Nieuw Voor-lndië wendt zich heden tot de Veiligheidsraad rote Bond J Prins Bernhard in Friesland NORMALE VERHOUDINGEN KEREN TERUG - Alkmaar ;rs geklopt EPERKING IELVERVOER I DIT BLAD! Voor Alkmaar en omgeving Op verkeerde wegert Indonesisch conflict voor de UNO Diplomatieke betrekkingen worden niet afgebroken Status-quo moet worden hersteld Interpellaties in het Britse Lagerhuis Besprekingen te Sneek Wat te Probolinggo verloren ging Londen voorstander van bemiddeling Schip met amonium- nitraat de lucht in Zuiveringsacties duren voort Joodse verzetslieden opgehangen Goedharten A W de hervatting zit de oede voor het S.E.W.- neteen raak ook. Nadat tegen de lat is gescho- ze bij de linksbuiten, elt om de S.E.W. doel- hard schot te passeren. e aftrap krijgt de links- uw een kans, die hij laat 3—1. Hiermede 't pleit beslecht, want S.E.W.'ers kranig vol, de A.F.C. aanvallen ge it een vrije trap, die erd genomen, kwam de -1, terwijl na ruim een lens een voorzet van de »oed werd benut 51. ofte 61, maar het had ook 71 kunnen wor sen paar haast niet te en werden nog onge- ;n. Zo kwam 't einde ;e overwinning, welke verdiende door betere aardigheid vooral in de geen beschouwing ge verschillende spelers, alleen constateren, dat lebben gewerkt om dit a at te bereiken, i afloop stroomde de enthousiaste supporters om de spelers een wei dde te brengen. meer, ons Harmonie- aecilia" was reeds voor n de wedstrijd gekomen ces van A.F.C. meer zetten, het veld sprak de heer ter scheidsr.comm. zijn i uit tot de nieuwe en wenste A.F.C. veel de vierde klasse, srd onder de opge- van de Harmonie St. tocht naar het clublo- rd. Dat 't daar feest was '.C. familie laat zich )e spanning van weken :en! 1 stap in de goede rich- gezet. Met dezelfde ani- Ldrift de weg voortgezet 'len er niet aan of nieu- n zijn voor haar wegge- VliegensvlugJong Donderdagavond had Paulowna Polder bo- handbalwedstrijd in onze meisjes een pit- weggaven, zodat de mes er niet aan te pas wedstrijd werd in pret- dhouding gespeeld, en der twijfel ook succes komst. te zullen in de maanden Juli Zaterdagen speciale rijwiel- die dagen althans in vele rijwielen met treinen naar nden van meer dan 40 km. ing geldt eveneens op de stus 1947 bij verzending per spoor aan de zadelveren duide- adres te voorzien. Adres- stations tegen betaling te neuriën van „Daar Verwonderd bleef de zijn oren. Hij dacht verbeelde. Maar het :rend liep hij er naar HooicredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm; minimum ƒ2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God. is 't nergens veilig (Vondel) DINSDAG 29 JULI 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11289 MET STIJGENDE ONRUST vol gen wij de ontwikkeling van het verzet in de kringen van de Partij van de Arbeid tegen de Ne derlandse actie in Indonesië. Die actie is Nederland met bloedend hart begonnen, omdat he.t absoluut noodzakelijk was, omdatde repu bliek onwillig en onmachtig was gebleken, te doen wat zij beloofd had. Dit is volkomen duidelijk vast komen te staan. Er werken in de Partij van de Arbeid en buiten haar, die haar nastaan -krachten, welke met allerlei drogredenen pogen aan te tonen, dat het toch nog wel anders had gekund. Zo spreken aanhangers van deze Partij op diverse verga deringen. welke overigens niet van deze partij uitgaan en zij nemen daar een standpunt in, dat volkomen van dat van de Partij en van het door die partij ganvaarde standpunt van de regering afwijkt. Natuurlijk is het verkondigen van afwijkende meningen in democratische verhou dingen het goed recht van