DE REGERINGSVERKLARING in de buitengewone Kamerzitting Ook enige P.v.d.A.-ers tegen de Regering nenlijst parel VALKENBURG van het Geuldal ZON TEMPERT GEESTDRIFT van „Wijchense dag' HET ZEEWIER-MYSTERIE Waarom geen arbitrage mogelijk is Communisten verlangen staking van geweld RADIO EEN UURTJE r NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Donderdag 24 Juli 1947 PAG. 3 iding van ;heid van kool berichten Diepere gronden van het conflict Wereld-journaal Een motie voorgesteld Leger en vloot demonstreren te Schoonhoven Dode kevers waren vanger te slim af Reis-impressies in vacantie-tijd Van dure slaatjes, een bergstokken-parade en de bedwelming van „Los Muchachos Taaie buitenlanders HITTE EN BLAREN OP DE TWEEDE DAG HET PRINSELIJK GEZIN NAAR FRIESLAND Vader! e van 27 Juli tot s zijn de volgende en: KB, KC 707 ie H KD, KE 707 ie H ikaarten antsoen sigaretten antsoen sigaretten ntsoenen sigaretten WEEK BON ASPOEDER een bon voor het n waspoeder en aangewezen. Half >en bonaanwijzing of harde zeep ge- istanders devaart n grote drommen in de Katholieke d in ons bisdom beevaart getogen Vrouw ter Nood •al uit de contreien waren er honder- htige dag met stra- Na de stille H. gelegenheid tot /as. werd om half i Hoogmis opgedra- rector Kraakman t de verzamelde een overtuigend tot hart, in een tijd irin de godsdienst e doordringing van ren en van het za- :t minst, op de ach- te raken. De wis- o werden gezongen de vaste gezangen se. Na de pauze, irriendschapsbanden orden aangeknoopt, uur een H. Kruis- verseheidene groe- laalfde statie hield en korte predicatie. na een rustpoos, erk, van waaruit de ie prachtige bossen om trok en waar- rustaltaar, de bond ■t werd opgedragen, lend trok men ver- a korte plechtigheid schone dag te be ktenkundige Dienst deelt mede, dat de ar derde vlucht in s begonnen, uwers wordt aange- elde staande bloem- nog geen kool ge- te bespuiten met vijf e zeep, die in de ibaar is. ritkoolplanten bevin- mffider vatbaar sta ten, die echter nog iben gemaakt met lienen eveneens be en. heeft tweemaal per bespuitingen kunnen :t, zal dit bekend ge- 13 Juli. Exportvei- s 2.805; spinazie 2— -12; wortelen 214, groene kqol 2; dop- ie kol 2—3.50, gele ■14; bieten 2—6; sper- stoksnijbonen 14 ten 210; bloemkool mers 416; wortelen 35; peterselie 12.50 •5.50; aardapp.: grote 46. PEL, 23 Juli. Aan- g slabonen 817; 400 1 A 912; afw. 5; app.: eigenh. 10.80 7; eerstel, grof 9.70 8—8.50; driel. 4.90— -5. 3 Juli. Aangevoerd .app.: middelb. 7.30 05.20; kriel 3—3.50; 0—11.30; rode bessen 90; bosuien 5.10 ol 2—18; sla 2—6.20, -66; komkommers 4 1.30—12.90; perziken 6 Yellow 9—31; me- augurken 233; 2.10; morellen 3335; doperwten 11; bos- kool 4.50; tomaten 9 t 3.40—7.80; rabarber ooi 3. 23 Juli. Aange- iardapp.: grove 9.60 —9.10; driel. 5.10—5.20 eigenh. 9.70—10.70; 4; bloemkool 1820.90 23 Juli. Aangev.: b Schotse 7.608.10; e 8.20—9.30; 2375 kg 1; 100 kg eigenh. 10.90 ;.40; 925 kg rood grof ote 11.60; 20 zak dubb. 2.10—2.20. HARWOUDE, 23 Juli. dapp. 8.20—8.60; grove 1. 4.40—4.60; bl. eigenh smkool 222; slabo- 814; stamslabonen mers 2—9; bospeen 7 5.208.80; rode kool .aten 27—29; kroten ziken 222; kruisbes rode bessen 4560; frambozen 11.05. 23 Juli. Rode bes- warte 90; witte 45; 1—92, Yellow I 17—40; kruideniersperen 24 16; morellen 4651; 1, perziken 428; prui- ;r kg 3294; tomaten en 5.208.10; snybo- >de kool 55.20; gele Bloemkool 528; kom- augurken 336; sla :n 45.40; eigenh. 12.50 7.4010.50; driel. 4.90 04.60, bonken 7.70— UIZEN, 23 Juli. Aan- 100 kg aardappelen; 5.60; driel. 4.20—4.70; blauwe eigenh. 10.10 g slabonen 10.1015.10 S.' 23 Juli. Aange- kg aardapp.: eerstel, e Schotten 9.70—10.60; Brs 4al010.90; driel. el 4,20—4.60; 6000 kg -5.10; 3500 kg gele kool bieten 2.80—5; 1300 kg 0—16.40; 175 kg snij- 0.40; 350 st, bloemkool n I 10.30; 450 kg toma- IHARWOUDE, 24 Juli. d 133.00 kg aardapp. 19.70: bonken 9.40— .904.60; kleine 3.70; 9.4010.50; eigenh. 7.50 s eigenh. 