OP YPENBURG STARTEN TAXI'S 1 LUCHTTAXI, MIJNHEER? RADIO MILLIOENENVERNIETIGING OP JAVA EN SUMATRA EEN UURTJE TELEX HET ZEEWIER-MYSTERIE r l jubileert atie fen ren Neder- rs Djocja? jteperiode jdt aan NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Dinsdag 26 Augustus 1947 PAG. 3 Frits Diepen's vliegtuigen in brede vlucht De Chinezen in Indonesië Droogte J Kroniek Buitenland een kabeltouw wer- oerd voor de ambu- en de Rode Kruis- Zelfs de geïmiteerde d'odenvervoer met de ïtbrak niet. Het ap- eze demonstratie was volle verdiend. De wedstrijden. reeds tijdens de de- 'ezien, hoe Bergen alles kan op het ge hand leggen etc., nu wedstrijd de dames gen de opdrachten jury, die zeer nauw- oordeelde streng en ij het controleren van repen e.d. altijd volgde het lief 3e 10 jaren dezer af- la voerde een gezel- ige Balinese dansen ïpagneerd door een st. De sfeer in deze l deed denken aan ■e drum-oorden, jptocht met illumina- ït tuinfeest. De Zondag s werd een korte bij ouden met ontbijt en aken en toasten. 1 uur hield Mejuffr. een lezing over het Kruis", waarna men jubileumfeest plech- landse strijdkrachten km. van de republi- :ad Djokjakarta door- bevinden zich 40 k.m. ten van Soerakarta, it republikeinse bron t gebied van Tenga- de Nederlanders in nting naar Djokja op acht tanks een aanval ten N.W. van Tenga- plaats met mortier- t.ookt, aldus deze re- ïrichten. tZICHT VAN HET TE DE BILT 3 Aug. Het weer in West- en Midden- nog steeds beheerst gebreide gebied van k, waarvan het cen- tussen Schotland en gelegen. Dit gebied ïtdruk verhindert alle dteit van de oceaan or te dringen, iddellandse Zee blijft relatief laag, zodat in de aanvoer van war- jcandinavië onvermin- t. De lucht passeert .e Noord- of Oostzee, vater is zo warm, dat ns zijn tocht over het lijks afkoelt. In de gen is het echter iets lucht in onze omge- ardoor een onstabiele wil zeggen overdag de verhitting hier en [ie zelfs op sommige onweer gepaard gaan. ■elheden, die er uit de ijn echter op de mees- ering. Alleen in het :t land zijn de buien betekenis. Aangezien 'eranderingen ook in dagen gering zullen het thans heersende ïouden. Dit betekent: innig en warm weer ddag voornamelijk in zuiden van het land en. De plaatselijkheid en de over het alge- regenhoeveelheden in smend kan men zeg- droogteperiode bijna houden. i" aangekomen lendam" met troepen terlandse leger aan dag in Sabang aange- en Staatsloterij e 26 Aug. 501e staats ie, 10e trekking: 9 17747 19334 2 2304 10893 10971 3 5351 6369 9742 tO 19938 2 5000 5008 7288 10 13719 15845 15915 34 18756 19221 21004 12 en lakens van lastic inse Ambassadeur te Herman B. Baruch, Minervapaviljoen te i rubber- en plastic- geopend. en voor auto's, auto- reparatiemateriaal, zowel voor tech- chirurgische en ver- 3en voor de irindustrie en voor len, wordt op deze 'n aantal der nieuw- elen geëxposeerd, die iriaal zijn geworden bekledings-, in- uishoudelijke doel- voor de lederwaren- vste plastic-artikelen der meer zien af- niet kunnen roesten, et rekken, gemakke- ordijnen. bekledings- itoelen dat het voor and te zijn' tegen uur en dientengevol- eschikt voor tuin- ns en tenslotte plas- jedeelte van de ten- -dt ingenomen door ducten van de Ame- industrie, waaronder len. :ing met de Neder- n fabrieken hoopt de >ny in Nederiand te fabricatie van deze men de rubber niet ka maar ook uit In- kunnen betrekken. Het „hefschroefvliegtuig" (helicoptere) Sikorsky S 51 heeft zijn eerste proefvluchten gemaakt. Hier ziet men het vliegtuig, be stuurd door H. Bulten, een van de twee piloten die in Amerika met de helicoptere leerde vliegen. (Van onze speciale verslaggever) DE PILOOT van de P.H.-N.A.I., het kleine, driepersoons vlieg tuigje, keek opmerkzaam naar de mannen in het zwart-wit geblokte verkeershuisje, taxide over het vliegveld en verdween omhoog naar de stralend-blauwe lucht. De startbaan onder ons zakte weg, de rechthoekige steenmassa's van den Haag en Scheveningen doemden op en verder de zee, met witte schuim- streepjes de kust bespoelend. Dit was de eerste practische ken nismaking met de geel-rode lucht taxi's van de Frits Diepen Vliegtui gen N.V., na de enthousiaste uiteen zetting, die de perschef ons gaf. En hier is dit betoog, zoals het ons werd gedaan in een der kamers van het witte hoofdgebouw op het vliegveld