Motorsnelheidswedstrijden te Alkmaar D Grootse manifestatie van 1500 «jonge mannen en vrouwen Succesvolle opvoering van de „Paradijsvloek" DE JAMB Na ein PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Maandag 11 Augustus 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN Van Aartsen onbetwist de snelste rijder TEKENBORDEN DRIEHOEKEN van hout en pleiglas P.O.A. N.V., Payglop UIT OUDE TIJDEN Katholieke Jeugddag te Schagen In het openluchttheater te Bergen Batavia - Schiphol in ,42 uur Marktberichten Een ha J AMBO-O, jambe jongenskelen slepende vervelin Van de ene zijde andere, de overig erin onder. Jambe Urenlang hebben het verlossingswo 1947 is geopend. ZATERDAG op de Alkmaafse j cc (6 baanronden): 1. P. v. Aartsen, sin/elbaan gehouden en door I Amsterdam, 2.50; 2. A. Hartman, „Alcmaria V.V.V." georganiseerde motorsyelheidswedstrijden mqchtep zich in een grote belangstelling ver heugen, waartoe 't mooie weer niet weinig zal hebben bijgedragen. Van Aartsen schijnt op deze sin- telbaan wgl bijzonder thuis te zijn, want in de seniorenklasse zowel de 350 cc als de 500 cc was hij beslist de sterkste. Het was ditmaal niet alleen Hartman, die hem goed partij gaf. Vooral Bosman, maar ook Kops hebben hier uitstekend gere den. Men denke maar eens aan de langebaan-race senioren 500 cc. Dat was een pracht race tussen v. Aart sen, Bosman en Kops. Bij de junioren 350 cc viel op de rijder M. Metzelaar uit Limmen, die op Velocette verrassend goede re sultaten wist te boeken. Met zijp 350 cc-machine reed hij mee in de 500 cc-klasse en werd daarin één in de mooie tijd van 1.59.7; maar moest worden gedis kwalificeerd. De uitslagen waren: Junioren 2?0 cc, 2 manches: 1. N. Kroes, Den Haag (Batavus) 2.07.4; 2. J. Simons, Edam (Eijsink). Seniorenklasse 350 cc, in drie, man ches.In alle drie manches kwam van Aartsen als eerste en Hartman als twqpde aan. 1. P. v. Aartsen, Amsterdam, Jap, 1.50.2; 2. A. Hartman, Amsterdam, N.N., 1.52; H. de Rijk uit Nieuwer Amstel op Jap was een goede derde. Juiyoren 350 cc: 1. M. Metzelaar, Limmen (Velocette), in drie man ches eerste. Senioren 500 cc-wedstrijd in twee series, een herkansing en een finale. De eerste serie was voor J. W. Boef en de tweede serie voor van Aartsen. De herkansing was voor de Alk- maarse renner D. de Geus, die in deze rit Hartman achter zich liet. De finale won van Aartsen in de tijd van 1.49: 2. G. Kpps uit Rotter dam op Jap, 1.52; 3. J. W. Boef, Amsterdam op Jap, 1.53; 3. A. Hart man, Amsterdam, N.N.; 5. H. de Rijk op Jason. en 6. D. de Geus, Alkmaar op Jap. Bosman moest in deze finale opgeveh. Junioren 500 cc. 3 manches: 1. M. v. Rijn, Den Haag (Jap), 2.02.6; 2. A. Oudshoorn; 3. N. Kuijper. Langebaan-wedstrijd senioren 350 AFHALEN DISTRIBUTIE BESCHEIDEN EN SCHOENBONNEN ALKMAAR. Morgen zijn voor het afhalen van nieuwe bonkaarten aan de beurt, zij wier familienaam begint met de letter B tót Blom. Voor het afhalen van schoenbon nen zijn aan de beurt zij, wier fa milienaam begint met de letters B vanaf Blom. GESLAAGD. ALKMAAR. Voor het examen landbouwkunde L.O. aan de Land bouwhogeschool te Wageningen slaagde onze plaatsgenoot de heer J. Ch. Muller. HET VROLIJKE WEEUWTJE. ALKMAAR. Vrijdag 15 Apg. des avonds 8 uur wordt in Het Gul den Vlies een voorstelling gegeven van „Het Vrolijke Weeuwtje" (Lus tige Wit we) door de Hoofdstad Ope rette met leden van de voormalige Fritz Hirsch Operette. Deze we reldberoemde operette op muziek van Franz Léhar had hier in Ja nuari needs een daverend succes. Over het algemeen vond men dit de mooiste operette welke bovenge noemd gezelschap in Alkmaar ge bracht heeft. De zaal was totaal uit verkocht. Medewerking verlenen o. m. Paul Harden, Ruth Rhoden, Otto Aurich, Chris Reumer, Claire Clai- ry, Henk Brouwer e. a. terwijl het uitstekende orkest onder leiding staat van Pim de La Fuente. Regie is van Otto Aurich,, decors Karle Bruckman. Alles is weer in de punt jes verzorgd, zodat men op een prachtige operette-voorstelling kan rekenen. RECTIFICATIE De heer L. Rietveld alhier slaag de dezer dagen niet voor het exa men Engels M.O. doch voor het L.O. examen POORWEGIIALTE BEDEVAART KAPEL TE HEILOO Naar wij vernemen is de naam van de N.S.