Minister r UIT OUDE Tweede Kunst-Tentoonstelling van de Egmonden PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Vrijdag 25 Juli 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN Waterpolo Diefstal van decors De P.v.d.A. heeft 'n Christelijke inslag Autozegening in de Beemster hedenavond om acht uur Tribunaal uitspraken Marktberichten De regen oplossin Minister jonk Internationaal tournooi te Alkmaar A.s. Zondag zullen de liefhebbers van goede waterpolowedstrijden hun hart kunnen ophalen in het Zomer- bad aan de Sportparklaan. Daar zullen nl. internationale waterpolo wedstrijden wordpn gehouden, door D.A.W. georganiseerd. De deelne mende buitenlanders zijn de Gentse Zwemvereniging uit België. Dit zevental komt met haar sterkste op stelling naar hier. Als men daarbij in ogenschouw neemt, dat deze Bel gen in de hoofdklasse in België de eerste plaats bezetten tezamen met het beroemde C.N.B. uit Brussel, dan zal men er niet "aan kunnen twijfe len, of deze Belgen zullen iets bij zonders kunnen presteren. Onder hen bevindt zich Jan Bogaert, die onlangs tweede werd in de Schelde- wedstrijd te Vlissingen. Voorts zal er zijn de Belgische internationaal Emiel d'Hjpoge. Vermeldenswaard is zeer zeker nog. dat liefst 5 spelers van de pjoeg de 200 m borstcrawl zwemmen binnen 2 min. en 40 sec.! De verdere deelnemers zijn de Zwemclub Haarlem, een zeer sterke tweede klasser. Rotterdamse Zwem club, de club van Kees Hoving, die momenteel in de eerste klasse een zeer goede plaats inneemt. Tenslotte speelt ook D.A.W. mee. Het zal voor de Alkmaarders, die dit jaar niet zo succesrijk spelen als we dat de laat ste jaren gewend zijn, zeker niet meevallen. Doch gesteund door het prachtige resultaat in Ermelo be haald, zullen zij zich geheel geven, opdat een zo goed mogelijk resul taat zal wordpn hehaald. Wij wen sen hen good luck! Als afwisseling van de polowed strijden zal een demonstratie schoon- springen worden gegeven, waarvoor Nederlands beste schoonspringsters uitgenodigd zijn. Zo zijn de uitnodi gingen verzonden aan de Neder landse kampioenen Cobi Floor en de opkomende uitstekende kracht Leni Keiler en de bekende Jopie van Engelen. Een drietal, dat er mag zijn en dat elkaar niet veel ontloopt. Tenslotte wensen wij. dat het Zondag mooi weer mag zijn en dat het Alkmaarse publiek een derge lijke uitzonderlijk mooie wedstrijd dag op de juiste wijze zal weten te waarderen, in de vorm van een uit puilend Zomerbad. HET V.V.V.-BESTTTTTR WEER VOLTALLIG In Kinheim werd gisteravond een algemene ledenvergadering van V.V.V. gehouden; van dit algemene moet men zich echter niet een geweldige voorstelling van maken, want van de 324 leden (voor een stad als Alkmaareen pietsie) waren er nog geen tien buiten het bestuur aanwezig. Een euvel, waaraan trouwens meer dere verenigingen laboreren. Wij geven echter toe, dat medio Juli nu juist geen geschikte tijd is voor een jaarvergadering. T.a.v. de motorraces deelde voor zitter Margadant mede, dat de af dracht aan de gemeente van de recette van 15 tot 25 pet. is ver hoogd, waartegenover het Sportpark wordt afgestaan zonder huur. Daar cghter de winst op de motorraces de voornaamste bron van inkomsten is voor de V.V.V., is het te wensen, dat de gemeente niet verder gaat op deze Lieftinckiaanse weg. Er zal voorts bij het gemeentebestuur op worden aangedrongen, om de motor races voortaan weer op Zondag te mogen houden, zoals elders in den lande ook geschiedt. Medegedeeld werd. dat de pogin gen van de Middenstandscommissie, om meer leden en zelfs enkele be stuursleden te werven voor V.V.V., op een fiasco was uitgelopen. Ge constateerd werd dat de belangstel ling van de middenstand, die toch op de eerste plaats profiteert van het werk van V.V.V., voor deze ver eniging beneden het vriespunt ligt. Er werd gedelibereerd over de me thode, om het ledental op peil te brengen, doch het bleef bij delibe reren. Uit het jaarverslag stippen wij aan. dat er in 1946 12517 kaasmarkt bezoekers de toren van de Waag beklommen, hetgeen f 1.877.50 in het laatje bracht. Overigens waren de inkomsten, inclusief een oud saldo, f 6.947.30; de uitgaven f 2.044.52, zo dat een batig saldo resteert van f 6.125.47. Na rapport van de verificatie commissie, bij monde van de heer Holsmuller, werd de rekening goed gekeurd, waarna de penningmeester werd gedechargeerd. Tenslotte was er bestuursverkie zing, maar er viel niets meer te ver kiezen, want de periodiek aftreden de bestuursleden J. Heuseveldt en P. Joosten waren door het bestuur candidaat gesteld en werden zonder meer" herkozen verklaard. In de vacatures N. Andriesma (die in het openingswoord van de voorzitter was herdacht), B. Schouten en P. Cloeck had het bestuur de heren E. Mak, P. Kokkes en G. v. d. Post cahdidaat gesteld en aangezien de leden geen gebruik hadden gemaakt van de bij artikel 7 van het regle ment gegeven gelegenheid om tegen- candidaten in te dienen, werden ook deze bestuurscandidaten herkozen verklaard. Na nog enige discussie over ver schillende V.V.V.