9.7010.60; -ten 13.30—1.5.50; 150 kg i; 170 st. bloemkool II 4 HOEWEL DE MEESTE bijzonderheden al bekend waren uit vroegere publicaties en vooral uit de radio-rede van dr. Beel van 3.1. Zondag, sprak toch diepe ernst en overtuigende kracht over de bittere noodzaak van de genomen maatregelen uit de regerïngjyerklaring. welke dr. Beel Woensdagmiddag onder grote belangstelling in de buitengewone zitting van de Tweede Kamer ailegde over de ontwikkeling van de gebeurtenissen in Indonesië, Dr. Beel herinnerde aan het schrijven van de republiek van 8 Juli, die tot de uitvoering van de overeenkomst van Linggadjati scheen te kunnen medewerken mits ons nog op zeer korte termijn op enige essentiële punten voldoening zou worden verschaft, mi.ts het ten spoedigste in daden zou worden omgezet en ten slotte onder voorbehoud, dat vóór alles en onder meer de on middellijke staking van vijandelijkheden met inbegrip van de vernielingen en de vijandelijke propaganda was te verwachten. Er heeft zich toen opnieuw cor respondentie tussen de Lt. G. G. en de republiek ontwikkeld betreffen de de gemeenschappelijke gendar merie, later „buitengewone politie" genoemd en de staking van de vij andelijkheden. Twee documenten werden terzake door dr. van Mook overhandigd. Het antwoord van de Vepubliek viel weer terug in de on aanvaardbare stijl der vroegere stukken: oppervlakkig beschouwd niet onredelijk, maar bij nadere be schouwing in wezen onbevredigend en met letter en geest van hetgeen bij Linggadjati was overeengeko men, in strijd. De Ministerpresident gaf dat nog eens nader aan: het re publikeinse antwoord verhinderde elk gemeepgchappelijk optreden tot waarborging van orde en veiligheid. Hier openbaarde zich de diepere oorzaak van het geschil: de Nederlandse regering heeft te handhaven de haar gedurende de overgangstijd toekon\ende en bij Linggadjati bevestigde souvereini- teit de republiek eist nu al een souvereiniteit op, welke na afloop van die overgangstijd is toegedacht niet aan haar, doch aan de nog te vormen regering der Verenigde Sta ten van Indonesië. Ook de eis in zake de onmiddellijke staking der vijandelijkheden werd door de Lt. G.G. precies omschreven. Minister Beel zette de redelijkheid van die eis uiteen, daarbij nogmaals herin nerende aan het bestand van 14 Oc tober 1946, dat inmiddels bijna dui zend maal geschonden weyd. De re publiek wilde niet verder gaan dan een gezamenlijke overeenkomst, die, indien wij haar hadden aanvaard, onze positie nog ongunstiger zou hebben gemaakt, of op zijn best de toestand even onhoudbaar zou heb ben gelaten als die was! Minister Beel herinnerde dan aan de radiorede van generaal Soedir- man, die op 26 December *1946 aan spoorde tot strijd enz. De republiek ontkende niet eens het voortduren van de vijandelijkheden en hand haafde haar vijandige opstelling ter wijl volgens Linggadjati samenwer king overeengekomen was! Dit is de onmiddellijke aanleiding tot het conflict. Nog meer teleurstellend was het antwoord van de republiek van 17 Juli, omdat de republikeinse delegatie, met de minister-president Sjarifoeddin aan het hoofd, de Ne derlandse voorstellen had aanvaard, maar de regering in Djocja ze af wees. Blijkbaar, zo zeide minister Beel, was de heer Sjarifoeddin, eenmaal in Djocja, evenmin als destijds de heer Sjahrir, opgewas sen tegen de daar heersende sfeer, terwijl hij bovendien had te vre zen, dat bevelen der republikeinse regering toch niet zouden worden opgevolgd. De minister ging in zijn verkla ring verdér de bekende feiten na, zoals die zich na 18 Juli voordeden, memoreerde het beslissende besluit en vervolgde toen: Geen arbitrage Wanneer men zich rekenschap geeft van onmiddellijke aanleiding en diepere oorzaak van het uitge broken conflict zoeven dpor mij ge schetst, dan zal het u duidelijk zijn, dat arbitrage volgens art. i7 van Linggadjati ten aanzien van deze punten niet ter sprake kon komen. De vraag, of de republiek mag voortgaan vijandelijkheden tegen onze krijgsmacht, tegen de Malino- gebieden en tegen de bezette gebie den te plegen of te doen plegen is geen vraag voor arbitrage. Het De volkstelling ligt ons nog vers in het geheugen. Ook België wil nu eens c(efinitief weten, hoe groot zijn familie is. Nog dit jaar zal een tel ling gehouden worden, welke zich ook over industriële en handelsin stellingen zal uitstrekken. De Bel gen pakken de zaak serieus aan, want zij zjjn van plan dit reusach tige werk om de vijf jaar te orga niseren. Een snelheid van 160 km per uur is geen kleinigheid. In Amerika zijn er treinen die deze prestatie kun nen leveren zonder rut de rails te slingeren. Tijdens de T.T. bracht de zware klasse het op de rechte stuk ken ook zover.'Maar dat een mo torboot) deze duizelingwekkende snelheid kan opbrengen, is to,ch wel een sensatie