-halte bij de bedevaart- kapel te Heiloo, tot nu toe Runx- putte genaamd, officieel veranderd in O.L. Vrouw ter Nood. Aanwinsten voor de stad 11 AUG. Op 11 Augustus 1563 mochten burgemeesteren grond verkopen van het nieuw gemaakte land aan de Voormeer. Maar het stadsbestuur gebruikte die grond ook als borgstelling voor geleende gelden. Want als Waerdendel en Symonsz niet konden worden be taald, stelde men daarvoor gron den aan de Voormeer beschikbaar. Ook deze gronden waren uit het water opgehaald, want Jan Pynsz te Den Haag bood in 1554 (hij was toen pachter van de vuilniskui- len) aan om de vuilnis te gpbrui- ken voor aan te maken land in de Voormeer buiten het Verdropken- oord. Pas in 1575 was men bezig met gronden aan de Schelphoek aan weerszijden van de Kolk. Een andere aanwinst was 11 Aug. 1886 te bezichtigen, nl. de nieuwge bouwde strafgevangenis - in de Hout en wel tegen 25 cent per persoon. Bijna 300 waren nieuws gierig te zien hoe dat gebouw er mwetjdig uitzag. De eerste gevan genen kregen daartoe 26 Augustus gelegenheid. Amsterdam, 2.53.1; 3. G. Thïjsse, Rotterdam, 2.54.9; 4. H. de Rijk, N. Amstel, 2.55. Langebaan-wedstrijden senioren 500 cc: 1. P. v. Aartsen, Amsterdam, 2.42; 2. J. Bosman, Den Haag; 3. G. Kops, Rotterdam. Hiermede waren deze welgeslaag de wedstrijden geëindigd, waarin dikwijls goede sport te zien werd gegeven. Het was wel jammer, dat Iesberts niet van de partij was, wel licht was deze rijder er in geslaagd de suprematie van v. Aartsen in de seniorenklasse eens te breken. Na afloop dromden de toeschou wers voor 't grootste gedeelte stad waarts, maar de politie hjd maat regelen getroffen om het verkeer in goede banen te houden. KRANIGE REDSTER Vrijdag jl. om 5.30 uur geraakte het 3-jarig zoontje van -v. V. uit het Groot Nieuwlahd iri het water van de Baansingel. Het. kind lag 2 a 3 meter van de kant. Verscheidene mensen liepen- toe om hulp te bie den, maar men slaagde daar niet in. Totdat de 15^jarige Truus Stuurop, wonende aan de Baansingel 5a (die het ongpval uit het huis had zien gebeuren) gekleed en al te water sprong en naar de overkant zjvom, om nog bijtijds het kind te kunnen redden. Aangezien zijn klompjes nog in het water lagen, dook zij nog maals om de klompjes er weer uit te -vissen. Hulde aan de kranige redster! AANRIJDING Zaterdagavond reed op de Ken- nemer straatweg een 21 jarige mo torrijder uit Den Haag tegen een voor hem rijdende vrachtauto. Deze remde om de Heilooër dijk op te rijden. De jongeman had geen gelegenheid uit te wijken en kwam met zijn motor onder het rechter- achterwiel van de vrachtauto te recht. De motorrijder brak het linkerbeen, de motor werd ernstig beschadigd. Het bleek dat de jonge man niet in het bezit was van een rijbewijs en dat de remmen van zijn motorrijwiel defect waren. FIETSENDIEVEN OP PAD In de Magdalenenstraat werd de fiets ontvreemd van een jongetje dat zijn karretje achteloos had neergezet en op deze wijze bedro gen werd in zijn vertrouwen in de mensheid. FIETSEN IN BERGER-TUNNEL VERBODEN Dat er nog steeds een fietsverbod geldt in de Berger-tunnel ervaar- den gisteren meerdere wielrijders die deswege een bonnetje opliepen. BURGERLIJKE STAND Geboren: Dirk J z v. Pieter Mantel en A. J. C. van Dieren; Pie ter E. z. v. Jacob Zuidervlied en S. Woud; Rudolf z v. Heyl J Kuij- pers en J. Koning Kars; Jacob E. M. z. v. Jan H. Zwart en A. Jong; Marinus z v. Peter Borjeson en C E. van Latum; Christiaan M. z. v! Hendrik Eckhardt en H G. de Bruin. Overleden: Gouwguurda A. Hui- berts oud 32 jaar gehuwd met J Poland. Tournooi Molenkrocht' Bergen Onder ideale weersomstandig heden zijn Zaterdag en Z.ondag de laatste wedstrijden gespeeld in bo vengenoemd tournooi. Durfden wij ons Zaterdag nog niet aan voorspel lingen wagen ten opzichte van de eventuele finalisten, toch blijken onze verwachtingen niet veel te verschillen van de werkelijkheid. De naam van de TUkmaarder F. Beek heeft zo langzamerhand in Alkmaar een goede klank gekre gen en het feit, dat deze speler zich in 3 finales plaatsje, maakt die klank slechts welluidender. Over het algemeen moesten wij vaststel len, dat de demifinales beter spel te zien gaven dan de finales. De partij v. d. Meer-Beek gaf uitstekend spel en ondanks het tactisch spel van eerstgenoemde was deze niet opgewassen tegen het stijlvolle forse spel van Beek en verloop met 6—3, 4—6, 61. Dijkstra plaatste zich in de finale d»or te winnen van Beers met 63, 64. De finale heren enkelspel werd dus gevormd door Beek-Dijkstra, die eikaars Pastoor Clarijs te Langedijk benoemd Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Lange dijk de Z.Eerw. Heer A. J. Clarijs, thans pastoor te Haastrecht. Pastoor Clarijs is geboren op 30 Januari 1892 en priester gewijd 15 Augustus 1918. Hij ontving zijn be noeming te Haastrecht op 13 Febr. 1944, dat hij dus na dric-en»een>jialf jaar gaat verlaten, om de leiding vah de parochie van pastoor Moons z.g. aan de Langedijk op zich te nemen. spel door en door kenden: Beek hard en scherp plaatsend, aanval lend, Dijkstra snel reagerend, doch zwakker in zijn aanval en meer verdedigend. Beek won in 2 sets 6—2 9—7. In het'dames enkelspel was het de ons onbekende Mevr Wu, die de le prijs in de wacht sleepte. De demi-finale won zij gemakkelijk van rngj. Gostling 62, 61. Door een overwinning op mej. Luyckx met 62, 62, plaatste mej. M. Koel zich in de finale. Ofschoon in de eindstrijd tussen Mevr. Wu Mej. M Koel het spel vrijwel gelijk opging,' was eerstgenoemde toch sterker in haar aanvalsspel en won met 64, 75 Herendubbel finale bracht ons 4 Alkmaarders: Beek Dijkstra contra Haasbroek-Kersse makers. Een matige partij welke eerstgenoemden wonnen in 3 sets: 46. 