Middelkamp wereldkampioen op de weg i RADIO Onze réis naar Indonesië was prachtig 45.000 personen aanwezig bij vliegtournooi op „Twenthe COMMISSIE-GENERAAL TERUGGEKEERD Voormalig kampcommandant handelde in valse tabaksbonnen HET ZEEWIER-MYSTERIE r rimen *\H Öl m h m m mm NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Maandag 4 Augustus 1947 PAG. 3 ;tberichten Wereldkampioenschap Wielrennen Nederlandse amateurs in topvorm Van Beek derde DE GOEDE PRESTATIE van Pronk, die in het stayers-nummer een derde plaats voor ons land in de wacht sleepte en het formidabele rijden van v. Beek bij de amateurs op de weg, zorgde Middelkamp dan toch nog voor.de wereldtitel, waarop heel Nederland zo gebrand was. Het wereldkampioenschap profs op de weg voor Nederland. En onze nationale kampioen Sef Jansen op slechts 10 seconden derde! Een soldaat schrijft: Leugens in „de Waarheid" Alleen om te luisteren Joden van de Exodus 1947" Een koningin voor één week Hongarije 2 AUGUSTUS 5 en oplossingen lamrubriek" in te lureau van dit blad. n de problemen no. zenden tot uiterlijk m No. 106 Ihuis te Groningen i m ren op 2 8 tot 11 19 l op 21 22 26 33 35 wint. 'ROBLEMEN cm No. 106 em komt wel een overigens uitemate systeem voor en wel sleutelontknoping lfs voor de gerouti- vrijwel niet te bijzondere verdien- gwel, dat dit winst- en beperkt aantal engesteld. Iets wat problemen met dit t dusverre nog niet iffen. em No. 107 van deze compositie, ie en vlotte winstaf- Dorkomt, doet veel and denken. We zien aatste zet van zwart >st, maar bij nadere et men, dat er ook zet van wit, n.l. 38-— 'gegaan. De aandacht >g gevraagd voor het ce spel met de slot- a te spelen 'abre tegen Charles se sportblad „Billard tevens een uijge- iek onder leiding van i voorkomt, ontlenen Le stand, waarbij de 1 Marius Fabre op ze weer eens met kon slaan." Als te- ■e hier Charles tegen- r er geen verdgre ig bij was vermeld, dat het zeer waar de bekende proble- fdklassespeler Paul Liaan is geweest, te er in de loop der ja de clubontmoetingen in Rouaan v.v. zijn les) 13 schijven op 2 16 18 19 22 en 26. 13 schijven op 25 27 46 ei) 49. rde hier een damzet Zwart t 11—17 (A) I 1524 I 243? I 35 24 1' 2637 I! 1838 t 2:11 l 37 28 of 38 27 of 5!! (dam) gewonnen In'dien inplaats van 12—17 speelt, volgt lverloop, maar in- 7 bij de 7e zet, slaat ge combinatie dam- vmetrische slotafwik- eem No. 107 Lorjé te Gouda a a as m i üt, r m M liSL S3 Si Él S 1 mm u i r<§ Hg MM. m hijven op 10 12 13 18 op 27 33 37 39 41 50. wint. I 2 Aug. Aangev. e Schotse 8.608.90; e Schotse 8.7010; 575 jtse 5.206; 5175 kg 1.70; 550 kg grote rood 0 kg grof rood 8.50 rode kool 4.805.46; grote maat 2226.20; chtse 12.80—14.50; 3900 4.20—4.50; 305.75 kg f 3; basterd 4.50; stek 3; 1576 kg dubb. sla- 1.402.05; snijbonen kg Yellow 40—52; 75 n 24. ISPEL, 2 Aug. Aan haal aardapp.: Schotse kl. 5.60—5.80; Bevel. 10.10; Geelblom 8.60 9.80—10.70; Koopmans Eigenh. 1010.40; -9.70; 200 kg pootuien N, 12 Aug. Aange- i vaartuigen; 17.959 pd. .77; 722 pond lijnaal pond snoekbaars 61 it 55, alles per pond. UIZEN, 2 Aug. Aan- 0 kg aardapp.: blauwe 10.60; grove 8.80; witte 10.80; grove 8.308.60; ).409.80; driel. 5.60 —5.20; grove 99,20; mwe 10.10; Geelblom Iers 8.80; 3800 kg sla- -15.40; 1100 kg rode 3. [JK, 4 Aug. 4O5OO kg grove schotten 7.20 gen 8.60—10.20, blauwe -10.80; drielingen 4.90 .0; 55000 kg rode kool 00 kg gele kool 7.80 uien 27.7029.90; 400 1 21.80, B 19.70; 100 kg 0—16.10; 60 kg snijbo- 3. Lesueur wereldkampioen stayers Het was Zaterdag in de late mid daguren vrij vol op de tribunes van het Pare des Princes. T^in de start verschenen -in deze TOlgorde na loting: Heimann (Zwits.), Pronk (Ned.), Lamboley (Fr.), Summers -4Eng.), Micheux (B.), Clemens (Lu xemburg) en Frosio (It.) De titel houder dus als laatste. Aap de kop was het voortdurend erg roerig. Na tachtig ronden kwa men de Fransen, die zich tot nu toe erg stil hadden gehouden, los. Met Lesueur als initiaitefnemer ging het enkele ronden zeer hard. Alles werd gepasseerd en met Lamboley als trouwe volger rukte de Frans man naar voren, doch strandde op Heimann, die het gevaar had zien aankomen en tijdig zijn tempo had opgevoerd. Zo werd de strijd over de eerste Zo w^d de strijd over de eerste vijftig kilometer gevoerd met Pronk, die buitengewoon meeviel en zijn