Nieuw Bakkers leggen werk voor drie dagen neer Lobour-kabinet onderbreekt zijn vacantie Franse socialistische partij wil radicalere regeringspolitiek Territoriale omvang Republiek mag niet worden aangetast Benoemingen Bisdom Haarlem zo voorts >ORN gdheden Alkmaar turenhandel 'SUSSEN te Alkmaar. ION ^lieuwesloot J BEEMSTER MGEDIIK Voor Alkmaar en omgeving Protest tegen verlaging van de subsidie op het meel Grote brood brengt verlies Leider Bulgaarse oppositie Kabinet-Ramadier opnieuw m gevaar RUIM HONDERD DODEN RESOLUTIE P. v. d. A. Waar nuttig en mogelijk ook arbitrage „Het recht is aan onze zijde" Republiek antwoordt Welke richting gaat de Britse buitenlandse politiek? WASHINGTON OF MOSKOU Ook autonomie in Frans Voor-lndië? Overstromingen teisteren Ceylon geelt dan geen zaken met een be er hiervan over- kunnen wy onder eventuele aankoop ens geheel vry- :e zaken. !D 12 - Tel. 452» te doen letten' GEWONNEN! nieuwe leerlingen van asium, Lyceum, Handels- en chtsschool toorboekhandel E U S in: TELEFOON 2355 g de prettige ge ren van de aller- I'. Talrijk zijn die bij voorkeur ;ten en alleen ge- mededeling van e s om aan hun te geven het beste brood wordt gebakken. N Alkmaar ngen en stotteren. - en Mantelmaken, en Herenkleding. ie theorie, vak- en klasse te worden n. eken, worden niet NDEKWIJS voor n Ambacntsscnoien ;en, Machine-Kann- .assen, tlectromon- mkwerken, Kywiei- ïeren, Mach. Hout- naken. de theorie, vakte- •wijs. NGEN voor oeide Densdag 20 Augus ts. des avonds van lachtsschool. laaide diplomals) cursus, te voldoen. G 2 OCTOBER a.s. v laten inschrijven. i de van snoep P voor 15 ct DEWAGENS nen personen, die ontvingen, voor toerbinnenbanden EN n eveneens tot en evraagd, voor zo- diend. alidewagens geen bonnen voor en ontvangen, be- \ugustu^l947 gele rbuiten- en binnen- tnden tus 1947 bestaat ge- a transportbanden voor zover hier- HooXc" redacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. No ordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) MAANDAG 18 AUGUSTUS 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11305 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red), K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K ?240). Bank: Nporderbank MINISTER MANSHOLT heeft zijn beslissing van vier weken geleden, waarbij de aan de bakkers verstrekte Rijkssubsidie op het meel met 1.70 per 100 kg., neerkomende op 1 cent per brood, werd verlaagd, zonder dat deze cent mag viprden doorbe rekend aan het consumenten-publiek, gehandhaafd. In antwoord op dit ministeriële besluit hebben de samenwerkende bakkers- patroonsorganisaties en coöperatieve bakkerijen te Amsterdam Zaterdagavond besloten, voorlopig Maandag, Dinsdag en Woens dag aan het publiek geen brood af te leveren. Van de drie grote Amsterdamse coöperaties zal alleen „De Samenwerking" niet aan dit besluit gevolg geven, doch alleen om deze reden, dat staking van dit bedrijf statutair niet mogelijk is. Ook in verschil lende plaatsen van de provincies Utrecht, Overijsel, Noord-Bra bant en Zuid-Limburg zal de eerste drie dagen geen brood wor den gebakken. Zoals bekend hadden de Amster damse bakkers reeijs vier weken geleden eveneens besloten tot slui ting van de bedrijven over te gaan. In verband met de dreigende moei lijkheden in Indonesië werd toen echter te elfder ure in een bespre king met de minister ten huize van de burgemeester van Amsterdam door de