1 RADIO HET ZEEWIER-MYSTERIE plaatsen De Republiek zal aan haar eigen zwakheid ten gronde gaan O'Kelly ongeslagen winnaar Golf van verontwaardiging over Engeland NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Vrijdag I Augustus 1947 PAG. 3 dtijd Een staaltje van gruwelpropaganda Het Europees zone-tournooi Katholieke Actualia J J Haarlem's Bloemenfeest r Petrus' Banden r ;hef met rode pet jden der trams en De weekendgasten, ct. der logeesuit - iedere Vrijdag 1 op een vlaggen- ige gewoonte, door :erd: Vrijdggs de ndags binnen. Zij, 1 wïï le» doen, tigk- Huis ter Duin, de Noordwijk. Het im- encomplex ligt te rn parken en biedt it op zee en bos. in Astrid Boulevard familiepensions, de kleinere villa's. De i is het middelpunt en. Daar vinden we de Noordzee, Tro- dergelijke gelegen- neert de jeugd in len broek, daar vin- ook nog studenten- Haagse upperten r rendez-vous. De ;n elkaar, in het Ca- tennissport hoogtij zijn er belangrijke bekendste figuren ereld zijn en thuis. Uetjes rollen er, dat roulette, een duur an de kosten van te oerekenen zijn. ij ér nog Cia van bekende poppenkast :re attracties voor de aen. Deze laatsten a echter het meest graven in het zand, een prachtig voor- junkers, en het ezel- og waren het vooral Noordwijk met een len. Nu hebben de in plaats ingenomen, een klein groepje mst wordt er hier het schijnt erg moei- •izier te hebben zon- warm te draaien op rommèlvliesverscheu- och het gaat er heel in toe dan in Zand- r zich honderden te- dansvloer laten slie- s lokt een wandeling .bossen onder Noord aar zich de zachte en vermengt met de t Moe en hongerig agen het middernach- tram op. Achter je lamelichten van het steeds verder weg, de lucht helderder, Leiden. L. S. op goedkoper worden met de verlaging van rode bessen, is ook p belangrijk goedko- Sedert 24 Juli is de n fles van 3/8 liter, f 0.85 bedroeg, bepaald vijl een fles van 3/4 rost tegen voorheen zen voor zwarte bes- ar frambozensap blij- m die van het vorig vering geregeld ng van turf uit het nds de distributie van ;rd opgeheven, niet de welke mocht worden minister van Econo- heeft zich dan ook gezien, de volgende te treffen: v voeh en de afleevermg het hoofdproductiege- gen. Drente, Overijsel) Juli gedurende een en. ■koop van verveners aan verbruikers, wordt de veengebieden. Bo- aze verkoop alleen ge- zover de gekochte hoe- or eigen gebruik zijn sen voor levering door aan verbruikers en die aan handelaren zijn eld Voor de verbrui de handel kopen, be ien prijsverhoging van 10 turven. we bestuurs- oudingen op id-Celebes /acht, dat binnenkort rechtstreeks bestuur - "in Zuid-Celebes, met van de onderafdeling georganiseerd zullen zelfbesturende land- ju een zelfbesturende uid-Celebes worden ge- andschappen zullen een ïgaan en de vroeger af- jrrichte werkzaamheden mst federatief „door de n verrichten. Het be- e daerah is te vormen leden, die door de i aangewezen kunnen Bali zou dit kunnen ge- or de raad van zelfhp- etgeen in Zuid-Celebes met de grote afstanden 'enst zou zijn. De sa- van het daerahbestuur uit de zelfbesturende n zelf, doch daarnaast rechten ener volksver- ging, de Zuid-Celebes- bestaan, welke raad ilijk verkozen leden zal waarbij de vertegen rekening zal houden e bevolking te stellen n. Resumerend kan ge- n: het bestuurscollege srah voert het bestuur, iststelling van verorde- van de begroting kan 'den zonder instemming d welke mqj het recht iratische bevolkingsyer- iging ook het recht van i amendement bezit. is een belangrijke stap de richting van de aan- t de bestuursinrichting iwe verhoudingen en de ring. gen in Amerika's ito-industrie merikaanse auto-indus- „000 arbeiders tot werk- idpemd tengevolge van at collega's in staking i Bij Ford hebben bhet werk moeten Bij de carrosserie- n Murray staken 7000 bij d'e Hudson Autofa- 100, waardoor bij dit cern 8000 anderen zon- :ijn gekomen. Indië: Landingen by Pasir Poetih (Noordkust Oost-Java). Een overzicht van het landingsterrein. (Anefo) BRIEF UIT INDIë (Van onze correspondent) TE SOERABAJA heerst een heel wat gezonder atmosfeer dan de verwarde en dualistische sfeer in Batavia. Daar een wir war van autoriteiten van Gouvernement .en republiek, hier één gezagsapparaat, het Nederlandse; daar een volkomen lamgesla gen bevolking, die niet weet, waaraan houvast te hebben en de oplossing zoekt in individuele verrijking op grote schaal, met alle middelen en ten koste van de minder bedeelden; hier in Soerabaja een goed bestuurde en naar omstandigheden redelijk- goed georganiseerde stad met een nijvere en