op zich. De bekende Sir Malcolm Campbell is met zijn motorboot met straalaandrijving proeftochten aan het maken op (het Comston-meer enwil eerstdaags proberen het record van 160 km p. uur te water op zijn naam te krij gen. In Rusland zelf is alles ook nog lang geen koek en ei. Er blijken in dat land zelfs nog mensen te'wo nen, die het met de her,en in het Kremlin geheel niet eens zijn. Zo meldde een bericht dezer dagen, dat 32 leden van de ondergrondse. Oekrainge onafhankelijkheidsbewe ging door een militair gerechtshof Se Rreszow in Polen werden ter dood veroordeeld. De coloradokever wordt ook in Duitsland krachtdadig bestreden. In Saksen hebben de autoriteiten enige honderdduizenden mensen, waaronder ook schoolkinderen, ge mobiliseerd om dit schadelijk insect te bestrijden, dat reeds 15% van de aardappeloogst heeft aangetast. vraagpunt of de Nederlandse sou vereiniteit gedurende de overgangs tijd nog bestaat, is, zoals bij het on dertekenen van de overeenkomst van Linggadjati is voóropgesteld, eyenmin voor arbitrage vatbaar. Het is uitgangspunt van de gehele over eenkomst geweest en het strekt tot voldoening, dat in de aide-memoire van de Amerikaanse regering aan de republiek van 28 Juni j.l. nog eens nadrukkelijk bevestigd te zien. De Regering is er zich van be wust, dat het conflict breder en dieper gronden kent. Ik denk b.v. aan al wat een gevolg is der vroe gere koloniale verhoudjng, aan al wat barstte uit Jonge nationale verlangens, aan wat zijn verkla ring vindt in de omwenteling van de tweede wereldoorlog en in de ellende der Japanse bezetting en aan tekortkomingen van allerlei aard, ook aan Nederlandse zijde. De Regering blijft het oprecht verlangen koesteren, zowel op Mali- no als op Linggadjati uitgesproken om de goede betrekking tussen de volkeren van Nederland en Indone sië te verzekeren in nieuwe vormen van vrijwillige samenwerking, waartoe natuurlijk blijven behoren de volkeren der republiek. Hier moge ik herhalen, dat de Ne derlandse Regering harejzijds van harte zodra de situatie dat toelaat naar nieuwe overeenstemming wil streven, overeenkomstig het staatkundig beginselprogramma van Linggadjati, mits de uitvoering daarvan dan verzekerd zij. De andere delen en andere bevol kingsgroepen van Indië, Suriname en de Nederlandse Antillen, Neder land zelf en vele in het gebied der republiek, wachten met stijgend on geduld, opdat langs de weg van een rondetafelconferentie en van wette lijke voorzieningen de hervorming van het Koninkrijk nu eindelijk haar beslag krijgt in het nieuwe staatsbestel in de Koniriklijke rede van 7 December 1942 toegezegd. EJaarop wacht ook de internatio-, nale samenleving, waarin dat niéu we staatsbestel en zijn leden hun 50I hebben te vervullen. De zeven Duitse oorlogsmisdadigers, Hess, Funk, Raeder, von Schirach, Speer, von Neurath en Doenitz, die het vorig jaar te Neurenberg tot verschillende gevangenisstraffen werden veroor deeld, werden per vliegtuig van Neurenberg naar de Spandau gevangenis te Berlijn overgebracht. De Spandau gevangenis, omringd door prikkeldraadversperringen en Russische bewakings troepen. IIT HET BEPERKTE DEBAT In de Tweede Kamer, dat Woensdagavond begon, is wel ge bleken, dat negentig procent van de Kamer achter de regering staat, al wordt het standpunt, dat zij inzake de toekomst van Indonesië en Linggadjati inneemt, niet vol ledig door alle vroegere oppositie groepen onderschreven. Onvoor waardelijke afwijzing van het standpunt der regering doet zich echter alleen maar voor bij de communisten, die reeds drie van hun men^pn in het geweer brach ten. Van deze zijde had uiteraard de Partij van de Arbeid het zwaar te verduren. De heer Paul de Groot, de eerste spreker, no digde haar uit, uit de regering te treden en hy kondigde verder een motie aan, waarin de Kamer te kennen moest geven, dat zij niet kon instemmen met de beslissing, welke de regering genomen had, en onmiddellijke staking van het wapengeweld verlangd werd. De heer de Groot betwijfelde of het nog wel zin had, te debatteren, nu de regeirng haar besluit al ge nomen had zonder de Kamer daarin te kennen. Hij betoogde, dat het be stand aan beide zijden geschonden was en dat aan beide zijden ver keerde propaganda was gevoerd. Hij vreesde, dat de strijd zeer lang zou duren. De heer Schoonenberg, CPN, verklaarde, dat de jeugd tegen dit gewapende ingrijpen