Hoe d Vis Record-drukte op de Kaasmarkt FILMS VAN DE WEEK Katholieke Landdag te Schagen PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zaterdag 9 Augustus 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN UIT OUDE TIJDEN K. L. M. Schoolagenda in heel linnen band f 1,25 P.O.A. N.V., Payglop Marktberichten I)e drukte in de stad overtrof gister wei die van alle andere Vrijdagen van dit zomerseizoen. Van alle kanten hoorden wij zeggen: zoveel mensen heb ik nog nooit in Alkmaar gezien. Op de straten die toegang geven tot het Waagplein bewoog jich in de morgenuren gestadig een* traag- schuifelende mensenmassa voort; op het Waagplein stonden de bezoe kers in vele dichte rijen rond het marktterrein, waarop ditmaal de ruimte tussen de kaasstapels iets groter was gehouden Toch zullen er nog honderden geweest zijn. die van het ejgenlijke gebeuren op de kaasmarkt en in de Waag maar weinig gezien zullen hebben. Behalve de vele duizenden va- cantiegangers waren er de circa 1000 deelnemers aan «le Rally te Heemstede, w.o. veel Fransen en Engelsen, die aan de markt een cosmopolitisch tintje gaven. Ook op de Mient en op de Voor- dam stond het publiek in opeen- geperste rijen, in afwachting van de klok van elven, waarop de be roemde Ruitertjes hun tournooispel geven. Op een met balen meel geladen dekschuit in het water van de Voordam bevonden zich op dat mo ment ook vele kljklustigen; deze waren oorzaak, dat de lading meel- zakkeji aan het schuiven ging, met gevolg, dat er behalve enkele zak ken ook een jongen in het water tussen de schuit en de walkant te recht kwam. Door handreiking was hij spoedig op het droge gebracht. Er-was echter een dame o,p de sehuit, die meende, dat ook haar zoontje in het water terecht was gekomen; er werd al direct met een reddinghaak gedregd, doch zonder resultaat; geen wonder, want al spoedig bleek, dat het zoontje, dat tijdig op de walkant gesprongen was. tussen ,het opdringende publiek terecht was gekomen. Men kan zich de blijdschap van de moeder voor stellen. toen zij haar zoontje, dat zij in het water vermoedde, in levende lijve voor zich zag De markt zelf. Wat de markt zelf betreft, er was een aanvoer van 34.000 kg., ver deeld over 12 stapels fabrieks- en 7 stapels boeren-edammer. Jam mer, dat er voor deze recorddag aan bezoekers ook geen record- aanvoer was. De prijs lag nog 1 ct. per kilo hoger dan de vorige week en al spoedig werd or f 1.41 per kilo geboden, tot grote teleurstel ling van de grossiers voor de de tailhandel, die alles weer opgekocht zaggn door de exporteurs. De laag ste "notering van fabriekskaas was f 69.50 per 50 kg. De boeren-edammer noteerde van f 67.50 tot f 69,De kaas van goe- Het Ned. Jeugdorkest naar Praag Wij hadden nog voor zijn vertrek naar Praag, waarheen hij, evenals onze plaatsgenote Rie Schouten, als lid van het Ned. Jeugdorkest van daag is vertrokken, een onderhoud met Jan van der Peet, die ons het een en ander over dit orkest mede deelde. Het orkest werd begin 'Juli opgericht door Hein Jördans en enkele leden van het Concertge bouworkest, als gevolg van een uit nodiging uit Praag om te komen concerteren op het festival van de World-Federation of Democratie Youth. Het is samengesteld uit leer lingen van conservatoria, enkele jonge vakmusici en enige dilettan ten; na strenge selectie kwam men tot een ensemble van 65 musici, die o.l.\r. Hein Jordans ernstig gestu deerd hebben voor het programma, dat omvat de Londense Symphonie no. 104van Haydn, de suite voor strijkorkest van de Tsjechische componist Leos Janaceck, de Roe meense dansen van Bela Bartók en de Kuhnau-variaties van Hendrik Andreessen. Hoewel het orkest speciaal voor deze gelegenheid is samengesteld, bestaan er plannen het te laten "oortbestaan; het zal dan voor de mgdige musici niet alleen een springplank worden om in de grote orkesten een plaatsje te krijgen, dqch ook voor toekomstige dirigen ten, aldus Jan v. d. Peet, zou het een pracht oefenorkest zijn, zoals reeds bleek bij het pröëf dirigeren door de jonge dirigenten als Otto Hamburger, Thys Abas en Jan van der Peet zelf. in de kleine zaal van het Concertgebouw. Edirard van Beinum, die de slot- repetitie Can het orkest meemaakte, was zeer enthousiast over de pres taties van de jeugdige musici, die, zoals hij zei, „verrukt zijn over iedere noot, die ze spelen". De vorige week dreigde deze mu zikale uitzending niet door te gaan, omdat de Amerikaanse bezeftings- autoriteiten bezwaar hadden ge maakt tegen het reizen per spoor van" zo'n groot gezelschap door de Amerikaanse zóne; geen wonder, dat de mededeling, dat de reis nu defi nitief zou doorgaan, door de jonge musici, die zo veel en zo ijverig hadden gerepeteerd, met donderend gejuich werd begroet. Het zijn voor al regeringsinstanties en de directie van het Concertgebouw, die aan dit resultaat hebben meegewerkt. Het gezelschap vertrekt heden middag om 5 uur naar Praag en wordt Zondag 17 Augustus terug verwacht. Armenzorg in de 18e eeuw 9 AUG. Toen wij het raadsver- slag van de gemeenteraad onder de ogen kregen bleek, dat men het ook weer eens over de wezen had gehad. Die wezen kosten zo'n hoop