bepaalde leden en van een minderheid. Maar hoe heeft men de Katholieke Volks partij belaagd en beloerd, om de actie van het z.g. voorlopige Kath. Comité voor de Rijkseenheid, die deels notabene door niet-leden van de partij geleid werd! Het beeld, dat de P.v.d.A. thans te zien geeft ten aanzien van de Indië-politiek, is heel wat somberder. Hadden een aantal prominente leden van de partij reeds eerder te kennen gege ven, dat zij zich met het partij standpunt niet konden verenigen, opnieuw hebben zij, en met hen an deren wij noemen ds. Aris, ds. Buskes, mr. v. Heuven Goedhart, Romijn, Stokvis en anderen zich tot het partijbestuur van de Partij van de Arbeid gewend, waarbij zij met de grootst-mogelijke nadruk verzoeken, bij de regering aan te dringen, op stopzetting van de „vij andelijkheden", op de kortst-moge- lijke termijn en op bemiddeling, „mede door inschakeling van de zusterpartijen in Engeland en India" Zij wijzen er op, hoe de feiten reeds het politioneel karakter der actie logenstraffen, waarbij zij blijk baar vergeten, dat het in dit uitge strekte gebied, waarin de republiek allerlei volledige oorlogsmaatregelen heeft getroffen, om meer gaat dan om het schoonvegen van bijv. een gebied als de Kalverstraat! Zij vra gen tenslotte om een buitengewoon congres, waarop.... Sjahrir moet ■worden "gevraagd, om het republi keinse standpunt uiteen te zetten. Wij dachten, dat de artikelen en beschouwingen in „Parool" bijvoor beeld dit standpunt wel al voldoen de recht hadden doen wedervaren en dat een man als Palar, die wij overigens gaarne respecteren, niet heeft nagelaten, om als Indonesisch nationalist zijn stempel op 't stand punt van de partij te drukken! Deze Nederlandse Partij van de Arbeid wil men nu Sjahrir doen uitnodigen, de man, die reden had om van Indië uit naar de Arabische landen per vliegtuig te „ontsnappen" en die nu doende is, een leger te vormen, dat tegen de maatregelen, welke Neder land nodig vond, zal optreden! Er bestaat in de kringen van de Partij van de Arbeid een eigenaar dige opvatting over het begrip de mocratie. Wij hebben daar al meer op gewezen en zullen voor de goede orde, niet nalaten dit te "blijven doen zolang de P.v.d.A. op het moment, dat het nodig is, de minder-prettige consequenties van dat begrip te aan vaarden, weigert, de juiste zin van het begrip democratie te aanvaar den. Zie naar de pogingen, om zus terpartijen in het buitenland in te schakelen, om deze Nederlandse aangelegenheid te doorkruisen. Zie de uitspraken van federatievergade ringen, als in Overijssel en in Haar lem, waar men, vergetend dat mi nisters dienaren van de Kroon en niet van de Partij zijn, met name de ministers van de Partij nota- bene! uitnodigt, om hun invloed aan te wenden, dat onmiddellijk maatregelen worden overwogen, om gebruik te maken van de goede diensten van Engeland, ten einde te komen tot staking van de gevechts handelingen, en een vredelievende oplossing mogelijkte maken. Het merkwaardige is, dat de tekst van de moties uit Haarlem en uit Overijssel vrijwel gelijkluidend zijn, hetgeen wijst op een zeker soort regieHet verkeerde is voorts, dat deze partij-instanties nog zo weinig van de vernieuwing in staat kundig opzicht, vergeleken bij de oude methoden van de S.D.A.P. ge leerd hebben, dat zij maar wat graag op de stoel van andere instanties, die hun eigen verantwoordelijkheid die nen te dragen, willen gaan zitten. Het verkeerde is bovendien, dat men orders geeft aan ministers, die, wij herhalen dat, benoemd zijn als die naren van de Kroon en niet als dienaren van