Nieuw Attlee: Wij zijn gewikkeld in een slag om Groot-Brittannië Franco's positie wordt steeds sterker JSVLOEK" Gani wenst controle-commissie Terreurdaden tegen Chinezen door Republikeins volksleger K.A.B.-studiedagen te Voorhout eluk ■Binnen" N.Vü [e autobus V.Y.V. BERGEN tellin gen J Voor Alkmaar en omgeving Ingrijpende maatregelen afgekondigd Engeland moet op eigen benen kunnen staan IuJET EEN STORM VAN TOEJUICHINGEN van de zijde der regeringsaanhangers werd Attlee, de Britse premier, verwelkomd, toen hij opstond om zijn ,,crisis"-verklaring over de Britse economische toe stand in het Lagerhuis af te leggen. Hij ontkende, dat de Britse regering de Amerikaanse lening „verspild" zou hebben. De Amerikaanse lening zou volgens Attlee voor het eind van dit jaar uitgeput zijn. In een algemeen overzicht van de gebeurtenissen die geleid hebben tot de huidige economische positie zeide Attlee, dat tegen het eind van 1946 de Britse export het peil van 11 1 pCt. bereikt had boven dat van 1938. In het binnenland was ontzettend veel tot stand ge komen op het gebied van de wederopbouw. „Er is geen bepaalde demarcatielijn DE NIEUWE SITUATIE OP JAVA - ,Nederland verdient sympathie" Spanje schaart zich onder de Westerse mogendheden Anti's weer in de samenleving Zetel der Republiek naar Sumatra pen. Achter het glin- ;t men het rood van egen en men zou het •ten kunnen horen, en trams krijgertje de bruggen. Kleine luk. Amsterdam is bezadigde contreien et Leidseplein: het net de „Kunstschat- '.'Daar schuifelen de lopers, zo statig of i hogepriesters zijn, ir de tempel des He- 1 die harten in brjmd ld licht in de'kristal- lolde liederen, uit de wen tot ons gekomen, zij zich aan de gloed =n of het zachte wee ier oude meesters in -galerij. Een stip van :ste rendez-vous van dland. Dijk bij avond. Ru- f uitdagend. Alle men net een ondeugende ;en. De jeugd is woe- ioscopen bedelen de m schoon geslacht om en beetje geluk. In je" en café „Lous ltjangels der nerveuze ir zitten de jantjes e kruk en daar om- Franse broeders met 3 flosje op de baret, kleine stip van geluk. lesjes in de portieken En der straten met hun noepgoed, chocolade, int en kauwgom. De ars van het Hemelrijk, ■an iedereen en de be- rs van de politie, die wil. Hun gelaat heeft ■rstarring van Toorop's als een meisje haar koopt, lacht het even [e bergen van Midden- lanzen. ide stip is de buiten- illes ziet en om dit al- is. De kleine dingen, kan een mens_ vaak ter blijde om zijn, dan omlijst zijn door kla- n feestelijk vertoon. Amsterdam op die Za- in het begin van de d: een stad met zeven tippen van geluk, zó en ze misschien niet Dpgemerkt. VICTOR DE JONGE g. 500 jonge en oude - tot f 3.— per st. 500 tot f 9.— per st. 500 tot f 10.— per st. KER GROENTENCEN- rg. 1947. 19 000 kg Eerstelingen 9.2010.60 f05.30; grove schotten }1. Eigenh. 10.7011.20; 30; 46.000 kg rode kool 000 kg gele kool 6.20— groene kool 5b.ou, anen 20—28.80; 200 kg 30—51; 900 kg tomaten I20.00; sort. B 17.50 ISPEL, 5 Aug. 1947. bonen 1014. 2500 kg 10.90. 30000 kg aardap.: 8—9.80; Koopmans 9.40; geelblom 88.20 grof 9.80—10.70; middel- 50; drielingen 5.20—5.60; .80. 24000 kg augurken: bast 30; grof bast 18; 11 AUG. wordt rolgt gereden 3LDENBUR.GLAAN NIEUWE, WEG TEG n op de volgende andplaats)Emma- wegovergang, Oost- wsterweg. Turfweg. kG 15 AUGUSTUS ran Alph Laudy: o L v. J. A. Haakman Opening theater 7 uur. tweede rang f 1,50. if .-bureaux in Bergen, en aan de adressen op rang f 1,50, tweede rang jr de voorstellingen. 