De Priorij van Egmond wordt uitgebreid RADIO HET ZEEPRINSESJE Breda, Haagje van het Zuiden Wat is er van de textielproductie beschikbaar voor ons vólk? WAAR DE TIJD STILSTOND Vrije arbeiders of oogsthelpers? Fam. Braun komt voor 't gerecht r 5AG. 4 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zoterdag 9 Augustus 1947 ■i Stad van mijn hart W ereld- journaal De wereldvlucht- van Captain Odom Bureau Oogstvoorziening en G.A.B. Hitiers schoonouders-van-één-dag v__ J Familiebc Joego-bavië en Bulgarije verbroederen zich. De beide Russische vazalstaten op de Balkan hebben een pact gesloten van econo mische en politieke samenwerking als surrogaat voor het ver smade Marshall-plan. Als eventueel symbool van de nieuwe broederschap begroeten Tito en de Bulgaarse premier Dimitrov de toegestroomde menigte in Belgrado. REISIMPRESSIES IN VACANTIETIJD kele tafeltje en het wijsje van de toren als een snoer kleurige kralen over de rust van het geheel. Omzwervingen. Rond Breda loop je op een tapijt, kleurig en mqllig, van bossen en hei. Bossen: Liesbos, Mastbos, Ul- venhoutse bosBochtige paadjes met banken soms voor oude heer tjes en kinderjuffrouwen, tunnels van groen, waarop de zon plakjes licht te drogen heeft gelegd. De geur van naaldbomen en hars prik kelt in de neus als "koolzuur in li monade. Hierin te dwalen geeft de sensatie van de wandeling in de paradijstuin. Of het strelende idee van „meneer de baron en mevrouw de baronesse bezichtigen het land goed". De glazen paleizen der bos- café's zijn van ons en de perma nente tentoonstelling van schilde rijen in het prachtige zaaltje van „den Deyl", heel verscholen in het bosgroen, is alleen voor ons inge richt. Tapijt van bossen en de hei. De hei is pijnlijk geel, als uitgelopen eierstruif, in deze zomer. Het zand is warm en de goedheid van de lucht reikt onbelemmerd tot aan de horizon. Verder, langs de we gen, wonen de Brabantse boeren in hun lage huizen. Soms blaft ergens een hond. Een kind met hevig zwarte handjes speelt met een groot formaat appel. Was het niet goed. Johanna, in deze contreiën omzwervingen te plegen? Breda Breda, Haagje van het Zuiden. Over mijn bureau bepeins ik glazig onze tijd. Roofridder, troubadour en baronEn een nieuw avontuur achter de einder. Vaacjvel dan. Johanna Vaarwel, stad van mijn hart.... JOOP "VAN DEN BROEK Van officiële zijde werd er reeds eerder op gewezen, dat bij een stijgende textielproductie, de ex port eveneens zou moeten worden opgevoerd, teneinde ons land in staat te stellen uit de deviezen- opbrengst de zo noodzakelijke grondstoffen, halffabrikaten en eindproducten in het buitenland aan te kopen. Hier en daar be staat de vrees, dat deze export zo hoog wordt opgevoerd, dat de voorziening van de bevolking hierdoor in gevaar zou komen. Geruchten spraken zelfs over een textielexport tot een hoeveelheid van 80 pet. van de Nederlandse productie. Het ministerie van eco nomische zaken heeft gemeend aan deze onjuiste berichten niet beter een einde te kunnen maken dan door hieronder een raming te geven van de textielproductie in 1947 en de hoeveelheden, die voor de ver schillende sectoren beschikbaar kunnen komen. Naast de hoeveel heid textielgoederen, welke in 1947 ter beschikking komt van de bur gerbevolking, is aangegeven de hoeveelheid, welke in 1946 aan deze ten goede kwam. (in 1000 ton) wollen stoffen katoenen weefsel en alle soorten tricosages kunstzijden weefsels prod. 16,8 44,5 6,9 export 2,9 13,1 2,4 techn. weefsels 0.2 7,8 0,1 leger en marine 1,- 3,6 bevolking 1946 8,8 15,8 3,7 1947 12,7 20,- 4,4 Volgens bovenstaande raming is de gemiddelde verhouding tussen de totale textielexport en de totale textielproductie vrijwel gelijk aan die van 1939. Uit deze ramingen moge voorts blijken, dat ondanks het feit, dat voor het jaar 1947 de exportpercen tages vrij aanzienlijk zijn opge- Vaarwel dan, Johanna, koningin van mijn Bredase dromen, konin gin van de stad van mijn hart. De goedmoedige gothische reus van de Grote Kerktoren wake over uw schreden en als gij zult zjjn neergezeten bij een open luchtconcert op Zondagavond een stille avond met de reuk van room en met geloken