Globetrotters in een te klein land Een klein bericht dat ons veel kwaad deed Twee nieuwe dominions RADIO Wat men in Amerika over Indonesië niet wilde weten HET ZEEWIER-MYST NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Moandog 3jf» Augustus 1947 Vruchtbare bijeenkomst Wat zal de Veiligheidsraad beslissen? Nog steeds beschie ting van patrouilles Reis-impressies in vacantie-tijd Van een kok, slingerpaadjes en de tegenvaller bij een glaasje Polar Kloosterboer door België uitgeleverd Nog steeds branden Amerika. Rusland en Korea Protestantse communisten PAG. 3 BIJNA TWEE JAAR GELEDEN, op 14 November 1945, publiceer de de toentertijd te Singapore verschijnende Nederlandse krant „Oranje" een ogenschijnlijk onbelangrijk berichtje. De Ne derlandse journalist en schrijver Pierre van Paassen, die reeds geruime tijd in Amerika woont, heeft mede een telegram onder tekend aan President Truman en premier Attlee om onmiddellijk de geallieerde troepen op Java terug te trekken. In Indië kende men van Paassen nauwelijks en men had trouwens niet veel tijd om bij dit bericht stil te staan want juist die dag bracht de BBC het bericht dat 14.000 Ja panse mariniers, die spoorloos uit Soerabaia waren verdwenen, zich bij Mandioen bezig houden met het africhten van Indonesische troepen! Toen die zelfde dag' nog bericht werd dat de „Daily Telegraph" een lang pleidooi had gehouden voor Engelse interventie, daar zonder de Britse troepen Java aan anarchie overgeleverd zou zijn, werd het telegram van van Paassen niet eens meer au serieux genomenDe Engelse troepen bleven dan ook nog lang. Maar in Amerika kende men van Paassen wel. Had men nog niet kort geleden het boek „That day alone" van hem gelezen. Schreef hij hier in niet over de afschuwelijke laag hartige inval van de Duitsers in „That beautiful Holland". Schreef hij niet over onderdrukking van weerloze, gemoedelijke mensen door zwaar bewapende tyrannen, sprak iedere bladzijde van dit „ver schrikkelijke" boek niet over on recht en nog eens om-echt. En nu komt daar een Nederlands journalist, die vindt dat de gealli eerde troepen tegen deze weerloze Javanen moeten worden terugge trokken! Dit komt uit eigen boezem dus.... En de Amerikaanse kran ten nemen dit kleine berichtje over, maar met vette koppen en knopen er kolommen-lange beschouwingen aan vast. Men hoort in Amerika echter niet of nauwelijks, dat in Soerabaia 13 vrachtauto's met evacuerende Ne derlandse vjpuwen in handen van de Indonesiërs zijn "gevallen en daar tot de laatste vrouw zijn afgeslacht. Men gelooft het niet eens als bericht wordt dat in de Simpang-sociëteit in Soerabaia honderden mensen op een hoop werden gedreven en daar door dansende en krijsende pemoe- das werden afgemaakt met bam boe-speren, welk schouwspel meer dan een halve dag duurt. Men pu bliceert niet eens meer de 800 moorden op weerloze burgers in Bandoeng alleen al, binnen een maand. En Pierre van Paassen die vele landen bezocht heeft en die blijkens zijn boek „The days of our years" toch nog al weet van wat er in de wereld te koop is, zwijgt. Juist toen het in die dagen voor iedere jour nalist zo interessant was op Java, is hij niet met Amerikaanse colle ga's naar Java gekomen. Zij had den zich daar dan kunnen laten voorlichten door de duizenden Ne derlanders die wankelend aan de ingang van hun kampen stonden. Dit kleine berichtje heeft onze zaak, onze eerlijke Nederlandse zaak veel kwaad gedaan. Van Paas sen is, evenals zijn Amerikaanse collega's nooit in Indonesië geweest, buiten de enkele avonturiers die bij van de Ned. R.K. Bond van ziekenverplegenden Op het Maria-oord te Vught hield de Ned. R.K. Bond van ziekenver plegenden een twee-daags congres onder presidium van dr. Dakmen uit Amsterdam. In de morgen van de eerste dag werden de groepsverga deringen gehouden en des middags sprak dr. H. F. Keunen, kinderarts te Maastricht, over de geestelijke gezondheidszorg op de kleuterleef tijd. Vrijdag werd de algemene jaar vergadering gehouden, voorafgegaan door een Mis, gecelebreerd door rec tor Venings uit Tilburg. In het hoofdbestuur werd herko zen broeder C. Zeyger en werd ge kozen zuster Rovers uit Den Haag. In de bond werden opgenomen de nieuwe afdelingen Gouda, Leeuwar den, Roermond en Tilburg. Besloten werd tot een extra heffing van tien cent per lid voor de vorming