:n Nieuw Gemeenschappelijke gendarmerie was niet het enige geschilpunt Labour-regering wint het van de oppositie IEATER Republiek verzoekt arbitrage van de Veiligheidsraad koopsters :e artikelen en MAAR i uthseas Voor Alkmaar en omgeving bureaux: VAN KLEFFENS IN DE VEILIGHEIDSRAAD: Voor-lndië wil bevel tot terugtrekking op de demarcatielijnen Philippijnen mogen niet aanwezig zijn J Een boodschap van Oost-Indonesië Tito beschuldigt de Ver. Staten r Eén van de vele brieveti uit Indië: Wereldbank leent ons 195 miliioen ,De enige en laatste hoop Volksfront pleegde gruwelijke moorden Captain Odoms doet een nieuwe poging e 3 procents oMt- g. Voor Indische ngen kwamen de te liggen. Pro ent. derzijdse ijten ;sschendingen se regering heeft radiotelegram uit tter van de Vei- V,N. er van in at de Nederlandse haar cie order n" zes maal heb- De republiek pre- illen als volgt: De >mbong, het bom- jhngit op Dinsdag r plaatselijke tijd, aningsvlucht ten ang, de bezetting Oost-Java en ac- en Sumatra, s Communiqué uit lat de republikei- t bevel „staakt 't nd hebben gesla- dt in dit commu- dat Gombong na ;t staken van het De bezetting had stus reeds plaats uniqué. redingen, van re- hadden plaats bij Watadoekon werd e wapens op een t gevuurd. Te Ge- [odjokasri werden achementen door 0300 republikei- i. Alle aanvallen ;en en de benden 3 het Nederlandse ndïensttreding: N sdige ervaring ovengenoemde referenties be ieren. dagelijks gele van 2—6 uur i DREESMANN ;rken te Alkmaar 7 prijsopgaaf voor: van een riolering e Muziektuin naar jlgens onderhands met 2 tekeningen, eningen liggen ter acht 1—3 en zijn stel. AUG.: (M. P. E. A.) JON HALL. 14 jaar. en avontuur, ische romantiek. 5 uur; Zaterdag 4,30. 7 uur en n 1 uur. S AUG.: n) JEAN MARAIS, 18 jaar vurig verleide- een grote film. 8 uur; Zaterdag r, 4,30, 7 uur en tr Okkie toe en gaf op ijlere flauw gevallen; over zijn wangen munt terug. zoals je de zaak niet, het wrak weggesleept wor- Hooic'redacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; T.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11298 ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.j, 2047 (red), K 2200 HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank VAN KLEFFENS heeft gisterenavond in de Veilig heidsraad, die opnieuw de Indonesische kwestie behandelde, de motieven uiteengezet, waarom, Ne derland tot de politionele actie moest overgaan. Deze motieven zijn: Het vasthouden'van gijzelaars, het staken van de levensmiddelentoevoer, waardoor hon gersnood ontstond, meer dan duizend bestandsschen dingen en de onmacht van de Republikeinse regering om ongewenste elementen in bedwang te houden. Voorts verklaarde van Kleffens, dat als gevolg van de Republikeinse blokkade 13 pCt. der inwoners van Madoera van honger was omgekomen en 27 pCt. van honger ongeneeslijk ziek was. ,,Wij konden dat niet langer tolereren" Dit betoog van Mr. van Klef fens was het antwoord op de bewering van de Voor-Indische afgevaardigde Sen, volgens welke de kwestie van de ge meenschappelijke gendarmerie het enige punt was, waarom trent met de Republiek geen overeenstemming bereikt kon worden. Deze afgevaardigde had ook een beroep op de Vei ligheidsraad gedaan om een bevel uit te vaardigén, dat zo wel de Republikeinse als de Nederlandse strijdkrachten zich zouden terugtrekken op de stel lingen, welke zij voor het uit breken van de vijandelijkheden innamen, aangezien de Repu bliek ernstig In het nadeel zou zijn bij de onderhandelingen. De Voor-Indische afgevaardig de beschuldigde