Het a.s: Concours-Hippique Unilev< DE TRIUMF VAN HET BLOED Bij het veertigjarig jubileum van dr. Sieswerda Ook voor de Boys een voetbalveld op het Sportpark Bedrijf ir PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Dinsdag 19 Augustus 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN Ere-avond in het Gulden Vlies UIT OUDE TIJDEN RUITERTJES P.O.A. N.V., Payglop In September 1948 gereed Vier speelvelden in Overdie SCHAGEN EN OMSTREKEN Een belangwekkend programma De geconsou Nationalise! in sommige A Veen- ook ver raadsleden Voor een groot aantal genodig den en parochianen van de St. Laurentiusparochie werd giste ren voor de derde maal in het Gulden Vlies een opvoering ge geven van het door de theoloog J. Lammertse speciaal voor het priesterfeest vim Deken Jacobs geschreven mirakelspel„De Triumf van het Bloed". De H.E Deken werd bij zijn Ipn- nenkomst in de zaal door de aan wezigen met een spontaan „lang zal hij leven" verwelkomd; aanwe zig waren vele heren geestelijken, w.o. de pastoors der beide Domini caner-parochies, een pater Bene dictijn van Egmond, pastoor van Leeuwen van Burgerbrug en veie kapelaans. Namens het gemeente bestuur was de loco-burgemeester, de heer G. v. Slingerland, met de gemeentesecretaris, mr. R. dorp, aanwezig, terwijl, schillende katholieke acte de presence gaven. Het spel, dat onder de regie van de hear A. Buissink werd opge voerd, verhaalt in vijf bedrijven de geschiedenis van het H. Wonder van Alkmaar, het wonder zelf, het verbergen van de relikwie, de her- vinding ervan op wonderdadige wijze en tenslotte de erkennin0 en verering van het H. Bloed. Voor de inhoud menen wij verder te mogen verwijzen naar de feestgids. Somimge taferelen, vooral in het laatste bedrijf de luisterrijke pro cessie, waren meer een kijk- en hoorspel dan een toneelspel, de m- hoSd is door de schrijver vrij sim pel gehouden en stelde geen bij zonder hoge eisen aan de spelers. Na een ietwat weifelend begin, werd er in het derde en de hier navolgende bedrijven beter spel gegeven. Vooral in het vierde be drijf, dat speelde in de raadszaal van het Alkmaarse stadhuis, ^ad den de spelers gelegenheid zich wat meer te geven welke gelegen- heel ten tonele werd gebracht. Er was aan décor, toneelaankle ding en costumering bijzonder veel zo?f besteed, hetgeen met weinig bijdroeg tot het succes van de op voering De muzikale omlijsting verdient ook een woord van bij- zondere waardering. Het aar"al medespelenden was te groot, om op de vertolking der Wonderlijke iollen nader in te gaan; allen ga ven zich met toewijding aan hun vaak niet-gemakkelijke rol. De re gisseur komt een wooid van lof toe voor de wijze, waarop het ge- hel ten tonele werd gebracht. De H E. Deken bracht aan het einde van de avond dank aan de vrienden van Sint Laurentius voor de aandacht, waarmede het snel gevolgd was en prees zich zelf gelukkig de pastoor te mogen zijn van de St. La"£?n.Su§toed wa^r de relikwie van het H. Bioea bewaard en bijzonder vereerd ZWARE BOETE VOOR ZWARTE BAKKERS De tuchtrechter heeft een tweetal Alkmaarse banketbakkers tot zware boeten veroordeeld. De banketbakker H. C. de H-, die van verschillende personen totaal 1000 kippeneieren zonder toewijzing had gekocht voor 25 cent per stuk, 50 kg basterdsuiker en distributie bonnen voor 15 kg boter, kreeg f 80 boete. Daarbij werd 141 kg bakbloem en 50 kg boter verbeurd verklaard en werd zijn toewijzing boter over 1 jaar met 35 kg verminderd, terwijl tenslotte een voorwaardelijke slui ting van de zaak werd opgelegd voor een tijd van 3 maanden met een proeftijd van 1 jaar. r„ De banketbakker G. S., die oO kg boter zonder bonnen had gekocht en een aantal suikertoewijzingen, waaronder een 5-tal valse, kreeg een boete van f 700, terwijl zijn toewij zing voor suiker over 1 jaar met 250 kg en zijn toewijzing boter met 50 kg werd verminderd. JAARWEDDEN PERSONEEL, VOORBEREIDEND ONDERWIJS Gevolg gevend aan hun toezeg-; ging en aan de in de raadsverga dering van 27 Febr. uitgesproken wens, stellen B. en W. voor een salarisregeling voor het personeel van het voorbereidend' lager on derwijs vast te stellen, waarin wordt bepaald, dat het salaris wordt: voor hoofden f 1800 f 2300 en onderwijzeressen f 1300f 1800 elk met 3 één jaarlijkse verhogin gen en 2 tweejaarlijkse verhogin gen van f 100. De onderwijzeressen genieten voor het bezit van een hoofdakte f 100 meer en bij aanwijzing tot plaatsvervangend hoofd bovendien nog f 200 meer, waardoor het be staande verschil met de overige onderwijzeressen gehandhaafd blijft. Het maximum voor een on derwijzeres met hoofdacte wordt f 1900,en voor een plv. hoofd f 2100, terwijl het minimum voor hoofd f 1800 is; een benoemd hoofd zal terstond een zodanig salaris genieten, dat hoger is dan het laatstelijk als onderwijzeres geno- tene. Voorgesteld wordt het besluit in werking te doen treden op 1 Jan. 1947. Vroedvrouwen voor 19 AUG. In onze tijd gaat het even gemakkelijker om bekend te maken, dat men voor bepaalde functies sollicitanten