Hoe de Amerikaan op vacantie gaat JOHANNES VI ANN EY, Vissen en buiten-koken doet hij het liefst HET ZEEWIER-MYSTERIE OLIEWINNING IN DRENTHE Eenvoudig en pretentieloos Waar in het donker groenten worden gekweekt arktberichten NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zaterdag 9 Augustus 1947 PAG. De B.PM. zoekt en boort Katholieke Actualia J J „Verenigde Nederlanden Laurentius En vertel uw lezers vooral, hoe lekker ze zijn PASTOOR VAN ARS y J IART VAN FRIESTER- NTEN NAAR HEILOO 12 Augustus zal wederom bedevaart worden gehou- priesterstudenten naar Hei- indere intentie: „Behoud cing van het geloofsleven jongens in Indië", zal nog anders de studenten aan- deze jaarlijkse gebedsdag -dig te zijn. dacht zij er nogmaals op dat 's morgens de trein uit Uitgeest en de trein uit Alkmaar stopt bij de tunxputte-Heiloo. Ook des stoppen de treinen uit de richtingen aan dezelfd.e crstudenten. Dinsdag 12 Aug. "»iloo! FILMKEURING AR sc. Theater „Het recht v. - 14 jaar. Americain „Nice Girl?" - 14 „Aloma van de Zuidzee" Carmen" - Volwassenen. HELDER De slang van Sjanghai" - Vreemdeling" theater „Nachten van span- 14 jaar. Klokkenluider v. d. Notre jaar. 5N ilonne in de schaduw" - IZEN ra editie" - 18 jaar. „Car- Volwassenen. IINGEN ,de Zevende Sluier" - 14 AND .Liefdesserenade" - alle „Topper keert terug" - 1REND .Gaslicht" - 18 jaar. EN. De Rustende Jager: de sporen", alle leeft. ROEK. City. „Lentepa- leeftijden. \PJE KRIJT OP TIJD ND-BINNEN Woensdag Vereniging Krijt op Tijd bus van Bak een uitstapje naar SchiphoJ, Soestdijk, Oud Valkeveen en Am- Het was een prettige !n dag voor de leden met wen. die de dagelijkse zor- een dagje konden verge- terugkomst in Egmond- prak de heer Zendvelt een ;d; hopende het volgend zo iets dergelijks te kun- rnemen. gingen allen vol- niowaarts. /eer export' naar Duitsland -ENDIJK Met ingang v.an het weer mqgelijk om naar Duitsland te expor- Alleen die groenten mogen geëxporteerd, welke ter de vastgestelde ophoudprijs nnen opbrengen. De export zijn met ingang van Viwjdag stus als volgt: zonder lof I 9.^, afw. 4.50; mder lof II III en IV 6.30, spitskool 4.20, afw. 2.10; ooi 5.20, 2.60; rode kool witte kool 5.00, 2.50; k rp- 2.10; sla I (boven 18 kg) sla II (van 15-18 kg) 1.00; ners I A boven 85 kg 11.20, an 70—315 kg 9.00. 4.50; II 7.00, '3.50; III 50—60 kg andijvie I en II 3.50, 1 80; I t.m. IV 17.50, 8.80; to- bonken 14. 7.0Q; stambonen draad 17.00, 8.50; overige stambonen 14.00, 7.00. per 100 kg, behalve sla en timers, welke producten per gaan. EDIJK, 9 Aug. Aangev. g aardap. grove Schotten 8— stel. 8.20—10; driel. 5.20; bl. 9.20—10.40; kriel 5—5.30; rode kool 5.209.80; 16.600 mol 7.8013.10; 2300 Kg bie- 5.20; 8600 kg slabonen 20.90 kg uien 25; nep 9.90; 100 nijbonen I 39; II 7. 300 kg to- i. 18—20.10; B 1?.50—19:10. KER, 8 Aug. Yellow 33— unerin 3555; Early Victo- 22; per-zikappelen 4068; es 42—87; Franse suiker ÏO; Klaps 2045; Precose Frankenthalers 125275; gr. pruimen 5585; Reine Clau- -125; rode kool 4.507.90; 01 7—8.90; sla 3.40—8.30; sla- 2132; stoksnijbonen 4044; timers 1230; uien 1015; 25—35; augurken 626; aardappelen 8.1010.20! ïmers 12—12.20. MENHUJZEN, 8 Aug. 323P0 dappelen, Eerstelingen 10.80 grove 7.709.40; drielingen eigenh. 9,6010.70; grovq|9; igenh. 10.2011.30; Koop- lpuwe 10.50; kleine 55.20; .50; grove 8.10; 9800 kg 24.1031; 150 kg snijbonen 7500 kg rode kool 7.808.40. IUIZEN, 8 Aug. Visserij. - 2 vaartuigen werd aange- 8685 pond kuilaal 1.381t69 pond lijnaal 2.682.79 p. pd. NKARSPEL, 8 Aug. 19.00 rdapp.. Schotse gr. 910.40; 90; geelblom 7.908.80; Be- rs 9.50; IJselster 9.009.80; 11.20-11.50; Koopm. bt. 10.7J), 9 60—11.10; 750 kg uien st. bloemkool I 0.49—0.61; afw. 0.150.36; 150 st. stek 00 kg dubb. slabqnen afw. 7; 800 zak dubb. slab. 0.19 kg snijbonen 0.27; 33000 kg tol 5.205.90; 5500 kg gele 0—6.80. Ï.G, 9 Aug. Uien 0.13—2.21); .905.10; savoye kool 7.30; ewaarkool 5.209.50; rode 20—8.20; slabonen 15-5,33; n 19—50; tomaten 16-xr29; n 234; waspeen 6.309.6(1; 6—13; rabarer 5; andijvie 30; sla 16; bloemkool 27 imkommer 714; perzik 3 jwe pruim 2665; witte 1.70—2.45; Frankenthalers meloenen 0.181.23; Zigeju- 9—15; Yellow 19—71; krui- >eren 31—84; Precose de -46; Franse suiker 7—16. 8 Aug. ..Zuiderkogge" hardapp. 