De Berger-overweg-misère FILMS VAN DE WEEK INSIDE'S TENNISTOURNOOI HET D PAG. 2 NhEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Maandag 18 Augustus 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN Jubileum Deken Jacobs Toespraak en jeugddefilé UIT OUDE TIJDEN K.A.B.-HOEKJE Uitbreiding Sportpark VACANTIE GESLOTEN Firma Th Kraakman en Zoon Alkmaar Vier uur per dag gesloten Ontvangst' ten Stadhuize De viering van Maria Hemelvaart' WEERSVERWACHTING OBDAM VIERT HET GOUDEN PRIESTERFEEST De viering in de kerk Lathouwers finalist herenenkelspel Draverij te Beverwijk SI Onze mijnl Baby te aangebc r Door 'n omissie onzerzijds ont brak 'n passage aan ons verslag over het priesterfeest van de H. E. Deken Jacobs. Op de receptie heeft de jubilaris, in antwoord op de vele daarbij tot hem gerichte toe spraken nog het woord gevoerd, waarbij hij herinnerde aan zijn komst in Alkmaar na zijn benoe ming tot Deken in 1939, waarmee hij niet zo heel blij was, omdat hij de Alkmaarders niet kende. INu aldus de Deken denk ik daar anders over. Hij bracht dank aan zijn geestelijke en lekenhelpers, zonder wier medewerking hij in Alkmaar niet had kunnen bereiken, wat hij mocht bereiken. Dank bracht hij ook aan het Kerkbestuur voor zijn steun en aan al de andere organisaties. Hij hoop te nog vele jaren op alle medewer king te mogen rekenen, tot heil van de parochie en tot heil van heel de stad. Jeugddefile Dat de trouwe parochianen van Deken Jacobs nog niet genoeg van 't feestvieren hadden, bleek giste ren wel. De vlaggen wuifden nog steeds- vrolijk naar de jubilaris, die, genietend van z'n lange Goudse pijp, voor z'n huis in 't zonnetje stond te wachten op 't tromgeroffel dat uit de richting van 't Waag- plein kwam. Rom, bom, bom! Lang zal hij le ven! Daar kwam de stoet. Leuke meisjes voorop en daarachter St. Cecilia met bolle wangen en trom melende handen. Toen de gidsen, Kajotters, vliegtuigvrienden, pad vinders en welpen. De deken voel de zich 'n rijkere vader dan alle papa's, die met hun kinderen naar 't zonnige gedoe stonden te kijken, te samen. Zijn pijp ging uit, de muziek omhoog en omlaag. Nog 'ns marcheerden de Jonge feestvierders langs hem, de ge zichten naar hun herder toege keerd en ze leken echte soldaten. Zingend trok de stoet de stad in en Pastoor Jacobs werd door huis genoten naar binnen begeleid. ALKMAAK GOUDEN KLOOSTERJUBILEUM De 22ste Augustus is het 50 tear geleden, dat onze oud stadgc' de Eerw. Zuster M. Lauren.ia (Mej. M. Eskamp) in de kapel van de Eerw. Zusters van O. L. Vr. te Amersfoort in die orde de eeuwige gelofte heeft afgelegd; als een bij zonderheid kan vermeld worden, dat zij al die tijd werkzaam is ge weest in het onderwijs (handwer ken) te Lobith (G.). Nog maar kort is zij overgeplaatst naar Ootmar- sum (O.). Op Zondag 31 Augustus hoopt zij te midden van haar fa milie haar gouden feest te vieren ten huize der Eerw. Zusters aan de Oudegracht alhier; het zal haar zeker die dag niet aan belangstel ling ontbreken. ALU. V1UIK1XU.V.A.V. 3i> Alcmaria had gistermiddag de Noordelijke eerste klasser G.V.A.V. op bezoek. Ondanks de tropische hitte de teipperatuur was voor voetbal veel te hoog werd er toch met veel animo gespeeld. De Groningers vielen lang niet tegen en speelden een vlot, open spel, waardoor zij voor de rust een 51 voorsprong wisten te verove ren. Na de hervatting kwamen de Alc- marianen er beter in en zij wisten in die periode twee goede doelpun ten te maken, waartegenover G.V.A.V. geen doelpunt wist te stellen, zodat deze ontmoeting in een verdiende 53 overwinning voor de gasten eindigde. WERK OPGEDRAGEN Door de Rijkswaterstaat te Zut- phen is aan de heer J. Habbé Jr., aannemer, alhier, onderhands opge dragen het opruimen en vernieu wen van de door de Duitsers ver nielde brug te Lochem. ALKMAAR. 15 Aug. Kaas markt. 11 stapels fabriekskaas f 71 1 stapel boerenkaas f 69 per 50 kg. Totaal aanvoer 29.000 kg. Handel vlug. VOOR DE K.R.O. ALKMAAR. De R.K. Orato riumveren. Alkmaar, dir. Leo Pie- lage, ontving de uitnodiging voor de K.R.O. te k.omen zingen. Dit is op zichzelf een zeer ver erende uitnodiging, daar het de eer ste maal zal zijn, dat een R.K. Zang vereniging uit Alkmaar voor de K.R.O. optreedt. In studie zijn twee werken, t.w. Te Deum van Brückner en de Stabat Mater van Dvorak, met 4 solisten en begeleiding van de H.O.V. De primeur zal R.K. Alkmaar en omgeving eerst kunnen beluisteren op het concert van 5 Oct. 1947 in de zaal van het Gulden Vlies alhier, daarna wordt voor de K.R.O. gezon den. JAARVERGADERING V.V. „DE RANDERS" ALKMAAR. Op de jaarverga dering van „De Randers" werden in de bestqjirsvacaturen gekozen de heren J. Dirks, J. Nieuwland, Jack Stroet, R. Bakker en Geerling. Blijkens het financieel verslag van de penningmeester, de heer Corbeë, was er een klein voordelig saldo. Met een krachtige opwekking van de voorzitter, om het donateurscorps uit te breiden, sloot deze de ge slaagde vergadering. GESLAAGD ALKMAAR. De heer