Nieuuu nooit: Geen beslissing van de Veiligheidsraad rival van [ardelj cmg A Voor Alkmaar en omgeving Oost-lndonesië en West-Borneo weer niet toegelaten Naar krachtiger leiding bij de mijnen in het Ruhrgebied Herziening Veto-recht Gesneuveld in Indonesië DRIE NIEUWE RESOLUTIES inkeljuffrouw .KMAAR BERICHT ADAPLEIN Hervatting der politionele actie? Nationalisatie op de lange haan Jamboree-verkenners Gromyko heeft geen vertrouwen Politieke toestand paradoxaal kkelijke uur van pater oodsstrijó, heeft mee kar waren de paters ;n F. v. d. Heyden uit =n pater H. Boddeke Amsterdam en dr. ir. de voorzitter van dte „Oud-iilegale werkers die over pater Bleys rer een goed raadsman ;cht vriend van allen, en blijmoedig en r.abantse liumor, waar- le zwarigheden, ook in naoorlogse tijd wist n. ;r op de eerste plaats an van het Zuiden. Op aats held van heel ons :n zoon van de Neder- it over de Arkelsedijk >ude chaussee, die Na- 1s liet aanleggen voor rig tussen Noord en ïult ge het monument nover de Fabriek Hol- iden de weg. Ge kunt samengroeien van een •eel moeilijkheden heen j het offer van velen, ij het graf van een pa- itorist, een fel patriot, lien is en die er het n is. Katholieke Kerk ardelj. de Joegoslavische r, heeft een bittere aan- op de rooms-katholieke Slovenië. Hij zeide, dat ornaamste vijanden van avisehe vijfjarenplan en s vooruitgang in Slove- is-Katholieke Kerk heeft en en rechten gekregen, isbruikt deze door haar [ebruiken voor reaction- ganda, die tegen het volk De Kerk neemt weer ïg van tijdeps de oorlog e dat zij toen Mussolini iende en thans bepaalde iperialisten. ien nu opgespaard, neeste waard, nis lopen meel- en kersestokken kopen. i te saam, ikef-Nougat kraam. oor elke leeftijd CONFETTI ëwoners een eind uit voorwerp, maar teven ze dichterbij. Voor 'n niet goed af, want aan :t te zitten, waarin zij meester, de kabeljouw, >men en hij was direct men. „Ik kon nog juist Okkie, maar veel dun kin achter het raampje Hooic redacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in ajle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig Vondel ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11310 BUREAUX: ALKMAAR; Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel- 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank DE VEILIGHEIDSRAAD kwam gisterenmiddag bijeen ter be handeling van de Indonesische kwestie. Zonder tot egn be slissing te komen werd besloten Maandagavond opnieuw bijeen te komen en de beraadslagingen voort te zetten. Van Kleffens opende het debat met een redevoering, waarin hij nogmaals met klem wees óp het feit, dat de Veiligheidsraad onh&voegd is in deze kwestie. Er bestaat geen enkjele noodzcjpk voor cle Raad, aldus van Kleffens, om handelend op te treden. Wij hebben reeds een internationaal onderzoek voorgesteld, zodat de Raad voldoende inlichtingen kan onbjfingen. Mr. van Kleffens deelde mede, dat de Nederlandse regering reeds in contact is getreden met de consuls in Batavia. Van Kleffens betoogde vervolgens, dat de Nederlandse verliezen sinds de wapenstilstand het aantal verliezen benaderen gedurende de militaire actie, indien zij dit niet reeds overtreffen. Ook wees Mr. van Kleffens op het aantal slachtoffers onder de Indonesiërs. „Ik vrees voor de toekomst van de Veiligheidsraad, als ,zij op deze wijze doorgaat zich door de Republiek te laten beïnvloeden". Nederland staat een vrij internationaal onderzoek volledig toe, aangezien Nederland niets te verbergen heeft. De uitvoering van Linggadjati blijft voor ons een heilige plicht. De raad staat voor de keuze tussen de illusie en de realiteit. De voorzitter, Faris Al Choery, bracht in herinnering, dat het Bel gische voorstel tot het toelaten van Oost-lndonesië en West-Borneo door de Raad werd verworpen. Aan gaande de