oproept. Wij hebben onze plaatselijke bladen. Vroeger was men aangewezen o.a. op de Haarlemse Courant. Zo kon men 19 Augustus 1756 de volgende advertentie lezen. „Zij, die gene gen zijn en de bekwaamheid heb ben, om als ^foedvrouw te fun- geeren te Egmond Binnen, Rinne- gom en Egmond Hoef. op een fortabel tractement en vrije woo ning, worden verzogt zig ten spoedigsten te addresseeren aan den Heer Schout Dirk Mol, woo- nende op den Hoef voornoemt". Wat was nu dat fortabel trakte ment? In no. 36 van de Haarlemse Courant lezen wij, dat dit bedroeg 85 gulden, twintig ton turf en vrij vonen. Wij merken nog even op, dat dit loon een jaarloon was en dat dus per week behalve vrij wonen gerekend kon worden op f 1.63. wordt; hij spoorde de toehoorders aan, ieder in eigen parochiekerk het H. Sacrament van Mirakel te vereren en zich als lid aan te slui ten bij het Genootschap van de Stille Omgang, dat mede de de votie tot het H. Bloed levendig houdt door de jaarlijkse stille om gang. Zinspelende op de passage in het toneelspel, waarin de vroedschap van Alkmaar de wens van de pas toor der St. Laurenskerk, om de processie door de stad te mogen houden, welke wens in eensgezind heid door de vroedschap werd ver vuld, hoopte de deken, dat een wens van de tegenwoordige pastoor van de St Laurenskerk, die hij via an deren kenbaar heeft gemaakt aan de tegenwoordige vroedschap, ook en met eenzelfde eensgezindheid mag worden vervuld; een goed ver staander. aldus voegde spr. eraan toe, heeft aan dit halve woord ge noeg. Tenslotte bracht de deken dank aan de spelers, die dit schone spel zo bij uitstek geschikt voor dit feest, ten tonele hadden gebracht. Vanavond, morgen en Donderdag wordt voor de parochianen van St. Laurentius een heropvoering gege ven. burgerlijke stand Geboren: Gerard F. zv Fonger Terpstra en S. Zeilstra; Nicolaas A. zv Cornelis J. Schats en C. Schenk; Fransje dv Pieter de Vries en T. Koning; Pieter G. J. zv Pieter G. dé Wit en W. M. Stroomer; Albert zv Cornelis Zwart en E. Admiraal; Johanna M. dv Johannes A. C. Bruin en M. A. Groot; Jan W. M. zv Min dert ëe Vries en M. Zwart; Jan E M. zv Meindert Kok en L. Bij leer; Jan P. zv Jan Wonder en Anna van der Oord. Gehuwd: Cyrel L. Mertens Agatha M. Visser. en Overleden: Maria c. Sybers, oud 80 jaar, weduwe van W. J. Bijl; Margaretha M. Schoon, oud 70 jaar; Hermanus J. Kloeg, oud 2 dagen; Hermina H. Walker, ouö 75 jaar, weduwe van f. A. Greve; Theodoor H. Sterken, oud 48 jaar, gehuwd met E. A. Opdam. afhalen distributie bescheiden en schoenen bonnen Morgen zijn voor het afhalen van nieuwe bonkaarten aan de beurt zij, wier familienaam begint met de letter Cs) K vanaf Koomen en L. Voor het afhalen van schoenen bonnen zijn aan de beurt zij, wier familienaam begint met de letter (s) Q, R en S. die veertig jaren van zijn leven heeft gesleten tussen biggen en koeien en die veertig jaren, dag in, dag uit heeft getoerd over onze slechte polderwegen. Over enkele weken zal het veertig jaren geleden zijn, dat Cornelis Sies werda. veearts te De Rijp, zijn eer ste tocht in onze polderlanden begon tussen de viervoeters, dat „De Sies", zoals ze hem noemen van De Rijp tot Purmerend, vanaf Graft, tot diep in Schermer en Starnmeer, des mor gens op gezette tijden zijn wagen de Rechtestraat in toert, nog even omziet of jas en tassen met appa raten etc. aanwezig zijn, dan de deuren dicht trekt en wegtoert. op tournee naar de viervoeters. Willen we eens meegaan? De wagen snort over de slechte wegen, waarvan zij, die dagelijks op de weg zijn, ieder kuiltje en steen tje kennen. En dat touren maakt zwijggnd en tot geen vlot causeuf. Iedere koe, ieder paard en ieder varken tot uren in de omtrek kent hij. Hij fronst de wenkbrauwen en we schiqten de wegen op voor de boerderijen. Hier een varken inen ten, daar een koe genezen, elders vlees keuren. „Sies" geneest alles en is oersterk, ook al is het paard nog zo wild, de zeug nog zo zwaar, de koe nog zo ziek. Hij geniet al veertig jaren van onze polders, van Gods vee en zou hetzelfde vak weer kie zen, als hij nog eens moest beginnen. En dan gaat de tocht terug. Hier een hand omhoog, daar een pet af, elders een seintje om te stoppen. Veertig jaren over onze polderwegen! Ruim 15 fietsen heeft hij versleten, min- KermisvoorsfeSlingen in 't Gulden Vlies ALKMAAR. De serie kermis- voorstellingen in 't Gulden Vlies worden ingezet met twee Johan Kaart-avonden. Zowel Zaterdag 23 als Zondag 24 Aug. komt Johan Kaart met zijn gezelschap. Wat dat betekent weet iedere liefhebber van de lach. Joh. Kaart is tot zijn oude genre teruggekeerd, waarvoor een juweel van een stuk gevonden is. Beide avonden zal het nieuwe Ame rikaanse toneelsucces „Moderne Tijd" (Fifty-Fifty) van A. Hoffman opgevoerd worden. Dit daverende lachsucces wordt al meer dan vier jaar aaneen in het Strand-Theater in Londen opgevoerd. Het „Rotterdams Nieuwsblad" schreef hierover o.m.: „In deze persiflage op een in dustrieel systeem, waarbij de arbei ders via een Ministerraad en een congres zelf