i Minister Jonkman beziet de militaire actie uit zes gezichtspunten r HET ZEEWIER-MYST stelling n Goede diensten zijn welkom Ongekend succesvolle derde dag De regering blijft een vredelievende oplossing verder mogelijk achten De ongeregeldheden op Zuid-Celebes om contact te bevorderen, als beide partijen het wensen Katholieke Actualia J J „Maak er een achtdaagse van" Rentmeesters Kroniek Buitenland f NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Vrijdag 25 Juli 1947 PAG. 3 de plannen voor van wat eens werd Doid zullen zijn, enheid te kunnen asten te ontvangen, islotte dank aan welslagen van de hadden medege- n de mannen van President Stgijn", werk demonstreer- :en rondgang door szalen gemaakt. Er die een overzicht serij en alles wat een diorama van andgebied, dat met het P.W.N. tot een beeld van fauna van onze le inzendingen van derkunst, in welke lectie niet overbo- ,t, is' er een afde- >le aandacht vraagt. van de schilder zien wij hier een dhouwwerk van C. alt door de frap- eit van de figuren; eerde houtsnijwerk jnstcriticus Kasper r deze inzendingen nenen. dat dit werk aardering verdient, tentoonstelling ten Hing genoot een angstelling; vermel- door de Prins Hen- kele modeH.en van len ingezonden. Na ïeddingbrigade een aarna de genodig den in het Kolonie- jk, welk gebouw nadat verversin- eboden. surplus van kwekers ;men is het Bedrijf- teeltproducten met eilingen tot een komen betreffende ior het surplus van en werd n.l., dat re hyacinthen, tul- ssen, welke na her verkoopbaar blijken le minimumprijzen le veilingen aan het overname zullen den, tenzij de aan- schriftelijk aan de hij zijn bollen ter heeft te kennen zulk een aanbieding fonds niet wenst en arheid de betreffen- tond zal terug doen t van deze regeling lijk gebruik zal be den gemaakt, maar vlug van de hand lang van onze kwe- welvaart van Bree- ken. DVERZICHT Hoewel de hooitijd ten einde is, mocht rkt zich Donderdag n matig veehouders- en. ook wel de aanlei- mdel \jyijwel in alle uitgesproken traag ie aangevoerde lam- goeddeels geruimd, g Leiden, voor f 25 k. Het aantal aange- was vrij klein, maar hier niet bovenuit, ng van vorige week, 111 veranderd gehand- r vandaag heel wat üopers bleken esjgn- antaarntje te zoeken, uitgesproken stugge irijzen van f 450 tot ïeikkoeien f 325 tot lachtkoeien Centrale, 180 tot f 220. narkt was voorzien igewoon groot aantal allerlei slag. Slacht- niettegenstaande de oenen nog'van f 300 3 hand. Werkpaarden, nigheden, van f 400 ns van f 100 tot f 210. en blijft het misère, konden'af en toe ge- voor f 25 tot f 45, ie bleef onverkocht, pluimveemarkt bood rekt beeld. Hier gin- hennen voor f 6 tot e kippen voor f 4 a ug. Konijnen f 8 tot en f 1.50 tot f 2 voor schagen vandaag be- groot aantal vacan- in de plaats toch een e veroorzaakten, le Gedempte Gracht, n de tientallen stand- het denken aan dagen glorietijd. Vanzelf- rgde dit óok de mid- n goede dag. JIZEN, 24 Juli. kg aardappelen 8.60 4.404.80; kleine 4.40 nh. 9.90—10.80; grove enh. 10.50; grove 7.90; 11.10. li. Zuiderkogge. Vroe- -9.80, grove 9.7010; 5; kriel 4.504.6CJ; rs 10; rode Schotten HARWOUDE, 25 Juli. I: 135.000 kg aardapp. 0.40; bonken 10.20 i08; kleine 4.104.70 .4010.10; éigenh. 8.10 e eigenh. 8.4010.60; 1400 kg slabonen 15 witte kool 5; 400 kg ,PEL. 75.800 kg Eigenheimers 20. Eerstel, grof 9.60 1. middelb. 8.409.00; -5.40; kriel 4.80—5.40. r, 24 Juli. Aangev.: /e Schotse 8.50—8.80; e 8.80—10.20; 2250 kg 0; 850 kg eigenh. 10.70 g kriel 3.40; 3000 kg 60; 350 kg grove 9.20; :n 8; 1000 kg zilvernep ;ten" 1 3.60—4.90; 50 kg )08 zak dubb. slabonen fellow 1.70—3.80; 40 kg 5. S, 25 Juli. Aangev. •dapp.: eerstel. 8.80 Schotten 9.10—10.50; ■10.90; geelblom 7.90 505.90: kriel 4.40— rode kool 4.