ogen uw vermouth consumeert, dat dan uw gedachte moge zijn bij onze Bredase omzwervingen. Breda is een goede stad, een stad waarin nog iets leeft van de mid deleeuwen naast nieuwe verschij ningsvormen van moderne tijden. De geest van de middeleeuwen, die is te vinden langs de groene singels, waar in de zon vermoeide vaders wandelen met hun kroost en in de maan gelieven met hun dromen. De geest van de middeleeuwen in de oase van stilte, die plotse ling is neergekomen in het hart van de bedrijvige stad: het bagijn- hof. Kleine" huisjes met pijnlijk nette gordijntjes en eeuwig bloeien de bloemen rond een pleintje met een rustieke pomp. Bagijntjes, ge bogen kleine vrouwtjes, doen hun werk of lopen naar de kapel, die grijs staat in de zomerzon. De middeleeuwen: de Grote Kerk met het praalgraf van een der prinsen van Oranje, het Span jaardsgat, de Waterpoort, waardoor men zegt, dat Adriaan van Bergen ging met zijn beroemde turfschip, terwijl wijlen deze Adrigan in deze buurt nergens ooit te bekennen is geweest. Er is nog meer: Bouvigne, het kasteeltje bij het Mastbos, de Militaire Academie, die eens een groot kasteel was, de Boterhal, het Stadhuis en de bochtige straatjes van de binnensad. -Qe Middeleeuwen, Johanna,-waar in wij rondwaarden in zomertenue en zonnebril met de vervoerde on- derzoekingsdrift van zwervende roofridders of met de weemoed van met fluweel behangen troubadours. Bij de scalpen in het ethnologisch museum op het kasteelplein floot je nog „In the wood". Modern Times En dan de moderne tijden. Wat zijn deze goed, soms. De moderne tijden van de ijssalon „Verneere", het Fama-cabaret met de violen, de verkleinde uitgave van Antwerpen in de Halstraat en het schetteren van bioscoopreclame en orgelple- zier. Kostbare kleinodieën zijn het, deze avonden op terrasjes aan de Markt, het glas bier op het wan- Diefstal van cholera- bacteriën Zoals bekend, werden kort gele den uit het Eykman-Instituut te Ba tavia drie glazen buisjes met cultu res van cholerabacteriën ont vreemd. De wijze waarop de dief stal geschiedde wettigt de veron derstelling dat de dader volkomen op de hoogte was van de situatie in het laboratorium van genoemd in stituut, waar de buisjes achter slot waren opgeborgen. Inmiddels is er geen onmiddellijk gevaar te duch ten voor eventueel misbruik van de ontvreemde choleracultures in ver band met de toestand waarin deze .verkeerden. Het water van de wa terleiding te Batavia, dat regelma tig gecontroleerd wordt, is zodanig gechloreerd, dat zelfs eventuele be smetting van dit water met deze cholerabacterie geen schadelijke gevolgen zou hebben. Gangsters Een bende heeft op klaarlichte dag een overval gedaan op de Pan- hard-autofabriek te Parijs en tien millioen fr. in contanten gestolen. De employes van de fabriek wer den met tommvguns in bedwang gehouden. De dieven verdwenen in twee auto's met het gestolen geld. het weekloon der arbeiders. Illegale Balten De Moskouse radio-omroep heeft het Sowjet-blad „Prawda" geci teerd, waarin de Zweedse regering verweten wordt, dat zij vluchtelin gen uit de Baltische staten herbergt, ■personen, die hun volk verraden hebben en „Hitier met lichaam en ziel hebben gediend". Op 21 Juli, zegt de „Prawda", was de Zweedse politie tenslotte gedwongen zekere arrestaties te verrichten. Het betrof elementen, die illegale actie ten nadele van „vreemde mogendhe den" voerden. Uit berichten in' de Zweedse pers is gebleken, dat het deze Balten geweest zijn. Het Zweedse blad „Expressen" heeft verklaard, dat Estlanders en ander,p groepen gespionneerd hebben ten nadele van de Sowjet-Unie en dat zij gesteund zouden zijn door een Amerikaanse organisatie. Bezoek uit de lucht De bewoners van de Plough- T.ane, in de omgeving van het Lon- dense vliegveld Croydon, werden Dinsdagmiddag in hun voorberei dingen voor de thee opgeschrikt, door een zware schok gevolgd door een hevig lawaai. Naar buiten kij kend zagen zij een levensgrote tweemotorige Dakota door de bossages aan de overkant van de weg heenbreken en op de straat weg, vlak voor de trottoirband, tot stilstand komen De machine, die op proefvlucht was geweest, doch wegens defect