VERDRONKEN LAND 350 jaar geleden keerde de eerste vloot onder Cornells Houtman terug r Prompt op tijd Noordkollands Dagblad HET ZEEPRINSESJE Tweemaal een revanche van Hartman Het ontzag voor Portugal had een knak gekregen PAG. 4 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Mggijdag 11 Augustus 1947 Oudshoorn wint de zware klasse juniores Schaken EINDE DER ACHTKAMPEN Muehring behaalt de eerste prijs Schaken Partij O'Kelly Szabo Athletiek Fragmenten uit een soldatendagboek DE EERSTE TOCHT OM DE KAAP Familieberichten Dokter H, J. Swart Dinsdag afwezig Marktberichten V t J. LOURENS Alkmaar practfijk hervat Mej. S. P, Ba ristra, prakrijk hervat Anderhalf jaar met Uw schoenenbon H00GENB0SCH-BIJL ADVERTEERT IN DIT BLAD! P. Mooij naar Zd. Limburg Damplanken Eerste Hypotheken gelden aangeboden GULDEN VLIES HET VROLIJKE WEEUWTJE e J Hartman en v. Aartsen, de beuten van de baan, hebben ook in Hoorn een meute met klinkende namen lachend van hun wiel geschud. Zij reden samen Zondagmiddag een wedstrijd apart, zij vormden een klasse op zich, hoewel De Graaf, Boef en Cordang zich moedig tegen die èuprematie verzetten. Hartman kfljam in de bloemen bij de Seniores 350 cc. en de Seniores 350 cc. lange- baan over 6 ronden, terwijl Van Aartsen de 500 cc. Seniores en de 500 cc. Seniores lange baan op zijn naam schreef. Toen om half drie, een half uur na de vastgestelde tijd. de wedstrij den een aanvang namen, stonden rond 4000 motor-enthousiastelingen reikhalzend naar de verrichtingen der coureurs uit te zien. De grasmat maakte een soliede indruk en toen de bromvliegen der 250 cc. hun rondjes gesnord hadden, had het publiek er de kijk op: de bochten waren safe en de mat gedegen soepel. Hartman raasde er in de eerste manche van de 350 cc. Seniores een tijd van 1 min. 57.4 sec. uit, welke hjj in de 2e manche met 0.2 seconde verbeterde en waarvan hij in de 3e manche nogmaals 2.8 seconde afbeet. Hij eindigde als eerste na een scherp duel met zijn stadgenoot, die eenmaal De Riik zo roekeloos sneed, dat deze de baan verliet. En dat was dan meteen de eerste revanche op Alkmaar. In de zware klasse was Van Aart- =gn heer en meester. Hij eindigde driemaal als eerste en maakte in de laatste manche da prachttijd van 1 min. 52.4 sec. voor Boef, De Graaf, De Geus en Hartman, welke laatste genoegen moest nemen met de vijfde plaats, terwiil hij in de totaaluitslag tweede werd. Be 250 cc. Junioren was voor de Edammer Simons, die met ziin Eysink speelde en er de anderen mee tot wanhoop bracht. Bisschop won alle drie de man ches bij de Junioren 350 cc. en maak te een goede mancheti.id van 2 min. 4.8 sec. Oudshoorn werd driemaal tweede in de zware klasse Juniores en ging tenslotte in de bloemen, daar Vermeulen in de tweede man- ch» was uitgevallen. Ook op de 'ange haan (6 ron den) leverde Hartman een revan che, en wel bij de Senioren 350 cc. waar hij zijn Amsterdamse con current met 0.7 seconde sloeg. Cor dang, die in de hitte van de strijd zijn zadel verloor, werd derde en Rijswijk vierde. De Senioren 500 cc. langebaan werd een moordrit' tussen de riva len, die soms zij aan zij de bochten scheurden. Van Aartsen gaf geen krimp en won in de tijd van 2 min 48.2 sec. De Graaf werd derde (2 m. 55 sec.), De Geus vierde en Bisschops vijfde. De totaaluitslag luidt: Sen. 350 cc