Nieuw De Republiek aanvaardt alleen arbitrage van de Verenigde Naties rsB N.V. Thans spreken de feiten' Oostenrijkse olieraffinaderij door Russen in beslag genomen Amerikaanse en Engelse stemmen voor arbitrage De pootaardappelen zijn binnen 1 NK N.V. BEEMSTER Augustus drukkerij J Voor Alkmaar en omgeving Linggadjati geheel losgelaten Ook Hatta wil waakzaam blijven Semarang uit zijn isolement Indië-vliegtuig zou niet vertrekken Generaal Spoor tot de verwanten der soldaten Verontwaardiging der Engelsen en Amerikanen Toenemende chaos aan Griekse grens Engels handels contact met Oost-Europa Installaties B.P.M. op Sumatra Slotzitting Sociale Studieweek Massa-arrestaties in Palestina Labour-lid tegen Nederland Wieringermeer heeft nog gebrek aan werkkrachten Voetbal it naar irken kt het eerste elf- uit Amsterdam Lopenhagen. Op s spelen de Am- stadion te Ko- strijd tegen de n- en twee dagen ense studenten- t Bolds Klubben naar ons land g 9 September urnmatch tegen reer was goed en :9 paarden, liet :r. Na spannende prijs (f1000) ge- de Flandre, eig. er. L. Ensing; 2e eig. en ber. J. de 200) Harrold Mc iesland ber. J. v. ijs (f100) Eduard Koster.' pnny D 290 in 3 >ver 295; Alouez Scott 280; Klazina ;n Absyrtur 285; ;en Fiat 285; Her ritten Kitty K 285 in 3 ritten G. de Mascotte lumet; Axkit 275 s niet opkomen en over de baan; •itten Baron Har- ilkes 280 in 2 rit- Dictator Spears i. Mc Klys K 285; in 3 ritten Xephi- cot 295 in 3 ritten e de Flandre 290 n 290; Edelman taand paard. Wilkes klopt in 2 [errold Mc Gregor Anvil; Klazina Harnas; Abduhla Dictator Spears; >n Welkom; Alou- ;na D; Fille de i G de Mascotta; istaand paard, rge Wilkes klopt ah Scot; Fille de l Klazina Axkit, witte vlag; Har- i 3 ritten; Gonny de Flandre klopt Wilkes; Alouez in Gr. zodat Alouez a om le of 2e prijs en Herrold Mc 4e prijs moeten Ford dreigf n de vakvereni- rs in de auto-in- Congres of Indu- ns heeft medege en of Dinsdag op taking van 107000 1 zal beginnen. Er trent de pensioen- uders, welke deze itract opgenomen n groothandel, en landbouw. vervanging" (tna- Aug. is geen zit- Zuid-Oost Beem- ?eze plaatsen die- De Rijp te ko- l gezegd dat geen lts, Oudendijk en sn Oortmeijer) 30 - Alkmaar tikwerken (ge- res etc.) wor- iringen was het Hij bleef even aringvleet, maar is. Als hij al niet dan zou hij het Eindelijk waren de duiichoot ge- de achtervolging ti nu gereed om :ht te gooien. HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3 40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum ƒ2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig Vondel WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11296 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank Een opname van de Vei ligheidsraad tijdens het debat over Indonesië. Uiterst rechts zit mr./van Kleffens, onze kundige zegsman voor deze kwes tie, Derde van rechts is de Australiër Hodgson, die op zulk een onkiese wijze de zaak der Indo nesiërs voor de raad heeft gebracht. SJARIFOEDDIN heeft Dinsdag verklaard, dat de Republikeinse regering absoluut geen bemiddeling zal aanvaarden, doch slechts arbitrage van een commissie, welke door de Verenigde Naties benoemd is. De republiek, zo herhaalde Sjarifoeddin, acht zich niet meer gebonden door Linggadjati, hetgeen volgens hem betekent, dat zij geen verplichting meer heeft als toekomstig lid van de Verenigde Staten van Indonesië, maar haar eigen abso lute onafhankelijkheid wenst. Aldus luidt hedenmorgen vroeg een telegram van Aneta uit Djokjakarta, waaraan twee berich ten waren voorafgegaan, n.l. de mededeling van Aneta uit New York, dat Walter Foote, de Amerikaanse consul-generaal, instruc ties heeft gekregen, om de goede diensten aan de republikeinse regering aan te bieden en een bericht van Reuter, waarin de mededeling van Sjarifoeddin ook voorkwam, echter iets minder scherp, daar