was en mey. v. d. Muyzenberg herhaalde nog eens de argumenten van de anderen, ter wijl zij in het bijzonder de Partij van de Arbeid becritiseerde. De heer v. d. Goes v. Naters hield een vrij tam betoog. Hij was intus sen ad rem, toen hij de communisten voorhield, dat de communistische ministers in Frankrijk er geen be zwaar tegen hadden gehad," dat Frankrijk gewelddadig optrad tegen de opstandelingen in Vietnam. Deze spreker memoreerde het aftreden van de heer Palar, die zich tot taak had gesteld, Nederland en Indonesië met elkaar' te verzoenen. Die taak was mislukt. Hij hoopte, dat deze taak spoedig weer ter hand zou kun nen worden genomen. Prof. Romme constateerde, dat de thans ingeslagen weg in de gegeven omstandigheden de enig mogelijke was. Hij betreurde het, dat de om standigheden zo waren. Onze ge dachten en gebeden zijn bij de troe pen, aan wie hij zelfbeheersing toe wenste. Hij herinnerde aan de uit spraak van de regering, dat de mo gelijkheid van samenwerking over eenkomstig Linggadjati blijft en wilde deze passage lezen zoals zij er staat. Niet de republiek is de inzet van de actie, maar de verwe zenlijking van de beginselen van Linggadjati. De katholieke fractie, zo zeide hTJ, schaart zich onverkort achter de regering. De heren Tilanus, Schouten en Vonk verenigden zich met het be sluit van de regering, maar maakten wel wat voorbehoud voor de ver dere politiek. De heer Tilanus vond, dat het voortbestaan van de Com missie-Generaal geen zin meer had, de heer Schouten was het er nog niet mee eens, dat in de toekomst met de republiek moest worden ver der gewerkt, de heer Vonk zei, dat alles nu ondergeschikt moest wor den gemaakt aan het ene doel: de bevordering van orde en recht. Ds. Zandt merkte op, dat wat nu ge beurd is, al eerder had moeten ge schieden. Oud-minister L o g e m a n n (P. v. d. Arb.) zegt van oordeel te zijn, dat hier gesproken moet worden van een morele nederlaag. De schade, welke het huidige optreden zal toe brengen is groter dan op andere wijze veroorzaakt zou zijn. De rege ring moge zich indachtig zijn, dat er in den lande twijfel heerst over de noodzakelijkheid van het optreden in Indonesië. Spr. deelt die twijfel niet, maar de regering moet duide lijk zijn in haar verklaringen. Velen hebben nog een uitdrukkelijke uit eenzetting nodig. De enige rechtvaardiging voor de P.v.d.A. voor het politieel ingrijpen is, dat men in een onhoudbare toe stand was geraakt. Voortdurende waakzaamheid zal nodig zijn om te voorkomen, dat er dingen zouden gebeuren, die het daglicht niet mogen zien. Hij vraagt zakelijke, uitvoerige, legerberichten en meent, dat arbi trage aanvaardbaar is; de regering spreke zich daarover positief uit. Bij velen rijst z.i. de vraag, waar om een zo koel antwoord moest worden gegeven op het aanbod van goede diensten der Britse regering. Het is nodig duidelijk te maken, waarom de regering niet aanstonds van het aanbod gebruik heeft ge maakt. De heer Nederhorst (Arb.) verklaart van mening te zijn, dat niet tot, militair geweld had mogen worden overgegaan alvorens de punten, die partijen scheiden, ter be slechting waren voorgelegd aan een neutraal scheidsgerecht. In den brede zet hij uiteen, dat hij het gevoerde regeringsbeleid niet kan goedkeuren. De heer Wagenaar (CPN» vreest dat de „oorlog in Indonesië" catastrofale gevolgen zal hebben. De vergadering is te ruim half 12 verdaagd tot Donderdagmiddag 1 uur. Dan komt de Minister van Overzese Gebiedsdelen aan het woord. De pianist George van Renesse is per vliegtuig naar West-Indië vertrokken voor een tournee, die enkele weken zal duren. Hij zal con certen geven in Curacao, Aruba en in enkele steden van Venezuela, Panama en Columbiama. Te Schoonhoven begonnen de Le ger- en Vlootdemonstraties, georga niseerd door de R.A.O. in samen werking met de vereniging „Oranje Boven". Een parade en een taptoe bereidde de bevolking, die haar meeleven door het uitsteken der vlaggen toonde, reeds op de komen de dingen voor. De gebeurtenissen in Indonesië waren oorzaak, dat het programma gewijzigd móest wor den, waardoor het muzikale ge deelte grotendeels achterwege zal blijven. Gistermorgen werden ten stadhuize de vele gasten ontvangen. Een groot aantal opper- en hoofd officieren van leger en vloot, com mandanten van meewerkende leger afdelingen en tal van vooraanstaan de burgers waren aanwezig. De