G30ÖO NL Feest op SoestdijL AMSTERDAM Attle e: r 6 ouajrrw£eria£@n fifen holden HET ZEEPRINSESJE SINTELBAAN-RACES Van Aartsen Hartman Iesberts „DE PARADIJSVLOEK" M' Ingi Mars kwam met geschenken Zeven stippen van het geluk Marktberichten naar Valkenberg In zijn sas K. URSEM Paardensportdag te Schagerbrug Als U liever geen hoed draagt „PAULJEKA" Nette bediende Aank. bediende Jongelui ALBERT HEIJN, De gewone man PHILIPS VAN BREDEROBE, Afbraakveiling te Zijdewind ALKMAAR Zaterdag 9 Aug. a.s. Aanv. 2.30 uur ADVERTEERT IN DIT BLAD! Fa. G. Zeeman, Tel. 288, Wieringerwaard N.H.A.D0. „Bergen-Binnen" N.Vü de route van de autobus OPENLUCHTTHEATER V.V.V. BERGEH avondvoorstellingen Engelc v.. J PAG. 4 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Woensdag 6 Augustus 1947 Prinses Irene's peetvader de Nederlandse krijgsmacht die op 31 Mei 1940 bij de doop der Prin ses in de kapel van Buckingham Palace te Londen voor het eerst als zodanig optrad, is op de achtste verjaardag van het Prinsesje niet achterwege gebleven. Deputaties van de Koninklijke Luchtmacht, het K.N.I.L., de Marine en de L.S.K., die de veelhoofdige..peet vader vertegenwoordigden, maak ten hun opwachting ten Paleize Soestdijk om er het jarige Prin sesje gelukwensen en geschenken van de peetvader aan te bieden. De Nederlandse krijgsmacht ia sinds het intreden van het vrouwe lijk element ook peetmoeder gewor den, dus waren ook een V.H.K.-ser geante en een sergeante der Marva's in de deputatie opgenomen. Nadat de deputatie ten paleize was ontvangen, boden de sergeante van het V.H.K., A. M. Kleyn en de Mar va sergeante M. Dunn, aan Prinses Juliana orchideeën aan. Hierna- bood Ritmeester van der Laan de gelukwensen van de Neder landse krijgsmacht aan de moeder en haar jarige dochter aan. De Lt. ter Zee 2e klasse Jhr. H. de Jonge van Ellemeet offreerde Prin ses Irene een cassette met zilver werk. Kapt. H. F; van der Horst van de luchtstrijdkrachten volgde met een fraai uitgevoerd sprookjesboek van Anton Coolen. Tenslotte werd als klap op de vuurpijl door de kapt. der KNIL, P. W. van Schendel, de enorme taart aangeboden, die in Den Haag ver vaardigd is door de firma Krul. Het gezelschap begaf zich daarna naar de bibliotheek, waar verversin gen werden rondgediend en de aan gesneden taart were} geserveerd. Daarbij waren Prinses Juliana en de prinsesjes aanwezig, terwijl later ook het jongste prinsesje, Marijke, werd binnengebracht. Een legertaart De taart, ovaal van vorm is 1.30 m. lang, 90 cm. breed en circa 30 cm. hoog. Zij heeft een gewicht van ruim 40 kg. Op de versierde taart, die door de heer Barnos in twintig uur vervaardigd is. staan, behalve acht kaarsjes, acht figuurtjes, die de verschillende legeronderdelen uit beelden. Een Marva staat er naast een soldaat der L.S.K., een matroos naast een lid van het V.H.K., een landmacht-soldaat in battledress naast een marinier in het donker blauwe uniform en tenslotte een K.N.I.L. soldaat in veldtcnue naast een collega in camouflage kleding. „Dit is geen taart, het is een mo nument", zei Prinses '.Iuiiana in be wondering voor het kunstwerk in suiker, nougat en slagroom, „die zou je eigenlijk moeten kunnen conser veren." De bewondering der guitig la chende Irene en haar zusjes ging nu niet onmiddellijk in de richting van het conserveren. „Hoe moeten we die taart aansnij den", zo stelde Prinses Juliana plots het probleem, naar de lekkernij ziende. Om ïn^ilc stijl van het krijgs mansambacht te blijven, stelde rit meester van der Laan het zwaard voor. Met een „gaan jullie mee jongens" nam Prinses Juliana daarop haar dochters mee naar de bibliotheek. „Daar bedoel ik natuurlijk de meis jes mee", voegde ze lachend