Ypenburg, begeleid door de ronken de motoren van startende en dalende luchttaxi's, het geroep van bezoekers en haastige telefoontjes. Het begin. Kerstmis 1946 werd het experiment van de Diepen's 'luchttaxi's begon nen. Vreselijk stroef ging alles in die tijd. Bergen formulieren werden doorworsteld, moeilijkheden met ma chines en piloten vroegen om een oplossing en een geheel nieuw op te bouwen technische apperatuur nam de aandacht in beslag. Maar het be gin was er. Eénmotorige vliegtuigjes van-verschillende typen, uitgerust met een 165 p.k. Genet-motor, plaats biedend aan een piloot en drie pas sagiers stonden aangetreden om het werk aan te vangen. Acht van deze toestellen waren er, die onder de bekwame handen der piloten gaar langs de vrieshemel pla neerden. Een begin was gemaakt. De opzet. Zoals in Engeland, Amerika, Bel gië en andere landen reeds lang het geval was, lag het hier in de bedoe ling de miniatuur-luchtvloot de be stemming te geven van een „taxi bedrijf". In deze tijd van snelheid, leek hiernaar de vraag groot. En met passen en meten kwam men zover. Moet nu iemand in Alkmaar naar een spoedvergadering te Breda, hij belle om de luchttaxi. Op de vastgestelde tijd komt een grondtaxi voorgereden, die hem brengt naar het dichtsbijzijnde vliegveld, in dit geval Amsterdam. Een luchttaxi staat gereed die hem vliggt naar Gilze-Rijen, waar weer een grondtaxi het verdere werk op knapt. Klaar terwijl u wacht! Uitbouw. Dat was de opzet. Edoch, het be hoeft geen betoog dat het zo juist ontworperj toekomstbeeld nog niet ten volle is verwezenlijkt. Het be drijf staat nog in de kinderschoenen en marcheert nog niet, zoals werd gehoopt. De drukte, die op het vlieg veld heerst, betreft hoofdzakelijk de velen, dié gekomen zijn ter kennis making, terwijl de toekomst daar is, om de bestaansmogelijkheid van 't •bedrijf te bewijzen. Daarbij komt nog, dat zowel in binnen- als buiten land (want ook in België, Frankrijk en Engeland hebben de Diepen's luchtaxi's een basis!) nog niet be schikt kan worden over de nodige air-strips, kleine landingsveldjes, voor de vliegtuigen. Maar uitbouw heeft plaats! De tijd is rijp geacht, om de één-motorige vliegtuigen te ver vangen 'door ggotere twee-motori- gen, FK 43, welke vliegtuigen reeds werden aangekocht in de Amerikaanse dumps in Duitsland. Zij zijn groter, bieden plaats voor zes passagiers en reizen comfortabe- PROGRAMMA DINSDAG 26 AUGUSTUS HILVERSUM I (301 m.) K.R.O. 7.00 nieuws. 7.15 ochtendgym., 7.30 morgengebed, 8.00 nieuws en gr. pl„ 9.00 lichtbaken H. de Greeve, 9.30 ochtendconcert, 10.00*voor dr kleu ters, 10.40 voordracht gedichten, 11.30 Als de ziele luistert, 12.00 An gelus. 12.03 orgel, 12.33 lunchcon cert, 13.00 nieuws, 13.15 boekbespre king, 13.20 vervolg lunchconcert, 14.30 voor de vrouw, 16.00 radio ziekenbezoek, 17.45 rijk overzee, 18.30 Ned. strijdkrachten, 19.00 nieuws, 19.15 kath. nieuws, 19.45 de partementen spreken, 20.00 nieuws, en actualiteiten, 20.12 de gewone man, 21.00 voor de t.b.c.-bestrijding, 22.17 avondgebed, 22.30 nieuws en gr. pl. HILVERSUM II (415 m.) AVRO. 7.00 nieuws. 7.15 ochtendgymn., 8.00 nieuws en gr. pl.. 10.30 voor de vrouw, 10.50 voor de kleuters. 12.00 orgel en viool, 12.33 ons platteland, 13.00 nieuws, 14.00 voor de vrouw, 14.2016.40 gr. pl., 16.40 vacantie kinderen-uitzending, 17.30 The Sky- masters, 18.00 nieuws, 18.30 RVU, 19.10 orgel. P. Palla, 19.30 sopraan en piano, 20.00 nieuws, 20.15 omroep orkest, 21.45 wat gebeurt er in Indië, 22.15 buitenlands overzicht, 23.00 nieuws en gr. pl. (Italiaanse opera-fragmenten) Ier. Of de ingebruikname een verho ging in prijs (monïenteel 0.75 per KM, 0.50 wanneer retour gevlogen wordt) met zich zal medebrengen, is nog niet bekend. Maar het feit is er. Langzaam groeit dit initiatief uit, gezond en niet geforceerd. Gebruik. Natuurlijk bedoelt deze instelling geen concurrentie te zijn voor de K.L.M. Dit is ook te enenmale onmo gelijk. De luchttaxi's treden aanvul lend op, voeren passagiers aan voor de grote vluchten van de KLM. En dat in deze functie reeds waardevol werk verricht werd, moge de vol gende voorbeelden bewijzen: Enige tijd geleden werd op snelle wijze ingegrepen, toen een Haar lemse dame ruginjecties nodig had, die in Nederland niet voorradig wa ren. De luchttaxi sprong bij, ver voerde