België aan de vooravond RADIO Ff N UURTJE TELEX HET ZEEWIER-MYSTERIE DE JAMBOREE 1947 GEOPEND Na eindeloos wachten van een economische depressie? r Malino-afgevaardigden en republikeinen naar Amerika NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Maandag 11 Augustus 1947 PAC. 3 „Een haag van dansende lichtjes" Dalende verkoop van luxe goederen en ruimere arbeidsmarkt Katholieke Actualia J J Nederlands leger communiqué Ook dr. Koets gaat mee Wereld- journaal Vacantie De wederopbouw van Den Helder vordert. Circa 2000 huizen zijn door de bezetter destijds afgebroken. Het zal nog wel even duren voordat deze herbouwd zijn, maar het begin is er dan toch. JAMBO-O, jambo-o, jambo-jambg, jamboree! Uit duizenden jongenskelen gilt zij op als een verlossingskreet na uren van slepende verveling, deze eerste strofe van het jamboree-lied. Van de ene zijde van de enorme arena galmt zij over naar de andere, de overige strofen, die het kogr daarop volhoudt, gaan erin onder. Jambo-jambo, jamboree, telkens en telkens weer. Urenlang hebben de tienduizenden Zaterdagavond gewacht tot het verlossingswoord door de luidsprekers klonk: De Jamboree 1947 is geopend. Toen werd alle matheid in een reuze zwaai weggevaagd uit de arena, toen eindelijk, tegen half 12 kon het smeulende vuur van het enthousiasme, zorgvuldig brandende gehouden in maanden van ingespan nen voorbereiding, hoog oplaaien. En dat deed het dan ook, in een aangrijpende manifestatie van on gerepte scoutsgeest. Over het hele enorme kamp van Moisson hing Zaterdag de beklem mende sfeer van de laatste voorbe reiding.' Verkenners hier en daar en ginder draafden aan en af met ten tenmateriaal en .attributen; een golf van moeilijkheden stormde op tegen het hoofdkwartier, maar hier werd er-varing aan tact gepaard en spoe dig deinde ook daar alles, zoals men zich dat had gedacht. Om half negen vulde zich de prachtige are na tot de laatste plaats en het laat ste grassprietje. Op de enorme tri bunes, afgezet met vlaggenmasten, PROGRAMMA DINSDAG 12 AUGUSTUS HILVERSUM I (301 M.) KKU 7.Q0 Nieuws; 7.15 Ochtendgym; 7.30 Morgengebed; 8.00 Nieuws en gr.pl. 9.00 Lichtbaken Henri de Greeve; 10.00 voor de kleuters; 10,15 Lichte Opera Company; 11,30 Als de zieke luistert; 12.00 Angelus; 12.33 Lunch concert; 13.00 Nieuws; 13.15 boek bespreking; 13.20 Lunchconcert; 13.50 Kon. Harmonie Apoilo; 14.30 Voor de Vrouw; 15.00"Walsen van Stijauss; 10.00 ziekenbezoek; 16.30 ..Elck wat wils" gr.pl.; 17.46 KijTc Overzee; 18.00 Volksliederenkwar- tet; 18.20 Sportpraatje; 18.30 Progr. Ned. Strijdkrachten: 19.00 Nieuws en Kath. nieuws; 19.45 Departemen ten spreken; 20.15 Gewone Man; 20.30 Het Oog van Apollo, luister spel; 21.15 BBC Promenade Orkest; 22.10 Avondgebed; 22.30 Nieuws en gr.pl. HILVERSUM II (415 M.) AVRO 7.00 Nieuws; 7,15 Ochtendgym; 8.00 Nieuws en gr.pl.; 10.30 Voor de Vrouw: 10.50 Voor de Kleuters; 12.00Cello en piano; 12.30 Ons Plat te land; 13.00 Nieuws; 14.00 Voor de Vrouw; 17.00 Lyra trio; 17.30 The Skymasters; 18.00 Nieuws; 19.1U Mannenkoor; 20.00 Nieuws; 20.05 Reportage Jamboree Parijs; 20.15 Kurhaus Scheveningen; 21.00 Frans - musicaal programma; 22.15 Buiten lands Overzicht; 22.30 Concertgeb. koper kwartet; 23.00 Nieuws; 23.15 gr.' pl. waaraan de dunne doeken der deel nemende landen in een zee van licht, verzamelden zich de genodig den en belangstellenden; in 't voor terrein, omgeven door massieve bos- partijen, zaten links en rechts de verkenne.rs; een grote ruimte werd opengelaten voor de demonstraties. Wachten was nu het devies. Wach ten, waarop? Niemand wist het precies. De luidsprekers brulden de klassieke muziek, toen het licht op ging applaudisseerde men, toen het even later uitklapte eveneens. Toen de luidsprekers zwegen was het een opluchting.'Een verkennerskoor vul de het programma ongevfaagd zo verdienstelijk op, dat'het telkens genoopt werd tot bisseren; zó was het wachten nog uit te houden. De minuten kropen voort, toen