Nieuw Republiek aanvaardt de beslissingen van de Veiligheidsraad Bulgaarse oppositie-partij officieel verboden De ernstigste voedselcrisis Droogteschade wordt steeds ernstiger HOE STAAT HET MET DE ZUIDERZEEWERKEN? COMPROMIS inzake de Duitse industrie Voor Alkmaar en omgeving Onmenselijk en ondemocratisch Kwestie van bevoegdheid niet voor Internationaal Hof van Justitie Z.H. de Paus zal Maria-Congres toespreken Triest beeld op landen en weiden.... Bulgarije toch bij het Marshall-plan? Een verbinding tussen Noord- en Zuid-Oostpolder? Verder uitstel van Z.W.-inpoldering? Brand maakt zeven gezinnen dakloos De Hongaarse verkiezings- schandalen Tegemoetkomingen van en aan Frankrijk Nog geen nieuwe Griekse regering HooicredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum 2.50; in alle edities 26 'c. p. mm-; minimum ƒ4.-; IJam-ber. 20 c- p. mm.; in alle "edities 30 ct. I No ordhollands Buiten God is t nergens veilig (Vondel) WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11313 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200. HOORN: Draaf singel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank Deze grote woorden zijn gebruikt door de republikeinse minister dr. Gani, in een boodschap vanuit Batavia aan Sjahrir, die zich in de Veiligheidsraad ex cuseer het woord! bevindt. De beer Gani is van mening, dat „on menselijke en ondemocratische me thoden" gebruikt werden, om de republikeinse autoriteiten te dwin gen met de Nederlanders samen te werken. Afgezien nu van het feit, dat de Nederlanders te verstandig zijn, om niet te beseffen, dat een dergelijke gedwongen samenwerking weinig baat zal brengen, herinneren wij ons de voortdurende klacht, gis teren ook nog door dr. v. Kleffens in de Veiligheidsraad geuit, dat de rejjpblikeinen zich voortdurend schuldig maken aan orU-qtsing en aansporing toj geweld -eur. Op die wijze wordt de r liek, die volgens een zekere, uit pas-vervlo gen jaren bekende methode de za ken propagandistisch omdraait, ver antwoordelijk voor de werkelijke ondemocratische en onmenselijke methoden, welke door de volgelin gen van de republiek worden ge bruikt, om onschuldige mensen in Indonesië af te slachten. Het woord is niet te sterk. Voor ons ligt een officieel rap port, dato 26 Augustus uit Batavia ontvangen, waarin onmenselijke wreedheden worden opgesomd, die tengevolge van de Nederlandse po litionele actie aan het licht gekomen zijn. De lijst is te lang om in haar geheel te worden opgenomen en het is ook geen aangename leétuur. Wij ontlenen er echter enkele bijzon derheden aan, om een beeld te ge ven van de verschrikkingen, welke zich op republikeins gebied en onder republikeinse verantwoordelijkheid afspelen. In Koeningan, ten Zuiden van Cheribon, werden in die periode 23 Europeanen gearresteerd en door gepeupel, vqprnamelijk behorende tot de Mjjsjoemi en Pesindo, ver moord. De politie was daarbij mede plichtig. In een kampong bij Bras- tagi, boven Medan, werden in een kuil de lijken van 38 personen ge vonden, die op onmenselijke wijze werden vermoord. Het waren me rendeels Indonesiërs, die voor Ne derlanders hadden gewerkt. Bij Balapo.elang werd een massagraf gevonden wij herinneren ons dat vreselijke woord uit pas-vervlogen jaren! waarin een aantal Euro peanen beestachtig is afgeslacht. In Boejoewangi zijn een aantal Euro peanen vermoördrenz. En dan is er de moord op Chinezen in Oost- en in West-Java, waarvan'" reeds een en ander is medegedeeld. Er zijn er velen vermistBij Malang is een groep Chinezen levend verbrand. Het is onbillijk te zeggen, dat al deze misdaden tegen menselijkheid en.... veiligheid door de Veilig heidsraad worden getolereerd, maar het is toch wel zo, dat gelijk in het oude Rome terwijl de Senaat, in dit geval de z.g. Veiligheidsraad, beraadslaagt, het Rijk, althans de veiligheid, de rqenselijkheid en de