$p5; 2500 205.50; 1500 kg bieten 0 kg slabonen 14.70 bloemkool A 16—17.90; eg tomaten A 19.80— 9. MINISTER JONKMAN heeft gisterenmiddag in de Tweede Ka mer de sprekers uit het debat van Woensdagavond over de ontwikkeling der gebeurtenissen in Indonesië beantwoord en de actie daarbij bezien uit een zestal oogpunten, en wel: 1. de actie als zodanig; 2. de aard der actie; 3. vervolgens wil hij te rugkomen op de redenen, die tot de actie moesten leiden; 4. daarna wenst hij de omvang der actie te beschouwen; 5. vervol gens de mogelijke gevolgen en tenslotte: 6. het vraagstuk hoe hieraan een einde moet komen. Reeds weken geleden was het uit communiqué's verstaanbaar dat men stond voor het uiterste middel. In het seniorenconvent is dat eveneens duidelijk "verklaard. Er is nooit ge poogd een uitspraak te krijgen over het niet toelaatbare van toepassing v^n het uiterste middel. De'heer de Groot en de zijnen hebben verzuimd tijdig een uitspraak uit te lokken. In de republiek is daardoor de in druk gewekt, dat het nog niet zo ernstig was als het was. De regering deelt de afschuw der afgevaardigden voor de oorlog, waaraan de actie "doet denken. Zij kan terecht betogen, dat zij tot het uiterste ogenblik heeft gewacht met het toepassen van 't uiterste middel. Het ultimatief optreden was volgens de minister noodzakelijk, omdat men niet eindeloos bezig kon blijven. Bij het bezoek van de minister president en hij aan Indonesië hebben wij, aldus minister Jonk man, niet verzuimd de regering der republiek mededeling te doen van de mogelijkheid van toepas sing van het uiterste middel. De concessies beoogden tenslotte niet meer dan terugkeer tot Ling- gadjati. De door dè heer Nederhorst bedoelde uitspraak van een onpar- tijcüge derde zou overigens in strijd metde grondwet en met Linggadjati zelf geweest ziin. Dat hier sprake is van een morele nederlaag verklaart de minister te erkennen, de oud „stuw"-mensen, waartoe hij behoort, hebben aan die morele nederlaag bijgedragen. De aard der actie besprekend merkt hij op, dat men niet politiek iets wenst op te leggen. Slechts wil men de voorwaarden scheppen voor het economisch herstel en de economi sche wederopbouw. Botsingen van enige betekenis hebben zich niet voorgedaan en er is niets gebeurd dat wijst op een volksoorlog. Het optreden der luchtmacht te gen de luchtmacht der Indone siërs ging tegen Japanse vliegtui gen. door Japanse piloten bemand, of door Indonesiërs, welke door Japanners zijn opgeleid. Het gaat hier niet om oorlogswil, maar om vredeswil. Alle afgevaar digden zijn overtuigd van de vredes wil der regering, allen verwerpen de gdachte aan oorlog, behalve de heer de Groot en de zijnen. De minister herhaalt dat dit geen oorlog is. Bij herhaling is er bij Tie Lt. G. G. op gewezen,' dat de actie metterdaad zo beperkt mogelijk moet worden gehouden. De eisen, die aan de republiek werden gesteld, als terugtrekking tot 10 M. van de demarcatielijn? wa ren volstrekt redelijk. Er werd niet meer gevraagd dan een bevel tot stopzetting der vijandelijkheden, omdat de Nederlandse regering wel inzag, dat niet verlangd kon worden, dat het laatste schot gevallen zou zijn. Toen de termijn reeds verstre ken was heeft Sjarifoeddin door een radiorede getracht invloed op de gang van zaken uit te oefenen. Daarop kon niet meer worden in gegaan, omdat de regering dan afstand gedaan zon hebben van haar verantwoording. DE „KAREL DOORMAN" WORDT VERVANGEN De marine krijgt een groter vliegkampschip Het vliegtuigmoederschip Hr. Ms. „Karei Doorman", die ónze regering van de Engelse Marine heeft geleend moet het volgend voorjaar worden 'teruggegeven. In verband daarmede is besloten tot de aankoop van het Britse vliegkampschip „Venerable", dat een waterverplaatsing heeft van 14.000 ton, een vliegdek heeft van 210 M„ 36 vliegtuigen kan bergen en een bemanning van 1300 koppen kan huisvesten. Het is aanmerkelijk groter dan de „Karei Doorman", die 20 vliegtuigen kon bergen en 750 koppen aan boord had. Het nieuwe schip, dat een snelheid var 25 mijl kan halen, zal spoedig in Nederlands bezit overgaan. Goede diensten zijn ons door de Amerikaanse en Britse regering her haaldelijk ten deel gevallen. Dat is zeer gewaardeerd, omdat we niet tot het uiterste middel wilden over gaan. als er nog een ander middel bestond, aldus getuigt de minister. De consuls-generaal van China en Frankrijk hebben de republiek nog geadviseerd de Nederlandse voor stellen te aanvaarden. Het laatste aanbod van goede diensten had niet meer de bedoeling een actie te voor komen. De bezetting van Krian en Modjo- kerto is ondeugdelijk om te bewij zen, dat van Nederlandse zijde het bestand geschonden zou zijn. De actie is beperkt in middelen, territoir en duur, verder kan hij er nu niet op ingaan. De gevolgen telt de regering zwaarder dan wat er gebeurd zou zijn zonder de actie. De regering doet een beroep op haar volgelingen en op de oppo sitie te linker en te rechter zijde opdat niet het wantrouwen der republiek wordt gehandhaafd