Nieuw Dr. van Mook: Het is geen strijd van volk tegen volk Veel vernielingen en branden op West-Java HULDE EN GEBED Chinezen lijden vooral onder de Republikeinse terreur Voor Alkmaar en omgeving Het 8ste leerjaar LANDVOOGD GEEFT REKENSCHAP Zo spoedig mogelijk vorming van Verenigde Staten van Indonesië r\R. VAN MOOK, de luitenant-Gcuverneur-Ceneraal heeft gisteren voor radio-Batavia een rede gehou den, waarin hij zeide behoefte te gevoelen reken schap te geven van de huidige toestand en van de gebeurtenissen van de vijf dagen sedert de Regering het ernstige en moeilijke besluit moest nemen de weg van onderhandelingen met de Republiek voorlopig te verlaten. De Regering wist, aldus de landvoogd, dat de ondernomen actie door velen in de wereld zou worden beoordeeld als een daad van Nederlandse agressie. Het is echter altijd moeilijk gevallen als deze te beoordelen. Bijzonder moeilijk is echter het geval van de Republiek, waar de uiterlijke vormen zo sterk de innerlijke tegenstrijdigheden verbergen Republiek bleef een gesloten wereld Tegal bezet Op Sumatra zuiveringsacties rond Medan en Padang BENOEMINGEN IN BISDOM ONS Landing aan Z.-kust van Java? De toestand in Cheribon Normale leven goeddeels hervat Soebang volkomen verwoest Voor hen die vielen J Laatste nieuws Zware gevechten op Java en Sumatra NIEUWE NEDERLANDSE MISSIE-BISSCHOP Father Hettinga van Mill Hill „SALVO" 'n Nieuwe soldatenkrant HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten*L- DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3 40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum ƒ2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Buiten God is t nergens veilig (Vondel) ZATERDAG 26 JULI 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11287 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red), K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank NU de Tweede Kamer het wets ontwerp tot wijziging van de Leerplichtwet heeft aangenomen, staan twee 'dingen ugst. Ten eerste, dat de Eerste Kamer in het wetsontwerp geen verande ringen meer kan aanbrengen. Ze kan het aannemen of verwerpen. Het eerste lijkt ons waarschijnlijk. Ten tweede, dat. als het voorstel van minister Gielen aangenomen wordt, de wijziging in elk geval zal ingaan op 1 September van dit jaar. Het lijkt daarom niet ondienstig, op enkele bepalingen te wijzen, die voor de betrokkenen van belang zijn. DAT zijn in de eerste plaats de verzwaarde straffen, die op schoolverzuim gesteld zijn. Bij de eerste overtreding zal de kantonrechter nu een boete kunnen opleggen tot honderd gulden. Bij een tweede overtreding binnen zes maanden kan veroordeling volgen tot een boete van driehonderd gul den of tot hechtenis van een maand. Bij elke volgende overtreding bin nen zes maanden wordt geen geld boete meer opgelegd, maar volgt veroordeling tot hechtenis, van ten hoogste drie maanden. Het schoolverzuim wordt dus duurder enriskanter. Hierdoor zal een eind komen aan de praktijk van vele ouders, die hun kinderen aan het onderwijs ont trokken en lachende de ge"nS® boete betaalden, die ruimschoots vergoed werd door de geldelijke opbrengst van de arbeid, die de kinderen verrichtten. Bovendien zal de veroordeling veel sneller kunnen volgen. Onder de huidige wet krijgen de ouders eerst een waarschuwing, een z.g. aanzegging, waarin met proces-ver baal gedreigd wordt bij voortgezet schoolverzuim. Deze aanzegging komt te verv?Jï len en reeds van het eerste verzuim kan zodra gebleken is dat het on geoorloofd is, onmiddellijk proces verbaal worden opgemaakt We kunnen