de zieke en toen het vliegtuig te Brussgl landde, konden de inmid dels via de radio-omroep gewaar schuwde geneesheren hun werk doen. Of de vele gevallen der buikhoest- patiëntjes, die, gebracht op een hoogte van 2500 meter, eindelijk weer voor enige tijd hun hoest kwijt zijn. In hoeverre hier sprake is van suggestie, is niet bekend, maar de resultaten zijn er. Zo zouden nog tal van voorbeelden zijn aan te halen, waarbij het perso nenvervoer werd geholpen, terwijl wij ons bezoek in de gelegenheid I waren te zien, hoe het goederenver- voer werd gediend door het vervoer i van 2500 ééndagskuikens naar Lille in Frankrijk. Deze piloten in hun kleine machines, zij spelen het klaar. Zij maken een Nederlands experi ment waar. Outillage. Bij onze rondgang op het vlieg- 1 veld werd ons een en ander duide lijk. De diverse gebouwen op dit terrei'n (dat geheel het eigendom is der Diepen N.V.) gonsden van leven. De kantoren, het restaurant, het ver- keersgebouw, de hangars, alles stond in het teken van energie en vasthou dende arbeid. En het bedrijf vaart er wel bij. We merkten de organisa tie toen we zelf van een der lucht taxi's gebruik maakten. Veilig in de kleine ruimte naast de z.wijgzame piloot, overschouwden we de zon overgoten velden en alles wat men senhanden daarrond hadden ge maakt. En dit alles sprak voor zich. Een hefschroefvliegtuig. In dit verband is het nog goed even te kunnen wijzen op een an dere activiteit, die op Ypenburg plaats vindt. In een der hangars was de nieuwe Sikorsky Helicopter, het nieuwe hefschroefvliegtuig, te zien. De heer H. Bulten, chef vliegdienst, vloog erin. Loodrecht ging het hef schroefvliegtuig de lucht in, waarna het op circa tien meter hoogte even bleef stilstaan. Plotseling trok de vlieger de machine omhoog, om en kele ogenblikken later enige bochtjes boven het veld te draaien. Ook de landing geschiedde lood recht en zachtjes kwam het toe stel weer op de begane grond. In de komende dagen zal de heer Bulten de Helicopter verder invlie gen. Het zal een van de attracties zijp op het vliegfeest, dat op 27 en 28 September a.s. op Ypenburg ge houden zal worden. Ook in deze dus doen de Frits Diepen vlieptuigen, die een groot aandeel hebben in de Stichting hef- schroefvliegtuigen, hun werk. Ypenburg houdt met deze initiatie ven de reputatie van de „Vliegende Hollander" hoog. Moge het een brede vlucht beleven. J. v. d. B. Te Beesd in de Betuwe werd een grote „Boerenwagendag" ge houden. Prachtige wagens met veel snij- en lofwerk maakten 't de jury heus niet gemakkelijk. Een der prachtige oude wagens. UIT BATAVIA is een opgave verstrekt van de zinloze mil- lioenenvernietiging aan haven werken, opslagplaatsen, landbouw bedrijven, fabrieken, plantages, ondernemingen e.d. op Java en Sumatra tot 25 Augustus. Daaruit blijkt, dat er in totaal 124 bedrijven, fabrieken en plan tages vernield zijn. Dit betreft thee- en rubberondernemingen, suikerfabrieken, kina- en koffie- ondernemingen enz. Wat de rubberondernemingen be treft: bü Tjibadak drie, bij Soeka- boemi vijf, bij Krawang vier, bij Bandoeng twee, bij Tamboen één, i bij Buitenzorg twee en in de Pa- toeha-combinatie met Soebang één en te Bandjar twee ondernemingen vernield. Betreffende de suikerfabrieken kan worden medegedeeld, dat er bij Cheribon zeven licht en drie zwaar j werden beschadigd. Bij Krawang werd voorts een j sisal- en tapioca-onderneming ver- nield. In Midden-Java fijn bij Peka- longan een theefabriek vernield en negen suikerfabrieken vernield of verbrand; bij Semarang zijn drie rubber- en koffie-ondernemingen afgebrand alsmede een suikerfa briek en twee koffie-ondernemin gen; bij Kendal is een rubber-, een thee- en kina-onderneming afge- De droogte in België Terwijl de aanhoudende droogte aan de graangewassen in België slechts beperkte schade heeft toege bracht, heeft de aardappelteelt, vooral op de zandgronden in het Noorden, aanzienlijk geleden, even als de teelt van suiker- en voeder bieten; met uitzondering van toma ten is ook aan de groententeelt be langrijke schade toegebracht. Positie Nederlandse passagiersschepen „Indrapoera", KaapstadRotter dam, pass. 24 Aug. 9 uur Las Pal- mas; „Modjokerto", Rotterdam-Java 23 Aug. n.m. te Penang; „Nijkerk", AmsterdamBeira, 24 Aug. te Mar seille; „Oranje", AmsterdamJava, 23 Aug. van