rol uitstekend in de rij der groten meespeelde als een der leiders. Lesueur werd wereldkampioen met Lamboley op de tweede pjaats en Pronk derde, een plaats, welke Nederland in vele jaren niet meer bij de wereldkampioenschappen achter motonen heeft gehad. En dan te bedenken, dat Pronk in een week tijds drie maal 100 km." heeft ge reden. Pronk zelf was bijzonder blij met zijn derde plaats, een on verwacht succes voor de Neder landse ploeg, welke tot nu toe al leen maar teleurstellingen heeft moeten incasseren. Successen van onze amateurs Reeds in de tweede ronde be hoorde van Beek to_t degenen, die het gevecht om de leiding ontke tenden en verscheidene ronden lag hij met een klein groepje aan de kop. Ook Voorting zorgde er voor, steeds vooraan te blijven. Onze landgenoten waren zo verstandig, bij de Italianen te blijven, want de laatsten waren sterk favoriet voor dit wereldkampioenschap. In de dertiende t.m. jde zestiende ronde lagen vijftien coureurs tesa- men, onder wie zich onze landge noten van Beek, Voorting en de Vries bevonden. Vijf ronden voor het einde trok de Zweed Snell er tussen uit, gevolgd door Ferrari. Het ging zo gemakkelijk bij deze twee renners, dat het peloton er niet dadelijk achteraan ging, en al spoedig een aanzienlijke achter stand verkreeg. Na 18 ronden lagen Ferrari en Snell alleen aan de kop, met het peloton op 43 seconden en een tweede peloton op 2 min. 50 seconden. In de volgende ronde verhoogde Ferrari het tempo en Snell moest lossen, lag spoedig Jan Pronk legde beslag op de derde plaats in de wedstrijd achter de motoren tijdens de wereldkampioenschappen wiel rennen te Parijs, en reed een verdiende ereronde. PROGRAMMA DINSDAG 5 AUGUSTUS HILVERSUM I (301 M.) KRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym.; 7.30 Morgengebed; 8.00 Nieuws én gra- mofoonpl.; 9.00 Lichtbaken Henri de Greeve; 10.00 Voor de kleuters; 10.50 Werken van Gluck en Men delssohn; 11.30 „Als de Ziele luis tert"; 12.00 Angelus; 12.30 Lunch concert; 13.00 Nieuws; 13.15 Boek- bespr.; 13.20' Lunchconcert; 13.50 Werken van Strauss; 14.30 Voor de vrouw;" 15.00 Kamermuziek; 15.30 Koorzang; 16.00 Radioziekenbezoek; 17.45 Rijk Overzee; 18.00 Volkslie deren; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.00 Nieuws; Kath. Nieuws; 20.05 De gewone man; 21.00 Kampvuren langs de Evenaar; 21.40 Actualitei ten; 22.10 Avondgebed; 22.30 Nieuws; 22.45 Walsmuziek; 23.15 Zone-Schaaktournooi; 23.25 De mo derne dans. HILVERSUM II (415 M.) AVRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym.; 8.00 Nieuws en gr.pl.; 10.30 Voor de vrouw; 10.50 Voor de Kleuters; 12.30 Voor 't Platteland; 13.00 Het Nieuws; 14.00 Voor de vrouw; 14.20 Werken van Mozart; 16.40 Vacantie Kinderuitzendingen; 17.30 Zigeu nerorkesten; 18.00 N ïeuws: 18.30 Orgel P. Palla; 18.50 AVRO Musette orkest; 19.20 Reportage verjaardag Pr. Irene; 20.05 Voor Vacantiegan- gers; 20.15 Omroeporkest; 22.15 Bui tenlands Overzicht; 22.30 Zang en piano; 23.15 Canadees Concert. 40 seconden achter de en werd tenslotte door meer dan Italiaan van Beek, die een schitterende wed strijd had gereden, ingelopen. Fer rari werd niet meer bedreigd en v,oor, tweede plaats moest de strijd gaan tussen Pedroni, van Beek, Snell en Schaer. Deze strijd werd gewonnen door Pedroni, die op het laatste rechte eind van de weg zijn tegenstanders loste, terwijl m de sprint van Beek nog juist de derde plaats kon wegpikken voor Schaer. Zo leverde dit wegkampioenschap voor amateurs een aardig succes voor Nederland op. Wederom een plaats na de stayerswed- strud van Zaterdagavond, terwijl ae klassering van de overige Ne derlandse wegrenners zeer ver- dienstelük mag worden genoemd. Zo bezette Voorting de tiende plaats. De Nederlanders kwamen zeer fris aan. Het was jammer, dat noch van Beek, noch de Vries en Voor ting. die steeds in de voorste ge lederen hadden gestreden, kans hadden gezien met de beslissende uitlooppoging van Ferrari en Snell weg te komen. In de beslissende sprjiit waren zij er dus helaas niet bij. De uitslag luidt: 1. Fferrari It. 114 km 170 in 4 uur 18 min. 58 sec., gem. snelheid per uur 38 km 106. 