Nieuw Nederlands verzet tegen toelating van de niet-souvereine Republiek RICAIN Malang in Nederlandse handen Republiek deed geen pogingen Linggadjati te verwezenlijken De wederopbouw wordt goed aangepakt Het Engelse crisis-program wordt uitgewerkt ordt. en blijft* NKENDAAL nfe Cristo J Voor Alkmaar en omgeving Indonesische kwestie in de Veiligheidsraad Australië dient resolutie in Voor-lndië vreest ons „militair" succes De Australische resolutie J Landing bij Tjilatjap H Stad grotendeels verwoest Houding P.v.d.A. onveranderd Mgr. Lemmens krijgt een Coadjutor Van Kleffens treedt op als advocaat Amsterdam-Batavia ongewijzigd Besprekingen te Parijs Alle beschikbare krachten worden ingeschakeld Sjahrir naar de Veiligheidsraad In zes maanden zeventig millioen pond minder voor invoer erdam vertrokken aflossing in Indië selheid materiaal A.N.P. tzenwassenjen ord. met van dat ak- tug. mie E N zullen zijn. thandel ar m 16 Augustus o mogelijk vóór ie raambiljetten HET BESTUUR een van de voor- jedinigsmiddelen. het zo belangrijk cht het allerbeste krijgen. Neemt de.... RSE BROODFABR. IR - TELEF. 2869 St. Annastraat 31 'Zorgd UGUSTUS: IN in: n) ARD JACK ILL e. v. a. ator van Toeme. LIN als kapper. Eilm die iedereen Toegang 18 jaar. 8 uur; Zaterdag 5 uur, 7,30 en née AUGUSTUS TORE AUBERT. >man van U M A S 8 uur. Zaterdag- 2, 4,30, 7 en 9,30 ir. jaar. stukken steen en es gebouwd waar 'ommen zij in ra- net zoals de men- i. Tenslotte maak- iigen: van onder nder. Na de oefe- het karwei kon jereid. Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum 2.5Ö; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam-ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11292 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 fadm.), 2047 (red-), K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbdnk ^E VEILIGHEIDSRAAD heeft gisteren besloten de Indonesische kwestie op de agenda te plaatsen. Voorts werd besloten de discussie over deze zaak voort te zetten zonder af te wachten of de republiek zou worden vertegenwoordigd. De Nederlandse ver tegenwoordiger, Mr. van Kleffens, verklaarde zich tegen toelating van een republikeinse vertegenwoor diger, omdat hiermede op de dingen zou worden voor uitgelopen. De republikeinse regering, aldus van Klef fens, is slechts een de^factó-regering en geen souve- reine en hij betoogde verder, dat er geen enkele grond is voor toelating van een dergelijke politieke figuur in de vergadering. Heden zou de Veiligheidsraad opnieuw bijeen komen De Australische afgevaardigde, Kolonel Hodgson, opende het debat in de Veiligheidsraad. Hij betoogde, dat alle pogingen van regeringen af zonderlijk en alle aanbiedingen tot bemiddeling tot dusver zonder suc ces waren gebleven. De 'vijandelijk heden duren voort en Australië achtte het gebiedend noodzakelijk zonder verder uitstel de aandacht van de Veiligheidsraad op de situa tie te vestigen. „Ik stel voor, dat de vergadering deze kwestie onmiddellijk in be schouwing neemt. In de situatie, waarvoor wij ons thans geplaatst zien. waarin de vijandelijkheden voortduren en nóg elk uur mensen levens worden verloren, moeten wij zeker hopen, dat een langdurig de bat over de procedure kan worden vermeden". De Voor-Indische afgevaardigde B. R. Sen pleitte voor onmiddellijke staking der vijandelijkheden in In donesië en-verklaarde: „Naar onze mening zou het wenselijk zijn, de betrokken regeringen ie verzoeken zich terug te trekken in die posi ties, welke zij innamen, toen de vijandelijkheden begonnen. Anders vrezen wij, dat de militaire succes sen, die de Nederlanders reeds heb ben behaald, hun tegen de tijd, dat de onderhandelingen worden her opend, buiten verhouding gunstige voordelen zullen brengen. De Belgische afgevaardigde, Fer- nand van Langenhove, zeide, dat de Raad, hoewel de Indonesische kwestie op de agenda zou kunnen worden geplaatst, zich daarmede niet verplichtte te beslissen, of de Raad competent was de kwestie te behandelen of om enig standpunt ten aanzien van deze kwestie