Suez; Talissa. Amster damJava, 24 Aug. van Sabang. brand; bij Salatiga een koffie-onder- neming. In Oost-Java zijn van de rubber en koffie-ondernemingen in het Malangse een-en-twintig vernield (volgens Radio Djokja werden in die streek dertig ondernemingen en zes fabrieken door de extremisten in as gelegd). In Besoeki zijn acht, en in Banjoewangi twee onderne mingen vernield. Wat suikerfabrie ken in Oost-Java betreft is er bij Bondowoso een vernield, bij Djom- bang vier, waarbij nog komt de zinneloze vernieling van het sui kerproefstation te Pasoeroean. Op Sumatra's Oostkust zijn acht onder nemingen verbrand of vernield. CONFERENTIE OVER HET RUHRGEBIED Nog geen antwoord op Britse nota De Engels-Amerikaanse confe rentie over de steenkoolproductie van het Ruhrgebied is Maandag in voltallige zitting te Washington bij eengekomen voor het opstellen van haar uiteindelijk rapport over de maatregelen om de steenkoolpro ductie van het Ruhrgebied te ver groten. Men verwacht, dat dit rap port Woensdag of Donderdag ge reed zal zijn. Britse functionarissen verklaar den, dat zij met hun Amerikaanse ambtgenoten op alle punten prac- tisch tot overeenstemming zijn ge komen. Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft be kend gemaakt, dat 20 Amerikaanse deskundigen op het gebied van steenkoolproductie een onderhoud met de Britse en Amerikaanse ge delegeerden zullen hebben, waarbij zij hun visie op het Duitse steen koolprobleem uiteen zullen zetten. Overbodige commissie De „Nieuwsgier" schrijft over een eventuele commissie van onderzoek vanwege de Veiligheidsraad o.m. het volgende: „Een dergelijke com missie kan evengoed in Lake Suc cess blijven, omdat de opipjes van de heren toch al bij voorbaat vast staan. Er is geen sterveling ter we reld, die meent, dat kennisneming van de werkelijke toestand bijv. Rusland, Australië of Syrië zal overtuigen van het goede recht van Nederland." MILLIOEN HONGAREN KUNNEN NIET STEMMEN Ook Sulyok uitgeweken Zoltan Pfeiffer, de leider der Hongaarse onafhankelijke partij, heeft in een verkiezingsrede de Hongaarse kieswet beschreven als een „betreurenswaardige aanval op d.e democratie". „Wij hebben, zo zeide hij, de aristocratie afgedankt, om slechts plaats te maken voor een nieuwe aristocratie van partij secretarissen." Pfeiffer verweet de regering het gedrag der politie, die volgens zijn zeggen de kiezers niet beschermde tegen betaalde agita toren, die vechtpartijen uitlokten op kiesvergaderingen. Pfeiffer critiseerde de manier, waarop kiezers van de kiezerslijs ten werden afgevoerd. Hij haalde het voorbeeld aan van de vroegere minister, van Szabo, nu eigenaar van een klein boerenbedrijf, die zijn kiesrecht verloren had, omdat hü ervan beschuldigd werd, leider fevVeest te zijn van een fascistische organisatie. Een onderzoek had uit gewezen, zo zeide Pfeiffer, dat Szabo verward werd met een an dere persoon, die dezelfde naam draagt en die toegegeven had, dat hij fascist geweest was. Het was nu te laat om de lijst te verbeteren. Zodiende zal de prominente kleine boer nu geen stem kunnen uit brengen, de vroegere fascist wel. Buitenlandse correspondenten, die gisteren het industriële centrum Miskolv bezochten, om de voorbe reidingen tot de verkiezingen op 31 "Augustus gade te slaan, heb ben geconstateerd, dat aldaar 2600 van de 54000 kiezers van de lijst afr.'cYi ti d waren. Een woordvoerder van het Brit se ministerie van buitenlandse za ken heeft verklaard, dat volgens Britse inlichtingen uit Boedapest definitief is gebleken, dat het aan tal personen, dat niet in staat zal zijn een stem uit te brengen bij de Hongaarse verkiezingen, niet min der dan 1 millioen bedraagt en veel hoger is dan door de Hongaarse autoriteiten wordt toegegeven. Van gezaghebbende zijde wordt vernomen, dat Sulyok, voormalig afgevaardigde van de partij der kleine boeren in Hongarije, die in Maart 1946 de rechtse „partij van de vrijheid" oprichtte welke partij in Juli j.l .is ontbonden Maandag Hongarije verlaten heeft. Sulyok had reeds een paspoort en een visum voor Zwitserland ver kregen. Zijn vertrek heeft evenwel een zeker opzien verwekt, daar hij de communistische minister van binnenlandse zaken verzekerd zou hebben niet voor de verkiezingen te zullen vertrekken. BULGARIIE RATIFICEERT VREDESVERDRAG De Bulgaarse