bakkers toegezegd hun be drijven geopend te houden. De mi nister deelde toen mede, dat hij bin nen vier weken een nieuwe beslis sing o,ver4 de brood- en meelprijzen zou neijjen, naar aanleiding van een rapport, op te stellen in overleg met de Ned. Bakkerij Stichting. In de vergadering van Zaterdag avond heeft de commissie van actie medegedeeld, dat de Ned. Bakkerij Stichting op 4 Aug. jl. een rapport heeft ingediend, waaruit blijkt, dat de bakkers in de vijf grote steden op honderd grote broden f 2.76 ver lies lijden. Hoewel was overeenge komen, dat het departement overleg zou plegen met de Ned. Bakkerij Stichting over dit rapport, zou in een bespreking op het departement met het comité van de Amsterdamse bakkers op Woensdag jl. gebleken zijn, dat dit overleg nog niet had plaats geyoaden. Op deze bijeenkomst bleek, dat de accountantsdienst van -het departe ment verschillende bezwaren maakte tegen de cijfers in dit rapport van de Ned. Bakkerij Stichting. Donderdag jl. werd het Amster damse comité door de minister ont vangen. Nadat nogmaals de advi seurs vande minister het rapport van de Ned. Bakkerij Stichting had den aangevallen, deelde dg minister als zijn besluit mede, dat de bloem- prijsverhoging zal worden gehand haafd. Afgezien nog van vele andere bezwaren moet, volgfens de bak kers, de prijs van het grote brood worden bepaald op basis van de kostprijs van het grote brood, zo als de minister dit o.m. ook gedaan heeft voor de beschuit. De bak kers achten zich door dit besluit dermate bedreigd in hun bestaan, dat zij het niet verantwoord ach ten op deze wijze vcrrlcr te wer ken. Het z.g. grote brood, waarop wordt verloren, maakt meer dan SO pet. uit van de* productie aldus'' werd medegedeeld bjj sommige bedrijven zelfs 100 pet., terwijl het winstopleverende klein- brood een zeer onzekere factor uitmaakt. Ter dood veroordeeld Nikola Petkof, de leider der Bul gaarse oppositie, is door het regio nale tribunaal van Sofia tot de dood door de strop veroordeeld. Petkof's medeplichtigen, It.-kolonel Ivanof, kolonel Gersof en commandant Ata- nasof werden tot resp. 15, 10 en 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Petkof is schuldig bevonden aan het vormen van een fascistische mi litaire organisatie, de „militaire bond", en aan het organiseren van verschillende acties- De andere ver oordeelden zijn schuldig bevonden aan medewerking bij de vorming van genoemde „militaire bond". Van de kant van de regering wordt thans gesuggereerd, dat de bakkers de broodprijs gerust kunnen verlagen. Van bakkerszijde wordt echter opgemerkt, dat èn de prijzen van verschillende grondstoffen èn de lonen van de laatste tijd zeer zijn verhoogd, zonder dat er iets mag worden doorberekend. In het onderhoud van Donderdag jl. deed de minister een beroep op het verantwoordelijkheidsgevoel van de bakkers. Dit nu aóhten de bak kers onoirbaar. Dat de regering de prijs van het levensmiddelenpakket laag wil houden, vinden zij begrij pelijk, ook dat de bakkers hiertoe een steentje moeten bijdragen. Dit kan echter, naar hun mening, niet zover gaan, dat de bakkers in een positie worden gebracht, waarin elk uitzicht op een redelijke bestaans mogelijkheid is uitgesloten. In de vergadering van Zaterdag avond kwam naar voren, dat men ten zeerste betreurt een dergelijk besluit te hebben moeten nerhen, vooral omdat de bakkers de verant woordelijkheid ten opzichte