aan een der motóren ontijdig had moeten landen, stak haar neus zeer nieuwsgier'g hoog over de haag van het voortuintje van perceel nodertien. Er waren geen persoonlijke ongelukken. Els Scholtes, een twee en twin tig jarig meisje uit Schaesberg dat het graf van James Currier, een Amerikaans soldaat, die op Margraten begraven ligt, adopteerde, werd door de moe der van James uitgenodigd haar een bezoek te brengen in San Francisco en dezer dagen vertrok zij per „Westendam" naar de Verenigde Staten. yE EL MENSEN die naar België gaan, waar zij Brugge bezoeken, een stadje waar de eeuwen voorbij zijn gegleden zonder dat men dit heeft gemerkt, vergeten vaak dat er in Noord-Holland, ten Noorden van het IJ ook plaatsjes liggen, waar nog dezelfde sfeer hangt als van twee a drie eeuwen geleden. Een rustige stilte, een idyllische bekoorlijkheid, kenmerkt deze plaatsen, vaak voor een groot gedeelte afgesneden van de grote buitenwereld. Is het wonder, dat daar andere gebruiken heersen, andere zeden, dan in de moderne steden, die er een kwartier autoën ver vandaan liggen. Een dezer dagen bezochten we voor U „Groot Schermer", een al leraardigst, lief, klein plaatsje, aan de rand van de Schermer, tussen Alkmaar en Purmerend. Het Raad huis van 1639, ontwerp van Jan Adriaanszoon Leeghwater uit De Rijp, spreekt van voorbije glorie, van vergane „gouden" decennia. Alleen de, gevelsteen in het Raad huis spreekt nog van de visvangst, die er eens hoofdmiddel van be staan was. En deze visvangst lijkt in niets op het fuiken zetten, dat de visser er thans doet. Neen, toen Schermer en Beemster nog meren waren, woonden hier de vissers, die naar zee en naar de pool gingen, want men viste niet alleen op de „grote vangst" (haring etc.), doch men viste ook op de „kleine vangst" (walvissen!). Hiervan is niets over. Ranke bootjes vervoeren hooi. boeren met een blauwe kiel zien uit over de weiden en op een bankje voor het raadhuis zitten de opa's met ring baarden, die 's Zondags knikkeren. Ja, heus, knikkeren, want voor het raadhuis van Groot-Scher mer spelen des Zondagsmiddags, en des avonds bij mooi weer de kinderen, zonen, vaders, groot vaders en overgrootvaders hun eeuwen-oud knikkerspel met oude stuiters, erfstukken van vroeger. En lach er niet mede, want een boze blik is hun ant woord. Het knikkerspel. Dit spel kan gespeeld worden door ten hoogste acht personen. Ieder der spelers moet twee hele- oude-centen „opzetten" op het „knikkerpad", twee meter achter elkaar en 2 c.M. naast elkaar. Dit opzetten eist al veel routine. De vier bazen, elk met een „maat" of knecht, hebben de eerste „keur" of keus. Iedere baas heeft een maat. waarmede hij de winst deelt. Bij een oneven getal krijgt de baas een cent meer. Eén cent, ja, en de lezer ziet al, dat Groot-Scher mer nooit een tweede Monte Carlo zal worden met een roulette-spel en een .kerkhof van zelfmoorde naars. Doch het gaat om het spel. Ieder behoudt zijn eigen knikkers. En zoals een boer zijn eigen paard of koe kent, zo kent ook hier iede re Groot-Schermernaar zijn eigen knikker. Raakt er een weg, dan wordt er eerst kameraadschappe lijk gezocht. Zelfs de ouderen ken nen de eigenaar van iedere kope ren cent, die men angstvallig heeft onthouden aan de koperzucht der Duitsers. De bazen gaan eerst „lagen", d.w.z. vanaf de startlijn schieten zij een knikker, die ze op de duim leggen, en dan, na eerst deze duim op de wijsvinger gespannen te heb ben, op de centen schieten. Wie het dichtst tot op de eerste cent ligt, mag het eerst een „beste" maat kie zen Wie een cent raakt, mag deze behouden en kan opnieuw schie ten, met dien verstande, dat van ieder schot slechts één cent mag worden behouden, de andere wordt opnieuw opgezet. Want er zijn er, die zo een knikker meters ver weg schieten. Ge lacht erom? Een be zoek aan Groot-Schermer zal U leren, dat wij modernen niets kunnen. De vier bazen schieten eerst, dan de maats. Men kan elkander doden, door eikaars knikker te raken. Wie dood is, moet zijn reeds ge wonnen centen afstaan en kan ver der niet meespelen. Als alle centen weggeschoten zijn, is het spel uit. Een baas kan zijn eigen maat niet