Het ere-kerkbof te Semarang EEN UURTJE TELEX OVERVLOEDIGE FRUITOOGST VERWACHT RADIO HET ZEEWIER-MYSTERIE sneuvelden ktberichten NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Vrijdog 8 Augustus 1947 PAG. 3 Dodelijk jacht- ongeluk te Kampen Wereld- journaal In 1947 een opbrengst van 300 millioen kg. Naar de Jamboree De man met de neus akt het vuren Aug. (Aneta) idse Legercommu- ieldt, dat sedert het sden van de order de- vijandelijkhe- aan onze zijde velden.' 27 gewon- miste. gebieden wordt leve patrouillegang Op verschillende tegen gewapende den worden. Deze zich voornamelijk en vernielingen, mishandeling en elijk op léden van bevolkingsgroep, waar wreedheden wor- en Zuidwesten van Koeningan konden worden gered. Zeven ezen, door de T.N.I. konden worden be- Soempiah ten Zuid- Banjoemas terugge- post te Randegankoe- van Soerabaja werd het bezette gebied en mitrailleurs be- htverkenningen hebben op de olievelden nden woeden, die /erre geen ernstige aangenomen. rikaans schip estrand ;aanse s.s. „Henri Ber- Augustus ten Westen op de Zuidpunt van strand. rietal sleepboten ver in het werk had schip vlot te krij- aantal trekkers tot Ook na deze ver- het schip muurvast Men overweegt de voor een deel op klei- over te brengen. De /an Veere is naar de stranding vertrokken, zich omstandigheden ordoen, waarbij de be- noodzaakt zou zijn het rlaten. De „Henri Ber- voor rekening van de msport Lines" te New- TOVERZICHT Voor de Centrale :voerd 61 koeien, 4 aken, 8 graskalveren, alveren en 12 schapen, melk- en kalfkoeien beter na de regen, verhoging van de prij- koeien werden weinig Nu houden de boeren -"lat er wel wat meer blijven prijshoudend, el was jan de stugge lel in pinken was vrij re kalveren voor de Hier is wel vraag onnenprijzen zijn sterk Nu tot 5 cent. van de luxe paarden bij de vorige weken. —1100. Oudere paarden tten f500—650. Handel ns is wel vraag naar. van f150—175; mer- met mooie aanvoer, olveemarkt viel de _han- niet mee; toch is de ooilammeren hoger weken. Nu tot f 35. blijven prijshoudend, ek aan gras, maar dat nders worden. En laten en, dat ook dp handel Op de biggenmarkt weer een hele toer om in de man te brengen, ring f5 minder dan de In bokken en geiten e doen en er was ook eine aanvoer. Voor de erd nog f125 betaald, hoge prijs, maar het flink beest. pen- en konijnenmarkt aangevoerd, waarvan :1 de hoofdzaak is ge nen en oude kippen Hennen f 1.- duurder •ïge week en de handel anks het minder gunsti- de ochtenduren viel het tegen. 3CHARWOUDE, 7 Aug. ardappelen Eerstelingen Eigh. 10.40—12.20; bl. 70; rode eersteling 8.60; 9.50; bonken 8.609.60; 90—6.30; kleine 5—5.10; ode kool 610.30; 2300 ooi 9.40—10.60; 26000 kg 4.80—5; 13500 kg slabo- -43.30, 3LIK, 7 Aug. Eersteling Bintjes 9.50—10.50; Eigh. Bevelanders 10.40; rode 50; peren 5.40—7.80; sla- 23; snijbonen 14. ARSPEL, 7 Aug. Schot- 11.1011.50; kr. 5..90—6; .70; Bevelanders 9.30; 10.40; blauwe 11.30 11.30; aanvoer 1800 baal, tuien 15.90; 66 kg augur- 40; 218 kg aug. fijnbast g bast 1*8.10; 1400 kg grof kg fijn stek 28; 725 kg 25 zak dubb. slab. 0.16 )RN, 7 Aug. 4025 kg gro- 9, 175 kg grote Schotse kg Eigh. 11; 50 kg grove 6850 kg rode kool 5.50 tg grote uien 17; 1270 kg 60—5.80; 751 zak snijbo- 120 kg waspeen I""7.80, »n II 15.40; 660 kg krui- 61; 555 kg suikerperen sTDIJK, 8 Aug, 27500 kg n, grove Schotten 9.20— elingen 9.60—11.20; twee- 5; bl. eigenheimers 11.70 iel 5.10—5.20; 49000 kg 4.50—10.30; 18500 kg gele 11.70; 5600 kg slabonen 800 kg uien f20; nep kg tomaten A 1922; B SCHARWOUDE, 8 Aug. aardappelen Eerstelingen Eigenheimers 9.80— eigenh. 9.8011.30; Beve- 40—9,10; geelblom 8,'jp en 9.10—9.70; drielingen eigenheimers 9.80—al0.90; 5.10; 35000 kg slabonen 16000 kg rode kool 5.20— kg gele kool 10.80; 3900 kool 5—5.30; 420 stuks 1 A 47; I 43; 1700 kg uien 350 kg peen I 18.1019. ZEN, 7 Aug. Visserij. 61 i voerden aan 14331 pond 40—1.59; 211 pond lijnaal 1258 pond snoekbaars 57 pond baars 2229; 108 pd i et. per pond. .NHUIZEN, 7 Aug. 8709 pelen Eerstel. 11.70; grove 6.40; bl. eigenh. 11.30 Eigenh. 