Clandestiene slagers op het matje Mois Nederlai Opboi Travangore2000jaar missieland ZWARTE REEKS UIT ONS GEWEST UIT OUDE TIJDEN ALKMAAR EN OMSTREKEN Het feest van de Deken SPREIDING VAN BEZIT Commissie van onderzoek wettelijke maatregelen Vrede en veiligheid in Amerika Christendom bloeit tussen Hindoes en Mohammedanen PAKISTAN Een nieuw Dominion geboren De rode sp< pette IN ONS NUMMER van gister heelt men kunnen lezen, welk een omvang de clandestiene slachtingen hebben aangenomen; het vlees, dat clandestien geslacht wordt, is het dubbele van het ma gere rantsoen, dat wij ontvangen. Als men dat leest, vraagt men zich af, of de distributie van vlees wel nodig is. Anderzyds vraagt men zich af, waarom clande^iene slachters niet zwaarder ge straft worden. Immers, deze lieden blijken niet doordrongen te zijn van de ernst van hun wangedrag, de delinquenten, die gis termiddag voor de bijzondere politierechter verschenen, gaven stuk voor stuk blijk van ergerlijke onverschilligheid. Het waren meest jongelieden van j om de twintig jaar, gedetineerden, I die bij het binnenkomen van de rechtszaal brutaal de zaal inkijken en wuifhandjes en lachjes wisselen met hun familieleden of zwarte kornuiten op de volle publieke tri bune; zelfs tijdens de behandeling van hun zaak weten zij nog knip oogjes te geven naar deze lieden en van enig berouw over hun daden is geen spoor te bekennen. Bij het verlaten van de zaal lachen zij even gemoedereerd naar de publieke tri bune als bij hun binnenkomst. Enige weken geleden publiceer den de kranten in Alkmaar berich ten over een geval van clandestiene slachting, dat nogal ophef maakte. De slager J. A. Botman en zijn le verancier Th. Groot stonden beiden terecht. Laatstgenoemde had in een schuur aan het Kanaal een jonge koe geslacht, die, naar hij zei, door een hond gebeten was en moest worden afgemaakt. In plaats van het dier naar het slachthuis te brengen, slachtte hij het dier zelf en bracht het vlees naar slager Bot man in de Fnidsen. Op weg daar heen werd hij gesnapt door een keurmeester van het Abattoir, die constateerde, dat bij Botman 50 kilo rundvlees en het vlees van clan destien geslachte geiten aanwezig was, dat wel niet bedorven, maar toch, naar hij ons verzekerde, voor consumptie ongeschikt was. Groot werd tot f 5,0.boete of 25 dagen veroordeeld met 1 mnd. gev. voorw. met een proeftijd van 3 jaar; de eis was 1 mnd. gev. Een mild vonnis derhalve. Slager Botman gaf de feiten toe, doch verzekerde, dat het de eerste keer was, dat hij clandestien vlees had betrokken. Keurmeester Themme verklaarde dat het vlees bij de inbeslagname niet bedorven was; het was echter te bezoedeld, om het voor de con sumptie geschikt te verklaren. Mr. Vellinga stelde de clan destiene slachter en de a.fnemer op één lijn en vond, dat een slager, die dergelijke praktijken uithaalt, niet alleen zijn eigen glazen ingooit, doch zich ook schuldig maakt aan oneerlijke concurrentie; hij betwij felde, of het de eerste keer was, dat verd. zich a»n een dergelijk feit schuldig maakte. Bonafide sla gers moesten zich ervan onthouden bezoedeld vlees als dit te verwer ken; hij eiste tegen Botman f 1000.- boete, subs. 3 mnd. hechtenis. Mr. Berkhouwer wees op de schade, die zijn cliënt reeds had door de sensationele berichten van sommige bladen en op de noden van de slagers in het algemeen. De politierechter, mr. Stoffels, veroordeelde B., de feiten en om standigheden in aanmerking ne mende, tot f 800.— boete, subs. 2 mnd. hechtenis. Zwarte slager uit Hoorn. Ook Hoorn had zijn zwarte sla ger; het was B[. v. Wijngaarden. Hij had van de 20-jarige Jac. Langen- dijk, die 5 schapen geslacht had, dit vlees gekocht voor f 3.50 per K.G.; voorts had hij Langendijk een kalf doen slachten en dit voor bon nen verkocht, om daarna de bonnen op de markt in Purmerend zwart van de hand te doen. Reeds eerder had hij f 250— boete gehad wegens clandestiene 'slachting. Tijdens de bezetting - stond hii algemeen als i zwarte slager bekend en hij had dan ook een hoge zekerheidsstelling moeten storten. Na de oorlog was hij met ziin praktijken doorgegaan. Mr. Vellinga wees op een schrij ven van de Vakgroep Slagers te Hoorn, waarin gezegd werd, dat er in Hoorn' 28 slagers waren; dat is ongeveer 3 op de 1000 inwoners. Hij overwoog de slagerij van v. W. maar te sluiten, omdat het zo'n rasechte zwartehandelaar was. Hii eiste ech ter 3 mnd. gev. met aftrek en 6 mnd. Rijkswerkinrichting. Mr. Berkhouwer wees erop. dat zijn cliënt 4 mnd. ten onrechte in een kamp had gezeten en dat de fiscus hem zwaar te pakken Npd en vroeg geen verdere detentie op te leggen. Nadat v. W. de Politierechter had verzekerd, dat hij het nooit meer zou doen. veroordeelde deze hem tot 2 mnd. gev. met aftrek en 4 mnd. voorw. Langendijk werd tot 3 mnd. gev. met aftrek veroordeeld (hii was reeds sedert 15 Juli gedetineerd, evenals v. W.. terwijl de slagers knecht Deen. die geholpen had bij het slachten van het kalf, f 100. boete kreeg en 3 mnd. voorw. met een proeftijd van 3 jaar. „Ik kom hier nooit meer!" Dat