wel zeggen, dat hier door de procedure enkele maanden korter wordt. In de toekomst zal het dan ook niet kunn^n men, dat er maanden en maanden verlopen zonder dat overtredende ouders iets naders horen over verzuim van hun kind.. f BIJ het beoordelen van dit wets ontwerp moet goed onderscheid worden gemaakt tussen de acht- jarige leerverplichting en het ach St Populairr'zegt men m'eestah het achtste leerjaar wordt af£schaftJ Dit is onjuist. Het achtste lee jaar blijft bestaan en er zullen tal we scholen zijn, vooral meisjes scholom waar dit achtste leerjaar ook in de toekomst trouw zal wor den gevolgd. Vooral op dc meisjesscholcn Js dit onderwijs zo door en doorprac tisch en op het leven gericht, dat het de hoogste waardering heeft van de ouders, die ernst maken met de opvoeding van hun kinderen. Wie wel eens in de gelegenhe is geweest om te zien welk schit terend werk hier geleverd wordt op S „„bied van de vrouwelijke handwerken en de huishoudkunde, zal hiervan zeer onder de mdruk gekomen zijn. We spreken wel eens over'min der goede resultaten van het onder wiis Op dit gebied is er echter in de laatste jaren een enorme voor uitgang te constateren, en wanneer we zien dat vele meisjesscholen biina al haar leerlingen in het ze vende leerjaar een diploma naaien kunnen bezorgen en m het achtste leerjaar een diploma cos tuumnaaien, dan begrijpen we de vrees van de tegenstanders van de wetswijziging, dat dit mooie onder- wiis er de dupe van zou worden. Ook op vele jongensscholen wordt door het geven van voorbereidend landbouwonderwijs en onderwijs in handenarbeid een grondslag gelegd voor verdere practische bekwaam heid van deze leerlingen. r\IT achtste leerjaar wordt dus D niet afgeschaft. Maar wel zal de' verplichting om dit leerjaar te volgen tijdelijk, nl. tot 1950. opge schort worden. t Zulks betekent, dat in de toe komA de kinderen slechts verplicht zullen worden tot het doorlopen V Hebben" dezfzeven leerjaren doorlopen en zijn ze nog geen der tien jaar. dan zullen ze echter ook nog het achtste geheel moet envoi- gen. Practisch zal dit niet vaak voorkomen. Het spreekt vanzelf, dat de kin deren niet zeven jaar op de la8®>"e school behoeven te blijven Ze kun nen hun leerplicht ook vervullen op de Ulo-scholen, op de middelbare scholen en op de door de Mmister van Onderwijs erkende lagere.1f"<i en tuinbouwscholen en nijverheids SCNieunw is in het ontwerp echter de duidelijke verplichting voor leerlingen, die deze scholen bezoe ken, om het onderwijs ook trouw te volgen. Ze zijn dus niet meer, zoals vroeger, vrijgesteld van leer plicht zolang zij deze scholen be zoeken, maar zij zijn juist ond r- worpen aan de leerplichtwet en het zal niet meer voorkomen, dat men ..zogenaamd" zijn kinderen naar een huishoudschool zendt om ze onge straft thuis te kunnen houden. Er zijn zo nog enkele verande- 1 ingen. Kinderen, die om welke reden dan ook, vrij laat of-helemaal niet in het zevende leerjaar komen, worden vrij van leerplicht op de dag dat ze veertien jaar worden, onverschillig in welk leerjaar ze zitten. En slechts die kinderen van elf jaar en ouder zijn van leerver plichting vrijgesteld, die meer dan 6 km van de school af wonen. Al deze maatregelen worden dus van kracht als de Eerste Kamer er haar fiat aan geeft. En dat is, zeiden we al, nagenoeg zeker. Reeds in Februari 1946 had de Nederlandse regering op grond van de Koninklijke rede van 7 Decem ber 1942 het recht op zelfbeschik king van het volk van Indonesië er kend; daarom had de Nederlandse regering in de overeenkomst van Linggadjati uitdrukkelijk