Nieuuu Regering gaat over tot vorderen van bakkerijen lis Dagblad Albanië, Ierland en Portugal geen lid van de Ver. Naties Jamboree van de Vrede ten einde Drie kinderen uit één gezin op slag gedood Directie van de „Gusto"-werf voor het Hof a.s. gesloten >ffenhandel N.l(. Voor Alkmaar en omgeving Broodvoorziening onder Overheidsbeheer Combinaties van consumenten kunnen gezamenlijk bloem betrekken J Vitamine A kunstmatig bereid Kind gedood Het brandende „Reichswald" Hevige ontploffingen te Cadiz Van enthousiasme laaiende opmars der contingenten Indonesië heden in Veiligheidsraad Arbitrage slechts voor detailkwesties Eigen weg gaan Beschuldigd van hulp aan de vijand geland 895 millioen en naar d 408 millioen. ende dit topjaar werden er werkdag gemiddeld meer lillioen eieren uitgevoerd. 6 werd met de aflevering t buitenland weer een begin In totaal werden geduren- jaar echter nog slechts 10 eieren geëxporteerd, tale uitvoer van 1 Jan. t.m. 947 bedroeg circa 90 millioen erwijl bovendien in de koel 60 millioen eieren zijn ;en, die volgens ir. Tukker grotendeels voor de export zouden worden. )nd wil wel graag van ons wanneer het dit land met het streven naar uit- van de handelsbetrekkin- js spr., dan zal het wenselijk wij ten aanzien van de in- ïten e.d. niet achter blijven bij b.v. Canada, lelgië had spr. voor de toe fede verwachtingen, vooral verband met de a s. Econo- Urïie. begint belangstelling te Ir is sprake van. dat de in- op eieren daar zullen verlaagd. illen bedacht moeten zijn op onele productie. Daarvoor st de nodige vakkennis ver- productieve, gezonde pluim- 1 en doelmatige voeder- n. Hier ligt nog een nuttig ?ri»ein zowel voor de over- voor de particuliere in^tan- dit verband kwam spr. nog dg maatregelen tot verbe- an de pluimveestapel en de e stichting van een afzon gezondheidsdienst voor culturele week op Drakenburgh Reisvereniging i 1623 Augustus een Fran- rele week uitgeschreven op waarin lezingen, af- 1 met voordrachten en con- egeven worden. Als sprekers ngekondigd o.a. J. ,H. v. d. n de Franse Ambassade, Dr. Uerbroek, Prof. Dr. K. R. i. Mane van de Universiteit t en Prof. Dr. J. Fransen. certSangeres Gusta Schmidt- aker en Dr. W. J. Schmidt n Franse liederen- en piano aar in eerste uitvoering voor liederen van Lenormand ne Ple ten gehore worden Maria Marletto draagt loëzie en Frans proza voor, lees v. d. Star; begeleid door urres, een fluitrecital geeft de Vries Franse volkslie- i de luit zingt. Verder staan i op het programma en zul- se documentaire films wor- •aaid. a zijn uit hun isolement tn Baseball-wedstrijd in onze agent U het U een advertentie te en, leg deze klaar en aan de bezorger mee N I S N A M E s op Vrijdag sdag personeel I 2, ALKMAAR. N vas een podium getim- en Okkie gaan zitten, rmastiekoefeningen en m gehouden. Een schol- nu en dan een aardig was een feest, dat tot rde. Hooxc redacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 340 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum 2 50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. NoorcUiollands tiuiten God is 't nergens veilig (Vondel) DINSDAG 19 AUGUSTUS 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11306 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red), K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel- 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank MINISTER MANSHOLT heeft maatregelen getroffen teneinde de normale gang van zaken, die in ernstige mate is ver stoord door de bakkerij-staking in een omvang als die, welke thans, in het bijzonder in de hoofdstad en enkele andere grote