Katholieke Landdag Hollands Noorderkwartier FILMS VAN DE WEEK KANTOOR VAN HET N.N.H.D. TE HOORN GEOPEND Openluchttheater te Bergen ZAAGSEL ETi LODE SE PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zaterdag 26 Juli 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN UIT OUDE TIJDEN Opvoering openluchtspel Ontslagen S.S.-er schiet zijn meisje dood Een juweeltje van architectuur „De Kringloop der Belangen Marktberichten Advertenties G. A. Conijn en Zn, Wilt u 'n beste Manchester broek E. W. V - I Langestr 37, Een fijnzinn V. Druk bezoek op de Kaasmarkt Nu de vacanties begonnen zijn, is voor de Alkmaarse kaasmarkt het hoogseizoen aangebroken; dat bleek gistêren op de kaasmarkt, waar dui zenden' 'vacantiegangers het bonte schouwspel kwamengadeslaan. In dichte rijen stonden de kijkers in carré rond het marktplein opge steld, toen de klok van half elf het begin van de markt aankondigde. Velen beklommen de toren en weer anderen namen een kijkje bij de Kleine Kaasmarkt, een knap stuk huisvlijt, waaraan de maker, C. Homma, 12 jaar gewerkt heeft en dat het marktbeeld in miniatuur, op schaal van 1 op 100, heeft weer gegeven, met de karakteristieke entourage van de geveltjes langs het plein. Ook in de binnenstad heerste heel de dag een levendige drukte; voor af was de Langestraat met de sproei wagen bewerkt, hetgeen op een warme dag als gisteren wel wense lijk is. De warmte, die geen invloed schijnt te hebben op het bezoek van vreemdelingen, heeft wèl invloed op de aanvoer van kaas; deze blijft dan ook zoveel mogelijk onder zeilen toegedekt en wordt direct na ver koop vervoerd. Onder de bezoekers bevond zich een gezelschap adelborsten van het Kon. Instituut voor de Marine te Den Helder, die o.l.v. dr. Voorthuy- sen een rondgang maakten. Wij vragen ons af. of het geen aanbeveling zou verdienen, om op drukke dagen als deze de wandel paden tussen de kaasstapels door wat breder te maken, om 't publiek in de gelegenheid te stellen het marktbeeld van wat dichterbij te aanschouwen. De kaasdragers zou den dan wel iets verder met hun zware lasten moeten sjouwen en het is mogelijk, dat zij daar bezwaar tegen maken. Als iedere Vrijdag liet de beiaar dier zijn vrolijke carillonklanken over de stad beieren, hetgeen aan de sfeer van deze dag zijn eigen bekoring geeft. „Cilli Symphonic" ALKMAAR. Dat de zaal van het Gulden Vlies maar matig bezet was, vond niet zijn oorzaak in een matig programma; het warme weer en de vacantie speelden hier een rol. Cilli Wang verdient een volle zaal en wij voorspellen haar bij een heroptreden onder gunstiger om standigheden een volle en enthou siaste zaal. Enthousiast waren de weinige bezoekers gisteravond niet minder over het interessante pro gramma, dat deze ge.estige danseres ons bood. Niet in alle nummers was zij een dansparodiste; het waren rreer de originele vondsten, vaak met gebruikmaking van handige trucs, die haar nummers zo interes sant maakten. Origineel bijv. was zij in het vo geltje en in de muskiet, waarmee zij groot succes boekte. Het meest enthousiast was het dankbare pu bliek om de kostelijke parodie van het mondaine danspaar, waarvan om een reprise geapplaudisseerd werd. Geestig was ook haar optre den in de Giraffe, terwijl zij in De Schilder en de Vrek naast goede dansen een fraai masker te zien gaf. Het is een zware opgaaf voor 'n artist, alleen een hele avond te vullen; maar Cilli Wang presteert het en doet het op uitstekende wij ze. FORT ZUIDWIJKERMEER WORDT OPGEHEVEN ALKMAAR. Naar wij vernemen zal wegens bezuiniging met ingang van a.s. Vrijdag 1 Augustus het in terneringskamp Fort Zuiderwijker- meer bij Beverwijk worden opgehe ven. De circa 160 geïnterneerden zullen worden ondergebracht deels in Fort Erfprins, deels in 't interne ringskamp Penjningsveer bij Spaarn- dam. GESLAAGD Aan de Universiteit te Amster dam slaagde onze plaatsgenoot C. M. Breed voor het doctoraal examen Engelse taal en letterkunde. APOTHEKEN De Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door de apotheek Schouten-Oele, Koorstr. 47. A.F.C.-nieuws Morgen speelt AFC I haar laatste thuiswedstrijd in dit seizoen. AFC- ers, de opgave is zeer zwaar, maar 't kan. Heel Alkmaar zien wij dus morgenavond aan de Wester weg. Aanvang 6.30. Tot morgenavond. De PPC-er. T.B.C.