Nieuw Consulair rapport en goede diensten door Raadscommissie VUURNOOD IN NEDERLAND EEN HUIS IN ZES DAGEN! NIEUWE ORGANISATIE VOOR HET VERVOER Voor Alkmaar en omgeving Het had erger gekund MEER ETEN, MEER KOLEN Communistische infiltratie Veiligheidsraad beslist over Indonesië Jndien heide partijen die verzoeken Commissie van toezicht door Frans veto afgewezen Oogst wordt door de vlammen verteerd Tegen de expansie der republiek Van Leidschendam de victorie? Conferentie F.A.O. Verklaring over resolutie Erkenning der vrije organisaties Zondag negen gesneuvelden HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredaeteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum ƒ2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) DINSDAG 26 AUGUSTUS 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11312 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200 HOORN: Draaf singel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank Het HAD ERGER GEKUND met de beslissing van de Veiligheids raad, die zich, naar officieel Neder lands gevoelen, ten onrechte met de Indonesische kwestie bemoeit. Maar de Raad doet dit nu eenmaal en het zal weinig baten, dat Nederland een hoge borst zet. Wij betreuren het, dat de zaak op deze wijze interna tionaal vertroebeld wordt en wij zijn zeker niet geneigd te berusten in laat staan goed te keuren elke beslissing, die de Veiligheids raad, onbevoegd als hij is, gelieft te nemen, maar wij zien in het alge meen weinig heil in een conflict tussen Nederland en de Veiligheids raad. Overdreven vrees behoeft ons in tussen ook niet te leiden. Er worden de meest-merkwaardige meningen over de internationale achtergrond van de kwestie gehoord! Zo zegt de een, uit goede bron te weten, dat het weigeren door Nederland van een beslissing van de Veiligheids raad hetgeen dan hervatting der militaire actie zou meebrengen betekent, dat deze Raad sancties zal nemen tegen ons, en dat Amerika die zal steunen, met alle economi sche gevolgen daarvan. Een ander beweert te weten, dat Amerika be reid is, 500 millioen dollar in de zaak te steken, als Nederland door een hervatting van de militaire actie maar zo spoedig mogelijk zorgt, dat de kostbare grondstoffen vrfj komen voor de wereld (lees: de Amerikaanse) rparkt! En zo is er meer, dat moeilijk op zijn juistheid te controleren valt. Zo ooit, dan dient het Nederlandse volk o.i. in een kwestie als deze te vertrouwen op zijn regering, al ontkennen wij geenszins het gevaar, dat de hou ding van de regering door binnen landse politieke verhoudingen be ïnvloed wordt. De beslissing van de Veiligheids raad maakt het onze regering ge makkelijker. vooralsnog te berusten in een houding, die met het stand punt van die Raad overeenkomt. Immers, de Raad heeft geen arbi trage opgelegd, zelfs niet verzocht. Van arbitrage wordt niet gerept. Ook is niet ingegaan op de agres sieve verlangens van Sjahrir. Wat men wenst, door aanneming van de elders uitvoerig toegelichte Austra- lisch-Chinese resolutie, komt over een met het standpunt van Neder land. Ook wij wensen een interna tionaal rapport, opgesteld door de consuls en de Veiligheidsraad, schoon onbevoegd, heeft tenminste deze elegance nog betracht, dat hij de betrokken* landen dit rapport niet heeft opgedragen, maar ver zocht. Ten aanzien van de aan bieding van goede diensten door de Veiligheidsraad staat-het Nederland volkomen vrij deze te weigeren of aan te nemen. In dit geval zou er tegen aanneming niet dat bezwaar bestaan dat bestaat tegen inmenging van die Raad uit zichzelf en onbevoegd. Bovendien komt het denkbeeld, om een commissie van bemiddeling in te stellen, volkomen overeen met het standpunt van Nederland. Zeker, Nederland wenst die commissie buiten de