denkt te behelpen URNOOI HET DUITSE REICHSWALD STAAT IN BRAND hollands glorie j^joe Amsterdam zich. SPANNEHDE MOTORRACES op het circuit Tuhhergen i r Bloem inplaats van brood r HET ZEEWIER-MY enkelspel NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Maandag 18 Augustus 1947 Onze mijnhoutvoorziening door sabotage bedreigd Baby te koop aangeboden? De ronde van Zwitserland Katholieke Actualia J Nederland verslaat Zwitserland Sneek-week beleeft een nieuwe a s a i dag De les van de week ÏRWACHTING ioor het KNMI te De Dinsdagavond. VERANDERING l heldere nacht met daar ochtendnevel ig wind. Morgen over ling droog weer met dezelfde tempcra- vandaag. Zwakke tot ivind tussen Zuid en toerbuiten- - en toer- aanvragen. nden kunnen in de gevallen eveneens tot ig. a.s. worden aange- xover nog geen formu- diend. 1 VIERT HET PRIESTERFEEST ng in de kerk Het feest, dat op ver- e jubilaris een kerke- droeg, mag in alle op- agd heten. Des mor- nagenoeg de hele pa- El. Tafel. Te 10 uur ibilaris de plechtige net als diaken de W.E. eld en sub-diaken de ipelaan Angevare. Ce- is de W.E. Heer Preys, gidsen en bruidjes rig opgesteld van de de kerk. Het zangkoor, or een jongenskoor, leiding van de heer it Alkri^aar de viere issa Pontificalis" van e feestpredikatie werd r de W.E. Heer Pater de H. Mis werd door de Priestercantate ge- 30 uur was er in het de receptie voor het n het werkcomité, ailaris een couvert met aangeboden. Verschil- ■s voerden het woord, s er receptie voor de waarvan een druk ge- emaakt. lechtig danklof bracht ank aan zijn parochia- ïulde en de gaven hem jeugd kreeg een extra le prachtige versiering n. Na het lof, dat door tie-zangkoor met een i opgeluisterd, werd leken Kuiper uit Wog ing van het Christus- verricht. Een keurige ers, gidsen en bruidjes i het prachtige beeld t volle borst* werd na eid door „Muzieklust", i U, o Koning der eeu- :n. Hierna werd de ju- erenade gebracht door rps. 21 Aug. te 2 uur zullen /an de R.K. School een brengen. Te 7.30 feest- loden door alle vereni- e parochie, in het Ver- iw. 1 Aug. Aangevoerd: 3 kg geel bloem 5.90 Bevelanders 6a907.20 men 2962; 1450 kg I; 475 kg uien 1015.10 kwam de heer Lathou- onze Alkmaarder, de k. laatstgenoemde had nde partij gespeeld te- H. van Leyden uit Een drie sets partij ;nd hete zon. twee spe- volkomen uiteenlopen- ij beide met hard en n Leyden wist, dat zijn s was zacht tactisch e Beek uit zijn spel te eerste set had hij geen Beek was vaster dan de tweede set een in- Beek, welke v. L. on- enutte, 3—6. De derde jk op, totdat Beek zijn zag en zuiver en hard laatste, zoedoende v.L., ewoon veel „haalde", ïeer gevend. Ier, dat men zich van el wat voorstelde. Lat- •l'oor echter zijn eerste 0. Beek was in vorm, vermoeidheid. In de ;tond hij ook voor met hij enige snaren stuk- ior raakte hij er enigs- rerloor zijn set met 6-3. set kwam Lathouwers ■am meer naar het net erde set met 64, hier- end als eerste in het >el. Proficiat! ilgen de volledige uit- j te Beverwijk wijkse Draverqvereni- 14 Augustus haar jaar- e, die goed werd be- paarden zeer spannen- zien gaven. omloop: Abdullah Scot 2 ritten Dictator Spears Anwil 310 in 2 ritten i; Jarn Wilka 305 in 3 Hannover 310; Irena D :n Kitty R 295; Fiat V Dn Welkom 310; Dutch i in 2 ritten Hannover T nover 315 in 3 ritten Daar Xaphias 310 niet ig Joannes 300 alleen G. de Mascotta 305 ;en Calumet Ax Rit 300. ds 305 in 3 ritten Kla- Hollandia 315 in 2 rit- ardar 315 Harra 320 in idy O 315, eerste rit lerrold Mc Gregor 315 lonny D 315; Fille de stilstaand paard. Jim Wilkes klopt in 3 3e Flandre; Abdullah tten Irene Hannover; iver in 2 ritten George e Mascotta in 2 ritten luard Anvil in 3 ritten ;ndia in 2 ritten Harras Gregor in ritten Guy o: Jim Wilkes klopt in mdia; Dutch Hannover de Mascotta; Herrold n 2 ritten Eduard An- Scot, stilstaand paarV p: Abdullah Scot in 2 ilkes; Herrold Mc Gre- ;n Dutch Hannover, le t. prijs 800, Herrold Mc stal Friesland, ber. J. Jr., in de finale door 2e prijs 400: Abdullh 1 Abdullah, ber. J. van 3e en 4e prijs 200 ieeld door J. Wilkes, art, ber. M. Vergaij en ver bij stal R., ber. L. PAG. Het. Duitse Reichswald langs de Noord-Limburgse grens staat mo menteel over een grote afstand in brand. Een felle vuurzee laait op en tot op grote afstand zijn don kere rookzuilen waar te nemen. Nadat reeds enkele branden in de afgelopen week werden gesigna leerd, is Zaterdagmiddag, na be ëindiging van de werkzaamheden der Nederlandse firma's, die hier het mijnhout vandaan halen, deze brand ontstaan, die zich over een oppervlakte van 700 a 1000 ha ont wikkelt. Ten noord-oosten van Siefcenge- wald on ten zuiden van Groesbeek brandt het