3ergen plaatsbespreken 'koop 10 en 15 Augustus 12 uur. door de inspanning en lik bleef hij liggen, het een klein kunstje ■mmen door de gaten, n gemaakt. Met hun ,el water toe, zodat hij ■as het in het binnenste lawaai. „Misschien ma- innikte Okkie, nog een HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incLincasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm*; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11297 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200 HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank ECHTER GEEN PANIEK STEMMING Het totale nadelige saldo van de betalingsbalans 400 millioen pond sterling in 1946 was in de,eerste helft van dit jaar gestegen tot iets meer dan het jaarlijkse gemiddelde van 700 millioen pond sterling. Het toenemende dollar-tekort was iets, dat bij de laatste ontwikkelingen in het oog sprong. „Voor het jaar 1946 bedroeg ons totaal tekort aan dol lars minder dan 350 millioen pond sterling, zelfs indien de Canadese dollars worden meegerekend. Voor de eerste zes maanden van 1947 be droeg ons tekort aan Amerikaanse dollars 405 millioen pond sterling. Er is evenwel een verschil tus sen een ernstige stemming en een paniekstemming. In de V.S. heb ben wij 250 millioen pond .(sterling van ons crediet uitstaan en in Ca nada 125 millioen pond sterling, terwijl wjj nog een reserve van 600 millioen pond sterling bezit ten," aldus Attlee. Hierna maakte Attlee de maatre. gelen bekend; 'die de regering dacht te nemen om de economische toe stand het hoofd te bieden. Een 'van de belangrijkste dingen was, de binnenlandse hulpbronnen verder te ontwikkelen. „Wij moeten zoveel mogelijk van deze hulpbronnen aanwenden voor de wederopbouw en de ont plooiing van de voornaamste in dustrieën, de export van goede ren en de productie van datgene, waardoor wij onze import kunnen beperken. De productie van niet direct benbdigde artikelen moet stopgezet worden. In de tweede plaats moet de totale productie zodanig opgevoerd worden, dat Groot-Brittasmië in de kortst mo gelijke tijd op eigen benen Kan staan. Ten derde moet voortge gaan worden met plannen ter uitbreiding van de productie in de koloniën van het keizerrijk", aldus Attlee. De minimum-productie van steen kool voor de volgende zes maan den van September tot April was vastgesteld op 4 millioen ton diep- gedolven steenkool per week en voor de dagbouw zoveel als maar mogelijk was. Verder zou, aldus kondigde Atlee aan, het vracht- en passagiersvervoer per trein beperkt worden ten gunste van het vervoer van kolen.Wat de landbouw be trof. zou voor een waarde van 100 millioen pond sterling aan levens middelen moeten worden geprodu ceerd tegen 1951-'52 20 pet. meer dan de huidige productie. Het be oogde exportcijfer voor dit jaar kon niet worden bereikt. Het cijfer voor' 1948 zou 140 pet. zijn vergeleken met 1938 en tegen "medio 1948 op gevoerd moeten worden tot 160 pet. tegen het eind van dat jaar. „Dit Engeland contra Sowjet-voorstellen Groot-Brittannië zal de Sowjet- regering mededelen, dat het zich niet kan verenigen met het Russi sche voorstel, dat de ratificatie van de eerste vijf vredesverdragen door de grote vier uitgesteld moet wor den tot na de ratificatie door de voormalige vijandelijke staten zelf. Dienovereenkomstige instructies zjjn aan de Britse ambassadeur in Mos kou, Sir Maurice Peterson, gezonden aantal 200.000 afgezwaaiden meer moeten bedragen. Verder deelde Attlee mede, dat de regering voornemens was de overgemaakte gelden voor buiten landse-films te beperken tot maxi maal 20 pet. van de winst op die films, de toewijzing voor benzine voor particulieren met een derde te, verminderen en extra-toewijzin gen met 10 pet. Met ingang van 1 October zouden voor reizen naar het buitenland i.p.v. 75 pond ster ling per "jaar 35 pond sterling per 14 maanden toegestaan worden. Wat de invoer van levensmidde len betrof, zeide Attlee, dat deze met 12' millioen pond sterling