van de voedselvoorziening zeer zwaar ge voelen. De vergadering sprak ten slotte de hoop uit, dat deze kwestie zo spoedig mogelijk zal worden opge lost. De bakkers zullen Dinsdag a.s. ter bespreking van de situatie wederom bijeen komen. Men stelt zich voor in het huidige conflict door middel van arbitrage tot een oplossing te komen. Intussen zal de bevoorrading van de ziekenhuizen en gevangenissen niet stagneren. TREINONGELUK IN PORTUGAL Zestien doden Zaterdagavond is tussen Alhan- dra en Vilafranca, 65 k.m. ten Noor den van Lissabon, een goederen trein ontspoord, die bij uitzondering vier wagons met passagiers had meegenomeh. Volgens Reuter zjjn 16 personen om het leven gekqjnen en 90 ge wond geraakt. Er zouden zich geen buitenlanders onder slachtoffers be vinden. Men acht het te Parys niet uit gesloten, dat de regering Rama- dier ernstig gevaar loopt, daar uit een officieuze stemming op het congres van de Franse Socialis tische Party, dat te Lyon wordt gehouden, is gebleken, dat Rama- dier niet de meerderheid der leden van zyn party achter zich heeft. Deze officiële stemming moet echter, zo vermoedt men, een zodanige officiële stemming aangaande de partijpolitiek met zich brengen, dat Ramadier de Bij de mijnramp in Engeland Als gevolg van de ontploffing in de Engelse steenkolenmijn „Wil liam", de oudste onderzeese miin in Engeland, zijn 104 arbeiders om het leven gekomen. Van de 117 mijnwerkers, die zich in de mijn bevonden, hebben tien man ten tijde van de explosie zieh weten te redden. Drie mijnwer- kers kwamen 20 uur later levend te voorschijn. Tot heden heeft men 80 lijken geborgen. Er wor den nog 24 mijnwerkers vermist. Slechts'enkele lijken heeft men weten te identificeren. Een ge deelte van de miin is nog steeds niet doorzocht. Men heeft urae- tisch alle hoop nog nieuwe over levenden uit de mijn te redden, laten varen. De reddingsploegen bereikten na 12 uren van moeilijke arbeid, de plaats van de ontploffing. Men be gon de lijken van de slachtoffers naar boven te brengen, waar de beklemmende stilte onder de fami lieleden slechts verbroken werd door het gesnik van vrouwen. De drie mijnwerkers, dip Zater dagmiddag levend uit de mijn kon den komen, bevonden zich buiten het ontploffingsgebied, ver weg onder zee. Zij hadden verder geen overlevenden aangetroffen. Zij hadden zich na de ontploffing dieper de mijnschacht in begeven, hun pogingen om een groep mijn werkers, die zij voorbij kwamen, te overreden mee te gaan, faalden daar deze meenden dat de lucht verderop bedorven zou zijn. De Indonesische delegatie bij de Veiligheidsraad te Lake Success, gezeten op de publieke tribune, luisterend naar de debatten. VJ.n.r.: Soedjatmoko, C. Thamboe, dr. Soemitre, Hadji AgoesSalim en Soetan Sjahrir. door het congres genomen beslui ten uitvoerend in botsing zal komen met de meer cqpservatieve radicalen en MRP-Ieden (katho lieken) in zjjn regering. Dit zou hgm nopen de kwgstie van vertrouwqp in de Volksverte genwoordiging t.e stellen en mgy ge looft, dat de meerderheid der As semblee bij deze gelegenheid niet haar goedkeuring zou hechten aan de links gerichte socialistische po litiek, die het congres der Socialis tische Partij blijkt voor te staan. Een resolutie, voorgesteld door Gerard Jacquet, welke inhield, dat het Congres zich achter de politiek der regering schaart, verwierf bij de offjeieuze stemming slechts 1332 stemmen, terwijl