2. Pedroni (It.) 4 uur 19 m. 37 s. 3. Van Beek (Ned.) 4 uur 19 min. 38 sec. 10. Voorting (Ned.) 4 uur 20 min. 38 sqp. 12. Ex aeque: Kemp (Lux.) Ern- zer (Lux.), Johansson (Zweden), Clements (Eng.), Larsson (Zweden) Smits en de Vries (Ned.), Nielsen (Denemarken), Zanoti (Italië). Zware strijd bij de profs Nadat vele prominenten van de weg, waaronder ook onze favorie ten Schulte en Lakeman, hadden opgegeven, ging Janssen er in de voorlaatste ronde alleen van door. Bij het passjpren van de tribune, toen er nog eén ronde te rijden was, lag hij 100 meter voor op vier an deren, bij wie Middelkamp, wetend, dat zijn landgenoot een voorsprong had, rustig achteraan bengelde. Mochten Fachleiter, Sercu en Magni onze Jansen gaan „halen", Middelkamp passeert de eind streep. dan zou Middelkamp zeker niet trekken. En toen kwam het nood- lotige (later onjuist getjjeken) be richt door de luidspreker: Jansen heeft een lekke band. Een ^ucht van teleurstelling ging door het pu bliek, dat vol bewondering was ge weest voor het moedige rijden van onze landgenoot. Pech voor de Limburger, weer pech, evenals zo vele malen in de Tour de France, dachten we. Er was evenwel iets anders geheurd. Middelkamp had in de laatste ronde zijn kans gegre pen en was uitgelopen, waarbij hij Jansen passeerde en zelfs een flin ke voorsprong nam. En toen kreeg niet Jansen, maar Middelkamp een lekke band. Door toevallige om standigheden kon hij een wiel krij gen van een der omstanders en daarop reed hij onmiddellijk ver der. Wel had hij een belangrijk ge deelte van zijn voorsprong ipge- boet, \maar drie kilometer voor het einde bedroeg deze toch nog altijd vijftig meter op Jansen, Sercu en Magni, die achter hem aan joegen. Sercu deed een uiterste poging om hem in te halen, maar dit misluk te en op het laatste rechte einde zegevierde Middelkamp, die alles gaf wat hem nog restte, om zijn voorsprong te behouden. Zeer ver moeid, maar volkomen overtuigd van eigen kracht en eigen mogelijk heden, stoof Middelkamp op de eindstreep af, waar men hem met daverend gejuich ontving. Voor de eerste maal in de histo rie der wereldkampioenschappen der U.C.I. was een Nederlander wereldkampioen geworden bij de beroepsrenners op de weg. De uitslag luidt: 1. en wereldkampioen: Middel kamp (Ned.), tijd over 274 km.: 7 uur 28 min. 17 sec. 2. Sercu (B.) 7 uur 28 min. 27 s., in de sprint gewonnen van 3. Jansen (Ned.) zelfde tijd. 4. Magni (It.) zelfde tijd. 5. Fachleiter (Fr.) 7 uur 29 min. 1 sec. 6. Diederich (Lux.) ver achter. li WE HEBBEN gelukkig in deze tijd geen verwijten te opperen, dat ons volk éénzijdig wordt voorgelicht. Weliswaar ver schijnen er in sommige dagbladen de belachelijkste sensatie verhalen en het is jammer, dat bij een deel van het Nederlandse volk deze verhalen voor de volle 100 worden gelooid. Intussen zijn er ook nog soldaten, die dergelijke misselijke „journalistieke vrijheden" onder de ogen krijgen. Eén van deze jongens schrijft ons n.a.v. een dergelijk artikel het volgende: „De reden, dat ik U schrijf is deze: Vanavond werden wij ver blijd met post uit het vaderland. In verschillende brieven zaten kran tenknipsels, o.a. van „De Waar heid" en „Het Vrije Volk". Als je leest, hoe in die kranten onze reis naar Indonesië wordt weergege ven, dan word je inwendig razend op de „leiders" van die kranten. Bijvoorbeeld „als ratten opgesloten in "het ruim", „naakt op het hooi, in de ruimen"; dat de officieren volop gebak eten en cake, welke grondstoffen van onze rantsoenen af gingen en al dat fraais meer: Dat kan ik niet verkroppen, dat een deel van ons volk op dergelijke manier wordt voorgelicht. Er Zijn natuurlijk altijd jongens, die sensa tieverhalen naar huis sturen. Maar als de verantwoordelijke leden van de bovengenoemde kranten daar hun nieuws uit putten, zijn het volksopruiers. Ik hoop, dat U in uw dagblad de zaak in goede banen wilt leiden. Daarom zal ik mijn reisbeschrijving hier laten volgen: Toen we uit Rotterdam vertr.ok- ken, was het schip in prima con ditie. Alles kraakhelder en netjes. We lagen niet in hooi,' maar in kooien, vijf hoog. Het was dus in derdaad vol, maar dat is op ieder schip het geval. De officieren lagen precies zo als wij. Het eten was prima. Ik durf zeggen: beter daji thuis. Ruim voldoende wittebrood en belegging. Tot Port Said was het een prachtige reis. In de Rode Zee was het inderdaad heet. De temperatuur in onze slaapruimte was 90 gr. F. en in de eetzaal over de 100 gr., dus tamelijk warm, maar „flauwvallen", zoals