de Nederlan ders er van het accoord van Linggadjati op eigen wijze te interpreteren. Een verzoek van de Philippij nen om de besprekingen over de Indonesische kwestie te mo ten bijwonen, werd door de Veiligheidsraad afgewezen met zes stemmen vóór. Er waren vijf onthoudingen, zodat de no- dige meerderheid van zeven stemmen niet werd bereikt. België en Groot-Brittannië ver zetten zich tegen het verzoek doch Australië toonde zich een warm voorstander, daar de Phi lippijnen, een vitaal belang hebben bij het Indonbsische ge schil en de verwarring in het Pacific-gebied, welke daarvan het gevolg is. Van Kleffens heeft aan de Veilig heidsraad een dringende boodschap van Nadjamoedin, de minister-pre sident van de staat Oost-Indonesië, overhandigd, waarin wordt ver klaard, dat Oost-Indonesië verbaasd is over het Verzoek van Australië en India aan de Veiligheidsraad om te interveniëren in de Indonesische kwestie. Oost-Indonesië, aldus de bood schap, beschouwt deze stappen als een miskenning van het essentiële karakter van het conflict en tevens als eën zich mengen in de interne zaken van Indonesië, waardoor de wereldvrede zou kunnen worden bedreigd. Oost-Indonesië betuigt door mid del van zijn premier zijn instem ming met het besluit der Ned. re gering om een politionele actie te beginnen tegen elementen van de republiek, die de uitvoering van Linggadjati verhinderen. De Oost- Indonesische regering, zo gaat de' boodschap verder, wordt voor een aanzienlijk lange periode verhin. derd in de uitvoering van haar taak door de inbreuk op de vrede, ver oorzaakt door de republiek, en er kent, dat de Nederlandse actie, welke ten doel heeft die omstan digheden te scheppen, welke de uit voering van Linggadjati, dat in het oog van de Oost-Indonesische re gering ook voor de toekomst het leidend principe van de Indonesi sche politiek moet blijven mogelijk maken, gewettigd en onvermijdelijk is. De boodschap vestigt er de aan dacht op, dat de Indonesische repu bliek een van de staten der- toe komstige Verenigde Staten van In donesië is en bij gevolg niet als souverein kan worden beschouwd. „Dientengevolge moet de Neder landse actie gezien worden als een maatregel van binnenlandse aard, welke herstel van orde en rust ten doel heeft. De Oost-Indo nesische regering maakt ernstige bezwaren tegen de stappen van de Australische regering, in zo verre hierdoor de indruk wordt gevestigd, dat de republiek een souvereine staat is. De Oost-Indonesische regering is verbaasd, dat de regering van Voor- lndië het goed heeft geacht te in terveniëren, daar immers een mer- stel van orde en rust in een van de samenstellende delen van Indo nesië nooit een bedreiging van de wereldvrede kan zijn, tenzij buit tonlandse inmenging. ,in het bijzon der de formatie van internationale brigades en boycotmaatregelen, een zodanig gevolg heeft, dat zij op in ternationaal gebied repercussies te weeg brengt. Dit. in aanmerking ge nomen, moet de Oost-Indonesische regering ernstig bezwaar maken te gen buitenlandse interventie in een aangelegenheid. Welke van zuiver binnenlandse aard is. De Oost-Indo- nesische regering is daarom van mening, dat een spoedige oplossing van het conflict noodzakeliik binnen Indonesië zelf moet worden gevon- i den. Maandag komt de Veiligheidsraad opnieuw bijeen. Een imposante opname van het Heilig Bloed-spel te Brugge. Drieduizend spelers en honder den musici nemeji aan dit grootse spel deel. Bfj de beëindiging van het tweedaagse debat in het Britse Lagerhuis over de Britse econo mische