VAN KRIJTROTS EN PICCADILLY OP Yï BEZOEK UIT KLADNO Rode Kruis te Bergen jubileert PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Dinsdag 26 Augustus 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN Pater Punt vertelt Stichting 1940—#45 UIT OUDE TIJDEN Tentoonstelling Engeland-flitsen j Geslaagde demonstratie en mooie wedstrijden Naderen Neder landers Djocja? Droogteperiode houdt aan Frits Diepen W(j hadden dezer dagen een onderhond met de W.Ew. Pater M. Punt van de Orde der Weense Calasantinen, die Vrijdag, na een achtjarig verblijf buitenlands met de K.L.M. uit Praag op Schiphol arriveerde. Deze oud-Alkmaarder, die in Kladno in Tsjecho-Slowakije rector is van een priestercollege, werd in 1939, toen hij in Wenen werkzaam was, door de Nazi-bezetter Oosten rijk uitgezet; na zes weken in Tsje cho-Slowakije te i hebben vertoefd, kwam hij na een r^oeilijke reis naar Holland. Na een verblijf van enkele magnden hier vertrok hij naar Kladno, doch toen ons land in oorlog kwam met Duitsland, werd hij daar, als onderdaan van een Duitsland vij andig land geïnterneerd, onder ver denking van spionnage. Na een ver blijf van 8 maanden in een interne- Angslager werd hij overgebracht naar de Pancras-gevangenis van de Gestapo in Praag; vandaar kwam hij terecht in de vesting voor politieke gevangenen te Theresiënstad, waar hij de enige Nederlander was. Het laatste jaar van de oorlog vertoefde hij in Buelienwald, waar hij o.m. de Alkmaarder Dr. J. Hemelrijk en de grossier G. Zandbergen aantrof; deze laatste zag er zeer vermagerd uit en Pater Punt, die juist een pakket le vensmiddelen had ontvangen, wist dit zijn oud-stadgenoot nog te geven, die kort daarop naar de ziekenbarak verhuisde, waarna Pater Punt hem nimmer meer terugzag. Zoals men weet, heeft Zandbergen in Duitsland het leven gelaten. Na zijn bevrijding door de Ameri kanen, ging Ijater Punt weer naar Kladno, om zijn geestelijk werk te hervatten. Wij vroegen Pater Punt naar een verklaring van de Russische invloed in Tsjecho-Slowakije;.hij wees er ons op, dat het Tsjechische volk eeuwen door de Duitsers werd-verdrukt en dat de bevrijding door de Russen van grote invloed is geworden op de politieke verhoudingen. Het feit, dat men veelvuldig het portret van Sta lin aantreft, moet men meer zien als een hulde aan de bevrijders dan als een sympathiseren met ideologie van de bevrijder. Ook in Tsjecho-Slowa kije hebben de Russen, evenals in Duitsland. Oostenrijk en Hongarije ruw huis gehouden, hetgeen de«sym- pathie met Rusland sterk deed ver minderen. Hoewel dit land onder Russische invloed staat, heeft het een Westerse cultuur, die gegrondvest is op een 1000-jarig katholicisme. September: propaganda-maand Zaterdag werd een vergadering gehouden van het rayon Alkmaar van de Stichting 194045. Een 20- tal afgevaardigden van de afde lingen uit de omliggende plaatsen was opgekomen, om eens van ge dachten te wisselen omtrent het werk van de Stichting in de toe komst. Teneinde een juist inzicht te krijgen had het rayonbestuur de heer van Stam, hoofd- van het provinciaal bestuur der Stichting, uitgenodigd de vergadering bjj te wonen. Na een" hartelijk welkom door de voorzitter, de hêer Plas, werd het woord gegeven aan de Keer v. Stam. Deze gaf een duidelijke uiteenzet ting over hetgeen gebeurd is en wat nog gebeuren moet. Voor het werk der^Stichting is acht millioen per jaar nodig over geheel Nederland. Het Rijk past in de. vorm van staatspensioen 6 millioen bij, zodat, wil men het werk in de oude vorm voortzetten, er nog 2 millioen bij moeten. Deze 2 millioen moeten ge vonden worden door een vaste kern van contribuanten of door collectes. Het laatste is minder verkieselijk, omdat een collecte altijd meer of minder het karakter van bedelen heeft en het toch niet nodig moet zijn voor de nagelaten betrekkingen van hen, die in de bezetting voor het vaderland vielen, met collecte bussen te lopen. Niettemin is een collecte soms zeer nuttig, doch de voorkeur moet worden gegeven aan contribuanten, die een door hen zelf te bepalen bedrag per maand of per jaar aan de Stichting geven. Veel misverstand bij het publiek is ontstaan door de publicaties in de dagbladen, waardoor bij velen de indruk is gewekt, dat. nu de verzetsslachtoffers of hun nagelaten betrekkingen staatspensioen zullen ontvangen, er toch eigenlijk voor de Stichting geen redenen meer be staan opnieuw om een bijdrage aan te kloppen. Gezien de tekortkomende 2 mil lioen is het noodzakelijk het publiek van deze ndodzaak te doordringen en dat zal in de eerstvolgende we ken door middel van pers, radio en huis-aan-huis-propaganda geschie den. De laatste weken van September zullen dus in het teken der Stich ting 194045 staan en spr. hoopte, dat alle medewerkers hieraan hun beste krachten wilden geven. Hoofd zaak is het publiek er van te door dringen. dat de ereschuld aan hen, die in de verzetsstrijd vielen, irjge- lost moet worden. Wij leven thans bijna 2>/i jaar na de bevrijding en de mens is geneigd gauw te ver geten. De taak der plaatselijke af delingen is dus te zorgen, dat de gedachten aan hen, die voor ons