Nieuuu Nog steeds gevechten in Cheribon Pearl Harbour-aanval" op de Republiek KARDINAAL GRIFFIN tot de Katholieke arbeiders filmster ark, Alkmaar ULI - 2 uur j IC ALKMAAR vliegen" Voor Alkmaar en omgeving Republikeinen heroveren Modjokerto Achter de Regering Pogingen om bemiddeling te verkrijgen duren voort Soekarno doet beroep op Amerika Malang gevallen Chinese schade 5 millioen gulden Kath. leden van Engelse vakverenigingen vormen een bond NAAR JAPANS MODEL Vorming van zelfmoord-corpsen Van Kleffens bij Marshall CHARLEY CHAPLIN NAAR DE HOOFDSTAD Een tocht in Hitler's auto Koning Leopold terug naar België? Om afstand te doen van de troon BESPREKINGEN TE WASHINGTON Over het Ruhrgebied De Amerikaanse pers over het conflict NEDERLANDERS HEBBEN GEEN RECHT OM IN INDONESIË TE ZIJN Wapengeweld: een gok naar het herstel van de orde D Joodse immigranten naar Frankrijk De uitwerking van het Marshall-plan Vragenlijsten voor 3 Aug. terugverwacht TWEE NEGERJONGENS TERECHTGESTELD Door middel van de electrische stoel ZOENGELDEN WORDEN VERGOED Het congres van de K.V.P. iterie, luchtstrijdkrach- cavallerie, en in rang n de voortreffelijk ge- ietroepen, waarna dan en P.T.T.-mensen wat houdingsvermogen be adem genoemd mogen het allemaal precies in n Breunese is gegaan want zo'n uitvallende [ie ergens voor mirakel ggeplukte kersenbomen ;legd en waarover men bijkomen nog even een ;r uitgiet, waarna hij ambulance wordt ver mij nu niet bepaald van hoge broederschap woordigen in zijn el- jverigens volkomen feeling van de compie t de avond heeft ge- nan schijnt iets in zijn e hebben, wat niet ac- et de warmte van deze g, want hij was „tot-en- -id en begreep er zelf at hij ineens weg was. één, dat we hem des r even broederlijk met rond zien wandelen. liggend patiënt, heeft nstandsdiploma en is lo vervoerd en heeft [elegd. Wegens deze oeten zoeken. Op de [eerde, dr. J. J. Hallo, Brouwer. «INEN men zich veelal op het ;sties, die zonder meer g in behandeling kun- iroken (voor de buiten- ntschappen of reizende :uur op Vrijdagmiddag een bijzondere aange- t te spreken, kan men het Secretariaat (kan- r, le verdieping) of zich 4435) hiermede in ver- WET 31 JULI >VA in: aid" tot filmster, ikheid en muziek om 8 uur. Zaterdag- lag 2, 4.30, 7 en 9,?'1 uur. onder geleide L.G 25 JULI (M.P.E.A.) stello, Martha Raye, >re.n. ►ER GELEIDE jm 8 uur; Zaterdag r, 4,30, 7 uur er 9,30; Tel 3041 van 11-1 u. zetel. Om de zetel e-asters geschikt, wat Nadat de prinses nog begeleiders gesproken ede te houden, en. kreeften, garnalen, een groot gevaar be- kboot, die vlak bij de aarlijke inktvissen. Zij velden en jagen U, in. Verder houden zij er van het droge, ge- aan komen. Hooic redacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl.' incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. No ordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) VBIJDAG 25 JULI 1947 43e JAARGANG NUMMER 11286 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red), K 2200 HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank ONZE EERDER geuite wens en aarzelend uitgesproken hoop, dat de overgrote meerderheid van de Kamer zich eens nog inzake de Indië-politiek achter de regering zou scharen, is dan tenslotte in vervulling gegaan. Wij behoevei} ons voor de verdere-toekomst niet voor 100 illusies tl maken, want wij weten, dat er grote menings verschillen zijn in de Partij van de Arbeid en dat de „rechtse" opposi tie niet het volle pond geeft, als ze nu zegt, de politiek der rege ring te steunen. Maar üe beslissing van de Tweede Kamer is winst, vergeleken bij .vat we vroeger op dit punt hebben ervaren. Men voelt waarschijnlijk geneigdheid, de beslissing van de Kamer negatief te noemen, omdat er in concreto niet anders is gebeurd dan de ver werping van een motie, die de stap van de regering veroordeelde. Men zou wellicht liever een meer posi tieve uitspraak hebben