-aangelegenheden volgde sluiting. Door de toneeldécorateur G. al hier is aangifte gedaan, dat bij hem waardevolle toneeldécors waren optvreemd, die hij had opgeknapt en te drogen had gezet. Bij onder zoek bleek, dat een 9-tal jongens ze hadden wegenomen. Alles kon worden achterhaald, maar een ge deelte was vernield, daar de jon gens het linnen van de décors voor het bouwen van een tent hadden gebruikt. DE BURGERWACHT 25 Juli De meesten Uwer herinneren zich nog onze laatste burgerwacht. Dit was echter niet de eerste. In het begin van de 'vorige eeuw werden meerdere malen rappor ten ingediend over de vorming van een gewapende burgerwacht. Ein delijk stond het Departement toe, dat er zouden komen 3 compag nieën, elk van 60 man en een hal ve comp. artillerie. Op 25 Juli verscheen er een oproep tot het formeren van een klein gewapend corps. Vermoedelijk kwam men hiertoe, omdat er in die jaren veel Franse soldaten in Alkmaar wa ren ingekwartierd, welke de bur gerij veel last bezorgden. LANDING IN AKERSLOOT ALKMAAR. £o zijn dan de Kajottcrs Woensdag naar Akersloot geweest. Met twee schepen, onze vlag voorop, onze band op het ach terdek trokken we door het kanaal. In Akersloot marcheerden we, te zamen met de afd. Akersloot, in triomf door het dorp. Al stond er dan geen duizendkoppige menigte op de kade, ze stonden in ieder ge val voor hun huizen (vanwege de warmte natuurlijk). Dat we met de wedstrijden elkaar mets toegaven blijkt uit de uitslag. Het hardlopen J werd gewonnen door Akersloot. Het verspringen'door Alkmaar en de handbalwedstrijd eindigde met 11. Op de thuisreis door het nachtelijk duister werden we, even buiten de stad, door 'n fris regentje verwel komd, wat door allen zeer op prijs gesteld werd. P.S. Wegens bezigheden op de kade kon een persoon niet meer aan boord komen, later bleek dat hij nog veel eerder thuis was. NED. VERBOND VAN GEREPATRIEëRDEN ALKMAAR. Het secretariaat van de afd. Alkmaar is overgegaan naar J. Deinum, 1ste Landdwars- straat 23 te Alkmaar. R.K. BOUWVAKARBEIDERS Door een misverstand is er iets in en op het programma vergeten. De feestavond is toegankelijk voor elk lid met zijn vrouw of verloofde. Dit geldt ook voor de genodigden. OPRICHTING ALfï. R.K. GYMNASTIEKVERENIGING VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Eindelijk zijn we er. We krijgen voor Alkmaar en omgeving, onder bekwame leiding, één grote R.K. Gymnastiekvereniging. Een ieder (dames, heren, jongens, meisjes), die lid wenst te worden, moet* zich vóór 15 Aug. opgeven (naam, adres en leeftijd). Ook de leden van de reeds bestaande gymclubs moeten zich opnieuw melden. Dit kan mis schien en bloc door de secretairs. Bedoeling is om in September te beginnen. Nadere gegevens betref fende de tijd waarop en de plaats waar, alsmede de verkiezing van een definitief bestuur zullen eind Augustus in dit blad bekend ge maakt worden. De dames (en meisjes) geven zich op bij mej. E. Smit, Toussaintstraat 10 of bij mej. Gré Bierman, Een- drachtstraat 14, beiden te Alkmaar. De heren (en jongens) bij de heren: W. Pannekeet, Lindenlaan 68. J. Woldendorp, Oudegracht 198 of C. Laas. Hoofdstraat 35, allen te Alk maar. Laat ieder zich tijdig opgeven en we krijgen een gymclub, die klinkt als een klok, J. H. VAN DEN HOEK, Distr. Sportadviseur. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR. Geboren: Gustaaf H„ zoon van N. J. J. de Vries en A. Duin; Froumka E., dochter van B Beckeringh en F. E. Boer; Jo hanna B.. dochter van A. van Wie- ringen en R. S. Tengnagel. Ondertrouwd: P. D. Berkhouwer en V. Groot; G. J. J. Hakes en A. C. Wessels: B. J. van Keulen en M. Bleiienveld; P. Bronsveld en A. Godthelp: A. M. Brand en C. A. A. Willers: W. N. C. Zomerdijk en M. M. Klaver; C. van der Molen en M. C. van Hove; G. J. Ibink en G. A. Dölle: K. Molenaar en M. Oos- terlee; G. N. van Tol en C. M. de Boer. Kaasmarkt' Aanvoer 30.000 kg. 3 stapels fa- briekskaas f68; 5 st. boerenkaas f67 per 50 kg. Handel vlug. „KLIMOP" Ons bivak in Bergen a.s. Zater dag gaat niet door. We gaan nu naar Rinnegom. We hebben daar gevonden een ideale boerderij. Degenen, die mee willen, moeten zorgen 's avonds om kwart voor 8 precies aan het station te zijn.'Het is de laatste bus, dus wie te laat komt, kan niet meer aan het bivak deelnemen. Geeft dit bericht zoveel mogelijk door. Tot Zaterdag! GESLAAGD Aan het Conservatorium te Den Haag is geslaagd voor het Staats examen Muziektheorie L.O., onze stadgenote mej. Riet Schouten. R.K. MULO-EXAMENS Op 23 Juli slaagden voor het R.K. Mulo-examen te Alkmaar: J. C. Nuijens, A. G. v. Ophem, J. P. C. Portegies, L. T. Sommer, P. Tamis, T. C. Toorenburg, A. J. Witteveen, C. A. D. Kuijs, P. T. M." Lubke, J. S. Neuvel, A. M. Nieuwenhuizen, B. J. Pronk. M. A. A. Pijnappel, A. M. J. van Alphen, M. M. van Amers foort, R. de Barbanson, R. Beukers, J. J. M. Bongenaar, J. M. HiTien, A. C. Laan, M. C. Hooiiboer, B. G. D. Kenter, M. E. W. Knö.dgen, G. J. Koopman, J. A. N. de Lange, F. W. Lieshout. Afgewezen 2 candidaten. C. A. N. RAASSEN, secr. KERK-CONCERT ALKMAAR. Er waren in de Kapelkerk maar 'n vijfentwintig luisteraars aanwezig, om het belang rijke programma, wat Jaap Stotijn, hoboïst, en Dick van Wilgenburg, organist, ons kwamen voorspelen, te beluisteren. Een te beperkte reclame en de zomer-temperatuur zullen wel mede hiervan oorzaak zijn. De ho boïst van het Residentie-orkest, hier lang geen onbekende, liet ons weer ender bekoring van zijn betdVerende tcongeving'en artistieke voordracht komen. Behalve 'n Sonate van Telemann, waren wel zeer boeiend de miniatu ren van de Nederlandse componist B. v. d. Sigtenhorst-Meyer. De organist had zich grotendeels een programma gekozen