toestand heeft de opposi tie tegen de regering gestemd om haar ongenoegen uit te drukken over hetgeen volgens haar de on toereikendheid van de Britse re- geringsplannnen moet heten. De oppositie werd met 318 tegen 17<(, stemmen verslagen, hetgeen een meerderheid van 148 stemmen voor de regering betekende. Anderson, de vroegere minister van financiën zeide tijdens de twee de dag over de Britse economische toestand in het Lagerhuis, dat Att- lee't verklaring van Wjdnsdag On volledig en teleurstellend was. Hij verweet de regering, de toestand verergerd te hebben. De door de regering genomen sociale maatre gelen waren op zichzelf hoogst ge wenst, maar gezien de economische toestand niet gewettigd. Vervolgens critiseerde hij de Amerikaanse le ning, die hij een „geweldige werk lozensteun" noemde, en de nationa lisatie-maatregelen. „Vroeg of laat moeten wij overgaan tot deflatie of devaluatie", aldus Anderson. Hij gaf tenslotte te kennen, dat de op positie niet geloofde, dat de taak, Waarvoor de regering zich geplaatst zag, een onmogelijke was. Clement Davies, leider j der libe rale partij, beschuldigde de rege ring van het gemis van een voor uitziende blik. Ook voor hem was de rede van premier Attlee een te leurstelling geweest. Anthony Eden, voormalig minis ter van buitenlandse zaken, was de laatste spreker voor de oppositie. Hij kenschetste de door de regering beoogde maatregelen als „ondoor dacht, haastig geïmproviseerd en onvoldoende." De regering was volgens hem onvoorbereid en zon der een vastomlijnd plan, terecht gekomen in een crisis, die zij niet had voorzien. Hij had het gevoel, dat men slechts ten dele een beeld gekregen had van de huidige eco nomische positie. „w" kunnen dit allegaartje van zekere verminderingen en onzekere verwachtingen niet beschouwen als een werkelijk geneesmiddel voor onze kwalen", aldus Eden. Eden eiste, dat de regering erin zou.toe stemmen, het zomerreces van het parlement over enkele weken" te onderbreken om de situatie in ogenschouw te nemen. Indien de regering hiermede niet accoord zou gaan, zou de oppositie Woensdag een amendement indienen op de reces-motie. Sir Stafford Cripps, minister van Sjahrir op weg naar Amerika Sjahrir is Donderdagmiddag van Cairo in gezelschap van Hadji Agoes Salim, de republikeinse mi nister van buitenlandse zaken, naar Amerika vertrokken. Tijdens het oponthoud te Cairo heeft Sjahrir 'n officieel bezoek gebracht aan Egyptische regeringspersonen om hen dank te betuigen voor hun steun aan de republikeinse zaak. 485 Joodse wezen naar Palestina De Palestijnse regering heeft be sloten 485 joodse wezen uit de kam pen voor illegale immigranten op Cyprus in Palestina toe te laten. Clement Attlee verlaat Downing- street no. 10 om het Britse volk voor te bereiden op een niéuwe periode van intensieve inspan ning en heroïsche strijd. De in zet is ditmaal echter niet de bevrijding van Europa, doch zij bestaat in de economische toe komst van het Britse Rijk. handel, zeide, dat de 12 miliioen pond stérling per maand, waar mede de regering van plan was de invoer van levensmiddelen uit lan den met een „harde valuta" te be perken minder was dan e»n zesde van de thtale uitgaven aan levens middelen. Hij' wees erop, .dat hoe wel tijdens de debatten slechts over plannen op korte termijn was ge sproken de plannen op lange ter mijn daarom nog niet prijsgegeven of veranderd waren. De vernielingen in Tjilatjap Het Departement van Economi sche Zaken te Batavia meldt, dat de „Sipirok" van de KPM drijven de in de haven van Tjilatjap werd aangetroffen en dat het de moeite loont het schip naar Priok te sle pen. De overige schepen in de ha ven zijn totaal verloren. 