gewenst. De „rechtse" oppositie voelde daar blijkbaar geen behoefte aan en de progressieve regeringspartijen had den voor iets dergelijks het kli maat in de Partij van de Arbeid niet mee.... Men heeft daar nu ervaren, wat het zeggen wil. last te hebben van sterk afwijkende vleugels. Wanneer de heer Joekes in de Kamer zegt, dat afwijzing van de communistische motie be tekent, dat het regeringsbeleid wordt goedgekeurd, dan geldt dat met helemaal voor zijn eigen par tij, omdat althans de heer drs. Ne- derhorst positief verklaard had, te gen dat beleid te zijn. Verder was er de vacature-Palar als een ver manend tek;n en de lege stoel vriend Goedhart, de a' van de Partij in Indonesië, c deautjes gaf aan Soekarno - nu ook niet bepaald te hunke; en naar het moment, waarop zijn be zitter zou terugkeren om zijn stem aan het regeringsstandpunt te ge ven! En dan spreken wij nog maar niet over het naar buiten gebleken extra-parlementaire verzet tegen het standpunt van de Partij ir de kringen van die Partij zelf, waar bij de extremistische elementen als ris. Buskes. van Heuven Goedhart, Romijn. Sajet e.a. te kennen gaven, dat zij de houding van hun partij êfkeuren. Maar in algemene zin. al hadden wij liever een positiever uitspraak gezien, kunnen wij het toch wel eens zijn met de diagnose van mr. Joekes, dat in de Kamer gebleken is, dat het beleid van de Regering wordt goedgekeurd. Over de aanbiedingen van goede diensten is wat meer helderheid ge komen. Men zou kunnen zeggen, dat de regering dan nu iets minder koel is dan haar kwalijk is geno men, maar enthousiast is zij er ook thans in de bestaande verhoudin gen niet voor, hetgeen begrijpelijk is. Wat de arbitrage betreft, scheen ook nu de minister ons niet hele maal helder. Veel is er al gewon nen, doordat op dit punt een con troverse tussen K.V.P. en P.v.d.A. is weggewerkt. Logemann stond aanvankelijk &p het standpunt, dat wij toch maar arbitrage hadden moeten aannemen op tai var. pun ten, al kon het dan niet op het stuk van de souvereiniteitserkenning. Maar op die „tal van punten" zou misschien nog wel overeenstem ming te bereiken zijn geweest. En zelfs al zou daarover behalve dan tóch ook over de kwestie van 't vuren staken! arbitrair zijn be slist, wat zou dat nog gegeven heb ben, gezien de weigerachtige hou ding van de republiek op de twee andere punten, waarop geen arbi trage aanvaard kon worden? Romme bracht helderheid op dit punt, door te herinneren aan het geen de regering daarover in De cember 1946 in de Kamer heeft ge zegd: geen arbitrage zonder dat er eerst een reglement daarvoor wordt opgesteld. Het arbitrage-artikel was er een van de vele, waarover men het niet eens was geweest in Linggadjati en dat men ter nadere uitwerking maar vast vaag gefor muleerd had. Zonder die nadere uitwerking en die was er nu eenmaal nog niet zou dit artikel niet in werking treden. Hierbij doet men ook goed. onderscheid te maken tussen bemiddeling al dan niet als gevolg van het aanbod van goede diensten, en de arbitrage. Dat zijn twee heel verschillende dingen. Arbitrage, dat kan men ge rust aannemen, is nu niet aan de orde. Over bemiddeling zou te pra ten zijn, als goede diensten worden aangeboden in de zin, zoals minis ter Jonkman dat in het slot van zijn repliek Donderdag in de ka mer zeide! TE BATAVIA is officieel medegedeeld, dat de Republikeinen Modjokerto hebben heroverd. Ook SingorsaTi ten Noorden van Malang is door het Republikeinse leger heroverd. Een Indo nesisch legerbericht heeft gisteren de herovering van Sinoman door de Republikeinen gemeld. Sinoman is een strategisch punt, een kilometer ten Zuiden van Modjokerto. Het verlis van Cheribon is door de Republikeinen ontkend. Van Republikeinse zijde wordt verklaard, dat er nog steeds in de straten gevochten wordt en dat de Nederlanders gebruik maken van pantsereenheden. Een Indonesisch legerbericht meldt, dat de Republikeinse troepen snelle vorderingen maken in de richting Semarang. Een eerder uitgegeven Indonesisch legerbericht meldde, dat de Nederlandse troepen in Midden-Java een punt hebben bereikt nabij Amba- rawa, ruim 30 kilometer ten Zuiden van Semarang, maar dat de Republikeinse troepen krachtige tegenstand bieden. RESIDENTIES 1 LAMPOENGSCHE DISTR. 