-POSTDUI VEN- VLUCHT Zondag jl. werd de eerste T.b.c- vlucht door de Alkm. Concourscom missie, bestaande uit de postduiven verenigingen Alcm. Victrix, Steeds in Spanning, de Postduif en Heiloo's Luchtpost, georganiseerd vanaf Hel mond met jonge duiven. Deze vlucht is een groot succes geworden voor de L'ighallen van het Centraal Zie kenhuis. waarvoor alle baten, die deze duivenvlucht heeft opgebracht, bestemd zijn. Reeds direct bij de opzet bleek deze vlucht de sympa thie te hebben niet alleen bij de z.g.n. „duivenmelkers", maar er bleek ook veel enthousiasme te bestaan bij niet-liefhebbers, die dan ook gaarne bereid waren een ere-prijs voor dit concours beschikbaar te stellen. Vele particulieren, firma's, en middenstanders, zowel uit Alk maar, Heiloo als Bergen steunden zowel geldelijk als in natura het Vermogensbelasting Vermogensbelasting is niet nieuw want op 26 Juli 1531 bepaalde ..Burgemeesteren en Gerechte" van Alkmaar, dat ieder poorter en inwoner een dubbele stuiver voor elke f 100.bezit moest be talen. Dit was voor hulp aan de stad. Men pikte het toen straffer in dan tegenwoordig. Huizen en inboedels werden geschat en wie op de bepaalde dag niet betaalde moest de daarop volgende dag de helft meer betalen. Wie het hier niet mee eens was zou bovendien worden gestraft. Spoedig werd deze maatregel herzien en werd bepaald, dat ieder, die niet vqor Vastenavond had betaald de dag daarna 10 stuivers moest geven. Gijzeling werd op grofe schaal toegepast. In onze tijd is het mogelijk om op allerlei manieren het werk van de regering te veroordelen zonder angst voor strafmaatregelen. streven der postduivenverfenigingen om deze vlucht tot een succes te maken. Meer dan 100 prijzen wer den beschikbaar gesteld. Het orga niserend comité kocht als hoofd prijs een radiotoestel en als 2e prijs een fiets aan, terwijl B. en W. van Alkmaar blijken van belangstelling in het streven van de duivensport toonden, door voor de eerste drie getoonde duiven een grote bronzen medaille beschikbaar te stellen. Het bedrag, dat afgedragen zal kunnen worden aan de Lighallen, zal de verwachtingen verre over treffen. Wij verheugen ons van harte over het succes dat daarmede geboekt is, doch de jammerlijke noot van deze vlucht is, dat zij voor vele lief hebbers zelf een ramp is geworden. De meeste „melkers" hebben door slecht weer onderweg een derde en meer van hun duiven verspeeld en mede ook daardoor zal deze vlucht nog lang in de herinnering van vele liefhebbers blijven bestaan. Tenslotte delen wij nog mede, dat de le prijs (een radiotoestel) ge wonnen werd door de heer H. Pel uit Heiloo en dat deze liefhebber tevens de medaille won, uitgeloofd door B. en W. van Alkmaar voor de drie eerstgetoonde duiven. De 2e prijs (een fiets) werd gewonnen door de heer J. Huiberts, Uitenbos- straat, Alkmaar. De uitslag is: 1. H. Pel. 2. J. Hui berts. 3. A. Doornekamp. 4. C. de Nijs. 5. v. d. Kamer. 6. C. D. Hui berts. 7. A. J. de Best. 8. Somers. 9. H. Bakker. 10. A. Doornekamp. 11. H. Pel. 12. N. Pol. 13. S. v. d. Meulen. 14. v. d. Elskamp. 15. N. Groot. 16. id. 17. v. d. Elskamp. 18. J. v. d. Idsert. 19. Bielsma. 20. C. Jansen. 21. H. Schipper. 22. B. B. v. Tricht. 23. H. Bouwens. 24. God- schalk-Noome. 25. Bleeker. 26. B. B. v. Tricht. 27. De Cocq van Delwijnen Jr. 28. A. Haring. 29. Pronk. 30. H. Pel. 31. Termaat. 32. W. Groot. 33. H. de Jager. 34. v. Vuure. 35. De Cocq van Delwijnen. 36. Rabeling. 37. Vrasdonk. 38. Teileman. 39. Egber- gen. 40. Rabeling. 41. De Waard. 42. M. Pater. 443. H. Mooij. 44. H. Pel. 45. Idem. 46. Schipper (A). 47. J. Huiberts. 48. Bielsma. 49. Praat. 50. P. Pronk. 51. H. Mooij. 52. Bouwens. 53. De Nijs. 54. H. de Jager. 55. Kra nenburg. 56. N. IJpma. 57. Admiraal. 58. v. d. Elskamp. 59. Idem. 60. De Cocq van Delwijnen Sr. 61. Idem Jr. 62. Van Vuuren. 63. H. W. Jansen. 64. Hijmans. 65. Kranenburg. 66. Middelburg. 67. J. v. d. Idsert. 68. Idem. 69. N. Wiese. 70. S. v. d. Meu len. 71. Jan Dingerdis. 72. Cor Jan sen. 73. Jac. Al. 74. J. Dingerdis. 75. P. Pronk. 76. B. B. van Tricht. 77. V. Leerdam. 78. N. IJpma. 79. H. Bouwens. 80. v. d. Elskamp. 81. N. IJpma. 82. Oldenburg. 83. Somers. 8. G. Schippers (P). 85. C. Jansen. 86. Landsaat 89. H. Bouwens. 88. Rabeling. 89. H. W. Jansen. 90. A. Doornekamp. 91. v. Elskamp. 92. Hoed. 93. Bielsma. 94. Middelburg. 95. A. Doornekamp. 96. A. de Jager. 97. idem. 98. B. Telleman. 99. Olden burg. 100. G. de Nijs. 101. H. de Ja ger. 102. G. de Nijs. 103. A. Haring. 104. Jac. Al. 105. G. J. Pijper. 106. A. Doornekamp. 107. Kaper. K.A.B.HOEKJE 1. De afdeling Landarbeiders is steeds een rustige en onopvallende vakafdeling geweest. Grote activiteit was voorheen niet mogelijk. Daar schijnt kentering in te komen. We vernamen tenminste plannen voor een waardige viering van het Pa troonsfeest op 10 Augustus. H. Mis met ontbijt staan op het programma, waardoor men de on derlinge band hoopt te verstevigen. Als bijzondere tractatie, verloting van toegewezen goederen en rijwiel banden. Moge deze dag het begin zijn van een opbloeiende activiteit onder de land- en tuinarbeiders. 2. Van 912 en 1619 Januari '48 is er te Bergen speciale retraite voor K.A.B.