de radio-installatie het plots weer deed; zij begaf het eerst weer toen de „ceremonie officiële" om goed tien uur toch nog dreigde te beginnen. Nieuw uitstel volgde; de vertrek tijden van de bussen naar Parijs werden verlaat. Duizenden wacht ten. Om half elf ten lange leste marcheerden de contingenten der deelnemende landen op; na enig ge knars deed de luidsprekerinstalla tie het ook weer en veroorzaakte prompt nieuwe hilariteit. Een der heren in de zendcabine, blijkbaar de verraderlijke microfoon niet gewend, verstoutte zich, toen de Tsjecho- Slowaken opmarcheerden, te zeggen „comme les boches", als de moffen... kr... kr... Weg "yas de radio. Zij deed het weer toen de laatste boodschap van Lord Baden Powell, uitgespro ken te Vogelenzang, werd uitge zonden. Het was eigenlijk niet meer dan het dankwoord, dat hij indertijd tot H.M. de Koningin richtte, hetgeen wel hepl duidelijk werd onder streept toen ocjjc de gramofoonplaat het hare ertoe bijdroeg om 't fiasco zo mogelijk nog groter te maken: I thank you, I thank you, I thapk you, I thank you. Toen knerpte de luidspreker weer en wachtten wij opnieuw gelaten af. Herinneringen werden nu opgehaald, vijf „praal"- wagens beeldden de Jamboree's uit welke achtereenvolgens te Londen in 1920, Kopenhagen 1924, Birken head 1929, Godello 1933 en Vogelen- sang 1937 waren .geho'uden. De oude trouwe Hollandse molen was de symbolische aanduiding van deze laatste. Zij droeg het vuur mej, dat overgedragen zal worden naar de 16 kampen, welke Moisson kent, ge- noemd jaar de provinciën, waarin Frankrpt verdeeld is. Maar zover kwam het niet. Plotseling kre^g men haast en de eerste de beste fakkel werd benut om de andere te ontsteken. Toen eerst werd de massa gegrepen door haar enthousiasme. Van links naar rechts ontvlamden de tienduizenden fakkels en binnen enkele minuten was de arena omgfven dqpr een haag van dansende lichtjes. Jambo- jambo-jamboree! Het plantte zfch voort tot ver over de bossen van ..Moisson", tot het wegebde langs de Seine. Fantastisch was de aanblik;, toen de lange sliert van verkenners door de bosfjfip naar de tentenkampen trok; als kabouters, die lichtjes had den ontstoken voor een vreugde feest gingen zij naar Noord en Zuid, Oost en West, de vreugdevolle mare meedragende, dat de Jamboree 1947 was geopend. Moisson: Zondag. Een H. Mis in de open lucht heeft een geheel aparte bekoring. Zij krijgt dat te meer in het bonte be weeg van een internationale bijeen komst als deze. Terwijl wij in het hoofdkwartier de H. Mis bijwoon den, droeg de wind flarden over van gezang en toespraken uit nabijgele gen kampen. Nagst een Tsjech en een Belg knielden Wij neer, samen baden wij het Confiteor. Wij hebben vlqehtig eSn bezoek gebracht aan enkele groepen Hollanders. Hun kwartieren zijn uitstekend, zij zijn vol lof over hét goede eten, dat zij in zeer behoorlijke partijen precies op tijd krijgen en daarnaast hebben zij het ontzettend druk met „chan ger": ruilen. Maar daarover een vol gende keer. Het te Brussel verschijnende blad „De Nieuwe Gids" meent in een opmerkelijk artikel te moe ten constateren, dat in het Belgi sche economische leven steeds duidelijker een verflauwing tot uiting komt. Enkele maanden ge leden deden zich, aldus het blad, de. eerste aarzelingen bij de stij ging der groothandelsprijzen voor en dit verschijnsel duurt voort. Ook op de arbeidsmarkt wordt de aarzeling voelbaar. Sedert Septem ber 1946 valt een neiging naar toe neming der werkloosheid waar te nemen. Ongetwijfeld wordt dit ver oorzaakt door de vergroting van de tijdelijke werkloosheid, maar, aldus het blad, iedereen weet, dat een crisis zich juist in deze vorm aan kondigt. Sinds het einde van het vorige jaar spreekt men over een typische daling der verkoopcijfers in de luxe handel. Nadien hebben zich ver schijnselen van verruiming der ar beidsmarkt voorgedaan in de ka- Het beruchte concen tratiekamp Mauthau sen, waar gedurende 't nazibewind 