de Waar heid dat zegt, dat deden er heel weinigen. De stemming .was, zoals steeds onder ons, zeer goed. Nu iets over de ontspanning aan boord.' Er was wel geen voetbal veld, maar wel een grote hoeveel heid boeken. Van de aalmoezenier, de veldprediker en de R.A.O. zelf. Voorts waren er gezelschapsspelen. Tevens werd alle dagen 2 uur met luidsprekers gramofoonmuziek ten gehore gebracht. Eveneens werd twee avonden per wee^ een „caba- ret'-'-voorstelling gegeven, bestaan de uit muziek en stukjes, door on ze jongens zelf ingestudeerd. Ook was er- qen band, die de jongens zelf hadden' gevormd. Nee, over de ontspanning kan men niet klagen. Gebrek aan drinkwater hebben we nooit gehad, wel was het erg lauw, maar dat is dan ook alles. Tweemaal per dag kregen we een half litertje goede limonade, terwijl we 's middags een kopje thee te drinken kregen. Ook maakt de yaarheid zich nogal druk over vijf boosdoeners, die in een cel zaten van 3/5 m. Ik heb er nooit in gezeten, maar weet wel, dat de cel 18 meter lang was, dus ze zaten heus niet zo be nauwd. Dan over die verschroeide lakeien. Helemaal bespottelijk. Ver ader wordt er nog gezegd, dat het schip de storm bijna niet kon weer staan. Het schip liep er prachtig door, maakte bijna 45 graden slag zij, maar het kon er 90 trotseren. De Waarheid" zou „de Waarheid" niet zijn, als ze de gelegenheid om nog eens flink te keer te gaan op onze leiding, niet had waargeno men. Er staat letterlijk: „Aap zulk een leiding moet je 'je kind afge ven. Zal de schuldige gestraft wor den?" Ik zit ook* niet voor m'n lol in dienst en ben veel liever thuis, maar dat ze zo schelden op onze leiding, neem ik niet en met mij ruim 90 pet. van de soldaten. De legerleiding doet absoluut haar uiterste best om het ons zo goed mogelijk te maken. En we onder vinden het nu juist zo goed in deze drukke oorlogsdagen: er wordt steeds over ons gewaakt. We zijn hier in goede handen, daarover be hoeft niet één moeder zich onge rust te maken. Natuurlijk moet je zelf ook oppassen, want de com mandant is niet aansprakelijk voor hetgeen sommige jongens in hun vrije tijd doen. Dit is ongeveer het einde van mijn verhaal.- Het valt dus best mee aan boord van het transport schip." Dpi. soldaat A. RUITER 260212190 II-12-R. V. A. afd. Staf 2e div. Veldpostkant. Semarang. Het Congres der Katholieke Volkspartij In verband met de Missie, welke in het Dekenaat Utrecht half Octo ber wordt gegeven, zijn op verzoek de data van het Partijcongres 1947 gewijzigd van 11 en 19- October in 25 en 26 October. Het Partijcongres zal dus thans plaats vinden te Utrecht in het Tivoligebouw op Za terdag 25 en Zondag 26 October a.s. Toneelspelers op de Kermissen In de Betuwe zullen in de maand Augustus op ,de kermissen opvoe ringen plaats vinden van het 17e eeuwse spel: „De geleerde van Pa rijs", in een moderne bewerking. Dit oude spel der jaarmarkten zal zeker in grote mate de belangstel ling trekken. Dit spel wordt opge voerd door de „Ghesellen van de Spelewei", met medewerking van de gezamenlijke Betuwse Toneel verenigingen, onder algemene lei ding van Anton Sweers. De pre mière heeft plaats op Maandag 11 Augustus in Bemmel. BRUYNZEEL JUBILEERT Houtwarenfabrieken bestaart vijftig jaar Ten overstaan vqjj het personeel en genodigden is de directie van de N.V. Bruynzeel's fabrieken door het personeel gehuldigd, in verband met-het gouden jubileum. De heer C. Bruynzeel Jr. opende de bijeen komst met een welkomstwoord, speciaal gericht tot de heren dr. Snellen, vertegenwoordiger van het Ministerie van overzeese gebieds delen, ir. W. H. van Leeuwen, voor zitter hoofdgroep industrie en an dere autoriteiten en dankte burge meester mr. dr. J. in 't Veld voor de goede samenwerking tussen Bruynzeel en de gemeente. Hij bood de burgemeester het fregatschip Petera-Paul aan, waaraan Czaar Peter de Grote 250 jaar geleden ge werkt had. Daarna onthulde spr. een relief met de beeltenis van de oprichter, de 72-jarige C. Bruyn zeel Sr. Zaapdam's burgemeester zeide, dat mj de heer W. Bruynzeel had leren kennen als chef de bureau bij de bedrijfsgroep voor houtver werkende industrieën, n,adat hj.i in Maart 1941 door Seys Inquart afge zet was als burgemeester. Hij roem de de spitsvondigheid en slagvaar digheid, waarmede hij de Duitsers tegengewerkt had bij hun