Nederlanders zijn kundige, harde werkers en gaan de moeilijkheden niet uit de weg Chinese mannen, vrouwen en kinderen levend verbrand of gevild CAART J TWEE TRAMS BIJ EDAM OP ELKAAR INGEREDEN Comité Handhaving Rijkseenheid protesteert bij Veiligheidsraad Gesneuveld in Indonesië iZONDEN? kans 1947 IG ALKMAAR Voor Alkmaar en omgeving De motieven van de Wereldbank Nimmer bleef Nederland in gebreke zijn schulden te voldoen Minister Lieftinck is verheugd Prinses Hermine overleden De W.F.A. heeft 20.000 pond schuld Sjahrir te New York aangekomen Bon voor fietsband aangewezen En Sjarifoeddin wil nog met hen samenwerken T Beestachtige terreur lÈÊS£*&«êÊ> i M- 1 wSm v; L I i MÊm Hevige gevechten op Madoera? Conducteur werd op slag gedood en meisje zwaar gewond Kroonjuwelen van Siat gevonden Australische boycot Maandag opgeheven Voedselpakketten voor Hongarije T" de werkzaamheden deze in April 1945 id. waren echter gering, .v. kwam alleen een it stand op 3681/» en vrije markt niets ge- hoek van Koninklijke de totale dagomzet n 25 stuks. Trouwens tg bleven de omzetten oligatiën als aandelen den de 1 millioen gul- n Amerikaanse shares tuks werden omgezet. l in 'Indië blijft onze- )r uiteraard voor de n de nodige gereser- acht wordt genomen, voor rubbers, tabak fondsen was iets beter en Verenigde Majang- op van 561/» tot 60</a ht, dat de vijf eigen ■n intact en zelfs in ingetroffen, terwijl een koffie en rubber nog Olie liepen na een m 408 op tot 409'/-, om markt te verlaten. De de industriefondsen la- et name AKU, terwijl Ford 13 procent om- Op de scheepvaart- 1 de vorige noteringen a aid blijven, ndse staatsfondsen yer- tisch geen verandering, ngen waren iets luier, kaanse markt viel, on lauwe stemming van en min of meer ver- nz te bespeuren, met ngstelling. Prolongatie aatste trekking op 'JSTUS A.S. inzending: VUG. 1947 an 17 Maart 1947 754 en van A. No. J.797 1UIZEND ANDERE i 15.000 GULDEN lotkaarten, onver- erie, kunnen voor trekking worden sn franco verkrijg- Heemstede inschrijvingsbewjjzcn bewijzen hebben afge- n, worden hiertoe voor gelegenheidgesteld te raat) op Woensdag 13 tg van stamkaart. hen, die na 1 Januari leptember 1?46 bonnen zangen en deze thans G ALKMAAR Schoenen is dë uitrei-- stamkaartnummer 9 in 15 Augustus a.s. UIT- iet voor die week aan- van vórge publicatie) e overeenkomstige da- i met 29 Augustus a.s. 18 tot en met 22 Aug. inge sprieten en enor- maar aan Fikkie wie Fikkie is", ant- ver op mijn staart, je getrapt". Toen het eds in het bos. Er zat acht door te brengen, tronk en viel al spoe- als een slang aan een HoorcredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum 2 50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11299 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200 HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank „De Nederlanders zijn kundige en harde werkers; zij hebben de eigenschap dat zij voor moeilijkheden niet uit de weg gaan en hebben buitengewone volharding gedemonstreerd bij het herstel van de oorlogsgevolgen. De regering van het land berust op soliede grondbeginselen en heeft blijk gegeven van standvastig heid en wijs beleid. Nederland is nimmer in gebreke gebleven inzake de voldoening van de binnenlandse en de buiten landse schuld en heeft zelfs na de eerste wereldoorlog enige buitenlandse leningen voor de vervaldag afgelost. De fraaiheid van Nederlands schuldenregister, alsmede