2 RALEMBANG 3 DJAMBI 4 BENKOELEN 5 SUMATRA'S WESTKUST 6 TAPAfJOELI 7 RIOUW EN ONDERH. 8 BANKA EN ONDERH. 9 ASS. RES. BILLITON GOUVERNEMENTEN 10 OOSTK VAN SUMATRA 11 ATJEH EN ONDERH Q tfOCTDC kbcx >5UJL 'sit* \j - DEMARCATIE L _J ONDER NE-D. CONTROLE SPOORLIJNEN RIVIEREN Inmiddels duren de Republi keinse pogingen om de Neder landers te dwingen bemiddeling te aanvaarden, voort. Soekarno hield gisteren twee redevoerin gen voor de radio. Naast aanspo ringen tot het volk om tegen stand aan de Nederlanders te blijven bieden, deed de presi dent een beroep op Truman en op het Amerikaanse volk om al het mogelijke te doen" om de oorlog in Indonesië te doen be ëindigen". Soekarno zeide, dat hoewel Engeland bemiddeling in het Indonesische conflict heeft aangeboden, andere grote mo gendheden nodig zijn, zoals de Verenigde Staten van Amerika, om het Britse aanbod door de Nederlanders te doen aannemen. Ook Sjahrir, die gisteren te Calcutta is aangekomen, ver klaarde, dat, indien Engeland.in het NederlandsIndonesische conflict bemiddelend wil optre den, Engeland dat thans moet doen. Hij zeide verder, dat, in dien de Veiligheidsraad der Ver. Naties snel zou interveniëren, de oplossing van het probleem „niet zo moeilijk" zou zijn. China China, zo nauw bij Indonesië betrokken, wil ook bemiddelen. Hei Franse persbureau A.F.P. meldt uit Nanking, dat de Chi nese minister van buitenlandse zaken officieel heeft bekend ge maakt, dat hij de Chinese con sul-generaal te Batavia instruc tie heeft gegeven om een bemid deling te beproeven in het Indo nesische conflict. De Chinese minister van buitenlandse zaken heeft een memorandum doen toekomen aan de Nederlandse ambassadeur te Nanking, waarin de spijt van de Chinese regering over de hervatting van de vijan delijkheden wordt uitgedrukt en waarin de vraag wordt gesteld, welke maatregelen in Indonesië Naar de correspondent van AFP te Batavia meldt, bevestigen gezag hebbende kringen aldaar de bezet ting van Malang door Nederlandse troepen. Eveneens wordt verklaard, dat Poerwakarta (West-Java) is be zet. In Chinese kringen in West-Java wordt de schade, door de Chinezen tengevolge van de republikeinse tactiek van de verschroeide aarde geleden, geschat op 5 millioen gul den voor Westjava alleen. 13 rijstpellerijen ter waarde van 1 millioen gulden zijn vernield en ten minste 200 Chinese huizen en winkels zijn door brand verwoest. De beste weerlegging van de ,avijandigheid" en „oorlogszuchtige" houding van de Nederlanders tegenover de Indonesiërs is deze foto. Men ziet hier v.l.n.r.: Sjarifoeddin, dr. H. van Mook, mr. van Hoogstraten en dr. Gani bij de Franse consul op 14 Juli. genomen zijn ter bescherming van leven en bezittingen van de Chinezen in de gevechtszones. •Verzoek aan Australië De heer Oesman, hoofd van het republikeinse consulaat in Australië, heeft verklaard, dat Indonesië aan Australië hulp zou vragen in de vorm van man kracht en materiaal, „indien de Nederlanders blijven volharden in hun huidige houding". Nadat de heer Oesman besprekingen had gevoerd met dr. J. W. Bur ton, secretaris van het departe ment van buitenlandse zaken, verklaarde hij „Australië heeft ons prachtig geholpen. Zelfs voor de oorlog hebben zich vele Australiërs vrijwillig gemeld om tegen de Nederlanders te vech ten. Indien de huidige situatie blijft voortbestaan zullen wij- ieder land in de wereld om hulp vragen. Op het ogenblik verzoe ken wij Australië om bemidde ling, aangezien wij ervan over tuigd zijn, dat het recht aan onze kant is." Het uitvoerend comité van de