ware democratie ten gronde gaan. Als dit niet kan doordringen tot dr. Gani en de heer Sjahrir, moeten wij toch verwachten, dat het indruk zal maken op de diplomaten, die be weren, mede geroepen te zijn in de wereld de menselijkheid en de vei ligheid te beschermen. De nieuwste resultaten van de gisteren gehouden Veiligheidsraadvergadering hebben het bewijs daarvan helaas niet ge leverd. Polen - uitgerekend Polen! kwam behalve de republiek, ook Nederland nog eens zoetsappig her inneren aande order staakt het vuren. Zijn er in Polen en in het land van de Grote Souffleur! geen politie-agenten, moeten daar recht en menselijkheid en veiligheid niet beschermd worden? In elk geval blijkt met verschrikkelijke duide lijkheid, dat veiligheidsmaatregelen in Indonesië nog hard en hard no dig zijn. In het aangezicht van het „bestand" excuseer het woord zal Nederland dan ook, ondanks de Veiligheidsraad, zijn plicht in Indië doen, om orde en veiligheid te handhaven en te beschermen tegen misdadigers, wie dat ook zijn. In dit opzicht zijn onze handen niet ge bonden! KARDINAAL DE JONG Gast van Kardinaal van Roey Z. Em. Kardinaal de Jong, Aarts bisschop van Utrecht, zal op uitno diging van Kardinaal van Roey, Aartsbisschop van Mechelen, op 18 September de feestelijkheden ter gelegenheid van het 50-jarig pries terjubileum van de Aartsbisschop van Mechelen bijwonen. CJAHRIR, de republikeinse vertegenwoordiger, heeft gisterenmiddag in de zi tting van de Veiligheids raad officieel aangekondigd, dat de Republiek de genomen beslissingen volledig aanvaardt en ten volle zou medewerken tot de uitvoering daarvan. De Bel gische resolutie om de kwestie van de Raad aan het Internationale Hof van Justitie voor te leggen werd verworpen met vier stemmen voor t.w. Groot-Brit- tanië. Verenigde Staten, Frankrijk en België één stem tegen (Polen) en zesonthoudingen. Siahrir verklaarde: De Indo nesische regering garandeert aan de leden der commissie uit de Veiligheidsraad alle facili" teiten, welke noodzakelijk zijn voor de uitvoering van hun taak. Mijn delegatie aanvaardt eveneens „de goede diensten tot bemiddeling en arbitrage" van de Veiligheidsraad". De Indone sische regering zou alle assi stentie verlenen aan de commis sie van consuls, welke zal toe zien op uitvoering van het wa penstilstandsbevel. Sjahrir voegde hier nog aan toe, dat zijn delegatie na rugge spraak met de regering te Djok jakarta, de door de republiek aangewezen vertegenwoordiger in de voorgestelde commissie van drie leden zou bekend ma ken. De Belgische resolutie ^erd door Frankrijk ondersteund. De Franse afgevaardigde betoogde, dat dit gen verdere actie van de Raad niet behoefde te vertragen of in de weg te staan. De Australische gedelegeerde wees de Belgische resolutie van de hand en verklaarde: De Raad heeft jurisdictie in deze aange legenheid' volgens hoofdstuk 7 van het Charter, omdat de beide partijen er niet in geslaagd zijn om, gehoor gevend aan de re solutie vgn de Raad van 1 Aug., het geschil op vreedzame wijze op te lossen." Nieuwe Poolse r.esolutie- De Veiligheidsraad, aldus Reuter, heeft een Poolse reso lutie aangenomen, waarin wordt voorgesteld de Nederlandse en Republikeinse autoriteiten in verband met de berichten over wordt komende winter verwacht Internationale voedselautoritei- ten te Washington hebben voor speld, dat de winter van 1947-'48 in Europa de ernstigste voedsel crisis sedert het einde van de oorlog zal brengen. Hoewel deze voorspelling geba seerd is op de nog steeds onvolledige oogstgegevens, is er weinig hoop, dat zij onjuist is. De crisis zal be ginnen in Januari a.s. en zal in Februari en Maart in een critiek stadium treden. De grote Ameri kaanse tarwe-oogst zal potentieel aanzienlijk worden verminderd door de slechte mais-oogst en de prijs situatie. Men is van mening, dat de mais-oogst dit jaar 1 