garnizoenscommandant Over ste J. Termaten ontving zijn gasten en burgemeester A. M. Nieuweqhui- zen sprak een welkomstwoord. Het gezelschap begaf zich naar het bas tion waar allerlei zware gevechts wagens, kanonnen, aanvals- en ver dedigingswapens zijn opgesteld, die gedemonstreerd werden. In een grote hal is verder de tentoonstel ling ondergebracht. Men vindt er inzendingen van het corps genees kundige troepen, waaruit de voor uitgang der verRleging te velde spreekt. Inzendingen der school voor verbindingstroepen te 's Graven- hage, van' de legervoorlichtings- dienst en de fotodienst, van de psy chologische dienst, van de bureaux van de hoofdlegerpredikant en de hoofdaalmoezenier, kortom een ex positie,' die een beeld geeft van de huidige stand van ons leger, zijn bewapening, uitrusting, morele ver zorging enz. Een sproeier was op een aard appelland bij Rotterdam op jacht naar Coloradokevers. Hij vond er welgeteld dertig, maakte er lijkjes van, knoopte die in zyn zakdoek en ging naar het politiebureau Charlois om er de buit te deponeren. Maar toen hij in zijn zak greep, vond hy daar niets dan een lege ruimte. De kevercadavers waren er n.l. met de zakdoek van door. VRIJDAG 25 JULI HILVERSUM I: 7.00 Nigpws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Morgenge bed en Lith. kalender; 8.00 Nieuws; 9.00 Morgenconcert; 11.00 De Zonne bloem, radio-ziekenbezoek; 12.30 Harmoniemuziek; 1.00 Nieuws; 1.20 Reportage Vierdaagse; 4.30 Na schooltijd; 6.30 Progr. voor de Ned. Strijdkrachten; 7.00 Nieuws; 8.20 Kurhaus-concert; 10.10 Avondgebed en Lith. kalender; 10.30 Nieuws; 11.00 Dansmuziek. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymn.; 8.00 Nieuws; 8.18 Opera-programma; 9.00 Vrolyke klanken; 10.00 Morgenwyding; 12.35 Dansmuziek; 1.00 Nieuws; 1.15 Sex tet; 3.15 Phijh. Orkest; 5.00 Stafmu- ziek; 6J10 Nieuws; 7.30 Cursus VPRO 8.00 Nieuws; 8.05 Nederl. werken; 9.00 Men vraagt en wij draaien; 10.40 Avondwyding; 11.00 Nieuws; 11.15 Concert. De kogel, waarmede de Belgi sche professor Piccard en zijn assistent Cosijris hun diepzee- tocht zullen maken tot het doen van wetenschappelijke waarne mingen, wordt te Antwerpen aan boord van de „Schaldis" getranspotreerd. TE ROTTERDAM liep Dinsdagavond 't drie- duizendste schip binnen. Dat is ruim twee maan den eerder dan vorig jaar tk De smokkelaars beschikken weer over gepantserde wagens, zo iets vanuit de tijd van de blauwe duivel van voor de oorlog. Een ambtenaar van de CCD die te Bier vliet zoo'n wagen aan wilde houden maakte er op minder prettige ma nier kennis mede. Bij een vuurgevecht werd hij in de hand geschoten de daders wisten te ont komen. Uit het jaar verslag van de P. N. E. M in Brabant blijkt, dat deze elecjriciteitsmij. in de oorlog voor 5 millioen gulden schade opliep. Houders van honden worden gewaarschuwd hun dieren niet te laten zwemmen in of te laten drinken van water waar van kan werden aange nomen dat er ratten in zwemmen. Reeds zijn er verscheidene gevallen te Amsterdam werd Dinsdag een receptie ge houden ter herinnering aan het feit dat Polen 3 jaar geleden door de Russen werd bevrijd. Een Scheven ingse logger van d'e ziekte van Weil voorgekomen. Tussen Nederland en Zuid-Afri- ka is een overeenkomst gesloten welke inhoudt dat de KLM driemaal per week een dienst op Johannesburg zal on derhouden. Tegen de Duitser die in het voor jaar Venlo onveilig maakte door inbraken werd vier jaaij geëisf. Cp het Poolse consulaat heeft voor de Engelse kust een aanvaring ge had. Het schip kon op eigen kracht naar Neder land terugkeeren. rj: De militairen Zullen voorlo pig nog ingeschakeld blijven bij het binnen halen van de oogst. Ds veranderde toestand in Indonesië zal daaraan niets veranderen. Het wachtwoord blijft dus: Patatten. De bruggen over de Roer bij St. Odi- liënberg en Vlodrop zijn weer hersteld, In tegen woordigheid van de commissaris der Konin gin mr. Houben en vele autoriteiten werden ze dezer dagen plechtig in gebruik genomen. Er is weer eens een prijzen- controle geweest waarbij deze keer vooral de zui delijke provincies in d'e gaten liepen. Daar werd, vooral voor huishoude lijke artikelen veel meer zwart betaald dan in het' noorden. De grote koop kracht in de mijnstreek is daar voor een deel wel schuld aan. sjc Bij het bad'en in de Maas bij Stevensweert verdronk een 23-jarige jongeman. Utrecht heeft een