9.3010; grove 9.90 kriel 4.80—5.60; blauwe 10.5010.80; bloemkool 13 Dnen, zonder draad 1342; xlnen 2652; sla 2.508.50; kool 6.507.70; wespeen 8.80 -ode kooi 5.20—7.60; kroten 0; Franse suikers 516; iers' 21—Giffapt appels Perzik appel 1544; Èlly 1226; pruimen 2382; 638; klaps 35—44. (Van onze correspondente) |^ET IS NIET om u de ogen uit te steken, dat ik over vacantie in Amerika schrijf. Mijn eigen portie ervan is trouwens maar heel gering. Maar de straten, de wegen, de winkels, de kranten zijn er vol van. En men moet tenslotte de zon in het water kun nen zien schijnen. Wel, hier schijnt zij in het water. Het seizoen begon met het lange week-end van 4 Juli, Onafhankelijkheidsdag, toen er 30 millioen auto's langs-de weg waren en, zoals de kran ten 's Maandags konden melden, de dodelijke ongevallen de 500 passeerden. Dat doet zo gauw niemand na! Een Amerikaanse auto op vacantie heeft iets van een hangkast. Het pas-geperste jasje van mijnheer een Amerikaans pak dient altijd vers geperst te zijn, met scherpe vouwen in de mouwen zowel als in de broek een costuum van mevrouw en de gesteven jurken van de kinderen bengelen aan klerenhangers voor de vensters. Dat spaart pakruimte èn werk bij aankomst, en bovendien vormt zo'n keurige garderobe een stemmige achtergrond voor de schots-bonte of zonsondergangskleu- rige hemden en ..slacks" en „shorts", die de familie aan heeft. Een land in beweging Er zijn er maar weinigen, die een stil hoekje zoeken om er te gaan „zitten". De meesten doen het niet onder een paar duizend mijl. Mis schien is het Amerikaanse gevoel voor landschapsschoon zelf grondig verschillend van het onze. Bij ons immers is een landschap bijna epn stilleven, iets om lang op te turen, wèlomlijnd en meest klein van be stek. De Amerikaan echter ziet zijn land in beweging, bij lange lappen tegelijk, zonder begrenzing in een vlietend overzicht. En als Euro peaan heeft men wel eens het ge voel, dat het land zélf ook inder daad nog niet in „landschappen", zoals wij die verstaan, is ingejieeld, maar zomaar voortrolt in een primi tieve onmetelijkheid, waarop de menselijke levensruimten zich nog niet hebben afgetekend. Een paar duizend mijlen: men spreekt er over zoals wij plachten te doen over een paar duizend kilo meter. Een Europeaan moet er eerst aan wennen. Persoonlijk heb ik altijd in mijn hoofd, dat New York en Chicago juist zo'n steden- paar zijn als Amsterdam en Rotter dam; de karakters stemmen inder daad wederzijds overeen. Maar de afstand is zestien uur sporen. Onze buurman (degene, die de keuken dweilt) heeft zijn vrouw en kinde ren met de auto naar de Canadese kust gebracht, zowat 2000 km van hier en is zelf teruggevlogen, nu en dan wil hij ze voor een weekend gaan bezoeken. Canada als toeristenoord Canada kan altijd op een millioen Amerikanen uit de Staten rekenen, voor wie de ruimte in. het eigen land nog niet wijd genoeg is, of die in het hoge Noorden frissere lucht willen snuiven, of ook die hier iets van Europa komen proeven, met name in Québec, dat met zijn oud- Franse stijl en tradities inderdaad de enige plaats op het onmetelijke continent is, waar men zich daar omtrent zou kunnen vergissen. Vooral echter is Canada een para dijs voor de Amerikaanse vissers en jagers. Onder de duizenden meren en meertjes, die gestrooid liggen tussen de grens en de Hudson Baai, zijn er altijd nog te vinden, die nog nooit een hengel hebben gezien en waar de vis even wild als argeloos is. Luxe-hengelaars uit de Staten kunnen zich van sommige punten uit per watervliegtuig op een exclu sief meertje laten neerzetten, com pleet met tent, kookstel en wormen, om na een week tezamen met hun vangst te worden afgehaald. Maar ook de minder bemiddelde henge laar kan zijn hart volledig ophalen; al zijn de vissers legio van de president der V.S., voor wie het hengelen feitelijk een plicht is en die in de regelmatige populariteits peilingen zeker sterk zou dalen, als hij niet nu en dan met een hengel in de krant stond, tot aan de lift man en de taxi-chauffeur toe de vissen zijn nog legioër en niemand behoeft zonder enkele vijfponders naar huis te gaan, hoe zij hier ook mogen heten: kleinmondige baars, „landlockes" zalm, muskinonge, doré en alle soorten forellen. Zelfs vrou wen ik vrees mijzelf al verraden te hebben boeken succes, al kun nen zij nooit de hartstocht van de man evenaren en geven zij er meest al de voorkeur aan, de boot uit een hangmat na te kijken. Vacantie-kampen Wie graag langs de weg ligt, be hoeft ook 's nachts niet in de steden in te keren. Hij kan terecht in een van de typische „kampen", groepen