L. Boeters onderwijzer aan de Willibrordus- sehool, slaagde voor acte Engels L.O. Vreemdelingenverkeer 18 AUG. 1888. Onder grote be langstelling van het publiek be zochten leden van de Holland Society uit Amerika onze stad. Het bestuur der Holl. Mij. van Land bouw haalde het gezelschap per Alkmaay Packet uit Amsterdam. (Jpa half twaalf kwam de boot aan en stonden rijtuigen gereed om de heren langs Oudegracht en Koor straat naar het stadhuis te bren gen voor een officiële ontvangst. Langs een omweg, waarbij enkele gebouwen werden bekeken, ging het naar de Kaasmarkt, Victoria- park en daarna werd een bezoek gebracht aan de Grote Kerk. De lunch werd gebruikt op Clcijen- burg, waarna nog een kijkje werd genomen in Egmond en Bergen. Alles slaagde uitstekend en de Amerikanen gaven daarvan blijk door een dankbetuiging in de plaatselijke pers. OOGSTVOORZIENING EN D.U.W. De wereld op zijn kopDezer dagen kwam voor de radio een re portage van een bezoek aan een kamp waar jongelui uit Rotterdam voor de oogstvoorziening werkzaam waren. Onder meer kwam de vraag van de reporter aan een der jongens naar voren: ..Maar waarom ga je nu in je vacantie toch hier aan dat werk?" En prompt komt het ant woord; „Ik verdien hier goed geld en als ik nu weer terug in Rotter dam kom, koop ik er een fiets van." Derhalve, om dat te kunnen berei ken, moeten onze gehuwde arbeiders vaders van gezinnen uit het werk worden gestoten en worden aange wezen om in steun te gaan lopen. Moeten die gehuwde arbeiders met een lager inkomen toe als dat zij zouden kunnen verdienen. Weliswaar wordt er getracht deze ontslagen arbeiders zo spoedig mo gelijk op te vangen en te verwijzen naar'het werk in de D.U.W. dit voor al met hoofdletters dat D.U.W. Het is toch wel al te gek, dat aan de ene zijde kinderen aan het werk worden gezet om geld te kunnen verdienen voor een fiets, en aan de andere kant, dat arbeiders, die wil len en kunnen werken in overheids zorg moeten worden opgenomen. Het doet er niet toe. of dat nu is in over bruggingsuitkering of te werk stel len in de D.U.W. Want om het nu maar precies te zeggen, onze volwaardige arbeiders gaan niet voor hun plezier naar de D.U.W. Dat immers betekent aan de ene kant weer een lager loon dan normaal, en aan de andere kant een loon, dat wanneer men 's Maandags begint met te werken in de D.U.W., eerst op de tweede Woensdag daar op het eerste loon ontvangt. Ja, en dan moet alles nog heel goed gaan. Vóór 1940 was het regel, dat, als men in de werkverschaffing werkte, men er op kon rekenen, dat 's Woens dags het loon werd uitbetaald. Maar nu komt het meerdere malen voor, dat men veertien dagen, ja zelfs nog langer moet wachten op zijn ver diende loon. Denkt men nu werkelijk, dat een arbeider, zolang op zijn verdiende loon kan wachten? Vóór 1940 waren er in de werk verschaffing wel eens gegronde klachten, maar nu maakt men het nog erger. Naast een protest tegen dergelijke ambtelijke practijken menen wij de arbeiders, in het bijzonder onze le den te moeten waarschuwen geen organisatorische fouten te gaan ma ken. Ons bestuur is op zijn hoede en stelt alreeds een scherp onder zoek in waar precies de fouten ge maakt worden. Zij beraadt plannen op welke wijze die fouten kunnen worden weggewerkt. Weest gij ook op uw hoede en laat u niet verleiden door wie ook om werk te weigeren of te staken! Weet, dat als onze Katholieke Arbeidersbeweging en met ons de andere bonafide organisaties de han den ineen slaan, alleen verbetering in die toestanden kunnen worden gebracht, en niet door hen die op onverantwoordelijke wijze aansporen tot gekke dingen en gaarne in troe bel water vissen. Als ge op de hoogte zijt van ge rechtvaardigde klachten deel die aan ons bestuur mede, maar blijft aan het werk! K. GOED AFGELOPEN Zaterdagmorgen reed de Alk- maarse slager K. per rijwiel op de Laat toen hij plotseling door een auto ondersteboven werd gereden. Zijn broek was gescheurd. Zijn rijwiel beschadigd, terwijl hij aan beide benen schaafwonden had op gelopen. EEN VREEMDE GAST Zaterdagnacht kwam een mans persoon op het politiebureau "met 't verzoek om nachtverblijf. Hij vertelde dat hij een aansluiting van de trein had gemist. Bij onderzoek bleek dat hij was ontvlucht uit Den Dolder. In de loop van Zondag is hij door een verpleger afgehaald. UIT HET POLITIERAPPORT Door de politie alhier is een rij- wieldief aangehouden. Voorts is de 42-jarige A. alhier, die zich had schuldig gemaakt aan rijwieldiefstal. Zaterdagavond aangehouden. Bij een ingesteld on- d'erzoek te zijnen huize werd het rijwiel totaal gedemonteerd onder zijn bed aangetroffen. A. werd in gesloten en het rijwiel in beslag genomen. VERSTEKELINGEN IN GOEDERENWAGEN Zaterdag gaf 't personeel der Spoorwegen aan het politiebureau kennis dat 3 Amsterdamse jongens van 14 jaar als verstekelingen in een goederenwagon waren aange troffen. Het ondernemend drietal was liftend naar Alkmaar gekomen en wilde op deze wijze huiswaarts keren. ALKMAAR. In de