Reichswald - langs de grcn'skant over een lengte van circg 15 km. De brandhaard moet ont staan zijn ten westen van Matter- born in de dennenbossen onder Kleef. In deze bossen lag reeds veel gekapt hout gereed voor de Neder landse kolenmijnen. Enkele honder den Nederlandse werklieden vinden hier werk in dienst van de firma's, die aan de Limburgse kolenmijnen het mijnhout leveren. In het bos bevindt zich nog veel legermateriaal uit de strijd, die hier gevoerd is in 1944/45. Onophoudelijk zijn de ex plosies van de phosphorbommen en do benzineblikken in de voormalige opslagplaatsen van de legers te*ho ren. De brandweren van Kleef en Goch waren met enkele honderden mensen bezig een dam op te werpen teneinde aan de oostkant het vuur te stuiten. De bewoners van Kra nenburg hadden reeds Zaterdag middag met succes een dam ten zui den van Groesbeek opgeworpen en hierdoor het vuur ongeveer ter Op aanwijzing van een dame en een heer heeft de Haagse politie dezer dagen op het Hobbemaplein aangehouden de 23-jarige H. J. v. d. V. en de 17-jarige M. K., beiden wonende in het woonwagenkamp te Voorburg, die hun 3 maanden oude baby te koop aangeboden hadden, hetgeen zij ten stelligste ontkenden. Man, vrouw en baby zijn ter beschikking van de kinder politie gesteld. De baby is thans aan de zorgen van de Voogdijraad toevertrouwd. De man, die nog 14 dagen gevangenisstraf te goed heeft, is ingesloten. Bij een onderzoek aan het woon wagenkamp te Voorburg vernam de kinderpolitie merkwaardige dingen. Nadat de baby aan de zorgen van de Voogdijraad was toevertrouwd, bleek al spoedig, dat de baby een borstkindje is. Het werd daarom weer ter beschikking gesteld van de moeder, die zich in het woonwagen kamp bevond. De overige woon wagenbewoners, die er achter ge komen waren, wat de ouders van de baby misschien hadden trachten te doen met hun kindje, waren daar over zeer slecht te spreken. Het was deze mensen opgevallen, dat de be huizing van het echtpaar in kwes tie dringend een schoonmaakbeurt verdiende. De man en de vrouw lieten zich daaraan blijkbaar niets gelegen liggen. Dus staken de andere bewoners de handen uit de mouwen, om de zaken naar behoren te reini gen en „op poten te zetten". En passant gaven ze de vrouw ook een goede beurt, welke zij blijkbaar wel nodig had. Nadat deze zaken met de vereiste grondigheid waren uitgevoerd, heb ben de woonwagenbewoners de vrouw aan het verstand gebracht, dat zij voortaan haar zaken moet besturen, zoals dat in een goede samenleving betaamt. De bevolking van het woonwagenkamp heeft te genover de kinderpolitie verklaard, dat zij nauwlettend er op zal toe zien, dat het betrokken gezin zich betert. Zij stelde bovendien de man, die thans 14 dagen gevangenisstraf opknapt, welke hij nog „tegoed" had, een andere „afdroging" in uit zicht, wanneer hij zijn schoonge maakte behuizing straks weer zal betreden. hoogte van Milsbeek tot staan ge bracht. De felle oostenwind wak kert het vuur aan, dat tengevolge van de grote droogte gretig voedsel vindt. Hoewel Duitse instanties andere oorzaken voor deze branden aan geven, gelooft men van Neder landse zijde, dat hier sabotage in het spel is. Men voert in dit verband als mo tief aan, dat na de grote bosbrand van 1922 het Reichswald zelden brandde. Nadat echter in 1945 het hout hier aangewezen is voor Ne derlandse mijnen, zijn er elk jaar flinke branden ontstaan. Nederlanders in de lage regionen Om kwart voor negen verschenen Zondagmorgen 61 renners aan de start voor het eerste derde gedeelte van de eerste etappe van de Ronde van Zwitserland. Het parcours voer de van Zürich naar Siebnen (881/; km.). De uitslag was: 1. Koblet (Zwits.) 1 uur 59 min. 05 sec.; 2. Kubler (Zwits.) 2 uur 11 sec.; 3 Coppi (It.) z. t.; 4. Schaer (Zwits.) z. t.; 5. Croci-Torti (Zwits.) 2 uur 2 min. 12 sec.; 6. Keteleer (B.); 7 Litschi (Zwits.), 8. Goasmat (Fr.); 9. Strickler (Zwits.); 10. Stettler (Zwits.). Een grote groep renners werd 11 t/m 41 ex aequo geklas seerd in 2 uur 3 min. 8 sec. Hiertoe behoorden o.m. Diederich (Lux) Bartali (It.), Bulla (Oost), Sylver Maes (B.) en Pauwels (Ned.). Schellingerhoudt (Ned.) werd 45e in 2 uur 6 min. 59 sec., en Franken (Jged.) 58e in 2 uur 12 min. 17 sec. Het tweede derde gedeelte van de eerste etappe ging van Siebnen naar Vaduz (Lichtenstein), afstand 73 km. 600. In het klassement van het tweede stuk der eerste etappe,. Siebnen Vaduz, dat door Diggelmann ge wonnen werd, bezet de Nederlan der Pauwels de 21e plaats in 2 uur 9 min 12 sec. Bartali (It.) werd 22e, Coppi (It.) 23e en Sylver Maes (B) 27e. Het derde gedeelte der eerste etappe, van Vaduz naar Davos, 83 km. werd gewonnen door Bartal (Italië). Pauwels werd 20e in 2 uur 49 min. 26 sec. Na de eerste dag ziet het alge meen klassement van de Ronde van Zwitserland er als volgt uit: 1. Bartali (It.) 6 uur 53 min. 57; 2. Kubler (Zw.) 6 uur 54 min. 11; 3. Coppi (It.) 6 uur, 54 min. 45; 4. Depredomme (B). 