Veilig heidsraad en Amerika zegt, dgt de Raad die commissie kan instellen, maar het gaat hier slechts om een bereidverklaring van de Raad, indien de betrokken partijen zulks verzoeken. Zo is de dag vjn gisteren voor Nederland niet die slechte dag geweest, die gevreesd werd. Het had erger gekund.. rvE WEG naar stijgende kolenpro- 1J ductie leidt door de maag dat blijkt ook in het Ruhrgebied. Een medewerker schrijft ons vandaar, dat de kwestie draait om de ver zorging en de voeding van de mijn werkers en hun gezin. De stijging is terstond begonnen, nadat aange kondigd was, dat ,als premie voor extra-prestaties Amerikaanse „care"- pakketten beschikbaar zouden wor den gesteld. Deze pakketten maken de Duitse mijnwerker in theorie tot de bestgevoede arbeider van Europa, maar het is werkelijk theorie, want hij deelt er van op in zijn gezin en gebruikt het niet, waarvoor het strikt bestemd is, het behoud van de physieke capaciteit tot het leve ren van maximale prestaties. Voor groenten zijn de mijnwerkers vrij wel aangewezen op de karige op brengsten van hun volkstuintjes. Men kan zich dan ook gemakkelijk voorstellen welk een ontstemming gewekt is door de berichten over de voedselvernietiging in Nederland. Men durft zijn verwachtingen op stijging der productie echter niet te optimistisch te stellen, geleerd door het verleden. Men reageert op elk bericht of gerucht over mogelijke rantsoenverlaging door een verla ging van de kolenproductie. In dit verband wordt gewezen op het geuaar van geruchten, wel ke door kwaadwillige elementen worden verspreid. Zo vreest men infiltratie van politieke propa ganda door aanwerving van nieu we arbeidskrachten. Zo is aan de socialist? he (lees: communisti sche) eenheidspartij van Oost- Duilsland de bedoeling toege schreven, haar Berlijnse leden te animeren voor dienstneming in het Ruhrgebied! De Britse kolencon- tröle weet daartegenover niet meer te vertellen, dan dat er voor deze infiltratie „geen definitieve bewijzen zijn". In elk geval durft mqn in kringen van deskundigen niet te verwach ten, dat het voor dit jaar gestelde doel van 300.000 ton kolen per dag bereikt zal worden. En als dat zo is, dan komt de moeilijkheid van het transportprobleemDe opslag van kolen bedraagt reeds een millioen ton! VEILIGHEIDSRAAD heeft dqp gisteren eindelijk beslist over het standpunt, dat hij in zake het Indonesische geschil wenst in te nemen. Aangenomen is de gecombineerde resolutie van Australië en China, waarin aan de landen, die in de Raad vertegenwoordigd zijn, verzocht wordt, hun consuls in Batavia op te dra gen, een rapport uit te brengen over de toestand in Indonesië sinds het bevel „staakt het vuren" van I Augustus; een nader onderzoek kan worden ingesteld, indien de toestand dit vereist. Ten tweede i.s aangenomen een resolutie van Amerika waarin de Veiligheidsraad besloot, zijn goede diensten'aan te bieden om beid,e partijen behulpzaam te zijn bij het zoeken naar een oplossing van hgt geschil; indien beide partijen zulk een bemiddeling verzoeken, wil de Raad een commissie instellen van drie leden, waarvan elk lid er een aanwijst en gezamenlijk het derde wordt aangewezen. X/OORDAT HET ZOVER WAS, ging er in de zitting van de Raad V nogal een en ander noorafl Eerst kwam Sjahrir, namens de republiek aan het woord, betogend, dat geen der ingediende resoluties de situatie in Indonesië veel zou helpen. Hij verlangde een duidelijke veroordeling van wat hij de Nederlandse „agr.essie" noemde en terugtrekking van de Nederlandse troepen. De repu bliek wil elke beslissing inzake arbitrage aanvaarden, als het maar van de Veiligheidsraad uitgaat. Voor een consulair onder zoek voelde hij niets, aangezien naar zijn mening „de meeste consuls te Batavia de zaak toch