Nieuuu LANDBOUW LOOPT STORM tegen Minister Mansholt ervorst Griekse regering afgetreden Vliegveld bij Malang bezet ij houden agerbrug ra ze uitgebreide rtikelen ^1, Alkmaar CAL PLAYERS" rmis! t baard' IEDING EVELDT Voor Alkmaar en omgeving mmmmmmi 1 mm De Stichting doet beroep op de Volksvertegen woordiging door middel van de Kamerfracties Koers van de Regering dient te veranderen Tsaidaris zal nieuw kabinet vormen WERELDVOEDSEL- TOESTAND blijft nog twee jaar slecht Nog geen Regerings verklaring Nog onrust in de Pendsjaab Vlootdemonstratie in Middellandse Zee? WÊÊËmmËmËmWm4WmmmÊmmm W *X*V e'! De Paus en de wereldvrede Wat de „Times" niet inziet Protest en verzet der Joden VEILIGHEIDSRAAD BEVOEGD? Nieuw voorstel van België Nederland vraagt Engels rapport Belang der bevolking maakte ingrijpen nodig Chinese consul naar Djokja lemen Eng. gesp monnaie 1.40 3.10 3.75 4.15 1395 9.53 19.35 Tel. 3987 HS-AGENDA. Kaart in de .e Amerikaanse ;er: tijd. tterd. Toneel, art. v. Dalsum en A. met het sterke ER RAS (De Ne- Louis Saalborn t iedereen gezien en: T EEN VRIEND ID! Het succes- Stadsschouwburg lam. A HAWAIIANS te omlijsting van iété-nummers oorstelling steeds 2451 na 12 uur. &ND I, Maandag 25 en :ustus 1947. eroemde dansorkest: netjes gesehoren met een it U 2Lich sneller ir, Telefcjpn 2803 ce handelaar u gaarne plichting: kermisweek rweldigende ;DEREN in ring, tegen prijzen kerijen 2.25 in 46 Lndb. auto's 2.12 eerdoos 1.30 rammelaars 89 uren 1.30 en, vanaf 1-98 iepels 1.60 lerijdozen 68 peds v.a. 9-50 likelen uit onze t onze etalages e afdelingen outtil - TeL 4170 LANGEDIJK >akskaarten, versna •de kaarten 711 aan emeentehuis: Maan- 1 De Burg: Dinsdag L, School: Woens- N.H. Kerk: Donder- hter Betaalkantoor: i zijn de tijden van —4 uur. roenland; Dinsdag 2 Wijk E en F geheel; Wijk D van 1 t.m. g 3 September van ;n Nieuwe weg; van 202; ig 4 September van Wijk D vanaf 99; Vrijdag 5 Septem- 3g 5 September van Maandag 8 Septem- uur. een nadere a.ankon- de inwisselingsbon, bonkaart bevindt, n van alle gezins- cht. HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Pr. Otten- DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maar.d; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig Vondel) MAANDAG 25 AUGUSTUS 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11311 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red), K 2200 HOORN: Draaf singel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCH&GENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank Een leuke foto van het Prinselijk Gezin, H.K.H. Prinses Juliana, Prins Bernhard en de vier Prin sesjes/dezer dagen vervaardigd door H.M. de Koningin persoonlijk. SPREKEND NAMENS de georganiseerde Landbouw, heeft de Stichting voor de Landbouw zich met een schrijven gericht tot de voorzitters van de fracties \jpn de Eerste en Tweede Kamer, om de hulp van de Volksvertegenwoordiging tegen de pplitiek van Minister Mansholt in te roepen. Het ogenblik is aangebro ken, waarop het algemeen belang het best gediend is door de vraagstukken der boeren uitdrukkelijk en krachtdadig voor te staan. Het beleid van de Minister van Landouw begint in toe nemende mate het noodzakelijke vertrouwen in de boerenkrïngen te verliezen en er is practisch weinig of geen sprpke van over eenstemming tussen de Overheid en de Landbouw. In de kringen van boeren en tuinders openbaren zich gevoelens van onbeha gen, ontevredenheid en ongeduld in zodanige mate, dat het een noodlottige vergissing zou zijn te menen, deze te kunnen negeren. DE GRIEKSE MINISTER-PRESIDENT pemetrios Maximog, heeft Zaterdag het ontslag van het gehele kabinet aan koning Paul aangeboden. D.e