van kleine hutten met één of meer bedden, die men voor een dollar per nacht huren kan. De kamphou der is doorgaans tegelijk winkelier en levert de levensmiddelen, waar uit de toeristen vóór hun hut hun eigen maaltijd koken. Want het buiten-koken is een van de dingen, die de Amerikaan bijzonder bemint. Bij een goede vacantie-uitrusting behoort een „barbecue", oorspron kelijk een Spaans "woord, dat een soort van open-vuurrooster aan duidt, waarop sommigen meesters zijn of trachten te worden. Ook wie een buitenhuis bewoont, zal Zon dags vaak in zijn tuin de barbecue bespelen. De heer des huizes „doet" dan een steak op een vuur, dat vol gens zijn eigen recept is samenge steld; houtskool is favoriet, maar de kenners doen er nog takken van dit of dat bij. Ook de hotels in vele vacantie- oorden hebben trouwens, behalve hun hoofdgehpuw, doorgaans een aantal verspreide, min of meer com fortabel ingerichte cabines of blok hutten, die men voor een nacht of een week kan huren en waar men zijn eigen gang kan gaan *en het leven van de pioniers nabootsen, met de centrale als veilige achter grond en toevlucht. Er zijn natuurlijk ook de duizen den, die bijeenkomen in super- exclusieve clubs, waarover zelfs de pers niets heeft te vertellen, be halve wanneer er iets héél ergs gebeurt, en de millioenen, die de weelderige en opzichtige hotelsteden gaan bevolken. Maar het karakteristieke van de Amerikaanse vacantie is toch de trek naar de open ruimten en het eenvoudige leven, de vlucht uit het asfalt en de auto's en het voedsel- in-blik. Het is nu eenmaal zo, dat die vlucht alleen mogelijk is met behulp van auto's, geasfalteerde wegen en voedsel in blik. Maar het komt op de bedoeling aan. En daar om behoeft de Amerikaanse vacan tie u ook eigenlijk niet de ogen uit te steken. Men kan hetzelfde effect bereiken zonder duizenden kilome ters. Al geef ik toe, dat het jam mer is, dat de vis in de Kaag zel den de Vijf pond haalt. Dat was het overblijfsel van een vliegtuig, dat in Amerika in het spinnen web van dra den gevangen werd en volle dig uitbrandde. De beide inzit tenden moesten met zware brandwonden in het zieken huis worden op genomen. 600 ton per dag (Van onze verslaggever) Maandelijks wordt er uit de vijf en twintig boorputten in het olie dorpje Schoonebeek 18.006 ton aardolie naar de oppervlakte ge bracht, een astronomisch getal voor de buitenstaander, doch voor de iijsider een productie, waar over men weliswaar tevreden kan zijn, ddch die in verhouding tot het grote verbruik van de olie een gering percentage betekent. Het kleine plaatsje in de punt van Drente, dichtbij de Duitse grens, van welks bestaan men vroe ger nauwelijks iets wist. heeft ech- tèr sinds 1943. toen de Bataafse Petroleum Maatschappij er olie ont dekte, een wereldvermaardheid ge kregen. Voor de Duitsers, die voor hun oorlogsproductie in die tijd reeds dringend verlegen zaten om olie, betekende deze vondst een uiterst aangename uitkomst, indien de mensen van de Bataafse hadden meegewerkt. Zij deden dat niet, saboteerden waar maar mogelijk, zodat de bezetter van deze ontdek king zo goed als geen profijt trok. Na de bevrijding ging men op slag met man en macht aan de arbeid, en het resultaat na twee jaren werk. 600 ton per dag. spreekt toch wel duidelijk voor de traditionele ondernemingslust van de Neder lander. Bedrijf in wording. De olie-winning bij Schoonebeek verkeert echter nog in een begin stadium, zodat men zich niet moet blindstaren op het huidige produc tie-cijfer, dat in de komende jaren, indien het onderzoek volkomen ef fectief is geregeld, wellicht nog be langrijk kan stijgen. Dat speuren In het begin de maand September zullen 50.000 Italiaan se katholieke mannen zich naar Rome bege ven om de 25ste jaar- lieke Mannen te vie ren. De Paus zal de pelgrims op het Vati- caan ontvangen en bij deze gelegenheid een derlandse pelgrims in zich ten zeerste met van Lourdes aan. Het was deze kwestie bezig, een „Verkenning- vooral met betrek bedetocht' om „acte king tot het gods- de presence" te ge- dienstonderwijs in ven en te komen ge- Japan. A Ondanks de tuigen, dat katholiek verzekeringen der lijkse gedenkdag van Nederland Onze Lie- Russische bezettings- de Unie van Katho- Ve Vrouw van Lour- autoriteiten, dat zij de des allerminst heeft godsdienst vrij zou- vergeten. Door de den laten en niet zou- welwillende hulp van den belemmeren, en Franse Lourdesvrien- ondanks