van een studiefonds voor het diploma wijkverpleging. Het hoofdbestuur werd opgedragen actie te voeren voor bescherming van het verpleeg stersuniform, betere salarissen- en pensioenregeling en uniforme vacan- tieregeling. Aan het bestuur werd verzocht, bij de minister aan te dringen op een overbruggingsgeld. Een desbe treffende motie zal ter kennis wor den gebracht van H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard. Met de behandeling van enige huishoudelijke kwesties werd be sloten. PROGRAMMA DINSDAG 26 AUGUSTUS: HILVERSUM I <301 M.): KRO: 7.00 Nieuws: 7.15 Ochtendgymn.; 7.30 Morgengebed; 8.00 Nieuws en gram.; 9.00 Lichtbaken Henri de Greeve; 10.00 Voor de kleuters; 10.40 Voor dracht gedichten; 11.30 Als de ziele luistert; 12.00 Angelus; 12.03 Orgel; 12.33 Lunchconcert; 13.00 Nieuws; 13.15 Boekbespreking; 13.20 Lunch- concert^ 14.30 Voor de Vrouw; 16.00 Radio-ziekenbezoek; 16.30 „Elck wat wils"; 17,45 Rijk Overzee; 18.00 Volksliederen; 18.20 Sport: 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.00 Nieuws; en Kath. nieuws; 19.45 Departemen ten spreken; 20.00 Nieuws en actuali teiten; 20.12 De Gewone Man; 21.00 Luisterwedstrijd t.b.c.-bestrijding; 21.20 Omrjep Kamerorkest; 22.15 Avondgebed; 22.30 Nieuws en gram. HILVERSUM n (415 M.l: AVRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymn.; 8.00 Nieuws; 10.30 Voor de Vróuw; 10.50 Voor de kleuters; 12.00 Viool en piano; 12.33 Ons platteland; 13 00 Nieuws; 13.15 Virtuoso-Sextet; 14.00 Voor de Vrouw; 14.2016.40 gram.; 16.40 „Achter de schermen van 't Omroepbedrijf'; 17.30 „The Skymas- ters; 18.00 Nieuws; 18.30 RVU; 19.10 Pierre Palla, orgel; 20.15 Omroep orkest; 22.15 Buitenlands Overzicht; 23.00 Nieuws; 23.15 Italiaanse opera- fragmenten. Soekarno meer te drinken kregen dan bij de uitgehongerde Neder lander^, Zo hebben deze Ameri kaanse journalisten, nooit het werk gezien dat de Hollanders in dit gro te land hebben verricht, zij hebben nooit voor de oorlog met de duizen den en nog eens duizenden Hollan ders gesproken dip onbaatzuchtig bouwden aan de onafhankelijkheid en het geluk van bijna 80 millioen Indonesiërs. Ze hebben nooit ge hoord dat tijdens de Japanse be zetting 8% van de bevolking van Indië door hongersnood is omgeko men. De Nederlanders in Indië hadden op de Amerikaanse journalisten ge rekend. Ze hadden er op gerekend dat ze objectief zouden hebben weergegeven of deze Republiek zonder de Nederlanders levensvat baarheid zou hebben. Zij zouden naar de demarcatielijnen hebben kunnen gaan waar ontelbaren hun geraamten naar de Nederlandse ge bieden hebben gesleept. Ze hadden statistieken kunnen aanleggen van het sterftecijfer in het Republikein- se gebied, waar door onvermogen, machtswellust en rassenwaan hon derden naamloze mensen dagelijks sterven. Zij zouden begrepen hebben hoe groot de liefde van de Nederlander voor het Indonesische volk is. Uit liefde voor dit volk hebben de Ne derlanders de tientallen, de hon derdtallen foto's, die gemaakt zijn van de kleine Nederlandse kinde ren die in Bandoeng op een strijk plank aan stukken werden gehakt, van de mishandelde vrouwen die op een plank gespijkerd in het Antjol-kanaal te Batavia dreven, van de 70 mannen die in Bronbeek in Bandoeng met afgesneden lede maten werden opgegraven en de tientallen andere foto's die in de archieven van de Regeringsvoor lichtingsdienst te Batavia bewaard worden en die zo afschuwelijk zijn, dat men er geen woorden voor heeft, niet willen publiceren omdat zij hiermede het gehele Indische volk zou hebben gecompromiteerd. De Amerikaanse bladen zouden ze .graag hebben gepubliceerd, ze zouden zelfs veel geld hebben op gebracht, ware het een handeltje geweest. De Amerikaanse pers zou op onze hand geweest zijn. Sjahrir zou nooit op het vliegveld van Ne*/-York hebben kunnen landen zonder gevaar te lopen gelyncht te worden. De Nederlander heeft dit wapen uit liefde voor dit volk niet willen gebruiken omdat hij er van over tuigd is dat hij goed heeft gedaan door te speculeren op het rebhtsge- voel van de Amerikaan, inplaats van op het sentiment. Dezer dagen zal in de Veilig heidsraad blijken of hij op het goe de paard heeft gewed, of het Ame rikaanse volk er van overtuigd is dat de overeenkomst van Linggad- jati de uiterste grens is voor het geluk van 70 millioen mensen. Een overzicht van het centrum van Djokjakarta, de voornaamste stad der Republikeinen en centrum van Soekarno's gezag. Het officiële Nederlandse commu nique van Zondag meldt: „West- Java: in de delta van de Tji-Taroem werd een Zuiveringsactie ingezet. Verder zetten de Nederlandse troe pen na de beschieting van een co lonne, waarbij een eenheid van de T.N.I. met gejjpelige verliezen uit een werd gejaagd, bij Kranking, 24 km. ten n.w. van Cheribon, een ac tie in. Midden-Java: Nederlandse pa- trouille's beschoten een onderdeel van de T.N.I. in de sector Salatiga, nadat zij waren aangevallen. De aanvallers vluchtten. Bij een schiet- terrein, zes km.