NIEUWE SCHILDERING IN HOOGWOUD's KERK Noordwijk, parel der badplaatsen De Repi zwafc r TAG. 2 NiEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Vrijdag 1 Augustus 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN UIT OUDE TIJDEN Een pater in overall op de steiger Bisschopswijding in Wervershoof T.R.I. moordt in en om Tegal Reisimpressies in vacantietijd De kleine misdaad Een sta Te soerabaj OFFICIëLE ONTVANGST Op Zaterdag 16 Augustus des mor gens half elf zullen de deelnemers aan de Ned. Kunstweek, w.o. vele vreemdelingen, ten stadhuize offi cieel door het Gemeentebestuur worden ontvangen. GLAZENWASSERS EN MELK- SLIJTERS MET VACANT1E De gecombineerde melkhandel maakt bekend, dat wegens vacantie- regeling van 3 tot en met 16 Aug. niet gevent wordt. Het publiek wordt verzocht zoveel mogelijk vóór 12 uur melk te halen. De glazenwassers gaan van 3 tot en met 10 Aug. met vacantie. SPREEKUUR WETHOUDER De wethouder voor Volkshuisves ting, M. Coerts, zal voortaan Dins dags van 1011 uur spreekuur hou den. MIDDENSTANDSEXAMENS TE ALKMAAR Derde dag Het Middenstandsdiploma be haalden: de dames G. A. Jol en J. P. Honijk, alsmede de heren A. J. Jansen, C. Jong, P. C. Hulskamp, J. J. Hogeling, P. J. Groot, C. C. Rawi, A. C. Groot en W. H. Hofstee, allen te Alkmaar; mej. H. Hollen- berg en de heren A. J. Hollenberg, J. M. Houtenbos, G. Houtenbos en C. J. Grootes te Bergen; mej. J. G. Houtenbos en de heren J. Hoogland en J. Good te Heiloo; Th. J. Hooge- boom en C. J. Groot te Limmen; mej. A. C. de Groot .eri de heren Th. Groot en A. Horsten te Castri- cum; P. A. M. Hoorneman, A. Th. Huneker en C. Henneman te Heems kerk; A. P. v. d. Giesen te Oudorp; J. Hes te St. Pancras; P. Groot, G. Groot en A. C. Groen te Heerhugo- waard; P. de Geus te Zuid-Schar- woude en R. Heinis en P. Heidsma te Noord-Scharwoude; W. P. de Groot, J. Th. Groot en M. J. Hooge- boom te Warmenhuizen; de dames A. de Groot en A. E. Groen, alsmede de heer A. Heere te Egmond aan Zee; W. v. d. Hoff te West Graft- dijk; D. Groot te Jisp; A. P. Hooge- werf te Ursem; mevr. Tr. Hees-ter Burg en de heren J. Grommel, F. P. J. Hoogenbosch, J. J. M. Hoogen- bosch, Den Helder; D. N. Grin, A. Heijerman, J. Half weeg en J. Iede- ma te Wieringen: G. F. Hauwert te Slootdorp: mej. N. Hoogerheide te Oudeschild; N. J. van Heerwaarden en H. v. Heerwaarden te Den Burg. Afgewezen 24. De examens wor den Maandag voortgezet. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR Geboren: Cornelis en Dieuwertje, z. en d. van Herman B. Lenghaas en Th. Visser; Grietje M., dochter van IJsbrand J. Bak ker en J. de Vet: Hendrikus M„ zoon van Cornelis Barhorst en M. C. Meiers. Ondertrouwd: Antonie W. M. Leenarts en Anna J. de Wit; Joa chim K. E. Dusbaba en Cornelia Duif; Johannes P. Engels en Seyke Mijnser.. Andries. J. Strik en Ali- da H. van 't Hoff. Pieter Schouten en Sijtje v. Leien; Leendert Schenk en Maria J. van Zandbergen; Mar ten Radsma en Tonia M. Steenis; Simon J. Schut en Geertruida Wel ters. Gehuwd Jan v. d. Kappelle en Johanna van Putten. Overleden: Helena M. Plas, oud 53 jaar, wed. van H. Hoekmeyer. ALKMAAR 1 Aug. Kaas. Aanv. 11 stapels fabriekskaas f70; 8 sta pels boerenkaas f 66.50; totaal 33000 kg. handel vlug. (Voorlopige no tering) EEN BLOEMENCORSO EGMOND AAN ZEE. De V.V.V. te Egmond aan Zee organiseert op Donderdag 7 Aug. een bloemen corso; het is de bedoeling dat hier aan deelnemen versierde fietsen, autopeds e.d. Voor grote, kostbare nummers vond men de bloemen te duur. Zaterdag 16 Aug. wordt óp het strand een kinderfeest gehouden en 's avonds 'n vuurwerk afgestoken. DE RIJP Opgericht alhier een nieuwe vereniging, nl. de Postdui venvereniging „De Reisduif", onder leiding van J. Wit (voorzitter), P. Riteco (secretaris) en M. Middel koop (penningmeester). In 1948 hoopt men uit te komen op de vluchttrajecten. K.A.B.HOEKJE Op 12 Juli is aai» alle afdelingen in Alkmaar bericht gezonden dat bestuurders en leden zich konden opgeven voor excursig naar Biltho- ven ter bezichtiging van het sana torium Berg en Bos. Reeds hebben zich een aantal op gegeven, maar nog niet voldoende. Wie nog mee wil moet vlug zijn. Op gave aan het adres: Metiusstr. 2. Het is de bedoeling op 15 Aug. de bloemendag van H.L. te houden. Nu reeds kunnen de namen van meisjes die aan deze dag willen medewer ken, worden opgegeven. Noodvoorziening oudeh van dagen. De aanvraagformulieren voor de uit kering voor Ouden van Dagen wor den binnenkort verwacht. Zodra deze verkrijgbaar zijn wordt aan iedere 65-jarige een uitnodiging verzonden. Wacht dus rustig de uit nodiging af. Bekendmaking volgt spoedig. Het bestuur der K.A.B. vroeg in de eerste helft van Juli aan alle vakafdelingen en instellingen van onze K.A.B. een volledige adressen lijst van hun besturen op. Enkele hebben nog niet aan dit verzoek vol daan. Waar blijven deze laatkomers? Het bestuur moet toch voorgaan in alles, dus zeker in activiteit. Oorlog dreigde 1 AUG. 1650 Men nam op 1 Aug. 1650 de nodige maatregelen om een eventueel komende vij and te weerstaan. Allereerst mocht niemand van de Vroed schappen.