Nationale Vergade ring heeft het Vredesverdrag met Bulgarije geratificeerd. Reuter meldt nader, dat Kimon Georgief, de minister van buiten landse zaken, die het voorstel tot aanvaarding bij het parlement in diende, uitdrukking gaf aan de te leurstelling van de natie over de zware schadevergoedingsverplich ting welke het verdrag oplegt. Hij verklaarde verder, dat West-Tracië aan Bulgarije had behoren terug gegeven te worden ter verschaf fing van een uitweg naar de Aegei- sche zee. De gehele Nationale Ver gadering rees overeind en applaudi- seerde luide, toen Georgief dank bracht aan de Joegoslavische rege ring voor haar besluit af te zien van haar aandeel in de door Bul garije te presteren schadevergoe dingen. Na het uitbrengen van de stem men uitte president Vassil Kolarof een krachtig protest „tegen het feit, dat de vredesconferentie ge weigerd heeft om Bulggrije als co- belligerent te erkennen, en hij drong aan op een „voelbare herzie ning van de onrechtvaardige en zware strafbepalingen". Amerikaanse Marine troepen repatriëren De conynandant der Amerikaan se marinestrijdkrachten te Tient sin, Wieseman, heeft heden ver klaard, dat alle onder zijn com mando staande troepen tegen het. einde van déze maand uit China teruggetrokken zullen zijn De marine-manschappen hebben bijna twee jaaf in Noord-China gediend. 38.000 man zijn behulpzaam geweest bij de repatriëring van Japans mi litair en burgerlijk personeel. Duitse krijgsgevangenen plegen zelfmoord Ruim 100 Duitse krijgsgevangenen die aan Britse internering in Egyp te zijn ontsnapt, en in Egyptische gevangenschap te Cairo verblijven, zijn in verzet gekomen, toen Egyp tische soldaten hen naar de Engel sen in de Suez Kanaalzone wilden terugbrengen. Zij wierpen met ste nen en enkelen trachtten zelfmoord te plegen. Tenslotte werden zij door twee nonnen tot kalmte gebracht. Indertijd hebben de Duitsers aan koning Faroek van Egypte verzocht niet naar de Britten te worden te ruggezonden. Het Koninklijk instituut van ingenieurs viert in de week van 2227 Sep tember zijn honderdjarig bestaan. Er komen buiten landse gasten naar een bij eenkomst in de ridderzaal en er worden tal van ex cursies gehouden o.a. naar de Wieringermeer, de Zui derzeedijk en Alkmaar. De K.V.P. hield Zondag een jongeren-meeting. De voorzitter W. Andriessen sprak over de politiek der K.V.P. in d^ze tijd. rj; Don derdag a.s. vertrekt de „Kota Inten" weer naar Indië. Deze keer wordt de reis medegemaakt door 1500 militairen, mariniers, K.N.I.L. leden en een me dische staf. ;js Op een scheepswerf te Doetinchem brak door onbekende oor zaak brand uit, In de loodsen was teer, hout en olie opgeslagen welk ma teriaal brandde als een lier. Verscheidene machi nes gingen verloren en er ontstond aanzienlijke scha de welke door verzekering gedekt wordt. Door de P.R.A. te Den Haag is Za terdagnacht aangehouden een zekere W. van Dam die reeds lang werd ge zocht in verband met ver raad van leden der Stijkel- reed tussen Nijverdal en Wierden tegen een boom en bleef dood liggen. Het bleek dat de man zijn nek gebroken had. ïjc Vanavond bloeit de Victoria-Regia in de hortus-botanicus te Amsterdam. Men kan op de Plantage-Middenlaan gaan kijken van 810 uur Ook in Utrecht zijn de groep aan de Duitsers. >js Een 38 jarige vrouw sprong in een vlaag van waanzin van de 4de etage van haar woning te Amsterdam. Zij overleed na aankomst in het ziekenhuis, Een late bruiloftsgast, die in vrolij ke stemming Zaterdag nacht naar huis fietste, „kompels" te gast geweest Hier kwamen zij met een orkest van 50 man. Deze mijnwerkers werden met te meer vreugde ontvangen daar hun mijn, de Wilhel- mina, uitsluitend huis brand produceert. ij: Deze week wordt de 100.000e be zoeker verwacht bij de tentoonstelling der Weent kunstschatten. Ook de „ge zuiverde" nachtwacht u nog zeer in trek. Te Rotterdam is het lijk ge vonden van een Amen kaan, die van een „spido"- boot was gevallen en ver dronk. Zondagmiddag werd in dezelfde stad een 59-jarige landbouwer door een auto overreden en gedood, ij; Aan het strand gebeuren ook nog steeds heel wat ongevallen. Te Scjjeveningen verdronk een 26 jarige jongeman die de zwemkunst niet meester was. Een zevental perso nen werd door politie agenten, vaak met levens gevaar, gered. Op een tennisbaan te Den Haag