rustige bevolking, die slechtï wacht op het opengooien van het achterland om eerst recht aan het werk te gaan. In Batavia klopt het hart van Nederland in Indië, maar het is een hart met weinig levensvatbaarheid, want het lichaam, waarvan Batavia het hart is, is zozeer verminkt, dat het sterven zal, wanneer de huidige onzekere politiek en economische situatie voortduurt. Wanneer men in Indië enkele weken heeft rondgekeken en links en rechts zijn licht heeft opgesto ken, wordt een ding zo duidelijk als de tropendag met zijn felle zon licht: deze republiek is een boven zijn krachten gegroeid kind, dat een grote mond opzet en flink doet, maar alleen ter aanvulling van zijn zwakheid. Want deze republiek is zwak, erger nog, ze ligt op sterven. Niet omdat de Nederlanders „haar de adem afsnijden", (geliefkoosd on derwerp van de republikeinse pro paganda), neen ze crepeert aan de kanker van twist, afgunst, corrup tie, civiele en militaire, en onge hoorzaamheid, onkunde en onver stand en een ergerlijke zelfover schatting. Elk van deze kwalen kan sV>f op leveren voor een hele brochure, maar we zullen nog menigmaal ge legenheid hebben op de symptomen van maatschappelijke ziekten in de Indonesische republiek te .wijzen. Tekenend is het volgende; het begint als een sprookje, maar is werkelijk precies zo gebeurd. Er was êreis een republikeinse journa list die over het Soerabajafront be richten had vernomen van ver schrikkelijke gruweldaden begaan -door de Nederlanders bij de laatste grote acties der bezetting van de Porongdelta en het Modjokertose om de waterwerken van Mlirip in handen te krijgen. De Nederlanders zouden zowat alles te vuur en te zwaard hebben verwÓest. De Nederlanders hadden duizenden doden en gewonden te betreuren. De bevolking van de be zette gebieden snakte naar de ver drijving der Nederlanders door het roemruchteen dappere republi keinse leger. Deze journalist vroeg en verkreeg toestemming van de Nederlands-Indische regering om poolshoogte te nemen in het Soera- bajagebied. Toen hij ietwat angstig en schuchter te Soerabaja uit het vliegtuig stapte, vond hij daar geen politie, die hem opwachtte om hem PROGRAMMA ZATERDAG 2 AUGUSTUS HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym.; 7.30 Morgengebed en Lithurgisehe kalender; 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag; 11.00 De zonnebloem, radio ziekenbezoek; 12.35 Dansorkest; 1.00 Programma voor de Nederl. Strijd krachten; 1.30 Dansorkest; 4.00 Mu sette klanken; 5.00 „De Wigwam"; 6.30 Progr. voor de Nedeul. Strijd krachten; 7.00 Nieuws; 7.20 Septet; 8.00 Nieuws; 8.30 Lichtbaken; 9.00 Muzikale Tombola; 10.40 Avondge bed en Lithurgisehe kalender; 11.00 Nieuws; 11.15 Concert. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym.; 8.00 Nieuws; 8.15 Kwartet; 10.00 Morgenwijding; 10.35 Bariton en piano; 11.00 Uitz. voor arbeider in de continubedrijven; 12.00 Lichte orkestwerken; 12.35 Accordeon orkest; 1.00 Nieuws; 1.15 Ensemble „Vincentino"; 2.15 Radio Philharmo- nisch orkest; 4.20 Metropole orkest; 5.00 Sportpraatje; 6.00 Nieuws: 7.30 Uitz. VPRP; 8.00 Nieuws; 8.15 Om roeporkest; 10.00 Hoorspel; 10.30 Dansmuziek; 11.00 Nieuws; 11.15 Gram. muziek. rond te geleiden onder bewaking, datgene latende zien, wat het terri toriale bestuur wenste dat hij zou zien. Niets van dit alles. Onze jour nalist was volkomen vrij tê gaan en te staan, waar het hem beliefde. Te spreken en te bezoeken, wien hij wilde en te zien en te bestuderen, wat hem lustte. Dankbaar gebruik makend van deze faciliteiten, die bij een demo cratisch volk' als het Nederlandse vanzelfsprekend zijn heeft de kran tenschrijver der Republiek gezien en gehoord, gevoeld en getast langs alle wegen en paden, bij families en autoriteiten, in stad en kampong, bij Javanen en Madoerezen, bij Ne derlanders en Indo's. Hoogst vol daan over zijn eigen moed en het geen hij had gezien en vernomen keerde hij Djocjawaarts. In besloten kring heeft hij na thuiskomst over ,zijn waarnemingen in het Soerabajase verteld. Dat het er rustig was, dat de mensen werkten, dat de rijstvelden bepjant waren en afgeoogst wer den. dat de dessahbewoners leefden zoals ze dit al meer dan duizend jaar hadden gedaan, werkend en luierend op zijn tijd, dat er niets verwoest was, behalve de strook land buiten de Nederlands^ demar catielijn, waar de TRI en de ben den der republikeinse strijdorgani saties zich op het volk en het land hadden neergezet, voordat ze door de Nederlanders verdreven waren; dat er niemand door de Nederlan ders vermoord, wel