11—1180;' grove 5.70—6.10; 3000 kg sla- 12033.70; 3000 kg witte -5. EEN MONUMENT VAN DANK EN MEDELEVEN VOOR HEN DIE VIELEN, VOOR RECHT EN VRIJHEID De qfficieren namen ook de spade ter hand IN de aam natuurschoon zo rijke Nieuw-Tjandiwjjk ligt op een van de mooiste punten het kerkhof waar de velen zijn begraven, die in de strijdi om Semarang het leven lieten. Het hoge terrein biedt hier een prachtig uitzicht op de vulkaan, die voor de Semarangse militai ren en ook voor hen, die daar thans rusten, altijd het symbool is geweest van het geheimzinni ge binnenland van Midden,Java, de Oegaran. Hier heerst in de onmiddellijke nabijheid van een der drukste verkeersaders rust en vrede. Een uit kalisteen opgetrokken monument vormt het centrum van de dodenakker. Een eenvoudig houten kruis bekroont het. Aan de voet van het monument strek ken zich de terrassen uit, welke bestemd, zijn om de graven der gevallenen op te nemen, één er van is reeds bijna gevuld' met de resten van' 80 doden. Ieder, hetzij officier, onder-officier of gewoon soldaat is op dezelfde wijze be graven in volgorde van overlijden Een laag, breed-uitgevoerd' wit kruis met eenvoudige inscriptie duidt ieder graf aan. Alle valse pathos, die immers de levenden ook vreemd was, is angstvallig ge weerd. Zo groeide hier een groots mo nument van dé dank en het me deleven der wapenmakkers, doch ook va» de erkentelijkheid van de burgerij van Semarang, aldus schrijft ds. B. in „De Wapenbroe ders". Wanneer wij immers de geschie denis van dit kerkhof nagaan be merken wij, hoe ook de burgerij het hare heeft bijgedragen tot het tot stanckomen er van. Reeds spoedig, nadat in April 1946 de eerste doden waren'gevallen, ont stond1 het verlangen om de geval lenen een betere rustplaats'te be reiden dan het sombere „Kobong" kon bieden. Het is begrijpelijk, dat de troepen, voor wie Semarang slechts een tijdelijke verblijfplaats was en die eerlang weer hoopten terug te keren naar het verre'va derland, zeer bezorgd waren, dat dé graven van hun makkers, wan neer zij er niet meer waren om ze te verzorgen, .vergeten zouden wor den. Vandaar het streven naai- een eigen begraafplaats, waar de ter aardebestelling zou kunnen plaats vinden op de wijze, zoals zij dat het meest waardig achtten. Het civiel bestuur kwam onmid dellijk aan dit verlangen tegemoet door een stuk grond aan het Tïl- lemaplein af te staan. Bovendien dode als eerste op (het nieuwe kerkhof met militaire eer begra ven en in de daarop volgende we ken vorderde de overbrenging der tevoren overledenen gestaag. Nog vaak moest het werk wor den gestaakt, wanneer wederom een slachtoffer van de strijd, zijn plaats kwam innemen naast zijn kameraden. Toen echter de Briga de op 9 Maart j.l. haar één-jarig verblijf in Semarang vierde, was het grote werk bijna gereed geko men. De indrukwekkende krans- legging op die dag was als het wa re dé plechtige inwijding van dit v<for de eeuwigheid bestemde mo nument van heldenmoed en hel denverering. Toen was juist ook de inscriptie aangebracht op de steen, die de voet van het kruis dekt. Voor recht en veiligheid. De intentie, waarmede deze sol- Een laag wit kruisje met eenvoudige inscriptie staat op ieder graf was hierdoor de verzorging voor de toekomst verzekerd, omdat te vens de zorg voor het toekomstige onderhoud wérd aanvaard. De Res. Ie Lt. Ir. L, Sippel ont wierp. het plan voor de aanleg, ter wijl de Res. Kap. ML P. W, H, Dakkus, een schets maakte voor de beplanting. Toen kon met de uitvoering van het werk worden begonnen. Eigen werk. Om het kerkhof werkelijk tot een monument te maken, d'at de t^ank van allen symboliseerde, werd een groot gedeelte van de aanleg door de militairen van het garnizoen zelve verricht. De di verse onderdelen dér T-Brigade zorgden voor het verzamelen en het vervoer van de benodigde ka listenen, terwijl de BBS de aanleg van de toegangsweg voor zijn re kening nam.' Ook voor het egali seren van het terrein werd ge bruik gemaakt van eigen perso neel, zejfs Commandant T-Brigade en de officieren van zijn staf na men de spade ter hand om ook hun werk te leveren voor het tot standkomen van dit gemeenschap pelijk werk. De kruisen op de graven werden vervaardigd door de Genie. Elk onderdeel zorgt zelve voor het aanbrengen* van de inscriptie. Zo groeide het werk en kon wor den begonnen met het overbren gen van de reed's op Kobong voor lopig ter aarde bestelde makkers Op 4 October 1946 werd de 42ste daten hebben gestreden en het doel waarvoor zij hun leven gaven kon niet beter worden gekarakte riseerd. Geen hunner wilde de oor log, geep hunner was hier geko men om jte onderdrukken- en te heersen. Toen bleek, dat de vjj- and, waartegen zij waren uitge trokken d'e Jap, was verslagen, hebben zij hier een nieuwe taak gevonden in hun streven om recht en veiligheid welke zij dagelijks geschonden zagen, te