Inde R Bakkers uit Alkmaar en omgeving en het werk neer legg< KERMIS IN ALKMAAR DE CADI-CLUB HEROPEND VERGADERING VAN DE RAAD Wanneer Amsterdam vanmiddag besluit door te staken Gloedvol betoog van loco-burgemeester mocht niet baten VIT OU DB TIJDEN 5CHRIFTEN P.O.A. N.V., Payglop Uitbreidingsplannen op de proppen Naar Brielle Marktberichten „Hoe de L Iets van F Als zaterdaga' Een Maria-di PAG. 2 NIEjJW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Donderdag 21 Augustus 1947 IN „HET WAPEN VAN HEEMSKERK" belegden de bakkerspa troons uit Alkmaar en omgeving gisterenavond een .vergade ring, aan het eind waarvan de beslissing is gevallen, dat de Alkmaarse bakkers met ingang van morgen (Vrijdag) het werk neer zullen leggen, wanneer de Amsterdamse collega's vanmid dag besluiten om de Zaterdagavond j.l. genomen beslissing tot staking, verder door te zetten. Deze staking zal behalve Alkmaar ook de vele randgemeenten, als Heiloo, Limmen, Schermer en omgeving, Heerhugowaard, Langedijk, St. Pancras, Koedijk, Bergen en de Egmonden omvatten, zodat het er als het door gaat bij lange na niet rooskleurig komt uit te zien. Zoals be kend, is deze wilde, staking gericht tegen de beslissing van Mi nister Mansholt. waarbij de aan de bakkers verstrekte Rijks subsidie op het meel met 1.70 per 100 kg. wordt verlaagd. Deze verlaging komt neer op 1 cent per brood, terwijl het niet is toegestaan deze cent door te berekenen aan de consumenten. waren tegen staken. Drie bakkers wilden reeds m.i.v. vandaag het werk neer'^ggen, doch de grote rest was hier gelukkig tegen. Resumerend komt het dus hier op neer, dat de inwoners van de hierboven genoemde plaatsen van af morgen geen brood meer kunnen verkrijgen bij hun leveranciers, wanneer de Amsterdamse bakkers vanmiddag besluiten om door te staken. Heffen de Amsterdamse bakkers dus de staking op, dan zal op generlei wijze iets van de bak kersstaking in ons rayon merkbaar zijn. Het mag geen verwondering wekken, dat deze vergadering uitermate druk werd bezocht. Van alle hierboven genoemde gemeen ten waren bakkers naar Alkmaar gekomen, terwijl ook de loco-bur gemeester van Alkmaar, de heer G. van Slingerland, door zijn aan wezigheid van zijn belangstelling blijk gaf. In zijn openingswoord richtte de voorzitter, de heer T,- Elte, zich op bepaald onvriendelijke wijze tegen de aanwezige verslaggevers der plaatselijke bladen. Spr. vond het niet netjes, datde pers zo maar ..onofficieel" naar binnen was ge komen. (Vooraf was hiertoe wel degeliik officieel verlof ge vraagd. - Red.) De voorzitter stak zijn verontwaardiging over dit feit niet onder stoelen of banken. „Het spreekt vanzelf, dat wij de pers een communiqué hadden verstrek! over het verloop dezer vergadering", al dus de heer Elte. (Van de eergiste renavond gehouden bakkersverga dering is nog geen communique ontvangen. - Red.). Verder was de voorzitter bang. dat wij de bevol king tegen de bakkers in het har nas zouden jagen. Wanneer dit werkeliik zou gebeuren, zaj dit toch zeker niet de schuld van de pers zijn. Vervolgens werd de voorzitter meer zakelijk. Hij noemde het te betreuren, dat deze actie, waarvoor Amsterdam de spits heeft afgebe ten, niet centraal was geregeld. Hij bracht de aanwezigen onder de aandacht.-dat bij het doorvoeren der staking, het publiek op ernsti ge wijze zal worden gedupeerd. Desondanks is deze actie een nood zakelijk kwaad, doordat de belan gen van een grote groep midden standers op het spel staan. Vervolgens werden de uitslagen van de Dinsdagavond belegde plaatselijke vergaderingen bekend gemaakt, waarbij bleek, dat op slechts enkele tegenstemmen na. over het algemeen een staking op prijs werd gesteld. Uit de gehou den discussies kwam echter wel duidelijk naar voren, fjat de ver wachtingen omtrent de te voeren actie zeer onzeker zijn. Immers het gehele verloop der bakkersstaking kenmerkt een slecht-georganiseer- de voorbereiding. Coöperatie staakt niet De heer de Jong. die namens de Coöperatie ..Nieuw Leven" te Nieu we Niedorp het woord voerde, deel de mede, dat het krachtens de sta tuten-der coöperatie niet mogelijk is om met de staking mee te gaan. Hij beloofde de vergadering echter, dat er absoluut niet meer brood gebakken zal worden dan het nor male dagkwantum. Hierop ant woordde de delegatie uit Bergen, dat zij via de burgemeester^ had vernomen, dat ..Nieuw Leven" had toegezegd, om bij het uitbreken van een staking de broodvoorziening in Bergen te verzorgen. Dit ontkende de heer de Jong echter. Het bestuur der gezellenvereni- ging deelde nog mede, dat bij vor dering der bedrijven aan de gezel len zal worden 'toegestaan in de ge vorderde bakkerijen aan het werk te gaan, indien zulks door de auto riteiten zal worden geëist. Het was weer de afdeling Bergen, die hierop een „concreet feit vaststelde. De burgemeester van Bergen had na melijk aan één der Bergense bak kers al bericht gestuurd, dat zijn