met snelste manche- tijden: 1. Hartman, Amsterdam (NNI 1.54.4; 2. Van Aartsen, Am sterdam (Jap) 1.56.0. Sen. 500 cc met snelste manche- 1. Van Aartsen 1.52.4; 2. Hart man; 3. Boef, Amsterdam (Jap). Jun. 250 cc met snelste manche tijden: 1. Simons, Edam (Eysinlp 2.9.4; 2. Kroes, Den Haag (Batavus) 2.7.8; 3 Draayer, Amsterdam Jason) 2.8.0. Jun. 350 cc met snelste manche tijden: 1. Bisschop, Edam (Matchless Special) 2.4.8: 2. Berkman, Monster (Velocette) 2.8.8; 3. v. d. Hooft, Santpoort (Velocette) 2.12.8. 500 cc Jun. met snelste manche- tijden: 1. Oudshoorn 2.6.5; 2. Metze- laar, Limmen (Velocette) 2.10.4. Lange baan: Sen. 350 cc met snelste manche tijden: 1. Hartman 2.48.9; 2. Van Aartsen 2.49.6. Sen. 500 cc: 1. v. Aartsen 2.48.2; 2 Hartman 2.50.0. Zaterdag zijn de drie internatio nale achtkampen, welke het Hilver- sums Schaakgenootschap in vervolg op het grote Europese zónetournooi ter gelegenheid van het 60-jarig be staan van het Hotel Santbergen te Hilversum oiganiseerde, beëindigd. In deze laatste rbnde deden zich vrijwel geen verrassingen voor. In groep A wonnen zowel de Belg O-Kelly als de Hagenaar Muehring, zodat zij elk met 6 punten uit 7 par tijen eindigden en tezamen de eer ste en tweede prijs in hun groep deelden. Kramer, de Friese kam pioen. werd derde. Hij won na een lange partij van van Oosterwijk Bryn, die met dr. Euwe tezamen de vierde en vijfde plaats deelde. Euwe bewees na zijn teleurstellend spel in vorige partijen heden weer eens zijn kracht, door korte metten te maken met D. J. S. de Lange, die spoedig moest opgeven. In groep B had de leider, Rosso- limo, aanvankelijk moeilijkheden in zijn slotpartij tegen van Doesburgh, doch de Fransman wist ten slotte toch te winnen en met 61/2 punt de eerste prijs te behalen voor de Tsjech Pachman, die met 6 punten de tweede plaats bezette. In de derde groep droeg de Hon gaar Szabo de zegepalm weg. Hij speelde slechts één partij nl tegen Castaldi remise, de overige won hij, daarmede bewijzende, dat hij zijn sterke vorm na het ietwat falen in het zónetournooi teruggewonnen heeft. Hij verwierf ook de eerste schoonheidsprijs. De Utrechtenaar mr. Spanjaard werd in deze groep fraai tweede met 6 punten. Hij ver loor alleen van Szabo vóór resp. Castaldi en van Seters. Zaterdagavond is in een feeste lijke prijsuitreiking dit schaakeve nement onder aanwezigheid van verscheidene autoriteiten uit de schaakwereld en het gemeentebe stuur van Hilversum officieel ge sloten. Gisteren (Zondag lu Aug.) werd de Internationale Ronde van de Bosbaan bij Amsterdam verreden, georganiseerd door de A.S.C. „Olympia". Winnaar bij de amateurs werd de Vries, na diskwa lificatie van de Zweed Snell. Bij de profs won Verschuren. De verrassing in het tournooi te Hilversum was wel het voortreffe lijke spel van de Belgische kam pioen O'Kelly de Galway. Peze speler, die enkele jaren ge leden nog betrekkelijk onbekend was en ook in het wereldtournooi te Groningen niet opviel hij be zette daar een van de laatste plaat sen heeft in het afgelopen jaar geweldige vorderingen gemaakt. Door practisch aan ieder schaak- tournooi deel te nemen, verwierf hij zich een schat aan ervaring. Zijn stijl van spelen is gezond, combi- natoir en ondernemend. Verloor hij in Groningen nog van Szabo in 15 zetten, in het tournooi te Hilversum versloeg hij de Hongaarse meester in een prachtige partij. Deze partij, die zowel overwinnaar als over wonnene tot eer strekt, volgt hier onder. Wit: O'Kelly Zwart: Szabo (Gespeeld te Hilversum op 19 Juli 1947) Konings-Indische verdediging. 