concen- tratieplannen. Namens het personeel werd een gebrandschilderd raam aan de di rectie aangeboden. De heer W. Bruynzeel sprak een dankwoord en deelde mede, dat een bedrag van f 675.000 in een pensioenfonds voor het personeel zal worden gestort. In de middaguren hield de direc tie een receptie te «ijlden van 3J0 bloemstukken. Sportgebeurtenissen en kindervoorstellingen wisselden elkander in deze middaguren af. Het feest werd 's avonds in de Apollohal te Amsterdam voortge zet. Parachute-sprong van duizend nieter Een menigte van naar schatting 45000 personen had zich Zaterdag naar het vliegveld Twenthe hgge- ven voor het hijwonen van het eerste grote vliegtournooi, dat na de bevrijding op deze luchtbasis werd gegeven. Tal van autoriteiten waren aan wezig, o.a. dr. A. Plesman, direc teur-generaal der K.L.M. en voorts tal van hoge officieren der lucht strijdkrachten, die met de Nationale Luchtv^prtschool, de Rijkslucht vaartschool en de Aero-club een belangrijk aandeel hadden in de demonstraties De vliegleiding be rustte bij res. kapitein-vlieger Sip- kes, die zelf talrijke staaltjes van vliegkunst vertoonde, o.a. crazy- flying op Piper Cub en kunstvlie gen. Het programma werd geopend met een rondvlucht boven Twenthe, aangeboden aan 38 arbeiders uit de textiel- en metaalfabrieken van dit gewest, waarna luitenant Wansink op Spitfire een demonstratie vqn kunstvliegen ten beste gaf, die het publiqk tot enthousiasme bracht. Drié Spitfires van de luchtstrijd krachten .voerden een, duikbomaan- val uit op het wrak van een Mes- serschmidt-jachtvliegtuig, dat met rookbommen werd bestpokt, die op slechts enkele meters afgtand van het Duitse toestel tereqht kwamen en het dan ook in lichte laajg zetten. Een formatie Oxford toe stellen gooide postzakken uit, waar na drie Spitfires in formatie, laag over de hoofden der menigte vlo gen, loopings uitvoerden en van grote hoogte op het vliegveld neer doken. Een Harvard toestel van de Precies kwart over vier Zater- dsirrmdtlaer landde op Schiphol een K.L.M.-vliqgtuig uit Batavia met de leden van de Commissie-Gene- Taal aan boord. De secretaris-generaal van O.G., L. Kieveron, was ter begroeting aan wezig, benevens mr. P. v. d. Goes van Naters, mr. A. M. Joekes, ir. S. A. Posthumus en mr. P. Sanders. Toen zij uit het vliegtuig stegen, werden zij bestormd door een leger persfotografen en journalisten. Na dat de leden van de Commissie-Ge neraal ook door hun familieleden begroet waren, hadden de journa listen nog even gelegenheid voor een kort onderhoud. „Wat is uw mening over de ont wikkeling in Indonesië in de laatste dagen?" „Wij weten niets! wij komen hier om te luisteren. Wij hebben drie dagen lang in het vliegtuig gezeten. U weet waarschijnlijk meer dan wij". Aan prof. W. Schermerhorn werd de vraag gesteld of hij nog iets te zeggen had op de verklaringen van Frans Goedhart, na diens terug komst uit de Oost. „U weet dat de regering deze ver klaring gedementeerd heeft. Ik be hoef er dus niets over te zeggen". „U dementeert de verklaring dus ook?" „Zeker doe ik dat, dat heb ik ook tegenover verslaggevers van A.P. gedaan". De heer Max van Poll zeide nog: „Het is van groot belang, dat men in Nederland weet, dat er op 15 Juli in feite overeenstemming was be reikt met Sjarifoedin en Setyadjit. Er is hier in Nederland niet genoeg de aandacht op gevestigd. De voor stallen waren toen door allen als redelijk erkend, doch zij werden in Djokja niet aanvaard. Het ging hier bij niet om een bepaald punt, doch om de gehele opvatting van Neder landse zijde. Thans moeten vyj hier de situatie geheel opnieuw bekij ken". „Denkt u dat er nog een weg open is om elkander door middel van onderhandelingen te vinden?" De heer van Poll antwoordde hier op: „Er bestaat altijd een mogelijk heid nog te onderhandelen, indien men ook van republikeinse zijde dit in de juiste geest wil doen". Ministerraad was drie uur bijeen De buitengewone Ministerraad, die Zaterdagmiddag om vier uur begon werd tot ongeveer zeven uur voortgezet. Na afloop werd geen communique verstrekt. Staking in Amsterdamse haven ten einde «Nadat de burgemeester van Am sterdam, mr- Arn. J. d'Ailly, Don derdag en Vrijdag achtereenvolgens besprekingen had gevoerd met net bestuur van de samenwerkende ha venbedrijven te Amsterdam en met de landelijke