- de stad uit zonder toe stemming van de presiderende burgemeester, zonder uitstel moest het magazijn worden voorzien en wel met materiaal uit het Landsmagazijn. Er moest graan komen en de wakers moesten in „alle stilligheid" de stad verster ken. In de namiddag moest de vroedschap bijeen komen om de zakerj te bespreken. En vanzelf sprekend kwamen er ook de ge ruchten, n.l. dat er vele vagebon den de stad zouden zijn ingeslo pen. En dus 's nachts de poorten gesloten houden, bovendien een verdubbelde wacht. Te beginnen de volgende dag zouden 's nachts twee schuttersrotten waken, en ingeval enig volk herwaarts kwam, moesten de poorten direct gesloten worden. 'T ZAND. De Gri-Gra-Grabbel- mand). Deze bekende woorden uit het herkenningsmelodietje van het bekende cabaret-gezelschap van André Carrel komen ons ongetwij feld weer in het geheugen, wanneer we de' bulletins lezen, dat op Zondag 3 Augustus a.s. bovengenoemd gezel schap weer in de zaal van Café de Wit gaat optreden. We mogen al wel bij voorbaat zeggen: succes verze kerd! Ieder kent het oer-komische element, waarvoor André,Carrell en Piet Kroon borg staan, én wie het nog niet mocht kennen, die houdt in de eerste plaats Zondagavond 'vrij voor de Grabbelmand Gelegenheid om plaatsen te be spreken a.s. Zondag van 10 tot 12 u. Verzuimt dit niet! WARMENHUIZEN. Naaischool. Bij het op 21, 22 en 23 Juli gehouden examen aan de Marianaaischool slaagden voor Linnennaaien A: Riet Burger, Marietje Berkhout, Nelly 'Dekker, Truus de Moei, Gré Nannes Nd., Gré Nannes Pd., Anme de Nijs, Corry- Pronk', Marietje Smit, Gerar- da Spaansen, Bets Stam, Tiny Kok. Leerlingen van de 7e klas. Voor Linnennaaien B.: Lien van Ba^r, Rie Boerdijk, Miena Mosch, Afra Mosch, Tiny Wester, Bets Fil mer, Annie Kwant, 'JTruuS Tibie, An nie Spaansen, Eva Meyer, Bertha Mekken, Corry Mooy, Gré Bleeker, Gré Karsten. NIEUWE CORRESPONDENT DE RIJP en GRAFT Vanaf 1 Aug. a.s. zal als correspondent voor De Rijp en Graft optreden de heer A. Zaal, gemeente-bode te De Rijp. AKERSLOOT De kermis in Akersloot belooft nog veel te wor den. Er zal een kinderdraaimolen kom.en. De V.V.V. heeft een hard draverij georganiseerd voor boeren paarden en het resultaat is 22 in schrijvingen. Dinsdag is er ring steken op de fiets. Het Wordt dus een echte ouderwetse kermis. HEERHUGOWAARD De bouw van twaalf woningen is imjiiddels begonnen. Deze woningen zijn in het algemeen bestemd voor grote gezinnen. De bouw van een iets kleinere woningtype van 18 hoopt het gemeentebestuur ook spoedig te kunnen doen beginnen. In verband met de grote woning behoefte is het voor ingezetenen, die in aanmerking willen komen voor huur van een der woningen, wel raadzaam zich' spoedijr daar voor op te geven, alleen schriftelijk aan het gemeentebestuur.. De aan vragen worden o.a. naar volgorde behandeld. KATHOLIEK THUISFRONT HEERHUGOWAARD Enige weken geleden werd door de Sup portersvereniging D.A.S. een voet balwedstrijd gespeeld tegen een elf tal van de K.A.J, ten bate van Kath. Thuisfront. Deze wedajrijd werd toen door D.A.S. gewonnen. De K.A.J.-ers willen nu gaarne revan che en dat is hun goed recht. Deze revanchewedstrijd zal nu plaats hebben a.s. Zondagavond om 7 uur op het gemeente sportterrein. Het gaat natuurlijk weer ten bate van het reeds genoemde doel. Vorige maal was er veel publiek en we verwachten natuurlijk, dat er nu nog meer toeschouwers aanwezig zijn. De organisatie is in handen van het S.V.W.-bestuur. Naar wij vernemen, zullen beide elftallen sterk uitkomen. Vorige maal heeft het publiek genoten van een zeer spannende wedstrijd. Als u dus bij de ingang een kwartje moet beta len, geef dan een gulden en zeg er bij: Laat de rest maar zitten. Dan zal het zekér in alle opzichten een geslaagde avond worden. ZIJDEWIND. R.K. Coöp. Boe renleenbank De R.K. Coöp. Boe renleenbank hield hare jaarverga dering op Dinsdag 29 Juli. Buiten het Bestuur en de Raad van Toe zicht waren aanwezig 9 leden. We gens ongesteldheid van de Voor zitter, de heer Ands. Dekker, werd de vergadering geleid door de 2e Voorz. W. J. Keesom, die allen van harte» welkom .heette en opende met de Chr. Groet. Door de kassier werd een uitgebreid jaarverslag uitgebracht, waaruit wij aanstip pen, dat het ledental per 31 Dec. 1946 bedroeg 461 en het aantal in omloop zijndeSpaarbankboekjes 1374. De Rekening en Baljns werd met algemene stemmen goedge keurd. De Rekening bedroeg in Ont vangsten en Uitgaven f2.460.536.49. De post Spaargelden was in 1946 teruggelopen met f612.000,De Balans vermeldde aan Credit en Debetzijde een bedrag vah fl.248.039.90. Voor betaling van Ver- mogensaanwasbelasting werd reeds uitgetrokken op de Rekening 1946 een bedrag van f6.159.08, terwijl nog eeft saldo winst resteerde ten bedrage van f2462,43. Een Bestuursvoorstel om artikel 1 van het Huishoudelijk Reglement te wijzigen in dier voege, dat ter