63-4. 62. De demi-finales luidden: Beelc-Dijkstrav. d. Meer- Beers: 63. 86; Haasbroek-Ker- ssemakersKleiweg-Malhof 1)J>\ 86, 7-5. Zoals uit de uitslag van deze partij valt te lezen is hier een ware strijd gestreden. Na op het nippertje de tweede set te hebben gewonngji (52 achterstand en 3 match points) waren eerstgenoem den dermate aangemoedigd, dat na een gelijk opgaande strijd de 3e set werd gewonnen met 7—5. Dit was een van de beste partijen van het tournooi. De mixed-dubbel finale tussen Mej Koel-F. Beek en Mevr Wu- v. d. Meer had eveneens aardige momenten. Na 3 sets moesten laatst genoemden het opgeven 63, 26, 75. Resumerend een gezellig tournooi met prettige sportieve wedstrijden en een goede sfeer, kenmerkend voor de Molenkrocht- tournooien. v. L. K. A. OP VACANTIETRIP. V DE RIJP Dezer dagen hebben meisjes van de Katholieke Actie een uitstapje gemaakt, wat heel goed geslaagd mocht heten Via Muiden, een herinnering aan oude tijden, ging de tocht naar de KRO- studio, waar een tip van de sluifer over moderne techn.ek voor ons werd opgelicht. Geri'e- 'enó vtan al het' schoons wat de *Veiuwe biedt, werd koers gezet naar Apeldoorn waar volop weri genoten van natuurschoon en be zienswaardigheden. Onder het zingen van lustige liedjes werd de terugtocht aanvaard. BURGERLIJKE STAND LANGEDIJK. Géboren: Johan nes Petrus Nicolaas, z. v. Johannes Frederikus Henselmans en Aagje Boersen; Ineke Jeannette d. v. Jan Slot en Elisabeh Wagenaar; Gerard Pieter Langedijk z. v. Pieter Lange dijk en Clasina Gretha IJff; Harry en Ger z. v. Jan Wit en Antje Smak v Ondertrouwd: Johannes Kruijer, tuinbouwer, wonende alhier en Ca- tharina Kos, zonder beroep, wonen de alhier. Getrouwd: Johannes Petrus Hof, electricien en Andriesje van der Weerd, zonder beroep, beide wo nende alhier; Jan Klinkert, timmer man en Grietje Johanna Otter, zon der beroep, beide wonende alhier. Overleden: Jan Kalverdijk, 21 jr, tuinbouwer, wonende alhier, zoon van L. Kalverdijk en G. Willems. AANBESTEDING WIERINGERMEER. Het Bu reau Wederopbouw - Wieringermeer heeft aanbesteed het bouwen van 42 dubbele arbeiderswoningen in de Wieringermeer; perc. 1: laagste: fa. P. Bakker te Den Oever (Wie- ringen 105.900; perc. 3. laagste fa. J. Koopman te Nieuwe Niedorp en J. Fans te idem 214.650. Voor het bouwen van 55 boerde rijen was grote belangstelling der aannemers verwacht, dit viel echter tegen; voor het 3e perc/waren zelfs geen gegadigden; perc. 1. laagste Philips Bouwbedrijf 'te Haarlem 193.825 (ƒ164.500)per. 2 H. LontTte Hippoltushoef (Wieringen) 140.000 130.100); perc. 4. J. Bruins Slot te Amsterdam--/ 169.965 207.500); perc. 5. H. Moes te Niekerk 166.880 199.800); perc. 6. A. Groot en Zn. te Abbekerk 161.550 189.000); perc. 7. Fa. F. Veerman te Westwoud 98.350 156.700). De tussen haakjes geplaatste cijfers ge ven de raming aan. GESLAAGD 'T VELD. Chze plaatsgenoot d'e heer J. C. Th. Hoogenbosch, onderwijzer aan de R.K St. Mar- tinusschool alhier heeft op 7 Aug. te Haarlem met goed gevolg het examen Hoofdacte B afgelegd. Voor de Hoofdacte A slaagde hij reeds in 1946. KONINGINNEFEESTEN HEERHUGOWAARD. Het plaatselijk comité, dat enige maan den geleden op initiatief van de Burggmeester gevormd is, heeft een schitterend programma opgesteld voor de a.s. viering van de ver jaardag van H. M. de Koningin op Maandag 1 September a.s. Het feestprogramma biedt voor alle inwoners jong en oud, afwis selend vermaak, zodat bij goed weer verwacht mag worden, dat het gemeentelijk sportterrein, waar op de feestelijkheden gehoudtn zullen worden, honderden bezoe kers zal trekken. De feestdag wordt 's morgens 8.30 ingezet met een muzikale wan deling van de beide plaatselijke rruiziekcorpsen, voorafgegaan door herauten te paard in middeleeuwse costuums. Qnderwijl zullen de gidsen en verkenners de Neder landse driekleur op het sportter rein planten, waarna om 9.30 uur op het sportterrein een oud West- Friese boerenbruiloft wordt gehou den. Hiervoor gaven zich reeds enige groepen op, die gekleed in oud-Westfriese klederdracht aan grote bruiloftstafels zullen aanzit ten, waar oud-Hollandse liederen, zang en spel afgewisseld door volksdansen, een lust zullen zijn voor oor en oog. In de namiddag vangen de volks spelen aan. Om 130 uur trekt de stoet met versierde fietsen, wagen tjes, autopeds enz. langs een ge deelte van de Middenweg in fees telijke optocht naar het sportter rein, waar voor jong en oud gele genheid is. om aan de spelen mee te doen. Eerst komt een ballen- wedstrijd voor jongens en meisjes tot 14 jaar, die op het terrein een kleurige ballon in ontvapgst kun nen nemen, die vervolgens, natuur lijk met luid gejuich in een groot aantal de reis door de lucht gaan maken. Elke ballon is voorzien van een adreskaart en enveloppe ter terugzending door de vinders, want er zijn fraaie prijzen beschikbaar voor degenen, wier ballon de verste rpi'on