DE RE in de En we gaan met z'n allen naar de Zaan RAAD-PRAAT De bonnenlijst ALKMAAR EN OMSTREKEN Een romantische boottocht UIT OUDE TIJDEN Een sprookjesavond te Bergen Grote en kleine sprekers 17 doden, 3 vermisten en 23 gewonden SOEKABOEMI IN BRAND! Marktberichten Wac Hoewel de Diepere gro van hel Wereld-jou PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Donderdag 24 Juli 1947 HET IS EEN OUD en bekend liedje, dat hierboven wordt ge noemd. Op vele gezellige avonden zal het zijn gezongen. Het is daarom een bijzonder goede gedachte geweest van de directie van de Alkmaar Packet om de inhoud van dit feestlied op even feestelijke wijze te verwezenlijken. Dit seizoen wordt het publiek in de gelegenheid gesteld, om met de uiterst gezellige salonboot een middag- of een avondtocht naar Zaandam en terug te maken. En het is vooral de avondtocht, die de belangstelling waard is. Wij werden in de gelegenheid gesteld om deze mooie trip te maken, zodat dagtocht met eer. gerust geweten kan worden aanbevolen. Een verstekeling aan boord Wanneer de boot zich om 10 min. voor half zes van de kade los maakt is het „ah" en „oh"-geroep niet van de lucht. Voor de jonge ren betekent de grote golf, die de boot de gehele tocht trouw bege leidt, een evenement. Immers steeds is er wel een visser, die hierdoor een paar natte benen oploopt, of een roeibootje, dat door de kracht van het water de gekste capriolen maakt De ouderen bewonderen meer de rasechte weiden, waarin weer tal rijke koeien hun logge passen zet ten Dat ziet er weer echt vooroor logs uit en het doet de moeilijkhe den van deze tijd voor een ogen blik vergeten. De avond, welke wij voor deze tocht hadden uitgekozen bracht nog een niet alledaagse sensatie met zich mee. Het was eep 'nele ver rassing voor de passagiers, toen bleek dat zich een rasechte verste keling aan boord bevond en nog wel een jonge dame! Zoals het behoort had zij haar familie, die de tocht naar Amsterdam ging ma ken, geholpen met de koffers en juist toen het gezelschap het bo vendek had bereikt stoomde de boot van de kade weg. Haastig on dernam de verstekelinge zij het onvrijwillig de tocht naar be neden. doch te laat. De afstand (Jussen de boot en de wfi werd groter en groter en de jonge dame werd gedwongen de reis tenminste tot Akersloot mee te maken. DE HEER VAN HOUTEN naar zijn laatste rustplaats gebracht Grote belangstelling Toen vorige week Dinsdag het tienjarig jubileum van de Posthar- monie met zoveel luister werd be sloten en de energieke voorzitter, de heer W. A. van Houten, voor hem en zijn korps zoveel goede woorden mocht beluisteren, kon niemand vermoeden, dat binnen zo korte tijd de Postharmonie wel om een zeer droeve reden door Alk- maars straten zou moeten marche ren. Zeer plotseling, aan de gevol gen van een acute longontsteking, overleed Zaterdagavond om half elf de heer van Houten. Zijn vele vrien den, en dat niet alleen uit posterij- kringen, hebben hem gistermiddag naar zijn laatste rustplaats gebracht. Om half drie verliet de droeve stoet, die uit een groot aantal rouw koetsen bestond, het sterfhuis aan de Zaagmolenstraat, voorafgegaan door de Postharmonie. Marche funè- bre met omfloerste trommen. Het was een andere 'Postharmonie, die daar door Alkmaars straten schreed. Nu niet met schetterende fanfares en jubelende feestmuziek, zoals de fiere mannen van de heer van Hou ten al zo dikwijls over de hoofden van duizenden hebben laten golven. Het waren thans klanken van droe fenis en smart, die verstilling brach ten overal waar de indrukwekkende rouwstoet passeerde. Vele honderden belangstellenden waren op de Algemene Begraaf plaats bij de teraardebestelling te genwoordig. Velen ook wilden aan de groeve getuigen van hun grote sympathie en waardering jegens de persoon van de heer van Houten, die op zo jonge leeftijd uit dit leven werd weggerukt. Daar was allereerst de heer Gre- velink, directeur van het Postkan toor, die de overledene 'aan allen tot een voorbeeld stelde wegens de grote stuwkracht, die steeds van hem uitging. Hij richtte woorden van troost tot de jonge weduwe en haar beide kinderen. De chef van het Telegraafkantoor, de heer Verhagen, wijdde eveneens gevoelvolle woorden, getuigend van lof en waardering, jegens de ener gieke voorzitter, die zoveel voor het korps en daardoor ook voor de saamhorigheid onder het personeel heeft betekend. Verder werd nog gesproken na mens de Nederlandse Bond van Postharmonie-gezelschappen, namens de Amsterdamse Postharmonie, door de heer W. van der Vall namens de Alkmaarse ambtenaren-organisatie, door een vertegenwoordiger van het personeel van het Post- en Tele graafkantoor en door vele anderen. Wij zijn er van overtuigd, dat de sobere plechtigheid op alle aanwe zigen een diepe indruk heeft ge maakt. Niet alleen door de gespro ken woorden en niet alleen door de treurmuziek, die de Postharmonie speelde toen de kist in de groeve wegzonk, maar vooral door de diepe ernst waarmede allen waren be zield. Een schat van bloemen tracht te tevergeefs de droefheid van deze sombere uren te verminderen. 