Donderdag te houden raadsvergadering komt aan do orde een voorstel van B. en W. betreffende uitbreiding van het Sportpark. Na aankoop van terreinen ten westen van de Sportlaan, voor totaal f 60.000 zal hier worden aan gelegd een hoofdvoetbalveld dat zo wel door Alcmaria Victrix als door de Alkmaarse Boys zal worden ge bruikt. Voorts zullen worden gebouwd twee overdekte zit-tribunes voor 1500 personen en zal een oplopende staantribunf voor 4000 personen aan gelegd worden. Daar de bouw van de overdekte zittribune's wegens hoge kosten en materiaalschaarste voorlopig is uitgesteld, zal in de be hoefte worden voorzien door voor de tennisbanen ter vervanging van de destijds verbrande kleedgelegenheid een nieuwe te bouwen welke in de winter ook door de voetballers ge bruikt kan worden. De kosten van een en ander wor den op f 103.500 geraamd. Voorts vragen B. en W. nog een crediet van f 50.000.voor de aanleg van vier sportvelden in de polder Overdiep en Aehtermeer, aan het eind van de mr. P. J. Troelstrakade, welke velden overdag door de scho len zal worden gebruikt en 's avonds door de voetbalverenigingen. Van 24 AUGUSTUS t/m 1 SEPTEMBER zjjn wij De rantsoenen kunne,n deze week gehaald worden WIJNHANDEL Ao. 1804 AFHALEN DISTRIBUTIE BESCHEIDEN EN SCHOENEN BONNEN Morgen zijn voor het afhalen van nieuwe bonkaarten zij aan de beurt wier familienaam begint met de letter K. tot Koomen. Voor het afhalen van de schoe nenbonnen zijn aan de betirt zij, wier naam begint met de letters M, N, O en P. DIE VIJFTIG JAREN LIEF EN LEED SAMEN HEBBEN GEDEELD Op Dinsdag 19 Augustus a s. zal het echtpaar Chr. Janson-Tijster- man, Kievitsstraat 19 te Alkmaar (Oudo»p) de dag herdenken, waar op ze voor vijftig jaren geleden in de echt werden verbonden. Als we het krasse echtpaar op zoeken in de Kievitsstraat zit de krasse oude baas worteltjes te schillen. „Ze bennen een beetje vurig", aldus de zegsman, en hij kan het weten, want ruim vijftig jaren lang heeft hij de grond bewerkt te Anna Paulownp waar hij bloem kweker is geweest. En als moeder er bij komt, gaat het gesprek vlotter. Ze vertelt ons, dat de vijftg jaren van lief en leed voorbij zijn gegleden als een schaduw yan menselijk lief en leed. Het leven is toch zo kwaad niet, vooral als een groot gezin van dertien kindneren ron£ U speelt en opgroeit. Janson zelf is 79 en moeder 73 jaar. Twee oor logen hebben ze mede gemaakt en ze hopen op nog' vele jaren maar da nzonder oorlog en zonder vrees en angsten voor het onbestemde. Op de feestdag zal des morgens in de kerk op het Verdronkenoord te Alkmaar een H. Mis worden opgedragen en daarna gaat het met de auto naar Assendelft, want het echtpaar' heeft twee dochters in het Klooster bij de Zusters van J.M.J uit Den Bosch en de Eerw. Moeder van Assendelft heeft aan geboden het feest met al de drukte van dien te vieren in het klooster te Assendelft. En dit zullen we dus nu maar ^pen, wan het huis hier is te klein voor de dertien kinderen met vrouwen, voor de ruim dertig kleinkinderen en voor het ene achterkleinkindje En als we afscheid nemen wor den er handen gewisseld in „de mooiste zomer sitjds 1911", aldus het echtpaar en we gaan terug naar Alkmaar, wetend, dat er veel lief en leed is in het leven, doch, met Gods Hulp alles te dragen is. Het echtpaar Janson-Tijster- man, ook namens ons nog vele ja ren, DAMKAMPIOENSCHAP VAN ALKMAAR 1947 Voor de finale zijn de volgende partijen gespeeld: Hoofdklasse: T. SlotTh. de Haas 1—1; J. Schuit—N. Oud 2—0; H. KruiderTh. de Haas 11; J. Geu- zebroekN. Oud 11; L. Ravestijn J. Schuit 20. Ie klasse: H. J. ToepoelJ. Jorna -2; G. WoonijkH. J. Toepoel 2-0; HemelsJ. Jorna 02. 2e klasse: D. Feei^lemanD. Stam 02; A. VeenC. Bijwaard 02; A. GroenP. de Wijn 11; C. Bij waardD. Stam 0—2; A. Groen A. Veen 20. 3e klasse: T. KornJ. H. Brink hof 02; B. LangrasM. J. Langras 11; D. KlinkhamerD. Bruggeman 2—0. A.F.C.-NIEÜWS Volendam Jun. aA.F.C. Jun. a 30; SRC Jun. aAFC Jun. a 20. Jammer dat jullie de speldjes niet meenamen, maar de wedstrijd was van het zuiverste gehalte, daarom evengoed een eresaluut. AFC Jun. b—WZ b 3—0; AFC Jun. BSVA Jun. a 30. Keurig jongens, jullie namen de speldjes mee, dat was een prestatie van de bovenste plank. Nu trainen en dan j decompetitie. Training a.s. week: Maandr.g ju nioren; Dinsdag alle senioren; Vrij dag adspiranten. Allen present' A.s. Zondag 2.30 AFCVolen dam. De P.P.C.'er Dp Berger pverweg, die al jaren een lastig verkeersobstakel is ge weest, speciaal voor het verkeer tussen Alkmaar en Bergen, mocht zich de laatste tijd in de bijzondere belangstelling van het gemeente bestuur van Bergen verheugen, dat eens een telling heeft laten ver richten van het verkeer, dat hier passeert. Daarbij kwam men tot de volgende cijfers, wat betreft het verkeer van Bergen naar Alkmaar; tussen haakjes de cijfers van het verkeer van Alkmaar naar Bergen. Tussen 7 uur 's morgens en 10 uur 's avonds passeerden hier: '700 (700) luxe auto's; 200 (250) vrachtauto's; 