zei de 18-jarige J. Knijn uit Spanbroek, die een koe geslacht had in de schuur, die A. Heddes al daar hem ter beschikking had ge steld. „Ik wist niet, dat er straf op stond" voerde hij aan. doch dat kwam hij nu wel aan de weet; dat het niet mocht wist hij heel goed, ofschoon hii de indruk vestigde, dat hij geestelijk niet helemaal normaal was. Na een eis van 4 mnd. met af- trek, werd hij veroordeeld tot 6 mnd., waarvan 2 mnd. voorw. met een proeftijd van 3 jaar. Heddes werd conform de eis tot f 200. boete subs. 2' mnd hechtenis ver oordeeld. Acht koeien en een paard. hadden N. J. Mol uit Wervershoof en L. Buis uit Andijk maar evenjes geslacht. Op de vraag van de Poli tierechter, of dit aantal klopte, zei Buis: „Ik weet het niet zo precies meer." De grondwerker C. Bakker te Andijk, die, ofschoon hij f 60. per week verdijde, zijn schuur voor de slachting had afgestaan voor 25 gulden per geslacht beestje, kreeg conform de eis f 500.boete subs. 3 mnd. hechtenis. Buis en Mol gin gen tot 17 Sept. het Huis van Be waring weer in; dan zal er een rap- i port over deze weinig-belovende jongelui worden uitgebracht. Dirk Tames uit Schagen stond terecht wegens de slachting van een schaap, subs, het doen slachten daarvan en van het kopen en ver kopen van schapenvlees. Hij be weerde, dat iemand, die inmiddels overleden was, zonder zijn toestem ming het schaap geslacht had. waar hij f 33.voor ontvangen had; ver der zei hij, dat hij sinds mr. Buiskool weg was nooit meer clandestien geslacht had. De man, die al 15 veroordelingen achter de rug had, werd maar matig geloofd; hij zat al 2 mnd. in voorarrest en werd tot 2 mnd. met aftrek veroor deeld met 1 week „hechtenis; over een week komt hij dus weer naar Schagen. De Gebr. J. en M. Vreeburg uit Uitgeest hadden een koe geslacht. J. was de dader en M. de helper; de eis was resp. 4 en 2 mnd. met aftrek; van M. werd de voorlopige hechtenis opgeheven, doch Jan zal tot 17 Sept. moeten brommen; dan komt er een rapport over hem. De veehouder C. Smit te Bergen had een schaap, dat op drie poten liep en' afgemaakt moest worden, zelf maar geslacht, in plaats van het naar het Abattoir te brengen; volgens de keurmeester was er verre van hygiënisch omgesprongen met het geslachte beestje. Hij vond de eis van f 400.of 3 mnd. 'hech tenis wel wat zwaar en hij had ge lijk. Meer dan f 100.deed de Po litierechter er toch niet af; de uit spraak luidde f 300.subs. 2 mnd. hechtenis. De Castricummer De Wildt, die al van 12 Mei af gedetineerd is, had op 16 Juli 6 mnd. gev. tegen zich horen eisen wegens slachting van een schaap, een koe en een kalf. Thans verzwaarde mr. Vellinga zijn eis tot 10 mnd., waarvan 5 voorw. en 5 mnd. onv. Na een stevig plei dooi van mr. Dp Groot maakte de Politierechter er 9 mnd. gev. van, waarvan 6 mnd. voorw. en 3 mnd. onv. met aftrek, met de bepaling, dat hij onder toezicht komt van de R.K. reclassering. Boter en suiker. Ter afwisseling was er ook nog een zwart gevalletje van boter en suiker. J. P. Slijkerman, grondwer ker te Alkmaar, die in Limmen bij het turfsteken een zwarte hande laar ontmoette, werd door deze ver leid zich ook op het zwarte pad te begeven; hij st.ond terecht wegens het leveren van 50 KG boter zon der bon aan de banketbakker Soecker; het verkopen van een aan tal suikertoewijzing^n en het ver handelen van valse suikercoupures; hij zeide echter niet te weten, dat die coupures vals waren. Mr. Vel linga noemde SI. een echt.e zwarte handelaar en geraffineerde leuge naar, die slechts toegaf, wat vast staat; de man verdiende goed geld mat turfsteken, doch wilde meer -verdienen met zijn zwarte handel; hii eiste 4 maanden gev. met 6 mnd. Rijkswerkinrichting; de politierech ter veroordeelde SI. tot 6 weken gev., 14 dagen hechtenis en 6 mnd. Rijkswerkinrichting, ondanks het pleidooi van mr. Berkhouwer. De zitting had 51/, uur geduurd; in de gevallen van clandestien slachten werd het inbeslaggenomen vlees verbeurd verklaard. 14 AUG. In de raad van 14 Aug. 1861 kwam aan de orde, dat rijks- en gemeente-ambtenaren een aan tal gestempelde en ingevulde stembiljetten bij vele stemgerech tigden hadden aangeboden, waar onder handelaren in wijn en ster ke drank en ook andere belasting schuldigen, met zeer sterke aan drang om daarvan bij de a.s. ver kiezing gebruik te maken, of die, welke de gemeente zou zenden, overeenkomstig in te vullen. H. Cooter Hzn. vroeg en kreeg een commissie van onderzoek naar deze feiten in het belang der qmb- tenaren. De commissie had twee maanden werk. In November deed een mijnheer Verschuir het voor stel, dat ambtenaren zich moes ten onthouden van het invloed oefenen op de bevolking. Het voorstel-Verschuir werd aange- genomen, hoewel men wist dat het in strijd met de toen van kracht zijnde wet wn~ De kerkelijke zowel als de buiten-kerkelijke feestviering van onze Deken heeft de meest nieuws gierige belangstelling, die maar denkbaar is Een verblijdend ver schijnsel! De pastprie-telefoon rinkelt van 7 uur in de morgen tot 12 uur 's nachts. De pastorie dienstboden verslijten de zolen van hun schoenen binnen de kortst mogelijke tijd, omdat ze driemaal per minuut naar de huisdeur moe ten „rennen". Op straat worden dë kapelaans geïnterviewd over hèt feest. Kortom half Alkmaar staat op zijn kop. Daarom enige korte berichten in telegram stijl. 