vielen, levendig gehouden worden. Na de heldere uiteenzetting van de heer van Stam ging de vergade ring over tot, de behandeling van enige huishoudelijke punten. Een Priester-oogarts ÏG Augustus Jan Baptist Brikkenaar, Rooms Priester te Ouddorp bij Alkmaar, maakte in de Haarlemse Courant no. 29 van 1756 bekend dat hij het lichten der ogen en de behande ling der oogkwalen geleerd had van zijn neef Ewoud van Dijk, die in "Alkmaar woonde en nu samen met die neef de kunst ging be oefenen. Van Dijk had reeds velen gehol pen en was elke eerste Maandag yan de maand te spreken in de Oude Graaf van Holland in de Kalverstraat te Amsterdam. Brik kenaar logeerde daar voorheen. Of ook Brikkenaar veel succes heeft gehad konden wij niet na gaan maar bekend is wel dat vooral vroeger de geestelijken ook van geneeskunde veel wisten. Dat zovele katholieken desondanks .lid zijn van de communistische par tij. komt, omdat zij minder-goede katholieken zijn; het zijn niet zulke overtuigde katholieken als in Neder land, doch kpmen op dit punt meer overeen met hun geloofsgenoten in de meer-Zuidelijke landen. Zij zijn echter niet alleen minder-goede katholieken, zij zijn ook minder- goede communisten en nemen ook geen vooraanstaande plaatsen in in de partij. Naast de vier partijen, die het Nationaal Front vormen, en die de regering uitmaken, is er ook een Christelijke Volkspartij, aan het hoofd waarvan geestelijkep staan; een uitsluitend Katholieke" Partij is dit echter niet. De Katholieke Kerk staat ook in Tsjecho-Slowakije af wijzend tegenover het communisme en Pater Punt verwachtte in de toe komst zeker een vermindering van de communistische invloed, mits het Tsjechische volk zijn politieke vrij heid van handelen behoudt. De terechtstelling van Mgr. Tiso, die wel het goede beoogde voor de Slowaakse natie, maar toch als col laborateur mat de bezetter be schouwd werd, heeft geen geweldige reacties veroorzaakt. Tiso was reeds tijdig door het Vaticaan gewaar schuwd en reeds tijdens de bezetting voorzag men in Tsjecho-Slowakije dit vonnis. Ware dit niet voltrokken, dan zou de positie van de Katholieke Kerk in Tsjecho-Slowakije veel moeilijker geweest zijn, dan zij thans is. Na enige weken vacantie in zijn vaderstad hoopt Pater Punt weer terug te gaan naar Kladno, een in dustriestad, in de onmiddelijke na bijheid waarvan Lydice lag, dat door de Gestapo weggevaagd werd en waarvan vele vrouwen en kinderen thans in Kladno wonen. 31 AUG. OP HET SPORTPARK. ALKMAAR. A.s. Zondag wordt op het sportpark de maand Augustus besloten met veel sport gebeuren. Vanaf des morgens 10 uur zal er de voetbal rollen in ad- spirantenwedstrijden, terwijl er 's middags c van 35 uur een vriendschappelijke wedstrijd ge speeld wórdt tussen Alcmaria Vic- trix I en Gouda. Maar het grote gebeuren staat toch op het avond program. Dan zullen de ^jiguittes- Kozakken verbazingwekkende toe ren op hun razendsnelle paarden laten zien. „Ruiters des dóóds", is hun bijnaam en zij die hen aan het werk hebben gezien, zullen beamen, dat het er veel van weg heeft, dat zij doorlopend met hun leven spelen. In werkelijkheid' is dat natuurlijk niet het geval, want die ruiters zijn zo één met hun paard, dat het is, alsof ze er aan vastgeklonken zijn. En tot slot van de avond komt dan het grote vuurwerk, in 21 afdelingen met in totaal ongeveer 80 num mers w.o. twee hoofdnummers. Op het Sportpark is ruimte voor dui zenden, zodat elke bezoeker dan ook het gehele vuurwerk goed zal kunnen volgen. AFHALEN DISTRIBUTIE BESCHEIDEN EN SCHOENEN BONNEN. ALKMAAR. Morgen zijn voor het afhalen van nieuwe bonkaar ten zij aan de beurt, wier fami lienaam begint met de letter S vanaf Smit en T VERRASSINGEN OP HET ALKMAARDER MEER ALKMAAR. Begunstigd door mooi weer vonden Maandag weder om wedstrijden plaats op het Alk- maardermeer. De wind was minder sterk dan Zaterdag en Zondag en deze omstandigheid was voor zei lers en boten gunstiger. De strijd was in de diverse klassen weer eer lijk, sportief en fel. S. V. d. Meer kon in de Valken-klasse zijn rivaal Kirkenier niet houden en moest ge noegen nemen met de tweede plaats. Ook in de Draken-klasse was de strijd zeer interessant; het ging hier tusen Keegstra (De Kaag) Deichman (R.Z.V.) en Vader (A.R. en Z.V.), waarbij Vader met de tweede plaats genoegen moest ne men wegens het missen van de Bal lon. Vandaag is het de laatste dag der wedstrijden. UIT HET POLITIERAPPORT Door de politie zijn twee Alk- maarders aangehouden ter zake van niet nader te noemen handelingen. Het zijn een 54-jarige koopman en een 26-jarige arbeider. •Een 20-jaraige hotelknecht is aan gehouden die schuldig was aan diefstal bij zijn patroon, een hotel houder alhier. Hij is in verzekerde bewaring gesteld. KONINGINNEDAG VIERING Programma te Alkmaar Voor de feestelijkheden op Konin ginnedag (Maandag 1 Sept. a.s.) hebben de samenwerkende Oranje verenigingen het volgende program ma samengesteld: Voormiddags 8 008.30 Klokluiden. 8.309.30 Carillonbespeling. 9.0010.00 Muziekkorpsen in de stad. 10.00 Aubade van de kinderen der hoogste klassen van de lagere scho len, die na afloop een tractatie ont vangen. Leden van gemeenteraad en Oranjecomité met dames op het Stadhuis. 