RADAR het alziend oog ER KOMT EEN GROTE KERMIS Competitie-indeling 1947-1948 PAG. 2 ALKMAAR EN OMSTREKEN Tal van attracties UIT OUDE TIJDEN CLOSETPAPIER P.O.A. N.V., Payglop Belangrijke verkeersverbetering te Bergen Marktberichten Een vinding van grote waarde Radar-installatie aan boord van een schip Ruim 40.000 aan pacht De Alkmaarse kermis 1947 be looft, wat de omvang betreft, een geweldige kermis te worden. Be halve het gebruikelijke terrein van Canadaplein, Paardenmarkt, Nleuwesloot en Hofplein, zal ook liet Doeleveld weer door vermaak- inrichtingen worden ingenomen. Het feit, dat de kermis weer tot 9 dagen is verlengd, was voor de kcrmis-exploitanten, die gezamen lijk 200 aanbiedingen deden, aan leiding om* voor hoge pachtprijzen in te schrijven. Van die ruim 200 inschrijvingen werden er 70 toe gewezen, die samen voor meer dan f 40.000 aan pacht betalcpi. Voor de gemeente betekent de kennis dus bij voorbaat al een aardige meevaller. Of zij dit ook zal zijn voor de kcrmis-exploi tanten, staat nog te bezien. De ervaring heeft hen geleerd, dat de uitkomsten van de meeste ker missen dit jaar beneden de ver wachtingen bleven; de kermisvak- pers liet dan ook een geluid in mineurtoon horen. In Zaandam b.v. komt de kermis vlak na de Czaar Peter-feesten, zodat de ver wachtingen daar niet hoog ge spannen zijn. De Alkmaarse ker mis echter was steeds een der beste voor de kermis-exploitan- tcn, dank zij het wijde achterland van de vele dorpen in Hollands Noorderkwartier. De kermis begint dit jaar op Zaterdagmiddag 23 Augustus en duurt tot en met Zondag 31 Augus tus, de Koninginnedag, die dit jaar op 1 September wordt ge vierd. Op de Zondagen mag, krachtens een genomen raadsbe sluit, de kermis niet vóór 8 uur 's avonds beginnen. Het Canadaplein Het Canadaplein en de Paarden markt zullen weer hèt grote cen trum van kermisvermaak vormen. Allereerst komt hier een Benzine racebaan, een auto-skooter met ben- zine-aandrijving; voorts een Monte Carlo, een moderne uitgave van de z.g. Amerikaanse Hoepla. De Ver. Amusementsbedrijven van Hommerson-Janvier-Vermolen, die die momenteel in Egypte vctor de viezen zorgen, hebben nog wel het een en ander voor de Hollandse kermissen bewaard. Zij komen op het Canadaplein met een nieuwe attractie, een Raketbaan-U-boot, een Karimata-hoogvaart en een Rupsbaan. Voorts komen hier te staan een kinderdraaimolen van Roels-Benner en enkele voor Alk maar gloednieuwe attracties, als de Mont Blanc, een nieuw soort draai- inrichting, een Lucht-taxi, waarin men zelf de hoogte van zijn lucht- tax kan regelen. Geheel nieuw is ook de Demon Wihrl, of Duivels- draai, waarin twee draaischijven tegen-elkaar-in draaien met de suggestie van onophoudelijke bot singen van de zich op die schijven bevindende wagentjes. Iets nieuws op het gebied van het kansspel is het Stedencomplex, waarin de steden door gloeilampjes worden aangeduid en men zijn geluk kan beproeven door contact te ma ken met de plaats, die een prijs be tekent. Voorts komen op het Cana daplein nog een Bumperspel, Ge bakkraam, Vliegbomsport, IJsbuffet, Mickey-Mouse en een Vogelpiek. Op de Paardenmarkt neemt de Auto-skooter van de V.A.B. weer zijn oude plaats voor de H.B.S. in. De luchtschommel van Vallentgoed, zoete herinnering uit onze kinderjaren, zal ook weer pre sent zijn. Iets nieuws voor de kin deren is de Kinderscheepjes-water molen, waarin bootjes glijden door een goot met water. Voorts zal hier staan de zweefmolen, een Steilwand, waarin een mptorduivel zijn toeren toont, een draaimolen met bakjes in de vorm van vlinders, een bumper- spel, twee ijsbuffetten, een paling- kraam, een vliegbomsport, een vlooientheater, een tent, waarin men suiker spint in ragfijne zilverwitte draden, een sportkano en een grijp- armsport en tenslotte op het be kende hoekje de waarzegsterstent van de Wed. Abrahams. De Nieuwesloot biedt als vanouds weer plaats aan een grote verzameling kramen en tenten voor kermisamusement en lucullische geneugten. Wij geven hiervan een opsomming, komende vanaf de Paardenmarkt; Hoeden- sport, waarin gegooid moet worden op de hoeden van poppen aan de lopende band; duikbootspel (in de geest van de vliegbomsport, doch in plaats dat men hier bommen gooit, moet men hier torpederen); ijsbuffet. Kop van Jut, schiettent, Monte Carlo, Kijktent „Het Spre kende Hoofd"; de bekende gebak kraam van Denies, die wij 40 jaar geleden ook al op onze kermissen zagen; de