122.706 p.ersonen van 15 ver schillende nationali teiten ten dode ge marteld of uitgehon gerd werden, werd hervormd ïn.een ge denkteken voor hen, die er stierven. Dui zenden vroegere kampbewoners waren tegenwoordig bij de inwijdingsplechtig heden, waar de Oos tenrijkse Rijkskanse lier Dr. Leopold Figi de voornaamste spre ker was, en geen der ledenvan het Oos tenrijkse kabinet ont brak. De vier bezet- tingsmogendheden waren vertegenwoor digd door Generaal Haynes (Ver. Staten), Brigade-Generaal Jo nes (Engeland), Ge neraal Sheltov (Sov- jet-Unie) en Generaal Charrière (Frank rijk) Het Poolse cpmmunistenblad „Glas Ludu" is be gonnen met een felle hetze tegen^Mgr. Ste- pa, Bisschop van Tar- now, omdat deze wei gerde een communis tische vlag tot de kerkelijke zegening toe te laten. Voor de eerste maal sinds de stichting van Vati caanstad als onafhan kelijke staat (krach tens het verdrag van Lateranen van 1929) is een burger van Va ticaanstad priester gewijd. Deze priester is pater Roberto Bor- tolotti S.J., die pries ter gewijd werd in de kerk van de H. Ignatius te Rome op 26 Juli en zijn Eerste Plechtige H. Mis op droeg in de kleine kerk van St. Anna in Vaticaanstad op Zon dag 27 Juli. Pater Bortolotti is de zoon van een ambtenaar bij de bezittingen van de H. Stoel. Hij was Vaticaans burger toen desnoods door inkrim ping van het priester- lijk«verk in de scho len en bij de stands organisaties en door dit werk op veel gro tere schaal de hulp van leken in te roe pen. De Duitse bis schoppen mogen op dit ogenblik niet aan de nood in hun eigen bisdommen, de pas toors niet aan de zorg hij in de orde der Je- zuieten trad. Hij is ook de eerste burger van Vaticaanstad die Jezuiet werd. Kar dinaal Frings, aarts bisschop van Keulen, heeft ondanks de priesternood in zijn bisdom een oproep gericht tot de jonge priesters van zijn dio cees, orfi zich vrijwil lig ter beschikking te stellen voor de ziel zorg der Katholieken, die jn de diaspora le ven, vooral voor de vele vluchtelingen in de Russische bezet tingszone. De Kardi naal grondt dit be roep hierop, dat het gebrek aan zielzor gers in deze gebieden aanmerkelijk veel groter is. „Ondanks onze eigen grote zor gen", zo zeide de Kardinaal, „moeten wij zielzprgers vrij maken voor de katho lieken in de diaspora, van hun eigen pa rochie denken. De geestelijkheid moet een ruime en wijde blik hebben voor de nood der Kerk." 9 De Slowaakse Pro testanten, die 15 pCt. van de bevolking uit maken trekken een lijn met de Katholie ken en hun Episco paat inzake de Tsje- «hoslowaakse school wet, waarover mo menteel in het Tsje- choslowaakse Parle ment beslist wordt. De Algemene S.choolraad van de Lutherse kerk in Slowakije pro testeert in een resolu tie tegen deze wet en eist, dat de Protestan ten gerechtigd wor den, om hun eigen scholen te stichten. Ook de neutrale Na tionale Studentenraad en de Democratische en Liberale partijen in Slowakije spraken tegen de wet. V_ teen- en wolindustrie, in het lom- penbedrijf, in de tapijtindustrie en het confectiebedrijf, in de leer industrie, de tabaksindustrie en naar het schijnt ook in de papiernijver heid. In het grojotste deel van België vermindert de bedrijvigheid in de meubelindustrie aanzienlijk. Het blad trel^, zij het voorzichtig, de conclusie, dat de malaise op het gebied der verbruiksgoederen vrij algemeen dreigt te worden. Dat de metaal- en bouwnijverheid op volle toeren draait, kan volgens „De Nieuwe Gids" geen reden tot optimisme zijn, want de lange prp- ductieduur dezer kapitaalgoederen heeft tot gevolg, dat de productie der in periodes van groot verbruik bestelde kapitaalsgoederen nog door gaat lang nadat een inkrimping in de sector der verbruiksgoederen is merkbaar geworden. De tekst van het Nederlandse le gercommuniqué luidt: Bij normale politiële patrouille gang is op verschillende plaatsen het begin van terreur door ram- pokkers de kop ingedrukt, terwijl wapëns en munijie werden buitge