door Nederfrmd betwij felde competentie verklaarde Al Choery, dat de republiek volgens de overeenkomst van Linggadjati verantwoordelijk is voor rust en orde op haar gebied. De Franse afgevaardigde Parodi vroeg, of de voorzitter bü zijn partijkiezen in de kwestie van de jurisdictie gesproken had als Sy riër of als voorzitter. „De vraag van de jurisdictie is een van de moeilijkste punten in dit debat". Parodi verklaarde zich eens met de mening van de Amerikaanse afgevaardigde, dat de toelating van Oost-lndonesië en West-Bor neo opnieuw moet worden over wogen op basis van art. 39 van het reglement van orde of van een ander artikel. Al -Choery antwoordde, dat hij uitsluitend gesproken had over de competentie van de Raad om de discussie over de Indonesische kwestie voort te zetten. „Het feit, dat een punt op de agenda staat, is nog geen beslissing in de vraag, of de Raad hierin competent is". Nisot (België) stelde daarna voor, de vertegenwoordigers van Oost- lndonesië en West-Borneo toe te laten. Gromyko (S.U.) wees er op, dat de Raad het toelaten van deze beide staten reeds had afgewezen. „Het is niet nodig hierop terug te komen". Verder bepleitte hij de jurisdictie van de Raad in de Indonesische kwestie. De vertegenwoordiger van India verzette zich heftig tegen het toe laten van Oost-lndonesië en West- Borneo. Vervolgens lanceerde hij een aanval op de Nederlanders, die hij er van beschuldigde een „kolo niale oorlog" te voeren en de Indo nesiërs reeds eeuwen lang te heb ben „uitgebuit". Hij vroeg een on partijdig onderzoek door een com missie van de "i^iligheidsraad. Hij ondersteunde de Australische reso lutie met het Poolse amendement Dodelijk verkeersongeval te Grootebroek GROOTEBROEK. Gisterenmid dag had in de Compagniestraat een droevig ongeval plaats met dodelij ke afloop. Te 12.15 uur zou de vrachtwagen van de firma Groot, al hier de Compagniestraat uitrijden. Ondanks de nauwe passage aldaar, trachtte de 9-jarige Nellie Blokker per fiets de auto nog te passeren. Vermoedelijk is zij haar ïtuur niet meester kunnen blijven, althans zij kwam te vallen juist voor het ach terwiel van de vrachtwagen, met het verschrikkelijke gevolg dat zij werd overreden. Bodelijk verminkt werd zij van de straat opgenomen. Helaas mocht geneeskundige hylp niet meer b£- ten. De Zeereerw. Heer Pastoor Hendriks van Lutjebroek diende de kleine het H. Oliesel toe. De deelneming met het getroffen gezin is algemgen. (inhoudende, dat.de commissie van de Raad een arbitragecommissie zal zijn). „De Veiligheidsraad heeft nog geen enkele vordering gemaakt op de weg naar een vreedzame oplos sing", aldus de Indische" vertegen woordiger. „De troepen moeten te ruggetrokken worden tot op de demarcatielijnen van October '46". „De wereld heeft geen oorlog ge voerd tegen het fascisme om toe te staan, dat 'de vrijheid aan sommige landen onthouden wordt". De vertegenwoordiger van Co lumbia verklaarde, dat de argumen ten van mr. van Kleffens voor zijn delegatie „niet erg overtuigend" waren geweest. „Indien conflicten zouden ont staan tussen de Westerse mogend heden en hun koloniën, zou de we reld niet accepteren, dat de Veilig heidsraad zich incompetent ver klaarde en deze conflicten be schouwde als behorend tot de inter ne jurisdictie van deze mogend heden", zo verklaarde Alfonso Lo pez, de Columbiaanse afgevaardigde verder, aldus A.F.P. Daarentegen betoogde de Franse afgevaardigde Parodi, dat de competentie-kwestie nog geenszins was beslist, er op wijzend, dat het bevel tot de wapen stilstand vergezeld was geggan van juridische reserves ten aanzien van deze competentie. Na de heropening van de zitting betopgde de Belgische afgevaardig de, dat, indien Oost-lndonesië en West-Borneo niet zouden worden toegelaten, de Raad de schijn van partijdigheid zou