steden, plaats heeft, zoveel mogelijk te herstellen. De minister heeft daartoe in de eerste plaats bepaald, dat zal worden over gegaan tot het vorderen van een aantal bakkerijen, teneinde onder beheer van de Overheid een beperkte voortzetting van de broodvoorziening mogelijk te maken. Daarnaast zal aan combi naties van consumenten (groepen personeel van grote bedrijven enz.) het mogelijk worden gemaakt op broodbonnen gezamenlijk bloem te betrekken. Aan de daarvoor in aanmerking komende gemeentebesturen zal worden aanbevolen eigen verkoopplaatsen voor bloem op enkele punten in de gemeente op te richten. Het Ministerie gaf hierop de vol gende toelichting: Het feit, dat de bakkersstaking verre van algemeen is, wijst er reeds op, dat de inzet van de strijd, de opheffing van de verlaging van de subsidie op meel en bloem voor de broodbereiding, niet door alle bedrijfsgenoten ais gerechtvaardigd wordt beschouwd. De regering ware ook niet tot deze subsidievermindering overgegaan, indien zij niet de overtuiging had, dat zij in het kader van de richt lijnen, die voor alle bedrijven gel den ter bepaling van prijzen en mqgges, verplicht was deze correctie toe te passen, die f 13.000.000 per jaar op de staatsuitgaven bespaart. Omvangrijk onderzoek. accountants- Bij de sterk gewijzigde economi sche omstandigheden sedert de be vrijding, bestond tot voor kort geen duidelijk inzicht in de werkelijke kosten van het bakkersbedrijf. De grote gevarieerdheid in deze bedrij ven door verschillen in grootte en plaatselijke omstandigheden maakte een accountantsonderzoek over een zeer groot aantal bedrijven nodig. Dit onderzoek werd in volledige overeenstemming geregeld met de Nederlandse Bgkkerijstichting. In overleg werden een 250 bedrijven uitgezocht, die tezamen representa tief genoemd konden worden voor de Nederlandse bakkerij. In overleg unet genoemde stich ting werden de richtlijnen vastge steld, waarlangs het onderzoek dien de te verlopen, o.m. dat uitsluitend rekening gehouden zou worden met de broodbakkerij (zowel voor groot als klein brood) en dat alte verdere inkomsten, verkregen uit de ver koop van koek, beschuit en banket buiten beschouwing zouden worden gelaten. Het onderzoek strekte zich uit over een zo recent mogelijke pe riode, namelijk het tweede halfjaar van 1946. De berekening van de kosten van lonen, afschrijving, so ciale lasten enz. geschiedde vanzelf sprekend volgens de richtlijnen, welke de regering voor alle bedrij ven heeft vastgesteld. In de eind conclusie van het accountantsrapport is evenwel rekening gehouden met de na de periode van onderzoek tot stand gekomen loonsverhoging voor de bakkersgezellen, de invoering van vacantiebijslag en de stijging van de sociale lasten, terwijl tevens daarin is verwerkt het vervallen van de Omzetbelasting op brood p. 1 Juli jl. Bij het vaststellen van de kost prijzen is rekening gehouden met beloningen en winstnormen, welke een redelijke vergoeding voor de ondernemers garanderen. Naast een behoorlijk ondernemersloon is bo vendien een afzonderlijke beloning voor overwerk en een beloning voor de medewerkende gezinsleden bere kend. Het rapport is er niet van uit gegaan dat de bakker goedkoper kan werken doordat zijn huisgeno ten kunnen medewerken. Toen na afloop van het onderzoek aan de bakkers, in wier bedrijf dit Ijad plaats gehad, het rapport over hun bedrijf was toegezonden, heeft niemand van hen tegen de uitkomst een woord van protest doen horen. Verlaging broodprijs was mogelijk Het accountantsonderzoek leidde tot de algemene conclusie, dat voor grote delen van het land een ver