de lange traditie als belangrijk crediteurenland maken Nederland toF'n goed debiteur" noeg is, om de noodzaak der des betreffende maatregelen te erken nen en voldoende bereid is .tot het brengen van offers om de regering op haar weg te volgen en dat dit ook het buitenland iets te zeggen had. Dit laatste is thans op verblij dende wijze gebleken. Landgenoten: Wij aanvaarden de ons door het buitenland geboden hulp met dankbaarheid. Zij legt ons echter de verplichting op onze soli diteit ook nu te bewijzen. En zij moge ons allen een nieuwe aan sporing zijn, om zo snel mogelijk onze financieel-economische vrijheid te herwinnen door eerlijke arbeid en goede samenwerking." Met deze woorden, opgesteld door deskundige vertegenwoordigers van 12 landen, heeft de Wereld bank haar credietverlening aan Nederland gemotiveerd. Minister Lieftinck heeft gisteren avond voor de radio zijn verheuge nis uitgesproken over het door de Internationale Bank voor herstel en ontwikkeling verleende crediet van 195 millioen dollar, strekkende tot dekking van een groot deel van het tekort op onze betalingbalans voor 1947 en begin 1948. De minis ter vestigde op twee punten de aandacht. Ie. Dat dit crediet uitdrukkelijk is bestemd voor de aankoop van buitenlandse goederen van een productief karakter en 2e dat de verkoop van buitenlandse effecten 'n onveranderlijk bestanddeel moet blijven uitmaken van het Nederland se deviezenbeleid. Met grote vol doening kan ik vermelden, dat de beslissing om aan Nederland deze lening toe te staan met algemene stemmen genomen werd en dat daaraan een motivering werd ver bonden, die overduidelijk bewijst, dat het volste vertrouwen wordt gesteld in Nederlands credietwaar- digheid, niet alleen op grond van zijn vroegere reputatie, maar ook wegens de inspanning, die volk en regering zich thans getroosten, om aan de moeilijkheden, waarin het land geraakt is, moedig het hoofd te bieden. De laatste maanden, aldus de mi nister, heb ik nog al eens të horen gekregen, dat Nederland bij buiten landse credietgevers uit de pas ge raakt was, wegens het gevoerde re geringsbeleid in dè zaken, de sa menhang van het koninkrijk be treffende. maar vooral ook wegens de beperkingen en offers, die aan ons volk werden opgelegd en naar de mening van de regering moesten worden opgelegd om de grondslagen te verschaffen voor de gezondmaking van onze nationale economie en financiën. Mijn repliek daarop was, dat de overgrote meer derheid van ons volk verstandig ge- De weduwe van ex-keizer Wilhelm Prinses Hermine. de weduwe van wijlen keizer Wilhelm, is Donder dagmiddag te Frankfort aan de Oder plotseling overleden in de leeftijd van 59 jaren. Prinses Hermine was in 1922 met ex-keizer Wilhelm in het huwelijk getreden* Zij verbleef met hem in ballingschap op huize Doorn tot aan zijn dood in 1941. Voordien was zij gehuwd geweest met prins von Schoenaich Carolat. Tijdens de oorlogsjaren verbleef zij op het landgoed van haar eerste echtge noot, doch zij vluchtte naar het Harzgebergte bij de nadering van de Sovjetrussische troepen. In No vember j.l. trof men haar aan in een klein huisje bij een Oekrain* gezin te Frankfort aan de Oder in de Sovjetrussische zone. Zij bleef daar wonen met haar 18 maanden oude kleinzoon, prins Franz Joseph onder Sovjetrussische bewaking. Zij had vrijheid van beweging ver kregen in een bepaald gebied, doch kreeg geen toestemming om zich naar hét