van be kende meesters, zoals Bach en César Frank, en hierin bewees hij ons een zeer bekwaam organist te zijn, met gevoel voor kleurrijke registratie. Verrassend was dat hij zich ook een pionier toonde voor het klank idioom van deze tijd door het uit voeren van de Sonate II van Paul Hindemith (geb. 1895); Deze com ponist, waarvan hier ter stede ook door een geroemd ensemble een strijkkwartet werd uitgevoerd, gaf hier ook weer verrassende en oor spronkelijke melodiek. Het waren voor de bezoekers wel vreemde klanken, want we hebben hier in Alkmaar niet al te veel gelegenheid ons met het horen naar nieuw werk vertrouwd te maken. De vertolking was respectabel. We wensen de beide kunstenaars op hun verder tournée een grotere belangstelling dan deze avond alhier, want dat zou werkelijk verdiend zijn. W. SCHREURS DE RIJP EN GRAFT De kin deren van de R.K. St. Josephschool te De Rijp maakten onder leiding van personeel en jeugdleiders een boottocht naar Schoorldam, gevolgd door een dag van spelen, ravotten en ontspanning in de duinen van Schoorl. GESLAAGD SCHOORL. Voor het examen wis- en zeevaartkunde gehouden te Scheveningen 1ste deel slaagde de heer A. A. Jansen te Schoorl. GESLAAGD BERGEN Onze plaatsgenoot B. Thomas slaagde in Amersfoort voor het Staatsexamen Gymnasium A. Hij is leerling van het Seminarie Hageveld. ALGEMEEN was de Raad van oordeel, dat het niet langer aan gaat, dat de gemeente Alkmaar al leen althans voor het grootste deel het tekort op de exploitatie van het Centraal Ziekenhuis moet blijven dragen. De buitengemeenten wéten het Ziekenhuis wel te vinden, als zij het nodig hebben, doch als het ziekenhuis de buitengemeenten no dig heeft, dan moet de liefde van één kant komen. Het wordt tijd, dat Regenten en Raad op dit punt eens snijkers met koppen gaan slaan. Waarom nog langer gewacht met tariefsverhoging, die er toch komen moet. Dat het St. Elisabethziekenhuis tegeliikertijd óók zijn tarieven moet verhogen, vinden V£ij helemaal niet nodig. Het is ook nog zeer de vraag, of de Priisbeheersing dit goedkeur^ gezien de voordeliger exploitatie van dit ziekenhuis met religieuse verpleegsters. Het C.Z. behoeftheus niet te vrezen, dat zijn patiënten terwille van een lager tarief alle maal naar de Van Everdingestraat - zullen verhuizen. Laten wij hopen, dat de buitenge meenten tot het inzicht komen, dat zij de morele verplichting hebben, om in het steeds stijgend tekort van bet C.Z. bij te dragen en dat het niet aanggat, dat de gemeente Alk maar, die voor het gebouw aan de Wilhelminalaan niet eens huur ont vangt. ook nog voor het allergroot ste deel dit tekort voor haar reke ning moet nemen. CEEN Alkmaarse gemeenschap naar 7aans model, zeiden de heren Hpytink en De Zeeuw. Wél een Alkmaarse gemeenschap naar Zaans model, zeiden de heren Sietsma en Bakker. Zie je wel. voegde de heer De Zeeuw er aan toe, dat de doorbraak niet geslaagd is:' die gemeenschan, die de heer Sietsma wil. van de Reisverenising. het Nut enz. enz. is niet wat hij ziïn moet. Waar de doorbraak politiek niet geslaagd is, vond de heer De Zeeuw, dat hij op ideëel terrein een kans moest heb ben en wel in een Alkmaarse ge meenschap. waarin alle lagen van de samenleving samenwerken. Naar onze mening heeft een Alk maarse gemeenschap wél levensvat baarheid; er is ook een werkterrein voor, want op velerlei gebied wordt er in Alkmaar nog maar weinig ge daan. Wij noemen b.v. de viering van nationale feestdagen en ver jaardagen van de leden van het ko ninklijk huis. Daar kan heus wel wat aan gedokterd worden. Ook op cultureel terrein zou een alles-om- vattende gemeenschap resultaten kunnen bereiken, die voor afzonder lijke organisaties thans onbereik baar zijn. De grote moeil'i'-l,eid noemde de heer Hovtink de fTm- ciën. Waar moeten die vandaan ko men? De verenigingen zitten met lege kassen. De gemeente met een tekort van meer dan een millioen. Heeft Volksherstel nog wat overge houden? Intussen zijn we met dit thema niet opgeschoten. Perspectief hebben de discussies in de Raad over dit punt niet geboden. Afwach ten maar weer! DE DISCUSSIE over de doorbraak heeft van de zijde van de P.v.d. A. tot merkwaardige uitlatingen ge leid, die waard zijn geboekstaafd te wordgp. De heer De Wilde betoog de, dat een principieel gesprek over principiële punten steeds mogelijk is; de heer Kirpensteyn voegde er aan toe. dat die principiële overtui ging van de christelijke leden in de P.v.d.A. geëerbiedigd wordt en al gemeen geconstateerd werd, dat de Piv.d.A. van christelijke inslag is. Weth. Leesberg verbond hieraan handig de hoop, dat het college op de steun van de P.v.d.A. zal mogen rekenen, als straks de verordening tot wering van pornografische lec tuur in de Raad komt. Wij zouden er aan toe willen voegen de wens, dat wij van die christelijke inslag getuigen mogen zijn, als t.z.t. het verzoek zal worden behandeld van het bestuur van het Genootschap van d,e Stille Omgang, om een heel klein stukje gemeentegrond voor de oprichting van een monument van Koning Christus. -Al te lang hebben wij gewacht op de behandeling van dit verzoek. Wij willen eindelijk wel eens weten, waar wij aan toe zijn en hopen van harte, dat wij dan het ge tuigenis over de christelijk inslag van de P.v.d.A. kunnen beamen en prijzen. VEEL is er gesproken over het woningvraagstuk; de heer Wiese herinnerde er de