laging van de bestaande broodprijs met een cent mogelijk was en in de grote steden zelfs met-twee. De regering is van oordeel, dat deze prijsverlaging ii) de eerste plaats ten goede dient te komen aan eon vermindering van de overheids subsidie van 'vijf of vier cent per brood van 800 gram. In die plaatsen, waar de uitkomsten van de bakkerij deze verlaging, die voor het gehele land geldt, niet ten volle mogelijk maakten, is ongeveer terzelfder tijd een verhoging van de consumenten prijs met één cent toegestaan. De verlaging met een tweede cent in de grote steden heeft de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening voorlopig opgeschort. De bakkers hebben in de afgelo pen vier weken, toen de Minister bereid was alsnog hun bezwaren tegen de berekening van de brood- In de laboratoria van de N. V. Or- ganon te Oss hebben de chemici dr. J. F. Arens en dr. D. A. van Dorp het probleem van de kunstmatige bereiding van het vitamine A, na een vierjarig onderzoek opgelost. Hiermede is'ook het laatste vitami ne, dat nog uitsluitend uit dierlijk materiaal bereid kon worden, thans langs volkomen scheikundige weg opgebouwd. op de overweg te Heiloo Gistermiddag is het ongeveer 2'/a- jarig dochtertje van de heer P. H. te Heiloo op de onbewaakte over weg bij de kapel door de trein die om 14.55 uur in Heiloo arriveert ge grepen en op slag gedood. Het kind was uit de ouderlijke wonfng, wel ke vlak bij de overweg is gelegen, weggelopen met het bovenomschre ven noodlottige gevolg. Dit voorval moge een waarschu wing zijn om zoveel mogelijk de kinderen bij de overweg te Heiloo weg te houden. Maandag woedden de branden in het Reichswald, tussen Gogh, Siebengewald en Gennep nog on verminderd voort. De brand in de omgeving van Kleef en Kranenburg is vrijwel bedwongen. Hier en daar smeult het nog wel in de bossen, maar deze brandjes leveren geen ernstige gevaren .jmeer op. Juist in deze omgeving is het hout voor de Nederlandse mijnen opgestapeld. Bij de bestrijding van de vuurhaard hebben ook Hollanders meegehol pen, waaronder enkele Nederlandse soldaten. Men hoopte zeker giste rennacht of vandaag de brand totaal onder de knie te hebben. Enkele weken geleden waren ook reeds kleinere branden in het Reichswald uitgebroken, maar deze konden spoedig bedwongen worden. Gratie verleend H.M. de Koningin heeft gratie verleend aan J. Meekhof, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden. De doodstraf is veran derd in levenslange gevangenisstraf. Onze vissersvloot wordt uitgebreid met ex-mijnenvegers. In de haven van IJmuiden liggen momenteel twee mijnenvegers die aldaar tot trawlers omgebouwd zullen worden. De beide schepen werden in Engeland aangekocht. prijs aan te horen, die aantonen, dat de berekening verkeerd is geweest, zich bepaald tot argumenten, die 'n afwijking van de1 algemene richtlij nen, "waaraan het gehele bedrijfsle ven is onderworpen, betekenen. Deze te aanvaarden zou*in hoge mate onbillijk zijn tegenover on dernemers in andere bedrijven en bovendien een precedent scheppen, dat een gmjaar betekent voor de handhaving van de huidige loon- en prijspolitiek. Madrid, 19 Aug. (Reuter). He dennacht vonden te Cadiz hevige ontploffingen plaats, die hun oor sprong hadden op de scheeps werven en oversloegen naar de munitieopslagplaatsen van het on derzeedepot. De trilling was op tientallen kilometers afstand voel baar. De ziekenhuizen zijn reeds alle vol en de gewonden worden naar omliggende plaatsen vervoerd. De radio-omroep te Jerez en te Sevilla, op 94 km afstand, waar men het geluid gehoord had, riep artsen op zich naar