de leiding van een fa briek gaan voeren, speelt de sirene een luidruchtige en vrij aanhouden de rol, doch wanneer de „industriële democratie" aan het eind dank zij de millioenen van Thomas Graig een onverwachte overwinning behaalt, is er zoveel gelachen dat onze lucht alarm associaties zijn verdwenen. Er worden in dit stuk, vaak met een lach, allerlei waarheden verkon digd, die men soms dreigt te verge ten, ook op het gebied van sociale overdrijving, en Kaarf geeft daarbij de auteur het volle pond. De volgende vijf avonden van de week komt de S.T.A.R.T. van de Stadsschouwburg te Amsterdam, welk gezelschap, zoals bekend, on der leiding staat van Albert van Dalsum en A. Defresne. Maandag, Dinsdag en Woensdag wordt „Van ander ras" ten tonele gebracht. In djt prachtig opgevoerde toneelwerk, dat het rassenvraagstuk in de Ver- epigde Staten tot onderwerp heeft en onder regie staat van Louis Saal- born, werken mee: Julia Cuypers, Willy Haak, Carla de Raet, W. Cor- belis en de heren: Frits van Dijk, Paul Huf, Lo van Hensbergen, Jo han Schmitz, Wim Vesseur, Paul v d. Lek en Egbert van Paridon. Op dit toneelwerk komen wij nog te rug. Vervolgens worden Vrijdag en Zaterdag gereserveerd voor „Er komt een vriend vanavond", het be kende Franse Maquis" stuk, terwijl de laatste Zaterdag en Zondag een P"ma variété gezelschap, met o.m. de „Kihma Hawaiians" zal optreden. middelbare meisjesschool te bergen Het bestuur van de Berger Schoolvereniging heeft aan het gemeentebestuur van Alkmaar een subsidie gevraagd tot dekking van het tekort op de expoitatie van haar Middelbare meisjesschool, evenredig aan het aantal Alk maarse leerlingen van de school. Aangezien in Alkmaar gevestigd zijn een gymnasiym, een R.H.B.S., Lyceum en Handelsschool, heeft de gemeente Alkmaar er, naar het B. en W. voorkomt, niet een zo danig belang bij, dat in een na burige gemeente nóg een schóól voor middelbaar onderwijs is ge vestigd. Overigens lijkt B. en W. het door het Bestuur aangegeven tekort van f 83,per leerling niet juist; zij menen, dat het expoita- tietekort slechts f 670,bedraagt en stellen de Raad voor het ver zoek niet in te willigen. stens 6 motoren en hij is nu al aan de achtste auto bezig. Dr. Sieswerda hoopt nog jaren zijn functie te kunnen uitoefenen, ook al gaat het iets trager met de „onderdanen". In De Rijp is Sies werda geen onbekende. In meerdere college's nam hij als bestuurslid zitting en mede door zijn toedoen is De Rijp up to date gebleven. Dr. Sieswerda, namens uw vrien den nog vele jaren en nog menig toertje door de polders en langs de hoeven, waarvan ik weet, dat gij ze zo lief hebt. Sieswerda, nog menig jaar tussen uw viervoeters, waaraan gij uw leven hebt verpand. VOOR KAARTSYSTEEM in 6 kleuren >!- zoengelden Burgemeester en Wethouders van Alkmaar maken het navol gende bekend. Krachtens het bepaalde in arti kel 29, derde lid, letter C van de wet op de vermogensaanwasbelas- ting worden kunnen alhier te lan de opgelegde zoengelden als voor uitbetaling op de vermogensaan- wasbelasting worden aangemerkt. Ook het ontwerp van wet op de vermogensheffing bevat een soort gelijke bepaling. Dientengevolge zal aan degenen, op wie eerstbevoegde wet van toe passing is, of dg laatstbedoelde wellicht t.z.t. zal worden toege past en die oorlogsschade hebben geleden, doordat hun een zoengeld' werd opgelegd, een zekere, zij het niet steeds volledige tegemoetko ming in de geleden schade worden toegekend. Als consequentie hiervan heeft de Minister van Financiën ge meend te moeten bepglen, dat met toepassing van artikel 13, lid I van het Besluit op de Materiële Oor logsschaden 1945 aan diegenen, die buiten de vermogensaanwasbelas- ting en/of buiten de vermogens heffing ineens zullen vallen, de door zoengeld geleden oorlogsscha de volledig zal worden vergoed. Voor degenen, die oijper een der vermogensheffingen, dan wel onder beide vallen, krachtens dé desbetreffende wetten 'hun door zoengeldheffing geleden oorlogs schade niet vergoed krijgen, kan hun krachtens de vastgestelde ver- zetsschaderegeling een tegemoet koming worden verleend. Zij moe ten dan uiteraard voldoen aan de bij die regeling vastgestelde voor waarden, iets wat zich niet veel vuldig z^l voordoen. De aandacht wordt er op ge vestigd, dat het vorenstaande uit sluitend betrekking heeft op boe len, opgelegd met toepassing van de verordeningen nos. 7 en 138 van 1941 en 1 van 1943. Teneinde voor het verkrijgen van een schadeloostelling in aan merking te komen moet door be trokkenen aangifte worden ge daan bij de schade-enquête-Com- missie, in welker ambtsgebied zij woonachtig zijn. kapelaan voets in het ziekenhuis De W. E. Heer B. Voets, kape laan der St. Laurentiusparochie heeft tijdens de receptie ter ge legenheid van het priesterfeest van de H. E. Deken in het ge bouw aan de Nieuwstraat, door dat hij viel over een mat, zijn linkerarm gebroken. Aanvanke lijk liep hij er mee door, doch des avonds moest de dokter geraad pleegd worden, die een breuk constateerde. Kap. Voets zal