huis van de ïfohenzollerns te Berlijn te begeven. Volgens verslagen van de Engelse bladen over een persconferentie Donderdag op het bureau van de World Friendship Association te Londen door crediteuren van de W.F.A. gehouden, is de organisatie op het ogenbliik ongeveer twintig duizend pond sterling schuldig aan ongeveer zeventig zakelijke credi teuren. De crediteuren zijn overeen gekomen niet op betaling aan te dringen en de W.F.A. voorlopig haar werkzaamheden te laten voortzetten, eventueel onder' advies van hun kant. De kinderen, die gelden heb ben ingebracht, kunnen, vólgens de toestand van het ogen.blik, dit geld niet terug krijgen, aldus werd mede gedeeld, en wanneer er geen gun stige wending optreedt, zullen zij dit geld als verloren moeten be schouwen. De „Henri Barnard" vlot Het Amerikaanse stoomschip „Henri Barnard', dat nabij Vlissin- gen was gestrand, is Vrijdagmid dag met behulp van zes sleepboten vlot gekomen. BATAVIA, 9 Aug. (Reuter) Sjahrir is heden per vliegtuig in New York aangekomen, teneinde de Indonesische zaak voor de Veilig heidsraad te bepleiten. Hij werd door een grote groep Indonesiërs en vertegenwoordigers van de regering van India en van de Arabische Liga verwelkomd. N.ar Aneta nog nader bericht is Sjahrir bij zijn aankomst te New York eveneens verwelkomd door een vertegenwoordiger van het Ame rikaanse ministerie van buitenland se zaken en vertegenwoordigers van de U.N.O. Op een vraag of hij de overeenkomst van Linggadjati als een basis beschouwde om het Ned.- Indónesische conflict op te lossen, antwoordde Sjahrir: „De Nederlan ders vonden deze overeenkomst blijkbaar onbevredigend, want zij schonden deze bij het uitbreken van de vijandelijkheden. Wij hebben de overeenkomst ondertekend, omdat wij dachten dat zij resultaat zou opleveren". Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat van 10 Augustus tot en met 30 September a.s. op de bon C 26 van het bewijs van inschrij ving voor fietsbanden Bi 606 voor vervanging van fietsbanden een toerbuitenband wordt beschikbaar gesteld. Deze band kan rechtstreeks op bon C 26 worden gekocht. Men be hoeft deze bon dus njet bij de dis- tributiedienst in te wisselen tegen een bandenbon. KABINETSWIJZIGING IN ENGELAND? In politieke kringen te Londen acht men het waarschijnlijk, dat er binnenkort wijzigingen in het Britse kabinet zullen worden aangebracht om de strijd voor de economische stabiliteit beter te kunnen voeren. Het komt er slechts op aan een ge schikte persoon te vinden, die met de leiding bij het economisch her stel kan worden belast. In dit ver band gorden de namen van Bevin en Sir Stafford Cripps, minister van handel, genoemd. KNIP keurt beleid van Djogja goed Naar Radio Batavia meedeelt, werd in de vergadering, van het Werkcomité van het KNIP het be leid van de huidige regering over héb. algemeen goedgekeurd. Speci aal gold dit de buitenwerking stel ling van het bepaalde in de over eenkomst van Linggadjati. Daarom zullen zelfstandige betrekkingen met het buitenland worden aan geknoopt. Alle partijen zegden de regering steun. De keramische industrie in Limburg is een belangrijke bron van inkomsten voor deze provincie, mede door het feit, dat het mate riaal voor deze industrie in grote hoeveelheden in Limburg zelf wordt aangetroffen (d.i. nl. de pottenbakkersklei). Een kijkje in een Limburgse pottenbakkerij. Het draaien van vazen en potten. "E BOEMIAJOE (halverwege