-ers. We hopen dat de afdeling Alkmaar ook goed vertegenwoordigd zal zijn. Het zal ons goed doen, als we weer eens los komen uit de ver warring van deze tijd, om even ons kompas te controleren. Daarom moe ten we nu reeds beginnen met spa ren. 3. In de Wieringermeer zijn ver schillende arbeidskampen, waar ook van onze leden vertoeven. Het is goed, als zij weten dat op iedere leestafel ter lezing moet liggen het Kath. dagblad „De Volkskrant". De kosten worden gedragen door een landelijke commissie voor Cultureel werk. Eventuële klachten kunnen door- gegeyen worden aan de Districts- bestufirder der K.A.B. ten Alkmaar. JULIANA-SCHOOL U.L.O. ALKMAAR. De volgende leer lingen slaagden voor het ULOrdipl. A: Simpie Bierman, Dora de Boer, Lies Broers, Nel Caarls, Joke Ding jan, Anneke van Etten, Toto van Helden, Tiny v. d. Kamer, Gré Koot, Corrie Krom, Ria Kroon, Corrie Kuys, Nel Lubke, Jo Leuvel, Annie Nieuwenhuizen, Gitta Pronk, Ria Pijnappel, Agnes Runderkamp, Ina van Slingerland, Nel v. d. Togt en Awine Zoon. Zilveren Professiefeest Moeder Agnefa Op 29 Juli a.s. hoopt de Eerw. Moeder Agneta in 't Moederhuis te Delft de dag van haar zilveren pro fessiefeest te vieren. Zij werd gedu rende de jaren 1937-1945 Overste van het Sint Elisabeth ziekenhuis te Alkmaar, waar zij vooral de laatste oorlogsjaren veel goed werk heeft verricht. Thans vervult zij de functie van Algemeen Overste van de Eerw. Zusters Augustinessen te Delft al waar ook 't feest gevierd zal wor den. Gelegenheid tot feliciteren is er in de St. Hippolytusstichting te Delft van 3.30—4.30 uur op de feest dag van 29 Juli. FILMS VAN DE WEEK Deanne Durbin in De Rustende Jager Met bijzonder veel ger^oegen kun nen wij deze film aanbevelen. Dean ne Durbin heeft altijd een geheel eigen plaats ingenomen in het hart van de bioscoopbezoekers, en wel om haar sympathieke verschijning en optreden, dat precies is afge stemd op de verwachtingen van haar bewonderaars, en ten tweede om haar'stem, die in talrijke ver frissende zangnummers tot ons spreekt. Als partners heeft zij Fran- chis Tone en Pat O'Brien, resp. com ponist en Deanne's stiefbroer. Zij tracht door middel van de laatste, die als butler werkzaam is, door te dringen tot de eerste, om een plaats als zangeres te veroveren. Zoals vanzelf spreekt, mislukken haar pogingen herhaaldelijk, waarbij haar moeilijkheden nog aanmerkelijk ver zwaard worden, doordat'zij verliefd wordt op de componist, waarvan hij in het begin totaal onkundig is. Ter geruststeliing kunnen wij echter zeggen, dat ook hier het einde gun stig en gelukkig is. De film „De zuster van zijn huis knecht" is een zeer vlot gespeelde Amerikaanse film, waarbij men van het begin tot het eind geniet van de vele amusante en geestige situaties, die, hoe kan het ook anders, alle draaien om Deanne Durbin. Haar spel vergelijkende met dat uit haar films van voor de oorlog, is het merkbaar, dat zij rijper is geworden en haar spel meer verantwoord is. Wordt vertoond vanaf 25 t.m. 30 Juli 1947 in Bioscoop Theater „De Rustende Jager", Bergen N.H. MOTOR- EN AUTO- INZEGENING TE BEEMSTER Gisterenavond, op de feestdag van St. Christoffel, de patroon der auto- en motorrijders, kwamen op het plein van de parochiekerk van St. Jan de Doper te Beemster en kele tientallen vrachtwagens, luxe auto's en motoren bijeen om op plechtige wijze ingezegend te wor den. Het initiatief lot deze plech tigheid was uitgegaan van de R.K. Auto- en Motorclub „Perkam" (Parochiële Eerste R.K. Auto- en Motorclub) te Beemster, die op het ogenblik een dertigtal leden telt en op 24 Maart van dit jaar werd op gericht. Pastoor Leipzig verrichtte de inzegening. Nadat hij de wagen bestuurders om zich verzameld had, sprak hij enkele woorden ever St. Christoffel, de heilige van het moderne verkeer, en vergeleek hij het auto- en motorrijden met het leven, dat ook een start heeft, een vaart en een stilstand. Hij haalde de betekenisvolle wcorden van St. Paulus aan, die zegt, dat velen lopen om de prijs, doch dat een die slechts behaalt. Zo trok hij een gelijkenis met het bovenna tuurlijke leven Na deze korte opwekking bad hij het volgende gebed in het Neder lands en Latijn: „Zie genadig ne der, Heer God. op onze smeekbe den, en zegen dit voertuig door Uw heilige rechterhand; laat Uwe Hei lige Engelen dit vergezellen, om allen, die daarin zullen rijden, van alle gevaren bevrijd te houden; Gij hebt de Ethiopiër, toen hij op zijn wagen de Heilige Boeken zat te lezen, door Uw Leviet Philippus het geloof en de genade verleend; toon ook zo de weg tot het heil aan Uw dienaren, opdat zij door Uw genade geholpen worden, en im mer op goede werken bedacht zijn, om eindelijk na al de wisselvallig heden van weg en leven de eeuwi ge vreugden verdienen te bereiken. Door Christus onzen Heer. Amen". Daarna begaven alle chauffeurs zich naar hun voertuig, en be sproeide pastoor Leipzig de in twee rijen opgestelde auto's en motoren met wijwater, waarna deze sobere plechtigheid ten einde was. Iedere bestuurder zal een metalen pla quette ontvangen, welke hij zal kunnen bevestigen aan de carbu rator van zijn auto of aan het stuur van de motor. In totaal waren aan wezig 16 vrachtwagens, 12 luxe wagens, 1 tractor en 23 motoren. GESLAAGD BEEMSTEÈ Te 's-Gravenhage slaagde voor het examen M.O. han