Nieuuu De Regering voldoet aan het verzoek van de Veiligheidsraad en Bankel HEDENNACHT TWAALF DER VIJANDELIJKHED reiling A. N.V. ANTIE Voor Alkmaar en omgeving Nederland blijft verantwoordelijk voor handhaving recht en orde Engelse pers is opgelucht en Amerika is voldaan Nederlandse troepen moeten worden teruggetrokken Wat zal de Republiek nu doen? Nauwe samenwerking tussen Joego-Slavië en Bulgarije i 2 d r o 1 i 0 augustus inkeibakkerij en Centrale lollenveiling gustus istus tot en met g. gesloten zijn Augustus drukkerij J ïcharwoude Om nogmaals te tonendat zij geen mogelijkheid voorbij wil laten gaan, om de actie, die noodzakelijk was geworden om aan een onhoudbare toestand van bedreiging en wetteloosheid een einde te maken, zoveel mogelijk te beperken, heeft de Neder landse Regering door middel van een radiorede van Dr. v. Mook aan de wereld doen weten, dat zij voldoet aan het verzoek van de Veiligheidsraad om de vijandelijkheden te staken. Daarom is het bevel gegeven de politionele actie uiterlijk te middernacht van 4 op 5 Augustus af te sluiten, ondanks het feit, dat de Neder landse Regering ervan overtuigd is, dat de Veiligheidsraad zijn bevoegdheden te buiten ging door zich te mengen in een interne aangelegenheid van het Koninkrijk. Vergelding moet achterwege blijven De slachting onder de Chinezen Contact met Djokja is moeilijk Republikeinse leiders vrijgelaten Tjilatjap bezet Ook anti-Joodse acties in Londen Nog onzeker! Van Kleffens aan de Veiligheidsraad Gemeenschappelijk optreden in Griekse kwestie .1 uniiiiiinMiint: TTtrmtrrrm 1111 uw uitstapje onze adelvlinders mee! sek v. 4t/m9 Aug. t/m 16 Augustus 8 - Telef 2315 3ENDIJK rden op 11 UUR bollen geschiedt HET BESTUUR ;rs-vacantie UWMATE- terialenhandel N.V.; C. de Wild Zn,; d" N.V., Dir.: A. M. i en Oortmeijer) 1 30 - Alkmaar drukwerken (ge- aires etc.) wor- itus >IA MAANDAG en 30 voorm. rende en popul. band ,AYERS voor gehuwden. cent 1 wordt ingestaan, elend A. DE VRIES. Hooic'redacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum ƒ2 50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam-ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) MAANDAG 4 AUGUSTUS 1947 43e IAARGANG - NUMMER 11294 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). 4 Bank: Noorderbank POLITIONELE Aai E TEN EINDE ^R. VAN MOOK deelde verder mede, dat dè Neder landse regering aan Djokjakarta nogmaals de ge legenheid wil geven de houding van agressie en op hitsing te laten varen om tot een werkelijke uitvoe ring van de overeenkomst van Linggadjati te komen. Ook wil de Nederlandse Regering aan die der Ver enigde Staten de ruimst mogelijke gelegenheid geven om de aamgeboden goede diensten te effectueren. Zodra de binnengekomen rapporten zulks mogelijk maken, zal duidelijk worden aangegeven, in welke delen van Java en Sumatra de Nederlandse regering de rechtstreekse zorg voor orde en veiligheid, als gevolg van de actie, heeft overgenomen en verder zal dragen Zjj moet hierbij met het oqg op de in die streken aangetroffen toestanden en op de van republi keinse zijde verrichte handelingen en geuite bedreigingen, met na druk verklaren, dat zij haar ver antwoordelijkheid en haar ver plichtingen ten aanzien van de veiligheid van persoon en goed en voor het herstel en de handha ving van recht en orde in die streken ten volle en met alle haar ter beschikking staande middelen zal blijven vervullen, teneinde daar zowel de wederopbouw, als de uitvoering van het programma van Linggadjati mogelijk te ma ken. Terwijl haar zelf iedere gedachte aan politieke vergelding vreemd is, wenst zij aan allen, die onder haar rechtstreekse bescherming staan, de verzekering te geven, dat zij tegen ie.dere vorm van zodanige vergel ding of wraak, van welke zijde ook, op die "bescherming kunnen blijven rekenen. Indien en voor zover in die streken ordeverstoringen plaats vinden, of voortgang vinden, zal zij daartegen met kracht en beslistheid optreden, in nauwe samenwerking met de burgerij en de organen van bestuur en politie. De regering