en ver klarend het gezelschap toe, dat de gelegenheid had nog even in de fa miliekring van onze prinses te ver toeven. De jarige keek over de schouder van een der officieren naar het zilver. Beatrix beoordeelde de ontwerpjes met haar moeder. Het ligt in de bedoeling, dat de cassette met zilver elk jaar wordt aangevuld. Ritmeester van der Laan zette het „zwaard" in de taart en even later zat de jarige met een stuk taart op haar schoot. Blijkens het likje aan de vinger viel het in de smaak. Belangstellend onderhoudt Prinses Juliana zich» met de soldaten, onder officieren en officieren, die deel uit maken van de deputatie. Dan komt voor het gezelschap een verrassing: Prinses Marijke wordt binnengebracht. Zij heeft op de arm van haar moeder al onmiddellijk een liefdevolle „aanval" van haar zusjes te pareren. De jongste Prinses bleek erg le vendig. Het vingertje in het mondje wijst erop, dat er spoedig een tandje door zal breken. Ook in het Prinse- Prinses Irene vol bewondering voor de haar geschonken taart ter ere van haar verjaardag. (A.N.P.) lijk gezin is er vreugde over het komende" eerste tandje. Na een verversing neemt de depu tatie bij monde van ritmeester van der Laan afscheid van Prinses Ju liana en haar vier dochters. De deputatie was samengesteld uit: Koninklijke Landmacht: Ritmeester H. van der Laan, Cavalerie: Adju dant O. Muilwijk, H: soldaat C. Mey er; Artillerie, O.V.W.-er: sergeante V.H.K., A. M. Kleyn; KNIL: kapitein der infanterie P. W. van Schendel: onderluitenant C. Th. Ruchtie: mili tie korporaal G. Ch. v. d. Capellen, Marine: luit. ter zee 2de kl. Jhr. H. de Jonge van Ellemeet; adjudant machinist B. C. van Gent; korporaal 'der mariniers G. Dikken; Marva sergeante M. Dunn. L.S.K.: kapitein H. F. v. d. Horst, sergeant G. W. Mooiman, korporaal J. Kuehn. Voor de Marva sergeante M, Dunn was het een bijzondere dag, want ook zij vierde haar jaardag. De on derluitenant Ruchtie en de korpo raal v. d. Capellen van het KNIL waren, na eerst in Japanse krijgsge vangenschap te zijn geweest en daarna onmiddellijk"weer hun mili taire taak in Indonesië te hebben aanvaard, nog maar pas met de „Vo- lendam" in ons land teruggekeerd. Dr. Cani verwacht Nederlands bezoek Dr. Gani, de republikeinse vice- president, heeft aan de vertegen woordiger van A.F.P. het volgende verklaard: „Ik weet, dat de Nederlandse re gering de Nederlandse autoriteiten te Batavia opdracht gegeven heeft met mij in contact te treden. Ik wacht hun bezoek: aan hen is de eerste stap." Dr. Gani heeft nog geen enkel contact met hoge Nederlandse auto riteiten gehad, evenmin heeft hij opdrachten van zijn regering te Djogja ontvangen. De Egyptische beschuldi gingen tegen Engeland In een redevoering, welke twee uur duurde, heeft de Egyptische minister-president Nobrasji Pasja dé terugtrekking van alle Britse troepen uit Egypte en de Soedan geëist en de vereniging van de Soedan met Egypte. Met betrekking tot het sluiten van het Anglo-Egyp- tische verdrag van 1936 merkte hij nog op; dat Egypte bij die gelegen,- heid niet vrij was om naar believen te handelen, daar er Engelsetroe pen op Egyptisch grondgebied lagen en er pressie op de Egyptische rege ring werd uitgeoefend. Nobrasji Pasja beschuldigde de Britten van negentiende-eeuws imperialisme. De Britse permanente afgevaar digde, Sir Alexander Cadogan zeide dat het verdrag van 1936 vrijelijk door beide' partijen was aangegaan. Juist door dit'verdrag was Egypte nagenoeg zonder schade en als een rijker land uit de oorlog te voor schijn gekomen. Egypte kan geen aanspraak maken op herziening voor 1956. Deskundige waarnemers te Lake Success voorspellen, dat Egypte zijn zaak in de Veiligheidsraad zal