Inde Residentie van Gods Moeder Langzaam werken en „wilde" acties storen de arbeid bij de Hoogovens L RAAD ,Hoe de Lieve Vrouwkes naar Maastricht trokken" De brand in het „Reichswald is men meester HET ZEEWIER-MYSTERIE roppen berichten Reis-impressies in Vacantietijd Iets van Rome, iets van het Zuiden Een Maria-dag De directie heeft er thans genoeg yan Zeeland heeft last van de droogte Kroniek Buitenland J NIEUW, NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Donderdag 21 Augustus 1947 PAG. 3 MOND-BINNEN jmetingen van de rwijl hij ook nog de zeer slechte rijwielpad nabij Hierop wordt de u dat het Hoog- 1 worden aang?- lirect verbetering orts nadrukkelijk ?chte toestand van in het algemeen, de Kantonrechter cht soepelheid te ffende processen- rijders, die we- :aat niet op de n. P. Simons zal de angeschreven, met tan te krijgen, dat Z.ondag een latere ingesteld. idingsplan betreft, nen, die de moge- n dadelijk tot hui len overgaan, nl. Hoef op gronden, e woning van de en voor Egmond- und van C. Baltus. zet uiteen, dat de staat is woningwet- izd te kunnen krij- [emeente sjechts 10 tatietekort heeft te stige bouwgelegen- 1 niet voorbij laten >mde twee plannen >t men gevaar veel oekomst te verspe- ingsplan levert nog en op. Geen een- verkregen worden ïg der wegen. Hier- et plan. Na veel ik gedaan gekregen, grond voor huizen vezen. Gaat de raad aanwijzingen niet en in de naaste toe- 5n bijgebouwd kun- i breedvoerige dis- voorstel van B. en an Wethouder v. d. Schoolbestuur op an de oude school worden en zal bij ïnformeerd worden ig van de grond bij emde oude school, in J. Liefting zullen der dorpskommen geplaatst, aandui- ilverbod voor auto's g- gloedvolle predica- e gevoelens der pel- bracht, nl. bewoon baarheid en de ge- rde tot oprechte ge- s gevolg van vaste ag. Na een indruk- ring van de over- Ï.H. Martelaren, die werd een plechtig waarbij pastoor W. rp geassisteerd werd Jacobsen, oud-mis- Belgische Congo en istijn O.P., kapelaan or 6 werd de terug- kmaar ondernomen, ieveer half 10 aan- ;rims waren voldaan verloop van de bede- lanken was aan het ■weer, maar ook aan ;edrag der pelgrims, ig der zangers van ,t. Domihicuskerk en aan de goede zorgen n broeder-meesters, nog, dat 2 oud-pas- Ie, nl. Eerw. pastoor 3everwijk en pastoor t Heiloo, alsook enige i verschillende pries- de bedetocht mee- J. Jacobs was door zijn 40-jarig priester- nderd aan de bede- emen. 20 Aug. Vroege 3.10; blauwe eigenh. danders 77.20; rode geuner-appel 3255; 514; Kardinaal- Yellow-appel 3550; 42; Suikerpeer 8 —29; slabonen 3157; ijbonen 1356; rode komkommers 418; !8; andijvie 5.10-=8; 1; pruimen (voor fa me kool 55.60; net- 2; uien 8.9010.80; augurken A 66; B ken stek 2.505.50; -43; gele kool 3.90 7; sla, 2e soort 3; —6.90. Noorderkogge. .808.40; grove 8.60 h. 8.408.60; slabonen jbonen 2866; bloem poten 35.70; rode komkommers 8—20; 14; Goudballen 512; Precose 1239; Zigeu- Keswick 816; drui- imen 2076; perzik 1SPEL, 20 Aug. 1650 len: Schotse gr. 7.20 ers 77.20; Nederlan- )lom 6.707.40; blauwe Dpm. bl. 8.60; Eigenh. st. Ie bloemkool 23-54; loemkool 716; 28 zak i 4648; 800 kg midd. .000 kg rode kool 3.90- 3E EXP.VEILING, 20 zie 2.8011.50; spinazie in 816; wortelen 7-14 !7; groene kool 3.90— >1 3.907.50; gele kool -16; bieten 3.60—6.50; ■1.46; sperciebonen 20- nen 1952; pronksnij- bloemkool IA 5072; 1530; komkommers en 221.08; wortelen e 1.504.50; peterselie 1.6015.50; aardapp. 0; kleine 46. 21 Aug. Aardappelen en 10.60; bieten 3.60 cool 5.20—7.20; gele >206.90; rode kool bonen 3761; snijbo- omaten 1628; augur- aspeen 4.406.90; bos- ijvie 6—9; sla 3.30—8; 50; komkommers 11 1—36; blauwe prui- witte pruimen 4051; ia 2977; witte drui- 0; Frankenthalers 1.02 Frisia 91; rode bes 60; neloenen 876; Trans- onsel 1627; Zigeune- racques le Belle 7 13—35; Clapps Favo- rriumph de Vienna 33; revouse 1636; Suiker- ALS ZATERDAGAVOND het Maria-lof uit is in de Lieve Vrouwe Basiliek en al die mensen van hun plaats opstaan om huis waarts te keren door de reeds schemerende straten van Limburgs hoofdstad, is er achter in de kerk een opstopping. De voeten schuifelen zachtjes, en heel langzaam als bij een processie ver dwijnt die stoet van bidders in het nauwe portaal. Wie dat ziet, voelt, dat hier de mensen gnders huiswaarts gaan dan in de andere kerken van Nederland. Eer zij op het plein zijn, moeten zij immers door de devotie-kapel van Onze Lieve Vrouw der Zee, en daar gaat geen Maastrichtenaar voorbij zonder een groet Hoog boven de hoofden, in de altaarnis, troont het genadebeeld van Gods Moeder in wijde blauwe mantel, waarop 't gouddraad glin stert in de tril-vlammetjes der kaarsen. De kapel is vol. Tot op de