275 JAAR geleden 24 Juli: Het was geen beste tijd in 1672, want op 24 Juli werd beslo ten „Bij deze tegenwoordige con juncture van tijde, het zetten van kramen en het spelen van spellen en diergelijke op de a.s. Bartel- miesjaarmarkt" te verbieden. Dat het niet best was blijkt uit het feit, dat in de maand Juli de be woners die het aanging in de 7 Noordhollandse steden hun goud en zilver op het stadhuis brachten ter voldoening aan de kapitale lening. In dezelfde maand ver klaarde Alkmaar zich voor de be noeming van de Prins van Oranje tot stadhouder en Kapitein-Admi raal-Generaal. Opdat hij het waar schijnlijk beter zou gSbven, wer den 5 burgers aangewezen, die hem deze benoeming kwamen be vestigen. Alle passagiers namen het geval met de nodige humor op, behalve de betreffende familie. Oma en tante begrepen niet, waarom die nare boot niet even naar de kant ging, om het meisje ai te zetten. Misschien begrijpen zij het nog niet Waar de romantiek begint Wanneer Alkmaar zo langzamer hand uit het oog is verdwenen komt de eerste aanlegsteiger in Akersloot aan de beurt. Daarna zet de boot de tocht voort over het Alkmaarder meer, waar het roman tische der natuur de aandacht ge spannen houdt. De zon kegelt haar laatste stralen van de dag terneer, en het lijkt of duizenden tintelende lichtjes "op 't water liggen. Tal van witte zeilen voeren ons in gedach ten naar de tijd van voor de oor log, toen het hier wemelde van de jachten. Doch ook dit is reeds een heel stuk in ere hersteld. Langzaam maar zeker herkrijgt de meer het oude vertrouwde beeld. Verder at Zaan in trekken de groene houten gevels, die zo spre kend zijn voor het Zaanse schoon, aan ons oog voorbij en het spijt ve len, dat weinige ogenblikken later de helft reeds weer achter de rug is. Maar zoals het een goed gastheer en dat is de Alkmaar Packet betaamt wordt het mooiste voor het laatst bewaard. De zonsondergang op het Alkmaarder meer. Dat is werkelijk een sprookje gelijk en wanneer* de maan de laatste zonne stralen verdrijft en de lichtjes aan boord worden ontstoken, dan den ken we weer aan een liedje „Het sprookje is uit, een mooie droom is voorbij". Inderdaad het was won derschoon. S. R.K. MULO-EXAMENS Op 21 Juli slaagden voor het R.K. Mulo-examen te Alkmaar: C. H. Bakker, N. T. C. Beemsterboer, N. P. Bijl, J. C. Burgering, A. C. Deylen A. M. J. Hes, T. J. M. van Huijstee, J. H. M. Bierman, D. M.'de Boer, E. C. M. Broers, C. A. R. Caar^s, J. M. J. Dingjan, E. W. M. Ammerlaan, A. M. M. Bakker, M. M. de Bruin, C. E. M. v. d. Burg, E. S. H. Dailoyaux, M. A. van Duynhoven, A. Groen, C. H. M. Bloem, M. A. Bloem, G. de Boer, A. E. Bonenkamp, P A. Bos, P. J. Bot. Afgewezen 3 candidaten. Op 22 Juli slaagden voor het R.K. RJulo-examen te Alkmaar: C. Jol, L. J. v. d. Kamer, R. N. Kleverlaan, A. W. Kramer, G. F. Kroon, A. J. Nij- man, A. C. van Etten. C. H. M. van Helden, C. G. v. d. Kamer, M. M. Koot, C. C. M. Krom. M. A. Kroon, J. A. T. Haakman, M. Hoogeboom, M. C. E. Hooyschuur, T. Kaptein, C. G. Ruiter, G. M. Schouten, C. P. C. M. Seignette, N. B. Brugge, C. T. N. Commandeur, E. G. D. Engel, A. Groen, G. Haring, J. C. Haring, J. C. Holtkamp. Afgewezen 2 candidaten. ALGEMENE SPORTDAG Op het Gem. Sportpark wordt za terdag de jaarl. algemene sportdag gehouden. Op deze sportmiddag kan men wederom van allerlei sporten genieten, als: turnen, athletiek enz. De traditionele voetbalwedstrijd ontbreekt wegens gesloten seizoen, maar daarvor in de plaats is een bijzonder interessant Wielerpro- gramma samengesteld. Alles bijeen een programma dat de belangstel ling zeker waard is. JUBILEUM ALKMAAR. Op de 28e Juli hoopt de heer P. de Boer, thans v/erkzaam als monteur bij de Alk maar Pakket, de dag te herdenken, dat hij vóór 25 jaar als chauffeur besteller bij deze maatschappij in dienst trad. De danseres Cilly Wang ALKMAAR. Vrijdagavond zal de bekende danseres Chilly Wang een dansavond geven in het Gulden Vlies. Het heeft Weinig zin Chilly Wang te vergelijken met andere figuren uit de danswereld, zoals een Trudi Schoop. een Chaga Goldstein of een Kurt Jooss, eenvoudig om 't feit dat zij in haar genre enig is. Zij heeft evenals de and££pn evengoed haar klassieke school doorlopen en zich technisch bekwaamd. Maar toch is zij een aparte figuur in ons Ne derlands dansleven. Zij is niet in een gtoep of school onder te brengen, zij heeft haar eigen school. Zou Chilly Wang in een ballet dansen, zij zou een ballerina zijn van groot formaat. Maar dat is nu niet zo. Zij heeft andere wegen ingeslagen en een kunst geschapen, die wellicht, neen zeker, duidelijker spreekt tot het hart van de massa, voor wie de balletkunst als zodanig vaak nog iets is uit een andere wereld. Chilly Wang ephter is met haar dansen reëel, zij beeldt het leven uit zoals dat zich iedere dag aan ons allen voordoet met vreugden en teleurstellingen en zij weet dat te doen op een eigen wijze, fijn van toon en toch pakkend. Haar kunst spreekt tot een ieder een taal, die gemakkelijk te verstaan is. Daarom kunnen wij een bezoek aan het „Gulden Vlies" van harte aanbeve len. Wie Chilly Wang heeft zien dan sen, heeft een der grootste artiesten van onze tijd aan het werk gezien. L. S. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR. Geboren: Johan, zoon van Johannes J. Schouten en R. de Groot: Johanna C., dochter van Joseph Koomen en J. J. P. F. Bakker; Leonardus N. J„ zoon van Nicolaas L. Martens en C. F. Vers berne; Pieronella A. M„ dochter van Hendrikus Korver en P. A. M. Gil- demeyer. Gehuwd: Antony de Wijzer en Geertruida E. van Tilborg; Hessel Franssen en Anna E. Hakkaart; Jo hannes van Wonderen en Petronella C. Kaal. UITSPRAKEN TRIBUNAAL Jacob Fijma, Enkhuizen, 3 jaar, vrij op 8 Mei 1948. Corn. J. We zelenburg, Schermer. 