- ten z.w. van Sala tiga ontstond een vuurgevecht, toen een Nederlandse patrouille door de T.N.I. werd aangevallen. De aan vallers. die gebruik maakten van mitrailleurs en mortieren, werden met verliezen verdreven. Oost-.Java: tussen Lamoedjang en Djember werden kampongcomplexén van T.N.I.-formaties gezuiverd. 10 km. ten z.w. van Modjokerto werd een Nederlandse patrouille onder vuur genomen en Nederlandse troe pen met mortier- en mitrailleurvuur beschoten. In de sector Malang werd een poging om het kampement Ba- toe binnen te dringen verijdeld. Op Madoera werd de Nederlandse post te Kamel 's nachts hevig met gewe ren en mitrailleurs beschoten. Midden-Sumatra: in het gebied van Padang werden rondzwervende eenheden van de T.N.I. verdreven. Op 23 Augustus werd een Neder lands soldaat gewond. St. Willibrordusmonument wordt onthuld Naar wij vernemen zal op Maandag 29 September het St./ Willibrordüs-monument, dat ver vaardigd is door de beeldhouwer Albert Termote uit Voorburg en dat geplaatst wordt op het St. Janskerkhof te Utrecht aan het gemeentebestuur van Utrecht worden overgedragen. Dit standbeeld' wordt de ge meente Utrecht aangeboden door de vereen. „De Nederlandse Ka tholiekendagen" en de plechtigheid is bedoeld als een vervolg op de interconfessionele zitting, welke in 1939 ter gelegenheid van de St. Willibrordusviering in de Domkerk te Utrecht werd gehouden. Britse vliegboot in zee gestort 10 van de 26 inzittenden van een Britse vliegboot zijn om het leven gekomen, toen deze op de Bahrein- eilanden in de Perzische Goll wilde landen en daarbij in zee stortte. Van de 16 overlevenden is er een ernstig gewond, terwijl vier anderen eveneens in het ziekenhuis moesten worden opgenomen. 11 inzittenden kwamen met de schrik vrij. SCHOORL, Diever, het Gooi, de Veluwe. Overal in ons kleine land zijn zandgronden met stoer gewas van eik en beuk en opgekrulde heuvels als avondgolven in een opkomende zee. Maar heuvels, die hoog en spits en vinnig iedere horizon door breken en de vlakten geen gelegenheid geven weg te ebben naar de Kim, vindt men alleen in Limburg, dit tussen nauwe grenzen saamgedrongen stukje natuurreservaat, dat luistert naar de namen van: Slavante, Pietersberg, Kruisberg, Geuldal, Epener Heide, Vierlandenpunt, Geulle en Meerssen. Daar houden de heuvels, de gouden en groene en zilver gekroonde, feestelijk reünie, en daar luisteren de mensen naar hun stem, die is als het zwatel-lied van zwaluwen, die op het punt staan naar het Zuiden te vertrekken. De sarcasten onder de vacantie- gangers zeggen, dat die heuvels in Limburg nièjjt zoveel aftrek zouden hebben, als de weg naar de bergen van Zwitserland niet was versperd. Maar dat is een hatelijkheidje, waar wij ons in deze heerlijke super- zomer niet mee bezig kunnen hou den. Natuurlijk belanden in Maas tricht en Valkenburg Graham's en Buick's, die anders het Rijnland zouden zijn ingeschoven en blijven er tegen de grens van Eijsden globe trotters hangen, die anders in Bel gië waren verzeild en zelfs tot diep in Frankrijkzouden zijn doorge drongen. Maar dat neemt niet weg, dat wanneer wij deze touristieke upper ten buiten beschouwing laten, er toch nog een respectabel kwan tum enthousiastelingen overblijft, dat dit kleine land met zuidelijke allures tijdelijk tot een rendez-vous van alle streken en provincies maakt. Met name in Vaals, Valken burg en Maastricht heerst overbe volking en puilen de pensions uit iedere nacht, wanneer een fatsoen lijk trotter een dak boven zijn hoofd wil hebben. Er zijn dggen, dat in het grotten-stadje de bevolkin'g ver viervoudigd is. Vooral de dagjes mensen geven die kleine vriende lijke straten soms het aanzien van een