Cadiz te be geven Nader wordt over de ontploffing te Cadiz gemeld, dat in een chemi sche fabriek in het havengebied van Cadiz gisteravond, vermoedelijk door de grote hitte van de laatste dagen, een ontploffing plaats heeft gehad, die oversloeg op de nabijgelegen opslagplaats van torpedo's en muni tie van de onderzeedienst, die even eens in de lucht vloog met een knal, die op 100 km afstand te horen was. Een groot deel van de havenwijk [.staat in brand. Het aantal doden en gewonden is nog niet bekend, doch van heinde en verre zijn artsen naar de plaats van de ramp ontboden. De autoriteiten hebben de toegang tot de stad verboden, behalve aan personeel van reddingsbrigades, artsen, verpleegsters en brandweer lieden. Het Spaanse kabinet, dat op het ogenblik van de ramp juist ver gaderde, heeft zijn bijeenkomst ver lengd om de ramp te bespreken. Alle plaatselijke ziekenhuizen zijn vol en men moet gewonden naar naburige steden overbrengen. De water- en lichtvoorziening in de stad is afgesneden. Men vreest voor nieuwe explosies. De bakkersstaking in Nederlana is uitgebroken, in sommige zaken in Amsterdam konden de huisvrouwen nog een broodje bemachtigen. De lange rij van huisvrouwen doet ons weer aan een onaangename tijd terugdenken. PAKISTAN TOEGELATEN Met vier tegen vier stemmen en drie enthoudingen heeft de Veiligheidsraad Albanie's aan vrage voor het lidmaatschap der V.N. afgewezen. De Britse afgevaardigde, Cado- gan, verklaarde zich tegen toela ting van Albanië, daar dit land volgens de meerderheid der Vei ligheidsraad kennis heeft gedra gen van het leggen van mijnen in het kanaal van Korfoe en da^r het door de meerderheid van de com missie van onderzoek in de Balkan schuldig bevonden is 'aan inmen ging in de Griekse burgeroorlog. Dt aanvrage van Trans-Jordanic verkreeg negen stemmen, tegc-n één stem (de Sovjet-Unie) en eén onthouding (Polen). Ook Eire verkreeg negen stem men, doch opnieuw sprak de Sov jet-Unie haar veto uit, terwijl Po len zich wederom van stemming onthield. Voorts verwierp de Raad met drie tegen drie stemmen en vijf onthoudingen de aanvrage van Buiten-Mongolie. De Sovjet-Unie, Polen en Syrië stemden voor, tér- wijl de V.S. en China tot de tegen stemmers behoorden. Bij dé beha: deling van de Por tugese aanvrage bracht de Sovjet- Russische afgevaardigde zijn veto uit. Ten aanzien van de aanvrage van Pakistan verklaarde Gromyko toen de voorzitter meende te kunnen concluderen dat inwil liging hiervan eenstemmig werd aanbevolen dat hij prefereerde de aanvrage behandeld te zien. Men stemde hiermede in. De aanvrage om toelating van Pakistan, werd tenslotte toch een stemmig goedgekeurd. Heden zal eerst de Indonesische kwestie, dan het Griekse vraagstuk behandeld een Duitse van origine, die door AFSCHEIDSCEREMONIES VRIJDAG KOMEN ONZE VERKENNERS THUIS Wij hebben vandaag onze 15 K.M., zo groot is ongeveer de af stand van het perskamp naar de drie subkampen, waarin de Ne derlandse jongens 'zijn 'onderge bracht, en weer terug, per pedes Apostolorum afgelegd, om de doodeenvoudige reden, dat het treintje, zo propvol bezoekers was, dat de beroemde haringen in de ton nog ruim gehuisvest zijn. De stemming was overal puik en ern stige ziektegevallen hebben zich niet voorgedaan. Het gehele con tingent spreekt slechts over één ding: het komende tweedaagse be zoek aan Parijs, Versailles, enz. De Jamboree zelf heeft haar groot ste aantrekkingskracht voor de jongens verloren. Afscheidsrecepties zijn aan de orde van de dag. Die in het Ne derlandse hoofdkwartier slaagden Zaterdag uitnemend. De belang stelling der buitenlandse