het feit, dat den werd thans voor Mgr. Berning, Bis- belangrijke rede uit- op Vereniging voor schop van Osnabrück spreken. Het beeld Nationale Bedevaart van hen toestemming van de Heilige Maagd van de nieuwe kathe- ss. draal van Messina, dat na de oorlog werd gerestaureerd, zal op 13 Augustus door de Paus vanuit Castel Gandolfo radiogra fisch geïllumineerd worden. Tevens de Paus dan een ra dio-boodschap rich ten tot de gelovigen de mogelijkheid kreeg om zijn in de zal opengesteld met een Russische zone wo- honderdtal pelgrims, waarvan 25 (lopende) zieken, zich wederom nende gelovigen te bezoeken, hebben de Sovjets Mgr. Petrus van Lourdes senteren en van het diocees Mes- bij Onze Lieve Vrouw Legge, Bisschop van te pre- Meissen (Saksen) in het doen weten, dat iede re priester, die voor het jeugdwerk wordt aangesteld, naar Si- sina. A St. Stefans- dag, is voor alle Hon garen, of zij nu ka- gezelschap van Fran tholiek zijn of niet, de grootste nationale se, Belgische en En gelse pelgrims, ook feestdag. Gezien de de Nederlandse stem berië zal worden ge- huidige omstandighe- in Lourdes te doen deporteerd. Alle jon- horen. Te Tokio geren is het eerste klooster den wint de herden king van de heilige Hongaarse koning nog meer aan bete- moeten zich aa.nmelden voor de gesticht. Vier kloos- Communistische Vrije terzusters van de con- Duitse Jeugd. On- kenis. Te dezer gele- gregatie der Dochters danks het vereni- genheid zullen de ar- van St. Paulus zijn in gingsverbod voor ka- beiders van Boeda- verband hiermede uit tholieken gaan de pest gezamenlijk de Italië naar Tokio ver- Duitse jongeren in de zeven hoofdkerken trokken. Dit feit Russische zone moe van de stad bezoeken werpt een nieuw licht dig hun "gang. Zo on- en er hun werktuigen op de toestand op re- dernamen 500 jonge laten zegenen. 9 Op ligieus gebied in Ja- katholieken, afzonder- 30 Juli j.l. kwam in pan, waar een gewei- lijk, doch op hetzelf de late avond na dige apostolische taak de tijdstip, een lange vervuld moet worden, voettocht naar een een extra warme pel grimsreis een klei ne groep van 100 Ne- In kringen van het Maria bedevaartsoord Vaticaan houdt men bij Leipzig. naar olie in de Nederlandse bodem is overigens geen nieuwigheïdje. Reeds in 1933 startte de Bataafsche met haar opsporingswerkzaamhe den naar aardolie. Zo'n onderzoek neemt jarenlang in beslag, voordat er eindelijk kan worden gezegd „Wel, hier op dit terrein schuilt olie, welke het boren de moeite waard maaktTien jaar lang heeft men moeten zoeken aleer het olieveld bij Schoonebeek werd ont dekt. De voorbereidende arbeid, het geologisch"* onderzoek, is echter de basis, waarop de ganse oliewinning in ons land berust. Men dient te weten hoe de gesteldheid der aard lagen is! Om dat~te ontdekken wor den twee methoden van onderzoek toegepast, de zwaartekrachtsmetho de en de seismische onderzoekin gen. De eerste methode van onder zoek wijst reeds in de richting, welke de „speurders" nastreven. Op tal van waarnemingspunten over een uitgestrekt gebied wordt met behulp van uiterst gevoelige in strumenten de aantrekkingskracht van de aarde bepaaldTüe verschil len op diverse plaatsen geven een inzicht over de ligging van aard lagen op grote diepte. Met deze methode is reeds een groot gedeelte van de Nederlandse bodem afge werkt. Dit jaar zullen nog het IJselmeer. de Waddenzee en de Waddeneilanden onder de gravime- trische ..loupe" wordep genomen. Door het kunstmatig verwekken van kleine aardbevinkjes, waartoe geringe ladingen dynamiet 40 tot 80 meter onder het aardopnervlak worden gestopt, wordt door het re gistreren van de bodemtrillingen eveneens een inzicht verkregen in de ligging der diverse aardlagen tot op diepten van 1000 tot 3000 meter. Deze trillingen worden door seismometers ongevangen. Deze on derzoekingsmethode, de seismische, is voor het publiek veel spectacu lairder. Er moet een boorputje ge construeerd worden om de dyna miet te kunnen plaatsen, het ter rein wordt overspannen met een wirwar van kabels, die met de seismometers zijn verbonden, het woord „dynamiet"1 heeft op zichzelf reeds een gevaarlijke ensensa tionele klank,* en.tenslotte de ont ploffing, wdke in werkelijkheid niets om het lijf heeft, maar waar van de kijkers toch altijd meer verwachten. En wijsgerig wordt er beweerd, dat deze explosies nodig zijn' om de aardlagen te verschui ven en daardoor de olie vrij te ma ken. Als het zo eenvoudig zou