12.001.00 Carillonbespeling. Namiddags I. (Georganiseerd door het Alk- maars Sportcomité): 2.305.30 op het Sportpark: a. Wielerwedstrijd; b. Voetbalwedstrijd tussen twee Alkmaarse elftallen; c. Wielerwedstrijd. Leden der beide Oranjeverenigin gen hebbqn op vertoon van hun lid maatschapskaart reductie. II. (Georganiseerd door de Alk maarse Overdekte): Zwemwedstrijden op per adver tentie bekend te maken plaats en tijd. De leden der beide Oranjevereni gingen hebben op vertoon van hun lidmaatschapskaart toegang tegen half geld. N B. De Overdekte zal een even tueel nadelig saldo zelf dragen, maar het batig saldo aan het Oranje comité afstaan! III. 45 uur Muziekkorpsen in de stad. Avond I. 8 uur in de Muziektuin: a. Openingsmars. b. Openingswoord. c. Wilhelmus. d. Zang van Orpheus. e. Gymnastiekgroepen van J. Holl. f. Gemeenschappelijk zingen on der pianobegeleiding van mej. v. Zoonen. g. Ringoefeningen van dames leden van „Turnlust". h. Zang van „Orpheus". i. Boerendans van leden van ..Turnlust". j. Gemeenschappelijk zingen, k. Hoogrek-oefeningen van he ren-leden van „Turnlust". I. Muziek, m. Vuurwerk. II. (Georganiseerd door de Alk maarse Jeugdgemeenschap): Een Kanowedstrijd. III. Muziekkorpsen door de stad. De medewerkende muziekkorpsen zijn: „St. Caecilia". ..Excelsior", De Postharmonie en „Soli Deo Gloria". R.K. HANDBALCLUB Onze eerste trainingsavond, welke gehouden werd Woensdagavond 20 Aug. j.l. was een geweldig succes. Hiervan getuigde het enthousiasme van de meisjes. Op onze volgende trainingsavonden welke gehouden zullen worden Woensdagavonds op het AFC-terrein aan de Westerweg, verwachten wij a 1 onze leden om precies 7 uur 's avonds. Bij even- tuple verhindering gelieve men be richt te zenden aan: Mej. E. Smit, Toussaintstraat 10, Mej. W. Mooy, Schoutenstraat 10, Mej. W. Kingrna, Pappaverstraat 10. Nieuwe leden kunnen zich eveneens opgeven aan een der bovenstaande adressen. ANKE SERVAES ACHTERUIT GAANDE Naar wij hedenmorgen bij infor matie aan het St. Elisabeth Zieken huis vernamen, is de toestand van Anke Servaes, langzaam achteruit gaande. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR Geboren: Andreas N. H., zoon van G. H. N. Weel en A. de Moei; Maria C„ d.v. C. A. J. van der Pol en A M. Lansen; Anna M ,H., d. v. W. Tomczyk en M. A. M. Veeger; Pieter J., z. v. J. Bruyn en S E. Hoek; Anna M., d. v. J. H. Nierop en T. Mooy; Johanna G. M., d. v. A. M. van van Zijl en G. G. Kortie; Louise C., d. v. C. M. Boek en C. de Jongh. Gehuwd: Th. Boe- reboom en S. A. C. Poshuma. Over leden: Wilhelmus Horris, geh. met G. Sas, oud 67 jaar; Adriaan van Renswoude. geh. met L. Mooren de Jong, oud 46 jaar. A.F.C.-nieuws A.F.C. IVolendam 37 1.1. Woensdag: Jong Holland I—A.F.C. 2 1—4 De wedstrijd tegen de wijdbroe- ken werd verloren, maar wij heb ben van jullie spel heerlijk genoten. De voorhoede is veel gevaarlijker geworden en dat is een goede winst. Het tweede behaalde van de week een mooie overwinning, op J. H. 1. Wordt het -menens? A.F.C.-ers. Nog een paar maal serieus trainen en dan de competitie in. Aan allen succes. A.s. Zondag 5 uur A.F.C. I Alcmaria I. De P.P.C.-er. H. MIS OP BEGRAAFPLAATS De H. Mis op het kerkhof is niet op morgen maar een week later, op Woensdag 3 September. Kunstenaarscentrum Bergen BERGEN De Zaterdag geopen de tentoonstelling van het K.C.B. in het Huis met de Pilaren verschilde wel zeer van de daaraan vooraf gaande, waarin de abstracte Jcunst hoogtij vierde. Het kwartet, dat op deze expositie voor het voetlicht treedt, zal meer tot de bezoekers spreken. Jaap Weyand, wiens werk wij alreeds bespraken, toen hij deel nam aan de voorlaatste tentoonstel ling in de kunstzaal Boendermaker, toont zich ook hier een der beste coloristen van de Bergense school. Hij is een consciëntieus portrettist, maakt 'n fijn bloemstuk en voelt zich ook aangetrokken tot het stil leven; dat met de appelen is fijn van toon, terwijl dat met de dode haan boeit door de frisse kleuren. Al is Weyand niet jong meer, hij schijnt zich nog steeds te vernieu wen. Het was voor het eerst, dat wij enig werk van Koeman voor ons zagen en het was een zeer aange name kennismaking. Zijn frisse kleuren, vooral in het zonnige bloemstuk en het doekje met de Oostindische kers (misschien noe men ze dat tegenwoordig wel Indo nesische kers) verraden een gevoe lig palet. Geestig zijn de doekjes Negerpop en 't Hoedje, terwijl de litho's, die hij exposeert, bewijzen, dat hij ook in het wit-zwart iets presteert. Harrie Kuijten schildert met een zekere nonchalance, doch is eep waardig representant van de zich verjongende Bergense school; zijn vrouwenportret boeide ons het meeste. Het overige werk, waarvan het zelfportret zeer onvoordelig hing, is somberder van toon, doch heeft qua compositie goede kwali teiten. Wat verfbehandeling betreft, wijkt Dirk Vis sterk af van de andere exposanten; hij behoort tot de ver nieuwers van de schilderkunst en voelt zich nauw verwant aan Jan van Herwijnen. Zijn Landschap en Zee doen wot stemming en verfbe handeling betreft ook