Tegal-Tjilatjap) zijn volgens ont vangen rapporten moorden gepleegd op Chinese burgers. Op de dag, dat de Nederlandse troepen Boemiajoe naderden, begonnen gewapende benden een terreur tegen de bevolking in de stad. Mannen, vrouwen en kinderen werden verzameld in enkele Chinese huizen, die vervolgens in brand werden gestoken. Wie trachtte te vluchten, werd de vuurzee in gejaagd of neer geslagen. Onder de terroristen bevonden zich lieden met onderscheidingste kens van de „Masjoemi". De „werkzaamheden" werden als volgt verdeeld: een ploeg stichtte brand, een tweede stal alles wat draag baar was en de derde vermoordde de vluchtende Chinezen. Daarbij werd een klein kind tegen de grond geslagen en vertrapt. On der de terroristen werden verschil lende notoire misdadigers gesig naleerd. die na de Japanse capitu latie ook verscheidene Nederlandse families hebben vermoord. p-1r T i ij V- f lil Op het traject WarmondLeiden had een aantal koeien de rails als wandelpad uitgekozen. Ondanks signalen bleven zij onge stoord doorsukkelen op dit ongewone pad. De bestuurder moest zijn trein verlaten en de Roeien aan de kant brengen, voordat hij weer verder kon rijden. Te Malang werden 21 Chinezen door extremisten in het slacht huis levend verbrand. Ook staat vast, dat enkele Chinezen door extremisten levend werden ge vild. Uit aangetroffen archiefstukken blijkt, dat in verband met de moor den te Tangerang, dus in 1946, door het Chinese veiligheidscorps aldaar destijds aan minister-presi dent Sjahrir ëen uiterst gedetail leerde opgave is verstrekt van ver moorde Chinezen, alsmede van die genen, door wie zij zijn vermoord, de laatste met naam ep toenaam vermeld. Uit deze archiefstukken blijkt echter evenzeer, dat hieraan door de republikeinse autoriteiten niet de minste aandacht is besteed. Hetzelfde lot ondergingen ook de brieven van de Chinese consul-ge neraal, gericht tot Sjahrir, waar in melding werd gemaakt van mis handelingen en vexaties van Chi nezen op verschillende met name genoemde plaatsen in republikeins territoir. Sjarifoeddin vraagt bescherming. Sjarifoeddin heeft gisterenavond voor de radio een beroep gedaan op de Indonesische patriotten om nauw samen te werken met de Chinese bevolking en om hun be zittingen en levehs te beschermen. Hij verklaarde te weten, dat er lieden zijn, die de Indonesiërs te gen de Chinezen ophitsen, maar hij verzocht zijn eigen volk „niet in de Nederlandse val te lopen om de Chinezen van de Indonesische be volking te scheiden." Hulp uit Nederland De stichting „Nederland helpt Indië" heeft een bedrag van hon derdduizend gulden beschikbaar gesteld, teneinde tegemoet te ko men in de nood van de Chinese medebroeders in Indonesië. 1200 Chinezen bevrijd Na de bezetting van Pekalóngan op Maandag j.l. zijn de Neder landse troepen zuidwaarts opge rukt en hebben in de nabijheid van een onderneming in de buurt van Pekalóngan 1200 Chinezen be vrijd, die door de republikeinen uit Pekalóngan waren wegge voerd. Volgens Republikeinse leger- berichten over Radio-Djokja zijn hevige gevechten gaande op het eiland Madoera. Neder landse troepen zouden op 6 Augustus, twee dagen na het uitvaardigen van het wapen stilstandsbevel, de stad Pame- kasan hebben bezet. Ook Bang- kalang zou zijn bezet terwijl de bevolking tegenstand bood. Eer der op de dag heeft de Repu blikeinse militaire woordvoer der de Nederlanders wederom van twee