herstellen. Wij weten dat recht en veiligheid voor hen geen propaganda-leuze was, doch een concreet doel, waar voor zij hun leven over hadden. Wij kenden hun verontwaardiging niet' om de kogels, die henzelve om de oren floten, doch om de In donesiër, die zij verhongerd en verziekt in de kampongs aantrof fen. De praktijk heeft hen geleerd, wat hun taak was en zij hebben d^ze vervuld met alle energie waarover zij beschikten. Daarom is dit kerkhof eer en blijvende verzorging waardig, niet alleen van de zijde van dte Nederlandse bevolking van Se marang, doch ook van de Indo nesische gemeenschap, want de ze soldaten stierven niet voor een uitsluitend Nederlands be lang maar ik weet zeker, dat hun gedachten op de eerste plaats waren bij de Javaan, aan wie zij rust en veiligheid in eigen bezit wilden teruggeven. M. B. Woensdagmorgen omstreeks half zeven werd door de heer S., af komstig uit Geleen (L.), aan het bureau van politie te Kampen melding gedaan, dat een paar Uur tevoren, door een schot hagel, zijn vriend L. v. O., koopman in tex tiel en machinerieën, afkomstig uit Sittard, in het hoofd was ge troffen en onmiddellijk was ge dood. Het slachtoffer was reeds enige malen nabij en op het IJselmeer op de eenden jacht geweest. Bij deze laatste jachtpartij, welke drie dagen zou duren, had hij drie zijner vrien den uitgenodigd, allen afkomstig uit Sittard en omgeving. Het gezelschap verdeelde zich over twee boten van de jager-visser N., uit Grafhout. In de ene boot waren 'S. en v. O. ge zeten met de oude N., terwijl diens zoon de beide andere vrienden in de boot had. Er werd koers gezet naar het IJselmeer, waér ter hoogte van de Kattewaard nabij het Ketll- diep, ongeveer 500 meter uit de kust, werd gejaagd. Hier bevinden zich z.g. schiethutten. De baide boten gingen ongeveer H/a lfm uit elkaar liggen. Nadat er enige eenden waren ge dood, schoot v.yO. opnieuw en raak te een eend, die in een rietkraag terecht kwam. v. O. wilde deze eend ophalen en stapte daartoe uit de boot, hetgeen niet gemakkelijk ging door het ruwe water. Plotseling hoorden de andere inzittenden een hevige knal en viel v. O. dodelijk getroffen neer. Niemand had gezien hoe het ongeluk zich heeft toege dragen. Volgens de politie kan van opzet geen sprake zijn. v. O. was vader van drie kinderen. Jan Eekhout voor het Tribunaal De Friese schrijver Jan Eekhout tp Leeuwarden heeft zich voor het Tri bunaal te verantwoorden gehad voor zijn gedragingen tijdens de bezet ting. Volmondig erkende hij de ten lastelegging van het lidmaatschap der N.S.B. en zijn enthousiasme voor het nationaal-socialistische Schrij versgilde, doch verklaarde niet doelbewust te zijn toegetreden tot het nat.-soc. Ook beweerde hij, dat de psychische gesteldheid van een kunstenaar afwijkt van die van ëen ander mens en meende, dat hij daarom niet met dezelfde maatstaf beoordeeld mag worden. Geadviseerd w.erd hem een inter nering tot 1 Oct. 1947 op te leggen, waarbij hem de kiesrechten voor de tijd van 10 jaar ontnomen zouden worden. 'f1 Aloysiuscollege jubileert' Zaterdag 9 en Zondag 10 Augus tus zal het Aloysiuscollege in Den Haag, het. bekende college der Paters Jezuieten aan de Oostduinlaan, zijn 25-jar. bestaan feestelijk herdenken. Zondagmorgen zal in het college een H. Mis worden opgedragen voor de overleden oudleerlingen en wordt een tentoonstelling geopend van we tenschappelijk en artistiek werk der oudleerlingen en van foto's over het collegeleven in de afgelopen 25 jaar. 's Middags is er een feestelijke bij eenkomst in de aula, waar Prof. Mr. F. J. M. F. Duynstee uit Nijmegen de feestrede zal houden. NE a een rondreis door Spanje en Frankrijk is het Portugese miracu leuze beeld van Onze Lie ve Vrouw van Fatima in België aangekomen, waar het tot 2 September zal worden uitgesteld. Daarna zal het beeld naar Nedér- •land worden overgebracht. De gemeente Schiplui den zal zijn gedurende de oorlog gevallenen eren met de oprichting van een monument. Onder aus piciën van het comité voor Belgisch Nederl. Luxem burgse samenwerking zal Jan Moedwil (Prof. Geer- sens) op Zaterdag 20 Sep tember a.s. in het Tehuis te Groningen een lezing houden over „herinnerin gen uit de oorlog". ïfc In de trein tussen Rotterdam en Den Haag werd een portefeuille met f3200 ge rold. Ten bate van de Stichting 1940-1945 zal de beroemde schrijver Tho mas Mann op Donderdag 14 Augustus in de aula van het Indisch instituut te Amsterdam een lezing houden