bakkerij zal worden gevorderd, wanneer de staking wordt gepro clameerd. Burgemeester van Slingerland Hierna gaf de voorzitter het woord aan de loco-burgemeester van Alkmaar. De heer van Slin gerland begon met de opmerking, dat hij -de discussies op deze verT gadering met meer dan gewone be langstelling had gevolgd. „Zo slecht als hier een staking is voorbereid, heb ik van m'n leven nog nooit gezien." aldus de burgemeester. Vol vuur verdedigde spr. de be langen van zijn stadgenoten. Hij bracht de verjjadering onder de aandaeljt. welke consequenties de staking inhield. „Laten we aan nemen", zo ging spr. verder, „dat straks het besluit valt om te sta ken, dan valt op datzelfde mo ment een grote verantwoordelijk heid op mijn schouders. Ik sta volkomen buiten het conflict, maar wij hebben te zorgen voor Brand in de kapelkerk 21 AUG. 1760 's Namiddags .3 uur brak brand uit in de kapel- ot kleine kerk. Na een uur was door hevige Westenwind de gehele kerk één vuurgloed. Men begon toen de naastliggende percelen nat te houden, waarin men slaag de, doordat de toren neerviel en dus de vlammen binnen de mu ren bleven. De brand werd ver oorzaakt door een daar werkende loodgieter. De vroedschap vond hierin aanleiding om artikel 14 van de keur van 14" Mei 174U, welk artikel voortdurend werd overtreden, opnieuw aan de orde te stellen. 11 Sept. werd vastge steld en de 13e afgekondigd, dat aan ieder, die om loon voor een ander werkte, verboden werd tij dens het werk te roken of een brandende tabakspijp te gebrui ken. de bevolking. Men maakt de chaos op dit moment nog groter en er is een categorie mensen, die hierdoor de wind in de zeilen krijgt." De heer van Slingerland wees er voorts op, dat de gevolgen van een staking momenteel niet bij benade ring zijn te voorzien. Aan het eind van zijn betoog gaf hij de vergade ring in overweging, om contact op te nemen met "de hoofdbesturen en nog enige dagen te wachten, alvo rens een beslissing te nemen. „Als u deze strijd verliest, is u een stap achteruit!" De voorzitter dankte de burge meester voor zijn toelichting en gaf n.a.v. het gesprokene van de heer van Slingerland toe, dat de staking slecht was voorbereid. Hij adviseerde dan ook. e.venals de vo rige spreker, - om het besluit nog enige dagen in beraad te houden. De heer Boonstra uit Heerhugo waard stelde voor om af te wach ten, welke beslissing vanmiddag in Amsterdam zou worden genomen. Ook de heer Overtoom (Alkmaar) was deze mening toegedaan. Hij deed een aanvullend voorstel, door de idee te lanceren, om Vriidag in staking te gaan. wanneer de Am sterdamse bakkers vanmiddag be sluiten om de staking door te zet ten. Na nog enkele op- en aanmer kingen riep de voorzitter precies om half negen de staking uit. Slechts 14 der aanwezige bakkers DRAVERIJEN OP HET GEMEENTE-SPORTPARK ALKMAAR. De traditie ge trouw. zullen Zondag 24 Aug., eerste kennis-Zondag, op het Gemeente- Sportpark weer draverijen worden gehouden. Een groot aantal paarden staat ingeschreven en de spanning zal worden verhoogd nu ook nog een tweetal rennen zijn ingelast. Voor paardenliefhebbers zal er dan ook weer veel te genieten zijn en aan belangstelling zal het zeker niet ontbreken, te meer niet omdat de sintelbaan snelle tijden garandeert. Voor Zondag 31 Augustus, de ver jaardag van H.M. de Koningin, heeft „Vooruit" een bijzonder avond programma samengesteld, waaraan medewerken de bekende Djinguin Kozakken, met tot slot een groot vuurwerk. sluitingsuur tijdens de kermis Als sluitingsuur voor de café's, kermis- en andere inrichtingen is vastgesteld: van Zaterdag 23 Aug. tot en met Vrijdag 29 Aug: 1 uur 's nachts; Zaterdag 30 Aug. en Zondag 31 Aug.: 2 uur des nachts. De openstelling der kermis is als volgt bepaald: de beide Zondagen te 2,0 uur; de beide Zaterdagen en Woens dag te 14 uur; de overige kermisdagen te 16 u. met en zonder bon DICTAATSCHRIFTEN KERMISPROGRAMMA IN 'T „GULDEN VLIES" ALKMAAR. Zoals wij reeds be richtten heeft de directie van 't Gulden Vlies weer voor een uitste kend en gevarieend kermisprogram- ma gezorgd. Komt Johan Kaart met zijn Komedianten Zaterdag en Zon- I dag resp. 23 en 24 Aug. met de lachschlager „Moderne Tijd", waar- f bij men weer eens echt ouderwets kan lachen. Maandag 25, Dinsdag 26 en Woensdag 27 Aug. kan men daar entegen genieten van een boeiend toneelwerk, dat het rassenprobleem in Amerika behandelt. Het gezel schap van de Stadsschouwburg in Amsterdam o.l.v. Albert' van Dal- sum en A. Defresne, speelt die avon den het actuele toneelwerk „Van Ander Ras" (De Neger). Tal van onze bekendste acteurs en actrices werken hieraan mee. nl. Julia Cuy- pers, Willy Haak, Carla de Raet, W. Cornelius, Frits y. Dijk. Paul Huf. Johan Schmitz, Lo v. Hensber- gen, Wim Vesseur, Paul v. d. Lek en Egb. v. Paridon. De regie berust bij Louis Saalborn. HINDERWET ALKMAAR. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen op verzoek van Burgemeester en We(h. van Heiloo ter algemene ken nis, dat ter Gemeentesecretarie dier gemeente ter inzage is gelegd een verzoek met bijlagen van de heer K. van Til te Alkmaar, om vergun ning tot het oprichten van eet) fa briek voor houtbewerking in een gebouw, gelegen achter het perceel Kennemerstraatweg A 57, kadastraal bekend gemeente Heiloo. Bezwaren tegen deze oprichting kunnen worden ingediend ter Gem.- Secretarie van Heiloo mondeling op Zaterdag 30 Aug. 1947. des voorm. te tien uur en schriftelijk vóór of op die tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelde dag kunnen de ver zoeker en hij die bezwaren heeft in gebracht, ter Secretarie van Heiloo van de terzake ingekomen schrif turen kennis nemen. Alkmaar, 20 Augustus 1947. Burg. en Weth. van Alkmaar: G. v. SLINGERLAND, Lo. Burg. R. VEENDORP, secretaris. opbrengst speldjesdag De opbrengst van de onlangs ge houden speldjesdag (15 Aug.) ten bate- van de R. K. Vereniging tot bestrijding der tuberculose, be draagt f 677,48. TWEE RODE KRUISPOSTEN TIJDENS DE KERMIS Tijdens de kermis worden twee Rode Kruisposten met volledig verbandmateriaal ingericht en aan geduid door Rode Kruisvlaggen, en wel bij: le, P. J. van Nimwegen, Expe ditiebedrijf, Paardenmarkt 6, tel. 3785; 2e. Gebr. Peereboom, Rijwielhan del, Hofplein 49, tel. 3889. Deze firma's hebben spontaan behoorlijke ruimten afgestaan om deze posten te kunnen inrichten. Op beide posten zijn de leden van het Rode Kruiscorps aanwezig: op de beide Zaterdagen vanaf 4 uur en de overige dagen vanaf 7 uur tot sluitingstijd. Nogmaaals wordt er op gewezen dat alle diensten bij alle gelegen- hedden door de leden van het Ned. Rode Kruiscorps geheel belange loos worden verricht. De Cadiclub. die tien maanden geleden op last van de Minister wegens bezuiniging was gesloten, is gistermiddag weer heropend in hetzelfde gebouw, De Unie, aan de Choorstraat. Bij deze officiële opening waren aanwezig de gar nizoenscommandant, tevens Batal jonscommandant van het I.I.B., alhier, Overste v. d. Berge, Kapt. de Ridder, E.A.I. van de Genie, alhier, Kapt. van Woqrk'om van de Cadi Centrale en de plv. com mandant van het I.I.B. kapt. v. d. Rest. Namens het gemeentebe stuur was de loco-burgemeester, de heer G. v. Slingerland aanwe zig. De Cadi-club staat, evenals alle plaatselijke cantines onder beheer van Sergeant Heere, die met zijn gezin in het gebouw woont en de dagelijkse leiding voert. De grote zaal. zowel zit- als eet gelegenheid, is smaakvol gerestau reerd en huiselijk aangekleed: aan de wandqn prijken goede reproduc ties van .'schilderijen en tekeningen, o.a. van Jan Toorop's heilig paterke van Hasselt en voorts foto's van het Prinselijk gezin. Op de tafeltjes staan fleurige bloemen en de spijskaart vermeld verschillende spijzen en dranken voor al klinkt het paradoxaal in dit militair milieu zeer civiele prijzen. De Indisch-gasten onder de militairen kunnen zich te goed doen aan de speciale Indische ge rechten als bami en nassi-goreng. Voorts is er een leestafel met aller lei lectuur van dagbladen en geïl lustreerde tijdschriften, terwijl in de cantine allerlei benodigdheden verkrijgbaar zijn. Boven is de grote zaal voor to neel- en dansavonden, terwijl er een afzonderlijk clublokaal is voor de officieren. Namens de Directie Verpleging en Cadi heette Kapt. van Woerkom de genodigden van harte welkom; hij prees zich reeds gelukkig als het Cadiwerk waardering geniet, hetgeen hij uit de aanwezigheid van de verschillende militaire en burgerlijke autoriteiten meende te mogen opmaken. Hij zette het doel van de Cadi uiteen: de artikelen zo goed en goedkoop mogelijk voor de soldaten beschikbaar te stellen en hen verder een gelegenheid met huiselijke sfeer te verschaffen. Winst-maken is geen doel van het Cadi-werk, want de kleine winst komt weer terug door de meerdere service, die ermee aan de bezoekers van de Cadiclub kan worden gege ven. Hij zegde toe, al het mogelijke te zullen doen om het Cadiwerk te doen slagenrTenslotte beval hij het Cadiwerk in de belangstelling van het gemeentebestuur aan en bracht hij dank aan de beheerder van de club en diens medewerkers van de Genie voor de inrichting van het gebouw. Overste van den Berge, de garni zoenscommandant verheugde zich over de heropening van de Cadi club in Alkmaar, waarvan hij de huiselijke sfeer prees en waarvan hij verwachtte, dat er een druk ge bruik van zal worden gemaakt. Hij deelde mede. dat einde dezer maand nog 300 militairen in Alk maar en 1900 in Schoorl verwacht worden, waarna de Cadiclub nog meer zou blijken in een behoefte te voorzien. De heer Van Slingerland sprak namens het gemeentebestuur zijn vreugde uit over de heropening van de Cadiclub, waarvan hij verwacht te, dat deze het slenteren op straat door de militairen zou doen afne men. Hij verheugde zich er ook over, dat er in de club een huise lijke sfeer heerst, die de soldaten zo node missen en