delswetenschappen A. de heer M. Noome uit Zuid-Oost-Beemster. BURGERLIJKE STAND BEEMSTER. Ondertrouwd Petrus Vogel, 29 jaar, en Lijda Brand, 28 jaar; Maarten Roos, 24 jaar en Cornelia Poeser, 21 jaar. Getrouwd: Wilhelmus Johannes Theod. Slaman, 27 jaar, en Elisa beth Schipper, 23 jaar. Overleden: Simon'Brouwer, 80 j„ echtgenoot van E. Pauw. HARMONIE-THEATER In tegenstelling met de vorige week biedt het Harmonie-theater zijn bezoekers deze week een pro gramma van het vrolijke genre, echt iets voor de vacantie. In „Zie je ze vliegen" maakt men de vele, ver makelijke avonturen mee van Bud Abbott en zijn vrienden, die via de kermis-exploitatie bij de vliegdienst terecht komen. Er zijn meerdere werkelijk aar dige opnamen, vooral van Abbatt en de zijnen bij hun capriolen in de lucht. Daar de Amerikaanse vlieg dienst zijn medewerking bij het ver vaardigen van deze film verleende, krijgt men tevens een goede kijk op het vliegwezen in Amerika. Het voorprogramma bevatte uitge breid binnen- en buitenlands nieuws en een aardig filmpje van Popey de Sailorman. CINEMA Deze week kan men in de Cinema een uitgebreid filmprogramma gaan zien. Veel internationaal nieuws, een bezoek van Prinses Juliana, en een alleraardigste tekenfilm. De hoofdfilm „Judy wordt film ster" is juist zoals geannonceerd is, een verzameling vrolijkheid en mu ziek, méér niet. Degenen die dit dus appreciëren en geen verdere eisen stellen, kunnen een avond wel ple zier hebben. We kunnen ons voor stellen dat ook voor deze „vrolijke onzin" nog tamelijk belangstelling kan bestaan. VICTORIA-THEATER Het mysterie van Priory Castle is de verfilming van een detective story van de bekende romanschrijver Edgar Wallace. Het verhaal is dat van 'n adellijke Engelse familie, die op het punt staat uit te sterven. De enigst leven de erfgenaam wordt door zijn moe der gedwongen een huwelijk aan te gaan, maar hij voelt hier niet voor. Er gebeuren geheimzinnige en rare dingen in het kasteel en Scotland Yard moet er aan te pas komen. De erfgenaam, Marius Goring, blijkt de verschillende moorden ge pleegd te hebben, en na de volledige bekentenis van zijn misdaden in zijn krankzinnigheidsvlaag, maakt hij zichzelf van kant. De film bezit een ietwat geforceerdespanning, maar laat overigens voortreffelijk spel zien, vooral van Marius Goring. Vooraf interessant wereld- en binnenlands nieuws. Alkmaars Bioscooptheater Boemelstudenten", met in de hoofdrollen Stan Laurel en Olivier Hardy, is een rolprent, zoals dat van deze filmkomieken kan wor den verwacht. Van het begin tot het eind wordt de toeschouwer meegesleept in een serie dolle frat sen, die de lachspieren geen mo ment met rust laten. Stan en Olivier" beleven de onmo gelijkste avonturen en komen zelfs op de universiteit van Oxford te- lecht, waar zij op de bekende stu dentenmanier worden ontgroend. Voor de liefhebbers van dit genre film werkelijk de moeite waard. Wereldnieuws en twee aardige voorfilmpjes maken het programma volledig. 15 Augustus naar Schagen Het bestuur van De Katholieke Landdag in Hollands Noorderkwar tier, dat vorig jaar wegens de nog te geringe vervoersmogelijkheden ,het organiseren van een landdag achter wege moe|t laten, heeft besloten dit jaar de traditie, die op 16 goed geslaagde landdagen kan terugzien, weer te hervatten en zal op 15 Augustus in de fraaie muziektuin te Schagen de 17de landdag voor de katholieken van Hollands Noorder kwartier organiseren. Het comité heeft gemeend het pro gramma voor deze landdag te moe ten aanpassen aan de geest van de tijd en heeft er vanaf gezien twee sprekers uit te nodigen. Als regel traden een priester en een leek op als sprekers voor de Landdagbezoe kers. Ditmaal zal er 'slechts één spreker zijn en het comité was zo gelukkig de heer Dr. Ch. Pacilly, Rector van het St. Janslyceum te Den Bosch bereid te vinden, te ko men spreken over „Katholieke Le venshouding". Dr. Pacilly, die voor heen leraar was aan het R.K. Ly ceum te Alkmaar, kennende, mogen wij verwachten, dat de landdagbe zoekers een inhoudvolle rede ten gehore zullen krijgen. Als tweede hoofdpunt staat op het programma de opvoering van het mysteriespel „Elckerlyck" door de Lekenspelers van Anton Sweers uit Bussum. Zij, die getuige zijn ge weest van de succesvolle opvoerin gen, die destijds o.l.v. Anton Sweers te Heerhugowaard zijn gegeven, zullfn het met ons eens zijn, dat, nu Sweers met zijn eigen toneelgezel schap komt, de verwachtingen niet Dr. Ch. Pacilly, Rector St. Jans lyceum te 's-Hertogenbosch, zal spreken over „Katholieke levenshouding" hoog genoeg gespannen kunnen zijn en de landdagbezoekers iets schoons te genieten krijgen. De Landdag begint om half drie; na het openingswoord door de Voor zitter van het Comité, burgemeester S. Bosma uit Oude Niedorp, zal de R.K. Jeugdbeweging aantreden; de verkenners en de gidsen, die na de vlaggenparade een lied ten gehore zullen brengen, ter inleiding van de