90 pCt. van de werktuigen in de werk plaatsen is verdwenen. Van de ha- vengoedangs is 70 pCt. door brand vernield. Gandhi wil in Pakistan leven De 78-jarige Voorindische Hindoe leider Mahatma Gandhi heeft ver klaard, dat hij de rest van zijn le ven in Pakistan een der twee do minions van Voor-lndië, waarvan de bevolking overwegend Moham medaans is zal doorbrengen. Gan dhi legde deze verklaring af voor arbeiders van de Congrespartij te Lahore. Da Joegoslavische premier, maar schalk Tito, heeft te kennen gege ven, dat de Verenigde Staten een soort economische blokkade tegen Joego-Slavië ten uitvoer leggen. Joego-Slavië kon in de V. S. zelfs niet de machines kopen, die het nodig heeft voor de wederopbouw. In plaats van zijn goud, dat zich in de V. S. bevindt, ontving het reke ningen voor wapenleveranties, die volgens Tito zelfs niet hebben plaats gehad. Gedurende de oorlog heeft Amerika de Joegoslavische vrij heidsstrijd gesaboteerd, vervolgde de maarschalk. Zo maakte het o.m. bezwaar tegen - het gebruiken van twee Sovjetvliegtuigen door de Joegoslavische partisanen. Het plan Marshall kon naar Tito's mening slechts leiden tot nieuwe verplich tingen voor Joego-Slavië. In Grie kenland werden de fascistische ele menten gesteund en opgehitst tegen de nabuurstaten. De subcommissie voor het onder zoek in de Balkan is door Joego- Slavië afgewezen, omdat zij pro- fascistiseh zou zijn en' omdat Joego- Slavië op klachten over provocaties van Griekse monarchisten geen ant woord heeft gekregen. Wijziging van het Griekse kabinet? Tijdens een onderhoud van Gris- wol.d hoofd van de Amerikaanse relief missie in Griekenland, met de Griekse eerste minister Maximos, heeft eerstgenoemde aanwijzing ge kregen, dat, het Griekse kabinet na de terugkeer van Tsaldaris, minis ter van buitenlandse' zaken, uit de V.S., zal worden gewijzigd. Beste vrienden van het Nieuw Noordhollands Dagblad. Geregeld ontvang ik het Nw. Noordhol-lands Dagblad. Iede re keer doet me dat heel veel genoegen. Al dat nieuws uit Noord-Holland lezen wij met de groo,tste belangstelling. Ik dank U hartelijk voor de zorg, die U voor de krant heeft. Hier in Batavia is het heel rustig. Alles was hier heel gauw gezuiverd. Doe s.v.p. veel groeten aan mijn Ouders, Broers en Zus ters, fam., buren en kennis sen. Laat U reeds aan U be kende adressen onze krant voor Indië toezenden? De kosten zijn slechts f 3.40 per kwartaal. V Schacht' in hoger beroep De .voormalige minister van fi nanciën van Adojf Hitier, Hjalmar Schacht, heeft bij het zuiveringshof van Wuertemberg-Baden vernieti ging aangevraagd van het tegen hem uitgesproken" vonnis van acht jaar werkkamp. Een van de adviseurs van het Hof, Hans Wedmeyer, zou namelijk zelf nazi zijn. Livengood naar Batavia vertrokken De nieuwe consul-generaal der V.S. in Indonesië, Charles Liven good, is Donderdagmorgen met een vrachtvliegtuig van de K.L.M. naar Batavia - vertrokken. België heft extra belasting op zijn uitvoer Ingevolge een voorstel, gedaan op de Nationale Arbeidsconferentie, heeft de Belgische regering besloten een belasting te heffen op, de uit voer. Deze beslissing werd ingege ven door de overweging, dat de meeste exportfirma's op het ogenblik goede winsten maken. Te Giethoorn vond een ouderwetse boerenbruiloft plaats. De pun ter met het bruidspaar en de -volgpunters met de familie op weg naar -het stadhuis. Mag niet