stond n.l. dat de „republiek niet zal onderhandelen, voordat een commissie van de Uno in Indonesië zal zijn aange komen". De republikeinse regering zal spoe dig bekend maken tot welke lan den- zij zich voor arhitrage zal rich ten. Sjarifoeddin herhaalde, dat de reoubliek zich niet meer gebonden acht door Linggadjati als lid van de Verenigde staten van Indonesië, doch dat zij de volkomen onafhan kelijkheid wenst, zodat de republi keinse regering haar eigen buiten landse vertegenwoordigers kan be noemen. Vannacht heeft, aldus radio Djok.ia, een republikeinse woord voerder na de kabinetszitting van gisteren verklaard, dat de republi keinse regering scherp protesteerde tegen de bezetting van Gömbong, ten Oosten -van Banjoemas, na de uitvaardiging van het bevel „staakt het vuren", alsmede tegen het aan houden van het telegram van de Veiligheidsraad aan Sjarifoeddin. Reuter meldt nader uit Batavia, dat Walter Fopte gisteren een be zoek heeft gebracht aan dr. Gani, de Indonesische vice-minister-presi- dent, om de goede diensten van Amerika in het Indonesische geschil aan de republikeinse regering aan te bieden. Foote deelde aan Gani mede. dat de regering der V. S. on middellijk een commissie van voor aanstaande Amerikanen naar Indo nesië zal zenden, indien het aanbod wordt aanvaard. De vice-president, Mohimmed Hatta, heeft, volgens Radio Djocja, in een rede, uitgesproken te Fort de Koek, verklaard: „Wij moeten, over eenkomstig de wens van de Veilig heidsraad, vijandelijkheden vermij den, maar indien de Nederlanders ons aanvallen, zullen wij weerstand bieden". De Nederlanders hebben talrijke steden bezet, maar onze soldaten zijn er in geslaagd hun ver bindingen af te snijden. Wanneer de Nederlanders zich geïsoleerd zien, zouden zij hierin een voorwendsel kunnen vinden om aante vallen. Laat ons 'dus waakzaam blijven. Een vreedzame regeling is te verkiezen boven een oorlog. Dat mag ons ech ter niet weerhouden in de overtui ging dat de overwinning aan ons zal zijn, omdat het recht aan onze zijde is. Generaal Soedirman heeft aan de republikeinse troepen de volgende instructies gegeven: 1. de strijd krachten moeten alle vijandelijk heden staken en op hun posten blij ven; 2. de strijdkrachten moeten in het defensief blijven en zich gereed houden om elke Nederlandse aan val te weerstaan; 3. de strijdkrach ten moeten zich gereed houden an dere orders of instructies te ont vangen. De Aneta-correspondent te Sema rang seint, dat ten westen van Weleri contact is gemaakt tussen de W- en de B-brigade, zodat Se marang uit zijn isolement is ver lost. De troepen, die in westelijke richting oprukten, wisten gister middag om 5 uur niet, dat te mid dernacht de wapenstilstand zou ingaan. Een aantal journalisten is over land van Batavia te Semarang aan gekomen. In Kalibodri, ten westen van Se marang, is ongeveer 400 kubieke meter rondhout aangetroffen, ter waarde van meer „dan 150.000 gld. 18 km. bosbaan is intact aange troffen. Het personeel van het bos wezen ter plaatse is verdwenen. Thans zijn weer zeventig man aan het werk gezet. Maandagavond hebben de repu blikeinen een aanval gedaan bij Banjoebiroe en Ambawara, doch de ■anval werd door de Nederlandse troepen afgeslagen. Naar verluidt heeft dr. Gani er op gewezen, dat hij het Amerikaan se aanbod niet ter kennis van de republikeinse regering te Djokja kan brengen, omdat de Nederlandse autoriteiten te Batavia zijn telefoon hebben afgesneden en beslag heb ben gelegd op de radiocentrale der republikeinen. Men neemt aan, dat Foote op zich heeft genomen, met de Nederlandse autoriteiten te Ba tavia te bespreken, op welke wijze het Amerikaanse aanbod naar Djokja kan worden doorgezonden. Schip van de K.P.M. beschoten Gisteren is een schip van de K. P. M. ter hoogte van Grisse door republikeinse kustbatterijen be schoten. Geen enkel schot trof doel. Volgens een bericht van de K. L. M-dienst zou het Indië-vliegtuig hedenmorgen niet vertrekken. Het gouvernement van India Zou blijkens informele berichten aan Nederland nu niet langer toestaan vluchten over India uit te voeren. H. M. ambassadeur in India heeft onmiddellijk de besprekingen ge opend, om op grond van het op 31 Mei gesloten contract de K.L.M.