Lry.ft gemaakt. Om 2.30 uur beginnen alle volks spelen en wedstrijden tegelijk, zoals touwtrekken voor jongens van 14 18 jaar. kruiwagenraces voor meis jes van dezelfde leeftijd, tonsteken voor heren boven de 18 jaar en tenslotte het geliefde spel Mijnheer en Mevrouw op reis, waaraan paren van 18 tot 80 jaar kunnen deelne men. Voor allen is er nog gelegen heid tot koekhappen en spijker slaan. Eigenlijk onnodig te zeggen, dat er verder volop muziek zal zijn op het terrein. Motorbehendigheids- wedstrijden met verrassingen be sluiten de middag omstreeks 6 uur. Op het feestelijk verlichte sport terrein worden dan later de avond feesten gehouden. Gidsen en Ver kenners zullen omstreeks 7.15 uur de Oranjeboom planten, waarna af wisselend de beide muziekvereni gingen, de R. K. Zangvereniging Huigenwaert, de accordeonnisten- club Vita Accordeonistica en een drietal volksdans-clubs een schitte rend gevarieerd programma zullen geven. Na afloop volgt een optocht met fakkels en lampions vanaf het sportterrein en wordt na een korte wandeling bij het feestelijk ver# lichte Raadhuis de stoet ontbonden. Voor elke groep van 10 personen voorzien van fakkels of lampions worden mooie prijzen beschikbaar gesteld. Zowel hiervoor als voor de volksspelen zal men zich voor 20 Augustus a.s. moeten opgeven bij eeh der volgende adressen: de he ren H. van Herpen, gemeente secre taris, Nieuweweg 3; E. A. Besteman, Nieuweweg 12; J. Biersteker, dir. coöp. maalderij de Goede Verwach ting, Broekhorn A 34: C. Verdegaal, dir. zuivelfabriek Excelsior; D. Gootjes Czn., Boterweg A 25, ten raadhuize, alwaar ook verdere in lichtingen te verkrijgen zijn. Heerhugowaard zal er trots op zijn het Koninginnefeest op 1 Sep tember te maken tot een schitte rende feestdag. Het feestprogramma dat geboden wordt is daarvoor al reeds een waarborg. Natuurlijk is er geld, veel geld zelfs nodig, want de kosten zijn niet gering en de prijzen moeten goed en ruim zijn. Maar Heerhugowaard heeft al meerdere malen getoond, royaal in de portpmonnaie te kun nen tasten, want voor alles wil ieder het zijne bijdragen om een goed opgezet feest ook in alle op zichten te doen slagen, waarin ook nu weer Heerhugowaard een eer zal stellen. A.s. Zaterdag 16 Augustus zal ieder in de gelegenheid worden gesteld zijn geldelijke bijdrage te geven. V) t Ongeveer 1500 katholieke jonge mannen en vrouwen namen Zondag 10 Augustus deel aan de Districtsdag, welke te Schagen werd gehouden. Van 's ochtends 9 uur tot 's avonds 6 uur is Schagen overstroomd geweest door de Katholieke jeugd uit het gehele Dekenaat. De Deken van ons Dekenaat, de Hoogeerw. Heer A. H. Harst, was de gehele dag aanwe zig, terwijl ook nog verschillende andere geestelijken deze Jeugddag hebben meegemaakt. Reeds 's ochtends om kwart voor negen heerste in Schagen een grote drukte. Van alle kanten stroomden de Katholieke jongeren de stad binnen om de Distr-ictsdag mee te maken. Niet alleen per trein, maar ook pér fiets hadden velen zich op weg begeven om hier aanwezig te kunnen zijn. De dag werd begorfnen in de Mu- ziektuin met een H. Mis, welke ge celebreerd werd door de Hoog eerw. Deken A. H. Harst met assi stentie van de Weleerw. Heer Ka pelaan J. Tol als diaken en de Zeereerw. Heer Pastoor C. Vis als sub-diaken. De wisselende gezan gen werden gezongen door een ge mengd koor uit Breezand. Na de H. Mis was er gelegenheid om even een paar boterhammen naar bin nen te werken Elke parochie had hifrvoor een café aangewezen ge kregen, waar de koffie al klaar stond, zodat ook de dorstige kelen gelaafd konden worden. Directeur Kraakman was het, die deze dag kon openen door een kleine rede te houden voor alle jongeren. Hij wees hier op het ge vaar/dat er schuilt in het Com munisme. Eigenaardig is het, dat juist in de kleinste dorpen de meeste communisten zijn, terwijl een stad als Den Helder ze bijna niet heeft (prqcentsgewijs uitge drukt tenminste). Spreker liet hier een fel uitgesproken waarschuwing horen. Om verschillende redenen is de Kerk tegen het communisme: omdat het communisme de Kerk vervolgt, omdat de leer van het communisme totaal verkeer.d is. Het communisme is opium voor het volk, terwijl het bovendien de per soonlijkheid vernietigt en slechts bouwt op een staat, waarin het in dividu niet meer meetelt. Als men (volgens het communisme) geen lid is van een revolutionnaire party, staat alleen een concentratiekamp of Siberië nog open. Ruimte voor vaderlandsliefde wordt er door het communisme, volgens de eisen van de Komintern, niet gelaten. Communie - communiteit - com munisme, in alle drie zit toch het- Onder de meest-ideale weers omstandigheden werd gisteravond in het- 'mooie openluchttheater te Bergen de eerste opvoering van Alphons Laudy's drama „De Para dijsvloek" door de Bergense Spe lers gegeven. Het is ons een vreugde te kunnen vermelden,- dat het theater voor de eerste maal dit seizoen uitverkocht was en wij twijfelen er