Raad nog eens aan. dat Alkmaaf rijk is aan krot woningen. Een oud zeer, dat wel licht al verholpen zou zijn. als de oorlog ons ook op dit punt geen parten gespeeld had. Wij hebben weinig hoop, dat wij de eerste tien jaar van al die krotwoningen be- vriid zullen worden. Uit de mededeling van Weth. Coerts, dat vier man alle beschik bare woonruimte registreren, zou mogen worden geconcludeerd, dat het nu eens ernst zal worden met het vorderen van inwoning. De heer Asjes drong er op aan vooral aan de grote woningen te denken en krasse maatregelen te nemen. De heer Venneker sloeg de spijker op de kop, door erop te wijzen, dat er heel wat woningmisère minder zou zijn, als de mensen wat meer sociaal gevoel aan de dag legden. Overigens sprak de locorburgemeester er zijn vreugde over uit, dat het recht wo ningen te vorderen voortaan van de burgemeester op het college over gaat. MEERDERE LEDEN zouden graag zien, dat wat meer reclame werd gemaakt voor het marktwezen, want het is een feit, dat de positie van Alkmgar als marktplaats aan betekenis verliest ten koste van .Schagen en Purmerend. Op de marktdagen van Maandag tn Zater dag treft men nog wel wat boeren, burgers en buitenlui aan, doch vee IN DE PAROCHIE de Beemster zal hedenavond óm acht uur zegening van auto's plaats heb ben. De plechtigheid geschiedt op het plein van de kerk van Sint Jan de Doper, Jisperweg. Wij, vestigen hierop in het bij zonder de aandacht ook van de bezitters van personenauto's, vrachtauto's enz. in ons gewest, omdat uit een kort berichtje, waarin echter geen nadere bij zonderheden konden worden vermeld, al gebleken was, dat er veel belangstelling voor deze zegening in de kringen van Westfriese autobezitters bestaat. Er worden er velen heden, Vrijdagavond 8 uur, in de Beem ster verwacht. DE MALVERSATIES TE BARSINGERHQRN Room maakte de melk vetter Enige tijd geleden maakten wij melding van een fraude door een veefokker uit Barsingerhqrn, ze kere Spaans, gepleegd, waarbij door geknoei met melklijsten een gunstiger beeld van de productie van des mans veestapel werd ge geven dan in werkelijkheid het geval was. Naar nu blijkt behoorde Sp. zeker tot de beste fokkers van de streek en had hij het heel niet nodig om door vervalsingen een beter figuur te slaan. Echter de man was met een derde of vierde plaats niet tevreden. Zijn ster moest en zou schitteren boven die van anderen en zo kwam hij er toe om aan de melkmonsters room toe te voegen, teneinde het vetgehalte te doen stijgen. Nu daar kon geen enkele andere fokker te genop en Sp. stak derhalve met kop en schouders boven zijn collega's uit. Bij de nacontröle door d'e Provin ciale commissie tot bevordering van de veefokkerij kwam het een en ander aan het licht, met het beken de gevolg. Het is nu uit met het spelen van de eerste viool onder de fokkers. Nu is Sp. een gewone vee houder, wiens vee niefs meer of minder waard is dan dat van heel gewone koeboertjes. Zijn vee is sterk in waarde gedaald en zijn vroegere afnemers zullen een actie tot scha deloosstelling inzetten. HET A.S. MIDDENSTANDSAPPèL Ten overvloede wellicht vestigen wij nog eens de aandacht op het Middenstandsappèl van de geweste lijke federatie Noordhollands Noor derkwartier van de N.R.K.Mdat Maandag a.s. om 3 uur zal beginnen in de bovenzaal van de R.K. Volks bond. Na een inleiding van drs. J. P. v. Poppel volgt verkiezing van een nieuwe voorzitter en daarna zal per autobus een rondrit worden ge maakt door Den Helder en de Don kere Duinen. Speciaal de deelne mers van buiten Den Helder zullen het waarderen, dat het bestuur van de afd. Den Helder van de comman dant Marine toestemming heeft ge kregen voor een bezoek aan een der in de haven liggende oorlogssche pen. wordt er maar matig aangevoerd. Naar enze smaak is de Raad over dit punt te licht heen gestapt. In overweging werd gegeven een bol- lenbeurs in Alkmaar te stichten; hiervoor voelde het college wel, doch allegn als de bollenbeurs uit Haarlem'raar Hillegom zou gaan.. Hiertoe is intussen besloten, doch wij menen tot voorzichtigheid te moeten aanmanen. Waar de ver plaatsing van de beurs van Haar lem naar Hillegom geleerd heeft, dat die beurs in het bollencentrum beter op zijn plaats is dan in de bloemenstad, kon het wel eens zijn, dat de bollenhandel een beurs te Limmen prefereert boven een in de kaasstad. Men ga hier zo maar niet voetstoots over tot stichting van een bollenbeurs. NAAST ZOVELE andere instellin gen. die werkzaam zijn op het gebied van de Volksgezondheid, krijgt thans ook het Medisch Op voedkundig Bureau 'een gemeente subsidie. In tegenstelling met andere dergelijke instellingen, zou het M. O.B. een vertegenwoordiger van de gemeente in het bestuur moeten op nemen. Het college wilde dit als voor waarde stellen voor het subsidie; doch de heer Hoytink. die een der promotors is van het M.O.B. wees er op. dat van de 12 bestuurders van het M.O.B. er reeds 5 Alkmaarder ziin: bovendien vond hij, dat het billijk was hier een voorwaarde te stellen, die in gelijksoortige gevallen niet gesteld werd. Weth. Bakker verdedigde het standpunt van het college, doch toen de heer Hoytink steun kreeg van de Raad, liet het college de voorwaarde vallen, om deze te vervangen door een advies aan het M.O.B. het gemeentebestuur te verzoeken een vertegenwoordiger aan te wijzen. Niet ten onrechte had de heer Van