geld hè en onderbrengen bij particulieren zou goedkoper zijn en toen herinnerden wij ons, dat in 1750 ook al om het „goedkope" verpleegden van het armkantoor naar buiten werden gezonden. Üit- besteden noemt men dat. Een 17- tal meisjes, dat naar Hasselt werd gezonden, vonden daar ook de dood. In de jaren 1759 en 1762 gingen er nog eens 37 naar buiten. En de heren bestuurders meenden het toen, evenals nu, wel goed met armen en wezen. Uit een der -vele reglementen op gebied van zorg voor wezen lichten wij het vol gende. Zij moesten voor alles en nog wat eerbied hebben. Vooral voor aanzienlijke lieden. Als straf kende men in die eeuw o.a. hef donk.ere huisje, 't Colhuis, als angstaanjagend. De bullepees, blok aan 't been, roedenlopen en zware kastijding als de pijnver- wekkende. de kwaliteit was spoedig verkocht. Intussen heeft de Alkmaarse Middenstand, althans die in de bin nenstad, weer een beste dag gehad; wij vernamen, om een voorbeeld te noemen, dat ecu vishandel in de buurt van het Waagplein in enkele morgenuren voor f 1000,aan pa ling aan de vreerrftielingen had ver kocht. Ook de andere zaken, win kels en restaurants hadden een drukke morgen. Moge de Midden standers het grote nut van de kaas markt inzien en van het werk dat V.V.V. op zo'n dag verzet en zich daarom opgeven als lid van V.V.V.. indien zij dit nog niet mochten zijn. NIEUWE BONKAARTEN EN SCHOENENBONNEN Maandag wordt begonnen met de uitreiking van de nieuwe bonkaar ten 711 in het uitreiklokaal Ridder straat van 912 en van 2—4 uur; begonnen wordt met hen, wier fa milienaam begint met de letters A, C en B. Schoenenbonnen kunnen worden afgehaald door personen, wier twee de distributiestamkaart eindigt op het cijfer 9 (negen) en die in het bezit zijn vap een inlegvel, waaraan bon 612 zit; stamkaart overleggen. Schoenenbon naar keuze. Kinderen, geboren in Juli of Aug. 1932 of latere jaren, alsmede die geboren zijn in de maanden Aug. of October 1946, komen ook in aan merking voor een schoenenbon, doch niet naar keuze. Voor afhSlen schoenenbonnen (kantoor Oudegracht) zijn Maandag aan de beurt, zij wier familienaam begint met de letters A en B tot Blom. Zelfverzorgers dienen hun bon kaarten uitsluitend af te halen op Zaterdag 23 Aug. van 9—11 uur v.m. Aan a.s. en jonge moeders, die reeds in het bezit zijn van een CM- kaart (speciaal inlegvel) zullen alle bonkaarten van de tot haar gezin behorende personen, alsmede de extra-bonkaart aan een apart loket worden verstrekt. Naar het uitreiklokaal dient te worden meegebracht de distributie- stamkaart. bonkaart 709 en even tueel CM-kaart. DE ZIN VAN LAUDY'S DRAMA Waarom is er in de wereld geen vrede mogelijk, terwijl er toch zo veel millioenen en milHoenen vreed zame en goede mensen over de aarde wonen? Waarom vermogen de staatslieden geen vastheid aan de samenwoning der volken te geven? We hebben de Uno, de Unesco, de vredesverenigingen, de liga's van internationale samenwerking in Europa en de wereld. Waarom kun nen zij in deze chaotische wereld de vrede niet bevrijden uit de ka nonnen en bajonetten? Met dit vraagstuk houdt Alph. Laudy zich bezig in „De Paradijs vloek". Wie het volgt, zoals hij het stelt, begrijpt, waarom tot vandaag toe de ontelbare opgejaagden. de van hun geboortegrond verdreve nen, de angstige volken, de honge renden en lijdenden en de honderd duizenden in concentratiekampen en Golgotha-nachten nog vruchteloos hunkeren naar de onvatbare ge stalte van een toekomstige, geluk kiger wereld. Laudy wijst er op, dat aan het begin der menselijke geschiedenis een vredeland gelegen heeft, maar dat sedert een misgreep van de menselijke wil de wereld heeft ont- koerst. Onuitroeibaar is het verlan gen, om dit vredeland te herstellen, maar het tragische is, dat de rnen- sen hun broeders doodslaan voor het bereiken van een betere wereld. De vreselijkheid van het geheim zit in de falende wil van de mens. Men kan met kanonnen en machinege weren de ijiens doodschieten, maar zo krijgt mén geen gelukkig te be wonen aarde. Om deze te verwezen lijken 'geeft Laudy aan moet men het juiste inzicht in dit pro bleem krijgen, van mens tot mens en van volk tot volk met elkaar spreken, om met een gemeenschap pelijke daadvaardigheid in te wer ken op de wereld-in-wording. TENNIS De Alkmaarse Tennisclub Inside organiseert een groot tennistour- nooi vanaf 14 t.m. 17 Augustus a.s. op de banen van het Gemeentelijk Sportpark. Voor de Alkmaarse ten niswereld belooft dit tournooi qua spelpeil een waar evenement te wor den, want niet alleCn zullen onze Alkmaarse tennissers de ons zo langzamerhand bekend geworden spelers uit de nabije omgeving de Zaanstreek en West-Friesland in' hun veste ontvangen, doch uit alle delen van ons land werd voor dit tournooi ingeschreven. Onder de inschrijvingen lazen wij verscheidene namen met een be kende klank. Het Zuiden zal op dit tournooi vertegenwoordigd zijn en nog wel met een*ranglijstspeler (A. Lathouwers) en enige le klassers (F. Marijnen, T. Welschen). Ook inschrijvingen uit Amsterdam. Hil versum. Zeist. Leeuwarden en Den Haag (E. Tiel,, v. d. Ven, Baron Knobelsdorf e.a.) garanderen ver scheidene