3 jaar en 3 maanden met verbeurdverklaring van het vermogen tot een bedrag van f 4000. Johannes B. Logger, Alkmaar, nader onderzoek gelast. Simon Dekker, Koedijk^ 2 jaar en 8 maanden, verbeurdverklaring van het vermogen tot een bedrag van f 4000. Antje de Waal, Koedijk, verbeurdverklaring van een bedrag van f 2000. Pieter Marie van Ha- nechem, 3 jaar, vrij op 7 Mei 1948. G. J. de Groot, Alkmaar. 3 jaar en 9 maanden, vrij op' 7 Mei 1949. P. F. Adolf, internering voor 1 jaar en 6 maanden, ontzetting uit de rechten en verbeurdverklaring van zijn vermogen tot een bedrag van f 25.000. VOOR HET TRIBUNAAL Evert L. Melchers was in 1937 toegetreden tot de N§p. De overi gens lange tenlastelegging bevatte vele voor beschuldigde onaangename feiten. Als hulppolitieman had hij in Hoorn deelgenomen aan verschil lende arrestaties. Deze zaak was reeds in het-begin van dit jaar be handeld, waarna beschuldigde een interneringsstraf werd opgelegd, ge lijk aan de in detentie doorgebrachte tijd. Voorts werd een verbeurdver klaring uitgesproken tot een bedrag van vijfhonderd gulden. De Hoge Autoriteit had in deze zaak echter haar fiat executie geweigerd. De behandeling in de gisteren gehouden zitting was een herhaling van de vorige procedure. Op 31 Juli a.s. zal andermaal een uitspraak worden gedaan. Waar werd oprechter trouw Vervolgens kwam een bejaard echtpaar voor de balie, om verant woording af te leggen voor hun houding in bezettingstijd. Abraham Grijspaarde en zijn echtgenote, bei den uit Heiloo, waren in 1941 toe getreden tot de NSB, omdat zij meenden daarmede te handelen in het belang van het vaderland. In Juni 1946 werd het echtpaar uit de detentie ontsjlagen, waarbij zij een boete van f"3000 moesten betalen. Dit was hun echter te veel, zodat zij er de voorkeur aan gaven, appèl aan te tekenen. Over acht dagen zullen zij vernemen, of dit voor hen heeft mogen baten. De Alkmaarder Hendrikus Kwast had zich in 1940, enkele maanden na de Duitse inval, bij de NSB aan gesloten. Twee jaar later trad hij toe tot de WA en weer enige tijd daarna ging hij deel uitmaken van de NSKK. Voor deze beschuldigde had mr. Schenkeveld nog. een kleine verrassing in petto, want aan het eind van de behandeling kwam hij met een clandestiene brief voor de dag, die door beschuldigde aan een gedetineerde in Fort Zuidwijker- meer was verzonden. Hierin sprak hij onder meer laatdunkend over het bewakingspersoneel en het spreekt voor zich, dat dit bij het Tribunaal niet in goede aarde viel. Beschuldigde had de brief besloten met de opmerking, dat hij na zijn invrijheidstelling een vliegtocht zou gaan maken van Valkenburg naar Schiphol, hetgeen een waardige vol tooiing van heropvoeding zou mpe- ten betekenen. Mr. de Groot hield een uitvoerig pleidooi, waarin hij tenslotte het Tribunaal verzocht, een ze groot mogelijke clementie te betrachten. Uitspraak over 8 dagen. Bergen heeft gisterenavond zijn hoogtepunt van het seizoen be leefd. De traditionele verlich tingsavond, die voor het eerst na de oorlog werd gehouden, is in alle opzichten een groot suc ces geworden. Vele tienduizenden bezoekers hebben de gehele zomeravond ge noten van het sprookjesachtig schouwspjel van de feëerieke ver lichting van het mooie dorp. Met tram, bussen, fietsen en vele auto's waren de duizenden uit Alk maar en wijde omgeving naar Ben gen getrokken, waar een gezellige drukte heerste, zoals Bergen in ja ren niet beleefde. Er waren geen terrassen genoeg, om de vele be zoekers, die even wilden verpozen, plaats te bicden. De verlichting was een succes; vooral in artistiek opzicht. De VVV had de bomen-entourage van de Ruïne met meer dan duizend lam pions volgehangen; de met kaars licht brandende oranje bollen hin gen als rijpende vruchten in de schemering en in artistieke wanor de tussen het gebladerte van de linden. Het was sprookjesachtig. De Bree- n. VAN DE gelegenheid, om 1 bij de behandeling van de gemeente begroting hun hart eens te luchten, hebben alle raadsleden gebruik ge maakt; 23 sprekers in eerste instan tie voerden het woord en als de communistische fractie voltallig was geweest, zouden het er 25 geweest zijn. Maar, zoals alle hout geen tim merhout is, zo zijn alle raadsleden geen sprekers van formaat. Er fladderden nog heel wat pa pieren speechjes op de tafel van de man uit Den Haag, die het officiële raadsverslag moet maken; slechts enkelen spraken voor de vuist weg, of aan de hand van aantekeningen. Begrotingsbeschouwingen in grote stijl gaven ons slechts een paar raadsleden te genieten. Allereerst was er de heer Hoytink, die op dit punt een trouw navolger van wijlen de heer Vogelaar is geworden. Rus tig en goed-gefundeerd komt hij voor de dag met een harmonisch- opgebouwde redevoering, waarvan een geroutineeoie raadsverslaggever zonder moeite "en persklaar résumé kan geven. Op de inhoud van zijn rede komen wij bij de bespreking van de verschillende punten terug. Ook de heer De Wilde ontwikkelt zich tot een spreker van formaat in dit gezelschap; als woordvoerder van de P.v.d.A., waarvan hij ons een toekomstige fractieleider schijnt, neemt hij graag de onderwijszaken tot onderwerp van discussie en hij