voor Indonesië worden aangewend Te Washington is gisterenavond een overeenkomst getekend, waar bij de Wereldbank aan Nederland een crediet verleent ten bedrage van 195.000.000 dollars. De lening heeft een looptijd van 25 jaar, terwijl de rentevoet 3 1/4 bedraagt. In overeenstemming met de voorwaarden van de overeen komst wordt echter op het uitstaan de gedeelte van de lening nog een confoissie berekend van 1 pet. per jaar, voor het vormen van een spe ciale reserve. In beginsel zullen deeerste vijf jaren geen terugbetalingen plaats vinden. Naar het A.F.P. verneemt, heeft de Wereldbank bepaald, dat deze lening niet in Indië mag worden aangewend, noch voor militaire uit gaven mag worden gebruikt. De Wereldbank hééft het doel van de lening als volgt omschreven: „Zij mag uitsluitend worden gebruikt voor het herstel van de Nederland se productiemiddelen, daar het her stel hiervan aanzienlijk zal bijdra gen tot het herstel van Europa als geheel." i Reizigers mochten Roemenië niet verlaten Een aantal reizigers, onder wie buitenlanders, mocht Donderdag ^Roemenië niet verlaten, toen zij op het spoorwegstation hun kaartjes reeds genomen hadden. De autori teiten gaven niet officieel te ken nen. dat de grens gesloten was. De spoorwegbeambten betaalden het geld terug zonder nadere verklaring van de maatregel. SKYMASTER mocht niet te Bombay landen De Skymaster van de K.L.M. is, op weg naar Indonesië, geland op het vliegveld van Lyda in Palesti na. daar Voor-lndië geweigerd heeft het vliegtuig te Bombay te laten landen. De 36 passagiers overnach ten te Lydda. De „Zuiderkruis" 11 Aug. te Rotterdam Indien de weersomstandigheden niet tegenwerken, zal de „Zuider kruis", welke 18 Juli j.l. met repa triërende militairen uit Tandjong Priok naar Nederland is vertrok ken op 11 Augustus a.s. te Rotter dam aankomen. Aan boord bevin den zich s ruim 150 militairen, o.a. van de Koninklijke Landmacht, de Luchtstrijdkrachten, de Koninklijke Marine, Mariniers en K.N.I.L. De republikeinse regering heeft in antwoord op het Amerikaan se aanbod om bemiddeling te .verlenen in het geschil met de Nederlanders Amerika verzocht om zijn invloed aan te wenden bij Nederland en de Veiligheids raad om te besluiten, onmiddel lijk een internationale arbitrage commissie naar Indonesië te zenden. In dé republikeinse verklaring wordt.de mening uitgesproken, dat de V.S., Engeland en Nederland het er over eens zullen zijn, dat in arbitrage door een commissie der V. N. de enige en laatste ioop is gelegen op een vreedzame bij- legging van het geschil. De republiek verzoekt dé Ame rikaanse regering een vertegen- woordiger naar Djogja te zenden, zodat Zij vollediger ingelicht 'kan worden over het officiële Indone sische standpunt en vraagt per ra dio van zijn vermoedelijke tijd van aankomst verwittigd t,e wor den. De republikeinse regering spreekt in haar antwoordnota aan de re gering van de Ver. Staten de een stemmige overtuiging uit dat, als de Amerikaanse regering in staat is om het republikeinse voorstel te ondersteunen, dit een goede daad jegens de mensheid zou zijn. Hier voor worden dan de volgende ré denen opgegeven: 1. De republiek en Nederlahd zouden accoord gaan om loyaal elke uitspraak van een arbitrage-commissie op te volgen; 2. Er is sterke reden om aan te nemen, dat een internationale commissie een duurzame oplossing zou vinden; 3. De Ver. Naties zul len zodoende een z^er noodzakelijk praecedent scheppen om aan de wereld te bewijzen, dat haar orga nisatie in staat is oorlogen te doen beëindigen