goede partijen. Natuurlijk kunnen wij ons tevo ren moeilijk aan bespiegelingen wa gen, maar wij zijn overtuigd, dat genoemde spelers zeer zeker onze verwachtingen niet zullen teleur stellen. Iedere Alkmaarder. jong en oud. die dus van enige goede partijen wil genieten, raden wij aan eens een kijkje te gaan nemen. Entree wordt er niet geheven, doch het bestuur van Inside ver zocht ons de nadruk te willen leg gen op het verzoek, zoveel mogelijk alle luidruchtigheid te vermijden, teneinde de spelers niet te hinderen in hun spel. v. L. BLOEMENDAG HERWONNEN LEVENSKRACHT Vrijdag 15 Augustus, op de dag van het feest van Maria's Hemel vaart gaat Herwonnen Levenskracht weer haar jaarlijkse bloemendag houden. Wie helpt er dje dag mede. Dames kunnen zich opgeven aan het adres Metiusstraat 2. K.A.B.-HOEKJE Vacantie der kinderen Op een der laatste vergaderingen van de K.A.B. kwam ter sprake de vakantie der kinderen. Niet alle kinderen kunnen hier en daar gaan logeren. Zouden die kinderen dan de gehele vacantie bij en om de deur moeten slingeren? Hgt' be stuur wil trachten in de Kermis- week, dat is de week van 23 tot 28 Augustus, met de kinderen van 8 tot 12 jaar van de leden een dagje nqar Bergen te gaan. Het bestuur van de K.A.B. heeft een bedrag beschikbaar gesteld om dat te kunnen gaan doen. Vanzelf sprekend moet er voor elk kind nog een klein bedragje door de ouders worden bijbetaald. Ouders, die hun kind of kinderen mede willen laten gaan, moeten zich daarvoor opge ven op Maandag 11 Augustus van 7 (ot 9 uur en wel voor de St. Lau- rentiusparochie bij Mevr. Leek, Zeglis 37 of bij Mevr. Brugman, Vondelstraat 21 B, voor de Parochie St. Jozef aan het Jeugdhuis Varne- broek, voor de Parochie St. Domi- nicus bij Mevr. Zijlstra Kinheim- straat 37 of bij Mevr. de Munk St. Jozefstraat. Zodra bekend is hoe veel kinderen meegaan, komen er nadere mededelingen. KINDERUITSTAPJE EN BALLONWEDSTRIJD De buurtvereniging „Tuinkwar- tier" is voornemens om op 13 Aug. met een 50-tal kinderen van 3 tot 51 jaar haar jaarlijks uitstapje te maken en wel naar Schoorl. Als bijzondere attractie daaraan ver bonden een ballonwedstrijd. Ieder kind krijgt een ballon, welke zal worden opgelaten. De ballon, w,elke het verst terecht komt, heeft de eerste prijs. De prijsjes zijn ge schonken door het bestuur. Hef be looft een prettige middag te wor den.. APpTHÈKEN De Zondags- én nachtdienst in de apotheken wordt in de komende week waargenomen door de apo theek van dr. Hartong van Ark, Langestraat 1. FAILLISSEMENT De arrondissementsrechtbank te Alkmaar heeft het faillissement uit gesproken over A. C. V., bronnen- boorder te Heiloo. Tot rechter commissaris is benoemd mr. H, IC A. Stoffels; tot curator mr A. W. Hellema Jr. BENOEMING LERAAR R.L.W.S. Bij beschikking van de minister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening van 4 Augustus '47 afdeling Algemeen Beheer, is voor het tijdvak van 1 September 1947 tot 1 September 1948 wederom be noemd tot tijdelijk leraar aan de Rijkslandbouwwintersohool te Alk maar Ir Tj. Groendijk. ZUIVERINGSMAATREGELEN De staking van mej. H„ A. van Zonneveld te Heiloo, geboren 29 Dec. 1917, gewezen ambtenaresse bij de Provinciale Voedeslrommis- saris - voor Noord-Holland, is inge trokken en op grond van de over weging. dat voor ontslag krachtens het Zuiveringsbesluit 1945 niet vol doende aanleiding bestaat, hoewel zij te kort is geschoten in het be trachten van, de .juiste houding in verbapd met dg bezetting, aan mej, H. A. van Zonneveld voornoemd een schriftelijke berisping met openbaarmaking gegeven. Aan mei. G. Dol te Alkmaar is in haar functie van ambtenaresse bii het Bureau van de Provinciale Voedselcommissaris tie Alkmaar, ontslag verleend met ingang van 1 Januari 1948. UITSTAPJE OUDEN VAN DAGEN Na dagen van voorbereiding was de dag aangebroken voor het uit stapje rrjet ouden van dagen van de Omval, 's Morgens om negen uur werd gestart met zes luxe wa gens en nam de reis een aanvang. Gereden werd over Bergen, 't Woud Egmond-Binnen, Castricum enz. naar Haarlem waar koffie met koek werd gepresenteerd. Vandaar naar Hoofddorp, waar in hotel de Landbouw een heerlijke warme maaltijd werd aangeboden. Na een sigaartje te hebben gerookt en wat gekeuvel werd de reis weer voort gezet naar Schiphol. Dat was voor vele oudjes een openbaring. Ogen en oren stonden wijd open om de rondleiding die prima was. goed te volgen. Verschillende vliegtuigen werden bezichtigd. Tegen half ze ven werd de terugreis aanvaard over Amsterdam, Zaandam, Purme- rend door de Beemster en Scher mer. Bij aankomst aan de Omval werden zij opgewacht door de bu ren. Na allen hartekjk bedankt te hebben gingen de oudjes zeer vol daan huistoe. GESLAAGD Onze stadgenoot, de heer L. Riet veld, slaagde te Amsterdam voor het examen Engels M.O. Winkelweek De Contactcommissie vocjr de Middenstand verzoekt dd winke liers, die willen deelnemen aan de in September a.s. te organiseren winkelweek, het daarvoor nóg in hun bezit zijnde aangifte-formulier vóór 15 Augustus volledig ingevuld bij de secretaris dier commissie in te zenden. Aangezien thans, aan de hand van reeds