150 (125) bussen; 35 (40) motordrie wielers; 200 (250) motorfietsen en 60 (45) paard-en-wagens. Wat be treft het aantal fietsers en voetgan gers was het niet wel doenlijk een telling te houden. Bestonden er vóór de oorlog in vergevorderde staat van voorberei ding gekomen plannen om hier een grote verkeerstunnel te bouwen, welke plannen vooral met het oog op de toen bestaande plannen tot de bouw van een kazerne voor de Militaire Luchtvaart aan de Hoe- nerweg kans van slagen hadden, door de oorlogsomstandigheden zijn deze plannen, waarvan de uitvoe ring destijds op 7 ton werden be groot, op de achtergrond geraakt. Het toenemend verkeer na de oorlog heeft de urgentie ervan weer meer doen uitkomen; niet alleen Deelnemers Kunstweek Een internationaal gezelschap da mes en heren, meest Fransen en Belgen, doch ook Engelsen, Ameri kanen, Tsjechen en Italianen, die deelnemen aan de derde Nederland se Kunstweek en de daaraan ver bonden excursie door ons land, werden bij hun bezoek aan Alk maar Zaterdagmorgen officieel door liet gemeentebestuur ontvangen. Behalve de loco-burgemeester en de gemeente-secretaris waren de raadsleden Kirpenstyn en de Zeeuw ganwezig. De heer van Slingerland heette de gasten van harte welkom namens het gemeentebestuur en gaf vervolgens een overzicht yan het geen Alkmaar aan historische kunstschatten bezit; hij gaf ook een opsomming van de kunstenaars op velerlei gebied, die Alkmaar in de loop der eeuwen heeft voortge bracht of die er hebben gewoond. Hij hoopte, dat Alkmaar, dat in '54 zijn 7de eeuwfeest hoopt te vieren, de belangstelling van de bezoekers mocht hebben en dat dit bezoek mocht bijdragen tot versteviging van de band, die Nederland met de andere landen verbindt. Nadat mr. Veendorp de welkomst rede van de loco-burgemeester in 't Frans had voorgelezen en Mons. Montfort, een Belg, hierop geant woord had, hield Mons. Boyer, pro fessor aan de Academie des beaux Arts te Parijs een geestige speech, waarin hij op echt-Franse loffelijke wijze complimentjes maakte aan 't adres van de Nederlanders. Het ge zelschap, dat in de morgenuren olv. de archivaris, de heer Th. Wortel, een bezoek aan de Grote Kerk en verschillende andere bezienswaar digheden van Alkmaar had ge bracht, bezichtigde men ook, nadat koffie was aangebodep, het stad huis en vertrok men daarna naar Hoorn. Ingezonden Het zal vele katholieken en voor al andersdenkenden zijn opgevallen, dat op 15 Augustus verschillende zich katholiek noemende H.H. za kenlui van Alkmaar er geen be zwaar in zagen hun winkels voor de verkoop open te stellen, alsof het een gewone werkdag gold inplaats van een dag, die zij als werkelijke katholieken zouden hebben moeten heiligen door hun winkels op slot te doen. Deze H.H. gaven door deze- minder schone daad niet alleen er gernis aan de inwoners en bezoe kers van onze stad, maar eveneens toonden zij niet de kracht te bezit ten, het financiële nadeel van een meer katholieke houding te accep teren, hoewel ik moet toegeven, dat het voor deze H.H. zakenlui beter zou zijn uitgekomen, wanneer Ma ria op ggn andere dag van de week het liefst wellicht op Zondag ten hemel zou zijn opgeklommen. Waarschijnlijk heeft Maria echter niet geweten, dat zij, door op Vrij dag naar de hemel te gaan, de Alk maarse zakenlieden een zo veel grotere schadepost kon toebrengen. Het is innodig, hulde te brengen aan die Alkmaarse zakenmensen, die ondanks het nadeel van een winkelsluiting hun winkel sloten, zij deden immers niet meer dan hun piicht. Het is echter wel nodig, de daad van onze H.H. „zwakke" za kenlui aan de kaak te stellen. Ter geruststelling van deze H.H. zij tenslotte nog medegedeeld, dat Maria Volgend jaar des Zondags naar de hemel gaat. U dankend voor de verleende plaatsruimte, teken ik, Hoogachtend J. MEKKEN ALKMAAR. In VICTORIA draait deze week een aardige En gelse film naar de roman van Charles Dickens „Grote verwach tingen" (Great Exspectations), waarin de geschiedenis verfilmd is van een eenvoudige jongen, die in zijn jeugd een ontvluchte boef helpt, om hem in zijn later leven weer als .zijn grote weldoener te ontmoeten. De nodige griezelscè nes laat Dickens afspelen in een oud kasteel, waarin een zonder- lge dame woont in kamers vol stof en spinrag, zonder dat zij ooit het zonlicht ziet. Het is in dit merkwaardige gebouw, dat Pip de schat van zijn hart vindt, die er dezelfde allures op na schijnt te houden als de zonderlinge tante doch Pip rukt de vergane gordij nen van de vensters en gaat met zijn geliefde het zonlicht en geluk tegemoet. De hoofdrollen worden door Valerie Hobson en John Mills sympathiek gespeeld, terwijl ook c'e andere karakters goed getypeerd zijn; wie van Dickens romantiek houdt, kan deze film gerust gaan zien. In DE HARMONIE is het de Amerikaanse film De Wenteltrap (The spiral staircase), die het pu bliek enige uren in sensationele spanning houdt. Het is een bloe derig filmpje, dat de toeschouwers in een zeer geheimzinnig huis laat vertoeven ,waar zij allerlei ver dachte individuen ontmoeten, w.o. zich een moordenaar bevindt; deze ruimt allerlei gebrekkige vrouwen op, omdat deze volgens hem niet in de maatschappij thuis horen; erg verheffend is het niet. Veel spanning; leeftijd beslist 18 jaar In CINEMA AMERlCAIN viert George Formby zijn lachtriom- phen in de film „Sport staalt spie ren"; een lachfilm zoals de meeste films waarin deze komiek een rol vervult. In de A. B. T. kan -men de zanger Tino Rossi genieten in „Liefdesserenade"; ook om-het ge geven een vacantiefilm. Bergen, Schoorl en de Egmonden hebben belang bij de uitvoering er van, ook Alkmaar, dat aan deze zijde van het gemeente grote woon wijken heeft, heeft groot belang bij zo'n verkeerstunnel. Bij de door de gemeente Bergen verrichte controle bleek, dat de overweg 120 maal die dag gesloten werd, met een totale tijdsduur van 4 uur; de file auto's bedroeg 17 tot 22 auto's. Wij vertrouwen, dat de betrokken gemeentebesturen deze zaak weer ter hand zullen nemen, om in sa menwerking met de Ned. Spoorwe gen te trachten eens een einde te maken ajn deze reeds jaren duren de verkeersmisère. BURGERLIJKE STAND Geboren: Hermanus J., zoon van Jacobus A. Kloeg en A. M. A. van Mierlo. Ondertrouwd; Frits J. van Leeu wen en Johanna B. F. de Joode; Johannes Admiraal en Maria E. Jansen; Johannes A. Rodenburg en Catharina Hessing; Cornells J. Kraakman en Johanna C. Blan- kendaal; Simon Vqs en Pietertje Everhard: Johannes P. Oud en Mar- garetha C. Huiberts; Balthazar H. Heusij en Elisabeth van der Post; Cornelis Moolenbroek en Cornelia M. Bes. Overleden: Johannes N. Jonker, oud 67 jaar; Jan Koster, oud 72 jaar, weduwnr. van A. Druif; Anton H. Hazevoet, oud 10 jaar. NIET AARZELEN MAAR DOEN! HEILOO. Men wil wel eens beweren, dat de georganiseerden geen directe voordelen ran hun lidmaatschap hebben want de uitkeringen b.v. van overbrug- gingsgelden, sociale verzekeringen enz. gelden ook voor niet-georga- niseerden? Waarom zou ik mij dan aansluiten, vraagt men zich af. Op,de le plaats vragen wij dan: door wiens invloed is in ons va derland de sociale wetgeving tot stand gekomen?'Hebben de onge organiseerden dat soms gedaan? Zo ook ten opzichte van overbrug- gingsgeld. Ook hier is het de in vloed van de wèl-georganiseerden, die ervoor gezorgd hebben, dat de vooroorlogse steunregeling is ko men te vervallen en vervangen door een regeling die beter strookt met de positie van de valide en bonafide onvrijwillige werklozen. Bovendien gaat het erom meer bestaanszekerheid! te verkrijgen voor de arbeiders. Die kan alléén verkregen worden door een krach tige, principiële organisatie! Inderdaad, hij die er niet tegen op ziet een „ras"-klaploper te zijn, kan ongeorganiseerd blijven. Ieder arbeider, met zelfrespect en gevoel van eigenwaarde, sluit zich aan bij z'n eigen organisatie. Katholieke hoofd- en handenarbeiders van Heiloo, Uw eigen organisatie is de K.A.B. Aarzelt niet langer, doch sluit U aan! BERGEN Het Rad van Avon tuur draaide voor onze jongens in Indië. Zaterdagmiddag begon nabij het station het rad van avontuur te draaien voor tien cent per lot. Op een aantal loten kon men een doos sigaren, een flesje eau de cologne en een ontbijtkoek winnen. Deze gezamenlijke actie van Thuisfront èn NIWIN was volgens de heer Tros, leider van de raddraaiers, een volledig succes! BERGEN De slagerszoon N.G. kwam in onzachte aanrijding met een motorrijwiel. Zijn gehakt bleef gehakt, maar met een verbogen voorwiel en voorvork kon hij lo pend huiswaarts keren. „DE PARADIJSVLOEK" Nog éénmaal in het open luchttheater te Bergen N.H. BERGEN „De Paradijsvliek" een treurspel van Alphons Laudy, werd Zondagavond 10 Aug. en Vrijdagavond 15 Aug. opgevoerd door „de Bergense Spelers" in een meer dan uitverkocht openlucht theater, waar al 1100 zitplaatsen zijn. begunstigd door prachtige zo- meravonden. Woensdagavond ~.0 Augustus om half 8 zal op veler verzoek nogmaals de Paradijsvloek gespeeld worden. 10 JAAR RODE KRUIS BERGEN. Op initiatief van de heer G. van Terwisga werd in de zomer van 1937 alhier de afdeling Bergen van het Rode Kruis opge richt. Geleidelijk groeide de colonne, die vooral de laatste tijd zeer actief was. Veel goed werk werd in Mei 1940 verricht bij de overhaaste evacuatie uit Amersfoort; de laatste tijd werd veel goed werk gedaan bij straat ongevallen, hetwelk mogelijk was door de moderne ambulance-auto. Na de bevrijding heeft de colonne blijkbaar een goede indruk gevestigd op het hoofdbestuur, want het sta tionneren van de ambulance-auto in Bergen moet beschouwd worden als een uiting van waardering voor het werk, dat de afdeling Bergen gedaan heeft bij de repatriëring van de mannen uit Duitsland. Ook op ander gebied nam de af deling het initiatief; met name; hulp post aan het strand voorlopig alleen op Zondag, ideaal is een vaste post en de hoop is gegrond, dat er bij de wederopbouw van Bergen aan Zee een vast Rode-Kruis-gebouw komt, met permanente bezetting en mo derne outillage. Plannen dienaan gaande worden voorbereid. Zaterdag 23 en Zondag 24 Aug. wordt het tweede lustrum gevierd. Op het programma staan E.H.B.O.