1. d2d4, Pg8—f6. 2. c2—c4. g7— g6. 3. Pblc3, d7d6. 4. Pgl—f3, Lf8g7. 5. g2—g3 (de moderne voortzetting, die beoogt de span ning in het centrum te handhaven). 5.... 0—0. 6. Lflg2, Pb8d7. 7. 00, é7é5. 8. é2é4, c7c6 (om het centrum-bolwerk c4, d4, é4 te ondermijnen door zo spoedig mo gelijk d5 te spelen). Ook impliceert deze tekstzet de mogelijkheid de dame-ontwikkeling naar b6 voor te bereiden). 9. h2h3 (niet direct noodzakelijk; gebruikelijk is 9. b3). 9.... é5xd4. 10. Pf3xd4, Pd7—b6 (zwart zet zijn plan door om d-5 door te drukken). 11. b2b3, d6 do. 12. é4xd5, c6xd5. 13. c4c5, Pf6 é4 (de pointe van de doorbraak). 14. Pc3xé4 (veel beter dan 14. Pcé2, Pd7. 15. b4, Pé5. 16. Tbl. Té8. 17. Dc2, Pc4 en zwart staat uitstekend. Deze voortzetting kwam voor in de partij Lenner-Miiller, tournooi te Wenen 1947). 14.... d5xé4. 15. Lel b2, Pb6d5. 16. Lg2xé4, Lc8xh3'. 17. Tflél (wit staat thans b.eter op grond van zijn pionnenmeerder- heid op de damevleugel). 17... Dd8d7. 18. Ddld2, Pd5—é7. 19. Tal—dl, Tf8d8. 20. Dd2—b4!, Pé7 d5. 21. Db4—c4, Ta8—c8. 22. b3— b4. Pd5—f6. 23. Lé4—f3,Lh3—g4. 24. Pd4c6!, Td8é8 (zwart verweert zich voortreffelijk tegen wits offen sief. Na 25. Td7: volgt 25.... Tél 26. Kg2. Lf3 f. 27. Kf3 Pd7 25. Pc6é5, Dd7é6. 26. Dc4xé6, Lg4xé6. 27. Lf3xb7. Tc8—c7 (wit heeft thans een pion veroverd en staat door de vrijpion op c5 tech nisch gewonnen. O'Kellv wikkelt prima af). 28. Lb7c6. Té8b8. 29. a2—a3. Pf6—g4. 30. Lc6—f3, h7—h5. 31. Pé5c6, Lg7xb2 (andere voort zettingen zijn ook nutteloos). 32. Pc6xb8, Lb2xa3. 33. Tdld8+, Kg8 g7. 34. Pb8—a6, Tc7—c8. 35. Td8 xc8, Lé6xc8. 36. Télal, Ta3b2. 37. Tal—a2. Lb2—c3. 38. b,4—b5, Lc3 d4. 39. Lf3xg4. h5xg4. 40. Ta2—d2, Ld4—f6. 41. Pa6—c7. Lf6—é7. 42. Pc7—é8 Kg7—f8. 43. Pé8—d6, Lc8 é6. 44. b5hfi, a7xb6. 45. c5xb6, Lé7g5. 46. b6b7, zwart gaf op Een prachtige overwinning!! NEDERLAND WINT VAN BELGIE De landen-athletiekwedstrijd tus sen Nederland en België werd te Antwerpen door ,de Nederlandse ploeg gewonnen met 951/2 punt te gen België 8O1/2 punt. BEB VAN KLAVEREN WINT VAN LUC VAN DAM Ten aanschouwe van vijftien- zestienduizend toeschouwers heeft Beb van Klaveren in het Feijenoord- stadion te Rotterdam geujonnen van de nationale kampioen middenge wicht Luc van Dam. door interven tie van de scheidsrechter in de acht ste ronde. Van Dam was in de ze vende ronde, toen beide boksers met de hoofden tegen elkaar botsten, bloedend verwond aan het rechter oog. Na medisch advies werd de match hervat, maar toen van Dam in de achtste ronde andermaal aan het geblesseerde oog geraakt werd, maakte scheidsrechter Bergslroem terecht een einde aan,de strijd. De titel ging over op van Klaveren. In de tweede hoofdpartij won Jan de Bruin van Jan Nicolaas, wiens verzorger in de negende ronde, zeer tegen de zin van de bokser, de ha.nd- doek in de ring wierp. Nicolaas, wiens titel van lichtgewichtkam pioen niet op het spel stond, aange zien de Bruin te zwaar is voor deze klasse, verloor dus door opgeven in de 9e ronde.. Voortdurend komen nog foto's binnen van verwoestingen door de republikeinen bij hun terugtocht aangericht. Een Chinese drukkerij in Soekaboemi werd verwoest. De brandkast bleef slechts overeind staan. 