naar voren te brengen. De voorzitter was het hiermede eens. De Sowjet-afgevaardigde, Andrei Gromyko, verklaarde, dat de Veilig heidsraad een Indonesisch vertegen woordiger moest uitnodigen, doch hij was van mening, dat er geen reden was om de besprekingen uit te stellen, totdat deze zou zijn ge arriveerd. De Nederlandse afgevaardigde, mr. van Kleffens, verklaarde zich tegen toelating van een Indonesisch vertegenwoordiger met het argu ment, dat hiermede op de dingen zou worden vooruitgelopen. De In donesische regering was slechts een de facto-regering en geen souve- reine. „Er is geen grond voor de toelating van een dergelijke poli tieke figuur in de vergadering". Kolonel Hodgson (Australië) zeide, dat de vijandelijkheden in Indone sië niet louter een „politionele actie" waren, doch een feitelijke oorlog betekenden, welke hij omschreef als „een gewapend conflict tussen twee staten". Vervolgens diende de Australische afgevaardigde zijn resolutie in. De voorzitter stelde vast, dat de Raad de Australische resolutie on middellijk zou behandelen en wel voordat een beslissing zou worden genomen over toelating van een In donesisch vertegenwoordiger. Hij deed een beroep op de Raad hier over nog heden tot een beslissing te komen. De Amerikaanse vertegenwoordi ger, Herschel Johnson, stelde voor, dat de Raad een vertegenwoordiger van „de z.g. republiek" zou toelaten teneinde overleg te plegen en de discussie over diens wettelijke posi tie tot later uit te stellen. De Franse afgevaardigde, Alexan dre Parodi, stemde er mee in, dat de kwestie dringend was, doch was van mening, dat het uiterst gevaar lijk zou zijn de Australische reso lutie aan te nemen zonder dat de kwestie zelf was besproken. V.. IN de aan de Veiligheidsraad voorgestelde Australische resolutie wordt verklaard, dat de Veiligheidsraad met bezorgdheid nota heeft geno men van de in gang zijnde vijandelijkheden tussen de ge wapende macht van Neder land en van de Republiek en, vaststellend dat volgens het Charter van de Ver. Naties deze vijandelijkheden een in breuk op de vrede betekenen, doet de Veiligheidsraad een beroep op de twee regerin gen om: le. de vijandelijkheden on middellijk te staken; 2e. haar geschil op te los sen door arbitrage, in over eenstemming met artikel 17 van het accoord van Ling- gadjati. Een republikeins bericht zegt, dat Nederlandse troepen vlak bij Korja en Banjoemans ten n. o. van Tjilatjap, dus circa 30 km. yan de Tjilatjap en circa 135 km. van Djokja staan Volgens de re publikeinse radio vinden gevech ten plaats in de omgeving van Poerbolinggo in de residentie Banjoemans. De „Nieuwsgier" meldt, dat beoosten Tjilatjap van Nederlandse zijde een landing is uitgevoerd. Nederlandse patrouilles gaan thans» rond voor het uitvoeren van zuiveringsacties De bevolking ver telde, dat verleden week reeds eén aanvang-is gemaakt met de plunde ring van de tokostraten. Onder deze plundering „hadden niet alleen Chi nese winkels te lijden, maar ook In donesische winkels. In de stad be vinden zich nog enkele sluipschut ters. De assistent-resident, mr. Hubenet, die eerst verleden week uit Neder land is aangekomen, maakte deel uit van de eerste gfoep Nederlanders, die in Malang arriveerde. ET Nederlandse legerbericht van gisteravond meldt, dat Malang, een stad met meer dan honderdduizend inwoners, giste renmorgen dóbr de Nederlandse troepen is bezet. De stad is als ge volg van toepassing van de poli tiek van verschroeide aarde door de Republikeinen grotendeels ver woest. Aneta's bijzondere correspondent te Malang deelt een en ander mede over de verwoestingen in de stad en noemt Malang een woestenij. Vele publieke gebouwen, fabrie ken, het klooster, de bioscoop en de sociëteit zijn opgeblazen of ver brand. Reeds dagen geleden wanen de winkelstraten leeggeplunderd. De stad is uitgestorven. Om half negen bereikten de eerste Nederlandse troepenafdelingen de straten van de stad. nadat zij Woensdag wegens vernieling van bruggen voorbij Sin- gosari en ondermijning van de