de partij. Voor een juiste ontwikkeling van de politieke verhoudingen in ohs land zou het van belang zijn, indien de partij er in kon slagen, ook haar lagere in stanties van de juiste begrippen van een goede democratie te doordrin gen. Hoe verder men op deze wijze verkeerde wegen bewandelt, hoe moeilijker de situatie wordt in de samenwerking van zekere partijen.... Ds. Niemoeller geeft een verklaring Ds. Martin Niemöller heeft tij dens een interview te Oslo ver klaard, dat hij geen notitie zal ne men van de beschuldging van de Duitse bond van slachtoffers van het facisme, als zou hij dé nazi's hebben gesteunl Het is niet de eerste maal, aldus ds. Niemöller, dat ik op deze wijze word behan deld. De beschuldigingen hebben waarschijnlijk een politieke ach tergrond. yOOR-INDIE zal het conflict tussen Nederland en de Republiek aan de Verenigde Naties voorleggen. Pandit Nehroe heeft op een gisteren te New Delhi gehouden persconferentie verklaard, dat zijn regering besloten heeft zich heden formeel tot de U.N.O. te wenden betreffende de politionele actie in Indonesië Ook deelde Nehroe mede, dat de Voor-Indische rege ring besloten heeft zeer binnenkort de Nederlandse luchtpliensten het vliegen over India te verbieden. -V Op een desbetreffende vraag antwoordde Nehroe, dat niet de kwestie van onmiddellijke mili taire steunverlening aan Indo nesië in beschouwing was ge nomen. Ook betoogde Nehroe, dat zijn regering niet voorne mens is de diplomatieke be trekkingen met Nederland te verbreken. „Het eerste wat wij doen moeten is zien, hoe wij een einde kunnen maken aan de vijandelijkheden en ten tweede, hoe wij de aangelegen heid voor de Verenigde Naties kunnen brengen. Het verbreken van de diplomatieke betrekkin gen zou misschien een mooie geste zijn, doch wat wij op het ogenblik wensen, is iets te be reiken en niet slechts gestes te doen". Pandit Nehroe verklaarde ver der, dat van essentieel belang is, dat de vijandelijkheden on middellijk beëindigd worden en dat de status-quo van voor het begin van de agressie hersteld wordt. „Geen enkele verande ring", aldus Nehroe, „tot stand gebracht door agressie van het ene land tegenover het andere, mag worden erkend". Nehroe zei verder, dat de Verenigde Staten, Engeland en India eensgezind van mening waren, dat de vijandelijkheden zo spoedig mogelijk moeten eindigen, maar het was moei- Over hef Indonesische conflict Naar aanleiding van de gebeurte nissen in Indonesië, zullen Woens dag enkele labourleden van het Britse Lagerhuis interpelleren. Dri- berg zal minister Bevin de verzeke ring vragen, dat aan de Nederlan ders geen enkele militaire hulp zal worden verleend, noch door het le veren van wapens of uitrustingen noch door het trainen van troepen in Engeland of elders op Brits grondgebied. Bramail (Labour) zal aan de Minister van Koloniën Creech Jones toezegging vragen, dat Nederlandse troepen geen gebruik zullen maken van de haven van Singapore. Dezelfde afgevaardigde zal de onderminister van Marine, Dudgale, interpelleren over de da tum, waarop het vliegkampschip „Venerable" door de Britse regering aan Nederland zal worden verkocht en hem vragen of de regering bij haar voornemen blijft om dit schip aan Nederland over te dragen. DE VORDERINGEN VANUIT PALEMBANG GOUD GO ZILVER no IJZER 1 AARDOLIE KOLEN 'RICHTING NED TROEPEN SPOORLIJNEN RIVIEREN mtmivitit lijk te zeggen, zo vervolgde Nehroe, hoe zij zich in con- creto stellen dit doel te berei ken. Op de vraag of de Indi sche regering intrekken van de havenfaciliteiten voor Neder land overwoog, antwoordde