door Nederlandse bril bezien". Sjahrir beweerde verder, dat de militaire' actie van Nederland doorgang vindt, ondanks het bevel om het vuren te staken. E)e Poolse afgevaardigde zei, dat de vijandelijkheden niet gestaakt zijn en bepleitte in elk geval van daag tot een beslissing te komen. De Belgische afgevaardigde ver dedigde daarna zijn nieuwe voor stel, om de vraag, of de Veilig heidsraad wel bevoegd is, zich met de kwestie te bemoeien, voor te leggen aan het Internationale Hof Van Justitie. Hij betreurde het, dat de Raad niet meer aandacht be steed had aan het positieve voor stel van Mr. van Kleffens. Dit be rustte op internationale rechtvaar digheid en die alleen kan een goe de grondslag vormen voor het werk van de Veiligheidsraad, zei de Belg zeer terecht! De voorzitter, de Syrische afge vaardigde Faris Al Choeri, n^eende, dat aan de Belgische resolutie geen voorrang kan worden gegeven. De resoluties moeten worden behan deld in de volgorde van indiening. Dat \*>nd Gromyko ook en de Raad besliste bij stemming, dat het zo gebeuren zou. het Belgische voor stel komt dus het laatst in behan deling. Allereerst kwam nu de gecombi neerde Australisch-Chinese resolu tie aan de orde. Deze stelt niet al leen met voldoening vast. dat beide partijen de order staakt het vuren hebben gegeven, en verme'dt niet alleen, dat Nederland bereid is, In donesië zelfstandigheid te geven, overeenkomstig Linggadjati, maar verzoekt aan de regeringen van de landen, die zitting hebben in de Veiligheidsraad', hun consuls in Batavia opdracht te geven, geza menlijk een rapport op te sijpllen^ over de situatie, welke is ontstaan na het staken van het vuren, het geen inhoudt een rapport over dr toestand in de bezette gebieden Indien de toestand in Indonesië di' vereist, kan een nader' onderzoek worden ingesteld. Rusland kwam met een amendement, om in de Australisch-Chinese resolutie ook een bepaling op te nemen, dat een commissie van toezicht vanwege de Veiligheidsraad moest worden in Luchtrecht naar de West en i^merika verlaagd Met ingang van 1 September a.s. is het mogelijk tegen verlaagd luchtrecht gedrukte stukken, mon sters en akten per luchtpost te verzenden naar: Curacao, Suri name, Columbia, Venezuela, de Ver. Staten van Amerika, Canada, Argentinië, Brazilië en Uruguay. De postkantoren verstrekken na dere inlichtingen. gesteld, om de staking der vijande lijkheden te controleren. Australië begreep dadelijk dat de resolutie op die manier geen kans zou maken en verzocht Qromyko zijn amendement in te trekken, het geen deze weigerde, met de toevoe ging,'dat hij geen enkel voqrstel zou aanvaarden, dat niet zou voor zien in de instelling van een com missie door de Veiligheidsraad. Het Russische amendement kreeg 7 stemmen voor, 2 tegen en 2 ont houdingen Aangezien behalve Bel gië. ook Frankrijk, een van de Gro te Vijf, tegen stgmde, was het amendement echter verworpen door dit Franse veto. Daarna is de Australisch-Chinese resolutie aangenomen met vier ont houdingen. Niemand was er tegen, maar Engeland, Rusland, Polen en Columbia onthielden zich van stemming. Vervolgens is gestemd over de Amerikaanse resolutie, die goede diensten van de Veiligheidsraad wil aanbieden en een bemidde lingscommissie van de Raad wil instellen, indien de partijen dit verzoeken. Deze resolutie is aan genomen met 8 stemmen voor en drie onthoudingen (t.w. Rusland. Polen en Syrië), Rusland bad wel ernstige bezwaren tegen deze re solutie kenbaar eemaakt. maar dorst een veto toch blijkbaar niet aan. Het liep nog even warm tus sen Gromyko en Johnson, de Amerikaanse afgevaardigde. De Rus vond de Amerikaanse re solutie „het meest-typische voor beeld van het passeren van de Ver. Naties" en de aanneming ervan zou een ernstige