wekken. Hierna nam de Russische afgevaardigde het woord en verzette zich nogmaals tegen de toelating van Oost-lndo nesië en Borneo. De Poolse afgevaardigde be toogde, dat er geen redenen aan wezig waren om Oost-Indpnesië en Borneo toe te laten. Ook de Syrische afgevaardigde sloot zich hierbij aan. Bij stemming werd het voorstel om Oost-lndonesië en West-Borneo alsnog toe te laten met 7 onthoudingen en 4 stemmen voor verworpen. De branden in de Peel De Peelbranden in de gemeenten Asten, Meyel en Nederweert hebben ongeveer 300 H.A. in de as gelegd. Vrijdag hebben de gehele dag vier brandweren het vuur bestreden, resp. uit Nederweert, Someren, As ten en Deurne. Tlians worden de blussingswerkzaamheden nog voort gezet door drie brandweren (die uit Nederweert niet meer). Zuidelijk van het Peelkanaal breidt het vuur zich uit in de rich ting van de Zuid-Willemsvaart. De brandweer van Someren zal waar schijnlijk het vuur daar een halt kupnen toeroepen. Dit is van groot belang omdat er in deze omgeving verscheidene boerderijen en arbei derswoningen staan. Niet te haastig besluiten, zegt Amerika De Amerikaanse Ambassadeur in Nederland, dr. H, Baruqji, heeft Vrijdag een bezoek gebracht aan de Minister van Buitenlandse Za ken, mr. C. G. W. H. Baron van Boetzelaer van Oosterhout. Hij heeft het Amerikaanse standmmt in zake de Indonesische kwestie uiteengezet. Naar de correspondent van AnetaNew-York te Den Haag verneemt, zou dé' Amerikaanse Ambassadeur Nederland hebben geadviseerd, „niet te haastig te besluiten tot het hervatten van de politiële maatregelen in Indonesië" BOODSCHAP VAN H.M. DE KONINGIN Aan het Nederlandse volk H. M. de Koningin richt de vol gende boodschap tot Haar volk: „Ten zeerste begaan met de zorgen, waarin zoveel landgenoten verkeren ei, het leed, dat in vele ge (innen zijn intrede heeft ge daan, zou Ik u allen warm willen aanbevelen ter gelegenheid van Mijn aanstaande verjaardag alles te vermijden, wat deze zwaar be proefde landgenoten smartelijk zou kunnen treffen. Wilhelmina" In de haven van Tandjong Priok staat een grote olie-opslagplaats in brand. Verschroeide aarde verwacht, dat zij tijdens de Engels- Amerikaans-Franse besprekingen over .het peil van de Duitse industrie te Londen ter sprake zal komen. In welingelichte kringen is men van mening dat hoewel door de conferentie te Washington waar schijnlijk geen beslissing te dien aan zien zal worden genomen, devor ming van een commissie zoals boyen bedoeld er op wijst, dat de kwestie van de nationalisatie van de mijnen in het Ruhrgebied op de lange baan zal worden geschoven. Het Amerikaanse I^epartement van Buitenlandse Zaken vertrouwt cr op. dat de Engels-Amerikaanse conferentie in zake de steenkool productie in het Ruhrgebied, welke thans te Washington wordt gehou den, spoedig tot overeenstemming zal kunnen geraken in zake een krachtiger leiding van de mijnen. Deze mededeling bevestigt vroe gere berichten, volgens welke de Engelse en Amerikaanse delegaties reeds tot overeenstemming zouden zijn gekomen over de vorming van een Engels-Amerikaanse Steenkool commissie, welke toezicht zal houden op de steenljpolproductie. De besprekingen gaan thans over de structuur van de voorgestelde Engels-Amerikaanse commissie. De commissie zou geleidelijk zijn sa mengesteld uit Engelse en Ameri kaanse vertegenwoordigers, doch zou Amerika'voor het eerst een vol ledige stem geven in de exploitatie van de mijnen. De taak van de com missie zal zijn, de adviezen van de conferentie ter verhoging van de steenkoolproductie in het Ruhr gebied, welke de Amerikanen be schouwen als de sleutel tot het wel slagen van het plan-Marshall ten uitvoer te leggen. Een woordvoerder van het Depar tement verklaarde, dat het probleem van de eigendom der mijnen of de mijnen volgens Engelse