doden. Met een „zwaar" gebaar glijden de centen in het sleufje van vestjeszak en het spel begint nieuw. Afscheid van Groot-Schermer En dan nemen we afscheid van Groot-Schermer, waar men eeuwig jeugdig blijft. Een bezoek op Zondagmiddag, het zal U niet tegenvallen en vol daan zuit ge terugkeren, want het knikkerspel der opa's is even boeiend ais een paardenrace en 'n Zondagmiddag in Groot-Scher mer schenkt U evenveel voldoe ning, als het gedraaf door een mondaine wereldstad, evenveel, zo niet meer. JOMA VAN GEMEKT'Jr. of- voerd, in ditzelfde jaar belangrijk meer textiel beschikbaar komt dan in 1946. Juist door deze ruimere be schikbaarstelling is het waarschijn lijk, dat zonder bezwaar ggyolg kan worden gegeven aan het voornemen om in dit jaar 80 punten aan te vjij- zen, tegenover een hoeveelheid van 50 punten in het jaar 1946. BEURSPRAATJE Evenals de laatste dagen, had de Effectenbeurs te Amsterdam ook Vrijdag een onbelangwekkend ver loop. De stemming was prijshou dend, maar het aantal orders was gering en er zat bijna geen teke ning in de markt. De cultuur fondsen waren, wat de hoofdkoer- sen aangaat, in enkele gevallen iets lager. De scheepvaartaandelen waren, vergeleken met de vorige slotprijzen, zo goed als onveran derd. Koninklijke waren met een hoofd- koers van *411% een drietal punten hoger dan gisteren bij het slot. De industriëlen waren weinig of niet veranderd. Aandelen Unilever ech ter waren ten opzichte van de vorige slotprijs met een hoofdkoers van 294 een goede drietal punten hoger. In het vrije verkeer was bitter weinig te doen. De scheepvaartmarkt was verwaarloosd. In industriëlen ging zo goed als niets om en ook Konink lijke werden nu en dan met een enkel stukje tegelijk verhandeld. Van de meeste fondsen, welke in de tapenotering zijn, kwamen tij dens het vrije verkeer na de hoofd- koersen geen andere prijzen me.er te voorschijn en waar dit wel het geval was, waren de koersafwijkin gen onbetekenend en bleven in de meeste gevallen slechts beperkt tot een fractie. Olies liep bij een hoofd koers van 411% achteruit tot x 410, maar bedongen later weer 4101/s. De diverse cultuuraandelen bleven zo goed als onbewogen. Aandelen Ma- janglanden waren met een koers van 66 a 67 weer enige punten hoger. Nog steeds naar aanleiding van de verklaringen inzake de gunstige conditig, waarin de ondernemingen van deze vennootschap waren aan getroffen. De bankaandelen warpn iets luier. De minder courante in dustriëlen waren prijshoudend, maar de affaire was onbetekenend. De Arperikaanse markt was stil. De koersen, nauwelijks of niet veran derd. Op de beleggingsmarkt werden de Nederlandse staatspapieren op onge veer het peil van gisteren afgedaan. Van de pandbrieven lagen de 3V2- procent-soorten vast in de markt. Gemeentelijke en provinciale obli- gatiën waren kalm, prijshoudend, vrijwel ongewijzigd. Enkele Indi sche gemeentelijke leningen waren iets hoger. Prolongatie 2% procent. Over de poging van Captain Odom om het wereldrecord door de lucht te breken. Wordt medege deeld, dat de vlucht Chicago-Parijs thans in anderhalf uur minder tijds is afgelegd dan op de vlucht rond de wereld van Odom tezamen met Milton Reynolds in April j.l. De Bombshell is te 9.32 uur GMT weder van het Parijse vliegveld Orly vertrokken en kwam om 16.45 (Ned. tijd) ophet vliegveld Faroek, nabij Cairo aan. Om 17.34 uur ver trok Captain Odom. na getankt te hebben, naar Karachi. Hij legde de afstand ParijsCairo (3250 km.) in 21 uur en 52 minuten af. Zaterdagochtend om 01.10 uur Ned. tijd is hij te Karachi in Voor- Indië geland. Kapitein Odom, die inmiddels om 02.30 uur hedenochtend naar Cal cutta is vertrokken, had de afstand CairoKarachi in 7 uur en 36 min. afgelegd. Hij zal trachten het re cord, dat de Amerikaanse vliege nier Wiley Post in 1933 maakte, te halveren. TOT Algemeen Overste van de Missiezusters van het Kostbaar Bloed is herbenoemd de Eerw. Moeder Maria Abba C.P.S. ij; Te Dodewaard is de 15- jarige A. H. T„ enigst kind van de gemeente-ontvan ger aldaar, bij het zwem men tussen de kribben in de Waal in een gat ge raakt en verdronken. ï}j Vandaag is de „Oranje" met 905 repatriërenden