en versterkt, ook naar de bedoeling der actie. De actie zal zo" spoedig mogelijk moeten worden gevolgd door overleg, gecombineerd met de republikeinse regering en die van andere deelstaten.' Het zal ook nodig zijn zo spoedig mogelijk met andere bevolkingsgroepen te over leggen. De regering is bereid opnieuw naar overeenstemming te streven en zij is ook gaarne bereid in den ver volge, indien nodig, van goede dien sten gebruik te makeij. Tenslotte verklaart minister Jjpnk- man dat de regering nog steeds van de vredesvjil bezield is en dat zij meent, dat de actie zo beperkt mo gelijk moet blijven. Zij hoopt, dat het leed dat de actie brengt met Gods hulp, zo beperkt mogelijk mo ge zijn. COMMISSIE STELT EEN ONDERZOEK IN Op de vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Logemann, in verband met ongeregeldheden, wel ke onlangs op Zmd-Celebes door het optreden van Nederlandse militai ren zouden hebben plaats gehad, heeft de minister van Overzeese I Gebiedsdelen o.m. geantwoord, 'dat bij besluit van 9 April 1947 door de ljiitenant-gouverneur-gener.aal op voorstel van de legercommandant een commissie van onderzoek Werd ingesteld naar deze ongerechtighe den, in welke commissie Mr. K. L. J. Enthoven, buitengewoon adviseur in algemene dienst van het kabinet van de luitenantigouverneur-gene- raal, tot voprzitjer benoemd. De commissie heeft tot taak een onderzoek in te stellen naar de oor zaken, de omvang en de verschij ningsvormen van de gedurende het tijdvak Dec. 1946 tot Febr.' 1947 op Zuid-Celebes plaats gehad hebbende ongeregeldheden, terwijl zij tevens de maatregelen en actief, welke voerden tot het herstel van orde en rust, bezien in verband met alle daarop van invloed zijnde omstan digheden. aan een critische beschou wing moet onderwerpen. De luitenant-gouverneur-generaal heeft de minister toegezegd het on derzoek zoveel mogelijk te zullen bespoedigen. De minister geeft de verzekering, dat, indien voldoende aanwijzingen van gepleegde misdrij ven zouden worden verkregen, het recht zijn loop zal hebben. NEDERLANDER IN FRANKRIJK GEARRESTEERD Leider van valsemuntersbende? Het Franss blad „Ce Soir" meldt, dat de Franse politie een Nederlan der, een zekere J. H. gearresteerd heeft. J. H. zou de leider zijn van een ia ernatjionala valsemunters bende, die sedert enige tijd de in ternationale markt met valse dol lars overstroonjt. Gewoonlijk" ver toonde hij zich volgens ce soir in de uniform van een commandant •van het Amerikaanse leger. Wan neer hij zich in Parijs ophield, bood hij in verschillende Parijse hote]^ dollars aan handelaren aan. Tot dusverre zou hij 'geweigerd hebben de namen van zijn medeplichtigen te noemen. Men weet alleen, dat de bende haar hoofdkwartier in 'e Amerikaanse zöne van Duitsland heeft. MINDER VARKENS Bij de in Mei j.l. gehouden voor jaarstelling van de varkensstapel is deze blijkens het statistisch bulletin no. 41, jaargang 1947, van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek in verhouding tot Mei 1946 met rond 200.000 dieren te ruggelopen ep bedroeg ruim 50% in vergelijking met Mei 1939. Bijna over de gehele linie is een teruggang te bemerken. Deze komt het sterkst tot uitdrukking bij het aantal biggen beneden zes weken, dat in Mei 1946 nog 371.741 stuks be droeg, tegen slechts 260.763 in de overeenkomende maand van 1947. Aanzienlijk ook is de achteruitgang in het aantal fokzeugen, dat nog nooit gebigd heeft, met in 1946 nog 71.979, tegen slechts 33.384 in Mei 1947. Een vermeerdering valt te con stateren van het aantal varkens van 60150 kg., alsmede bij het aantal mestzeugen. De varkensstapel bena dert thans weer de grootte, die zij had ten tijde van de bevrijding in 1945. De slechte veevoederpositie is uiteraard de voornaamste oorzaak in de teruggang. Hieronder volgen enige vergelij kende cijfers: totaal varkens Mei 1939; 1.553.413. Juni/Juli 1945; 768.733 Mei 1946; 1.040.321, Mei 1947: 854.914. In verband met nagekomen opga ven kunnen de definitieve cijfers voor 1947 1 a 2 pCt. hoger liggen. Uit Indonesië. Een landmijn, bestaande uit een Japanse vliegtuig bom, wordt door Nederlandse soldaten uitgegraven. Door het tijdig ontdekken en onschadelijk maken van deze projectielen bleven reeds vele levens gespaard. (Stevens P.) IN HET SLOT van het Kamerdebat is de communistische motie, die het besluit van de regering in In donesië