kerkplein als de hoogmis uit is. De kok geeft service! Op de heuvels langs Margraten en Gulpen naar Vaals wordt ge zwoegd en gezweet, en daar trekken de barstensvolle bussen zich klagend omhoog tegen de blinkende asphalt- ruggen waarlangs het groen der weiden in de tropische zon te ver kleuren staat. In Vaals is geen voldoende acco- modatie, klagen de mensen. De paar hotels kunnen die stroom van trek kers niet verwerken. Er is geen vermaak, de enige bioscoop werd in de oorlog door brandbommen ver nield. Er zijn alleen de heuvels en de bossen en de slingerpaadjes naar de hoogte, waar eens de Wilhelmina- toren stond, die het in een nacht van storm en ontij begaf. De kok van een bekend hotel neemt iedere avond een tweetal touristen mee naar huis, die hij voor een tientje per stuk op zijn man sarde kamertje te slapen legt. De mensen willen nu eenmaal uit zijn. En als het zo ver is, dat zij de geur der bossen en vreemde luchten te pakken hebben, kijken zij op geen. geld meer en willen zij het vat van geneugten ook tot de bodem toe ledigen. Lieve innemende natuur In Beek staat een K.L.M.-vogel te blinken dicht bij het stationnnetje aan de rand van het vliegveld. De portierdeur hangt open en een klei ne processie mannen, vrouwen en kinderen deint naar de startbaan. Over de helling aan de zuidzijde scheert de „Vliegende Hollander", schommelend als een meeuw naar de aarde. De baan is lang, hij taxiet terug. En weer is er een processie van poppen-mensjes over de vlakte waarboven de lucht hangt te koken. Nieuwe toeristen, van een nobel soort, dat niet houdt van volge pakte zwoeg-treinen met mensen, die gestorven zijn als zij op hun plaats van bestemming zijn aange komen. Waar gaan zij heen? Naar Maastricht, naar Valkenburg, in de kennismakingen in het openlucht theater, in de grotten en op de heuveltop, waar de kluizenaar woont. En dan nog: eens zullen de gren zen wel weer open gaan en dan zul len de Studebakers geen afstanden kennen VICTOR DE JONGE. Geen mysterie maar te veelkeukenzout! Eenige tijd geleden heerste te Macon, de hoofdstad van het Franse departement Saotie et Loi re, grote opwinding over de ont hulling van een serie van 17 sterf gevallen onder onverklaarbare omstandigheden, welke tussen de jaren 1943 en 1947 in een vrou wenkliniek hadden plaats gevon den Men meende de2e vreemde sterfgevallen te moeten toeschrij ven aan het werk van een ma niak en de politie nam alle le den van het personeel van het ziekenhuis een streng verhoor af. Thans is van de zijde der Pa- rijse politie verklaard, dat de lood van de 17 patiënten geweten moet worden aan een overmaat van gewoon keukenzout in oplos singen, welke bij de behandeling van dte patiënten gebruikt werd. Bekend vlieger verongelukt Roy Chadwick, die onder meer de plannen voor de viermotorige Britse laneaster-bomenwerper heeft ge leverd, is bij 'een botsing tussen vliegtuigen op het vliegveld Wood- ford om het leven gekomen. Ook I drie andere werktuigkundigen zijn dure, reeds drie maanden geleden verongelukt en twee zijn gewond. besproken hotels. En naar de dan cings met de show-orkesten, waar zij een papiertje bij hun glaasje Polar vinden, waarop staat, dat swing en jitterbug door de burge meester verboden zijn. Dat zijn de kleine tegenvallertjes. Zelfs een ondernemende moderne toerist moet zich soms iets ontzeggen. Holland is geen Nice of Biarritz. En in het prachtige natuurbad is het gemengd zwemmen verboden. Maar er is de natuur, de lieve innemende en bijna zacht stemmende natuur. Er zijn de Op 21 Augustus jl. werd J. Kloos terboer uit St. Pancras, die in Jan. 1946 uit zijn detentie ontsnapte, door de Belgische autoriteiten aan Neder land uitgeleverd. Hij is thans ter beschikking van de Haagse P.R.A. gesteld en ingesloten in de strafge vangenis te Scheveningen. Zoals bekend gaf Kloosterboer in 1939 en begin 1940 aan de Duitse spionnage- dienst de afvaarttijden van de uit de havens van Amsterdam en Rot terdam vertrekkende geallieerde schepen door, als gevolg waarvan verschillende dezer schepen door Duitse onderzeeërs werden getorpe deerd. Na zijn ontsnapping liep Kloosterboer enige tijd geleden met een door hem gekochte mijnenleg- ger de haven van Ostende binnen, met het doel vandaar naar Zuid- Amerika te vertrekken. Bij deze poging werd „kapitein" Klooster boer door de Belgische