delegaties was ongekend gfbot, terwijl er een uitermate ongedwongen sfeer heerste. Herhaaldelijk werd de .verzekering gegeven, dat de Ne derlandse kampen een uiterst ver zorgde indruk maakten. De India nen demonstreerden dat op hun manier: zij boden Mr. Roest van Limburg, leider van het contin gent, het erelidmaatschap der Zwartvoet-Indianen aan. Spotters concludeerden hieruit, dat Mr. Roest nu de enige Nederlander is, die zich niet meer bezwaard be hoeft te voelen over vuil/s voeten. Overigens: dat doet hier niemand, want onze voeten zijn na een Een bon voor 100 gram extra vlees Als gevolg van de langdurige droogte is er onvoldoende voeder voor het vee: De laatste weken is er dan ook een toenemend aanbod van slachtvee waar te nemen. Aangezien dit vee eigenlijk zou moeten dienen voor de vleesvoorziening in de win termaanden, wordt zoveel mogelijk vlees ingevoerd. De vries- en opslagcapaciteit is echter niet voldoende, om het gehele aanbod te verwerken. Daarom is be sloten deze week aan personen van de leeftijdsgroepen A B en'C (5 jaar en ouder) een extra rantsoen van 100. gram „vlees toe te wijzen. In verband hiermede maakt - het C.D.K. bekend, dat voor personen geboren in 1942 en vroeger van 19 t.m. 30 Augustus a.s. op bon K 03 vlees 100 gram vlees verkrijgbaar is. grondige reiniging in dg vijf pri mitieve badgelegenheden binnen een kwartier weer zó smerig," dat wij bijkans met het oog niet kun nen vaststellen of men ja dan nee zijn sokken heeft aangetrokken. Stof is er overal, waar men ook komt. Zelfs de 5.000.0,00 liter water, welke het pompstation elke dag weer naar de kampen stuwt zijn ten enenmale onvoldoende om de eerste principes van hygiëne te handhaven. Intussen hopen we maar, dat de douane ons bezit aan zeep, welke wij hier bonloos kunnen kopen, niet zal ontnemen, want ze zal hard nodjg zijn om enige „grond"' te krijgen in onze totaal vervuilde kleding. Tot slot nog enkele korte nieuwtjes.* Zondagmiddag is de lOO.OOiOste bezoeker de Jamboree-controle ge passeerd. Kardinaal Suchard heeft Zondagmorgen een plechtige H. Mis opgedragen. In het middaguur ontving hij alle aalmoezeniers, die vergezeld waren van twee jongens van elke groep. De leiders der ka tholieke contingenten hebben een telegram van aanhankelijkheid gezonden aan Z. H. de Paus. Het Nederlandse contingent zal op de vastgestelde tijd Vrijdag in het Vaderland terugkeren. Door ontploffing projectiel In de buurtschap „De Liter" bij Oostburg in Zeeuws-Vlaanderen zijn drie kinderen van de familie Gijs door ontploffing ven een projectiel om het leven gekomen. Het' waren de zesjarige Fonsje, de achtjarige Arthur en hun negenjarig zusje Adrie, afkomstig uit Aardenburg, die waarschijnlijk bij het spelen aan een riviertje een projectiel heb ben gevonden. Volgens een jonger zusje, dat als door een wonder bij de explosie gespaard is gebleven, hadden de kinderen een busje ge vonden, waarmede zij water waren gaan scheppen. Het tot dusverre nog niet gekwalificeerde projectiel is plotseling ontploft. De drie kin deren waren op slag dood. Engeianü's tweqxie nationale ramp binnen twee weken tijd. Eerst het grote spoorwegonge luk bij Londen, nu een heel ernstige mijnontploffing ,in Whi tehaven. 117 mijnwerkers wer den afgesloten van de buiten wereld. De lichamen van 54 mijnwerkers werden door de reddingsploegen gevonden. 