- vluchten over India voort te zetten. Deze besprekingen zijn nog gaan de. Zowel uit Amsterdam als uit Batavia zijn nog wel vliegtuigen vertrokken, doch het is niet uitge sloten. dat hangende deze bespre kingen gerekend moet worden op oponthoud in India en vertraging in het overbrengen van passagiers en post. Naar het A.N.P. in welingelichte kringen verneemt, zou de Neder landse regering het volkomen be vreemdend achten, indien de rege ring van India, vooruitlopend op een beslissing van de Veiligheids raad. het landen ,en overvliegen van K.L.M^-vliegtuigen zou verboden hebben. Van een dergejiike ophef fing van de gesloten luchtvaart overeenkomst is ten departemente geen bericht ontvangen. De autonomie van Banks en Biliiton Het republikeinse persbureau An- tara meldt, dat de «republiek de autonomie van Banka, Biliiton en de Riouw-Archipel niet zal erken nen, omdat deze Daerahs uitsluitend van Nederlands maaksel zijn. De grootste Oostenrijkse olie raffinaderij te Lobau in de Sov jet-zone is door Russische troe pen overgenomen. De raffinade rij, die toebehoort aan de Oes- terreichische Mineraloel Werke en waarvan de Shell en de So- cony Vacuum Company 'van New York de meeste aandelen bezitten, werd kort na midder nacht op 1 Augustus door Rus sische militairen bezet. Later arriveerden Sovjet-func tionarissen, die de employees bij eenriepen en een proclamatie voorlazen, waarin werd vastge steld, dat de raffinaderij eigendom van de Sovjet-Unie was gewor den. Verschillende employé's wer den, naar men meent te weten om politieke redenen, ontslagen. Een en ander geschiedde volgens func tionarissen van dë Socony Com pany zonder voorafgaande mede deling of waarschuwing. Ook zou den de Sovjet-autoriteiten tevoren nimmer aanspraken op de onder neming hebben doen gelden. Britse, Amerikaanse en Franse autoriteiten te Wenen spraken vanavond hun grote verwondering uit over de Sovjet-maatregel, daar de commissie voor het Oostenrijk se vredesverdrag nog steeds de Oostenrijkse olie-activa als een van de belangrijkste kwesties moet ontrafelen In de bovengenoemde proclama tie werd ook aanspraak gemaakt op de olieleiding der raffinaderij naar Zisterdorf, het oliecentrum ten noordoosten van Wenen en bijbehorende installaties als pomp stations e.d. Een woordvoerder van het Brit se ministerie van buitenlandse zaken noemde de Sovjet-Russische maatregel volkomen ongerecht vaardigd. Hij bevestigde de berich ten, dat de raffinaderij te Lobau GENERAAL SPOOR heeft an dermaal, over Radio Batavia, een kort woord gericht tot de vrouwen, verloofden en verdere familieleden van de soldaten in Indonesië, om hen te bedanken voor de grote morele steun, die allen, vaders, moeders, vrouwen en verloofden, „hebben geschon ken aan mijn soldaten in de moei lijke weken, welke achter ons liggen". „Alle hetse- en leugencampagnes, waarin uw mannen en zonen in de afschuwelijkste kleuren werden ge schilderd, zijn niet bestand geble ken tegen de werkelijke feiten. De bevolking heeft hen in het algemeen met vreugde begroet en met groei end vertrouwen in haar midden op genomen. Ondanks alle provocaties hebben zij steeds volhard in hun pogingen het Indonesische volk als vriend tegemoet te treden. Dat zij, in vrijwel alle gevallen, hun pogingen met succes bekroond zagen, heeft de in de achter ons liggende weken door ons gevoerde actie overduidelijk bewezen. Met verbeten gezichten heb ik onze mannen zien staren naar de vernielingen, welke zinloze en op vernielzucht