ingekomen inschrijvin gen. kdn worden vastgesteld, dat de dêelname groter zal zijn dan in 1946 het geval was, laat de uitvoe ring van de diverse plannen voor deze actie maar moeilijk een latere inschrijfdalum toe. Actief heren, aanmeldingsplicht vervullen. U be- aanmeldinsplicht vervullen. U be spaart daarmede de commissie veel onnodige arbeid. OVERLEDEN ALKMAAR. De 32 jarige mevr. PolandHuibers, die begin van deze week met ernstige brandwonden in het St. Elisabethziekenhuis werd opgenomen, is vanmorgen aan de gevolgen daarvan overleden. INBRAAK ALKMAAR. In de afgelopen naeht is ingebroken in een perceel in de Roemer Visserstr. Er worden o.a. twee rijwielen vermist. De poli tie stelt een onderzoek in BURGERLIJKE STAND HARENKARSPEL Geboren: Franciskus Hermanus Johannes, zoon van J. P. Broersen en M. M. de Boer; Gerardus Wilhelmus Nico- laas, zoon van G. Dekker en M. M. Volkers'; Martinus Gerardus Jozef, zoon van Th. Pater en G. M. Bruin: Joannes Reinardus Maria, zoon van P. Smit en P. C. Tbeunis; Adrianus, zoon van A. Glas en A. Roozendaal; Joop, zoon van G. Schouten en K. M. Duin; Maria Geertrqida, dochter van A. G. Dekker en P. H. Bakker. Ondertrouwd: Adriaan van-Schel- tinga en Maria Bregitta Hoogeboom; Petrus Cornelis Muileboom en Ge- rarda Donata Roof; Arie Mak en Alida Broersen; Jan Jacob dén Bas en Afra Jannetje Hoogeboom; Durk van der Meulen en Aritje van der Spoel; Johannes Cornelis Mak en Maria Dekker. Gehuwd: Petrus Cornelis Muile boom en Gerarda Donata Roof; Arie Mak en Alida Broersen; Adrigan v. Scheltinga en Maria Bregitta Hoogeboom. Overleden: Leendert. Reuvers, oud 82 jaren, weduwnaar van Engeltje de Vries; Gerbrand Moeijes, oud 67 jaren, gehuwd met Nantje Liefheb ber, wonende te Langedijk. LIMMEN In Amsterdam slaag de voor het examen Engels M.O. onze plaatsgenote Mej JX. C. Mooy. HEILOO H-S.V. Selectiewed strijden A.s. Zondag zullen op het voetbalterrein van de „St. Wil- librordusstichting" selectiewedstrij den voor junioren gehouden wor den. Alle junioren en adspiranten worden om 13.30 uur verwacht bij garage Ruyter Stationsweg. Ten overvloede delen wij mede dat alle voetballers van 12 tot en met 17 jaar in aanmerking komen. Zij, diè nog HSV-loten onder hun berusting hebben moeten deze zo) sp.oedig mogelijk inleveren bij de penningmeester, de heer N. Nooy, Herenweg F 243. BEZOEK NOORD SCHARWOUDE. Vrij dagmiddag bezocht een gezelschap Engelse dames en heren ons dorp en bezichtigden o.a. <!e veiling De Noorde»mark(bond en het koel huis van de heer C'. Keeman. Het gezelschap .werd rondgeleid door enige heren van de VVV. KORPSKOLVERS OUDKARSPEL. Voor de so ciëteit Cnder VrionÖen zullen als korpskolvers aan de nationale Wedstrijden deelnerpen de heren P. Gilden, J. Schrieken en C. Flakman KORPSKOLVERS ZUID SCHARVJOUDE. Voor de sociëteit Op Maat zullen als korpskolvers uitkomen de heren P Molenaar, A. Berkhout en C. Berkhout. WEDEROPBOUW PETTEN ZIJPE Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben hun goedkeuring gehecht aan het inder tijd door de raad dezer gemeente genomen besluit tot aankoop van ongeveer 24 ha land, ten behoeve van de wederopbouw van Petten, voor de som van f 69.073.90. MOND- EN KLAUWZEER GEWEKEN ZIJPE Het enige geval van mond- en klauwzeer, dat zich nog in deze gemeente voordeed, nl.- onder het vee van de veehouder J. A. Louwe onder Schagqrbrug. is geweken, zodat de gemeente Zijpe thans vrij van mond- en klauw zeer is. KINDERUITZENDING ZIJPE De afdeling Zuid-Zijpe van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantie- kolonies, heeft de uitzending van kinderen wederom ter hand geno men. Zij zal in September a.s. niet minder dan 5 kinderen uitzenden en wel naar een der koloniehuizen te Egmond aan Zee. Als \yij zoals gisteravond moeten constateren, dat de vier bioscopen uitverkocht zijn en er dus 'n 2000 filmbezoekers waren en daartegen- over een first-elass dansavond ir, 't Gulden Vlies ternauwernood 'n 200 bezoekers telde, dan mag wel vastgesteld worden, dat de smaak van het publiek nog verre van in gesteld is op de Kunst van de goede soont. En na het zien van de film Aio- ma houden wij ons hart vast voor het komende jaar, waarin de Ame rikaanse film de goede Franse en Engelse films zal gaan verdringen. Deze film Aloma was er een van het minder-goede soort. Wij zullen er, niet veel woorden aan verspil len; het was een film, vol valse ro mantiek. waarin tot inboorlingen van een zuidzee-eiland gemetamor- phoseerde Hollywood-sterren zich in een zwoele atmospheer rondbe- wegen In,een entourage van bloe- mige coulissen, die, vooral als op het eind een bordpapieren vuur spuwende becg zijn gloeiende lava uitstroomt, wat al 'te erg aan de filmstudio herinneren. Een aanbe veling kan' ons voor deze film niet uit de pen vloeien, terwijl wij de leeftijd op minstens 18 jaar zouden willen houden! CINEMA AMERICAIN Dat Deanne Durbin nog altijd een van de meest populaire sterren van het witte doek is, bleek gisteravond weer, toen in Cinema Americain geen plaatsje onbezet was. In deze nieuwe film ..Nice girl?" maakt men een romantisch avontuur van Deanne Durbin mee. Het is een vlot-gespeelde