13 mannen kwamen nog levend uit de mijn. Naar de rest wordt door de reddingsploegen nog naarstig gezocht. Verwanten en familieleden bij de ingang van de mijn. De Veiligheidsraad heeft be sloten de Indonesische kwestie heden, 19 Augustus, te 15.30 uur, te behandelen. A De Sowjgt Unie had er bij de Veiligheidsraad gisteren op aanë®" drongen de Indonesische kwestie zo spoedig mogelijk in behandeling te nemen, omdat „het wapenst.lstands- hevel wordt geschonden en op de Indonesiërs druk wordt uitgeoefend om bemiddeling te aanva;arden Aneta meldt nog, dat bij de her vatting van de behandeling der In donesische kwestie door de Veilig- heidsr^ad gestemd zal w^den over de Australische motie tot het zen den van een commissie, welke aan Hp Veiligheidsraad rapport zou ui brengen over de'toestand in Indo nesië Gisteravond heeft mr. va Kleffens een bezoek gebracht aan vice-minister Lovett. waarna hu naar New York is vertrokken. De resolutie vcfn de P. v. d. A. Koos Vorrink geeft een toelichting t« vprband met het feit, dat er enig misverstand schijnt te bestaan over de betekenis van de pawage in de Zaterdag aang^omen^resolu- arbitroge handelt en waaruit veelal gelezen wordt. dat s d_ punt^afwijkt heeft he? ANP zich voor een toelichting tot de voorzit ter der partij, de heer Vorrink ge wend De formulering, spreekt het vertrouwen uit, dat de regering be reid zal rijn, ^aar waar dit nuttig en mogelijk is, ook va","bllJ!geh||r Kvuik te maken aldus ae nee Vorrink geeft duidelijk aan. dat het Congres der partij de mogelijk heid van arbitrage over het gehele ocmnipy van het Indonesisch ge schü geenszins'heeft toegelaten. De P v d A. handhaaft het standpunt dat arbitrage over de elementaire souvereiniteits vraf=nv ook. de hervorming van de Neoer landse grondwet zou behoren, niet overwogen kan worden. De betref fende zinsnede in de PartUres°lutie wil slechts tonen, dat men ver trouwen heeft in „goede diensten en voorts detailkwesties met de verst mogelijk tegemoetkomendheid aan arbitrage wil °"derwerpen. Als voorbeelden voor dergelijke kwes fes noemde de heer Vorrink: de vorm waarin de gemeenschappe lijke gendarmerie moet worden ge- roten en problemen betreffende Tuiste begrenzing van het de jure en 'rot de facto gezag. DE OVERSTROMING OP CEYLON Slachtoffers en aanzienlijke schade Maandag'zijn vliegtuigen gebruikt om de in verschillende delen van Ceylon geïsoleerde bevolking van voedsel en medicamenten te voor zien De overstroming, tengevolge van het buiten de oevers treden van de rivier de Kelani, veroorzaakte aanzienlijke schade en heeft ver scheidene personen het leven ge kost. Uit Matale, 160 km ten oosten -an Colpmbo, wordt gemeld, dat aldaar 40 mensen zijn verdronken. DE berichten van het front van Indonesië maken melding, dat de republikeinse troepen zich nog steeds niet houden aan de order: staakt het vuren. Men kan, volgens officiële Nederlandse kringen te Batavia, duidelijk waarnemen, dat het „vijandelijke leger" zijn posities vooruitschuift. Zowel op Java als Sumatra zijn grote benden in actie en moeten de Nederlajjdse soldaten aanvallen doorstaan van sluipschut ters. Alleen op 17 Augustus sneu velden 13 van onze jongens en wer den er 22 gewond. Dat deze terreur-daden vooral de Ned. Indische regering met grote zorg vervullen, is begrijpelijk. En het zou in het geheel niet onmoge lijk zijn, dat het bericht van United Press juist is, volgens hetwelk dr. van Mook, na de regering te Den Haag in kennis van bovengenoemde feiten te hebben gesteld, om vol macht zou hebben verzocht tot her vatting van de politionele actie te mogen overgaan. Want wij mogen nimmer uit het oog verliezen, dat, al zouden misschien de houding van de Veiligheidsraad en de anti-Ne derlandse beraadslagingen in die Raad, die heden worden voortgezet, tot andere opvattingen aanleiding geven, het nog altijd