maakt en vernietigd. Een poging tot infiltratie ten noorden van Tanggerang is met succes afgesla gen. Aan het Oortelijke front bij Se- marang legde de TRI een mortier vuur "op onze post Goeboeg. Het vuur werd door Nederlandse artil lerie beantwogi. Bij Soerabaja deed een republikeinse gr^ep wederom een aanval op een post te Randi- gankoelon, ditmaal met tweehon derd man. De aanval werd afgesla gen, waarbij de tegenpartij enige verliezen leed. Onze verliezen se dert het staakt het vuur bedragen: 13 gesneuvelden, 32 gewonden en 1 vermiste. Het 38e legercommuniqué meldt, dat de loerah (dorpshoofd) van Kenoengdjati (Midden-Java ten Noorden van Poerworedjo) wegens hulpverlening aan de Chinese be volking, op gruwelijke wijze werd vermoord. Drie Indiërs'" en 1 Japan ner, die bij de republikeinse troe pen dienstdeden, zijn naar Sema- rang overgetjracht. 300 Indiërs, die door de republikeinen bij Klampok waren geïnterneerd zijn kort voor de komst der Nederlanders eerst naar Gombong en daarna naar Djogja vervoerd. Nieuwe explosies, gaten in wegen, boomversperrin gen en branden op ondernemingen, in het bijzonder in de'omgeving van Salatiga worden gemeld. De republikeinse troepen voer- #den 800 gevangenen uit de gevan- •f genis van Pekalongan op Midden- Java evenals 2000 Chinezen af. Deze werden echter door de Nederland se troepen gered. Uit het gebied van Tandjoengpoe- ra op Noord-Sumatra wordt ge meld, dat de republikejpen bij het terugtrekken alle voedïijgsmiddelen sieraden en het geld der bevolking medenamen. De beide paleizen van de Sultan zijn afgebrand. Twee personen verdronken bij omslaan Oirschotse pontje Zondagmiddag omstreeks 12 uur is vermoedelijk door overbelasting op het Wilhelminakanaal Qabij Oirschot een pontje orqgeslagen. Bij dit ongeval zijn twee personen, de heren J. van dep Ven en K. Soet- hout, beiden uit Oirschot, verdron ken, terwijl een derde persoon, de heêr B. van der Ven, een broer van eerstgenoemde, eveneens afkomstig uit Oirschot, nog in levensgevaar verkeert. Het pontje, dat het ver keer onderhoudt in de weg Oirschot Oostelbeers, omdat de brug in deze weg tijdens de oorlogshande lingen vernield is, is uitsluitend geschikt voor wielrijders en voet gangers. Positie Nederlandse schepen Alamak, 8-8 van St. Vincent naar Pernarpbuco. Noordam, 9-8 om 12 uur van Rot terdam naar New York. Oranje,, Batavia—A'dam, 8-8 te Southampton. Sloterdijk, JavaR'dam, 8-8 om 14 uur van Port Said. Talisse, A"dam—Java, 8,-8 van Suez. Veendam, 9-8 n.m. van New York te R'dam. Volendam, R'dam—Java, pass. 6-8 Malta. Zuiderkruis, Batavia—R'dam, pass. 8-8 24 uur Finisterre. ZWARE WOLKEN - boven Oost-Europa De Gaulle spreekt De Franse generaal De Gaulle heeft te Alencon in Normandië een politieke redevoering gehouden, waarin hij waarschuwde tegen „zware wolkep, die zich boven Oost-Europa samentrekken". Kiji adviseerde de Fransen gezamen lijk een poging te doen Frankrijks eenheid, welvaart, veiligheid en macht te herstellen. De staat moet hierbij de leidigg hebben. De Gaulle herdacht verder de wapenfeiten van de tweede pant serdivisie dpr vrije Franse strijd krachten, die deel hebben geno men aan de invasie in Norman- dië Voordat hij zich naar Alencon begaf, werd generaal De Gayll.e irt de steden Laval en Mayenne ontvarjgen. Te Laval sprak hij vanaf het balkon van het stad huis. Hij zeide o.m dat Frankrijk zijn recht om te leven en zijn toe komst slechts heroveren kon door een gemeenschappelijke inspan ning met ter zijde stelling van particuliere belangen. De partijen moesten in de eerste plaats den ken aan het herstel van Frank rijk Hij had vertrouwen in de kracht van het Franse volk dat alleen nog moest worden ver enigd om de moeilijkheden te kunnen overwinnen. Zweedse Dakota verongelukt Een Zi^eeds vrachtvliegtuig (Da kota) op de lijn Amsterdam-Stock holm is Zaterdagmorgen vroeg bij de landing op het vliegveld van Malmö neergestort. Be radiotelegra fist werd gedood, 5 andere le<jen van de bemanning, werden ernstig gewond. Het vliegtuig vloog over de lan dingsbaan heen en botste tegen de rotsige heuvel op aan de grens van het vlieg\jeld.