en conflicten op te lossen. Singapore helpt Engeland Officieel is medegeedeld, dat het bestuur van Singapore de invoer van luxe goederen uit de Verenig de Staten en andere landen met harde valuta heeft stopgezet, ten einde Groot-Brittannië te helpen in de strijd tegen de economische cri sis. Stern-groep kondigt gewelddaden aan'. De joodse verzetsgroep Stern heeft aangekondigd, dat zij gedu rende het seizoen, dat de voor Enge land bestemde citroenen naar Haifa en Jaffa vervoerd worden, onop houdelijk aanslagen op de spoorwe gen zal plegen. Geldschietsters namen woekerrente De Rotterdamse politie heeft twee geldschietsters aangehouden, die zonder in het bezit te zijn van een toelating als particulier geldschiet- ster leningen verstrekten en daaren boven nog tegen een woekerrente. De eerste, die zij aanhield, was de 43-jarige M. K., die tot November :46 particulier geldséhietster was geweest, doch daarna haar vergun ning had laten intrekken. Een in val van de politie bracht aan het licht, dat zij sinds Nov. 1946 nog 70 leningen, tot een totaal bedrag van f 9500, had verstrekt, tegen een veel te hoge rente, terwijl de leningen voor die .tijd ook niet helemaal zui ver bleken te zijn. Het tweede geval betrof 'de 50- jarige G. C. van T.-van A. Zij had sinds 1939 op kleine schaal, doch sinds begin '46 op grotere schaal, geld geleend aan buren of kennissen met een rente van f 0.15 per gulden. Een buurvrouw was zo in haar net ten verstrikt geraakt, dat rij weke lijks haar gehele weekloon van f 34 aan haar moest afdragen, waarop het slachtoffer dan weer f 25 leende om de' volgende week te kunnen leven. Bij haar bedroeg de rente voet, daar zij eigenlijk hetzelfde be drag steeds opnieuw leende, 780 pet. Toen de politie de geldschietster aanhield, had zij f 3700 uitstaan en f 750 bedrijfskapitaal. Haar man bleek van de steun te trekken en voorts had zij nog voor f 600 consu mentenbonnen in haar bezit. Consumentencrediet voor bijzondere gevallen Het ministerie van financiën deelt mede, dat degenen, die een consu- mentencrediet hebben aangevraagd, toen daartoe tussen 17 Mei en 7 Juni j.l. voor bijzondere gevallen nog maals de gelegenheid werd gege ven, indien hun dit crediet wordt toegekend, in de bestaande regeling zullen worden „ingepast" Dit brengt met zich mede, dat zij per persoon een voorschot zullen ontvangen van f 75 instede van f 100. Voor hen zal hierdoor de afbetaling van het crediet lopen over een termijn van 1V-, jaar en derhalve gelijktijdig eindigen met de afbetaling van het crediet door hen, die dit reeds het vorig jaar hebben aangevraagd en in Februari van dit jaar,het voor schot ontvingen. Hoeveel kilometers vloog de K.L.M,? De toestellen van- de K.L.M. heb ben sinds de oprichting van de maatschappij o{> 7 October 1919 tot en met het eerste halfjaar 1947 in totaal een afstand van 110.000.000 km afgelegd. Tn 19<f6 werd een to taalafstand van 17.896.239-km ge vlogen. In het eerste halfjaar van 1947 reeds 11.000.000 km. Kinderwagens worden goedkoper Op 1 September 1947 worden de prijzen van kinderwagens met ge middeld 6 IA pet. verlaagd. Kinder wagens in eenvoudige uitvoering zullen f 85100 mogen kosten; voor wagens in betere uitvoering (bak van triplex met metalen biezing, rol- of kogellagers) zal de prijs f 100 120.