veroordeelt en stopzetting van het militaire optreden verlangt, verworpen met 79 tegen 9 (commu nistische) stemmen. De Minister heeft in tweede instantie nog iets gezegd "over de goede diensten van buitenlandse mogendheden. Het op nieuw naar overenslemming streven is een zaak, van beitjp partijen en de goede diensten kQmen er eerst aan te pas, als het nieuwe contact niet tot stand zou komen wanneer men dat verlangt? Prof. Romme had ge zegd, in zijn repliek, dat men een aanbod van goede diensten niet moet uitschakelen maar evenmin op het standpunt mo'et gaan staan, dat het steeds moet worden aanvaard. En inzake de arbitrage kwamen de standpunten van Romme en Loge- Onder het nieuwe tellectuelen en tot sen in Oost-Duitsland democratische be- hen, die zich voor de werd gevangen geno- stel krijgt het Katho- politiek en de grote men, keerde sinds- licisme in Japan geestesstromingen in- dien niat meer terug, thans meer bewe- ter.esspren. Austra- Men nam aan, dat hij gingsvrijheid. In de lië heeft de pfimeur overleden was. Per senaat, de z.g. Kamer, van een zeer unieke sonen echter, die uit van Raadslieden, die gebeurtenis' op het Rusland terugkeer- het vroegere Hoger- gebied van het Ka- den, deelden mede, huis vervangt, zijn tholieke beschouwen- dat de priester zich twee katholieken ge- de leven. Een zestal in de Oeral bevindt kozen: Tanaka Kota- mannen uit geheel en daar als dwang- ro, de vroegere mi- verschillende maat- arbeider in een fa- nister van Onderwijs, en Debuchi-Katsuji, vroeger ambassadeur in Washington, die 15 Juni j.l. gedoopt werd. Veel andere senatoren staan sym pathiek tegenover het Kajjiolicismc en heb ben katholieken on- schappelijke milieus, der hun familieleden, een professor aan de V. briek is te werk ge steld. O De geweld- Sedert het einde van universiteit van Mei- dadige gevanggnhou- de oorlog hebben 208 bourne, een Inge- ding van Mgr. Stepi- missionarissen verlof nieur. een advocaat, nac houdt in Ameri- gekregen zich in Ja- een landbouwer, een ka nog steeds de ge- pan te vestigen. A melkboer en een moederen in bewe- In Oostenrijk is de priester hebben zich ging. Dezer dagen is Volkspartij, de groot- uit de wereld terug- de Commissie van ste politieke groepe- getrokken om in de Buitenlandse Zaken ring met een Chris- eenzaamheid tin ge- van het Huis van Af ten-democratisch pro-meenschap te leven, gevaardigden der gram, de uitgave be- Zij Heiden een leven V.S. begonnen .met de gonnen van een groot van. arbpid en gebed behandeling van de landelijk dagblad on- en schuwen ieder ontwerpresolutie der der de naam „Wiener contact met de bui- afgevaardigden Ross Tageszeitung". Hoofd- tenwereld. Deze ge- en Potts. Deze resolu- redacteur is Hofrat beurtenis heeft voor- tie eist van het Con- Edmund Weber, een al in Australië sterk gres, dat de zaak van vroegere vriend van de aandacht getrok- Mgr. Stepinac wordt dr. Dollfuss, die door ken. Q Een 70-jarige voorgelegd aan de de nazi's vermoord pastoor uit Silesië, Algemene Vergade- werd. Het blad richt die tijdens het bin- ring van de U.N.O. zich vooral tot de in- nenrukken der Rus- mann dichter tot elkaar. Prof. Rom me meende, dat de opvatting van de regering nog wel dezejfde zou zijn als die van 10 en 19 December 1946 in de Kamer tot uiting kwam. Daar mee was prof. Logemann het eens, zoals hij verklaarde. De heer Joekes stelde vast, dat het niet-aannemen van een motie betekent, dat het be leid van de Regering "wordt goedge keurd. Hij lichtte het standpunt van de Partij van de Arbeid toe: het is de vaste wil van de regering, dat de militaire actie ondernomen wordt met inachtneming van het karakter ervan, dat alles vermeden zou wor den, wat er het karakter van oorlog aan zou kunnen geven en dus de omvang en de duur zo beperkt mo gelijk zullen blijven. De gehele frac tie stemde dus tegen de motie-de Groot. De heren Schouten en Tilanus wa ren nog van mening, dat de rede van de heer Logemann het fundament van het kabinet ondermijnt. De C.P.N.