eomedie, zonder veel pretentie, waarin niet alleen De anne Durbinj maar ook de overige speelsters en spelers uitstekend spel te zien geVeii. Vanzelfsprekend kan men ook enige songs van deze populaire zangeres beluisteren. Vooraf uitge breid wereldnieuws en een aardige tekenfilm met Popey <je Sailorman. VICTORIA THEATER brengt deze week de Franse film „Carmen". Spanj.e, het land der onbegrensde romantiek is de plaats waar het gegeven plaats vindt. tjiviane Romance als Carmen speelt als knappe zigeunerin zeer sterlj. Een film, die het avontuur lijke en gevaarlijke zigeunersleven weergeeft, met'de gevaarlijke liefde van Carmen, die voor haar min naars een duivelin blijkt. Kortom een zeer sterke franse speelfilm met goede muziek ..van Bizet, maar gezien de noodlotsge dachte en amoureuze verhoudingen onder streng voorbehoud voor vol wassenen. A. B. T. Het rgéht van de sterkste Alkmaarders, U zult sprongen maken van spanning bij het zien van deze film. Uw hoofd zal zich verschuilen achter een anderman's rug als de drakengedrochten elkaar verslinden en de sissende slangen loeren op schone vróuwen. „Het recht van de sterkste" ver haalt over 2 oervolken die met hun knuisten moeten vechten voor hun leven. Eén volkje is wreed en pro beert zoveel mogelijk eigen mensen uit de weg te ruimen om maar meer voedsel te krijgen. Het andere volk is beschaafd .en strijdt alleen tegen de woeste roofdieren. Een held uit de wrede 'troep komt na aller.lei avonturen terecht bij het vredelievende volkje en zoekt daar een aardig meisje" uit, waarmee hij naar z'n oude kameraden terug trekt. Deze terugreis voert door verschrikkelijke oerwouden vol met groot ongedierte, dat sterk ge noeg is om bomen uit de grond te rukken. Het eind van het liedje is, dat beide volken goede vrienden van elkaar worden en samen 'de akkers gaan bebouwen. Een jmorfilmpje. getiteld: „Tegen wil en dank", be^prgt U buikpijn van het lachen, want het is Charley Chaplin, die ge te zien krijgt. Het geheel vormt een pracht pro gramma waar jong en oud van zul len genieten. Opvoering van „Elkerlyc" door „ons Lekenspel" Zoals wij reeds eerder bericht ten, wordt op Maria Hemel vaart in de mooi gelegen mu- Ziektuin te Schagen de 17e Katholieke Landdag in Hol lands Noorderkwartier gehou den. De dag wordt begonnen met een plechtige Hoogmis in de parochiekerk van Schagen; de Landdag wordt om 2.30 uur geppend door de voorzitter van het Landdagcojnité, de heer S. Bosma uit Oude Niedorp, waar na door alle aanwezigen het Wilhelmus wordt gezongen. Dan. treedt de Katholieke Jeugdbe weging aan, die met zang en voordracht de aandacht van de Landdagbezoekers zal vragen. Dr. Clj. Pacilly, rector van het Sint Janslyceum, zal dan spreken over „Katholieke Levenshouding", waarna volgt de voordracht van een 13e eeuws gedicht van Gabriël. Smit, voorgedragen door de ver kenners. Na de pauze zal het gezelschap Ons Lekenspel" te Bussum oj.v. Anton Sweers het mysteriespel uit de 2e helft van de 15e eeuw „Elcer- lyc" opvoeren, waarin als dramatis personae optreden: De Stem van God. De Dood, Elcerlyc, Gezelschap, Maghe en Neve, Het Goed, Deught, Kennisse, Biechte. Wijsheid. Kracht, Schoonheid, Vijf Zinnen, en Engel. De tekst is bewerkt door de letter kundige Jan Engelman. Wat de in houd van Elcerlyc betreft het vol gende: In de Middeleeuwen, toen de mensen dicht stonden bij hel en hemel en nog dichter bij Gód eh Zijn heiligen, terwijl zij vertrouwd waren met broeder Dood als met hun eigen kinderen, werden de to neelspelen voor het volk steeds ge schreven in een zo begrijpelijk mo gelijke taal en voorstelling. De stukken werden opgevoerd in de kerken en later op de marktplei nen, waarvoor platvormen in el kaar getimmerd, dienst deden als toneelvloeren, terwijl de spelers (vrouwelijke personen kende men niet als speler) zich bedienden van gemakkelijk te volgen woorden en direct tastbare uitbeeldingen. Het vplk hield niet van de zo ingewik kelde verwarringen en karakters, als „wij modernen, maar Vermaakte zich het liefst met dolle kluchten of heel ernstige stukken, die toch het kinderlijke cficht nabij kwamen. Uit die prachtige tijd van „Het Kindje Jezus aan tafel" komt het toneelspel „Elcerlyc". dat in een aantal taferelen de mens voorstelt, zoals wij allen zijn in ons leven: behept met alle mogelijke kwalen, overblijfselen van de erf zonden, bezorgd om veel in ons kleine be staan en hard-werkend. om' toch vooral in een zo kort mogelijke tijd ï'iik te worden. Zonder ons al te dikwijls te verdiepen in het vraag stuk. wat er met ons zal gebeuren, wanneer broeder Dood plotseling op bezoek komt en ons vertelt, dat het nu langzamerhand tijd wordt, om met hem op reis te gaan. En dan ziet „elcerlyc". dan zien wij allen wat wij eigenliik voor dwazen zijn geweest, om alles, maar dan ook alles op te offeren voor het korte leven tussen geboorte en dood en alles, maar dan ook alles te ver waarlozen van data. wat na de grote reis met broeder Dood ons deel zal zijn. Een stuk voor alie tilden. Dat is het mysteriespel „Elcer lyc", uit de tweede helft van de vijf tiende eeuw. De mens, die de Dood ontmoet en dan op zoek gaat, om