te Amsterdam aangekomen. Te Rotterdam is aangeko men* H. M. „Utrecht" met 20 "repatriërenden. ïjr Het stoffelijk overschot van de 52 jarige G. J. de Roos uit Zoetermeer, die aan het Noorderstrand tijdens het baden is verdronken, is gisternacht aangespoeld en overgebracht naar het ziekenhuis aan de Zuid- wal te Den Haag. sjj Bij het strijken van een roei boot van de Karei Door man, raakten de kabels onklaar. De inzittenden vielen te water, de stoker door een vrachtauto over reden en gedood. De Elandsfontein, die deze week uit Danzig naar Ne derland wordt gesleept, zal heden in Vlissingen aan komen. -Jfi Te Bergen op verdronk. Op 11 Sept. a.s. viert Broeder Sympho- rianus, prov. vie. van de congr, van de Broeders v. St. Jan de Deo zijn 50-ja- rig kloosterfeest, tevens zijn 12'é-jarig vicariaat. De 4-jarige Gerritje van den Berg uit Rotterdam is bij het plotseling overste ken van de Stationsweg Zoom wordt door de heer v. d. Laan een nieuw zie kenhuis gebouwd. ;j; De bezoekers-thermometer van het Rijksmuseum stijgt onrustbarend. In to taal passeerden 9967 be zoekers gisteren de tour niquetten. Bij de Nacht wacht is sinds 11 Juli de 50.000ste bezoeker geno teerd. Eerstdaags zou er wel eens een bordje „Vol" aan de deur kunnen ver schijnen. De Bomme- lerwaard lijkt wel een tranendal; menige toerist laat er tranen vloeien zonder droefheid bij de zilveruien-campagne, die thans weer in volle gang is. De uien zijn bestemd voor de inmaak en komen als tafelzuur in de han del. Menige traan wordt door de uienlucht gestort, doch de bevolking vaart er wel bij. De Rijks dienst voor Oudheidkun dig bodemonderzoek heeft in 't voorjaar van 1947 opgravingen gedaan in de omgeving van Eist. Over blijfselen van Romeinse bouwwerken zijn gevon den. Van arbeiderszijde bereikten ons de laatste dagen verzoeken, geen oproepen meer te plaatsen van het bureau Oogstvoorziening voor het verkrijgen van oogsthelpers, daar de vrije arbeiders hierdoor zonder werk komen. Men was van mening, dat de belangen der vrije arbeiders ten achter gesteld worden bij die der oogsthelpers en wees er op, dat tal van vrije arbeiders, die bekend zijn met de landbouwwerkzaam- heden, thans genoodzaakt zijn in de ^overbruggingssteun te ^aan lopen. In verschillende dagbladen is hierover reeds het een en ander ge schreven, doch daar heé aantal werklozen toeneemt en de klachten steeds talrijker worden, willen wij gaarne enige regels aan deze mis standen wijden. Wstftoch is het geval? De vrije arbeiders komen aan werk door bemiddeling van het Gew. Arbeids bureau, terwijl tijdens de hoogte punten in de oogstwerkzaamheden oogsthelpers via het Bureau Oogst voorziening van de Stichting van de Landbouw worden te werk ge steld, bestaande uit militairen, ge detineerden en leden van jeugdor ganisaties. Nu echter de datum, waarop de pootaardappelen van Klasse A uit de grond moesten zijn, is verstre ken (30 Juli), was het dringend noodzakelijk geweest deze laatstge noemde oogsthelpers terug te roe pen, opdat er voor de vrije arbei ders werk gebleven was. Dit is ech ter door het bureau Oogstvoorzie ning verzuimd, hetgeen tot gevolg heeft geleid, dat in de kop van Noord-Holland reeds vele arbeiders in de overbruggingssteun zijn opge nomen, iets waf zich in deze maan den de laatste jaren nimmer voor deed. Wat is hiervan de oorzaak? Het Arbeidsbureau beschikt over alle gegevens van vraag en aanbod en is naar onze mening de enige instantie, die de arbeidsvoorziening in haar geheel kan beoordelen. Thans werkt daarnaast het bureau Oogstvooi-ziéning, dat geen enkel overzicht heeft over de vrije markt. Het vorig jaar was de regeling van vrije arbeiders en oogstreserve in één hand en werden zelfs rrije ar beiders voor rekening van het bu reau oogstvoorziening naar het werk vervoerd, hetgeen thans in slechts zeer beperkte mate ge schiedt. Maar toen deden zich geen misstanden voor, zoals wij deze dit jaar moeten aanzien. Wanneer wij dan nog vernemen, dat in de Wieringermeer thans oogsthelpers worden vastgehouden, die niet werken, maar dagelijks geld kosten en aan de andere zijde vrije arbeiders overbruggingssteun ontvangen, of worden