ver liezen. Lof van de Osservafore De „Osservatore Romano" wijdt êen artikel aan de Indonesische kwestie. Na met voldoening te heb ben geconstateerd, dat de Veilig heidsraad met succes deze eerste proef hééft doorstaan, schrijft het blad over Nederland: „Het bevel „staakt het vuren", dat door de Ne derlandse Gouverneur Generaal is gegeven, heeft de wereld ontroerd. Het heeft vooral Europa ontroerd, omdat het bewijst, dat het ideaal van beschaving en menselijkheid, dat Nederland steeds bezield heeft, in dit land niet gestorven is, on danks het lijden en de verdeeld heid, waarmede het wordt be dreigd." Boekbespreking Middeleeuwse Nederlandse Kloosters, door Jan Ver heijen O.S.B. obl. Heem schut-serie. Alb. de Lange, Amsterdam. Vroomheid en drang naar mystiek waren in de middeleeuwen voor name karaktertrekken, die het Ne derlandse volk sierden. Daarvan getuigen vele geschriften, zorgvul dig "in boekerijen bewaard, daarvan getuigen ook talloze bouwwerken, als kerken en kloosters, die voor enige eeuwen een belangrijke plaats in ons volksleven innamen. Wie iets gevoelt voor het behoud onzer cultuurschatten, zal zeker in teresse hebben voor de geschiede nis der kloosters, die eeuwenlang centra van wetenschap en bescha ving waren. Het is daarom een goede gedachte geweest van de bond Heemschut, die reeds zovele mooie en leerzame boekjes uitgaf over ons Nederlands cultuurbezit, een werkje te wijden aan hetgeen'oris nog rest aan oude kloostergebouwen. Jan Verheijen' heeft met de hem eigen prettige vërtéltrant dit boekje geschreven. Waar het niet doenlijk was al de Oude kloosters te be schrijven, heeft 'hij die- gekozen, welke het meest tot'onze verbeel ding spreken. Als Benedictijner oblaat gingen zijn gedachten natuur lijk allereerst uit naar de trots van Kennemerland, de Adelbertsabdij. 650 jaar lang is dit huis van 'gebed en wetenschap aan de geschiedenis van dit gewest verbonden geweest. Uit de povere fundamenten, die ons nog resten, weet Verheijen ons de abdij voor ogen te toveren zoals hij geweest moet zijn in tijden van glorie. Ook de vooral in het Noorden zo helangrijke Cistercienser-abdij Adu- ard in Friesland wordt met piëteit beschreven. Voorts treffen we in het boekje beschrijvingen aan van de beroemde abdij van Middelburg, 't Begijnhpf te Breda en enkele andere kloosters. Een lijst van bron nen wijst hen, die over deze materie meer willen weten, een weg dooi de doolhof van lectuur op dit ge bied. Op de bekende serieuse en sma kelijke manier verzorgde de uitge ver deze 51ste aflevering van de veelgelezen Heemschut-serie. LOU STEYGER. De republiek heeft gefaald Zegt de „Times" Het Engelse blad de „Times" van gisteren schrijft, dat de Indonesi sche republiek getoond heeft ineffi cient en zonder zorg voor de belan gen der massa's te zijn. In een artikel over de wapen stilstand vraagt het blad zich af, of „de huidige regerende kliek in Djokjakarta" inderdaad de nationa listische aspiraties van de volkeren van Java, Sumatra en Madoera ver tegenwoordigt. „Het is duidelijk, dat het kabinet te Djokjakarta gefaald heeft, allen uitgezonderd de eigen medestanders, een behoorlijk bestaan te verzekeren en grote gebieden van Java lijden honger te midden van grote over vloed. Zelfs is het nog onzeker of Ijet wapenstilstandsbevel door de plaatselijke militaire commandanten, die gewend zijn hun eigen weg te gaan, zonder zich van de centrale regering veel aan te trekken, zal worden opgevolgd." „Waarschijnlijk zou de grootste bijdrage van de V.N. tot een vrede lievende regeling in Nederlands- Indië zijn een onpartijdig onderzoek naar de gegrondheid van de eisen der huidige regering". Een onder zoek, zo vervolgt de Times, of deze regering in Djokjakarta inderdaad de nationalistische aspiraties van de onderling zo verschillende vol keren van Java, Sumatra en Ma doera vertegenwoordigt. Op grond van separistische bewe gingen acht de Times het mpgelijk, dat de republiek geenszins zo re presentatief is voor het algemeen verlangennaar onafhankelijkheid, als haar aanhangers in andere lan den veronderstellen. Schaken F.I.D.E.