Nieuw R ras iUWEN 23 BOERDERIJEN gingen gisteren EN 2 LANDHUIZEN in de vlammen op tweede kamer Amsterdamse bakkers gaan heden weer brood leveren IEATER ülioeneii Voor Alkmaar en omgeving De rode haan gaat door het land Bos- en heidebranden bij Bennekom en in de Peelstreek GEBREK AAN WATER BEMOEILIJKTE HET BLUSSINGSWERK Grootscheepse aanval verwacht op de Republiek? keurt dollar-lening goed Verantwoordelijkheid tegenover het publiek bewust geworden ALKMAAR S HIPPIQUE ■dag 23 Aug. ree i es racties p Theater Venlose brandweer - rukte 18 maal uit Sjarifoeddin over de rede van Dr. van Mook Grotere bevoegdheid voor Hatta Dinsdag a.s. Regeringsverklaring MwéÊÈ Looneisen der gezellen afgewezen Bakkersstaking ten einde Regering handhaaft haar standpunt 3 22 AUGUSTUS M I s; 7.15 Ochtendgym.; :bed en Lithurgische Nieuws; 8.15 Pluk de Zonnebloem, radio- 11.45 Populair orgel- armonie-concert; 1.00 r Lichte klanken; 2.20 r, 5.15 Etten's Mannen- ierhble „Fantasia"; 6.30 e Nederl. Strijdkrach- :uws; 7.40 Sylvester- ieuws; 8.20 Kurhaus- Luisterspel; 10.10 Het 10.30 Nieuws; 10.50 1.30 Gram. muziek. A II s; 7.15 Ochtendgym.; lij het ontbijt; 8.00 i Opera-programma; vijding VPRO; 10.20 11.30 Lichte orkest- Dansorkest; 1.00 Het Zigeuner-orkest; 2.20 ert; 4.30 Tussen twaalf 10 Nieuws; 6.30 Ama- iuws; 9.00 Men vraagt 10.40 Avondwijding; 11.15 Symph. concert. ug. 7 uur ug. 8 uur ig. 8 uur DAMS TONEEL i Dal sum en e toneelwerk: Arnauld IDUsseau ;nden: Julia Cuy- Raat* W. Corne- f, Johan Schmitz, d. Lek en Egb. Louis Saalborn 50 en f 2.00 igen tevoren van r. e beste paarden ir 11 rubrieken. >ek-, ster- en prefe- /eespan en tandems, is in nationaal Fries ïaard. f 1„50 3-SENSATIE VUG. iA SYDNEY in: ter dwaalt okio, waar lood loert. :n 8 uur. Woens- Toegang 18 jaar 12 AUG. iy Durante in: (M.P.E.A.) ika's grootste ine Allyson er geleide 1 uur. Verder tot nd 2 voorstellin- 4,30, 7 en 9,30 u. 1 uur. op de zeewonin- >oi verdienstelijk n; een mens kan een vis of een eri hij maakte groef nieuwe vasteland doet kie was blij, dat Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum 2 50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig Vondel VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11309 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200 HOORN: Draafsingel 59, Tel- 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER; Weststraat 80. Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank gevolge van een bosbrand ernstig gevaar dreigde te lopen. Men be hoefde daar echter geen gebruik te maken van materiaal, terwijl de bosbrand inmiddels door ter plaatse aanwezige arbeiders bedwongen was. Brand in lederfabriek 0|E RODE HAAN trekt door het Zuiden. Door de langdurige droogte is het brandgevaar zeer toege nomen. Een enkele weggegooide brandende lucifer of brandend eindje cigaret, kan ontzettende gevolgen hebben. Gisteren gingen niet minder dan elf boerde rijen te Heusden, tien boerderijen te Beers, twee boer derijen te Someren en twee landhuizen te Bennekom in de vlammen op. Het vuur trof een bondgenoot in de sterke Oostenwind, waardoor de vlammen met razende snelheid werden voortgejaagd. Omstreeks één uur Donderdags middag ontstond er brand in een heg nabij een boerderij te Heusden. Door de wind aangewakkerd sloeg deze brand over op de nabij gelegen boerderij en van hieruit op tien andere boerderijen, zodat in het ge heel elf boerderijen een prooi der vlammen 'werden. De brandweren van Helmond en Venlo alsmede de plaatselijke brandweer bestreden 't vuur. De brandweer kon slechts water betrekken uit één brandput. Zij moest