als doel van haar beleid gesteld de oprich ting van de Verenigde Staten van Indonesië, die als gelijke met Ne derland zouden samengaan. Was het begrijpelijk, dat de republikeinen met enig wantrouwen uit vrees voor een terugkeer der koloniale verhou dingen hiertegenover stonden, in November-December 1946 was daar geen reden meer voor. Gemaakte af spraken pleegt Nederland nauwkeu rig na te komen. De republikeinse wereld bleef intussen een gesloten wereld Niet gemakkelijk viel waar te nemen, wat zich daarbinnen afsneelde; tegelijk bleef de republikeinse propaganda Nederland en de Ne derlanders afschilderen als bela gers van de vrijheid van Indone sië, tegen gemaakte afspraken in. Ook internationaal bleef de repu bliek zich dringen op de plaats van geheel Indonesië. Eveneens tegen gemaakte afspraken in gin gen republikeinse organisaties voort gewelddadige acties te voe ren en bedreigingen te uiten tegen hen, die samenwerking met ons hadden aanvaard. Iedere samen werking werd door Djogja afge wezen; Djogja bleef in gezelschap van Japanners en Duitsers, deser teurs, Westerse en Oosterse avon turiers en profiteurs. De republiek was oorzaak, dat Nederland een militair apparaat moest handhaven, daar de republiek de belaging der bezette plaatsen voortzette. Steeds werd samenwer king moeilijker, de geest van wan trouwen en vijandschap kon niet worden bezworen. De noodzakelijke discipline om een goed en betrouwbaar rechtsap- paraat op te bouwen was verdwe nen. Langzamerhand keerden de In donesiërs zich zelf tegen de repu bliek, niet tegen de onafhankelijk heid. Dit kwam eerst naar voren in de bezette steden van Oost-Indone- sië en Borneo, langzamerhand in toenemende mate binnen de repu bliek zelf. Hoe onjuist de voorstelling van zaken is als zou de Nederlandse re gering wegens afwijzing van een klein onderdeel van haar voorstel len tot de huidige actie hebben be sloten, meende dr. van .Mook onno dig te herhalen. De grondslag voor een werkelijke rehabilitatie dreigde steeds smaller te worden doordat de vijandelijkheden steeds toenamen. Het is geen strijd van volk tegen volk: dit hebben de gebeurtenis sen der laatste vijf dagen zeer dui delijk aan het licht gebracht. Ner gens waar onze troepen kwamen werd vijandschap ondervonden. Integendeel, de algemene reactie is een van verlichting, dat einde lijk bij overeenkomst de toestand van strijd en terreur gaat verdwij nen. f Dat bij zulk een uitgebreide actie zeer weinig verliezen werden gele den is een feit, dat boekdelen spreekt. De betreurenswaardige po litiek van de republiek van ver schroeide aarde is weinig anders dan een kapitaalsvernietiging op grote schaal en in de meeste gevallen een vernietiging van niet-Indonesisch bezit. Ten diepste betreurt de regering de brandstichtingen en vernielingen die in een aantal steden hebben plaats gehad en waarin met name de huizen en bezittingen van de Chi nezen het middelpunt waren van vandalisme en roofzucht. Met de grootste nadruk wil de regering er op wijzen, dat de strijd wijze niet een is van een volksoor log en dat daarmede is aangetoond de noodzakelijkheid van een goede gemeenschappelijke politie-organi- satie ten behoeve van de binnen landse veiligheid. De regering doet een beroep op allen in de gebieden waar Nederlandse troepen de veilig heid handhaven met alle kracht er aan mede te werken, dat zo spoedig mogelijk de taak voor orde en vei ligheid door een normaal geconstitu- tioneerde politieorganisatie kan worden overgenomen. Het zal daardoor mogelijk wor den in deze delen van Indonesië de staatkundige organisatie