-CONGRES Russen inschikkelijk De belangrijkste punten, welke op het dezer dagen in Den Haag gehouden congres van de F.I.D.E. ter sprake kwamen, waren, zoals reeds gemeld, de toetreding van Rusland en de kwestie van het wereldkampioenschap. Rusland was vertegenwoordigd door drie persoonlijkheden uit de Russische schaakwereld, onder wie grootmeester Ragosin, vergezeld door een tolk van de ambassade iri Den Haag. Toen het ijs eenmaal was gebroken hadden de bespre kingen in zeer vriendschappelijke geest plaats, waarbij bleek dat er met de Russen te praten viel. Dit kwam o.m. tot uiting toen de kwes tie van de weder-toelating van Spanje ter tafel werd gebracht. Besloten werd deze zaak aan het bestuur van de F.I.D.E. over te la ten, waaruit men concluderen mag, dat de' Russen geen bezwaren zul len maken. Aan twee van de Russische eisen: invloed op het bestuur der F.I.D.E. en erkenning van het Russisch als officiële taal, is tegemoet gekomen. De Sovjet Unie vormt nu de Oost- Europese zone, en het Russisch is naast het Frans en het Engels offi cieel als voertaal aanvaard. Daar entegen ging het congres niet ac- coord met hun aandringen op een sterke centralisatie en de benoe ming van een secretaris-generaal met vergaande bevoegdheden. Tijdens de besprekingen kwam de wens naar voren, om, gelijktij dig met het tournooi om het we reldkampioenschap ook een derge lijke wedstrijd te houden om het dameskampioenschap, dat vacant is sinds het overlijden van mej. Vera Menchik. Ieder aangesloten land zou zich dan door zijn sterkste speelster kunnen doen vertegen woordigen, Eventueel zal de eerste helft van deze dameskamp in Rus land, en de tweede in Nederland worden gespeeld. OVERZICHT MARKT BEVERWIJK De prijzen waren heden op enkele producten na, zeer laag te noemen. De aanvoer van de verschillende soorten bonen was toch niet zo groot, dat men van een housse kan spreken. Snijbonen brachten een behoorlijke prijs op, maar Dubb. Stambonen daaraan tegen Waren aan de lage kant. Het aanbod van tuinbonen heeft niet veel meer te betekenen, en gin gen dan ook vlot van de hand. De aanvoer van peen blijft groot, de handel in dit product is zeer stug, vooral waspeen is bijna niet te verkopen. De afgelopen week ble ven 75.000 kg onverkocht, en moest als veevoeder gebruikt worden. Bloemkool loopt zowel in kwali teit als kwantiteit terug. De op brengstenen liepen zeer uiteen. Sla wordt nog in flinke pai tijen aangeboden en gaat voor goede prijzen van de. hand. De aanvoer van komicommers en tomaten wordt iets groter, de prij zen zijn slecht. Spinazie en postelein is bijna niet te verkopen. Enkele partijtjes doperwten brachten uitstekende prijzen op. Over het algemeen kan men van een stugge markt spreken. Zaterdagmiddag, de eerste in de Augustusmaand, in Amsterdam te zijn, onder het gloeidak van een zon, die de stad nieuw maakt als een vers schilderstuk van een begena digd kunstenaar, zie, dat is voor een buitenman, die dit alles als in extase aanschouwt, een der zeven stippen van het geluk. Jan Heil schreef ov^r die zeven stippen en hij bedoelde er het Lieve Heersbeestje mee, waar van de volksmond zegt, dat het ge luk brengt. Wij schrijven over die zeven stippen en bedoelen er zeven plokjes mee binnen de omarming der hoofdstedelijke huizen en