-man de Groot vertelde nog, dat er gewapende Japanners mee vochten in het K.N.I.L. (Als het on gewapende waren, zou 't ook al erg zijn, dunkt ons!). De minister ant woordde. dat hij van zo iets nooit gehoord had, tenzij in de propagan da van de tegenpartij! De heer v. d. Goes van Naters meende, dat als de heer Schouten en de zijnen de regeringspolitiek eerder hadden doorzien en carrier hadden gest.eund, het niet zo ver gekomen zou zijn! De heer Tilanus vroeg nog, met wie de regering straks wil gaan onderhandelen.' Daarop antwoordde de minister nog, dat de regering niet voornemens is, de inrichting van de republiek in eerste instantie op te leggen. Daarmede kwam, na de stemming over de motie, het ein de van deze historische zitting. Positie Nederlandse passagiersschepen Johan de Witt, JavaAmsterdam 23-7 te Suez verwacht. Kota Beroe, JavaRotterdam, pass 23-7 12 uur Gibraltar gepas seerd. Kota Inten, JavaRotterdam, pass 23-7 3 uur v.m. Perim gepass. Maaskerk, 23-7 van Duala naar Lagos. Mod joke f"j. RotterdamJava, 23-7 om 13.40 van Southampton, pass 24-7 om 1 uur Ouessant. Nieuw Holland, AmsterdamBa tavia, 24-7 te Aden. Bordam, 23-7 16 uur van New York naar Rotterdam. Zuiderkruis, JavaRotterdam, pass 23-7 om 18 uur 11/, Graadska naal. Tweede deel interl. Telefoongids In de tweede helft van Augustus wordt begonnen met het afleveren van het tweede deel van de naam lijst voor de interlocale telefoon dienst (h t.m. z). De oplaag bedraagt 185000 exem plaren. Ook thans kunnen al deze -xem- plaren niet tegelijk gereed zijn. De abonné's krijgen het exemplaar, dat zij bestelden, dus in volgorde thuis. Kunstzijdebedrijf in Drenthe Onderhandelingen tussen het ge meentebestuur van Emmen en de A.K.U. te Arnhem hebben er toe geleid, dat deze vennootschap be sloten heeft een gedeelte van haar b.edrijf te vestigen in Emmer-Com- pascum, waarvoor een terrein is aangekocht. De bedoeling is, dat er een ge bouw zal worden gevestigd van ca. 3000 m2 oppervlakte, waarin een spoelerij zal worden ondergebracht. De in Arnhem en Ede gesponnen garens zullen naar Emmen ver voerd worden, teneinde daar op spoelen gewonden te worden, die aan de klanten verkocht worden. Er wordt op gerekend, dat hpt gebouw met de installatie in het begin van de winter klaar zal zijn en dat dan geleidelijk kan worden begonnen met het opleiden van het personeel. Men hoopt het aantal arbeiders in korte tijd tot 200 a 300 te kun nen opvoeren. In hoofdzaak jonge mannen in de leeftijd van 1825 j. FEEST VAN JENEVER EN KAAS Op onze Ambassade te Londen Donderdag is op de Nederlandse ambassade te Londen een „feest van jenever en kaas" gevierd ter gele genheid van de eerste Nederlandse uitvoer van dergelijke producten naar Engeland onder de Nederlands- Britse overeenkomst. i Geen audiëntie Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem zal Dinsdag 29 Juli geen audiën tie verlenen. Kanowedstrijden op Noord-Hollands kanaal Tijdens internationale Ijp.nowed- strijden die as.. Zaterdag en Zondag op het Noordhollands kanaal in Amsterdam-noord wroden georga niseerd, zal onder meer een landen- wedstrijd tussen Zweden en Neder land worden gehouden. Voor de in ternationale korteb aan wedstrijden van a.s. Zondag, zullen behalve de Nederlandseen Zweedse, ook Bel gische deelnemers starten. LI ET Mariacongres te ^Maastricht wordt Za terdag a.s. ingeleid met een symbolische plech tigheid. De jgugd van Noorbeek zal een 24 m. lange den, getrokken door 30 paarden, naar Maastricht brengen, waar deze in tegenwoordig heid van de bisschop zal voorden geplant. Een onoplettende blokwach- ter der N.S. werd ver oordeeld tot een voor waardelijke hechtenis. Door zijn onachtzaamheid, zijn op het baanvak Rot terdamDelft in Decem ber j.l. bijna twee treinen op elkaar gelopen, tf: In Drunen is een nieuwe klokkenindustrie geves tigd. Dinsdag werden de eerste klokken door de Firma Lips aldaar met succes gegoten. Het is Ne derlands grootste bedrijf in dit genre. Voorlopig gaan de Brabantse bak kers nog niet staken in verband met de toestand in Indië. Doch als de mi nister niet toegeeft en de bloemprijs verlaagt, dan zaal het er toch van ko men dat eerstdaags dë winkels gesloten worden. Onder Alphen (N.B.) De pseudo-arts Sla venburg die te Schoon hoven onwettig de dok terspraktijk had uitge oefend en morphine stal, is tot 5 maanden veroor deeld. De Noord-Lim- voordele van Duitsland. reed e«n personenauto in volle vaart tegen een boom. De bestuurder en diens zoon liepen een schedelbi^uk op, een an dere inzittende, va<ler van drie kinderen, werd gecood. Een Neder landse monteur uit Haar lem werd in Frankrijk tot levenslange gpvange- nisstsaf veroordeeld we gens moord op 'n blinde. Bovendien werd hij nog tot 20 jaar veroordeel wegens spionnage