stoep staan de bidders met op geheven handen. Die geheiligde ruimte ademt een geur van vroomheid. Hier is het hart en het middelpunt der komende Congres dagen. Hier, in de residentie van Gods eigen Moeder. Stad van Maria Midden in de kapel staat een jonge vrouw met opgeheven hoofd en wijd uitgestrekte handen, waarin een zilveren rozenkrans schommelt. Vóór haar, in de wagen, ligt het kind. Het strekt zijn grijphandjes uit naar het wiegellicht der kaarsen en lacht nu en dan naar de vader, die in de schaduw der orante een tweelingbeeld dezer biddende vrouw gelijkt. Zie. dat is Maria nu voor deze Zuidelijke, gevoelige en diep gelovige mensen: een Moeder in al le noden, een Middelares en een Toevlucht. Daarom is Maastricht, deze stad, waarin volgens het woord van Mgr. Feron iets leeft van Ro me, van Italië, van het Zuiden, ook zo bij uitstek de stad van Maria. En kan het gebeuren, dat ge 's avonds tussen Lieve Vrouweplein en Vrijt hof een hoek omslaat en Maria ont moet, schoon uit natuursteen ge kapt, tronend op een console tussen twee electrische kaarsjes. En in de etalages hangen de transparanten met Haar gebrandschilderd beeld, en langs u schuift een vrouw met de rozenkrans in de hand. En dat is schoner dan het grootse huldebe toon op het Marktplein voor het monumentale stadhuis, waar de ka tholieken der stad Haar een stand beeld oprichtten. In de omgang van de Lieve Vrouwe Basiliek DOOR ALLE EEUWEN stond her innering en verering gekristal liseerd in het met liefde gewrochte beeld. Het beeld waarin vrienden hun makker herkenden, kinderen hun moeder en een man de gelief de van zijn hart. Zo wrochtten de Zeilen 4e DAG VAN DE SNEEKWEEK Zowel voor de zeilers als voor de verslaggevers was het Dinsdag, de vierde dag van de Sneek-week, een gemakkelijke dag. Er werden 's mid dags nl. alleen drie eenmanswedstrij- den gehouden in de 30 m2, 22 m2 en Regenboogklasse en onderlinge in de Valken, Olympiajollen en Sharpjes. Het blijft prachtig zeilweer. Er was echter minder wind dan Maandag, majr juist bijzonder geschikt voor het varen met een man aan boord, die met zulk weer alle zeilen en bij- zeilen vrij gemakkelijk kan bedie nen. De voorzitter van de „Kaag", de heer L. v. d. Steur te Heemstede, was al zijn concurrenten, de Friezen incluis, te vlug af. Hij bracht zijn regenboog „De Steur" nl. direct aan de spits en liet zich door de Fries v. d. Weij niet verschalken. Theunissen te Leiden passeerde in de tweede route de Snekers Vrolijk en Hofstra, waardoor hij als derde na v. d. Weij door kwam. Vrolijk werd vierde en Hoofstra vijfde. Herman Geveke, Leeuwarden, Dr. v. d. Meer, Grouw, en H. C. G veke, Grouw, wonnen de eenmanswedstrijd in de 30 M2 klasse en Alberda, Sneek, Wiersma, Leeuwarden en De Dood, Sneek, die in de 22 M2 klasse. Haagse P R.A. vraagt inlichtingen De PRA te 's-Gravenhage verzoekt Inlichtingen over de gedragingen van Frans Vogels laatst wonende aan de Quarlesstraat 1 te 's Gravenhage, Loosduinen. Frans Vogels is tijdens de Duitse bezetting gevangenbewa ker in de strafgevangenis de Bult te Rowno, Polen, geweest. Hij zou zich in die functie hebben schuldig ge maakt aan het ophangen en dood schieten van gevangenen. Het hoofd van de PRA, Lange Voorhout 13 te 's-Gravenhage, ver zoekt voorts te worden bekend ge maakt met het adres van zekere Firma den Hartog. De boekhouding van deze firma werd tijdens de Duitse bezetting bijgehouden door David Gerhard Cornells van Tright, laatst wonende aan de Noorderbeek- dwarsstraat 96 te 's Gravenhage. |\J OG GEEN DERTIG JAREN is het geleden, dat te Fati- ma in Portugal O. L. Vrouw verscheen en aan drie kinderen haar boodschap voor de wereld mededeelde. Wat Maria voor zegd heeft, is uitgekomen. Ram pen zijn over de aarde losgebro ken, revolutie en oorlog hebben millioenen levens geëist. Maar ook heeft de Paus, en in navol' ging van hém, ons Nederlands Episcopaat, de wereld toegewijd aan het Onbevlekt Hart van Maria. Morgen, de Octaaf-dag van haar Ten-HemeVOpneming, zal het de liturgische feestdag daarvan zijn. Hebben wij de boodschap van Fatima verno menO. L. Vrouw vraagt gebed en boete, wil de wereld niet iets gaan overkomen, dat nog ver schrikkelijker dan al het voor gaande zal zijn. Het ligt ook aap. ons, aan u, deze rampen af te wenden. Gebed en boete! MARCUS geslachten ook de beeltenis der he melse Moeder en zo ontstond een liefelijke galerij van schoon gekris talliseerde verering en toegenegen heid in de vorm van minfttturen, prenten, handschriften, schilderin gen en beelden. Door heel de wijde Maasvallei en over de dartele heu vels van het blonde Limburgse land stonden de Madonna's en Pieta's verspreid en het zou een bedevaart