zijn, kon de Bataafsche reeds nu op haar lauweren gaan rusten. Nu krijgt de Bataafsche alleen maar een inzicht in de bodemgesteldheid. De gegevens worden verzameld en dan tijgen, zoals de Amerikanen deze lieden betitelen, de „back- room-bjDys" aan de slag. En dan hoopt men dat deze mensen be paalde aanwijzingen ontdekken, die duiden op olie. Zekerheid heeft men bijna nimmer, vandaar dat voor de definitieve olieslag eerst zgn. verkenningsboringen worden verricht. Op het ogenblik is men daarmede bezig op een terrein bij het Drentse dorpje Schoonlo en kele^ verkenningsboringen staan in de naaste toekomst ook voor Zuid- Holland op het programma. Leve ren de „verkenningen" succes op, dan verschijnen de zware machi nes en een 40 meter hoge boorto ren op het toneel. Een nieuw olie veld is ontdekt.,... Dergelijke onderzoekingen ver slinden geld, vandaar dat een maat schappij wel zeer sterk moet staan om daaraan te beginnen. Dat deze experimenten ook tal van breinen van uitvinders en would-be-uitvin- deré in werking heeft gebracht, laat zich begrijpen. Er zijn soms dagen dat de deur van de Bataaf sche wordt plat gelopen door lie den, die beweren een instrument te hebben uitgevonden, dat zonder meer aangeeft, waar er olie in de grond huist. Doch de Maatschappij houdt zich tot dusverre maar aan haar eigen onderzoekingsmethoden. Hetgeen zoveel wil zeggen, dat het leger uitvinders op een enkele uitzondering na nog eens op nieuw moet gaan peinzen. in plaats van Benelux Bij de verdere behandeling in de Belgische Senaat van het wetsont werp betreffende de douane-over eenkomst tussen België, Nederland en Luxemburg stelde de katholieke Senator Nothomb voor, dat de lan den, die de overeenkomst onderte kenen, de naam „Verenigde Neder landen" aannemen. De senator zeide daarbij onder meer: „Laten wij ons wel beden ken alvorens vast te houden aan het woord „Benelux", dat deze naam, naar het mij wil voorkomen, het grote werk, dat wij tot stand brengen, niet waardig is. De con-j tracterende landen moeten de naam der unie niet aan het toeval over laten. De naam „Nederlanden" is, tot de vrede van Munster, met roem gedragen door de 17 provinciën ge zamenlijk. Daarna door de zuide lijke provinciën tot aan dp Franse overheersing en van 1815 tot 1830. Waarom niet „Verenigde Nederlan den"? Wij zijn zover nog niet, maar in elk geval moeten de drie staten, ten bate van hun gemeenschappe lijke politiek en voor de historie, zich gezamenlijk beraden en hun gemeenschappelijke naam kiezen", QEZE KEER valt de Zondags- Mis uit. Het is morgen de feestdag van Sint Laurentius, de diaken van Rome, die gemar teld werd op de gloeiende roos ter. In Alkmaar is hij de pa troon van de stad. De oude kerk was hem toegewijd en nu is dat nog steeds de hoofdkerk, die van de Deken, op het Verdron' kenoord. Zijn mooie naam. wordt gedragen door veel van onze jongens en mannen. Dat zij het met ere doen! Maar aan ons allen heeft Sint Laurens wat te zeggen: hij deelde de goe deren uit aan de armen en hij beleed zijn geloof, zelfs als mar telaar. Twee dingen die ook wij moeten doen: durven uitkomen voor onze Katholieke overtui ging, er ons niet voor schamen, ze doorvoeren in ons dagelijks leven en: geven aan de ar men, de behoeftigen helpen! Denkt U nog eens aan onze hulpactie voor Hongarije? MARCUS Dat kan met recht gezegd worden van de beide hier afgebeelde ja- pcmnetjes, die juist door hun een voud zo bijzonder charmant zijn. Heus, wij vrouwen en speciaal de jonge meisjes onder ons. hebben beslist geen kostbare stolfen, in gewikkelde draperieën en kostbare sieraden nodig om er aardig uit te zien. Zeker, een avondtoilet of een extra-mooie japon' voor de een oi andere feestelijke gelegenheid kan gerust eens „iets heel bijzonders" en daardoor misschien wel wat buite nissig zijn. Als men over een uit gebreide garderobe beschikt is dat zeer zeker geen bezwaar en kan een hyper-moderne „creatie" daarin uitstekend op haar plaats zijn, al zal de vrouw van smaak zich toch altijd hoeden voor een tevéél, in welke richting dan ook. Maar onze gewone kleding voor alle dag kan eigenlijk haast niet eenvoudig genoeg zijn, en dat te meer in deze tijd, nu onze garde robe meestal nog maar erg beschei den is en extra lang dienst moet doen. Waar we echter altijd op moeten letten, ook bij het eenvou digste jurkje, dat is op een mooie, onberispelijke coupe, die zelfs het simpelste kledingstuk nog tot iets