zich daarom beperken tot het vrijhouden van enkele belen dende panden aan t één zijde der straat. Zo werd tenslotte het vuur gestuit. De brandweren van Venlo en Helmond verschenen ter assis tentie. doch deze konden pas mede optreden toen men over een kilo meter lengte uit de kasteelgracht water had gepompt. Veel huisraad, landbouwwerktui gen en landbouwmachines, alle win tervoorraden turf, de gehele oogst, varkens en een paard verbrandden eveneens. Verzekering dekt slechts ten dele de schade. Te Beers In Beers (N.B.) ontstond Donder dagmiddag een enorme brand, waar aan een tiental boerderijen en ver der talrijke hooimijten, kippenhok ken etc. ten offer vielen. De brandweer uit Mill, Grave, Cuyk en Nijmegen namen aan het blussingswerk deel, maar konden het door de felle oostenwind aange wakkerde vuur slechts moeilijk be dwingen. Te Heesch bij Oss In Heesch bij Oss is Donderdag middag door onbekende oorzaak brand uitgebroken in een wooncom plex. gelegen aan de rijksweg Den Bosch-Nijmegen, waarin drie gezin nen waren gehuisvest. Van de in boedels van .twee der inwonenden kon nagenoeg niets gered worden. Een gedeelte, dat door een brand muur gescheiden was, bleef behou den. Verzekering dekt slechts ge deeltelijk de schade. De brandweer kon wegens gebrek aan water niets Uitrichten. Bij Bennekom Donderdagmiddag omstreeks 4 uur woedde een hevige bos- en heide brand in het aan natuurschoon zo rijke gebied ten oosten van Benne kom. De brand werd het eerst ge signaleerd bij de Renkumseweg ten zuiden van de spoorlijn Ede-Arn hem, vanwaar de vlammen zich, ILLUMINATIE Op de verjaardag van H. M. de Koningin Het ministerie van economische zaken deelt mede, dat besloten is, ter gelegenheid van de viering van de verjaardag van H. M. de Konin gin een bescheiden illuminatie toe te staan op Maandag 1 September. Deze feestverlichting mag. voor zo ver gas of electriciteit wordt ge bruikt, uitsluitend buitenshuis wor den aangebracht. De aandacht wordt er op gevestigd, dat dit niet geldt voor etalage- of reclameverlichting. Deze mag niet worden ontstoken. voortgejaagd door de sterke wind, met razende snelheid verspreidden. Daar niet alleen grote beduchtheid bestond voor de bossen, maar ook voor de vele landhuizen in deze om geving, werden de brandweren van de gehele Veluwezoom gealarmeerd, terwijl oo> de garnizoenen van Ede en Arnh' om assistentie werd ver zocht. Duizenden militairen, de Ve- luwse bosbrandweer en de brand weer van Ede, Arnhem, Renkum, Wageningen en Bennekom bonden de strijd met de vlammen aan. Om streeks 6 uur J:on gezegd worden dat men het vuur meester was. En kele honderden ha heide en denne- bos gingen in vlammen op, terwijl twee landhuizen tot de grond toe afbrandden. De Peelstreek Donderdagmiddag is omstreeks 2 uur brand uitgebroken in de Peel tussen Nederweert, Meyel en Asten. De brandweer uit Nederweert, ge assisteerd door de brandweer uit Someren en uit Weert, tezamen met Peelwerkers, die in de omgeving aan het werk waren, bestreed het vuur met water uit het Peelkanaal. Er ontstond een geweldige rookont wikkeling, die tot ver in de omge ving zichtbaar was. Kilometers ver was de reuk hiervan waar te nemen. Het Peeldorp de Moost, onder de gemeente Nederweert, dreigde ern stig gevaar te zullen lopen, doch door krachtdadig ingrijpen wist men hier erger te voorkomen. Enkele millioenen reeds gestoken turven dreigen door het vuur te worden ingesloten.'Men kan nog niet schat ten hoeveel ha verwoest zijn. Om half tien des avonds werd de brandweer uit Someren teruggeroe pen voor een brand in twee grote boerderijen