ingestelde en door pro paganda opgezweepte groepen van dalen ten koste van land en volk hebben tot stand gebracht. Landgenoten, gij moogt trots zijn op uw mannen, zij zijn het ook op u, want zij weten, dat gij steeds in gedachten bij hen zijt geweest en hen in uw gebeden hebt herdacht, omdat gij dit hebt aanvaard en ge dragen, wetend dat het onvermij delijk was, aangezien zonder deze acties geen uitzicht meer bleef om onze taak en plicht te vervullen. HoeWel de gebeurdeactie zeker in verhouding tot haar omvang en tot de daaraan deelnemende troepen sterkte met geringe verliezen ge paard ging, toch hebben een aantal van onze kameraden het hoogste offer moeten brengen. Zij hebben Het Griekse ministerie van oorlog stelt een onderzoek in naar de juistheid van de berichten, dat een strijdmacht van ongeveer 3000 man uit Joego-Slavië in kleine groepen de Griekse grens is overgetrokken. "Van bevoegde zijde wordt mede gedeeld. dat de aanvallen der op standelingen op dorpen bij de Turk se grens en de daden van sabotage in Thracië de laatste 24 uur zijn toegenomen. Guerillastrijders richt ten hun sabotage o.m. op de spoor lijn tussen Griekenland en Turkije. in de vervulling van hun plicht zich echter geofferd om tienduizenden en honderdduizenden veilig te stel len en om voor milliogpen voor waarden voor een menswaardig' be staan te scheppen. Zij hebben hun plicht als soldaat met blijmoedigheid gedragen, zij hebben hun offer in grootheid ge bracht. Thans spreken de feiten, door de mond van de bevolking, door de puinhopen en de verkoolde resten van ondernemingen en welvarende dorpen, vernield door hen, die zich noemden „strijders voor de vrij heid", een vrijheid echter, die noch rust, noch geluk, noch voorspoed bracht! Nationalisatie van de grond in Engeland De strijd', die tussen het Britse Lager- en Hogerhuis is ontbrand over het wetsontwerp inzake het grondgebruik is geëindigd. Het Hogerhuis besloot niet vast te houden aan enkele amendemen ten, die door het Lagerhuis zijn verworpen. Het ontwerp, dat de regering volledige bevoegdheid' ver leent het gebruik van grond te regelen, zal na de koninklijke goedkeuring wet zijn. Ministerraad met Commissie-Generaal Naar wij vernemen zal heden een buitengewone ministerraad worden gehouden. Ditmaal zullen ook de le den der Commissie-Generaal aan het overleg deelnemen. Ondanks hun weigering deel te nemen aan het plan-Marshall heb ben, naar verluidt, twee Öost- Europese landen zich bereid' ver klaard overeenkomsten met Enge land te sluiten, waarbij voedsel voor machines wordt geruild. Van gezaghebbende zijde te Lon den wordt gemeld, dat Hongarije vermoedelijk deze week te Lon den een overeenkomst voor drie jaar zal sluiten. Een lid van de Hongaarse delegatie heeft aan Reuter meegedeeld, dat hij geen moeilijkheden verwachtte bij de handelsbesprekingen, die vorige week zijn begonnen. Van welingelichte zijde wordt voorts vernomen, dat deze maand een Joegoslavische delegatie te Lonten wordt verwacht om te onderhandelen over een handels overeenkomst voor vijf jaar. Weer in bezit genomen Naar wij van welingelichte zijde vernemen heeft d'e Bataafse Pe troleum Maatschappij thans haar Talang Djimar-terrein bij Plad- joe (Sumatra) weer in bezit kun nen nemen. Dit is het enige ter rein, dat momenteel voor de Ba taafse toegankelijk is. De instal laties werden in beschadigde toe stand aangetroffen, maar kunnen worden hersteld. Vernielingen, door dynamiet-ontploffingen, werden op het laatste ogenblik door Ja panners, in dienst van het repu blikeinse leger, uitgevoerd Het herstellingswerk is ter hand ge nomen. Eenzelfde mate van vernieling werd geconstateerd op enkele ter reinen bij Pladjoe van de Standard Vacuum Petroleum Mij. Indonesië: Uit de Krawang-sector bereikte ons een foto van de vernieling te Tjikampek. Een beeld uit de verwoeste