doet dit met kennis van zaken. Ook de heer Venneker kwam bij de al gemene beschouwingen goed voor de dag, al was het niet met een zo doorwrochte rede als de beide ge noemden. De heer Steenis, die hoofdzakelijk over ambtenaarsaangelegenheden sprak, demonstreerde ongetwijfeld ook sprekerskwaliteiten. Doch ove rigens moeten de moeste raadsleden nog heel wat leren op dit gebied. Achter de groene tafel heeft alleen weth. Coerts zich aangepast aan de twee politieke oude rotten als Mr. Leesberg en loco Van Slingerland; weth. Bakker demonstreerde te wei nig durf en sprak voor een deel nog van papier. De wethoudersformatie was een der onderwerpen van discussie; zowel de communisten als de prot. chr. en de eenmanswagen vap de P.v.d.Vr. vonden, dat zij er bij betrokken hadden móeten wor den. De C.P.N. vond opname van een communist in het college beslist nodig, terwijl de heer Hoytink zich erover verheugde, dat deze er niet in vertegenwoordigd was. Hoe deze zeven man van de oppositie, vogels van al te verscheiden pluimage tot een accoord zouden moeten zijn ge komen, om gezamenlijk een verte genwoordiger in het college aan te wijzen, is ons een raadsel. Hadden de Prot. Chr. niet zo'n echec geleden bij de laatste verkiezingen, ongetwij feld zou de heer Hoytink dan een uitstekende derde wethouder ge weest zijn. Want de heer De Zeeuw heeft dit zo terloops gestipu leerd een vierde wethouder was nu niet bepaald nodig," wat het werk betreft. Ter wille van de gelijkheid bij het samengaan van KVP en PvdA heeft men vier wethouders portefeuilles gecreëerd, doch strikt nodig schijnt dit niet te zijn geweest. 'Geen wonder, dat de Raad er hele maal niets voor voelde, om we gens ziekte van de burgemeester een tijdelijke, vijfde wethouder te benoemen. Met de heer Hoytink zien wij lie ver een college van K.V.P. en PvdA. dan een van PvdA en CPN. doch een college van drie: 1 van de KVP, 1 van de PvdA. en b.v. de heer Hoy tink. die toch blijk heeft gegeven een" behoorlijk wethouder te zijn, zou toch meer een afspiegeling van de bevolking en van de samenstel ling van de Raad geweest zijn. De wethouderssalarissen vonden verschillende raadsleden te laag. Geen wonder; welke salarissen zijn er tegenwoordig niet te laag en waarom zouden die van wethouders daar een uitzondering op maken. De heer Van Slingerland vond het sala ris voor de een wel.te laag, voor de ander niet en hij had alweer gelijk. Het college liet het aan de Raad over, om hier verandering aan te brengen, maar een voorstel kwam er uit de Raad niet. Wij kregen echter de indruk, dat er achter de scher men voor een betere salariëring van de wethouders gewerkt wordt. DE FINANTIELE POSITIE van de gemeente, die een steeds stij gende schuld heeft en al jaren met een tekort sukkelt van meer dan een millioen, werd desondanks door finantiele experts als de heren Ven neker en Kirpensteyn, niet onrust barend. noch deplorabel genoemd. De oorzaken liggen dan ook niet bij het wanbeheer van dit en vroegere colleges, doch bij het Rijk, dat zich de bronnen van inkomen, welke vroeger de gemeente ten dienste stonden, heeft toegeëigend, zonder er iets tegenover te stellen. De ge meentehuishouding marcheert des niettemin normaal, al kunnen wij ons geen luxe uitgaven permitteren en al moeten verschillende belastin gen, als tonnen- en hondenbelasting verdubbeld worden. Als echter een gemeente als Amsterdam zich een begrotingstekort van ruim 40 mil lioen mag permitteren, waarom mag Alkmaar zich dan niet het tekort van maar één millioentje veroorlo ven? Verwacht wordt, dat als de nood voorziening voor de Finantiele Ver houding tussen Rijk en Gemeenten gaat werken, Alkmaar weer spoedig een finantieel-zelfstandige gemeente zal zijn, waarmee dan tevens een der punten van het gezamenlijk werk program der regerende partijen in onze gemeente zal zijn verwezen lijkt; een punt overigens, dat o.ok de andere partijen, die in de Raad ver tegenwoordigd zijn, wel op het pro gram zullen'hebben staan. Verheugend was in dit verband, dat het college alles in het werk zal stellen, om alsnog het G.E.B., een belangrijk winstgevend gemeente bedrijf, voor de gemeente te behou den, zulks met medewerking van de Ver. van Ned. Gemeenten, die zich deswege tot de Regering heeft ge wend; en dat ook alsnog getracht zal worden de winstderving uit het aan de PTT overgedragen Radiodistri butiebedrijf uitgekeerd te krijgen. DE REORGANISATIE van het openbaar lager onderwijs is tel ken jare een onderwerp van discus sie bij de begroting. De heer Hoy tink, die als Anti-Revolutionnair een voorstander isvan het bijzonder onderwijs, voelt zich en als raads lid, dat voor de belangen van de gehele gemeente heeft op te komen, niet ten onrechte óók geroepen, om over dit" onderwerp het zijne te zeggen. In een uitvoerige rede heeft hij zijn zienswijze op dit onderwerp ten beste gegeven, zoals geen pro motor van het openbaar onderwijs hem kon verbeteren. Het komt ons daarpm op zijn minst vreemd voor van een raadsverslaggever, die eens ook raadslid was, dat hij in zijn ver slag de stelling poneert, dat de heer Hoytink dit maar aan de woord voerder van de PvdA. moest over laten; althans ermee wachten, tot dfeze er het zijne van heeft gezegd. Hoe hebben wij het nu? Als hij eens niets over het openbaar onderwijs ggzegd zou hebben, zou men hem terecht