rede van Dr. Pacilly; na diens rede zullen zij ook het mysteriespel „Elckerlyck" met een toepasselijk lied inleiden. Er wordt dan echter eerst nog een pauze gehouden. Het Comité zal er naar streven, dat voldoende zitplaatsen in de lom merrijke muziektuin van Schagen aanwezig zullen zijn en verwacht daarom uit alle dorpen en parochies van Hollands Noorderkwartier een grote opkomst op deze eerste land dag, welke sinds 1939 wordt gehou den. Ter dekking van de hoge onkosten zullen op 15 Augustus aan alle paro chiekerken Lariddagspeldjes ten verkoop worden aangeboden, niet alleen voor degenen, die voorne mens zijn de landdag te bezoeken, doch ook voor de andere parochia nen, die door het kopen van een speldje kunnen bijdragen tot het welslagen van deze 17de Landdag. Men wordt verzocht alleen die speldjes tijdens de Landdag te dra gen, die door het Landdagcomité worden aangeboden. Vermelden wij nog, dat een plech tig Lof, gecelebreerd door de H. E. Deken Harst van Den Helder, mode rator van het Landdagcomité na af loop in de muziektuin zal worden gehouden. Het Landdagcomité, dat door het overlijden van de heren Kramer uit Zd. Scharwoude en Doedens van 't Zand enkele vacatureshad gekre gen, is op de in Juni gehouden ver gadering aangevuld met de comité leden, mej. C. Deutekom, Schagen, penn. en de heren P. Luyckx te Den Helder en Jac. Weel te Zd. Schar woude. Men verzoekt ons voorts te mel den, dat donateurs ad f2.50 recht hebben op twee gereserveerde zit plaatsen en dat de entrée's zijn fl.20 voor zitplaatsen en f0.60 voor staan plaatsen, incl. belasting. Katholieken van Hollands Noor derkwartier, reserveert 15 Augustus voor de 17e Katholieke Landdag voor Hollands Noorderkwartier, te Schagen. GROENTEVEILING B„ P. EN O. BEEMSTER De omzet van de groenteveiling bedroeg tot 17 Juli 3.1. f 622.211.49 tegen I 625.601.28 in hetzelfde tijdvak in 1946. Alzo in 1947 f 3.389.79 minder. TUITJENHORN. Het vertonen van de film ~,De slag om Arnhem" ten bate van Kath. Thuisfront gaf een batig saldo van ruim 100 gul den. Het Thuisfrontcomité vestigt de'aandacht op het gebed voor In- aië en onze regering, voorkomende in het N.N.H. Dagblad van Maan dag j.l. Knip het uit en maak er gebruik van. De 23-jarige gewezen SS-er G. Knopf uit Amersfoort, die na een jaar internering op vrije voeten was gesteld, heeft gisterenavond omstreeks 7 uur de 19-jarige ser veerster, mej. B. H. van der B„ eveneens uit Amersfoort, met wie hij in onmin leefde, met een schot uit een cylinder-revolver van het leven beroofd. M.ej. v. d. B. had hem al herhaal delijk te kennen gegeven, dat zij de vertrouwelijke verhouding wilde beëindigen. K. bleef haar echter lastig vallen, zocht haar herhaalde lijk in haar dienstbetrekking op, totdat gisterenavond tijdens een wandeling op de Dorresteynseweg een twistgesprek ontstond, waarbij K. dreigde met een revolver. Het meisje liep weg, waardoor het eer ste schot ketste. Doch bij 't tweede schot drong de kogel in haar ach terhoofd. Zij moet vrijwel onmid dellijk zijn overleden. K„ die na zijn daad vluchtte, keerde later naar het slachtoffer terug en bleef daar volkomen over stuur zitten. Hij werd door de in middels gealarmeerde politie gear resteerd. Bij het verhoor bleek, dat hij de cylinder-revolver had geleend van de Amersfoortse korporaal R. Deze is eveneens in arrest gesteld voor een onderzoek naar zijn even tuele medeplichtigheid. EGMOND AAN ZEE De uit slag van de Donderdag te Egmond aan Zee gehouden draverijen is als volgt. Ingeschreven waren 26 paarden. lste prijs Dutch Hanover, berijder L. N. Ensing. 2de prijs Guy Hanover, berijder W. H. Geertsen. 3de en 4de prijzen zijn gedeeld onder Fille de Flandre (L. Ensing) en Clasine Ax- kit (Geertsen). Een verzoek aan de ouders EGMOND BINNEN De N.V. Naco deelde ons mede, dat in Eg- mond Binnen de kinderen midden op de weg liggend autonummers noteren, wat met het drukke auto verkeer levensgevaarlijk is. De ouders worden verzocht hun kinderen hierover ernstig terecht te wijzen. HEERHUGOWAARD Donder dagmiddag omstreeks 12 uur wilde een der arbeiders van de heer K. Oudeman het erf oprijden. Hij nam de bocht schijnbaar te kort, kwam met 2 wielen buiten de dam en werd toen, doordat hij te haastig remde, van de wagen in de sloot gegooid. Een overbuur wist de drenkeling op het droge te brengen. Met een nat pak en de schrik is dit ongeval gelukkig goed afgelopen. HEERHUGOWAARD Jan Steur, een bekend figuur uit Heerhugo- waard-Zuid, had het ongeluk met zijn fiets over een kat te rijden. De ruim tachtigjarige kwam hierdoor te vallen en bezeerde zich aan het gezicht. Hij werd bij een inwoner te Heerhugowaard-Noord binnenge bracht, waarna hij per auto naar huis werd vervoerd. Jan moet maar niet zo ver meer gaan. GESLAAGD SCHAGERBRUG. Onze plaats- genote mej. A. Hopman is aan de Huishoud- en Industrieschool te Alkmaar geslaagd voor de afdeling Huishoudkunde. „DOVES" HEILOO. Op de Nederlandse kampioenschappen voor meisjes te Den Haag werd Iny Jonker op het no. discuswerpen no'. 