een viertal weken in het St. Elisabethziekenhuis worden verpleegd. rijkssubsidie instand houding kaasmarkt Van het Bedrijfsschap Zuivel is thans bericht gekomen, dat de Minister van Landbouw, enz. zijn goedkeuring heeft gehecht aan het besluit van genoemd bedrijfschap, om ter instandhouding van de kaasmarkt, voor het jaar 1947 een subsidie te verstrekken. dankschrijven uit bath Namens het gemeentebestuur van Bath heeft de gemeentesecre taris van Bath een schrijven ge zonden aan het gemeentebestuur van Alkmaar, waarin de dank dier stad wordt betuigd voor de ge schonken gong, voor de Townhall van Bath. rijper bakkers in staking De bakkers van de Rijp en de Graft hebben het voorbeeld van collega's gevolgd en met ingang van vandaag het werk stilgelegd. BURGERLIJKE ST^ND BERGEN. Geboren: Willem Gerrit, zoon van N. J. Schaaper en G. Zwart; Johannes Augustinus, zoon van Petrus Kool en Adrian^ Groothuizen; Felicissimus Johannes Franeiscus, zoon van A. W. J. M. Jansen en M.'A. Verburgt; Marga retha Maria, dochter van N. Baltus en A. G. Blom; Anthonius Joannes Maria, zoon van D. Binriewijzend en A. Th. Daane. Ondertrouwd: Gerardus Franeis cus Derksen en Maria Liebet Meijer. Gehuwd: Theodorus Petrus Bijvoet en Petronella Duijn; Bruin Appel en Johanna Wilhelmina Terweij; Cor nelis Th. Leijen en Antonis Joseph. Schouten; Cornelis Wokke en Aagje Zwiep; Lucien Cornelis van der Pluijm en Catharina Wittebrood. Overleden:' Hendrjkus Waal, 75 jaar, echtg. van Anna Groot; Anna Johanna Elisabeth Mulder, 18 jaar (Krommenie)Maria Wilhelmina Spiering, 55 jaar; Theodorus Dek ker, 78 jaar, echtg. van Catharina Groot; Andries Martinus de Moor, 82 jaar, echtgen. van Neeltje Brou wer. MINIMUM- EN OPHOUDPRIJZEN LANGEDIJK Van het Bedrijf schap voor Groenten en Fruit te 's-Gravenhage is een circulaire ont vangen, waarin wordt medegedeeld, dat met ingang van Maandag 13 Augustus 1947 de volgende mini mum- en ophoudprijzen gelden: Spitskool f 2.70, Savoye kool f 3.90, Rode kool f 3.90, Witte kool f 3.—, Andijvie I f 2.80, Kroten f 3—, Peen (zonder lof) I f 6.90 en Peen II t.m. IV f 4.20, alles per 100 kg. Sla I f 1.60 per 100 stuks. De doorgedraaide producten die nen voor veevoeder te worden ver kocht, nadat zij op deugdelijke wijze voor menselijk gebruik ongeschikt zijn gemaakt. Reeds jaren doet zich op het Gem. Sportpark een nijpend ge brek aan sportvelden gevoelen. De Alkm. Boy's waren genood zaakt in Heiloo een veld te bespe len, hetgeen voor de gemeente Alkmaar een belangrijke derving aan vermakelijkheidsbelasting be tekent. Het sportpark bezit 2 voet balvelden, die aan de voorge schreven afmetingen voldoen, waarvan één veld als wedstrijd- veld wordt gebruikt; voorts zijn er twee kleine sportveldjes, waar van er een als sportveld voor avondtraining tijdens df winter maanden wordt benut, de sintel- baan, een athletiekveld en een sportveld op het voormalige wie lerbaanterrein aan de Sportlaan. Van al deze sportvelden WOrdt gebruik gemaakt door Alcmaria Victrix met 14 elftallen; de athle- tiekver. „AVA", de paardensport ver. „Vooruit", V.V.V. Alcmaria voor de motorraces en voorts de middelbare, ulo en lagere scholen. Tenslotte de Alkmaarse politie, de Rijkspolitie, de voetbalverenigin gen van de LichJbedrijven, de Gem. Reiniging, van de Rijksambtenaren, de H.L.Ö. e.a. Vooral na de bevrijding nam het gebruik van het sportpark toe, ook voor andere dan sportgebeurtenis sen; door het intensieve gebruik verkeren enige sportvelden in een zeer slechte toestand, omdat een behoorlijk onderhoud door het drukke gebruik niet mogelijk is. De middelbare scholen kunnen door gebrek aan voldoende velden het vak lichamelijke oefening niet naar behoren beoefenen; meestal is voor lagere en ulo-scholen geen veld beschikbaar. Voorts kan Alc maria niet steeds van het, sportpark de nieuwe herder wordt ingehaald LANGEDIJK Vrijdagavond zal de nieuwe pastoor van onze paro chie, de Zeereerw. heer A. J. Clarijs, worden ingehaald. Te plm. 6 uur verzamelen zich bij de Broekerbrug aan het zuideinde der parochie de gidsen, welpen, verkenners en NVT. allen in uniform, met het fanfare corps „Apollo".1' Te plm. 7 uur zal in de parochiekerk de plechtige in stallatie plaats vinden door de Hoog- eerw. Deken J. Jacobs. De paro chianen worden verzocht om van vijf uur tot zonsondergang de vlag gen uit te steken. s.v.w.