niet aan, of de goede roep, die van deze pre mière zal uitgaan, zal het ook bij de twede uitvoering op 15 Augustus vullen. De schrijver, de grijze Laudy, zegde zelf de proloog; hij deed dit op de plechtig-dramatische toon, die met het karakter van dit toneelspel overeenkomt en de meeste spelers volgden hem op dit voetspoor. De regisseur heeft het blijkbaar niet aangedurfd „De Paradijsvloek" te brengen in de gewone levende betoogtrant van het normale gesprek en hij heeft zeker in de geest van de auteur gehandeld, door zijn spe lers de bij dit dramatisch spel meer- passende declamatorische betoog trant te laten bezigen; het komt ons voor. dat dit voor de acteurs gemakr keiijker is, doch hft aanhoren ervan door de toeschouwers zwaarder maakt. Het zou ongetwijfeld een ex periment geweest zijn de eerstge noemde, meer in de geest van deze tijd passende betoogtrant te volgen, doch er behoort moed toe, om dit experiment te wagen. Deze opmerking'vooraf houdt niet in, dat wij deze opvoering als niet- geslaagd beschouwen. Integendeel, zij is een succes geworden, dank zij de grote toewijding en het onmis kenbare talent, dat door de meeste spelers aan de dag werd gelegd. Het zou ons te ver voeren, de in houd van Laudy's drama nog eens uitvoerig weer te geven; in het eer ste bedrijf zien wij de kinderen van Adam zoeken haar het verloren Pa radijs en steeds weer klinkt het „waarom?" in Laudy's verzen terug, als de^mensenkinderen aan de stam vader van heel het mensengeslacht naar de zin vragen van al het lijden op de wereld. Kaïn denkt in zijn brute kracht het Paradijs te kunnen herwinnen en wordt door haat ver teerd, omdat Abel in zijn God-zoe kend verlangen de ingang van het Paradijs gevonden heeft. In het 2e bedrijf voltrekt zich de eerste broe dermoord en zinspeelt de schrijver op het oorlogsgeweld, als hij Kaïn laat zeggen: De sterkste is het, die z'n broeder doodt. Een boeiend'contrast brengt hiel de scène tussen Lia, die Kaïn wil volgen, en de slaaf, door wiens mond de satan spreekt. Even schijnt het, dat Kaïn, door Eva tot nadenken gebracht, weer kind wil worden, maar omdat hij Abel, die het Paradijs vond omdat hij kind bleef, dit paradijs misgunt, volvoert hij zijn door de satan in geblazen misdaad. Doch eerst dan dreigt de volko men vernietiging van het mensdom en Adam klaagt daarover zijn wan hoop in een prachtige monoloog, die wel het hoogtepunt van Laudy's drama vormt, waarmee het had kunrjpn besluiten. Dan volgt nog een o.i. te lang-gerekt gedeelte, waarin het kroost der eerste mensen treurt in wanhoop om het verloren geluk en Kaïn, na zijn strijd njpt de Engel, die met zijn vlammend zwaard het Eden in een hel verandert, daarin verdwijnt. Dan komt de profeet Henoch, die het nieuwe paradijs voorspelt, waarvan de poort zal opengaan, „als op de Offerberg drie kruisen staan". In de natuurlijke entourage van het openluchttheater kwam het spel schitterend tot zijn recht;" de belich ting en de dramatische effectén, door de auteur voor het derde be drijf voorgeschreven, droegen' bij tot een boeiende vertolking; het slottafreel was boeiend van kleur en levend door de goedgetroffen massa regie. Wat het spel betreft, er waren verschillende uitstekende vertolkin gen. G. Stockman gaf een niet te verbeteren creatie van Adam: aan een prachtig stemgeluid paarde hij een weloverwogen voordracht en vooral in de prachtige monoloog van het derde bedrijf gaf hij een aangrijpend spel. Zijn sterkste tegenspeler was Kaïn eveneens uitstekend vertolkt, door C. Bprkhoüt. die de zware opgaaf .tot een volledig succes voerde. Zeer verdiend was het opendoekje dat J. v. Baar oogstte, die als de slaaf een geheel eigen visie van zijn moeilijke rol ten beste gaf en door zijn spel zorgde voor een welkome afwisseling in het nu en dan wat monotone samenspel der andere hoofdrolspelers. Van de overigen viel Ant. Buissink als Jared het meest c)P door goede voordracht eji gaaf spel. De twee vrouwenrollen van Eva en Lia waren bij Tr. Blee- ker en Mea Coppens in. goede han den. Beiden pasten zich uitstekend aan bij het spel der genoemde spe lers. Kees Keijsper had een geschei den rol, die hij uitstekend vertolkte. Minder geslaagd was de vertolking van Abel door Vine. Breed. Het spel der figuranten en hun aanvoerders paste zich waardig aan bij het ge heel. Voor de beide vrouwelijke ver tolkers, alsook voor de regisseur, de heer J. Haakman, in wien het hele gezelschap derl Bergense spe lers werd gehuldigd, waren er bloe men. aangeboden door de V.V.V., die deze „Paradijsvloek" opvoering tot een der hoogtepunten van het Bergense Openluchttheater kan re kenen. Fr. O. zelfde begrip: gemeenschap. Laat dit, aldus spreker een gemeenschap zijn met Christus. Dit is het eerste, wat wij nodig hebben; Uit deze Communie met Christus' moeten wij een saamhorigheid putten en daar van moet het begin in de parochies zijn: de wil om één te zijn. Direc teur Kraakman besloot met