sterk aan Permeke denken. Ook zijn portret ten zijn in ditzelfde genre geschil derd. Van zjjn werk, dat hier hangt, is niets te koop. Naast beeldhouwwerk van Ra- d.ecker en Jeanne Kouwenaar-Bijlo is er wederom een uitgebreide col lectie ceramiek van Dirk Hubers, waaronder zeer mooie schalen. Fr. O. DIRKSHORN Verplaatsing Postkantoor Belanghebbenden gelieven er rekening mede te hou den, dat het postkantoor met in gang van heden verplaatst is van B 79 naar B 101 te Dirkshorn. KAMPIOENSCHAPPEN VOOR NOORD-HOLLAND HEILOO Doves boekte jl. Zon dag te Amsterdam weer goede resul taten. Zij legde beslag op een kam pioenstitel, 3 tweede en 2 derde plaatsen. C. Oly werd kampioen kogelstoten jun. B (9.10 m) en 2de op discuswerpen jun. B <27.39 m). J. v. Tiel werd 3de op kogelstoten jun. A (11.87 m). J. v. d. Horst be zette de 3de plaats met hoogspringen jun. B (1.35 m). KI. Blokker plaatste zich 2de op de 800 m jun. A in de mooie tijd van 2 min. 0.7.7 sec. KI. Bakker bezette de 2de plaats met discuswerpen heren met een worp van 37.36 m. Deze plaats is zéér eer vol. aangezien de kampioen van Nederland op dit nummer, Brasser, de 1ste plaats bezette. DAMMEN HEILOO In de 4de ronde voor de finale om het kampioenschap van Alkmaar werden de volgende par tijen gespeeld: L. Ravensteijn (DDD, Alkmaar)Th. de Haas (Z.-Schar- woude) 0—2; N. Oud (DDD, Alk maar)F. Slot (BoL) 20; J. Geu- zebroek (Heiloo)J. Schuit (DDD, Alkmaar) 2—0. De stand is thans: Th. de Haas 5 punten uit 4 partijen; J. Geuze- broek 4 punten uit 3 partijen; L. Ravensteijn 4 punten uit 3 partijen; Kruider 2 punten uit 2 partijen; N. Oud 3 punten uit 3 partijen; J. Schuit 3 punten uit 4 partijen; F. *Slot 1 punt uit 3 partijen. In de 5de ronde komt Geuzebroek tegen Ravensteijn. Dit wordt een der belangrijkste partijen van deze wedstrijd. f CONFERENTIES VOOR NIET-KATHOLIEKEN NIEUWE NIEDORP. Het is 17 iaar geleden, dat hier in de Kloos terkerk conferenties voor niet- katholieken werden gegeven. De kerk was toen telkenmale stampvol en velen zijn naar huis gegaan met een heel andere kijk op algemeen christelijke en op katholieke waar heden. (Van een speciale verslaggever) „In 10 minuten tijds lan den we". Met deze woor den komt de tot op heden trage, witgekielde ste ward van de dagboot HoekHarwich in bewe ging en met een snelheid, waarbij de 22 knopen per uur van de boot zelfs in de schaduw komen te staan, klapt hij de dek- stoelen en ook het effect bij elkaar, om de reizi gers in gang te brengen, die als kuddebeesten zich opwaarts spoeden, alsof de alarmbel van een zinkend schip werd geluid. Wij schrikken uit onze doezeling op, die ons kans heeft gegeven de ervarin gen van deze boottocht te overdenken. De steeds terugkomen de formaliteiten treffen ons het minst. Het lange wachten aan douanepos ten, het gebruikelijke goe de eten aan boord, waar gebraden kip dagelijks op het menu schijnt te staan De glunderende hofmees ter, die als een vooroor logse winkelier met een even vooroorlogse winke liersvriendelijkheid Engel se sigaretten verkoopt en die zelfs hele voorraden van heerlijke Rademakers gevulde repen blijkt te bezitten en dus ook aan export doet. Het is alle maal niets bijzonders en interessant, evenmin als de Engelse dame met knoopjeslaarzen en bont jas, waarvan de laatste in dit hete zomerweer wel een beetje winters aan doet. En toch, steeds weer is een reis naar Engeland een ervaring op zichzelf, evenals de Zwitser met het Duitse accent te ont moeten en de Poolse meisjes, die in Albion „Pflegerin" gaan spelen. Engeland, het land, dat ons redde en dat evenals het kapotgeslagen Duits land aan de na-oorlogse wederopbouw werkt en gen, even donker als de roetzwarte^ kade van Har wich, waar zo juist de uit gegooide tros van onze boot wordt binnengehaald. Een treinreis is overal gelijk, voor zover het schreeuwende conducteurs en sjouwende witkielen, schelfluitende locomotie ven en toeklappende por tieren betreft. Toch is het alsof het monotone gedender van de Harwich-Londen boot trein ons vertellen wil dat aan moeilijkheden op sociaal-economisch en po litiek gebied het hoofd heeft te bieden. Langzaam schuift de Engelse kust naderbij; ge- camouFoerde opslagplaat sen, lichtschepen en klok- boeien. Het torentje van Harwich steekt een gat in de azuurblauwe lucht, de weg wijzend voor de laatste minuten van de reis. Een oud heertje wijst naar het arsenaal van oude oorlogsschepen, dat een symbool is van Engel se vergane glorie. Een glorie, die straalde na de overwinning, doch waar van het gouden laagje al heel spoedig verdrongen werd door donkere zor- van het landschap dat zich aan beide kanten onder de treinramen doorschuift en dat op vele punten ver schil toont met Nederland. De huizen zijn meestal op dezelfde plompe manier gebouwd, de vensters zijn klein en de Nederlandse huisvrouw zou met graag te de schoonmaakbórstels mobiliseren, on. evenals wijlen Michiel de Ruyter met een bezem in tOD te rug te keren, als bewijs de boel te hebben schoon geveegd. De schonkige koeien lij ken in de vallende sche mering prae-riistonsche gedrochten en ook de hooggewielde kinderwa gens