zal nu afwachten, of de republiek eveneens gevolg zal geven aan het beroep, door de Veiligheidsraad gedaan. Zjj wil daarbij in dit stadium alleen ver klaren, dat een staking van de vijandelijkheden, naar haar oor deel, mede omvat een staking van vernielingen, van gewelddadig heden tegen verschillende 'delen der bevolking in republikeins ge bied en van de vijandige propa ganda, die in de laatste tijd zelfs aansporingen tot massamoord heeft omvat. Nogmaals, wij willen geen middel, dat tot een vreedzame, eervolle en redelijke oplossirig van het conflict voelens van wraak of vijandschap bezield. Onze troepen hebben, over al waar zij kwamen, blijk gegeven van geestkracht en kalmte, van een zin voor recht en orde, en van barmhartigheid voor en* medeleven met allen, die bedreigd, beroofd of in nood waren. Door die houding heb ik de zekerheid, dat zij de thans te. geven bevelen juist en verstandig en met de zekerheid, een goede zaak te dienen, zullen uitvoeren. Ook ben ik er zeker van. dat in de streken, waar zij de rechtsorde beschermen, de gehele burgerij rustig aan de arbeid kan gaan en blijven, om met ons de grondslagen te leggen voor de vrije Verenigde Staten van Indo nesië. Het zal nu in de eerste plaats afhangen van de besluiten van Djokja en van de uitvoering daar van in het republikeins gebied, of 'de vijandelijkheden ook aan die zijde worden gestaakt en een her nieuwde mogelijkheid van samen werking wordt geschapen. Ik be hoef niet te zeggen, hoe een ieder dit hoopt en steeds gehoopt heeft. Maar ik behoef evenmin te verkla ren, dat het alleen op een grond slag van werkelijke veiligheid, van democratische vrijheid en van goede trouw ten aanzien van hetgeen werd overeengekomen, mogelijk zal zijn. Een persoonlijk woord Nog een enkel persoonlijk woord tot slot. Een persoonlijk woord voor al tot al die medeburgers, welke leven in de gebieden, waar door onze actie veiligheid weiyl en zal worden gebracht. Voor u is d,e tijd van vrees, van onzekerheid en van vijandschap voorbij, of zal hij spoe dig voorbij zijn, zodra de nog rond- kan leiden, onbeproefd laten en zijn i zwervende, gewapende groepen tot daarbij onzerzijds door generlei ge- I de orde zijn geroepen of in de maat- Uiteraard trekt het besluit van de Nederlandse regering om de vijandelijkheden in Indonesië te staken belangstelling in de Brit se pers. De liberale „News Chronicle" legt er de nadruk op, dat de hou ding van de Nederlanders en de Indonesiërs „tijdens en na da on derhandelingen, welke nu zullen beginnen uiteindelijk zullen to nen in hoeverre hun goede bedoe lingen oprecht waren", terwijl de conservatieve „Daily Telegraph" schrijft dat de Indonesiërs „invloe den zullen moeten steunen, die Op het landgoed „Groenendaal" te Heemstede wordt een kam- peerdersrally gehouden, waaraan ruim 3Ö00 kampeerders o.d. uit België, Zwitserland, Portugal, Luxemburg, Engeland, Zweden, Noorwegen en Amerika deelnemen. van meer opbouwende waarde zijn dan die, welke gericht waren op afbrekende critiek op dé Neder- landèrs." In een hoofdartikel ver klaart de „News Chronicle": „Nie mand van Nederlands vrienden zal meer dan het Britse volk zijn opgelucht door 't nieuiw;. dat van nacht het bevel „staakchet vuren" in Indonesië zal worden gegeven. De oorlog in O'ost-Indië had nooit moeten beginnen. Het beste, dat er van gezegd- kan worden, is, dat hij barmhartig kort is geweest In haar hoofdartikel verklaart de „Daily Telegraph": „Voor hen, die geloven, dat iedere beweging, die zich nationalistisch noemt, het in werkelijkheid is en dat iedere Europeaan in het Verre.Costen een indringer is, is de toestand wel heel eenvoudig, daar de Nederlan ders in dat geval steeds de aan vallers moeten zijn, in feite heeft echter de Nederlandse regering na enige aarzeling grote bereidwillig heid getoond om de gezichtspunten der republikeinse leiders tegemoet te komen. Indien dr. Sjahrir, de enige leider, die enkele staats manseigenschappen heeft ge toond niet door de extremisten uit zijn ambt zou zijn verdreven, zouden de openlijke