- wedstrijden, tussen keurploegen uit andere plaatsen, demonstraties van moeilijke transporten en hulp bij rampen, afgewisseld met Balinese dansen, declamaties, een korte revue fakkeloptocht, tuinfeest, kortom, een briljant programma. Het aantal toeschouwers en be langstellenden moet helaas om tech nische redenen enigszins beperkt blijven. De baten van deze demon straties komen ten goede van het Rode Kruis. DERDE OPVOERING VAN „DE PARADIJSVLOEK" BERGEN. Ook de tweede op voering van De Paradijsvloek in 't Openluchttheater te Bergen, Vrijdag j.I. was een succes. Zowel vtat de uitvoering, als wat de opkomst van de bezoekers betreft. Het openlucht theater was zo goed als uitverkocht. Woensdagavond half acht zullen de Bergense spelers De Paradijs vloek voor de derde maal in dit zo prachtige openluchttheater opvoe- BERGEN. Vreemdelingen statistiek. Burgemeester Dr. W. Huygens heeft zich met het vol gende schrijven tot de hotelhou ders, pensionhouders, verhuur ders en Zomergasten gericht: Het is nodig gebleken, dat ik opnieuw Uw volle aandacht vraag, maar vooral Uw volledige mede werking inroep, voor de vreemde lingenstatistiek. De practijk heeft bewezen, dat nog geen vierde deel van alle zomergasten zijn gere gistreerd. Zeer tot mijn spijt kan ik niet van een royale medewerking van de zijde van de hotelhouders, pen sionhouders en gemeubileerde ka merverhuurders spreken. De op gave van de zomergasten geschiedt zeer onvoldoende. Is het nodig, U het belang van betrouwbare sta tistische gegevens nader uiteen te zetten? De gemeente dient over nauwkeurige gegevens te be schikken voor een juiste opgave aan het Centraal Bureau voor de Statistiek, voor een ruimere toewijzing van levensmiddelen aan de detaillisten, voor het verstrek ken van gegevens aan de V.V.V., voor publicatie in de Badbode en voor rangschikking van Bergen in de lijst van de kustbadplaatsen, hetgeen voor de gemeente (weder opbouw) van het grootste belang is. Met klem wijs ik er op, dat deze gegevens nimmer ter be schikking van 's Rijks Belasting dienst worden gesteld, zoals ten onrechte velen vermoeden. Ik verwacht van de ingezetenen en van de badgasten alsnog een volledige medewerking voor het opbouwen van de vreemdelingen statistiek. In den vervolge dienen des Maandags dé lijsten, waarop vermeld zijn de ingekomen en vertrokken gasten over de afge lopen week, ten Gemeentehuile te worden ingeleverd. De'gasten kunnen ook hieraan hun mede werking verlenen, door terstond na aankomst de lijsten persoonlijk in te vullen. Is het nodig U na bovenstaande uiteenzetting te wijzen op de stok achter de deur? Laat ik U der halve niet wijzen op de strafbe paling, doch wel Uw zeer drin gende medewerking inroepen. Het Gemeentebestuur van Ber gen (NH.) en de V.V.V. rekenen hierop. BURGERLIJKE STAND BEEMSTER. Geboren; Ge rard, zoon van P. Knip en M. Beets. Hendrik Jan zoon van K. F. Eijk en M. Rutgers Ondertrouwd: Martinus Greuter 27 jaar en Elisabeth Anna van Baaysen, 24 jaar. GETROUWD: Johannes Corne lis Kwantes, 52 jaar en Catharina Susanna Hendrika Blom, 47 jaar. DISTRIBUTIEDIENST BEEMSTER Rijwielbanden invalidewagens. Tot en met 23 Aug. '47 kunnen per sonen, die tot dusver nog geen ban denbonnen ontvingen, voor hun in- Medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig tot Dinsdagavond. WEINIG VERANDERING Tamelijk heldere nacht met hier en daar ochtendnevel en weinig wind. Morgen over dag zonnig droog weer met ongeveer dezelfde tempera tuur als vandaag. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en Oost. validewagens toerbuiten- - en toer- binnenbanden aanvragen. Transportbanden kunnen in de noodzekelijke gevallen eveneens tot en met 23 Aug. a.s. worden aange vraagd, voor zover nog geen formu lier werd ingediend. OBDAM Het feest, dat op ver langen van de jubilaris een kerke lijk karakter droeg, mag in alle op zichten geslaagd heten. Des mor gens naderde nagenoeg de hele pa rochie tot de H. Tafel. Te 10 uur droeg de jubilaris de plechtige Hoogmis op, met als diaken de W.E. Pater Harteveld en sub-diaken de W.E. Heer Kapelaan Angevare. Ce- remoniaris was de W.E. Heer Preys. Verkenners, gidsen en bruidjes stonder» keurig opgesteld van de pastorte naar de kerk. Het zangkoor, versterkt door een jongenskoor, voerde onder leiding van de heer H. Wanna uit Alkn^aar de viere stemmige „Missa Pontificalis" van Perosi uit. De feestpredikatie werd gehouden door de W.E. Heer Pater Harteveld. Na de H. Mis werd door het zangkoor de Priestercantate ge zongen. Te 1.30 uur was er in het Parochiehuis de re'ceptie voor het erecomité en het werkcomité, waarbij de jubilaris een convert met inhoud werd aangeboden. Verschil lende sprekers voerden het woord. Te 2 uur was er receptie voor de parochianen, waarvan een druk ge bruik werd gemaakt. Tijdens 't plechtig danklof bracht de jubilaris dank