dat de kam pongs ontvolkt waren door de ter reurmethoden der TRI; dat de op mars van de Nederlandse troepen bijna zonder tegenstand had plaats gevonden, waarbij de roemruchte TRI slechts haar hielen aan de te genstander had laten zien. En last but not least vertelde hij dat de inlandse bevolking van de nieuw bezette gebieden vol vreug de was over de komst der Neder landers, omdat deze eindelijk voor hen rust en veiligheid brachten en de gelegenheid om hun akkers te bebouwen en dus hun brood te ver dienen. Dit alles heeft deze man in de oprechtheid zijns harten verteld. En het resultaat? Daags daarna zat hij in de Djocjase ge vangenis. Hij werd later op vrije voeten gesteld nadat hij schrifte lijk .alles had herroepen, wat hij zijn „vrienden", had verteld. Is het verhaal over deze „eer lijke" Journalist nu erg belangrijk? Neen! op zichzelf niet, want er zijn er velen zo'te vertellen in alle mo gelijke variaties, maar wel belang rijk is dit verslag, als manometer van de inwendige spanningen en symptoom van de methoden gang baar in de, republiek, die zo prat gaat op haar democratische geest! Beter dan alle gebral in de repu blikeinse pers en radio spreken de feiten. Tekenend b.v. is. dat dele gaties vap de dessahbevolking rond het door de Nederlanders bezette gebied komen vragen of wij toch willen komen en hun rust en vei ligheid garanderen, de roversben den van TRI en BPRI en vele an dere te verjagen, zodat hun bezit tingen en oogsten gered worden van roof en brandschatting. Deze feiten bewijzen „luce cla- rior", dat de republiek zwak is en aah haar eigen ongehoorzaamheid in leger en bestuur, haar onkunde, corruptie en eigenwaan te gronde zal gaan. VAN SCHELTINGA VIERDE Nadat de 13e en laatste ronde van heden een uitermate spannend ver loop had gehad, is de Belg O'Kelly er in geslaagd met een vol punt voorsprong het Europese Zone-tour- nooi te winnen, ongeslagen en met 10'/! punt uit de 13 partijen. O'Kelly zelf rekende in drie kwartier met de zwakke Luxemburger Doerner af, terwijl de Tsjech Pachman, die in punten aantal met de Belg gelijk stond, een felle strijd -leverde met de Bulgaar Tzvetcoff. Pachman, die met zwart speelde, had lange tijd een betere stelling en won zelfs een pion. Alle overige partijen waren reeds geruime tijd beëindigd, toen alleen deze beslissende kamp nog voortduurde. Wist Pachman te win nen, dan was hij met O'Kelly in punten aantal gelijk, maar via het Zonnenborg-systeem zou hij win naar van het tournooi zijn geweest, een graag begeerde titel, daar deze immers het recht geeft in 1948 aan de belangrijke ontmoeting tussen de winnaars van de zone-tournooien deel te nemen. In het Institut Catho- lique te Parijs is de 34e zitting van de z.g. Sociale Weken met grote plechtigheid ge opend. Z. H. de Paus had aan de president, de heer Charles Flpry een schrijven dóen toekomen, waarin Hij zijn instemming be tuigt met de onder werpen welke op de onderscheidene confa- renties ter sprake worden gebracht, en waarin de H. Vader het standpunt van de Kerk tegenover zeke re sociale problemen uiteenzet. De Sociale Weken zullen tot 2 Augustus duren. 9 In het Generaal Kapittel der Congregatie der Dochters van O. L. Vrouw van het H. Hart werd Zuster Ma rie Agathe opnieuw voor de tijd van zes jaar tot Algemeen Overste gekozen. De Congregatie, die in 1882 gesticht werd door Zuster Marie Louise Hartzer, breid de zich snel over de hele wereld uit en in 1911 werd in ons land te Waalwijk het eerste klooster gesticht. Op het ogenblik heeft de Congregatie hier 15 huizen. 9 De bekende pedagoge Dr. Maria Montessori vertoeft momenteel te Karachi in Brits Indië. Zij is op doorreis naar Tra- vancore en zal daar op verzoek van de Radja een school ope nen voor onderwijze ressen, die zich willen bekwamen yoor het geven van Montessori- onderwijs. 9 Jeugdige vluchtelingen uit de Sovjetzone verklaar den o.a. dat men hen tochten in 1099 be stond er een Latijns patriarchaat in Jeru salem, doch dit hield op te bestaan toen het H. Land door de Tur ken werd veroverd. In het plaatsje Bouxières-aux-Dans (Fr.) beweerden ver scheidene personen een verschijning van de H. Maagd gehad te gevraagd had lid te worden van de Socia listische Eenheidspar tij. Toen zij dit wei gerden, kregen zij op dracht zich op bepaal de plaatsen te melden voor verplichte te werkstelling. Degenen die hieraan geen ge hoor gaven, werden 's nachts door functio narissen der Soc. Een heidspartij gevangen genomen. Van hen ontbreekt thans ieder spoor. 