vijandelijk heden welhaast zek;er niet zijn begonnen. Hoge autoriteiten in de V. S. hebben hun voldoening geuit over de berichten, inhoudende, dat d!e Nederlandse actie in Indonesië Maandag om middernacht beëin digd wordt overeenkomstig het be roep van de Veiligheidsraad. Het betrof Zondagavond vroeg ech ter nog geen officieel Amerikaans schappij zijn teruggebracht. Voor u is de tijd van positieve arbeid aan gebroken, ondanks hetgeen ver blinde landgenoten in een laatste vlaag van vernielzucht nog hebben kapot gemaakt. Voor u kan, na een benauwde droom, het rijke en vrije leven weer beginnen. Wel verre van te zijn vol strijd en vijandelijkheden, zoals men dat aan de wereld wil voorstellen, is in het gebied, wtear onze troepen kwamen, de vrede ein delijk aangebroken. Wel verre van een gevaar op te leveren voor de wereldvrede, heeft onze actie die gebieden we der voor de wereld opengezet en de kunstmatige afsluiting, door Djokja In stand gehouden, opge heven. Wel verre van een nieuwe ver drukking te brengen, hebben wij gezamenlijk de druk opgeheven, die op het land lag. Wij hebben in deze streken niets te verbergen én aan vaarden niet in de laatste plaats daarom van harte het Amerikaanse aanbod. Overal begint de arbeid en het verkeer weer op te leven. Spoe dig zal ieder vrij zijn plaats kunnen innemen en zijn aandeel kunnen bijdragen tot de opbouw van een werkelijk vrije en sterke Indone sische natie, waarin ook voor iedere niet^Indonesiër van goede wil plaats zal zijn. Dit is de betekenis van het herstel van orde en veiligheid, de onmisbare grondslag van de echte vrijheid Wij zullen daarvan met kracht en vooi^tvarendheid gebruik maken vobr de opbouw, wat er ook gebeuren mag. En water ook ge beuren mag, wij zullen ons deze gewonnen veiligheid en vrijheid niet meer laten ontnemen. De ..Nieuwsgier" haalt het Chi nese blad „Sinpo" aan, waarin ge zegd wordt, dat in Tjilimoes, ten Zuiden van Cheribon, de tweede grote slachting van Chinezen na Tangerang heeft plaats gehad: Kort na de aankomst der Nederlandse troepen aldaar werden twee tot driehonderd Chinezen vermoord, ..hoewel de verhouding tussen de Indonesiërs en Chinezen te Tjili moes altijd goed geweest is, zette de bond van Islamitische jongeren in critieke dagen de moordpartij op touw. Hierbij fungeerden twee had jis (Mekkagangers) als beul." Indonesië. Voor het dichten van de versperringsgaten is de „Bull dozer" wel het aangewezen middel. Foto in de Buitenzorg-sector. Republiek reageert op het besluit van de Veiligheidsraad In een officiële verklaring, die door de radio-omroep te Djokja karta is bekend gemaakt, heeft de regering der Indonesische repu bliek verzekerd, dat zij alles in het werk wil stellen om gevolg te geven aan het beroep van de Verenigde Naties aangaande het staken der vijandelijkheden. De republikeinse regering ver zocht om arbitrage in het Indone sisch conflict door een commissie van diverse landen, benoemd door de Veiligheidsraad. De commissie zou zowel door Nederland als dooi de republiek aanvaard moeten zijn. De republiek stelt het thans geno men besluit van de Veiligheidsraad zeer op prijs. Officieel heeft de re publiek de beslissing van de Veilig heidsraad nog niet onder* de ogen gehad. Zij hoopt haar spoedig te ontvangen. Naar aanleiding van haar erva ringen in de laatste twee jaar acht de republiek het van het grootste belang, dat de Nederlandse troe pen uit de gehele archipel worden teruggetrokken Teneinde een' vlotte en juiste be handeling voor de Veiligheidsraad (A.N.P.) commentaar. NADAT DR. CAN! was vrijge laten, woyl hem door Dr. P. J. Koets, hoofd van het katynct van dr. van Mook, het telegram van de Veiligheidsraad aan de repu blikeinse regeriijg overhandigd, waarin wordt verzocht het vuren te staken. Dit telegram ging ver gezeld van een nota van dr. van Mook, waarin deze verklaarde, dat de Nederlandse regering be reid is het telegram van de Vei ligheidsraad, indien dr. Gani dit wenst, per radio aan Sjarifoed- din, de republikeinse minister president te Djokjakarta, te doen