In het hart van de Haarlemmermeer RADIO EEN UURTJE TELEX HET ZEEWIER-MYSTERIE gsbrigade Priesters vermoord in Istrië Wereldbank zal geen dollars meer lenen aan Engeland drenkelingen NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Woensdag 27 Augustus 1947 PAG. 3 Reis-impressies in vacantietijd Dag van schoonheid Het Vaticaan spreekt zich hierover uit Katholieke Actualia J Staking Amerika voogd over Europa? Vreest Australië Rusland Kermis Kroniek Buitenland i der water worden door- rvolgens werd een ionstreerd door middel ren van een ketting, ien toegepast wanneer zich in de nabijheid bevindt. Om en om lsen vastgepakt, zodat :etting ontstaat. Dit itrand even aan de getoond. Glas deelde mede, dat van redding door ieder toegepast, mits men hand grijpt. Als een is de ketting verbro- greep die de brigade niet mogelijk. Irmid- ch weer twee leden in zee begeven, om met de vlet. Deze dden is het succes Bijna dagelijks de vlet geoefend en dan ook uitsteker. - een oogwenk is de snelt naar de plaats drenkelingen wer- loord gehesen. Inmid- andere leden van de met de brancard. Het de drenkeling ge- met de rug naar bo- oofd naar beneden, om binnengeraakte water aken. Na kunstmatige was de patiënt weer knapt en onder luid weer naar de tent. Burgemeester Niele wees er op, dat het van het grootste be- hier een reddings- die op Zaterdag des Zondags een wa de baders houdt. Ook dagen is de tent wel moet rekening wor- dat de brigade be dui, die overdag hun Vervolgens bracht en, dat het bezetten door de leden geheel schiedt. Vergoeding voor ontvangen. Van en vrijwillige bijdra- de reddingsmiddelen pr. eindigde met het e zeer talrijke toe een hartelijk applaus van de Egmondzeeër ode. DRAMA \KF.ORMAAT n de heerlijke zo- die we tegenwoor- speelde zich op het uisduinen een drama een reeds, om de fi" hoojdrolvertolker, aat kan worden ge- geschiedde dat een het mannelijk ge nt poogde binnen te rin zich drie dames juist een verfris' adden genomenDe den vanuit de geslo- atuurlijk niet zien buitenzijde bezig iting los te maken, vat van hen mocht rwacht: ze begonnen hun angstig geroep alle zijden de bad- Onder hen bevond oeder van het manneke, dat er in gd de tentsluiting los en naar binnen wil Doch toen de dames hoe jong hun bela- irstten zij in luid ge werd de moeder te geven dat tegen de id van het ventje bezwaar bestond. De menigte droop af zak van alle conster- een zuurtje TEIT VAN DE T. N. I. 26 Aug. (Aneta). rlandse Actie-comité de T.N.t voortdurend nt op de bevolking van den, teneinde haar tot aar het Republikeinse vingen. Wederom zijn patrouilles en posten Adjibarang. Ten Wes- rwokerto is een Neder- loor de T.N.I. met mor- weren onder vuj.ir geno osten van Salatiga in zetten Nederlandse zuiveringsactie in tegen ties van de T.N.I., die in het bevrijde gebied t te schuiven. De T.N.I. 'e verliezen en werd en groep van de T.N.I. en van Tegal werd door troepen enige verliezen In Oost-Java bij Sito- en twee republikeinse dood en veertig gevan- n. Bij zuiveringsacties ten van Banjoewangi antal republikeinen ge- ederlandse patrouille in g van Tandjong Balai asikarleden neergescho- gevangen genomen, t dusver ontvangen ge- agen de verliezen van gesneuvelde en twee NG LEOPOLD TERUG? k, 26 Aug. (Belga). ige Belgische minister n( Albert de Vleesch- zijn land zal vertegen- i de commissie voor de e gebieden, heeft bij van het Vliegveld La klaard, dat in de aan- ken Koning Leopold teruggeroepen zou het nodig is, zal een aats hebben, maar wij dat het noodzakelijk ïze toevlucht te nemen, tuwer meende, dat de in de koning kon plaats de wet van 1945 in te door te verklaren, dat die de koning in de on- l plaatsen te regeren, bestaan. Naar