9 Dezer dagen werd het eerste eeuw feest herdacht van de vestiging van het La tijnse patriarchaat van Jerusalem. Paus Pius IX z.g. heeft dit bij Zijn Bulle van 23 Juli 1847 opgericht. Rëeds ten' tijde der Kruis- hebben. De pastoor hechte geloof aan de parochianen en ging over tot het organise ren van bijzondere' geestelijke oefeningen en ook tot de bouw van een kapel. Een onderzoek, dat werd ingesteld door een Kerkelijke commissie wees uit, dat deze verschijningen in geen Venkel opzicht be trouwbaar waren, zo dat de Kerkelijke Overheid alle betref fende godsdienstige manifestaties verbood. Dit verbod werd ech ter niet opgevolgd, zo dat de bisschop van Nancy genoodzaakt werd over te gaan tot het opleggen van een interdict. De Tsjech, enigermate in tijdnood, overzag tenslotte een fraaie aanvals- combinatie van zijn tegenstander, welke via een dame-offer tot mat leidde. Pachman deelt thans de tweede en derde prijs met Trifuno- vic (Joego Slavië). De Nederlandse vertegenwoor diger Van Scheltinga capituleerde voor een prachtig offensief van de Hongaar Szabo, die zulk een ster ke partij speelde, dat de jury haar aanvankelijk besluit heide schoon heidsprijzen aan de Engelsman Alexander toe te kennen, wijzigde, en Szabo met de tweede schoon heidsprijs vereerde. De uitslagen van de laatste ronde luiden: Alexander (Engeland)— O' Sullivan (Ierland) 10; O' Kelly (België) Doerner (Luxemburg) 1—0; Foerder (Palestina)Max Blau (Zwitserland) Vt'/s; Castaldi uta- lië)Plater (Polen) Vt; Trifuno- vic (Yóego Slavië) Rossolimo (Frankrijk) Vi'It; Szabo (Honga rije)Van Scheltinga (Nederland) 10; Tzvetcoff (Bulgarije)—Pach man (Tsjecho Slowakije) 10. Punten en prijzen De eindstand luidt: 1. (400 gld. .medaille beschik baar gesteld door gemeentebestuur van Hilversum) O' Kelly (België) 10'/* punt. 2. en 3. (300 en 250 gld) Pachman (Tsjecho Slowakije) en Trifunovic (Yoego Slavië) elk 9'/- punt. 4. (200 gld.) Van Scheltinga (Ne derland) 9 punten. 5. en 6. (150 en 125 gldj Szabo (Hongarije) en Alexander (Enge land) elk Th punt. 7. en 8. (100 en 90 gld) Max Blau (Zwptserland) en Rossolimo (Frank rijk) elk 6'/s punt. 9. (80 gld.) Castaldi (Italië) 6 punt. 10. (75 gld.) Tzvetcoff (Bulgarije) 5'/s punt. j. 11. (70 gld.) Foerder (Palestina) 5 punten. 12. (60 gld.) Plater (Polen) 4"; pt. 13. (50 gld.) Doerner (Luxemburg) 3 punten. 14. (50 ,gld.) O' Sullivan (Ierland) 'h. punt. lste Schoonheidsprijs (100 gld. medaille beschikbaar gesteld door H. K. H. Prinses Juliana. Alexander (Engel.) voor partij gespeeld tegen Pachman (Tsjecho SI.); 2e Schoon heidsprijs (50 gld.) Szabo (Honga rije) voor partij gespeeld tegen Van Scheltinga (Nederland). Hedenochtend om elf uur ge schiedde de- prijsuitreiking, waarna de spelers van het Zone-tournooi te zamen met de officials en de deel nemers aan de morgen beginnende acht-kampen aan een feestelijke lunch aanzaten. SCHOENWINKELS Van 11 tot en met 16 Aug. gesloten Wegens personeelsvacanlie zul-' len de schoenwinkels van 11 tot en met 16 Aug. gesloten zijn. Deze regeling geldt voor geheel Neder land, uitgezonderd d'e provincie Zeeland en de stad Amsterdam- waar de schoenwinkels van 4 tot en met 9 Augustus a.s. gesloten zijn. NOG LIGT de Haarlemmers de smaak van de feestweek, ver leden jaar gehouden bü het 750- jarig bestaan van de stad, op de tong. Een jaar vliegt en zo zijn we weer de tijd genaderd, dat het zoals de loco-burgemeester, D. J. A. Geluk, het in zijn voorwoord van het keurig uitgevoerde pro grammaboek van dit bloemenfeest zegt: „zin heeft in Haarlem jaar lijks een week bijzondere aan dacht te schenken aan de bloe men en vreemdelingen' uit binnen- en buitenland te wijzen op deze ontzaglijke schoonheid". Door „Haarlem's Bloei" zijn plan nen gemaakt om gedurende een week Haarlem in een bloemstad te herscheppen. Er komt zelfs een één- weekse bloemenkoningin aan te pas. die het geheel het cachet zal verlenen van een zomercarnaval. Vandaag vond de opening der Internationale Gladiolententoonstel- ling in het Krelagehuis plaats. Zaterdag zal de bloemenkoningin „Flora" officieel door het tentoon stellingscomité wordep ontvangen, nadat ze van te voren in de hall van het Stadhuis het gemeentebe stuur een bloemenhulde heeft ge bracht. In de middag van 4 Augustus wordt aan de Haarlemse Dreef de grote kortebaandraverij om het kampioenschap van Nederland ge houden. Vijf Augustus is het de dag van het kind. Dan zijn er kinderfeesten op het EDG- en HFC-terrein. De Haarlemse jeugd voert dan het 1 openluchtspel „D« Boerenbruiloft" op. Het hoogtepunt van dit spel is het