Slingerland erop gewezen, dat ook aan de subsidieverlening aan het R.K. Lj^peum de voorwaarde ver bonden was van e_en curator namens de subsidiërende gemeenten, een voorwaarde waar hij, en wij even min, de billijkheid noch de noodza kelijkheid van inzien. DE IN VROEGER jaren tot stand gekomen concentratie der be drijven schijnt niet in alle opzichten te voldoen; vooral de directie van Gem. Werken schijnt overbelast en de Raad scheen in de richting te sturen van een eigen directeur voor de Reiniging. De nieuwe beheers vorm van het Sportpark, die thans is ingevoerd, wijst ook al in de rich ting, dat men de leiding der ver schillende bedrijven meer wil de centraliseren. Wij vonden het jammer, dat de heer Knuisting Neven zo weinig bij val ondervond bij zijn verzoek goedkope zwemabonnementen in te voeren tijdens de vacantie; het zijn heus niet alleen de kinderen der arbeiders, die door de hoge zwem- tarieven niet in de gelegenheid zijn veelvuldig gebruik te maken van het zwembad. Wij hopen, dat een dergelijke poging 'n andere maal meer succes heeft. Nog tal van andere punten kwa men ter sprake; zij zullen later in afzonderlijke voorstellen nog wel ter tafel komen: daarom doen Wij er thans het zwijgen toe. Extra treinen op Zaterdag Ingaande Zaterdag 26 Juli a.s. zullen des Zaterdags de volgende extra treinen worden ingelegd: Haarlem vertrek 13.13 uur. stop trein, aankomst Den Haag 13.51 uur, vertrek Den Haag 13.54 uus, Rot terdam D.P. aankomst 14.20 uur. In verband hiermede wordt de bestaande extra trein Amsterdam Haarlem gewijzigd in Amsterdam vertrek 12.55 uur, Haarlem aank. 13.10 uur. Alleen op Zaterdag. Den Haag H.S. vertrek 16.07 uur, stoptrein, Amsterdam aankomst 17.04 uur. Amsterdam C.S. vertrek 17.30 uur, Haarlem aankomst 17.45 uur. MIDDENSTANDSEXAMENS. HOORN. Ook de tweede exa mendag wierpen examinatoren en examinandi, ondanks de' broeiende hitte zich met energie op de leer stof die, zoals wij merkten, lang niet gemakkelijk was. Desondanks konden ook nu weer een groot aantal candidaten zich „boven Jan" noemen. De gelukkigen wa ren: Mej. D, Groot, Blokker; mej. G. Groot, Beemster', J. Groot, An- dijk; L. Groot, Purmerend', P. Groot, Ursem; W. Groot, Purmer end; W. Groot, Venhuizen; A. Groteman, Wervershoof; R. M. van der Gulik, Avenhorn; mej. G. Guyt, EJam; N. Haakman, Wer vershoof; P. J. Haars, Purmerend; P. de Hart, Hoorn; G. Hauwert, Hoorn; J. Heinis, West-Graftdijk; W. A. van 't Hek, Hoorn; H. Lin tei Hekkert, Hoorn; mej. H. Hel- lenberg, Oosthuizen; F. J. Heij- mans, Hoorn; mej. Lucia Hoek, Hoorn; J. C. van der Hoek, Hoorn; P. J. van der Hogen, Volendam; K. Hondius, Oudendijk; G. Ho- ningh, Wijde Wormer; mej. M. A. Hoogland, De Weere; V. J. Hou- tenbos, Ursem; J. J. Huisman, Hoorn; mej. M. D. Huisman, Hem mej. P. van Hurck, Enkhuizen; mej. Y. N. Jelsma, Venhuizen; S. Iepma, Engelum (Fr.); mej. E. A. de Jong, Purmerend; S. J. de Jong, Purmerend; J. Th. Jonk, Spierdijk; J. Jonker, (Opmeer; P. Jonker, Zwaagdijk; J. A. J. Kal- denbach, Hoom; S. Kampen, Schellinkhout; W. J. van Kampen Spierdijk; C. N. J. Kareis, Volen dam; mej. A. M. Karsten, Span- broek-Zuidermeer; C. Karsten, Wognum; C. Karsten, Spanbroek; J. Keizer, Medemblik; M. P. Kei zer, Cnderdijk; C. Kes, Volend,am; J. Keizer, Edam; J. P. M. Kgizer, Edam; J. Kistemaker, Noord- Beemster; C. Kloek, Purmerend; A. J. P. van der Knaap. Hoorn; mej. KI Koelemeij, Spanbroek; A. van der Koelen, Hoorn; mej. M. Kofman, Enkhuizen; C. Kok, Wer vershoof; C. Kok, Spierdijk; A A. Kokernoot, Amsterdam; A. Ko ning, de Weere; mej. C. Koning, Ursem; Th. P. Koning, Oosthui zen; mej. A. C. Th. de Koning, Medemblik; A J. de Koning, Pur merend; J. P. de Koning, Purme rend; M. J. de Koning, Medemblik J. P. Konst Blokker en H. A. Ko nijn, Beemster. nijn, Beemster; mej. N. Hoogkar- spel, Wognum. H.H. WAARD NRD. R.K.V.V. Na vele voorbereidingen zal dan a.s. Zondag de trekking plaats vin den van onze verloting. Bijna alle loten zijn geplaatst dank zij de actie van leden en verdere helpers. Het wordt Zondagavond een gezellige avond met vele attracties o.a. zal het rad van avontuur draaien met pracht prijzen waaronder een liter oude Voorts zullen enkele stands aan wezig zijn, waar men kan raden, sjoelen, of spijkers slaan al naar ver kiezing. Hiervoor zijn ook mooie prijzen beschikbaar gesteld, waar onder rookwerk en pracht taarten en gebak. De avond wordt geopend met een voetbalwedstrijd tussen Oud Hugo Boys I—Oud V.Z.V. I. Deze wedstrijd is een bezoek waard want het zal er spannen tussen deze oud-voetballers; ze zullen U laten zien dat ze de voetbalsport nog niet verleerd zijn. We verwachten Zon dagavond veel bezoek en een volle zaal, omdat het er gezellig is en om belangstelling te tonen voor onze R.K. voetbalvereniging. De Hugo Boys zullen met de a.s. comp. tonen dat zij present zijn, want er wordt onder leiding van een bekende trai ner getraind dat het een lust is. zo dat ge straks met plezier naar de wedstrijden komt kijken. Verder zie de advertentie en tot Zondagavond allemaal. SCHOOLFEEST BURGERBRUG Nadat de vorige week de lagere klassen hun school feest hadden gevierd door een be zoek aan het Hertenkamp te Alk maar en de speeltuinen in Bergen en Schoorl, ging nu de R.K. School met haar hogere klassen de tocht naar Rotterdam maken op Dinsdag jl. Na de H. Mis van 6 uur reden de kinderen met hun