ten burgse metaalfabrieken gaan, teneinde in het te kort aan personeel te kunnen voorzien over tot de scholing van vak lieden h Tot directeur van het Museum Boy mans te Rotterdam is be noemd prof. dr. Voren kamp, hoogleraar te Northampton USA. Een gevaarlijk spelletje speelde een 9-jarige jon gen te Sevenum met een s uk oorlogstuig. Het pro jectiel ontplofte en huis genoten troffen het ke reltje zwaar geworgd in een stal aan In het zie kenhuis te Venlo is het kind overleden. h Het eerste zomerkamp van de stichting Het vierde Prin senkind is in Ede be ëindigd. Vele kinderen van verzetsslachtoffers hebben er een heerlijke vacantie gehad', tk In De venter werd 's nachts door de politie een auto aangehouden, bestuurd door een jongedame die twee mannen vervoerde. Maar er bleek nog meer in de auto te zitten, n.l. vier melkbussen met me thylalcohol, die uit een fabriek voor geneesmid delen was gestolen. Het ste lis vastgezet. De Amer. Overseas Airlines hebben in zes maanden 21.000 passagiers over de oceaan gevlogen. Het volgend jaar denkt men er 1000 per maand over te brengen. DE VIERDAAGSE DE OCHTEND-WANDELING op de derde dag was voor de af- standmarsers een feest. Een onweer had in de nacht verkoe ling gebracht en tot 9 uur in de morgen liepen de ruim 6000 wan delaars opgewekt en voor honderd procent fit langs 's Heren wegen of het een pleziertochtje gold en velen van hen in de twee vorige dagen niet reeds om en nabij de honderd kilometer achter zich hadden liggen. Neg in de voormiddag echter begon het gevecht met de zomer zon opnieuw. Doch men kon het de mensen aanzien, dat verreweg de meesten van hen reeds in de strijd met de drukkende hitte gehard waren. Er bleken 34 thuis gebleven te zijn zodat 6299 wandelaars aan de tocht deelnamen naamhet land van Cuyfc en over de hoge St. Maartensberg naar Groesbeek. Woensdag war.en 245 deelnemers uitgevallen, gisteren verwachtte men er veel meer. De dag werd evenwel in dit opzicht zo succesvol als hij in jaren niet ge weest was. Want toen men in de avond de lijst opmaakte, bleken er slechts 38 personen uitgevallen te zijn, een ongekend laag cijfer op de derde dag der vierdaagse. De Fran- sen waren zo enthousiast, dat ze spraken van een achtdaagse wandel- J tocht in de toekomst.De Tsjechen uit Praag hadden heir deze derde dag wat moeilijker, ze liepen niet in gesloten kolonne, maar meer op eigen kracht. Toch haalden allen de finish, al klaagden ze over de hitte en de wegen. Dr. Avenarius, die in de meisjes HBS te Nijmegen de scepter zwaait over de medische dienst, heeft daar. met zijn staf ge- Hun leven hing aan een zijden draad De Haarlemse politie kwam bij controle op de naleving van de ar beidswetten in een apparatenfabriek tot ontdekking, dat men zich daar onledig hield met het demonteren met behulp van hamer en beitel van projectieljjulzen, waarin zich nog slaghoedjes bevonden. In de zelfde onderneming werden jon gens die nog onder de leerplicht vielen, tewerk gesteld onder om standigheden, die spiflen met de veiligheidsvoorschriften. Zij werk ten in de onmiddellj ce ni.ihcid van smeltovens, die niet, afge schermd waren. De mijnopruimings- dienst heeft de gevaarlijke voor werpen weggehaald en de politie maakte proces-verbaal op tegen de directie. durende de eerste drie iagen hon derden patiënten behandeld wegens v.oeteuvels, gelukkig was er geen enkel ernstig geval bij. Hij heeft de medewerking van velen in de lande, o.m. van een kininefabriek te Am sterdam, welke op het eerste ver zoek terstond en belangeloos grote hoeveelheden leukoplast en andere verbandmiddelen beschikbaar stelde Heden, de laatste dag, gaat de tocht naar Grave en Cuyk in het Maasgebied. Het moreel van alle wandelaars was uitstekend, het tem po waarin de soldaten van zee- en luchtmacht en de vele politieafde lingen marcheerden, is zeer goed. En de burger-deelnemers deden voor hen niet onder. ^ET COMMUNISME belooft gouden bergen aan zijn vol gelingen. Dat het intussen ook in Rusland geen aards paradijs is, zeker niet voor de gewone man is bekend. Toch spiegelen de rode propagandisten het mooi voor. De kinderen van deze we reld zijn nu eenmaal slim op hun manier. Zij. weten handig ge bruik te maken van de aardse middelen, die hun ter beschik king staan. Daar kunnen wij iets van leren. Dit, zoals het Evange lie van vorige Zondag aangaf. Wij zijn nl. van de aardse