autoriteiten gearresteerd. Chadwick heeft meer dan dertig vliegtuigontwerpen getekend. De gevolgen van de droogte doen zich sterk gevoelen in het aantal branden, dat nog steeds blijft uit breken. Zaterdagmorgen ontstond brand in een bosje onder Groesbeek. Deze brand kon door snel optreden van de plaatselijke brandweer geblust worden. In de middag brak brand uit in de bossen van het landgoed de Moo- kerheide. De vlammen sloegen aan vankelijk hoog op in het dichte hout van meerendeels dennebomen. Tel kens klonken hevige explosies van de vele granaten die daar nog lig gen. Onophoudelijk knetterden de kogels, banden waarvan in ontzag lijke hoeveelheden verspreid lig gen. De brandweren van Nijmegen, Cuyk, Groesbeek en Mook waren snel aanwezig. Ook een detachement militairen van het kamp Mook snel de te hulp. Wat betreft de Peelbranden, wan neer de windsterkte voorlopig niet toeneemt en de windrichting niet ongunstig verandert, leveren de branden aldaar onder de gemeenten Asten, Nederweert en Meyel geen gevaar voor uitbreiding meer op. Een felle, uitslaande brand heeft Vrijdag de bovenverdieping der wo ning van de familie Grotenhuis aan de Emmaweg te Kortenhoef ver nield. Een belangrijk deel van de inventaris der benedenverdieping kon door omwonenden worden ge red. Hulpactie Gezien de nood, welke tengevol ge Van de branden der laatste da gen te Heusden en andere plaatsen is ontstaan, heeft het wederopbouw- orgaan Brabants Volksherstel maat regelen getroffen teneinde in de eerste enorme behoeften te kunnen voorzien. Er zullen hulpcolonnes naar de geteisterde plaatsen worden gezonden met de nodige goederen. Het wederopbouworgaan Brabants Volksherstel vraagt de steun van elke Nederlander. Gelden kunnen worden gestoft op gironummer 162898 ten name van het Provinciaal Opbouworgaan Brabants Volksher stel, Willem Tweestraat 37, Tilburg Radio Moskou heeft de inhoud van een brief van Molotof. de Russische minister van buitenlandse zaken, aan ^ijn Amerikaanse ambtgenoot Marshall gepubliceerd. De brief is het antwoord op een nota van Mar shall dd. 12 dezer, waarin deze ver klaart, het te betreuren, dat de be sprekingen tussen de V.S. en de Sowjet Unie over Korea nog steeds op het dode punt zijn en een beroep op de gemeenschappelijke commissie doet, tegen 21 Augustus rapport over de stand van zaken uit te brengen. Molotof beschuldigt in zijn ant woord de Amerikanen er van, dat zij bepaalde politieke partijen in Zuid-Korea bloot stellen aan ver volging, in strijd met de democra tische beginselen. Zijn regering heeft er geen bezwaar tegen, dat de commissie rapport uitbrengt, opdat beide regeringen onmiddellijk over leg kunnen plegen over de stappen, die nodig zijn om de te Moskou ge nomen besluiten uit te voeren. De Sowjet-delegatie heeft terzake reeds instructies ontvangen. Wat betreft het overleg tussen de gemeenschappelijke commissie en vertegenwoordigers van democrati sche partijen en organisaties, die de Moskouse beslissing inzake Korea ten volle steunen, beveelt Molotof aan, dat slechts partijen en organi saties met ten minste tienduizend leden worden geraadpleegd over de vorming van een voorlopige Ko reaanse regering. Bezoek van Amerikaanse Oud-strijders Binnenkort is bezoek van Ameri kaanse Oud-strijders aan Nederland te verwachten. Naar het Agence France Presse namelijk uit New- York meldt, zullen de commandant van het „Amerikaanse Legioen" en een honderdvijftigtal leden van deze organisatie van oudstrijders, welke einde deze maand te New-York in jaarlijks congres bijeen komt, op 3 Sept. a.s. scheep gaan om een bezoek te brengen aan de slagvelden in Europa. Het gezelschap zal. beha:ve Nederland, ook Engeland, Frankrijk, België en Italië bezoeken. Politieke dwang van de Russen Franz Neumann, de voorzitter van de sociaal-democratische unie van Groot-Berlijn, heeft verklaard, dat zijn partij in staat is honderden sociaal-democraten te noemen, die te Berlijn en in de Sowjet-Russische zone waren ge arresteerd en van wie „sindsdien nooit meer iets is vernomen'. Volgens Neumann werd de gedwongen tewerkstelling !in de oostelijke zone als politiek dwang middel gebruikt tegen allen, die tegenstanders zijn van de socia listische eenheidspartij. Generaal Spoor, de man op wie in Indonesië de hoogste militaire verantwoordelijkheid berust. PROTESTEN TEGEN