we gen moeilijk vooruitkwamen. Het raadhuis en het postkantoor zijn door bommen geschonden. De win kelruiten in de hoofdwinkelstraat zijn vernield; de uitstalwaren zijn gestolen. (Dit geschiedde overigens reeds dagen geleden door een strijdorganisatie). Langzamerhand komen enige achtergeblevenen uit hun schuilplaatsen te voorschijn. Zij toonden de correspondent van Aneta het interieur van huizen, waar zelfs het kapok uit de matrassen gehaald was bij de toepassing van tactiek der verschroeide aarde. Boven de stad hingen rookwolken. De bevolking van meer dan honderdduizend zielen was weggevlucht. De achtergebleve nen waren voornamelijk Chinezen, Europeanen ,en Arabieren. Pemoeda's van een Rampokbende moeten elkaar bij de hand houden en worden in looppas opgebracht. Geen druk op de Regering Naar aanleiding van geruchten, volgens welke de Partij van de Ar beid haar 'standpunt ten aanzien van het Indonesische probleem zou hebben gewijzigd, heeft de voorzit ter van de partij, de hèer Vorrink, verklaard, dat deze geruchten iede re grond missen. „Aan de verklaring van het Par tijbestuur van 21 Juli, het commu niqué van de vergadering van het partijbestuur van 28 Juli en aan de houding., die de Partij van de Arbeid' in het jongste debat in de Tweede Kamer op 23 Juli heeft aangenomen", zo zeide de heer Vorrink, „valt niets to.e te voegen. Wie de moeite neemt van deze pu blieke "uitingen kennis te nemen, weet, dat de Partij van de Arbeid zich achter de politiek der regering heeft geschaard. Dat onzerzijds in welke vorm dan ook een be paalde druk op de regering zou worden uitgeoefend inzake stop zetting van de actie in Indonesië, is volkomen onjuist. Wij zijn het met het kabinet eens.; wij hebben geen behoefte op het kabinet welke druk dan ook uit te oefenen," De heer Vorrink zeide „verder, dat het hem een raadsel is, hoe zelfs kon worden verondersteld, dat zijn partij onderhandelingen over het Indonesische vraagstuk zou hebben gevoerd met de Britse La- bourpartij". Geruchten van deze aard worden in 'verband gebracht met veronderstellingen, als zou de Nederlandse regering stappen wil len ondernemen om Engelse bemid deling in Indonesië te verkrijgen", aldus de heer Vorrink. „Van enige bedoeling van de regering in deze richting is voor zover mij bekend echter geen sprake." Z. H. Exc. Mgr. Dr, G, Lemmens bisschop van Roermond, ontving gistermorgen telegrafisch bericht van de internuntiatuur te Den Haag, dat door Z. H. de Paus tot zijn Coadjutor met recht van op volging is benoemd prof. dr. J. A. Hanssen, professor aan het Groot Seminarie te Roermond Havenstaking te Antwerpen ten einde Donderdagmorgen hebben alle Antwerpse havenarbeiders het werk hervat De staking is ge ëindigd. In de dierentuin hebben vooral de dieren uit de koudere streken afkomstig, danig van de warmte te lijden. De foto toont hoe het personeel probeert de dieren in deze warme dagen enige ver koeling te brengen. (A.H.F.) DE REPUBLIEK deed geen enkele poging om Linggadjati te ver wezenlijken. Dat was de kern van het betoog van Mr. van Kleffens, toen hij de houding der Nederlandse regering gisteren voor de Veiligheidsraad verdedigde. De Republiek gaf alleen maar beloften, ontkenningen, uitvluchten en woorden, maar daden bleven achterwege. Met klem bracht van Kleffens naar voren de verderfelijke practijk van de Republiek om steeds gijze laars vast te houden. Indien er constructieve pogingen door de Republiek waren gedadn, dan zouden tenminste de gijzelaars moeten zijn bevrijd. Tegen einde Juni werden er nog zevenhon derd Europese gijzelaars gevangen gehouden en ongeveer tien duizend anderen. VAN KLEFFENS verklaarde, het voornaamste kenmerk dat der republiek haar gebrek aan gezag was. „In de onderhandelingen met de Nederlandse regering werden de republikeinse vertegenwoordi gers dikwijls gedesavoueerd, ter wijl ongeregelde gewapende ben den de bevolking bleven terrorise ren. Het goedwillende volk van Java en Sumatra kan niet langer worden overgelaten aan een tyran- nieke