ovef Nietzsche. Thomas Mann, die Zondag a.s. in Amsterdam wordt verwacht, zal zijn intrek nemen in het Amstel Ho tel. Hem wacht de Dins dag daarop des middags om 15.30 uur een officiële ontvangst in het interna vond men de jager A. K. die dodelijk getroffen was. K. was 31 jaar en onge huwd. De justitie heeft de zaak in onderzoek. ï(c De tuchtrechter van de voed selvoorziening te Assen heeft de zuivelfabriek ..Al gemeen Belang" te Rui- nerwold een boete opge- tionaal cultureel centrum van het paviljoen in het Vondelpark' ij: Dc ge meenschap van oud-illega le werkers „Nederland' houdt op Vrijdag 15 Aug. a.s. een contactdag te Ven- ray. ïfc Toen Woensdag eH» tiental jagers in de bossen onder de gemeente Liempde op de reeënjacht was, hoorde een hunner geritsel in het struikgewas en hij ioste toen twee schoten daarop. Toen men het struikgewas doorzocht legd van flO.OOQ benevens storting van een waar borgsom groot fl.000 voor de tijd van 1 jaar. De fa briek had melk afgeleverd zonder bon, en een onjuis te opgave verstrekt aan het bedrijfschap voor zui vel. ïfc Met ingang van de eerste September a.s. zal de K.L.M., in samenwer king met een Zweedse luchtvaartmaatschappij 'n dagelijkse rechtstreekse luchtdïenst onderhouden tussen Gothenburg en Am sterdam. Deze nieuwe lijn .geeft Gothenburg via Am sterdam een goede lucht- verbinding met New York en andere luchthavens. ïfc Toen een achtjarige jon gen te Rotterdam van boord wilde gaan van een veerpont struikelde hij, geraakte te water en ver dween in de diepte. Na an derhalf uur dreggen heeft de rivierpolitie het lijkje opgehaald. ïfc De prijs, waarvoor levertraan uit Noorwegen wordt geïm porteerd, is aanmerkelijk gestegen. Dientengevolge moesten ook hogere ver- bruikersprijzen worden vSstgesteld. Deze zijn: 1 liter f2.90. 400 cc fl.35, 300 cc fl.05, 100 cc f0.45. De fles is daarbij niet inbe grepen. ;-c Op 17 Septem ber zal te Arnhem weer een grote Airborne-her- denking worden gehouden. Buiten de individuele pel grims worden 250 perso nen door het herdenkings- coijiité verwacht. Een houten kruis bekroont het uit kalisteen opgetrokken, monu ment, dat in het centrum van de dodenakker staat. Klaagzang Prawda, het officiële orgaan van de Sovjet communistische partij, heeft zich verontrust betoond over de „onbevredigende toestanden in de Sovjet krachtstations", waar het werk in de herfst en winter be dreigd zal worden door de kleine voorraden brandstof. Een andere reden voor ongerustheid zou zijn „het niet afleveren van feserve delen en uitrusting, welke noodza kelijk is voor het goed functionne- ren der stations." Het oogstwerk, aldus de Jzwes- tia (het orgaan der Sovjetregering), is nog niet op bevredigende wijze voltooid. Dure treinen Het is in Engeland op het ogen blik geen eldorado. Dat weet} nie mand beter dan de Engelsman zelf, die grote ogen opzet, als hij iif Ne derland het leven gadeslaat en een vergelijking trekt met de toestan den in zijn eigen land. Zo werd dezer dagen in het Lagerhuis me degedeeld, dat de spoorwegtarieven vanaf 1 October met 55 pet. ver hoogd zullen worden. Een maatre gel. die vooral weer de gewone man zal treffen en het leven in dit toch al zo dure land nog duurder zal maken. Bronzen deuren Volgens de laatste wilsbeschik king van prins Georges van Beie ren, die kanunnik van St. Pieter was. werd een gedeelte van diens nalatenschap bestemd voor het ver vaardigen van een of twee bron zen deuren, die de beide houten deuren aan beide zijden van het portaal van de St. Pieter zullen moeten vervangen. In die deuren zullen voorstellingen worden aan gebracht uit het levèn zowel van moderne heiligen als van die Uit de^middeleeuwen. Nonnetje geeft vlieglessen Onder het bestuur van Pater Hertford is te Tournapulle in de Ver. Staten een luchtvaarschool voor' missionarissen in bedrijf. Op het programma, dat officieel is goedgekeurd door de Amerikaanse autoriteiten, staan o.a. meteorolo gie. navigatie en het vliegen zelf. Alleen reeds een missiegenootschap wist twaalf vliegtuigen voor het onderwijs te verkrijgen. Een grote bijzonderheid is, dat Soeur Marie Aquinas, die het burgerlijk lucht vaartbrevet btdiaalde, in deze school les geeft en de missionarissen tot vliegers opleidt. Dit bewijst, dat de Kerk zich in ieder beschavingssta dium thuisvoelt en nooit schroomt van de uitvindingen op technisch gebied gebruik te maken, wanneer 8lt de uitbreiding van het Rijk Gods op aarde