per maand beperkt zou worden. De re gering zou alles in het werk stel len om de levensmiddelenrantsoe nen te handhaven. Indien deze ech ter zouden moeten Worden ver laagd. zou een zodanige regeling getroffen worden, dat voor zware arbeid hogere rantsoenen beschik baar gesteld zouden worden. Vor- soberingsmaatregelen voor restau rants en hotels zouden in ieder ge val onmiddellijk ingaan. Er zouden maatregelen genomen worden tegen zwarthandelaars. De voornaamste oorzaken van de hui dige economische positie van Groot Brittannië waren volgens Attlee ge legen buiten het bereik van welke regering dan ook. De regering had zonder twijfel, evenals andere re- veringen, enkele fouten gemaakt. Er was geen sorake van een coa litieregering. „Vandaag ziin wii ge wikkeld in een slag om Groot-Brit tannië. die niet door enkelen kan zal", zo zeide Attlee, „enige opof fering van individuele vrijheid met zich meebrengen voor werkgevers en werknemers. Wij zullen zekere controlemaatregelen moeten nemen t.a.v. het in dienst nemen van ar beiders. Vervolgens sprak Attlee over de voorstellen tot beperking van uit gaven. Momenteel had Groot-Brittannië ongeveer 500.000 mannen en vrou wen in dienst bjj de strijdkrach ten overzee. De regering ver- f worden gewonnen. ,13it vereist de Wachtte tegen bet eind van De- epzampliiko^insnnnniniï van He op- eember 1947 133.000 militairen, die overzee dienst deden, uit het leger genomen te hebben. Tegen eind Maart 1948 zou het totaal gezameliike~inspanning van de ge hele natie. Ik ben vol vertrouwen, dat de natie dit zal willen doen. zodat wii nogmaals zullen overwin nen", aldus besloot Attlee zijn rede. De president van de Veiligheids raad heeft een telegram ontvan gen van dr. Gani, waarin deze meedeelt, dat het wapenstilstands bevel Maandagnacht gegeven is. Het zou dringend nodig zijn een speciale commissie te benoemen, die moest controleren, of de aan bevelingen van de Veiligheids raad zouden worden uitgevoerd. Tevens gaf dr. Gani als zijn me ning te kennen, dat het Neder landse leger zich op een bepaalde demarcatielijn zou moeten terug trékken. Het telegram bevat een officiële verklaring in 7 punten van Sjari- foeddin, minister-president der In donesische republiek. In deze ver klaring heet hét o.a.: 1. DeIndonesische republiek be sloot het bevel te geven Maandag om 24 uur plaatselijke 'tijd de vijan delijkheden te staken. 2. Het besluit van de Veiligheids raad werd 4 Augustus 01.00 uur door de Nederlandse regering aan de re publikeinse regering te Djocja over gebracht. 3. De republikeinse regering vraagt de Veiligheidsraad om vol ledig begrip voor de ernstige tech nische moeilijkheden, waar zij zich voor gesteld ziet, zoals tijdsgebrek en de zware schade, welke door de Nederlandse aanvallen aan de ver bindingswegen is aangebracht. 4. Er is op het ogenblik geen bepaalde demarcatielijn. Tenge volge van de methode om met het republikeinse nationale leger de bevolking te verdedigen, is de strijd niet tot bepaalde frontlinies beperkt. 5. Op grond van de ervaring is men ernstig bezorgd, dat men geen garantie heeft, dat de wapenstil-, stand niet eenzijdig door de Neder landers geschonden zal worden, in dien de staking der vijandelijkhe den niet blijvend volledig gecontro leerd wordt door een derde neutrale partij. De republikeinse regering dringt er op aan zo spoedig moge lijk een commissie van vertegen woordigers uit verschillende landen Vincent Nagy uitgeweken? Het Hongaarse Nieuwsagentschap dat bladen te Boedapest aanhaalt, meldt, dat Vincent Nagy, vice-voor- zitter van de onlangs ontbonden Hongaarse Vrijheidspartij, naar de Amerikaanse zóne van Oostenrijk is gevlucht. Het bericht .is in Wenen nog niet bevestigd. door de Veiligheidsraad te benoe men. 6. Het Nederlandse bevel tot-het staken der vijandelijkheden moet onvoorwaardelijk tevens inhouden het staken van de acties van de Ne derlandse burgerlijke en militaire autoriteiten tegen de Indonesische bevolking. 