Koning heeft hem echtpr verzocht in functie te blijven totdat de crisis is opgelost. De regeringscrisis is ont staan door het aftreden van de ministers Sophocles Venizelos, minister van nationale economie en tevens vice-minister-presi- dent, liberaal, de sociaal-democratische minister George Papan- drec", binnenlandse zaken, en de minister van luchtvaart Kanel- lopoelos, die de nationale unie vertegenwoordigde. Deze gevoelens, zo zegt de Stich ting in haar schrijven aan de frac tieleiders, vinden hun oorzaak voor namelijk in. drie omstandigheden. In de e e r s t e plaats is de boer of tuinder niet alleen dikwijls de eer ste werkkracht op zijnTiedrijf, met onbeperkte werktijd en geen vrij, maar daarnaast is hij als 'hoofd van het bedrijf overbelast met aller lei administratieve maatregelen, die zijn geduld uitputten. In de tweede plaats voelt de boeren bevolking zich ontgoocheld, omdat in handel en industrie niet die me dewerking met de economische po litiek van de regering werd gevon den, welke in de land- en tuinbouw wel werd betoond. Men werkte daar, zo wordt in het schrijven be toogd, mede aan een beeld, dat uit ging van de werkelijkheid onzer nationale armoede, de lasten even redig wilde verdelen en zo de voor waarden scheppen voor een spoe dig en krachtig nationaal herstel. Door de me'dewerking van de ge organiseerde landbouw is het zeer zuinige agrarische prijsbeleid van de regering geslaagd, kunnen de vèringrijpende maatregelen van graaninname en veelevering worden doorgevoerd en slaagt de regering erin vele landbouw- en veeteeltpro ducten belangrijk beneden de we reldmarktprijs in handen te krijgen. Dat de regering de macht of de wil of beide niet had, om handel en industrie in gelijke mate tot een dergelijke medewerking te brengen, hebben de boeren en tuin ders in hun "uitgaven voor gezin en bedrijf maar al te zeer bemerkt. Nu er zich tekenen beginnen te open baren van het inzetten van de derde loonronde.begrijpt de Stichting, dat de leiders onzer nationale vak verenigingen hun leden niet langer kunnen weerhouden van het vra gen van hogere lonen. De landbouw zal niet toestaan, dat een „vlotte" loonpolitiek ge voerd wordt ten koste van onze boeren en hun arbeiders. Met on verminderde kracht zal de Stich ting de eis voor gelijkstelling van lonen en doorberekening in de prijzen blijven stellen. In de derde plaats somt het schrijven een viertal moeilijkheden op, die onrust bpengen in de gele deren van boeren en tuinders. Dit zijn: a. de tekorten aan werkkrach ten met alles wat daaraan vast zit, b. te lage graanprijzen, c. te lage melkprijs in het consurtiptiegebied in het Westen des lands, d. de blij vende onzekerheid in de tuinbouw als gevoeg van het uitblijven van maximumprijzen. Verder wijzen adressanten er op, dat de droogte een moei lijke winter zal veroorzaken; er is al sinds geruime tijd geen gras m^pr voor het vee en de verbouw van ruwvoeder kan in vele streken van het land als mislukt worden beschouwd. Opnieuw zal de toestand aan breken, dat Nederland er veel voor over zal moeten hebben om het melk-, vet- en vlees rantsoen op peil te houden. De ze offers zullen echter gebracht mqeten worden, omdat geen enkele regering het riskeren kan, het volk nog langer te weinig voedsel te verschaffen. Moeten boer en tuinder de gehele schade van de droogte incasseren? Er zijn immers nooit de middelen, om de producten, in eigen land ge- Heden, Maandag, zal te Genève de derde jaarlijkse conferentie van de F.A.O. (organisatie voor voedsel en landbouw van de V.N.) beginnen, waaraan afgevaardigden van de meeste der 49 ledenstatep deelne men. Verwacht wordt, dat de Sow- jet Unie geen vertegenwoordiger