Nehroe: „Wij zijn bereid de kwestie te overwegen, maar wij hebben ons er tot nu toe nog niet mee bezig gehouden". „Het wereldgeweten is diep ge schokt door de gebeurtenissen in Indonesië, want zij zijn de voorboden van het naderend einde der wereldstructuur, wel ke de Verenigde Naties hebben getracht op te bouwen'". „De gevolgen hiervan zijn verschrikkelijk om aan te zien. Het is thans tijd voor de grote en kleine naties om onmiddel lijk een einde te maken aan deze brutale methode om poli tieke doeleinden te bereiken". De meningen te Lakesuccess Het voorstel van de Unie van' voor-lndië om het Indonesische conflict aan ue V.N. voor te leggen wekt bij de V.N. geen verbazing, doch bezorgt de organisatie der V.N. moeilijkheden, daar dit vraag stuk dan zou moeten worden toe gevoegd aan de reeds zo uitgebrei de agenda van de veiligheidsraad. Deskundigen te Lakesuccess ver wachten, dat de actia van voor- lndië zal plaatshebben op grond van artikel 35 van het charter dat elk lid van de V.N. het recht geeft elk geschil of elke situatie „welke zou kunnen leiden tot internatio nale wrijving of aanleiding zou kunnen zijn tot een geschil" voor te leggen aan de Veiligheidsraad of de algemene vergadering. De Veiligheidsraad heeft nog op zijn agenda de Griekse kwestie en de beperking der bewapening. En daarna moet de Veiligheidsraad de kwestie der Brits-Egyptische be trekkingen behandelen, gerezen naar aanleiding van meningsver schillen over de onderhandelingen betreffende de verdragsherziening. De Veiligheidsraad- had verwacht met ingang van 20 Augustus een korte vacantie te kunnen nemen, voordat de algemene vergadering op 16 September bijeenkomt. Men is hier van mening, dat de Indonesische kwestie onmiddellijk in behandeling zal moeten worden genomen, indien zij op de agenda zou worden geplaatst. Het. is echter moeilijk in te zien., hoe het Egyp tische probleem kan worden uitge steld. daar immers de Egyptische premier, Nokrasjy Pasja, in Lake success aanwezig is om zijn land bij de behandeling te vertegenwoordi gen. Gehele prinselijk gezin naar Friesland? Op echt Friese wijze hebben de Friezen Z.K.H. Prins Bernhard op de eerste dag van zijn bezoek aan hun provincie begroet. Honderden zeil- en plezierboten, die deelna men aan een ter ere van de hoge gast georganiseerde vlootrevue, kruisten om de zilverwitte „Piet Hein", toen deze gistermiddag via het Tjeukemeer, Scharster Rijn, de Langeweerder Wielen en Noor der Oude Weg het Sneeker Meer opvoer. Hier kwamen besturen van water sportverenigingen aan boord. Te voren had de „Piet Hein" aangelegd bij de Scharster brug, waar de prins eerst in de woonschuit van de brug wachter van der Schuit een kop koffie was gaan drinken, om ver volgens een bezoek te brengen aan de Hollandia Zuivelfabriek. Ook Joure werd door de hoge gast be zocht. Burgemeester van Hastelaar begroette hem hier, waarna de prins in Alkmarijp een tweede zuivelfa briek bezichtigde, de „Zeven Val- den". Vergezeld door de Commissa ris der Koningin in de provincie Friesland, mr. H. R. Linthorst Ho- man, voer .Z.K.H. vervolgens in een eigen motorbootje van zijn jacht over de Zoutepoel. Plaatselijke mu ziekcorpsen stonden in bijna alle dorpen en plaatsjes opgestelde bij de aankomst van de prins. Zij brach ten na het Wilhelmus en het Friese volkslied vrolijke marsen en melo dieën ten gehore. Sneek Sneek was in feesttooi gehuld toen Meer dan duizend geleerden van dertig landen bezochten het vierde internationale congres van microbiologen, dat van 20 tot 26 Juli te Kopenhagen is gehouden. Op deze foto