plannen zul len worden genationaliseerd of niet nog niet ter sprake is gekomen. Deze kwestie is onlangs tussen Londen en Washington via de diplo matieke kanalen besproken en men Groot gebrek aan water heerst er momenteel op Noord-Beveland, dat niet aangesloten is bij de waterleiding. Tweemaal per dag 's morgens en 's avonds staan de mensen in de rij om het hoog nodige water te halen. TIEN JAAR GEëlST TEGEN CIFTMENGSTER Vergiftigingspractijken van twee gezusters De vrouw J. A. L„ echtgenote van de Zwollenaar Ch. A. had verscheidene pogingen gedaan om haar man door middel van ratten- kruid ie dooden. Zij begon „Ro dent" in de koffie en thee van haar man te doen. Na enige tijd hield zij er mee op. doch in AprU herhaalde zij haar pogingen, tot 'naar man argwaan krepg en zijn vrouw bij het inschenken van de koffie gadesloeg In de keukenkast ontdekte hij een mosterdpotje met een merkwaard, ge substantie ër in. De scheikundige Ir. A. W. Ver- vloet stelde vast da+ het gele fos for bevatte en vergiftig was. De vrouw J. A. L. stond nu te Zwoile terecht en noemde als motief voor haar moordpogingen, dat haar man haar geen goed' leven gaf en dat zij wviide scheiden. „Was er niet een zekere heer G. als kost ganger bij u in huis en heeft deze u niet eens een zeer vriendelijke brief geschreven?" vroeg de pre sident. Dit ontkende verdachte. De gedachte om haar man door mid del van „Rodent om het leven te brengen, was haar ingegeven door haar zuster. Deze woonde eerst in Wierden en verhuisde na het overlijden van haar echtgenoot, naar Zwolle. Dit overlijden bleek destijds bij nader onderzoek ook aan vergiftiging te wijten te zijn geweest. De Officier van Justitie eiste tien jaar gevangenisstraf. Van Mook naar Oost-Borneo Dr. Van Mook zal zich met v. d. Wal, directeur van het binnenlands bestuur en enkele andere regerings autoriteiten, naar Samarinda bege ven om op 26 Augustus de opening van de Federale Raad van Oost- Borneo bij te wonen. Op het Centraalstation (Van onze speciale verslaggever) De metalen stem op het Cen traal Station in Amsterdam her haalde het enige kereiu „Over enkele minuten zal de Jamboree- trein binnenkomen op het 2e per ron Oostzijde Over enkele minuten Om even voor half n^gen dreunde gisterenmorgen de extra-trein bin nen onder de beroete stationsover kapping. Verkenners hingen uil de raampjes en boven het rumoervan bedrijvige spoorwegmensen klonken hun groeten naar de kennissen op' het perron. Deuren klapten open en verkenners in de meest vreemd soortige uniformen „kwestie van kunnen ruilen, mijnheer", zei er gpn stroomden de trein uit, naar het meisje, dat wachtte, naar moe der of naar de stevige linkerhand druk van een broeder-verkenner. Overal vonkten gesprekken los en zelfs ons nieuwsgierige en verhagie journalistenhart kon de moed niet opbrengen deze gesprekken te sto ren. Tussen deze gebruinde en en thousiaste knapen lopen, struike lend over nugzakken en stokken en dan maar luisteren. „Kerel, dat Jamboree-spel luk te! Als lupek. „Pafijs, ja, wel erg mooi. En groot. „Het slotdefilé was fantas tisch „Nee mams, honger heb ik niet „Die Marokkanen waren rare gosers. Zwart als nikkers...." „Naturellement, mademoiselle" „En hoe vind je m'n rokje?" „Change Dit laatste kwam van een lachen de zeeverkenner, die z'n matrozen muts te ruil aanbood voor een aar dig meisje van een „landrot" in Schots rokje met een Turkse fez. Sommigen hadden nog tijd en ver telden van een schitterend geslaag de Jamboree, van een lange reis vanaf Rossny sur Seine, het Jam boreestation, van ruilen, tenten, stof en Frans brood. Toen begonnen weer trommen te roffelen, groepen formeerden zich, een enkele yell ging nog verloren tussen gesis van treinen, afscheid werd genomen van andere groepen, die nog verder moesten en langzaam loste de druk te zich op tot de gewone bedrij vigheid van een station op Vrijdag morgen. Een lege trein werd weg gereden en de bewoners daarvan stapten, bezield 'met een nieuw vuur. weer het leven van iedere dag tegemoet. Soerakorta bijzonder militair gebied Bij republikeins besluit is Soera karta tot bijzonder militair gebied verklaard. Minister Wikana is be noemd tot militair gouverneur met de titulaire rang van it.