15 JAN. 1945 Vertrokken met de le en 2e sectie naar St. Philipsland. Een week Rebben we de wacht aan de dijken. Pest werk. Toch altijd beter dan in een of ander stadje het paradepaard uit te hangen. 19 JAN. De 3e en 4e sectie afgelost op Tho- len. Hier blijven we 4 weken: twee weken in het dorp St. Annaland en twee weken in de stellingen van post Bill. We zitten nu aan de dijken. Tamelijk veel alarm 's nachts. 6 FEBR. Nog steeds ,op Post Bill. Wachtcommandant vannacht. Prettig is het, na zo'n lange tijd wepr eens 'n hele. nécht te hebben, waarin je schrijven' kunt. De jongens, buiten in de posten, zullen wel zachtjes vloeken van de kou. Misschien ook van de een zaamheid. Want eenzaam is dit land, vooral 's nachts onder een OP 14 AUGUSTUS 1597 keerde Cornelis Houtman terug van de eerste tocht naar Indië en de volgende dag beierden de klokken van alle kerktorens te Amsterdam om de vreugdemare te verkondigen dat een nieuwe uiterst gewichtige handelsweg was geopend. DE EERSTE TOCHT over de kaap Men vormt zish meestal een ver keerde voorstelling over die eerste tocht om de Kaap. Mep stelt zich vobr dat de Portugese regering de weg daarheen op het zorgvuldigst had verborgen gehouden en aan slechts enkele van haar onderda nen het geheim had toevertrouwd. Dat eerst de gebroeders Houtman te Lissabon op listige wijze het ge heim der route ontdekt hadden en dat eerst toen een Hollandse vloot het wagen kon die tocht te onder nemen. Maar men behoeft er enkel onze oude reisbeschrijvingen, spe ciaal het Itinerarium van Jan Huy- gen van Linschoten op na te lezen om te zien dat de kaarten heel an ders liggen. De weg naar Indië was geen geheim, ieder die zich de moeite getroostte om de talrijke coursen en routen door Portugese schippers in het licht gegeven, te bestuderen, kon hem tot in de fi nesses leren. En per slot van reke ning: had Vasco de Gama een gicjs of reisbeschrijving gehad? Wat hij een eeuw te voren kon, daartoe waren de Hollanders van 1590 ze ker in staat. Reeds gaven de En gelsen ljpt voorbeeld: Drake en Ca vendish hadden reeds jaren geleden de Indische Oceaan doorkruist van de Kaap tot de Molukken. En Hol landers wjaren over de gehele we reldzee te vinden, maar in buiten landse dienst. Jan Huygen ontmoet er in Goa, op de Oostkust van Afrika, op St. Helena. Er waren er in Japan en China geweest die ver telden dat 'de Chinezen „aerde en sant" tussen de peper mengden. En Jan Huygen zelf! Zijn Itinerarium is het document geworden voor „de schipvaert naer Oost oft Portugaels Indiën". Hij schreef het als secre taris van Vicente de Fonseca, aarts bisschop van Goa. Portugees verval Dertien jaar zwierf ~V,an Linscho ten en had alle gelegenheid om al les goed op te nemen: vier jaar Spanje, vijf jaar Goa en vier jaar zee. Hij heeft niet alleen de route nauwkeurig opgenomen, maar ook het diepe verval van het Portugese zeewezen en de weerloze staat der Portugese factorijen opgetekend Hij weet ook dat Malaca de uiterste factorij der Portugezen is en verder Oostwaarts is de baan vrij. En die bladzijden schreef hij onder alle hemelsbreedten, met spatten zee water en olievlekken er tussen. Bladzijden schuin beschreven door