-nieuws HEERHUGOWAARD Bjj ge legenheid van haar 20-jarig bestaan organiseert S.W.V. nederlaag-wed strijden, waaraan vesrchillende clubs deelnemen. Zondag vond de eerste wedstrijd plaats. Om 4 uur begon de wedstrijd S.V.W. 1—V.Z.V. 1 ('t Veld). Het is een vrij kalm par tijtje geworden en "hoe kon het ook anders met die warmte. Soms leefde het spel wel eens wat op, maar ver der ook niet. De punten werden ge deeld en de uitslag was 33. Dit gaf de verhouding ook vrij goed weer. Om beurten waren de elf tallen in de aanval en reeds na enige minuten spelen wist S.V.W. te doelpunten. De rust ging in met 21. Na de rust hetzelfde spelletje. Een keihard schot van de rechts buiten, dat tegen de paal ketste, had beter lot verdiend. Vermeld diene nog, dat beide elftallen met enkele invallers speelden. Daarna kregen we S.V.W. 2 V.Z.V. 2. Deze wedstrijd eindigde eveneens in een gelijk spel (00). Als uitblinker moet hier genoemd worden de keeper van S.V.W., Jaap Luken, die S.V.W. voor een neder laag behoed heeft. Volgende week Zondag komen Hugo Boys 1 en 2 op bezoek. Dan zal het er spannen op het S.V.W. - terrein, maar a.s. Zaterdag maakt het eerste elftal van S.V.W. een trip naar Urk, om deel te nemen aan de seriewedstrijden aldaar. Er moet gespeeld worden tegen Genemuiden 1. Indien hiervan gewonnen wordt, moet S.V.W. spelen tegen de win naar van Deventer-Zouaven. En verder zal S.V.W. het wel niet brengen. Er is op Urk ook nqg een muziek concours. Liefhebbers, die nog mee willen, kunnen zich tot en met Don derdagavond opgeven. Donderdag avond houdt de heer Jan Konyn speciaal zitting bij H. Veenboer. Vorig jaar hebben we de reis mee gemaakt en volop genoten, ten eer ste van de mooie zeereis enten tweede van de hartelijkheid waar mee we op Urk zijn ontvangen. Dit jaar zijn we niet in de gelegenheid om mee te gaan, maar we wensen S.V.W. en haar volgelingen veel succes en pleizier en een goede palingvangst toe. burgerlijke stand HEERHUGOWAARD Geboren: Geertruida M. H., dochter van J. C. Borst en G. Langedijk; Maria E. J., dochter van G. Zuurbier en J. A. Qudhuis; Cornelia C. M., dochter van P. Westryeyer en C, Broersen; Willem C„ zoon van C. Beets en G. v. Olst; Anna M. T., dochter van S. P. van Langen en C. M. Borst; Cornelis J., zoon van J. A. v. Lan gen en M. Gropt; Maria E. A„ doch ter van J. Groot en H. M. Beers; Jacob, zoon van J. Glas en M. Zwier; Petrus C., zoon van S. C. Entius en G. Berkhout; Pieter G„ zoon van G. Ens en M. van Die; Theodorus C„ zoon van H. J. Beers en C. Loos; Margaretha C., dochter van W. Bui ter en G. van Baar; Cornelis, zoon van C. Peereboom en M. Hemke; Maria, dochter van J. Verwer en A. J. Ursem. Ondertrouwd: B. W. Bakker, Nrd.- Scharwoude en C. M. Groot; P. W. Bloothoofd en A. A. Stoop; Joh. Weel, Zuid-Scharwoude en A. Mou nts; Corn. Klinkhamer, Z. en N. Schermer en Joh. Kaag. Getrouwd: Jac. Wester en A. M. Borst; N. P. Konijn en C. E. Borst; Bern. J. Jaspers en M. A. Borst; Nic. Zuiker en C. J. de Jong; D. Veldhuis, Z. en N. Schermer en Tr. Bas: Corn. Goed en N. Goudsblom; P. Groenveld, Schagen en G. Schou ten. Overleden: Bregje Masteling, 83 jaar. wed. van C. Tesselaar; Antje Buis, 84 jaar, wed. van G. de Jong, eerder van E. de Haan. gebruik maken i.v.m. andere sport gebeurtenissen als draverijen, mo torraces en dergelijke. Het gebrek aan sportvelden was voorts oorzaak, dat Alkm. Boy's zich genoodzaakt zag sportvelden in Heiloo aan te leggen en vele aanvragen van an dere sportverenigingen, om van het sportpark gebruik te mogen maken, moesten worden afgewezen. Het zou niet in het belang van de gemeente wezen aan de bezwaren van Alcmaria Victrix tegemoet te komen, door tijdens het voetbalsei zoen geen races en draverijen te organiseren; deze brengen een aan zienlijke huur en vermakelijkheids belasting op; het is zelfs te voor zien, dat door de goede hoedanig heid van de sintelbaan ook in de herfst meer races en draverijen zul len worden gehouden, De Boys op het Sportpark De voetbalver. „Alkm. Boy's" heeft zich thans bereid verklaard eveneens van het Sportpark ge bruik te maken; deze vereniging zou belangrijke uitgaven hebben te doen aan verbetering der accomo- datie van haar terreinen aan de Westerweg, welke uitgaven over een tiental jaren verdeeld zouden moeten worden. Mochten de Boy's binnenkort niet van het Sportpark gebruik' kunnen maken, dan zou de eerste tien jaar niet te verwach ten zijn, dat deze vereniging naar Alkmaar zou verhuizen. Om aan de belangen van de sport en die van het economisch beheer van het sportpark tegemoet te komefi, hebben B. en W. over wogen, welke voorzieningen t.a.v. de uitbreiding van het sportpark dienen te worden getroffen. Het lijkt hun de beste oplossing de gronden ten Westen van de Sport laan voor sportdoeleinden in te richten en daarop een hoofdvoetbal veld aan te leggen, voorzien van voldoende accomodatie, opdat dit veld door beide voetbalverenigin gen als wedstrijdveld zou kunnen iZj) - 1 Deelname Friese paarden verzekerd Als grote attractie a.s. Zater dagmiddag heeft het ijverige be stuur van de Harddraverijvereni- ging „West Friesland" ervoor ge zorgd met medewerking van het bestuur van het Friese paarden stamboek, dat op het Concours- Hippique te Schagen de beste Friese stamboekmerries twee af zonderlijke rubrieken zullen ver zorgen. Alleen deze nummers, die in Fries costuum en voor Friese sjees zullen worden verreden zijn reeds een gang naar de Loet dubbel en dwars waard. Men zal deze paarden te zien krijgen in éénspan en in tweespan. Bovendien zal een num mer tandem worden verreden. Buiten deze invasie van over de Afsluitdijk omvat het programma nog een nummer, waarbij door krachten uit naaste