zal zenden. Het hoofddoelvan de con ferentie is de vorming van een per manente voedselraajl voor de gehele wereld,die de verschillende landen met raad en daad zal helpen bij de verhoging der landbouwproductie. Deze raad zal echter niet de be voegdheden hebben als voorgesteld door de directeur-generaal van de F.A.O., Sir John Boyd Orr, op de in September van het vorig jaar te •Kopenhagen gehouden conferentie, nl. het aanleggen van een voorraad, aangekpcht in landen met een voed- seloverschot. ter verdeling onder behoeftige lrtiden. Voorts zal o.m. de algemene voed seltoestand jvorden besproken, die volgens het rapport van de direc teur-generaal niet beter is dan het vorig jaar en, tenzij doeltreffende maatregelen worden getroffen, nog minstens twee jaar zeer slecht zal blijven. teeld, redelijk te betalen, merkt de Stichting bitter op! De landbouw is echter niet voornemens, zo vervolgt het schrijven, daarin langer te be rusten. De koers van de regering dient te veranderen of de land bouw zal deze zelf veranderen, door zijn medewerking te weige ren aan alles, wat hem tenslotte zelf dupeert. De Stichting wenst het ingrijpend wapen van de sta king weibewust niet te hanteren, doch doet een ernstig beroep op de leiders van de Kamerfracties om. met de middelen die de Sta ten Generaal heeft, de minister van landbouw tot een andere po litiek ten opzichte van de land bouw te brengen. President van Ecuador afgetreden Velasco Ibarra, de president van Ecuador, is afgetreden en opge volgd door dp minister van defen sie, kolonel Carlos Mancheno. De ze wijziging heeft, volgens Reu ter, in alle vrede plaats gehad en Ibarra is reeds naar Colpmbia vertrokken. Naar gemeld wordt, is hij afgetreden als gevolg van de houding van het leger ten aan zien van zijn beleid. MAATREGEL TEGEN COMMUNISTEN WAS HET GROTE STRUIKELBLOK Vrijdagavond had het Griekse' kabinet beraadslaagd over de maat regelen, die de regering te nemen had teneinde de gevaarlijke binnen landse toestand mggster te worden. Het voornaamste punt. van bespre king was het buiten de wet stellen van de communistische partij. Hier over kon men het na een vi,er uur lange bespreking niet eens worden. In Athene deden diezelfde avond reeds geruchten de ronde, dat ver scheidene ministers zouden aftre den. Nadat koning Paul de boodschap van Maximos had ontvangen, heeft hij Zaterdagmiddag direct bespre kingen gevoerd met verschfllende partijleiders.. Zaterdagavond heeft Constantin Tsaldaris, de leider van de volkspartij en minister van bui tenlandse zaken in het aftredgnde kabinet, een bezoek gebracht aan het koninklijk paleis, waar de ko ning hem opdracht gaf een nieuwe regering te vognen. Men verwac.ht, dat Tsaldaris Maandag aan de koning een lij^t van nieuwe ministers zal kupnen over leggen. Naar verluidt zal hij op alle partijen een beroep doen, ook op de liberalen, om aan de nieuwe rege ring deel te nemen. Tegenover de pers heeft Tsal daris nog verklaard, dat de poli tiek der nieuwe regering uitslui tend gebaseerd zal zijn op het nationale welzijn en dat het eerste doel is toepassen van actieve maat regelen om het land zijn rust terug te geven en het volk naar verkie zingen te leiden, die het in staat zullen stellen zijn sociale rechten uit te oefenen. Buitenlandse meningen Naar in officiële Britse kringen te Lopden wordt vernomen, zou men het in Britse regeringskringen be treuren als de Griekse coalitie regering door een andere zou wor den vervangen. Weer een Britse illusie vervlogen! De secretaris-generaal van de Britse Natiqpale Mijnwerkers-? bond, Arthur Horner, heeft ver klaard, dat de mijnwerkers „als lening" tot Mei 1948 weer zes da gen per