hoopte" dat de jongens hier steeds gaarne zouden komen en de Club aan de verwach tingen zou voldoen. Nadat verversingen waren rond gediend, speelde een band wat Ha- waï-muziek en werd het gebouw verder bezichtigd. Gisteravond werji het gebouw voor de jongens geopend met een dansavond, waar bij op de toelating van introducé's nauwkeurig toezicht werd gehou den, hetgeen ook in de toekomst het geval zal zijn. Wij zijn er zeker van, dat de Cadiclub een door de in Alkmaar gevestigde militairen drukbezochte gelegenheid zal worden. BEKENDMAKING De Commissaris van Politie der gemeente Alkmaar maakt bekend, dat tijdens de kermis van 23 tot en met 31 Augustus 1947 slechts voqr een beperkt aantal straat orgels (uitsluitend' boekorgels) of straatmuzikanten (minstens be staande uit vier spelende perso nen) vergunning zal worden ver leend. Kunstemakers, acrobaten, straat zangers, boeienkoningen, degen slikkers, personen die misvormde ledematen té kijk stellen," dieren- vertoningen enz. worden beslist niet op de openbare weg toege laten. Voorts wordt geen vergun ning verleend tijdens de kermis op kermisterreinen aan venters in paling, galanterieën, worstjes, koek, nougat, kinderspeelgoed enz. Het standwerken met een of an der verkoopsartikel is ten streng ste verboden. Gevaarlijke kunstverrichtin gen door jeugdige personen De aandacht wordt gevestigd op de bepaling in de Arbeidswet 1919 betreffende jeugdige personen, welke luidt: „Een jeugdig persoon mag geen arbeid verrichten, be staande in gevaarlijke kunstver richtingen en in het deelnemen aan kunstverrichtingen, voor zo ver dit gevaar oplevert." (De wet verstaat onder jeugdige personen zowel jongens als meisjes beneden de leeftijd van 18 jaar.) Bezoek jeugdige personen aan dansinrichtingen Exploitanten van dansinrichtin gen worden gewezen op het ver bod van toelating van jeugdige personen beneden de leeftijd van 18 jaar in hun inrichtingen; de politie zal streng toezien op de naleving van dit verbod. AFHALEN DISTRIBUTIEBE SCHEIDEN EN SCHOEN BONNEN EGMOND-BINNEN Morgen zijn voor het afhalen van nieuw*bonkaarten zij aan de beurt, wier familienaam begint met de letters O en P. Voor het afhalen van schoenbonnen zijn aan de hpurt zij wier naam begint met de letters W, X, Y en Z. Door eleetrische stroom gedood Gisteravond is de 39-jarige mevr. A. J. de Waal-Barons, toen zij in haar woning aan de Jan v. Scorel- kade 14 aan het stofzuigen was. op onverklaarbare wijze met de elee trische stroom in aanraking geko men, tengevolge waarvan de dood terstond intrad. Toen haar man des avonds thuis kwam, vond hij haar dood in de gang liggen bij de stof zuiger. DIEFSTAL Uit een niet afgesloten schuurtje, staande aan de Lamoraalstraat, werd een rijwiel ontvreemd, terwijl van een andere fiets de banden werden afgenomen. DROEVIG ONGEVAL Gistermiddag omstreeks half vijf is in het Noordhollands Kanaal ter hoogte van de Heilooërdijk de 49- jarige mevrouw Groot, wonende aan het Zeglis, bij het zwemmen ver dronken. Haar echtgenoot zat een tiental meters verder te vissen, toen zijn zoontje hem op een gegeven moment kwam meedelen, dat' hij zijn moeder niet meer zag. De man spoedde zich ogenblikkelijk naar de plaats waar zijn vrouw te water was gegaan, doch kwam ook tot de ontdekking, dat zij niet meer was te zien. Ogenblikkelijk waarschuwde hij de politie, die het stoffelijk over schot later op de middag uit het water heeft opgevist. Dokter W. J. Lojenga, directeur van de Gem. G.G.D., was spoedig ter plaatse, doch kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. TUITJEHORN Geslaagd Aan de Landbouwhogeschool te Wageningen slaagde voor examen Tuinbouwkunde de heer P. Smit te Tuitjenhorn. EGMOND-BINNEN. In de dezer dage,n gehouden vergadering werd besloten het Raadsbesluit van 25 Oct. 1946 in zake «huur van een aan te leggen sportveld te Egmond-Bin- nen, in te trekken. De heer J. Liefting wenst een zelfde plan elders te proberen. Aan gezien de gemeente, in afwachting van haar zelfstandigheid in 1948, momenteel toch geen subsidies mag verlenen, kan aan de wens van dit raadslid niet worden voldaan. Alge meen is men het met de heer Lief ting eens, dat een sportveld voor de jeugd een eerste vereiste is. Voor de aanleg zal het initiatief echter van particulieren moeten uitgaan. In 1948 zal dan de gemeente dit initiatief financieel kunnen steunen. Op voorstel van "Wethouder v. d. Reep en J. Liefting wordt besloten niet tot de onttrekking van een ge deelte vian de Weg naar het Snoe- kenburg aan het openbaar verkeer over te gaan. Nu bet sportveld niet doorgaat, heeft het geen zin daartoe wel over te gaan. Besloten wordt voor 1947 het per soneel een gratificatie te verlenen van 2 pet. der jaarbeloning tot een maximum van f 50. Nadat de jaarwedde van de ge meentewerkman, overeenkomstig schrijven van Ged. Staten is vast gesteld. deelt de voorzitter mede, dat de Oude Schulpweg in Septem ber