bijzonders kan maken. (Speciale reportage) Er is ten Noorden van het Y een tuinbouwbedrijf, dat nog weinig concurrenten kent in Nederland en nog niet veel afweet van af- braakprijzen e.d. We bedoelen de champignonkwekerij te Oosthui zen. Weinigen zullen vermoeden hoe in het voormalige stationsgebouw van Oosthuizen een der grootste cham pignon-kwekerijen van Nederland is gevestigd. Kweker Jonkman, die daar als bedrijfsleider fungeert, was bereid ons een en ander van deze unieke kwekerij te vertellen. De champignons, die thuis horen bij de sporenplanten, moeten in to tale duisternis gekweekt worden. Direct zonlicht is schadelijk en nooit mag de temperatuur oplopen boven 100 gr. F. Men spreekt niet van zaad, doch van broed. Dit broed komt uit Engeland of Frankrijk, hoewel Lim burg ook vrij veel „koningsbroed" levert, i.v.m. de pecuniaire devie- zenpositie. Dit broed, uitsluitend in laboratoria verkregen door rein cultuur, wordt gepoot op totaal- dode, ziektekiem-vrije, zuivere paar- denmest. Men zet het plm. 3 cm diep en 25 cm van elkaar in kruis verband op regels. Na ongeveer drie weken begint dit - broed te werken en de mest wordt dan afgedekt met zand, weer zuivere grond echter, liefst 1 meter diep gehaald uit de bodem. Deze mestlaag met zand kan liggen op de bodem of op rekken met gaas. De oppervlakte wordt „gerugd" en daardoor groter. De planten beginnen nu te werken en zes weken na 't uitzaaien van het broed komen ze er op te staan en een dag later zijn ze klaar en men kan gaan plukken. Deze pluk duurt enkele weken en na drie maanden gaat alles er uit en begint men weer van voren af aan. Dus 3 a 3%) oogst per jaar is mogelijk. 1 Oosthuizen heeft thans 920 m2 in teelt. De opbrengst is 6 kilo pqr m2. De prijzen zijn lonend (f 5.50 per kilo) en Amsterdam is de grootste afnemer. Kweker Jonkman teelt hoofdzakelijk witte champignons. Deze behoeven, in tegenstelling met II de bruine, niet gepeld te worden. Hij vertelt ons nog, hoe er 's winters hard gestookt, des zomers flink ge koeld moet worden. Het broed van 1 kilo wordt uitgezet over 1 m2. De toekomst van deze groente Over de toekomst van deze teelt laat onze zegsman zich gun stig uit. De vraag wordt steeds groter. In Purmerend heeft men ook proeven genomen met deze teelt. In Hoofddorp is men over gegaan tot het inblikken van Nederlandse champignons en Zd.- Limburg en Wassenaar tellen eveneens grote kwekerijen. Doch de meesten weten niet, hoe voedzaam en lekker ze zijn. Als eenmaal de vrees voor gif over wonnen is, eet men ze zelfs rauw. We proeven, en ja, de smaak valt reusachtig mee. Nederland kan nog veel meer champignon-eters tellen, want ge bakken met tomaten en een uitje is het een verrukkelijke spijs. En als we afscheid nemen, is Nederland een champignon-eter rijker, een champignon-eter, die zijn groenten voortaan zal halen uit Oosthuizen, het kleine plaatsje aan de rand van de Deemster, vlak bij het IJselmeer. JOMA VAN GEMERT Jr. Positie Nederlandse passagiersschepen „Alamak", Rotterdam-Buenos Aires, 8 Aug. te St. Vincent verwacht; „Aldabi", Buenos Aires-Amsterdam, pass. 6 Aug. Fernando Noronha; „Algorab", Santos-Rotterdam, pass. 7 Aug. Madeira; „oMdjokerto", Rot terdamJava, 7 Aug. van Suez; „Noordam" vertr. 9 Aug. ca. 12 uur van Rottardam naar New York; „Prins Alexander", MontrealAnt werpen/Rotterdam, 7 Aug. op 680 mijl west van Scilly; „Oi;anje", Ba- tavia-Amsterdam, pass. 7 Aug. Cape Finisterre; „Sloterdijk", Java-Rot- terdam, 7 Aug. 14 uur te Suez; „Vedenam", New York-Rotterdam, pass. 7 Aug. 21 uur Bishop Rock, 9 Aug. n.m. te Rotterdam verwacht; „Zuiderkruis", Java - Rotterdam, pass. 7 Aug. 14 uu Gibraltar. fcning laschdl der Sv. d. j von- leder- bie- <imma lótaa) (sÉ een '"kunst Met :rieus 'bjec- Laten we onze twee jurkje:or^cn hier nog maar eens bekijkenelijke Ze zijn van doodeenvoudigdans, materiaal een klein katoev^?