omgeving een dressuurproef zal worden vertoond. De gewone rubrieken, die altijd op het concours-hippique program ma prijken ontbreken natuurlijk ook ditmaal niet. Bij het nummer „stamboekmers ries onder het zadel" zullen behalve de normale prijzen toegekend door de bestaande jury nog extra prij zen worden gegeven door een tweede jury, gevormd uit de Afd. Noord-Holland van de Landelijke Rijvereniging voor diè landelijke ruiters, die de beste combinatie la ten zien van paard en ruiter (het schoonste geheel). Een viertal bekers werden reeds beschikbaar gesteld. Een prachtige zilveren bokaal van de Eerste 1 rie- se Paardenverzekering Mij. te Hee renveen en een drietal bekers door Drukkerij Trapman N.V., Gemeen tebestuur van Schagen en „de Nieuwe Schager". Al met al belooft het dus een fraaie dag te worden voor onze paardenliefhebbers. Hieronder laten we tenslotte het programma volgen: Rubriek 1. Concours van eenspan nen tuigpaarden, limietklasse. Paarden die f100.of meer hebben gewonnen, zijn uitgesloten. Prijzen: f35.—. f30.—, f25.— en f20.—. Rubriek 2. Concours van een spannen fokmerries, ingeschreven in een in Nederland erkend Warm bloedstamboek. Alleen voor 3- en 4- jarige merries en voor merries die in 1946 of 1947 een veulen gewor pen hebben. Open klasse. Prijzen: 170.plus zilveren wisselbeker f60.—, f40.— en f30.—. Rubriek 3. Concours van een spannen tuigpaarden van het Frie se ras. open klasse. Aangespannen voor Friese sjees, gereden door Heer in Fries costuum. Prijzen 190, plus medaille, f 75.f 50.en f 35.—. Rubriek 4. Conceurs van een spannen tuigpaarden, limietklasse. Paarden die f 1000.- of meer heb ben gewonnen, zijn uitgesloten. Prijzen f70.—, f60.—, f40.— en f 30.—. Rubriek 5. Concours van stam boekmerries, gereden onder het za del. Prijzen f25.—, f20.—, f 15.— f 10.— en f 5.—. Rubriek 6. Concours van eensp. tuigpaarden, gereden door dames. Een heer mag rijdster vergezellen. Prijzen: f70.plus kunstvoorwerp, f60.—, f40.— en f30.—. Rubriek 7. Concours van eensp. tuigpaarden, open klasse. Prijzen: f 90.plus zilveren beker, f 75. f50.— en f40.—. Rubriek 8. Concours van tweesq. landbouwtuigpaarjden, aangespan nen v voor boerenwagens. Prijzen: f70.—, f60.—, f40.— en f20.—. Rubriek 9. Concours van tweesp. tuigpaarden. Prijzen f90.f75. f50.— en f40.—. Rubriek 10. Concours van tweesp. tuigpaarden van het Friese ras aangesp, voor Friese sjees. Gereden geslaagd HEERHUGOWAARD Onze plaatsgenote mej. A. Kuiper, Hon- denweg alhier, slaagde een dezer dagen bij het gehouden examen te Sittard voor wijkverpleegster en is als zodanig benoemd te Gennep, Nrd.-Limburg. worden benut. De KNVB houdt er rekening mee, dat de beide voet balverenigingen als regel niet ge lijk „Thuis" spelen. Door de aan wezigheid van 2 wedstrijdvglden zal steeds 1 wedstrijdveld beschik baar staan voor beide voetbalvere nigingen. Het voordeel is, dat het sportpark met sintelbaan voor an dere doeleinden, zoals draverijen motorraces, wielerwedstrijden e.d. als regel steeds beschikbaar ïs. Bijna alle eigenaren van gronden aan de Sportlaan zijn bereid deze gronden voor een redelijke prijs af te staan. Hoewel het aanvankelijk de bedoeling was ook de tuin van de heer Teerink in de uitbreiding van het sportpark te betrekken, menen B. en W., dat het wegens de hoge kosten finantieel niet verant woord is hier nu.reeds toe over te gaan. Hiermede zou ook niet aan alle bezwaren tegemoet zijn geko men, omdat er dan slechts be halve het wedstrijdveld twee kleine oefenvelden meer zouden kunnen worden aangelegd. Er is behoefte aan een wed strijdveld en vier oefenvelden, deze laatste speciaal te bestemmen voor de scholen en de beide voetbalver enigingen. In het belang van de lichamelijke oefening, jeugdzorg en de sport hebben B. en W. daai^m uitgezien naar andere terreinen;, zij hebben hiervoor het oog op ca '5 Hectare weidegrond in de polder Overdie en Achtermeer aan het einde van de Mr. P. J. Troelstra- kade, waarvan de gemeente on langs eigenaresse werd. De kosten van het egaliseren van dit terrein, het aanbrengen en verleggen van enkele sloten, het aanbrengen van drainering en het plaatsen van kleedgelegenheden enz. en het aan leggen van vier speelvelden op dit terrein, worden op f50.000 geraamd. Deze velden komen vrij gunstig ten opzichte van het centrum der stad te liggen en op niet te grote af stand van het sportpark. De kosten van aankoop van de benodigde gronden aan de Sport laan zijn geraamd op f60.000; die van de aanleg van het wedstrijd veld aldaar, met twee onoverdekte zittribunes, plaats biedend aan in totaal 1500 personen, en een oplo pende staantribune voor 4000 per sonen zullen f91000 bedragen, (ln ons kort bericht van gisteren werd abusievelijk van overdekte tribunes gesprokgn). Het ligt in de bedoeling t.z.t. een overdekte zittribune met daaronder kleedgelegenheden zoals de be staande tribune op het sportpark op dit nieuwe sportveld te doen bouwen, doch wegens de hoge kos ten en de materiaalschaarste moet dit alsnog worden