in die gemeente. Ruim een uur daarna is de brandweer uit Weert en Nederweert ingerukt. De brandweer uit Roermond, die inmiddels ook ter assistentie was opgeroepen, moest zich naar Mijlert begeven, waar een boerderij ten- Ongevallen op de Leusderheide Tijdens de afbranding van de Leusderheide ontplofte juist achter de barak bij de schietbanen een Duitse IjJt c.m. granaat. Militairen van 8 RJ. waren aan het blussings werk bezig, omdat het vuur de ba rakken te dicht naderde. Omstan ders hoorden een luide knal en za gen een vaandrig neervallen. Na derbij gekomen, bleek, dat de jon geman een scherf in zijn buik had gekregen. Hij ^moest naar het zie kenhuis worden Vervoerd, doch ver keert buiten levensgevaar: zijn kop pelriem had erger voorkomen. Bo vendien bleek, dat een soldaat van hetzelfde legeronderdeel door een scherf in het dijbeen en voorts, dat een dame, die tegenover de barak ken woont en voor haar huis naar de brand stond te kijken, door een scherf in haar arm te zijn getroffen. Telkens hoort men nog ontplof fingen, vermoedelijk van achterge bleven ingegraven ammunitie. Er hangt een dik rookgordijn over de Leusderheide. Verbetering Staatsloterij 's-Gravenhage, 21 Aug. In de hedenmorgen doorgegeven nummers van de Staatsloterij zijn twee fouten geslopen. De prijzen van f 100.- zijn als volgt: 4296 6718 9427 9709 10715 11629 18126 20009 21329 21604. Qisteren is brand uitgebroken in de lederfabriek „Rosario" te Don gen. De oorzaak is te wijten aan broei van pakken haar. Door kracht dadig optreden van het personeel van de fabriek en de plaatselijke brandweer bleef de brand beperkt tot enkele tientallen pakken haar en de extractkamer. Niettemin is aanzienlijke schade aangericht. De Venlose brandweer De Venlose brandweer is in een week tijds niet minder dan 18 maal uitgerukt, om de strijd'tegen bos branden in de omgeving van Venlo aan te binden. Bijna altijd ontston den deze branden doordat kinderen met vuur hadden gespeeld of door onvoorzichtigheid van volwassenen. Ongerekend de oppervlakte aan heide en andere grond van geringe economische waarde, maar van be tekenis wegens het natuurschoon, wedden ruim 12 ha waardevolle, z.g. oudfe bossen een prooi der vlammen. Een winkelier in mode-artikelen in het ging met welverdiende vacantie, Hoe warm het was. Oosten van ons land vergat zijn zonnescherm neer te laten. De zon schuldig aan massamoord. maar maakte zich Chinezen vrageh hulp aan Dr. van Mook De verenigde Chinese genoot schappen aan Sumatra's Oostkust hebben telegrafisch een dringend beroep op dr. van Mook gedaan om onmiddellijke verlossing te brengen aan de slachtoffers onder de Chine se burgers van Pangkalan Brandan, welke stad door republikeinse troe pen opzettelijk in as is gelegd, waar door duizenden onschuldigen dak loos zijn en aan de hongerdood bloot staan. Republikeinse politieke kringen te Djokja zagen in de rede, welke Dr. v. Mook Woensdag heeft ge houden, een voorbereiding voor een grootscheepse aanval op de republiek, met de bedoeling het gehele republikeinse gebied te be zetten. aldus meldde - de radio zender „Voice of free Indonesia". Gisterenavond deelde de radio zender mede, dat de Nederlanders zich op de vliegvelden van Gom- bong en Poerwokerto gereed ma ken voor dé aanval op Djogja. Sjarifoeddin, de republikeinse mi nister-president, heeft Donderdag avond te Djokjakarta in een voor de radio gehouden rede verklaard, dat de Nederlandse propaganda een wel overwogen poging inhoudt om de politiële maatregelen te rechtvaar digen, temeer daar de buitenwereld zich thans met Indonesië bemoeit. Volgens Sjarifoeddin zijn de Ne derlanders na de order „Staakt het vuren" op West-Java 140 kilometer op midden-Java 77 kilometer en op Oost-Java en Madoera 157 en op Sumatra 50 kilometer opgetrokken. Verder heeft Sjarifoeddin zich ge richt tegen de mededeling van Lt.