Chinezenwijk in de nacht van I op 2 Aug. door Russische troepen werd' bezet en zeide, dat hiertegen ten krachtig ste zou worden geprotesteerd op de vergadering van de commissie voor het Oostenrijkse vredesver drag, die nu in Wenen bijeengeko men is Het incident illustreerde duidelijk de moeilijkheid van het probleem der Duitse activa, waar aan het in hoofdzaak te wijten was, dat er nog steeds geen over eenstemming over het Oostenrijk se verdrag bestond. De onderha vige raffinaderij werd door de Duitsers tijdens de oorlog in be slag genomen. Volgens Britse op vatting is er geen reden om haar als Duits bezit aan te merken. Motie over zedenverwilde ring aan de Regering Sociale Studieweek te Rolduc Sociaile Studieweek te Rolduc dankte Mgr. dr. G. Lemmens de stichter en grote promotor dezer studiedagen, Mgr. dr. H. Poels, na mens het Episcopaat voor het prach tige werk, dat hij op sociaal gebied in de voorbije jaren gepresteerd heeft. Menigmaal heeft de grote doctor de stormklok over Limburg geluid, het laatst nog in 1936, toen het nieuw heidendom van het natio- naal-socialisme dreigde. „Nu drei gen opnieuw grote gevaren. De jon geren vooral staan voor een ontzag lijk zware taak. Wij zijn gewikkeld in een strijd op leven en dood, maar als wij ons allen geestelijk vernieu wen, zal Christus winnen". Daarna voerden het woord het Tweede Kamerlid Jos. Maenen, Pa ter Jan Colsen C.M. en Pater Jacobs M.C.S. De vergadering besloot de vol gende motie ter kennis van de regering te brengen: „De ruim 400 deelnemers aan de Sociale Studieweek te Rolduc, vertegenwoordigers van geheel Katholiek Nederland, geven hier bij uitdrukking aan hun ernstige verontrusting over de steeds ver der doordringende en steeds bru taler optredende aantasting van de openbare zedelijkheid. Zij dringen er op aan, onverwijld wettelijke maatregelen te nemen tegen deze ernstige aanranding van onze geestelijke en zedelijke volksge zondheid." NIEUWE GEWELDDADEN IN PALESTINA Regeringsgebouw opgeblazen Nog geen 24 uur na d'e vernie tiging van een arsenaal van ver zetslieden door Britse sappeurs te Jeruzalem hebben Joodse ver zetslieden het gebouw van het de partement van arbeid opgeblazen, waarbij twee personen om het le ven kwamen. Het gebouw werd door een tijdbom verwoest. Een van de slachtoffers, een Britse politie-agent, trachtte de bom uit het gebouw te verwijderen. Jeru zalem schudde door de explosie op zijn grondvesten. Van officiële zijde wordt medegedeeld, dat voor Joodse wijken te Jeruzalem de avondklok van schemering tot da geraad weer is afgekondigd. Volgens een politierapport gin gen twee gewapende Joden het ge bouw voor sluitingstijd binnen en waarschuwden de hoofdambtenaar dat het gebouw spoedig in de lucht zou vliegen. Laatstgenoemde ren de het gebouw uit en hield' een poltieauto aan. De inzittenden vonden de bom en poogden haar te verwijderen waarop zij tot ont ploffing kwam. Later is nog officieel medege deeld, dat twee Britse politieagen ten onder het puin gevonden zijn, zodat in totaal drie personen bij de explosie het leven gelaten heb ben. Na het ophangen der twee Britse sergeants Semi-officiële berichten uit Jeru zalem melden, dat verschillende burgemeesters en ongeveer zestig vooraanstaande joodse partijleiders in Palestina gearresteerd zijn als gevolg van het onderzoek inzake het ophangen van de twee Britse sergeants. De gearresteerden behoren tot de vooraanstaande leden van de rechts georiënteerde joodse revisionistische partij. Deze partij heeft zich uitge sproken voor een joodse staat „bin nen zijn historische grenzen". Zij vormden voorheen een strijdbare groep in de algemene zionisten-or ganisatie en wilden de oprichting van een joods leger om verwezen- liiking van het doel der Zionisten af te dwingej^. Tot de gearresteerden behoren twgp majoors, alsmede de burge meesters van Tel