bestandsschendingen beschuldigd: Nederlandse troe pen hadden Pingit, ten Zuidwes ten van Ambarawa aangeval» len en in de omgeving Krang- gan en Kobloko bezet. Neder landse troepen waren boven dien opgerukt in het gebied van Malang, doch hierbij door de Republikeinen teruggeslagen. Aneta's speciale correspondent op Madoera bericht, dat zijn eerste in druk is, dat grote verwaarlozing heerst op het eiland. In de kam pongs werden verschillende lijken aangetroffen van uitgehongerde Ma- doerezen. In enkele huizen woon den nog enige door honger uitge putte en meestal zieke bewoners. De kuststrook bij Kamal lag be zaaid- met boobytraps en landmij nen, die de Nederlandse opmars zeer vertraagden. Vele pantsergra naten zijn afkomstig van de werk plaatsen der Kon. Marine te Batoe- porong. Zij zijn allen van vooroor logs fabrikaat. REMMEN BLEKEN NIET TE WERKEN Twee trams van de Noord-Zuid- Hollandse Tramweg Mij. zijn Vrij dagavond te Edam op elkander gereden. De Amsterdamse conduc teur Klanderman werd hierbij op slag gedood. Van een 12-jarig meisje uit Volendam, A. Veer man, dat terugkeerde van een va- cantie^eisje naar Amsterdam, werden beide voeten verbrijzeld. Verscheidene passagiers liepen merendeels door glasscherven lichte verwondingen op. Het ongeluk is mogelijk te wijten aan het niet werken der remmen van een der wagens. Om t*al$ zeven Vrijdagavond zouden de trams el kander op de Monnikendammer Jaagweg passeren. Het was de tram die om 18.15 uit Volëndam was vertrokken en de tram, die om 18 uur uit Amsterdam was gestart. De tram uit Volendam had op de Mon nikendammer Jaagweg öp de wis selplaats moeten wachten om de uit de rienting Amsterdam komen de wagen te laten passeren. Het licht stond dan ook op rood. Vol gens verklaringen van de bestuur der, die met een snelheid van on geveer 10 km reed, bemerkte hij plotseling, dat zijn remmen niet werkten en was hij niet bij machte ziin wagen op het wisselspoor ft tot stilstand te brengen, zodat hij machteloos moest toezien hoe zijn wagen het enkelspoor opreed, waarop van de andere zijde de tram uit Amsterdam met vrij grote «nel heid naderde. Beide trams sloegen met grote kracht tegen elkander. De bestuurder van de tram uit Amsterdam had nog de tegehwoor- digheid van geest van de wagen te springen, doch de conducteur Klan- De kroonjuwelen van het Sulta naat Siat. die door de Nederlandse troepen in de mijnen van Boekit Asem zijn gevonden, hebben een waarde van verscheidene raillioenen guldens. Het document, waarin stond, dat de directieleden van de mijn de juwelen in de vloer moes tén opbergen, werd bij de schacht gevonden. Het document was gete kend door majoor H. A.'Tharif, wnd. commandant van de „Garoeda"- aivisie van Lahat. CANBERRA, 9 Aug. (Reuter) De boycot van de Australische vakverenigingen op de Neder - landsc schepen zal Maandag op geheven worden volgens een be sluit, dat gisteren door het dage lijks bestuur van de bond in Mel bourne is genomen. Dit besluit volgde op de waar- I schuwing van Chifley, toen hij tij- dens de conferentie met de leiders der vakverenigingen wees op de rampspoedige gevolgen, welke een onderbreking in de vaart van Ned. schepen op de Holland-Australië Lijn zou hebben. Chifley zeide, dat onderbreking in de vaart van Nederlandse sche pen op deze lijn de'export van wol, welke in September zeer omvang- iijk begint te worden, ernstig zou benadelen. De vakverenigingen wei gerden de boycot