a.s. ter plaatse door de Kanton rechter van Alkmaar en de Direc teur van het P.W.N. zal bekeken worden. Dan zal worden uitgemaakt of over deze weg-kwestie te proce deren valt. Mocht procederen afge raden worden, dan wil de voorzitter trots alles toch in dezen doorzetten. De openbaarheid van deze weg is van onmisbaar belang voor de toe komst van de dorpskom Egmond- Binnen. Na openbaarheid zullen in de richting van die weg huizen ge bouwd kunnen worden, berekend voor het houden van pension e.d. De heer J. Liefting vraagt naar het herstel van de abri. De voor zitter zal de Gemeenteopzichter nog maals opdracht geven. Dezelfde vra ger informeert naar de plannen be treffende de Krijt en de Juliana- straat. Hierop antwoordt de voor zitter, dat de Krijt, zodra de goed keuring op de begroting is verkre gen, in orde zal worden gemaakt. De verbetering van de Juliana- straat moet echter wachten op de uitvoering der rioleringsplannen van Egmond-Binnen en Egmond aan Z. De heer Liefting informeert ver- Re EEDS ROLLEN DE WAGENS over de toekomstige kermis pleinen en de jeugd, die zich nog steeds in de vacantie ver heugt, drentelt rond de kramen en de in opbouw zijnde amuse menten en spitst zich op de kermis. De ouderen en de minnende paartjes komen des avonds even kijken, want wat men ook moge zeggen van de kermis, hoe in de zeventiende eeuw de predikan ten er ook tegen hebben geageerd, het is en is gebleven het laatste algemene jaarlijkse amusement bij uitstek. Elders zullen de pennen wel kriebelen om dit amusement in Alkmaar te be lichten, hier moge het mij vergund zijn, enkele historische en folkloristische aantekeningen rond dit volksvermaak te maken. Historische aantekeningen bij een volksvermaak bij uitstek Van oorsprong een kerkelijk feest Weinigen, die zich nu overgeven aan de gepaste en helaas ook zo vaak minder gepaste feestelijkhe den van dit volksfeest, zullen ver moeden, dat dit het overschot is van een bij uitstek kerkelijk feest, waarvan sommigen de eerste spo ren dan toch weer willen terugvoe ren tot de grijze oudheid. Oorspronkelijk was het hèt feest van de Heilige Kerkmis, gevierd ter gedachtenis aan de schutspa troon der Kerk, ter herinnering verder aan het feest var) de Kerk wijding. Iedere stads- of dorpskerk had zijn eigen kerkmisse en zo kon het voorkomen, dat in vroeger eeuwen meerdere van zulke feesten per jaar in dezelfde stad voorkwa men. Dit is geleidelijk aan verdwenen, maar nog is bewaard gebleven het feest van de kerkwijding van de hoofdkerk, later vaak van de voor naamste kerk van die of die plaats, waaraan dan toe werd gevoegd het feest buiten met amusementen en attracties. In de tijden van het Pro testantisme is dit alles verdwenen in zoverre, dat het contact met de oude trant totaal verdween. De data der kerkmissen werd ingezet, nie mand vermoedde meer, dat het te maken had met de herdenking van de inwijding en de eerste mis der kerk en de naam werd van kerk misse tot kermissc later tot kermis. Deze kermis is al vroeg naast het feest in de kerk een feest gewor den ook buiten de kerk. Het feest buiten de kerk Het feest buiten de kerk, begon na de hoogmesse, als met groot ge baar het eerste doek van de amu sementen werd weggehaald en le vendig kan ik me nog voorstellen, hoe in Brabantse plaatsen dit in zwang is gebleven. Na de Hoogmis trekt de spulle- baas het tentzeil weg en begint de pret. Reeds in de vroege middel eeuwen was het een feest van on bezorgde, uitgelaten pret en vrolijk heid. In het „kerelslied" zegt de ma ker: Ter kermesse wille hi gaen. Hem dinct datti es een grave, Dan gaet hi drincken van den wine Stappans es hi versmoort; Dan es al de werelt sine, Stede, lant ende poort. Hoewel alleen het mindere volk zich overgaf aan de geneugten van deze dagen, lezen we toch 'ook herhaaldelijk, hoe de landsgroten en graven en raadpensionarissen incognito deelnamen aan de ker mis. Wat op iedere kermis stond Op iedere kermis, al bij voorbaat een feest van overvloed van spijs en drank, stond allereerst de tent van de koningsschieterij. De win naar qiocht zich een koningin uit kiezen en was dan koning'of keizer van die dag. Deze koningsschieterij, die we hier niet nader behandelen, werd gevolgd door de tocht naar de mallemolen. De mallen waren daar present en dan was het hek van de dam. De opschietende jeugd zocht de kraam op, de koekbaas en bestelde er de grote koek, .die hij zijn meis je in de armen legde. Dan verdween dit tweespan in de danstent, het meisje met de grote koek open en bloot en voor iedereen te kijk in de armen, zodat men, zien kon, dat deze jongen haar gevraagd had. Veertien dagen later ging de jon gen weer eens op bezoek bij dat meisje en als hij dan onthaald werd op een snede van die koek, wist hij, <^at de liefde aan was. kreeg hij iets anders, dan koos hij meestal zo snel mogelijk het buitenpad. In een hoek van de kermisterrei nen stonden de spullebazen met