vast staat, dat Nederland de souvereinïteit bezit over geheel Indonesië. En dat laat ste betekent, dat wij alleen en niet de Veiligheidsraad verant woordelijk zijn voor de handhaving van orde, recht en rust in het uit gestrekte Indonesië. Die verantwoor delijkheid legt ons de noodzaak, ja de plicht op, om, ondanks de Vei ligheidsraad, onze eigen weg te gaan, temeer waar nu opnieuw blijkt, dat de republiek geen gezag kan uitoefenen en bovendien nu zij opnieuw het aanbod van „goede diensten" der Ver. Staten heeft be antwoord met het verzoek te willen bevorderen, dat arbitrage wordt aanvaard. Nederland mag nooit arbitrage aanvaarden. Want door zich aan arbitrage te onderwerpen, zou men de republiek als souvereine staat, als gelijkwaardig met Nederland epkennen. En de republiek is noch volgens het Charter van de Ver. Naties, noch volgens de overeen komst van Linggadjati souverein. Het is aangenaam te Vermelden, dat ook de heer Koos Vorrink in zijn toelichting op de door de P.v.d.A. aanvaarde resolutie inzake het Indo nesische probleem heeft gezegd, dat zijn partij, wat de kern van de zaak betreft, arbitrage niet aanvaardbaar acht. Mocht de Veiligheidsraad, die al zijn boekje te buiten ging door zich te bemoeien met de interne kwestie van het Koninkrijk, verder gaan het internationale recht t.a.v. ons land te verkrachten, dan blijft er voor ons niets anders over, dan onze eigen boontjes te doppen, d.w.z. onze eigen weg te gaan. Nederland, dat altijd heeft ge toond trouw te zijn aan internatio nale verdragen, Nederland, dat'in de Indische wateren grote offers bracht als bondgenoot in de afge lopen wereldoorlog, Nederland mag zich nooit onderwerpen aan arbi trage. Zich verder te onderwerpen aan de onrechtmatige houding van de Veiligheidsraadbetekent boven dien een grove aantasting van onze eer als souvereine staat. Daarom dienen wij zo spoedig mogelijk langs onze eigen weg verder te gaan. die leidt naar de spoedige, werkelijke vrijmaking der Indische volkeren. M. P. J KARDINAAL DE JONC Pauselijk Legaat te Maastricht Z.H. de Paus heeft de kardinaal aartsbisschop van Utrecht, dr. Joh. de Jong, aangewezen als Zijn ver tegenwoordiger op het Maria-eon- gres, dat begin September te Maas tricht gehouden wordt. De beide directeuren van de werf „Gusto" te Schiedam en Slikker veer, Conijn en Smulders en de bedrijfsleider Timmer, hadden zich voor de Rotterdamse Kamer van het Hasgse Bijzondere Ge rechtshof te verantwoorden we gens hgt verlenen van medewer king aan de vijandelijke oorlogs voering, speciaal aan de Kriegs- marinc. Veertien getuigen a charge en 21 getuigen a décharge waren gedag vaard. Van de eerste noemen wij de generaals H. G. Winkelman, ge- pensionneerd opperbevelhebber van land- en zeemacht en H. P. Baron van Voorst tot Voorst, alsmede prof. J. P. A. Francois, raadsadviseur van buitenlandse zaken, van de tweede groep vice-admireal B. D. L. A. C. M. Doorman. Conijn was ten laste gelegd, dat hij van Mei 1940 tot April 1945 op de werven de zgn. „power"-schepen had gebouwd voor de vijand, hoe wel zij voor de Kon. Marii\e be stemd waren. Voorts dat hij schepen voor de vijandelijke marine zou hebben gebouwd of verbouwd en aan Duitse oorlogsschepen repara ties had doen verrichten. Bovendien werd hem ten laste gelegd, dat hij een contract zou hebben getekend om de Nederlandse constructieteke ningen van lanceerbuizen, die geen verraderlijke bellenbaan bij het af vuren achter laten, aan de vijand uit te leveren. Beiden zouden voorts arbeids krachten naar Korneubjirg aan de Donau hebben gestuurd om Donpu- tanklichters te bouwen. De