6"uur 54 min. 58; 5. Keteleer (B) 6 uur 55 min. 16 sec. 6. Guyot (Zw.) 6 uur 55 min. 23; 7. S. Maes (B.) 6 uur 55 min. 26. Pauselijke radiorede tijdens Maria-congres Tot zijn grote vreugde kan het bestuur van het Maria-Congres te Maastricht mededelen, dat op één der dagen tijdens het Congres Zijne Heiligheid de Paus via de radio het Congres zal toespreken. Oproep tot verenigingen. Als onderdeel vpn de Mariale Feeststoet op 7 Sept. trekken de vaandels en vlaggen van alle gods dienstige verenigingen, jeugd-, stands-, vak- en sportorganisaties mede. De verenigingen en organisa ties, die er prijs op stellen vertegen woordigd te zijn, worden vriendelijk verzocht zo spoedig mogelijk hiervan mededeling te doen met vermelding van naam der vereniging of organi satie en naam van één of twee af gevaardigden aan het secretariaat Maria-Congres, afd. Feeststoet, Ach ter de Comedie 3, Maastricht. Eerste Britse troepen uit Voor-lndië vertrokken Het eerste contingent Britse troe pen is Zondag uit Bombay vertrok ken. Lord en lady Mountbatten waren bij het vertrek aanwezig. -"N Er zijn thans bespre kingen gaande over het aanknopen van normale diplomatieke betrekkingen tussen 't Vaticaan en Indië, welke hun beslag zul len krijgen zodra de nieuwe Indische staat in het leven is geroe pen. Deze besprekin gen gelden allereerst de wederzijdse erken ning van beide staten, waarvan Indië een di plomatiek vertegen woordiger naar 't Va ticaan zal zenden, ter wijl de huidige apos tolische delegaat in Indië tot de rang van nuntius zal worden verheven. In een herderlijke brief, uit gegeven na zijn terug keer uit Canada maakt Kardinaal Frings be kend, dat hij talrijke prelaten uit de Oude en Nieuwe Wereld heeft uitgenodigd om in 1948 tegenwoordig te zijn bij het zevende eeuwfeest van de eer ste steenlegging van de Keulse Dom. De herstelwerkzaamheden aan 'de Dom maken goede voortgang, zodat men in 1948 meer dan de helft van de ruimte in de Kathedraal weer denkt te kunnen be nutten voor de gods dienstoefeningen. Meer dan 2000 Franse militairen o.l.v. Kar dinaal Solïêges, Aarts bisschop van Toulouse, zullen van 2022 Sep tember een bedevaart naarLourdes onderne men. De MVD, de geheime Sovjet-Poli- tie, heeft twee Duitse katholieke geestelij ken vrijgelaten. Het zijn: dr. Bernhard Stasiewski, directeur van het Katholisches Bildungswerk (opvoed kundig centrum voor volwassenen) die meer dan een jaar gevangen was, en Pater Hartuw- twee kath. priesters uit de Sovjet-zóne zich in handen van de MVD bevinden: de Eerw. v. Hirsch, eerst in Thuringen, later in Silezië woonachtig, en de Eerw. Gross, Pas toor van Wittenburg, Mecklenburg. 4) Het orgaan van de katho lieke actie in Italië, „11 Quoatidiano", geeft 'n rig, Pastoor van Frei burg in Saksen, die verscheidene maanden werd vastgehouden. Dr. Stasiewski werd in het' begin van de vorige zomer onder geheimzinnige omstan digheden uit zijn huis in de Britse sector van Berlijn ontvoerd. Een tijd lang wist men niet anders dan dat een auto, bestuurd door een officier van het Rode Leger, voor zijn deur stopte en twee mannen in burger hem dwongen in te stappen Kardinaal von Prey- sing, Aartsbisschop v. Berlijn, kreeg geen antwoord van de Sov jet-autoriteiten, toen hij naar dr. Stasiew- ski's verblijfplaats in formeerde en de reden van diens verdwijning vroeg. Op 't ogenblik is het bekend, dat nog overzicht van de re sultaten welke tijdens de sociale weken, die te Parijs gehopden worden, bereikt zijn. Het blad betoogt, dat uit de gehouden zit tingen een drietal le ringen te trekken zijn. Allereerst, dat het li beralisme bankroet is, voorts dat het collec tivisme in al zijn vor men uit de tijd is en zodanige innerlijke te genstrijdigheden ver toont, dat het niet in staat geacht kan wor den om de samenle ving nieuwe economi sche, sociale en hu manitaire vormen te geven. Slechts in het katholicisme zal men de mogelijkheden vin den, welke kunnen leiden tot 'n grondige vernieuwing van de mensheid. V. Nieuw Nederlands record op 800 meter De Nederlandse Athletiekpioeg heeft, na haar overwinning op België, wederom een fraaie zege behaald in een landenwedstrijd. Thans werd Zwitserland geslagen met 89'/ï punt tegen 78'/i punt, een behoorlijk verschil. Het hoogtepunt voor de Neder landse ploeg was wel de recordver betering van Frits de Ruyter op de 800 meter. Op 15 Juni j.l. liep hij Te Parijs deze afstand in 1 