1. We hebben zoveel mogelijk alle parochianen een feestgids doen toekomen, maar geheel onze voorraad is op. Degenen, die hem niet kregen moeten nu niet boos worden en gaan roddelen, maar dragen moedig de last mee, die op de schouders der organisatoren van zó'n feest rust, en kijken in de Feestgids van hun familie, vrienden of kennissen. In elk ge val is ieder gezin der parochie welkom op een van onze feest avonden in Het Gulden Vlies. Wie hiervoor nog geen toegangsbewijs ontvingen, kunnen hiervoor te recht bij Mej. A. v. d. Meij, Oude Gracht 88. 2. Omdat maar 2 personen per gezin op een van de 5 avonden in het Gulden Vlies te bergen zijn, is de Zaterdag speciaal gereser veerd voor de jeugd van 17 jaar en ouder. Toegankelijk zijn op die avond op de eerste plaats alle jongens en meisjes, die aangeslo ten zijn bij de jeugdbeweging of jeugd-standsorganisaties en wel op vertoon van hun legitimatie bewijs of contributiekaart. Ook de niet-georganiseerde jeugd kan een toegangsbewijs afhalen Don derdagavond in het vrouwelijke jeugdhuis in de Nieuwstraat om half 9, zolang de voorraad strekt. 3. Voor degenen die het nog niet weten, het volgende: a. Donderdagavond om 7 uur wordt de Hoogeerw. Deken be groet op het Waagpiein; b. Om half 8 volgt het plech tig openingslof. c. Vrijdag om half 10 is de F Solemnele Hoogmis. d. Vrijdag van 2 tot 3 uur re ceptie voor de besturen van de organisaties en officiële personen. Van 3 tot 4 uur receptie voor alle parochianen en andere be langstellenden. Cm 4 uur hulde van de school jeugd. 's Avonds om half 8 tot slot het Plechtig Lof. e. Zondag om 8 uur Stille H. Mis voor de Jeugd, waarbij de zang verzorgd wordt door het Ka- jotterskoor. f. Zondag om 12 uur défilé van de georganiseerde jeugd. Over enkele uren begint het feest. Laat ieder, groot en klein, zijn plicht kennen en van harte meedoen want dan wordt het pas goed. Ten overvloede wordt eraan her innerd, dat het vanzelf spreekt, dat ieder zoveel mogelijk de vlag uitsteekt liefst «net de geel-witte wimpel en wel vanaf Donderdag middag tot Maandag-morgen. Voor de muzikale omlijsting der buitenkerkelijke viering in open lucht zorgt „Sint Cecilia". We wensen in de komende dagen veel schoons toe! P. J. ZOUTENBIER, kapelaan. stelling nog per autobus naar Alk maar kunnen terugkeren. De bus sen halen de bezoekers af bij de uitgang van het openluchttheater bij „Duinvermaak" pl.m. 11 uur. Om teleurstelling te voorkomen voor zie men zich tijdig van toegangs kaarten aan het V.V.V.-bureau, boekh. Payglop of bij de, firma Ha- zes, Laat 156. Tot en met Donderdagavond zijn aan deze adressen voorverkoop kaarten verkrijgbaar tegen geredu ceerde prijs. Daarna zijn slechts nog kaarten verkrijgbaar aan de kassa van het theater. Zondag was het tjieater uitver kocht! Wil men geen vergeefse reis maken, besluite men dus spoedig. BURGERLIJKE STAND WINKEL Getrouwd: Willem Urbanus Jacobus Hovens, oud 26 jaar, automonteur en Adriana Coljé, 22 jaar, zonder beroep, beiden wo nende te Winkel. Overleden: Cornelis Koomen, 66 jaar. bloembollenkweker, wonende te Winkel, gehuwd met Antje Pij per; Geertje Burger, 74 jaar, zonder beroep, wonende te Winkel, wedu we van Pieter Heijmans. AFHALEN BONNEN ALKMAAR. Morgen zijn voor het afhalen van nieuwe bonkaarten zij aan de beurt, wier familienaam begint met de letters G. en H. tot Helder. Voor het afhalen van een schoenenbon zijn aan de beurt zij, wier familienaam begint met de letter H. I. en J. HERWONNEN LEVENSKRACHT ALKMAAR. Vrijdag 15 Aug., op de feestdag van Maria's Hemel vaart houdt Herwonnen Levens kracht haar jaarlijkse bloemendag. Donderdagsavonds van te voren wordt het materiaal voor die bloe mendag van 7«-9 uur uitgegeven aan het adres Metiusstraalf2. Alle dames die willen medewerken aan dit zo buitengewoon mooie werk worden dien avond verwacht om' het materiaal in ontvangst te ne men. Hoe meer dames er mede helpen des te beter kan de bloemen dag slagen. En vele handen maken het werk licht. AFC-NIEUWS ALKMAAR. Zondag 24 Aug. AFCVolendam op het AFC-ter- rein. Houdt allen deze Zondag vrij. Training a.s. week: Maandag junioren, Dinsdag alle senioren, Vrijdag adspiranten. Traint allen deze laatste weken voor de com petitie serieus, opdat 19471948 weer voor RK AFC een succesvol seizoen moge worden. De PPC-er. IR. G. LIENESCH ALKMAAR Ir. G. Lienesch, voorheen Rijkslanabouwconsulent, thans directeur der Visserij aan het Departement van Voedselvoorzie ning is benoemd tot gedelegeerde naar de Conferentie van de Food and Agriculture Organisation/ wel ke op 25 Aug. te Genève wordt ge houden. Grafmonument- wijlen Dr. F. J. Haverkamp ALKMAAR Er heeft zich een comité gevormd uit de patiënten van dr. F. Haverkamp, om op het graf van deze Alkmaarse medicus, die in bezettingstijd voor het va