uitgesteld. Er zal echter een kleedgelegen heid moeten komen; daarom wordt voorgesteld, ter vervanging van het door brand verloren gegane kleedgebouw van het tennisveld, een nieuw kleedgebouw te stichten, dat voorlopig door de voetballers gebruikt kan worden. De kosten hiervan worden geraamd op fl2.buu; dit kleedgebouw komt op de plaats, waar thans het provisorische hou ten gebouwtje staat bij de wed- strijdbaan en zal o.m. enkele dou ches bevatten. Bij de exploitatie-opzet is reke ning gehouden met de jaarlijks te betalen huur aan het Grondbedrijf (wélk bedrag, vermeldt de bijlage niet, - red.) en een afschrijving van de inrichtingskosten der aan te leg gen sportvelden over een periode van tien jaar; per jaar zal moeten worden betaald f60.571.55, hetgeen na aftrek van de inkomsten uit het Sportpark ten bedrage van f38.320, een nadelig saldo betekent van f22.251.55; derhalve een verhoging van het voor 1947 op f15.500 ge raamde nadelig saldo van f6.751. In verband met de betere outillage van het sportpark mag echter gere kend worden op een belangrijk hoger bedrag aan inkomsten uit vermakelijkheidsbelasting dan het in de begroting 1947 vermelde na delig saldo van f6.751. De thans be staande tribune in het sportpark zal in 1952 afgeschreven zijn, waar door het exploitatietekort met f3.350.33 zal worden verminderd. B. en W. achten deze uitbreiding van het sportpark ten zeerste in het belang van de sportbeoefening ln de gemeente, terwijl voorts aange- de lasten aanmerkelijk zullen over schrijden. De gemeente zou, aldus B. en W. in haar taak als centrumgemeente van het Noordelijk deel van Noord- holland tekort schieten, wanneer de voorgestelde uitbreiding, die ook van groot belang is voor de mid denstand, niet tot stand zou komen. Wij vernamen nog, dat verwacht mag worden, dat de uitbreiding in Sept. 1948 gerqed zal zijn en het tweede wedstrijdveld aan de Sport laan dan in gebruik zal komen; er worden voorts nog onderhandelin gen gevoerd over een mogelijke bespeling van het sportpark nog dit voetbalseizoen door de Alkm. Boy's. door Heer, vergezeld van Dame, beiden in Fries costuum. Prijzen: f90.plus zilveren beker, f75. f 50.— en f 40.—. Rubriek 11. Concours van tan dems tuigpaarden. Prijzen f 90. plus zilveren beker, f75.f50. en f40. De wedstrijden vangen aan om 1.30 uur. Openluchttheater bergen Nogmaals: „De Paradijsvloek" Na de twee succesvolle opvoerin gen in het Openluchttheater te Ber gen van „De Paradijsvloek", die door de pers geroemd werden als een grootse interpretatie van een machtig epos, heeft het bestuur van V.V.V. het als zijn plicht gerekend nog een reprise van dit spel te doen geven op Woensdag 20 Augustus a.s. te 7.30 uur. Tweemaal was het theater, dat ruim /1100 zitplaatsen telt, geheel uitverkocht; bij de tweede voor stelling, die 11. Vrijdag werd gege ven, moesten velen zich zelfs met een plaats langs de glooiende duin rand tevreden stellen. Niet omdat er meer kaarten verkocht waren, dan er zitplaatsen zijn, maar omdat de bezoekers, van heinde en verre gekomen, het spel tot elke prijs wil den bijwonen. Ruim tweeduizend personen woonden dus het spel bij en zijn evenals de pers enthousiast in hun lof over spel en stuk. Wil men van dit spel alsnog ge nieten,«dan verzuime men niet deze voorstelling bij te wonen, die on herroepelijk de laatste zal zijn in dit theater,,daar de „Bergense Spe lers" uitnodigingen hebben ontvan gen het stuk ook elders in den lande in de open lucht op te voeren. Kaarten zijn weder in voorver koop verkrijgbaar aan de V.V.V.- bureaux en aan de adressen op de affiches vermeld. In Alkmaar bij Boekhandel Poa, Payglop en firma Hazes, Laat 156. Na afloop rijden er weder bussen vanaf het theater naar Alkmaar. Langedijker Veiling- weekoverzicht' De Nederlandse tuinbouw heeft nog geen redenen tot verheugenis, nu, ondanks langdurige besprekin gen, de export van producten naar Duitsland, op zich laat wachten. Bijna was het de vorige week zo ver dat onze overtollige producten naar Duitsland konden worden af gezet, maar helaas .bleek het voor barig en had men* te vroeg gejuicht. Nu de export op zich laat wachten, heeft het Bedrijfschap voor Groen ten en Fruit het nodig geoordeeld om voor verschillende producten minimum-prijzen te moeten vast stellen welke tevens gelden als ver- goedingsprijzen. Het doorgedraaide product wordt uit de markt geno men, vernietigd en als veevoeder verkocht. Zo werden alleen aan de Noordermarktbond Donderdag en Zaterdag pl.ni. 5 wagons rode, witte en gele kool en bieten vernietigd. In onze gedachten gaan wé nog geen 3 jaren terug. We leefden in ellende en ontbering midden in 'n hongerwinter, welke zijn weerga niet heeft gekend in de geschiedenis De wegen door onze polders en dor pen waren vol trekkend volk: grijsaards, vrouwen en kinderen, die biddend en smekend, biedend en lovend hun karretje of fiets volge laden konden krijgen en huiswaarts gekeerd weer 'n paar weken kon den leven. Toen heette het: ,,'n straf voor de vernietiging van producten in de