Slow-Forgett, een knik kerspel; een kunstglasblazerij, vlieg bomsport, koekhakkraam. pyramide- sport, suikerkraam, fruitstand van Wester, wafelkraam, lijntreksport, vogelpiek, spijkersport, flessenwerp- tent, kijktent met artisten, die hun voeten ajs handen gebruiken en een kijktent, waarin een dame haar stoffelijk omhulsel aflegt, zodat slechts haar geraamte overblijft; tenslotte nog een Entos-spel, gebak kraam, vliegbomsport en Skee-BoU, of ballenwerptent. Op het Doelenvela komt het vanouds bekende carous- sel, ditmaal van Sipkema uit Gro ningen; een nieuwe Amerikaanse vermaakinrichting, Trip-Trap ge- naamd en een dancing zijn hieraan verbonden. Dit amusementspaleis neemt ongeveer het halve Doeleveld in beslag; voorts kqpien hier twee draai-inrichtingen, een Tête a Queue, een draaimolen volgens het beginsel van de middelpuntvlieden- i De Hofstraat 6 AUG. 1567 Door aankoop van enkele percelen op de Laat, over de Huigbrouwerstraat, werd de Hofstraat in fatsoen gebracht. Hoewel reeds in 1564 hiertoe was besloten, duurde het tot 6 Aug. 1567 eer met de afbraak van een huis met erf voor dit doel werd begonnen. Alweer dus een bewijs dat men er ook toen niet tegenop zag huizen af te breken om bre dere straten te maken, daar waar eerst met 'n steeg genoegen was genomen. De naam is waarschijn lijk afkomstig van een hof of tuin die daar was. de kracht en De Spin, waarin men in bakjes op-en-neer in de rondte draait. Men ziet, aan draai-inrich tingen zal er geen gebrek zijn. Op het Hofplein zal do Holly-Holly de voornaamste plaats innemen, terwijl ook het Variëté-Theater van' Mullens, zon der hetwelk een Alkmaarse kermis niet compleet zou zijn, weer op de oude plaats zal staan. Verder komt hier een Aëro-plane, een caroussel met vliegtuigen en een bumperspel. Op de Korte Nieuwesloot komt, be halve een gebakkraam, een nougat- kraam en de bekende draaimolen van v. Dam, een kijktent met een miniatuur-stoomcaröussel, ook iets nieuws voor Alkmaar; verder een speerwerptent, een Flying Horses- Race en een Shimmy-Trap, een in richting met bewegende trappen en een glijbaan. De poffertjeskraam komt als van ouds op de rustige Steenebrug, waar ook het bekencje palingkraampje niet ontbreekt. Men ziet, er is v/jr elk wat wils on de kermisliefhebbers zullen in de laatste week van Augustus hun hart kunnen ophalen. Examens R.K. Voortgezet1 Lager Onderwijs en Modevakscholen Op 18 en 19 Juli slaagden van de V.G.L.O. schpol (Laat 215) voor di ploma Lingerie: A. Komen, M. Kra mer, Tr. Kunst, J. Rabcling, G. Rits, Tr. Rotteveel, J. v. Santé, A. Smit, A. v. d. Vlugt, M. v. Westen, T. Wortel, B. v. Leeuwen, Cl. Zent- veld, M. Bakker, A. Bruyn, D. Bu ren, E. Butter, R. de Dood, A. Jan sen, D. Jol, N. v. d, Velden, A. Schuit, Vr. Smit, A. v. Berkum; af gewezen 4 candidaten. Van de Modevakscholen slaagden voor diploma Lingerie op 21 en 24 Juli: B. ten Broeke, A. Bruinen berg, N. Kolkman, G. Kager, M. Groot, W. Geels, Tr. v. Baarsen, A. Schoen, B. Pronk, E. Borking, M. van Schagen, M. v. Langen. Voor diploma Costumière op 22 en 23 Juli: M. Buissink, A. Blanken- daal, M. Rosier, A. Termaat, C. Smo- lenaars, D, Blom, R. de Laat, R. Jonker, R. Kramer, G. Jonker, T. Geels, G. Schipper, A. de Reus, B. Tool, A. Simons, C. Henneman, M. Bos, T. Hensman, J. Castricum, N. Kok, G. Lenting, W. v. Westen, A. Kobus, H. de Vrie§, A. v. d. Weijde, Th. Paleari, A. van Westen, R. Berk hout, R. Groot, C. Bortsten, M. Pureveen, V. de Graaf, I. Oud, W. v. d. Hagen. T. de Wilde. Afgewe zen 1 candidaat. Voor coupeuse slaagden op 30 en 31 Juli en 1 Aug. te Amsterdam: J. Bakker, A. Beentjes, T. Buissink, A. de Koning. L. Krommedam. R. de Moei. R. Mol. D. Nol, A Stet, Th. van Veen. Afgewezen 2 candidaten. VERDWAALD EN TERECHT Een kleine peuter van 2 jaar uit Alblasserdam was met zijn vader op vacantietrip in Alkmaar en ont snapte op een gegeven ogenblik aan diens aandacht. Hij zwierf op het Waagplein, op zoek naar de kaas markt, die er njgt was. Een Alk maarder zag het ventje zwerven en waarschuwde de kinderpolitie, die het knaapje ophaalde. Bij het po litiebureau aangekomen, liep daar juist de radeloze vader te zoeken naar zijn spruit; het was een blij weerzien na enkele ogenblikken van angstig zoeken. DE GEMEENTEBEGROTING 1948 In de oorlogsjaren kwam het er niet zo erg op aan, maar in een meer geordende samenleving moet de begroting voor het komende jaar zo vroegtijdig bij de betreffende