op Nederlandse schepen naar Indonesië op te heffen. Chifley zou de Indonesische kwes tie niet besproken hebben en zich alleen met de Australische handel met Europa ingelaten hebben. Daar entegen verwacht men te Canberra, dat de havenarbeiders hun boycot zullen voortzetten, ongeacht .de be slissing van de vakverenigingsraad. derman, die eveneens op het voor- balcon stond, zag daartoe geen kans meer. De aanhangwagen van de tram schoof op de motorwagen, waardoor het achterbalcon geheel werd vernield. Het Volendammer meisje Veerman, dat op dit balcon stond, werd hierbij deerlijk aan bei. de voeten verminkt. De bestuurder van de andere tram bleef onge deerd. Een der vrouwelijke passa giers is van het ongeval zo ge schrokken. dat zij in het ziekenhuis te Hoorn is opgenomen. Bij onderzoek is geleken, dat de remmen van de tram uit Volendam inri»-daad in achterwaartse stand stonden. De verongelukte conduc teur laat een vrouw en twee klei- ne kinderen na. Aanval op Asuncion ingezet' Naar het radiostation der Para- guese opstandelingen meldt, hebben de opstandelingen op 5 punten in de Noordelijke. Oostelijke en Zui delijke sector de aanval op de hoofdstad Asuncion ingezet. Vliegtuig in Flushing baai gestort Een Amerikaans lijnvliegtuig met vijf passagiers aan boord is in de Flushing Baai gestort''toen het op het New Yorkse vliegveld Laguar- dia trachtte te landen. Twee passagiers zijn gered, doch de drie overigen zijn waarschijnlijk omgekomen. HET VERZOEK van onze medewerker „Marcus" om verzending van voedselpak ketten naar hongerend Hon garije mogelijk te maken, heeft reeds weerklank ge vonden. Wij ontvingen reeds enige pakketten met duur zaam voedsel. Daarnaast mochten wjj ook reeds enkele financiële bij dragen ontvangen. Namens betrokkenen zeg gen wü daarvoor hartelijk dank. Wij hopen ten zeerste, dat het goede voorbeeld van en kelen, door velen zal worden gevolgd. De geldelijke bij dragen zullen wij geregeld verantwoorden. Aan al onze bureaux wor den gelden en pakketten gaarne in ontvangst genomen. Ingekomen gelden S. 2.50; Hoorn v. E. 1.00; N.N. 25.00; Jaap 1.50; uit de spaarpot van J. E„ R. L. J. 6.00. Wie volgt? V. Lange wachttijden ponten Hembrug De K.N.A.C. meldt, dat, volgens bericht van de Rijkswaterstaat, de service, welke de veerdienst per stoompont bij de Hembrug aan het wegverkeer biedt, met de aanwe zige ponten en het beschikbare per soneel niet opgevoerd kan worden- Het is misschien mogelijk bij vol doende personeel binnen enkele maanden gedurende de spitsuren de enige reservepont te doen inleggen. Het Nationaal Comité Handha ving Rjjkseenheid heeft gisteren het volgend* telegram aan de Vei ligheidsraad doen toekomen; Het Nationaal Comité tot Handha ving van de Rijkseenheid, prote steert met kracht tegen de houding van de Veiligheidsraad inzake de Indonesische kwestie. Het Comité wenst tegenover de Raad en tegenover de ganse wereld uit te spreken dat de beslissing van die Raad duidelijk niet -beheerst wordt door de belangen en het wel zijn van tientallen millioenen onzer medeburgers in Indonesië, die onder de incompetente en machteloze schijnregering van de z.g. republiek zijn overgeleverd aan terreur, wan orde. chaos en honger. Het zeer democratische Neder landse volk, dat zich in zijn gestie ten aanzien van Indonesië al vele tientallen jasen lang uitsluitend laht leiden door het belang der volkeren aldaar, constateert met