op te bouwen om tezamen met Oost- Indonesië en Borneo de Verenigde Staten van Indonesië te vormen. De regering zal hiermede niet lan ger wachten dan nodig is, tot her stel en vrijheid in deze gebieden en het organiseren van een regel matig bestuur. Rehabilitatie van transport, eco nomische productie en economisch verkeer zal met kracht ter hand ge nomen worden. De regering roept vooraanstaande figuren uit de Indo nesische wereld op zich voor deze constructieve arbeid ter beschikking te stellen. Daardoor worden de be langen van volk en veiligheid van Indonesië sneller en beter gediend dan door vorming ener organisatie, die onmachtig is gebleken in het vestigen van een regelmatig staats gezag. Niets zal de regering aangenamer zijn dan spoedig het ogenblik te zien aanbreken, waarop het pro gramma van Linggadjati zal kunnen worden uitgevoerd. Dr. van Mook besloot met een op roep om samen Indonesië te maken tot een welvarende natie, welke het zijn kan. En dat het, indien het zijn vrijheid behouden wil, worden moet. De regering richt deze oproep tot allen, die Linggadjati aanvaar den en met haar de verantwoorde lijkheid beseffen voor herstel van vrede, recht en welvaart in Indone sië. BATAVIA, 26 Juli. (Reuter) Vol gens onbevestigde berichten is een Nederlandse colonne, bestaande uit vierhonderd gevechtswagens en vrachtwagens met troepen, welke van het bezette Cheribon uit in Oos telijke richting oprukt, heden Peka- longan, halverwege tussen Cheribon en Semarang, genaderd. Tegal. 48 K.M. ten Oosten van Cheribon, is bezet en indien ook ~Pe- kalongan zou zijn bezet, zou hiermee de gehele weg langs de Noordkust van Java tussen Batavia en Sema rang in Nederlandse handen zijn. Het legerbericht van Vrijdagmiddag Het officiële legerbericht van gisteren zegt, dat de verliezen aan onze zijde sedert het begin van de acties bedragen 32 doden, 41 ge wonden en 7 vermisten. Over de acties zegt het legerbe richt: In WES T-J A V A werden Poer- wakarta, 18 kilometer ten Zuiden van Tjikampek, Pamanoekan, Mad- jaiaja, Tjitjalenka, Pasarboengoer en Pegandanbaroe bereikt en bezet. De ondernemingen Tjipetir en Pa rakan Salak in het gebied van Soe- kaboemi werden bereikt. Op deze ondernemingen had brandstichting plaats gehad. De tunnel bij Saksaat, in de spoorlijn BandoengPoerwa- karta, is in onbeschadigde toestand aangetroffen en bezet. Tjikalong-Wetan, gelegen beoos ten de lijn TjimahiPoerwakarta, werd bezet. In de buurt van de reeds ge noemde plaatsen Tjitjalenka en Madjalaja is door de republikein se gewapende troepen veel ver nield en verbrand: Luchtverken- ning wees uit. dat het bekende radiostation Malabar in brand staat. MIDDEN-JAVA: zuiverings acties hadden plaats in de omgeving van Banjoebiroe. OOST-JAVA: Pasoeroean werd bij verrassing bezet. In de om- i, geving van Probolonggo werden zuiveringsacties uitgevoerd, waarbij arrestaties werden verricht. Djati- roto werd bezet, waarbij de aldaar gelegen suikerfabriek in onbescha digde toestand werd aangetroffen. Tijdens de zuiveringsacties in de De nieuwe Nederlandse gezant in de Ver. Staten, mr. E. van Kleffens (midden) werd bij zijn aankomst met het s.s. „Veendam" in New York City verwelkomd door de Nederlandse zaakgelas tigde te Washington, mr. O. Keuchlin (links). Rechts dr. v. d. Mor tel, consul-generaal in Chicago. (Ass. Press P.) Oosthoek bij Pranjakan werd een Duitser gevangen genomen. De ver binding tussen Loemadjan en Djem- ber werd tot stand gebracht. In de stad Modjokerto hadden ge durende de nacht van 23 op 24 Juli infiltraties plaats. De daartegen ge