PETKOF'S DOODVONNIS Groot-Brittannië heeft tijdens het weekeinde een drievoudige actie ondernomen om de terechtstelling van Nikola fPetkof, de ter dood ver oordeelde leider van de Bulgaarse oppositie, te voorkomen, teneinde gelegenheid te scheppen voor nader onderzoek naar zijn geval door de Sovjet-Unie, de Verenigde Staten en Groot Brittannië. welke drie mo gendheden de geallieerde bestuurs raad voor Bulgarije vormen. Ook de Amerikaanse regering heeft nadrukkelijk geprotesteerd tegen de beslissing van de Sovjet- russische afgevaardigde in de ge allieerde controlecommissie voor Bulgarije, die de herziening van het doodvonnis tegen de leider der Bul gaarse oppositie, Petkof, wil verhin deren. In de Amerikaanse nota wordt verklaard, dat dit besluit een zeer zware verantwoordelijkheid op de schouders van de Sowjetrussische afgevaardigde legt. Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft de Amerikaanse ambassade in Moskou opdracht gegeven om de kwestie met de Sowjetregering op te nemen. Volgens berichten in de Engelse pers heeft de Sowjet-Rqssische plaatsvervangend voorzitter van de geallieerde bestuurscommissie voor Bulgarije, generaal Tsjerepanoff, de verzoeken van Britse en Ameri kaanse zijde om herziening van het doodvonnis over Nikola Petkof, de Bulgaarse oppositie-leider, van de hand gewezen omdat deze kwestie een zuiver interne aangelegenheid van Bulgarije zou zijn. Vierduizend Anders soldaten gedetacheerd? Het blad van het Sowj et-leger „De Rode Ster" bericht, dat ong. 4000 man uit het leger van Generaal An ders weder uitgerust en gedeta cheerd zijn bij Bamberg, in de Ame rikaanse zóne van Duitsland, waar zij in barakken zijn ondergebracht. Het blad noemt dit een voorbeeld van de wijze waarop de Amerikaanse en Britse bezettingsautoriteiten bij dragen tot de verspreiding der „oor- logs-psychose" onder de Duitsers. ER WAS INDERTIJD een bericht, dat zeven protestantse Ameri kaanse dominee's een bezoek had den gebracht aan Joego Slavië, en daar een „dorado" op het gebied van godsdienstvrijheid hadden aan getroffenEn mgr. Stepinac, de ongelukkige aartsbisschop van Zagreb, maakte het uitstekend en genoot alle vrijheid. Wij hébben dat bericht toen maar een poosje vastgehouden, omdat het ons te mooi leek om waar te zijn, gezien wat betrouwbare berichten over de godsdienstvrijheid van Joego Slavië en de toestand van mgr. Stepinac vertelden. Thans wordt van ver schillende kanten medegedeeld, dat de „protestanten van Amerika" communisten zijn; het eerste bericht verscheen trouwens van communis tische zijde. Aan Katholieke jour nalisten werd geweigerd zich van de zaak-Stepinac ter plaatse op de hoogte te stelleH. Eigenaardig is voorts, dat zoals ons door het Kath. Ned. Persbureau in den Haag, dgt inlichtingen ingewonnen heeft ter bevoegder plaatse, wordt mede gedeeld de verklaring over de „protestantse Amerikanen" samen valt met een door het Joegoslavi sche consulaat te New York begon nen campagne, om de Amerikanen öwijs te maken, dat het niet waar is, dat Tito c.s. de godsdienst vervol gen! Uit nadere berichten uit New York blijkt, dat verschillende leden vhn dit „protestantse gezelschap" zwaar gelieerd zijn aan communis tische bladen en organisaties, en een deel van hen bovendien fel anti-katholiek is. Volgens de aarts bisschop van Boston, mgr. Richard Cusling, zijn de zeven „protestantse" Amerikanen „samenzweerders in de communistische campagne gewor den". Een der zeven is gedesavou eerd door Bisschop Manning van de Episcopaalse Kerk te New York. Inmiddels is op een Katholiekendag in Drente krachtig geprotesteerd tegen de willekeur en rechtsver krachting der communisten in het proces tegen mgr. Stepinac en op herziening van dit proces aange drongen. De Zwervers van de „Exodus" Een woordvoerder van de 4500 emigranten van de Exodus, die thans op weg naar Hamburg zijn, heeft tegenover een correspondent van Reuter, die de reis aan boord van het schip meemaakt, ver klaard, dat de emigranten slechts in Palestina aan land willen gaan. Hij' voegde er aan- toe, dat de emi- grai ten noch per boot, noch per trein naar Frankrijk willen gaan, daar zij van dat land uit niet le gaal naar Palestina kunnen emi greren. Naar uit Joodse bron te Tel Aviv wordt vernomen is weer een schip met Joodse illegale im migranten op weg naar Palesti- Te