de woorden: „Moge het communisme worden een liefdebond in Jezus Christus voor allen, die geloven in J^zus Christus." Na afloop van deze r,ede werd in de bioscoop "door Directeur Bank gesproken over het onderwerp „Ivoren Torens" voor de vrouwe lijke jeugd, terwijl Directeur Kraakman om 1 uur voor de man nelijke jeugd sprak. In beide geval len ging het over de houding van de man ten opzichte van de vrouw. Ondertussen zorgde een zangkoor uit 't Zand voor de nodige afwisse ling, terwijl een aantal Katholieke jongeren uit 't Veld enige volks dansen ten beste gaven. De voor zitter van het comité dankte dan ook zeer terecht het zangkoor voor de juiste weergave van het gebo- dene en de volksdansers voor het nieuwe*dat zij hadden gebracht. De Belgjsche Jongeren hebben in generlei opzicht teleurgesteld, want zowel het ernstige als het vrolijke gedeelte van hun pro gramma was op uitstekende w,ijze verzorgd. Deken A. H. Harst dank te hen na afloop voor hun optreden en verzocht hen de groeten over te brengen ih België. Verder dankte hij alle aanwezigen voor hun spon tane opkomst. Hierna volgde nog een inwijding (zending) van 8 jongemannen en 25 meisjes voor de Katholieke Actie, terwijl de dag bgsloten werd met een kort Lof, hetwelk evenals de H. Mis, in de Muzïektuin werd gehouden. Even voor twaalf uur brak de zon door en het is zoals een der geestelijken opmerkte: „Mogen wij de zon zien als symbool van ons geloof, dat straks over de gehele aarde verspreid zal zijn!" v. d. M. ZUID'-SCHERMER. J- Buurt feesten. Op 7 en 8 Aug. werden alhier d'e jaarlijkse buurtfeesten gevierd. Liet de zon aanvankelijk verstek gaan, naderhand heeft het goede weer niet weinig tot het welslagen der feestelijkheden bij gedragen. Om 10 uur opende de voorzitter van d'e buurtvereniging dhr. H. v. d. Ploeg met 'n korte toespraak de feestdagen. Spr. me moreerde hen, die in de strijd voor de rechten van de mensheid ons ontvallen zijn. Ook onze jongens die thans voor het Vaderland in Indië verblijven mogen evenmin vergeten worden. Gedenk hen vooral in deze dagen met 'n extra gebed' en 'n lange brief. Spr. be sloot met de wens dat de feesten een prettig verloop moge hebben. Daarna had het ringrijden voor paren plaats. De uitslag hiervan was: Reinier Swart Rz. le prijs; Henk v. d. Hulst 2de prijs, Siem Klaver 3de prijs, Laurens Groot 4e prijs. De prijs voor het sphoon- ste geheel werd bij acclamatie door de jury toegekend aan Wim Nieu- wenhuizen. Voorts betuigde de jury haar waardering voor de zorg aan paarden en kórren besteed, 'n Gezellig borreluur besloot deze ochtend. De middag stond in het teken der kinderspelen die onder leiding van het onderwijzend per soneel een vlot verloop hadden. De wedstrijden werden door een talrijk publiek gevolgd. Tractaties verhoogde de feestvreugde. De Vrijdag was geheel bezet door de volksspelen. Vooral 's middags was er veel animo. Hoever het kan komen met pantoffelhelden, bleek uit het blijspel dat 's avonds door de plaatselijke toneelclub, onder regie van dhr. Jac. Kraakman werd opgevoerd. Enkele heren misten zoveel aan persoonlijkheid als hun vrouwelijke tegenspelers te veel hadden. Geestige verwik kelingen leidden tot een drievou dig happy end. Het clubje was goed op dreef. Een talrijk publiek was hen terecht zeer dankbaar. SLECHTE ONTVANGST VAN DE VOLENDAM Demonstraties en sabotage in Egypte De ontvangst van de Volendam, die met 3000 man troepen ter af lossing naar Indonesië onderweg is en Zondag het Suez-kanaal pas seerde is niet recht hartelijk ge weest. Honderden demonstranten, getooid met groenwitte vlaggen voeren 't schip in Port Said tege moet. De politie had hier echter maatregelen getroffen zodat de menigte 'het schip niet te dicht kon naderen In de haven echter de den zicli ongeregeldheden voor en moest de politie van de gummi stok gebruik maken. Twintig de monstranten werden gearresteerd. Een schip met fruit en groen ten, bestemd voor de bemanning, werd door de raddraaiers gekan teld, zodat bet vgedsel verloren ging. Nadat water olie en levens middelen aan boord waren geno men heef.t het schip zijn reis ver volgd. Na Port Said deden zich geen incidenten mee rvoor. geen incidenten meer voor. ZWEEFVLIEGER GEDOOD Zondagmiddag is op het vlieg veld ïwenthe een 19-jarige zweef vlieger uit Enschedé met zijn toe stel, kort na d'e start, van een hoogte van circa 40 meter steil naar beneden gevallen. De jon geman werd vrijwel op slag ge dood. „jeugd moet idealen van Ariëns uitdragen" Zestien autobussen zijn er nodig geweest om Zaterdag de Ariëns- vrienden uit Enschede naar Maars- sen aan de vecht te vervoeren, waar de 19e Ariënsherdenking werd ge houden. De nieuwe klokken van de parochiekerk lieten voor het eerst op deze dag hun bronzen stemmen over het plaatsje, waar dr. Ariëns een groot aantal jaren pastoor is geweest, galmen. Onder de honder den bedevaartgangers bevonden zich velen, die dr. Ariëns persoonlijk ►hebben