beoordeling en met speciale toe stemming van Bestuur en Raad van Toezicht in bepaalde gevallen ook leden buiten de begrenzing kunnen worden aangenomen, werd na toe lichting door de Voorzitter met al gemene stemmen aangenomen. Wegens bedanken van de Direc teur (Bestuurslid) Ands. Dekker te Waarland, om gezondheidsredenen, werd in diens plaats tot* bestuurslid gekozen de heer A. Bruin Dz. te Zijdewind met 11 stemmen tegen 7 op J. Wit Jz. In plaats van A. Bruin Dz. die lid" van de Raad van Toe zicht was en tot Bestuurslid werd verkozen, werd gekozen de heer Joh. Ruiter te Waarland met 13 stemmen, tegen 4 op J. J. Stoop Gz. en 1 op Th. Wijnker. Tot plaatsvervangend Bestuurs lid inplaats van A. Bruin Dz. voor noemd werd gekozen de heer W. Kolknian te Zijdewind met 16 stemmen tegen 2 op Joh. Ruiter. Het Bestuursvoorstel om de ge maakte winst over 1946 toe te voe gen aan het Reservefonds werd met algemene stemmen aangeno men. Bij de daarop gehouden rond vraag sprak de kassier een woo^d van afscheid tot de helaas niét aanwezig zijnde Directeur, waarbij spreker releveerde, dat Dekker se dert 21 Mei 1920 deel uitmaakte van het Bestuur en een geziene en gewaardeerde persoonlijkheid was, wat moge blijken uit de omstandig heid, dat hij reeds op 2 Juli 1923 werd gekozen tot Directeur en dus ruirh 27 jaren de belangen van onze Bank heeft behartigd op een wijze, die tot waardering en dankbaar heid stemt. Spreker besloot met de wens, dat het hem gegeven zou mo gen zijn nog enkele jaren de groei en bloei onzer bank temogen ga deslaan en dat een blijk van waar dering ook door de vergadering zou worden gegeven. Besloten werd om de heer Dek ker te benoemen tot Eere Voorzit ter en de verdere waardering voor zijn werkzaamheden aan het Be stuur over te laten. De Voorzitter sloot met dank voor de aangename samenwerking en de Chr. groet deze bijeenkomst. HEERHUGOWAARD Onze oud-plaatsgenoot Jaap Schilder slaagde te Amsterdam voor het examen Boekhouden Mercurius. BURGERLIJKE STAND SCHOORL Geboren: Johannes J„ zoon van P. Orij en A. Baltus; Maria G., dochter van N. Hof en W. van Assem; Cornelis IJ-, zoon van J. D. Oud en P. Minkema; Hui- bert F„ zoon van F. H. Risselada en I. Heringa; Elisabeth J., dochter van C. W. Roijaards en R. ten Holt. Ondertrouwd: C. Mooij en C. Ploeger; H. Nieboer en L. C. van den Berg. Otïgrleden: J. G. Middeljans, oud drie jaar. IN MEMORIAM URSEM. Zoals elke avond staan er .nu ook weer groepjes mensen van het mooie zomerweer te genie ten. Maar deze avond hoort men geen vrolijke scherts. Er hangt een onzichtbare spanning over ons zo rustige dorpje. Als men de groepjes voorbij wandelt, merkt men al gauw dat iedereen over hetzelfde onder werp praat. Pater Humbertus Randag O.F.M., bezig met het opzetten van een wandschildering in de kerk van de H. Johannes de Doper te Hoogwoud. stijgende vertoont, doch die volgens theologen niet de juiste is. Pater Randag heeft zijn fresco royaal opgezet, de voorstelling is tot in het uiterste hoekje van die kerk goed zichtbaar en als straks de figuren uit de verf zijn gekomen zal blijken hoe goed de kleurencompo- sitié zich aan de omgeving aanpast zonder nochthansa een cliche te zijn van de omgeving. De hoofdfiguur, de H. Maagd, is omgeven door een stoet van heiligen en ordestichters die een kleurrijke achtergrond vor men tegen de in zacht blauw gehou den figuur van Maria. Op het on derplan onderscheiden we de twaalf apostelen die de hemelvaart van Maria gadeslaan. De schilder heeft hen allen zo uitgebeeld dat men duidelijk aan houding en gebaar kan zien welke figuur voorgesteld wordt Het geheel is eenvoudig gehouden er wordt niet gewerkt met symboli sche voorstelling die het werk maar ingewikkeld zouden maken, integen deel, het is begrijpelijk voor ieder gelovige en wij verwachten wel dat de parochianen van Hoogwoud met deze nieuwe artistieke aanwinst in hun moooie parochiekerk, die tot een der schoonste van Westfriesland gerekend kan worden, zullen inge nomen zijn. L. HET GEBEURT niet vaak dat een geestelijke in plaats van de kansel te bestijgen, de ruwe sporten van een ladder opklimt dag in dag uit, om, staande op een onogelijkj» steiger met palet en penseel te gaan preken in lijnen en kleuren. En er zijn niet veel paters die geregeld de pij voor, de schilderskiel ver wisselen. In de kerk te Hoogwoud hebben wij zo'n pater-schilder of schildere- rende pater aan het werk gezien. Het is de Franciscaan pater Hum bertus Randag die hier reeds meer dere dagen bezig is met het opzet ten van zijn fresco Maria ten Hemel opneming, dat achter het nieuwe Maria-altaar aangebracht wordt. Het ontwerp dat de schilder ons, liet zien toont een voorstelling van de H. Maagd, die met een kleed ten hemel wordt opgenomen. Dit in tegenstel ling tot de wel meer verspreide op vatting die de H. Maagd ten hemel- Ja wie heeft Jaap niet gekend? Bij oud en jong was Jaap bemind. En daarom kwam dit ontzettende bericht, als een donderslag bij heL dere hemel over ons