verweten kunnen hebben, dat hij de belangen van dit onder wijs uit het oog verliest. Neen, wat de heer Hoytink hier ter tafel bracht mocht gehoord worden. Vanzelfsprekend ging de heer De Wilde, de onderwijsspeeialist van de PvdA op dit onderwerp uitvoerig in. Hij had het succes, dat het 'college voorstelde, om de hele kwestie van de reorganisatie van het openbaar lager onderwijs, waaraan vastzit de huisvesting van de Rijkslandbouw- winterschool, commissoriaal te ma ken. Wij behoeven'er dus voorlopig niet veel meer van te zeggen; als deze commissie met voorstellen komt, zal daar gelegenheid gènoeg voor zijn. Vast kwam te staan, dat een nieuwe school in het Berger kwartier d i t jaar nog niet begon nen kon worden; doch toegezegd werd, dat dit voor het schooljaar 1948/'49 zeker het geval zal zijn. In dit verband zij met vreugde geconstateerd, dat de Raad een ver hoogd subsidie voor het R.K. Ly ceum en een nieuw subsidie voor een derde school voor R.K. Voorbe reidend Lager Onderwijs goedkeur de; laten wij hopen, dat deze goed keuring door die van hogerhand ge volgd wordt. laan deed niet onder wat de smaak volle verlichting betreft, evenmin als de Stationstraat, waar behalve lichtkronen in het midden, aan weerskanten indirect verlichte bloe menvazen waren aangebracht. De Russen weg, en Jan Oldenburglaan hadden een gewelf van oranje lampions, evenals de Molenstraat een gedeelte van de Dorpsstraat. De Ruïnelaan was aan weerszijden met'guilandes van ele.ctrische ver lichting versierd droeg in het gewelf nog honderden lampions. Buiten deze straatverlichting trok de flood-light van het museum de aandacht; de tuin van De' Rustende Jager was eveneens in het licht van schijnwerpers gezet, terwijl de tuin van een villa in de Hértenkamp de aandacht trok door een smaakvolle verlichting van vetpotjes, welke in deze bladstille avond bijzonder tot haar recht kwam. De Oude Prins had een gezellige verlichting van gevel en terras. Tot half twaalf wandelden de duizenden op en neer door de ver lichte lanen en Bergens Harmonie maakte een muzikale rondgang. In de Stationstraat .maakte de jeugd een dansje bij gramofoonmuziek; café's en terrassen waren over,vol en maakten goede zaken. Eerst te gen half twaalf begon de drukte te minderen en reden trams en bus sen af en aan om de duizenden weer Ihuiswaart» te brengen. De politie zorgde voor een goede re geling van het rijwiel- en autover keer; in verschillende buitenlanen stonden honderden auto's gepar keerd. Tot middernacht brandden de duizendg lampions en toen begon- nor zij"langz-.anraan te loven. Er viel een spatje regen, doch het sprookje was toen afgelopen. Het weer heeft zich de hele avond goed gehouden het was een avond voor Bergen om nooit te vergeten. WV Bergen mag tevreden zijn. DIEFSTAL CASTRICUM. Toen de conduc trice van de NACO-busdienst Cas- tricum station Castricum aan Zee tijdens het weekeinde de passagiers bij de halte Tentenkamp behulzaam was bij het uitstappen en de chauf feur hierbij eveneens behulpzaam moest zijn in verband met het zeer drukke vervoer, heeft een der pas sagiers kans gezien de tas van de conductrice, waarin het geld en plaatskaarten waren opgeborgen, zich "to.e te eigenen. Een onmiddel lijk ingesteld onderzoek mocht tot op heden geen resultaat opleveren. ST. PANCRATIUS CASTRICUM 'Onze bekende R.K. Toneelclub heeft in haar ge houden ledenvergadering de heer N. Marcé tot voorzitter aangewezen wegens aftreden van de heer Spim- gorum. Tot secretaris is benoemd de heer A. Zijlstra. De Weleer w. Heer Kapelaan Bakker heeft het G.A.-schap' aanvakrd. Naar wij vernemen zal St. Pan- cratius binnenkort een nieuw stuk in studie nemen. HEILOO Voor het basis-exa men van de Nederlandse Vereniging van Leraren in de Engelse taal „Britannia" te 's-Gravenhage slaag de sergt. Joh. S. van Tongeren te Heiloo, thans te Makassar N.O.I. ZEEVAARTSCHOOL TE DEN HELDER Bij het in Juli gehouden examen aan de Zeevaartschool te Den Hel der slaagden voor het diploma BS de navolgende leerlingen: C. Bak ker, N. Beck, R. B. v. d. Berg, W. J. Berkenvelder, C. Brons, A. Brunt, L. A. Gerritsen, G. J. Gulikers, C. A. van Haastrecht. P. Joore, K. C. Kerkhof, H. A. M. Keijzer, C. Kraak man, B. M. Kraamer, A. F. van Laarhoven, Th. C. Planken, H. van Raalte, J. Steert, H. Toepoel. A. C. Verbeek, W. Verhey van Wijk, H. G. Verhoeven, A. A. Visser, W. J. Wit en P. Zonneveld. Aan dezelfde school slaagden voor AS: W. van Aken, K. Bossen, A. J. Brouwer, J. de Bruin, A. W. Ceert, J C. van Houweninge Graftdijk, J. Kooy, J. van Rees, S. L. M J. Roe- lofs, W. de Roos, A. J. Schumm, W. van Strien, J. van Sijp, D. Ta kes, M. Verkuil, H. de Vries, H. A. van Waard en G. A. Wortel. Afge wezen: 14. Van de le klasse naar de 2e klasse der AS-afdeling werden bevorderd: L. van den Akker, W. A. Anceaux, H. A. van Angeren, C. van Arkel, J. de Boer, A. Boon, G. W. Glim, S. Harders, A. den Hartog, H. Ike, P. Kalis, F. Kunst, C. van der Meer, J. Meulenkamp (voorw.), J. Over maat, N. H. Plijjjm, H. Stapelveld, E. Visscher en S. van Weering. Her examen hebben: J. Kuijer, E. J. Nieuwenhuizen en J. S. Schregar- dus. Niet bevorderd: 1. Leerlingen voor de nieuwe cur sussen gelieven zich zo spoedig mo gelijk op te geven. Inlichtingen bij de directeur, Ankerpark 27. HET FEEST VAN DE ARBEID HEERHUGOWAARD. In ver band met het