een oppositionele resolutie, geformuleerd doo- c'e partijsecretaris Guy Millet, 2041 stemmen kreeg. Millet ver'angt: meer staatscontrole in econom'sche aangelegenheden, een vooruitstre vender koloniaal bestuur en onmid dellijke vrede in Indo-China, beper king van de militaire credieten, re organisatie van de Partij, zodat socialistische ministers meer gebon den zijn aan de door het Partijbe stuur te bepalen richtlijnen en ten slotte: weigering om met de com munisten samen te werken. Al deze punten, uitgezonderd de afwijzende houding ten opzichte van de com munisten, impliceren een linkser politiek dan de regering thans volgt. De commissie voor het opstellen van de resolutie aangaande de par tijpolitiek is gekozen in overeen stemming met de hierboven gemelde uitslag. Sprinkhanenplaag in Frankrijk Een zwerm sprinkhanen van een kilometer lengte heeft alle verkeer tussen twee dorpen in de buurt van Bordeaux tijdelijk onmogelijk ge maakt. Te Zaandam werd de Czaar Peter-herdenking officieel geopend door de Russische Ambassadeur in Nederland, de he.er Valkov. Tijdens de rondgang door de Czaar Peter tentoonstelling wordt de Ambassadeur en zijn vrouw voorgelicht door burgemeester in 't Veld. De tweede verjaardag der Republiek President Soekarno heeft 'n bood schap tot zjjn volk gericht bij gele genheid van de tweede .verjaardag van het uitroepen der Republiek. Hij spoort hierin het volk aan om de onafhankelijkheid met elk mogelijk middel te verdedigen. „Ons motief moet zijn: eenmaal vrij, altijd vrij. Vervolmaakt uw verdediging, orga niseert het thuisfront speciaal tegen de vijfde colonne, door zo goed mo gelijk te zorgen voor de uitgeweke nen en hun bezittingen te respecte ren. Wees ervan overtuigd, dat God met ons is, omdat het recht aan on ze zijde is". Generaal Soedirman heeft n dag order tpt de troepen en het volk van Indonesië gericht, waarin hij o.rq, verklaart: „zo lang in onze harten de vrijheid leeft, zal de vijand ons niet vernietigen, hoe groot ook zijn kracht, zijn modernisme en oorlogs potentieel zijn. Ik ben ervan over tuigd, dat de frontstrijders steeds be zield zijn van'een geest, welke hen in staat stelt aan alle beproevingen het hoofd te biedèn. Als God het wil, is de zege ons, want het volk van Indonesië strijdt voor een hei lige zaak en ter verdediging van het recht en de rechtvaardigheid". Op nieuw Amerikaans aanbod De Republikeinse regering heeft geantwoord op het herhaalde Ame rikaanse aanbod van goede diensten. Nogmaals dringt zij er op aan, dat zo spoedig mogelijk een internatio nale commissie tot arbitrage naar Indonesië zal worden gezonden. Zij herbaalt in haar antwoord haar ver zoek aan de Amerikaanse regering goede diensten te verlenen bestaan de in het uitoefenen van invloed op ae Nederlandse rggering en de vei ligheidsraad om in te stemmen met arbitrage. De Republikeinse rege ring verklaart in haar antwoord ver der, dat het haar niet mogelijk is op haar vroeger genomen besluit terug te komen, omdat de Australise reso lutie, welke een internationale com missie voorstelt, reeds bij de Veilig heidsraad in behandeling is. Broeder van Koning Gustaaf overleden Prins Eugen, de jongste broeder van koning Gustaaf van Zweden, is Zondagmorgen tengevolge van em- bolie overleden. Hij werd in 1865 geboren. Zijn aandacht ging voornamelijk uit naar de schilderkunst en de verzameling van kunstwerken. Als schilder wist hij' zich te onder scheiden, getuige het feit, dat zijn werken in vele Europese musea 'n plaats vonden. Prins Eugen Napo leon Nicholas, hertog van Nericie, was ongehuwd. Rumoer rond Hongaarse verkiezingen Zeven van de tien partijen in Hongarije, die een aanvraag heb ben ingediend, hebben toestem ming gekregen aan de 31 Augustus te houden verkiezingen deel te nemen, aldus Radio Boedapest. Het zijn de partjj van onafhan kelijke kleine bezitters, de com munistische partij, de soc.