moment, waarop de Bloemen koningin het bruidspaar bloemen aanbiedt. Des avonds vindt op de Grote Markt de uitvoering plaats van de cantate „Zo zong de Gouden Eeuw". Hieraan werken, o.l.v. Jos. de Klerk, mee de stadsklokkenist, een kinderkoor en het orkest der H.O.V., met medewerking van enige musici en dilettanten. De Bloemen- koningip zal dan zijn gezeten op het bordes van het Stadhuis en aan weerskanten van haar stellen zich .een honderdtal meisjes in costuum op. De voornaamste gebeurtenis van Woensdag 6 Augustus is des avonds de volksdans-demonstratie door een Zweedse volksdansgroep in natio nale klederdracht. t Donderdagsavonds vindt een her haling van de cantate plaats. De Vrijdagavond brengt een beiaard concert. De bekroning van dit alles breekt Zaterdagmiddag aan met een bloemencorso, gevolgd door een tap toe en een groot vuurwerk. Een Ujvig programmaboek bevat tót in de details deze gebeurtenissen en doet een grote verwachting koesteren. Laafsfe oorlogsmateriaal uit Engeland Engeland heeft de levering van oorlogsmateriaal, bestemd voor lading in het Nederlandse vracht schip „Saparoea" in de haven van Southampton, thans stopgezet, al dus deelt het Foreign Office mede. Uit betrouwbare bron te Londen wordt vernomen, dat nog een hoe veelheid militaire goederen, welke reeds voor Bevins verklaring over stopzetting der leveranties, aan de Nederlandse militaire autoriteiten was overgedragen, moet worden geladen. Dan zal de „Saparoea" het laatste schip zijn, dat met oorlogs materiaal voor de Nederlandse re gering een Britse haven zal verla ten. zolang de gevechten in Indo nesië duren. Hoewel het Britse aan bod tot bemiddeling nog steeds van kracht is, wordt door de verklaring van mr. vah Kleffens, dat bemid deling thans geen nut zou hebben, de mogelijkheid om het conflict op te lossen uitgeschakeld, totdat Ne derland de militaire operaties heeft beëindigd, aldus diplomatieke waar nemers te Londen. Franse oorlogsschepen bezoeken Amsterdam Voor het eerst na de bezetting zijn Franse oorlogsbodems, de tor pedojagers „Le Basque" en „l'Al- cyon" benevens een hydrografisch opnamevaariuig de „Beautemps Beaupre", de Amsterdamse haven binnengelopen als- gast van de Koninklijke Nederlandse Marine, De flotille-commandant is tevens hoofd van de Militaire Zeevaart school in Frankrijk. De schepen, die bij Het Stenen Hoofd gemeerd hggen zullen Vrijdag, en Zaterdag tussen' 14 en 17 uur voo? het pu bliek te bezichtigen zijn. Mastiek bonvrij Van 1 Augustus af is dë distri butieregeling voor mastiek komen te vervallen, hetgeen inhoudt, dat dit materiaal zonder vergunning, machtiging of bon aan verbrui kers mag worder^afgeleverd. Het Concertgebouw - or kest, dat in Zwitser land grote successen boek te, komt a.s. Dinsdag weer thuis. Het Triniteitsly- ceum van de paters Augus tijnen te Overveen bestaat 25 jaar. Dit feit wordt van 29 October tot 2 November feestelijk herdacht. ;js Hil versum gaat voor een mil- lioen aan woon- en winkel huizen bouwen. Een plaat selijke aannemer zal voor die som 102 huizen zetten. ;j; Haarlem heeft tweehon derd mijnwerkers op be zoek gehad die onthaald werden en tochten door stad en omgeving maakten, l;: De Hilversumse brand weer jubileerde. Het feest werd door de hele organi satie gevierd, doch om toch tijdig bij brand aanwezig te kunnen zijn zullen in ver scheidene wagens radio telefoon apparaten worden geplaatst zodat men de rij dende brandweerauto's ook Lord Malcolm Hailey,' een grote figuur op het gebied van het koloniaal recht, zal door de Leidse uni versiteit tot eredoctor be noemd worden. :J: In Hil- varenbeek worden .Kem- tijdens demonstraties be reiken kan. Bij Enschede werd een smokkelaar, een 53-jarige man uit Dinkei door de douaniers dood geschoten. Hij gaf geen gehoor aan de sommatie om halt te houden. pische cultuurdagen ge houden. Brabantia Nostra heeft werkers op allerlei terrein uitgenodigd eraan deel te nemen. Er worden toneelspelen opgevoerd en lezingen gehouden. De Velser politie is kampioe ne in de voetbalcompeti tie voor politie geworden. Op 2 Augustus worden er vliegfeesten gehouden op het vliegveld Twenthe ter gelegenheid van de opening. In het open lucht museum te Arnhem worden belangrijke ten toonstellingen gehouden op het gebied der kunst nijverheid. In Nijverdal heeft de N.C.R.V. een landdag gehouden die uit stekend geslaagd is. ïJj In Varik bfj Géldermalsen geraakte een 23 jarig meisje in brand bij het ontsteken van een petro- leumtoestel. Zij is aan de bekomen brandwonden overleden. Na de terechtstelling