dorpje. Al heel spoedig wist iedereen wat de oor zaak van deze spanning was. Jaap Mak heeft in dienst van het vader land zijn leven gelaten. In het na jaar van 1935 vertrok Jaap naar de Oost. Als koloniaal nam hij (afscheid van vader en moeder, broers en zusters en ging. Het leven, was daar hard, maar hij sloeg zich er door heen. Hij geraakte tijdens de oorlog in krijgsgevangenschap bij de Jap pen, werd later bevrijd en belandde nadien in Palembang. Eén lange tijd hoorde men niets van hem en eindelijk kwamen de berichten weer door dat Jaap nog ongedeerd was. Zijn oude vader en moeder waren nu elke dag bericht te wachten, dat hij na een 12-jarig verblijf in de Oost met verlóf naar Ursem zou we derkeren. Helaas echter het heeft niet zo mogen zijn.,Zij, die hem heb ben gekend, kunnen begrijpen, welk een zware slag dit voor zijn ouders betekent. Niet alleen zijn ouders en familie verlangden naar zijn verlof, maar oqk zijn vrienden. Jaap's naam was de laatste tijd op veler lippen, vooral bij de jon gens die 12 jaar geleden de kleuren van de v.v. „St. Bavo" verdedigden, waar hij ook lid van was. Maar men heeft tevergeefs ge wacht. Want op de 21e Juli, juisl op zijn verjaardag, verloor hij op nood lottige wijze zijn leven. Ursem, al ben je klein, een van je grootste zonen is van je heenge gaan. A Wij zullen hem niet vergeten en een hartelijk gebed voor hem stor ten en voor de jongens in Indië. Laat deze wetenschap, dat hij niet vergeten wordt door de Ursemmers een steun zijn voor zijn ouders en familie. Jaap, rust in vrede. BREEZAND Na de geslaagde aöspirantendag van 2 weken gele den, organiseert, onze plaatselijke R.K.V.V. Z.A.P. een juniorendag op a.s. Zondag 3 Augustus. De aanvang der divert wedstrij den is vastgesteld op 12.30 uur. De medespelende elftallen zijn Helder, S.R.C., Schagen, V.Z.V., Z.A.P. a, Z.A.P. b enz. Natuurlijk worden de Z.A.P.-sup- porters weer in grote getale op de Z.A.P.-terreinen aan de Molenvaart verwacht. We wensen de organisa toren weer veel succes toe! WIERINGEN Gevonden: een portemonnaie inh. enig klein geld en 2 bonnen; een kinderportemon- naie; een huissleutel en een sleu telbosje. Verloren: een portemon naie inh. o.m. Ï75.- en 3 rokers- kaarten en een portemonnaie inh. enig geld en een rokerskaart. Inl. gem. bode. KERMIS 1947 WIERINGEN Als deze krant in de handen van onze lezers komt. is de Wieringer kermis 1947 reeds be gonnen. Dan draaien de molens en zwieren de schuitjes omhoog. Fruit-, vis- en andere geuren vermengen zich met die van de oliebollen. De diverse kermis-vermakelijkheden staan weer om de kerk aaneenge- rijd, .terwijl racebootbaan en golf baan een plaatsje op het bioscoop terrein hebben gevonden. Wij zullen hopen, dat het weer zich van de beste zijde laat kennen en dat het een gezellige Wieringer kermis mag worden zonder een enkele wan1 klank. SCHAGEN Marktoverzicht De aanhoudende droogte veroor zaakt een aanzienlijke verminde ring van de kooplust der boeren, terwijl zij daardoor tevens eerder geneigd zijn om hun koeien vroe ger dan anders af te zetten. Zij zien het immers als voordeli ger om hun veestapel in te krim pen, inplaats van nu reeds duur bij voeder te kopen, om het gebrek aan gras te compenseren. De rundvee- en schapenhandel was dan ook uitgesproken slecht. Slechts enkele koeien verander den van eigenaar, tegen prijzen die variëren van f 300 tot f 600 voor verse en voor gelde vrijwel de leve- ringsprijs. De lammeren- en schapenprijs Was aanmerkelijk minder, terwijl ook hier vrijwel geen transacties plaats vonden. Voor lammeren werd f 20 tot hoogstens f 30 gerekend, voor melkschapen f 50 tot f 60. Weide- en vette schapen worden niet aangevoerd, uit vrees voor in beslagneming. Wat hier voor de koeien gold, is ook in verschillend opzicht op de biggenhandel toepasselijk. Deze die ren zijn vrijwel niet in trek. Van de flinke aanvoer werden slechts enkele stuks geruimd tegen f 30 tot f 45 voor de .zware en vanaf f 20 voor de lichtere. Wel is Hier even wel een lichtpuntje ontstoken. Een lichtpuntje in de vorm aan aanko pen voor export naar Italië. Vol gens de op de markt in omloop ge brachte geruchten, zouden verschil lende vreemde kooplieden markten en bedrijven langs gaan om aldaar fokvarkens en geregistreerd rund vee aan te kopen. In ieder geval werden deze Heren vandaag nog niet te Schagen gezjen. Maar, hoop doet leven. De paardenmarkt was minder voorzien dan gewoonlijk. De handel ontwikkelde zich ook hier uitermate stug, al werden de prijzen vrijwel constant gehouden. Voor werkpaarden was de note ring f 600 a f 800 voor de middel matige en f 800 tot f 1100 voor de allerbeste. Luxe rijtuigpaarden on geveer hetzelfde. Slachters vanaf f 300, veulens f 100 tot f 200. De enigste uitzondering vormde de pluïmveemarkt, waar vandaag beste zaken werderi gedaan. Vooral naar jonge hennen bleek veel vraag te bestaan, die dan ook voor f 6 tot f 8 grif van de hand gingen, oude kippen vpor f 2.50 tot f 5.Jonge konijnen f 1.25 tot f 