-dem. partjj, de nationale boerenparty, de radicale party en twee demo cratische partyen. De vier eerstge noemde vormen de regerings coalitie. Volgens te Washington ontvangen berichten zouden ongeveer een mil- lioen Hongaren 20 procent van de kiezers reeds van stemming zyn uitgesloten, op grond van de vreemd ste beschuldigingen. Zo zouden jo den gediskwalificeerd zijrj omdat zy lid van nazi-organisaties zijn ge weest en fabrieksarbeiders op grond van het feit, dat zij tot de vroegere landadel hebben behoord. Voorts zouden duizenden kiezers niet mo gen stemmen omdat zij ontoereken baar verklaard zijn. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken beschuldigt in dit opzicht de verkiezingsinstanties, die door de communisten beheerst worden. Groot Brittannië en de V.S. heb ben, zo wordt door het Britse minis terie van buitenlandse zaken mede gedeeld, hun vertegenwoordigers in Boedapest opdracht gegeven om een gemeenschappelijk onderhoud met, de Hongaarse eerste minister aan te vragen, teneinde „zich zekerheid te verschaffen" betreffende berichten, dat minstens 20 pet. van de kiezers, in vele gevallen om „dwaze" rede nen, van het kiesrecht vervallen zouden zijn verklaard. ZEVENTIEN BRITSE MINISTERS hebben hun vacantie moeten onderbreken voor een bijeenkomst in de ambtswoning van de eerste minister, Attlee. Bijna het gehele kabinet bleek bijeen geroepen te zijn. Diverse geruchten deden de ronde, o.m. dat de instructies voor de delegatie van financiële deskundigen naar Washington (onder leiding van Sir Wilfred Eady) verscherpt zul len worden. Een officieel communiqué zegt, dat het hier een bij eenkomst betreft, welke deel uitmaakt van een reeks, geprojec teerd voor de periode, dat het parlement op reces is. De Labour-partij is -verdeeld in gematigden en linkse socialisten. De meerderheid van het Kabinet be staat uit gematigden. Attlee, de Premjfr, de Minister van Buiten landse Zaken Bevin, en de minister, die aan het hoofd staat van de staf voor de economische projecten, Mor rison, behoren tot deze vleugel. Een moeilijkheid blijft echter de houding der Ver. Staten, wat betreft leningen aan het buitenland, mepr speciaal leningen aan socialistische regerin gen. De linker-vleugej in de Labour- regering, die. paar men zegt, geleid wordt door de minister van volks gezondheid, Aneurin Bevan, zou voordeel willen trekken van een eventuepl vastlopen jn verband met de Amerikaanse le.ning. Deze vleu gel beweert onder meer, dan Groot Brittannië belangrijke vqpdsêlleve- ranties uit de Sowjet-Unie en Oost- Europa zou kunnen krijgen en dat men zich op deze wijze onafhanke lijk zou kunnen maken van de drei ging, die de linkervleugel het meest vreest: beslissende invloed van de Verenigde Staten op het tempo van de sociale revolutie in Groot Brit tannië. De woordvoerder van deze linkse socialisten, Crossman, ver klaarde onlangs, dat niet de V.S., maar de Sowjet-Unie