van de Britse sergeants Een golf van afschuw en ver ontwaardiging is gisteren over Engeland gegaan, toen het nieuws uit Jeruzalem, dat de lichamen van de twee ongehangen Britse sergeants waren gevonden, werd vernomen. Het Britse kabinet kwam gisterenmorgen bijeen om de recente gebeurtenissen, ver band houdende met ligt vraagstuk Palestina, te bespreken. De Britse minister van kolonjën, Arthur Creech Jones, zeide in het Lagerhuis, dat in de lange geschie denis van geweldpleging in Pales tina zelden een meer lafhartige daad is begaan dan de in koelen bloede en met berekening gepleegde moord op deze onschuldige jonge mannen, nadat zij meer dan twee weken als gijzelaars werden vast gehouden. Toen de minister het woord „lafhartig" uitsprak, \yas het Huis het roerend met hem eens, het geen in een manifestatie, die enkele ogenblikken duurde, tot uiting kwam. Een vraag van admiraal Taylor, of er enige reden bestond om niet ter stond de staat van beleg in Pales tina af te kondigen, werd met ge juich begroet. Creech Jones antwoordde, dat in zekere gebieden reeds krachtige veiligheidsmaatregelen genomen wa ren sedert de ontvoering van de twee mannen. Sidney Silverman, Joods Labour- lid, verklaarde dat hij, als een der- genen, die gepoogd hadden de sym pathie van het publiek te winnen voor wat hij als een rechtvaardige zaak beschouwde, voelde, dat hij persoonlijk uiting moest geven aan zijn diepgevoelde schaamte over het feit, dat deze zaak met onschuldig bloed was bevlekt. Een gelijke ver klaring werd afgelegd door Barnett Janner, Labourlid en voorzitter van de Britse Zionistenbond. Anthony Eden, waarnemend lei- Pandit Nehroe ontvangt' onze gezant Pandit Nehroe heeft Donderdag de nieuwbenoemde gezant te New Delhi, mr. A. Lamping, ontvangen en de jongste ontwikkelingen in Indonesië met herri besproken. .-„try"sr.—v- - De traditionele Flevo-race met einddoel Enkhuizen, droeg di£ jaar een bijzonder feestelijk ka rakter in verband met het 100- jarig bestaan der organiseren de vereniging, de Kon. Nederl. Zeil- en Roeivereniging. Een der deelnemende jachten loopt de haven van Enkhuizen binnen. 19. Ik wilde u waarschuwen. Toen ik voortdurend geen gehoor kreeg, vreesde ik het ergste." „Dus als ik niet naar Holland was geweest, dan zou ik mis schien „Dat bedoel ik, Monsieur." Nog kon ik de telefoon horen rinkelen, toen ik na mijn terug komst uit Brest vermoeid op bed lag. Ale ik toen eeris had geant woord! Het was angstwekkend, doch het had geen zin, om daarbij stil te blijven staan. „Verhandelde u de jodium via Binbonnet zoals gewoonlijk?" „Precies als altijd. Ik wist en weet niet, wat er met mijn jodium gebeurt, als ze mijn fabriek verla ten heeft. Ik heb echter wel een vermoeden. Ook via Binbonnet kreeg ik het bevel, beledigende brieven te schrijven aan Pearce Brothers, met het doel, uw firma te ontmoedigen." Gérard keek mij met een schuldige blik aan. „Maar wat kon ik anders doen, Monsieur Wea- vair?" ,.U zegt, dat alles, zoals gebruike lijk via Binbonnet werd geregeld, Monsieur Gérard. Welke Binbonnet bedoelt u?" „Ah". Hij maakte een gebaar, waaruit bleek, dat hij het niet wist. „Daar heb ik al honderd maal aan gedacht op ^velk -moment werd de echte Binbonnet in het complot be trokken. Doch enkele weken later,, ontving ik een niet ondertekend briefje in zijn handschrift; nauwe- FEUILLETON door DAVID KEITH lijks leesbaar, waarin hij mij mede deelde, die introductiebrief onder dwang te hebben geschreven. Onge veer drie weken geleden ontving ik opnieuw een dergelijk briefje van hem, met de mededeling, dat alles over een maand weer in orde zou zijn. Daarna heb ik geen woord meer gehoord. Dit feit gepaard' aan wat wij gisterenavond hebben ge- Zien, n.l. dat mijn chanteur werkt voor de pseudo-Binbonnet, doet mij het ergste vrezen. Waar zou hij op het ogenblik zijn? Zou hij reeds vermoord zijn? Wat denkt U ervan Monsieur Weavair?" „Ik wou dat ik het wist", zei ik. Ineens kreeg ik een inval. „Vaar c!at is precies, wat de pseudo-Bin bonnet mij vertelde", riep ik uit. „Dat alles over een maand in orde zou zijn. En dat vertelde u mij zelf ook in Brest, Monsieur Gérard." „Dat is heel wat anders, Monsieur Weavair. Per telefoon had die man mij precies verteld, wat ik moest zeggen. Ik moest mijn excuus aan bieden, beterschap beloven en zeg gen, dat alles over een maand wëer in orde zou zijn. Dat heb ik gedaan. Maar ik voel, dat Binbonnet er in zijn brief wel degelijk iets mee be doelde. Het leek mij, dat hij een plan had." 1 der van de oppositie, sprong over