in de stralen van 'n slecht verlicht dorpje doen ouderwets en onwezenlijk aan. Toch ontkomen we niet aan de bekoring van het geheel. Het geheel, dat zonder dat we weten waarom, echt typisch En gels aandoet. Engels, zoals de dame in de coupé met het jolige wipneusje, waarvan elk ogenblik 'n eigenwijs bril letje dreigt af te vallen. Zij ratelt gezellig door in een smeuig Midlands Engels. Er wordt onmid dellijk vriendschap geslo ten met haar, wel.ke een hoogtepunt bereikt, als Nederlandse HVS beschui ten en Alkmaarse kaas door haar te voorschijn worden geroepen en geza menlijk wordt verorberd na door een tafelmes in de vorm van een nagelvijl te zijn bewerkt. Deze dienst wordt na tuurlijk onzerzijds met 'n voor export bestemde Ra demakers reep beant woord. En als dan in de diepzwarte duisternis van klokke tien de eerste lich ten van loonden doorbre ken, dan nemen we af scheid van onze hartelijke reisgezellin, die met een echte onverschilligheid be sluit de nacht op het per ron door te brengen, daar haar eerste trein pas des morgens vertrekt. Wij zijn in Londen en ruiken dadelijk datgene, wat alleen deze wereld stad eigen is: rook! Londen, 22 Aug. 1947 WIM VAN EEKEREN Pater Rector de Wit heeft thans het initiatief genomen om wederom conferenties te laten houden en wendde zich daarvoor, tot de beken de Pater Wijnand Sluys O.F.M., die aanstonds bereid is gevonden. Ook de Kath. Actie van het Bis dom sympathiseerde met deze plan nen en zegde zijn steun toe. Op de twee laatste Zondagen van September en de 4 Zondagen van October zullen nu in de Klooster kerk deze conferenties gehouden worden. Een en ander zal nog nader in de pers, ook in de niet-Kath. pers en in raambiljetten worden bekend gemaakt. BURGERLIJKE STAND LANGEDIJK Geboren: Arend Jan, z. v. Jacob Huibers en Maartje Wagenaar; Petrus Nicolaas Johan nes, z. v. Joannes Cornelis Kuilboer en Catharina Maria de Nijs. Ondertrouwd: Theodorus Hoek, 29 j., tuinbouwer, wonende te Wer- vershoof en Divera Mul, 25 j.. zon der beroep, wonende alhier; Pieter Jan Stam, 48 j„ groentenventer, wo nende alhier en Geertje Biersteker, 60 j„ zonder beroep, wonende alhier. Gehuwd: Johannes Gutter, 23 j., tuinbouwer, wonende alhier en Froukje de Boer, 21 j., zonder be roep, wonende alhier. OPENBARE VERKOPING WINKEL. Maandagmiddag werd in zaal Laan te Winkel, ten over staan van Notaris. G. J. van Leer- sum in het openbaar verkocht: Een dubbel woonhuis aan de Ooievaars- weg te Winkel met bijbehorende grond, houtloods, draaierij, werk plaats, bergplaats voor olie en ben zine en een kantoorgebouw tot een gezamenlijke oppervlakte van 15 A. 44 c.A. Tijdens de verkoop bij opbod kon de maximumprijs' niet worden be reikt. Bij afslag werd het perceel evenwel gemijnd door de heer A. J. Porte q.q. te Winkel op 17.500. die dus voor dit bedrag koper werd. Voorts werd een aan de Ooievaars- weg en nabij de Langereis te Nieuwe Niedorp staande verplaatsbare nood- V|pning verkocht aan de heer Th. Veul te 't Zand voor de somma van 2300.(Door insiders werd dit laatste een buitengewoon voordelige koop genoemd, aangezien dergelijke noodwoningen als regel veel duur der worden verkocht.) Een en ander behoorde tot de eigendommen van de Fa. Schoonber- gen en v. d. Kommer, aannemers te Winkel. BEROEPEN. ANNA PAULOWNA. Naar wij vernemen is bij de Gerefor meerde Kerk ajhier, een beroep' uitgebracht op ds. H. P. Rutgers te Vinkeveen. Het is nog niet be kend of ds. Rutgers dit beroep zal aannemen. IN MEMORIAM MEINDERT HOEP 'T ZAND. Maandagmorgen vond in de Parochiekerk van O. L. Virouw Visitatie te 't Zand de Plechtige ge zongen Uitvaart plaats voor Mein- dert Hoep, die in militaire dienst in Medan is omgekomen. Na het bevel „Staakt het vuren" gevallen door een verraderlijke kogel heeft hij zijn jonge leven opgeofferd voor de grote zaak in het verre Oosten. Toen Woensdagavond het bericht bekend werd, ging er een huivering door alle inwoners van 't Zand; ook een van onze jongens ten prooi ge vallen van de onlusten in Indonesië. De geel-zwarte vlag wapperde half stok, als herinnering aan de trouwe voetbal-makker. De Z.Eerw. Heer Pastoor C. de Koster verrichtte de absoute bij de baar, welke met de driekleur was bedekt. In de kerk troffen we be halve een buitengewoon grote deel neming der parochianen ook de Burgemeester van Zijpe, mr. D. Breebaart aan, alsmede de beide marechaussees, de heren Schouten en Schouwenaar. In alle stilte werd na afloop der Liturgische gezangen nog het Wil helmus gespeeld, ter gedachtenis aan Meipdert Hoep, de jongen uit ons midden, die de nationale zaak met zijn leven heeft betaald. SERIE-WEDSTRIJDEN IN ANNA-PAULOWNA Geel Zwart 1J. V. C. 1, werd door de onzen met 1—0 gewonnen. Betrekkelijk gauw na het begin werd de enige goal van de wed strijd gescoqpd. Kort daarna kwam de J. V. C.