in stantie worden ingediend, dat deze de begroting voor het begin van het betreffende jaar kan behandelen. Het moet niet meer voorkomen, dat bijv. een gemeentebegroting in het laatst van het jaar wordt behandeld, zodat door de Raad praktisch geen wijzigingen kunnen worden aange bracht, omdat de meeste posten reeds zijn uitgevoerd. Zijn wij goed ingelicht, dan is de begroting voor 1948 reeds gereed en zullen wij het zeldzame zien gebeu ren, dat twee begrotingen over ver schillende jaren in één jaar door de Raad zullen worden behandeld. Heftige strijd verwacht op Alkmaarse sintelbaan ALKMAAR. Zaterdagmiddag a.s. zullen de motoren weer op de Alkmaarse sintelbaan brullen en opnieuw zal de strijd in de ver schillende klassen groot zijn. Mis schien zelfs groter dap in de voor gaande races omdat de hegemonie van Van Aartsen en Hartman zo langzamerhand verdwenen is. Iesberts, de man, die zich reeds in de vorige races deed gelden, is voortdurend beter in vorm geko men, zijn snelle motor is thans geheel ingereden en hij zal het de beide cracks uiterst moeilijk ma ken. Dat weten de twee anderen en daarom zal een groot gedeelte van ce uitslag afhangen van een vlijmscherpe start en razend snel bochtenwerk. Te meer zijn deze races van be lang omdat de uitslag meetelt om het nationale kampioenschap. Van Aartsen mag dan op het ogenblik nog de beste papieren hebben, in Hartman heeft hij een gevaarlijke outsider- gekregen, een outsider, die kansrijder is geworden. Het programma ziet er overi gens uit zoals dat vfijwel steeds het geval is, zodat men er van verzekerd kan zijn op 'deze uiterst snelle sintelbaan goede motorsport •te zullen zien. De races beginnen om half drie, er zal gezorgd worden voor een snel verloop zodat iedereen weer op tijd huiswaarts kan gaan. ALG. MIL. PENSIOENBOND „Het afd. bestuur van de afd. Alk maar van de Al. Militaire Pensioen- bond is thans als volgt: president C. B. Termaat, Koningsweg 12; vice- president J. v. 't Hof, Anjelierstr. 2; secretaris D. Christiani, Lindelaan 8; penningmeester P. Th. Minneboo, B. Bottemannestraat 10; commissa ris Maté, Stationsfr. -36. MIDDENSTANDSEXAMENS TE ALKMAAR Vierde dag Het Middenstandsdiploma be haalden: de dames A. M. Joosten en A. M. Koopman en de heren D. Korn, C. Koopman, J. Kwak, C. Kieft, J. Kaandorp, J. B. Kaandorp en N. J. Jong, allen te Alkmaar; de dames A. C. Kruidenberg-de Grunt en G. Kuiper en de heren A. Kops, C. J. Kaandorp, allen te Bergen; Th. J. Kroone, A. Laan, C. Kaan dorp' en P. Kleef te Heiloo; E. A. Kaandorp te Castricum; H. Konijn, Egmond aan Zee; R. Kraakman, Egmondermeer; mej. E. Klopster- boer en de heren N. Klerk, J. Kooij en A. Kooij te Oterleek; P. Kluft en D. Lakeman te Schermerhorn; N. Kuijper en A. Komen te Ursem; A. Kos te West Graftdijk; Th. Koning en mej. G. Jonges te Beemster; P. Kok, St. Pancras; mej. A. Kliffen ci) C. Langedijk te Broek op Lan- gendijk; N. v. Kleef te Zuid-Schar- woude; P. Kuilboer, J. Eecen te Oudkarspel; C. N. v. Langen, F. Korver te Heerhugowaard; mej. M. Kraakman te Warmcnhuizen,; N. Kaan te Anna Paulowna; C. de Kort te Oosterend (Texel); F. Kaczor te Oudeschild (Texel); mej. H. H. Kiela en de heren J. Th. Kaptein, J. v. d. Kooi te Wieringen; Jb. Klijn te Den Helder; G. V. Lampe te Hoorn; G. Koper te Heemskerk; G. Jongejans te Uitgeest; J. Joor te Marken-Bin- nen; W. Langendijk, Th. Koelman en mej. F. Kochx te Beverwijk. Vijfde dag Geslaagd voor middenstandsdiplo ma: de dames M. Ofman, G. de Moor, C. W. M. van der Meer en H. C. M. Bruin en de heren C. W. Moerel. C. J Morsch, E J. M. Merz, J. J. Louter, C. Neef, J. Muis, J. H. M. Nijkamp, A. A. Ooijevaar, Th. B. van Oeffeit, allen te Alk maar; D. Modder, Bergen; de da mes G.' M. Pepping, C. M. Leek en M. v. d. Peet en de heren W. v. d. Maat, A. H. Meijer, Th. Nanne te Heiloo; mej. A. Pepping en de he ren J. W. Pepping, C. W. Pepping en H. C. Pennings te Limmen; N. Limmen en G. Lute te Castricum; J. N. Neuteboom, W. B. van Oosten en G, J. Limmen te Heemskerk; W. Maijer te Uitgeest; Th. Louter. P. C, Louter en W. Opdam te Schoorl; mej. P. Ligthart* en de heren M. Ligthart, B. Nannes, C. M. Nannes en J. Zomerdijk te Warmenhuizen; J. Meinema,- Dirkshbrn; C. Lute te Egmond Binnen; mej. J. M. Th. Mannes en de heer M. J. Pepping, Egmond a. d. Hoef; W. Leegwater, Noord-Scharwoude; mej. G. Ligten- berg en mej. G. J. Möller en de heer D. J. Mienes te Oudkarspel; W. E. Oldenbroek, Heerhugowaard; mej. G. Th. Leek