„De cabine van de pi loot wercT ingedrukt, doch het toe stel vatte geen vlam. Alle luchtver keer van IVtalmö uit is sinds dit on geluk gestaakt. Doordat de bestuurder v.an een militaire auto geem voorrang verleende, kwam gisteravond de 61- jarige motorrijder J. J. van Swiken uit Aalsmeer op het kruispunt Laapers- veld-Utrechtse weg te Hilversum met deze auto in botsing. Hij werd zo zwaar gewond, dat hij spoedig overleed. De tuchtrechter voor de voed selvoorziening te Assen veroordeelde de Coöp. Stoomzuivelfabriek te Hoogeveen tot een geld boete van f500 wegens het afleveren van melk zon der bonnen. Een Belgi sche delegatie zaj zich Dinsdag naar Den Hajg .hegeven. Zij zal er hoge ■ambtenaren van het Ne derlandse Ministerie van Economische Zaken ont moeten, ter bespreking van de besluiten, die door de Nederlandse autoritei ten genomen moeten wor den ter bespoediging van de vertrekking van ver gunningen voor de goede ren, genoemd in het han- delsaccoord van 4 Juli. Gistermiddag is het s.s. J. Kamevaar, motor- en auto-technicus, djje van plan zijn zich nog dit jaar in te schepen, om in Casa blanca aan wal te stappen .en vandaar naar Kaapstad te reizen. Men vermoedt ongeveer acht maanden „Utuecht" van .zijn eerste reis naar Indië in de Rot terdamse haven terugge keerd. Er waren 20 repa triërende!. aan boord. De „Utrecht" bracht 9000 ton vracht mee, waarbij niet minder dan 6000 ton copra en 1200 ton rubber. Het ligt in de bedoeling van drie Doetiqphemers een tocht te maken dwars door Afrika. Het zijn de heren A. de Waard, verslaggever, J. Steverink, fotograaf en tocht nodig te let tweejarige voor de hebben. Hl zoontje van de familie Bos uit Emmererfscheiden- veen, is bij het spelen in het kanaal genaakt en ver dronken. Ook het ruim driejgj-ige dochtertje van de familie Jager te Am- sterdappseveld is gisteren in het water gevallen en omgekomen, Zaterdag werd bij de N.V. C. van der Giessen en Zonen's Scheepswerven te Krim pen a. d. IJssel te water gelaten het motorvracht en passagiersschip „Kaii- anda" Zaterdagmorgen werd op het vliegpark Woensdrecht voor het front der troep het bron zen erekruis uitgereikt aan de sergeant majoor vlieger Poestkoke. Deze onderschjjjding werd hem verleenaaoor deKoningin voor1 zijn moedig optreden tijdens de oorlog tegen Ja pan. Bij het graven van funderingsgleuven in een perceel aan de Kranke- ledenstraat te Amersfoort hebben arbeiders een tweetal middeleeuwse bo gen bloot gelegd. Men neemt aan, dat mqn hier te doen heeft met de res ten van de grondslag der oude stadsmuur van 1259. Door deze ontdekking ko men veel ojyattingen over het ontstaan van de Amersfoortse muurhuizen m een wankele positie. Zondagavond heeft Sjarifoed- din via de radio, de Veilig heidsraad verzocht toe te staan, dat Sjahrir. Agoes Salim en nog aan te wijzen vertegenwoordi gers, die uit Indpnesië zullen arriveren, in de Veiligheidsraad de nodige inlichtingen geven. Zaterdag heeft het werkcomité van het KiylP de volgende reso luties aangenomen: a. Wij onderschrijven de aan vaarding van het besluit van de Veiligheidsraad door de ^gering. b. De oplossing \jan de Neder landse agressie door arbitrage. c. De eis van de republiek be treffende het terugtrekken van dé Nederlandse troepen achter de de marcatielijnen van 'October. Sjarifoeddin, die in de vergade ring -tegenwoordig was, beweprd'e tegenover de ledpn, „dat het v.an het begin af aan duidelijk was ge weest, dat de Nederlanders de wapenstilstand' nigt in acht zouden nemen". De vertraging in de ver zending van het telegram van de veiligheidsraad was door de Ne derlanders geblikt om het bezet te gebied nog uit te breiden. Over de Chinese kwestie zeide Sjarifoeddin: „Er is geen minder heidsprobleem". De regering van de staat Indo nesia Tjmoer heeft