van weken vragen, om al die resi denties van de Moeder Gods in de streken tussen Luik en Roermond te bezoeken. Die bedevaart volbracht echter een gelovig en practisch man en hij nam al deze beelden mee naar Maastricht, waar hij ze plaats te in de omgang van de Lieve Vrou we Basiliek, de Congreskerk van het komende Mariafeest. Een Zui delijk journalist zeide: „Eigenlijk moest hier een hooggestemd verhaal Beschreven worden: Hoe alle Lieve Vrouwkes van de Maasstreek in het jaar 1947 naar Maastricht trokken!" En dit verhaal zal eens geschreven worden, wanneer deze eeuw even vergrijsd zal zijn als die welke haar zijn voorgegaan. De tentoonstelling van Middel eeuwse Kunst, zoals deze op de af fiches plechtigiijk genoemd wordt, is door Prof. dr. J.. J. M. Timmers gearrangeerd en omvat behalve een stoet van beelden uit de Middel eeuwen, de tijd der religieuse dwa lingen (16e eeuw) en de gothiek der Franse beinvloeding, ook St. Anna's te Drieën, panelen, ivoorsnijwerk, handschriften, boeken, miniaturen Noord-Oostpoider wordt verkaveld Het voorlopige uitgifteplan, goed gekeurd door het Ministerie van Fi nanciën, omvat van de ruim 3950 HA voor de akkerbouw beschikbare cultuürgrond in de Noordoostpolder in totaal 1672 bedrijven. Hieronder zijn 471 bedrijven van 12 HA, 86 van 18 HA: 731 van 24 HA, 97 van 30 HA, 150 van 36 HA, 9 van 42 HA en 128 van 48 HA. Het voorbehoud is echter gemaakt dat het aantal be drijven van 12 HA zo mogelijk ver minderd dient te worden' en dat 300 HA gereserveerd zal moeten worden voor de staatslandbouwbedrijven. In deze 300 HA zullen bedrijven worden gesticht van uiteenlopende grootte en van verschillende typen. Via deze bedrijven zal de overheid een juister beeld krijgen van de be drijfsresultaten en de hoogte van de pachtwaarde. Ook wil men op, 5 grote staatsbedrijven nagaan, hoe de mogelijkheden zijn. wanneer mecha nisatie wordt toegepast. Kinderverlamming neemt toe Naar vernomen wordt, zijn bij eenheden van de Britse Middel- landse-Zeevloot drie gevallen van kinderverlamming vastgesteld. Een vierde geval is nog in observatie. Blijkens berichten uit Duitsland, Oostenrijk en Hongarije is het aan tal gevallen van kinderverlamming aldaar dit jaar sterk gestegen. Ver leden week werden meer dan 100 van dergelijke gevallen in Hongarije geconstateerd. Hetzelfde aantal is in Berlijn vastgesteld, terwijl uit Oostenrijk wordt gemeld, dat bijna 200 geval len zijn geconstateerd. Ook in Groot-Brittannië is de kin derverlamming de laatste weken sterk toegenomen. en allerlei Mariale kunstvoorwerpen in metaal en email. Hier is het ka rakter van een normale expositie ecfjjer, zowel om de plaats, waar deze religieuse voorwerpen zijn ten toongesteld. als om de waarde en de herkomst der voorwerpen zelf (ge lukkig) geheel verloren gegaan. De museumbezoeker wordt hier pel grim en het is een kleine bedevaart, deze rondgang langs de Maria's van de Maasstreek, waardoor de oude meesters hun vroom gebed tot Gods Moeder uitzegden en waaraan vele geslachten van diepgelovige Maria- vereerders hun eerbied betuigden. Hier staan de Madonna's van Schin op Geul, van Roermond en Lim- bricht gezusterlijk tesamen met do Notre-Dame d/1 Bon-Secours uit het Luikse en de Piëta uit de Lieve Vrouwekerk van Tongeren. Een ro zenkrans van genadebeelden, door een vroom voorgeslacht aaneenge regen en ons tot stichting nagelaten in een tijd. die slechts met heimwee terugdenkt aan die eeuwen van kinderlijke vroomheid. V. DE J. Wielrennen Ronde van Zwitserland Gisteren was het de eerste rust dag voor de deelnemers aan de ronde van Zwitserland. Hedenoch tend 8 uur werd gestart voor de 5de etappe die in tweeën verdeeld is: BielLausanne (150 km) en een tijdrit LausanneGenève over 60 km Vier renners die Dinsdag na slui ting der controle binnenkwamen, te weten Ackerman (Lux)., Schellin- gerhoudt (Ned.), Hutmacher (Zwits) en Maag (Zwits.), zijn uit de koers genomen. De overblijvenden zijn 48 in aantal. De aanhoudende droogte in alle delen van ons land begint catastrophale vormen aan te nemen. Daarom heeft de bisschop van Roermond de geeste lijkheid verzocht te bid den in de parochiekerken om regen. Ook zal er een bid- en boeteprocessie worden gehouden, tj; Als beschermheren van het Mariacongres te Maas tricht zullen optreden de Aartsbisschoppen van Keulen, Utrecht en Me- chelen. In de Leidse „hortus botanicus" bloeien enige zeldzame bloemen, o.a. de Victoria regia, de lotus en de Duitse pijpen- bloem. De Zaanse verf- fabrikant S. die ervan be schuldigd werd verf aan de Duitsers te hebben ge leverd en daarom gear resteerd was, is met zijn procuratiehouder weer op vrije voeten gesteld, In Hilversum brak