zijn rekening, winst en Verlies zo te sluiten, dat een aanzienlijke winstpost overblijft. Hij zoekt naar zijn tijdelijke vrienden: geld, bor relvrienden en -vriendinnen, macht, hoogmoed, gierigheid en wat daar nog meer voor kwade kameraden in zijn hart de levensdans sprongen. Maar zij allen laten hem in de steek, omdat zij van daar, waar hij naar toe ggat, niet terug zullen komen. Totdat de goedheid en de deugd tenslotte zijn verdedigers zullen zijn en vooral de deugd in een onvergetelijk pleidooi de mens „elcerlyc" het eeuwig leven be zorgt. Dit stuk uit de Middeleeuwen is een stuk voor alle tijden, zoals ..elcerlyc" de mens is, die dag in dag uit zal geboren worden, tot de wereld heeft ongehouden wereld te Zijn. En zoals in die tiid de mens zijn kwade vrienden telde, dié hem, wanneer het er op aankwam in de steek lieten, zo vinden wij allen, die nu in de tijd van atoom en vei ligheidsraad leven, dezelfde kwade vrienden, die ons tegenhouden van de rechte weg naar het hart van het oneindige toe. Maar in alles zal de deugd blijven zegevier,en, ook wanneer het een pleidooi moet worden, dat de aarde zou vernieti gen. Zolang de méns de waarde uit dit soort toneelstukken weet te puren, zal hij naast zich de witte gestalte van „Die deUget" ontdek ken en dan zal het op de d^g van verantwoording' nog niet tè laat zijn. Wij geloven, dat het Landdagco mité er goed aan deed in plaats van een tweede spreker het Gezel-, schap van Anton Sweers uit te no digen, dit mysteriespel ten tonele te voeren en verwachten mede daardoor 'een grote opkomst. TENNIS-TOURNOOI BERGEN Ook Bergen heeft dit jaar weer zijn tennistournooi op de banen van het tennispark de Molen krocht en wel van 7 t.m. 10 Aug. De eerste partijen zijn reeds ge speeld, waarvan wij hieronder de uitslagen laten volgen. De eerste ronden leverden nog weinig span nende partijen en onze aandacht is dus meer gevestigd op de twee laatste dagen van dit tournooi. Damessingle: mej. M. A. Koel si. m.^vr. Noorderbo* 6—1. 75; mej. Luyckx sl. meVr. Wittenoer 6—3, 61; mej. Luyckx sl. mej. W. Ta- sche 46, 64, 62. Herensingle: F. Dijkstra sl. E. Bunge 75. 7—5; L. Wu sl. J. Mo- bron 6—3, 6—4; J. Walhof sl. L. Wu 63, 61; L. v. Beers sl. J. J. Haas broek 97. 60; G. Leenaers sl. W. v. Kesteren 60, 62; D. Mosk sl. G. Leenaers 63. 62; Ph. v. d. Me.er sl. B. Boerrigter 61, 61. Herendubbel: Mosk-ten Brugge- cate verl. van Haasbroek-Kersse- makers 26. 46; Diesfeldt-Immink vêrl. van Lugten-Schwalbach 08, 0—6. Mixed dubbel: rhej. Gostling-hr. Bunge sl. mej. Krak en hr. Immink 63, 63; mevr. Wu-v. d. Meer sl. mej. Gostling-hr. Bunge 62. 62; hr. en mevr. Kleijweg verl. van mévr. eh B. Boerrigter 4—6, 68; mej. Koel-F. Beek sl. mevr. en B. Boerrigter 62, 75; hr. en mevr. Schwalbach verl. van mevr. Noor- derbos-Haasbroek 46, 68. TENTOONSTELLING TE BERDEN In „Het Huis met de Pilaren" van het Kunstenaarscentrum Ber gen wordt hedenmiddag om 3 uur een tentoonstelling geopend met werk van Kaspar Niehaus. Jaap Mooy, Arend Bos E.vssen, Henk v. d. Idsert, Constant Nieuwenhuys en Noeki Radecker. In de Kunstzaal Ëoendermaker wordt deze" maand een tentoonstel ling gehouden van werken van de Bergense School uit de collectie Boendermaker. MIDDENSTANDS EXAMENS TEN EINDE Moog percentage geslaagden Het was gisteren de laatste dag van de Middenstandsexamens. Er werden te Alkmaar geëxamineerd voor het schriftelijk gedeelte 1415 candidaten, waarvan 1089 of 77 pet. slaagden; voor het mondeling ge deelte werden te Alkmaar 1083 can didaten geëxamineerd, waarvan er 877 of 81 'pet. slaagden. Te Alkmaar slaagde derhalve voor het gehele examen 62 pet. Door het Bureau der examens van de Centrale voor Katholiek Handels onderwijs werden in 19 plaatsen schriftelijk middenstandsexamens af genomen; hierbij werden geëxami neerd 15930 candidaten, waarvan 11012 of 69 pet. slaagden. Van :de R.K. Middenstandshan- delssehool te Alkmaar slaagden voor het schriftelijk gedeelte 93 pet. van de candidaten en voor het monde ling gedeelte 90 pert., zodat het per centage geslaagden voor hét gehele examen bedraagt 83 pet. Vergeleken met de cijfers uit an dere rayon's kan gezegd worden, dat ook In dit opzicht van Alkmaar de victorie begint. MIDDENSTANDSEXAMENS TE ALKMAAR Laatste dag Op de achtste en laatste dag van de te Alkmaar gehouden midden standsexamens behaalden het mid denstandsdiploma: de dames H. W. J. Witte-Eickholt en M. H. J. de Wit en de heren A. I. W. Zonneveld. C. W. Zwart, Ch. M. Klerks, P. C. Wortelboer en H. J. Wiegman, allen te Alkmaar; J. M. Zoon, Akersloot; J, C. Witte, P. J. Willig, Bergen; G. J. Wassenaar, P. L. de Wildt en J. C. IJpelaan, Heiloo; Anna Windel en N. A. Zoontjes, Limmen; G. H. Zonneveld, L. Zonneveld, N. G. de Wit en P. Th. de Wildt, de dames M. v. d. Winkel en A. P. de Wit en de heren J. Zwager, P. de Wit en F. v. Wetèring, D. v. d. Wateren en A. Werkhoven, - IJmuiden; W. Zon neveld, Uitgeest; mej. E. C. Wijker en de heren P. C. Wijker en L. Wijker. Egmond aan Zee; A. J. Wit, Schoorl; W.. ten Wolde, St. Pancras; mej. E. Bos, Langedijk; mevr. O. Z'weep^-de Vries en de heren M. Zijp en