7. Het staken der vijandelijkheden moet gevolgd worden door 't terug trekken der Nederlahdse troepen tot tenminste achter de demarcatielij nen van October. Amerikaans schip gestrand Het Amerikaanse s.s. „Henry Bar nard" is ter hoogte van Middelbank en Schouwen gestrand. Sleepboot hulp is van Vlissingen en Maassluis uit vertrokken. ••;.S«rïng« Laboehan^ b«M* - Buitenzorg; Pfllqboehanrqfoe Java Zee ElnHramaioe CheribQB j Koedoes ba'rig. TÏbtókh-' -MADOERA Bltfn lUpdj^u Ijonegoro oer aba ja IOnder Ned. fontrêta Demarcatie gebieden Indische Oceaan Het Chinese blad „Keng Po" schrijft, dat de lijken van 23 ge schaakte Chinêzen uit Kotalama te Malanè zijn teruggevonden, zodanig verminkt, dat hun toestand „niet met woorden te- beschrijven is". Verder .wordt gemeldt, dat de Ka- joetangan o.m. de woning van de nieuwe republikeinse minister van staat Thio Giok Tjan is leeggehaald. Op de woning waren duidelijk de naam en de functie van de minister aangebracht. De Aneta-correspon- dent te Bandoeng seint, dat hij in zage heeft gekregen van authentieke foto's uit het Cheribonse, die tonen, hoe zowel Chinese volwassenen als kinderen in hun huizen zijn ver brand. Het op Sumatra verschijnende Chinese blad „Sumatri Binpo" be richt, dat te Kabandjahe, 70 km ten zuidwesten van Medan, zestig Clunezen levend verbrand zijn in huizen, welke door leden van het republikeinse volksleger (een on geregelde strijdorganisatie) in brand waren gestoken. Het blad verzet zich scherp tegen „deze barbaarse daad" en vraagt de Chinese delegatie bü de Verenigde Naties bij de Indische en Australische afgevaardigden te protesteren. De Chinese consul-generaal te Ba tavia, Tsjiang Tsjia Toeng, heeft heden in een radiotoespraak zijn grote teleurstelling uitgesproken over (ie houding van de republikei nen tegenover de ffihinezen. Hij ver klaarde, dat in tegenstelling tot republikeinse beweribMjn, de Chi nezen nergens partij rrcbben geko zen voor de Nederlanders. „De on derdanen van de republiek", aldus de consul-generaal, „schenen alle haat oyer te dragen op de Chinezen, toen zij de vlag van China op de huizen van de Chinezen zagen". Hij raadde Vervolgens de Chinese ver eniging te Djocja aan om te trach ten de republikeinse regering tot het inzichtte brengen, dat zij in dit opzicht beneden de maat van een beschaafd volk blqef. Het te Batavia verschijnende Chi nese blad „Sin Po" brengt Neder land hulde voor de prompte wijze, waarop gevolg werd gegeven aan het beroep, door de Veiligheidsraad gedaan. Het blad is er van overtuigd, dat Nederland door deze houding de sympathie aller landen gewon nen heeft; de Nederlanders heb ben overigens reden tot tevreden heid over de resultaten van hun politionele actie, aldus het blad, want de beveiligde streken zijn de welvarendste en uitgestrekt ge noeg voor de plannen voor oprich ting der Verenigde Staten van Indonesië, desnoods zonder de republiek, welke, behalve gebie den, ook prestige verloren heeft door haar wijze van oorlogvoeren. TREIN ONTSPOORD IN TSJECHO-SLOWAKlJE Radio Praag meldt, dat minstens zestien personen om het leven zijn gekomen door de ontsporing van een sneltrein op weg van Praag naar Banski. 