toekomen. Dr. Gani verklaarde, dat de re publikeinse regering waarschijnlijk niet voldoende tijd zal hebben om de order tot het staken van de vij andelijkheden vóór middernacht aan haar troepen dpor te geven. Dr. Gani was van mening, dat er moei lijkheden zouden zijn om de bevel hebbers op de vier republikeinse fronten tijdig te bereiken. Naar verluidt zou dr. Gani een onderhoud hebben gehad met de Australische consul-generaal te Ba tavia, B. C. Ballard, nadat hij het telegram van de Veiligheidsraad had ontvangen. De republikeinse vice-premier heeft later op de avond een brief gezondén ven dr. van Mook. waarin hij verzocht de tekst van het telegram aan Amir Sjarifoeddin te doèn doorgeven. Dr. Gani wilde, naar men aanneemt, niet de verantworodelijkheid dra gen voor enige vertraging in het doorzenden van het telegram van de Veiligheidsraad, dat in Batavia al meer dan 24 uur was vastge houden. Het telegram was aan Sjarifoed din geadresseerd en door de Ned.- Zondagmiddag zijn zeven voor aanstaande republikeinse leiders te Batavia, die onder Nederlandse be waking waren gesteld, vrijgelaten. Tot hen behoren dr. A. K. Gani, de republikeinse vice-minister-presi dent en dr. Mohammed Tamzil, vice-minister van buitenlandse za ken en Mohammed Natsir, voorma lig minister van voorlichting. De republikeinse burgemeester en de plaastvervangend burgemeester van Batavia zijn thans de belangrijkste republikeinen, die nog gevangen worden gehouden. Het*Franse pers bureau A.F.P, deelde gisteren mede, dat Dr. Gani en Dr. Tamzil zich niet naar huis wilden begeven, voordat zij weten, waarom de bur gemeester en plaatsvervangend burgemeester van Batavia niet zijn vrijgelaten. Indische regering via de P.T.T. ont vangen. Pas een dag later werd het aan Gani en Tamzil overhandigd. De brief aan dr. van Mook zal door Hamid Algadri, secretaris van het republikeinse ministerie van voor- lichitng, naar het paleis worden ge bracht. De beslissing inzake het be ëindigen van de vijandelijkheden zal "door Djogja njoeten worden ge- npmen en Tamzil was van mening, dat het moeilijk zou zijn alle repu blikeinse onderdelen in één dag te bereiken. Het telegram van de Veiligheids raad voor Djogjakarta is heden nacht na half twee door radio Ba tavia in de Engelse taal naar Djog jakarta uitgezonden. De uitzending werd hedenmorgen vroeg herhaald. Het communiques der Nederland se marine meldt, dat Tjiliatjap, aan de Zuidkust van West-Java, een belangrijke haven in handen der republikeinen, zonder strijd door de Nederlanders is bezet. Landingstroepen der marine be zetten het havengebied, terwijl le gereenheden de stad van de land zijde binnenrukten. De stad was practisch onbewoon baar, aldus het communiqué, daar zowel in de stad zelf als in de ha ven door het vuur verwoestingen zijn aangericht. Deze verwoestingen, zo gaat het communiqué verder, werden veroorzaakt door optreden van de Indonesische troepen. Vroegere berichten meldden, dat olietanks in de stad als onder deel van de tactiek der „verschroei de aarde" door de republikeinen in brand waren gestoken. De Chinese wijk der stad is af gebrand. Slechts enkele opslag plaatsen in het havengebied zijn in tact gebleven. Franse regering tegen hogere lonen Naar verluidt, zou de Franse re gering geen goedkeuring willen ver lenen aan de overeenkomst tussen de organisaties van werkgevers en werknemers betreffende lonen en prijzen. De regering keurt de overeen komst af op grond v«n het gevaar voor inflatie. Teitgen, de Franse vice-president, verklaarde na de be- nerkte kabinetsvergadering, waarop 'het accoord is besproken, dat het betreurenswaardig was, dat werk gevers en werknemers tot een ver gelijk zijn gekomen, waarvan de.toe passing zo uiterst gevaarlijk is. De regering was vast besloten niet af te wijken van de „w.ettelijkrf' mini mumlonen, zonder welke prijscon trole onmogelijk is. Werkgevers en werknemers zal worden verzocht de voorwaarden van hun accoord te herzien. te verkrijgen acht de republiek hét nodig, dat éen vertegenwoordiger van de republiek gehoord