-generaal. Opnieuw aan de orde? Australië heejt formeel verzocht om opneming in de agenda van de algemene vergadering der V.N. van de kwestie der eventuele herziening van de resolutie der vorige alge mene vergadering over het veto recht. Eveneens verzoekt Australië herziening v^p „de mate waarin de in die resolutie vervatte aanbeve lingen zijn uitgevoerd". Reuter tekent hierbij apn. dat deze aanval van de zijde der kleine mo gendheden op het vetorecht in de Veiligheidsraad een hoogtepunt schijnt te zullen worden in de be sprekingen van de algemene ver gadering. welke 16 September .a.s. te Flushing Meadows bijeen zal komen. in een onderzoek door de Consuls De Sovjet-afgevaardigde Gro myko keerde zich onmiddellijk tegen de Amerikaanse resolutie, aangezien deze een voorbijgaan van de Veiligheidsraad en de V.N. zou betekenen. Hjj leverde critiek op het Australisch-Chinese voor stel, dat de* consuls te Batavia rapport zouden uitbrengen over de situatie. Hij verklaarde verder, dat de Veiligheidsraad niet kon vertrouwen op meningen en ac ties van dpe of vijf consuls die van Engeland, Frankrijk en de V.S. thans in Batavia ge- stationneerd. De Britse, Franse en Amerikaanse positie tegenover Indonesië is ten voordele van Nederland, aldus Gro myko. „In wezen betekent de ge meenschappelijke Australisch-Chi-, nese resolutie, dat de Veiligheids raad zich vrijwillig terugtrekt en een voorstel aanvaardt, dat gedic teerd is door de Nederlandse afge vaardigde een voorstel dus, naar voren gebracht door de schuldige partij in dit geschil. Indien de Raad zich verplicht acht zich met de kwestie bezig te houden, dan moet zij twee commissies in het leven roepen één om toe te zien op de naleving van het bestand, en een andere om, te arbitreren, ofwel één commissie met deze tweevoudige "taak. De Raad moet snel handelen en de commissie of commissies moe ten samengesteld worden uit leden van de Raad. Alle elf leden van de Veiligheidsraad zouden kunnen be noemd worden in de commissie, doch ook een kleiner aantal is, in dien dit gewenst wordt, aanvaard baar". Bestuur van de Nederl. Dr. Walter A. Foote, de consul-generaal in Batavia der Ver. State: heeft te Djokjakarta een onderhoud gehad met Soekarno betref fende het aanbod van Amerika om in het Indonesische probleem te bemiddelen. riiu Motorrennersbond geschorst Het dagelijks bestuur van de KNMV, gphoord de sportcommis- sie, heeft besloten de heren P. J. W. van Aartsen (Amsterdam), A. Hartman (Amsterdam), P. Knijnenburg (Wassenaar O. Moeke Heemstede)L. Rehorst (Den Haag), J. de*Ridder (Alk maar) en H. Steman (Voorburg), allen lid van de KNMV, tezamen vormende het bestuur van de Ne derlandse Motorrenners-Bond, tij delijk te schorsen als lid van de KNMV op grond van hun voor de motorsport en de KNMV schade lijke gedragingen. Deze schorsing ging in op Don derdag 21 Augustus 1947. Het hoofd bestuur der KNMV zal de duur van de schorsing nader vaststellen. Voorts heeft het dagelijks bestuur besloten het rechtstreekse contact met de NMRB te beëindigen, bet geen inhoudt, dat deze organisatie niet langer gemachtigd is, finan ciële overeenkomsten aan te gaan De regering maakt tot haar leedwezen bekend, dat in de afge lopen week de navolgende ver liezen zijn gerapporteerd: Koninklijke Marine Sgt. vlieger G. H. Verberne uit 's-Gravenhage. Neergestort op Moe- doera bij Kamal 4-8-'47.