zijn me- België een koning IIAARLEMZo graag mag ik verloren lopen in de drukte van een grote stad.... Af en aan rijden de zware Haar lemse trams. Af en aan suizen de auto's voorbij. Fietsen en voet gangers in druljke warreling dooreen. Blok aan blok rijen zich de huizen en gebouwen, moderne en historische. Zo is Haar lem, de Spaarnestad. De Stad Op de Grote Markt, het hart van Haarlem's binnenstad. Geflankeerd door het Stadhuis. Anno 1630 staat daar op. Sinds die tijd is dit gebouw ongeveer 10 x verbouwd, met als gevolg dat er dan ook wel 10 bouw stijlen aan te bewonderen zijn. Het Prov. Griffie gebouw was eertijds de residentie van Lodewijk Napo leon. Als men ver van Haarlem af staat wordt het oog onwillekeurig getrokken naar het rijzige gebouw van de Oude SiDt Bavo; als ge dit gebouw binnen treedt, en de stilte U omvademt, hoort ge niets meer van wat buiten is. Daar staat een van Europa's beroemdste orgels, dat eens door Mozart bespeeld werd, en thans nog steeds duizen den trekt naar de bekoring van haar orgelende klanken. Bij de eerste pilaren van dit machtige bouwwerk is men bezig, de kalklaag te verwijderen, zodat de oorspronkelijke kunst, waarmee zij beschilderd werden, nu weer voor een ieder is te aanschouwen. Hier zijn scheepjes te bewonderen, geconstrueerd naar die, waarop Piet Hein op zijn tochten de Ocea nen bevoer. En als we weer naar buiten gaan, horen we het geklin gel van de Damiate-klokjes, die Willem II, de Roomse Koning, uit Damiate had meegebracht ten tijde van de Kruistochten. Midden op de Grote Markt staat het standbeeld van Laurens Koster. Een andere bezienswaardigheid is nog de „Vleeshal" met zijn typische oud- Nederlandse trapgeveltjes. Onze wandeling gaat verder en we komen langs het' Bakenesser kerkje, in oud-Gothische stijl opge trokken; ranke pinakeltjes heffen hun spits naar de hemel. Haarlem - Bloemenstad Onlangs vierde men in Haarlem het bloemenfeest, waar allerwege de Bloemenkoningin voor een week resideerde. Maar Haarlem is zelf een Bloemenkoningin; gegroeid en groot geworden is Haarlem door de bloemen. In de Stadskweektuin worden allerhande planten ge kweekt, die later in de parken worden overgeplaatst. Het zijn de vele parken en plantsoenen die Haarlem zo mooi maken. En het Krelage huis is het centrum der bollencultuur. Op het Groot Heiligland staan die echte oud-Hollandse huisjes, met hun oude stoepjes en kleine raam pjes. Daartegenover het Frans Hals museum: een stukje poëzie temid den van het prozaïsche der groot stad. Ook het Hofje moet genoemd worden. Met een beetje phantasie ziet ge de Begijntjes al uit de lage huisjes komen, terwijl ze verlegen naar ons glimlachen. Onze wandeling is nog niet ten einde. Naar het Kopje van Bloe- mendaal, 50 meter boven A.P. gaat onze reis. Als wij boven zijn aange land zien we een heerlijk panora ma zich voor ons uitstrekken. Het Kopje lijkt het middelpunt van een groot cirkel oppervlak. De omtrek wordt gevormd door een rij van bouwwerken dorpen en steden aan de ene kant, de horizon, waar zee water en lucht, elkander schijnen te raken, aan de andere zijde. Zo zien we het Klein Seminarie van ons diocees: Hageveld. Een vaag silhouet van Haar koepel. Vaag, door het grijze waas in de verte, dat het al omdoezeld houdt. Zo zien we de Spaarne, Amsterdam, Santpoort, Velsen Hoogovens, de vuurtoren van IJmuiden, Beverwijk en Zaandam, de zee, met de zon als een koperen bal zwevend daarbo ven, Zandvoort en Bloemendaal aan Zee. Kopje van Bloemendaal De segmenten van de cirkel, waarin wij staan zijn opgevuld met de stad Haarlem en het vele schoon van de natuur, zo zeldzaam bij el kaar op dit kleine plekje van de aardbol. De Oude