derland is gevallen, een monument op te richten als symbool van blij vende dankbaarheid. Het comité heeft zich daartoe tot de oud-pa- tienten van dr. Haverkamp gericht, om voor dit doel een bijdrage af te staan. Aan mevr. Haverkamp zal t.z.t. een album met de namen van degenen die hieraan medewerkten, worden overhandigd. De plechtige BURGERLIJKE STAND Geboren: Geesje, d.v. Klaas Knol en A. C. de Hek; Riik, z.v. Theodo- rus van Holland en J. M. Schouten: Ria, d.v. Melchert Smit en M. Eel- tink. Gehuwd: Gerard J. Ibink en Geer truida A. Dolle Albertus M. Brand en Catharina A. A. Willems; Pieter Bronsveld en Antje Gothelp; Johen Mes en Elisabeth Smeets. DEELNEMERS NEDERL. KUNSTWEEK OOK NAAR ALKMAAR Gisteren is in het raadhuis te Breda de derde Ned. Kunstweek geopend, welke, evenals dit in 1939 en 1945 het geval was, georganiseerd wordt door het ministerie van on derwijs, kunsten en wetenschappen. Een gezelschap van 80 personen, uit Belgen, Fransen, Luxemburgers, En gelsen, Tsjechen en een Amepikaan bestaande, zal onder leiding van de adviseur voor de musea, de heèf*D. F. Lunsingh Scheurleer, gedurende een achttal dagen een aantal van onze oude steden en musea bezich tigen. Terwijl overige malen vooral ook aan Limburg en Friesland aandacht werd besteed, gaat de tocht ditmaal o.a. naar Alkmaar, Hoorn, Amster dam en Haarlem. Wanneer geen hulp meer baai- Wanneer bij een ongeval langs de weg, in werkplaats of fabriek geen lichamelijke hulp meer kan baten, dan vooral eist de ziel ver zorging, dan is geestelijke hulp meer dan ooit geboden. De dood komt als een dief in de nacht en God moge hen genadig zijn, die on voorbereid voor een plotselinge dood komen te staan. Daarom is 'n eigen katholieke E.H.B.O.-organisa tie van zo groot belang. En daarom ook is de steun van hépl het katho lieke volksdeel voor de E.H.B.O. van het Wit-Gele Kruis dringend noodzakelijk. De nationale E.H.B.O.- Zondag op 17 Augustus a.s. zal daartoe gelegenheid geven. LSW-NIEUWS Oost tegen West LANGEDIJK. Zondag 17 Aug. speelt LSVV I en II een oefenwed strijd tegen de Twentse voetbalclub Pathmos Boys I en II uit Enschede. Aangezien deze club ook in de 4de klasse KNVB speelt, is uit een goe de krachtmeting tussen Oost en West. De Boys arriveren Zaterdag avond tussen half acht en acht uur per autobus, waarna zij naar hun slaapgelegenheid w.orden gebracht 's Morgens naar de vroegmis, om half.-acht. Daarna bij goed weer en welzijn zal met twee motorboten een rondvaart worden gehouden Om 12 uur speelt het 2de elftal zijn wedstrijd, waarna om 2 uur de eer ste elftallen tegen elkander zull°n uitkomen. Dus allen op naar het sportveld om deze eerste Zondag in het nieuwe seizoen te doen slagen. DEMONSTRATIE TUINBOUW- WERKTUIGEN TE EGMOND EGMOND Op het terrein „De Wingerd" van de Priorij te Egmond werd gistermiddag voor belang stellenden op uitnodiging van het bestuur van de L.T.B. afd. Tuin bouw Egm.ond-Bimi'cn een demon stratie gegeven van diverse tuin- boi/wwerktuigen van de Mechanisa- tie-Commissie van Noord-Holland. Gedemonstreerd werden een wentel- ploeg, een schoffelapparaat, een geulentrekker, een cultivator, lich ters, een Clifford-freesmachine en een vlammenwerper. Vervolgens werd de boomgaard van de Priorij bezichtigd, waar de Alleh motor sproeier gedemonstreerd werd. Er bestond voor deze demonstratie vgel belangstelling uit tuinderskringen. De heer J. van Geel, technisch lei der van de Mechanisatie-Commissie, hield na afloop in café Swart een bespreking, waarin hij wees op de noodzakelijkheid voor kleine tuin- dersbedrijven, om ter verkrijging van een meer economisc.he bedrijfs voering het bedrijf te mechaniseren; de verschillende machines, die ach ter een kleine tractor, de Simar 8 P-K., gekoppeld kunnen worden, kunnen uitstekende diensten aan de tuindersbedrijven bewijzen; kleine bedrijven zouden deze machines coöperatief kunnen gebruiken, ter wijl grote bedrijven zelf dergelijke machines in bedrijf zouden kunnen stellen. Er is speciaal voor Noord- Holland een serie apparaten ont worpen in samenwerking met de smeden en de commissie voor me chanisatie. Op 25 September zal te Wognum een grotere, landelijke demonstratie worden gegeven met dezelfde appa raten. Postduivenver. „Altijd Verder" een wedstfijd vanaf Ciney, een afstand van 289 km. Gelost werd om 8.45 uur, terwijl de eerste duif om 2.21.55 uur aankwam met een gemiddelde snelheid van 861 meter per minuut. De laatste prijswinnende duif kwam aan om 2.48.55 met een gemiddelde snelheid van '780 meter per minuut. De prijzen en punten werden als volgt verdeeld: Th. Elzinga, le en 3e prijs met 42 pnt.; A. Liefhebber, 2e 7e, 9e, 10e, 12e, 13e pr. met 37 pnt.; W. Blauwboer, 4e en lie pr. met 33 pnt.; A. W. de Koek 5e prijs met 18 pnt.; H. van Dalen 6e pr. met 17 pnt.; E. Jansen 8e cn 14e pr. met 28 pnt.; J. Steenvoorden 15e pr. met*12 pnt.; E. Koster 16e pr. met 11 pnt.; J. Dijkes 17e pr. met 10 punten. NOODWET OUDERDOMS VOORZIENING BREEZAND. De Commissie van Onderzoek Noodwet Ouderdoms voorziening deelt mede, dat de aanvraagformulieren ingevolge de Noodwet Ouderdomsvoorziening in de week van 18 tot en met 22 Aug. а.s. tussen 7—8 uur 's avonds kun nen worden afgehaald aan de vol gende adressen, welke tegelijkertijd bij de imjjilling van de formulie ren behulpzaam zullen zijn. T. Schra, Middenweg 75, Breezand H. Veenstra, Hyacintenstraat 19, Breezand; P. Vaars, Narcissenstraat Breezand; P. Mosk, Molenvaart 79 Anna Paulowna; A. Webeling, Burg. Lovmkstr. 