min. 51,9 sec. en dezer dagen is deze presta tie door de recordcommissie van de K.N.A.U. erkend. Hoewel de strijd te Bazel niet bepaald scherp was slaagde De Ruyter er in 0.1 sec. van zijn tijd af te knabbelen en het nieuwe record te brengen op 1 min. 51,8 sec. Schulenberg werd op de 400 me ter horden tweede, maar bleel slechts 0.4 sec. van het oude record op deze afstand, van Brasser, date rend van 1939. Van de loopnummers won de Ne derlandse ploeg de 100 meter door Kleyn, de 200 meter door Lammers, de 800 meter door de Ruyter, de 1500 meter door Slijkhuis en de 5000 meter door Lataster. terwijl de eer op de 400 meter gedeeld werd. De jury plaatste Blok en Harmeier ge zamenlijk op de eerste plaats met 49.4 sec. Ook de 4 x 100 meter was voor de Nederlandse ploeg, wel een bewijs, dat onze athleten op de loopnummers verre superieur wa- rgn. Trouwens, in de technische veldnummers werden ook enkele fraaie overwinningen geboekt, zoals Brasser bij het discuswerpen (43.02 meter), Naaktgeboren bij het ver springen (bijkans 7 meter), Lutke- veld bij het speerwerpen (even meer dan 60 meter) en Houtzager bij het kogelslingeren met een af stand van bijpa 53 meter, een fraaie prestatie. De Zwitser Scheurer ver beterde het record polsstokhoog springen aangezien hij de lat, die op 4.015 meter lag. niet afwierp. Lamoree bleef op 3.70 meter. N De begrafenis ex-keizerin Hermine In een met purper brokaat bekle de kist werd het stoffelijk overschot van ex-keizerin Hermine Vrijdag middag naar zijn voorlopige laatste rustplaats gereden. De begrafenis was zeer eenvoudig: een grijze vrachtauto werd gevolgd door een aantal rammelende oude automo bielen. Niemand in Potsdam's stra ten scheen te merken, dat de laatste Pruisische keizerin ten grave ge dragen werd. Bij de ingang van het kerkhof werd de stoet tegengehou den door een colonne auto's van de buitenlandse pers. Eerst na tussen komst van de Sowjet-commandant gingen de poorten open. Daarna had een korte plechtigheid plaats en werd het stoffelijk overschot voorlopig bijgezet. De laatste wens' van de ex-keizerin was in 'Doorn naast haar gemaal te worden be graven. met talrijke Hollandse overwinningen Het is dit jaar 13 jaar geleden dat de eerste Sneek-week gehou den werd en in die 13 jaar is het, wat de deelneming en de belang stelling betreft, steeds in stijgende lijn gegaan. Tijdens de oorlog, n.l. in 1943 en 1944 kon dit grote noordelijk zeilevenement niet door gaan, maar toen de draad in 1945 weer werd opgevat, bleek het niets van zijn aantrekkingskracht op de watersporters van heel het land te hebben verloren. Ook dit jaar vermeldt het pro gramma weer een kleine driehon derd deelnemers, die op de eerste dag bij stralend zomerweer en een mooie noordejjjke bries bijna alle maal aan de start verschenen. Het was een dag waarover ook de wedstrijdzeilers zeer tevreden kun nen zijn. Ze hadden een flinke bries om te zeilen en de prijzen werden vrijwel gelijkopgaande over Frie zen, Groningers, Hollanders en Ove- rijselaren, verdeeld. De Regenboog-klasse heeft verre weg de grootste belangstelling; toch kregen Vrolijk en z'n mannen weer een lesje van hun Hollandse rivalen, waarvan de Rotterdammer Hofland direct na de start wegliep en onbe dreigd won. Bovendien verdreef de Hollandse Fries Bergsma Gerlofs ook nog van de tweede plaats en eindigde Theunissen als. derde. Daar na kwamen Van den Weij en Gerlofs pas als de eerste Friezen. Maar eerstgenoemde trok zichzelf uit de rij van winnaars terug, omdat hij een overtreding begaan had. In de mooie 30 M2 klasse behaalde Dr. v. d. Meer voor de zoveelste maal een daverende overwinning voor Herman Geveke, H. C. Geveke en Bijslama en in de 22 M2 klasse won Molenaar van Grouw met een grote voorsprong van de snelle Sne- ker Alberda. De Pausklasse bracht wederom 'n Hollander aan de kop, nl. Sieverts van Bloemendaal, die in een span nende strijd de geduchte burge meester Reitsma versloeg, achter wien de Leeuwarder Sustring als derde volgde. De 16 M2 klassen brachten zowel Friese als Hollandse en Groningse overwinningen, maar in de valk klasse was het weer ouderwets „Fryslan Boppe", en kregen de Hol landers teggn Zuiderbaan c.s. geen kans. Zoals de laatste jaren steeds 't geval was, wonnen de Gebr. Resink uit Enschede ook nu weer onbe dreigd in de BM-klasse, waarin de Friezen weinig presteerden. Nellie van Gooi, vroeger te Hommerts, nu te Amsterdam, zegevierde in de Olympia-jollen, maar'werd wegens' te woeg starten uitgesloten, zodat de eerste prijs bij de Groninger Bos be landde. De Amsterdammer Lesage was tweede. P. Schoen te Bloemen daal boekte een fraaie zege in de 12 voets-jollen, waadin