verontwaar diging dat de Veiligheidsraad, in strijd met zijn statutair doel en met de ware beginselen der democratie, zich in deze zuiver interne aangele genheid van het koninkrijk der Ne derlanden tot dusver laat leiden door politieke motieven, geïnspireerd door een kleine groep, terwijl het de eis van menselijkheid en het ideaal van de vier vrijheden van wijlen president Roosevelt volkomen uit het oog heeft verloren. Met name protesteert het Comité tegen de houding van de afgevaar digde van Australië, dat de houding van Nederland in de oorlog geheel Hongersnood in Voor-lndië Van de zijde van het Veor-Indi- sche departement van voedselvoor ziening wordt meegedeeld, dat de bevolking van Madras, Bihar en West-Bengalen zien op de rand van de hongersnood bevindt. Broodprijs in Frankrijk verdubbeld Het brood zal in Frankrijk met ingang van Zondag ruim tweemaal zo duur worden, voor Parijs komt de prijs van 11'/; franc op 24 francs per kg., voor het platteland op 27 francs en voor de provinciesteden op 28 francs. Dit nieuws heeft voor al bezorgdheid gewekt onder het armere volksdeel. De regering maakt tot haar leedwezen bekend, dat in de af gelopen week de navolgende ver liezen ziin gerapporteerd: Koninklijke Marine: Mar. 3de kl. J.' A. Jansen, afkom stig uit Arnhem. Gesneuveld op 30 Juli 1947. Mar. 1ste kl. Th. J. Giesen, af komstig uit Gaanderen. Gesneuveld op 1 Augustus 1947. Korp. Mar. J. G. A. Nols, afkom stig uit Kerkrade. Gesneuveld op 1 Augustus 1947. Mar. 3de kl. A. ten Hove, afkom stig-uit Raalte (Overijsel). Gesneu veld op 31 Juli. Mar. 1ste kl. L. van Rixtel, af komstig uit Den Bosch. Gesneuveld op 3 Augustus 1947. Koninklijke Nederl. Landmacht: Soldaat G. van Rossum, afkomstig uit Vleuten. Gesneuveld op 28 Juli 1947 nabii Tambak Beras. Sold. Th. J. W. Hendriks, afkom stig uit Schiedam. Gesneuveld te Palembang op 29 Juli 1947. Sold. C. Verwey, afkomstig uit Gouda. Gesneuveld op 29 Juli 1947 te Semarang. Sold. D- Harmsen, afkomstig uit Hellendoovn. Gesneuveld op 30 Juli aan Lawangfront. Soy. U. Struiving. afkomstig uit Griipskerk (Gr.). Gesneuveld op 30 Juli 1947 nabij Singosari. Sold. H. Hut, afkomstig uit Zuid broek (Gr.). Gesneuveld op 30 Juli 1947 nabij" Singodari. Sold, ste kl. D. Kamstra, afkom stig uit Ulrum (Gr.). Gesneuveld op 30 Juli nabij Singodari. Sold. A. F. van Hilst, afkomstig uit Waalwijk. Gesneuveld op 31 Juli 1947 te Tjibeber. Sold. 1ste kl. W. R. H. Meeuwsen. afkomstig uit Leeuwarden. Gesneu veld op 31 Juli 1947 te Tjibeber. Sold. M. A. C. van den Wijn- gaardt, afkomstig uit Breda. Ge sneuveld op 31 Juli 1947 te Kapala Datar. Korp. H. van der Ploeg, afkomstig uit Noordwijkerhout. Gesneuveld op 31 Juli 1947 te Kapala Datar. Serg. H. van der Land. afkomstig uit Huizen (L.L Gesneuveld op 1 Augustus 1947 te Cheribon. Sold. G. Vos. afkomstig uit Heer len. Gesneuveld on 2 Augustus 1947 (plaats niet vermeld). Sold. J. van der Laan, afkomstig uit Termunten (Gr.). Gesneuveld op 2 Augustus 1947 te Batavia. Korp. P. Brandt, afkomstig uit Leiden. Gesneuveld op 2 Augustus 1947 te Tjomal. Serg. B. J. Heyink. afkomstig uit Olst. Gesneuveld op 3 Augustus te Batang. Sold. H. Paap. afkomstig uit Haarlem. Gesneuveld op 4 Augustus 1947 bij Semarang. Sold. -J. D. Spierenburg, afkom stig uit Eefde (gem. Gorssel). Ge sneuveld op 4 Augustus 1947 bij Se marang. Korp. G. van der Ploeg, afkom stig uit Oostrum (Fr.). Gesneuveld op 31 Juli 1947 te