- Gouverneur-Generaal v. Mook, dat de republikeinse politiek door de Japanners wordt ingegeven en zijn bevel aan de republikeinse functio narissen om niet met de Nederlan ders samen te werken, herhaald, „Indien de beschuldiging van 'v. Mook juist was, dan zou het nog de schuld zijn van de Nederlanders, die de Indonesiërs onopgevoed lieten en de intellectuelen naar Boven- Digoel verbanden", aldus Sjarifoed din. Hij waarschuwde de bevolking van de bezette gebieden, dat Van Mook's radiorede wijst op terreur en massa-arrestaties. Volgens Sjarifoeddin is een docu ment gevonden over een vergadering te Soerabaja van Nederlandse on dernemers met de Ministers Beel en Jonkman tijdens het bezoek dezer Excellenties aan Indonesië. Volgens Anta^g zou Minister Beel tijdens deze vergadering gezegd hebben, dat v. Mook hem bij zijn aankomst in Indonesië vertelde, dat er geen hoop meer was op een vredelievende oo- lossing en dat militaire actie de enige mogelijkheid was. Minister Jonkman zou gezegd heb ben, dat, indien de Republiek niet loyaal Linggadjati naleeft, Neder land het defacto en dejure gezag in Indonesië terug zou krijgen. De on dernemers zouden gezegd hebben, dat het naar hun mening voor Indo nesië van belang is om geheel Java en een deel van Sumatra te bezetten Bij opmars naar Djokja De republikeinse regering heeft volgens radio Djogja maatregelen getroffen om de zete der regering naar Boekitinggi op Sumatra te verplaatsen, alwaar Hatta thans verblijft. Hatta zou vanuit Boekit- tingi (Fort de Koek) namens de regering van Djogja optreden, waarbij hij zal worden bijgestaan door commissarissen. De ver plaatsing zal echter alleen ge schieden, indien de Nederlandse troepen naar Djogja zullen opruk ken. Inmiddels is Hatta ook be noemd tot waarnemend opperbe velhebber van de republikeinse strijdkrachten. Voor ieder republi keins ministerie op Sumatra zul len staatscommissarissen worden aangewezen. Waarschuwing van Peron Generaal Juan Peron, president van Argentinië heeft het Argentijn se volk in 'h „radiopraatje" ge waarschuwd, dat degenen die de besluiten van zijn regering die de teren" krachtige repressieve maat regelen kunneh verwachten. Het kwaadaardige belasteren van de regering is de arbeidsbeweging „saboteren" aldus Peron. „Profite ren speculeren en elke andere vorm van „destructieve oppositie zullen niet langer worden getolereerd. Truman voor immigratie President Truman heeft Donder dagavond op een persconferentie ge zegd, dat niemand in de Veren. Sta ten het recht heeft te pleiten tegen toelating in Amerika van Europese uitgeweken personen. Hij herhaalde zijn toezegging, dat hij een aanzien lijke vergrotirig van de immigratie quota's zou ondersteunen, teneinde het binnenstromen van verplaatste personen uit Duitsland en andere landen mogelijk te maken. De 33e sterfdag van Paus Pius X Woensdag was het 33 jaar gele den, dat Z.H. Paus Pius X te Rome overleed. Te zijner intentie werden aan het altaar, dat zich in de on middellijke nabijheid van zijn graf tombe bevindt een groot aantal H. Missen opgedragen, terwijl uit de omgeving van Venetië, waar deze Paus geboren werd, talrijke pel grims zijn graf kwamen bezoeken. Zoals bekend is het proces voor zijn zaligverklaring gaande. In de Donderdagmorgen gehouden vergadering der Tweede Kamer heeft de voorzitter