regering, die als altijd een totalitair karakter draagt. Onze enige zorg is, dat er een eincfe komt aan anarchie en chaos, opdat de gewone man in vrede kan leven. Wij voeren geen oorlog tegen de republiek, doch kunnen niet voortgaan met een regering, welke niet gehoorzaamd wordt, welke over het algemeen afwijkend reageert en niet wil samenwerken. Dit is geen herstel van de kolo niale verhouding, wii wensen sa men met de Indonesiërs deelgeno ten te zijn. Mr. van Kleffens bestreed, dat de Veiligheidsraad enige competentie bezat om deze aangelegenheid te behandelen, daar deze binnen de binnenlandse zeggenschap van Ne derland viel. Hij vroeg bovendien, welke aanwijzingen er bestonden, dat de huidige actie in Indonesië, een gevaar voor de vrede beteken de. „Dit betekent niet. dat wij niet verlangend zijn zo spoedig moge lijk op basis van Linggadjati met de republiek tot overeenstpmming te komen. Wij nemen aan dat zeer- binnenkort de omstandigheden op Java en Sumatra, dank zij onze actie, zodanig zullen zijn, dat de besprekingen met de republikeinse regpring hervat kunnen worden." „Wanneer eenmaal de orde is her<stel<j. zullen wij ons gelukkig prijzen deze besprekingen onmid dellijk te openen. Indien de hel pende hand van een bevriende mo gendheid, biiv. de Verenigde Sta ten. van nut kan zijn, dan zullen wii deze gaarne aannemen". Van Kleffens kondigde aan, dat Luchtverbinding In tegenstelling tot lopende ge ruchten, vernemen wij van de zij de van de K. L. M., dat de dien sten op de AmsterdamBatavia- route geen enkele vertraging of wijziging ondervinden. Van offi ciële zijde bereikte ons een over eenkomstige mededeling. Over de Britse dollarnood De Britse minister van Handel, Sir Stafford Crips, is gisteren naar Parijs vertrokken, om daar be sprekingen te voeren met Wil liam Clayton, de Amerikaanse onder-minister van Handel, over de zorgelijke dollarsituatie van Engeland en de voorgenomen Britse invoerbeperkingen. De berichten uit Londen, volgens welke Attlee gezegd zou hebben, dat de Britse regering een verzoek zou hebben gericht aan de Verenig de Staten om de onkosten van de Anglo-Amerikaanse bezetting van Duitsland geheel voor haar reke ning te nemen, werden gisteren te Washington tegengesproken. Wel wordt te Washington gezegd, dat de Britse regering zeer verlangend zou zijn geweest om de financiële kwes tie op de komende tweemogendhe- denconferentie over de Ruhr-kolen te bespreken. Te Londen werd gis teren verklaard, dat de dollar-uit gaven voor de bezetting van Duits land nog in het Britse kabinet in bespreking zijn. Van Kleffens, de caat ,lands"-advo- de Nederlandse regering een aantal vreemde regeringsvertegenwoordi gers zou uitnodigen om een bezoek aan het voormalig Nedérlands Indië te brengen en verslag over hun be vindingen uit te brengen. De heer van Kleffens besloot met te zeggen, dat Nederland zijn best doet een nieuwe maatschappij in de vroegere koloniën op te bou wen en waarschuwde: „Indien onze eerlijke en constructieve poging hiertoe wordt belemmerd, dan zal de verantwoordelijkheid voor een mislukking in deze gebieden bij u liggen. Strenge maatregelen tegen zwarte bouw In de komende maanden zal er hard moeten worden gewerkt om de achterstand, in de wederop bouw ontstaan, in te halen. De minister heeft dan ook ingrijpen de maatregelen afgekondigd, die er toe moeten bijdragen, dat de zo dringende bouw van woningen in korte tijd tot een goed einde gebracht kan worden. Om mate riaal en mensen vrij te krijgen, hebben de gemeentebesturen op dracht gekregen de onderhouds werken stop te zetten en vooral aandacht te besteden aan de zgn. zwarte bouw. De definitieve woningbouw moet nu voor alles gaan. Onderhouds- klusjes zijn in de maanden Augus tus, September en October uit den boze en waar nodig zal zeer streng tegen zwarte bouwers worden op getreden. Bouwwerken, die op niet normale wijze tot stand zijn geko men, zullen onverbiddelijk worden afgebroken. Minister Neher heeft op een pers conferentie deze maatregelen aan