klok uit de Buurtoren aan Wagegingen afgestaan. Het is potvol in de bokkenrijders- stad, en al zijn de bokken, mits gaders hun helmboszwaaiende bery- ders reeds lang in de vergetelheid der eeuwen verdwenen, een fanta sierijk man heeft na een bezoek aan de ruïne en de grotten en het on stuimige heuyplland rondom geen hulpmiddelen nodig, om in de ro mantische stemming te komen. De Gemeentegrot, het kilometers grote ondergrondse labyrinth van gangen en holen herinnert aan de Romeinse tijd, de Fluwelengrot aan de vervolgde Katholieken tydensde Franse overheersing en de Ruïnp van de enigste „hoogburcht" in Ne derland, het stamslot van het" Huis van Oranje. Maar niet iedere kort- gebroekte en „halo"-cheerende tou rist beschikt over zoveel verbeelding en daarom bekijkt hij al die eer biedwaardige zaken met meer nuch terheid. Daar zijn allereerst de ho tels, waar enkele malen per dag 5 la minute de gong gaat voor de peperdure maaltijden en waar alle geneugten van dit door de natuur zo rijk begenadigde oord middels 'n druk op de knop binnen het bereik van de naar sight-seeing hunkeren de massa liggen. Dan zijn er de touïingcar-bedry- Ven: voor zoveel gulden naar Spa en Remouchamps, en voor zoveel gulden naar Luik of naar Luxem burg. Een reis door de divine pracht der Ardennen. Kant en klaar geser veerd in eetbare en appetijtelijke mootjes "voor de moderne na-oor- logse mens, die zich aan werkelijke schoonheidsgenoegens snel een in digestie eet. Dan is er nog het souvenirrwinkeltje op de hoek en de kunst-zaken, overal verspreid met de mergelsteen-snuisterijen en het weer-pjofeetje. dat een 'blauw broekje aan heeft. Leuk en duur en zonder geest en juist aardig ggnoeg voor moegeslenterde heuvel-trotters die weer een punt van aanraking zoeken met de wereld, die zij 360 dagen van het jaar gewend zijn te bewonen. En Iaat ons dan ook die ziekte niet vergeten, waaraan plotseling al die ordentelijke en geestelijk gezonde mensen gaan lijden, zo gauw zy het Valkenburgse sta tionnetje met de bekanteelde torentjes zyn uitgestapt. De berg stokken-epidemie, eigenlijk een soort roes, waarin niemand zyn eigen zotheid bemerkt. Tik, tik, tik, gaat het monotone staccato der scherpgepunte stokken met de schildjes en wapentjes op de keien onder de Grendelpoort. Tik, tik, tik, roffelt het op de Cau- berg, onder de tot weelderige ar chieven gegroeide kruinen der lin den en zelfs in de holle diepte der Catacomben of de model-steenko lenmijn. Niemand vraagt zich af, waarvoor hij eigenlijk met een berg stok loopt. Een enkele snuggerling zal u met oen zekere verachting om uw domheid toevoegen, dat men zonder dergelijke werktuigen geen bergen kan beklimmen en dat men zonder bergstok in Valkenburg op valt. En dat men voor de somma van honderd cent ten slotte als mo dern tourist niet uit de toon mag vallen. De romantiek is er 's avonds toch weer even in het Openlucht theater van het Rotspark, waar eens per week de Midzomernachts- droom gaat en Mendelssohn op klinkt uit de tere violen van het Maastrichts Stedeiyk Orkest. En Faganini van Léhar en Vondel's Adam in ballingschap. Maar de grote massa verdringt zich in de poorten van het Casino en het Pavilion, en vergaapt zich aan het bont rendez-vous van een jeugd, die op „rhythme" verzot is. Het dansorkest „Los Muchachos" beheerst de immense ruimte onder de lichtbollen en de ogen der gieis- jes glinsteren om het menselijk kla gen van de saxofonist. Daar zit vacantienerpend Nederland by een aan de honderden tafeltjes rontjom de vlakte van de dansvloer, die kraakt onder het gewicht der glij dende paren. Da%r drinken de Hol landers thee uit een hard-geel ser vies en zijn in een roes bij het derde kopje. Daar grissen grijsgelokte dames met een zwaar Mokums ac cent cigaretten uit een koker of het rauwe wortelen zijn, die zij van plan zijn te raspen. Daar heeft de dame met het zakdoekjes-jurkje aftrek en daar vermaakt de parterre zich met de colbertjas van een jongmens, die tot aan zijn knieën hangt en splitten opzij heeft als een heus henjd, dat een oude heer uit zijn pantalon laat hangen. Daar tollen de schoonheden met het „open the door. Richard"- gezicht en daar dansen zy rumba op een manier of zy koffie malen. Daar wordt de romantiek vermoord by Vermouth, flirt en rhythme. Het is jammer voor de enkeling, die zonder bergstok loopt en die zich desondanks dagelijks