vakvereniging van Australische havenarbeiders heeft gisteren besloten het lossen van Neder landse schepen in de Australi sche havens te weigeren. Hulp van internationale brigade. Voor zijn vertrek naar New Delhi heeft Sjahrir te Calcutta de hulp verzocht van een inter nationale brigade „naar het mo del van de brigade, die in 1934 Spanje heeft geholpen". In Engeland, waar de katholieken een minderheid vormen, kent men geen katholieke vakorganisaties. Deze zouden ook geen levensvat baarheid bezitten, omdat het betrek kelijk geringe aantal katholieken bovendien zeer verspreid woont over het gehele land. Niettemin doet zich ook 'daar, in het bijzonder in deze tijd van scheiding der geesten, de behoefte gevoelen aan nauwer con tact tussen de katholieken, om de christelijk-sociale beginselen in het openbare leven tot gelding te bren gen met name ook in het vakver enigingsleven. Te" dien einde werd in November van het vorige jaar in het aarts bisdom Westminster the Association of Catholic Trade Unionists, de bond van katholieke leden der vakver enigingen opgericht. Het voorbeeld van Westminster vond navolging in de bisdommen Southwark en Brent wood, waar onderafdelingen van de bond werden gevormd of nog in oprichting zijn. Dezer dagen hield de bond in de Cathedral Hall van Westminster zijn eerste jaarlijkse congres. Op dit congres deelde Kardinaal Griffin mede, dat Z.H. de Paus zijn instem ming had betuigd met de „oprich ting van een bond van katholieke leden der vakverenigingen tot de bestudering en practische toepassing der katholieke beginselen in het belangrijke milieu der vakvereni gingen". In een bezielende toespraak be antwoordde de Kardinaal de vraag, hoe de katholieke arbeiders kunnen helpen aan de wederopbouw van het land en aan de vestiging van de wereldvrede. Daartoe gaf hij de Engelse katho lieken de drie volgende raadgevin gen: „Ik zou er bij iedere katholiek, die daartoe de geschiktheid bezit, op willen aandringen, dat hij lid wordt van zijn eigen vakorganisa tie". Waarom dient hij dit te doen? Omdat „in dit land de vakvereni gingen werkelijjt volgens democra tische richtlijnen zijn gevormd. Maar Wij willen in dit land geen verplieht lidmaatschap der vakver eniging zien ingevoerd, omdat ik overtuigd ben, dat zulks de vakver enigingen meer kwaad dan goed zou doen. Ook moeten wij niet toe staan, dat de staat de controle krijgt over de vakverenigingen- Dit gaat in tegen onze aangetpren zin voor vrijheid". Het tweede advies van de Kardinaal was: „Neem actief deel aan het vakvérenigingsleven". „Wij hebben", aldus de Kardinaal, „de kwade gevolgen gezien, ook in de vakbeweging, doordat de organi saties overladen waren mét grote aantallen slapende leden. Besluiten zijn genomen door congressen der vakverenigingen, die ingaan tegen de algemene wens der leden. Daarvoor zijn diegenen verant woordelijk, die geen voldoende ge meenschapszin en te weinig plichts besef hebben, om het hun toeko mende aandeel te nemen in de zaken en het werk van hun vakvereni ging". De derde raad van de Kardinaal was, dat alle katholieken in de vak verenigingen zich zouden aanslui ten bij deze nieuwe katholieke bond. Het zal tot gevolg hebben, dat de katholieken hun juiste plaats krij gen in de vakbeweging en dat zij de sociale rechtvaardigheid en pas sende arbeidsvoorwaarden voor zich zelf en anderen kunnen verzeke ren. Zij zullen daartoe de sociale beginselen, zo duidelijk uiteengezet in de encyclieken, bestuderen en daardoor in staat zijn, deze begin selen toe te passen bij de oplossing der velerlei problemen, die zich herhaaldelijk voordoen. „Veel wordt er gesproken", aldus de Kardinaal, „over de zedelijke wederopbouw van het land. Deze zal slechts tot stand komen indien ieder zijn ver antwoordelijkheid tegenover God en zijn medemensen beseft. De practische weg om deze verantwoor delijkheid te dragen is ons werk te doen voor God en de