wordt en volledig in de gelegenheid is het republikeinse standpunt uiteen te zetten. De republiek doet een be roep op alle naties, die een vrede verlangen, gebaseerd op het redht van de mens. om vrij te zijn, een beroep om alles in het werk te stellen een einde te maken aan de „koloniale agressie" der Neder landers. De verkering zei tenslotte, dat naar de meriing der republiek beëindiging der vijandelijkheden alleen nuttig effect kon hebben, als aan beide zijden de gewapende machten zouden terugtrekken achter de demarcatielijnen, door partijen vastgesteld in October 1946. De anti-joodse demonstraties, die vorige week te- Liverpool en Glas- gaw, na de ophanging van twee Britse sergeanten door joodse ver zetslieden in Palestina.' zijn begon nen, hebben zich thans uitgebreid tot Londen. Een bijeenkomst onder auspiciën van de Britse vereniging van joodse oudstrijders werd door de politie beëindigd, toen een me nigte van ongeveer 200 personen een vijandige houding ging tonen. In Zuidoost Londen zijn zes ruiten van een synagoge beschadigd. Te Liverpool is een houten synagoge door brandstichting vernield. De politie denkt maatregelen te nemen tegen verder geweld. Te Liverpool, waar de brandweer een in brand gestoken joodse fa briek wilde blussen, trachtte de menigte de brandslangen af te snij den. Naar de politie verklaarde, werden kinderen door volwassenen aangespoord om vernield*" joodse winkels te plunderen. Een jood werd mishandeld en moest naar 't ziekenhuis worden vervoerd. In Manchester werden de spiegel ruiten van een kledingmagazijn met bakstenen ingeworpen en een grote menigte joelde „weg met de joden". Een andere menigte van 400 perso nen trachtte een aantal joden te beletten om een gebouw te verla ten, waar zij een dansavond had den. Ad ONVERWACHTS is het interim U besluit gekomen om de politionele actie in Indo nesië te doen eindigen. Ondanks het feit, dat de regering bij monde van haar vertegenwoordiger in de Vei ligheidsraad, Mr. van Kleffens, met nadruk de bevoegdheid van de Raad in het Indonesische conflict ontkende en, blijkens de radio-rede van Dr. van Mook, nog ontkent, heeft onze regering besloten te vol doen aan het beroep van de Veilig heidsraad, uitgesproken in de j.l. Vrijdag aanvaarde resolutie, om de vijandelijkheden stop te zetten. De regering toont hiermede op nieuw haar ernstige wil, de Indone sische kwestie op vredelievende wijze op te lossen en tevens, dat het pog steeds haar vaste voornemen is de overeenkomst van Linggadjati loyaal uit te voeren. Onze regering heeft opnieuw haar goede wil ge toond aan een niet-begrijpende, ja zelfs gedeeltelijk ons vijandig ge zinde wereld en hedennacht zal dan officieel het vuren worden ge staakt. Wij leggen de nadruk op het woord officieel. Want de alles overheersende vraag van het ogen blik is: wat zal de republiek doen? Zal zij bij machte zijn haar bevelen tot staken der vijandelijkheden te doen uitvoeren? Maar een nog voornamere vraag is: zal de Repu bliek nu tonen, dat het ook haar ernst is mede te werken aan een loyale uitvoering van Linggadjati? Wanneer we denken over het ant woord op deze vragen, wordt het ons al weer bang om het hart. De eerste berichten over de* reactie op het Nederlandse besluit laten wei nig hoop voor optimisme. In een van de berichten wordt al gespro ken. dat alle Nederlandse troepen uit de Indische Archipel moeten te ruggetrokken worden. Daartegen zeide Dr. van Mook, dat de Neder landse regering verantwoordelijk blijft voor de handhaving van recht en orde. De toestand blijft voorlopig nog onzeker. Maar- voor velen in den lande,., wier echtgenoot, zoon of verloofde dienst doet aan het front, in Indonesië, zal het besluit van onze regering enige opluchting heb ben gebracht. Laten we hopen, dat het niet andermaal voor een wa penstilstand zal zijn. M. P. J. Mr. van Kleffens heeft in ?pn schrijven, gericht aan de President van de Veiligheidsraad, mededeling gedaan van het besluit van de Ne derlandse regering, de vijandelijk heden in Indonesië te doen eindi gen. Van