®| nen ruitje en effen en be-, zo_i het moet': en •erkte lichte kunstzijde; maaksel is zonder pretentie, en daar,1 wat de garnering betreft, Larie*] daaraan is beslist niet veel tenanstJ koste gelegd, maar.... ze „zit-Waar| ten"! De wat breeduitgesneden;enda V-hals van het geruite japon-er te netje valt onberispelijk en het- s"' zelfde kan gezegd worden van:. d vierkante halsuitsnijding, die^arin 'vele amateur-naaisters vaalel tp heel wat moeilijkheden ople-n p- idans er v. vert. Onze kleding moet altijd ,D.e „af" zijn. Als we daarnaar stre-5jygS ven, kunnen we ook met ge-orm- ringe middelen toch altijd goedogte- voor de dag komen. it te A. ver-, umst ihoe- uiote rkste De Inent, Irèrk, een: De eerste groep cadetten vliegeniers, die in Holland de Opleiding hebben genoten, werden in Gilze-Rijen beëdigd. De Lt. ter Zee lste kl. P. Nigting neemt de eed af. De heilige uit de biechtstoel Pelgrims trekken alom naar be devaartplaatsen, dat is al eeuwen zo gegaan, en zjj bezoeken dan kerken of kapellen, waar de stof felijke overblijfselen liggen van grote en heilige mannen. Soms zjjn het martelplaatsen, in andere gevallen een geboortehuis, dat de scharen der gelovigen trekt, doch zelden komt het voor, dat iemand nog tijdens zijn leven duizenden en duizenden bedevaartgangers tot zich trekt. Dit was echter wel het geval met Johannes Vianney, de beroemde pastoor van Ars, die in het jubel jaar, 1925, door Paus Piius XI hei lig "verklaard werd. Als zoon van eenvoudige lands lieden werd hij geboren, zijn op voeding is weinig kostbaar aeweest. Geen pensionaat of kostschool heeft hem onder-zijn leerlingen geteld en dure leermeesters heeft de eenvou dige dorpsjongen niet gekend. Wat hij leren wilde, leerde hij temidden van de koeien, die hij hoeden moest. En de stormen van de Fran se revolutie gingen ongehinderd aan hem voorbij. Hij moest er voor ploeteren, om na verloop van jaren schoolmeester te kunnen worden. Toen hij, wat men noemt een veer van de mond kon blazen, zich finan cieel enigszins kon redden, ging hij theologie studeren en werd priester. Door zijn kerkelijke overheden werd hij niet erg hoog aangeslagen, men zette hem in een volkomen waardeloze parochie van een 550- tal zielen. Dat was in het jaar 1818. Tot het eind van zijn leven heeft pastoor Vianney hier gewerkt, ge werkt als slechts iemand met een sterk lichaam en een nog sterkere geest kon. In de biechtstoel, in het schemer duister van een klein hokje heeft hij het grootste deel van zijn leven doorgebracht, luisterend naar de zwakheden van zijn medemensen, hen opbeurend, hen troostend en c!cen- hen raad gevend. Het zal wel altijdJ(uc'~ een raadsel blijven hoe deze .wereld- vreemde man, die toch zo weinig .r van het leven gezien had, in onze521®6 eeuw zou men zeggen, zo weinig®?™® van het leven genoten had, kon!' liten. het raden in zaken waar zelfs de meest wereldwijze met de handen in het; haar stond. Onvermoeid bracht hij, ®e" dagen eji halve nachten door in de^®r" biechtstoel, hij werd er zelfs heilig. En grote scharen kwamen al spoedig naar de eenvoudige dorpspastoor en»pi kregen er iets mede. dat de be- L roemdste predikant of grootste ka v7 pittelheer hen niet geven kon. Men schatte zijn bezoekers jaarlijks op^jOJ- minstens twintigduizend. De Kerk roemt in hare gebeden H zijn zieleijver, zijn geest van boete en gebed en vraagt, dgt ook wij de zielen van onze broeders voor Chris tus zullen winnen. L. S. te De Koek van Leeuwen in vrijheid OR De derde kamer van het Haar- L lems Tribunaal, die Vrijdag voor de tweede maal de zaak behandel de tegen mr. F. W. A. de Koek van Leeuwen tijdens de bezetting voorzitter van de Kamer van Koop- handel van Amsterdam advi seerde een internering tot 7 Aug. 1947 en een geldboete van 40.000 gld. De beschuldigde is onmiddel lijk in vrijheid gesteld. Een wonderkalf Donderdag \{erscheen op de vee markt te Leeuwarden een' landbou wer uit Almen met een nuchter kalf, dat door Moeder Natuur met twee bekken, twee tongen en drie ogen ter wereld was gebracht. Hoe wel het dier een gezonde indruk maakte, werd aan de levensvat baarheid getwijfeld. Het is dan ook naar het slachthuis gebracht, waar het werd afgemaakt. 26. „Het ongeluk is „Ja?" Ik maakte een beleefd gebaar. „Dat is erg onaangenaam voor Mon sieur Binbonnet. Ik zie niet in wat ik daarmee te maken heb, Made moiselle". „Maar, Monsieur! Begrijpt u dan niet Zou ze werkelijk wat gaan ver tellen? „Achille had gedacht, dat de zaak allang vergeten zou zijn het was immers zo lang geleden. Hij dacht trouwens, dat de chanteur al geruime tijd dood ws. En nu plot seling.... Tot voor drie maanden geleden wist ik er niets van. Toen ik hem de laatste keer sprak zei hij, dat alles zou moeten wachten, tot deze chantage-zaak voor goed uit de wereld zou zijn geholpen". „Waarom wordt Monsieur Binbon net gechanteerd, Mademoiselle?" „Oh, Monsieur! Ik kan u geen bij zonderheden geven. Misschien had ik u dit ook niet moeten vertellen, maar „Vertel me de