45 personen werden ge wond. Men vreest, dat nog meer personen onder de wrakstukken bedolven liggen. Het ongeluk is te wijten aan het feit, dat de trein het station van Sekul in de provincie Bratislawa zonder vaart te minderen binnen reed. De trein ontspoorde toen op de wissels en de machine sloeg over de kop. De machinist en stoker zijn gearresteerd. - 8 Mevrouw Peron gaat naar huis Eva Peron, de vrouw van de Ar gentijnse president, zal uit Zwitser land rechtstreeks naar Argentinië terugkeren, zonder nog andere Euro pese landen te bezoeken. Mevrouw Peron verklaarde te-' genover een correspondent van Reuter, dat zij geen tijd meer had voor een bezoek aan Londen. Bo vendien was zij niet officieel uit- gëhodigd. Haar besluit hield echter geen verband met de politieke ver schillen tussen Engeland en Argen tinië. Hogerhuis over commu- nisrische „intimidatie" Lord Pakenham, de verantwoor delijke (Mipister voor de Britse zóne van Duitsland, heeft in het Britse Hogerhuis de ondér communistische invloed staande regeringen van Zuid-Oost-Europa fel aangevallen wegens haar „intimidatie" en „sy stematisch verzwakken" van de boerenpartijen, die volgens zijn zeg gen gesteund werden door de ste vige meerderheid der bevolking van Roemenië, Bulgarije en Hongarije. Lord Pakenham zeide, dat de Britse regering voornemensJ was de toe stand nauwkeurig te bestuderen en te handelen volgens de verkregen opinies. Lord Pakenham verklaarde dat een van de effectiefste wapens waarvan de communisten zich in genoemde landen bedienden was, het verkrijgen van de controle over de geheime politie, de Ministeries van Binnenlandse Zaken en de ver bindingen. Vanzelfsprekend genoten de com munistische partijen de steun en be scherming van de bezettende leger macht. Bommen op Asuncion Volgens berichten, die de Argen tijnse grens hebben bereikt, hebben vliegtuigen van de opstandige be weging in Paraguay, die de hoofd stad van Paraguay, Asunsion, met omsingeling bedreigt, enkele kleine bommen op de stad geworpen. Een daarvan zou een hotel "in het cen trum geraakt hebben. Er wordt geen melding van slachtoffers gemaakt. (Van onze Spaanse correspondent) Franco's positie is ontegenzeggelijk de laatste maanden aanzienlijk versterkt. In de binnenlandse politiek door de verdeeldheid en de geringe beslistheid van zijn tegenstanders, in de buitenlandse politiek door de steeds groeiende betekenis van Spanje als voorwerp van interna tionale politiek in de verscherping Van de tegenstelling tussen West en Oost. Indonesië: Vernielingen op Oostyava. De medicijnfabriek ie Lawang, welke volkomen verwoest werd. Het jongste referendum' op het herstel van de monarchie, welke prac.tisch van Franco de levenslange plaatsbekleder van de koning maakt, is tot op zekere hoogte als een symptoom te zien van de stemming bij de meerderheid des volks: het neen zou wel eens slechter voor ons kunnen zijn dan" het ja. Nu moeten wij dit vooral niet zien als een massastemming, waarbij de een de ander, aansteekt, neen, de Spanjaard is een individualist a aotrance tot in het anarchistische toe en zal eerder geneigd zijn het tegenover gestelde te doen wat zijn buurman doet dan hetzelfde. Wanneer men met de Spanjaarden spreekt, dan kan men van verreweg de meesten en dit geldt dus ook de monar chisten van de anti-Franco-richting en de republikeinen de redene ring horen: wat we hebben dat weten we, maar wat we krijgen zullen -na een val Franco, 'dat weten we bij alle onzekerheid in de we reld niet. Een' meerderheid van neen-stemmers (of juister gezegd een minderheid van ja-stemmers) zou wel eens in de eerste plaats voor ons persoonlijk een chaos en een ruïne kunnen worden in de gegfeven omstandigheden. Men mag vooral niet vergeten, dat thans iedereen van de anti-Franco-groe- peringen, relatief zeer geringe uit zonderingen daargelaten, Individueel sedert lang weer zijn plaats in de samenleving heeft ingenomen en dat het schrikbeeld van de burger oorlog, welke aan beide partijen me'cr dan twee millioen doden bracht, iedereen nog voor ogen staat. Dat