goede ren eigenlijk geen bezitters. Wij kwamen zonder iets in deze we reld en verlaten haar ook weer zonder iets. Wij zijn maar be heerders, rentmeesters. Verant woording verschuldigd aan de Ene grote Eigenaar. Wat hebben wij met deze tijdelijke goederen gedaan? Zijn wij er egoistisch aan gehecht? Hebben wij vol doende sociaal gevoel? Het Com munisme wordt alleen overwon nen door een echt-beleefd Chris tendom. MARCUS Een van de gevolgen van de Rus sische tegenwerking bij de door Amerika geprojecteerde herstelpo gingen was de opname van Duits land in het plan-Marshall en de uit nodiging aan Italië om aan de be sprekingen der 16 landen deel te nemen. De oude-asvrienden profi teerden reeds kort na hun nederlaag van de onenigheid in het kamp der overwinnaars. Zowel Rusland als Amerika dongen, door hun onder linge naijver daartoe als het ware gedwongen, naar de gunst der vroe gere vijanden en haastten zich hen de helpende hand toe te steken. Door de nieuwe richtlijnen, welke 15 Juli jl. aan de Amerikaanse mili taire gouverneur in Duitland, ge neraal Lucius Clay, werden ver strekt. sloten de Amerikanen het tijdvak van Potsdam definitief af, wjaardoor voor Duitsland een zij het nog zeer vaag perspectief op een betere toekomst werd geopend. Ook de deelname van Italië als gelijk gerechtigde bij de besprekingen der West-Europese landen, was voor dat land en i.e. voor de christen-demo craat de Gaspari een groot succes. Ee ander gevolg der Russische afzij digheid bij het zo gewichtige opbouw werk in het oude Europa was de ge wichtige stap ge weest. die Amerika het Verre Oosten. Op 16 AMERIKA EN DE VREDE nam in Juli, dus een jaar en elf maanden na de onvoorwaardelijke overgave van Japan, maakte Washington be kend. dat aan elf landen, die deel uitmaken van de Commissie voor het Verre Oosten, uitnodigingen verzonden zijn. om op 19 Augustus bijeen te komen ter vaststelling van de bepalingen van het vredesver drag met Japan. Dit voorstel der Verenigde Staten verwerpt de he gemonie der grote mogendheden, i.e. van Rusland, welk land er op aan dringt de opstelling van het vredes verdrag aan de Grote Vier over te laten en hiervoor een gelijksoortige orocedure te volgen dan in het ge val Duitsland en Oostenrijk. Bedell Smith, de Amerikaanse ambassa deur in Moskou. liet enige tijd ge leden echter ondubbelzinnig blijken, dat Amerika de Russische obstruc- tiepolitiek in de vorm van een mis bruik van het vetorecht beu was en dat het zijn eigen weg ging, daarbij aan de kleine landen, die aan de striid in de Grote Oceaan hebben deelgenomen, het volle pond gevend. Zo dwingt Sovjet-Rusland de USA dus zijn eigen weg te gaan en aan de consolidatie van de vrede verder te werken op de wijze, die het zelf goeddunkt. Bond van internationale transporteurs In Utrecht is opgericht de „Fede ratie van Intern. Transportbedrijven in Nederland". Ernstige critiek werd door de aan wezige transportondernemers uitge oefend op de werkwijze van de NIWO. Als grootste grieven noemde de voorzitter, bevoorrechting van de ATO en de onmogelijkheid voor de particuliere ondernemers om in vloed op de werkwijze van de NIWO uit te oefenen. De Federatie, waarvan iedere transportondernemer, die rechtsgel dig werkt, lid kan worden, zal op korte termijn overleg plegen met Intropa. Getracht zal worden in sa menwerking met Intropa het inter nationale vervoer op te vangen en te regelen. 13. „Inderdaad. Monsieur Weavair, die wijn moet slecht zijn. Ik kan mij niet voorstellen, dat hij in staat is een goede wijn uit te zoeken, of iets anders, dat smaakvol of werkelijk mooi is. Hij is een burgermannetje en nog wel eentje uit de laagste klasse van de maatschappij; deug- zaam en eerlijk, maar...." En Gérard ging verder met een heleboel snobistische dingen over Binbonnet te zeggen; niet als zaken man, maar als persoon. Hij besloot met de woorden: „Het is een snert- wijntje, Monsieur Weavair. Direct toen u mij vertelde, dat de wijn van hem kwam „O, daarom keek u plotseling zo angstig. Ik meende, dat het was om dat „Omdat, Monsieur Weavair?" En nu was de angstige blik weer dui delijk in z'n ogen te lezen. „Omdat u dacht, dat ik een ge sprek wilde beginnen over Binbon net en de z%ken". Gérard bleef stil. „U zult moeten toegeven, Monsieur Gérard, dat we opdat punt nog heel wat te bepraten hebben. Er zijn tal van vreemde, onverklaar bare