-keeper in botsing met zijn aanvoerder P. Hendriks. J. V. C. speelde toen met 9 man verder, wat het spelpeil niet ten goede kwam. G. deed het' toen ook veel kalmer. Een felle strijd ontbrandde nog toen de beide uitvallers weer onder applaus het veld waren bin nengetreden. Toch wist G. zijn voor sprong te behouden en plaatste zich derhalve in de finale. Tegelijkertijd wist Z. A. P. het eerste elftal van Oudesluis te be dwingen, zodat de eindstrijd de oude rivalen Z. A. P. en Geel Zw. tegen elkaar in het veld bracht. Direct na de 'aftrap wisten de Pol- dersen met een goede doorbraak 't net al te vinden. Een botsing met de Z.-midvoor was oorzaak dat doelman Luyckx zodanig werd ge blesseerd. dat hij zich na rust moest laten vervangen. Na de thee stond aanvoerder Hendriks tussen de pa len. Deze rrmest lijdelijk toezien hoe zijn heili'dom nog tweemaal werd doorboord. INGEZONDEN. 'N PRINCIPIëLE KWESTIE Heiloo, 23 Aug. 1947. Een werknemer heeft verschillen de belangen. Belangen die met zijn beroep te maken hebben en belangen die er los van staan, nl. geestelijke belangen. Ook die worden door de K.A.B. behartigd. Men denke slechts aan ontwikkelingsavonden, sociale cursussen, priesterstudentenfondsen, retraitewerk, acties voor het grote gezin, enz. enz. Men bedenke ook, dat juist de katholieke vakorganisatie, volgens de leer van Quadragesimo Anno ge zien moet worden als de wegbereid- ster tot een nieuwe sociale orde op christelijke grondslag. Van zulk een sociale orde kan men zeggen Jat ze wel degelijk verband houdt met de levens- en wereldbeschouwing der mensen. Wij willen een bevredigende oplossing van het sociale vraagstuk. Welnu, het sociale vraagstuk is toch in de grond een godsdienstig-zedelijk vraagstuk. Denk aan de noodlottige invloed van de valse beginselen om trent b.v. het ontstaan en doel der maatschappij en de noodzakelijkheid van rechtvaardigheid en naasten liefde. Wat de valse beginselen van het nationaal-socialisme hebben ge bracht, hebben wij in de afgelopen jaren zelf aan den lijve ondervonden! Spreekt het dan niet vanzelf, dat wij katholieke hoofd- en handen arbeiders, georganiseerd in onze eigen katholieke organisatie de K.A.B. streven naar een hervor ming en vervolmaking van de maat schappij volgens ónze beginselen? Dat wil zeggen volgens de richtlijnen van het H. Evangelie. Hoe zouden wij dat kunnen als wij de godsdienst er buiten hielden? Daarom mogen wij niet langer 'n afwachtende houding aannemen, maar moeten wij allen, zonder één enkele uitzondering, eensgezind sa menwerken aan de opbouw van een betere maatschappij! D. Het Rode Kruis, afd. Bergen, vierde op Zaterdag 23 en Zon dag 24 Augustus j.l. het tien jarig bestaan. Ter gelegenheid hiervan werd in samenwerking met de Volkshogeschool een feestprogramma voor deze beide dagen samengesteld. De feestelijkheden werden rond „Het Oude Hof" gehouden. De be langstelling was groot en kwam tot uiting door het aanwezig zijn van een delegatie van het Rode Kruis o.m. uit Alkmaar, Schoorl, Koedijk en Warmenhuizen, èn door de fraaie bloemstukken ge schonken door Heiloo, Alkmaar en Beverwijk. Burgemeester Huy- gens en wethouder Miltenburg waren eveneens aanwezig, terwijl het Bestuur van het Rode Kruis afd. Bergen de leden en bezoekers die tegen tweeën het demonstra tieterrein betraden, verwelkom den, speelden de Bergense Har monie een keurig verzorgd pro gramma met luchtige klanken. De demonstratie. Vooral de grote demonstratie bij het Oude Hof van dé afd. Ber gen mag zeer geslaagd worden ge noemd. Niet minder dan dan 12 slachtoffers, werden op allerlei mogelijke manieren vanuit het gebouw naar buiten gebracht. We zagen ze komen via de glijbaan, via de katrol, via de brandweer- greep. Over een kabeltouw wer den ze vervoerd vo„or de ambu lance-tenten en de Rode Kruis- hulpposten. Zelfs de geïmiteerde doden en 't dodenvervoer met de schuifbok ontbrak niet. Het ap plaus voor deze demonstratie was dan ook ten volle verdiend. De wedstrijden. Hadden we reeds tijdens de de monstraties gezien, hoe Bergen actief is en alles kan op het ge bied van verband leggen etc., nu zagen we in wedstrijd de dames- en herenploegen de opdrachten uitvoeren. De jury, die zeer nauw lettend toezag, 'oordeelde streng en was secuur bij het controleren van verbanden, grepen e.d. Na de maaltijd volgde het lief en leed van de 10 jaren dezer af deling. Daarna voerde een gezel schap prachtige Balinese dansen uit, geaccompagneerd door een gamelan-orkest. De sfeer in deze warme avond deed denken aan Bali en andere drum-oorden. Een fakkeloptocht met illumina ties besloot dit tuinfeest. De Zondag Des Zondags werd een korte bij eenkomst gehouden met ontbijt en enkele toespraken en toasten. Omstreeks 1 uur hield Mejuffr. H. Schokking een lezing over het „Jeugd Rode Kruis", waarna men dit tweedaags jubileumfeest plech tig sloot. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. WEINIG VERANDERING In de ochtend plaatselijk nevel of mist. Daarna zonnig weer met later weer opkomende be wolking en hier en daar een verspreide bui, voornamelijk" in het Zuidoostelijk gedeelte van het land. Weinig verandering van temperatuur. In de nacht zwakke, overdag vrij krachtige wind uit Noordoostelijke rich ting. Nationele Duinrell wed strijden te Callantsoog De kleine doch snel groeiende badplaats Callantsoog heeft van Noordholland de primeur met het organiseren van motorterreinwed- strijden in de duinen. Geen won der dat de gehele plaats in feest tooi was. Overal hingen vlaggen en overal heerste een gezellige drukte, veroorzaakt door de vele honderden, die getuige van dit motorsportevenement wilden zijn. Het circuit, gelegen tussen Kooi- bos en V.V.V.