de deining van het water, maar het Itinerarium kwam bij een eerzaam drukker en boekverjpooper en die maakte het tot een plechtstatig boek waarover alle schippers zich aandachtig bogen. Het is niet te verwonderen <j^t we de Hollanders de grote "sprong zien wagen, wél (lat ze zolang daarmee gewacht hebben. Het ontzag dat het grootse verleden van Portugal had inge boezemd, beschermde het nog in zijn toenmalige zwakheid en Jan Huygen's boek was de trap die het kaartenhuis in elkaar deed storten. Daarbij leerda de brave Piancius dat „de Hollanders Gods begena digde kinderen waren. Voor hen was de wereld met hare heerlijk heid". Terwijl diezelfde Plamjius de tochten om de Noord organiseert, houdt hij die om de Kaap in petto. Maar de gebroeders Houtman heb ben net zo lang afgedrongen dat men niet wachtte op de afloop om de Noord, mapr tegelijk ook de Zuid probeerde. De organisatie. Amsterdamse kooplieden brach ten drie ton' bijeen, daarvoor wer den vier schepen uitgerust; de Sta ten van Holland leenden het ge schut; en een bemanning van 249 onder „veel brooddronckene kin- ders" van rijke ouders, die op „deze verre ijeijsse gestuert waren om Rhetemt te worden of uyt te blij ven". Vier schepen: de Hollandia, de Mauritius, de Amsterdam en he* Duyfken kozen op 2 April 1595 zee met Pieter Dirckszoon Keyser als opperstuurman en Cornelis Hout man als oppercommies. Frank van der Does zou het journaal bijhou- „"n Het was hun ten stelligs'e ver boden om vrijbuiterij te plegen, ze waren uitgezonden v,por vreedzame handel. En ter hoogte der Kaap Vcrdischc eilanden ommoetten ze twee rijkbeladen Portegese kraken. „Plunderen" eisten de maats, doch daar kwam niets van; op hoog be vel worden allerlei vriendelijkhe den gepleegd en goede reis gewenst. De Kaap om, de Straat van Mo- sambique door en dan de Oostpunt van Madagascar, waar men lang vertoefde. Want er was grote ellen de gekomen over dit varende volk. Het journaal zegt: „De grote hitte bedierf onze victalie, vlees en vis stonken, ons bier was slecht; het scheurbuik kwarA: met gezwollen benen, kwade monden, losse tanden en stijve leden". Hoe erg die ziekte was, blijkt uit de cijfers: van de 249, die uit Met grote blijdschap geven wij kennis van de geboor te van onze zoon en broertje MARTIÈN Bij het H. Doopsel ontving hij de namen Martinus Hendrikus Maria Joseph JAN H. J. BAK TRUUS BAK- DE WOLF Ria, Frans, Loesje, Jan, Josje Alkmaar, 9 Aug. 1947. Lyceumstraat 34 Tijdelijk St. Elisabeth Ziekenhuis 26 Aug. hoopt onze ge liefde Zr. M. ALPHONSIA in de wereld Ali Schagen in de Orde van O. L. Vrouw v. Lourdes, haar zilveren Professiefeest te vieren te St. Nicolaasga in friesland. Uit aller naam: Familie SCHAGEN Op 24 Augufis a.s. hopen onze broer en zuster C. DUIF Szn en J. DUIF-TIMMERMAN hun 25-jarige 'echtvereni ging te herdenken. Fam. TIMMERMAN Gelegenheid tot feliciteren Zondag 24 Aug. na 2 uur St. Pancras, Aug. 1947 Arts, H. Hugowaard Voor spoedgevallen Dokter Noorlander Amsterdam vertrokken, zijn er 89 teruggekomen; slechts 29 kwamen om door vijanden,, de rest is „ge crepeerd". Op Madagascar waren er reeds 120 gestorven. 