beginselen van recht en liefde in praktijk te brengen in onze handelwijze en Volgens een bericht van radio- Batavia hebben de Indonesiërs de formatie van „zelfmoord-corpsen" aangekondigd. Als eerste voorwaar de voor het toetreden tot deze for maties wordt gesteld, dat men in staat moet zijn om tenminste tien Nederlandse soldaten te doden. De corpsen staan onder opperbevel van „een bekend Republikeins militaire leider, die de rang van generaal- majoor in het Republikeinse leger bekleedt". IJf nieuwe Nederlandse ambas sadeur in de V. S„ mr. van Klef fens. heeft Donderdag een onder houd van drie kwartier gehad met MarsbJ 11, de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken. Het on derhoud heeft gelopen over de si tuatie in Indonesië en over het plan-Marshall, welke punten "zeer in het algemeen aangeroerd zijn, aldus verklaarde mr. van Kleffens, vol gens het A.F.ï5. Ter gelegenheid van de Neder landse première van Charley Chap lin's befaamde film „Dictator", die van 1 Augustus a.s. in het «theater Tuschinski te Amsterdam zal wor den vertoond, zal Charly Chap lin op 28 en 31 Juli een tocht door de hoofdstad maken in de auto, die Adolf Hitler in zijn glorietijd voor zijn tochten door het groot- Duitse rijk gebruikte. omgang met onze naaste". Het mag verwacht worden, dat na deze dui delijke uitspraak van Kardinaal Griffin, vele katholieke leden der Britse vakverenigingen ook tot deze nieuwe bond zullen toetreden. Uit Brussel wordt gemeld, dat de eerste minister Spaak, die be last is met de oplossing van de Koningskwestie, aan de verschil lende politieke partijen het vol gende vqprstel zou doen: Uit de documenten van de commissie Servais is gebleken, dat de Ko ning steeds gehandeld heeft in het belang van het land, doch dat hij bepaalde handelingen heeft verricht, die tegenstrijdig zijn met de koninklijke prerogatieven. Der halve zou de Koning toegestaan worden naar België terug te ko men om afstand te doen van de troon ten voprdële van zijn zoon prins Boudewijn. Prins Karei zou het regentschap blijven waarne men tot de kroonprins meerder jarig zou zijn. Vernomen wordt, dat de linkse partijen en althans zeker de so cialisten en de liberalen gunstig gestemd zijn tegenover dit voor stel. De houding van de katho lieken is echter nog niet bekend. Volgens het Franse persbureau AFP uit Londen meldt, zal vol gende week een EngelsAmeri kaanse conferentie te Washington gehouden worden over de steen koolproductie van het Ruhrgebied Ex-premier, dr. Sjahrir, is thans bijzonder adviseur van presi dent Soekarno, vertrok met een speciaal vliegtuig van Java, dat bestuurd werd door een vriend van Pandit Nehru. Sjah rir bij zijn aankomst te Singa pore, vergezeld van zijn twee aangenomen kinderen, Ali (acht jaar) en Mami (achttien jaar). kE „CHICAGO DAILY TRIBUNE" „de Nederlandse troepen op Java hebben een schrijft in een hoofdartikel: Pearl Habour- aanval" ingezet tegen de Republikeinse troepen, vier en twintig uur voordat de wapenstilstand tussen de beide legers afliep. De Amerikaanse bijdrage tot verwezenlijking van de vier algemeen menselijke vrijheden en beginselen van het Atlantic Charter be stond in dit geval uit de levering van het merendeel der wape nen en het opleiden van een deel der troepen, die momenteel gebruikt worden om de Indonesiërs te onderwerpen. Dr. van Mook kondigde de hervat ting van de vijandelijkheden aan met de houding van iemand, wiens geduld eindelijk is uitgeput. Hij be riep 7-iqh op voorafgaande schendin gen van het bestand door de repu blikeinen en sprak van lange maan den van vruchteloos onderhandelen. Het feit, dat de Nederlanders eigen lijk niets hadden om over te onder handelen, omdat zij geen recht heb ben om in Indonesië te zijn, komt natuurlijk niet bij Van Mook en zijn landgenoten ter sprake: het is niet temin de waarheid. Het Nederlands- Indische bestuur is de indringer. Het tracht