2,vette ko nijnen f 8.tot f 11.Voor geiten geen belangstelling. Deze Donderdag kenmerkte zich door een ongekend groot bezoek, vooral van vacantiegangers, die na èen kortstondig verblijf op de vee markt langs de Ged. Gracht slen terden en al dan niet grage kopers waren van de velerlei soorten goe deren, welke op de talloze stalle tjes lagen aangeprijsd. Zo blijkt er dit jaar wel buiten gewoon veel fruit te zijn. Zagen we vroeger hoogstens 1 of 2 fruitstal- letjes, vandaag was zeker wel een 6-tal fruitverkopers in actie. En dat zo vroeg in de zomer. UREN CfPENSTELLING BADHUIS Van heden af tot nader order zijn de uren van openstelling van de ge meentelijke badinrichting aan de Laurierstraat als volgt: Iedere Vrijdag en Zaterdag: van 10—13 uur, 14—17,30 uur, 18,30—20,30 uur. Naar wij vernemen, zal op Zondag 31 Augustus in de pa rochie Wervershoof een zeer bijzondere plechtigheid plaats hebben. Dan zal nl. de hoog- eerw. heer mgr. Jac. Grent, mis sionaris van het H. Hart, die onlangs benoemd is tot Aposto lisch Vicaris van Ned. Nieuw Guinea, in de parochiekerk van St. Werenfridus tot bisschop worden gewijd. De wijding zal geschieden door Z.H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, met assistentie van twee missie-bisschoppen. BATAVIA, 31 Juli. (Aneta). Het 21ste Nederlandse legercom muniqué meldt nog: Volgens be trouwbare berichtgevers te Tegal werden aldaar 12 burgers door de T.R.I. vermoord, in plaatsjes om Tegal 65. De slachtoffers zijn ge deeltelijk Chinezen en Europeanen Bijzonderheden omtrent de om standigheden, waaronder de moor den plaats hadden, zijn nog niet bekend. ZUID-SUMATRA. Uit Palembang wordt gemeld, dat in het gebied ten Zuid-Westen van Pendopo contact tot stand is gekomen met enkele re publikeinse benden, die met enige verliezen aan hun zijde werden ver dreven, Zij lieten bij hun vlucht een Japans mitrailleur achter. Langs de weg naar Sekajoe warden de bezet te plaatsen geconsolideerd. Er zijn inlichtingen verkregen, welke er op wijzen, dat de republikeinse troepen in de richting Sekajoe terugtrok ken. De Nederlandse troepen, welke Warat bezetten, vonden daar een grote hoeveelheid wapens en een aanzienlijk aantal auto's. Uit verkregen inlichtingen blijkt, dat zich hier en (Jaar nog republi keinse groepen ophouden bij het meer in de buurt van Pagaralam. De republikeinse vefnielingsploeg aldaar telt 'volgens de berichten 4 Japanners. In de nacht van 28 op 29 Juli werd de brug tussen Kertapsit en Bagoekoening door onbekende da- boteurs gedeeltelijk vernield. De schade werd de volgende da& door de genie hersteld. INDUSTRIE DOET BEROEP OP KUNSTENAARS i De binnenhuis-architectuur heeft in de afgelopen jaren in betrekkelijk kort tijdsbestek een grote ontwikke ling doorgemaakt. We hebben de stalen-meubelen-manie beleefd, en de kloostertafelperiode, gevolgd door een massale belangstelling voor de z.g. „Old Finish" producten. Zo langzamerhand heeft een ieder daaruit gekozen wat hem het beste leek en bij de keuze van meubilair speelt persoonlijke smaak dan ook steeds bij woninginrichting een grote rol. Anders is het gesteld met de wandbekleding, het behangsel, pit is een massa-artikel waarbij over het algemeen slechts één norm geldt, n.l. de prijs. Toch is het behangsel een belang rijk onderdeel van onze woning en dient men teneinde een harmonisch geheel te krijgen wel degelijk aan dacht te bésteden aan het dessin van het behang. De Fransen hebben dat zeer goed aangevoeld. Zij maakten van hun behangsels ware kunststuk ken. De Nederlandse benangsel- industrie en met name de Firma Rath en Doodeheefver wil nu pogen ook in ons land meer belangstelling voor het goéde behang te wekken. Daartoe en vooral om de Nederland se kunstenaars gelegenheid te ge ven hun krachten ook op dit terrein te ontplooien, is er een grote .prijs vraag voor behangselontwerpen uit geschreven. Daaraan kan ieder ar tiest medewerken, binnenhuis-archi tecten, kunstschilders, kuns'naald- werksters e.d. Inzendingen geschie den onder motto zodat ieder gelijke kans heeft, de prijzen die van f 1000 tot f 125 lopen, te behalen. De prijs vraag omvat twee hoofdgroepen. De eerste voor decoratieve behangsels, de tweede voor z.g. backgrounds, achtergronden voor, schilderijen e.d. Vooral voor onze jongere kunste naars is dit een goede gelegenheid eens met hun werk voor de dag te komen. Inlichtingen omtrent de prijsvraag krijgt men bij aanvrage aan het kantoor der Firma, Prinsengracht 730, Amsterdam. Gebrek aan verpleegsters Ook in 't Noorden „Schrijft u daar eeijs over in uw blad," zo verzocht Prins Bernhard een aantal journalisten, die er met hem getuige van waren, dat een groot aantal bedden in het sanato rium „Beatrix-oord" te Appelsga onbezet was ten gevolge van een nijpend gebrek aan verpleegsters. Vergezeld door de commissaris van de Koningin in de prov. Fries land, mr. H. P. Linthorst Homan, bracht de Prins een bezoek aan dit 75 hectaren metende complex. Tij dens de rondleiding vielen hen