3 met een worp van 28.78 M. Bij de Nederl. kampioenschappen voor Junioren te Rotterdam werd J. v. Tiel zesde. Werkelijk een eer volle plaats! KI. Blokker werd op de 800 M. uit een veld van 30 lopers 8ste in een tijd van 2 min. 8 sec. Hiermede be wees hij de snelste Junior op deze afstand in Noord-Holland te zijn. Een ploeg van Doves ging jl. Zon dag op bezoek bij S.V.A. te Schagen. Het resultaat was: 6 eerste, 3 tweede en 2 derive prijzen! Bij de meisjes B was A. Couwen- hoven lste bij de nummers 60 M. hardlopen en verspringen. Mevr. A. KlerkBroek werd lste met kogelstoten kl. C met een worp Van 8.86 M. Bij de heren 100 M. (D) werd P. Hopman eerste. Bij de Junioren werd Oly op het nummer kogelstoten lste, terwijl W. Neefkes in soepele stijl op de 800 M. 2e werd. De meisjes estafetteploeg won met groot verschil de 4x80 M. K.A.J.-NIEUWS AKERSLOOT Woensdagavond even over acht doemt de invasie- vloot op van de Alkmaarse Kajot- MEN ZAL BEGRIJPEN, dat wij, die zo vaak berichten en ver slagen hebben geplaatst van ope ning van nieuwe zaken en nieuwe panden, ditmaal met bijzondere vreugde melding maken van de tot standkoming van de verbou wing van het pand Grote Noord 77 waar voorheen de heren Marx en zijn voorganger de heer Taverne zo vele jaren, vele goede diensten aan de mensheid hebben bewezen met hun apothekersbedrijf. In dit pand is van nu af geves tigd een kantoor van het Nieuw Noordhollands Dagblad, en daar mee is weer een van de idealen van ons bedrijf in vervulling ge gaan. Reeds lang bestonden plannen daartoe, maar o.a. de oorlog heeft de uitvoering ervan verhinderd. En na de bevrijding ging heel wat tijd heen met het verkrijgen van de ver eiste vergunningen en. die eenmaal in orde, met het beschikken over de nodige materialen. Maar nu is het dan zover. En de bekende Alkmaarse architect W. A. Keesom heeft met dit ontwerp een juweeltje van architectuur weer nieuwe lauweren toegevoegd aan zijn reputatie, terwijl de aanne mer Nannings, uit Hoorn, met zijn verschillende onderaannemers we derom uitstekend werk geleverd heeft. Zo mag het resultaat van aller arbeid weer met ere worden ge noemd, het Grote Noord is weder om een prachtig pand rijker gewor den. De opening is gisteren zonder feestelijkheden gepaard gegaan, maar velen hebben hun belangstel ling getoond voor de door fraaie bloemstukken van de leveranciers en ons personeel getooide kantoor ruimte, een unieke aanwinst voor de stad en voor onze onderneming. Onder de afgeplatte boog aan de entrée trok de verlichting van neon licht (van Super Neon, uit Utrecht) in het avonduur, tijdens het proef- branöen. veel nieuwsgierigen naar de kijkkasten met het laatste num mer van de krant en de foto-vitrines waar actuele foto's van binnen- en buitenlandse persbureaux hangen. ters .met het moederschip Anna- Marie. Het anker wordt geworpen en de withemden verspreiden zich waaiervormig over de kade. Als,het verzamelen geblazen wordt, vormt de Akerslootse K.A.J. een erehaag, waardoor de Alkmaarders optrek ken. Dan begint gezamenlijk een massale optocht naar het Meervo- gels-terrein, voorafgegaan door tam boers en vaandeldragers. De tam boers roffelen er lustig op los en tronen al wat leeft mee naar het sportterrein. Aldaar aangekomen, wordt er na het gebed onmiddellijk met de wedstrijden begonnen, die, gezien het vèrgevorderde uur, in razend tempo worden afgewerkt. Ondertussen zorgt de band der Alk maarders op uitstekende wijze voor enkele toepasselijke nummertjes. De uitslagen waren als volgt: hardlopen: 1. D. Kaandorp, Aker sloot. 2. Dunker, Alkmaar. Vèrsprin- gen: 1. van Hoof. 2. Dunker, beiden Alkmaar. Handbal: K.A.J. Aker sloot—K. A.J. Alkmaar 11. Na afloop sprak de voorzitter der Alkmaarse K.A.J. een kort dank woord en Werd de terugtocht be gonnen. Kajotters, na deze lichamelijke ontspanning gaan we a.s. Zondag 27 Juli allen ter bedevaart naar Heiloo, om ook onze geest te ver frissen, getrouw aan de leuze: Op voor God, Kerk en Land. Vertrek lopend vanaf het clubhuis om kwart voor negen. MIDDENSTAND S-DIPLOMA 'T ZAND. Voor het deze week gehouden examen voor de Vesti gingswet-Kleinbedrijf slaagden onze plaatsgenoten mej. Tiny de Wit Cd. en Mej. Joop de Wit Wd., alsmede de heren L. Buren en C. Klaver. Allen waren zij leerlingen van de heer N. P. Kramer, alhier. GESLAAGD 'T ZAND. Onze plaatsgenoot W. Doedens slaagde dezer dagen voor het toelatingsexamen M. T. S. voor de afdeling Burgerlijke Bouwkun de in 's Hertogenbosch. GEEN ANIMO 'T ZAND. Voor de vacant ko mende betrekking van wijkver pleegster voor Noord-Zijpe heeft zich na gedane oproeping geen enkele sollicitante aangemeld, o.dieleitane ent K. F. C. Filmkeuring DEN HELDER: Tivoli, Rome open stad, volw.; Witte, De piraten van Key West, 18 jaar. BREEZAND: Apollo, Lenteparade, 18 jaar; Zeebonken, alle leeft. ALKMAAR: Victoria, Mysterie van Priory Castle, 18 jaar; Harmonie, Zie je ze vliegen, alle leeft.; Ame- ricain, Judy wordt filmster, alle leeft.; A.B.T., Boemelstudenten, alle leeft. HOORN: Winston, Swing it, 14 jaar; Victoria, De Vrolijke Vagebon den, 18 jaar. ENKHUIZEN: Munt, De nacht heeft ogen, volw.; V-victory, alle leeft. SCHAGEN: Royal, Het boek der wildernis, 14 jaar. WIERINGEN: Cinema de Haan, De Zeehavik, 14 jaar. PERGEN: De Ruslende Jager, De zuster van de huisknecht, alle leeftijden. MEDEMBLIK: Scala, Liever lui dan moe, alle leeftijden. BERGEN. Zondag 3 Augustus, 's middags te half drie zal in het Openluchttheater der V.V.V. door het Zuid-Nederlands Toneel (Dir. P. Balledux) worden opgevoerd het vrolijk Harlekijnspel „De Kringloop der Belangen" van Jacinte Bena- vente, de Spaanse Nobelprijs-win naar. Deze bekende dramaturg, wiens spelen in geheel Europa be kendheid verwierven, greep bij het schrijven van de Harlekinade „De Kringloop der Belangen" terug naar dc motieven van de beröemde har- lekijnspelen, welke eeuwenlang de toneelstijl hebben beheerst. Deze spelen werden aanvankelijk opge voerd door rondreizende, Italiaan se speelgroepen, welke door heel Europa trokken en weldra een bui tengewone faam verwierven. Inte ressant is daarbij, dat de verschil lende personen, die in deze stuk ken optraden, gaandeweg ieder een bepaald standaardtype vertegen woordigen. Harlekijn, Colombine, Pierrot, Leander, Chrispijn, Dona Sirene. De kracht der spelers lag daarbij in het „lachende de waarheid zeg gen", in de luchtige spot, in de vro lijke ironie, in die directe, kinder lijke wijze waarmede het leven werd uitgebeeld. Men zal zich wellicht herinneren, dat in 1937 hetzelfde stuk inhet openluchttheater met groot succes werd opgevoerd door de bekende Alkmaarse toneelvereniging „Alber- dingk Thijm". De pers was uitbun dig in haar lof en drie voorstellin gen in het aan 1100 toeschouwers plaats biedend theater waren zo goed als uitverkocht. In de proloog vraagt de schrijver U slechts, uw geest weer kinderlijk te maken. De wereld is al oud en begint te bazelen; de kunst kan hierin niet berusten en, om een kind te lijken, veinst zij te stame len.Komt zien hoe die oude Po lichinellen u trachten te vermaken met hun kinderspel. De entrée is aan de buitenzijde op gesierd met een tweetal roodkope ren lantaarns, van de Hoornse Me- taalwarenfabriek, voorheen G. Scholten te Hoorn, de electrische aanleg is verzorgd door de heer Joz. Gerver te Hoorn, het stucadoors- werk is van de heer Jac. de Koning, terwijl de fa. Langereis voor het schilderwerk zorgde. Wanneer men de hal is binnenge komen, betreedt men, achter het glas in lood'der frontzijde, de voor hal van het kantoor met de loket ten en spreekkamer. Het kantoor is ruim en goed verlicht en van mo dern meubilair en practische kasten voorzien. Deze zijn, eyenals de be timmering, van de fa. Koger uit Alkmaar. Behalve over bulletinbor den en een showkast voor drukwerk van de drukkerij „Noordholland", beschikt het bureau over een luid spreker, waarvan de instaliatie is verzorgd door het Technisch bureau Kraak te Hoorn, waardoor het be langrijkste nieuws terstond kan worden doorgegeven. Het nieuwe kantoor van het N.N.H.D. is een sieraad voor Hoorn's hoofdstraat en zal zonder twijfel in de praktijk aan zijn taak beant woorden. Men kan er steeds losse nummers verkrijgen, advertenties en abonnementen en drukwerk op geven. Zo zal, in vernieuwde en moderne omgeving, dit oude apo- thekerspand in andere zin zijn goede diensten aan de mensen bewijzen! NOORD SCHARWOUDE, 26 Juli Aangevoerd: 130.000 kg aardapp.: eerstel. 8.409.70; bonken 9.7011.10 driel. 4.605.30; rode eerstel. 10.20 10.50; eigenh. 8.9010.30; blauwe eigenh. 8.6010.60; geel blom 8.10; 800 kg slabonen 1719.30; 135 st. bloemkool I 9.40; 15 kg tuinb. 4.90. WARMENHUIZEN, 25 Juli. Aangev. 128.000 kg aardapp.: eerstel 99.90; grove 7.6010.10; driel. 3.60 4.70; kleine 4.404.70; blauwe eigenh. 10.2010.60 grove 8.40; witte eigenh. 9.50; grove 8.10; bintje grove 9.309.50; 40 kg tuinbonen 5. LANGEDIJK, 26 Juli. Aange voerd: 91.000 kg aardapp.; eerstel. 9.1010.20; grove Schotten 9.80 10.50; eigenh. 9.4010.60; driel. 4.60 —5.40; kriel 4.60—4.80; 10.000 kg rode kool 4.905; 500 kg gele kool 5.80; 225 kg slabonen 14.20—15.50; 150 kg tomaten A 26.10; B 30.40. HEM, 25 Juli. Vroege aardapp. 