en Oost-Euro pa Engeland? voornaamste markten vormen. Het invloedrijke blad „The Economist" (conservatief) heeft de genen, die zo redeneren, voor on wijs verklaard. Bij zijn aankomst op het vlieg veld La Guardia heeft de leider der Britse delegatie van financiële des kundigen, Sir Wilfred Eady, ver-, klaard. dat een nieuwe lening van de V.S. aan Groot Brittannië niet ter sprake komt. De onderhandelin gen zullen de lening van 1945 be treffen, die „eerder verbruikt is dan wij of de regering der V.S. konden vermoeden, toqp wij de overeen komst aangingen". Eady voegde er aan toe, dat ook het plan-Marshall voor hulp aan Europa de aandacht zal hebben. Reuter verneemt nog. dat de in zichten van het kabinejt aangaande de economische toestand van l»t land, zoals ze op de jongstjg zitting tot uiting komen, telegrafisch aan de Britse delegatie in de V.S. zou den worden meegedeeld. Het kabinet heeft zich, naar men aanneemt, bezig gehouden met de Britse dollarpositie. De plaatsver vangende directeur van de Bank van Engeland, Cameron Cqbbold, is per vliegtuig naar Washington vertrok ken. Mac Arthur legt volgend jaar zijn ambt neer Naar uit betrouwbare bron te Canberra wordt vernomen, zal gene raal Douglas Mac Arthur, die thans 68 jaar oud is, het volgend jaar zijn ambt van geallieerd opperbevelheb ber in Japan neerleggen. Aan de Franse nationale verga dering zal zo spoedig mogelijk een voorstel worden voorgelegd tot radicalg hervormingen in Frans Voor-Indie, waardoor de vijf Fran se nederzettingen aldaar practisch volledige autonomie zullen ver- krügen en haar status zal worden gewijzigd. Zij zullen in een fede ratie verbonden worden. Dit is aan een aantal autoriteiten te Pondichery (Frans Voor-lndië) meegedeeld door de gouverneur van Frans Voor-lndië, die zo juist uit Parijs is teruggekeerd, waar hij be sprekingen heeft gevoerd met de Franse regering over de toekomst van de Franse bezittingen in Voor- lndië, nu de volken van het voor malige Brits-Indië onafhankelijk heid hebben verkregen. Het buitengewoon huishoudelijk congres van de Party van de Ar beid ter bespreking van het Indo nesische probleem heeft Zaterdag avond met overweldigende meer derheid' (slechts 22 afgevaardigden stemden tegen en 2 blanco) een re solutie aanvaard., „Diep betreurende, dat het niet is gelukt het gebruik ^an de militaire macht tegen de Republiek Indonesia te vermijden", zo luidt deze resolu tie, „en ernstig bezorgd over de ge volgen daarvan voor de toekomst van Nederland en geheel Indonesië, constateert het congres met voldoe ning, dat de Nederlandse regering onverminderd blijft vasthouden aan. het staatkundig*program van Ling- gadjati, stelt met instemming vast, j dat de regering zich bereid heeft verklaard om voor een vreedzame oplossing opnieuw van de gpede diensten van"derden gebruik te ma ken en spreekt het vertrouwen uit dat de'regering bereid zal zijn, daar waar dat nuttig en mogelijk is, ook van arbitrage gebruik te maken. Stelt voorts met instemming vast, dat zy de militaire actie beperkt heeft naar omvang en doel en dan ook onmiddellijk bereid is gevonden op verzoek van de Veiligheidsraad der V. N. deze actie te staken. Spreekt de hoop uit, dat de con sequente doorvoering van dit beleid, dat rechtstreeks gericht is op de or delijke liquidatie van de koloniale verhouding, door de V.N. zal wor den verstaan en aanvaard en de Re publiek Indonesië aanleiding