geleiders weg in de bus van Bak op 't afgesproken uur. De koer» werd rechtstreeks gehouden naar de St. Anthonius Abtkerk te Rotterdam, even onder broken door een rondblik over het vliegveld Ypenburg. De £ids „Nol" gaf een prachtige uiteenzetting van 't machtige 1 kerkgebouw, geheel in liturgische stijl gebouwd. Toevalli gerwijze verscheen ook Pastoor Bangert tijdens de rondgang in de kerk, daar een der jongens op zijn bel bij de biechtstoel had gedrukt. De gelegenheid werd hun geboden in de naaikranszaal de inwendige mens weer op peil te brengen, waar na de Spido-rondvaart begon door de grote haven. De aandacht van de kinderen werd vooral getrokken door de geweldige tinbaggermolen de „Nieuw Amsterdam" en de zo juist uit Indië teruggekeerde „Volen dam". Hierna ging de tocht per bus verder door de getroffen gedeelten en stapten ze uit bij de Maastunnel. De tocht ging nu te voet verder. Via Cineac en Postkantoor stond nu de schitterend aangelegde Dieren tuin Blijdorp op het program. De speeltuin werd natuurlijk niet ver geten. De 45 m hoge uitzichttoren gaf aan de meeste bezoekers nog een laatste indruk van de gehele stad en omstreken. Om 19 uur ving de terugreis aan en na een kleine laving in Bever wijk arriveerde het gehele gezel schap om 10 uur weer bü de R.K. School te Burgerbrug. Een bijzonder woord van dank past hier namens de dankbare ouders en kinderen voor de schitterend georganiseerde dag. Ieder keerde tevreden naar huis. 35 JAAR AGENT BURGERBRUG. Onze plaats genoot de heer A. Mors Sr. hoopt op 1 Augustus a.s. de dag te her denken dat hij 35 jaar geleden als INTERESSANTE EXPOSITIE iOnder grote belangstelling werd gistermorgen in de fraai gelegen Openbare School te Egmond aan Zee de tweede kunsttentoonstel ling geopend, die gewijd is aan Egmonds roemrijk historisch ver leden en aan de culturele beteke nis, die deze drie dorpen hebben. Onder de talrijke aanwezigen merkten wij op oud-burgemeester Eyma, de burgemeesters van tal van omliggende gemeenten, alsmede de V.V.V.-besturen, bestuur en leden van het Kunstenaarscentrum Ber gen, Dom Beekman O.S.B. van de Abdij van Egmond, de Z.E. Heren Pastoors van de Egmonden, verte genwoordigers van de Wederop bouw, de provincie en de Noord- en Zuid-Hollandse Reddingmaatschappij ir. mej. v. d. Ban. die het wederop- bouwplan van Egmond ontwierp, wethouder Bakker en de archivaris Th. Wortel namens het Alkmaarse gemeentebestuur en vele anderen. Burgemeester H. Niele heette allen welkom en deelde tot zijn teleur stelling mede, dat Z.Exc. minister Gielen telefonisch had bericht, dat hij wegens een gewichtige minister raad niet aan zijn voornemen ge volg kon geven deze tentoonstelling te openen. Spr. gaf hierna een over zicht van hetgeen deze tentoonstel ling biedt, om vervolgens het doel ervan aan te geven. Zoals igdere mens. zo heeft ook iedere plaats zijn plicht in de samenleving. Egmond, dat op een rijk verleden kan terug zien en buitengewoon moeilijke tij den heeft doorgemaakt, heeft thans tot taak een vacant.ie-oord, te zijn. Het wil ëen badplaats zijn met een eigen karakter en hoopt binnen niet al te lange tijd, als de plannen voor de wederopbouw van wat eens werd afgebroken voltooid zuljen zijn, ruimschoots gelegenheid te kunnen bieden de zomergasten te ontvangen. Hij bracht tenslotte dank aan allen, die aan het welslagen van de tentoonstelling hadden medege werkt, alsook aan de mannen van de reddingboot „President Stpijn", die het reddingswerk demonstreer den. Hierna werd een rondgang door de tentoonstellingszalen gemaakt. Er is een afdeling, die een overzicht geeft van de visserij en alles wat daaraan vast zit; een diorama van het duin- en strandgebied, dat met medewerking van het P.W.N. to.t stand kwam, biedt een beeld van de rijke flora en fauna van onze duinen. Naast vele inzendingen van huisvlijt en schilderkunst, in welke afdeling enige selectie niet overbo dig ware geweest, is' er een afde ling, die de speciale aandacht vraagt. Naast knap werk van de schilder Bob Denneboom zien wij hier een verzameling beeldhouwwerk van C. Wijker, dat opvalt door de frap pante expressiviteit van de figuren; hetgepolychromeerde houtsnijwerk trof ons. De kunstcriticus Kasper Niehaus was over deze inzendingen ook vol lof. Wij menen, dat dit werk een ruimere waardering verdient, dan het op deze tentoonstelling ten deel kan vallen. De tentooi^telling genoot een waarderende belangstelling; vermel den wij nog, dat door de Prins Hen drikstichting enkele modellen van zeilschepen werden ingezonden. Na afloop gaf de Reddingbrigade een demonstratie, waarna de genodig den zich verenigden in het Kolonie huis Zwartendijk, welk gebouw werd bezichtigd, nadat verversin gen waren aangeboden. Agent werd aangesteld bij de Qroot Noordhollandse Levensverzekering Maatschappij. BAKKERIJTENTOONSTELLING PURMEREND Voor de Pur- merender Bakkerij Tentoonstelling, welke tijdens de nazomerfeesten gehouden zal worden van 1113 September a.s., bestaat een zeer grote belangstelling. Voor de afd. speculaas b.v., zo vernemen we, be staat de eerste prijs uit een specu laas-snijmachine (van f 400.aan geboden door de fa. A. Kalmeijer uit Den Haag. Dirk J. Zwaneveld, Den Helder, 2 jaar en 6 mnd., vrij 14 Nov. 1947. Willem Foks, Hoorn, 3 jaar, vrij 16 Mei 1948. Horbert Donaberger, Twisk, reeds vrij. Wordt) opnieuw geïnterneerd voor de tijd van 6 maanden plus verb, verkl. van het vermogen tot een bedrag van f 25.000.