Kleffens legde er echter de nadruk op, dat de Nederlandse regering bij haar oordeel blijft, dat de Veiligheidsraad in het onderha vige geval geen jurisdictie heeft. De Nederlandse regering verwel komt echter de resolutie van de Veiligheidsraad in deze zin, dat ze de hoop rechtvaardigt, dat de re gering der Republiek, onder de druk der wereldopinie, thans bereid zal worden gevonden om uit te voeren, wat zij tot dusver heeft nagelaten, ondanks de voortdurende dringende verzoeken en protesten van de Ne derlandse. regeringen niettegen staande 't overeeenkomstige vriend- schanpelijke advies van andere mo gendheden. Aflevering van spijsolie Het Centraal Distributiekantoor deelt medre, dat de aflevering van spijsolie aan detaillisten op de in- geleverde toewijzingen van 4 t.m. 30 Augustus a.s. mag plaats heb ben. De aflevering aan het publiek zal op een nader bekend te maken tijdstip beginnen. De Joegoslavische en de Bul gaarse regering hebben een ver strekkende overeenkomst aange gaan, omvattende een verdrag van wederzijdse bijstand en afspraak tot volledige samenwerking op economisch, politiek en cultureel gebied. De overeenkomst wist practisch de grenzen tussen beide landen uit, daar zij voorziet in afschaffing van visa voor in- en uitreis, in gemeen schappelijk eigendom 'van alle be zittingen in hetgrensgebied en in een eventuele tolunie. Het verdrag bevat voorts ook een clausule over „nauwe samenwerking" met betrek king tot de beweerde grensinciden ten, welke door de Griekse rege ring uitgelokt zouden worden, als mede andere belangrijke internatio nale kwesties. Volgens de overeen komst ziet Joego-Slavië verder af van zijn recht op schadevergoeding van Bulgarije ad vijf-en-twintig millioen dollar. De clausule betref fende de Joegoslavisch-Bulgaarse grens vervangt de grensovereen- komst van 1939. „De vérstrekkende overeenkomst, welke Bulgarije en Joego-Slavië gisteren hebben ondertekend, brengt de genadeslag toe aan de pogingen van internationale imperialisten en van onze eigen reactionnairen, om de Balkan wederom tot buskruitvat van Europa te maken", aldus heeft de Joegoslavische minister-president Tito verklaard. „Wij vormen geen blocs. Die willen wij niet". Georgi Dimitrof, minister-president van Bulgarije, zeide na zijn terugkeer te Sofia op een persconferentie onder meer het volgende: „De conferentie is van historische betekenis voor ons volk en de Balkanlanden. De genomen besluiten zijn niet alleen van waarde voor de beide contrac tanten. maar vormen ook een be langrijke bijdrage voor de interna tionale samenwerking en voor de vestiging van een blijvende vrede en ware democratie in Europa en de gehele wereld". Griekse actie De ondertekende Joegoslavisch- Bulgaarse overeenkomst, waarin melding wordt gemaakt van „grens incidenten, door de Griekse rege ring uitgelokt", wordt over het al gemeen te Athene beschouwd als het sein tot openlijke steunverle ning van Joegoslavische en Bul gaarse zijde aan de guerillastrijders in Noord-'Griekenland. Het Griekse kabinet zal vermoedelijk de nieuwe toèstand, welke na het onderteke nen van deze overeenkomst is ge schapen, heden op de kabinetsver gadering bespreken. Naar verluidt vertrouwt de regering voornamelijk op het succes van de huidige be sprekingen te Washington van de Griekse vice-min.-president Tsalda- ris en de minister van buitenlandse zaken en op de Veiligheidsraad van de V.N., voor zover het het verzet tegen mogelijke Slavische acties te gen Griekenland betreft. President- van Uruquay overleden President Tomas Berreta van Uruguay is Zaterdag, na een opera tie, overleden. Hij werd in Novem ber 1946 tot president gekozen en trad op 1 Maart j.l. als zodanig in functie. Montgomery over zijn terugkeer Montgomery, hoofd van de gene rale staf van het Britse rijk, heeft te Singapore verklaard, dat hij eigener beweging om persoonlijke redenen naar- Engeland vertrekt. „Niemand heeft mij gevraagd of op bracht gegeven om naar Engeland terug te keren," aldus Montgomery.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1