grach ten, waar wij die middag en avond mensen zagen met lachende gezich ten en iets van de gloed der eeuwige bergen in hun ogen. Het Centraal Station bij het begin der vacanties is de eerste stip. Daar zwoegen de duizenden onder* de heerlijk en vrijwillig aanvaarde last der tassen en koffers, en het is die verwoede reizigers aan te zien, dat zii er zich van bewust zijn in de ze koffers heel het korte, doch daar om des te schonere geluk van „een weekje uit" met zich mede te dra gen. De klaterstemmen der kinderen onder de hoge met stoom gevulde bogen van de inmense overkapping en het fluitje van de chef met rode pet, dit zijn de twee polen, waartus sen de blijdschap van al deze hol lende en zwetende mensen zich uit strekt. Op de Dam speelt, het carillon van het Paleis. In de architraaf glanzen de beelden. Beneden beweegt zich het leven om drie middelpunten. De poppenkast trekt ieder jeugdig menselijk wezen. Jan Klaassen is de eeuwige strafrechter over al die machten, welke het geluk vijandig zijn. Dan is er de schilder, do pren tjestekenaar op zijn kist, alsof hij zich zichtbaar wil maken voor een menigte van belangstellenden. Doch er staan slechts twee jongens met opengevallen mond bij te kijken en in hun ogen ligt bewondering. En midden voor het Paleis loopt de man met het orgeltje en sjokt een zwaar gebouwde doch goedmoedige St. Bernhard-hond met een bus op zijn rug langs de voorbijgangers, waar van er sorps een 'n cent door het gleufje duwt. Dat was de Dam op die Zaterdag. Meer was hij niet. Een stip van ingetogen geluk. De verrukte mensen in de blin kend gelakte rondvaartbootjes, die door de grachten glijden als snelle gondels in het Canal Grande, Dat zijn. nieuwe stippen. Achter het glin sterend glas ziet men het rood van de monden bewegen en men zou het zingen der harten kunnen horen, wanneer er geen trams krijgertje speelden over de bruggen. Kleine bootjes vol geluk. Amsterdam is schoon. In die wat bezadigde contreien links achter het Leidseplein: het Rijksmuseum met de „Kunstschat ten uit Wenen".* Daar schuifelen de voeden over de lopers, zo statig of het voeten van hogepriesters zijn, die opgaan naar djp tempel des He ren. Daar staan die harten in brgnd voor het zingend licht in de kristal len vazen, gestolde liederen, uit de schoot der eeuwen tot ons gekomen. Daar warmen zij zich aan de gloed der wandtapijten of het zachte wee- moeds-zingen der oude meesters in de schilderijen-galerij. Een stip van geluk. Een laatste rendez-vous van hat oude Avondland. De Nieuwe Dijk bij avond. Ru- moerig, bijna uitdagend. Alle men sen lopen er met een ondeugende blik in hun ogen. De jeugd is woe lig. Voor de bioscopen bedelen de laatsten van een schoon geslacht om de prijs van een beetje geluk. In café ,,'t Maantje" en café „Lous" gaan de tjingeltjangels der nerveuze orkestjes. Daar zitten de jantjes breeduit op de kruk en daar om armen ze hun Franse broeders met het olijke rode flosje op de baret. Een stip, een kleine stip van geluk. En de Chineesjes in de portieken en op de hoeken der straten met hun doosje vol snoepgoed, chocolade, drop, pepermunt en kauwgom. De zwart-handelaars van het Hemelrijk. 'De vrienden van iedereen en de be minde broeders van de politie, die hen niet zien wil. Hun gelaat heeft wat van de verstarring van Toorop's koppen, maar als een meisje haar „King"-getje koopt, lacht het even en is het of de bergen van Midden- China er in glanzen. En de zevende stip is de buiten man, die dit alles ziet en om dit al les gelukkig is. De kleine dingen, ziet ge, daar kan een mens vaak langer en echter blijde' om zijn, dan de grote, die omlijst zijn door kla roengeschal en feestelijk vertoon. En dat was Amsterdam op die Za terdagmiddag in het begin van de vacantiemaand: een stad met zeven heel kleine stippen van geluk, zó klein dat velen ze misschien niet eens hebben opgemerkt. VICTOR DE JONGE PURMEREND, 5 Augustus 1947. Veemarkt: Runderen, totaal 651 st. 280 vette koeien voor levering. 