en kele zalen op, waarin de helderwit te bedden onbezet waren en op zijn vraag of er voor deze bedden geen patiënten aanwezig waren, luidde het antwoord van de directeur, dr. G. A. Kraan, dat van de 250 urgen te aanvragen 76 onmiddellijk zou den kunnen worden ondergebracht indien er slechst voldoende ver pleegsters waren. W.F.A. uitwisseling voorlopig gestaakt1 De „World Frindship Associa tion" heeft de uitwisseling van kinderen uit Engeland tegen kin deren van het vasteland tijdelijk s'op gezet wegens het .gevaar van kinderverlamming, welke ziekte in Groot-Brittannië is uitgebro ken. Ruim 200 Engelse kinderen, die dezer dagen in België aan kwamen, moesten op aanwijzing van de Belgische Gezondheids- diens; onmiddellijk naar Enge land terug. Alleen de ongeveer 500 Neder landse kinderen, die op 1 Augus tus in Engeland moeten arriveren zullen nog gehuisvest worden (voor de 225, die Donderdag zijn aangekomen is reeds gezorgd). De Britse minister van gezondheid, heeft verklaard, dat de kinder verlamming in Engeland niet epi demisch is IEDERE VRIJDAG GAAT DE VLAG IN TOP Ballen rollen in het Casino Naast de genoegens van een ver blijf in bos of hei bieden zee en strand in de zomerse dagen, waar aan helaas onze Hollandse zomers niet ieder jaar even rijk zijn, aan tallozen een welkome verpozing. Vanouds hebben namen als Sche- veningen, Zandvoort, Bergen en Noordwijk een bekende en gelief de klank bfj het gilde der baders, die hetzij voor enige tijd, hetzij slechts voor een enkele dag,' hun tenten opslaan op het rulle zand onzer Noordzeekust. Zonwind en water, van het laat ste liefst Jiet minste en van het eerste het meeste, zijn de factoren, die beslissen of een verblijf aan het strand al of niet slaagt. Noordwijk, dat geheel leeft van bollen en badgasten, is wel een der mooiste, zo niet de mooiste bad plaats van ons land. In het voor seizoen zijn het hier de bollenvel den met hun weelderige kleurscha keringen, die de bezoeker een wel gemeend welkom toeroepen, in het eigenlijke seizoen komen, hoewel in mindere mate, de gladiolen aan bod en tegen dat de laatste badgas ten hun koffers gepakt hebben, staan de velden al vol met dahlia's die met hun warme tinten fel afste ken tegen de gele duintoppen. Niet alleen bloemen, waarvan de pracht slechts van tijdelijke aard is, maar vooral de bossen, dennen bossen, wier donkere kruinen zo mer en winter het dorp sieren, ge ven Noordwijk een bijzonder aan zien. Daartussen steken de 'witte villa's af, kwistig gestrooid langs de kronkelige wegen, die zich rond de duintoppen slingeren. Een der drukste wegen, die naar dit oord leiden, is die uit Leiden. Daar staan vooral Zondagsmorgens honderden, nee, duizenden aan het tramstation te wachten op vervoersgelegenheid. Daarnaast peddelen lustig de ge lukkige bezitters van een fiets in drommen over het rijwielpad, om nog maar te zwijgen van de stroom auto's (wie zei daar dat je opJZon- dag niet rijden mag?) en touring cars. Onder de toren van Rijnsburg, hét laatste overblijfsel van het Be- nedictinessenklooster, scheiden zich de bokken van de schapen. Links gaat de weg naar Katwijk, rechts die naar Noordwijk. Buiten Rijns burg gaan tram en wegverkeer door een pracht landschap. Rechts de weiden, links de bollenvelden, met op de achtergrond de duinen. Het tramspoor verliest zich in een dennenbos, waar in de zomermaan- Jubileum Dr. G. Bar te Nijmegen Met belangstelling zullen talloze oud-patienten vernemen, dat Dr. Bar, orthopaedisch-chirurg te Nij megen op Maandag 1 Sept. a.s. zijn koperen ambtsjubileum zal vieren als directeur van de St. Maartens kliniek aldaar. Er heeft zich uit oud-patienten een landelijk huldi gingscomité gevormd onder Pater N. A. van Rijn O.P., voorzitter, 'dr. P. v. Dungen, vice-voorzitter, mevr. H. Budke-Beerman, secr-penningm., dat hiermede een oproep richt aan alle oud-patienten om van hun be langstelling te doen blijken. Opga ven voor 15 Augustus a.s. aan mevr. H. Budke-Beerman, Berg en Dalse- weg 106 te Nijmegen (tel. 21930). Koninklijk founds voor kunstenaars Voor-de oorlog placht H. M. de Koningin jaarlijks een aanzienlijk bedrag beschikbaar te stellen om taleiftvolle jonge Nederl. kunst schilders te steunen. Thans heeft zij dit studiefonds wederom inge steld en hierbij het advies ingewon nen van het bestuur der vakgroep kunstschilders. De toekenning de zer koninklijke' subsidie zal ieder najaar plaats vinden. Iedere Ne derlandse kunstenaar, die de leef tijd van 30 jaar nog niet heeft be reikt, kan ter mededinging drie werken inzenden, waarvoor plaats en datum in September zullen wor- werken moeten zijn uitgevoerd in den bekend gemaakt. De ingezonden olieverf, het geestelijk eigendom van de candidaat en geheel zelf standig op eigen atelier zijn ver vaardigd. De werken worden beoor deeld door een permanente jury. De subsidie, die dit jaar op f 1200 is vastgesteld, wordt elk jaar op nieuw toegekend en kan ten hoog ste vier malen aan dezelfde persoon worden toegekend. Van