en de heren T. Leek, T. J. Neefjes en C. Obdam, vallen te Obdam; J. A. Overpelt, Akersloot; W. Leegwater en O. Nij- dam te Schermerhorn; A. M. Mun- tiewerff te Oetrleek; J. Oldenburg, De Rijp; N. Oudejans, Graft; J. H. Peerdeman. Hoorn; mej. W. M. D. Meijer, 't Zgnd; mej. C. v. .d. Meer en de heer H. J. Ligteringen, Den Helder; mej. G. Mosetrt en de heer J. Th. Neervoort) Hippolytuahoef; M. J. Lutterman en H. Melissen te Den Burg, Texel. Afgewezen 25. KINDEREN TjIT BATH KOMEN NIET De circa 100 kinderen uit Bath, die 9 Augustus in Alkmaar zouden arriveren, zullen voorlopig niet komen; de uitwisseling via de W. F. A. is voorlopig stopgezet; er zal echter alsnog getracht worden de kinderen uit Bath, bij wier ouders circa 90 Alkmaarse kinderen vorige maand gastvrijheid genoten, naar Alkmaar te krijgen. PRINSES IRENE'S VERJAARDAG Hier en daar een vlag en hier en daar een Oranjestrikje, dat was al les, wat gister hier aan de verjaar dag van Prinses Irene herinnerde. Van enige algemene feestviering, of van enig initiatief van de Oranje vereniging viel niets te bespeuren, zoals op menige verjaardag van le den van het Kon. Huis te constate ren viel. Geen c;nkel der vier Alk maarse muziekcorpsen gaf acte de présence. Slechts de stadsbeiaardier liet des avonds vanaf het carillon van de Waagtoren de klanken van vaderlandse liederen horen, dat was alles. Op 1 Sept. wordt de verjaar dag van H. M. de Koningin ge vierd; wij mogen verwachten, dat de Oranjevereniging voor die dag enig feestvertoon in voorbereiding neemt. AANHANGWAGEN RAMT WINKELPUI Hedenmorgen ongeveer 7 uur wer den de bewoners van de Kennemer- straatweg opgeschrikt door een ge weldige klap en gerinkel van glas scherven. Wat was het geval. Een vrachtauto met aanhangwagen kwam vanuit de richting Heiloo en wilde de Nieuwlandersingel op rij den toen plotseling, juist in de bocht de aanhangwagen losschoot, een slag omdraaide en het trottoir oprepd. Daarna kwam de wagen in de ban ketbakkerij van de heer Groen en ramde etalage en deur en bracht in de zaak een grote ravage te weeg. De schade welke aan het pand werd toegebracht is aanzienlijk. De oorzaak van dit ongeval moet wor den gezocht in een constructiefout, waardoor de bout in de koppeling te ruim is geworden en los schoot met het hierboven vermelde gevolg. BURGERLIJKE STAND Geboren: Elisabeth dochter van Willem Hartland en J. S. Drijver; Johannes zoon van Jan A. M. Mul der en H. A. Muller; Johan zoon van Klaas Bakker en O. Seekies. Gehuwd: Filippus D. Berkhouwer en Vrouwtje Groot. Overleden: Marinus van Aalst, oud 80 jaar, weduwnaar van J. v. d. Scheffen. KATHOLIEKE JEUGDDAG 'T ZAND De parochiële leiding voor de Kath. Jeugddag te Schagen deelt ons mede, dat de deelnemers aan de jeugddag precies om 8 uur van 't Zand vertrekken zullen, zo wel de fietsers als degenen die met de auto gaan. Ieder dient er voor te zorgen, dat men voor tweemaal brood moet meenemen. Nadere bij zonderheden zullen nog op de dag zelf worden bekend gemaakt. Zegt het allen voort!! VERENIGING EGMOND BINNEN Op 15 Aug. bestaat de St. Vincentiusvereniging alhier 50 jaar. Vele leden, ry.o. vier die reeds langer dan 25 jaar lid zijn, hebben steeds een werkzaam aan deel in het werk der vereniging ge had. De heer P. de Ruiter, thans te Egmond a. d. Hoef, is zelfs vanaf de oprichting Vincentiaan; toen in de Hoef een afzonderlijke parochie werd gesticht, moest hij de afd. van Egmond Binnen verlaten en "werd hij lid van de conferentie te Egmond a. d. Hoef. Dank zij de offervaar digheid van de weldoeners, is de vereniging in staat gesteld vele goede werken in stilte te kunnen uitvoeren. Moge deze offervaardig heid ook in de komende jaren be stendigd blijven, tot heil van de armen. Snelverkeer om hef dorp Met het puin van de Westwal, van de bunkers langs onze kust heeft de gemeente Bergen een prima weg aangelegd, welke een belangrijke ontlasting van het verkeer door de Dorpstraat zal brengen. Op de eerste plaats zal de Berger bus, die 88 keer per dag de Dorp straat passeerde, langs deze 6 me ter brede weg zijn route nemen; er komen daarvoor nieuwe t^ushaltes, o.a. bij het kerkje in de dr. yan Peltlaan. De weg, die afgedekt is met een teerslijtlaag, welke later nog met een asfaltlaag wordt be dekt, is bij de nieuwe tramwegover gang 7 meter breed en maakt hier een bocht van 110 graden. Bij deze overweg komt een avond- en nacht verlichting van