a.s. Feest van de Ar beid verzocht het comité der geza menlijke standsorganisaties ons te willen mededelen, dat de vrouwe lijke jeugd vanaf 15'jaar en van de mannelijke jeugd de K.A.J., de K.J.M.V. en de L.T.J. in verband met genoemd feest Vrijdagavond om 8 uur bij Veenboer worden ver wacht voor nog enkele besprekin gen. Van de medewerking van deze jeugdgroepen hangt ook voor een groot deel het slagen van dit feest af. Wat is een familiefeest zonder medewerking van de jeugd. En dan Zondag a.s. worden alle deelnemers om 2 uur bij de kerk v. d. H. Dio- nysius verwacht met hun werktui gen. Nu bestaat er onder onze men sen mogelijk een beetje angst om met die werktuigen naar buiten te treden. Laat U echter niet afschrik ken. Wij willen getuigen op die dag van onze katholieke beginselen van de arbeid. Enwe zijn toch allen arbeiders in de wijngaard des He ren. Dus zonder uitzondering allen op het appèl. Gemeenteraad van Purmerend Velen afwezig vanwege de vacantie! Na de opening door Burgemeester Kooiman werden de notulen en de ingekomen stukken in snel tempo doorgenomen. Bij het schrijven van Ged. Staten van Noord-Holland, dat er geen bezwaar werd gemaakt te gen het ter beschikking stellen van een crediet van f 1400.voor het treffen van enige maatregelen op de pluimveemarkt, vroeg de heer Bakker, hoe lang zulks nog duren kon. De voorzitter gaf ten antwoord dat momenteel alle stratenmakers druk werk hebben bij de kabelleg ging van de telefoon. Doch zo spoe dig mogelijk zullen deze op de pluimveemarkt worden ingezet, te meer, daar het hier vrijwel uitslui tend straatwerkzaamheden zijn. De andere stukken, die voor kennis geving werden aangenomen, waren veel rapporten inzake kasopneming en administratieve controles der ge meentelijke instellingen. De heer Landsdaal maakte een aanmerking op de achterstand van de administratie van het Stadszie kenhuis. De voorzitter meende, dat deze achterstand spoedig zal zijn in gelopen, te meer daar de admi nistratie nu gevoerd wordt door de centrale boekhouding. Het recht van erfpacht van een perceel aan de Nieuwstraat, toebe horende aan de heren C. G. en B. W. A. Wolf. werd verlengd voor de tijd van 5 jaar. Het voorstel van B. en W. om af stand te doen van het recht van overpad over de spoorlijn Zaandam- Enkhuizen ter plaatse van de in '46 in de Overweerse polder aange brachte landerijen van H. Beets, werd ingetrokken. B. en W. waren van oordeel, dat het grootste be lang van het recht van overpad was vervallen sinds de gemeente aan één zijde van de spoorlijn gron den heeft aangekocht. De heren Van Slooten en Tadema voelden er niet veel voor en de heer Tadema wilde het besluit twee jaar opschorten en wilde wachten tot de landerijen her schapen zijn in industrieterreinen. Ter plaatse worden wel eens koeien op de lijn gezien. Het gevolg van dit debat was, dat het voorstel van B. en W. werd ingetrokken. Het gemeentepersoneel krijgt een vacantietoeslag van 2 pet., maximum vijftig gulden. Hiervoor komen in aanmerking zij die een hoofdbetrek king in dienst der gemeente ver vullen. Voor gehuwden moet, bij toekenning, het maximum salaris niet meer bedragen dan" f 4212.— per jaar, voor ongehuwden f 3996. per jaar. Salarisgroepen daarboven komen niet in aanmerking voor deze 2 pet. vacantietoeslag. Met de Bank voor Nederlandse Gemeenten werd een vaste lening aangegaan van f 480.000. Bij de rondvraag vroeg de heer Bakker iets aangaande de verplaat sing van de muziektent. De voorzit ter derfde mede, dat dit in onder zoek is. Het resultaat hiervan is nog niet bekend. Ook deelde de voorzitter nog mede, dat op de eerstvolgende ver gaderingen de plannen voor vee- marktuitbreiding_aan de orde zullen worden gesteld." Hierna sloot de voorzitter de ver gadering. Men deelde ons daarna nog mede, dat afwezig waren de heren Smits en Stander, Wethoudster mevr. Steert en de vijf leden van de Partij van de Arbeid. De gemeenteraad van Purmerend was dus danig in vacantiestemming. „JOHAN DE WITT" EN „SUMATRA" TERUG UIT INDIë Wij vestigen er de aandacht op, dat de passagierslijsten van de „Jo han de Witt" en de „Sumatra", welke schepen resp. arriveren op 5 Aug. en 31 Juli, op onze bureaux voor een ieder ter inzage liggen. Legerbericht van Woensdagmiddag BATAVIA, 23 Juli. Aneta Het legerbericht, hedenmiddag uitgegeven, vermeldt als verliezen aan Nederlandse zijde sedert het begin van dp actie: 17 doden, 23 gewonden en drie vermisten. Op Sumatra zijn de bij Palem- bang gestationeerde Nederlandse troepen vanuit Palembang meer dan honderd kilometer westwaarts door gedrongen. Onder meer is Praboe- moeli bezet. In West Java bereikten de Neder landse troepen Tamboen, Krawang en Tjilamaja. Hier zijn dus rond 80 kilometer afgelegd gerekend van Batavia uit. Vanuit Bandoeng zijn in Noorde lijke richting en Noordoostelijke richting Tandjonsari en Segalahp- rang bezet en gepasseerd. De spoor lijn Buitenzorg-Tjiandjoer is geheel onder Nederlandse controle ge bracht. In het gebied rond Semarang werden in de laatste dagen achter eenvolgens Oengaran, Toentang met het waterkrachtwerk, Ambarawa en Salatiga bezet. Vanuit Soerabaja zijn westwaarts Patjet, Trawas, Tretes, Pandakan en Bangil bereikt. Na de uitvoering van de gisteren gemelde landingen bij Banjoewangi zijn de voornaamste plaatsen beoos ten de lijn Probolinggo-Loemadjang