de ingezon den werken zal een tentoonstelling worden samengesteld, welke slechts te bezichtigen zal zijn voor H. M. de Koningin, haar gevolg en voor de jury. Nadat al de candidaten bezocht zijn, zal de jury besluiten, wie .zij voor de subsidie aan de Koningin zal voordragen. De jury bestaat uit: Joh. van Zweden, voor zitter, M. Kolthoff, secretaris, Ch. Eyck, Ton Meyer, Jo Mulder, Ch. Roelofsz en Jan' Wiegers. voor de Politie-Rechter Het zijn betrekkelijk kruimeldief stallen, die de Haarlemse politie rechter te berechten krijgt, maar toch worden ze ernstig gestraft, om dat de Justitie dwingend wil be werken, dat aan het euvel der fa- brieksdiefstallen, welke de laatste tijd een 'ontstellende omvang heb ben gangenomen, paal en perk wordt gesteld. Zo kreeg C. B. uit Alkmaar, die bij Wessanen in Wormerveer in de nacht van 6 op 7 Juni meel weg nam, drie weken gevangenisstraf conform de eis. De diefstal was in de nacht yan 6 op 7 Juni gepleegd en hij werd aangehouden, waarbij in de rugzak, die hij droeg, het meel werd aangetroffen. Thuis werden nog 10 kg Amerikaanse bloem en 7 kg cocosvet opgespoord. H. V. uit Alkmaar, die pas een maand bij dezelfde firma als fa brieksarbeider in dienst was, nam elke Zaterdag een actetas met 7%' kg meel mee. Hij motiveerde zijn daad met de slechte kwaliteit van het brood. Bij hem thuis vond men 171/2 kg, Het O.M. merkte op, dat hij op de fabriek was gaan werken om te" stelen. De eis was' zes weken gevangenisstraf. De rechter maakte er vier weken van.. J. M. v. V. uit Heiloo, eveneens werkzaam bij dezelfde fabriek, nam begin Juni een actetas met meel mee. Hij had dit nog niet eerder gedaan, maar de Officier van Jus titie vond de enige manier zo'n straf te geven, dat men zegt: „Doe het niet, anders krijg je nog zwaardere straf". Conforïh de eis werd het vonnis twee weken gevangenisstraf. den een echte chef met rode pet het af- en aanrijden der trams en bussen regelt. De weekendgasten, die 40 tot 50 pet. der logees uit maken, worden iedere Vrijdag prompt onthaald op den vlaggen- Hulde. Een aardige gewoonte, door V.V.V. gestimuleerd: Vrijdags de vlag uit; 's Maandags binnen. Zij, die het eens goed wille» doen, tak ken op naar het Huis ter Duin, de gelegenheid van Noordwijk. Het im posante gebouwencomplex ligt te midden van eigen parken en biedt een riant uitzicht op zee en bos. Op de Koningin Astrid Boulevard vinden wij de familiepensions, de zomerhuisjes en kleinere villa's. De Noord-Boulevard is het middelpunt van het" hotelleven. Daar vinden we het Palace hotel, de Noordzee, Tro- cadero en meer dergelijke gelegen heden. Daar'flaneert de jeugd in shorts of flanellen broek, daar vin den we zowaar ook nog studenten kroegen en de Haagse upperten houdt er haar rendez-vous. De sportsmen vipden elkaar, in het Ca- sino, waar de tennissport hoogtij viert. Geregeld zijn er belangrijke matches en de bekendste figuren uit de tenniswereld zijn er* thuis. Ook andere balletjes rollen er, dat zijn die van de roulette, een duur spelletje, waarvan de kosten van te voren niet te berekenen zijn. Dan zagen wij ér nog Cia van Boort met haar bekende poppenkast en tal van andere attracties voor de groten en kleinen. Deze laatsten vermaken zich echter het meest met het forten graven in het zand, ze hebben er een prachtig voor beeld aan de bunkers, en het ezel tje rijden. Voor de oorlog waren het vooral de Duitsers, die Noordwijk met een bezoek vereerden. Nu hebben de Amerikanen hun plaats ingenomen, aangevuld met een klein groepje Engelsen. Gedanst wordt er hier natuurlijk ook, het schijnt erg moei lijk te zijn pleizier te hebben zon der je eigen warm te draaien op de tonen van trommèlvliesverscheu- rend lawaai, doch het gaat er heel wat kalmer aan toe dan in Zand voort b.v., waar zich honderden te gelijk over de dansvloer laten slie ren. En 's avonds lokt een wandeling piaar de Staatsbossen onder Noord- wijkerhout, waar zich de zachte geur der dennen vermengt met de zware zeelucht. Moe en hongerig zoek je dan tegen het middernach telijk uur de tram op. Achter je glijden de reclamelichten van het Huis ter Duin steeds verder weg, vóór je wordt de lucht helderder, de lichten van Leiden. L. S. Bessensap goedkoper geworden In verband met de verlaging van de prijs voor rode bessen, is ook rode bessensap belangrijk goedko per geworden. Sedert 24 Juli is de prijs voor een fles van 3/8 liter, die voorheen f 0.85 bedroeg, bepaald op f0.64, terwijl een fles van 3/4 liter f 1.23 kost tegen voorheen f 1.65. De prijzen voor zwarte bes sensap en voor frambozensap blij ven gelijk aan die van het vorig jaar. Turfaflevering geregeld De aflevering van turf uit het veen heeft, sinds de distributie van dit artikel werd opgeheven, niet de loop genomen, welke mocht worden verwacht. De minister van Econo mische Zaken heeft zich dan ook genoodzaakt gezien, de volgende maatregelen te treffen: 1. Het vervoek en de afleevering van turf in het hoofdproductiege bied (Groningen, Drente, Overijsel) werd d.d. 23 Juli gedurende een week verboden. 