natrium, terwijl het ook in het voornemen ligt, hier een flikker-waarschuwingslicht aan te brengen. De halte Oostdorp is naar deze wegkruising verlegd, hetgeen voor de Tuindorpbewoners een groot gemak betekent. De tram zal. wan neer zij hier stopt, steeds vóór de overweg stoppen voor het in- en uitlaten van passagiers. Het is de bedoeling, dat het ver keer 7— vooral het snel- en door gaande verkeer zoveel mogelijk v«a deze nieuwe weg naar het dorp en verder naar Schoorl en Bergen aan Zee gaat; de Dorpstraat mag echter eveneens bereden worden, doch zij, die in de Dorpstraat geen boodschap hebben, doen goed, de nieuwe weg te nemen. Het rijwielverkeer is op de nieu we weg verboden; dit gaat dus via de Hergerweg en Dorpstraat. Het ligt in de bedoeling een fietspad langs de nieuwe weg aan te leggen, doch dit zal nog wel een jaar du ren. De praktiik zal moeten uitwij zen of de betrekkelijk smalle Dr. van Peltlaan wel op het drukke autoverkeer berekend is; onsetwij- feld zal ook dit weer problemen met zich brengen en zal deze laan t.z.t. aan het drukke verkeer moe ten worden aangepast. De nieuwe weg werd hedenmiddag in gebruik genomen. DE RIJP. Een dezer dagen slaagden in de Wieringermeer voor het examen aardanpelselecteur, uit gaande van het Departement van Landbouw en N.A.K. de heren Jac. Zaal te Graft en G. Roelofsen te de Riip. HEILOO Dammen. - De eerste ronde om het kampioenschap van Alkmaar en omstreken is als volgt verlopen: Th. de Haas (Z. Scharw.) J. Geuzebroek (Heiloo) 11: J. Schuyt Alkm.) Kruiver CW.D.O.) 1—1; F. Slot (B.O.L.)L. Raven- steijn (D.D.D.) 0—2. Onze plaatsge noot heeft het niet tot een overwin ning weten te brengen. Alhoewel er voor hem een winstkans in zat, heeft hij deze niet benut. GRAFT Burgerlijke Stand Geboren: Wilhelmina Maria d. v. Th. J. Kaandorp en M. Kraakman. Ondertrouwd: Cornelis Nat oud 44 jaar en Wilhelmina Helena Kool oud 32 jaar, beiden wonende te Graft; Pieter Brouwer oud 28 jaar wonende te Z. en N. Schermer, en Grietje Altman oud 25 jaar, wonen de te Graft; HEILOO H.S.V. Nog enige weken eit de nieuwe competitie is weer een feit. Hoe zal H.S.V. zich in het volgend seizoen houden? De ze vraag hoort men veel stellen. Het is te hopen, dat het weer een eervolle plaats is, die ingenomen zal worden. Nu geldt méér_ dan ooittrainen! Serieus en ieder een stipt op tijd. Woensdagavond 18.30 uur voor senioren op het ter rein van „de Foresters". Het eerste en tweede elftal gaan Zondag 17 Augustus spelen in Wijk aan Zee tegen V.V.E. Deze wedstrijden van gen aan om 16.30 en 18.30 uur. He ren, houdt deze Zondag disponibel! „De Purmer" bestoof 325 jaar PURMEREND. Op 29, 30 en 31 Augustus a.s, zal ter gelegen heid' van het 325-jarig bestaan van de polder „De Purmer" grote feestelijkheden plaats hebben op het terrein bij de Kerkebuurt. Het Bestuur heeft grote plan nen n.m. veetentoonstelling, ak kerbouw-, tuinbouw- en huisvlijt, tentoonstellingen. Grote Nationale Draverij om prijzen van f 500, f 200, f 100 en f 50 benevens een jubileumprijs. Ook zal worden opgevoerd de revue „Hoera „De Purmer" Jubi leert" met 30 medewerkenden waarvoor druk wordt gerepeteerd. Bovendien zijn Kinderfeesten en Volksspelen voor ouderen ge organiseerd. Meer dan 50 medailles en prij zen zijn reeds aan de commissie geschonken. Ook komt er een grote feesttent waarin een bal opgeluisterd door een prima or kest, wordt gehouden. De N.A.C.O, zal zorg dragen voor een geregeld busvervoer naar en van het feestterrein. Van verschillende gemeenten zijn reeds toezeggingen van me dewerking binnengekomen. De gemeente Purmerénd zal zorg dragen dat de Purmerbrug feestelijk zal worden versierd. Ook de Purmerender HarddraVferij Vereniging heeft medewerking toegezegd. Al met al hoopt het feestcomité op een druk bezoek. Er komt t.z.t. een uitgebreide feestgids. CASTRICUM Langs de rijweg van de Beverwijkerstraatweg is de ze week een nieuw tegelvoetpad aangelegd tot aan het punt, waar tijdens de bezetting de Duitse sper- muur stond. Voorbij deze plaats is reeds vorig jaar het voetpad op nieuw aangelegd. De bezetting had het voetpad aan beide zijden van de rijweg grotendeels vernield en de tegels voor militaire doeleinden aan gewend. ONTSNAPT CASTRICUM Een badgast sig naleerde op het strand alhier een persoon, die door zijn optreden niet als geheel normaal gerekend kon worden; hij stelde de strandpolitie direct met het voorval in kennis. Bij een nader onderzoek