n.l. Probolinggo, Loemadjang, Pasi- rian, Besoeki, Sitoebondo, Bondowo- so, Djember en Banjoewangi bezet. In het gebied rond Medan werden Bandjai en Arnhemia bezet. De ge hele laagvlakte rond Padang is ge durende de laatste twee dagen be zet. Omtrent de acties in het algemeen kan worden aangetekend, dat slechts sporadisch weerstand van enige be tekenis woqit ondervonden, waar door de acties in het algemeen vlot verlopen. Er is weinig blijk van verwarring onder de bevolking, aangenomen kan worden, dat het uitstrooien van pamfletten velen heeft gerustgesteld. BATAVIA, 23 Juli. (Aneta) De TRI heeft Maandagnacht, voor het verlaten van Soekaboemi, loodsen in de stad in brand gestoken. Hierdoor was het station van Soe kaboemi geheel verlicht, toen een Nederlandse militaire trein, welke door de Lampegan-tunnel gereden was, op het station arriveerde. De militairen brachten gisteren in Batavia geposte brieven mee. Het postkantoor in Soekaboemi was op geblazen, doch de telefooncentrale was intact. De Chinese wijk, waar de TRI had gerampokt, was dpels uitgebrand, doch de bewoners wa ren ongemoeid gelaten. D.e Neder landse actie was hedenmorgen om acht uur Javatijd voltooid. Er werd weinig georganiseerde te genstand ontmoet. De electrische krachtcentrale te Oebroeg in West- Java, die'onder meer gedeeltelijk Batavia voorziet, is door éen ver rassende Nederlandse aanval onbe schadigd genomen. Tot nu toe heb ben de Nederlanders aan verliezen in de sector van Soekaboemi een zwaar gewonde en drie licht gewon den. Deskundigen van de civiele diensten zijn aangekomen. Generaal- Majoor Durst Britt verklaarde te genover Aneta, dat de brug bij Kra wang onbeschadigd door de Neder landse troepen was genomen. De troepen trokken Oostwaarts op. De geest onder hen was uitstekend. Voor de periode van 27 Juli tot en met 9 Augustus zijn de volgen'de bonnen aangewezen: Bonkaarten KA, KB, KC 707 Serie H H-04 Res.: één ei. H-07 Res.: één ei. Bonkaarten KD, KE 707 Serie H H-14 Alg.: één ei. Tabakskaarten H-31 Tabak: 1 rantsoen sigaretten of kerftabak. H-32 Tabak: 1 rantsoen sigaretten of kerftabak. H-35 Tabak: 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak. VOLGENDE WEEK BON VOOR WASPOEDER Op 31 Juli zal een bon voor het normale rantsoen waspoeder en soda worden aangewezen. Half Augustus zal een bonaanwijzing voor zachte en/of harde zeep ge schieden. Middenstanders ter bedevaart HEILOO. In grote drommen zijn de leden van de Katholieke Middenstandsbond in ons bisdom Woensdag ter beevaart getogen naar Onze Lieve Vrouw ter Nood van Heiloo. Vooral uit de contreien van ons gewest waren er honder den, op een prachtige dag met stra lend zonnewejer. Na de stille H. Mis, waaronder gelegenheid tot communiceren was, werd om half elf een plechtige Hoogmis opgedra gen, waaronder rector Kraakman zijn woordje tot de verzamelde mannen sprak, een overtuigend woord van hart tot hart, in een tijd vol zorgen, waarin de godsdienst en de principiële doordringing van het openbare leven en van het za kenleven niet het minst, op de ach tergrond dreigt te raken.De wis selende gezangen werden gezongen door het koor, de vaste gezangen zongen allen mee. Na de pauze, waarin oude vriendschapsbanden weer konden worden aangeknoopt, was er om 12.30 uur een H, Kruis wegoefening in verscheidene groe pen. Bij de twaalfde statie hield rector Klaver een korte predicatie. Toen ging men, na een rustpoos, weer naar de kerk, van waaruit de processie door de prachtige bossen van het heiligdom trok en waar onder, bij het rustaltaar, de bond aan het H. Hart werd opgedragen. Zingend en biddend trok men ver der, om met een korte plechtigheid in de kerk deze schone dag te be sluiten. Bestrijding van draaihartigheid van kool De Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen deelt mede, dat de koolgalmug haar derde vlucht in Noordholland is begonnen. De koolverbouwers wordt aange raden hun te velde staande bloem- koolplanten, die nog geen kool ge vormd hebben, te bespuiten met vijf procent Pyridine zeep, die in de handel verkrijgbaar is. De meeste sluitkoolplanten bevin den zich in een mffider vatbaar sta dium. De planten, die echter nog geen begin hebben gemaakt met koolvorming, dienen eveneens be spoten te worden. De bespuiting heeft tweemaal per week plaats. Zodra de bespuitingen kunnen worden gestaakt, zal dit bekend ge maakt worden. ALKMAAR, 23 Juli. Exportvei ling.Andijvie 2.805; spinazie 2 5; postelein 212; wortelen 214, tomaten 1431; groene kqol 2; dop pers 212; rode kol 23.50, gele kool 2; uien 214; bieten 26; sper- ciebonen 713, stoksnijbonen 14 40; stamsnijbonen 210; bloemkool 519; komkommers 416; wortelen 219; selderie 35; peterselie 12.50 14, sla 1.605.50; aardapp.: grote 7.50—12; klein 4—6. HOOGKARSPEL, 23 Juli. Aan gevoerd: 200 kg slabonen 817; 400 st. bloemkool 1 A 912; afw. 5; 78.500 kg aardapp.: eigenh. 10.80 11.80; geelblom 7; eerstel, grof 9.70 —9.90; middelb. 8—8.50; driel. 4.90— 5.10; kriel 4.50—5. WOGNUM, 23 Juli. Aangevoerd 30.000 kg aardapp.: middelb. 7.30 8.60;'kleine 4.20—5.20; kriel 3—3.50; bl. eigenh. 9.4011.30; rode bessen 4560; zwarte 90; bosuien 5.10 10.50; bloemkool 218; sla 26.20, kruisbessen 2166; komkommers 4 13; slabonen 10.3012.90; perziken 6 35; appelen: Yellow 931; me loenen 3083; augurken 233; tuinbonen 502.10; morellen 3335; bosselderie 2; doperwten 11; bos- peen 46; gr. kool 4.50; tomaten 9 32; snijbonen 3.407.80; rabarber 1.80—7; rode kool 3. MEDEMBLIK, 23 Juli. Aange voerd: 59.800 aardapp.; grove" 9.60 9.90; grove 8.20—9.10; driel. 