week zpllen werken om de regering te helpen. Zij willen van September tot Mei 1948 elke Zaterdag 6% uur werken. Hiermgdp is de illusie van de 5- daagse werkweek in de mijn industrie vervlogen. Benoemingen in het Bisdom Z.H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot: Pastoor te Overveen de W.E. Heer J. Th. van Galen; te 's-Gravenhage (H. Mar tha) de W.E. Heer G. F. Schneiders; te Reeuwijk de W.E. Heer Th. J. J. van Seggelen; te Khoon de W.E. Heer J. H. A. Everts, die Kapelaan was te Delft (St. Hippolytus-Ge- sticht) Tenslotte heeft g.H. Excellentie aan de W.E. Heer H. W. J. Kuipers, neomist, opdracht gegeven, zijn stu dies in het kerkelijk recht te Rome voort te zetten. Amerikaanse kringen te Athene waren zeer terughpudgpd in hun commenta.ar op de Griekse rege ringscrisis. Zij vrezqn een „dyna mische politiek" van een mogelijke rechtse regering van de Populisten. Men gelooft, dat een dergelijke re gering een extreme politiek in het onderdrukken van de* guerilla-op- stand zou volgen. Dwight Griswold, het hoofd van de Amerikaanse hulp verleningsmissie, verklaarde, dat zij een zware last zou kunnen beteke nen voor de geringe hulpbronnen, die het land heeft. De regering heeft besloten Dins dag aanslaande nog geen verkla ring over de Indonesische kwestie in de Tweede Kamer der Staten- Generaal af te leggen. Pandit Jawaharlal Nejiroe, de eer ste minister van India, heeft zich per vliegtuig r^e de kortgeleden verdeelde Pendsjaab begeven om te Joelloedoe, het regeringscentrum, mqf de gouverneur, Trivedi, bespre kingen te voeren over de maatrege len tegen onlusten, waarbij de Mo hammedanen, de Hindoe's en de Siks betrokken zijn. De vorige week heeft Nehroe besprekingen gevoerd met de eerste minister van Pakistan, Liaqat Ali Kahn, om gemeenschap pelijk de orde in de Pendsjaab tg herstellen. De Pendsjaab bestaat nu uit een westelijk deel, dat bij "Pa kistan en een oostelijk deel, dat bij India behoort. Het bestuur van het westelijk deel heeft maatregelen getroffen om.Mohammedaanse vluch telingen, die tengevolge van de on lusten uit Oost-Pendsjaab wegtrek ken, op te nemen. Men schat, dat er dagelijks 20.000 vluchtelingen aan komen. Eenheden van de Turkse en Ame rikaanse vloot zullen elkaar om streeks 12 September op de rede van Izmir ontmoeten en dan geza menlijk opstomen naar Stamboel. Turkse politieke kringen hechten grote waarde aan een dergelijke ge combineerde vlootdemonstratie in de Middellandse Zee en de wateren bij de Dardanellen. In Duitsland gevallen Nederlanders Ingevolge beslissing van de re gering zal thans worden overge gaan tot het systematisch over brengen op overheidskosten van het stoffelijk overschot van Ne derlanders, die in Duitsland- ten gevolge van oorlogshandelngen of terreurmaatregelen zijn overleden. Nederlanders, die vrijwillig zich naar Duitsland begaven en onva- derlandslievenden vallen hier niet onder. IIIIIIIIIIIIIIIIIIW Truman's persoonlijke vertegen woordiger bij net Vaticaan, Myron Taylor, is uit Washington op weg n^ar Rome, om met Z.H. de Paus en andere prominente figuren in Europa besprekingen te voeren over de wereldvrede. De „Times" constateert, dat de „zo snelle verslgfhtering van de toestand op Java sinds het bevel toi stakirig van het vuren, 'grotendeels te wijten is aan het feit, dat de In donesische guerillatroppen menen, dat zij een verdere Nederlandse mi litaire actie niet te vrezen hebben." Er bestaat nu een dringende behoef te aarrinterventie, ter voorkoming vaji represaillemaatregelen tegen de Chinezen en Indonesiërs, die de Nederlandse troepen hebben ver welkomd. Het blad signaleert de verbijsterende indruk, welke de handelingen van de