overleed een speler aan hartverlamming. -Jf De Ne- derl. Zionistenbond houdt een bijeenkomst in Kras- napolsky n.a.v. het ge beurde met het emigran tenschip de „Exodus". DE CHINEZEN in Indonesië zijn ook al speelbal van onderlinge politieke verhoudingen. Dit blijkt uit een serie berichten uit Batavia en andere plaatsen. Het aantal Chi nese evacué's te Cheribon en omge ving bedraagt thans in totaal 14431. Volgens het Chinese blad „Keng Po" zijn er te Djember en omgeving 6000 Chinese vluchtelingen, waar van 4000 in kampen zijn onderge bracht en 2000 bij families. De re publikeinse regering te Djokja heeft om een officiële Chinese vertegen woordiger naar Djokja verzocht, teneinde van advies te dienen over de juistp maatregelen ter bescher ming van de Chinese bevolking. Deze vertegenwoordiger zou, gelijk wij gisteren meldden, vandaag ver trekken. De Chinese vereniging te Djokja stelt zich achter de repu bliek, die te Soerabaya niet. In Me- dan heeft de Chinese consul ontslag genomen, uit protest tegen de slappe houding, welke de Chinese regering aanneemt tegenover de republikein se misdragingen. Kardinaal van Roey naar Maastricht Kardinaal van Roey zal het In ternationale Mariacongres, dat van 3 tot 7 September te Maas tricht wordt gehouden, bijwonen. Cfp 7 September zal hij een pon tificale Hoogmis opdragen. De kardinaal is gisteren tegenwoor dig geweest bij de plechtige her denking van de kroning van het miraculeuze beeldje van O. L. Vr. van Scherpenheuvel. Óp 31 Aug. worden te Antwerpen grote plech tigheden gehouden onder leiding van kardinaal van Roey, ter gele genheid van de heiligverklaring van Grignon de Montfort. Strijd in China weer opgelaaid De gevechtspauze aan de gren zen van de Chinese provincie Sinkiang werd Zaterdag weer ver broken door een apnval van kleine Mongoolsche cavalerie-eenheden op Peitasjan, bij de grens van Bui- ten-Mongolië, zo melden heden Chinese persberichten. Het bericht dat de aanval door het garnizoen afgeslagen werd is niet officieel bevestigd. In het noord-oosten van de provincie Sjensi worden hevige gevechten met communistische troepen gemeld. Er zijn besprekin gen gevoerd over de reorganisatie der regeringstroepen, met het oog op een „dreigend offensief in het najaar". SPELD]ESDAG VAN KATH. THUISFRONT Op 31 Augustus draagt ieder een oranje. Daarom heeft Katho liek Thuisfront op die datum een speldjesdag georganiseerd. De speldjes zullen bij de ker ken, voor en na de godsdienst oefeningen ten verkoop worden aangeboden. Het is thans meer dan ooit nodig om Katholiek Thuisfront in de gelegenheid' te stellen het mooie werk voort te zetten. De tafel van het Stalen Pact gestolen Het Weens stadsbestuur heeft* het Italiaanse ministerie van buiten landse zaken verzocht, nasporingen te willen doen om een kostbare ta- fel terug te vinden, toebehoord heb- i bend aan Francois I van Lotharin- gen, die aan graaf Ciano zou zijn aangeboden bij de ondertekening j van het stalen pact tussen Italië en Duitsland. Deze tafel, versierd met florentijnse mozaieken en parels van grote waarde, zou in de werk kamer van Mussolini's schoonzoon zijn geplaatst, aocli verdwenen op de dag van de ondertekening van de wapenstilstand, in rad voor dit meubelstuk .ril Oos'err.jk zeldza me codes aan Italië aanoieden, af komstig uit de archieven van de republiek Venetië. C TAALBLAUW spant zich nu al wekenlang een strakke hemel over onze aarde, die te verschroeien en te branden ligt onder de verzengende hitte. De vacantiegangers hebben niet te klagen over het weer. Maar voor de boer en de bouwer zou een flinke plas regen zeer wel kom zijn. Het wordt te droog. Het land verliest zijn groei kracht, het voedsel voor het vee wordt schaars, de veldvruchten dreigen te verslappen en te ver dorren. Dit alles brengt weer nieuwe zorgen mee. Toch heeft het ook weer dit voordeel, dat het ons tot bewustzijn brengt, dat wij, mensen, het niet alleen klaar spelen, dat we afhankelijk zijn, ook voor het tijdelijke, van een hogere macht, van God. Hem moeten we bidden voor de vruchten der aarde om regen. Aan Gods zegen is het al gele gen.' MARCUS MACHTS- VER- SCHUI- VING De grote dorscampagne is overal begonnen en met man en macht wordt er aan gewerkt, om de oogst zo spoedig mogelijk in de zakken te krijgen voor de herfstregens roet in