te werk ge steld bij de D.U.W., dan mogen wij toch zeker aannemen, dat de klach ten der arbeiders gegrond zijn; ter wijl er op een zonderlinge manier met de staatsfinanciën wordt omge sprongen. Dat dit tot gevolg heeft, dat tien tallen arbeiders, die voorheen in de landbouw werkzaam waren en daar werkten van April tot De cember, thans een andere werk kring zoeken, behoeft geen nader betoog. Dat de landbouw hierbij gebaat is, betwijfelen wij ten zeerste. Laten wij hopen," dat men van Regeringszijde deze dwaze verhou ding inziet en maatregelen neemt, opdat het volgend jaar geen vrije arbeiders meer werkloos rondlopen, terwijl er werk in overvloed is en terwijl militairen en jeugdige hel pers hun werk verrichten, om daarmee een zakgeldje te verdienen Voor-Indië bevriest militaire goederen Het militaire hoofdkwartier te Nieuw Delhi heeft, na overleg met de Voor-Indische regering en de voorlopige regering van Pakistan, het bevel uitgevaardigd tot het „bevriezen" van alle militaire goe deren in de Indische havens, welke bestemd zijn voor overdracht aan de Nederlandse regering. Er wor den maatregelen genomen om te voorkomen, dat een Nederlands schip, dat thans in een Voorindische haven ligt, een dergelijke lading vervoert. Met nieuwbouw zal spoedig worden begonnen Al sinds geruime tijd heeft de priorij der Benedictijnen te Eg- mond met ruimte te kampen gehad. Plannen voor nieuwbouw, ze be stonden wel, maar een mogelijk heid om ze uit te voeren was er tot nog toe niet. Enige weken geleden is men er toch toe over gegaan een deel van het klooster, dat voor het merendeel nog maar op papier be staat, aan te besteden. En zo zal dan na twaalf jaar weer gebouwd kunnen worden aan de behuizing der monniken. Slechts een deel van architect Kropholler's plannen zal verwezenlijkt worden. Er is n.l. door de bevoegde instanties verlof gegeven tot de aanbouw van een nieuwe vleugel aan de bestaande bouw, waar de paters zich in zeke re zin bewegen moeten als mieren in ggn mierenhoop. Veel en veel te klein is de beschikbare ruimte en het zou wel kunnen gebeuren, dat eerstdaags jongelingen met kloos terroeping afgewezen zouden moe ten worden, alleen uit gebrek aan plaats. De toestand is momenteel zo, dat bijv. de altaren, een twintigtal, door het gehele huis verspreid staan, zelfs in de boerderij treft men er een aan. Nu wordt naast de keuken een dienkamer gebouwd, daarach- zal moeten doen. Daarnaast komt de grote bibliotheek. Deze zal ech ter in de komende jaren vooreerst nog dienst moeten doen als eetzaal. De tegenwoordige refter, die veel te klein is geworden, kan dan die nen als kapittelzaal en zo wordt al les wat opgeschoven. Het feit, dat voor dit bouwwerk, dat als een der eerste kerkelijke gebouwen in NoordrHolland een vergunning krijgt, materiaal be schikbaar wordt gesteld, toont wel aan hoe dringend uitbreiding nodig is. Hoe de paters dit alles zullen betalen, is nog een raadsel voor hen. Maar ook dat zal, met de hulp van de vele vrienden, die de paters in ons land tellen, wel in orde ko men. In een tijd, waarin zovele mo numenten verrijzen, is het verheu gend ,dat een groot monument van bes,chaving, godsdienstzin en cul tuur tot stand zal komen. De vernielingen te Malang Radio Djokja meldt, dat de Sar- boepri (bond van ondernemings arbeiders) voor de Nederlandse aanvallen op Malang 30 onderne mingen en 6 fabrieken hebben verbrand. Alleen de volgende na men konden, wegens de zwakke radio-uitzending, opgevangen wor den: Tretes Panggoen, Soember Mangis, Telogoredjo en Telogosari, allen rubber- en koffieondernemin- gen, Kepandjen, rijstpellerij; Ban- doeroto en Soembersoeko, rubber ter komt het trappenhuis, dat in de en koffie en Soembersari,' thee en geheel voltooide abdij ook dienst koffie. De beide Nederlandse zwem sterren, Iet Koster en Nel van Vliet zijn op tournee in de Nieu we Wereld. Zij zullen o.a. een demonstratie geven in Michigan bij gelegenheid van het eerste eeuwfeest van dit plaatsje. Zoals reeds gemeld zullen bin nenkort de .schoonouders van Hitier te Munchen voor het ge recht moeten verschijnen om zich voor hun politiek verleden te verantwoorden. De familie