de Ruyter uit Heemstede de tweede en de Sneker De Boer Je derde plaats bezetten. Zaterdagavond heeft in de Punt een ernstig motorongeluk plaats gehad waarbij zowel de 30-jarige J. C. Berg uit Leusden als zijn duopassagier, de 27- jarige W. Hartlief uit Pa- terswolde op slag werden gedood. De oorzaak van het ongeval is waarschijn lijk de te grote snelheid, waarmee B. een bocht nam. ij; In de nacht van Vrijdag op. Zaterdag is door tot dusver onbekende oorzaak het bekende veer huis te Beesd tot de grond toe afgebrand. Het vuur greep in het met riet ge dekte gebouw zeer snel om zich heen. Met de grootste moeite slaagde de familie die het veerhuis bewoonde er in, het gebouw te ver laten. Van de inboedel kon niets gered worden. Bij het circus Strassbur ger, dat momenteel in het vaste circusgebouw te Scheveningen optreedt, is Zaterdag een kameeltje geboren. Moeder en doch ter, Molly geheten maken daalse Raad deelde burge meester mr. dr. Cl. Prin sen mee, dat de gemeente voor 1 millioen acht hon derdduizend gulden kas- het uitstekend. Aan boord van de K.L.M.-Con- stellatioi» die gisteren om 9 uur 's morgens uit New York op Schiphol landde, bevond zich Pater Lector J. Dito. Pater Dito vertrok op 27 Mei haar New York, om als permanent gedele geerde van de president van Unda (International Catholic Broadcasting and Television Office) een rondreis door Amerika te maken, Tijdens de ver gadering van de Rosen- geld lcnipgen heeft lopen. De raad besloot een schrij ven te richten aan Ged. Staten om dit college mede te delen, dat de raad voor deze gang van zaken geen verantwoording kan aan vaarden. Vele klachten over het bedrag, dat men voor het huren van'fietsen en tandems moest betalen f35.per week was geen uitzondering zijn aanleiding geweest, dat de prijzen daarvoor moesten worden vastgesteld. Het huren van een fiets mag nu niet meer kosten dan 30 cent per uur, fl.25 per «lag en f6.— per week. Tan dems mogen ten hoogste het dubbele van deze be dragen ^opleveaen. Voor kinderfietsen zijn deze prijzen resp. f0.20, fl.en f4.En nu maar fietsen :j; Gisteren is de 23-jarige kantoorbediende F. W. C. Folsche uit Rotterdam in de Delfhavense Schie ver dronken. Gistermiddag is de 18-jarige wegwerker J. A. Eijkhout uit Raams- donkveer, toen hij onder deze gemeente aan de lijn werkte, door een electri- sche trein aangereden. Hij werd etnstig gewond aan rug en beide benen en overleed na aankomst in het Zuiderziekenhuis te Rotterdam, waarheen hij was vervoerd. UT- Tienduizenden personen zijn Zondagmiddag getuige geweest van de eerste ronde van de K.N.M.V. wegraces om het kam pioenschap van Nederland, welke gereden werden op het in prach tige conditie verkerende Twentse circuit bij Tubbergen. Het circuit heeft een lengte van 9230 meter, met ongeveer 20 bochten. De bezoekers konden genieten van zeer spannende races. De orga nisatie liet niets te wensen, en de door sommigen gevreesde moeilijk heden bleven uit. De enige wanklank was, zoals Piet Nortier opmerkte, het feit dat onsportieve lieden zand had den gestrooid in de olietank van de Triumph van J. Pols uit Rot terdam die in de 500 cc. senioren klasse reed en die, alhoewel hu zijn machine nog op tijd in ge reedheid kon krijgen, later moest opgeven. De rennen vingen aan met de se ries der 125 cc junioren, waarbij vooral Schreuder uit Overschie, Dorestein uit Bussum en Verhagen uit Steenwijk, alle drie op Eysink, felle gevechten leverden in de eer ste serie. In de tweede serie reed van Exel uit Rotterdam op D.K.W. een prachtige race; onbedreigd en in fraaie stijl rijdend kwam hij als eerste aan, "en ook in de finale wist hij na hevige strijd met Verhagen als eerste door de finish te gaan. Zijn gem. snelheid was 88.3 k.m. per uur. De snelste rondetijd werd door Dorestein gemaakt. Aangezien van Exel drie maal een wedstrijd van junioren had gewonnen kon hij tevens uitkomen in de 125 cc. klasse senioren, waar hij felle strijd le verde aan Rietveld uit Kralingse- veer op Eysink en Langwerden uit Lichtenvoorde, eveneens op Eysink. Drie ronden lang werd het een nek aan nek race. Met slechts enkele seconden verschil bereikten deze drie de finish waarbij van Exel zich andermaal als eerste plaatste. Zijn gem. snelheid per uur was 90.7 km. Van Exel reed ook de snel ste ronde in 6 min. 2 sec., gem. snel heid 91 km. per uur. De strijd in de 250 cc. junioren leverde een Twentse zege op. Schipper uitj Friezenveen op Velocette kwam, in uitstekende stijl rijdend, als eerste door de finish, met meer dan 1 mi nuut voorsprong op Vening uit Zuid Laren op Puch, en Akuster uit Enschede op DKW. De gem. snelheid per uur was 97.3 km. In de 350 cc. klasse