millioen bu shels kleiner zal zijn dan het vorige jaar. Hierdoor zal een ernstig tekort aan veevoeder ontstaan, de voort durend stijgende vleesprijzen, als mede het feit, dat de maisprijzen reeds gelijk zijn aan de tarweprij- zen, zal er toe leiden, dat tarwe, welke oorspronkelijk voor de export besfemd was, aan het vee zal worden gevoerd. hernieuwde gevechten in Indo nesië te herinneren aan^het wa penstilstandsbevel van 1 Aug. en beide partijeij te verzoeken zich daaraan strikt te houden. Het Poolse voorstel behaalde tien stemmen. Er was een ont houding, n.l. van Groot-Brit- tannië. Mr. van Kleffens deelde me de, dat de resoluties van de Veiligheidsraad door zijn rege ring bestudeerd werden. Hij was er z^ker van, dat Nederland alles in het. werk zou stellen om een spoedige beslissing te berei ken. Nederland zou iedere vreedzame oplossing toejuichen. De voorzitter verklaarde ver volgens, dat hiermede de eerste fase van de behandeling der In donesische kwestie beëindigd was- Qe kwestie bleef op de agenda en ieder lid had het recht haar, indien nood^kelijk, wederom in behandeling te brengen. Z. H. de Paus zal het Mariacon- gres toespreken vanuit het Vati- caan te Rome. Voorlopig is de dag bepaald op Vrijdag 5 Septem ber, waarschijnlijk des avonds tussen half 8 en C uur. De KRO zal deze toespraak óf rechtstreek» met een telefoon- leiding doorgeven óf relayeren. Op het Onze Lieve Vrouweplein te Maastricht wordt thans, aan de voet van de unieke vestingmuur der basiliek, een groot, priesterkoor met altaar opgebouwd uit mergel- blokken. De ontwerpen van koor en altaar zijn streng 'liturgisch gehou den. Er komfnaast het hoofdaltaar een zijaltaar, waar op de sluitings morgen van het congres voortdu rend stille rpissen zullen worden gelezen ten dienste van de duizen den en duizenden bezoekers, die op de sluitingsdag. Zondag 7 Septem ber, Maastricht komen bezoeken. Extra treinen uit alle delen van het land voeren mensen aan en honder den autobussen worden verwacht, want op die dag zullen behalve twee kardinaalsmissen de grote Mariastoet «o de grandioze slot- plechtigheid op het Vrijthof plaats vinden. Het kardinaalsaltaar op het O. L. Vrouweplein voor Z. Em. kardinaal van Roey van Mechelen, krijgt een achtergrond van een tapijt, groot 12 IA bij 5 meter, geheel gevlochten van levende heide. Engele'nfiguren van 5 meter hoogte worden er op gesteld tot flankering van deze ty pische afsluitwand. Jonge Maastricht se kunstenaarswerken zijn deze beel den, die uit 'gips gemodelleerd wor den. Het altaar en priesterkoor ziin gemaakt naar ontwerp van archi tect Josmure. W Vroeger werden enorme Koeveelheden maïs geïmporteerd. Nu deviezen schaars zijn, worden op vele plaatsen maisplanten ver bouwd. Deze prachtige zomer heeft deze subtropische plant zeer ▼•el goeds gedaan, getuige de hoogte (3 Mtr.), welke de plant hier heeft bereikt. 'IJ WETEN dat he.t warm is, dat de vacantiegangers van prachtig weer genieten, maar dat we anderzijds in zorg komen te zitten over de voedselpositie, wel ke tengevolge van het overmatig- droge weer steeds slechter wordt. Dezer dagen heeft in een krant gestaan, dat het in Deventer ge regend heeft, zo erg is het al met de droogte, dat het vallen van een enkel buitje als sensationeel nieuws moet worden beschouwd. En warempel, in Leiden heeft het Maandag ook twintig minuten geregend! Ook volgens de nieuw ste gegevens van het departement en het K.N.M.I. zijn de overdag- temperaturen te hoog. Waar in enkele delen van het land nog een beetje regen viel, kwam deze door de zeer droge grond niet tot zijn recht. 