-bos, is voor dit soort wedstrijden buitengewoon geschikt. De nollen, bospaadjes, heidevelden en weilanden vragen van voertuigen en berijders het uiterste. Het be hoeft geen betoog, dat ook alleen de beste terreinbedwingers hier een kans maajeten om een goed resultaat te bereiken. Het waren dan ook stuk voor stuk rijders die op dit gebied hun sporen reeds verdiend hebben; motorduivels in de volle zin van het woord, die zichzelf en de machine niet spaarden en reden voor wat ze waard waren. In alle klassen werd dan ook een felle, maar faire strijd gevoerd, die de toeschouwers voortdurend in spanning hield. Van de nieuwelingen in de 125cc klasse werd K. Kuijper uit Schager- brug eerste. De rijder heeft een bui tengewone cours gemaakt. In de eer ste ronde lag hij geheel achter. In de tweede ronde wist hü zich tot de vierde plaats op te werken en zo vervolgens iedere ronde een plaats vooruit, om in de laatste zijn voor sprong op de rest nog aanzienlijk te vergroten. Hij maakte met zijn DKW de prachtige tijd van 28 min. 50 sec.; 2e werd A. Moeijes uit Alkmaar op DKW, 3. H. Overkamp uit Delft op DKW; 5. W. J. Smit uit Heerhugo- waard, eveneons op DKW. De klassen 250, 350 en 500 cc Nieu welingen startten allen gelijk. Hier werd buitengewoon snel gereden. De 350 c.c. gaf de meeste strijd te zien, omdat de deelnemers hieraan het meest aan elkaar gewaagd waren. De heer D. Feenstra uit Oranje woud (Fr.) had aanvankelijk de beste kansen. Hij lag tot de 4de ronde aan de kop, maar kreeg toen een lekke band. Ieder ander zo.u zulk een onberijd- en onbestuurbaar geworden machine aan de kant ge gooid hebben. Hij echter niet. Zwie pend gierde hij met zijn kar door de bochten, de brokstukken band vlogen in het rond, maar hij ging door. Het publiek was meer dan op gewonden en holde van de ene plaats naar de andere om deze formidabele rijder te zien paseren. Tot stijgende verbazing van elkeen wist hij zelfs nog in te lopen, om tenslotte aan de finish van de 10de ronde als 2e te eindigen. Hier had hij een daverende ovatie in ontvangst te nemen, terwijl de eerste-prijswinnaar, de heer v. d. Drift uit Delft (eveneens op Match- les) hem heel sportief zijn lauwer krans aanbood. 3e in de 350 c.c. klasse werd A. Hogeboom te Rijpwetering op Velo- cette, en 4e H. Middelbeek te Vlaar- dingen op Matchless. De 500 cc nieuwelingenklasse zag J. Vetter uit Haarlem op Triumph onbedreigd winnen, met E. J. Hou- weling uit Haarlem op A.J.S. als tweede. In de 250 c.c. waren dit resp. L. C. Baas uit Abbenes op DKW en N. C Roemer uit Akersloot op O. K. Su preme. De 350 cc Junioren bracht B. van Dijk op Velocette als de onbedreig de winnaar in de bijzonder fraaie tijd van 29.37 min. 2e, E. Oldenhof uit Amsterdam op Triumph; 3, H. van de Kooij uit Soest op Matchless en op 2 ronden achter als 4e C. Jongemant uit Am sterdam op DKW. Aan deze cours deden voorts mee de senioren K. Rus uit Heerhugo- waard en K. Bas uit Alkmaar, maar buiten mededinging. Deze knapen bestonden het, om met hun 125 cc DKW'tjes toch nog vrijwel gelijk met de eerse prijswinnaar 500 cc aan te komen. Maar daarvoor zijn het ook senioren, d.w.z. lieden die een groot deel van hun leven op de wed strijdmotoren hebben doorgebracht. Mede, dank zij het uitermate ge schikte weer en de voortreffelijke organisatie van de K.N.M.V.-hoofd- bestuurder Jan Meijes. mogen deze wedstrijden voortreffelijk geslaagd heten. Callantsoog en zijn volijverig VW-bestuur zullen tevreden zijn. De Nederlandse strijdkrachten zijn tot op 56 km. van de republi keinse hoofdstad Djokjakarta door gedrongen en bevinden zich 40 k.m. ten Noordwesten van Soerakarta, aldus wordt uit republikeinse bron gemeld. In het gebied van Tenga- ran rukten de Nederlanders in Zuidelijke richting naar Djokja op en deden met acht tanks een aanval op Pasemon, ten N.W. van Tenga- ran, nadat de plaats met mortier vuur was best.ookt, aldus deze re publikeinse berichten. WEEROVERZICHT VAN HET K.N.M.I. TE DE BILT DE BILT, 26 Aug. Het weer in Scandinavië, West- en Midden- Europa wordt nog steeds beheerst door het uitgebreide gebied van hoge luchtdruk, waarvan het cen trum thans tussen Schotland en Noorwegen is gelegen. Dit gebied van hoge luchtdruk verhindert alle depressie-activiteit van de oceaan tot Europa door te dringen. Over de Middellandse Zee blijft de luchtdruk relatief laag, zodat in onze omgeving de aanvoer van war me lucht uit Scandinavië onvermin derd aanhoudt. De lucht passeert daarbij wel de Noord- of Oostzee, maar het zeewater is zo warm, dat de lucht tijdens zijn tocht over het water nauwelijks afk.oelt. In de hogere luchtlagen is het echter iets kouder en de lucht in onze omge ving heeft daardoor een onstabiele opbouw, dat wil zeggen overdag ontstaan door de verhitting hier en daar buien, die zelfs op sommige plaatsen met onweer gepaard gaan. De regenhoeveelheden, die er uit de