213 gelde koeien f 300 tot f 400, handel stug. 114 melkkoeien f 325 tot f 600. 28 pinken f 180 tot f 270. 18 stieren f 300 tot f 550. 317 nuchtere kalveren voor de slacht, voor levering. 40 vette varkens, voor levering. 32 magere varkens f 45 tot f 60. 432 biggen f 25 tot f 45. 357 schapen f 55 tot f 78. 454 lammere;» f 22 tot f 42. 90 bokken en geiten f 10 tot f 60. 8 paarden en veulens, resp. van f 350 tot f 800 en van f 100 tot'f 200. Pluimveemarkt: 1200 oude kjppen en hanen (witte en rode) f 2.50 tot f 2.75 per kg. 150 'oude kippen en hanen (blauwe) f 2.50 tot f 3.per kg. 90 bl. hennen f 5.'tot f 8.50 per st. 1300 jonge hanen (blauwe) f 3.tot f 3.50 per kg. 15400 jonge hanen (witte en rode) f 2.tot f 2.40 per kg. 500 jonge en oude eenden f 2.tot f 3.per st. 500 konijnen f 1.tot f 9.per st. 500 ganzen f 6.tot f 10.per st. LANGEDIJKER GROENTENCEN- TRALE. 6 Aug. 1947. 19.000 kg aardappelen: Eerstelingen 9.2010.60 drielingen 4.705.30; grove schotten 8.70—9.70; bl. Eigenh. 10.70—11.20; kriel 4.805.00; 46.000 kg rode kool 4.509.90; 14.000 kg gele kool 6.20 11.40; 2700 kg groene'kool 56.30; 1500 kg slabonen 2028.80; 200 kg kassnijbonen 3051; 900 kg tomaten sort. A 18.20—20.00; sort. B 17.50— 20.10. HOOGKARSPEL, 5 Aug. 1947. 1400 kg slÉtb'onen 1014. 2500 kg witte kool 10.90. 30000 kg aardap.: eigenheimers 89.80; Koopmans blauwe 8.209.40; geelblom 88.23 eerstelingen grof 9.8010.70; middel baar 9.20—9.50; drielingen 5.205.60; kriel 5.305.80. 24000 kg augurken: fijn 65; fijn bast 30; grof bast 18; grof 12. Familieberichten Hiermede geven wij ken nis van de geboorte van onze dochter JOHANNA, die bij het H. Doopsel de namen ontving van JOHANNA MARIA N. Groot E. Groot-Kamp Jackie, Tini, Wimpie Alkmaar, 4 Aug. 1947 Zeswielen C 1 Tijd. S. Elizabeth ziekenh. Op de 10e Aug. hopen onze geliefde ouders en be- huwdouders H. PUTTER en R. A. PUTTER-JONKER de dag te herdenken, dat zij vóór 25 jaar elkander 't H. Sacrament des Huwe lijks toedienden. Op die dag zal, de plechtige H. Mis uit dankbaarheid worden opgedragen 's morgens te 10 uur in de Parochiekerk van de H. Victor te Obdam Dat God hen nog lang moge sparen is de wens van hun dankb. kind,eren A. Groenland-Putter J. Groenland Trien en Kees Nel, Jo, Jan, Riet Obdam, Aug. 1947 Receptie van 3.304.30 in Café „Klein Victoria" Openlijk dank aan God, voor verkregen gunst, op voorspraak van de H. Maagd Maria, door het houden van de krachtda dige novene der 3 Wees gegroeten. V. Advertenties SCHUITENMAKERS KNECHT gevraagd door K. KAT, Helling- bedrijf te Oudkarspel. Gevraagd: NET MEISJE voor de huish. en winkel. Houttil 64 - Alkmaar NETTE JUNUEN gevr. om in het kappersvak te worden opgeleid. Kapsa lon J. Jong, Groot Nieuw- land 18, Alkmaar. Net meisje, 21 jaar, zoekt dito vriendin, kunn. dan sen. Brieven Bur. van dit blad nr. 18456. Gehuwd echtpaar z. kin deren zoekt 2 kamers en kenken of gebruik van keuken. Brieven onder nr. 18457, Bur. van dit blad. Alleenst. juffr. met haar dochter van 18 jaar zoe ken gemeensch. betrek king als huishoudster of in winkelbedrijf. Brieven nr. 18459, Bur. v. d. blad. Te koop: Ital. accordeon, merle „Paolo Soprani" 3 Chörig register, luxe uitv. 80 bass, z.g.a.n.. Tevens 'n D.K.W., 98 cc„ in prima staat. W. DOES, Oostdijk G 54 a, Heerhugowaard Zd TE KOOP: Prachtige TROUWJAPON van ivoorkleurig satijn. Wed. DOORN, E 208, Scha- gerbrug. Te koop: Een in goede staat