wil natuurlijk niet zeg gen, dat men het ook in meerder heid met de regering eens is. daar van is geen sprake. Bijna iedereen heeft wel de een of andere reden waarom hij het niet eens is. En de Spanjaarden steken dit niet onder stoelen of banken! Maar, als men de meningen hier peilt, komen deze wel zo ongeveer met het resul taat van het referendum overeen, hoe sceptisch men daar ook tegen over moge staan. Over het algemgpn 'is men hier wel overtuigd, dat de stemming geheim is geweest, al was de keus tot een ja of neen beperkt. Weliswaar stopd er op het niet ter stembus verschijnen, wanneer men niet door een geldige reden was verhinderd, een boete, maar ja, dat staat er bij ons in Ned. ook op: w ij mogen Franco dus geen stemdwang verwijten. Een merkwaardig ver schijnsel is ook, dat in Spaanse emigrantenkringen in het buiten land men heel wat minder sceptisch over het referëndum is gestemd, dan men zou vermoeden. Zo kwam' ons een artikel onder ogen uit een republikeins emigrantenblad „El Diario Espanol" 'van 17 Juli jl„ dat in Montevideo (Uruguay) verschijnt en waarin vier redenen voor het resultaat van' het referendum, dat 't blad overigens au serieux neemt, opnoemt, nl.7 het régime van Franco heeft Spanje beschermd tegen het communisme, waartoe de diverse regeringen der republiek niet in staat waren, het heeft Spanje be schermd tegen het separatisme (Ca- talonië en Baskenland), het heeft Spanje buiten de oorlog gehouden en het is er in geslaagd de eenheid van alle Spanjaarden, bij alle ver schil van mening, hoog te houden tegenover buitenlandse druk. 4 Ook het feit, dat telkens weer republikeinse leiders in Spanje terugkeren, zegt in dit verband wei iets: zo kwam juist dezer dagen de republikeinse oud-mi- nistcr Leroux uit Lissabon in Madrid aan. De waarde van Spanje in de internationale politiek groeit naar mate de tegenstelling tussen West en Oost scherper wordt. We weten allen van hoe grote betekenis hét is geweest voor de bevrijding van Europa, dat Engeland niet door de Duitsers onder de voet werd gelo pen. In een oorlog tussfen de U.S.A. en de Sovjet-Unie zou Engeland thans, tengeyolge van zijn vér- hoogde kwetsbaarheid (V-wapens), niet meer <Jfe rustige opstellings-^ basis vormen voor de bevrijdende Ijnvasielegers als voorheen. Het voornaamste bruggehoofd in dit op zicht vormt Spanje, of in het alge meen het Iberische schiereiland, dat te land door de bergmassieven der Pyreneeën van- het Europeese con tinent kan worden afgesloten en'dat- door zijn betrekkelijk dunne "bevol king) uitnemend tegen luchtaanval len kan worden beschermd. Hierdoor komt Franco uiteraard in een sterke positie, want'Spanje is daarom niet alleen belangrijk als object van internationale politiek, maar het gaat ook zélfs enige be tekenis krijgen als subject, d.w.z. dat het in staat wordt eisen te stel len in ruil voor strategische voor delen. Zelfs de h l'dige crisis in Engeland, maakt Spanje voor deze mogendheid in economisch opzicht aantrekkelijk als .partner. De eco nomische overeenkomsten tussen Groot-Brittannië en Spanje spreken voor zichzelf. Anderzijds schijnt Franco de poli tiek te voeren, welke streeft naar een Spaanse bemiddelingsrol tussen Angelsaksische mogendhede"h en Mohammedaanse volken van het Middellandsezee-geÉied en het na burige Oosten van Marokko tot Egypte en Svrië, teneinde daardoor als volwaardig bondgenoot van de Westerse mogendheden te worden aanvaard. Inzake onze strijd in Indië nemen de voornaamste Spaan se bladen over het algemeen een, zeer besliste houding ten gunste van Nederland aan. Zowel het grote Madrileense avondblad „Informa- ciones", als het partijblad „Arriba" zijn verschenen met foto's van gene raal Spoor op de voorpagina, ipet