1947 staat st i de top wat het aantal uren zonneschijn betreft. De gevolgen van de langdurige droogte, gepaard gaande met hoge temperaturen, waar onze rassen en cultuurmethoden niet op berekend zijn," bleven niet uit. Vooral op de lichte en hoge gronden en op de zware rivierkleigronden treedt ern stige droogteschade op. Speciaal de weilanden en klavers, maar ook de voederbieten hadden hiervan te lij den. terwijl de granen, behalve bij zomergerst en peulvruchten, de standciifers nadelig werden beïn vloed door het noodrijp worden der gewassen .Slechts de verschillende zaderijen en fabrieksaardappelen konden zich verder gunstig ontwik kelen. De toestand op de voormali ge zoute inundatiegebieden is nog slechtej geworden. De stand is daar 60 tot 70 pet. lager dan in de be lendende gebieden. De groeiperiode van de granen was uiterst kort door het late voor jaar en de aanhoudende droogte, welke op hoge en droge gronden, maar ook elders op slechte structu ren noodrijpheid veroorzaakten. De stro-opbrengst is over het algemeen laag. Op Walcheren ging men er zelfs toe over om de gerst met de grasmaaier te maaien óf te trekken. De wintertarwe is geoogst en ook dg zomertarwe is plaatselijk ge zicht. In het algemeen is het slechts een matig gewas. De wintergerst is reeds geborgen. De zomergerst heeft rpinder van de droogte te lijden dag de andere granen. De rogge wordt nog vrij goed be oordeeld, doch valt bij dorsen toch tegen. Ook de haver werd nog als vrij goed beoordeeld. De opbrengst der peulvruchten doet niet veel verwachten. De stand is slechts matig, die van stambonon minder dan de vorige maand. De erwten zijn meest reeds geoogst, 't Gewas was vervuild door gebrek De Bulgaarse politieke vertegen woordiger in de V.S., Missim Nevo- rah, heeft verklaard dat het moge lijk is dat Bulgarije deel neemt aan het „Plan Marshall", mits, zo zeide Nevorah, dit geen inbreuk op de onafhankelijkheid van Bulgarije tengevolge -heeft. Het - hangt geheel af van de voorwaarden welke ge steld worden. Hij weigerde op bij zonderheden in te gaan. aan arbeidskrachten, late zaai en droogte. De opbrengst viel nog te gen. Het vlas is meest van goede kwaliteit en onder gunstige omstan digheden geschelfd of geborgen. Het karwijzaad viel o.m. in Nrd. Holland plaatselijk niet mee, doqji wordt over het algemeen toch goed beoordeeld. Het koolzaad voor het volgend jaar is plaatselijk gezaaid en hëeft ernstig van de droogte te lijden. Het blauwmaanzaad kon zich handhaven en is plaatselijk geoogst. De landbouwzaden bleven zich Vrij gunstig ontwikkelen. Slechts de fabrieksaardappelen werden beter beoordeeld dan in Juli. De consumptieaardappelen worden, behalve op te droge gron den, waar de vroege soort te vroeg afgestorven is, meest nóg gpnstig beoordeeld. Wel vertonen de mid- del.late rassen reeds tekenen van afsterven, doch enige ggerslag kan hier nog een goede oogst doen ver wachten. De toestand van het grasland ver oorzaakt, behalve op het laagveen en gronden, welke normaal water overlast hebben, reden voor ern stige bezorgdheid. Het trieste beeld van bruine weiden op het zandjn Overijssel en op de rivier- kleigebieden, waar het vee met hooi wordt bijgevoerd of op stal gebracht, doet voor de voederpo sitie in de winter het ergste vre zen. Er is weinig of geen gras in gekuild in déze gebieden en de stoppelgewassen slaan door de droogte moeilijk aan. In Leiden vond de overdracht plaats aan het Nederlandse Leger museum van een aantal vaandels van verschillende regimenten infanterie. Er komt, volgens een medede ling, die wü ontlenen aan een uitvoerige beschouwing in het „Vrije Volk", een verbinding tus sen de Noord-Oostpolder en het toekomstige poldercomplex in hgt Zuiden der voormalige Zuiderzee. Dit zou geschieden door een brug van de afmetingen der Moerdijk- brug en wordt mogelijk gemaakt doordat men de Zuid-Oostpolder, in afwijking van de bekende ont werpen, zoals die tot nog toe be staan, een uitstulping naar boven, „een muts op" geeft. Waar de oevers van beide polders elkaar het dichtst raken, zullen zij door een brug, een millioenenwerk, aan elkaar worden