medegedeeld, dat de Regering voornemens is in verband met de ontwikkeling van de toe stand ten aanzien van Indonesië op korte termijn aan de Kamer inlich tingen te verstrekken. Het is niet onwaarschijnlijk, dat dit a.s. Dinsdag zal kunnen geschieden. De heer Schouten (Ar.) verklaar de gehoopt te hebben, dat de mede delingen zo niet vandaag, dan toch morgen zouden worden gedaan. Nu is in het uitzicht gesteld, dat wel licht Dinsdag een verklaring der kamer zal worden gehouden, waarin een regeringsverklaring met betrek king tot Indonesië "zal worden af gelegd. In de gegeven omstandighe den is spr. bereid zich bij deze gang van zaken neer te leggen, doch hij drong er ernstig op aan. dat de voor zitter zal bevorderen, dat de korte termijn waarvan hij sprak zo kort mogelijk wordt gesteld, aangezien het een zaak is. waarvan het hele Nederlandse volk verwacht, dat zo snel opening van zaken wordt ge geven. Al zou die zekerheid gege ven zijn. dan bli.ift het' bez^vaar be staan, dat me.n vandaag tot Dinsdag moet wachten. Spr. vroeg met de meeste aandrang onder de aandacht van de minister-president te bren gen, dat de kamer van oordeel is, dat ten spoedigste nadere medede lingen dienen te worden gegeven. De voorzitter gaf nog te l^pnen, dat hij bii het overleg de mogelijk heid heeft geopoerd deze week nog de verklaring af te leggen, maar de minister-president heeft verklaard, dat dit onmogeliik is. Wel was hij bereid het a.s. Dinsdag te doen. maar zekerheid daaromtrent kon spr. niet geven. Alleen is het hoogst waarschijnlijk. De heer Schouten (Ar.l vroeg nog. of de voorzitter bereid was op snoed aan te dringen, zodat de ka mer wellicht op Maandag kan wor den ingelicht. De voorzitter verklaarde bereid te ziin onder de aandacht van de mi- nister-president te brengen, dat de Vamer gaarne op de kortst mogelij ke termijn zal worden ingelicht. Albornez ovsr de ramp van Cadifc Alvaro de Albornez, die thans pre mier is van de Spaanse republikeinse regering in ballingschap, heeft met betrekking tot de recente ramp te Cadiz gezegd: „Waaraan werkten de drie ploegen die elkaar continu in een fabriek voor het maken van oorlogsmateriaal aflosten? Waarom werkte deze fa briek dag en nacht?" Albornez sprak de hoop uit, dat de algemene vergadering van de Verenigde Naties op een doeltreffen der wijze tegen Franco zou optreden. Zonder hoofdelijke stemming heeft gistermiddag de Tweede Kamer haar goedkeuring ver leend aan de te Washington tus sen Nederland en de Internatio nale Bank voor Herstel en Ont wikkeling gesloten overeenkomst, waarbij Ne.derland een crediet van 195.000.000 wordt verleend. Met deze dollarlening zal ons land zich voor de reconstructie beno digde goederen in het buitenland kunnen aanschaffen. Van de zijde der communisten bestonden di verse bezwaren tegen het aan gaan van deze geldlening. Zij vreesden, dat daarmede Amerika te grote invloed zou krijgen in het herstel en de ontwikkeling van het Nederlandse economische leven. De heer Hoogcarspel (Comm.) beriep zich op een uitspraak van |^E AMSTERDAMSE BAKKERS hebben gisterenmiddag tijdens een spoedvergadering besloten hedenmorgen weer brood te gaan leveren. Verschillende - bakkerijen hadden hun ovens gedurende de staking op temperatuur gehouden en tesamen met hun collega's, die over moderne outillage beschikken en die dus dadelijk kunnen gaan bakken, zullen zij de bakkers, die heden morgen nog niet kunnen bakken, met brood helpen, zodat ook deze hun klanten zullen kunnen bedienen. Ten slotte is dan de Leusderheide in brand gestoken, teneinde de nog resterende munitie te vernietigen. De