vermeit in de serene pracht van het Zuid- Limburgse landschap. De romantiek keert eerst weer, als de laatste hotel poort gesloten is en de laatste jazz- galm verstomt. VICTOR DE JONGE DE VIERDAAGSE DE TWEEDE DAG der Nijmeegse Vierdaagse wordt door alle deelnemers aan de marsen gevreesd als de dag, waarop de meeste slachtoffers vallen. Het werden er ditmaal 245, en dat was, gezien de moordende hitte op een grotendeels onbescha- duwd parcours, nog niet eens zo bar veel. Er waren er 36 thuis gebleven, zodat er totaal 281 de eindstreep van het eerste ge deelte der Vierdaagse niet bereikten. Zo vertrokken er Woensdagmor gen 6333 deelnemers. De tocht ging over de vlakke boomloze Heemstra- baan naar Druten. Het land was rr.o.oi, de bevolking hartelijk en gul maar dit alles was toch niet in staat de drukkende hitte te verja gen. Het golvend landschap tussen Druten. Bergha^en, Hernen en Leur, dat meer schadjiw bood, was een oase in deze zonnige route. Tegen 10 uur waren de eerste „veertigers" in Wijchen, het fraai versierde dorp der Vierdaagse. Na het binnenmarcheren op de muziek van een harmoniecorps zochten de deelnemers zo spoedig mogelijk de schad.uw op zonder gebruik te ma ken van de gelegenheid om op hc/_ Marktplein te dansenzo werd het geen geestdriftige Wijchense dag, men verlangde naar de finish te Nijmegen. Dit beekende voor de meesten nog 20 km verder wande len. Velen kuierden over de weg en zochten al gauw de „krukkenwa- gen" op, zy gaven liever op dan nog langer over de weg te kreupe- In de week van 28 Juli tot 2 Aug. zal het Prinselijk gezin een boot tocht maken met het jacht de Piet Hein door zuid-oost Friesland. De Prins zal zich Maandag aan boord van het jacht begeven en Donder dag daarop komt Prinses Julfana met de kinderen aan boord. De Prins zal een officieel bezoek bren gen aan Leeuwarden, over de Frie se meren varen en ook de andere Friese steden bezoeken. Op het Snekermeer zullen de watersport beoefenaars een vlootrevue houden. Tijdens deze bezoeken zal de Prins zich vooral laten inlichten omtrent de problemen die zich in dit deel van ons land voordoen. len. Des te opmerkelijker was het, hoe fris en monter velen toch het einde van deze mars bereikten. Onder hen maakten onze militai ren, de Fransen en de Tsjechen nog de beste indruk. In twee dagen zijn 439 deelne mers en deelneemsters uit de wan- delrijen verdwenen. De meeste slachtoffers vielen op de 55 km. Onder de buitenlanders zijn nog slechts twee uitvallers, een Italiaan en een Fransman. Ondanks de gro te hitte, een kwelgeest voor de deelnemers, bleef de geest onder de wandelaars uitstekend, hoewel de meesten na binnenkomst zich on- middellyk ter ruste begeven. Ook vandaag verwacht men weer een zware dag. De mars gaat over As- selt, Heumen, Mook Cuyk en Groes- beek, waartussen de heuvels van de piasmolen. |TR IS GEEN MOOIER WOORD in heel ons Christendom, dan dit, dat wij tot God „Vader" mogen zeggen. Onze Lieve Heer is voor ons geen boeman. Onze Nederlandse taal heeft daar zo'n gelukkige uitdrukking voor: wij spreken over God als over onzen „lieven" Heer. Daar ligt alles in: heel de liefde van God tot ons- Hij heeft ons tot Zijn kinderen aangenomen en wij mogen Hem werkelijk „Vader" noemen. Va der! Dat begrip is in God ten volle en in alle volmaaktheid verwezenlijkt. Dit te weten is de grootste troost in ons mensen leven. Uiteindelijk blijft ons hart onbevredigd en onvoldaan door al het geschapene. Wij zijn voor God gemaakt. In ons leeft onuit roeibaar de drang naar God heen. Maak het stil in u en zeg als kind: Vader! MARCUS 12. „Dat kan ik u niet zeggen, Mon sieur Binbonnet.. Twee weken op z'n minst, zou ik denken." „Het spijt mij ontzettend, Mon sieur. dat ik niet het genoegen zal hebben u voor uw vertrek te ont moeten." Het spijt mij eveneens, Monsieur Denkt u eraan, dat op u reken. Ik weet zeker, dat we belangryke din gen hebben te bepraten na mijn terugkomst." „Dat zullen we zeker Monsieur Weavair. Au revoir en goede reis". „Au revoir. Monsieur Binbonnet." Monsteur Gérard was in het ge hele gesprek niet genoemd! Uiterst merkwaardig na myn lange ver moeiende reis heen en terug naar Brest! Neen, de enige oplossing was en bleef instructie nr. 2. Van mijn gedwongen uitstapje naar Holland heb ik uitstekende, prettige herinneringen. Speciaal het weerzien van de oude meesters in het Rijksmuseum te