brand uit in een woning aan de Loosdrechtseweg. De vrouw des huizes kon haar kinderen redden door ze uit het raam te werpen in neergezet en mocht een der „heren" betrappen. Het was een 58 jarige man, die in zijn vrije tijd vertegenwoordiger was. De man had duizenden de tuin, waar ze door het dienstmeisje werden op gevangen. Een interna tionaal politie-sporttour- nooi heeft in Leiden plaats. Er zijn deelnemers uit En geland. Frankrijk, Zweden, Zwitserland, België en Luxemburg. In Rotter dam wordt de laatste tijd veelvuldig geopereerd door het gilde der vlugvingers, vooral op 't station D.P. was het voor de reizigers zeer onveilig. De politie heeft er speciale posten guldens op zak. Helaas spelen nog al te veel kin deren een spel met de dood als zij voorwerpen oprapen, die zij niet ken nen. Zo ontplofte in Thorn (L.) een projectiel, waar mede een vijfjarig jongetje speelde. Het kind liep ernstige verwondingen op en stierf tijdens het trans port naar het ziekenhuis. Een 35-jarige havenar beider te Rotterdam ge raakte, terwijl hij werkte aan boord van een .Ameri kaans schip, onder een lading kolen in het ruim Na zijn bevrijding blaek hij bewusteloos. Bij aan komst in het ziekenhuis overleed de man. rj; Twee politie-agenten uit Groes- beek, die assisteerden bij het blussen van een heide brand raakten ernstig .ge wond toen een mijn, die nog in de grond zat, ex plodeerde. Zij zijn naar een Nijmeegs ziekenhujs overgebracht. De reizen der zeeslepers, die met tin baggermolens op weg zijn naar Indië en Algiers verlopen gunstig. ïj: Op het strand te Schevenin- gen raakten in één dag 156 kinderen zoek, 64 per sonen kwamen bij de eerste hulpdienst terecht en verscheidene werden op 't kante af van een verdrinkingsdood gered Gezellige vacantie! Prinses Margaret Rose van En geland viert heden haar zeven tiende verjaardag. Buitengewone Ministerraad De Ministerraad is, in verband met de Indonesische kwestie, gisteren morgen om 12 uur in buitengewone zitting bijeengekomen. O.a. werd gesproken over de jong ste vergadering van de Veiligheids raad en de instructies welke even tueel aan Mr-, v. Kleffens zullen ge geven worden. PASOENDAN-BEWEGING Wendt zich tot Minister Beel Het uitvoerend comité heeft na mens de Pasoendan-beweging aan Minister Beel een telegram gezon den, waarin aan het Kabinet wordt verzocht na de bevrijding van West- Java op korte termijn uitvoering te geven aan de artikelen 3 en 4 van de overeenkomst van Linggadjati in zake de wensen van zelfbestuur voor het Soendanese volk, los van de Republiek Indonesië met een gelijk waardige status als West-Borneo en Oost-Indonesië. Het Soendanese volk wenst: loyale samenwerking met Nederland en de Nederlanders, een gelijkwaardig deel te worden in de verenigde sta ten van Indonesië, overeenkomstig de gedachten van de proclamatie van 4 Juli. Het telegram was onder tekend door Soeriakartalegawa en Koestomo. De directie van de Hoogovens Mekog-Mij. zegt in een circulaire tot haar arbeiders het volgende: „Na de bevrijding hebben wij ons tot taak gesteld om met de mede werking van het gehele personeel het bedrijf weer op te bouwen en tot een zo groot mogelijke producti viteit te brengen. Daarnaast hebben wij in gestadige samenwerking met de het personeel vertegenwoor digende orgapen"alles gedaan wat in ons vermogen lag, om de arbeidsvoorwaarden en de sociale regelingen te verbeteren, waarbij wij met inachtneming van de door de overheid gestelde grenzen tot het uiterste zijn gegaan. Dit streven om In ordelijke ar beid gemeenschappelijk een zo groot mogelijke bijdrage te leve ren tot het herstel van het vader land en tevens om de moeilijke omstandigheden, waarin ons volk na de oorlog verkeert, voor hen die aan ons bedrijf verbonden zijn, zo dragelijk mogelijk te ma ken, wordt sedert enige tijd door onverantwoordelijke elementen tegengewerkt. Sommigen vinden het geoorloofd zo Weinig mogelijk te presteren en door bedreiging hun medearbeiders ertoe te brengen hun voorbeeld te volgen. Andean vinden het de ge woonste zaak'ter wereld het werk te vroeg te beëindigen. Ordemaat regelen. die nu eenmaal in elke ge meenschap in aller belang nood zakelijk zijn, worden stelselmatig genegeerd. De zgn. wilde acties Naast deze betreurenswaardige gedragingen van een gedeelte onzer I arbeiders doet zich een ander ver- De brand in het Reichswald is men nagenoeg meester. Dat wil zeggen, men heeft de brand- oppervlakte weten te beperken door het opwerpen van dammen, welke bewaakt worden door de brandweren van diverse Duitse steden. Ongeveer 600 brandweer lieden zijn naar het terrein van de brand geroepen en in samenwer king met het personeel van de Nederlandse