bedrijfsgroep trans port van de EVC, heeft deze be drijfsgroep Vrijdagmiddag stem brieven aan de ongeveer 1200 nog stakende arbeiders verzonden. Za terdagmiddag zijn de resultaten daarvan bekend gemaakt. Bijna 900 arbeiders wensten het- werk a.s. Maandag te hervatten, bijna 300 waren daartegen. Ingevolge deze stemming heeft de landelijke be drijfsgroep transport besloten het parool te geven hedenmorgen het werk in de Amsterdamse haven te hervatten. luchtstrijdkrachten voerde loopings uit, immelmanns en rugvliegen. In de tussentijd vertrokken DC 3- toestellen van het vliegveld voor het maken van rondvluchten, ter wijl zweefvliegers van de Aeroclub Twenthe demonstraties gaven. De grote attractie. De grote attractie was de para chutesprong van de Poolse soldaat Lozinsky, die in een smederij van de Enschedese textielfabriek werkt en die als parachutist o.a. heeft deelgenomen aan de actie bij El Alamein, de invasie en de slag bij Arnhem. Terwijl twaalf Spitfires van de-Jüchtstrijdkrachten van het vliegveld startten, om in formatie te gaan, klpm de Pool in een Har- vard-toestel, dat hem spoedig tot duizend meter hoogte bracht, waar na hij uit het vliegtuig sprong. De parachute opende zich onmiddellijk, waarna Lozinsky snel daalde. Waar schijnlijk had men de sterkte van de wind verkeerd beoordeeld, want de parachute kwam niet terecht op het vliegveld, maar in een den nenbos. Lozinsky was in de top van een boom terecht gekomen, doch hij had zich niet bezeerd. In triomf werd hij naar het vliegveld ge- braqht, waar hem een ovatie ten deel viel. Het slot van het zeer geslaagde vliegfeest was het nummer escadril- levliegen van 12 Spitfires, die in strakke formaties boven het vlieg veld vlogen. blijven aan boord De Joodse illegale immigranten, die van de „Exodus 1947" aan boord van drie Britse schepen waren gebracht, welke voor de Franse haven Port de Bouc liggen, schijpen versterkt te zijn in hun besluit om aan boord te blijven. Gisteren zijn niet, zoals andere dagen, een aantal zieken naar de wal gebracht. De watervoorraad aan boord is weer aangevuld. De Franse hulporganisatie voorziet de schepen steeds van voedsel voldoende voor een volgend etmaal. Er is nog geen brandstof van enigerlei ^>ort aan boord genomen. Volgens de geruch ten zquden de schepen naar Mar seille varen om weer te bunkeren. Boyd France, de speciale corres pondent van Reuter, verklaart, dat de rantsoenen van de 4500 Joodse immigranten aan boord der drie Engelse schepen, die thans te Port du Bouc verblijven, groter zijn dan die der Britse soldaten (de bewa kers). Een der immigranten heeft, naar de correspondent meldt, mede gedeeld, dat de Joden, aan boord van de „Ocean Vigour" (een der drie schepen) met algemene stem men hebben besloten de Britse sol daten dagelijks een mand fruit te doen toekomen van de rantsoenen, die zij ontvangen. De correspondent kreeg voorts van de immigranten de verzekering, dat het gedrag der Britse soldaten sedert het verlaten van Haifa volkomen correct is ge weest. Over het algemeen, zo zegt Boyd France verder, zien de Joden er goed uit. Zij zijn gebruind door de zon. Drie doktoren van het Inter nationale Rode Kruis zijn aan boord van de drie Britse schepen gegaan, waar zij zullen blijven. In het ge heel hebben 90 immigranten de schepen verlaten. Haarlems bloemenfestijn geopend i Flora, de bloemenkoningin van Haarlem, heeft Zaterdagmiddag haar triomfale intocht in de Spaar- nestad gemaakt, waarmede een tra ditie is ingeze}, die Haarlem telken male hoopt te doen herleven. Omgeven door een grote menigte bruidsmeisjes maakte Flora een tocht door de binnenstad in een open landauer, voorafgegaan door een muziekcorps. Op het stadhuis ontving haar de wnd. burgemeester, de h.eer J. D. A. Geluk, die haar na een korte welkomstrede de kroon op het hoofd plaatste. Hiermede be gon H.M. Flora officieel haar rege ring van 1 week. In rijen van 10 defileerden de Haarlemse onder danen onder grqpt gejuich in massa voor de nieuwe vorstin, die zich daarop naar het Krelagehuis begaf voor een bezoek aan de gladiolus tentoonstelling. Alle feestelijkheden gedurende de Haarlemse bloemen- week zal de bloemenkoningin met haar tegenwoordigheid opluisteren. De Commissie-Generaal is in Nederland teruggekeerd. De heren prof. Schermerhorn en v. d. Pol bij hun aankomst op Schiphol. 