Amsterdam, was een evenement voor mij en een bron van vreugde. Ik ging met de trein terug en had een interessante conversatie met 'n jonge Duitser, verbonden aan de Duitse legatie te Brussel. Hij zat tegenover my. Naast mij zat een be jaarde Fransman, die zo nu en dan een woordje in het gesprek wierp. Wat mij opviel, was het buitenge woon goede, ja het mooie Frans, dat de Duitser sprak. In Brussel stapte de Duitser uit en myn buurman en ik zetten het ge- FEUILLETON door DAVID KEITH sprek voort. Ik drukte mijn verba zing uit over het uitstekende Frans van de Duitser. „Ik gelocif, dat u niet helemaal begrijpt, wat dat kan betekenen", zei hij. „Zulk een onbekende zou natuurlijk een lid .kunnen zijn van de „Académie Frangaise", van de andere kant, kan 't ook iemand zijn als die jongeman, die u zo verbaas deAh, Monsieur! Ces Alle- mands! Ik weet dat het verkeerd is zo achterdochtig te zijn, maar ik wenste voor een lief ding, dat hun diplomaten hun Frans niet zo uit stekend spraken!" „Maar", zei ik, „zo'n onbekende zou ook wel eens een inwoner van Touraine kunnen zijn, de streek, waar iedereen zo'n prima uitspraak heeft". Mijn buurman was erg sceptisch. „U zoudt gelijk kunnen hebben, Monsieur. In Touraine wordt zeer zeker het beste Frans gesproken. Maar iedereen kan het daar leren. Het wemelt in die streek van bui tenlanders, die verdacht mooi Frans leren. Als u iemand mocht tegenko men, Monsieur, die u vertelt, dat hij uit Touraine afkomstig is...." Hij hief een waarschuwende wijs vinger op. Nauwelijks was ik terug in het hotel en op mijn kamer, of de tele foon ging. Ik wist, dat het Binbon net niet kon zijn, want deze ver wachtte mij nog lang niet terug. Ik pakte de hoorn en vernam, dat het Gérard was, die mij uitnodigde die avond met hem te dineren. Hij lo geerde eveneens in de Clarence, zei hij, en wel in de kamer naast de mijne. En inderdaad kon ik zijn stem heel vaag door de muur horen. Ik legde hem uit, dat ik juist een ver moeiende reis achter de rug had en verzocht hem by mij op de kamer te komen dineren. Hij accepteerde. Op mijn tafel vond ik een tele gram van Pearce Brothers. De in houd vertelde mij, wat ik reeds wist n.l., dat de zending voor October van de allerslechtste kwaliteit was en dat ze weigerden te betalen. Ook vond ik vier eendere bood schappen betreffende de telefoon: „Oproep van Brest". Gérard had mij iedere dag, dat ik afwezig was geweest, opgebeld! Waarom? Een uurtje later het was acht uur klopte Gérard op mijn deur. HOOFDSTUK VIII Monsieur Gérard was in een goed humeur. Zo goed zelfs, dat ik direct begreep, dat hi> niet gekomen was om over jodium of andere ernstige zaken te praten. Na de gebruikelijke begroetingen kwam hy uit de hoek. „Ik hoop, Monsieur Weavair, dat u mü vanavond zult willen verge zellen? Ik ben er zeker van. dat ik u enige interessante dingen kan la ten zien in de stad. Ik moet nog 'n bezoek brengen aan een van mijn vrienden, maar die zal geen bezwaar tegen uw aanwezigheid maken. Daarna zullen we een bezoek bren gen aan een van de meest decora tieve clubs van de stad". Waarom zouden zijn vrienden be zwaar tegen mij kunnen hebben? Enfin, afwachten maar. Ik belde om Pierre en liet hem het diner brengen. Ook verzocht ik hem de fles wyn, die ik van Bin bonnet had gekregen, by het diner te serveren. „U drinkt toch wel wat van Monsieur's Binbonnet's wijn, hoop ik?" zei ik tot Gérard. Slechts voor een ogenblik zag ik weer die angstige, bijna opgejaagde blik in zijn ogen. Toen stemde hy toe. Tijdens Het diner, dat door Pierre werd opgediend, onderhield Gérard een sprankelende conversatie. Hij was werkelijk buitengewoon in vorm. Dat werd misschien veroor zaakt door de fles d'Estournel, waar van ik slechts een mondje had ge proefd. Gérard had zo ongeveer een halve fles opgedronken en het ver wonderde my, dat, hy niet meer wilde hebben. „Was de wyn niet goed?" infor meerde ik. Na enige beleefdheidsphrasen gaf hij toe. dat het niets buitengewoons was. Het was geen jonge wijn, zei hij, het was ook niet zuur hij was eenvoudig niet goed. ,.U zei, geloof ik, dat hij van Mon sieur Binbonnet kwam?" merkte hy na een kort stilzwijgen op. „Ja", zei ik. „Waarom vraagt u dat?" „Kiikt u eens „Ja?" „Als die wyn door Monsieur Bin bonnet is uitgekozen „Kan het niet anders of hy moet slecht zyn?" vulde ik Aan. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1