Veiligheidsraad op het Nederlandse volk hebben gemaakt en is ypn oordeel, dat de Nederlanders nog steeds niet inzien, dat de militaire actie .die zij heil zaam en onvermijdelijk achten, „on verenigbaar is met de pogingen, door andere mogendheden onder nomen, om recht te laten wederva ren aan de eensgezinde eisen van het nationalisme in Zuidoost Azië" (Maar waarom ziet de „Times" njet in. dat onze eerlijke poging, om recht te doen wedervaren aan de cispn van het nationalisme, door onwil en onmacht van de republiek heeft gefaald, en dat deswege een toestand ontstond, die ingrijpen noodzakelijk maakte? Wie zowel Brits-Indische, Egyptische, Pales tijnse en.... Zuid-Afrikaanse boter op zijn hoofd heeft, moet niet in de Indonesische zon gaan staan! - Red.) Heden, Maandag, zullen de Jo den over de gehele wereld van zonsopgang tot zonsondergang vasten als protest (pgen het over brengen van de 4500 immigranten van de „Exodus 1947" naar Duits land. Het bestuur van het Joods Bureau heeft telegrafisch bij alle leden van de V.N,„ behalve de Arabische landen, geprotesteerd. Aan boord van een der drie Britse schepen, die de illegale Joodse im migranten naar Hamburg brengen, heeft een der Joodse leiders gespro ken over de „beslissende strijd te Hamburg". Alleen lafaards en ver raders zullen aan land gaan, zo zeide hij. Wij anderen zullen echter aan boord blijven en tot het einde toe weerstand bieden. De Britse regering heeft de Fran se regering verzocht, de 4500 Joodse emigranten weder op te nemen. De emigranten zouden uit de Britse zóne per trein naar Frankrijk wor den vervoerd. Een Brits woordvoerder heeft ver klaard, dat de Joden geen kans krijgen voor Hamburg aan boord te blijven. Naar de „New York Times" verneemt, zal de Belgische vertegenwoordiger heden avond een nieuwe resolutie in de Veiligheidsraad voor leggen, waarin wordt voor gesteld aan het Internationaal Hof van Justitie tp verzoeken uit te maken of de Veilig heidsraad jurisdictie hpeft in zake de Indonesische kwestie. VOLGENS REUTER heeft de Ne derlandse regering aan de Britse consul-generaal te Batavia gevraagd een rapport op te maken over de toestand in Indonesië. Deze consul gaat echter weg en wordt pas in September opgevolgd. Berichten ui) Lake Success doen vermoeden, dat Rusland zijn veto zal laten horen tegen besluiten van de Veiligheids raad, welke overeenstemmen giet het gevoelen van Nederland. Van andere zijde woidt gesuggereerd, dat Rusland de zaak wil ophouden, om •ze in de algemene vergadering van de V.N. te brengen, die op 16 Sept. bijeenkomt. Het schijnt ons toe, dat wij de chaos in Indonesië zolang niet kunnen laten voortduren. Ge ruchten over een crisis-toestand in het Nederlandse kabinet worden staker. Volgens het „Vrije Volk" is de vergadering van de ministerrad van Zaterdag „normaal verlopen" en is er „tot dusver" van een crisis geen sprake. Zoals men wggt, komt de Veiligheidsraad vandaag weer bijeen, om de Indonesische kwestie te bespreken. Eerste steen van Maria kapel te Beauraing In tegenwoordigheid van 25.000 bederaarders onder wie ook Ne derlanders, is te Beauring, 15 jaar na de verschijningen, de eerste steen gelegd voor eep ka pel ter ere van Maria. De steen legging werd verricht door mgr. Charue, bisschop tan Namen. Donderdagavond was het beejd van Cf. L. Vrouw van Fatima uit Portugal rond gedragen, waarna een kaarsenprocessie werd gehou den waarbij een groep Haagse verkenners zorg droeg voor het onderhoud van de verlichting. Prins Bernhard maakte deze foto van H.M. de Koningin en de vijf Prinsessen. Een zeldzame opname van zes Oranje-telgen. UIT BATAVIA wordt gemeld, dat Nederlandse troepen, met behulp van vliegtuigen