bevordert. Ir. H. Henkes, secretaris van de N.F.O., heeft in Friesland gespro ken over de afzetmogelijkheden'van fruit. In de afgelopen jaren konden zeer goede prijzen voor het fruit worden gemaakt, waardoor echter veel critiek op de kwekers werd geoefend. Thans kan dit prijspeil niet worden gehandhaafd; slechts voor de primeurs zullen de prijzen nog hoog blijven. Gemiddeld werden de laatste ja ren in ons land 150 millioen kg fruit geproduceerd. Men verwacht, dat we dit jaar op een productie van 300 millioen kg appels, peren en pruimen kunnen rekenen. De koop kracht van het publiek is gedaald, maar, toch behoeft niet te worden gevreesd voor overproductie. Hoe kan men /3e afzet bevorderen en de productie over het gehele jaar spreiden? Alles komt aan op een zo rationeel mogelijke opzet van het bedrijf. Mechanisatie in coöperatief verband zal tot betere resultaten leiden. Het stichten van goede bewaarplaatsen voor fruit is yan overwegend be lang. i In Engeland werkt men met koel huizen met gasbewaring en worden appels zelfs in een paraffinehou- dende vloeistof ondergedompeld. Hiervoor moeten door de kwekers offers worden gebracht,want het rijk kan niet alles betalen. Financiële opbrengst Er is berekend, dat bij een bedrag van f 2800 aan gemiddelde'produc tiekosten per ha een opbrengst van 9000 kg gemiddeld verwacht kan worden. Dit betekent een gfemiddel- de kostprijs van 30 et. per kg. De prijs voor de consument zou dan gemiddeld 65 cent per kg moeten worden. De afzetcommissie staat op het PROGRAMMA Zaterdag 9 Augustus HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.15.. Oochtendgmnastiek; 8.00 Nieuws; 1 11.00 De Zonnebloem, radiozieken bezoek; 1J.35 Dansorkest; 1.00 Pro gramma voor de Nederl. Strijd krachten; 3.15 Schubertprogramma; 7.00 Nieuws; 7.20 Septet; 8.30 Lichtbaken; 10.00 Wereldjamboree te Parijs; 10.40 Avondgebed; 11.00 Nieuws; 11.15 Mozartjirogramma; HILVERSUM II: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek; 8.00 Nieuws 8.44 Lichte morgenklanken; 10.00 - Morgenwijding; 10.55 Uitz voor ar beiders in de continubedrijven: 1.00 Nieuws; 1.15 Accordeon-orkest; 2.15 Radio Philh. Orkest; 3.25 Vaude ville-orkest; 4.30 Sextet; 6.00 Nieuws 7.05 Hongaars Strijxkwartet; S.Ol) Nieuws; 8.15 Metropole-orkest; 8.50 Nu het zomer is; 9.30 Tango-rumba- orkest; 10.00 Hoorspel; 10.30 Cabaret 11.00 Nieuws; 11.15 Gram.muziek. standpunt, dat de maximumprijzen moeten verdwijnen, doch daarnaast, dat voor prima kwaliteit moet wor den gezorgd. Er is een standaard vastgesteld, waarin rekening wordt gehouden met drie rubrieken: elite-, standaard- en huishoudfruit. Het elitefruit moet in de Handel worden gebracht in cartonnen of spanen dozen, hetgeen de exportmogelljk- heid zal vergroten. Voor dit elite product is een rijksmerk ontwor pen, zodat het publiek waarborg krijgt voor kwaliteit. Tot nu toe ging zeven procent van onze peren naar Engeland, maar er komt grote concurrentie. Duitsland kan voor onze fruitafzet van veel belang worden, vooral wat betreft de minderwaardige kwaliteiten. Organisten en directeuren vierden lustrum De R.K. Organisten- en Directeu renvereniging heeft Woetisdag in Den Bosch haar 5e en 6e lustrum gevierd. De heer H. Houet, organist te Eindhoven, heeft in de St. Pie terskerk het» gerestaureerde orgel bespeeld, waarna een plechtige H. Mis volgde? Het fraterskoor dér Minderbroeders te Weert zong de wisselende gezangen en verder de Missa voor drie gelijke stemmen a cappella van dr. E. Bruning O.F.M., onder leiding van de componist. Des middags recipieerde de jubi lerende vereniging in hotel „Royal", waarbij Mgr. W. Mutsaerts de jubi lerende vereniging gelukwensen aanbood namens het Episcopaat. In de middagvergadering hield dr. de Bruyn, directeur der afd. Kerk muziek van de leergangen te Til burg, een rede, waarin hij de roe ping belichtte van de kerkzanger en de eigenschappen van een kerk musicus. Amsterdam breidt haven uit Tot laat in de avond heeft de ge meenteraad van Amsterdam langdu rig beraadslaagd over de Vraag .op welke wijze de outillage van de Am sterdamse haven kan worden verbe terd. Besloten werd over te gaan tot het aanleggen van een etablissement voor overslag en opslag van hard- en zaaghout ten Zuiden van de Miner- vahaven. Daarvoor is het nodig een -vaargeul te baggeren. Voorts zullen kademuren met kraanrails e.d. wor den aangelegd. De kosten worden ge raamd op f 6.700.000. Passagierslijsten „Sloterdijk" en „Zuiderkruis" Op onze