onderschriften als; Luitenant-Gene raal Spoor, opperbevelhebber van het Nederlandse leger in Oost- Indië, verdediger - van de rechten van Europa tegenover de rebellie in Azië. Op de voorpagina van de „Informaciones" verscheen onder een kop over drie kolom een brief van 3 Nederlandse soldaten uit In dië met de vermelding: „Órie Hol landse soldaten, die vechten voor Europa in Indonesië, wensen brief wisseling met drie Madrileense meisjes". Het bekende grote blad de „Ya" had er zelfs een tekening van een Nederlands soldaat bij. De Spanjaarden houden van zulke grapjes. Uit een en ander blijkt, dat Spanje er prat op gaat zich te scharen aan de zijde van.de Wester se mogendheden. Van,alle delen der wereld zijn de padvinders onderweg naar de Jamboree in Frankrijk. Een Londense padvinder wordt met zijn rugzak omdoen door zijn zusje geassisteerd. BATAVIA, 7 Aug. (Reuter) Dr. Sjarifoeddin, minister-president der Indonesische republiek', hegft heden bekend gemaakt, dat de voorbereidingen gereed zijn om de wettelijke autoriteit van de Re publiek ten alle tijde over te bren gen naar Boekittingi, 96 kilometer ten Noordoosten van Padang op Sumatra, waar vice-president dr Mohamad Hatta zijn hoofdkwar tier-heeft gevestigd. Aari deze bekendmaking is een' republikeins bericht voorafge gaan over een Nederlandse op mars van Gombong ongeveer 112 kilometer ten westen van Djogja, naar Karanganjar, dat meer naar het Oosten op de weg naar Djogja ligt. BROODPRIJS IN VELE PLAATSEN HOGER De verlaging van de overheids subsidie op broodbloem, welke op 20 Juli j.l. inging en een bespa ring van f 13 millioen betekende, zal op 11 Augustus a.s. worden uitgebreid met een nieuwe verla ging, ditmaal van de subsidie op patentbloem van f 6,80 per 100 kg. Bij het huidige verbruik betekent dit een vermindering der uitgaven met f 5 millioen. Teneinde de broodprijzen op één niveau te brengen, zal voor zover de maximumprijs voor volkswitbrood lager ligt dan 23 cent. deze ingaan de 6 Augustus met één cent per 800 gram verhoogd worden. Deze verhoging geldt in de pro vincie Noord-Holland voor het ge bied begrensd door Zuid-Holland, Utrecht en het IJsselmeer en de ge meenten Castricum, Uitgeest, Aker sloot, Graft, de Rijp, Beemster, Pur- merend, Ilpendam, Monnikendam, Naarden en Nederhorst den Berg, met uitzondering van Amsterdam, Diemen, Haarlem en Heemstede. Frankrijk en het Ruhr gebied Het Franse Ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft de verklaring van Bevin, in het Lagerhuis, als zou Frankrijk zijn politiek ten opzichte van Duitsland hebben gewijzigd, tegengesproken. Het Franse plan voor het Ruhrgebied beoogt zeker niet, de industrieën weer in Duitse handen te geven. Van Frahs stand punt bezien zou het gewenst zijn, het Ruhrgebied onder beheer der vier bezettingsmogendheden te bren gen zonder eerst de totstandkoming van het definitieve economische statuut voor geheel Duitsland af te wachten. Frankrijk is tegen een verhoging van de Duitse staalpro- ductie tot 10 millioen ton. AMERIKAANSE FILMS WEER ONBEPERKT TOEGELATEN De Motion Picture Export Associa tion waarvan de grootste' Ameri kaanse filmondernemingen lid zijn, heeft bekend gemaakt, dat de Nederlandse regering besloten heeft {iet ministerieel besluit dat in Ne derlandse bioscopen ten hoogste acht-en-twintig speelweken per jaar 'films uit de Verenigde Staten ver toond mogen worden, op te heffen. De beslissing werd gepubliceerd door de president van de M.P.E.A. Eric Johnston, die telefonisch op de hoogte was gebracht door de ambas sadeur der V. S. in Nederland, Ba- ruch. Er is volgens het Amerikaanse be richt ook onderhandeld met een gro te productiemaatschappij in de Ver enigde Staten aangaande tenminste één en