eind om op heftige wijze te verkla ren, dat het absoluut onaanvaard baar zou zijn voor het Huis om de zitting te verdagen zonder deze zaak op de juiste manier besproken te hebbenv Hij drong er óp aan des noods extra zittingen te houden. Ook Joodse protesten Joodse organisaties in Londen hebben eenparig de terechtstelling van de Britse sergeants veroordeeld. Woordvoerders van het Joodse Bureau te Jeruzalem hebben een ge meenschappelijke verklaring doen publiceren, waarin o.m. gezegd wordt, dat „het Joodse Agentschap en de Palestijnse Nationale Joodse Raad geen woorden kunnen vinden om hun afschuw over de lafhartige moord op twee onschuldigen door een troep misdadigers te uiten". Zij doen een beroep op de Joodse ge meenschap in Palestina en het ge hele Joodse volk om „het afgrijse lijke terrorisme volkomen uit te roeien". De Joodse Raad van Afgevaar digden verklaarde: „Deze gruwelijke daad van chantage en terreur zal in naam der menselijkheid en recht vaardigheid altijd afgekeurd wor de»". HET PRINSELIJK GEZIN IN FRIESLAND Leeuwarden in feeststemming Het voltallige prinselijkegezin heeft zich te Leeuwarden aan boord van de „Piet Hein" begeven. Daarop werd het anker gelicht en zette het jacht koers naar Grouw, uitgeleide gedaan door een duizendkoppige menigte, die de „Piet Hein" gedu rende de gehele tocht door de stads gracht ble.ef volgen. De ontvangst, die het prinselijk gezin te Leeuwarden te beurt is ge vallen, was onvergetelijk. Nadat de prins in zijn eigen wagen zijn echt genote en kinderen achterop was gereden en de beide wagens in Leeuwarden waren gearriveerd, volgde een ware zegetocht door de Friese hoofdstad, waarbij de prins in zijn open wagen en de prinses met de vier kinderen (prinses~Ma- rijke in een reiswieg) in een ge sloten auto luide' werden toegejuicht. Na een kort bezoek aan de Com missaris der Koningin in de prov. Friesland volgde een tocht «door het hart der stad naar het raadhuis. Ditmaal tezamen gezeten in een open wagen viel het prinselijk paar een ontroerend enthousiaste begroe ting te beurt van de Friese burgerij, die voor deze gelegenheid hun ge voelens vrij de loop lieten. Vele Leeuwardenaiten waren ge tuige van het historische ogenblik, waarop Prinses Juliana en Prins Bernhard op het bordes van het stadhuis het uit hónderden Friese kelen klinkende Wilhelmus en het Friese volkslied aanhoorden. Een uur later was het prinselijk gezin weer op de in de stadsgracht gemeerde „Piet Hein" verenigd. Met een enorm gejuich gaven de langs de gracht verzamelde Leeuwarde naren uiting aan hun dankbaarheid, toen Prinses Juliana zich onver wacht aan dek begaf met het weel- geheel genezen prinsesje Marijke in haar armen. Onder een ononderbroken gejuich van het publiek zette de „Piet Hein" zich daarop in beweging en zette koers naar Grouw. Demobilisatiegelden voor militairen Met betrekking tot berichten over demobilisatievergoedingen aan vrijwilligers, dienstplichtig- en reservekader, wordt gemeld, dat vrijwilligers, die zeer speciale verbintenissen hadden, voor een demobilisatie-bonus in aanmer king komen. Het heeft geen zin voor oud-vrijwilligers zich met het ministerie van oorlog in ver binding te stellen. Rechthebben den krijgen het hun toekomende automatisch. Positie Nederlandse passagiersschepen „Alhena" pass. 31 Juli Madeira, wordt 4 Aug. n.m. te Rotterdam verwacht; „Arkeldijk", 30 Juli van - New-OrleansLonden, 29 Juli voor Haijana naar Antwerpen: „Axeldijk" anker bij Suothend; „Cottica", 31 Juli van Trinidad naar Ponta del Gad»„Gaasterjcerk", Rotterdam Australië, 31 Juli van Port Said; „Johan de Witt", BataviaAmster dam, pass. 31 Juli Gibraltar; „Kota Inten", BataviaRotterdam, pass. 31 Juli Malta; „Meerkerk", Antwer penGenua, pass. 31 Juli Oues- sant; „Modiokerto", Rotterdam Java, 30 Juii om 16 uur van Mar seilles; „Nieuw Holland", Amster damBatavia, pass. 30 Juli Ceylon: „Oranje", Batavia-=-Amsterdam, 30 Juli Perim gepass.: „Ruvs", Buenos Aires—Mauritius, 29 Juli van Dur ban; „Stuyvesant", Amsterdam West-Indië. 