bedrijfs leider zou bovendien Engelse pho to's" van Rolls Royce Merlin Mo toren, zoals deze in de betreffende boten zouden worden aangebracht, aan de Duitsers hebben gegeven. Conijn beweerde, dat de tekenin gen del- lanceerbuizen door hem noch gemaakt, noch uitgevoerd wa ren. Hij zou voorts slechts reeds be staande casco's hebben afgebouwd en dan nog maar gedeeltelijk. Ne derlandse technici en arbeiders van zijn bedrijf waren slechts naar Duitsland gegaan om de in Neder land gebouwde lichters te monte ren. Het contract dat hem kant en klaar door de Duitsers ter tekening was voorgelegd had hij getekend, nadat generaal Wnikelman had ge adviseerd. -dat de bevelen van de Duitsers moesten worden opgevolgd. Dit advies zou generaal Winkelman op een bijeenkomst van bij de me taalverwerkende industrieën en de scheepsbouw betrokken personen, hebben verstrekt. Vier dagen later had een tweede bijeenkomst plaats, waarop generaal Winkelman vol gens de heer Teschmacher, directeur van Wilton-Fevenoord een geheel andere verklaring had afgelegd, die met de eerste in lijnrechte tegen stelling zou zijn. Generaal Winkelman zeide. dat de strekking van'zijn advies afwijzend was geweest en dat hij slechts ern stige drang van Duitse zijde als overmacht zou beschouwen in welk geval hij nakomirigider Duitse be velen gerechtvaardigd zou achten. Generaal van Voorst en prof. J. P. A. Francois herinnerden zich weinig van deze besprekingen en van een gewijzigde houding van gene raal Winkelman. De heer D. C. Endert. directeur van een Rotterdamse- werf, had niet de indruk gekregen dat generaal Winkelman een mening had verkon digd lijnrecht in tegenstelling met zijn eerste advies. Positieve uitspra ken waren trouwens op de ee»ete besprekingen niet gedaan. Later bij volgende besprekingen, o.a. met dr. Hirschfeld, had men zijn houding bepaald. De bedrijfsleider was in de Mei dagen in gebreke gebleven, de hall op de werf, waarin zich de „Power- boten" van de Kon. Marine bevon den, in brand te steken waartoe alles reeds in gereedheid was ge bracht. Hii zeide. dat Hij beloofd bad aan de bedrijfsleider van de ,.Power"-afdeling dit te doen, zodra de Duitsers op de werf zouden ko men of wanneer hij daartoe order zou krijgen van een bevelvoerend offieipr. Tqgn echter de directeur met het bericht van He capitulatie kwam. voordat de Duitsers er wa ren. besloot hij de brandstichtin" niet uit te voeren, uit vrees vtw renressailles. Viiro-admiraal Doorman verklaar de. dat. hii aan een hprger, n.l. de bedrijfsleider der „Poweri'-afdgling het bevel tot in brand steken van de bewuste hall had gegeven. Deze was latpr op de dag met een schip van de Kon. Marine, liggend bij de werf Gusto naar Engeland gevaren met medeneming van een dienst doend' luitenant en had het beve1 tot brandstichting aan Timmer op gedragen. De getuige Doorman wierp oov licht no de kwestie der fnto-conieë- van de Rolls Rovce-Merlin motore- pn oo de kwestie van de plannen der torpedo-laneeerbuizen. Hij zeid" dat deze slechts aanwijzingen Ver schaften over het onderhoud der motoren en dat dit voor de Duitsers voor een eventuele voltooiing of 'r ombouw tr»t eeVionrwmntoro" ctfin .waarde had. Dat er foto-cooieën ge maakt waren zou te verklaren ziin uit de noodzakelijkheid om een boek aan boord van elk schip te hebben, dat dergelijke motoren bezat. De plannen voor de buizen, aldus getuige Doorman, waren niet in te kening gebracht en nog niet goed gekeurd door de Kon. Marine, van een bestaan kon niet 1 gesproken worden. De zitting wordt voortgezet.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1