klap voor de Ver. Naties betekenen! Hershell Johnson repliceerde niet zachtzinnig en zei- de. dat Gromyko blijkbaar van de gelegenheid gebruik maakte, om de Veiligheidsraad on de bekende wij ze té benutten als propagandafo- nim. Johnson vertrouwdp. dat geen ander lid van de Raad de motieven van Amerika in twijfel zou trekken. Rusland volstond daarop, met zich stemming te onthouden. V<->*++A nrirf pon r»oc-/On+l0 van "Polpn en een ran Australië, betref fende arbitrage^ maar deze konden r.n de genomen beslissingen geen van beide de vereiste "meerderheid verkrijgen B^eef over het voorstel van Bolgië. dat alleen nog maar academische waande heeft, voor het vprvolg van de zaajt echter be- langriik genoeg. In de behandeling van dit Belgische voorstel, om de kwestie van bevoegdheid aan het Tnterryjtionale Hof van Justitie voor te leggen, bleef de Veiligheidsraad steken. Daarpver zou hedenmiddag nog even worden beslist. Spontane hulp brengt uitkomst Het vuur in de Peel, dat in deze droge dagen steeds weer grote schade aanricht aan wqpingen en gewassen, is nog steeds niet be dwongen. Maandagmiddag is een veertigtal manschappen van dp luchtbescherming uit Venlo naar de Peel getogen, teneinde deel te nemen aan hef blussingswerk. De mannen hebben zeer hard ge werkt. Door hun toedoen bleven een tiental arbeiderswoningen alsmede een turfstrooiselfabriek onder Ne- derweert van brand gevrijwaarjl Maandagmiddag brak brand uit in het landgoed „Vinkeloord" gelegen onder Nuland. De'politie uit Nuland en Geffen werd gewaarschuwd, waarop ook de Bossche brandweer werd "gealarmeerd. Een nabijgelegen bo.erderij en de op het landgoed ge legen woningen liepen groot gevaar. De inboedels werden in allerijl naar buiten gesleept. Paters uit het kloos ter der Paters der Heilige Harten hielpen mee, ook aan het uitleggen der slangen. Deze moesten gelegd worden naar de vijver, gelegen ach ter het kloo^er. 400 a 500 meter brandslang was hiervoor nodig. Het landhuis brandde totaal uit. De boerderij alsmede de beide wonin gen^ mo.chten gespaard blijven. De oorzaak van de brand is onbekend. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. Het eiland Tholen binnenkort uit zijn isolement verlost. De brug welke het eiland met het vaste land verbindt, is vrijwel gereed en zal half September in gebruik gwnomen kunnen worden. In de Haarlemmermeer is de ge hele oogst aan tarwe, haver en gerst van een grote boerderij in vlammen opgegaan. De brandende oogstberg levérde groot gevaar op' voor de boerderij en de stallen, doch de brandweer van Hoofddorp wist het vuur te beperken tot de oogstberg. Te Kostvlies (gem. Gasselte) is bij het korendorsen 'brand ontstaan door wrijving van de drijfriemen qner dorsmachine. Veertien koren- mijten en het dorsgarnituur gingen verloren. Ruim 550 hectoliter rogge ging in vlammen op. Hulpacties werken snel Op initiatief van het Ned. Rode Kruis is op korte termijn een ge meenschappelijke hulpverlenings actie voor de door bóerderijbranden getroffen Brabantse bevolking ge organiseerd door: het Rode Kruis, het landelijk Interkerkelijk Bureau vöor Noodvoorzieningen, het Ned. Verbond van Vakverenigingen en het Qomitë "T,Ruiten Troef". Reeds werden verschillende vrachtauto's kleding en beddegoed naar Asten verzonden. WAARNEMEND PREMIER van Oost-Indonesië, dr. Wa- rouw, heeft een rede gehouden voor Radio Makassar en zich daarin sterk gericht tegen de expansionistische, bedoelingen van de republiek.'Daar tegen zullen de deelstaten van de toekomstige federatie hun rechjpn vastbesloten handhaven. Terecht wees dr. Warouw er op, dat het ge schil tussen Nederland en de repu bliek niets te makpn heeft met het koloniale standpunt, want dit heeft Nederland afgezworen en in de strijd, die