jaren 193040" en „nooit zal het meer voorkomen dat onze kos telijke t producten zullen worden vernietigd." Helaaskortzichtig heid van het menselijk vernuft engheid van 's mensen geesj. Ter wijl nog geen dagreize van ons af 'n volk crepeert en gebrek lijdt aan letterlijk alles wordt hier het eten vernietigd. Is dan het leed zo gauw verge ten of heeft het leed ons niets ge leerd? Er moet toch 'n oplossing mogelijk zijn die aan deze zinloze vernietiging 'n einde maakt. Waar moet het naar toe, als direct de grote aanvoeren loskomen? De toe komst is duister en baart veel zorg. De Bedrijfschap heeft niet voor alle producten minimum prijzen vastgesteld o.a. niet voor bonen en komkommers. Voor deze producten heeft het Centraal Bureau uit de Tuinbouwveilingen thans minimum prijzen vastgesteld en tevens 'n vergoedingsprijs bepaald. We heb ben dus te maken met 2 instantie's n.l. het Bedrijfsschap, d.i. de rege ringsinstantie en het Centraal Bu reau d.i. de georganiseerde Neder landse tuinbouw. De producten val lende onder de min. prijsregeling van het Bedrijfschap worden bekos tigd door de regering, de andere producten worden bekostigd door de tuinbouw zelf. Aardappelen De eerste dagen van de week bleven de aardappelen goed op prijs. Helaas bleef dit niet de ge hele week voortduren. De handel is zeer slap geworden en de prijzen liepen dan ook 'n heel stuk terug Qf> het einde van de week was de prijs over het algemeen ƒ1.50 a 2. per f00 kg lager dan op het einde van de vorige week. Hier volgen de noteringen op Zaterdag: Eerstelin gen 7.70^-8.10; grove Eerstelingen 8.809.30; Bevelanders 7.307.60; Koopmans blauwe 8.308.40; Eigen heimers 7.607.80; Blauwe Eigen heimers 7.808.30, om het bij de voornaamste sorteringen te laten. Bieten Naar dit product is weinig vraag. De binnenlandse handel neemt al leen de ronde biet I af. De andere sorteringen lopen door en moeten vernietigd worden. De prijs is f 3. per 100 kg. Kool Handel zeer slap. Bij ietwat grotere aanvoer draaien direct grote kwantums door. De noteringen zijn als volgt: Rode kool 4.206; witte kool 3.605.40; gele kool 4.20 5.50. De kleine sorteringen zijn het meest gevraagd door het binnen land. Uien Dit product begint langzamerhand te komen. De prijs is nog zeer goed n.l. 12.'90—14.50 per 100 kg. Voor drielingen werd 9—10 betaald en voor nep liepen de noteringen van 10.50—14. Siabonen Met dit product was het hopeloos mis van de week. Alleen bij uitstek mooie bonen brachten nog 'n rede lijke prijs op maar de doorsnee bo nen werden verkocht voor prijzen variërend rond 10.— per 100 kg. De eerste dagen toen er nog geen min. prijs was vanwege het C. B. wer den heel behoorlijke bonen ver kocht voor 3.— per 100 kg. Dit zijn afbraakprijzen en geen tuinder kan ze hiervoor leveren. De hoogste noteringen liepen van 32—37 per 100 kg. over 1946 f 11 heden, die dit vri: met zijn vele di ondervinden, waa gar ine trust toch li te boeken dan in consolideerde whu Het aandeel, dat Unilever in de resul had, geeft eveneens ging ten opzichte v gaande jaar te zien. Unilever N.V. bedroe (v.j. f 18.079.360). 2 meld, wordt voorges wone aandelen een keren van 8.9 (v.j. yoor is een bedr; f 15.285.750. Het geh( draagt f 344.336.000, gewone aandelen f rest is cumulatief pr De zaken van hi bedrijf hebben zich i kunnen ontwikkelen slag verder. De olie den tegen, de herfst werken, hoewel zij beneden de capacite eerste aanvoeren va regelmatiger aanvo hebben dit mogelijl omzet aan margarine *over het gehele jaai digend. Artikelen a waaraan de hoogste worden gesteld door pij, konden nog nie briceerd. Ook de bei zeep heeft men nog vooral omdat de' be en vetten op de eer de voedselvoorzienin De aflevering van 1 regelmdtig kunnen J lidox tandpasta kon op de markt worden In 1946 is de N.V. het snelvriezen bego taten waren met gi gender dan met fru was en waarvoor te werd toegewezen. vriezen van vis is te installatie gebouwd. In De positie van d bedrijven is vaak zoals in Duitsland, w na de oorlog nog heeft geleden dan ti delijkheden. Het lee brieken in de Russisc van de oorzaak. Eei digend bericht is, d waarschijnlijk weer MONUMENT PATER B Door Prins I onthu Z.K.H. Prins Ber Zaterdagmiddag te C monument voor Pat< illegaliteit bekend a wijk, die twee jaar auto-ongeluk op dezi leven verloor. Mej. Geldens ver H.M. de Koningin. Na de onthullinj Bernhard een krans i het monument. Vele sprekers voei woord, o.a. Ds. Sloi Zwerver), voorts eer diger van het hoofdb 1940—1945, de voi Bond van oudillegal Schakel (Jan Snel), grote verdiensten v; wijk tijdens de beze land deden uitkomen Na het spelen vai heeft burgemeester namens het gemeen Gorkum het monum men. Aan Prins Bernhai van Pater Bleys we deren, vervaardigd kumse musicus, aang Goedkoper rad verkei Met ingang van 15 zijn in het radio-telei Canada, Alaska, Cub minicaanse republiel en Salvador, veria: Zondagstarieven inge Inlichtingen verstr kantoren. Ter gelegenheid het openluchtspel de brandspuit, w*

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2