houtfirma's bestrijden zij het vuur. Het hout, dat voor vervoer gereed lag, is geheel door de vlammen ver teerd. Over grote afstanden ziet men niets anders meer dan kale vlakten van zwart geblakerde heidegronden resten van zwart verbrande stani- men, een wel schrille tegenstelling met het natuurschoon van eertijds. Bij ons bezoek aan het terrein van de brand gisterenmiddag waren ploegen bezig de stompen en boom stronken, die nog in de zwabt ge blakerde aarde zitten, te doen sprin gen met munitieladingen. In de late avond van Dinsdag werd nog groot alarm geslagen voor een bosbrand, die in Asper- den uitbrak. Het vuur greep snel om zich heen in een dennebos van hoge stammen. Groot gevaar ontstond voor enkele dichtbij staande woningen, doch men wist deze tenslotte voor brand te be hoeden en weer duikt het woord sabotage op. Zelfs Duitse ambte naren hebben het op de lippen en geven toe, dat de oorzaak van deze nieuwe brand aan kwaad willigheid moet worden toege schreven. Woensdagmiddag sloeg het vuur over naar de akkerlanden op Ne derlands gebied, die langs „de bos rand uit veengrond bestaan. De korenvelden heeft men „echter ge maaid en bijtijds ontruimd, zodat de vlammen slechts aan de stoppels lekken en niet veel schade kunnen uitrichten. Hier en daar laait het vuur nu in de avond nog op. De witte rook duidt op brede verbran de plekken, maar ook enkele don kere rookzuilen, die zich ter hoogte van Frasselt vlak bij de Plasmolense Bossen ontwikkelen, geven aan, dat de brand weer nieuw voedsel heeft gekregen. De dag- en nacht-bewa king zal echter deze nieuwe bran den intijds weten te blussen. De toe stand in het Reichswald is fhans zodanig, dgt de firma's het houtver- voer naar Nederland weer voort zetten; volgeladen vrachtauto's pas seren nu weer 'de doorlaatposten aan de grens. Wederopbouw in Zeeuws- Vlaanderen vlot niet Woensdag, de tweede en laatste dag van het bezoek dat door de R.K. Tweede Kamerleden aan West- Zeeuws-Vlaanderen gebracht werd, is in hoofdzaak besteed aan het in ogenschouw nemen van getroffen boerderijen en bedrijven in Bier vliet, IJzendijke, Schoondijke en Groede. De Kamerleden verklaarden een weinig bevredigend beeld te heb ben gekregen van de wederopbouw en het herstel der boerderijen, welke practisch geheel stilligt. Bij het kennisnemen van verschil lende, „ergerniswekkende feiten" hadden de bezoekers „zeer sterk de indruk gekregen, dat de Zeeuws- Vlaamse gedupeerden, meer dan el ders in de getroffen gebieden, over geleverd zijn aan ambtelijke wille keur en veelal van het kastje naar de muur worden gezonden". Men was van oordeel dat in deze ten spoedigste maatregelen dienen te worden getroffen. Katholiek filmfront keert terug Naar wij vernemen zal reeds de volgende aflevering van het orgaan der K.F.A., na de oorlog „Parterre" geheten, weer de oude naam van „Katholiek Filmfront" dragen. Zo zal dus een weinig zeggende naam plaats maken voor de oude en onder de K.F.A.-leden zo bekende titel van een blad, dat tot een der beste op filmgebied gerekend mag worden. schijnsel voor. dat nu reeds enige malen de orde in onze bedrijfsge- meenschap op de ernstigste wijze heeft verstoord. Wij hebben hier 't oog op de zgn. wilde acties„ die daarin bestaan, dat men door het plotselinge neerleggen van het werk poogt inwilliging van bepaalde eisen te verkrijgen. De laatste uiting van dit verschijnsel is de staking bij de afdeling hoogovens, die de vorige week is uitgebroken. De fabriek is een groot samen hangend geheel, dat het niet heb ben kan door kleine groepen in haar werking te worden verstoord. Met de meeste nadruk vs^klaren wij daarom, dat wij krachtens de ook ons opgelegde verantwoorde lijkheid niet langer in onze opbou wende arbeid, welke in samenwer king met de door het personeel ge kozen vertegenwoordigende orga nen plaats vindt, wensen gehinderd tc worden door elementen, die zich buiten de onmisbare regelen voor een goede samenleving in de fabriek stellen. Ga dan met ontslag Daarom wordt bij dezen aan elk een, die meent zich niet aan deze regelen te kunnen houden, gele genheid gegeven zijn ontslag te nemen. Ten aanzien van ieder, die van deze gelegenheid geen ge bruik maakt, nemen wij als van zelfsprekend aan, dat hij bereid is met ons samen te werken. Wij stellen er prijs op daarbij na drukkelijk te verklaren, dat deze samenwerking in wederzijds goed vertrouwen zal moeten plaats vin den. Wordt dit vertrouwen in de toekomst geschonden door het met voeten treden van de regelen van Sergeant gaf zich voor sergeant-majoor uit De 42-jarige dpi. sergeant, thans O.V.W.