- bedragen- Hogere prijzen, van f 120170, zullen slechts mo gen worden bedongen voor kinder wagens in zgn. luxe uitvoering. Al le kinderwagens moeten zijn voor zien van het nummer van de prijs vaststelling en de gebruiker9prijs. Massagraf op Sumatra ontdekt A.F.P. meldt, dat volgens de voorlichtingsdienst van het Ned. leger bij Soeroegadang (Midden- Sumatra) in een massagraf het stoffelijk overschot van 200 per sonen ontdekt zou zijn. die „ver dacht werden van sympathie voor de Nederlanders", benevens van 21 Europeanen, die in diezelfde streek vermoord zijn. Het Nederlands legerconimunique no. 34 meldt, dat bij Indaroeng op Sumatra's wesfkust de volgende woorden op een huis werden aan getroffen: „Hier wonen Duitsers, zij mogen niet worden lastig gevallen. Dat beveelt de kepala (hoofd) van de republiek". Het swastika-teken was op het huis aanwezig en daar naast waren op verzoek van de TNI tevens republikeinse tekens aange bracht. De TNI bleef dag en nacht in de buurt van het huis, om dit te bewaken. In tegenstelling tot de bescherming van de Duitsers wér den een vader, een moeder en een zoon van een Zwitserse familie ver moord. Hetzelfde lot overkwam een Roemeen. Allen werden door de TNI vermoord. Drie Nederlandse dames werden per auto weggevoerd en vermoord. Uit ondeïeoeken is ge bleken. dat door het „Volksfront" gruwelijke moorden zijn gepleegd te Kelawi. Prinselijk gezin naar Huis „Ten Bosch" Naar wij veremen zal het prinse lijk gezin vanaf midden Augustus tot begin September de gast zijn van H. M. de Koningin op Huis „ten Bosch" te 's-Gravenhage. De „johan de Witt" naar Curacao Het s.s. Johan de Witt van de Stoomvaart Mij Nederland zal 29 Augustus een extra reis maken en wel naar Curasao, waar het schip ongeveer 12 September wordt ver wacht. Het zal eind September weer in Amsterdam terugkeren en zal dan 11 October weer vertrekken voor een reis op de normale route Amsterdam—Batavia. Asuncion zal spoedig vallen BUENOS AIRES, 8 Aug. (Reuter) Van de Argentijns-Paraguese grens komen berichten, dat de opstande lingen na Donderdag een ultimatum aan president Morinigo gesteld te hebben, thans de hoofdstad Asun cion omsingelen. De regeringstroe pen bieden weerstand, doch haar verluidt, heeft men de indruk, dat Asuncion zeer spoedig zal vallen. De wegenwacht is uitgebreid Tien nieuwe, uit Amerika geïm porteerde, gele motorzijspan-combi naties van de Wegenwacht der AN WB. stonden Donderdag op het Rokin te Amsterdam opgesteld. Dit was de eerste maal, dat de pech- bevrijders een bezoek aan Amster dam brachten. Zij zullen worden ge bruikt voor de verdubbeling van de patrouillediensten op de drukste verkeerswegen. Op de route Alk maarDe Kooi zal nu ook een pa- trouilledienst worden ingevoerd en het ligt iri de bedoeling deze door te trekken tot het monument op de Afsluitdijk. 50 zijspancombinaties zijn thans op de weg. Er zijn grote plannen voor de toekomst, o.a. uitrusting met radiozenders. Om wereld-record door de lucht te breken Captain William P. Odoms is Dondérdag om 18.53 (Ned. t(jd) uit Chicago vertrokken om op nieuw een poging te doen het re cord voor de vlucht om de wereld te verbeteren. Het staat op naam van Wiley Post (1933), die er 186 uur voor nodig had. Door onklaar raken van zijn toe stel moest Odoms zijn vorige po ging opgeven. De machine heet ..Reynolds Bombshell'. In dit vlieg tuig heeft de Amerikaanse millio- nair Milton Reynolds in April van dit jaar zijn wereldvlucht gemaakt. Odoms was toen piloot. De „Reynolds Bombshell' is heden morgen te negen uur op het Parij- se vliegveld Orly geland. Ook de Nederlandse padvinders op weg naar de Jamboree in Frankrijk. Vanuit de trein wordt de achtegeblevenen een vaarwel toegeroepen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1