nomen maatregelen hadden een vol ledig succes. SUMATRA: Bij Medan onder namen gewapende Republikeinse groepen in de nacht van 22 op 23 Juli aanvallen op het pas door Ne derlandse troepen bezette Bindjai, terwijl ten Oosten van Medan op enkele Nederlandse posten en pa trouilles werd geschoten. Ook in het nieuw bezette gebied rond Medan vinden zuiveringsacties plaats. De treinverbinding tussen Medan en Arnhemia werd hersteld. Rond Padang werden eveneens de zuiveringsacties voortgezet, zonder dat weerstand van betekenis werd ondervonden. Aanzienlijke hoeveelheden wa pens werden in beslag genomen. Aan republikeinse zijde bedroegen de verliezen hier enkele doden. Uit Palembang wordt bericht, dat Ba- roeradja, 150 km ten zuidwesten van de stad, werd bezet. De houding van de bevolking. De houding van de bevolking te genover de Nederlandse troepen laat nauwelijks iets te wensen over. Men toont zich hier en daar welis waar wat onzeker, doch elders, bij voorbeeld in Cheribon en in ver schillende plaatsen in de Preanger en in Oost-Java, werden de troepen met enthousiasme ontvangen. De be volking uit de omstreken van het vliegveld Kalidjati liep toe om hulp te verlenen bij h"et noodzakelijk her stel. Hierdoor was dit vliegveld Donderdag reeds voor gébruik ge schikt. Opgemerkt kan worden, dat bij de bevolking allerwege begrip blijkt te bestaan omtrent de taak van de Nederlandse troepen. Van tegenstand van enig gewicht is, uit militair oogpunt bezien, nau welijks sprake. Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd: tot districts-moderator van de Kath. Actie voor mannen en vrou wen in het district Wervershoof: Rector F. Lohman te Medemblik; Pastoor dr. J. van der Lugt te Warmenhuizen voor het district Heerhugowaard; voor het district Beverwijk Rector R. van Ginkel van Huize „Helio- mare" te Wijk aan Zee; tot moderator van de K.A. voor de vrouwelijke jeugd en de Gidsen werd te Den Helder (H.H. Petrus en Paulus) benoemd Pater P. Leender O.F.M. en te Zwaag kapel. S. Schut. Kapelaan M. Klijn werd benoemd tot geestelijk adviseur van de Ned. R.K'. Transportarb.bond afd. Groote broek. Het 16-jarige Engelse meisje Norma Parnaby, zal als tweede pilote meevliegen met de Hali- fax-bommenwerper, die van daag een tweedaagse tocht bo ven Europa gaat maken. Zij heeft een prijs gewonnen met haar opstel „Waarom ik pilote wil worden". BATAVIA, 26 Juli (Reuter) Het republikeinse legercommuniqué, he denochtend door Radio-Djokja om geroepen, maakt melding van een Nederlandse vloot voor de Zuidkust van Bantam. Waarnemers te Batavia zeiden, dat binnenkort een Nederlandse am- phibielanding aan de Zuidkust van Java zou worden uitgevoerd, waar schijnlijk in de nabijheid van de voornaamste haven Tjilatjap. Volgens een republikeins commu niqué zijn zes Nederlandse tanks met twee Brcngun carriers onder weg naar Lawang (ten Noorden van Malang) door mitrailleurvuur ver dreven. Volgens het communiqué, worden op verscheidene plaatsen van Middenjava gevechten gele verd, waarin de Nederlanders tanks gebruiken. Cheribon is tnans ook in Neder landse handen. In de omgeving van de stad is veel vernield, doch in de stad zelf is het normale leven goed- deels hervat. De komst van de Ne derlandse troepen heeft de Repu blikeinse bevelhebber volkomen verrast. Een groot aantal van zijn soldaten was nog aan de maaltijd, toen de eerste afdelingen de straten binnenrukten. Zelfs militaire papie ren en orders van het Republikeinse hoofdkwartier waren niet vernie tigd. De weg van Bandoeng naar Cheribon is door landmijnen op sommige gedeelten volkomen