besloten naar New York af te vaardigen: pre- Communisten mobilisatie in Mapdsjoerije Volgens te Sjanghai ontvangen berichten van de Chinese regering hebben de communisten in Mand- sjoerije een algemeen mobilisatie bevel uitgevaardigd. Alle valide personqn van beiderlei kunne tus sen 15 en 40 jaar oud zijn opgeroe pen. Men beschouwt dit als een tegenzet op de jongste voorstellen van de Chinese regering om jn China algehele mobilisatie af te kondigen. De gouverneurs van de provincies Hopei, Jehol en Tsjahar en de burgemeesters van Peking en Tientsin 'zijn in het hoofdkwartier van Tsjang Kai Sjek te Pekipg bij eengekomen, om te bespreken op welke wijze het militaire en poli tieke bestuur in Noord-China vol gens de in het mobilisatiebevel van de regering vervatte eis versterkt kan worden. Jijdens de 800 meter hardlopen in het Stockholm's stadion, waaraan Zwe.edse en Amerikaanse lopers deelnamen, viel de Amerikaan Perkins. Het gevolg was een algehele valpartij. De wedloop moest overgedaan worden. 27. We lieten ons neer langs de kant van de weg, bekeken elkaar en in formeerden naar eikaars toestand. We staken een sigaret op en ik pro beerde mijp bevende handen te kal meren. We hadden geluk gehad, dat was zeker. Waarom had ik bij mijn auto-ongeluk lang geleden, ook geen beetje geluk kunnen hebben? Een golf van bitterheid, verdriet en wanhoop ging er door mij heen. Ik drukte mijn handen tegen mij ge zicht en bedwong mijn innerlijke onrust. "De japht was afgelopen. We had den verloren. Hij zou nil wel zo on geveer in Tours zijn. Nu begreep ik, dat Gérard's angst voor mijn leven niet ongerechtvaardigd was. Moord om een beetje zeewier! De chauffeur was de eerste, die weer opstond om zijn wagen aan 'n onderzoek te onderwerpen. De ra diator was ingedrukt en de bumper verbogen, door de geweldige slag, waarmee Faust tegen de wagen was gesprongen. De rechtervoorband was aan flarden. De gehele linkerkant was onzichtbaar, waarschijnlijk in elkaar gedrukt. Op de weg enkele stukken van Faust, de rest zat ver spreid op de voorkant van de wa gen een onplezierige aanblik. In ieder geval kon Faust de kat van de pseudo-Binbonnet niet meer bedreigen. Rekening houdend met het feit, dat de man in het bruin zijn prachtige hond had opgeofferd, begreep ik, dat hij niets onbeproefd FEUILLETON door DAVID KEITH zou laten om mij uit de weg te rui men. We kregen een lift van een passe rende vertegenwoordiger in schrijf machines, die tijdens onze rit naar Tours een bijzondere belangstelling voor mijn teugels en krukken aan de dag legde. Eerst toen bemerkte ik, hoe „op" ik was, geestelijk en li chamelijk. - Met grote inspanning gelukte het mij een plan te maken. Ik verzocht onze vriendelijke vertegenwoordi ger ons bij een taxi-standplaats af te zetten, hetgeen hij deed. Ik nam afscheid van onze chauffeur, die naar het politiebureau moest om aangifte van een en ander te doen. Hij scheep een weinig teleurgesteld dat ik hem nu in de steek liet, doch ik trooste hem met enkele papier tjes mt mijn portefeuille. Mademoiselle Denise en ik namen een taxi naar het huis van de moe der van Binbonnet. Zij spheen er van overtuigd te zijn, dat we' Bin bonnet daar zouden aantreffen. Ik moest haar op een teleurstelling voorbebreiden, omdat ik voelde, dat we Binbonnet daar niet meer zouden vinden. We stopten voor een flatgebouw, het adres van Madame Binbonnet. sident Soekawati, min.