31 Juli t° M"de' ..Valerius", RotterdamJava, 31 Ju li van Singapore; „Veendam", 30 Juli van New York via Southamp ton naar Rotterdam; „Volendam", 30 Juli om 17.45 uur van Rotterdam naar Java; „Waterland", Buenos Aires—Amsterdam, pass. 31 Juli Lissabon; „Waterman", 30 Juli 20.15 uur van Esbjerg naar Tilbury, al- waaar 1 Aug. om 4 uur verwacht. De bomaanslag op St*. Nicolaas-avond Naar wij vernemen zal door de Krijgsraad te Velde-West. ver moedelijk op 18 September in het gebouw van de Hoge Raad te Den Haag behandeld' worden de zaak van de bomaanslag op St. Nico- laasavond te *s-Gravenhage. Zoals men zich zal herinneren, werden op St. Nicolaasavcnd 1946 bij een bomaanslag te 's-Gravenhage, de heer Boer, een garagehouder als mede zijn vrouw en dienstbode ge dood', terwijl zijn dochter werd gewond. In verband met deze af faire werden gearresteerd kapi tein Baron Van H. uit Den Haag, sergeant A. de B. uit Haarlem en als medeplichtigen een korporaal, een dienstplichtig soldaaat en een burger De vierde „film van de maand" De vierde film, weHse het prae- dicaat „Film van de maand" werd verleend, is „Odd man out" van £arol Reed. Deze film gaat 29 Aug. in Tuschinski in Amsterdam. DE STAAT WORDT DEELGENOOT VAN DE K.L.M. De Eerste Kamer heeft met 24 tegen 13 stemmen goedgekeurd 't wetsontwerp, waarbij de staat voor 51 millioen gulden zal deel nemen aan het aandelenkapitaal van de KLM. Tegen het ontwerp stemden de CH, de AR en de he ren Schneider (KVP) en Zegering Hadders (Vrijheid). y^EET U, dat er op dit ogenblik in Europa nog meerdere concentratie-kampen bestaan, oude uit de Nazi-tijd, nieuwere van jongere datum, maar die al len zijn volgepropt, erger nog dan vroeger, met duizenden en duizenden gevangenen, slacht offers van de terreur, die het Communisme met hardheid en wreedheid uitoefent in landen waar het de overhand heeft? Ontelbaar zijn degenen, die on schuldig lijden door dit rode re giem, dat in niets voor de bruine tyrannie onderdoetEr lijden Ka tholieken, priesters en leken, voor hun geloof, Dat gaat ook ons aan. Zij zijn onze broeders en zusters ih Christus. Toen de Apostel Petrus in de gevangenis was, bad heel de Kerk zonder ophouden voor hem. Dat moeten ook wij doen, nu, voor onze ge vangen mede-Christenen. MARCUS „Wie is die man in dat bruilie pak, uw chanteur precies?" wilde ik weten. „U denkt toch niet, dat hij mij dat verteld heeft, Monsieur? Ik ken zijn naam niet eens. Binbonnet's brief stelde hem voor als een vriend die zich voor jodium interesseerde; over de telefoon duidt hij zichzelf altijd aan met: „U weet met wie u spreekt". En ik weet het ook al tijd." „Nu iets an.ders, Monsieur Gérard. Iets dat u zonder enige twijfel Weet Op welke gronden wordt u gechan teerd?" „Maar, Monsieur!" schreeuwde hij bijna. Ik werd niet verrast door zijn verontwaardiging. Het was een bru tale vraag, die mij echter heel be langrijk toescheen. „Is het zo verschrikkelijk, wat de chanteur weet?" vroeg ik kalmer nu „Ik vertelde u toch, Monsieur, dat ik onmiddellijk zijn eisen heb inge willigd, toen hij aantoonde wat hij wist". „Wat zou er gebeuren, als hij zijn wetenschap aan anderen zou mede delen?" „Ik zou als zakenman geruineerd zijn. Ik zou mijn prestige en aanzien in de stad verliezen. Mijn vrouw en dochter zouden geen respect meer voor mij hebben. Mijn vrienden zou ik kwijt raken. Alles wat ik met zorg heb opgebouwd, zou in één slag vernietigd worden." „Hoe is die man dat te weten ge komen?" Een schouderophalen.,. Men waet nooit, op welke manier sommige dingen uitlekken." „Voor welk feit chanteert men u. Monsieur Gérard?" Hij schudde zijn hoofd. Hij vond mijn vraag klaarblijkelijk onbegrij pelijk. „Vertel het mij toch, Monsieur Gérard", drong ik aan. „Laat mij u dan dit verteilen: ik ken uw geheim, Monsieur Gérard." Dat was natuurlijk maar bluf. Wel had ik in de loop van het gesprek een lichtpuntje ontdekt. 'Als in een flits was de nachtkroeg mij voor de geest gekomen, waar Gérard zo'n amicaar gesprek had gehad met de ongunstig uitziende waard. Het ver haaltje, wat Gérard mij had verteld over het redden van het leven van die man, was natuurlijk niet waar. Het kon best andersom zijn; hij kon een leven hebben genomen, iemand hebben gedood. Misschien had hij vroeger met bandieten te maken ge had, een dubbel leven geleid wel licht. De manier waarop hij het on gure kroegje was binnengestapt en de wijze van omgaan met de waard wezen er op, dat hij geen vreemde was in jiie omgeving. Gérard staarde mij aan. „U kent het? Onmogelijk, absoluut onmoge lijk, dat u er iets van afweet, Mon sieur!" „Ik verzeker u dat ik het weet," hield ik vol. Hij zag er nu uit als een verschrikt kind, zodat ik uit mede lijden met hem, liet volgen: „Maar u behoeft niet bang te zijn, dat ik uit de school zal klappen of u zal chanteren. Trouwens een ongeluk met grote gevolgen kan iedereen overkomen." Dit laatste was mij uit de mond gevallen, zonder dat ik er bij nadacht, als het ware onbewust gedragen door mijn gedachten. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3