15 Februari 1596 werd de reis voortgezet en de 27ste Mei sfond men in het land, „dat wilde zeggen dat Sumatra bereikt" was. Einde Juni was Bantam, toen de voor naamste haven van Java, in zicht. Daar zagen ze inlanders „al in cat- toen met diverse couleuren ver siert", ze doen niets dan sirih kau wen. „Waer datse gaen oft staen, waerdoor haere monden altijt soe root als blpet schinen te wesen, daer beneffens hebben zij leelijcke swarte gesleepen tanden". In de Portugezen vonden ze naijverige mededingers, die hen bij de vorsten van Java verdacht maakten. Erger was dat hun eigen onverstand, de onberadenheid der gezagvoerders en de moedwil van het bootsvolk hen in moeilijkheden bracht. Van handel kwam weinig te Bantam. De terugreis Dan gaat het Oostwaarts naar Sidajoe. daar zinkt de „Amsterdam". ..Huistoe" eisen de maats en na een kort verblijf op Bali keren ze langs Java's Zuidkust terug. Met een la ding van bijna 250 zakken peper, 25 last nootmuscaat en 30 balen foejie. Een middelmatige vracht maar rijker toch dan ooit in Amsterdam werd binnengebracht. Er was feest bij hun terugkeer, vooral „omdat^ie magteloosheid der Portugeesen óm de handel te beletten" nu duidelijk aangetoond was. Zo zagen het ook de Portugezen zelf. In zijn „Geschiedenis van Portu gal en Indië" zegt de Barros: „Toen kwam voor het eerst in Indië de gesel van de Portugese trots; in de maand Januari 1596 kwam te Gou het bericht, dat de eerste Hollandse schepen, die deze zeeën durfden be varen, te Titacona waren gezien, op weg naar het eiland Soenda". NOORD-SCHARWOUDE, 11 Aug. 75.000 kg aardappelen: Eerstelin gen 9.40—10.30; Bevelanders 8.10-8.40 Eigenheimers 9.3010.00; blauwe Eigenh. 9.6010.70; Bintje 7.80; Geelblom 8.80; bonken 9.10—9.90; drielingen 5.205.90; kleine 5.20 5.40; 16.000 kg slagbonen 10-38; 39.000 kg wijte kool 55.40; 3300 kg rode kool 4.507.50; 500 kg groene kool 5.10; 480 st. bloemkool IA 49; I 40; 1500 kg kroten 3.604.20; 1700 kg uiep 15.80; drielingen 10.60; nep 14; 550 kg peen I 5.10. WARMENHUIZEN. 9 Aug. 77.250 kg aardappelen: Schotse muizen 9.60- 10.40; grove 8.90—9; kleine 5—5.30; witte Eigenh. 99.50; blauwe Eigenh. 8.809.80; drielingen 5.20-5.30; grove 8.809.50; Koopm. blauwe 9.70; bin tjes 8.50; grove 8.20; Bevelanders 9.60; 15JD00 kg slabonen 24.10—27.40; afw. 1920; 3000 kg rode kool 7.80; BATALJONS van het re giment stoottroepen, vrijwilligers uit het Zui den, ingezet bij 'de bevrij ding van Nederland in de jaren 1944-1945, droeg in Indonesië hun deel bij in de politionele actie. Bij het lezen van namen in de verlieslijsten komen de herinneringen terug aan deze laatste oorlogsjaren. Aan de gesneuvelde mak kers opgedragen deze fragmenten. vrieshemel met sterren. Boven je sterren en vóór je het water van de Schelde, dat ruisen blijft. Aan de overkant, op Schcjuwen, zitten de moffen, 's Nachts zie je de lichtkogels'en overdag, als het helder is, bekijk jé met de verre kijker de kleine figuurtjes, daar aan de dijken. Soms schieten we er op met de Vickers. Er was telefoon. De Slimme heeft motorgeronk gehoord. Kan weer lollig worden als er een moffen- patrouille komt. Eigenlijk leer jg met weinig te vreden zijn in dit soldatenbaantje. Ik voel me behaaglijk, hier onder het gele petroleumlicht in de ka mer van een oude boerderij. De Engelsen bij het vuur praten met trage stemmen. Natpurlijk over „the good old England of de „girl-friend". Met regelmatige tus senpozen verdwijnt er een naar buiten, de geribde handgranaten in de jaszakken