aan zijn parochia nen voor de hulde en de gaven hem gebracht. De jeugd kreeg een extra pluim voor de prachtige versiering van de altaren. Na het lof, dat door het congregatie-zangkoor met een cantate werd opgeluisterd, werd door H.E.W. Deken Kuiper uit Wog- num de wijding van het Christus- Koningbeeld verricht. Een keurige stoet verkenners, gidsen en bruidjes stond rondom het prachtige beeld opgesteld. Uit volle borst* werd na afloop, begeleid door „Muzieklust", het lied „Aan U, o Koning der eeu wen" gezongen. Hierna werd de ju bilaris een serenade gebracht door het fanfarecorps. Donderdag 21 Aug. te 2 uur zullen de kinderen van de R.K. Schooi een kinderhulde brengen. Te 7.30 feest avond, aangeboden door alle vereni gingen van de parochie, in het Ver enigingsgebouw. OBDAM, 18 Aug. Aangevoerd: aardapp.: 3100 kg geel bloem 5.90 7.10; 3300 kg Bevelanders 6a907.20 7700 kg slabonen 2962; 1450 kg kroten 33.10; 475 kg uien 1015.10 Vier dagen tennis, die menig Alkmaarder zich zal blijven her inneren, zü het dan al niet door de vele mooie partijen die te zien waren, dan wel door de uitzon derlijk warme dagen met een felle zon, die vele toeschouwers van de banen wegbrandde om nog maar niet te spreken van de spe lers! Het weer kan ook té ideaal zijn! Overbodig te vermelden, dat de temperatuur verschillende wedstrijden reduceerde tot ietwat loom gespeelde partijen, waarbij de desbetreffende spelers zich moesten inspannen het niet te gauw op te geven. Dubbel jammer was het daarom, dat er hier en daar nog wel eens iets haperde aan de service, die men nu een maal zijn gasten zo gaarne wil geven. Doch natuurlijk is dit vol gend jaar beter; wij denken aan de consumpties en dergelijke. Herenenkelspe Zoals enigszins in de lijn van de verwachtingen lag is de heer G. Lathouwers, de 22 jarige ranglijst speler uit Den Bosch in dit tour- nooi met de eerste prijs gaan strij ken. De heer Lathouwers speelde Vrijdagavond zijn eerste partij te gen onze stadgenoot Dr. J. de Jong, en won met 63; 810; 62. In deze partij maakten wij voor het eerst kennis met het zeer be weeglijk spel van de heer Lathou wers, die vooral aan het net pracht staaltjes van volleren te zien gaf. Zijn volgende partij tegen F. Dijk stra, die hij versloeg met 62; 7b was qua spelpeil echter beter. Dijk stra kan het zijn tegenstanders al tijd zeer moeilijk maken met zijn snelle reacties en uitstekende re turns op gesmashte ballen. Dijkstra maakte een zeer goede kans op een derde set maar door enige fraai ge plaatste volleys van Lathouwers kreeg hij geen kans. Vervolgens kreeg de heer Lat houwers een ons ook tot nog toe onbekende speler uit Leiden, de heer Oostrom, als tegenstander. Dit was ongetwijfeld een van de fraai ste partijen van het gehele tournooi. De heer Oostrom bleek óver onge kend goede spelkwaliteiten te be schikken, gepaard gaande met een uitstekende kijk op de bal en voor al een sympathiek speler zonder de minste pretentie. De heer Oostrom won zijn eerste partij van Mar tens met 86; 61, een uur daar na van Kirkenier met 61; 60. Ook de heer Deetman, een speler uit het eerste team van Inside moest het loodje leggen en verloor van hem met 61; 75. Deze speler, die nog maar 3 jaar speelt maakte het onze Lathouwers zeer lastig en tot de laatste game was niet te bepalen, wie de wed strijd zou winnen, hetgeen in de uitslag ook wel wordt uitgedrukt 75; 86. De eerste set ging geheel gelijk op, jammer dat een onge lukkige beslissing van de umpire de eerste set voor Oqstrom deed verloren gaan. De stand was n.l. 6-5, 304Q, toen een bal van Oos trom door de umpire out werd ge zien en dus inplaats van 40i40 een game gaf voor Lathouwers en te vens de eerste set. Lathouwers liep veel op naar het net, teneinde de lange scherp geplaatste ballen van Oostrom af te maken, doch ver scheidene volleys werden laconiek diep achterin teruggeslagen of met een minstens even scherpe volley beantwoord. Wij hopen de heer Oostrom nog e(rs meer in Alkmaar te zien spelen. In de finale kwam de heer Lathou wers tegen onze Alkmaarder, de heer F. Beek. laatstgenoemde had een uitstekende partij gespeeld te gen de heer H. van Leyden uit Krommenie. Een drie sets partij in de brandend hete zon. twee spe lers met een volkomen uiteenlopen de stijl, doelj beide met hard en laag spel. Van Leyden wist, dat zijn enigste kans was zacht tactisch spel, teneinde Beek uit zijn spel te halen. In de eerste set had hij geen kans, want Beek was vaster dan ooit, 62. In de tweede set een in zinking van Beek, welke v. L. on middellijk benutte, 36. De derde set ging gelijk op, totdat Beek zijn kaïis schoon zag en zuiver en hard zijn ballen plaatste, zoedoende v.L„ die buitengewoon veel „haalde", geen kans meer gevend. Geen wonder, dat men zich van de finale wel wat voorstelde. Lat houwers verloor echter zijn eerste set met 60. Beek was in vorm, ondanks zijn vermoeidheid. In de tweede set stond hij ook voor met 31, totdat hij enige snaren stuk sloeg. Hierdoor raakte