- Mar. 3e kl. H. Hecker uit Maas tricht. Gesneuveld 16-8-'47. Sgt. mar. J. Ottevanger uit Am sterdam. Gesneuveld 14-8-'47. Mar. Ie kl. O.V.W. G. J. Mensink uit Tubbergen (Over.). Gesneuveld 14-8-'47. Mar. Ie kl. G. M. van de Kuit uit Ede (Gld.). Overleden t.g.v. verwon dingen door noodlottig ongeval 19- 8-'47. Koninklijke Landmacht Sold. Ie kl. A. W. Mouwen uit Oudenbosch. Gesneuveld (na ver missing) 21-7-"47 bij Medan. Serg. B. Bletterman uit 's-Gra venhage. Gesneuveld 9-8-'47 op weg Soemdang-Tomo. Sold. L. Bijl uit Amsterdam. Ge sneuveld 10-8-'47 op weg Djatiba- rang-Cheribon. Korp. J. W. de Rjiyter uit Bergen op Zoom. Gesneuveld ll-8-'47 te Djenkol bij Lawang. Korp. G. de Jong uit Cheshire (Engeland). Gesneuveld 13-8-'47 - bij Ka wal-i. De afgevaardigde der V.S. heeft gisteren een resolutie ingediend, waarbij de Veiligheidsraad zijn goede diensten tot een vreedzame oplossing aan Nederland en de republiek aanbiedt. China en Australië hebben een (^combineerde resolutie ingediend waarin wordt aanbevolen, dat consulaire vertegenwoordigers van de mogendheden, welke lid zijn van de Veiligheidsraad, een ge zamenlijk rapport over de situatie uitbrengen, ter voorlichting van de Veiligheidsraad. Australië diende tevens een eigen resolutie" in, volgens welke een arbitrage-commissie zou wor den ingesteld, bestaande uit drie leden: één gekozen door Neder land, één door de republiek en één door de Veiligheidsraad. De Raad ging vervolgeris over tot de bespreking van de nieuwe Aus tralische resolutie. De Australische gedelegeerde ontkende de bewering van mr. van Kleffens, als zou de Veiligheidsraad de dupe zijn van de republiek en noemde zijn uitingen op dit punt „betreurenswaardig". Hij verklaarde verder, dat het Chinese amendement „geen rekening hield met het dringende karakter van de aangelegenheid". Hij deelde mede, dat Australië en China tenslotte een gezamenlijke resolutie hadden op gesteld. Hodgson stelde tenslotte voor af zonderlijk te stemmen over drie voorstellen: 1) de Australisch-Chinese resolu tie, voorstellend een gemengde com missie van de Veiligheidsraad om de situatie te onderzoeken; 2) de Australische resolutie tot instelling van een arbitragecom missie; 3) de Amerikaanse resolutie, wel ke voorstelt dat de Veiligheidsraad het aanbod van goede diensten, dat Amerika heeft ingetrokken, zal over nemen. De Amerikaanse afgevaardigde, Herchell Johnson, heeft verklaard, dat de Verenigde Staten zich zou den onthouden van enige beslis sing, welke zou impliceren, dat de Veiligheidsraad terzake bevoegd heid bezit. HU zou echter het voor stel ondersteunen om de compe tentie-kwestie te verwijzen naar het Internationaal Gerechtshof. De zitting van de Veiligheidsraad is verdaagd tot Maandag a.s. 20 uur Nederlandse tijd. Als enige spreker staat nog Sjahrir op de agenda. Na zijn rede verwacht men, dat er over de Chinees-Australische, Austra lische en Amerikaanse resolutie zal worden gestemd. „MANCHESTER GUARDIAN" beschuldigt Nederlandse Katholieke ministers De liberale „Manchester Guar-' dian" heeft Vrijdag een brief van Leon Rosenfeld, professor in de theoretische physica aan de Univer siteit 'te Manchester, gepubliceerd waarin de katholieken in de Neder landse regering er van worden be schuldigd, het bereiken van een overeenstemming met de Indonesi sche republiek te saboteren. Prof. Rosenfeld neemt aan. dat er geen hoop is. dat de huidige Nederland- sch» regering zal trachten om een billijke overeenkomst met de Indo nesiërs te sluiten. Prof. Rosenfeld verklaart verder, dat prof. Geyl, „zijn voormalige collega aan de Üniversiteit te Utrecht", in een brief „een mislei dende beschrijving van de Neder landse politieke partijen" heeft ge geven. Sold. J. C. Roos uit Eindhoven. Gesneuveld 13-8-'47 bij Kawali. Sold. A. van der