middernacht van 14 op 15 Aug. werden te Londen in het ministerie voor Brits-Indië de laatste belang rijke stukken getekend, die de over dracht der macht van Gropt-Brit- tannië aan de twee nieuwe domi nions, de Unie van voor-Indië tot een voldongen feit maken. Na anderhalve eeuw „vreedzame handel" dér O.I. compagnie, nam 't parlement het toezicht op de Indi sche aangelegenheden over. Toen de Fransen in Brits-Indië versla gen werden, bleef de compagnie niet slechts een handelsonderneming doch werd heerseres over uitge strekte gebieden. Na het bedwingen van de opstand kondigde Koningin Victoria in 1858 aan, dat de kroon de directe regering zou overnemen. De eerste stap in de richting van zelfbestuur was het benoemen van Indische leden in de wetgevende raden van de onderkoning en de gouverneurs van Bombay en Ma dras. geleidelijk aan werden meer Indiërs tot het burgerlijke bestuur toegelaten. In 1917 kondigde de Britse regering aan, dat haar poli tiek er op gericht zou zijn het aan tal Indiërs in alle takken van be stuur te doen toenemen en de in stellingen voor zelfbestuur geleide lijk tot ontwikkeling te laten ko men, met het oog op de totstand koming van een zich zelf besturend India als onderdeel van het Britse gemenebest. Middelerwijl werden eerst de con grespartij en later de Mohamme daanse Liga opgericht, die de be langrijkste rol speelden bij het stre ven naar zelfbestuur. De wet op de regering van India, die na de over winning van de Labourpartij tot stand is gekomen, drong op een de finitieve regeling van het Indische Vraagstuk aan. Attlee zond een par lementaire commissie naar India om tot een oplossing te geraken. De conferentie te Simla mislukte ech ter. Het voornaamste geschilpunt was of de eenheid van India gehand haafd zou worden of dat het land in een Mohammedaans en een Hin does gedeelte uiteen zou vallen. De Britse opvatting was, dat de over te dragen macht in sterke handen moest geraken. Het was nu aan Groot-Brittannië duidelijke stappen te doen om het probleem op te lossen. In Februari j.l. maakte het bekend, dat de Brit ten India op zijn laatst in Juni 1948 zouden verlaten. Lord Mountbatten werd door het parlement tot onder koning gekozen en kreeg de op dracht te trachten de eenheid te handhaven. Er werd echter besloten tot oprichting van twee staten, n.l. de Unie van voor-Indië en Pakistan te geraken. Beide staten zouden voorlopig als volkomen onafhanke lijke mogendheden binnen het ka der van het Britse gemenebest blij ven. Het wetsontwerp op de tot standkoming van de twee nieuwe naties was binnen drie weken door het Lager- en Rogerhuis behandeld en goedgekeurd. De Koninklijke goedkeuring werd op 19 Juli gege ven en de datum van de overdracht op Augustus gesteld, De machts overdracht zal geen plotselinge overschakeling betekenen, daar de overdracht der functies en verant woordelijkheden geleidelijk aan heeft plaats gevonden. De Britse troepen zullen dan ook zo spoedig mogelijk na de symbolische daad teruggetrokken worden. Het (Britse ministerie van voor- Indië heeft opgehouden te bestaan. De verbindingen met India zullen voortaan onderhouden worden via het „Commonwealth Relation Of fice". Het Britse verbindingsappa raat met vier andere dominion- staten. 38. „Dat was onfortuinlijk. Ik durfde mijn naam niet op te geven natuur lijk en toen u de volgende dag vroeg of ik had opgebeld, moest ik dat ontkennen, want op dat ogenblik zat hij weer bij mij in het kantoor. Het verbaasde mij, dat hij in Brest geen poging had ondernomen, maar hij vertelde mij, dat Parijs hem ge schikter leek. Toen ging u naar Hol land. En daarna ontmoetten wij el kaar in het café. Ook daar kon ik niets tegen u zeggen. Oh, Monsieur Weavair wilt u mij vergeven voor die manier waarop ik met u heb gesproken, ook over de telefoon? Mijn onbeleefdheid, mijn brutaliteit? Het was noodzakelijk, Monsieur. Het was een gedeelte van mijn strijd wijze om voor te geven dat ik met hem meewerkte ik moest wel beledigen. Evenals in de toon van mijn brieven. Er zat niets anders op Monsieur. In het café kwamen wij overeen, dat Hier weigerde zijn stem. Ik vulde aan: „Ik eens en voorgoed uit de weg geruimd moest worden, Mon sieur Binbonnet?" „Ja. Omdat u naar zijn smaak uw neus te veel in zijn zaken stak. Ik was wanhopig. Ik kreeg de kans om naar Pierre te telefoneren