bleek het een patient te zijn van he zieken huis Duinenbos, waarnaar reeds de gehele middag door het personeel ijverig was gezocht. CLANDESTIENE SLACHTING CASTRICUM Controleurs der CCD in samenwerking met de po litie, deden een inval bij de vee houder S., alwaar weldra bleek dat er clandestien geslacht was. Een koe werd in beslag genomen, terwijl te gen de veehouder en de slager pro cesverbaal werd opgemaakt. DE GRABBELMAND 'T ZAND Onder de titel „Met de zon in je hart" bracht André Carrell en zijn gezelschap een bont programma op Zondag 3 Augustus in de zaal van café de Wit. Het zou volgens de leider een programma zijn, daf bracht „van dit, van dat, van alles wat", en inderdaad hebben André Carrell, Truus Schot. Piet Kroon, Bob van Beursem on Harry Bouwman ons van 8.15 af (natuur lijk weer een kwartier te laat be gonnen!!) zeer aangenaam bezig ge houden. Bob van Beursem begon met zang nummers en we kregen enkele ma- nupulatie-staaltjes te zien van de pianist-goochelaar Mister Hardy, alias Harry Bouwman, terwijl als „konferancier", om André Carrell aan te kondigen, Piet Kroon in zijn vertolking van Kees Stet de zaal weer deed brullen met zijn verhalen over zijn geliefd Ierswoud. Met zijn imitaties oogstte André Carrell een daverend succes; spe ciaal zijn „Zoek de zon op" van Lou Bandy werd gewaardeerd. Truus Schot pakte de zaal weer met haar vlotte sopraanstem. Als slofstuk voor de pauze bracht Kees Stet ons het verhaal van de uitvoering van „Mottige Janus" door de Rederijkerskamer van Ierswoud. Hij gaf weer blijk van zijn buiten gewone gave om het Westfries in al zijn schakeringen weer te geven, wat hier als steeds bijzonder werd gewaardeerd. Volgens onze mening was hij de beste artist van de avond. Na de pauze opende Truus Schot het programma, waarna Piet Kroon en André Carrell als Kees Stet en een ambtenaar van het kadaster met de trein naar Amsterdam gingen. De jarige nicht van de vinger vlugge Mr. Hardy begon vervelend te worden, maar hij besloot zijn goochel-optreden met een keurig staaltje. Menig huismoeder zou ér iets van kunnen leren om zo vlug het wasgoed van de lijn te halen. André Carrell toonde zich een handig „dichter" door zijn verzoek nummer op de beruchte Kerkebrug, waarvan het refrein door heel de zaal luid werd meegezongen: Een nieuwe brug. een nieuwe brug, Ja, die hangt de hoge Pieten op de rug, rug, rug. Komt-ie vlug die nieuwe brug, Voor de kerk nu vlug een brug. Eveneens werd het verzoeknum mer van Carrell „Huiten!" zeer ge waardeerd. Al met al een programma: „Van dit, van dat, van alles wat", dat toch wel in de smaak is gevallen. DISTRICT I lc klasse: Ajax, Neptunus, RFC, Hermes-DVS, VSV, HBS, Zeeburgia, Xerxes, De Volewijckers, Haarlem, 't Gooi. Tweede klasse A: ZFC, KFC, Watergraafsmeer, Alkm. Boys, Volendam, Hilversum, ~3DW, DWV, Vriendenschaar, Hercules, Elinkwijk. Tweede klasse B: AFC, Ete Spartaan, West-Frisia, WFC, OSV, TOG, HVC, ZVV, UW, Velox, Alkm. Victrix. Derde klasse A: Helder, DTS, Hollandia, De Ger maan, APGS, GVO, Vitesse '22, DEM, IW, ADO '20. Derde klasse B: HRC, Always Forward, WE, HFC, QSC, Terrasvogels, Beverwijk, Kin- heim, Ripperda, Zaandijk. Derde klasse C: Succes, WZ, De Meteoor, WA, DEC, Swift, BKC, KW, Zandvoort- meeuwen, DCG. Derde klasse D: De Meer, Bloemendaal, Purmer- steyn, RKVVA, Schoten, WMS, Al len Weerbaar, SLTO, SDO. Derde klasse E: Donar, Halfweg, Rapiditas, Aals meer, OVVO, EMM '15, BFC, Laren, Baarn. Derde klasse F: Fortitudo, SDN, Patria, DWSV, Zeist, APWC, RUC, BVC, HMS, Holland. Vierde klasse A: Texel, Oudesluis, JVC, Schagen, Wicringerwaard, Watervogels, Sij- bekarspel, Westfriezen, Schoorl, St. George, Berdos. Vierde klasse B: Grashoppers, LSVV, Nieuwe Nie- dorp, Vrone, WW, Andijk, Zoua- ven, De Rijp, De Renders, RKAFC, MFC. Vierde klasse C: Purmrend, CSV, Zilvermeeuwen, OFC, WSV '30, USVU, Zeevogels, HSV, Assendelft, WB, IEV. Vierde klasse D: Uitgeest, DRC, Zaanlandia, RCZ, Schellingwoude, ODIZ,- Monniken dam, EVC, CNF, Electra, Meervo- gels. NOORD S.CHARWOUDE, 5 Aug. Aangevoerd: 115.000 kg aardapp.: eerstel. 9,1010.20; eigenh. 8.80— 10.50; hlauwe 9.1010.80; rode eerstel. 7.20—8.30; geelblom 8.60t- 9.20; Koopmans blauwe 9.80; bintje 8.40; Bevelander 8.80; BeTeKa 8.70; 18.000 kg slabonon 17.6023.40; 40.000 kg witte kool 4.80; 4000 kg rode kool 4.708.30; 150 kg gele kool 8.10; 800 kg kroten 3.60—3.70; 1800 kg uien 25.90; 45 kg snijbonen 5.10 —6.00, WARMENHUIZEN, 4 Aug. Aangevoerd: 37.000 kg aardapp. eerstel. 