zal ge ven zich weder tot samenwerking met Nederland en met de andere In donesische staten bereid te "verkla ren". „Diep doordrongen van de ernst der situatie", zo luidt de resolutie verder, „acht het congres noodzake lijk, dat a. duidelijk wordt uitgesproken, dat de eenmaal erkende territoriale omvang van de Republiek Indonesia en haar eigen politieke leven niet worden aangetast door de militaire bezetting, b. gewagkt zal worden tegen mis bruik van de art. 3 en 4 van hgt ac- coord van Linggadjati, waardoor de vrije, onbeïnvloede wil van het volk niet tot uiting zou komen, c. de interimregering zo spoedig mogelijk worde gevormd, in samen werking met de Republiek Indonesië en met de andere Indonesische sta ten, d. de Regering zal willen mede werken tot alle redelijke maatrege len, die ertoe kunney leiden, dat in derdaad aan weerszyden daden van Engeland slaat Amerikaans aanbod af Uit zeer gezaghebbende bron te Düsseljlorf wordt vernomen, dat Erjgeland e.en Amerikaans aanbod van 600.000 ton staal, om de volle dige productie van de steenkool mijnen van het Rührgebied te hel pen bereiken, heeft afgeslagen. Het aanbod werd gedaan door generaal-majoor William Draper economisch adviseur van generaal Clay, voor zijn vertrek naar Washington, alwaar hij zal deelne men aan de besprekingen over het Rührgebied. Ofschoon niet wordt bekend gemaakt, welke voorwaar den aan het aanbod zijn verbonden, meent men te weten, dat wat de V.S. vragen practisch neerkomt op medezeggenschap in de politieke problemen van ae steenkoolmijnen. De prijs van Spijsolie De thans voor het publiek beschik bare spijsolie wordt verkocht in 1/1 flessen, bevattende zes rantsoenen van 120 gram. in flessen, bevat tende drie rantsoenen van 120 gram, dan we! t s uitgewogen. Voor deze spijsolie gelden de vol gende maximum-prijzen: Klasse I: 1.38 per 1/1 fles, 0.76 per '/i fles, 0.23 per los rantsoen. Klasse II: 1.29 per 1/1 fles, 0.71 per fles, 0.21'/! per los rantsoen. geweld achterwege blijven en z spoedig mogelijk de rust en veilig heid zullen worden verzekerd door burgerlijke politie, e. daardoor aldus de demobilisa tie der wederzijdse troepenmachten worde bevorderd". De resolutie besluit dan met: „Het congres is van mening, dat de geest, waarin de Nederlandse burgerlijke en militaire ambtenaren de nieuwe verhoudingen aanvaar den, meer nog dan tevoren beslissend zal zijn voor het welslagen ener her nieuwde samenwerking. Het acht daarom o.m. noodzakelijk, dat met groter kracht dan tot dusverre worde opgetreden tegen ambtenaren, die in hun ambt het regeringsbeleid weer streven. Het meent ten slotte, dat 'n waar- borg'voor de goede uitvoering van een progressief regeringsbeleid moet worden gezocht in een collegiale lei ding, weshalve het behoud en des- nodig de hervorming van de commis sie-generaal gewenst is". Ceylon wordt geteisterd door de ergste overstromingen, die sinds mensenheugenis zijn voorgekomen. Bruggen en spoorlijnen worden weggevaagd en wegen onbegaanbaar gemaakt. In de laaggelegen voor steden van Colombo moesten dui zelden hun huizen verlaten, door dat de rivier de Kelani haar dijken doorbrak. Een voorstad van Kandv waar 600 gezinnen woonden, werd volkmen verwoest. Het peil der ri vieren stijgt nog steeds, zodat nog meer rampen gevreesd worden. De affiche, welke dezer dagen de zakenwereld zal uitnodigen tot een bezoek aan de 49ste Kon. Nederlandse