mogelijk twee semidocumen- taire films over Nederland. Van bevoegde zijde wordt verno men dat het totaal-bedrag aan de viezen, dat voor films uit dé Ver enigde Staten beschikbaar blijft, niet ^erhoogd wordt. Wetenschappelijke verdieping grondslag De studiedagen der K.A.B. te Voorhout behoren weer tot het verleden. Het zjjn dagen geweest van innerlijke verdieping en van vorming tevens. Vier dagen lang hebben honderden vertegenwoor digers van bijna alle afdelingen der Haarlemse K.A.B. zich kunnen beraden over de godsdienstige en materiële idealen die hun bewe ging nastreeft en zeker velen van hen zullen er van doordrongen zijn geworden dat er heel wat komt kijken aleer een beweging van honderdduizenden leden vrucht baar werk kan verrichten in onze maatschappij. Vermeerdering van geloofskennis, principiële beleving der katholieke beginselen en daarmede samen gaand steun aan Kerk en Gezin zijn voorwaarden zonder welke een krachtige actie van de K.A.B. tot de onmogelijkheden behoort. In deze geest sprak dan ook Pater Engelber- tus de bekende capucijnerpater, tóen hij op de laatst^der scholingsdagen sprak over de taak van de kathoJ lieke arbeiders. Men mopt zich volledig inzetten, met zijn gehele persoon, voor het herstel en de verspreiding der chris telijke beschaving in een wereld die meer en meer naar het heidendom afzakt. Niemand kan nu middelma tig zijn, maar ook het eenvóudigste lid van onze katholieke organisatie's heeft de plicht naar vermogen mede' te werken aan de hervorming der wereld. Bij al hun werken en stre ven moeten de arbeiders echter be denken dat zij deel zijn van het ge heel, dat zij samen moeten werkén met de andere standen om tot het grote ideaal te kunnen geraken. Er is nog een groot werkterrein voor de K.A.B. Als straks de sociale wetgeving in Nederland veranderd wordt, dan heeft zeker de K.A.B. daarin een woordje mede te spre ken. Dat zal echter ook een weten schappelijke scholing eisen vooral op sociaal-economisch gebied. Mede- zeggingschap in de bedrijven, kan niet tot «tand komen als er geen deskundige mensen zijn die mede kunnen spreken! Hierin heeft" de katholieke arbei der een grote verantwoordelijkheid. Indien hij zich niet kan handhaven in de veranderde toestanden dan zal staatssocialisme het gevolg daarvan zijn. In dit verband zal dus veel aan dacht moeten worden besteed aan de wetenschappelijke, en wel liefst academische scholing. In het buiten land is deze met succe's ter hand ge nomen. Ook Nederland zal deze weg in moeten slaan. Bij al hun streven moeten de ka tholieke arbeiders echter niet ver geten dat zij deel uit maken van de samenleving, eigenbelang mag dan oök niet op de voorgrond treden. Slechts het nationaal belang moet gelden. Aan het slot der studiedagen sprak Dr. Olierook, de leider van het K.A.B. studie-centrum over de gescluedenis der laatste eeuwen en toontfe aan hoe de wereld Christus meer en meer heeft losgelaten met al de gevolgen van dien. Nieuwe wijsgeren stonden, op en drongen het volk ideeën op lijnrecht in strijd met het Christendom. Zo hebben yij dan mgnsen als Nietzsche en Marx hun verderfelijke beginselen zien verkondigen aan een mensheid die zonder richting was. De mens werd een vijand voor zjjn medemens en volkeren en rijken gingen ten onder. Slechts het Chris tendom kon zich in deze verwarring handhaven. Met een sterke organisatie moeten de arbeiders hun rechten verdedi gen tegenover hen die deze aan wil len vallen, daarbij zullen zij echter ook hun plichten niet mogen ver waarlozen .Voorkomen moet worden dat een groep zich rechten aanma tigt tegenover anderen. Dictatuur mag er niet zijn, noch ontaarding van de democratische gedachte.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1