9.8010.50; driel. 6.106.20; kleine 4.90; blauwe eigenh. 9.60 10.70; grove 8.609.10; witte eigenh. 9.5010.50; grove 8.809; Bevelan ders 9; bintje 8.50; 450 kg slabonen )3,)3 LANGEDIJK, 5 Aug. Aangev.: 38.000 kg aardapp.: gr. Schotten 8.509.40; eerstel. 8.80—10.40; driel. 4.90—5.40; bl. eigenh. 9.10—10.40; lcriel 4.60—5.10; 64.000 kg rode kool 4.50—9.40; bosuien 27—30.80; 1000 kg tomaten A 17—18.20; B 16.50—16.70; 2900 kg slabonen 14.9019.90. MEDEMBLIK, 5 Aug. 83.600 kg aardappelen: grove 8.809.20. grote 9.409.60, drielingen 5.40—5.60, kriel 5.305.50, eigenheimers 9.1010.20; slabonen 11—19; peen I 7.807.90, II 5.40; bieten 3.60—4.30. AVENHORN, 5 Aug. Aardappe len: 3975 kg grove Schotse 7.50 9.10, 11.750 kg grote 9.20—9.80, 225 kg drielingen 55.50, 3850 kg eigen heimers 9.309.90, 850 kg grote Koopman 10.20, 400 kg eigenh. grof 8.30—8.50, 7575 kg rode kool 4.50 5.80; uien: 2850 kg grote 14.70—26.50, 130 kg drielingen 15.20—18.20, 125 kg nep 23.40; 6700 kg bieten I 3.90—4.20, 1550 kg II 3.60 per 100 kg; 30.600 kg augurken: klein 3.203.38, basterd 4.50—4.60, stek 1.25, grof g*>f 3.— p. 25 kg; 851 zak a 15 kg slabonen, dubb. z. dr. 24.45, snijbonen 1. per zak; 2435 kg waspeqp 7.80, 610 kg II 5.40 per 100 kg; 20 kg Zigeu nerinnen 19.810 kg' suikerperen 1021; 50 kg yellow 3254; kruide niers 1162 per'100 kg. BEEMSTER, 4 Aug. Aardappe len: Schotse 812, bl. eigenheimers 10—11.50, blauwe 10—12, kl. Schotse 57;'slabonen, dubb. m. dr. IJ12, z. dr. 1215; snijbonen: stok 3048, brede stam 229; blauwe blauw schokkers 1743; rode aalbessen 45 60; zwarte bessen 90; klapbessen 44; pruimen 42—160 per 100 kg; komkommers 29 per 100 stuks; tomaten 3040 p. 100 kg; bloemkool 54 per 100 stuks; rode kool 5. postelein 510 per 100 kg; sla 312 per 100 krop; andijvie 412, rabar ber 13, bieten 4.206 per 100 kg; wortelen 512 p. 100 bos; uien 10 21, druiven, Frankenthalers 2.10 per 100 kg; meloen: suiker 60170, net 40105 per 100 stuks; Yellow Transparant 1768, Kruideniers 18 70, suikerpeer 1021 per 100 kg. ENKHUIZEN. Visserij. 48 vaartuigen voerden aan 11949 pond kuilaal 1.681.79; 352 pond lijnaal 2.68—3.04; 1132 pond snoekbaars 58—67; 147 pon;d baars 3338 ct. per pond. BEVERWIJK, 4 Aug. Dubbele stambonen 1020, stok, dik 2030, snijbonen 2050, pronkbonen 5—10, tuinbonen 1026 per kg: bospeen 4 —15 p. bos; waspeen 58 p. kg; bloemkool 1549 p. stuk; doperw ten 50—1.15 p. kg; komkommers 3— 8 p. stuk; postelein 27 kg; sla 3 11 p. jstuk; spinazie 48, tomaten 16—30 p. kg; frambozen 7090 per doosje; andijvie 2.8011. aardappe len 911, kroten 3'/!6, groene kool 37, druiyen 2.p. kg. Door de heer R. W. Muyen werden de eerste druiven aangevoerd. Noordwijk. Welhaast beroemd als badplaats, beroemd om zijn tennistournooien, is dezer dagen een instelling rijker geworden, die de internationale faam nog zal vergroten. Op de Koningin Astrid- boulevard werd in tegenwoordig heid van Nederlandse zowel als Engelse autoriteiten het eerste Ne derlandse Radarproefstation ge opend, dat tegelijkertijd het eerste radarproefstation van het Europe se vasteland is. Bij deze opening was niemand minder 'tegenwoor dig dan Sir Robert Wattson Watt, de geestelijke vader van Radar, de man, die reeds lang voor de be roemde Marqpni met radio experi menteerde, er de grote mogelijk heden van inzag, en tot werkelijk heid wist te maken. Radar, dat in de tweede wereld oorlog zulk een bekendheid ver wierf is geen oorlogsvinding in de ware zin van het woord. Reeds in 1932 werd in Engeland in het diep ste geheim aan Radar gewgykt en in 1938 stonden langs de gehele Engelse kust radartoestellen opgesteld waar door het mogelijk was, tot op een afstand van 100 K.M. de zee zowel als de lucht af te tasten. Indien ooit de ipvasieplannen van h(J Hernvolk werkelijkheid zouden zijn geworden, zou hen een warme ontvangst zijn bereid, want reeds lang voor hun komst voor de Engelse kust had de Radar hen opgespoord. Wat is nu eigenlijk Radar? Het is de afkorting van RAdio Detection- finding And Ranging, wat men het best in het Hollands kan vertalen door: plaats- en afstandbepaling door middel van Radio. Toegegeven dat deze omschrijving nog weinig zegt. We hebben daarom de heer Van Dijk, de directeur van het proefstation, een welbekende in Radiokringen, verzocht dit begrip nader te willen omschrijven. Het is, zo zei hij, het uitstoten van zeer krachtige, korte radiogolven, die