gekondigd en er tevens aan toege voegd, dat het al met al met onze woningbouw toch nog niét zo slecht gesteld is. De krepeergeval- len behoren practisch tot het ver leden. Wooral wordt medewerking gevraagd van de arbeiders, om de prestaties zo 'hoog mogelijk op te voeren. In de komende jaren moe ten van tien tot vijf en vijftig dui zend woningen per jaar wordeh gebouwd, om de achterstand .te kunnen inhalen. Vanaf 1951 zal dat moeten worden opgevoerd tot 51.000 stuks per jaar. In 1960 zal dan het tekort slechts 25000 huizen bedra gen. Prefabricated huizen Vele ongeschoolde arbeiders zul- Gromyko heefi1 nog meer te zeggen Naar Reuter uit New Delhi me dedeelt. zal Sjahrir, die volledige -bevoegdheid heeft om namens de Republiek bij de Veiligheidsraad op te treden, met het eerste beschik bare vliegtuig naar New York ver trekken. Bij de behandeling van gisteren waren reeds drie niet-of- ficiële waarnemers van de Repu bliek aanwezig. Uit Lake Success wordt gemeld, dat het waarschijn lijk is, dat zowel India als Rus land zich tegen de Australische Re solutie zullen verklaren. Gromyko heeft duidelijk gemaakt, dat hij nog veel meer' over Indonesië te zeggen had en volledige gelegenheid voor debat wenste. .Republiek vóór arbitrage New Delhi, 31 Juli (AFP). „Mijn regering heeft mij gemachtigd te verklaren", aldus Sjahrir te New Delhi, „dat de Indonesische repu bliek bereids is onvoorwaardelijk onpartijdige arbitrage te aanvaar den, evenzeer als zij bereid is ac coord te gaan met de beslissingen van de Veiligheidsraad van dé Verenigde Naties". Sjahrir gaf zijn vreugde te kennen over de stap van de Indische regering bij de V.N. Attlee, Bevin, Morrison, Dalton en Stafford Cripps waren Donder dag nog steeds doende met het uitwerken van een crisis-program, waarover Attlee komende week in het parlement mededeling zal doen en dat grote versobering voor het gehele Bri'tse volk zal betekenen. De maatregelen welke verwacht worden zijn: 1) Verkleining van het tekort aan buitenlandse valuta zon der Amerikaanse hulp of resultaat van het plan-Marshall af te wach ten. 2) Beperkingen toe te passen zo wel op voedingsmiddelen en grond stoffen als de gewapende machten. 3) Verlaging van het voor vacanties in het buitenland beschikbaar te stellen bedrag van 75 pond per jaar tot 50 pond per jaar per hoofd, of tot nog minder. 4) Steenkool en grondstoffen aan binnenlandse con sumptie te ontrekken ten behoeve van de export. De beperkingen op de invoer van tabak zijn, aldus Reu ters correspondent, yoor het ogen blik tot het uitersts gegaan. De im port van films zal waarschijnlijk niet besnoeid worden in verband met de overeenkomst, volgens welke men van Amerikaanse firma's ver wacht, dat zij een aanzienlijk ge deelte van hun dollar-tegoeden in Groot-Brittannië zullen besteden. De verwachte beperkingen op de gewapende macht zullen waar schijnlijk de vorm aannemen van versnelde demobilisatie. Dit zou vooral van toepassing zijn op Cen traal Europa, waar de Britse troe pen in Oostenrijk en Venezia Julia grote dollar-bedragen consumeren. De laatste Britse troepen in Grie kenland zullen zeker snel gerepa trieerd worden. Voorts verwacht men maatregelen om de bij het Suez-kanaal opgehoopte repatri ërende troepen spoedig thuis te krijgen. In politieke kringen te Londen werd gisteren gesproken over een besparing van zeventig millioen pond sterling in zes maanden tijds, welke men zou willen bereiken door onmiddellijke beperkingen van in voeren, als een van de middelen om de economische crisis in Groot- Brittannië te bezweren. Verder sprak men over nog meer beperkingen met ingang van Octo ber aanstaande, wanneerde toe stand niet voor die tijd verbeterd zou zijn.' Groot-Brittannië voert maande lijks voor ongeveer honderdvijftig millioen pond sterling in tegen een uitvoer ad drie-en-negentig millioen pond. Het grootste gedeelte van het deficit wordt aangevuld uit de Ame rikaanse lening. Melkbonnen slechts twee weken geldig De vakgroep detailhandel in melk, boter, kaas en