Aviv, Nathania, Petah en Tikvak. De burgemeester van Nathania. Oved Ben Ammi ge naamd, had zijn volledige medewer king toegezegd bij het opsporen van de sergeants, nadat zii ontvoerd waren. De dag, voorafgaande aan die. waarop de lijken van de beide Britten in de buurt van Nathania, hangend aan een boom, werden aangetroffen, had hij aan de politie medegedeeld, dat de Irsoen hem had doen weten, dat de lijken in de buurt van Nathania te vinden wa ren. Bij zijn arrestatie zeide de burgemeester van Nathania: „Dat is nu de dank vor mijn samenwer king met de Britten gedurende twintig jaren. „Het is van belang, dat het aan vankelijke succes van de Veilig heidsraad inzake Indonesië gevolgd wordt door een snelle en doelmatige actie, voordat incidenten, welke nog altijd mogelijk zijn in een derge lijke situatie, de zaak nog komen bederven", aldus schrijft de „New York Times". Twee mogelijkheden doen zich voor de Veiligheidsraad voor, aldus het blad: 1. de vorming yan een commissie, samengesteld uit de vertegenwoor digers van drie of vier landen, die ter plaatse zou toezien op het na komen van de gesloten wapenstil stand en die leiding zou geven bij de onderhandeling over een nieuwe In de Houtrakpolder bij Halfweg is men bezig met het rooien van aardappels met behulp van een nieuwe aardappelrooimachine. Deze machine rooit ca. 2 H.A. aardappelland per dag en spaart 60 rooiers uit. (A.N.P.) Dit jaar moest in Nederland een ongekend grote oppervlakte poot- aardappelen worden gerooid, ter wijl het aantal beschikbare ar beidskrachten geringer was dan ooit te voren. Een belangrijke factor is, dat de kwaliteit van pootaardappelen mede wordt bepaald door de periode waarin zij zijn gerooid. Er is naar gestreefd om de poters van de A- klasse, waarvan de laatste soort op 30 Juli is gerooid, op tijd te oogsten, want pqptaardappelen van de A- klasse leveren de grootste geldelijke opbrengst, ook bij export. Het bureau Oogstvoorziening van het Ministerie van Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening had tot taak naar behoefte werk van de boeren over te nemen. Voor het eerst heeft de georgani seerde landbouw voornamelijk door middel van de plaatselijke com missies een belangrijke bijdrage ge leverd bij de organisatie en de uit voering dezer oogstwerkzaamheden. Het zal de landbouw ongetwijfeld voldoening schenken te weten, dat het tijdig bergen van de ppotaard- appeloogst en de handhaving van de C.A.O., mede dank zij de werkzaam heid van het bedrijfsleven zelf, vrij wel overal is bereikt. Op de daarvoor vastgestelde da ta waren alle pootaardappelen ge rooid. De 30ste Juli werden bijna alle militairen, alsmede de jeugdigen met inbegrip van de padvinders 1 en de gedetineerden aan de oogst werkzaamheden onttrokken, aange zien de resterende werkzaamheden door arbeiders konden worden ver richt. De gedetineerden werden overgeplaatst naar het ruilverkave lingsobject Wieringen. de militairen Reeds thans echter treedt de be hoefte aan arbeidskrachten weer op b.v. in de Wieringermeer, daar een begin is gemaakt met het binnenha len van de graanoogst. In Overijssel zal de behoefte aan oogsthelpers te gen eind'Augustus weer toenemen, wanneer de consumptie-aardappelen moeten worden gerooid. Met voldoening kan worden ge constateerd, dat in vrijwel alle se- lectiegebieden tot nu toe de poot aardappelen op tijd konden worden gerooid. Voorts is in de afgelopen weken duidelijk gebleken, dat een zeer groot aantal Nederlanders bereid is zich spontaan beschikbaar te stellen om gedurende een korte tijd on der voor hen ongewone omstandig heden en meestal met opoffering van vacantiedagen het platteland de helpende hand te bieden. Platteland en overheid brengen dank "aan allen, die in de afgelopen week in de brandende zon op het onbeschutte veld hun beste krachten hebben ge geven om de voor de Nederlandse