ziet men prof. H. Jörgensen, Denemarken, dr. J. W. Pette, Nederland, verbonden aan het Landbouwproefstation te Hoorn, dr. P. Ritter, Zwitserland, en dr. Otto Richard, Zwitserland. Prins Bernhard gisteravond kont na 8 uur bij het Sneker stadhuis arri veerde. De burgemeesters uit de Friese Zuidwesthoek en andere ge nodigden waren hier tezamen geko men om met Prins Bernhard infor mele besprekingen te voeren, die vanmiddag zullen worden voortge zet. De burgemeester van Sneek had voor deze gelegenheid een achttal heren uitgenodigd voordrachten te houden over verschillende onder werpen. De eerste van hen, de heer P. Sikkes, lid van de Provinciale Staten van Friesland, beschreef de Zuidwesthoek als een der meest waterrijke delen van Friesland. Ir. H. van der Molen, rijkslandbouw- consulent, als tweede spreker, zeide dat men moet komen tot een lagere kostprijs van zuivelproducten, wil ons land weer op de buitenlandse markt kunnen meetellen.. De heer R. J. Sipkes, inspecteur van 't lager onderwijs te Sneek en dr. E. B. J. Postma, rector van het stedelijk gymnasium, hielden inleidingen over cultuur. Ir. A. W. van de Poel, lid van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken van Friesland, sprak over de industrie, die in Friesland natuur lijk verband houdt met wat de boer voor zijn land en zijn gezin nodig heeft. Ook de gemalen (de prins be zocht hedenmorgen Europa's groot ste stoomgemaal te Takozijl) zijn hiervan 'uitvloeisels. Voorts heeft het water Friesland scheepswerven gebracht, waarop thans ook luxe jachten worden gebouwd (al zijn het dan nog geen Piet Heins). Dr. J. N. de Ruiter, Ned. Herv. predi kant, schilderde Sneek als het mid delpunt van het Friese godsdien stige leven. Burgemeester R. Reitsma van Wonseradeel sprak daarna over sociale problemen. De achtste spreker, de heer J. Gerbrandy, broer van de oud-mi nister-president, die voorzitter is van 't Waterschap de Sneeker Oud vaart, besloot de rij van sprekers met een korte voordracht over de strijd tegen het water. De burgemeester van Sneek, de heer L. Rasterhoff, zeide, dat de burgerij van Friesland's tweede stad de Piet Hein vandaag voor de twee de maal zag. De eerste maal was het echter met grote verbittering, want toen werd het jacht door de bezet ters naar Duitsland gebracht. Een Makhuizer gemberpop en een porceleinen katje uit Hindelopen werden daarop de prins als speci fiek Friese producten aangeboden. In Friese klederdracht gestoken meisjes dienden thee rond. De prins dankte alle sprekers voor hun uiteenzettingen, waarvan hij, zoals hij zeide, veel geleerd had. De Sneker Zeilweek kan de prins tot zijn spijt wegens zijn drukbezet programma niet bijwonen. Hij hoopte hiertoe echter het volgend jaar de gelegenheid te hebben. Vandaag zal Prins Bernhard niet, zoals oorspronkelijk in de bedoeling lag, naar Den Haag gaan, maar in Sneek blijven. Soetan Sjahrir, voormalig premier van de Republiek Indonesië (links) wordt begroet door Pandit Nehroe in dien^ verblijfplaats te New Dehli, kort na Sjahrir's aankomst per vliegtuig van Batavia Volgens het Ned.