eieren ves tigt er de aandacht van het pu bliek op, dat de melkbonnen slechts 2 weken geldig zijn en de zgn wisselbonnetjes of tegoed- bewijsjes, die men van zijn melk handelaar voor ingeleverde bon nen ontvangt, niet langer geldig zijn dan d'e bonnen waarop zij" betrekking hebben. Militair posttarief voor Engeland vervallen Met ingang van 1 Augustus moeten de poststukken, gericht aan militairen in Engeland normaal gefrankeerd worden. De verlaagde porttegeling komt derhalve op die datum te vervallen. Ook Ned. Mi litairen dienen dan hun post met bestemming Engeland normaal te frankeren. len kunnen worden ingeschakeld bij de bouw van de zgn. prefabrica ted huizen, waartoe de minister zeide noodgedwongen te zullen moeten overgaan. De architecten zullen zich moeten aanpassen aan nieuwe werkmethoden, die ten doel hebb ensnel en geriefelijk te kun- hebbe.n snel en geriefelijk te kun- vele plannen voor de industrie bouw verwezenlijkt worden. Het ministerie van Wederopbouw zal zich vestigen in barakkenkampen in Den Haag, opdat er weer wo ningen voor de burgerij vrij ko men. Voorwaar een zeer goed voor beeld. Concentratie van bouwvakarbei ders in de getroffen gebieden wordt noodzakelijk geacht. Tevens zal ge tracht worden in het tekort aan werkkrachten te voorzien door te werkstelling van displaced persons. Tenslotte deelde de minister nog mede, dat het met de wederop bouw in ons land beter gesteld is dan in het buitenland. Toch zal het Nederlandse volk hard moeten aan pakken om er ook hierin weer bo venop te komen. EREDOCTORAAT VOOR H. M. DE KONINGIN Naar de Brusselse correspondent van „de Gelderlander" uit welinge lichte bron vernomen heeft, zal de Leuvense Katholieke Universiteit het doctoraat honoris causa verle nen aan Hare Majesteit Koningin Wilhelmina. Besprekingen over de regeling der plechtigheden zijn mo menteel nog gaande tussen het be stuur der Universiteit en het Ko ninklijk Huis. H. M. zal zich ech ter niet persoonlijk naar België be geven om de doctorsbul in ont vangst te nemen tijdens deze plech tigheden. die voor half October zijn vastgesteld. Naar verluidt zou ko ning Leopolds afwezigheid hieraan niet vreemd zijn. Niemoeller is maar een gewone Duitser ïn een inlerview met 't Noorse blad „Asker og Baerum Budstik- lce" heeft kap'itein Daehli, die met ds. Niemoeller in hetzelfde con centratiekamp heeft gezeten, ver klaard, dat men Niemogller niet anders moet bezien dan als'n gewo ne Duitser. En dat hij bij "een vol gende Duitse aanvalsoorlog zich als een der eersten voor de Duitse militaire dienst zou melden. Daehli zeide, dat ds. Niemoeller in een concentratiekamp was op gesloten, daar hij niet wilde, dat Hitier zich met de Duitse kerk zou bemoeien en hij zelf op kerkelijk gebied een Hitier wilde zijn. Daehli vond Niemoeller als mens een sympathieke persoonlijkheid', doch zeide, dat Niemoeller evenals de meeste Duitsers niet kan be grijpen, waarom de Duitse gene raals voor hun oorlogsmisdaden moeten worden gestraft Een dagelijks wederkerend to neeltje. Inlandse kinderen bele geren de etenswagen van de Mariniers, in afwachting der uitdeling van het overgebleven eten. Kamp ontdekt bij Lawang De, correspondeni van Aneta te Soerabaja meldt, dat na de bezet ting van Lawang een kamp is ontdekt met- 36 Indo-Europese vrouwen en kinderen en vele mannen, van wie 26 Warganega- ras. Zij vérklaarden vrijwillig daar te zijn gebleven. De voed selsituatie was aanvankelijk slecht. De kampbewoners werden over het algemeen correct behan deld. De republikeinse politie fun geerde als bewakers. Italiaanse Vredesverdrag goedgekeurd De Italiaanse wetgevende verga dering heeft heden de ratificatie van het "Italiaanse vredesverdrag met de geallieerde landen, met een meerderheid van 194 stemmen goedgekeurd, na een week van hevige debatten. 262 stemmen waren voor en 68 tegen, terwijl 80 communisten en de socialisten van de door Pietro Nenni geleide linkervleugel zich van stemming onthielden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1