het eten kunnen gooien. Toen de Duitsers nog op het top punt van hun macht waren, waar schuwden zij er Engeland reeds herhaaldelijk voor, dat dit land er slechter aan toe zou zijn, wanneer het de oorlog zou winnen, dan wan neer het deze zou verliezen en dat Amerika eens de wacht op de we reldzeeën zou overnemen. De we reld, en speciaal de verdrukte lan den in het westen wisten hoe zij dergelijke paradoxale gezegden in de mond van Duitsers moesten op vatten. De propaganda lag er nu eenmaal duimendik op en aangezien het'een der hoofdkenmerken van deze propaganda was, dat zij op ge spannen voet stond met de waar heid, werden dergelijke en andere niet originele uitspraken dan ook met de nodi"- '-"serve ontvangen. Inmiddels won- f nen Engeland 1 en zijn gealli eerde vrienden de oorlog en de wereld kreeg dus overvloedig gelegenheid de Duitse bewe ring op haar waarde te toetsen. En hoewel natuurlijk bij geen benade ring te zeggen was. hoe het Enge land vergaan zou zijn. wanneer Hit- Ier als overwinnaar uit deze we reld-omvattende volkerenkrijg was te voorschijn gekomen, moet van de andere kant toch geconstateerd worden, dat de Goebeliaanse voor spellingen omtrent de aftakeling van de imperiale groot-zee-macht na het einde van de oorlog voor zo goed als honderd procent in vervul ling zijn gp"san. Niet alleen werd een wereldrnk uit zijn voegen ge rukt door het opleven van machti ge nationalistische tendenzen in do minions en mandaat-gebieden, maar ook stond het moederland zelf door economische teruggang bmnpn twee laren aan de rand van de afgrond. En alsof dit alles voor het eens zo perfide Albion nog niet erg genoeg was. nam een zuster-natie in de nieuwe wereld de leiding in het concert der grootmachten over en verdrong deze Groot-Brittannië. naar het tweede plan in de militai re, politieke en economische machtsfeer. De Engelse vloot, die lange tiid een overheersende posi tie innam op de wereldzeeën, werd in sterkte en uitgebreidheid door die van de Ver Staten met meer dan het vijfvoud overtroffen. De dollar beheerste de wereldmacht. Engeland leefde bij de gratie van Amerikaanse leningen en de La- bourregering zag zich genoodzaakt roodmaatregelen af te kondigen van een zodanig autoritair gehalte, dat Churchill sprak van een weder geboorte van het Hitler-regiem. Amerika kwam rijk uit de oorlog te voorschijn, zich bewust van zijn macht en door de hele wereld ge vreesd en naar de ogen gezien om zijn grote reserve aan mensen, grondstoffen en industriële rijk dommen. Amerika werd de onom streden leider der door de oorlog rechtstreeks dan wel zijdelings ge troffen democratiën van het wes ten. Het werd tenslotte de enige macht, die in staat was de Sovjet- Russische aspiraties in te tomen, en hét evenwicht in Europa althans voorlopig te herstellen. Amerika profiteerde van het gun stig getij, door als redder van de beschaafde wereld tegen de duis tere machten van hakenkruis en rijzende zon zijn lucht- eri 7Gevlo ten naar het oosten en westen te zenden en zijn soldaten de wacht te laten betrekken bij de tot stilstand gebrachte voorposten van een Sla vische Sovjetcultuur in Duitsland en de Balkan, en in China, Japan Korea en op de Philippijnen. TREINBOTSING IN FRANKRIJK Te Meze b\j Montpellicr in Zuid-Frankryk zijn twee treinen op elkaar gereden. Vier perso nen kwamen hierbij om bet leven, er zijn 23 gewonden. 39. „Toch hebt u zijn gezicht gezien Monsieur. Hij was zelfs kwaad, dat hij U zijn gezicht had getoond on der omstandigheden, die het u ge makkelijk maakte het te herinne ren. Anders was hij ook vrijer in zijn doen en lateh geweest en had hij zich niet voor u behoeven te verbergen." „Maar waar had ik hem dan ge zien, Monsieur Binbonnet? En Binbonnet vertelde mij, wat ik reeds lang tevoren had kunnen ra den. Terwijl Binbonnet verder sprak herinnerde ik mij nu een incident, dat tijdens mijn overtocht op de „Normandië" had plaats gehad. Die grijze schoenenDie trap.... 