Schans uit Sprang Capelle. Gesneuveld 13-8-'47 bij Kawali. Sold. T. J. Bonius uit gem. Acht- karspelen. Gesneuveld 14-8-'47 te Kajoe Agoeng. Huzaar Z. V. van Laar uit Rotter dam. Gesneuveld 15-8-47 te Djati- bargng. Sold. J. H. J. Loeffen afkomstig uit gem. Nistelrode. Gesneuveld 15- 8-'47 bij Ambarawa. Sold. Ie kl. J. Snijders uit Poort vliet. Gesneuveld 15-8-'47 bij Am barawa. Sold. A. Hazen uit Pijnacker. Ge sneuveld 16-8-'47 bij Semarang. J. M. Leermakers uit Amsterdam. Gesneuveld 16-8-'47 te Singosaj-i. Sold. C. J. Maas uit Udenhout. Ge sneuveld 17-8-'47 bij Kratjak. Sold. G. Meijertoit'Den Haag. Ge sneuveld 17-8-'47 bij Kratjak. Korp. M. P. Verdegaal uit Noord- wijkerhout. Gesneuveld 17-8-'47 bij Kratjak. Korp. Th. L. G. Vervuurt uit Oostrum. Gesneuveld 17-8-'47 bij Kratjak. Serg. D. J. Hettema uit Hengelo (Over.). Gesneuveld 18-8-'47 bij Sin- gosari. Sold." P. Verberne uit Amsterdam. Gesneuveld 18-8-'47 bij Singosari. met organisatoren van terrein- en wegraces. In aansluiting op bovenstaand be richt, verneemt het ANP van de zijde van de KNMV dat zij het be sluit om tot schorsing over te gaan heeft genomen naar aanleiding van de houding die de motorrenners- bond heeft aangenomen inzake de wedstrijden te Tubbergen. Deze houding was naar de mening van het bestuur van de KNMV schade lijk voor de belangep van de K. NMV. Aangezien echter alleen het hoofdbestuur een definitieve schor sing kan uitspreken, is de huidige schorsing voorlopig. Van de zijde van de motorren- nersbond werd het ANP medege deeld. dat de bond geen genoegen met deze behandeling zal nemen. De motorrennersbond is een orga nisatie, die de belangen van haar leden op wedstrijden e.d. behartigt. Toen de bond bij het voeren van onderhandelingen voor de wed strijden op het circuit van Tub bergen*" volkomen door de organise rende stichting werd gepasseerd, heeft het bestuur haar leden ve_r- boden te Tubbergen te starten. Ver schillende renners hebben hierop hun inschrijvingen geannuleerd. De motorrennersbond is van mening, dat deze handelwijze haar goed recht was en heeft besloten tegen de uitgesproken schorsing protest aan te tekenen. Veldmaarschalk Montgomery, oftewel „Monty" heeft zijn be faamde hoed met vele kenteke nen op de rand cadeau gedaan aan de regering van Australië, waar hij onlangs een bezoek bracht. De hoed zal een goed plaatsje krijgen in het Memo rial Museum te Canberra. Het te Batavia verschijnende dagblad „De Nieuwsgier" schrijft, dat de politieke toestand een para- aoxaal karakter draagt. „Mocht de Veiligheidsraad een voor Nederland vrij gunstige beslissing nemen door b.v. het Chinese amendement aan te nemen, waar de Nederlandse voorstellen in zijn opgenomen, dan heeft deze beslissing voor Neder land uiteraard een bindend karak ter en wordt de met name hier ie lande onafwijsbaar noodzakelijk ge achte voortzetting van de politio nele actie vrijwel onmogelijk. Zou daarentegen een voor Nederland volstrekt onaanvaardbaar besluit worden genomen, dan lijkt het waarschijnlijk, dat men zich tc 's Gravenhage volledige vrijheid van beweging zou voorbehouden. Het te Batavia verschijnende re publikeinse dagblad „Soember' schrijft naar aanleiding van van Mook's jongste radiorede, dat deze een antwoord was op Sjahrir's ver klaringen in de Veiligheidsraad Het blad acht het mogelijk, dat de Nederlanders zouden overgaan tot het vormen van een interim rege ring, indien zou worden overge gaan tot voortzetting van de politi ële actie. Deze interimregering zoi gevormd worden uit oudleden var de Volksraad en uit personen u' Kratonkringen te Djogja en Sol' Het blad meent, dat de Nederla' ders zich niet schijnen te bekorr meren om de Veiligheidsraad f deze als een machteloze instellinf beschouwen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1