93, Breezand; C. L. Kraak Jr., Meerweg 22. Breezand; B. Zon Sr., Molenvaart 36, Anna Paulowna; J. E. Koopman, Narcissenstraat 23, Breezand; B. Zon Jr., Molenvaart 36 Anna Paulowna; P. van Kooten, Middenweg 25, Breezand; G. M. Ber- bee, Zandvaart 192, Breezand en A. Dwarswaard, Molenvaart 248, Bree zand, kunnen worden afgehaald alle werkdagen tussen 9 en 12 uur. Bij het afhalen en invullen der formulieren dienen de bewijsstuk ken van inkomen en vermogen te worden overlegd. VACANTIEREGELING DOCTOREN BREEZAND. Gezien de grote moeilijkheden verbonden aan het verkrijgen van een vacantiewaar- nemer hebben de beide plaatselijke doktoren besloten om gezamenlijk een regeling te treffen, waarbij on derling voor elkander wordt waar genomen. Deze regeling is als volgt: J. N. Veenis, afwezig vanaf 18 Aug. tot 1 Sept. en L. J. C. Olree, afwezig van 8 Sept. tot 22 Sept. 1947. Bij afwezigheid van de ene arts worden de spreekuren ten huize van de waarnemende arts gehouden op de gewone uren. De boodschappen kunnen worden afgegeven aan 't huis van de eigen of de waarnemen de arts. Gedurende de periode van 18 Aug. tot 22 Sept. vervallen voor beide artsen de consultatiebureaux voor zuigelingen. Een beroep wordt gedaan op alle betrokkenen om mede te helpen opdat ook de doktoren van hun va- cantie kunnen genieten. DE DAHLIA-TENTOONSTELLING m5lR^ZAmD' ZoalS reeds werd R 1xP^e6i?'^0rg?niseert de N.K.J. i e Kath. Jongerenbeweging) afdeling Breezand een wekelijkse dahlia-tentoonstelling en wel in verenigingsgebouw „De Socie- zand' Lovlnkstraa' 64, Bree- Naar wij thans vernemen hebben df goed als alle plaatselijke aan de^eter? toezegging gedaan aan deze tentoonstelling mede te werken zodat het voor een ieder zeer interessant zal zijn deze ten toonstelling te bezoeken. De eerste tentoonstelling zal ge houden worden op Zondgg 17 Aug Het gebouw is van 11 uur v. m. tot ""f n m', goppertd en voor ieder vrij toegankelijk. ?ullen h°Pen, dat deze eerste dahlia-tentoonstelling in Breezand succes za, worden en mede zal helpen om de dahlia-cultuur ter plaats meer bekendheid te geven DE KATH. LANDDAG TE SCHAGEN BREEZAND. Voor de Kath. Landdag, welke op 15 Aug. in Schagen zal worden gehouden zul len na de beide H.H. Missen nog kaarten verkrijgbaar zijn op Hemel vaartsdag in het kantoor van de school alsmede bij de heren J. F. van Lierop, W. Spaansweg 35 en N. J. Verbruggen, Wallerweg 5. R.K. KIESVERENIGING WIERINGEN Zondag 10 Aug. werd onder leiding van de voorzit ter, P.' L. Vroone, een pleizierreis naar Rotterdam gemaakt per auto bus van de firma C. S. de Haan, garagehouder te Hippolytushoef. 's Morgens 5 uur werd gestart met als eerste aanleg Haarlem, alwaar de H. Mis werd bijgewoond in de St. Bavo. Na dit oponthoud werd de reis naar Rotterdam voortgezej. Daar ge arriveerd werden tal van tochtjes ondernomen ter bezichtiging van de stad. Het werd een pracht reis en een woord van dank aan het bestuur voor de goede organisatie is hier zeker op zijn plaats. Nu nog de reis voor de dames in de volgende maand naar Amster dam, waarvoor men zich kan opge ven bij het bestuur en dan tot vol gend jaar maar weer sparen voor een tweedaagse reis. VERLOF BURGEMEESTER WIERINGEN De burgemees ter, de Edelachtbare heer L. C. Kolff, zal van 18 Augustus t.m. 6 September a.s. met verlof uit deze gemeente afwezig zijn en gedurende die tijd worden vervangen door de loco-burgemeester, de heer F. Bont- kes. NAAR HET A.N.f*. verneemt, heeft de ministerraad aan de minis ter van Sociale Zaken machtiging verleend om over te gaan tot in stelling van een commissie, welke een onderzoek zal instellen naar de vraag of en zo ja, in hoever het wenselijk is, door .wettelijke maat regelen de spreiding van bezit over de grote massa des \oIks cn een redelijker verdeling van het inko men over de verschillende groepen dbevolking te bevorderen. Zoals men zich herinnert heeft, de ministerraad bij de algemene be schouwingen in de Tweede Kamer over de rijksbegroting 1947 in over leg met de minister van Sociale Za ken toegezegd ie overwegen' een zodanige commissie in te ste'len Het ligt in do bedoeling in deze commissie, naast een aantal weten schappelijke leden een 6-tal verte- genwqrdigers te benoemen van de S'Thting van de Arbeid, alsmede genwoordigers te benoemen van de teries van Sociale Zaken, van Eco nomische Zaken van Financiën en van Landbouw Visserij en Voed selvoorziening en van 't college van rijksbemiddelaars. (Ende be vordering van bezitsspreiding is 'n belangrijk punt van het Urgentie program der K.V.P.! Red.) Namens de Braziliaanse regering heeft de Pan-Amerikaanse Unie uitnodigingen