katknuppelen en andere vermaken voor de mindere volksklassen. Bont ertussen door gezaaid de tenten met koek en paling en met snoep, want voor alles was de ker mis een feest van eten en drinken en dansen. De vechtpartijen waren dan ook niet van de lucht, de bekkensnijde- rijen waren aan de orde van de dag en menig kermis heeft men moeten sluiten of moeten opheffen bij ge brek aan en wegens verstoring van de goede orde, door moord of ern stige mishandeling. De familie-veten werden op de kermissen meestal uitgevochten. De muziek klonk er in alle toonaar den en her en der stonden de kwak zalvers en de kooplieden met hun waren, die van het me'este ge schreeuw de grootste winst ver wachtten. Was dus des morgens de Sinte Kermis een feest van missen en processies en ommegangen, des mid dags en de volgende dagen was het een feest van ruwe of iets minder ruwe volksvermaken. Het Jan Klaasenspel en de bees tenspelen ontbraken nooit, ook al gebeurde het wel eens, dat twee personen tezamen een zebra vorm den. Tijdens de Reformatie Tijdens de Reformatie is men met kracht opgetreden tegen deze ver maken, met het oogwit, dat ze te ruw waren, in wezen wijl ze van kerkelijke oorsprong waren. Vele vermakelijke, schuimbekken de predicatiën zijn er 't gevolg van. In zoverre heeft men er succes me de gehad, dat de data werden ver zet en dat het van Sinte kermis, kermis werd. En nu In onze moderne tijden hebben de feesten zich gehandhaafd. £lleen heeft de moderne techniek zich er meester van gemaakt. De vogel- schieterij e.d. is teruggedrongen tot de schiettent, waar men met veel al een verbogen buks mikt op aar dewerk. De Jan Klaassen staat er nog en natuurlijk slaan we allemaal op het hoofd of de kop van Jut, eertijds een berucht inbreker en misdadiger uit de Rotterdamse on derwereld. En voor de rest mecha nisatie en nog eens mechanisatie. Draaimolen en rupsbaan. dodenrit en zweefbaan. De tentjes van de spullebazen zijn gegroeid tot mach tige N V.'s met directeuren en com missarissen als Janvier en Gebr. Hommerson. Alleen staat nog de baas van tiet vlooientheater en dan de enkele an dere kleinere attracties. Maar een machtig schouwspel van wit en gekleurd licht overkoepelt de kermis nu en ge waant U in een wereld van dromen en geneugten der groten. Feërieke verlichtingen en mooie orgels en machtige mechanische amusementen. Even genieten we weer En als Zondag de kermis open gaat. denken we niet meer aan de Kerkmis, niet meer aan de spulle bazen van vroeger, doch dan snui ven we door de neusgaten de lucht in van zoete koek en geurige pa ling en lekkere nougat en brosse poffertjes. En des avonds genieten we in cake-walk en Ferris Wheel en auto-skooter, want maar eens in het jaar is het kermis en'maar eens zijn we weer uitgelaten en maar eens in het jaar weer vreugdig en onverdeeld vrolijk en jong. Jos van Gemert Jr. volgens naar de opmetingen van de St. Albertsweg, terwijl hij ook nog eens wijst op de zeer slechte toestand van het rijwielpad nabij de Liobastichting. Hierop wordt de toezegging gedaan, dat het Hoog heemraadschap zal worden aange schreven hierin direct verbetering te brengen en voorts nadrukkelijk te wijzen op de Slechte toestand van de rijwielpaden in het algemeen, terwijl tenslotte de Kantonrechter zal worden verzocht soepelheid te betrachten betreffende processen- verbaal tegen wielrijders, die we gens de slechte staat niet op de rijwielpaden rijden. Op verzoek van P. Simons zal de NACO worden aangeschreven, met de bedoeling gedaan te krijgen, dat op Zaterdag en Zondag een latere busdienst wordt ingesteld. Wat het uitbreidingsplan betreft, zijn er twee plannen, die de moge lijkheid openen om dadelijk tot hui zenbouw te kunnen overgaan, nl. voor Egmond a. d. Hoef op gronden, gelegen achter de woning van de weduwe Melker en voor Egmond- Binnen op de grond van C. Baltus. De voorzitter zet uiteen, dat de gemeente nog in staat is woningwet woningen gebouwd te kunnen krij gen, waarbij de gemeente slechts 10 pet. in het exploitatietekort heeft te dragen. Deze gunstige bouwgelegen- heid mag de raad niet voorbij laten gaan. Door genoemde twee plannen af te wijzen, loopt men gevaar veel voor de naaste toekomst te verspe len. Het uitbreidingsplan levert nog vele moeilijkheden op. Geen een stemmigheid kan verkregen worden l.a.v. de omlegging der wegen. Hier door traineert het plan. Na veel moeite is eindelijk gedaan gekregen, dat twee stukjes grond voor huizen bouw zijn aangewezen. Gaat de raad met deze grondaanwijzingen niet accoord, dan zullen in de naaste toe komst geen huizen bijgebouwd kun- nen worden. Na breedvoerige dis cussie wordt het voorstel van B. en W. aanvaard. Op verzoek van Wethouder v. d. Reep zal het R.K. Schoolbestuur op de vernieling van de oude school attent gemaakt worden en zal bij het kadaster geïnformeerd worden over de opmeting van de grond bij Weijers en genoemde oude school. Op voorstel