daartegen nog nodig mocht zijn „vindt de republiek de staat Oost-Indonesië achter zich". De staatkundige vorm. waarnaar de republiek thans streeft, is voor mil- lioenen in Indonesië onaanvaard baar. Dr. Warouw ontzenuwde voorts de propagandistische bewering, dat de andere deelstaten van de toekom stige federatie slechts „onbeteke nende uitvindingen van de Neder landse politiek zijn". Dr. van Mook naar Oost-Borneo Dr. van Mook is in gezelschap van verschillende autoriteiten, o.w. mr. J. Enthoven_en Pelaupessy, per Ca- talina naar Samarinda vertrokken, om de installatie van de Oost-Bor- neo-raad bij te wonen, welke heden zal plaats vinden. Dr. van Mook wordt nog Dinsdag terugverwacht, de overige leden van het gezelschap eerst later. De watersnood in Noord-Beveland wordt met moderne middelen bestreden. In de haven van Kortgene arriveerde een watertank- boot met 98 ton zoetwater ter leniging van de ergste nood. Het water wordt in auto's overgepompt, welke het direct distribueren. Zes man, w.o. twee metselaars, zijn Maandag te Leidschendam in het park Leeuwenberg begonnen met de bouw van een klein land huis, dat zij in zes dagen kant en klaar hopen op te leveren, het zal geen zgn. „pre-febrioated" huis worden, noch een noodwoning, doch een volwaardig huis, dat uiter lijk niet zal afwijken van een nor male woning. De bouw geschiedt volgens het „Pronto-betonbouw"-systeem, dat geïntroduceerd wordt door de „in ternationale exploitatie der Pronto- betonbouw-elementen" te Den Haag welke onder directie staat van de heren J. Denneman en H. A. van Duijn. Dit svsteem vindt bij de bouw van dit landhuis zijn eerste nractische toepassing. Het berust op het gebruik maken van betonhouw- elementen, grotere delen, welke men in el-kaar schuift en die ter plaatse van de aansluiting gecementeerd worden, zodat het geheel water dicht wordt. Tri plaats van steen voor steen wordt een wyming .nu element voor element in elkaar ge zet. Deze elementen worden tevoren vervaardigd. Blijkt de bouw een succes, dan zal later worden over gegaan tot de machinale vervaardi ging der elementen. Het landhuis, dat een inhoud heeft van ongeveer 300 m3 heeft beneden een grote kamer, een keu- Agrarisch nroductiepeil onrustbarend? Bij de opening van de jaarlijkse conferentie der F.A.O. waarbij de Sovjet-Unie ontbrak, werd eenstem mig onder voorzitterschap van de directeur dezer organisatie voor voedsel en landbouw der V. N., tot voorzitter der conferentie gekozen: doctor Fritz Wahlen, een Zwitserse landbouwkundige, die tijdens de oorlog een belangrijke rol in de or ganisatie der Zwitserse voedsel voorziening gespeeld heeft. De eerste taak dezer commissie was een beslissing te nemen om trent het al dan niet toelaten tot de F.A.O. van Oostenrijk, Finland, Siam en Pakistan. Toen dr. Wahlen zijn voorzitters plaats innam, bracht hij met klem de noodzakelijkheid tot internatio nale samenwerking naar voren „nu het peil der agrarische productie met recht onrustbarend genoemd kan wor.den". Hij deed een beroep op de gedelegeerden om zich geheel achter het werk te stellen om te vermijden dat het een kwestie van „routine" zou worden. Dc Australische afgevaardigde, Bulcock, noemde deze conferentie de grote kans 'om de landbouw in de positie te brengen, die hem toekomt. Indien de conferentie in deze zitting er niet in slaagt een werk-plan op te stellen zal het werk van de FAO „slechts een ideologie te meer" worden. ^plcock hoopte, dat er positieve stappen gedaan zouden worden om tot een internationaal geldend be grip van landbouw te geraken. Hij zeide, dat gedurende de eerst volgende periode van vijf tot tien jaar, de agrarische productie ver dubbeld zou moeten wordpn om ieder mens voldoende voedsel te kunnen geven. Dit zou