't stond me nu weer helder voor de geest! Óok die man droeg een bruin pak. Ik zag weer duidelijk de opge heven schoen die het jongetje zoontje van een charmante mede- passagiere van Joodse afkomst in een onbewaakt ogenblik een trap gaf. Het dek was verlaten en ik was de enige getuige. Vanuit mijn lig stoel had ik hem om een verklaring verzocht, doch hij had mij in het mooiste Frans geantwoord, dat hij geen Engels verstond en was verder doorgewandeld. Machteloos en zie dend van toorn moest ik hem laten gaan. Ik had hem niet meer terug gezien. „Die schoft! Was hij mij toen al op het spoor?" „Hij was naar Amerika gegaan, Monsieur, om te onderzoeken waar de Amerikaanse firma's hun beste jodium vandaan kregen. Ook bracht FEUILLETON door DAVID KEITH hij een bezoek aan Pearce Brothers. Daar vernam hij, dat u naar Frankrijk zoudt gaan om enkele za ken op te knappen. Dat maakte hem waarschijnlijk achterdochtig en hij besloot u op uw reis naar Frankrijk te volgen." „Zo, zo. Een gevaarlijk heerschap dus? Een doorgewinterde zakenman gangster." -„Zeer gevaarlijk, Monsieur. Uiterst knap in het opsporen van chantage- materiaal. Een zeer misdadige in borst. Niettemin zeer gewaardeerd in zijn eigen land, Monsieur. Oh, Monsieur, die Pruisen! Dat maakt hen zulke barbaarse vijanden. Maar weet u. monsieur, wat hem het grootste plezier en voldoening ver schafte?" Ik wist het niet. Dat hij alleen door het achter laten van een folder in uw kajuit, bewerkstelligde, dat u uw intrek in Clarence nam, Monsieur." „Inderdaad! In plaats van voor mij, was Clarence voor hem fataal gebleken." Ik vernam nog, dat in de garen en bandzaak een grote voorraad jo dium van een uitstekende kwaliteit en andere artikelen waren opgesla gen. Om meer ruimte beschikbaar te hebben had de man in het bruin de winkel laten verbouwen. Met zijn chantage had de man in het bruin waarschijnlijk de productie van Gé- rard en andere fabrikanten voor niets kunnen krijgen, maar zijn su perieuren hadden er op gestaan, dat de boeken in orde zouden zijn. Van daar dat er een soort ruilhandel had plaatsgehad. Geld werd er natuurlijk niet betaald, maar er werden came ra's en speelgoed geleverd. De concierge, zo vertelde Binbon net, was slechts een onaangename oude heks, die door de man in het bruin goed betaald werd om spio nagediensten te verrichten, maar nu, verzekerde hij me, waren haar glo riedagen voorbij. En als zij zich in het vervolg niet goed zou gedra genDe kleine man keek drei gend. „En denkt u spoedig weer aan de wensen van Pearce Brothers te kunnen voldoen, Monsieur Binbon net?" „Maar natuurlijk, Monsieur Wea- vair. De voorraad, welke wij hier hebben opgeslagen plus wat Denise in Bretagne heeft opgekocht, zal ze ker voldoende zijn om Pearce Bro thers voor enige tijd te voorzien." „U bent een makelaar, waarvan men op aan kan, Monsieur Binbon net." „Ik voel dat ik verplichtingen ten opzichte van Pearce Brothers heb, Monsieur Weavair." „Dan neem ik aan dat vanaf heden onze relaties weer als vroeger zijn, tenminste als Gérard er ook zo over denkt?" In het verdere verloop van het ge sprek hoorde ik wat ik al had ver moed, dat de man in het bruin en zijn land de jodium voor munitie doeleinden wensten te hebben. Een kwestie van gifgas, vertelde Binbon net, ofschoon hij geen bijzonderhe den wist. Er is weinig jodium in het land van de man in het bruin en wat er is, is van slechte kwaliteit. Daarom was hij naar Frankrijk gekomen. Met betrekking tot Pearce Bro thers' behoefte aan jodium voelde ik dat ik daar met Monsieur Binbon net niet meer over behoefde te pra ten. Ik vertrouwde erop, dat mijn handelwijze van de vorige dag om hem zonder meer van het strijd toneel te laten vertrekken nog jarenlang goede vruchten voor Pearce Brothers zou afwerpen. „Monsieur Gérard komt van avond", eindigde ik. „Ik zal met hem praten en als ook hij weer dt zaken op de oude voet wil voortzet ten, is mijn tegenwoordigheid niet meer nodig. Ik vertrek zo snel mo gelijk naar New York." „Uw bezoek aan Frankrijk is nic' erg aangenaam geweest, Monsieur.' Ik schudde mijn hoofd en glim lachte. Mijn reis was in ieder geva niet vergeefs geweest. Hij steTCe mij nog voor om evet van kleren te verwisselen, zodat i' zou kunnen zien, hoe hij er werkt lijk uitzag. Doch ik antwoordde, dat ik m de verbetering wel voor kon stellci en wenste hem geluk met zijn Do nise. We schudden elkaar de hand et zeiden vaarwel. Ik reed weg. Ik reed terug naar het hotel, waai ik wat geld incasseerde en nam ver volgens een taxi naar de stoomboot maatschappij. Ik voelde mij intens tevreden, toen ik mijn biljet in de zak stak. Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3