dingen, waarvan ik u gedeel telijk heb verteld, maar waarover u het diepste stilzwijgen hebt bewaard Uw analyse van Binbonnet's karak ter was zeer interessant, maar wij moeten zaken. „Monsieur Weavair, ik bid u." „Pardon?" Er was een pleitende klank in zijn LFEUI door Dj L L E T O N DAVID KEITH stem gekomen. „We waren, meen ik, overeengekomen. Monsieur Weavair dat we de zaken een maand zouden laten rusten. En na die tijd, dat ver zeker ik u, zal er geen reden meer zijn om erover te praten. Ik geef toe, dat alles erg abnormaal is op het ogenblik. Maar dat zal spoedig veranderen. Zullen we ons aan de afspraak houden?" „Ondanks uw minachting voor Binbonnet als een burgermannetje, houdt u vol, dat hij eerlijk is", riep ik. „Eerlijk! Binbonnet eerlijk! Hoe kan ik aan zulke nonsens geloof. „Binbonnet is eerlijk, Monsieur Weavair. Daar behoeft u niet aan te twijfelen. Maar zullen we ons aan de afspraak houden? Als 't u blieft Monsieur Weavair!" Er scheen niets anders op te zit ten. Weer was er stilte. „Zoudt u durven zweren, dat over een maand alles \yeer i in orde zal zijn?" vroeg ik ontstemd. „Dat zweer ik. Monsieur Weavair" Natuurlijk geloofde ik er niets van Maar Gérard had zeker gelijk. De discussie was nutteloos, omdat hij eenvoudig niet wilde praten. Toen schoot me te binnen, dat ik Gérard nog niet had verzocht, niets over mijn terugkomst uit Holland aan Binbonnet mee te delen. Gérard verzekerde mij, dat hij dat toch niet gedaan zou hebben, aangezien hij niet het plan had Binbonnet op te zoeken. Weer een raadsel! Een fabrikant, die een lange reis maakt om z'n zaken af te doen en niet de moeite neemt om zijn makelaar te bezoeken Na de koffie verlieten wij het hotel en ik gaf mij over aan de lei ding van Gérard. Hij riep een taxi aan en even later gleden we oyer het glimmend asphalt in ,de rich ting van Montmartre. In een achter straatje in de buurt van Rue de Ri- galle, stopten we. Door de deur drong de benauwde walm van rook en drank naar buiten. Het geluid van een harmonica overstemde het geroezemoes van stemmen. Bevreemd keek ik Gérard aan. Ik zag een lichte weifeling in zijn ogen doch toen zei hij: „Vooruit, Monsieur Weavair. naar binnen. Het is hier niet goed, buiten stil te blijven staan. Ik ga u nu eens een stukje van het werkelijke Parijs laten zien. Vreem delingen komt men hier niet tegen". Ofschoon ik voor geen duizend dollar alleen was bjnngngestapt, \|olgde ik hem nu meer uit nieuws gierigheid. Ik wilde weten, wat Gé rard had bewogen juist hier naar toe te gaan. Door een gordijn, dat "door een grote neger met een litteken van rechteroor tot mond, werd opengehouden, kwamen we binnen. Het was of ik in de onderwereld te recht was gekomen. Rond mij zag ik, als door e.en waas, tengevolge van de rook, een uitgelezen serie boeventronies, waarvan sommige ons met kwaadaardige blikken op namen. Gérard stoorde zich echter aan niets en baande zich een weg naar een tafeltje in de buurt van de tap kast, waartegen een magere kellner met een kort vaalwit jasje, leunde. Terwijl ik me moeizaam tussen de muur en het tafeltje wrong om een stoel te pakken, stapte Gérard naar de tapkast, zeker om de bestelling te doen. Mijn mond viel echter open van verbazing, toen ik Gérard met teke nen van grote vreugde, de hand zag schudden van de waard, een man met het ongunstigste gezicht, dat ik ooit had gezien. Ze bleven genoeglijk met elkaar staan praten, als mensen, die oude herinneringen ophalen. Ik had Gé rard nog met zo levenslustig gezien. Hij spralf even tot de kellner, die mij een glas cognac bracht. Zelf bleef hij nog enige tijd in een ge animeerd gesprek met die vreselijke man. Er werd hard gelachen; blijk baar werden er grapjes verkocht. Na een minuut of tien kwam hij weer bij mij terug en. begon met het een en ander te vertellen over het Parijse leven, iets dat mij maar ma tig interreseerde. Ik voelde mij een tikje beledigd. Het zou zeker een gewone beleefdheid geweest zijn, als hij zijn excuus had aangeboden voor zijn lange wegblijven. Hij scheen het te merken, want plotseling, zijn verhaal onderbrekend zei hij: „Het spijt mij, Monsieur Weavair, dat ik U zo lang alleen liet, maar ik werd zo in beslag ge nomen door het weerzien van een oude vriend dat ik voor een moment uw gezelschap vergat. Die man heb ik eens het leven gered." (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 5