vergadering besloot tot het opheffen van de bedrijfssluiting, omdat zij meende, dat, nu het hou den van een interpellatie door dr. ir. Hacke is toegestaan, het overleg eerder vrucht zal dragen, wanneer de partijen niet meer op voet van oorlog staan. Een motie De volgende motie werd door de vergadering aangenomen: „De sa menwerkende bakkerspatroons en coöperatieve organisaties in Am sterdam, in vergadering bijeen op Donderdag 21 Augustus 1947 in Krasnapolsjcy te Amsterdam, van oordeel, dat in hun strijd tegen de door de regering getroffen maatre gelen ten aanzien van de bloemprijs een zeer grote* eensgezindheid ge constateerd kan worden; dat deze strijd in wezen gericht is tegen de prijzendictatuur van ambtenaren, die willens en wetens door tenden tieuze en onjuiste voorlichting de minister geforceerd hebben tot be slissingen welke in hoge mate on redelijk worden geacht en welke voor de bakkerij een rechtstreekse aantasting van haar bestaansrecht betekenen; met instemming verno men hebbende, dat van verschil lende zijden bij de minister bemid delingspogingen zijn ondernomen om aan het bestaande conflict zo spoedig mogelijk een einde te ma ken, in de wetenschap, dat het lid van de Tweede Kamer, dr. ir. Hacke een interpellatie, welke reeds is toegestaan, zeer binnenkort zal houden; constaterende, dat hierdoor de strijd der bakkers wordt getrok ken uit de sfeer van ambtelijke willekeur en in het volle licht der openbaarheid op democratische wijze kan worden behandeld; over tuigd zijnde en in het volle ver trouwen, dat het recht in deze aan de zijde van de Nederlandse bak kers staat; anderzijds zich ten volle bewust zijnde van de zeer zware verantwoordelijkheid tegenover het publiek, welke op de bakkers rust bij een ongemotiveerde voortduring der bedrijfssluiting, besluiten, zij het onder protest tegen het hun aangedane onrecht, om Vrijdag 22 Augustus 1947 de broodproductie te hervatten." Looneisen afgewezen Ten aanzien van de onderhande lingen, welke gevoerd worden tus sen de vrije organisaties in het bakkersbedrijf en de bedrijfsunie van gezellenorganisaties werd de volgende motie aangenomen: „De samenwerkende bakkerspa troons en coöperatieve organisaties in Amsterdam, in vergadering bij een op Donderdag 21 Augustus 1947 in Krasnapolsky te Amsterdam con staterende, dat door de regering maatregelen ten aanzien van de brood- en bloemprijs zijn genomen, welke neerkomen op een brood prijsverlaging,van 1 cent en een afroming van de winst op klein brood, waardoor het bestaansrecht der bakkerij wordt aangetast, over wegende, dat door de landelijke organisaties van werkgevers in het bakkersbedrijf loononderhandelin gen worden gevoerd met de stich ting van bakkersgezellen om dezen een hoger loon te doen toekomen; overtuigd zijnde van de rechtvaar digheid der door de bedrijfsunie voor het bakkersbedrijf bij deze onderhandelingen gestelde loon eisen; moeten tot hun leedwezen als hun overtuiging uitspreken, dat de toestand waarin de bakkerij ten gevolge van de hieronder genoem de regeringsmaatregel is geraakt, geen enkele verzwaring van lasten meer toelaat en besluiten hun résp. landelijke organisaties met klem te adviseren de onderhandelingeri met de bedrijfsunie onder medede ling van de hierboven vermelde motieven terstond af te breken." prof. Keesing, volgens welke de Wereldbank het kanaal is, waar langs de Ver. Staten de wereld yan dollars voorzien met het oogmerk daardoor afzetgebieden van eigen producten te verkrijgen. Van het idealisme, hetwelk aan de oprich ting van de Bank ten grondslag ligt, aldus deze