junioren ontwikkelde zich een heftige strijd tussen Wilke uit Heerde op Matchless en van Schijndel uit Hilversum op Triumph. Om beurten lagen deze renners aan de kop en in de boch ten waren de duels zeer spannend. De hele race was trouwens boeiend van karakter totdat Wilke moest uitvallen en de spanning wat zakte. Van Schijndel won tenslotte met een gem. snelheid van 104.2 k.m. per uur. Hij reed ook de snelste ronde in 4 min. 58 sec. Do eerste ronden van de 500 cc. junioren waren eveneens zeer spannend. Het weid lag toen dicht bij elkaar. A. Keyzer uit Eindhoven op Triumph nam de leiding en stond die toen niet meer af. Met grote voorsprong eindigde hij als eerste en maakte de snelste ronde tijd met 4 min. 43.4 gemid. snelheid 114V; km. per uur. Ten slotte startten de 500 cc se nioren en de 350 cc. senioren die elkaar weinig toegaven. Van Til burg uit Rotterdam op Norton reed een prachtige race, maakte bij de ooOers de snelste rondetijd met 4 min. 44 sec. doch moest wegens een kapotte krukas opgeven. Drijvers uit Putten op Norton werd eerste. In de 500 cc klasse zorgden Luy- brechts uit Valkenswaard op B.S.A. en A. Koning uit Oosterwolde op Triumph voor een spannend due dat door eerstgenoemde werd ge wonnen. Zijn gem. snelheid was 115 km. per uur en de snelste rondetijd van Luybrechts was 4 min. 40.8 sec De Nederlandse Zeesleepvaart beleefde weer een grootse dag in haar historie. Te zelfder tijd, dat de „Poolzee" en de „Hudson" met de tinbaggermolen „Kalmoa" ach ter zich onweerstaanbaar de Middellandse Zee naderen en ver moedelijk morgen tegen het middaguur Gibraltar zullen pas seren, te zelfder tijd dat de „Blankenburg" zo maar eventjes met een ponton achter zich een besoljeiden uitstapje naar Tunis onderneemt, wordt daar weer een sleepreis, een dubbele nog wel en van grootse allure, naar Indonesië ondernomen. Want twee geweldige tinbaggermólens wer den tegelijk buitengaats gebracht, om over Oceanen de onmetelijke sprong van maanden te wagen. Was dit op zichzelf al een reden tot een feestelijk uitgeleide, een tweede was gelegen in de omstan digheid, dat de Nederlandse in-, dustrie de kolossale prestatie had verricht, om binnen normalp voor oorlogse leveringstijd zes tinbag germolens compleet af te» leveren. Maassluis is de thuishaven van onze zeeslepers. Geen wonder, dat daar de kade zwart zag van de mensen. Het uitgeleide werd qjtgestrekt tot talloze ererondjes om de 'ge sleepte gevaarten heen. En onder wijl had aan boord van de rader boot de officiële overdracht plaats, waarbij de vlaggen van de werven daalden en de schuine rood-wit- blauwe banen van de „Billiton" ge hesen werden. De oudste directeur van de „Billiton", de heer F. J. Houwert, sprak er in zifn feestrede zijn voldoening over uit, dat de ge hele opdracht van zes molens zo geheel naar genoegen is uitgevoerd. Hij gewaagde, op de aangevangen sleepreis doelend, van een nationale demonstratie van oud vaderlandse eigenschappen, waardoor Neder land groot is geworden: durf, ener gie, ondernemingsgeest en vertrou wen in de toekomst. Spr. wenste goede reis en behouden aankomst. Namens gezamenlijke bouwers sprak vervolgegs ir. M. van der Gaag, terwijl de heer Murk Leis voor de sleepdienst het woord voer de. De heer M. van Loon, die de minister van overzeese gebiedsde len vertegenwoordigde, bracht ten slotte een driewerf hoera uit op de bemanningen. Om kwart voor een voeren beide slepen de pieren uit en keerde de „Rotterdam" terug, bij allen de her innering achterlatend aan een bij kans historisch gebeuren. Opleving bij de Centrale keukens Oppervlakkige steekproeven in de hoofdstad wekken de indruk, dat hoewel vandaag de grote meerderheid der Amsterdamse bakkers hun bedrijven gesloten zullen houden toch in meer dan de door het actie comité ge schatte 7 procent der bakkers winkels brood zal worden ver kocht. Vooral van veel kleine zaken is inmiddels gebleken, dat zij de eigen cliëntèle wensen te blijven bedienen en dus niet aan dc bedrijfssluiting zullen deelne men. Zoals reeds bekend, blijft ook de grootste Amsterdamse coöperatie „de Samenwerking" op normale wijze doorbakken. Intussen kan de Amsterdamse distributiedienst de mogelijkheid van komende moeilijkheden bij de broodvoorziening bezwaarlijk nege ren en heeft maatregelen genomen deze zoveel mogelijk het hoofd te bieden door bij kruideniers voor het publiek bloem beschikbaar te stellen tegen inwisseling van brood bonnen. Op de thans geldende broodbonnen kan het publiek van Maandagmorgen af in de hoofdstad Wereldraad van Kerken te Amsterdam Volgens een mededeling van Dr. John R. Mott op de conferentie van de wereldcommissie van de YMCA te Edinburgh, zal