bureaux liggen de passa gierslijsten van de „Sloterdijk" en de „Zuiderkruis", welke vermoedelijk op 18 Augustus uit Batavia te Rot terdam zullen arriveren, ter inzage. Voorbereiding en vertrek Utrecht, 7 Augustus 1947 (Van onze eigen redacteur) Het Nederlandse Jamboree-con tingent is op weg naar Moisson. In een speciale Rode-Kruistrein, wel ke Donderdagmiddag uit Amster dam vertrok en via Utrecht, den Bosch, Tilburg en Roosendaal haar weg zocht naar Parijs, zijn ruim 600 jongens en hun commandanten i de zo lang druk besproken reis be- i jfbnnen. Want wekenlang reeds is in de kringen van de verkenners- beweging maar één onderwerp aan de orde geweest: de Jamboree. Daar was allereerst, de actie om de beno digde gelden voor de uitzending bijeen te brengen en toen het zover was kwamen de nieuwe spannings volle uren: wie van de troep zou de uitverkorene zijn om de wens van elke verkenner in vervuiling te zien gaan; n.l. een Jamboree mee te maken? Al die honderden geluk kigen van toen stonden nu, bepakt en bezakt en' met glunderende ge zichten onder nonchalant op de haardos geplante hoeden op de per rons, temidden van vele familie leden, die hun vaarwel zegden, ter wijl ietwat teruggetrokken hun troepenmakkers stonden, aanstonds bereid om de zware bagage aan te slepen, maar met in hun ogen die niet te verbergen weemoed, dat zij achter moesten blijven. Wie zal hun dit euvel duiden? Een kamp hier of daar in een der mooiste stréken yan ons land, is elk jaar weer een gebeurtenis, dat is waar, maar een Jamboree, zie je.een JamboreeTraag puffend rijdt de- lange trein voor en dan begint het gekrioel als van mieren, die hun hol zoeken. Vlot en vlug ver loopt alles en binnen de vastgestel de tijd zijn èn verkenner èn bagage veiljg geborgen in de trein, welke bun'"meer dan achttien uur zal her bergen. Snerpend giert de fluit van de perronchef. waarschuwende •stemmen verklinken en als de „pannekoek" omhoog gaat schieten meteen uit alle vensters handen en hoeden vooruit, een laatste groet aan de bekenden, nu het zo begeer de onbekende naderbij gaat komen. Goede reis, jongens en tot Zater dag in Moisson. Een groepje politieke leiders van de Britse zóne in Duitsland brengt een bezoek van- enkele dagen aan Groot-Brittannië. De gasten, waaronder zich leden van: de Christen Democraten, socialisten, liberalen en communisten bevinden, brachten op 5 Augustus een bezoek aan het Britse parlement. 25. Dat zij niet buitengewoon vlot was in haar optreden en daar naast ook niet bijzonder aantrekke lijk van uiterlijk, had ik in Parijs tijdens onze gesprekken al gemerkt. Neen, veel verstand had zij niet, anders was zij zelf wel op de ge dachte gekomen om naar Tours te gaan. Zij zou er zelfs haar vacan- tiedagen hebben kunnen doorbren gen. Op die manier zou het-contact met Binbonnet vrij gemakkelijk ge weest zijn. In dit verband vroeg ik haar, waar zij haar vacantie had doorgebracht. „In Bretagne, Monsieur". „Zo, zo! En in welk gedeelte, Ma demoiselle?" „In de buurt van Brest, Monsieur. In een klein dorpje aan de kust." Ze scheen er geen idee van te hebben, dat ik dat antwoord eige naardig vond. Toch was dat zo. „Was het niet koud in Bretagne in deze tijd van het jaar?" vroeg ik, terwijl ik pro-» beerde mijn woorden zo gewoontjes mogelijk te doen klinken. „Waarom bracht u uw vacantie niet in een warmere tflaats door, of waarom bent u bijvoorbeeld niet naar dat gedeelte van Frankrijk gegaan waar uw ouders wonen, zoals zoveel jon gelui doeii?" „Mijn ouders waren Parijzenaars, Monsieur." Zij maakte het kruiste ken, „Is het al lang geleden, dat u hen hebt verloren, Mademoiselle?" „Ik ben al heel lang wees, Mon- FEUILLETON door DAVIÓ KEITH sieur. Ik heb één broer." „En ziet u uw broer dikwijls?" „Ja zeker, Monsieur. We wonen bij elkaar". „En hij liet u toch naar zo'n ge vaarlijke koude plaats gaan? Ik ben er zeker van dat Monsieur Binbon net dat niet goedgekeurd zou heb- ken." „Maar het was juist Monsieur Binbonnet, die mij gezegd heeft daar heen te gaan, Monsieur!" Ik verborg mijn belangstelling zo goed als ik kon. „Maar hoe kon hij dat nu, u hebt hem toch in geen drie maanden ge zien?" „Maar toen heeft hij mij dat al gezegd. Waar. ik heen moest gaan en- wat ik moest doen". „Wat hebt u dan in Bretagne ge daan?" „Pardon, Monsieur, maar Achille heeft me gezegd, dat ik dat aan nie mand mocht vertellen". „Mijn beste Mademoiselle!