en het geweer benge lend op de rug. Anderen, een vlaag van kou meebrengend, stappen binnen naar het vuur en de dam pende kroezen thee. Hier zit ik dan, ondergroepscom mandant, op wacht. Raar is dat eigenlijk. In B. slapen nu alle men sen. Ze denken niet aan de kou, aan lichtkogels of aan de moffen, die komen kunnen ^deze nacht. Waarom slaap ik ook niet? Dicht bij de boeken, onder de wollen de kens en echte lakens. Idealisme of avontuur? Misschien alle twee. Ik geloof niet dat""ik terug zou wil len. Misschien nu wel, om Henny. Ik weet het eigenlijk niet. Niets weet ik. Ik heb slaap. Alles is doe zelig en mijn gedachten gaan traag als water dat niet vloeien wil. 11 FEBRUARI Eeuwig op Post Bill. De aflossing is nietgekomen en onze tijd is verlengd met 10 dagen i. v. m. een uit te voeren landing op Schouwen. 12 FEBRUARI Er is een moffenpatrouille geweest bij de 10e Compagnie op St. Phi lipsland. Ze bliezen de watertoren met de uitkijkpost da_arop, in de lucht. P.A. sneuvelde "en P. werd krijgsgevangen gemaakt. Tqgn ik het hoorde, moest ik eraan denken, hoe wij dezelfde postenTiadden, 'n paar maanden geleden. Ik heb bij de watertoren gestaan en in de stelling op de dijk. Er was een En gelsman bij me, die bang was en me zenuwachtig maakte. Hij ba zelde zachtjes over de ..Jerries" en we staarden in het donker, tot on ze ogen traanden. Ik was blij. toen de maan opkwam. Deze nacht was er' géén maan. 7 MAART Kou<J_is het nog. In de posten ijs beer je heen en weer. heen en weer, voorbij de mitrailleurs, de veldtelefoon, de kist handgranaten en de frommels munitie. Meeuwen kantelen krijsend boven de Schel de. Moedeloos-treurig is deze dag. Om Nolleke v. d. B., die ze van nacht doodschoten en om de brief van Henny, die ze twee maanden geleden schreef en waarmee ze nu alles breekt. Nu moet er iets ge beuren, dat dit verandert, het droe vige stuk slaat. Veel moffen in hun vierkante stormboten. Oo de dijken de Polen en de Engelsen naast onze eigen jongens en dan schieten kunnen, steeds maar schieten, tot het koelwater van de Vickers kookt. Uren zijn er, dat het gonzen van de mortieren en het huilen van heavy guns ie dol maakt of eindeloos mqp. Nu verlang ik ernaar. Deze dagen' maken je naakt en week. Alles is te helder. Plotseling verlang je terug naar je eigen kamer, een fietstocht, helemaal alleen, of een dwaze fuif met je vrienden. Dat mag niet. Een Pool. die we Papa noemen, zegt dat dat „scheisse" is en dat het „kaputt macht". Tot onze diepe droef heid overleed heden door een noodlottig on geval na een smartelijk lijden, voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden, onze ge liefde echtgenote, moe der, dochter en be huwddochter GOÜWGUURDA AGATHA POLAND geb. Huiberts in de leeftijd van 32 jaar. J. Poland Ria N. Huiberts C. Huiberts-Wyte M. Poland-van 't Hof Alkmaar, 9 Aug. 1947 Heiligeland 45 De gezongen H. Uit vaartdienst zal plaats hebben Dinsdag a.s. te 8 uur des morgens in de Parochiekerk van de H. Laurentius, waarna de begrafenis te 8.50 uur vanuit de kerk op het R.K. Kerkhof St. Barbara, alhier. Rozenkran^pidden 's avonds te 7 uur in de kapel van het St.Elisa- beth Ziekenhuis. ARTS, ALKMAAR Tot onze grote droef heid is plotseling over leden, na te zijn voor zien van de genade middelen der H. Kerk, onze dierbare echtge note, moeder, behuwd- en grootmoeder LIDWIIVA BOOTS-MEI JER in de ouderdom van 73 jaar. Uit aller naam: J. BOOTS kinderen, behuwd en kleinkinderen Oudorp, 9 Aug. 1947 Friese weg 15 E De gezongen H. Uit vaart zal plaats hebben in de kerk van de H. Laurentius te Oudorp op Woensdag 13 Aug. 