van J. Liefting zullen bij de ingangen der dorpskommen borden worden geplaatst, aandui dende een inhaalverbod voor auto's in die kommen. Hierna sluiting. DE BAKKERS BAKKEN WEER DE RIJP. Naar wij vernemen zullen de bakkers te De Rijp en Graft op Donderdag 21 Augustus weer beginnen te bakken, dit naar aanleiding van het feit dat een bak ker in Purmerend was gaan bak ken en zijn brood ook leverde in de Beemster, waardoor vervolgens de bakkers in de Beemster ook weer aan het werk zijn gegaan. Een en ander laat zien dat er weinig verband bestond onder de stakers. Wij vernamen nog dat de winke liers van de Rijp en Graft hadden besloten geen meel op broodbonnen te verkopen. CASTRlCUM. Zanguitvoerin gen. De R.K. Gemengde Zang vereniging St. Caecilia is voorne mens o.l.v, haar Directeur de heer P. A. van Westen in de maand September een zanguitvoering te geven in de muziektent van Duin en Bosch. Speelgoedinzameling. Wij herinneren nog even aan de speelgoed-inzameling die deze week in onze gehele gemeente wordt gehouden. Zoals bekend dient dit speelgoed om aan onze eigen kinderen te worden uitge reikt die op Koninginnedag, tij dens de kinderspelen een prijs verdienen. Oprpeping. De Groepscom mandant der Rijkspolitie te Cas- tricum verzoekt degene die een rijwiel heeft gevonden en mede genomen vanuit omge^jng het Schoutenbosch te Castricurp, in zijn eigen belang te melden aan zijn bureau. Vervolgens. Wie heeft tijdens de kermisdagen te Castri- cum aldaar f 100,verloren? De Wethouder van Openbare werken te Castricum, de heer P. de Vries, is in het St. Elisabeth- ziekenhuis te Alkmaar opgeno men. AANBESTEDING KOEDIJK Voor de bouw van 4 woningen in Koedijk en 4 in St. Pancras, gem. Koedijk, werd in geschreven door C. Rodenburg te Alkmaar f94581; L. Schilder te Alkmaar f 94,488; A. Krul te Ber gen f88.736; C. de Groot,, Oudorp voor f 87.873,fa. Schonewiel en Jonker te Alkmaar voor f87.760; A. Smit te St. Pancras f87.400; A. Metselaar te St. Pan- cres f 87.400 en F. Hes te St Pan cras f87.164. De gunning is aan gehouden. met de Noord-Hollandse Bedevaart (Van onze verslaggever) Na een onderbreking van 9 jaar, als gevolg van oorlogsomstandig heden, had gisteren weer de N.H. Bedevaart naar Briellg plaats. Dit was voor de 46e maal. Om 7.30 uur vertrok de eerste extra trein vanaf het station Alkmaar met pelgrims uit Alkmaar, Oudorp, St. Pancras, Ursem, Warmenhuizen, Heerhugo waard, Langedijk en Goorne. Onder weg voegden zich hierbij nog bede vaartgangers uit Heiloo, Castricum, Uitgeest, Assendelft, Heemskerk en Beverwijk. Het gezamenlijk aantal deelnemers bedroeg ongeveer 300. Vanaf Vlaardingen werd de reis per boot voortgezet. Onderweg werd voor verschillende intenties gebe den. In Brielle verwelkomde pastoor T. Biesta O.P., de leider der bede vaart, de pelgrims, waarna een plechtige H. Mis werd opgedragen door pater H. Meijer O.P. met assis tentie van pater G. Keijser O.P. als diaken en pater R. Berendsen O.P. als sub-diaken. In de namiddag hield pastoor P. Binkhorst O.P. op het martelveld een gloedvolle predica- tie, waarin hij de gevoelens der pel grims tot uiting bracht, nl. be.won- dering en dankbaarheid en dè ge lovigen aanspoorde tot oprechte ge loofsbeleving als gevolg van vaste geloofsovertuiging. Na een indruk wekkende verering van de over blijfselen der H.H. Mértelaren, die hierop volgde, werd een plechtig Lof gehouden, waarbij pastoor W. Polder uit Oudorp geassisteerd werd door father P. Jacobsen, oud-mis sionaris uit de Belgische Congo en P. van Groenenstijn O.P., kapelaan van de Goorn. Om kwart voor 6 werd de terug tocht naar Alkmaar ondernomen, waar men ongeveer half 10 aan kwam. De pelgrims waren voldaan over het goede verloop van de bede vaart, dat te danken was aan het prachtige zomerweer, maar ook aan het stichtend gedrag der pelgrims, de medewerking der zangers van het koor der St. Domihicuskerk en niet het minst aan de goede zorgen van leiders en broeder-meesters. Vermelden wij nog, dat 2 oud-pas toors van Brielle, nl. Eerw. pastoor F. Mulder uit Beverwijk en pastoor J. v. Muiijen uit Heiloo, alsook enige theologanten en verschillende pries ter-studenten de bedetocht mee maakten. Deken J. Jacobs was door de viering van zijn 40-jarig priester jubileum verhinderd aan de bede vaart deel te nemen. WOGNUM, 20 Aug. Vroege aardapp. 7.903.10; blauwe eigenh. 6.408.60; Bevelanders 77.20; rode bessen 60; Zigeuner-appel 3255; Kesswick-appel 514; Kardinaal appel 35—44; Yellow-appel 3550; Claps-appel 2742; Suikerpeer 8— 25; Precose 1429; slabonen 3157; afw. 2341, snijbonen 1356; rode kool 3.904.80; komkommers 4—18; tomaten 1228; andijvie 5.10—8; pruimen 3371; pruimen (voor fa briek) 20; groene kool 55.60; net- meloenen 542; uien 8.9010.80; perziken 318; augurken A 66; B 32; C 3; augurken stek 2.505.50; bloemkool 1243; gele kool 3.90 5.60; bospeen 7; sla, 2e soort 3; breekpeen 4.206.90. HEM, 20 Aug. Noorderkogge. Vr. aardapp. 