de Wereldraad van Kerken in Augustus 1948 te Amster dam bijeenkomen. Dr. Mott zeide, dat honderd-zeven kerkelijke ge zindten, voor het merendeel pro testantse, besloten hadden zich bij de Wereldraad aan te sluiten en dat ook de Rooms-Katholieke Kerk was uitgenodigd. Prijzen photo-afdrukken Een prijzenbeschikking, voor het ontwikkelen, afdrukken en vergro ten van amateurfilms maximumprij zen is vastgesteld. Het ontwikkelen van een 6x9 cM rolfilm en van een kleinbeeldfilm met meer dan 16 op namen mag resp. ten hoogste 30 en 72 cent kosten. Het afdrukken van een 6x9 opname ten hoogste 12 cent en het vergroten van een klein- beeldnegatief op formaat 6Vsx9'/i ten hoogste 20 cent. Voor het vergroten van een 6x9 opname op briefkaart formaat is de maximumprijs 47 cent. is flXiSR ip; li (WWMM 8|| Hf ||§|ggg De 17e Katholieke Land dag te Schagen was een voorbeeld van een stijl volle feestviering. Ook de aesthetische zijde kreeg hierbij ,Jiet volle pond, o.a. door de op voering van „Elckerlyc" door „Het Lekenspel". De foto toont een spelmo ment van deze morali teit uit de tweede helft der 15e eeuw. Jan En gelman zorgde voor een II moderne Nederlandse bewerking. inlandse bloem betrekken en wel op een voor 800 gram brood- aange wezen bon 600 gram bloem en op een voor 400 gram aangewezen bon 300 gram bloem. De prijs van deze bloem bedraagt voor de consument 16 cent per 600 gram. In verband met het feit, dat de kruideniers nog met deze bloem bevoorraad moeten worden, moet er rekening mede worden gehouden, dat op Maandag a.s. door de kruideniers wellicht nog niet aan alle aanvragen zal kunnen worden voldaan. Hoewel de centrale keukens in Amsterdam in verband met de aan gekondigde bakkersstaking in ge reedheid^ zijn gebracht, wenst het gemeentebestuur van de hoofdstad alvorens definitieve maatregelen aan te kondigen, eerst het resultaat af te wachten van een heden door de politie uit te voeren nauwge zette telling der gesloten en der geopende bakkerswinkels. Het ge- meentepersoneel zal Maandag op kunnen geven of het belangstelling heeft voor „een warme hap". Zo nodig zullen dan dus de centrale keukens, wier capaciteit, sedert de oorlog uiteraard aanzienlijk afgeno men, toch nog zeer groot is, in be drijf worden gesteld. Vitale en se- mi-vitale bedrijven in de hoofdstad kunnen, indien dat noodzakelijk mocht worden, voor hun personeel dan eveneens een warme maaltijd aanvragen. De middenstand in congres bijeen Op Woensdag 24 September en Donderdag 25 September a.s. organi seert de Ned. Kath. Middenstands bond een groots opgezet landelijk Congres te 's-Hertogenbosch waar de primaire vraagstukken, welke thans het bedrijfsleven en de mid denstand beheersen aan de orde zullen worden gesteld. In de eerste plaats de vraagstuk ken van vakorganisaties en bedrijfs organisatie en haar onderlinge ver houding. Daarnaast zullen worden behan deld de vraagstukken van bedrijfs- rationalisatie en commerciële sa menwerking in de verschillende branches. Tenslotte zal aan de orde komen de overgang van de oorlogs- naar de vredeseconomie met alle daarmede samenhangende problemen van eco nomische ontwikkeling, maatschap pelijke herordening en van liqui datie der gevolgen van oorlog en bezetting. WJAT IS ER bij U nog blijven hangen van het Evangelie van gisteren? Weet u nog, het ging over de reiziger, die over vallen werd onderweg, en over de barmhartige Samaritaan, die hem ter hulp kwam. Dat was een gelijkenis. Maar O. L. Heer voegde er aan toe: „En gij, doe ook zó"! Wij hebben als Chris tenen de plicht, elkander te hel pen en bij te staan. Wij kunnen ons niet verschuilen achter de uitvlucht, dat ons geloof een „duur" geloof is, zoals men wel eens zegt. Zeker, er wordt onop houdelijk een beroep gedaan op onze liefdadigheid. Maar de nood is ook groot en het is beter te helpen dan geholpen te moe ten worden. De barmhartige Samaritaan was niet krenterig. En de les? „En gij, doe ook zó"! MARCUS FEUILLETON door DAVID KEITH De vergunning, waar hij zo lang op had gewacht, was dus gekomen! Piérre had mij indertijd beloofd, dat hij het mij zou laten weten, als hij het, ontvangen had. Blijkbaar was dit zijn manier om het mij mede te delen. Maar hoeWaarom....? Daar stond hij, zonder enige uit drukking op zijn gezicht. Hij keek in het geheel niet naar mij. Hij staarde geconcentreerd naar de rug van de man in het bruin, terwijl hij langzaam zijn nieuwe revolver richt te op een bepaald punt van die rug. „Drink, Monsieur Weavair!" Dit was de laatste waarschuwing. Dat wist ik. Gewoonlijk zijn er drie waarschuwingen. Dit was de derde. Een andere revolver bewoog zich nu. De man in het bruin had de zijne uit