afgevaardigde, valt weinig te merken. De voorwaarden waaronder het crediet wordt ver leend noemde de heer Hoogcarspel teleurstellend. Minister Lieftmck antwoordde hierop, dat wanneer men betreurt, dat het beleid van de Bank in handen vgn kapitalistische' landen ligt, de oorzaak hiervan moet worden gezocht bij 'het anti kapitalistische land, Rusland, dat zich bij de oprichting afzijdig heeft gehouden. Volgens de minister schuilt er in de uitspraak van prof. Keesing een element van waarheid, doch wanneer ons land een lening b.v. in ponden had aangevraagd, zou aan Engeland bijzondere zeg genschap bij de besteding van het crediet zijn toegekend. Dit is ge heel volgens de statuten van de Bank. Wat het gemis aan idealisme be treft, zeide de bewindsman, dat het toe te juichen is, dat de Bank niet door politiek wordt beïnvloed, doch als commerciële instelling zich op een zakelijk standpunt stelt. De heer Schmall (C.H.) was de tolk van de algemeen gangbare opinie, welke het yerkrijgen van het crediet toejuicht. Wel werden de minister nog en kele inlichtingen over detailpunten verzocht. Sommige leden achtten de rentevoet ad 4'/, hoog. De minis ter verklaarde ten aanzien hiervan, dat dit rentepercentage is samenge steld uit 3% interest en 1 risi copremie. Ten einde een fonds te vormen, waaruit risico's kunnen worden bestreden wordt deze 1 premie aan elke credietnemer in rekening gebracht. Verder zegde de minister op vra gen van kamerleden toe, dat de door de Regering aan de Wereld bank voorgelegde reconstructieplan nen van ons land in de komënde drie jaren, bij de behandeling van de millioenennota ter kennis van de Kamer zullen worden gebracht. BRITS ULTIMATUM Door Joodse immigranten afgewezen De Britse regering heeft beslo ten de illegale Joodse immigranten, die zich op drie Britse schepen ter hoogte van Port de Bouc aan de Franse Zuidkust bevinden, naar de Britse zóne van Duitsland te bren gen, tenzij zij 22 Augustus vóór 18 uur Nederl. tijd een begin maken met het aan land gaan. De Joodse illegale immigranten, die zich thans op het schip „Ocean Vigour" voor Port de Bouc bevin- dep, hebben bij stemming besloten geen gevolg te geven aan het Britse ultimatum om Vrijdag in Frankrijk aan land te gaan. Aan boord van de beide andere schepen werd het ultimatum rustig ontvangen. AD INTERIM f\E Bakkersstaking kan, nu de Am- hnt „.-44 ,s'erciamse leden van het witte gilde hebben besloten heden weer brood te gaan leveren, as geëindigd worden beschouwd. Het binnenlandse „front",'dat sedert Maandag op sommige plaatsen hef tig m heroenng was gekomen, kan nu weer tot rust komen. De bakkers hebben gecapituleerd. Men kon niet anders verwachten aangezien de regering zich van haar standpunt door een staking niet zou laten af- hfnSffi1' ,De bakker^stakmg was bedoeld als protest tegen een in het a I g e m e e n belang ingestelde Overheidsmaatregel. Hier was geen sprake van een conflict tussen werkgever en werknemer, waar dus rechtstreekse particuliere be langen in de eerste plaats een rol spelen. Neen, hier werd de staking aangegrepen als een middel om zijn afkeuring uit te spreken over een Overheidsmaatregel, die Tn het al ge m e e n 'belang is gegeven. In dit I geval mocht de Overheid niet capi tuleren. evenmin zij dit voor twep i.aat4 moct1t doen voor de stakende bootwerkers, opgeruid door de E.V.C. Dat de Regering dan ook had besloten tot krachtige maatre gelen, als vordering van bakkerijen, moet worden toegejuicht. De bak kers moesten tenslotte, vooral ook om privaat-economische redenen, wel capituleren. Deze staking was bij voorbaat