gekend. Prof. B. Alferink uit Nijmegen celebreerde de plech tige hoogmis, die werd bijgewoond door talrijke geestelijke autoriteiten en door prof. dr. G. Bron, voorzit ter van het Ariëns-comité. Kape- laatj P. Krijnen uit Utrecht schet ste in zijn predicatie het lev.en van de priester Ariëns en riep de jeugd op de "beginselen van de strijder voor de sociale gerechtigheid ver der uit te dragen. Het zangkoor St. Cecilia zong de 5-stemmige mis Maria Magdalena van Philip Loots. Na de H. Mis defileerden de bede vaartgangers langs het graf van dr. Ariëns. De Leo-harmonie, waarvan dr. Ariëns de oprichter was, speelde op het kerkhof 'een koraal van Bach. Des middags werd de her denking, waarvan pastoor Geertman uit Enschedé de initiatiefnemer is, in het Jaarbeursgebouw-te Utrecht voortgezet. De toegangsweg tot Amsterdam De toegangswegen tot de stad Amsterdam zijn in onvoldoende toestand. De wegen zijn te smal en de bestrating is zeer onvol doende. Nu het autoverkeer steeds drukker wordt en de vrachtwa gens veel meer dan voor de oor log van en naar de buitenwegen rijden is een verbetering dringend noodzakelijk Binnenkort zal in 't kader van dit wegenplan, het tra cé van de Hemweg worden ver legd, de weg zal dan tevens bre der worden. De werkzaamheden, die mede verband houden met het uitvoeren van werken in het Westelijk havengebied, zullen bin nenkort een aanvang nemen. ENGELAND VERHOOGT BELASTING OP FILMS Import' uit Amerika stopgezet Het Britse ministeriev van finan ciën heeft bekend gemaakt dat de invoerrechten op buitenlandse films vanaf 6 Augustus verzwaard wor den. De maatregel beoogt 75% van de winst op import films te blok keren als belasting. Dertien mil- lioen van de zeventien mjilioen pond die Engeland jaarlijks aan het buitenland moet betalen blijven zo doende in eigen land. Algemeen is men van mening dat de Amerikaanse filmindustrie door deze., maatregel zwaar getrof fen wordt. Tot nu toe bedroeg het percentage Amerikaanse films die in Engeland draaiden ongeveer 80%. Men is echter van mening dat de Engelse industrie, althans voor lopig, het land nog niet zelf van films kan voorzien. De maatregel betekent wel een grote steun voor debinnenlandse markt doch het bioscoopbedrijf zal wel met grote moeilijkheden te kampen krijgen. Op het bekend worden van de Engelse'maatregel zijn de directeu ren van vijftig grote maatschappij en bijeengekomen en hebben een parig besloten Engeland geen Ame rikaanse films meer te s/uren. Deze tegenzet wordt door insiders fataal genoemd voor de Engelse biosco pen. In Engeland gelooft men dat de Amerikanen hun besluit in zul len trekken en na verloop van tijd toch weer films naar Groot Brit- tannië zullen sturen en genoegen zullen nemen met de winst die hen nog overblijft. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig tot Dinsdagavond: ZELFDE WEERBEELD! In de nacht plaatsejyjj vor ming'van nevel, mist of lage \volkenbanken, die in de och tend snel oplossen. Overdag droog en zonnig met weinig verandering van temperatuur. Matige wind uit Noordelijke richtingen. Zaterdagmorgen om kwart voor elf landde op Schipjiol de Con stellation „Nijmegen" onder ge zagvoerder Groenev,eld, na jl. Donderdagavond 11.20 uit Ba tavia te zijn vertrokken. Dwars over de Indische Oceaan met tussenlandingen te Negombo, Sjarja en Cairo, werd deze 'ylucht in 42 uur volbr«ch}, het geen op de lijn Amsterdam Batavia een nieuw record be tekent. Aan boond bevonden zich 20 passagiers en 3% ton post. En bij aankomst zei Groe- neveld „dat het niks bijzonders was Dezelfde route werd gevlogen door een DC4 met gezagvoerder Ulsen, die de route Bangkok Colombo in een stuk vloog. Hij bouwde hiertoe in Bangkok een extra tank in zijn machine. De K.L.M. vliegt door Aftlee roept Britse bevolking op De Britse premier, Clement Att- lee, heeft een radiorede gehouden, waarin hij eep beroep deed op het Britse volk om behulpzaam te zijn bij de/uitvoering van het regerings plan, dat Engeland door de econo mische moeilijkheden moet heen helpen. Hij verklaarde, dat men be reid moest zijn offers te brengen, langer te werken, zich nieuwe vaar digheden eigen te maken, bestaande handelsmethoden te herzien en wel licht loon-eisen e.d. voorlepig in te trekken. Het is zaak om: 1. De uitgaven' naar het buiten land in te krimpen," al zal dit voor een ieder lid der "gemeenschap zwa re offers meebrengen. 2. De voedselvoortbrenging in eigen land te vergroten; 3. Het nuttig effect van het ver voer zo groot mogelijk te maken. 