buien vallen zijn echter op de mees te plaatsen gering. Alleen in het zuiden van het land zijn de buien van iets meer betekenis. Aangezien de luchtdrukveranderingen ook in de komende dagen gering zullen blijven, zal het thans heersende weertype aanhouden. Dit betekent: overwegend zonnig en warm weer met in de middag voornamelijk in het midden en zuiden van het land verspreide lyjien. De plaatselijkheid van de buien en de over het alge meen geringe regenhoeveelheden in aanmerking nemend kan men zeg gen, dat de droogteperiode bijna overal zal aanhouden. „Volendam" aangekomen Het s.s. „Volendam" met troepen van het Nederlandse leger aan boord, is Maandag in Sabang aange komen. Hoofdprijzen Staatsloterij 's-Gravenhage 26 Aug. 501e staats loterij, 5e klasse, 10e trekking: f 15000.— 14908 f 5000.— 1838 f 1000.— 10329 17747 19334 f 400.— 1102 2304 10893 10971 f 200.— 1713 5351 6369 9742 19540 19938 f 100.— 3732 5000 5008 7288 13230 13719 15845 15915 16084 18756 19221 21004 21902 Gordijnen en lakens van plastic De Amerikaanse Ambassadeur te Den Haag, dr. Herman B. Baruch, heeft in het Minervapaviljoen te Amsterdam een rubber- en plastic tentoonstelling geopend. Behalve banden voor auto's, auto- toebehoren en reparatiemateriaal, rubberartikelen zowel voor tech nische als voor chirurgische en ver- plegingsdoeleinden voor de schoen- qn lederindustrie en voor vlieguigonderdelen, wordt op deze tentoonstelling 'n aantal der nieuw ste plastic-artikelen geëxposeerd, die belangrijk materiaal zijn geworden voor kleding-, bekledings-, in dustriële- en huishoudelijke doel einden, alsmede voor de lederwaren- industrie. Van de nieuwste plastic-artikelen kan men er onder meer zien af- druiprekjes, die niet kunnen roesten, waslijnen die niet rekken, gemakke lijk afwasbare gordijnen, bekledings materiaal voor stoelen dat het voor deel heeft bestand te zijn' tegen iedere temperatuur en dientengevol ge uitstekend geschikt voor tuin stoelen, bedlakens en tenslotte plas tic badpakken. Het grootste gedeelte van de ten toonstelling wordt ingenomen door de nieuwste producten van de Ame rikaanse rubberindustrie, waaronder slangen en banden. In samenwerking met de Neder landse Vredestein fabrieken hoopt de Goodrich Company in Nederland te beginnen met de fabricatie van deze banden, waartoe men de rubber niet alleen uit Amerika maar ook uit In donesië hoopt te kunnen betrekken. Het „hefschroefvlie eerste proefvluchte stuurd door H. Bul met (Va DE PILOOT van tuigje, keek O] gpblokte verkeersh omhoog naar de s zakte weg, de re Scheveningen doei streepjes de kust l Dit was de eerste niSmqking met de ge taxi's van de Frits Di gen N.V., na de entho zetting, die de persch hier is dit betoog, zoal gedaan in een der k; witte hoofdgebouw op Ypenburg, begeleid dc de motoren van startei luchttaxi's, het geroep en haastige telefoontji Kerstmis 1946 werd 1 van de Diepen's 'luch nen. Vreselijk stroef gi tijd. Bergen formuli doorworsteld, moeilijk! chines en piloten vroc oplossing en een gehe< bouwen technische ap de aandacht in beslag, gin was er. Eénmotori; van verschillende ty met een 165 p.k. Genei biedend aan een piloo sagiers stonden aanget werk aan te vangen. toestellen waren er, bekwame handen de: gaar langs de vri neerden. Een begin Zoals in Engeland, gië en andere landen i geval was, lag het hiei ling de miniatuur-luel Stemming te geven v, bedrijf". In deze tijd leek hiernaar de vra; met passen en meten zover. Moet nu iemand in een spoedvergadering belle om de luchttaxi. Op de vastgestelde 1 grondtaxi voorgerede) brengt naar het d vliegveld, in dit geval Een luchttaxi staat ge vliegt naar Gilze-Rijei een grondtaxi het ven knapt. Klaar terwijl u Dat was de opzet. E hoeft geen betoog dat ontworpeij toekomstbe ten volle is verwezenl drijf staat nog in de k: en marcheert nog nie gehoopt. De drukte, die veld heerst, betreft hoi velen, diè gekomen zij making, terwijl de toel om de bestaansmogeli ■bedrijf te bewijzen, nog. dat zowel in binne land (want ook in Bel; en Engeland hebben luchtaxi's een basis!) schikt kan worden ov air-strips, kleine la voor de vliegtuigen. I heeft plaats! De tijd is rijp gea( één-motorige vliegtui! vangen door grotere gen, FK 43, welke reeds werden aangek Amerikaanse dumps ii Zij zijn groter, biede zes passagiers en reize: DINSDAG 26 AUGUS HILVERSUM I (301 7.00 nieuws, 7.15 ocht morgengebed, 8.00 nier 9.00 lichtbaken H. de ochtendconcert, 10.00*" ters, 10.40 voordracl 11.30 Als de ziele luist gelus. 12.03 orgel, 12 eert, 13.00 nieuws, 13.1 king, 13.20 vervolg 14.30 voor de vrouw, ziekenbezoek, 17.45 i 18.30 Ned. strijdkr; nieuws. 19.15 kath. nie partementen spreken, en actualiteiten, 20.12 man, 21.00 voor de t.b 22.17 avondgebed, 22.' gr. pl. HILVERSUM II (41 7.00 nieuws, 7.15 ochtc nieuws en gr. pl., 10 vrouw. 10.50 voor de orgel en viool, 12.33 c 13.00 nieuws, 14.00 vo 1412016.40 gr. pl, 1 kinderen-uitzending, 1 masters, 18.00 nieuws, 19.10 orgel. P. Palla, en piano. 20.00 nieuws orkest, 21.45 wat gel Indië, 22.15 buitenlan 23.00 nieuws en gr. j opera-fragmenten)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2