ver nield en verschillende bruggen zijn opgeblazen, hetgeen de opmars ech ter niet vertraagd heeft daar de ge nie deze door Bailybruggen verving. De bevolking van de dorpen en des sa's, volwassenen en jeugd groetten met opgestoken duim. In de omge ving van Cheribon trof men twee suikerfabrieken brandend aan. Een van deze is de „Sindang Laoel"-fa- briek, een der grootste van Java. Verkenningsvluchten boven een uitgestrekt gebied in West Java, dat toebehoort aan de AngloDutch Plan tation Company hebben uitgewezen, dat Soebang, het centrum van dit gebied, met inbegrip van de kracht stations volkomen is verwoest. Berichten van gisteren meldden, dat Soebang in brand stond. De eigendomsrechten van dit gehele ge bied zijn in handen van de Anglo Dutch Plantation Company, waar van de hoofdkantoren gevestigd zijn in Londen en Amsterdam. De Regering maakt tot haar leedwezen bekend, dat in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerappor teerd: Koninklijke Marine (gedurende het tijdvak 18 t.e.m. 24 Juli 1947): Serg. mar. Joh. van Waateringen, afkomstig uit Amster dam. Gesneuveld op 21 Juli 1947 t.g.v. vijandelijke actie. Mar. 3e kl. Z.M. W. Bruinsma, afkomstig uit Tzum (Fr.). Gesneuveld op 21 Juli 1947 t.g.v. vijandelijke actie. Korp. der mar. Tj. Nauta, afkomstig uit Broek onder Ak keren. Gesneuveld op 21 Juli 1947 t.g.v. vijandelijke actie. Koninklijke Nederlandse Landmacht (gedurende het tijd vak 16 t.e.m. 24 Juli): Serg. J. A. J. M. van Dooremalen, afkomstig uit Tilburg. Gesneuveld op 16 Juli 1947 bij Bandoeng. Sold. H. L. Rupert, afkomstig uit Bentelo. Gesneuveld op 16 Juli 1947 bij Palembang. Sold. H. C. A. Hesseling, afkomstig uit Glanerburg (Lon- neker). Gesneuveld op 16 Juli 1947 bij Palembang. 1ste It. A. G. van Os, afkomstig uit Utrecht. Gesneuveld op 21 Juli 1947 bij Tjibeber. Serg. D. Koote, afkomstig uit Middelharnis. Gesneuveld op 21 Juli 1947 te Tjimahi. Serg. J. Schotanus, afkomstig uit Gaasterland (Fr.). Ge sneuveld op 21 Juli 1947 te Tjileungsir. Sold. H. Mensink, afkomstig uit gem. Nieuw-Leusen. Ge sneuveld op 21 Juli 1947 te Leuweliang. 2de It. P. Bareman, afkomstig uit Axel (Z.-Vl.). Gesneuveld op 21 Juli 1947 omgeving Bandoeng. Korp. J. de Leeuw, afkomstig uit Haarlem. Gesneuveld op 22 Juli 1947 te Poeraseda. Sold. G. de Zoeten, afkomstig uit 's-Gravenhage. Gesneu veld op 22 Juli te Poeraseda. Sold. E. S. F. Peetsma, afkomstig uit Klazienaveen. Ge sneuveld op 22 Juli 1947 te Medan. 2de It. W. C. M. Feijnen, afkomstig uit Sprundel. Gesneu veld op 22 Juli 1947 te Medan. H. A. Peters (rang onbekend), mitrailleur bataljon, afkom stig uit Didam (Gld.). Gesneuveld op 22 Juli 1947 te Medan. Koninklijk Nederlands-Indisch Leger (gedurende het tijd vak 13 te.m. 19 Juli 1947): geen verliezen. In opdracht van de Niwin is door een carosseriefabriek te Eist de eerste „toneelwagen", bestemd voor het geven van uitvoerin gen voor onze jongens in Indië, vervaardiqd en afgeleverd. In vijf minuten tijds is deze wagen, welke achter een truck kan worden vervoerd, in een volledig toneel, compleet met verlich ting en radio, herschapen. We zien hier de wagen, waarvan de wand geheel uitklapbaar is, in „toneelstand". Binnen enige da gen zal het transport naar Indië plaats vinden. (v. Mourik P.) Volgens berichten van het Indo nesische persbureau Antara, wordt thans aan alle fronten op Java en Sumatra zwaar gevochten en nemen de Nederlandse luchtaanvallen in hevigheid toe. Van officiële Indonesische mili taire zijde wordt de val van Malang tegengesproken en geeft men te kennen, dat de tegenstand, welke