7.80—8.40; grove 8.60— 9.20; bl. eigenh. 8.408.60; slabonen 2452; stoksnijbonen 2866; bloem kool 246; kroten 35.70; rode kool 3.907.60;' komkommers 8—20; Fr. suiker 514; Goudballen 512; Claps 1247; Precose 1239; Zigeu nerin 1556; Keswick 816; drui ven 1.59; pruimen 2076; perzik 2—37. BOVENKARSPEL, 20 Aug. 1650 baal aardappelen: Schotse gr. 7.20 8.90; Bevelanders 77.20; Nederlan ders 8.-; Geelblom 6.70—7.40; blauwe 8.408.80; Koopm. bl. 8.60; Eigenh. 7.407.70; 625 st. le bloemkool 23-54; 1350 st. afw. bloemkool 7—16; 28 zak dubb. slabonen 4648; 800 kg midd. bieten 3.70; 11.000 kg rode kool 3.90- 4.50. ALKMAARSE EXP.VEILING, 20 Aug. Andijvie 2.80—11.50; spinazie 2228; postelein 816; wortelen 7-14 tomaten 16—27; groene kool 3.90— 6.50; rode kool 3.90—7.50; gele kool 3.90; uien 13—16; bieten 3.60—6.50; druiven 1.17—1,46; sperciebonen 20- 46; stoksnijbonen 19—52; pronksnij- bonen 819; bloemkool IA 5072; 30; komkommers 6—20; meloenen 22—1.08; wortelen ™lde,rie 1-50—4.50; peterselie 6.50—9.00; sla 1.60—15.50; aardapp. grote 6.50—9.50; kleine 4—6. 2WAAG, 21 Aug. Aardappelen 4.90—9.10; uien 10.60; bieten 3.60— 4.30; savoyekool 5.20—7.20- gele bewaarkool 5.20—6.90; rode kool 4.505.20; slabonen 3761; snijbo nen 1147; tomaten 1628: augur ken 163; waspeen 4.406.90; bos peen 13; andijvie 6—9; sla 3.308; bloemkool 1150; komkommers 11 —19; perziken 1—36; blauwe prui men 4066; witte pruimen 4051; Reine Victoria 29—77; witte drui ven 1.121.40; Frankenthalers 1.02 1.42; West-Frisia 91; rode bes 60; Prolefic 60; meloenen 876; Trans parant du Cronsel 16—27; Zigeune rin 2853; Jacques le Belle 7 13.50; Yellow 1335; Clapps Favo rite 2748; Triumph de Vienna 33; Precose de Trevouse 16—36; Suiker peer 516. Basiliek en al d waarts te keren dooi hoofdstad, is er ac schuifelen zachtjes, dwijnt die stoet van voelt, dat hier de andere kerken van zij immers door de en daar gaat geen Hoog boven de ho« altaarnis, troont het van Gods Moeder in mantel, waarop 't gou stert in de tril-vla kaarsen. De kapel is de stoep staan de bidi geheven handen. Dii ruimte ademt een vroomheid. Hier is hei middelpunt der komer dagen. Hier, in de re: Gods eigen Moeder. Stad van Maria Midden in de kapel st vrouw met opgeheven 1 uitgestrekte handen, zilveren rozenkrans sc Vóór haar, in de w: kind. Het strekt zijn uit naar het wiegellich: en lacht nu en dan n: die in de schaduw der tweelingbeeld dezer bic gelijkt. Zie. dat is Mi deze Zuidelijke, gevoel gelovige mensen: een le noden, een Middel: Toevlucht. Daarom i: deze stad, waarin volge van Mgr. Feron iets 1 me, van Italië, van het zo bij uitstek de stad v kan het gebeuren, dat tussen Lieve Vrouwepl hof een hoek orflslaat e moet, schoon uit nat: kapt, tronend op een c twee eleetrische kaarsj etalages hangen de 1 met Haar gebrandschi en langs u schuift eer de rozenkrans in de ha schoner dan het groo toon op het Marktplei monumentale stadhuis, tholieken der stad Ha: beeld oprichtten. In de omgang vi Lieve Vrouwe Ba Door alle eeuwf innering en vereri liseerd in het met lief- beeld. Het beeld waai hun makker herkend: hun moeder en een m de van zijn hart. Zo 4e DAG VAI SNEEK-WI Zowel voor de zeiler verslaggevers was het vierde dag van de Sne gemakkelijke dag. Er v dags nl. alleen drie een: den gehouden in de 30 Regenboogklasse en om Valken, Olympiajollen Het blijft prachtig zei echter minder wind c magr juist bijzonder het varen met een ma die met zulk weer alle zeilen vrij gemakkelij! nen. De voorzitter van d heer L. v. d. Steur t was al zijn concurrente incluis, te vlug af. H regenboog „De Steur" de spits en liet zich c v. d. Weij niet verschaf Theunissen te Leider de tweede route de Sr en Hofstra, waardoor h: v. d. Weij door kwam. vierde en Hoofstra vijf Herman Geveke, Le: v. d. Meer, Grouw, en Grouw, wonnen de eem in de 30 M2 klasse Sneek, Wiersma, Leem Dood, Sneek, die in de Haagse P R.A. inlichting De PRA te 's-Graven inlichtingen over de van Frans Vogels laatst de Quarlesstraat 1 te Loosduinen. Frans Voj de Duitse bezetting g ker in de strafgevange Rowno, Polen, geweest in die functie hebben maakt aan het ophan; schieten van gevangen Het hoofd van de Voorhout 13 te 's-Gra zoekt voorts te worde: maakt met het adres Firma den Hartog. De van deze firma wer Duitse bezetting bijge David Gerhard Cornel: laatst wonende aan de dwarsstraat 96 te 's G |sj og geen der: is het geleden, ma in Portugal t verscheen en aan d haar boodschap voc mededeelde. Wat JV zegd heeft, is uitgel pen zijn over de aai ken, revolutie en oc millioenen levens g ook heeft de Paus, ging van hém, ons Episcopaat, de were aan het Onbevlekt Maria. Morgen, de van haar Ten-Heme zal het de liturgisc daarvan zijn. Hebl boodschap van Fai men? O. L. Vrouw i en boete, wil de we: gaan overkomen, d< schrikkelijker dan c gaande zal zijn. He aaji ons, aan u, dez te wenden. Gebed e

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2