export en de deviezenpositie zo be langrijke pootaardappeloogst tijdig te kunnen bergen. Voorzitters N.V.V. en E.V.C. naar Parijs De voorzitters 'e'er hoofdbestu ren van NW en EVC d'e heren E. Kupers en B Blokzijl hebben in onderling overleg en na het Wereldverbond van Vakvereni- gngen op de hoogte te hebben ge steld, besloten om Donderdag 7 Augustus a.s. te Parijs bijeen te komen, teneinde opnieuw de si tuatie ontstaan na de jongste ge- gingen terug naar hun garnizoenen beurtenissen, aan een onderzoek en de jeugd trok naar huis. te onderwerpen. overeenkomst tussen de Indonesi sche republiek en Nederland; 2. toevlucht nemen tot een arbi trage-procedure, zoals deze in de V.S. bekend is en wordt toegepast, d.w.z. dat beide partijen op haar beurt een lid van de commissie be namen. welke op zijn beurt een derde kiest. In het Engelse Lagerhuis zei het Babourlid Longden naar .aanleiding van de verklaring van de Neder landse minister-president; dat de mogelijkheid van arbitrage moet worden afgewezen: „Handen thuis" geldt zeker pas, wanneer de Neder landers, zoals nu het geval is, ge noeg gebied en een zodanige stra tegische positie hebben veroverd om naar wens te kunnen onderhande len. „Wij moesten eigenlijk met sancties de Nederlanders er van terug houden om voort te gaan' met deze verachtelijke aanval op een groep ordentelijke mensen, die voor hun bestaan en hun onafhankelijk heid strijden". Mayhew, onder-minister van bui tenlandse zaken, antwoordde, dat Engeland van het begin af alles in het werk had gesteld om te trachten de beide partijen bij elkaar te bren gen en vijandelijkheden in Indo nesië af te wenden. De Engelse regering begroet met vreugde elke stap, welke er op gericht is om de vijandelijkheden te doen beëindigen en de onderhandelingen te doen hervatten. Na een kort verblijf te Cairo is Sjahrir vertrokken. Aan de corres pondent van A.F.P. heeft hij nog verklaard, dat hij ten volle ver trouwt, dat het recht aan de zijde van Indonesië is. De Nederlanders, aldus Sjahrir, hebben*" een beslis sende fout gemaakt, „welke de sympathie van de gehele wereld van hen heeft afgewend" - red.). De interventie van de Veiligheids raad schaft ons de gelegenheid onze zaak openlijk te verdedigen', meende Sjahrir. Het politiek bureau van de Mas- joemi (Indonesische Mohammedaan se partij) heeft een resplutie aan genomen, waarin vreugde wordt uitgedrukt over de interventie van de Veiligheidsraad. Prof. Cornelissen overleden Te Nijmegen is na een kortston dige ziekte op 53-jarige leeftijd over leden prof. dr. J. D. M. Cornelissen, Hoogleraar in de vaderlandse en al gemene geschiedenis der nieuwere tijden aan de R.K. Universiteit te Nijmegen. Prof. Cornelissen werd 27 Septem ber 1893 in 's Hertogenbosch geboren, studeerde agn de Leidse Universiteit en pinnoveerde in 1923 tot Doctor in de iSfieuwe Letteren en Wijsbe geerten. In 1924 werd hij benoemd aan het Historische Instituut te Rome en in 1930 tot Hoogleeraar aan de R.K. Universiteit te Nijmegen, waarvan hij ook een jaar Rector- Magnificus is geweest. Prof. Cornelissen deed zeer veel voor de culturele ontwikkeling. Zijn heengaan is een gevoelig verlies Antwoorden op het plan-Marshall Alle 16 landen die vertegenwoor digd zijn in de Europese commissie voor economische samenwerking hebhen de vragenlijst betreffende voedsel en landbouw, in het kader -van het plan-Marshall,, beantwoord. Van de militaire besturen in Duits land heeft alleen het Franse geant woord. Doch het antwoord van de Brits-Amerikaanse zóne wordt spoe dig verwacht. Omtrent het antwoord van de Russische zóne is niets be kend. Gisteren is dus een nieuwe corp- missie, „Centrale groep" genaamd, gevormd om de algemene rappor teur, de Fransman Herve Alphand, te helpen bij de opstelling van een antwoord aan Marshall.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1