gekramd. Een en ander zal belangrijke ge volgen meebrengen. De drie grote polders worden op deze wijze tot één geheel verbonden. Zo zouden wij waarlijk een twaalfde prewineie in het hart van Ts'ederland krijgen, even groot als de provincie Zeeland. Er kan dwars door Nederland een verbinding komen en volgens het blad worden dan ook plannen uit gewerkt voor een auto- en een spoorweg, die zullen lopen van Am sterdam, met brede omgeving en achterland, naar de Noordelijke provinciën. Het blad verzekert, dat men er niet aan behoeft te twijfe len, dat deze nieuwe plannen hun weerslag zullen vinden in" de voor stellen tot verdere uitvoering der Zuiderzeewerken„wanneer deze eenmaal aan de Staten-Generaal worden aangeboden" Dit zal nog niet direct het geval zijn. Men weet, dat wij over deze kwestie meermalen hebben geschre ven en op voortzetting hebben aan gedrongen. Het Departement van Waterstaat schijnt nog op het stand punt te staan, dat aan voortzetting van deze plannen niet valt te den ken, o.a. in verband met de komen de mogelijkheden van werkloosheid enz. Interessant is het meer speciaal voor Noordelijk Noord-Holland, in deze beschouwing van blijkbaar des kundige en goed-ingelichte zijde te lezen, dat overwogen wordt, niet eerst de Zuid-Westpolder, maar eerst de Z.O.-polder onderhanden te nemen. Dit in verband met ver schillende technische omstandighe den en met de mogelijkheid, om van de nieuwe verbinding met de N.O.- polder zo spoedig mogelijk te proïi- Geen conferentie over doodvonnis van Petkof De Bulgaarse nationale vergade ring heeft Dinsdag, door middel van toepassing der spoed-procedu- re, besloten de agrarische opposi tiepartij van Petkof, evenals de jeugdorganisaties van deze partij, te verbieden en te ontbinden. De 65 afgevaardigden van deze partij zijn bijgevolg van hun zetels in de nationale vergadering die zullen open blijven tot de nieuwe verkie zingen, vervallen verklaard. Bovendien worden alle eigendom men van de partij geconfisqueerd. Na een felle aanval van de minister van justitie op de agrarische partij, die hij „een neo-fascistische" orga nisatie noemde, betuigden de woord voerders van de partijen der rege ringscoalitie hun adhaesie met het voorstel der regering, de partij van Petkof te ontbinden. Geen spreker der oppositie nam het woord om 't wetsvoorstel te bestrijden. Ook wa ren de afgevaardigden der agrari sche partij niet aanwezig toen er gestemd werd. -Nadat de nationale vergadering had gestemd voor het verbod der partij van Petkof werd de zitting opgeheven. De afgevaar digden zullen tot 16 September op reces gaan. De Sowjet-Unie heeft het Brits- Amerikaans verzoek om een bespre king tussen de drie mogendheden -over het doodvonnis van de leider der Bulgaarse oppositi^ Petkof. ver worpen, zo heeft een woordvoerder van het Britse ministerie van bui- r tenlandse zaken verklaard. In een brief aan de Britse gezant te Moskou, Roberts, heeft Wysjins- ky, de Russische, onderminister van buitenlandse zaken, te kennen gege ven, dat het om een zuiver binnen landse aangelegenheid van Bulgarije gaat. Engeland deelt dit standpunt niet, aldus de woordvoerder, daar vol gens d> overeenkomst van Yalta de geallieerde mogendheden het recht hebben zich bezig te houden met het herstel van politieke vrijheden in Bulgarije. Dinsdagmiddag omstreeks drie uur brak door nog onbekende oor zaak brand uit in de hooiberg van een zeer grote boerderij te Wapen veld. Het vuur sloeg spoedig over op de boerderij, welke om vier uur, toen de brandweercorpsen uit de omliggende gemeenten arriveerden, reeds nagenoeg in as gelegd was. Door de krachtige wind waren er intussen vonken overgewaaid naar een tweehonderd meter verder ge legen huizenblok, waarin zes ge zinnen woonden. Dit blok stond spoedig in lichte laaie. De geza menlijke brandweercorpsen van Zwolle, Hattum en Heer.de konden pas in de avonduren de brand be dwingen. Door deze brand ziin ze ven gezinnen dakloos geworden. teren. Gezegd wordt verder, dat wat de Z.O.