Tjibeber. vergetend, klaarblijkelijk meer voordeel ziet in het ontstaan van 'n chaos in een naburig land dan in rust en orde aldaar. Het comité moet met leedwezen constateren dat de Veiligheidsraad, op deze wijze handelend, de grond slagen van het handvest dér Ver enigde Volken ondermijnt en daar door grote schade toebrengt aan de hoogste belangen der mensheid. DELEGATIE UIT INDONESIë Naar de Ver. Staten Zondag a.s. zal een delegatie naar de Verenigde Staten van Amerika vertrekken bestaande uit de heren dr. P. J. Koets en vertegenwoordi gers van Oost-Indonesië, West- Borneo, Sumatra's Oostkust en voorts van de Arabische en Chinese bevolkingsgroepen. Voor Oost In donesië wordt de naam genoemd van President Soekawati, voor West Borneo Sultan Hamid II van Pontianak, terwijl voor de Chinese bevolkingsgroep waarschijnlijk de adviseur van dr. van Mook Thio Thiam Thiong en voor de Arabi sche bevolkingsgroep de heer Al- magawa hoofdambtenaar van de R.V.D. te Batavia zullen vertrek ken. Naar het Franse persbureau AFP nader meldt zal President Soekawa ti waarschijnlijk vergezeld worden door Anak Agoeng de Agoeng en Tahiya respectievelijk ministers van binnenlandse zaken en voor lichting van Oost-Indonesië. Vrijdagmorgen heeft een spoed vergadering van het Oost-lndone- sische kabinet plaats gehad. Hierop is besloten, dat ook mr. dr. Soemo- kil, minister van justitie, de reis naar Amerika zal meemaken. Ver der zal waarschijnlijk ook de Radja van Goa als lid in de delegatie naar de Ve.renigde Staten worden opgenomen. Tijdens de afwezigheid van de minister-president Nadja- moeddin, zal de minister van ge zondheid dr. Warou^v het premier schap waarnemen. De reisroute van de delegatie is nog niet vastge steld. Indien de reis naar Amerika via de Pacific zal geschieden, zal de delegatie via Nederland de terug reis maken. - DE STRIJD TEGEN DE COLORADOKEVER Mag niet verslappen De coloradokever, die „vreet aan oogst en deviezen", kan zich zeer snel voortplanten. In ons land treedt slechts één generatie op, maar het is zeer wel denkbaar, dat het insect zich aan ons klimaat zal aanpassen, als het gelegenheid tot vestiging zou kunnen kmjgen. Dan zouden er zich twee generaties kunnen ontwikke len. In warmere streken komen er zelfs drie generaties in één jaar voor. In het Nederlandse klimaat geeft één keverpaar per zomer circa 50.000 nakomelingen. Het spreekt vanzelf, dat de bestrijding van de coloradokever geen ogenblik mag verslappen. Het is vooral van groot belang de thans verschenen jonge kevers te vernietigen. Het nieuwe geslacht kan immers de oorzaak zijn van verspreiding van het gedierte in het volgende voorjaar en daar door van aantasting van het gewas op de velden. De coloradokever vormt nog al tijd een gevaar, zowel voor onze teelt van consumptie- en pootaard- appelen als voor onze export van agrarische producten in het alge meen. Mede dank zij de intensieve bestrijding zijn in Nederland goede resultaten bereikt, maar het gevaar blijft dreigen en eist, behalve de grootste waakzaamheid, actief op treden. De overheid streeft er met alle middelen naar, om de kever uit de Nederlandse landbouw te weren; in het welbegrepen eigen belang van land en bedrijf mag zij de grootste medewerking bij de bestrijding ver wachten. Doodt <(e kever, vernietigt het insect door bespuiting van het gewas op de bekende wijze.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1