's morgens 9.30 uur, waarna de begrafenis in het familiegraf zal plaats vinden op het R.K. Kerkhof aldaar. Om 7 uur rozenkrans bidden thuis DIT IS LANG!! Hebt U TE KORTE of TE NAUWE schoenen? Met behulp v§n een nieuwe machine is het mogelijk Uw slechtpassende schoenen 1 a 2 maten onzichtbaar te verlengen én zo nodig ook te verwijden met volkomen behoud van oorspronkelijk model pasvorm en duurzaam heid. Dit zowel voor nieuwe als oude schoe nen, met speciale leesten, voor. alle maten kin- der- heren en damesschoenen, onverschillig welk model of hakhoogte. In onze vacantieweek van 11 tot en met 16 Aug. kunt U deze machine met uitleg in onze étalage in ogenschouw nemen. Schoenenmagazijn PAYGLOP 5 ALKMAAR Westerstraat 89 is het adres van de ageni van het NIEUW NOORD HOLLANDS DAGBLAD, Agentschap OUDORP ST. PANCRAS ADVERTENTIES worden met de meeste spoed door hem doorgegeven. NIEUWE ABONNEES ont vangen bij opgave direct de krant. Mevr. F. REMPT te Delft vraagt GOEDE DIENSTBODE voor dag en nacht. Hoog loon. Doktersgezin. Aan melden: D. REMPT, Rip- pingstraat 56, Alkmaar. G^at DONDERDAG 14 AUGUSTUS met ledige 5 pers. wagen Inl. C. JONGKIND Post O. Niedorp Tel. K 2262 - 236 TE KOOP: ca. 200 stuks nieuwe gew. betonnen 3,00x0,33x0,10 gelegen aan vaarwater te Utrecht Te bevr. B. v. Hees, Ko- ningsweg 40, Utrecht. Tel. 17403 of Tel. 20789, Utrecht. Dagelijks verse andjjvie- planten te koop per 50 stuks 0.35. Kweekerij Zeglis 33, Alkmaar. A. Boersen. Te koop een ZWARE MOTORCARRIER 19 inch. banden. Kerke- laan 189 a, St. Pancras. Te koop geyr.: 2 binnen- en 2 buitenbanden 28x1'':. M. SLUIS, Molenweg te Oterleek. VOOR op billijke voorwaarden. Br. no. 5158 bur. v.d. bl, VRIJDAG 15 AUG., 8 uur, Hoofstad- Operette met leden van de voorm. Fritz Hirsch Operette met (Lustige Witwe) Muz. v. Franz Lehar Paul Harden, Ruth Rhpden, Cftto Aurich, Chris Reumer, Claire Clairy, Henk Brouwer en vele anderen. Regie: Otto Aurich. Dirigent: Pim de la Fuente. Entrée: f 2y—f3,—, f3,50 ,en f4,—. Plaatsbespreking vanaf Dinsdag 12 Augustus dagelijks van 111 uur. Telefonisch na 12 uur. brengt onze agent U het NIEUW in de bus Heeft U een advertentie te plaatsen, leg deze klaar en geef ze aan de bezorger mee 34. Gelukkig hield Okkie zijn hoofd koel. Hij brak een stuk koraaltak af en bliksemsnel duv^ie hij het tussen de boven- eq Qnderkaak van het monster. Kronkelend van pijn en' woede gleed hij naar beneden. Okkie, die altijd gauw van schrik bekwam en altijd klaar was met een grap, stond ook al gauw weer op het zand en vlug knoopte hij de zeeslang om het stammetje. „Ziezo", grin nikte hij, „die heeft wel een dagje nodig om zich los te wurmen". Toen gingen zij verder tot het weer avond was. En de volgende morgen weer, tot zij in het rotsland aankwamen, waar drie walvissen woonden. Een schol, die toevallig langs reisde, vertelde, dat de walvissen pas laat weer thuis 'zouden zijn. Maar dichtbij was een gezellig rots hol, waar ze op hun gemak konden wachten.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 4