—. Gerrit van Baaren, Den Helder, verb, verkl. van het vermogen tot een bedrag van f 25.000. IJ. Kronenburg, Heiloo, 3 jaar, vrij 7 Mei 1948. Verb, verkl. van 't vermogen tot een bedrag van f 75.000.—. Arie Deutekom, Schagen, nader onderzoek. T H. Deutekom en H. Deutekom beiden te Schagen, beschuldigingen vervallen verklaard. De voormalige directeur van het Postkantoor te Enkhuizen, Jan Ger- ringa, opende Donderdag de rij van beklaagden voor het Tribunaal te Alkmaar. Hem was ten laste gelegd, dat hij opzettelijk P.T.T.-personeel aan uitzending naar Duitsland had blootgesteld. Hij had o.m. vrouwe lijke bestellers aangenomen, om aaardooi weer meer mannelijk per soneel voor Duitsland vrij te krij- gen Besch. ontkende echter 99% van de tenlastelegging en noemde en kele namen van F.T.T.-beambten, die het tegendeel konden bevesti gen Hierop werd de zaak voor on bepaalde tijd aangehouden, om zo wel getuige a charge als decharge op te roepen. „Er zat muziek in". De Hoornse muziekleraar en koordirigent "Jan W. Harmsen, zag zijn muzikale toekomst na de in val der Duitse horden zo somber "in, dat hij zich reeds in Augustus 1940 aanmeldde voor de N.S.B. Hier deed hij dienst als colporteur en als zangleider. Enige tijd later sloot hij zich aan bij de motor-W.A. en via de transpbrtkolonne en de landwacht belandde hij gij het N S K.K. De man maakte ter zit ting een buitengewoon eerlijke in druk en hij heeft het vermoedelijk daaraan te danken, dat oij reeds met ingang van heden van verdere internering werd ontslagen. Gerrit Jan Dorgelo. van beroep artist, uit Rotterdam had zich in Hoorn enige tijd opgehouden on t eircus. waarvan de lading berustte bii zekere Soruït. In aie -ijd woon de hii in bij een arts, dr. H^ilt, die in dienst van de vijand slot verder had hij zich reeds "i 1941 bii de N.SÏB. aangesloten en uit verschil! ende getuigenverklaringen werd hii als V-man bij de S.D. ge doodverfd. Vooral dit laatste hem zwaar aangerekend, doch daar besch dit ontkende werd de zaak aüf ve"£enmr. Zegers uit Den Haag, haalde een zin aan uit een getuigenverklaring waarin stond. Als je z'n hart open snijdt komt ér geen rood, maar oranje oloed uit" Het is voor. besch. te hopen! BREEZAND. In verband met de Augustusmaand waarin de uit leengelegenheid van onze R.K. Bi bliotheek gesloten zal zijn ver zoekt de biblothecaris de lezeressen en lezers - jeugdi.ee zow.ei als dc oudere om op Zondag 27 Jun alle nog in omloop zijnde boeken te komen inleveren. Een en ander in verband met revisie en aanvul ling gedurende dit gesloten tijd- Ter controle moeten dan alle boe ken voor handen zijn. Verwaarloost deze wenk nu niet, maar levert dus a s Zondag de boeken die u nog thuis hebt, in. Dit voorkomt onno-' dige arbeid en vertraging m de gang van zaken. De bibliothecaris rekent op u! BOVENKARSPEL, 24 Juli. Aangev. 5000 baal aardapp.: Schotse gr. 8.70—9.80; kl. 5.20—5.90; kr. 5.20 5.40; rode gr. 8.10; bintje 8; blauwe 9.80—10.40; Koopm. bl. 9; eigenh. 10.10; 75 kg dubb. slabonen 0.11. Overname surplus van bollenkwekers Naar wij vernemen is het Bedrijf schap voor Sierteeltproducten met de bloembollenveilingen tot een overenkomst gekomen betreffende de overname voor het surplus van dit jaar. Overeengekomen werd n.l., dat partijen leverbare hyacinthen, tul pen en/of narcissen, welke na her haald veilen onverkoopbaar blijken te zijn, tegen de minimumprijzen voor 1947-door de veilingen aan het Surplusfonds ter overname zullen worden aangeboden, tenzij de aan voerder tevoren schriftelijk aan de veiling waarbij'hij zijn bollen ter 'veiling inbracht heeft te kennen gegeven, dat hij zulk een aanbieding aan het Surplusfonds niet wenst en bij onverkoopbaarheid de betreffen de partijen terstond zal terug doen halen. We hopen, dat van deze regeling zo weinig mogelijk gebruik zal be hoeven te worden gemaakt, maar dat alle partijen vlug van de hand gaan, in het belang van onze kwe kers en van de welvaart van Bree- zand en omstreken. MARKTOVERZICHT SCHAGEN Hoewel de hooitijd eigenlijk reeds ten einde is, mocht de Schager markt zich Donderdag nog maar in een matig veehouders- bezoek verhevigen. Dit was dan ook wel de aanlei ding, dat de handel \jfijwel in alle rubrieken een uitgesproken traag verloop had. De aangevoerde lam meren werden goeddeels geruimd, met bestemming Leiden, voor f 25 tot f 40 per stuk. Het aantal aange voerde schapen was vrij klein, maar de vraag kwam hier niet bovenuit, zodat de notering van vorige week, f 60 tot f 95, onveranderd gehand haafd bleef. Wel waren er vandaag heel wat verse koeien. Kopers bleken den wel met een lantaarntje te zoeken. Gev.olg: een uitgesproken stugge handel tegen prijzen van f 450 tot f 550, gelde melkkoeien f 325 tot f 440, gelde slachtkoeien Centrale, oude pinken f 180 tot f 220. De paardenmarkt was voorzien van een buitengewoon groot aantal rossinanten van allerlei slag. Slacht- paarden gingen niettegenstaande de lage vleesrantsoenen nog* van f 300 tot f 600 van de hand. Werkpaarden, al naar hoedanigheden, van f 400 tot f 900, veulens van f 100 tot f 210. Met de biggen blijft het misère. Zware biggen konden "af en toe ge plaatst worden voor f 25 tot f 45, maar drievierde bleef onverkocht. Alleen de pluimveemarkt bood een vrij opgewekt beeld. Hier gin gen de jonge hennen voor f 6 tot f 8 en de oude kippen voor f 4 a f 5, handel vlug. Konijnen f 8 tot f 12 voor vette en f 1.50 tot f 2 voor jonge. Wel werd Schagen vandaag be zocht door een groot aantal vacan- tiegangegj, die" in de plaats toch een gezellige drukte veroorzaakten. Vooral op de Gedempte Gracht, het domein van de tientallen stand werkers, dee.d het denken aan "dagen uit* Schagens glorietijd. Vanzelf sprekend bezorgde dit ook de mid denstanders een goede dag. WARMEN HUIZEN, 24 Juli. Aangev.: 76.000 kg aardappelen 8.60 10.90; driel. 