8.208.60; groqe 9.9010; drielingen 4.805.00; kriel 4.705.00; blauwe Eigenheimers 9.5010.20; stambonen z. draad 914; stambonen 210; stoksnijbonen 1920; kroten 23.60; rode kool 55.50; bloemkool 531; bospeen 4.205.20; kruidenier 1343 Yellow 1539; kruisbessen 2165; rode kruisbessen 4560. WOGNUM, 25 Juli. Aardappelen, middel 7.509.90; afwijkend 78.20; grove afwijkend 6.407.50; kleine 4.80—5.70; blauwe eigenheimers 9.10 10.90, aanvoer 45000 kg.; zwarte bessen 90; rode bessen 4560; slabo nen 1620.70; appelen yellow 840; netmeloenen 32—88; snijboonen 3— 18; andijvie 2.803.40; kruidenierpe ren 1648; bosuien 910.90; knolbie ten 1.702.50; bloemkool 226; per ziken 6—30; per kg. 63—107; augur ken 135; morellen 3841; kom kommers 421; sla 210.20; kruis bessen 4080; tomaten 1031; bos peen 4.607; sjalotten 10. ALKMAAR, 25 Juli. Export veiling. Andijvie 2.805.50; spi nazie 410; postelein 212; worte len 1019; tomaten 2638; rode kool 2.504; bosuien 616 bieten 4yl4; sperciebonen 1923.50; stok snijbonen 3045; stamsnijbonen 7.5012; bloemkool 534; komkom mers 419; wortelen 919; selderie 46.50; peterselie 7.5011.50; sla 412* aardapp. 7.5012 en 45.50. AVENHORN, 25 Juli. Aangev.: 525 kg grove Schotse 8.609; 25.875 kg grote 9.109.90; 1350 kg driel. 4.505.40; 150 kg eigenh. grof 9.90: 1650 kg grote rood 10.7011.80; 1725 kg grof 9.30—10; 75 kg kriel 4; 15 zak dubb slabonen z. dr. 2.452.70. BOVENKARSPEL, 25 Juli. Aangevoerd 5100 baal: Schotse gr. 8.60—9.40; kl. 5.30—5.60; kr. 5.30— 5.60; rode eerstel. 0.109.70; Koop- man's blauwe 810.40; blauwe 9.40 —9.70; geelblom 8.10—8.40; eigenh. 9.409.70; 60 kg appelen 0.27; 750 kg augurken 0.02—0.07; 640 st. le bloemkool 0.06—0.14; 23 zak dubb. slabonen 0.14—0.15; 800 kg' bieten gr. 1.702.30; 500 kg rode kool 3.10 —3.80; 1075 kg gele kool 2.604.80. Weggevlogen 3 jonge post duiven, blauwband, gen. Holland 47 784359; idem 784356; idem 41 544856. Gaarne bericht aan P. J. PRONK, Fabriekstr. 46, Warmenhuizen. Vermist: een bont pink vanaf het' vliegveld. Inl. bij S. BAKKER, Voert 8, Bergen. Studerende jonge vrouw zoekt tegen de winter één of twee rustige ongemeu bileerde vertrekken op dorp in Noord-Holland. Br. no. 18230 bur. v. d. bl. af te geven. Houtzagerij Frieseweg 130, Alkmaar I I Ga dan met Uw B Bon naar Alkmaar I JTRZIJN TAL V naars wier per: bij alle voorkomenc den op de voorgron zij door eigen actie, het naar voren sc] bevriende relaties. I don is wekenlang h in rep en roer en - er dan verwachtin die in vele gevallen halte van het werk beantwoord. Uiteinc dit niet stimulerend taties zijn er dan oo van tijd ook naar. Z ervaren dat b.v. in het Mekka der 1 groepjes kunstenaai len bij de een of an handelaar en door d dere of mindere mal den worden, terend uit vervlogen dagen. Gelukkig maken d niet het leeuwenaande gilde der artiesten. Er hele land verspreid tal te vinden die op besc schien wel eens wat al wijze, hun werk aan gen. Het zijn de stille wij in alle beroepen die men vinden kan a der grote steden, in hi een wereldstad en op land. Zij gaan stil hun ren zich niet aan het om. Zo een stille werki wij onlangs te Leiden, minuten lopen van de het voormalige Pesthu gericht wordt tot leger de woning met ateliei Sengers. Sengers, een r nig woorden, een stille iemand die terdege oi hij zegt en doet. Deze trekken zijn v zijn werk te herkenner grotesk, niet daverend, een diep gevoel uit en kind.erlijk eenvoudig. E donna's, het zijn tere, 1: wenfiguren nochtans zweem van zoetelijkhei ijle sfeer kenmerken oi straties die hij o.a. ma, boekjes van de Vrouw I® Wegens vacantie I GESLOTEN 1 van 28 Juli-4 Aug. ZONDAG 27 J HILVERSUM I (301 I K.R.O. 8.00 Nieuws er 8.25 Inleiding Hoogmis; mis; N.C.R.V. 9.30 Nieu' 11.30 Gewijde muziek; Boekbespreking; 12.30 L 13.00 Nieuws; 13.15 Boei 13.20 Lunchconcert; 13.4 14.00 Concert; 14.30 Kat 14.40 vervolg concert; Thuisfront; 16.30 Zieken 18.30 Ned. S.trijdkrachter nieuws. K.R.O. 1£.45 Ov nen te Parijs; 20.15 De 21.15 „Moord in de Pau spel; 22.10 Avondgebed; ders Dagboek; 22.30 Ni Muziek van Mozart; 23.f HILVERSUM II (415 V.A.R.A. 8.00 Nieuws; tuin; 9.12 Postduivenber. se volksliedjes; 10.45 P Parade der Vereen. Volk 12.00 Postduivenber.; 12. dams Knapenkoor; 13. 13.50 Spoorwegen spreke sidentie orkest; 16.30 A portagedienst; V.A.R.A. re ,,K. na A."; 18.00 Nii Sport; A.V.R.O. 20.00 Ni Actualiteiten; 20.45 „1 Smaragd" hoorspel; 21.' Chevalier en zijn werk; Philharmonisch Orkest; MAANDAG 28 J HILVERSUM I (301 M 7.00 Nieuws; 7.15 Ocl 8.00 Nieuws en gr.pl.; 9.1 zoek; 11.15 Oude en nieu vers; 12.00 Amati-trio; 1 Piet Post; 13.00 Nieuws; jonge moeders; 17.30 Sp en actualiteiten; 17.45 Ri; 18.30 Ned. Strijdkrachter nieuws; 19.15 Onder de j lamp; 19.45 Departement! 20.40 Sprookje voor v< 22.00 Wereldconferentie 22.30 Nieuws; 23.15 spreekt; 23.57 Sluiting en HILVERSUM II (415 S V.A.R.A. 7.00 Nieuws; tendgymn.; 8.00 Nieuws e 10.20 Voor de zieken; 11. piano; 12.00 Vaudeville o Ensemble „Vincentino"; nieuws; 13.20 Accord 13.50 „The Prairie Rambl Voor de vrouw; 16.20 Cite 16.30 Muzikale causerie; Nieuws; 18.15 Tango-Rur 19.00 Alt en piano; 19.25 ziening Ouden van Dagen nieuws; 20.15 Residentie-o Deens Dansorkest; 22.45 Wielrennen; 23.00 Nieuwi platen. 21. De toehoorders prachtig plan, dat ze h wondering zwegen. M opgewonden gesprekker zwom naar voren. „Miji het wagen, prinses", zei gebaar met zijn vinnen „Als ik de beschikking paarden, zullen er in c dag honderd boormosse

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 8