verzonden voor de Inter-Amerikaanse conferentie voor de vrede en veiligheid van de Ame rikaanse landen, tyelke op 15 Aug. in de omgeving van Rio de Janeiro zal bijeenkomen. Op de agenda van de conferentie komt slechts één onderwerp voor: De opstelling van een overeen-' komst teneinde vaste vorm te geven aan de principes welke werden vastgelegd in het verdrag van Cha- pultipec, hetwelk in' Maart 1945 te Mexico City werd getekend. Wanneer het verdrag van Rio de Janeiro tot stand zal zijn gekomen, zal de laatste stap zijn gedaan in een reeks van ontwikkelingen met betrekking tot de samenwerking van 21 Amerikaanse republieken ten bate van haar vrede en veilig heid. Deze samenwerking is oor spronkelijk tot stand gekomen op de inter-Amerikaanse conferenties van Buenos Aires in 1936 en van Lima, Peru, in 1938, alwaar de Amerikaanse republieken waren overeengekomen elkander te raad plegen in elke situatie, welke een bedreiging zou kunnen vormen voor haar vrede, veiligheid of haar ter ritoriale integriteit. Het solidarl- teitspncipe werd verder uitgewerkt tijdens de tweede bijeenkomst van Amerikaanse ministers van buiten landse zaken te Havana, kort na de nazi-overrompeling van Frankrijk m 1940. Expeditie naar Afrika Een door de Leidse Sterrenwacht georganiseerde astronomische expe ditie naar Kenya in Afrika, onder leiding van dr. G. van Herk, zal deze maand vertrekken. Naar wij van dr. van Herk ver namen, zal de reis tot aan Mombasa gemaakt worden met de „Bosfon- tein". Van Mombasa uit gaat het gedeel telijk per trein en auto naar het hooggebergte van Kenya, waar men half October denkt te arriveren. Daar zal direct met de bouw van de sterrenwacht in de rimboe worden begonnen. Dr. van Herk wil in Februari met de sterrenkundige waarneming beginnen. Hoofdprijzen Sfaatsloferij 501e Staatsloterij, 5e klasse, 4e trekking: f 400.— 3563 f 200.— 6694, 10995 f 100.— 2192, 2408, 5410, 7210, 9467 11961, 17852, 20130, 20316. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig tot Vrijdagavond: IETS WARMER! Hjeldere nacht met nog slechts op enkele plaatsen wat och tendnevel. Overdag zonnig, droog weer. Opnieuw iets ho gere temperatuur. Matige Oos telijke wind. Activiteit1 van de Haarlemse P.R.A. Met het oog op het voornemen DE PARADIJSVLOEK Daar het V.V.V.-bestuur te'Ber gen na de succesvolle première van de „Paradijsvloek" een groot aantal bezoekers uit Alkmaar verwacht, heeft het maatregelen getroffen, dat deze bezoekers na afloop der voe~- 1N HOTEL „IRENE", waar hij gisteravond arriveerde, stond mr. Cherian, directeur-generaal van het departement van handel en scheepvaart van de Brits-Indi sche staat Travangore ons van morgen een onderhoud toe. Mr. Cherian, die op Europese wijze gekleed was, begon met te zeggen, dat hij zich liever niet met de poli tiek bemoeide. Hij was naar Nederland gekomen om in opdracht van zijn regering kustvaarders en vissersschepen te bestellen en brengt daartoe heden een bezoek aan diverse scheepswer ven in Amsterdam, om morgen, eveneens onder leiding van de heer Idnuigu. J-JC picuni'b- onthulling en overdracht van het 1 Vis, hetzelfde in Rotterdam grafmonument zal plaats vinden op Schiedam te doen. Ook stond op het s. des morgens te programma een bezoek aan de eco- begraaf- nomische voorlichtingsdienst te Den Vrijdag 29 Aug. a 11 uur op de algemene plaats alhier. GEMEENTERAAD De gemeenteraad zal op Donder dag 21 Augustus 's middags om 2 uur in vergadering bijeenkomen. COMMISSIE VAN Het spreekuur van HUISVESTINU wethouder Coerts ten behoeve van de huisves ting is voortaan op Dinsdag en wel 9—10 uur 's morgens. Haag. Hij hoopte niet alleen te slagen in 't aankopen van kustvaarders, doch hoopt ook technisch personeel uit Holland, zoals scheepslui en ma chinisten, voor deze schepen te wer ven. Op onze vraag, welke zakelijke tegenprestaties de staat Travangore zal leveren bij de uitvoer van sche pen, antwoordde mr. Cherian, dat ziin land kostbare houtsoorten, teak hout en rozenhout, zal uitvoeren. De staat Travangore telt 7 mil- lioen inwoners en, zo voegde mr. Cherian er aan toe, 54 procent is christelijk. Het was Ignatius van Loyola, die ook hier het christendom predikte. Hij was echter niet de eerste mis sionaris, want reeds in 52 ng Chris tus werd het Evangelie in dit land gepredikt. En Travangore maakt zich dan ook op om in de jaren 50 52 op plechtige en feestelijke wijze te herdenken, dat daar voor 19 eeu wen het christendom werd gebracht. Na deze interessante mededeling vertelde mr. Cherian ons ook nog van een Hollandse kapitein, de Lan- nooy genaamd, die daarin in 1607 gevangen werd genomen, nadat zijn schip was buitgemaakt, doch daarna goede vrienden werd met de toen malige heerser in dat land, voor wie hij een leger organiseerde. De Nederlanders zijn geen'vreem den in Travangore en er bestaat zelfs een Hollandhuis. Mr. Cherian verheugde zich daarom, dat hij thans in de gelegenheid was kennis met ons land en ons volk te maken. Daar de tijd beperkt was, moes ten wij het hierbij laten. Dankend voor het onderhoud en