4.404.80; kleine 4.40 4.70; bl. eigenh. 9.9010.80; grove 8.30; witte eigenh. 10.50; grove 7.90; 20 kg slabonen 11.10. HEM, 23 Juli. Zuiderkogge. Vroe ge aardapp. 99.80, grove 9.7010; drielingen 4.705; kriel 4.50—4.64; bl. eigenheimers 10; rode Schotten 10. NOORD SCHARWOUDE, 25 Juli. Aangevoerd: 135.000 kg aardapp. eerstel. 8.3010.40; bonken 10.20— 10.90;"driel. 4.80—8; kleine 4.10—4.70 rode eerstel. 9.4010.10; éigenh. 8.10 10.40; blauwe eigenh. 8.4010.60; geelbolm 9.30; 1400 kg slabonen 15 17.40; 2000kg witte kool 5; 400 kg kroten 2.403. HOOGKARSPEL. 75.800 kg aardappelen: Eigenheimers 44). geelblom 7.60; Eerstel, grof 9.60 10.10; Eerstel, middelb. 8.409.00; Drielingen 55.40; kriel 4.805.40. AVENHORN, 24 Juli. Aangev.; 1425 kg grove Schotse 8.508.80; 44.265 kg grote 8.80—10.20; 2250 kg driel. 4.20—4.90; 850 kg eigenh. 10.70 —10.80; 100 kg kriel 3.40; 3000 kg grote rood, 11.60; 350 kg grove 9.20; 150 kg sjalotten 8; 1000 kg zilvernep 30.10; 8.025 bieten* 1 3.604.90; 50 kg idem 2 2.60; 3008 zak dubb. slabonen z. dr. 188 kg Yellow 1.703.80; 40 kg Kruideniers 35. LANGEDIJK, 25 Juli. Aangev. 102.500 kg aardapp.: eerstel. 8.80— 9.60; grove Schotten 9.1010.50; eigenh. 8.8010.90; geelblom 7.90 8.20; driel. 4.50-5.90; kriel 4.40 4.60; 4500 kg rode kool 4.9f)5; 2500 kg gele kol 5.205.50; 1500 kg bieten 2.503.50; 1200 kg slabonen 14.70— 16.90; 650 st. bloemkool A 1617.90; I 10.90; 800 kg tomaten A 19.80— 20.50; B 15—19. mer de sprei de ontwikkeling de actie daarbij actie als zodanig rugkomen op de daarna wenst hij gens de mogelijke hieraan een einde Reeds weken gelede communiqué's verstaai stond voor het uiterst het seniorenconvent duidelijk "verklaard, poogd een uitspraak het niet toelaatbare v^n het uiterste midi Groot en de zijnen tijdig een uitspraak In de republiek is druk gewekt, dat ernstig was als het De regering deelt afgevaardigden voo waaraan de actie* kan terecht betogen uiterste ogenblik hee het toepassen van 't Het ultimatief optreder de minister nood^akelij niet eindeloos bezig Bjj het bezoek vi president en hij he.bben wij, aldus man, niet verzuimd der republiek mededi van de mogelijkheid sing van het uiterste De concessies beoogi niet meer dan terugk gadjati. De door dè bedoelde uitspraak tijiüge derde zou ov metde grondwet en zelf geweest zijn. Dat hier sprake is nederlaag verklaart erkennen, de oud waartoe hij behoort, morele nederlaag bijg De aard der actie bes hij op, dat men niet wenst op te leggen. S de voorwaarden sche economisch herstel e sche wederopbouw. Botsingen van er hebben zich niet voo is niets gebeurd dat volksoorlog. Het optreden der gen de luchtmacht siërs ging tegen Japa; gen. door Japanse pilo of door Indonesiërs Japanners zjjn opgeie Het gaat hier niet maar om vredeswil, digden zijn overtuigd wil der regering, allen gdachte aan oorlog, be: de Groot en de zijnen De minister herhaalt oorlog is. Bij herhaling Lt. G. G. op gewezen,' metterdaad zo beperl moet worden gehouden De eisen, die aan werden gesteld, als tot 10 M. van de dema: ren volstrekt redelijk, meer gevraagd dan ee stopzetting der vij: omdat de Nederlandse inzag, dat niet verlangd dat het laatste schot zijn. Toen de termijn re< ken was heeft Sjarifc een radiorede getracht de gang van zaken uit Daarop kon niet meer gegaan, omdat de afstand gedaan zon haar verantwoording. DE „KAREL DOO WORDT VERW De marine krijj groter vliegkam Het vliegtuigmoedersc „Karei Doorman", die ói van de Engelse Marine moet het volgend voorj "teruggegeven. In verban is besloten tot de aanki Britse vliegkampschip dat een waterverplaatsin 14.000 ton, een vliegdek 210 M., 36 vliegtuigen ka een bemanning van 1300 huisvesten. Het is aanmerkelijk gr „Karei Doorman", die 20 kon bergen en 750 koppe had. Het nieuwe schip, dat var 25 mijl kan halen, in Nederlands bezit ovei Onder het nieuwe democratische be stel krijgt het Katho licisme in Japar thans meer bewe gingsvrijheid. In de senaat, de z.g. Kamei van Raadslieden, die het vroegere Hoger huis vervangt, zijr twee katholieken ge kozen: Tanaka Kota ro, de vroegere mi nister van Onderwijs en Debuchi-Katsuji, vroeger ambassadeur in Washington, die 15 Juni j.l. gedoopt werd. Veel andert senatoren staan sym pathiek tegenover hel Katholicisme en heb ben katholieken on der hun fafnilieleden Sedert het einde van de oorlog hebben 208 missionarissen verlof gekregen zich in Ja pan te vestigen. IB In Oostenrijk is de Volkspartij, de groot ste politieke groepe ring met een Chris ten-democratisch pro gram, de uitgave be gonnen van een groot landelijk dagblad on der de naam „Wiener Tageszeitung". Hoofd redacteur is Hofrat Edmund Weber, een vroegere vriend van dr. Dollfuss, die door de nazi's vermoord werd. Het blad richt zich vooral tot de in-

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 4