hij er enigs zins uit en verloor zijn set met 6-3. In de derde set kwam Lathouwers opzetten, kwam meer naar het net en won de derde set met 64, hier mede eindigend als eerste in het herenenkelspel. Proficiat! Morgen volgen de volledige uit slagen. De Beverwykse Draverijvereni ging gaf op 14 Augustus haar jaar lijkse course, die goed werd be zocht en 27 paarden zeer spannen de ritten te zien gaven. De eerste omloop: Abdullah Scot 815 klopt in 2 ritten Dictator Spears 310; Eduard Anwil 310 in 2 ritten Akron B 310; Jarn Wilka 305 in 3 ritten Dumas Hannover 310; Irena D 305 in 2 ritten Kitty R 295; Fiat V 310 in 2 ritten Welkom 310; Dutch Hannover 320 in 2 ritten Hannover T 310; Qui Hannover 315 in 3 ritten Alouez 320. Daar Xaphias 310 niet opkwam ging Joannes 300 alleen over de baan. G. de Mascotta 305 sloeg in 3 ritten Calumet Ax Rit 300. Georgs Wilkes 305 in 3 ritten Kla- rina Ax Rit; Hollandia 315 in 2 rit- Fer van Sillardar 315 Harra 320 in 3 ritten Claudy O 315, eerste rit dead heat; Herrold Mc Gregor 315 in 2 ritten Gonny D 315; Fille de Flandre 315 stilstaand paard, 2e Omloop Jim Wilkes klopt in 3 ritten Fille de Flandre; Abdullah Scot in 2 ritten Irene Hannover; Dutch Hannover in 2 ritten George Wilkes; G. de Mascotta in 2 ritten Johannes; Eduard Anvil in 3 ritten Fiat V; Hollandia in 2 ritten Harras Herrold; Me Gregor in ritten Guy Hannover". 3de Omloop: Jim Wilkes klopt in 2 ritten Hollandia; Dutch Hannover in 2 ritten de Mascotta; Herrold Mc Gregor in 2 ritten Eduard An- ril; Abdullah Scot, stilstaand paar\. 4de Omloop: Abdullah Scot in 2 ritten Jim Wilkes: Herrold Mc Gre- ger in 4 ritten Dutch Hannover, le rit Dead" Heat. Finale, le prijs 800, Herrold Mc Gregor, eig. stal Friesland, ber. J. v Leeuwen Jr., in de finale door M. Vergaaij, 2e prijs 400: Abdullh Scot, eig. stal Abdullah, ber. J. van Leeuwen Jr.; 3e en 4e prijs 200 en 100, gedeeld door J. Wilkes, eigen. C. Zwart, ber. M. Vergaij en Dutch Hannover bij stal R., ber L Ensing. P Het.Duitse Rcicl Noord-Limburgse i menteel over een i brand. Een felle v en tot op grote af kere rookzuilen v Nadat reeds enkele afgelopen week v, leerd, is Zaterdagi eindiging van de der Nederlandse fi het mUnhout- vand: brand ontstaan, di< oppervlakte van 70 wikkelt. Ten noord-oosten wald en ten zuiden brandt het Reichs grcn'skant over een 15 km. De brandh staan zijn ten west horn in de denn Kleef. In deze bosse gekapt hout gereed landse kolenmijnen, den Nederlandse we hier werk in dienst die aan de Limbur; het mijnhout lever bevindt zich nog vee uit de strijd, die hie 1044/45. Onophoudel plosies van de phos de benzineblikken ii opslagplaatsen van ren. De brandwerer Goch waren met er mensen bezig een da teneinde aan de oo: te stuiten. De bew< nenburg hadden ri middag met succes e den van Groesbeek hierdoor het vuur Op aanwijzing va een heer heeft de dezer dagen op het aangehouden de 23- d. V. en de 17-jarig< wonende in het w te Voorburg, die h oude baby te koe hadden, hetgeen z(j ontkenden. Man, v: zijn ter beschikking politie gesteld. De aan de zorgen van toevertrouwd. De m dagen gevangeniss heeft, is ingesloten. Bij een onderzoek wagenkamp te Voort kinderpolitie merkw Nadat de baby aan de Voogdijraad was bleek al spoedig, d; borstkindje is. Het weer ter beschikking moeder, die zich in I kamp bevond. De wagenbewoners, die komen waren, wat de baby misschien 1: te doen met hun kinc over zeer slecht, te s[ deze mensen opgeval huizing van het ech tie dringend een sc verdiende. De man lieten zich daaraan gelegen liggen. Dus s! bewoners de handen om de zaken naar be gen en „op poten passant gaven ze de goede beurt, welke z: nodig had. Nadat deze zaken grondigheid waren u ben de woonwage vrouw aan het ver; dat zij voortaan ha; besturen, zoals dat samenleving betaamt van het woonwagenl genover de kinderpo dat zij nauwlettend zien, dat het betrok betert. Zij stelde bov die thans 14 dagen opknapt, welke hij had, een andere „afd zicht, wanneer hij maakte behuizing st betreden. Er zijn thans bes; kingen gaande het aanknopen normale diplomat: betrekkingen tusse Vaticaan en Ir welke hun beslag len krijgen zodra nieuwe Indische s in het leven is ge pen. Deze bespre gen gelden allere de wederzijdse erl ning van beide sti waarvan Indië eer plomatiek verte, woordiger naar 't ticaan zal zenden, wijl de huidige a tolische delegaat Indië tot de rang nuntius zal woi verheven. A In herderlijke brief, gegeven na zijn te: keer uit Canada m; Kardinaal Frings kend, dat hij talr prelatSn uit de C en Nieuwe We heeft uitgenodigd in 1948 tegenwoo te zijn bij het zeve eeuwfeest van de ste steenlegging de Keulse Dom. herstelwerkzaamhe aan 'de Dom ms goede voortgang, zi men in 1948 meer de helft van de rui in de Kathedraal v denkt te kunnen nutten voor de g dienstoefeningen. Meer dan 2000 Fr: militairen o.l.v. I dinaal Soliêges, Ai bisschop van Toulc zullen van 2022 tember een bedev naarLourdes onde

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2