-er Franciscus H. L. B. uit Amsterdam had zich voor de krijgs raad te velde te 's-Gravenhage te verantwoorden omdat hij onrecht matig de onderscheidingstekenen van sergeant-majoor gedragen had. Beklaagde voerde te zijner veront schuldiging aan, dat hem al eerder de rang van sergeant-majoor admi nistrateur was toegezegd. Hij werd conform de eis van de auditeur mi litair veroordeeld tot een voorwaar delijke gevangenisstraf van 14 da gen met een proeftijd van een jaar. orde en overleg, dan beseffe men goed, dat ten aanzien van arbeiders, die zich daaraan schuldig maken, maatregelen zullen moeten worden genomen. Als te zijn in strijd met deze regels zullen o.a. worden be schouwd wilde acties, d.w.z. stakin gen, die plotseling uitbreken, hetzij zonder dat alle aanwezige wettelij ke middelen tot overleg zijn ge bruikt, hetzij gericht tegen de re sultaten van een dergelijk overleg. Hoewel de staking van het werk, die door een aantal arbeiders van de afdeling hoogovens is toegepast, een dringende reden tot ontslag als bedoeld in art. 1639 p van het bur gerlijk wetboek oplevert, geven wii hun alsnog gelegenheid zich tot uiterlijk Donderdag, 21 Augustus a.s. des voormjddags 10 uur voor werkhervatting aan te melden. Zij die van deze gelegenheid geen ge bruik maken, zijn met ingang van genoemde datum ontslagen. Walcherse boeren sfaan voor problemen De watervoorziening in Zeeland wordt door de langdurige droogte ernstig bedreigd. De Walcherse boeren kunnen gedeeltelijk wel water krijgen met nortonpompen en aanvoer, doch zitten met het probleem dit water naar de wei den te krijgen. De eigen putten zijn door de inundatie onbruik baar geworden. In Koudekerke wordt door een ingezetene met een tankwagen wa ter uit Vlissingen gehaald en aan de dorpsgenoten verkocht. Dinsdag kwamen de woningen aan de Vlis- singse boulevards zonder water te zitten. Dit vond zijn oorzaak in de geringe aanvoer uit Goes, terwijl ook de eigen winplaats in Bigge- kerke door de droogte weinig meer oplevert. Om in de ergste nood te voorzien, is het waterleidingbedrijf er reeds toe overgegaan, om in de hoogste delen van Vlissingen, w.o. de boulevards, met een tankwagen water langs de huizen te distribue ren. In Zuid-Beveland is de druk op het water gering en krijgt men op de bovenverdiepingen niet steeds water uit de kranen. Zuid-Beve land kent nog het instituut van de officiële waterverkopers. Dezen worden thans door de boeren be stormd om water voor het vee. 35. Ik geloofde dat graag. „Ik moet nu voor enige tijd weg, Monsieur. Als alles helemaal voor bij is, zal ik weer naar u toekomen. Monsieur zal echter ongetwijfeld slapen." „Ikr zal het licht de gehele nacht laten branden, Pierre. Kom terug zo gauw je kunt." Hij boog en trok zich terug. Hij sloot de deur. Ik hoorde nog enkele flauwe geluiden in de gang en hoop te vurig, dat de suède schoenen ste vig tegen de voetenplank zouden blijven drukken. Na twee en half uur angstige span ning, waarin ik mij allerlei onvoor- zienen ontmoetingen voorstelde met agenten, gasten die allen- met ach terdochtige blikken naar de bewe- genloze figuur in de rolstoel zouden staren ik dacht eraan hoever ze zouden moeten gaan alvorens de rivier te bereiken keerde Pierre terug, vermoeid, uitgeput, in zijn zwart-witte kleren. Niet verfom faaid. Zoals altijd ieder haar op zijn plaats. Maar toch de indruk gevend van hard te hebben gewerkt. „God zij dank. Ben je niet aan gehouden?" „O, neen, Monsieur. Ik had voor zorgsmaatregelen getroffen, zodat we niemand van het personeel on derweg konden tegenkomen." „Ja, dat begrijp ik, maar ik be doel buiten, Pierre. Ben je buiten niet aangehouden?" „Buiten aangehouden, Monsieur?" „Ja, door de politie." FEUILLETON door DAVID KEITH Hij keek mij niet begrijpend aan. „Kwam je helemaal geen politie tegen op straat, Pierre?" „Op straat. Monsieur?" De man was of dronken of dom, of op van vermoeidheid. Het was wreed van mij om zo aan te hou den. „Ja, Pierre. Op straat, tussen het hotel en de rivier." '„Oooo!" Er ging hem een licht op. „Dat zou veel te gevaarlijk geweest zijn. Monsieur. We durfden het ge bouw niet te verlaten. Maar Monsieur heeft misschien een ge klop in de verwarmingsbuizen ge hoord? Hierover hebben enkele an dere gasten geklaagd." Ik herinner mij nu, inderdaad ge klop gehoord te hebben. Het kostte mij enkele ogenblikken dit uit te werken. Was het dat, wat hij be doelde? „U moet weten. Monsieur, dat La- visse naast de zorg voor de dienst lift ook belast is met het stoken en onderhouden van de verwarmingsin stallatie in de kelder." Ik sloot mijn ogen. „De vernietiging was volledig Monsieur. Onze installatie heeft 'n grote capaciteit en behoort tot de besten van Parijs." Het koude zweet brak mij uit. Ik voelde, dat mijn maag