Braun heeft eens betere dagen gekend dan op het ogenblik. De oude heer Fritz Braun, die de 70 jaren nadert, is na de val van zijn schoonzoon afgedaald tot hulparbeider in een meubelma kerij. De Beierse openbare aan klager heeft hem namelijk in de groep der politiek belaste per sonen ingedeeld, wat de ver plichting tot handenarbeid met zich brengt. Grote politieke figuren zijn Fritz Braun en zijn vrouw evenwel niet geweest Ofschoon de „vriend schap" van Hitler met Eva Braun reeds in 1933 zoiets als een offi ciële bevestiging kreeg doordat zij tot 's führers „hausdame" werd benoemd werd de oude heer Braun eerst in 1937 lid van de nazi-partij. Zijn familiaire ver houding tot dé latere schoonzoon van één dag resulteerde niet in invloedrijke posten in de partij. Hij bracht het niet verder dan blokleider van de NSV en para deerde enkele maanden mee in de gelederen der SA, wat zfelfs in Hitlers, gloriedagen nu juist niet als een hoge onderscheiding werd opgevat. Mevrouw Braun is zelfs nooit lid van' de partij geweest. Desondanks is zij door de openba re aanklager gebrandmerkt als een „aktivistin". Officieel luidt de politieke aanklacht tegen de be jaarde echtelieden, dat zij kennis hebben gedragen van de verhou ding van hun dochter met Hitier, doch hier niets tegen hebben on dernomen en er in tegendeel zeer trots op zijn gegaan dat Eva tot meitresse werd verbeven. Reeds voordat zjj voor het po litieke hekje zijn verschenen hebben de Brauns verklapt hoe 7'j zich zullen gaan verdedigen. Hun verdediger de Munchener advocaat Gritschneder, die reeds een reputatie heeft verworven door de stormlopen, die hjj op de zuiveringswetten heeft on dernomen, zal trachten te be wijzen, dat Eva's ouders altijd tegen de verhouding zijn ge weest. Zij zouden namelijk eens aan de -uhrer een brief op poten hebben gestuurd, waarin zij eisten, d'at de verhouding eindelijk maar eens in een fatsoenlijk huwelijk moest worden veranderd Succes hadden zij daar natuurlijk niet mee ge had, yelfs geen familieheibel was er uit voortgekomen, want brie ven van deze* aard werden door Hitlers hofkringen onderschept vooraleer zij de führer in een van zijn woedebuien konden doen ont steken. Mag men vader Braun geloven, dan heeft de blonde Eva steeds als een soort bliksemaflei der bij dergelijke aanvallen moe ten fungeren. Dan moest zij voor het open raam gaan zitten en als Hitler een paar uren zwijgzaam naar haar gekeken had, kwam hij weer tot rede. Overigens heeft Eva, volgens haar vader, nooit enige politieke invloed uitgoefend noch ten goede, noch ten kwade. Zij zou zich in het geheel niet geïnteresseerd hebben voor enige politieke zaak Braun beweert voorts, dat hij nooit enig voordeel heeft genoten van zijn hoge familie-relatie. De oudelui waren wel dikwijls te gast in Hitiers woning, doch zij heb ben nooit deel gehad aan de vor stelijke giften waarmee Hitler in de laatste dagen van zijn regiem zo kwistig was. Een gouden horlo ge en een zilveren schaal zouden de enige geschenken zijn, die de schoonouders ooit ontvangen heb ben. PROGRAMMA ZONDAG 10 AUGUSTUS HILVERSUM I (301 M.) K.K.U. 8.00 Nieuws; 8.25 Inleiding Hoog mis; 8.30 Hoogmis; NCRV 9.30 Het nieuws; K.R.O. 12.15 In 't Boeck- huys; 12.30 Lunchconcert; 13.0(1 Nieuws; 13.15 Boekbespreking; 13.20 Kamermuziek; 13.40 Apologie; 15.00 „Gaat U mee naar Zuid-Ame- rika"; 15.10 Gr.pl.; 16.20 Katholiek Thuisfront; 16.30 Pont. Ziekenlof; NCRV 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.30 Nieuws; KRO Nat. Zwemkampi- oenschappen; 20.00 Actualiteiteri; 20.07 Gewone Man; 20.15 Zilver vloot; 21.15 Hei, 't was in *de Mei; luisterspel; 22.10 Avondgebed; 22.30 Nieuws; 22.45 Wereldjamboree Pa rijs; 23.00 Symphonieconcert. HILVERSUM II (415 M.) VARA. 8.00 Nieuws en gr. pi.; 8.30 Voor de tuin; 9.12 Postduivenber.; 9.15 Hengelsport; 10.45 Poezie; 11.00 Franse liederen; 11.15 Omroep orkest; AVRO 12.00 Evt. postdui venber.; 13.00 Nieuws; 13.50 Spopr- wegen spreken; 14.05 Boekenhalf uur; 14.30 Kurhaus Scheveningen; 16.30 Sportflitsen; VARA; 18.00 Het nieuws; 18.15 Zwemmen; AVRO 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.55 „De blauwe Smaragd"; hoor spel; 21.20 Pierre Palla; 22.10 Her- sengymn.; 22.30 Piano en viool; 23.00 Nieuws 23.15 Gr.pl. MAANDAG 11 AUGUSTUS HILVERSUM I (301 M.) NCRV. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgvm; '8.00 Nieuws; 9.15 Ziekenbezoek; 11.15 Oude en nieuwe schrijvers; 12.00 Ned. componisten; 13.00 Nieuws; 14.00 Voor jonge Moeders; 15.00 Tschaikowsky; 16.55 Collegium Mu- sicum Amstelodamense; 17.30 Sport en actualiteiten; 17.45 Rijk Overzee; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.15 On der de NCRV leeslamp; 19.45 De partementen spreken; 20.15 Sans Souci o.l.v. M. Bakker; 21.30 Neder land ons Vaderland; 22.00 Jamboree 22.30 Nieuws; 23.00 Chopin; 23.57 Sluitihg en Wilhelmus. HILVERSUM II (415 M.) VARA. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymn.; 8.00 Nieuws en gr.pl.; 10.20 Voor de zieken: 11.35 Gr.pl.; 12.00 Orgel; 12.33 Voor het Platteland: 12.38 Ma labo's tango rumba orkest; 13.0U Nieuws; 14.10 Sopraan en piano; 15.00 Meneer Burden komt tot be zinning; hoorspel; 15.30 gr.platen; 17.00 Wat doen we in de vacantïe; 18.00 Nieuws; 18.15 Jan Vogel en zijn accordeon-orkest; 18.45 We reldcongres plattelandsvrouwen; 19.25 Czaar Peten de Groote in Zaandam; 20.00 Nieuws; 20.15 Re sidentie-orkest; 21.15 Cabaret; 21.45 Deens Dansorkest; 22.45 P. C. Hooft en zijn kring; 23.00 Nieuws; 23.15 Lichte Belgische orkestwerken. 33. Zij waren pas laat wakker de volgende dag, want zij waren erg vermoeid geweest. Bovendien scheen de 2on niet, zodat het half duister bleef in het dichte koraalwoud. „Ik heb er niet veel pleizier meer in", verklaarde Okkie, terwijl hij zich "geeu wend uitrekte. „Ik weet niet waarom, maar ik heb het gevoel, dat er iets gaat gebeuren vandaag". „Ach kom, dat is onzin", zei de paling en hij poetste zijn bril op. Hij bleef onder alle omstandig heden een deftige paling. Okkie kreeg gelijk. Nog geen half uur waren zij op weg, toen zij voelden dat er iets aan de hand was. Plotseling draaiden zij zich om en zageneen geweldige zeeslang. De slang, die zag dat hij ontdekt was, schoot op Okkie toe. Die klom als een kat zo vlug in een koraalboom. Even zat hij daar veilig, maar de slang wond zich om de stam en weldra hing zijn kop met de ver opengesperde muil boven de matroos. I De were! leven is go aandachtig het raamkc haar witte vanachter 1 is de moeit) rappe lever neer het ds haar vinger lang meer meisje,, Ze 1 de dokter 1 haar vader zes. Vader zitten en hi vooruitging, gelachen, e< brak v an h baldadig ge spiegel. Nog zes gaan, en dai verder, h( schreien, vai Van tubercv schen ge&tor van zijn. Tl story? Het viel h alles zoo acl Maar ach, is immers! Toen heef: met de volle ke katje, da in de straatg schreien verc leven lacht. Nu loopt Straks zal d hóek om koir raam, waaru die hoek wa schuift een ren. De zen in de glimme je „Pilsener spi.egel gewo straat in ?icl zich zelf, het flapperende dag, witte m zijn! Ze lach daar, lacht te klein spélletj kijken tussch< vierkantje s; caféraam. Mé nen van h van twee str; aangedrentelc met de blik meltjes en d kruiken. Weer lacht nen roepen v baren met h mannen, dat smaken! Fijn lie, als dadeli, tusschen julli ann< lake diend. De achter de flik Ze hoort nog hun beslaggn houtvloer, vóó Weer lacht eens. Ja, op mag ze lachen dat is twee e: ze lachen. En la, hopla heis: jongen met jt Hoor, is he mannen, dat smaken. Julli 1922 Op Zondag 17 onze lieve Out JOHANNES E ELISABETH I hun 25-jarige ging te herdenl hen nog lang 1 is de wens vai bare kinderen Rie Diny Jan (Serda Keesje - Ger De gez. H. Mis baarheid op Aug. te 8.45 in c kerk van de H. ^te Rinnegóm. Receptie 17 Au Egmond-binnen huis" 35. Do<y deze gi kennis dat b een langdurij onze geliefde Behuwd-, Gr Ovèrgrootmoec Catharina vo.orzién van Sacramenten t venden zacht in de oudere 81 jaar, is ove De bedroefde S. Ligthi Cath. Li en N. Vader M. Vader Zr en Jac. de I J.' de Ni; en Warmenhuizen, 8 Aug. 1947. De H. Uitva; zal plaats het Maandag 11 's morgens 9 ui parochiekerk t menhuizen, wa begrafenis, sterfhuis Fab 12 om 8.45 uur. Te koop zó goed SCHRIJFBUÏ bladmt 155x82. I HOF,f| Rijksstr.we

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 4