een organi satie op internationale basis verei sen. ken, eert hal mgt een afzonderlijk zitje. Boven vindt men twee grote slaapkamers, een badkaftner en een garderobe. Er is voorts een vliering en een kelderkast. Met deze bouwwijze hopen de ondernemers niet alleen in belang rijke mate te besparen op het ge bruik van arbeidskrachten en van arbeidsuren, doch ook op het ge bruik van materialen, daar slechts een zeer gering aantal bakstenen nodig is en het gebruik van hout tot het minimum beperkt wordt. Mte behulp van „goede diensten" van het ministerie van verkeer en waterstaat zijn op het ogenblik on derhandelingen gaande over een nieuwe en vrijere organisatievorm voor het vervoer langs de weg. Na de „democratisering" van de tijdens de bezetting ingestelde vakgroepen personenvervoer en goederenver voer geldt nog steeds het verplichte lidmaatschap dezer organisaties. Naast deze twee vakgroepen bestaan twee^ vrije organisaties, de bond voor bedrijfsautoverkeer (B.B.N.) en de Ned. ver. van transporton dernemingen. De onderhandelingen gaan over suggesties om de beide vakgroepen om te zetten in vrije verenigingen. Uit de vier genqpmde organisaties zou dan met inbegrip van een werknemersorganisatie een overkoepelend lichaam kunnen wor den gevormd, welk lichaam, ont staan uit het bedrijfsleven zelf. de plaats van de bedrijfsgroep weg vervoer zou kunnen gaan innemen. Bij deze suggesties wordt eveneens gedacht aan het omzetten van de eigen vervoersorganisatie (E.V.O.), tot dusver een „verplichte" vereni ging, in een vrije verenigingsvorm. Het is niet onmogelijk, dat deze vrije organisatie dan ook bij het voorgestelde overkoepelend lichaam zou worden ingeschakeld, waardoor dit lichaam een totale vertegen woordiging van het vrije bedrijfs leven op het gebied van wegver voer zou kunnen worden. De gemelde plannen, die (glo baal) 33.000 eigen vervoerders, 9000 beroepsvervoerders en 6000 perso- nenvervoerders omvatten, wor.den, naar de B.B.N. mededelt, thans be sproken. De bond verwacht, dat de ze plannen vrij spoedig zullen wor den uitgevoerd. Het schijnt wel in de bedoeling te liggen naar keuze het lidmaatschap van een der lan delijke organisaties voor bedrijfs- autohpuders verplicht te blijven stellen. Parels ter waarde van 20.000 welke men van Japan naar Austra lië probeerde te smokkelen, werden door de douane te Sydney in de mast van het schip ontdekt. De douane met zijn buit. De Nederlandse verliezen bedroe gen Zondag negen gesneuvelden, één vermiste en 22 gewonden. West-Java: In het gebied van Soekaboemi werd opgetreden tegen rondzwer vende T.N.I.-troepen, waarbij de tegenstander gevoelige verliezen leed. 27 km. te noosten van Koenin- gan werd een Nederlandse patrouil le aangevallen door benden, welke kennelijk door een Hadji waren opgezweept. De aanval wepd met succes afgeslagen. De tegenstander leed gevoelige verliezen. Op de weg van Cheribon naar Tasikmalaja werd een brugdek door saboteurs volledig vernield. Het Republikeinse Legercommu niqué meldt o.m.: Twee Nederland se jagers lieten granaten vallen ten zuiden van Djombang, op oost-Ja- va. De Republikeinen heroverden Karangbolang op midden-Java. Ne derlandse troepen bezetten Losari Tandjong, ten oosten van Gheribon. Van Sumatra wordt gemeld, dat Kabandjahe en Brastagi in de sec tor Medan onder Republikeinse controle staan. DE PARTIJ 'VAN DE ARBEID heeft een congres over Indone sië gehouden, dat eindigde met de gebruikelijke resolutie. Als poging om alle tegenstellingen te verzoenen en de formule te vinden, waarop alle partijen in die pgrtij zich kun nen vinden, bleek die resolutie niet bijster geslaagd. De partij-voorzitter vond het bereids nodig, een nadere verklaring te geven omtrent het punt arbitrage. De