in opstand Positie Nederlandse passagiersschepen Woensdag: Aldabi, vermoedelijk 20/8 des avonds van Antwerpen naar Rotterdam. Alhena, 20/8 van Antwerpen naar Rotterdam. Bosch fontein, 20/8 des avonds van Kaap stad te IJmuiden verwacht. Jaar- stroom, Dakar-Amsterdam, pass. 19/8 Ouessant. Oranje, Amsterdam- Batavia, pass. 19/8 Gibraltar. Mod- jokerto, Rotterdam-Java, pass. 19/8 5 uur Point de Galle. Tabinta, Java -Amsterdam, pass. 19/8 Guernsey. Interpellatie over de broodprijs Het Tweede Kamerlid dr. ir. A. H. W. Hacke zal heden aan de Voorzit ter van de Tweede Kamer verzoeken eftn interpellatie te mogen houden over de broodprijs. Handbal DE KOMENDE COMPETITIE De N.K.S. Haarlem afd. Handbal, mag zich verheugen in een steeds meer toenemen van haar aantal verenigingen. In de .kring Amsterdam en om streken hebben tot heden toe 16 verenigingen zich opgegeven om met de komende competitie mee te doen. Onder deze kring vallen de volgende plaatsen: Amsterdam, Abcoude, Sloten en Halfweg. Bij de kring Kennemerland Zaanstreek hebben zich tot nog toe 9 verenigingen opgegeven uit de volgende plaatsen: Assendelft, 't Kalf-Zaandam, Zaandam, Wor- mer, Krommenie, Purmerend, Be verwijk. Heemskerk, Castricum en later Alkmaar, terwijl in Bergen en Haarlem ook belangstelling voor deze sport bestaat. De Noorder Handbalkring speelt nu een zomer-noodcompetitie, als oefening op de komende competi tie met September. De volgende plaatsen doen mee: Wieringermeer, 't Zand, Breezand. Schagen, Me- demblik. Hoorn, Wieringen, Groo tebroek en Westerblokker. Sportliefhebbers(sters), die ook willen meedoen, kunnen inlichtin gen daarover verkrijgen bij de voorzitter der N.K.S. Haarlem, afd. Handbal, de heer N. van Bakelen, Brakenburgstraat 30, Castricum en de secretaresse mej. C. Arnaud de Calavon, Archimedesweg 63, Am sterdam-O. Om de competitie prettig te doen verlopen, organiseert de Dioc. Handbalbond door haar Dioc. Techn Commissie en in samenwer king met de T.C. der kringen een scheidsrechterscursus. Deze cursus wordt gehouden begin Sept. voor de kringen afzonderlijk in de vol gende plaatsen: Schagen, Kromme nie en Amsterdam. Gezien de gro te belangrijkheid der cursus en om tevens iedereen in staat te stellen deze te volgen, word het inschrijf geld zo laag mogeliik gesteld en wel één lid per elftal op kosten van de vereniging. Meer leden gra tis De cursus bestaat uit 5 lessen theorie en 5 lessen practiik. Na ge bleken bevoegdheid wordt er een diploma als scheidsrechter uitge reikt. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij de heer A. Staa lenhoef. 2e Boerhaavestrant Amsterdam. De samenwerking der 16 landen te Parijs wordt in niet geringe ma te gestimuleerd door het als een- hgid optreden van de driehoek BelgiëNederland-Luxemburg. Aan het begin van de conferentie deel de minister Spaak mede, dat de drie landen weliswaar ieder zelfstandig te Parijs zijn vertegenwoordigd, doch dat zij met gemengde delega ties aan de besprekingen zullen deelnemen. Niet alleen vertegen woordigt deze combinatie een blok van een kleine 20 millioen mensen, doch door de unieke positie, welke zii inneemt aan de rand van het West-Europese continent met een onmachtig en door Sowiet-Rusland moedwillig verdeeld Duits achter land. vormt deze combinatie ook een der grote factoren waarmee rekening zal moeten gehouden wor den bij de opstelling van het plan. dat Europa weer enigszins op het spoor van herstel en hernieuwde welvaart moet brengen. BENELUX 77 te Op Noord-Beveland wordt van gemeentewege overal op het eiland water gedistribueerd. Dit water wordt geleverd door de Waterlei ding Mij. Zuid-Beveland en wordt aan het veer te Wolphaartsdijk door vrachtauto's afgehaald. Het trans port brengt nog al wat kosten met zich mee, zodat de prijs voor twee emmers vistor gesteld moest worden op een kwartje. De Waterleiding Mij. Tholen is overbelast. De druk op het water is ook daar gering. Het is reeds bekend gewor den. dat het Nederlandse standpunt, dat tijdens 't werk dezer conferen tie de maatregelen tot het volledig benutten van de bestaande produc tie-capaciteit prioriteit moet ge nieten boven de cijfers welke te vens betrekking hebben op de uit breidingsplannen, na uitvoerige ge dachten-wisseling werd geaccep teerd. Dit vond o.a. zijn neerslag in de instructies aan een aantal tech nische commissies, zoals die van de landbouw, de hout-commissie en die ven nis-te--'no "'aarvan Ne derland deel uitmaakt. Ook voor het vraagstuk van de inwisselbaarheid van de valuta, dat door de Benelux werd geïntrodu ceerd is veel belangstelling, niet in het minst van Amerikaanse zijde. Vanzelfsprekend valt thans nog niet uit te maken, of