zijn wil aan de in heemse bevolking op te leggen en alle aanspraken op souvereiniteit, welke het meent te mogen ontle nen aan het langdurige bezit van het land, zijn vernietigd, toen de Japanners de Nederlandse souve reiniteit hebben vernietigd. Het zijn niet de Nederlanders gewee.st, die de Japanners hebben verdre ven; dit was het gevolg van mili taire acties op duizenden mijlen afstand door de Amerikanen uit gevoerd. De Nederlanders keerden echter naar Java en Sumatra terug in de rol van overwinnaars en zochten on middellijk de onafhankelijkheid, welke de bevolking wederom voor het eerst sedert eeuwen genoot, te, onderdrukken. Dat Amerika dit oogluikend heeft toegelaten is niet alleen een laag verraad aan de mo- raai rqaar evenegns een verraad aan de economische belangen van dit land. Wij hebben vele van de Indo nesische producten nodig. Door de Nederlandse militaire bezetting wordt ons verhinderd deze produc ten te verkrijgen. De Nederlanders hebben zelfs Amerikaanse schepen, geladen met deze producten uit In donesische havens, in beslag geno men. Door steun te verlenen aan de Nederlandse herovering van dit ge bied hebben Truman en het State Department de reorganisatie van het economisch leven van dit land, met welks bevolking wij tot wederzijds welzijn direct handel moeten drij ven, vertraagd." De „New York World Telegram" schrijft in een hoofdartikel, onder de titel „een niet te verontschuldi gen oorlog": „De Nederlandse rege ring heeft haar positie in de wereld grote schade toegebracht door haar bevel tot militaire acties tegen het Indonesische volk. Wat Nedèrlahdse officiële kringen beschrijven als een politionele actie op beperkte schaal is in feite een oorlog. Civiele zowel ais militaire objecten worden ge- bomljardeerd en met artillerie be schoten." Het blad besluit met de woorden: „De Nederlanders dienen terstond voor de gehele Westerse wereld ter verantwoording te wor den geroepen voor deze niets ont ziende aanval op het Mohamme daanse Indonesië." De „Baltimore Sun" schrijft in een hoofdartikel: „Door onverantwoor delijk gebruik van wapengeweld hebben de Nederlanders in Indone sië „een gok gedaan" naar het her stel van orde en het bereiken van economische voordelen langs de kortst mogelijke weg, die bovendien een verouderde vooroorlogse weg is." Een gezondere uitleg De „Christian Science Monitor" schrijft in een hoofdartikel o.m. „De geduldige pogingen van Sjahrir om voor zijn land de weg te banen van Kolonie naar Dominion-status zijn verijdeld door de anti-Nederlandse extremisten binnen zijn eigen rege ring. De lankmoedige en verziende Nederlandse bewindsman dr. van Mook werd tenslotte gedwongen in een wanhopige en twijfelachtige po ging om de orde te herstellen zijn toevlucht te nemen tot hernieuwde militaire acties tegen de Indonesiërs. Zowel in Birma als in Indonesië is duidelijk gebleken, dat overeen komsten, gesloten met gematigde nationalistische leiders geen ga ranties in zieh dragen, dat z(j ook door de extreme elementen onder hen worden aanvaard. Het uiteindelijke streven van de koloniale mogendheden moet er op gericht zijn juist de gemgtigde na tionalisten te steunen en te verster ken. Indien dit'wordt verzuimd, zou het gevolg kunnen zijn, dat de natio nalistische bewegingen gaan uitzien naar Rusland, zoals zij voorheen uit zagen naar Japan." Het Joodse immigrantenschip „Exodus 1947", waarop 4500 Joden wjerden vervoerd, zal, door de Britse Marine worden opgebracht. De Franse Premier, Paul Rama- dier, heeft te kennen gegeven dat Frankrijk wel geneigd is om ae 4500 landverhuizers blijvend op te „De landverhuizers mogen zien, indien zij dit wensen, voorlopig in Frankrijk vestigen en het is niet uit gesloten, dat zij zich blijvend in Frankrijk mogen vestigen, indien zij hierom verzoeken en indien zij werk vinden", aldus de Franse premier. „Wij weten niet of de landverhuizers van boord wiljen