden Zaterdag zich de toegang verschaften tot de verga derzaal van de Birmaanse uitvoe rende raad en Oe-Aoeng-San. de vice-voorzitter en zes andere leden van de raad vermoordden, gearres teerd, aldus wordt van gezagheb bende zijde vernomen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3