zijn zak gehaald en bewoog het naar boven, zodat het naar mij wees. Ik kon recht in de loop kijken. Niets in mijn leven heeft mij meer inspanning gekost, dan wat ik op dat ogenblik deed. Ik antwoordde de man, die mij beval de vergiftigde cognac te drinken, om zijn metgezel een aanleiding te verschaffen, zijn schot uit te stellen. Ik antwoordde, omdat ik wist, dat ik met mijn ogen op Pierre gevestigd mijn zenuwen niet langer meer zou kun nen bedwingen. „Vervloekt, ik weet wel, dat die rommel vergiftigd is", zei ik. „U ver wacht toch niet, dat ik zelfmoord zal plegen?" Daar hadden zij natuurlijk juist wel op gerekend. Zij schenen ver baasd door mijn woorden. „Binbon- net" keek met een hulpeloze blik op naar de man in het bruin. Ik kon niet meer recht in de loop van zijn revolver kijken. Maar het duurde slechts 'n seconde. Onmiddellijk her stelde hij zich en richtte, ik wierp mijzelf op mijn zijde, een oorverdo vend geluid knalde door het vertrek. Flarden rook kwamen uit de re volver van Pierre. De man in het bruin maakte een beweging, alsof hij een hevige duw van achteren had gekregen. Zijn hoed vloog van zijn hoofd. Hij gooide zijn armen in de lucht, waar bij de revolver hem uit de hand glipte. Daarna viel hij voorover op het rode tapijt. Niet plat op zijn ge zicht, maar met zijn hoofd naar een kant gedraaid. De zakdoek zat nog op zijn plaats. Alleen was deze niet erg jvit meer. Ook het tapijt begon een donkere kleur te vertonen. Toen hij viel, ,Xei er nog iets an ders. De man, die de flacon cognac had vastgehouden liet deze vallen. Het maakte een zacht geluicf op het tapijt. De cognac vloeide uit de fla con en maakte een bijna zwarte vlek op het rode. Dat waren twee vlekken. De man, die de cognac had vast gehouden zakte door zijn knieën. Hij zonk in een stoel, daarbij een vreemde zucht slakend. Ik dacht, dat hij het bewustzijn had verloren. Maar toen klonk uit de in elkaar gezakte gestalte van Binbonnet weer een zucht. Want klaarblijkelijk was „Binbonnet" uiteindelijk toch Bin bonnet. Pierre veegde zijn voor hoofd af. HOOFDSTUK XVII. Ik had wel eens meer de dood in de ogen gezien. In het hospitaal in Frankrijk had ik meermalen zijn na dering gade geslagen. En een andere keer, 'ofschoon ik mij niet van zijn tegenwoordigheid bewust was, was hij vlak bij mij geweest. Maar nog nooit had ik hem in deze gedaante zijn luguber werk zien doen. Een golf van energie door stroomde mij. Ik wist echter, dat dat niet lang zou duren; want ik was mij er van bewust, dat het mijn ze nuwen waren. Ik wierp de sprei van mijn bed over de op de grond lig gende gedaante. Het was een gele sprei, uitstekend geschikt, naar het mij leek, om de vlekken op het tapijt te bedekken. „O, Monsieur!" Het gezicht van Pierre en zijn gebaar de revolver hoog in de lucht drukten een pro test uit. „Dc spreiniet doen, Monsieur!" Maar ik negeerde hem. Ik leunde ver naar de in elkaar ge zakte figuur op de stoel. „Als u de echte Achille Binbonnet bent", zei ik streng, „laat mij dan direct uw papieren zien". Nooit tevoren zag ik zo'n blik van verbazing. Hij staarde mij met open mond aan en haalde toen zonder een woord te spreken een portefeuille Ui,t zijn binnenzak en overhandigde die aan mij. Evenals die van Mon sieur Gérard was ook deze porte feuille gevuld met overtuigende be wijzen van zijn indentiteit. „Kunt u lopen. Monsieur Binbon net? Ik denk, dat het voor uw best wil het beste is als u direct het hotel verlaat." Weer keek hij mij verwonderd aan. Ook Pierre keek mij aan, alsof ik de meest onbegrijpelijke dingen had gezegd. Hij stond nog steeds in de deuropening. Dit feit had mij op de gedachte doen komen, dat wij het verder wel zonder Monsieur Binbon net konden stellen. „Ik stel voor dat u onmiddellijk weggaat. Monsieur Binbonnet." De donkere ogen lichtten een wei nig op. „U bedoel^, Monsieur, ik kan weg gaanIk behoef niet te blijven omHij maakte een zwak gebaar naar de gele bundel op de vloer. „Daar zullen wij zonder u wel voor zorgen, Monsieur Binbonnet. Nietwaar, Pierre?" .iZeker, Monsieur". Als altijd de correcte bediende. „Ziet u wel?" zei ik tot Binbonnet, „U kunt weggaan." „O, Monsieur Weavair". Het klonk als een dankgebed; zijn ogen glans den. Hij stond onzeker op, knipperde een weinig met zijn ogen en trok zijn schouders naar achteren. „U moet echter twee dingen voor ons opknappen, Monsieur Binbonnet. Neem de revolver van die man mee en probeer hem kwijt te raken." Met een schielijk gebaar pakte hij de revolver op en stak hem in zijn zak. „En, Monsieur Binbonnet, ver geet niet mij uw telefoonnummer*te geven." Wordt vervolgd 1

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3