gedoemd op niets uit te lopen. Maar ook al was het hier geen staking geweest, waarbij de Over heid als partij was betrokken, dan was deze n<jg af te keuren. In deze tijd, waarin alle krachten samen moeten worden getrokken om te werken aan het herstel van land en ijolk, dient iedere staking te zijn een uiterst middel, d.w.z. dat hier toe slechts in de allerlaatste plaats mag worden overgegaan. Dat ook de bakkers, in deze tijd van schaar- ste-economie, van gedwongen Overheidsbemoeiing met het be drijfsleven. gerechtvaardigde critiek kunnen hebben op een ondeskun dige groep van ambtenaren, nemen wij terstond aan. De voorbeelden van ondeskundigheid en gebrek aan organisatievermogen bij de ambtenaren, liggen voor het grij pen. Maar wij zouden de bakkers ook willen wijzen op de loon- en 'prijsregeling, <ye voor de arbeiders, de grootste groep van onze samen leving, zoveel bitterheid inhoudt. En toch tonen de arbeiders nog zo veel nuchterheid en gezond ver stand te bezitten om niet tot een algemene staking over te gaan, die alles nog slechter en zorgelijker zou maken. Ook de arbeiders kunnen met gerechtvaardigde critiek ko men bij de Overheid. Denken wij slechts aan bet optreden van het College van Rijksbemiddelaars Rijkskibbelaars, zou een juister woord zijn dat loonregelingen tussen werkgevers en werknemers overeengekomen, in vele gevallen zijn goedkeuring qjithoudt. Dat wij ons wat de houding der Overheid inzajee de staking betreft, achter haar stellen, betekent niet. dat wij geen critiek op het Over heidsbeleid in deze zaak zouden hebben. Voor ons is het onbegrij pelijk, aangenomen, dat het accoun tants-rapport een juist beeld van de financiële situatie der bakkers heeft gebracht een andermans boeken zijn nu eenmaal moeilijk te lezen waarom de minister nu zo halssjprrig weigerde toe te staan, dat de broodprijs met één cent werd i verhoogd of omgekeerd: het is ons i onbegrijpelijk, waarom de Rijks subsidie moest worden verlaagd, wat slechts 13 millioen aan de schatkist bespaart, een som gelijk aan een druppel op een gloeiende, plaat in een tijd, waarin met mil lioenen wordt gesmeten. Wij zTjn blij, dat de bakkers, die in ieder geval gerekend moeten worden tot een der nijverste groepen van de industriële middenstand, hun zaken heden weer gaan openen. Hopelijk, dat de staking niet zoveel T^rbitte- ring heeft achtergelaten, dat de weg van overleg tussen Overheid en bakkers, de meest aangewezen me thode om tot overeenstemming te geraken, is afgesneden. M. P. J Veiligheidsraad is onbevoegd Eén woordvoerder van het de partement van buitenlandse zaken verklaarde Donderdagavond aan het ANP naar aanleiding van de vele geruchten, welke circuleren omtrent belangrijke beslissingen, welke door het kabinet genomen zouden zijn, het volgende: Het is onmogelijk op alle ge ruchten en speculaties commen taar te geven. Wel kan verklaard worden, dat de regering zich op het standpunt blijft stellen, dat de Veiligheidsraad niet bevoegd is 1 t.a.v. het conflict in Indonesië be- slissingen te nemen. Verder dat de regering met bijzondere be langstelling uitziet naar het ver loop van de zitting van de Vei ligheidsraad van Vrijdag Het ka binet zal ongetwijfeld na deze zitting van de Veiligheidsraad alle aanleiding vinden om bijeen te komen ter bespreking van de si tuatie. Of het kabinet dan belang rijke beslissingen zal nemen van welke aard ook, zal rustig moeten worden afgewacht.,,In dit verband moge er op gewezen worden, dat de regering Dinsdag een verkla ring voor de Kamer zal afleggen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1