hem goede zaken wensend, verlieten wij de heer Cherian. van de minister van justitie om de werkzaamheden der bijzondere rechtspleging per 1 Januari 1948 te beëindigen, heeft de P." R. A. van het district Haarlem tijdens een persconferentie een overzicht ge geven van de werkzaamheden van de afdeling en de stand van zaken op het ogenblik. In totaal werden door de P. R. A. Haarlem ongeveer 6000 personen gearresteerd, van wie er op het ogenblik nog 1330 in bewaring ver blijven. De zaken van gedetineer den zijn thans op enkele zeer bijzondere gevallen na alle af gewerkt of voor berechting gereed. In totaal werden van het begin af 20,295 dossiers aangelegd, waar van er tot heden 8500 zijn afge- I werkt. De afdeling collaboratie verwerkte tot nu toe ruim 1000 dossiers van de 2510 die zij aan legde. De totale omzet van de be handelde zaken omvat een bedrag van ruim 250 millioen gulden. De afdeling oorlogs-misdrijven [lie voor de gehele provincie Noordholland uitgezonderd Amsterdam werkt behandelde 148 gevallen van wie 23 in ons land gevangen zitten. De rest bevindt zich merendeels in Duitsland, waarvali uitlevering is aangevraagd. Vragen van het Ned. Verbond van Gerepatrieerden In een schrijven gericht aan de minister van fiinanciën, prof. mr. P Lieftinck, verzoekt het Neder lands Verbond van Gerepatrieer den om die Belgen, die voor de oorlog hier te lande waren geves tigd en door bemiddeling der ar- beidsbureaux in Ned. of door razzia of anderszins vanuit ons land naar het buitenland werden gedepor teerd voor gedwongen tewerkstel ling, eveneens te betrekken in de regeling der terugbetaling der zgn. grensgelden. In een schrijven gericht aan de minister d.d. 20 Januari van dit jaar, waarin de minister mededeelt dat in beginsel besloten was de stoffelijke overschotten van in Duitsland overleden militairen en burgers naar Nederland over te brengen op rijkskosten, te worden ingelicht hoever de onderhande lingen dienaangaande thans zijn 1 gevorderd. DURGGRAAF Mountbatten, de onderkoning van Voor-Indië en lady Mountbatten zijn Woens dagavond in Karatsji, de hoofdstad van het nieuwe Britse dominiqp Pakistan, gearriveerd om £gel te nemen aan de viering van de ge boorte van het dominion, die van daag zal plaats vinden. Moham med Ali Djinna, gouverneur-ge neraal van Pakistan bracht ter e»e van lord Mountbatten de toe komstige gouverneur-generaal van het dominion van de Unie van Voor-Indië een toast uit op Koning George VI van Gppot Brittannië bij welke gelegenheid hij het vol gende zeide: „De regerng van Ko ning George VI zal in de geschie den^ geboekstaafd worden als de periode waarin de vrijwillige machtsoverdracht in Voor-Indië c'at met recht de schitterende pa rel van het Britse keizerrijk werd genoemd, tot stand kwam, een dergelijke vrijwillige en algehele overdracht van de macht en het bewind is in de\ wereldgeschiede nis nog niet voorgekomen". M. O. A Baig, de vertegen woordiger in de V S. van de voorlopige regering van Pakistan heeft in een schrijven aan Trygve Lie, secretaris-generaal der V.N. geprotesteerd tegen het besluit dat de Unie van Voor-Indië lid zal blijven van de V N. terwijl Paki stan als nieuwe staat om lidmaat schap van de V N. zal moeten ver zoeken. Bevoegde kringen der V N verklaren dat indien Pakistan on middellijk om lidmaatschap zou verzoeken het dit waarschijnlijk nog bijtijds voor de zitting van de Assemblee in September zou ver krijgen. MAJOOR BREUNESE VOOR RAAD VAN STATE Zijn houding tijdens bezetting onder de loupe Men zal zich herinneren dat in Maart van dit jaar door de minister van Oorlog aan de oiid majoor Breunese, in verband met zijn hou ding tijdens de bezefting, onge vraagd eervol ontslag uit de dienst is verleend. Aangezien de militaire advies commissie de minister geadviseerd had Breunese te handhaven, het geen de minister niet deed, heeft Breunese zijn zaak in hoger beroep gesteld. Voor de raad van state die der gelijke geschillen in uiterste instan tie behandeld, heeft majoor Breu- nesse nog e ens duidelijk uiteen gezet waarom en hoe hij tijdens de bezetting handelde. Na de capitulatip voor de Duitsers in 1940 was er een grote depressie over ons volk gekomen. Hiertegen wilde Breunese krachtig front ma ken. De oprichting van de opbouw- dienst geschiedde in overleg met generaal Winkelman en ook de te genwoordige minister heeft er aan medegewerkt. Nu bleek echter dat de grieven van de minister niet zozeer gingen tegen hetgeen Breunese in de op- bouwdienst, dan wel wat hij in de Arbeidsdienst gedaan had. Hier was Breunese inderdaad heel wat ver der gegaan dan van een hoofdoffi cier, die de eed van trouw aan de Koningin heeft afgelegd, verwacht kon worden. Het hijsen van de Duitse vlag, het houden van een redevoering te Arnhem tegen het communisme, toen onze bondgenpot de aansporing aan de leden der Ar beidsdienst om zich te melden in Duitsland voor werk, het waren alle uitingen yan een geest die niet de ware Nederlander kenmerkten, al heeft Breunese niet de vijand opzettelijk bevoordeeld en verraad gepleegd. De