- Ik ben er zeker van, dat u daar iets uit voerde in het belang van Pearce Brothers. Monsieur Binbonnet zou zeker willen dat ik dat zou weten". „Dat is waar, Monsieur, maar hij zal het u zelf wel vertellen". „Wanneer?" vroeg ik wreed. - FRAUDE BIJ DE RIJKSPOSTSPAARBANK Geen reden tot ongerustheid voor de inleggers. Op het Hoofdkantoor van de Rijkspostspaarbank te Amsterdam is enige tijd geleden een geraffineerd uitgevoerde fraude ontdekt. De da der, een zekere K. uit Amsterdam, tijdelijk ambtenaar, die enkele maanden geleden reeds was ontsla gen, is gearresteerd en heeft na ver hoor door de Amsterdamse politie een volledige bekentenis afgelegd. Binnenkort zal hij te Amsterdam worden berecht. Het bedrag waarvoor de Rijks postspaarbank is opgelicht is slechts een paar duizend gulden groot. De inleggers behoeven zich( niet onge rust te maken, zij zullen van de gepleegde malversatie geen enkel financieel nadeel ondervinden. De dader heeft met het oude trucje van het verhogen van wer kelijk ingelegde bedragen, werken met gefingeerde namen en het ge bruik van een vals stempel, de fraude gepleegd. Op deze wijze heeft hij zich- op een aantal postkantoren te Amster dam geld doen uitbetalen. De directie Van de Rijkspost spaarbank heeft maatregelen ge troffen dat dit misbruik in-éie toe komst niet zal kunnen worden her haald. Alvorens op de spaarbank boekjes, die na 31 Decpmber 1945 werden aangevraagd, een eerste uit betaling zal worden gedaan, zullen deze boekjes naar het hoofdkan toor teAmsterdam moeten worden opgezonden ter controle. Dat deze oplichting mogelijk is geweest, is voor een niét geriiig deel te wijten aan het feit dat de spaarbank ongeveer een.jaar achter is met haar administratie. Prof. Cornelissen begraven Donderdag werd te Nijmegen be graven het stoffelijk overschot van prof. dr. J. D. M. Cornelissen. In de aula der R.K. Universiteit werd vooraf' een academische rouwzitting gehouden, waarin prof. dr. R. Post een gedachtenisrede uitsprak. In de herbouwde Sint Petrus Canisiuskerk werd een Requiemmis opgedragen door de pastoor A. Hankx S.J„ met assistentie. Wegens de vacantietijd waren de meeste hoogleraren en studenten afwezig. Niettemin was de kerk stampvol. Het curatorium was ver tegenwoordigd door dr. W. Boekel- man' uit Utrecht en dr. J. Hoefna gels uit Nijmegen. Aanwezig waren' o.a. de vroegere hoogleraren prof. dr. Kors O.P. en prof. dr. Sassen, de senaat van het Nijm. Studenten corps, vele oud-leerlingen, de bur gemeester en de oud-burgemeester van Nijmegen en vele burgerlijke autoriteiten. De lange rouwstoet, voorafgegaan door de studenten, dié de omfloerste dispuutvlaggen_en de senaatsvlag met zich droegen, trok langs de universiteitsgebouwen naar het kerkhof. Pastoor Hankx S.J. ver richtte de abso.ute. De oudste zoon van de gestorven hoogleraar dankte namens de familie. Positie Nederlandse passagiersschepen „Aardijk" 6 Aug. van New Yórk naar Antwerpen en Rotterdam; „Al- dabi", Buenos AiresRotterdam, pass. 6 Aug. Fernando Noronha; „Amstelkerk", AmsterdamDuala, 5 Aug. van Dakar; „Duivendijk", AntwerpenNew York. pass. 6 Aug. 8 uur v.m. Scilly; „Kota Inten", 7 Aug. van Batavia te Rotterdam; „Nieuw Holland", 7 Aug. van Am sterdam te Batavia; „Utrecht", Java Rotterdam, pass. 7 Aug. Kaap Fi- nisterre; „Valerius", 5 Aug. van Rot-> terdam te Batavia; „Zuiderkruis", BataviaRotterdam, wordt 11 Aug. 6 uur te Hoek van Holland vet- wacht. Molenaars en graan- handelren willen eerlijke handel In de onlangs gehouden jaarverga dering te Eindhoven werd door de Kath. Bond van Molenaars, Graan-, Meel- "en Kunstmesthandelaren „St. Victor" besloten over te gaan tot de instelling van een Raad van Orde en Discipline. Beoogd wordt hiermede de bestrijding van voor het algemeen belang schadelijke handelspractijken en veiligstelling van het bonafide karakter der aangesloten leden. Bij geconstateerde ontoelaatbare hande lingen kan de Raad aangifte doen bij de C.C.D. of sancties toepassen. De vergadering sprak zich uit voor een. Rijkscontrole op de mengvoeders, zulks ten bate van de afnemers: de boeren, y Pater Gorris S.J. bediend De bekende historicus, pater Dr. G. C. W. Gorris S.J. van het Cani- siuscollege te Nijmegen is voorzien van de H.H. Sacarmenten der Ster venden. Pater Gorris, die zich o.m. de Nuyensprijs toegekend zag, welke om de vijf jaren verleend wordt voor het beste door een Nederlandse ka tholiek geschreven werk op histo risch gebied, heeft in de' laatste maanden bijzonder van zich doen spreken door zijn