zijnd SPINNEWIEL en een stofzuiger, merk Electro. Tevens aan het zelfde accres te koop een Motorrijwiel, merk Ariël, 500 cc 2 k„ bouwjaar 1935. In prima staat. J. KROON Ulkeweg A 20, Slootdorp Wieringermeer. Ga VRIJDAG 8 AUG. met 6 persoon s legerauto en kan 5 personen meenemen. Inlichtingen: C. Jongkind-Verlaat Qude Niedorp Tel. 2262 - 236 VOOR DRAIN EERBUIZEN en BETONBUIZEN van 10100 cm. IS UW ADRES: M. SCHOEN, Hui zenhandel Bierkade F 13. Schagen. Te koop gevraagd: Pad vindersshirt. Zandvoort. Westerweg 60, Alkmaar. met ringen van Vlas! (^nthoudt het adres 't Komt altijd van past VoorTROUWRINGEN gaat U naar OVERAL leest men het Nieuw Noordhol lands Dagblad - elke VrMag ZITTING te Alkmaar; c?fé „De Jager" Waagplein en Zaterdags te Hoorn op het Breed no. 2 van 1012 uur. IS UW NAAI MACHINE DEFECT? zendt briefkaart aan H. J. PI T, Oudesluis, en hij komt u aan huis bezoeken. iw/gcïthe&ien' ALKMAAR IEL 3812 ALLEEN T.O. BREEDSTB. op Zaterdag 9 Aug. 1947 ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan der Lan delijke Rijvereen. „West- -Friesland" op het terrein achter de O. L School! Fl.m 11 deelnemende verenigingen. Parade met prijsuitreiking der voor middagwedstrijden. De monstratie West-Fries land'. Springconcours Aanvang 's nam 1,30 uur Entree f 1, Kinderen f 0,25 is het wel een prettig idee, dat uw kapsel goed verzorgd is. Draagt u toch 'n hoed en misschien juist een die een tikje modern is dan moet uw kap sel daar wel mee in overeenstemming zijn. Ga de eerstvolgende keer naar SALON Schoutenstraat 20, Tel. 4255, Alkmaar. Wij kunnen plaatsen: en en die in het vak opge leid wensen te wor den. Goed loon en goede vooruitzichten. Aanm. filiaal Langestr., Alkmaar. Blij dat ik je weer zie, volle neef. Wist je dat Philips eerst bij de natte Figaro's was ge weest met dat scheer- appeigenlijk is het toch een artikel voor de natte maar ja.... ze wil den niet, hè! Maar komen doen ze, hoor! En als ze goochem zijn spreken ze eens met KOH over agent schap. In Enkhuizen zit er al 'n nat droge. Marie zegt tegen me dat ik nou maar weer eens rijmen moet. 't komt in de bus, volle neef. Laat anderen maar praten voor scheerapparaten Tot Zaterdag, volle neef Glas en verfwaren, be hangselpapier, glas in lood, geslepen glas, op-, nieuw verzilveren van spiegels, behangverf in alle kleuren, wasbeits, drijfriemen, drijfriemen- vet, ledervet zwart en bruin, tubeverf en ande re artikelen voor kunst schilders, siertransfers in bloemen en scheepjes, enz. Spiritusvernis, poli toer, cellulose-lakken. Glashandel, Loodsgr. 71, Den Helder. Telefoon 2179 op het terrein van het café van de heer G. Ligthart op Zaterdag 9 Augustus a,s. des nam. te half 2 precies, w.o. baddings, vloerhout, hek planken, zethekken, enz. alsmede potersbakken. Deurw. VAN HUIT. F. C. long 't Veld is het adres van de agent van het NIEUW NOORD HOLLANDS DAGBLAD, Agentschap O. NIEDORP ADVERTENTIES worden met de meeste spoed door hem doorgegeven. NIEUWE ABONNEES ont vangen bij opgave direct de krant. ALLE SEN. EN JUN. INGESCHREVEN Voorverk. De Grand, Waagpl., Alkmaar. Tel. 3305 Prijzen f ,4-f 2,50, f 2.f 1.50 KLAVERRUITERS WEIDEPALEN SCHANSPALEN AANBINDERS SPARRENSLIETEN en LANDHEKKEN in alle gewenste maten en prijzen, uit grote voorraad af te geven bij: Erk. Wolmanizeer-inrichting voor iedereen beschik baar. Zie monsters op de Beurs en op de Markt, ook van onze prima RIETMATTEN. Met ingang van .MAANDAG 11 AUG. wordt door Bergen als volgt gereden .STATIONSSTRAAT ÜLDENBURGLAAN Dr. v PELTLAAN NIEUWE WEG BERGER WEG HALTEPLAATSEN komen op de volgende punten: Stationsstraat (Standplaats), Emma- Iaan, Natteweg bij spoorwegovergang, Oost dorp (v. Borselenlaan). Oosterweg. Turfweg. ZONDAG 10 en VRIJDAG 15 AUGUSTUS van het meesterwerk van Alph Laudy: door de Bergense Spelers o. L v. J. A. Haakman Aanv. half acht. Opening theater 7 uur. Entrée eerste rang f 2,tweede rang f 1,50. Voorverkoop aan de V.V.V.