gaan en welke maatregelen er getroffen moeten worden; dit hangt hoofdzakelijk van de wens der réfugiés zelf af." Hij voegde er aan toe, dat er geen enkele formele overeenkomst in zake het landverhuizersprobleera tussen Engeland en Frankrijk be stond, doch dat hier alleen de inter nationale overeenkomsten geldend waren. Een lid van het Algemene Joodse Vakverbond in Palestina, Orenstein, heeft te Parijs verklaard, dat Louis Saillant, d.e Secretaris-Generaal van het Wereldverbond van vakvereni gingen, zijn hulp heeft beloofd aan de immigranten. Franse regeringsambtenaren zijn begonnen voorbereidingen te treffen voor de ontvangst van de Joodse vluchtelingen. Een interdepartementale bespre king, onder leiding van Andere Se- gala, de Secretaris-Generaal van de Raad van Ministers, Frankrijk's hoogste "ambtenaar, werd gearran geerd voor het opmaken van plan nen voor het onderdak brengen der vluchtelingen, 4500 in getal, hun voedselvoorziening en medische ^erzorging. Bij de haven zullen trei nen gereed stqgn om hen, die zien naar elders in Frankrijk willen be geven, te vervoeren. Het Comité voor Europese econo mische samenwerking heeft Donder dagavond zijn goedkeuring gehecht aan vijf vragenlijsten, opgesteld door de commissies van deskundigen en de datum van 3 Aug. a.s. (midder nacht) vastgesteld als uiterste ter mijn voor indiening van de op deze lijsten gevraagde gegevens voor uit werking van het plan-Marshall. De vragenlijsten werden nog dezeïfde avond per speciale gelegenheid door de lucht verzonden naar de hoofd steden van de zestien landen, die aan de Parijse conferentie deelne men. Dit tweede stadium van het werk der conferentie is reeds vier dagen na de instelling van de com missies van deskundigen voltooid. Binnenkort zal een speciale vra genlijst betreffende de Duitse eco nomie gereed komen. Volgens het Londense blad de „Daily Herald" zijn twee negerjon gens, James Lewis, vijftien jgar oud en Charles Trudell, zestien jaar oud, Woensdag 23 Juli te Woodville, Mississippi V.S., ter dood gebracht door middel van de electrische stoel. De jongens hadden hun werkge ver, een blanke, James McKey, met vuurwapens gedood. Dit geschiedde achttien maanden geleden, toen beiden veertien jaar oud waren. In Januari lp47 werd het dood vonnis over hen uitgesproken. Het hooggerechtshof wilde geen beroep toelaten en Dinsdagavond heeft gouverneur Fielding Wright alle verzoeken om het doodvonnis -te wijzigen verworpen. (Verscheidene instituten in de Verenigde Staten 'en Engeland hadden pogingen gedaan om verandering in hêt vonnis te verkrijgen, in verband met de jeug dige leeftijd der delinquenten). Nader wordt nog gemeld, dat Tru dell het eerst geëxecuteerd is,' „om dat hij het dodelijk schot niet ge lost heeft." Vijftig blanken wachtten buiten de gevangenis. Negers was gezegd, uit de buurt te blijven. Krachtens de Wet op de Verpio gensaanwasbelasting kunnen hier t- lande opgelegde zoengelden als vooruitbetaling op de vermogens- aanwasbelasting worden aangemerkt. Ook het ontwerp van wet op de ver mogensheffing bevat een soortgelijke bepaling. Door deze bepalingen wordt aan hen, die zoengeld hebben betaald, een zekere, zij het niet steeds vol ledige tegemoetkoming in de gele den schade toegekend. Als consequentie hiervan heeft de Minister van Financiën bepaalcj, dat zij, die buiten deze belastingen val len, de door zoengeld geleden oor logsschade volledig vergoed zullen krijgen. Ook de schade, gedragen door ge meenten, die zoengelden betaalden zonder dat zij, al dan niet volledig, hierop verhaal konden halen, zal als oorlogsschade worden beschouwd. Naar het algemeen secretariaat van de K.V.P. ons mededeelt, zal het eerste Partij-congres, waarover wij reeds verschillende mededelingen hebben gedaan, gehouden worden op Zaterdag 11 en Zondag 12 Oct. a.s. in „Tivoli" te Utrecht.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3