publicatie van een grote biografie over Joachim George Le Sage ten Broek. Visum voor Frankrijk Het ministerie van buitenlandse zaken vestigt er de aandacht op, dat Nederlandse onderdanen, die zich voor langer dan drie achter eenvolgende maanden naar Frank rijk wensen té*begeven, zich tevoren bij een Frans consulaat in het bui tenland van een Frans visum be horen te voorzien. Alleen indien men zich voor kortere tijd naar Frankrijk wenst te begeven, be hoeft men geen visum. Zij mogèh in die kortere tijd geen betaalde arbeid verrichten. Eerste lading Indische producten op komst Het m.s. Tarakan, dat te Cheribon de eerste lading van 1100 ton Indi sche producten aan boord heeft ge nomen, zal op 3 September via" Djeddah naar Amsterdam vertrek ken. Het schip zal eerst in Birma pelgrims aan boord nemen en die naai1 Djeddah vervoeren. LIET Evangelie weet altijd fijn te tekenen. We zien'de men sen en dingen voor ons. Ze le ven.' Ze hebben kleur en warm te, ze bewegen! Herinnert U zich nog dat Evangelie van vorige Zondag? Het ging over de Phari' zeër en de tollenaar. De ene U weet wel, welke die zo met zichzelf was ingenomen en voor zichzelf in aanbidding lag. Voor de anderen had -hij niets dan verachting. Hij had misschien een flinke Joden-neus, maar in ieder geval trok hij die met de bekende beweging van minach ting op voor anderen. U kent dergelijk soort typen wel uit uw omgeving. Ze lopen overal rond, de hoogïnoedige zelf aanbidders. Niets deugt, alles is minderwaar dig. Alleen zij zitten op een hoge toren, iongenaakbaarVoor de rest hebben zij niets dan een hooghartige verafschuwing. Maar wat zijn zij? Pharizeërs. Een afschuw voor God en de mensen. MARCUS „Ah. MonsieurZe begon ge lukkig niet opnieuw te huilen. „Was het geen jodium, Made moiselle?" „Pardon,» Monsieur, U moet mij daar niet- meer 'om vragen". Het is moeilijk om een -goed hu meur te bewaren met mensen als Mademoiselle Denise. Eerst een he leboel vertellen en dan weigeren om een verhaal af te maken! Wat kon Binbonnet haar in Bretagne hebben laten doen in verband met jodium? „Vertel het me, als u er zin in heeft, Mademoiselle". Ik trachtte haar op verschillende manieren te overreden. Het was al les tevergeefs. ,.U moet het me'niet meer vragen.'Het zijn zaken. En za ken zijn privé." Ik praatte nog wat over haar zelf en haar werkkring, waarover zij tot in de kleinste détails uitweidde. Ik stelde er niet het minste belang in. Ik had nauwelijks bemerkt, dat we Orleans al gepasseerd waren, zo had ik mijn best gedaan om Made moiselle Denise aan het praten te krijgen. „Hij neemt de weg naar Tours, Monsieur", riep de chauffeur mij toe. „Verlies hem in Gods naam niet uit het oog. We moeten hem blij ven volgen." „Ik zal mijn best doen, Monsieur" We kwamen nu in een gedeelte, waar voor mij heel wat herinnerin gen aan verbonden waren. Hier hadden mijn vrouw en ik uitstapjes gemaakt en de prachtige kastelen langs de Loire hadden wij samen bewonderd. We passeerden Blois. Na Blois kwam Aboise, waar ik een herbergje herkende, waar mijn vrouw en ik meer dan 10 jaar ge leden hadden gelogeerd. Honderden beelden uit het verleden kwamen in mijn geest boven. Ik kan niet ont kennen dat ik enige bitterheid ge voelde. Toch deed het mij goed al deze dingen weer eens te zien. Ondanks de kramp in mijn spie ren en te weinig aantrekkelijke conversatie van mijn gezelschap, ge noot ik werkelijk van de rit. Ze praatte maar door over meisjes van haar kantoor, het vreselijke moei lijke wérk en de magerheid van haar salaris. „Wat hebt u toch in Bretagne ge daan, Mademoiselle? Vertel het me" „Neen, Monsieur". Het herinnerde mij aan de manier, waarop ik Monsieur Gérard aan het praten had proberen te krijgen. Het enige verschil was dat ik nu het antwoord van te voren niet wist. Plotseling toen ik vol aandacht naar een bijzonder fraai gedeelte van het landschap keek en slechts weinig aandacht schonk aan wat zij aan het vertellen was, ving ik enke le woorden op. „Ik zal u iets over Monsieur Binbonnet vertellen, Mon sieur." Ik draaide mij vlug om. „Ja? Over wat u in Bretagne hebt uitgevoerd, bedoelt u?" „Oh, neen, Monsieur. Daarover niet. Maar over Achille zelf. Hij voelt zich zeer ongelukkig. Hij wordtHij is vroeger het slacht offer van een chanteur gewqest, Monsieur." „Oh.?" Mijn stem klonk erg koel. „Maar dat is jaren geleden, toen hij nauwelijk meer dan een jongen was." „Ahum!" Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3