2. De verkoop van verveners rechtstreeks aan verbruikers, wordt beperkt tot de veengebieden. Bo vendien is deze verkoop alleen ge oorloofd voorzover de gekochte hoe veelheden voor eigen gebruik zijn bestemd. 3. De prijzen "voor levering door de vervener aan verbruikers en die voor levering aan handelaren zijn gelijkgeschakeld. Voor de verbrui kers, die via de handel kopen, be tekent dit een prijsverhoging van f 0.50 per 1000 turven. I Nieuwe bestuurs- verhoudingen op Zuid-Celebes Men verwacht, dat binnenkort alle vroegere rechtstreeks bestuur de gebieden in Zuid-Celebes, met uitzondering van de onderafdeling Makassar, georganiseerd zullen worden als zelfbesturende land schappen. Daarna zou een zelfbesturende daerah in Zuid-Celebes worden ge vormd. De landschappen zullen een federatie aangaan en de vroeger af zonderlek verrichte werkzaamheden in de tóekomst federatief „door de dlaerah" doen verrichten. Het be stuur- van de daerah is te vormen door enkele leden, die door de landschappen aangewezen kunnen worden. In Bali zou dit kunnen ge schieden door de raad van zelfhp- stuurders, hetgeen in Zuid-Celebes in verband met de grote afstanden minder gewenst zou zijn. De sa menstelling van het daerahbestuur komt voort uit de zelfbesturende landschappen zelf, doch daarnaast zal, met alle rechten ener volksver tegenwoordiging, de Zuid-Celebes- raad blijven bestaan, welke raad zoveel» mogelijk verkozen leden zal omvatten, waarbij de vertegen woordiging rekening zal houden met door de bevolking te stellen kiesdistricten. Resümerend kan ge zegd worden: het bestuurscollege van 'de daerah voert het bestuur, doch de vaststelling van verorde ningen en van de begroting kan niet geschieden zonder instemming van de raad, welke mgf het recht ener democratische bevolkingsyer- tegenWoordiging ook het recht van initiatief en amendement bezit. Hiermede is een belangrijke stap gedaan in de richting van de aan passing van de bestuursinrichting aan de nieuwe verhoudingen en de democratisering. Stakingen in Amerika's auto-industrie In de Amerikaanse aUto-indus- trie zijn 60„000 arbeiders tot werk loosheid gedpemd tengevolge van het feit, dat collega's in staking zijn gegaan. Bij Ford hebben 22,0Q0 man het werk moeten neerleggen. Bij de carrosserie- fabriek van Murray staken 7000 arbeiders, bij d'e Hudson Autofa- brieken 1000, waardoor bij dit laatste concern 8000 anderen zon der werk zijn gekomen. Indië: Landing; overzicht van h de verwarde war van autorit* gezagsapparaat, gen bevolking, d oplossing zoekt alle middelen ei Soerabaja een g< goed georganisee die slechts wacht recht aan het we In Batavia klopt Nederland, in Indië, hart met weinig le want het lichaam, het hart is, is zozee het sterven zal, wan onzekere politiek e situatie voortduurt. Wanneer men in weken heeft rondge en rechts zijn licht ken, wordt eén din; als de tropendag me licht: deze republiel zijn krachten gegro een grote mond opze maar alleen ter aam zwakheid. Want deze repufc erger nog, ze ligt o; omdat de Nederland adem afsnijden", (g derwerp van de rep paganda), neen ze c: kanker van twist, a: tie, civiele en militai hoorzaamheid, onkun stand en een erger] schatting. Elk van deze kwak leveren voor een 1 maar we zullen nog ZATERD'AG 2 Al HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.15 7.30 Morgengebed en kalender; 8.00 Nieuws: dag; 11.00 De zonru ziekenbezoek; 12.35 D; Programma voor de 1 krachten; 1.30 Dansorl sette klanken; 5.00 6.30 Progr. voor de N krachten; 7.00 Nieuws; 8.00 Nieuws; 8.30 Licl Muzikale Tombola; 10 bed en Lithurgische k Nleuws; n.15 Concert. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.15 8.00 Nieuws; 8.15 K Morgenwijding; 10.35 Piano; 11.00 Uitz. vooi de continubedrijven- orkestwerken; 12.35 orkest; 1.00 Nieuws; 1 „Vincentino"; 2.15 Radi ?nn o0rk»est; 4'20 Metr Sportpraatje; 6.00 1 Uitz. VPRO; 8.00 Nieui roeporkest; 10.00 Hoe Dansmuziek; 11.00 N Gram. muziek. In het Institut Cath lique te Parijs is 34e zitting van de z. Sociale Weken m grote plechtigheid g opend. Z. H. de Pai had aan de presider de heer Charles Floi een schrijven dóe toekomen, waarin H zijn instemming bi tuigt met de ondei werpen welke op 0 onderscheidene conf: renties ter sprak worden gebracht, e waarin de H. Vade het standpunt van d Kerk tegenover zeke re sociale problemei uiteenzet. De Social Weken zullen tot Augustus duren. 9 li het Generaal Kapitte der Congregatie dei Dochters van O. L Vrouw van het H Hart werd Zuster Ma rie Agathe opnieuw voor de tijd van zes jaar tot Algemeen Overste gekozen. De Congregatie, die in 1882 gesticht werd door Zuster Marie Louise Hartzer, breid de zich snel over de hele wereld uit en in 1911 werd in ons land te Waalwijk het eerste klooster gesticht. Op het ogenblik heeft de Congregatie hier 15 huizen. 9 De bekende pedagoge Dr. Maria Montessori vertoeft momenteel te Karachi

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2