linkervleugel van de Partij liet niet af, in de bladen der Partij te betqgen, dat zij het met deze uitleg kwalijk eens was en toen het eene woord het andqre uithaalde, bleek, dat er een sterke groep was, die het maar allesbe halve met het als officieel uitge sproken standpunt van de Partij eens was. Velen blijken zich niet achter de regering te stellen, in het bijzonder wat haar besluit tot mili tair optreden betreft. En hoe staat de Partij ten opzichte van de naaste toekomst? Men durft in de kringen der Partij van de Arbeid nauwe lijks over de mogelijkheid van een opnieuw inzetten van ons machts apparaat reppen, want dan blijkt de Achilles-hiel der Partij te worden geraakt. Omdat het zo langzamer hand met de meningsverscnillen- uitingen in de socialistische pers de spuigaten begon uit te lopen, en de menigte niet meer wist waaraan ze zich te houden had, heeft het Partij bestuur zich andermaal in een ver klaring uitgesproken over de inter pretatie der resolutie. (Kwesties van interpretatie zijn mode in het kader van het Indonesische probleem!) Welnu, het Partijbestuur verklaart o.a., dat vast staat, dat er in het conflict met Indonesië „enkele, in het congres met name genoemde elementen zijn, waarover arbitrage door Nederland redelijkerwijs niet kan worden aanvaard". Het congres verwachtte echter, dat de regering „ook in haar bereidheid tot het aan vaarden van arbitrage tot het uiter ste zal gaan". N.og interessanter is, wat de na dere verklaring zegt over de moge lijkheid om met gewapend optreden voort te gaan. De verklaring zegt daarvan nl. „dat het zeker niet juist is. dat de algemene strekking van de resolutie zou zijn, te voorkomen, dat „onder welk voorwendsel dan ook", op de weg van het gewapend optreden zal worden voortgegaan". Er is, zegt de verklaring, noch in het algemeen, nocb ten" opzichte van de concrete situatie in Indonesië uitgesproken, dat er nooit en onder geen omstandigheid meer gewapend ontreden zal plaats mogen vinden. Dit laatste is stellig heL Belangrijk ste in de nieuwe nadere verklaring! De vraag is nu maar, of en in hoe verre de linkervleugel in de Partij dat neemt. AMSTERDAMSE MEEL FABRIEK STAAKT Grote voorraad dreigt te bederven Een grotfct deel van het perso neel, ongeveer 150 man, van de meelfabriek „Holland" te Am sterdam is in staking gegaan. De landelijke bedrijfsgroep voe- dings- en genotmiddelen der E.V.C. deelde als reden van de staking mede, dat de directie d'er fabriek weigert een bedrijfseconoom toe te laten. Volgens deze verklaring heeft de personeelskern Maandag een ultimatum overhandigd tene.inde dé directie te bewegen de be- drijfsecenoom toe te laten. Toen de directe dit weigerde, werd het werk neergelegd. Ds directie van de „Holland" verklaarde, dat ook een loonsver hoging van 15% aan de orde is ge steld. In verband met de nog steeds geldende loonstop kon de directie aan déze eis g^,en gehoor geven. De directie was ten zeerste ge belgd over het feit, dat de arbei ders de fabriek zonder meer ver laten hadden, terwijl er juist een enorme meelvoorraad ligt opgesla gen als gevolg van de bakkerssta king. De voorraad meel is vol doende voor 10 dagpn broodvoor ziening van de hoofdstad. Bij de heersende temperaturen dreigt broeiing op te treden, die het meel ongeschikt voor consumptie zou den maken. Er wordt overleg ge pleegd met diverse overheidsin stanties hoe deze voorraden kun nen worden afgevoerd. t. ■'i i A dfe. W- i y\ Het zeer oude kerkje te Koedijk, dat aan slopershanden ten offer is gevallen. Men is n.l. begonnen Ijet kerkje af te breken, daar de kos ten van restauratie veel te hoog zijn. De Koedijkers kunnen er niet van slapen, cfet hun oude kerkje zal verdwijnen. 1

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1