-Indisch depar tement van economische zaken is tweederde van de pakhuizen van Probolinggo op Oost-Java totaal vernield. Enige honderden tons ongepelde rijst, duizend ton stroop, 250 ton zout en enige tientallen tons mais gingen verloren. Dit is de balans van de vernielingen, door de republikeinen voor de komst der Nederlandse troepen op 21 Juli aangericht. Van de zijde van genoemd depar tement wordt nog toegevoegd, dat de haven door een aanzienlijk aan tal prauwen versperd is. Een be langrijke hoeveelheid suiker is door de republikeinen achtergelaten. In de omgeving van Probolinggo zijn aan verscheidene papierfabrieken en rijstpellerijen vernielingen toe gebracht; men hoopt echter dat deze fabrieken spoedig weer bedrijfs klaar gemaakt kunnen worden. De spoorwegverbinding met Soerabaia zal heden weer in gebruik genomen worden. Verbazing over het besluit van Voor-lndië Het besluit van Voor-lndië om de Indonesische kwestie onver wijld aan de Veiligheidsraad voor te leggen heeft in Londense offi ciële kringen des te meer verba zing gewekt, omdat men de hoop vas blijven koesteren, dat Neder land en de Indonesische republiek de gezamenlijke bemiddeling van Groot Brittannië en de Verenigde Staten al$pog zouden aannemen. Donderdag jl. hebben Bevin en Lewis Douglas, de Amerikaanse am bassadeur te Londen, aan de hoge commissaris van Australië te Lon den, Bersley, verzocht zijn regering te ontraden een demarche bij de Veiligheidsraad te ondersteunen. Zodra de beslissing te Londen be kend was geworden, zijn instructies opgesteld voor Sir Alexander Ca- dogan, de Britse gedelegeerde in de. Veiligheidsraad. Men meent te we-" ten, dat de Britse afgevaardigde de opdracht zal krijgen zijn medeleden in de Veiligheidsraad voor ogen te houden, dat de Indonesische kwestie voor alles een binnenlandse aange legenheid van Nederland is. De Britse houding schijnt ingegeven door de hoop, dat Nederland en de republiek het bemiddelingsaanbod zullen aanvaarden en door de wens langdurige debatten in de Veilig heidsraad te vermijden, waardoor de positie van Nederland niet anders dan delicater zou worden. Explosie te Brest De Franse havenstad Brest is gisterenmiddag door een ramp getroffen, waardoor ieder huis in de stad in meer of mindere mate is beschadigd. Om ongeveer drie uur in de middag was brand uit gebroken aan boord van het 7.176 ton metende Noorse schip „Ocean Liberty", dat een lading amonium-nitraat in het ruim had. Toen pogingen om de brand te blussen niet het gewenste resul taat, opleverden, besloot men het «"bin buitengaats te brengen. Sleepboten sleenten de Ocean -Libertv" langs de kade, doch toen het schip om half zes een gashou der passeerde, vloog het in de lucht. Ten einde het gevaar te beper ken, dat het brandende schip voor een munitiebergplaats oplevert heeft een schip van de Farnse ma rine het Noorse schip in beide z'i- den geschoten, om het met de romp onder water te laten zinken. Volgens berichten zou de handels wijk. van Brest in brand ctaan. Een eroot deel van de bevolking ver liet de stad, daar het nieuwe ex plosies verwacht. Vannacht brand den nog de olietanks en het gasbe drijf in het havenkwartier. Duizen den monsen hebben lichte verwon dingen opgelonen. Het aantal do den. waaronder de kapitein van 't schip, «en Engelsman, bedraagt 15. De rest van de bemanning is ge red. Minister Huysmans naar Genève In verband met de beraadsla gingen over de Internationale Tra- de Organisation zal de minister van economische zaken, dr. G. W. M. Huysmans zich in de loop van deze week voor enkele dagen naar Genève begeven. BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.j, 2047 (red-), K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank EEN BERICHT EN EEN VRAAG Vertraagde nieuws voorziening uit Indië DE DIRECTIES van A.N.P. en Aneta delen 't volgende mede: „Het Nederlandse Persbureau A.N.P. en het Nederlands-Indische Persbureau Aneta kunnen op het ogenblik de berichtgeving uit Ned.