-polder, door het aanbrengen van de uitstulping voor de brugver- binding, wint, van de Z.W.-polder af moet. Een nieuw tracee zou ont worpen zijn voor de Noordelijke dijk, die van Enkhuizen loopt naar het midden. Hierdoor zou een deel van het onvruchtbare Enkhuizer zand niet droog worden. Ook de kwestie van het waterfront wordt nog even aang^r^erd in deze be schouwing. Het zou zo mooi zijn, als het Hoornse Hop intact bleef, maar „dat betekent minder land bouwgrond". In elk geval zal het zaak zijn, dat allen, die in al deze kwesties hun opinie willen laten horen en moeten laten horen, niet te lang wachten met hun standpunt te bepalen, want uit de beschouwing in het „Vrije Volk" blijkt wel, dat er in ieder geval werking in de zaak is, al zullen er nog tientallen jaren overhegp gaan voor we er practisch resultaat van zien. Maar het betreft hier nu eenmaal werk van lange duur en men móet toch werken aan de hand van vastge stelde plannen. Ook in de kwestie, welke polder eerst onderhanden ge nomen rpoet worden, dient Noord- Holland zich te laten horen! Buitengewone Minister raad Naar wjj vernemen zal de minis terraad heden in voornpddag in buitengewone zitting bijeenkomen. Palor te Lake Success De heer N. Palar, die als adviseur van de Indonesische delegatie zal optreden, is inmiddels te Lake Suc- sess gearriveerd. Speciale vergadering over het Veto-recht Naar verluidt zal de Veiligheids raad vermoedelijk Donderdag een speciale vergadering wijden aan de kwestie van het gebruik van het vetorecht. De vergadering zou zich voorna melijk bezig houjipn met de door de algemqne vergadering aangenomen resolutie, welke de. grote vijf aan spoort, alles in het'werk te stellen „om t| verzekeren, dat het gebruik van het vetorecht de Veiligheids raad niet zal beletten snelle beslis singen te nemen". Pfeiffer ernstig gewond De Hongaarse onafhankelijkheids partij deelt mee, dat'Zoltan Pfeiffer, de leider der partij, en Tomas Ke- reszees, een der candidaten. ernstig zijn gewond bij relletjes,'die Maan dag naar aanleiding van partijver gaderingen te Szentes en Csongrad zijn uügebroken. Zoltan Pfeiffer was vroeger mi nister en lid van de partij der klei ne boeren. Thans is hij, zoals ge meld, leider der onafhankelijkheids partij (oppositie). Toen hij njet zijn partijgenoot Kerëszites te Gsongrad in centraal Hongarije een vergade ring wilde beleggen, werd hij door een menigte van 2 a 300 man in gevallen. De aanvallers waren ge wapend met fietspompen', kettingen en spaden en sloegen Pfeiffer zo lang,' tot hij bloedend neerviel. Daarna,vielen zij Keresztes aan, die later naar een ziekenhuis moest worden overgebracht. Op een daarvoor gehoutj^n verga dering te Szentes is Pfeiffer met rot'fruit, eieren"en stenen bekogeld. Hij wist daar echter te ontkomen en kreeg van het ministerie „van bin nenlandse zaken de toezegging, dat voor dp te Csongrad te houden ver gadering de politie aldaar zou wor den versterkt. Deze trad echter niet op. De Hongaarse ministers van voor lichting, onderwijs en buitenlandse zaken, hebben Pfeiffer ten aanzien van de incidenten hun leedwezén betuigd. Van gezaghebbende zijde te Lon den wordt vernomen,' dat de be sprekingen over het peil der indu strie in de Brits-Amerikaanse zone van Duitsland een principiële over eenkomst hebben opgeleverd t.a.v. de voornaamste kwesties, die be sproken zijn. De resultaten kunnen globaal als volgt worden samengevat: 1) Frankrijk zal accoord gaan met een onmiddellijke bekendma king van een aanzienlijke verho- •ging van het peil der industrie voor de Brits-Amerikaanse zone, daar zulks een belangrijke stap is op de weg naar het herstel van Europa; 2) Frankrijk zal daarentegen de algemene .verzekering