en tanks, het vliegveld Boegil bij Malang hebben bezet. De „aanval" werd, volgens de republikeinse radio, door een Nederlands bataljon, vier tanks en twee vliegtuigen, van twee kanten tegelijk uitgevoerd. De gevechten om het vliegveld Tengkol, zeven kilometer ten noorden van Boegil, zouden gis teren voortgeduurd hebben. Tevpren had Aneta bericht, dat ingevolge de afwijzende houding van republikeinse instanties te Ma lang de toestand op een punt was gekomen, dat drastisqjie wijziging noodzakelijk was, daar de bevolking, bestaande uit 150.000 zielen, in een npodtoestand dreigt te komen. Het republikeins distributie-apparaat is volledig weggevallen en is nog niet hersteld, ondanks de toezegging van republikeinse ambtenaren tot sa menwerking met de Nederlanders. In de omgeving van Malang opere ren nog steeds gewapende benden, die allerlei dadpn van terreur uit oefenen. Gedurende 2 dagen werd de watertoevoer afgesneden door een hevige explosie, welke vermoe delijk de bronnen vernielde. Repu blikeinse benden bliezen een Bailey brug op en staken de kampong Be- dali in brand. De Oost-Indonesische minister van voorlichting, Tahya, bezocht Malang, hoofdzakelijk om 3000 Oost-Indonesiërs te bezoeken, die door de republiek werden ge concentreerd in afwachting van hun evacuatie. In verband met het bericht over de mogelijkheid tot uitwijzing van nief-loyale republikeinen uit het door Nederland bezette gebied, meldt het te Batavia verschijnende "„Dag blad", dat het -hier o.m. betreft de, voormalige republikeinse burge meester van Batavia Soewirjo en de loco-burgemeester Joesoef Hasan. Ten aanzien van de ministers Gani en Tamzil verneemt hetzelfde blad, dat over hen nog geen beslissing is genomen. Het schijnt dat zij slechts indien zij zulks wensen naar repu blikeins gebied zullen worden over gebracht. De Chinese consul-generaal te Batavia, Tsjiang, hqppt heden naar Djokja te kunne.n reizen met het internationale Rode Kruip-vliegtpig, dat met medicamenten voor de repu bliek te Batavia uit India verwacht wordt. De republikeinse radio heeft om geroepen, dat de Chinese consul- gejieraal te Djokja allerhartelijkst welkom is. De republikeinse minister dr. Gani heeft verklaag!, dat de republikeinse weerstand tegen de Nederlandse „agressie" ih de b£ zetje gebieden thans groter is dangedurende de Nederlandse politiële actie. Hij gaf drie redenen aan," waarom volgens zijn mening de situatie in de door Nederland bezette gebieden chao tisch zou worden: 1) Het Nederlandse leger heeft nog steeds vrijwel uitsluitend de grote steden bezet, terwijl sl.echts kleine cultuurgebieden zijn ver overd, om de terugkeer van onder nemers mogelijk te piaken. 2) De republikeinse politiek van de verschroeide aarde he.eft de Ne derlanders van» de welvaartsbron nen in de bezette gebieden beroofd 3) Slechts een kleine groep Indo nesiërs is bereid gevonden een ro' te spelen „in marionnetten-regerin gen van het Quisling-soort". Wie wil ols ambtenaar naar Indië? Het ministerie van overzese ge bied'sdelen b.rengt ter kennis var belanghebbenden, dat voor jonge mannen, die een voor-opleldine hebben genoten, welke toelating geeft tot academische examens <(ook HBS a is voldoende), gele genheid bestaat te wor-den aan gewezen als Candida git-Indisch ambtenaar (Indoloog).'- Na voltooi ing van de indologiscbe sjudje worden zij van regeringswege naar Indië uitgezonden, ten einde aldaar aan 's lands dienst te worden verbonden. Aanmelding kan ge schieden uiterlijjc 6 Sept. a.s. bij de afdeling b.i„ commissariaat voor Indische zaken, Plein 1, Den Haag, alwaar ook inlichtingen zijn te verkrijgen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1