-bureaux in Bergen, Alkmaar, Schoorl, Eg mond' en aan de adressen op de affiches vermeld: Eerste rang f 1,50, tweede rang f 1,tot en met de dag vóór de voorstellingen. Aan het V.VV.-bureau te Bergen plaatsbespreken iédere dag en laatste voorverkoop 10 en 15 Augustus van 10 tot 12 uur. 30. Daar doken de haringen door het luik naar binnen. De inktvissen waren zo opgewonden, dat zij elkaar te lijf gingen. Het was een. kluwen van zuigarmen, waartussen men hier en daar een kop zag. Als het zo doorgaat," komen ze niet binnen, dacht Okkie en hij nam een moedig besluit. Hij sleepte met zijn uiterste kracht een rotsblok aan, tilde het op en gooide het op de vechtende klu wen. Die schoot ineens door het luik. Een ogen blik later had Okkie het dichtgegooid en vast gezet. Toen viel hij flauw door de inspanning en zenuwachtigheid, op het luik bleef hij liggen. Voor de haringen was het een klein kunstje weer naar buiten te zwemmen door de gaten, die de boormossels hadden gemaakt. Met hun vinnen waaiden ze hem koel water toe, zodat hij weer bij kwam. Intussen was het in het binnenste van de duikboot een hels lawaai. „Misschien ma ken ze elkaar wel af", grinnikte Okkie, nog een beetje wit. Hooücredacteur rayonredactei DirecteurE. Abonnementspri kwartaal; l.2( incL, incasso. Ac 13 c. p. mm; m in alle edities 2 minimum ƒ4.-; p. mm.; in all |ET EEN SI zijde der Britse premier, „crisis"-verklo stond in het L< de Britse regei zojj hebben. Attlee voor hel algemeen over hebben tot d Attlee, dat teg het peil van 11 In het binnenl komen op het ECHTER GEEN STEMMI Het totale nadelige betalingsbalans 400 sterling in 1946 w: helft van -dit jaar ge meer dan het jaarlijl van 700 millioen pond toenemende dollar-te dat bij de laatste ont' het oog sprong. „Vooi bedroeg ons totaal te lars minder dan 350 sterling, zelfs indien dollars worden meege de eerste zes maandei droeg ons tekort aan dollars 405 millioen p Er is evenwel een sen een ernstige sten paniekstemming. In ben wij 250 millioen van ons crediet nitsti nada 125 millioen p nog een 600 millioen pond s! ten, aldus Attlee. Hierna maakte Attl gelen bekend; die de te nemen om de eco stand het hoofd te bi< de belangrijkste ding binnenlandse hulpbroi ontwikkelen. „Wij moeten zoveel deze hulpbronnen voor de wederopboui plooiing! van de voo dustrieën, de export ren en de productie waardoor wij onze in beperken. De produc direct benbdigde art stopgezet worden. plaats moet de tot; zodanig opgevoerd Groot-Brittannië in d gelijke tijd op eigen staan. Ten derde m gaan worden met j uitbreiding van de de koloniën van hei aldus Attlee. De minimum-produc kool voor de volgenc den van September t vastgesteld op 4 millu gedolven steenkool p voor de dagbouw zov mogelijk was. Verdei kondigde Atlee aan. h passagiersvervoer per worden ten gunste var van kolen.Wat de 1: trof. zou voor een wa millioen pond sterling middelen moeten won ceerd tegen 1951-'52 dan de huidige produ oogde exportcijfer voor niet worden bereikt. H 1948 zou 140 pet. zijn met 1938 en tegen 'mc gevoerd moeten worde; tegen het eind van d Engeland co Sowjet-voorsf Groot-Brittannië zal regering mededelen, d niet kan verënigen me sche voorstel, dat de r; de eerste vijf vredesver de grote vier uitgestelc den tot na de ratificati voormalige vijandelijke Dienovereenkomstige inj aan de Britse ambassad kou, Sir Maurice Petersi Indonesië: Verniel ie Lawang,

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 4