-Indië niet op behoorlijke wijze verzorgen, noch met buiten landse agentschappen concurreren, ten gevolge van de grote vertra ging, welke de telegrammen uit Indië naar Nederland ondervinden Deze vertraging bedraagt per te legram steeds tussen zeven en negen uur, terwijl verzending uit Batavia naar Londen en New- York slechts zeer korte tijd neemt. Bij verzending via Londen ont staat een vertraging tussen Enge land en Nederland van ongeveer drie uur, waarvan de buitenlandse agentschappen geen last ondervin den, daar zij eigen verbindingen tussen Engeland en Nederland hebben. De bovengenoemde vertraging ontstaat door zeer langzame afle vering van telegrammen op het Rijkstelegraafkantoor te Amster dam. De directies van bovenge noemde agentschappen kunnen derhalve de verantwoordelijkheid voor een snelle nieuwsbericht geving uit Indië niet dragen." (Dat is op zijn zachtst gezegd, een gek geval; waarom geschiedt de af levering van deze telegrammen op dit kantoor zo „zeer langzaam"? Red. N.N.H.D.) Het legerbericht van heden Toch nog veel sabotage BATAVIA, 29 Juli (Aneta). Het heden uitgegeven Nederlandse legercommuniqué no. 15 deelt mede, dat het totaal aantal doden gewonden en vermisten gedurende de gehele actie thans bedraagt resp. 50, 86 en 9. In de door ons onder controle ge brachte gebieden vinden de zuive ringsacties onverminderd voortgang. Nog rondtrekkende republikeinse groepen en groepjes werden hierbij verdreven of verspreid. Ten Westen van Soerabaja ontwik kelt de T.N.I. enige activiteit in de sector Tjermee. De aanval op Ne derlandse posten aldaar werd afge slagen. Van republikeinse activiteit op enigszins grotere schaal is ner gens sprake. Gemeld wordt, dat de krachtcen trale Toentang nog steeds stroom levert aan Djogja, Solo en Mage- lang. Daarentegen werd de water leiding naar Salatiga door de repu blikeinen afgesneden. Het Nederlandse Legercommuni qué no. 16 van hedenmorgen luidt als volgt: WEST-JAVA In Tegal is vijftig procent van het dakencomplex, de electrische cen trale en het excomptogebouw ver nield. MIDDEN-JAVA In Semarang en omgeving begin nen in belangrijke mate normale verhoudingen op economisch ge bied merkbaar te worden. Het her stel van de verbindingen tqssen de stad en omgeving heeft een aanmer kelijke daling van de prijzen voor voedingsmiddelen tot gevolg. De be volking keert meer en meer naar de dessas en sawahs terug. Er is echter nog veel sabotage. ZUID-SUMATRA De brand op de olieterreinen van Pendopo omvat vier bronnen. Twee daarvan zijn door saboteurs aange stoken, de twee anderen geraakten in brand tengevolge van alang- alang-branden. JERUZALEM, 29 Juli (Reuter) De drie Joodse verzetslieden, die op 4 Mei jl. wegens het deel nemen aan de aanval op de ge vangenis te Acre ter dood werden veroordeeld, zijn heden opgehan gen. De executie had plaats in de gevangenis te Acre, ondanks de verzoeken om het vonnis te ver nietigen. De drie verzetslieden zijn Jacob Weiss, Meir Nakar en Absolom Ha- bio; zij zijn leden van de Irgoen Zwai Leoemi. Men is thans ongerust over het lot van de tv>ee sergeants van de Britse inlichtingendienst, die 17 Juli wer den ontvoerd en als gijzelaars door de Irgoen worden vastgehouden. In een verklaring aan de He breeuwse pers heeft de opperbevel hebber van de Irgoen Zwai Leoemi bekend gemaakt, dat de twee Britse sergeants morgenochtend zullen worden opgehangen. Verder dreigde hij met „onmid dellijke represailles", die de straten met Brits bloed zullen kleuren. Een woordvoerder van de Pales tijnse regering had echter verklaard, dat er over de levens van de twee Britse sergeants niet zal worden onderhandeld. Er zijn speciale