1650 kaarten achterhaald Het ligt niet op de weg van de P.R.A. om achtgr economische over tredingen aan te gaan. Maar ho.e kan het anders, of bij hun jacht op ondergedoken S.S.-ers en wat dies meer zij, krijgen de P.R.A.-recher cheurs wel eens de lucht van andere, minstens even §rge overtrodingen, die in strijd zijn met de belangen van het Nederlandse volk. Zo kwa men de Alkmaarse P.R.A.-mannen tijdens een onderzoek naar ont vluchte politieke delinquenten in de hoofdstad op het spoor van een frauduleuze handel in tabakskaar- ten. Daar dergelijke overtredingen buiten het terrein vallen van de P.R.A., werd in samenwerking m.et de afd. falsificaties van de Rijks recherche een nader onderzoek in gesteld. Vorige week Donderdag werd dit zaakje aan het rollen gebracht en het leverde al vlug resultaat op. De persoon in kwesti§, die later de voormalige commandant van het bewaringskangp „Lommerijk" te Hilversum, Heiningen, bleek te zijn, werd gedurende zfjn laatste tochten geschaduwd en in Amsterdam werd hij op heterdaad betrapt, waarna zijn arrestatie volgde. Heiningen werd naar het bureau van politie overgebracht, waar hij een volledige bekentönis aflegde. 1150 valse ta- bakskaa^fen werden bij hem in be slag genomen. Er waren al vermoedens geregen tegen de drukker Kroon uit Laren, doch tegen hem konden geen be wijzen worden ingebracht. Echter, toen Heiningen bekgnde, noemde hij ook de naam van de drukker, waar op de tocht naar Laren werd onder nomen, met het doel Kroon te arres teren. Bij aankomst bleek, dat hij die'dag juist de stad uit yas, zodat men pas 's avonds tot zijn arres tatie kon overgaan. Hij werd ook naar het Amsterdamse bureau van politie overgebracht, waar nog 500 tabakskaarten voor de dag kwamen, zodat het respectabele aantal van 1650 valse kaarten werd achter haald. Hierdoor was bereikt, dat niet één kaart in de handel was gekomen, want juist op het gqgde moment had de P.R.A. in samenwerking met de Rijksrecherche de slag geslagen. Later volgden nog huiszoekingen» ten huize van Heiningen en Kroon, terwijl ook de drukkerij aan een grondig onderzoek werd onderwor pen. Bij Kroon werden niet veel bijzonderheden gevonden, doch het onderzoek bij Heiningen leverde be halve cliché's en negatieven voor valse distributiebescheiden ook nog twee pistolen, een automatisch ge weer en een groot aantal scherpe patronen op. Vrijdag zijn beiden reeds voor de politierechter te Amsterdam geleid,, waarbij tegen Heiningen vijf en te gen ïfroon 4 jaar werd geëist. De uitspraak luidde resp. 3Vs en 2 jaar. Voor het in zijn bezit hebben van wapens zal Heiningen zich nog na der hebben te verantwoorden. OOI LAND. Met zijn poesta's en bevolking in kleurige kle derdracht. Met zijn sierlijke volksdansen. Zijn schone, maar nu geschonden hoofdstad aan de blauwe Donau. Weer is de oorlog gegaan over dit gezegende land van Maria en de heilige Koning Stephanus. Groot is de ellende, de armoede, de honger in Hon garije. Nog is bij ons levendig de sympathie voor de Hongaarse kindereu, die nh de vorige we reldoorlog gastvrij bij ons wer den oftgenojnen- Weer heeft Hon garije onze hulp nodig. Die kun nen en zullen wij niet weigeren. Het zijn onze broeders en zusters in Christus die gebrek lijden. Wij moéten helpen. Helpen met gelid, met levensmiddelen, met kleding en schoeisel. Christus Zelf doet een beroep op u. Zend uw bijdrage mild en gul, aan een van onze bureaux te Alkmaar, Hoorn, Schagen, Den Helder. Wij zorgen er verder voor. God zal het u lonen! MARCUS 21. Hij zat weer op zijn stokpaardje. Ik liet hem wat doorpraten, bedank te hem en liet hem gaan. In ieder geval had ik nu de zeker heid, „Binbonnet" mocht dan een leugenaar zijn, dat betekende nog niet, dat hij een moordenaar was. En ook al had Gérard mij doen wil len geloven, dat de chanteur de man in het bruin wel moord zuchtige bedoelingen had, het be wijs daarvan was niet geleverd. Ik was reeds zo op de idee van moord ingesteld, dat het mij moeite kostte deze gedachte te verdringen en plaats te doen maken voor een meer met de werkelijkheid overeen stemmende: wat stond me te doen? Het scheen mij, dat er drie dingen moesten worden gedaan. Ik moest Gérard e.rvan overtuigen, dat het dom was zich te laten chanteren om welke reden dan ook. Ik moest onze makelaar, de