J. Weel.. Zuid-Scharwoude; N. L. Mosch, Warmenhuizen;, mej. E. Weel en D. Welner; N. J. Wester, Ob'dam; J. Zwart, De Rijp; J. Wou ters, Jisp; G. J. Wit, West-Graftdijk; J. Witte, Ursem: G. J. de Wit, Den Helder; A. C. Witté, Den Burg (Te xel); L. Witte, De Waal (Texel); P. Zijm, Den Burg en W. Zuidewind, Oudeschild (Texel); voorts mej. C. Ch. Swart te Heiloo. Afgewezen 19. Noodwet Ouderdomsvoorziening De Voorzitter van de Raad van Arbeid te Alkmaar verzoekt opne ming van het volgende: Over enkele dagen zullen de aanvraagformulieren Weer een Uit kering ingevolge de Noodwet Ouderdomsvoorziening beschikbaar Zijn. In verband met het beduidend aantal op deze formulieren voor komende vragen, die niet alle even gemakkelijk te beantwoordeiï zijn, zal de invulling der formulieren, ter wille van een vlot verloop der inschrijving en uitkering, zo wei nig mogelijk aan betrokkenen zelf worden overgelaten. Met bedoelde invulling kunnen de Raden van Arbeid die de aanvragen Op korte termijn moe ten registreren en beoordelen geen bemoeienis hebben. Hiervoor wordt zorggedragen door de inge volge de Noodwet Ouderdomsvoor ziening door Burgemeester en Wet houders van elke gemeente in te stellen Commissie van Onderzoek. Deze Commissies van Onderzoek zulleji de betreffende 65-jarigen en ouderen bijtijds oproepen om in lichtingen te Verstrekken en des kundige hulp te ontvangen bij de invulling der aanvraagformulieren die bij de Commissies verkrijgbaar zullen Zijn. De oproepingen zullen plaats vin den door persoonlijke aanschrijving (kleinere gemeenten) of door pu blicaties in dë plaatselijke pers. Maatregelen worden in iedere gemeente getroffen, dat geen en kele belanghebbende wördt overge slagen. Zij, dié wegens gezondheidsrede nen niet kunnen vei^chijnen zullen vanwege de Commissie van Ohder- zcek worden bezocht. BEDEVAART VAN PRIESTER STUDENTEN NAAR HEILOO Dinsdag 12 Augustus zal wederom de grote bedevaart worden gehou den van priesterstudenten naar Hei loo. De bijzondere intentie: „Bphoud en versterking van het geloofsleven van onze jongens in Indiëzal nog meer dan anders de studenten aan sporen op deze jaarlijkse gebedsdag tegenwoordig te zijn. De aandacht zij er nogmaals op gevestigd, dat 's morgens de trein van 3.44 uit Uitgeest en de trein van 10.10 uit Alkmaar stopt bij de halte Runxputte-Heiloo. Ook des avonds stoppen de treinen uit de diverse richtingen aan dezelfde halte. Priesterstudenten, Dinsdag 12 Aug. allen te Heiloo! K.F.C. FILMKEURING ALKMAAR Alkm. Biosc. Theater „Het recht v. d. Sterkste - 14 jaar. Cinema Americain „Nice Girl?" - 14 jaar. Harmonie „Aloma van de Zuidzee" - 14 jaar. Victoria „Carmen" - Volwassenen. DEN HELDER de Witte „De slang van Sjanghai" - 14, jaar. Tivoli „De Vreemdeling" HOORN Winston theater „Nachten van span ning" - 14 jaar. Victoria „Klokkenluider v. d. Notre Dame - 14 jaar. SCHAGEN Royal „Spionne .in de schaduw" - 14 jaar. ENKHUIZEN Munt „Extra editie" - 18 jaar. „Bar men" - Volwassenen. WIERINGEN de Haan „de Zevende Sluier" - 14 jaar. BREEZAND Apollo „Liefdesserenade" - alle leeftijden. „Topper keert terug" - 14 jaar. PURMEREND Schinkel „Gaslicht" - 18 jaar. BERGEN. De Rustende Jager: „Geef hem de sporen", alle leeft. LUfTJEBROEK. City. „Lentepa rade", alle leeftijden. UITSTAPJE KRIJT OP TIJD EGMOND-BINNEN Woensdag heeft de Vereniging Krijt op Tijd met de bus van Bak een uitstapje gemaakt naar Schiphol, Soestdijk, Hilversum, Oud Valkeveen en Am sterdam. Het was een prettige Hi plezierige dag voor de leden met hun vrouwen, die de dagelijkse zor gen voor een dagje konden verge ten. Na terugkomst in Egmond- Binnen sprak de heer Zendvelt een dankwoord; hopende het volgend jaar wéér zo iets dergelijks te kun nen ondernemen, gingen allen vol daan huiswaarts. Weer export naar Duitsland LANGENDIJK Met ingang v.an heden is het weer mogelijk om groenten naar Duitsland te expor teren. Alleen die groenten mogen worden geëxporteerd, welke ter Veiling de vastgestelds ophoudpr\is ■niet kunnen opbrengen. De export prijzen zijn met- ingang van Vuijdag 8 Augustus als volgt: Peen zonder lof I 9.—, afw. 4.50; peen zonder lof II III en IV 6.30, afw. 3.20; spitskool 4.20, afw. 2.10; savoye kool 5.20, 2.60; rode kool 5.20, 2.60; witte kool 5.00, -2.50; kro ten 4.20, 2.10; sla I (boven 18 kg) 2.00, 1.00; sla II (van 15-18 kg) L00; komkommers IA boven 85 kg 11.20, 5.60; I van' 70-*85 kg 9.00, 4.50; II 60—70 kg 7.00, '3.50; III 50—60 kg 4.20, 2.10; andijvie I en II 3.50, 1.80; tomaten I t.m. IV 17.50, 8.80; to maten bonken 14, 7.0Q; stambonen zonder draad 17.00, 8.50; overige soorten stambonen 14.00, 7.00. Alles per 100 kg, behalve èla en komkommers, welke producten per 100 stuks gaan. LANGEDIJK, 9 Aug. Aangev. 53.000 kg aardap. grove Schotten 8 9.70; eerstel. 8.2010; driel. 5.20; bl. Eigenh. 9.20—10.40; kriel 5—5.30; 77.800 kg rode kool 5.20—9.80; 16.600 kg gele kool 7.8013.10; 2300 Ifg bie ten 7.805.20; 8600 kg slabonen 20.90 32.90; 550 kg uien 25; nep 9.90; 100 kg kassnijbonen I 39; II 7, 300 kg to maten, A 18—20.10; B 17.50—19.10. BLOKKER, 8 Aug. Yellow 33— 70; Zigeunerin 3555; Early Victo rie 1122; per-zikappelen 4068; Kruidenies 42—87; Franse suiker 9.9013.50; Klaps 2045; Precose 2038; Frankenthalers 125—275; gr. blauwe pruimen 55—85; Reine Clau de 80—125; rode kool 4.50—7.90; gele kool 7—8.90; sla 3.40—8.30; sla- bonen 2132; stoksnijbonen 4044; komkommers 1230; uien 1015; tomaten 2535; augurken 626; Schotse aardappelen 8.1010.20! Eigenheimers 1212.20. WARMENHUIZEN. 