geschiedenis, Ma demoiselle?" „Neen, Monsieur". Ik kêek haar woedend aan. Dit was te krankzinnig om los te lopen Eindelijk bracht ik er uit: „Toen Mqnsieur Binbonnet u schreef, dat alles over een maand in orde zou zijn. wat bedoelde hij toen?" „Ik heb er geen idee van, Mon sieur". FEUILLETON door DAVID KEITH „U bedoelt, dat u het me niet wilt vertellen?" „Ik weet het eerlijk niet, Mon sieur. Ik heb 't me zelf ook al afge vraagd." Ik geloofde haar. Wij waren nu niet ver van Tours. De gevolgen v^n de lange rit waren niet uitgebleven. Mijn spieren en jnijn beenderen deden mij overal pijn. Om de pijn te verlichten had ik reeds alle mogelijke standen ge probeerd. Tenslotte vroeg ik aan Mademoiselle Demise verlof mijn krukken op de beide armleuningen te leggen, zodat ik daarop hangend een weinig steun zou hebben. Ze pasten precies en zaten zelfs klem. Juist toen ik hiermede klaar was, voelde ik, dat de"" wagen langzamer ging rijden. Ik keek op en zag, dat de weg vóór ons, was opengebroken. De sportwagen was niet meer te zien. Dichtbij komend ontdekten we een peil, die wees naar een smalle weg, welke naar rechts afdraaide. De sportwagen wasin de richting van de pijl verdwenen, zei de chauf feur, zodat wij eveneens rechts af sloegen en voortreden zo hard wij konden. Het bleek een slechte weg, vol bochten. Bij elke bocht rekte ik mijn hals om te proberen een glimp op te vangen van de lage sportwa gen. Er was echter geen spoor van te ontdekken. Nadat we weer een bijzonder'scehrpe bocht waren om gezwaaid, kwamen we uit op een mooi recht stuk weg. De chauffeur gaf vol gaszestig, vijf en zestig, zeventig, vijf en zeventig, tachtig. In de verte was er weer een bocht te zien. De man in het bruin moest die al lang voorbij zijn en ik was juist van plan mijn spieren, nu weer floor achterover liggen te ontspan nen, to.en ik zag wat er gebeurde. Ik zag alles precies. Aan beide kanten van de weg be vonden zich velden, ongeveer een meter boven het wegdek, daartussen vormde de weg een soort smalle vallei met een sloot aan iedere kant. Langs deze slecht geplaveide weg vlogen we vooruit, toen ik plot seling een meter of dertig voor mij uit een gestalte in het veld aan de rechterkant zag oprijzen. Ik zag een scherpte silhouette, die haar arm ophief; er vloog iets door de lucht op de weg. De gedaante rende weg. Direct achter het voorwerp aan was het een stok of een steen? verscheen er een andere figuur, die met grote sprongen de berm af en de weg opschoot. Een geweldige gedaante met vier poten en een staart. Het kwam recht op onze wa gen af! Binnen een seconde zaten we er boven op. Een geknars van remmen, met eèn doffe slag sloeg 't prachtige lichaam tegen ons rechter voorwiel; er klonk een kort, door dringend gehuil. Door onze grote snelheid en de snelheid en het ge wicht van het aanstormende lichaam maakte onze wagen een scherpe zwenking naar links, waarbij beide rechterwielen van de grand kwa men. Slechts eén ogenblik scheen het alsof we in de lucht zweefden, toen doken we in de sloot aan de linkerkant van de weg en de wagen kantelde op zijn linkerzijde. Mademoiselle Denise gaf een gil, de chauffeur vloekte en er klonk 'n geluid van brekend glas. Ik smakte bovenop het meisje. Eén ogenblik was ik bang, dat zij zich erg be zeerd had; ik voelde, dat ik niets mankeerde en bleef door de gebars ten voorruit de weg afkijken. Daar door was ik de enige, die zag, dat een honderd meter verder op, de crême-kleurige sportwagen, uit een laantje ann de rechterzijde, de weg opreed. Hij draaide netjes en met achterlating van enkele blauwe rookpluimpjes verdween hij rond de bocht in de richting van Tours. HOOFDSTUK XIV Er was, veronderstel ik, niets wonderlijks in, dat we aan de dood waren ontsnapt. We waren zelts niet gewond. De chauffeur, be schermd door het stuurwiel, had slechts enkele schrammen op zijn linkerhand. Mademoiselle Denise en ik waren ongeveer op dezelfde ma nier voor grote beschadiging be waard gebleven, doordat we hou vast hadden aan de krukken, welke ons op de bank vasthielden. Alleen de linkerschouder van haar mantel was wat gescheurd door het glas van de 'gebroken ruit. De chauffeur en Mademoiselle Denise nadat zij zich onder mij vandaaan had ge werkt klommen door de deuren naar buiten. Toen reikten ze mij bei den een hand en trokken mij en mijn krukken in de buitenlucht. Wordt vervolgd "N

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3