deze confe rentie met volledig succes zal be kroond worden. In ieder geval is men zonder uitzondering overtuigd van de noodzakelijkheid aan de VS. een zo gedocumenteerd moge lijk rapport voor te leggen. De tijd wattrin dit rapport tot. stand moet komen is zeer beperkt. Wat het Duitse probleem betreft, schuilt er een vrote moeilijkheid in de om standigheid. dat enerzijds het Duit se productievraagstuk van het al lergrootste belang is voor het re sultaat dezer conferentie, anderzijds de beslissingen over dit probleem niet op de conferentie kunnen wor den genomen. Hqt samengaan en het eenstem mig optreden der Benelux-delega- ties is echter zowel voor deze lan den zelf als voor het welslagen van het geheel der besprekingen, een onverdeeld succes en heeft er in hoge mate toe bijgedragen, dat zon der veel verlies van tijd reeds aan merkelijke resultaten zijn bereikt. Pas op mcf vuur in de duinen Ondanks de vele dringende waar schuwingen zijn er nog altijd wan delaars in de vrijgegeven duinen, die roekeloos omgaan met lucifers en rookmateriaal. Dientengevolge zijn reeds kilometers fraai duinterrein in zwarte „verschroeide aarde" ver anderd. De brandweer van Bloe- mendaal moest bij voorbeeld op een dag tweemaal uitrukken om bran den te blussen in de prachtige na tuur langs de Zeeweg, waar het vuur gretig voedsel vindt in de droge duinbeplantingen. Met aan drang wordt het publiek, dat een wandeling in vrij duinterrein toch zeker naar waarde weet te schatten, gewezen op het gevaar, dat twee ledig is: ten eerste wordt de ver- wdesting van natuurschoon geris keerd en ten tweede is de kans groot, dat duinterreinen voor het publiek wegens brandgevaar worden geslóten. kwam. Pierre bemerkte mijn toe stand en schonk mij snel een glas cognac in, dat ik met bevende han den naar mijn mond bracht. Nadat ik mij hersteld had, wilde ik de gelegenheid niet voorbij laten gaan om hem een paar belangrijke vragen te stellen. „Pierre, hoe wist je dat allemaal over mij? Hoe kwam het, dat je precies op tijd hier was? Je schijnt Binbonnet ook te kennen?" Hij glimlachte. En de glimlach en het antwoord, dat ik kreeg, vertel den mij, dat ik deze vragen allang had moeten stellen. Het was duide lijk, dat Pierre daarop gewacht had, hetgeen bleek uit de gretigheid, waarmede hij antwoordde. „Ik kende Monsieur Binbonnet al, voordat hij zich met mijn zuster ver loofde, Monsieur." Hij pauzeerde om deze opmerking te laten bezinken. „Het was een geluk, dat Monsieur in dit hotel zijn intrek nam. Sinds de tweede dag van uw verblijf hier, nadat Monsieur Binbonnet mij had medegedeeld, wie u was, heb ik over u gewaakt. De vertraging bij het verkrijgen van mijn wapenvergun ning heeft Monsieur Binbonnet en mij menig angstig uurtje bezorgd. Monsieur. Deze vertraging deed Monsieur besluiten, naar Tours te vluchten. Hij wist, dat hij gevolgd zou worden, waardoor u een dag langer in veiligheid zou zijn ge weest, als u tenminste in Far ijs was gebleven. Gelukkig kwam de ver gunning dezelfde dag ik bedoel gisteren en was ik in staat de re volver aan te schaffen. Dat was juist vóór u uw briefje aan Monsieur Binbonnet schreef, waardoor die persoon wist, dat u op uw kamer zou zijn. Toen ik Monsieur Binbon net per telefoon vertelde, dat ik eindelijk de revolver had, zei hij, dat ik uiterlijk vijf uur hier moest zijn." „Ik begrijp niet, hoe Monsieur Binbonnet zo vrij kon spreken door de telefoon. Die man was toch bij hem." „Zo is het, Monsieur." Pierre vertelde mij nog meer. Over de aanvragen van een wapenver gunning. Het was Binbonnet, die daarop had aangedrongen, toen de chanteur weer ten tonele verscheen. Over een opgewonden telefoonge sprek, ongeveer twee weken gele den, toen Binbonnet Pierre vertelde, wie ik was en in welk een gevaar ik verkeerde. Ik was er nu van overtuigd, dat het vragen stellen mijn fort niet was. Mademoiselle Denise had ik heel wat vragen ge steld, maar waarom had ik haar niet gevraagd, hoe en waar zij haar ver loofde had leren kennen? Pierre had in de afgelopen twee weken niets kunnen vertellen. Bin bonnet was daar op tegen geweest, omdat hij bang was dat de chanteur het te weten zou komen en de oude foto'tjes naar de politie zou zenden of uitvoering zou geven aan een ander dreigement, nl. de aandacht van de politie vestigen op het feit, dat Binbonnet zich had vermomd. "„Vermomd!" Dat was natuurlijk de reden waarom Gérard hem in het café niet had herkend! „Op welke manier was bij vermomd?" vroeg ik aan Pierre. „De baard natuurlijk, Monsieur en ook een algehele verandering in kle ding en manieren." „Maar lieve hemel, waarom was die vermomming nodig?" Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3