-president Nacjamoeddin en de minister van binnenlandse zaken Anak Agoeng Gde Agoeng. Het gezelschap ver trok heden per vliegtuig van Ke- majoran naar New York met ver tegenwoordigers van de staat West-Borneo, het comité Suma tra's Oostkust, de nieuwe republi keinse resident van Bantam, een vertegenwoordiger van de Chinese gemeenschap, d'r. P. J Koets als persoonlijk vertegenwoordiger van de It. gouvemeurgeoeraal Het gezelschap wordt gecom pleteerd door enig administratief personeel van de verschillende vertegenwoordigers. Toen Sjarifoeddin op een pers conferentie gevraagd werd, of de reis naar New Yqrk van Soeka wati, Hamid II en' andere Malino- leiders de republikeinse zaak in gevaar zou brengen, antwoordde hij: Zij voeren hun eigen politiek niet uit, maar werken onder Ne derlands toezicht. De permanenta zetel der V.N. De secretaris-generaal van de V.N. heeft een rapport' over de perma nente zetel van de V.N. gepubli ceerd, dat aan de plenaire vengade- ring ter goedkeuring zal werden voorgelegd. Het ontwerp omvat tjjee grote gebouwen .en de kosten bedragen bijna 85 mïllioen dollar. In een der gebouwen zullen verga derzalen-ondergebracht worden voor de 70 delegaties. Het andere, een .wolkenkrabber, zal maximaal 500 employé's kunnen herbergen. Het rapport -qporziet in de bouw van de permanente zetel in drie verschil lende stadia. OVERVAL DOOR ARABIEREN Arabieren in militaire uniformen hebben het Joodse cajé Hawaii aan de oever van de rivier de Yarkon te Tel Aviv met hand graten en automatische wapens bestormd Vier Joden werden gedood en 7 gewond. De Arabie ren zouden in een dorp bij Tel Aviv wonen en herhaaldelijk be zwaar gemaakt hebben tegen „ru moer" uit het café na zonsonder gang. De toestand van twee ge wonde Joden zou ernstig zijn. De parasieten van Sleeswijk Holstein Honderden Duitse „baronnen van de zwarte markt", die luierden in de zonneschijn en een luxueus le ventje leidden in het „parasieten paradijs" aan de kust van Noordzee en Oostzee in Sleeswijk-Holstein, hebben overhaast hun koffers moe ten pakken tengevolge van een grote schoonmaak-actie door Britse en Duitse politiê. De razzia werd onder nomen op klachten van de regering van Sleeswijk-Holstein. Achthon derd politiemannen en douaniers namen er aan deel. De toeristen- ftlaatsen van de eilanden Sylt en Norderney en de kustplaatsen Tim- mendorf, Meindorf en Scharbeutz werden uitgekamd. Men trof in de restaurants en hotels massa's 'duur geklede vrouwen aan en verraste vele gezelschappen midden in over dadige eetpartijen en drinkgelagen. In de vele luxe ^ijto's van de hotel gasten en bij hun bagage vond men grote partijen artikelen van de zwarte markt. Een groot aantal per sonen is gearresteerd, o.a. de eige naars van twee hotels te Timmen- dorf, welke gesloten werden. De Sowjet-Russisehe autoriteiten in Duitsland trachten 20.000 man te werven voor de arbeid in de ura- niummijnen in het ertsgebergte (zuid-oost-Duitsland). De arbeids- hureaux in alle staten van 4e Sow jet-Russisehe bezettingszone hobben in geheime orders van het Sowjet- Russisehe militair bestuqr opdracht gekregen om arbeiders te leveren. Alle mannen tussen 16 en 45 jaar vallen onder verplichte tewerkstel ling. Men verwacht dat het bevel een pieuwe vlucht van de bevol king uit de oostelijke zóne ten ge volge zal hebben. Vorige 'oproepen voor arbeid in de uraniummijnen hadden reeds duizenden bewoners tot illegale uitjvijking naar de wes telijke zóne gebracht. Te Jeruzalem is op een conferen tie van de Joodse arbeiderspartij „Napai" een resolutie aangenomen, waarin verzocht wordt om beëindi ging van het'Brits mandaat over Palestina. Dit is de eerste keer, dat deze ^partij, waarvan de leiders tal rijke sleutelposities in de Zionisti sche beweging innemen, zobeslist het eind van het mandaat eisen. Aan de andere kant heeft de conferen tie haar goedkeuring gghecht aan de anti-terrori^jsche maatregelen, waartoe het Joods bureau en de na tionale raad hebben besloten. Naar het „Laatste Nieuws" meldt, zou vandaag de minister yan voedselvoorziening een belang rijke bespreking hebben mgt de prqpureurs-generaal en de hoge politie-autoriteitep, met het doel te komen tot een strenger optre den tegen de zwarte handel. Men verwacht, dat in de eerste week van het strenger optredgn 300 slagerijen en een aantal bakke rijen melk-inrichtingen, kruide nierswinkels en restaurants ge sloten zullen worden. Een commentator van radio Moskou beseft vandaag naar aan leiding vanEngelands