echte Binbonnet zien op te sporen en tenslotte moest ik eens een hartig woordje spreken met de pseudo-Binbonnet en hem vertellen, wat ik te weten was ge komen en dan een' verklaring eisen. Aangezien'ik van Gérard op het zo juist genoemde punt niet veel medewerking verwachtte en ook niet-wist, hoe ik Binbonnet moest vinden, besloot ik met nummer drie een aanvang te maken een be zoek aan Rue Saint-Martin. Ik pafte' mijn hoed, trok mijn jas aan en stapte bij Gérard binnen om hem te vertellen, dat ik weg ging. Hij zag er nog beroerd uit. Om hem gerust te stellen vertelde ik hem, FEUILLETON door DAVID KEITH dat de dokter een q^el was, aange zien deze zijn maag voor niets had leeggepompt en dat gebleken was. dat zijn onpasselijkheid slechts een gevolg was van neurose. „Ik ga nu enkele boodschappen' doen," zei ik. „Kunt u zich redden, tot ik weer terug ben?" .^Natuurlijk, Monsieur. Dat is in orde. Maar U, U verbiedt mij te spreken over Uw persoonlijk ge vaar, maar. Zult U zeer voor zichtig zijn Monsieur Weavair?" „Dank u. Monsieur Gérard, ik zal de uiterste voorzichtigheid in acht nemen." Het had toch geen zin hem te vertellen, dat er voor mij geen gevaar was. We praatten nog wat over koe tjes en kalfjes. Ijc liet door de por tier een comfortabele auto met chauffeur huren, omdat ik genoeg had van taxi's waarin ik had enige ervaring op dat gebied mijn botten aan de zwaarste en meest pijnlijke beproevingen bloot stonden. Toen ik buiten was en op het trottoir op de auto stond te wach ten, bedacht ik, dat ik had ver zuimd, Gérard een belangrijke vraag te stellen, n.l. wat gebeurde er met het jodium, dat hij voor zulk een belachelijke prijs aan de man in het bruin en zijn baas had ver kocht? Waar ging die naar toe? Wie was de lastgever van die twee heren? In 't kort, wie had er jo dium nodig? Ik wilde me juist omdraaien om terug te gaan, toen de 'auto voor mij stopte. Bovendien schoot het mij te binnen, dat Gérard op al die vragen toch geen antwoord kon ge ven. Ik stapte in de wagen en reed weg. HOOFDSTUK 12 Het wa? een comfortabele wagen eer Lincoln, of Cadillac of zoiets. In ieder geval een Amerikaans merk. Met grote snelheid reden we naar de Rue S.aint Martin. Ik was in mijn schik over de prettige kus sens, de goede vering en de warmte van ae reisdeken, d^c mijn benen bedekte. Dit was beter dan een taxi. De toestand van mijn gezondheid was, de omstandigheden in aan merking genomen, uitstekend. En dat niettegenstaande ik de laatste weken een leven had geleid, waar aan ik niet gewoon was: eprst de Atlantische Oceaan over, daarna de trein naar Parijs, trappen op en af,- de trein naar Brest, een autotochtje door het land, terug naar Parijs met de trein, een reis naar Holland en bovendien talloze gevoelsschokken van allerlei aard. Neen, ik was niet ontevreden over mijzelf. Binnen korte tijd stonden we stil voor nummer 404. Tot mijn schrik zag ik de concierge buiten staan. Ik verzocht, de chauffeur haar te vragen eventjes naar mij toe te komen. Met dezelfde vijandelijke blik in haar ogen, die ik mij zo goed her innerde van de vorige keer, kwam zij, gevolgd door de chauffeur naar het raampje van de wagen. „Bonjour, Madame. Is Monsieur Binbonnet thuis?" ,Neen." „Wanneer verwacht u hem?" Een schouderophalen. „Wanneer is hij het laatst thuis geweest?" „Je vraagt te veel," blafte ze. Ik liet mij niet afschrikken. „Ik denk van niet. Madame. U bent de concierge en bent daarom zeker op de hoogte van het doen en laten van uw huurders." Geen antwoord. Een venijnige blik. „Hoe lang bent u concierge van dit huis geweest, Madame?" Want plotseling had ik een idee over die vrouw gekregen. Zelfde antwemrd. Dit was een^hopeloze geschiede nis. Er scheen niets anders op te zitten dan de chauffeur naar boven te §]turen, of ik moest zelf boven gaan kijken. Ik besloot nog een kans te wagen. „Is Monsieur Binbonnet's vriend, de heer met de grote hond, misschien boven?" Nu kon Zij, wat mij betreft naar de bllopen. Ik verzocht de chauffeur mij bij het beklimmen van de trappen behulpzaam te zijn. Hij viel me echter in de rede. „Pardon, Monsieur. U moet, naar ik meen, Monsieur Binbonnet heb ben." „Ja." „Monsieur Binbonnet is inderdaad niet thuis. Deze persoon schijnt de waarheid te vertellen." (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3