raad van state zal zich over deze zaak nog nader beraden. De beslissing valt bij de Kroon, Vreemd commentaar! Een woordvoerder van de Repu blikeinse regeritjg in Djogja heeft de Nederlandse regeringsverklaring waarin gezegd wordt, dat „de po litiële actie" in Indonesië is beëin digd, beschreven als „diametraal in tegenstelling met de huidige toe stand in het land". Hij voegde eraan toe, dat de verklaring van de Ne derlanders. dat zij zich aan Ling- gadjati zullen houden, „belachelijk" is. BEURSPRAATJE In de situatie op de. effectenbeurs is hoegenaamd geen verandering gekomen, daar de belangstelling van het publiek zeer gering was en het aantal orders daarmede in overeenstemming. De stemming was onregelmatig, maar grote va riaties deden zich niet voor. De cultuuraandelen waren me rendeels iets luier. De scheepvaart papieren, waren vrijwel onveran derd. Koninklijke waren een paar punten hoger. De industriëlen waren verdeeld, de stemming voor Aku was er nog niet op verbeterd, in tegendeel was er opnieuw enig aan bod en de hoofdkoers werd vastge steld op 1761/>, bij een vorige slot- prijs van 181U,. Philipsaandelen waren een zestal punten beter. Na dat de hoofdkoersen bekend waren geworden, werd de animo er niet groter op, want in de vrije handel waren de omzetten zeer klein. Ko ninklijke, waarvoor de hoofdkoers was vastgesteld op 416, maakten slechts onbetekenende /schommelin gen mee. De cultuuraaSidelen van scheepvaartpapieren en ook indus- trieaandelen vertoonden slechts kleine variaties. Al met al had de markt een kleurloos verloop. De bankaandelen waren prijshoudend. De Amerikaanse markt was zeer stil. De koersen over het algemeen een fractie hoger. De beleggingsaf deling had eveneens een zeer kglm voorkomen. De Nederlandse staats papieren waren weer prijshoudend, maar de omzetten waren klein. Pandbrieven alsmede gemeentelijke en provinciale leningen bleven ge makkelijk op peil, met beperkte af- i faire. Prolongatie 2 1/4 procent. MOIS; (Van onze speciale Een gloed van rc en oranje vorm middag over de grot de Nederlandse vei prachtig spel beëind enthousiaste ovatie zenden toeschouwer; wel als huilers, in o; den te nemen. S uren met telkens wei mende vraag:'Hoe z er in dit internatio met ons spel vanaf b den een bekroning i aangrijpend als ma hadden durven verw: als er tot dusver h; enkel geweest is. 1 repetitie van niet ve een uur had de w< zekerden allerminst gegeven. Alle hoop was ge' geest van de grqgp. I trots kwam hier imm ding en die erkennir te* zijn. Met gespan nauwkeurig lettend c zingen van de leider overgave, zoals alleer volkomen in hun taak nen oplevei^n, werd vrijheid, verdrukking om 4 uur precies inge Over het gehele ter zijn de verkenners ar In hun midden wap hoge mast de national Dan nadert bedrei, zwarte mantel gehuld over het terrein, -ver lende verkenners en neer. De Mars Funèbi gekozen accompagnen beeld, dat in zijn cent een rake typering geef bere oorjpgsjaren, die zwaar hebben getroffe Dan weer klinkt de der geallieerde naties van Amerika, Engelai België en Nederland het veld gedragen; de eerst zo actief, rolt ter dwijnt. De heldendaad kenner Jan van Hooff, brug bij Nijmegen wist wordt nadrukkelijk ii gebracht en dan kome: kenners weer in hun voorschijn, bieden hun gedachtig de spreuk: en helpen mee orde ii brengen. Terwijl een f ners wisselend de ja 1945, 1946 en 1947 Koopvaardij, de La Spoorwegen, de Visseri de Industrie en het 1 in zinrijke kledij en woord „Holland" vorr vert een jell over het t ogenblik later tovert een stuk dundoek te zamen tweemaal de n vormend, geflankeerd Indische padvinders h: Voor militairen tijdschrif Het orgaan van de i plaats rust" is op de boden geschriften voo geplaatst. Naar wij nai gaf de ANJV vroeger getiteld „Geeft acht", op de lijst van voor ir boden geschriften gep Positie Neder passagierssc! „Congostroom", 12-8 di te Accra. „Jaarstroom", 12-8 v Amsterdam. „Waterman":, 12-8 o van Rotterdam te Tilt 18 uur naar Oslo. Op 5 Aug. j.l. beg te Warschau het pr ces tegen Pater L Pawlina, vroeger hoofd van de Poo Caritas. Met twee a deren, de redacte van de „Gazeta L dowa" en een ex-ss geant van de Poo! Veiligheidsdienst wordt hij ervan t schuldigd inlichting ten behoeve van Poolse ondergronc beweging te hebb verzameld. Pater Pawlina heeft het t laste gelegde erker Zoals wij reeds me! den, werd hij ki na het bezoek v Kardinaal Griffin f arresteerd. Kerkelij kringen in Polen vi gen het proces rr de grootste aandac De Voorzitter van Krijgsraad is Kolor Klimoweicki, die reeds talrijke proce sen voerde. Aang nomen wordt, dat nog meer process: tegen priesters zulli volgen. Admira d' Argenlieu, (Pat Louis van de Allei Drievuldigh., O.C.D .eertijds opperbeve hebber der Fran Zeestrijdkrachten Hoge Commissaris Indo-China," vertoefi kort geleden in Zwi seriand. d' Argenlie die zoals bekend O: geschoeid Carmeli is, zou zich op Juli j.l. in zijn kloo ter hebben terugb geven, doch de Fra: se Regering verzoc de H. Stoel om ui stel, opdat de Adm

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2