in het hotel en tot mijn overgrote vreugde vertelde hij mij, dat aan het plan, dat wij hadden opgesteld, binnen 24 uur uitvoering kon worden gegeven. Teneinde uw veiligheid gedurende deze 24 uur te waarborgen, ontsnap- FEU1LLETON door DAVID KEITH te ik uit het huis en nam de trein naar Tours. Ik kon tevens van de gelegenheid gebruik maken mijn oude moeder enkele uren te bezoe ken. Ik liet het spoorboekje open op mijn schrijftafel liggen; dit werd of door de spionnerende concierge of door de man zelf ontdekt. Zo had ik het oqk bedoeld. Hij vervolgde mij dan ook en bracht mij terug naar Parijs. Pierre zei, dat vijf uur de geschikste tijd zou zijn niet vóór vijven, omdat dan niemand an ders dienst zou hebben. Hij leende ons zijn loper. Ik zat erg in angst. Monsieur. Ik wist natuurlijk niet waar Pierre zich zou opstellen en evenmin hoe hij van plan was te handelen. Ik voelde, dat hij achter mij stond, maar „En gelukkig stond hij daar ook, Monsieur Binbonnet." „Inderdaad, Monsieur Weavair, gelukkig! Was hij niet schitterend, Monsieur? Was hij niet geweldig? Hij is een echte Fransman, Mon sieur; wat haat die Pierre de vijan den van zijn land! Jarenlang heeft hij naar zoiets verlangd! Is alles in orde gekomen, nadat ik weg was ge gaan, Monsieur?" informeerde hij bijna stotterend. Ik stelde hem op dit punt gerust. „God zij dank." „U en Pierre hadden, als ik dat goed begrijp, dit plan reeds lang voor eVkaar, Monsieur Binbonnet?" Hij keek mij aan, alsof hij zich afvroeg of hij mij misschien niet ge noeg had verteld. Toen besloot hij verder te gaan. „Zodra ik voelde, dat ik in de macht was van die 'man, besloot ik verschillende dingen te doen. Het eerste was mijn verloofde niet meer te zien totdat alles voorbij was, aan gezien ik niet wilde hebben, dat zij bij de zaak betrokken zou worden. Toen ik haar vaarwel zei gaf ik haar een boodschap voor Pierre, nl. dat hij zich langs legale weg moest voorzien van èen revolver en mij op een geschikt ogenblik laten we ten, wanneer hij hem in bezit had Gedurende drie maanden stond ik behalve die ene keer, dat ik haar vlak voor haar vacantie een briefje stuurde niet met Denise in ver binding. „Iets anders, dat ik onmiddellijk uitvoerde was, aan die persoon te vertellen, dat ik een vriend in Cla rence had, die ons zou kunnen hel pen. Met ons bedoelde ik natuurlijk mij. Hij ging daarmee accoord. Op die manier was Pierre in staat zich met mij te verstaan en ik met hem. Ongeveer een maand geleden liet Pierre mij weten, dat de wapenver gunning op komst was. Mijn andere gesprekken met hem zijn u bekend. „Van nature ben ik geen moorde naar, Monsieur. Toen ik in het begin aan Pierre voorstelde te trachten 'n wapenvergunning te bemachtigen, droomde ik nauwelijks, dat een re volver op zo'nzo'ndirecte manier gebruikt zou worden. Het was niet alleen een onverdragelijke situatie voor mij persoonlijk, Mon sieur, een toestand welke mijn zorg vuldig opgebouwde zaak te gronde richtte; daarnaast had ik de ver schrikkelijke wetenschap, dat ik door deze man te gehoorzamen, mijn land benadeelde en zijn vijanden hielp." „Ik beschouw u niet als een moor denaar, Monsieur Binbonnet." Dat was ook zo. Doch wat Pierre betreft nou „Zoals u weet, Monsieur Weavair, moest ik op bevel van die man mijn uiterlijk veranderen. Er was echter één ding, dat mijn vermonning ver gemakkelijkte: gedurende de eerste maanden na het komen opdagen van die man verloor ik bijna 50 pond van mijn lichaamsgewicht door verdriet en angst Ik moest nieuwe kleren aanschaffen; dat bracht hem op de idee mijn ge hele uiterlijk te veranderen. Door al deze dingen samen herkende zelfs Monsieur Gérard mij niet. Nog ster ker, toen ik gisterenavond Denise vqor het eerst na vele maanden weer zag, herkende zij mij ook niet. ofschoon ik het baardje al had verwijderd. Ik heb nog even ge wacht met het verwisselen van kleding, Monsieur Weavair, omdat ik niet opnieunw het risico wilde lopen, >dat u mfj vanmorgen niet zou herkennen. Tot zover was alles duidelijk, maar toch moest ik nog iets weten. „Wie was die persoon. Monsieur Binbonnet? De man in het bruin? Ik meen zeker te weten, dat ik hem nog nooit heb ontmoet. Ik heb al leen gezien, dat hij een bruin pak droeg en op weg naar Tours zag ik alleen zijn silhouette." Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3