Jaarbeurs, welke van 9 t.e.m. 18 Septem ber a.s. t"1 Utrecht zal plaats vinden, vertoont als centraal motief 'n globe, belegd met de vlaggen van de verschillende landen. Duidelijk w.ordt aldus het internationaal karakter der Utrechtse Jaarbeurs in het licht gesteld. De standaard, waarop de globe steunt, wordt gev.ormd door het embleem der Jaar beurs, de U, gekroond met de Mercuriushoed. In dit geheel heeft de .ontwerper, Otto Treu- mann, het accent willen leggen op de belangrijke rol, welke de Jaarbeurs vervult in het thans meer dan ooit noodzakelijk stre ven, Nederland verder in te schakelen in de wereldhandel. Z.H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot: professor aan het Theologicum te Warmond de Zeereerw. Heer A. Hammerstein; tot Kapelaan te Lisse (H.H. Engel bewaarders) de W.E. Heer W. J. Berger; te Koog a. d. Zaan de W.E. Heer G. A. van Ettinger; te Wester- Blokker de W.E, Heer Th. J. Kra mer, neomist. Vervolgens tot Leraar aan het Seminarie „Hageveld" te Heemstede de W.E. Zeergel. Heer A. P. F. Ange- vaare; tot Kapelaan te Obdam de W.E. Heer P. J. Krol, neomist; tot Rector te Buitenveldert (St. Joseph's Huis) de W.E. Heer A. A. M. C. Riet veld; te Ouderkerk a. d. Amstel (Theresia-Rustoord) de W.E. Heer B. D. Koopen, die Kapelaan was te Noorden. Te Hjiarlemmerliede de W.E. Heer Th. G. J. Kloeg, neomist; te Bad hoevedorp de W.E, Heer G. J. P. van der Bijl: te Diemen de W.E. Heer M. W. Mtornar), die Kapelaan was te Amsterdam (Gesticht de Voorzie nigheid). Verder tot Kapelaan te Castricum de W.E. Heer J. H. Tesselaar; te Enkhuizen de W.E. Heer W/iOost- veen; de Heerhugowaard (H. Hart) de W.E. Heer G. J. Klinkenberg, neomist; te Velsen-Noord de W.E. Heer J, B. M. Schoonebeek; te War- menhuizen de W.E, Heer F. M. van der Zon; te Limmen de W.E. Heer W. E. van der Stap; té De Kwakel de W.E. Heer J. J. M. Agterof, neo mist; te Lutjebroek de W.E. Heer W. F. Perquin; te Hoek v. Holland de W.E. Heer M. v. d. Ploeg, neo mist; te 's-Gravenhage (St. Joseph) de W.E. Heer W. J. F. de Lange; te Haarlem (H. Joannes de Dooper) de VfcE. Heer J. L. W. Witteman; te Den Helder (O.L. Vr. Onb. Ontv.) de W.E. Heer P. J. de Wit; te Rot terdam (H.H. Martel. van Gorcum) de W.E. Heer.H. N. M. v. d. Plas; te Poeldijk de W.E. Heer P. v. Vliet; te Sloten de W.E. Heer J. H. War merdam; te Assendelft de W.E. Heer E van Diepen, neomist; te Weesp de W.E. Heer Th. J. Scholtes; te Hoogkarspel te W.E. Heer P. W. van Leeuwen; te Berkel de W.E. Heer AIlSchrama; te Roelofarendsveen de W.E. Heer G. J. Groep; te War mond de W.E. Heer A. W. d£ Greef, neomist; te Langeraar de W.E. Heer A. Buis; te Rptterdam (H. Liduina) de W.E. Heer A. van der Voorn; te Heiloo de W.E. Heer J. A. J. Adank; te Leimuiden de W.E. Heer P. M. E. von Fisenne; te Rotterdam (H. Fran- ciscus van Ass.) de W.E. Heer J. G. Sul; te Buitenveldert de WE. Heer J. Tol; te Schagen de W.E. Heer G A. de Bot, die Kapelaan was te Uit geest. Tenslotte tot Kapelaan te Voorschoten de W.E. Heer R. H. M Middelhoff; te Reeuwijk de W.E Heer N. P. Duyn; te Wognum de W.E. Heer S. H. J. van der Meer. neomist; te Middelburg de W.E. Heer H. C. de Graaf; te Santpoort de W.E Heer B. A. Pronk; te Kudelstaart de W.E. Heer J. Sikkink, neomist; te Noordwi.ikerhout (H. Victor) de W.E. Heer W. J. de Graaff; te Wad- dinxveen de W.E. Heer J. P. Seijse- ner, neomist.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1