8-Aug. 323J10 kg aardappelen. Eerstelingen 10.80 —11.70; grove 7.70—9.40; drielingen 6.20; bl. eigenh. 9,60—10.70; grovq»; witte eigenh. 10.20—11.30; Koop- mans blauwe -10.50; kleine 5—5.20; Bintje 9.50; grove 8.10; 9800 kg slabonen 24.1031; 150 kg snijbonen 4.90—7; 7500 kg rode kool 7.8Ö—8.40. ENKHUIZEN, 8 Aug. Visserij. - Door 62 vaartuigen werd aange voerd 18685 pond kuilaal 1.38—1*69 en 611 pond lijnaal 2.68—2.79 p. pd. BOVENKARSPEL, 8 Aug. 1900 baal aardapp.. Schotse gr. 910.40; rode 10.90; geelblom 7.90—8.80; Be velanders 9.50: IJselster 9.60—9.80; blauwe 11.20-11.50; Koopm. bl. 10 70, Eigenh. 9.60—11.10; 750 kg uien 17,10; 60 st. bloemkool I 0.490.61; 400 st, afw. 0.15—0.36; 150 st. stek 0.08; 1500 kg dubb. slabqnen afw. 0.210,27; 800 zak dubb. slab. 0.19 0.31, 70 kg snijbonen 0.27; 33000 kg rode kool 5.205.90; 5500 kg gele kool 5.20—6.80. ZWAAG, 9 Aug. Uien 0.132.20; bieten 4.905.10; savoye kool 7.30; gele bewaarkool 5.209.50; rode kool 5.203.20; slabonen 15-j:33; snijbonen 1950; tomaten 16—29; augurken 234; waspeen 6.309.6(J; bospeen 613; rabarer 5; andijvie 5.6014.30; sla 1—6; bloemkool 27 62; komkommer 714; perzik 3 37; blauwe pruim 2665; witte druiven 1.702.45; Frankenthalers 1.44—2; meloenen 0.181.23; Zigeju- nerin 19—15; Yellow 1971; krüi- deniërsperen 3184; Precose de Trev. 846; Franse suiker 716. HEM, 8 Aug. „Zuiderkogge" Vroege 'hardapp. 9.30--1O; grove 9.90 10.50; kriel 4.805.60; blauwe eigenh. 10.5010.80; bloemkool 13 56; slabonen. zonder draad 1342; stoksnijbonen 2652; sla 2.508.50; groene kool 6.50—7.70; wespeen 8.60 9.20; rode kool 5.207.60; kroten 4.205.70; Franse suikers 516; Kruideniers' 211£; Giffaqt appels 1034; Perzik appel 15—44; Elly Victoria 12—26; pruimen 23—82; perziken 6—38; klaps 3544. IS NIET in Ameriki heel gering. M zijn er vol van nen zien schijn begon met het toen er 30 mill ten 's Maandag passeerden. Da Een Amerikaans heeft iets van e pas-geperste jasje een Amerikaans p; geperst te zijn, me in de mouwen zov een costuum va gesteven jurken bengelen aan kleri vensters. Dat spa, werk bij aankom vormt zo'n keuri; stemmige achter schots-bonte of zoi rige hemden en „sl die de familie aan Een 1 Er zijn er maar stil hoekje zoeker „zitten". De meest onder een paar d schien is het Arr voor landsehapsscl verschillend van 1 immers is een lan stilleven, iets om wèlomlijnd en mee stek. De Amerikaa land in beweging, tegelijk, zonder bi vlietend overzichl peaan heeft men voel, dat het land daad nog niet in zoals wij die verst maar zomaar voort] tieve onmetelijkhe menselijke levensr niet hebben afgete Een paar duize spreekt er over zc te doen over een p; meter. Een Euroi eerst aan wennen, ik altijd in mijn York en Chicago j paar zijn als Amstc dam; de karakters daad wederzijds O' afstand is zestien i buurman (degene, dweilt) heeft zijn 1 ren met de auto n kust gebracht, zow hier en is zelf teru; dan wil hij ze voi gaan bezoeken. Canada Canada kan altijd Amerikanen uit de voor wie de ruim: land nog niet wijd in het hoge Noord: willen snuiven, of c van Europa komei name in Québec, d; Franse stijl en tra: de enige plaats op continent is, waar omtrent zou kur Vooral echter is Ce dijs voor de Amerik jagers. Onder de d en meertjes, die j tussen de grens en zijn er altijd nog te nooit een hengel ht waar de vis even w is. Luxe-hengelaars kunnen zich van s uit per watervliegtui sief meertje laten r pleet met tent, kook om na een week te: vangst te worden e ook de minder ben laar kan zijn hart vi al zijn de vissers 1 president der V.S., hengelen feitelijk ei die in de regelmatig peilingen zeker sterl hij niet nu en dan in de krant stond, 1 man en de taxi-chau vissen zijn nog legic behoeft zonder enk naar huis te gaan, h mogen heten: klein: „landlockes" zalm, m en alle soorten forel] wen ik vrees mijl te hebben boeken nen zij nooit de hat In het begin de maand Septen zullen 50.000 Itali se katholieke mar zich naar Rome b ven om de 25ste j lijkse gedenkdag de Unie van Ka lieke Mannen te ren. De Paus zal pelgrims op het X caan ontvangen er deze gelegenheid belangrijke rede spreken. 9 Het bi van de Heilige Ma van de nieuwe ka draal van Mess dat na de oorlog u gerestaureerd, zai 13 Augustus door Paus vanuit Ca Gandolfo radio; fisch geïllumine worden. Tevens de Paus dan een dio-boodsehap ri ten tot de gelovi; van het diocees M sina. 9 St. Stefs dag, is voor alle H garen, of zij nu tholiek zijn of n de grootste nation feestdag. Gezien huidige omstandig den wint de herd king van de heil Hongaarse kon nog meer aan b£ kenis. Te dezer ge genheid zullen de beiders van Boe pest gezamenlijk zeven hoofdkerl van de stad bezoel en er hun werktui; laten zegenen. 9 30 Juli j.l. kwam de late avond een extra warme p grimsreis een kl ne groep van 100 I K

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2