door vaste voorwerpen worden te ruggekaatst en zichtbaar geprojec teerd worden op een scherm. Het is naar onze opvatting verwant aan te levisie. Want het is wel een zeer merkwaardig gezicht als men staan de in een der vertrekken van het radarproefstation de zee zowel als het land in een straal van 20 K.M. kan bezien en duidelijk kan waar nemen de verschillende objecten als gebouwen, masten, kerktorens e.d. op het land, als de pieren in zee en de schepen op zee. De voorbije oorlog heeft het ra darapparaat, zoals dat in 1938 werd gebruikt, wel zeer geperfectioneerd. Het is n.l. gelukt om apparaten te construeren, waarmede grote golven stootvormige radio-energie wordt uitgezonden met golven in de orde van slechts enkele centimeters. De uitgestoten golven hebben dezelfde eigenschappen van het licht, met dien verstande, dat ze zich niet sto ren aan regen, nevel, mist, e.d. waar de gewone lichtgolven niet doorheen kunnen. De mist, een der gevaar lijkste vijanden van de scheepvaart, heeft door Radar zijn betekenis ver loren. Staande aan boord van een schip kan de kapitein waarnemen welke obstakeft zich op zijn weg bevindeQ, hoe ver deze van hem verwijderd zijn en, indien het sche pen zijn, in welke richting zij zich voortbewegen. Radar bepaalde voor een goed deel de loop van de tweede wereldoorlog. Vijandelijke schepen werden waargenomen op zeer grote afstanden, zonder dat zij het zelf wisten, en een groot deel van zijn verliezen, dankt de vijand aan Ra dar. Doch ook in vredestijd is deze vinding van de allergrootste waarde. Men berekene maar eens wat het aan een scheepvaartmaatschappij kost, indien bijvoorbeeld zeekastelen als de Queen Elizabeth enige dagen door mist worden opgehouden. Zo vertelde ons de heer Van Dijk, hoe een Noors visserman uitgerust met Radar, enige dagen vóór"* zijn con currenten, die door mist werden op gehouden, zijn vis aan de afslag wist te brengen en daardoor zulke prij zen maakte, dat zijn kosten voor Radaruijcusting bijna vergoed wer den. Men denke maar eens aan grote scheepsrampen tengevolge van de mist, die door Radar in den vervolge zullen kunnen worden voorkomen. Ondanks de dikste mist zal het de gezagvoerder mogelijk zijn verken ningen op de wal te doen, licht schepen en zelfs boeien waar te ne men, zodat hij elk ogenblik ondanks •de natuurlijke vijand van onze scheepvaart, de plaats kan bepalen waar hij zich bevindt. Het alziend oog is dus, zonder enige overdrijving, een vinding van de allergrootste waarde. Het proefstation te Noordwijk Ons land is op radargebied nog achter. Het is stout te spreken van „kinderschoenen", want vergelijken derwijs ligt in verhoudipg tot an dere landen, zoals bijv. Engelgnd, de radar in Nederland nog in de luren. Die achterstand moet worden inge haald. Onze positie op het terrein der internationale scheepvaart eist De opening van het Radar proefstation te Noordwijk het eerste op het vaste land van Europa is voor onze medewerker aanlei ding geweest een bezoek te brengen. In bijgaand artikel legt hij zijn bevin dingen vast. V-j dit. Min. Neher hpeft dit begrepen en aan de initiatiefnemers alle mo gelijke faciliteiten verleend, waar door het mogelijk was, dat te Noord wijk een proefstation kon worden geopend. Engeland was ons met gulle hand behulpzaam met de tech nische inrichting van het station. En nu zal spoedig worden begonnen met de opleiding van radar-technici. Men hoopt zelfs binnenkort, zij het in licentie, in ons land te beginnen met de bouw van Radar-apparaten, waardoor we slechts betrekkelijk op het buitenland zullen zijn aangewe zen. Dat vereist, vanzelfsprekend, een intensieve voorbereiding. Nagegaan zal móeten worden welke industriën in aanmerking komen voor de ver vaardiging van de zo nauwkeurige instrumenten, welke radar behoeft. Maar dat Staat wel vast, dat in het Radarproefstation te Noordwijk oud- Hollandse energie zich paart aan de moderne geest. Zoals we eens bezems in de mast bonden ten teken, dat wij de ocea nen beheersten, zoals we eens de K.L.M. van een onbeduidend maat schappijtje zagen ontwikkelen tot een instelling die de wereldlucht vaart beheerst, zo zal ook op Radar gebied ons land eens een vooraan staande plaats gaan innemen, want het staat wel vast, dat zowel voor de lucht- als voqr de scheepvaart Radar het absoluut onmisbaar navi- gatie-instrument zal worden. Jan Vander vaart ":,y: „Li,

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2