de Republikeinse troepen bieden krach tiger wordt. Van Republikeinse zijde wordt de herovering van Modjokerto volge houden en republikeinse berichten verklaren, dat de Nederlanders uit deze stad zijn verdreven door sa menwerking van leger en bevolking. De Nederlanders zouden bij hun te rugtocht minstens 150 doden in de stad hebben achtergelaten. Ook be weren de Republikeinen, dat zij Tjitjalenka en Goenoengpati her overd hebben. De terugtrekkende Republikeinen passen vooral op de Chinese bevol king van Indonesië hun politiek van de „verschroeide aarde" toe. Reeds "gisteren deelden wij mede, dat vol gens schattingen van Chinese krin gen de schade bedraagt door de Chi nezen alleen- op West-Java geleden 5 millioen gulden. Ook het Leger bericht van gisterenmiddag maakt melding van vernielingen en brand stichtingen van Chinese eigendom men. In Salatiga heeft de Chinese wijk ernstig geleden aldus het Legerbericht door brandstichting en plundering. Te Medan op Suma tra werd de Chinese wijk Deli Toea bij het vertrek van de Lasjkars door hen platgebrand. In zijn radiorede heeft Dr. van Mook gisteren de brandstichtingen en vernielingen betreurd, die in een aantal steden hebben plaats gevon den en waarin met name de huizen en bezittingen van de Chinezen het middelpunt waren van vandalisme en roofzucht. Dr. van Mook zegde toe. dat de regering alles in het werk zal stellen om deze gebeurte nissen te beperken en om hulp te verlenen aan de individuële slacht offers hiervan. De Chinese consul-generaal te Ba tavia heeft Vrijdagmorgen een be zoek gebracht aan Krawang, Tji kampek en Renbandengkok. waar hij de door de Chinezen geleden schade opnam. Te Krawang zijn ongeveer 110 To ko's, huizen en rijstpellerijen afge brand, waarvan alle pellerijen en 83 toko's en huizen Chinees eigendom waren. De andere afgebrande hui zen stonden tussen deze Chinese eigendommen. Te Tjikampek zijn meer dan 130 Toko's, woningen en pellerijen afgebrand, terwijl alle Chinese winkels werden leegge roofd. In deze plaats was, behalve het station en de markt, alles wat verbrandde Chinees eigendom. Te Renbandengkok zijn 8 pellerijen en 10 woningen, alle aan Chinezen toe behorend, verbrand. Er kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. Alle Chinezen in deze plaatsen zijn vertoornd over de wijze, waarop het Indonesische leger de verschroeide- aarde-politiek uitvoert. Z.H. de Paus heeft father Nicolaus Hettinga, de missio naris van Mill Hill, een Fries van geboorte, benoemd tot Bisschop van Kashmir en Ka- firistan. Dit werd Woensdag te Mill Hill (Eng.) medege deeld, waar Father Hettinga als congregatie-overste aan wezig was ter bijwoning van het generaal kapittel zijner orde. Father Hettinga werd 8 Juli 1908 te Bolsward geboren en studeerde achtereenvolgens te Weert, Roosendaal en Mill Hill. Op 9 Juli 1933 trok hij naar de missie van Brits-Indië. Hij heeft daar gewerkt in het onherberg zame Peshawa, vlak bij de Khyber-pas, waar hij paria's en Mohammedanen kerstende en behalve volksscholen ook een college, een hogeschool en een technische school heeft gesticht. De Paus heeft het arbeidsveld van deze Nederlandse priester thans verheven tot bisdom en hem zelf tot eerste bisschop aangesteld. Naar wij vernemen zal er binnenkort een keurig verzorgd geïllustreerd maandblad ver schijnen onder hoofdredactie van Drs. L. A. M. Goossens, Majoor-Aalmoezenier, bestemd voor onze jongens bij land- en zeemacht. Het is een uitgave van Kath Thuisfront, Gedempte Burgwal 14, 's-Gravenhage. 1

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 7