veiligheidsmaat regelen getroffen. Alle militaire ver loven zijn ingetrokken. Op verschil lende plaatsen, vooral te Tel Aviv, hebben troepenconcentraties plaats. SUMATRA'S WESTKUST In 't noordelijk deel van de vlak te van Padang verleent de bevol king overal medewerking bij het zoeken van landmijnen. Reeds kon een aanzienlijk deel van deze land mijnen onschadelijk worden ge maakt. De passars zijn weer her opend. Diverse handelaren geven er de voorkeur aan hun waren naar Padang te brengen om ze daar op de passars of langs de huizen te verkopen. De toestanden onder de bevolking van Loeboek Boeaja ble ken droevig te zijn. Er waren zeer vele zieken. De dienst voor de volksgezondheid opende Zaterdag een kliniek te Bandarboeat. SUMATRA'S OOSTKUST In het pasbezette gebied ontwik kelt de toestand zich gunstig. De bevolking keert in aanzienlijke ge tale naar de kust terug om te wer ken. Verscheidene diensten functio neren reeds regelmatig. Hier en daar heerst echter nog onrust, terwijl Republikeinse gewapende troepen aanvallen doen op de randgebieden. MORGEN VERTREKT DE „VOLENDAM" Met troepen naar Indonesië Woensdag a.s. vertrekt de „Volen- dam" met troepen naar Indonesië. Alles heeft een normaal verloop. Aan de Lloydkade, waar de „Volen- dam" gemeerd lag, waren gisteren de avondploegen, die extra waren ingeschakeld om het schip met pro viand, als aardappelen en groenten, to laden, druk bezig in het licht der schijnwerpers. Hier en daar stond een kwartiermeester om toezicht te houden op het laden. De toezicht houdende militairen vertelden, dat de voorbereidingen "tot het vertrek even vlot en ordelijk als altijd ver liepen en dat men geen enkele moei lijkheid of belemmering had onder vonden. Aan de redactie van Het Parool" is het een goedhartige boel. Zowel de heer van Heuven Goedhart als de heer Goedhart, zonder van Heuven, maar mèt Pieter 't Hoen, doen erg dik over de actie in Indië. Zij be horen beiden tot de linkervleugel in de Partij, van de Arbeid en kunnen maar slecht besluiten, hun verlies te nemen en erin te berusten, dat hun politiek gefaald heeft. Reeds heeft van Heuven felle artikelen ge pleegd, om te betogen, dat wij onze actie ten onrechte begonnen zijn en zelfs de berichten, dat duizenden en duizenden Indonesiërs, die honger en gebrek leden, in de van republikeins wanbeleid ontzette gebieden weer eten en werk hebben, hebben hem niet kunnen bekeren. De andere Goedhart kwam alree in opspraak als officieel afgezant van de P.v.d.A. en maakte het bij zijn terugkomst toch wel erg bont, door te beweren, dat het militaire ingrijpen niet met instemming van de Commissie-Ge neraal was geschied. Wij hebben daar even van staan te kijken, om dat de regering officieel te kennen lieeft gegeven op een plaats, die geen leugen duldt, dat de genomen beslissende stap wel gedaan was in volkomen overeenstemming met de Lt.-Gouv.Gen. en de Comm.-Gen. Ten overvloede heeft de regering de moeite genomen, om de verkla ring van Piet Frans officieel tegen te spreken. Die mededelingen van de heer Goedhart zijn, zo luidde de officiële verklaring uit Den Haag „volkomen onjuist". Het is zeer te betreuren, dat in deze toch al zo ingewikkelde en precaire zaak van „progressieve zijde" met „volkomen onjuiste" mededelingen gewerkt wordt. Wij houden het voorshands althans met de regering. Als het om de waarheid gaat, moeten wij maar wat minder het goede hart laten spreken. „Vrij en onverveerd" be tekent toch geen vrijbrief voor „pa niek en verkeerde voorlichting"?

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1