krijgen, dat het vaststellen van het nieuwe in dustriële peil niet tot gevolg zal hebben, dat het herstel van de in dustrie van het Ruhr-gebied de voorrang zal krijgen boven de Franse herstelplannen of die van andere geallieerde landen in Euro pa. Men acht het nodig er de nadruk op te leggen, dat aan Frankrijk niet is verzocht formeel toe te stemmen in de vaststelling van een nieuw industrieel peil voor geheel Duitsland, daar dit alleen kan wor den besproken op de aanstaande conferentie van de ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier te Londen. Het cijfer voor de Brits-Ameri kaanse zone is goedgekeurd als maatregel binnen het kader van de bizonale fusie-overeenkomst tenein de 'n levensvatbare economie in de gecombineerde zones'te scheppen, waardoor Amerika en Groot-Brit- tannië van enkele zware verplich tingen ontheven en Duitsland in staat gesteld wordt bij te dragen tot een economisch herstel van Europa over de gehele linie. ^EER EXTRA VLEES 150 gram paardenvlees op bon van 100 gram Nu de droogte blijft aanhouden stijgt nog steeds het aanbod van slachtvee. In verband daarmede zal zowel deze week als de volgende week voor personen, die geooren zijn in 1942 en'vroeger, een extra rantsoen van i00 gram vlees worden bescnikbaar gesteld. In do bonnen- ijst van Donderdag a.s. zal de eerste bon voor 100 gram worden bekend gemaakt. De tweede komt een week later. Op de vleesbonncn, die Vrijdag a.s. geldig worden, kan desgewenst op een bon voor 100 gram vlees 150 gram paardevlees gekocht worden. Een ei voor personen boven 21 jaar In de bonnenlijst, die op 28 Aug. bekend gemaakt wordt, zal een bon worden aangewezen voor één ei voor personen van 21 jaar en ouder. Van dezelfde gezaghebbende zijde wordt voorts nog vernomeij, dat Woensdag de laatste bijeenkomst der conferentie zal worden gehou den. Gisterenmiddag werd in eeji ple naire vergadering het slot-commu- niqué, dat door de subcommissie gisterenochtend werd voorbereid, besproken. Besloten werd het aan de regeringen der V.S., Groot-Brit- tannië en Frankrijk voor te leggen, alvorens de vorm waarin het op de vergadering van heden, Woensdag, zal worden uitgegeven, definitief wordt goedgekeurd. Ofschoon Jen aanzien vajj de Brits-Frans-Amerikaanse bespre kingen óver het peil der Duitse in dustrie te Londen een strikte ge heimhouding in acht wordt geno men, is volgens berichten van wel ingelichte zijde de conferentie in hoge mate een succes geworden. In Londense politieke kringen heeft men sterk de indruk, dat een com promis is gevonden, opdat aan de Franse eisen kan worden tegemoet gekonjen, wanneer tot een verho ging van het toegestane peil der in dustrie in de Brits-Amerikaanse zo ne wordt besloten. Volgqns een ^oordvoerder van 'het BritseDninis- terie van buitenlandse zaken is de ..Benelux" van het verloop der con ferentie op de hoogte gehouden. Tsaldaris, die met de vorming van een nieuwe regering in Grieken land is belast, heeft geweigerd het minister-presidentschap en de por tefeuille van oorlog, openbare orde en Justitie aan Sop.hoelis, leider der liberale partij toe te vertrouwen. Tijdens een onderhoud, dat Tsal daris met Sophoelis had op de Amerikaans.e ambassade te Athene, bleef laatstgenoemde echter op zijn standpunt staan. Tsaldarjs heeft voorgesteld een technicus het mi- nister(-presidentschap toe te ver trouwen. Reuter meldt nader, d^t Tsalda ris heeft meegedeeld, dat hij een kabinet zal vormen uit leden van de Populistische partij, die de meer derheid in het parlement heey, terwijl de deur open blijft voor elke andere p.artij, die het kabinet wil helpen bij de strijd tegen de communisten. Tsaldaris legde deze verklaring af na een vergadering van twee uun op de Amerikaanse ambassade, waar de leider der liberalen, So phoelis, ook aanwezig was. 1

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1