5.10—5.20 kriel 4.905; eigenh. 9.7010.70; slabonen 1214; bloemkool 1820.90 AVENHORN, 23 Juli. Aangev.: 900 kg grove Schotse 7.608.10; 40.625 kg grote 8.20—9.30; 2375 kg driel. 4.204.70; 100 kg eigenh. 10.90 175 kg kriel 3.40; 925 kg rood grof 9.40; 3_00 kg grote 11.60; 20 zak dubb. slabonen z. dr. 2.102.20. NOORD SCHARWOUDE, 23 Juli. Vroege aardapp. 8.208.60; grove 9.409.60; driel. 4.404.60; bl. eigenh 9.509.80; bloemkool 222; slabo nen zonder dr. 814; stamslabonen 17; komkommers 29; bospeen 7 —8; bos uien 5.208.80; rode kool 4.607.10; tomaten 2729; kroten 4.205.20; perziken 222; kruisbes sen 2672; rode bessen 4560; Yellow 15—36; frambozen 11.05. BLOKKER, 23 Juli. Rode bes sen 4560; zwarte 90; witte 45; kruisbessen 32—92, Yellow I 1740; val 1.8032; kruideniersperen 24 46; val 1116; morellen 4651; druiven 2.503, perziken 428; prui men 611; per kg 32—94; tomaten 21—43; slabonen 5.208.10; snijbo nen 1023; rode kool 55.20; gele kool 66.40; bloemkool 528; kom kommer 7—13;' augurken 3—36; sla 8—8.20; bospeen 4—5.40; eigenh. 12.50 —13; Schotse 7.40—10.50; driel. 4.90— 6.60; kriel 3.40—4.60, bonken 7.70— 8.50. WARMENHUIZEN, 23 Juli. Aan gevoerd: 54.800 kg aardappelen; eerstel. 8.30—9.60; driel. 4.204.70; kleine 3.704; blauwe eigenh. 10.10 11.50; 800 kg slabonen 10.1015.10 LANGEDÏJK, 23 Juli. Aange voerd: 93.000 kg aardapp.: eerstel. 8.60—10; grove Schotten 9.70—10.60; bl. eigenheimers 4al010.90; driel 4.60—5.20; kriel 4.204.60; 6000 kg rode kool; 5—5.10; 3500 kg gele kool 5.20; 1900 kg bieten 2.80-5;1300 kg rfabonen 14.20—16.40; 175 kg snij bonen 6.10—10.40; 350 st, bloemkool I a 15.10; idem I 10.30; 450 kg toma ten A 22.50. NOORD SCHARWOUDE, 24 Juli Aangevoerd 133.00 kg aardapp. eerstelingen 8—9.70; bonken 9.40— 10.30; driel. 3.90—4.60; kleine 3.70; ï°d„e eerstel. 9.40—10.50; eigenh. 7.50 "lauwe eigenh. 9.70—10.60: 2350 kg slabonen 13.30—15.50; 150 kg kroten 2.90—3; 170 st. bloemkool II 4 vroegere pui van J.L Zondag over de bittere regering|verklar belangstelling ir aflegde over de Dr. Beel herinne; die tot do uitvoei te kunnen mede op enige essen mi.ts het ten sj slotte onder voo middellijke staki vernielingen en Er heeft zich toen respondentie tussen de republiek ontwikk de de gemeenschappe merie, later „buit genoemd en de st; andelijkheden. Ti werden terzake dc overhandigd. Het tfepubliek viel weer aanvaardbare stijl stukken: oppervlak! niet onredelijk, maar schouwing in wezen en met letter en bij Linggadjati was men. in strijd. De gaf dat nog eens nade publikeinse antwoord elk gemeenschappelijk waarborging van orde Hier openbaarde oorzaak van het ge de Nederlandse handhaven de haar overgangstijd toekon Linggadjati bevestigc teit de republiek souvereiniteit op, van die overgangstijd niet aan haar, doch vormen regerjng de ten van Indonesië, zake de onmiddellijke vijandelijkheden werd G.G. precies omschrei Beel zette de redrfi. eis uiteen, daarbij nerende aan het'bes tober 1946, dat inmiaa Zend maal geschonden publiek wilde niet een gezamenlijke oi indien wij haar ha onze positie nog hebben gemaakt, of toestand even onhoui ben gelaten als die Minister Beel herin de radiorede van gei man, die op 26 Decer spporde tot strijd enz ontkende niet eens van de vijandelijkhed< haafde haar vijandige wijl volgens Linggadj king overeengekomen onmiddellijke aanleic conflict. Nog meer was het antwoord var van 17 Juli, omdat de delegatie, met de min Sjarifoeddin aan het derlandse voorstellen maar de regering in wees. Blijkbaar, zo ze Beel, was de heer eenmaal in Djocja, destijds de heer Sjah sen tegen de daar her terwijl hij bovendien zen, dat bevelen der regering toch niet zo opgevolgd. De minister ging ring verder de beker zoals die zich na 18 memoreerde het bes en vervolgde toen: Wanngpr men zich geeft van onmiddellijk en diepere oorzaak broken conflict zoeven schetst, dan zal het u dat arbitrage volgens Linggadjati ten aanziet punten niet ter sprake De vraag, of de rep voortgaan vijandelijk! onze krijgsmacht, tegen gebieden en tegen de den te plegen of te geen vraag voor De volkstelling ligt in het geheugen. Ook eens cjefinitief weten, familie is. Nog dit jaar ling gehouden worden ook over industriële e stellingen zal uitstrekk gen pakken de zaak s want zij zjjn van plan tige werk om de vijf niseren. Een snelheid van 16C is geen kleinigheid. In er treinen die deze p nen leveren zonder u: slingeren. Tijdens de 1 zware klasse het op de ken ook zover.'Maar torboot: deze duizelii snelheid kan opbrengen een sensatie op zich. Sir Malcolm Campbell motorboot met stra proeftochten aan het m Comston-meer en wil proberen het record va uur te water op zijn n gen. In Rusland zelf is al lang geen koek en ei. I dat land zelfs nog me: nen, die het met de h Kremlin geheel niet ei meldde een bericht deze 32 leden van de o Oekrainse onafhankelij ging door een militair Se Rreszow in Polen dood veroordeeld. De coloradokever wc Duitsland krachtdadig In Saksen hebben de enige honderdduizende waaronder ook schoolk mobiliseerd om dit scha te bestrijden, dat reeds aardappeloogst heeft aa

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 4