economi sche crisis verklaard, dat de door Attlee naar voren gebrachte plan nen dé grootste last op de schou ders der arbeidgrs leggen. De commentator voegt hieraan toe, dat Engeland de Amerikaan se lening niet heeft kunnen ge- buuikpn ten voordele van zijn handel Dit werd verhinderd d'oor de voorwaarden, die aan de le ning verbonden zijn alsmede door de gehele politiek der V. S. die niet w'h'en. dat Engeland zijn verloren positie op de buitenland se markten terugwint |_|ET IS TEGENWOORDIG niet alleen meer de schooljeugd, die vrijaf heeft, maar men zou zo zeggen, dat een groot deel van de mensheid terugkeert naar wat des kinds is, althans wat betreft het zalige -gevoelnu eens enige tijd uit de gewone bezigheden van elke dag van daan te zijnDat is zeer zeker een opluchting, een bevrijding, een rust voor de gpest en de zenuwen, een ontspanning voor het lichaam. Een prettige va cantie met mooi zomer-ujger is de mensen van harte gegund. En daar voegen we zelfs ngg gaarne een andere, welgemeen de wens aan toe: houdt vacantie niet alleen op aangename, maar ook op waardige wijze! Blijft Christen ook in uw vacantie! Uw katholieke beginselen wat betreft kleding, vorm van ont spanning e.d. mogen in deze dagen geen „vrij-af" krijgen! Houdt een mooie vacantie! MARCUS Ik weigerde uit te stappen, voordat ik wist hoeveel trappen ik op moest ,Als ze mfeer dan één hoog woont, praat u dan maar met haaii Made moiselle en probeert u zcnveel moge lijk te weten te komen. Of anders verzoekt u haar om even naar mij toe te komen." „Ik zal Achille bij u brengen, Monsieur." „Ik hoop, dat 't u lukt." Na ongeveer twintig minuten wachten, waarin ik de grootste moeite had mijn ogen open te hou den, verscheen Mademoiselle met roodbehuilde ogen weer bij de taxi. „Waar is Monsieur Binbonnet?" „Hij is "weg, Monsieur! Weg met die bewuste persoon nauwelijks een uur geleden. „En waar is zijn moeder?" „In bed, Monsieur. Zij is oud, Monsieur en erg afwezig. Zij schrei de, omdat die is teruggekomen. Zij verzocht mij Ik viel haar in de rede, door haar te vragpn in de taxi te stap pen, zodat we naar het station zou den kunnen terug rijden, om de trein terug naar Parijs te nemen. „jVat zei Madame Binbonnet, Ma demoiselle?" „Zij v,erzqcht mij haar bij u te excuseren, dat ze niet naar buiten kwam, Mopsieur. En ze zei, dat* het een crême-kleurige auto,, O. Mon sieur, het was de wagen, die we achterna hebhen gereden, die kwam om Achille te halen." „Is dat alles wat zij u vertelde, Mademoiselle?" „Dat is alles, Monsieur. Zij huilde erg en was helemaal van streek. Zij had Achille in zo lang niet gezien en nu, een paar uren na zijn thuis komst, werd hij weer weggehaald door die man!" „Wat "was dat? Mademoiselle!" „Monsieur?" „Wat bedoelde u.... een paar uren na zijn thuiskomst? Is Mon sieur Binbonnet dan niet steeds ge durende de laatste weken hier ge weest?" „Weken? Wel neen, Monsieur. Hij is vanmorgen pas teruggekomen" „Pas vanmorgen? Waar kwam hij dan vandaan?" Van Parijs, Monsieur." „I.T'hij steeds in Parijs geweest?" „Ik denk van wel, Monsieur." Nu begreep ik de zaak. Binbon net was natuurlijk naar Tours geko men om z'n plan ten uitvoer fe brengen. Over een maand had hij aan Genard en Mademoiselle Denise laten weten. En dat was nu! Maar wat ook zijn plan geweest mocht zijn, hpt was in ieder geval mis- volg d0°r 06 komst van zÜn op- Die hoop was vervlogen! Kwaad richtte ik mij tot Made moiselle Denize. „Wilt u nu begrij- pen, dat Binbonnet in gevaar ver beert? Begrijpt u, dat er niemand is om hem te helpen, dan u en ik' En wilt u mij nu alles vertellen, wat u weet, als u> tenminste wilt dat ik u help?" „Ja, Monsieur". De waterlanders kramen weer te voorschijn. „Dan praten we wel verder in de trein." „Dat is goed, Monsieur." De trein yprtrok om vijf uur Aankomst te Parijs acht uur. In de trein bestelde ik eerst een uitge breide maaltijd voor ons beiden. Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3