4. Meer voor de export te pro duceren. Om het plan te kunnen uitvoerqji had de regering een wets-ontwerp aanhangig gemaakt, dat beoogt de regering in staat te stellen de haar rkeeds geschonken bevoegdheden, met betrekking tot de huidige crisis in daden om te zetten. Attlee eindigde met de verzeke- riing, dat Groot-Brittannië niet mocht drijven op de hulp van het gemenebest, noch op die van „onze vrienden in Amerika". Marine-bases in ruil voor leningen? Het Sovjet-blad „Prawda" schrijft dat de Ver. Staten, van Italië resp. Frankrijk marincbases in Livorno 'en Bizerta (Tunesië) hebben verlangd in ruil voor Amerikaanse leningen. De Amerikaanse regering zou dit zelfs als voorwaarde, waarvan zij niet wenst af te wijken, heljjjen ge steld, vooral ten aanzien' van Italië. In zijn commentaar zegt de „Prawda", dat de Amerikanen thans de leningen gebruiken om hun expansie-mogelijkheden te vergro ten. Hoofdprijzen Staatsloterij 's-Gravenhage, 11 Aug. 501e Staatsloterij 5e klasse, le lijst. ƒ1000.- 400.— 200.—r 100. 6904 5055 19633 5703 1855 5812 11829 7378 6162 2765 19421 8893 8678 4913 LONDON - LEEDS EXPRESS VERONGELUKT 15 doden 15 passagiers zijn om het leven gekomen en ongeveer 50 werden gewond toen de LondenLeeds Expres in de buurt van Doneaster op' het achterstuk van een andere trein reed, die eveneens op weg was naar Leeds. De locomotief en de eerste drie wagens van de ex- p.res ontspoorden, terwijl de laat ste vier wagens van de andere trein totaal werden vernield. Bei de treinen waren overvol met va- cantiegangers. AVENHORN, 9 Aug. Aangev.: 3500 kg grove Schotse 8.508.80; 7550 kg gr. Schotse~9.10—9.70; 3800 kg driel. 5.50—6.40; 10.000 kg eigenh. 7.50—10; 675 kg kriel 4.50—4.60; 31.900 kg rode kool 5.207.50, 2450 kg gele kcjol 5.207.90; 1125 kg ge wone maat-uien 16.1019.40; 275 kg driel. 19.20; 75 kg nep 21; 170.75 kg bieten 1 4.80—5.60; 2550 kg biet 2 4.20; 7000 kg augurken basterd 5 5.10; 1960 zak van 15 kg: dubb. sla- bonen z. dr. 1.103.85; snijbonen 0.50—3.50; 3200 kg waspeen I 9; 700 kg peen 2 6.30; 40 kg Keswick 21; 190 kg Kruideniers 3461; 1600 kg Suikerperen 3.3010; 160 kg rode zomerappel 16—35. LANGENDIJK, 11 Aug. 30.000 kg aardappelen: grove Schotten 7.50- 9.10; eerstel. 79.90; driel. 5.60; blauwe Eigenh. 9,5010.30; 57.000 kg rode kool 5.2011.20; 13.500 gele kool 8.60—12.30; 2400 kg slabonen 20.70 29.20; 400 kg uien 23; 300 kg tomaten A 19.90—21.20; B 19.60. BO,VENKARSPEL, 9 Aug. 3200 baal aardappelen: Schotse gr. 7.80 9.40; kr. 5.50; Bevel. 7.708.60; Eigen heimers 9.4011.30; grof 6.309.60; Deva 8.60; Koopm. bl. 9.80—10./); IJselster 9.309.40; 13.200 kg Augur ken: fijn 66; A. B. Stip. 88; 15 zak dubb. slabonen 1722; 10 baal uien grof en grote 1617. z HOOGKARSPEL, 11 Aug. 18.500 kg rode kool 5.206.20; 5000 kg geje kool 5.206.40; 1900 kg slabonen 2128; 600 st. bloemkool A I 5266; afw. 16—29; 30.000 kg aardappelen Eigenh. 8.5010.90; Eerstel, grof 9.90- 10.50; middelb. 8.809.40; drielingen 5.kriel 4.505.50. r De wederopbouw door de bezetter d voordat deze herfc Toen werd alle n reuze zwaai wegge arena, toen eindelijk kon het smeulende enthousiasme, zoigvu gehouden in maander nen voorbereiding, En dat deed het da aangrijpende manifes gerepte scoutsgeest. Over het hele enoi Moisson hing Zaterd mende sfeer van de reiding.' Verkenners ginder draafden aan tenmateriaal en attril van moeilijkheden stc het hoofdkwartier, m ervaring aan tact gei dig deinde ook daa men zich dat had ge< negen vulde zich de na tot de laatste plaa ste grassprietje. Óp bunes, afgezet met DINSDAG 12 AI HILVERSUM I (31 7.Q0 Nieuws; 7.15 Ocl Morgengebed; 8.00 Ni 9.00 Lichtbaken Henr 10.00 voor de kleiiter Opera Company; 11,31 luistert; 12.00 Angelus concert; 13.00 Nieuws bespreking; 13.20 13.50 Kon. Harmonie Voor de Vrouw; 15.0 Strauss; 16.00 zieken „Elck wat wils" gr.pl Overzee; 18.00 Volk tet; 18.20 Sportpraatje Ned. Strijdkrachten; en Kath. nieuws; 19.4 ten spreken; 20.15 C 20.30 Het Oog van Ai spel; 21.15 BBC Prom 22.10 Avondgebed; 22 gr.pl. HILVERSUM II (4 7.00 Nieuws; 7,15 Och Nieuws en gr.pl.; 10 Vrouw; 10.50 Voor 12.00Cello en piano; 1 te land; 13.00 Nieuv de Vrouw; 17.00 Lyra Skymasters; 18.00 Mannenkoor; 20.00 Reportage Jamboree Kurhaus Scheveninge musicagl programma; lands Overzicht; 22.3 koper kwartet; 23.00 gr.' pl. Het beruchte conc tratiekamp Mauth sen, waar gedurei 't nazibewind 122 p.ersonen van 15 v schillende nations teiten ten dode marteld of uitgeh< gerd werden, we hervormd in een j denkteken voor h die er stierven. D zenden vroege kampbewoners wai tegenwoordig bij inwijdingsplechtig heden, waar de O tenrijkse Rijkskan lier Dr. Leopold F de voornaamste sp ker wps, en geen e ledenvan het O tenrijkse kabinet o brak. De vier bez tingsmogendheder waren vertegenwo digd door Gener Haynes (Ver. State Brigade-Generaal nes (Engeland), t neraal Sheltov (Sc jet-Unie) en Gener: Charrière (Frar rijk) A Het Poo cpmmunistenblad „Glas Ludu" is t gonnen met een fe hetze tegen^Mgr. S' pa, Bisschop van T: now, omdat deze w gerde een commun tische vlag tot kerkelijke zegeni toe te laten. Vo de eerste maal sin de stichting van Va caanstad als onafha kelijke staat (krac tens het verdrag v Lateranen van 192 is een burger van V ticaanstad priest gewijd. Deze priest is pater Roberto Be tolotti S.J., die prlc

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2