en Nieuwe Sint Baaf. Het Bakenesser torentje. De koepel der gevangenis en de grote gasfabriek. Bloedrood gaat de zon onder. Over de wiegende toppen der bo men dansen duizenden muggen. Aan hun voet springen konijnen en eek hoorns. Heuvels en dalen. Witte zandpaadjes zich slingerend daar tussen. De huizen lijken van speel goed, achteloos rondgestrooid op een groen tapijt. Een slagschaduw valt over de bomen, wiegelend in de avondwind; tientallen kleuren van bruin en groen in telkens ver schillende soorten. Wolken, geschil derd als blauw-violette fietsen daar boven. Het firmanent, met sterren bestrooid, hoog weer daarboven ge spannen. Bossen, heide, duinen, zee, daarover heen de stervende dag. Een bijzondere dag, 24 Augustus. Zo mooi, zo edel, zo ragfijn, en zo aards. Reisimpressies! Maar op het kopje van Bloemendaal is wel dé overheersende indruk: De Schep per, een Liefderijke God, overheen een tobbende wereld G. P. PROGRAMMA DONDERDAG 28 AUGUSTUS: HILVERSUM I (301 M.): KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymn.; 7.30 Morgengebed; 8.00 Nieuws en gram.; NCRV: 10.45 Alt met orgelbegel; KRO: 11.00 Radioziekenbezoek; 11.45 Pianorecital; 12.00 Angelus; '12.03 Vervolg pianorecital; 12.33 Lunch: concert; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Kath. nieuws; 13.20 Boek bespreking; 13.25 Lunchconcert; 13.45 Vrouwen-vjria; NCRV: 14.00 „Organola"-Sextet; 14.40 Voor de Vrouw; 15.25 Werken van Mozart; 15.45 Zang door kinderkoren; 16.45 Hobo-reëltal; 173.0 Omroep-orkest; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19.15 Hoe staat het in Indië? 19.45 Departementen spreken; 20.15 Mariniers met de NCRV op vacan- tie-tournee; 22.30 Nieuws; 23.00 Oude en moderne Engelse Kamermuziek; 23.45 Don-Kozakken koor; 23.57 Sluiting en Wilhelmus. A HILVERSUM II (415 M.l: AVRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymn.; 8.00 Nieuws en gram.; 10.30 Voor de Vrouw; 10.40 Musette-orkest; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Ensemble Jetty Cantor; 12.38 Metropole-orkest 13.00 Nieuws; 13.15 Renova-Septet; 14.00 Cello, piano; 14.30 Werken van Baeh; 17.00 AVRO-KaleXoscoop; 17.20 „Wat wil je worden"; 17.50 Rijk Overzee; 18.00 Nieuws; 18.15 Sportpraatje; 18.30 „The Skymast."; 19.10 Deanne Durbin en Nelson Ed dy; 19.30 Iers muzikaal progr.; 20.15 Radio Philh. Orkest; 21.15 ,,'n Kwes tie van motieven", hoorspel; 21.50 The Romancers o.l.v. G. van Kreve len; 22.30 Over Nederl. componisten enz.; 23.00 Nieuws en gram.pl. De studenten-wéreldspelen zijn in het stadion te Parijs geopend. Foto van het défilé van de Hollandse studenten. 24 naties nemen aan deze spelen deel. Te Lanische, in de onder Joego- Slavisch bestuur staande zóne van Istrië, werd Zondag een aanslag gepleegd op een tweetal geeste lijken. Tijdens een kerkdienst in Pisino heeft een bende met schop pen, houwelen en sikkels gewa pende Joegoslaven zich toegang trachten te verschaffen tot de kerk, doch zij werden door de menigte, die de ingang bewaakte, teruggeslagen. Toen de priesters zich echter, na aan 250 kinderen de H. Communie te hebben uitgereikt, in de sacristie terugtrokken, werden zij daar door de bende aangevallen. Pater Bulei- sich werd met sikkels aangevallen en volgens het Italiaanse blad Voce Libere letterlijk afgeslacht. Mgr. Ukmar, geheim kamerheer van Z.H. de Paus, die door het Vaticaan naar Venezia Giulia was gezonden, omdat de bisschop van Triest tengevolge van de voortdurende vijandelijke manifestaties niet in staat was zijn ambt uit te oefenen, werd op de grond gesleurd en vertrapt, waarbij hij een schedelbreuk en kwetsingen aan de nieren opliep. Met een am bulancewagen van het Rode Kruis moest Mgr. Ukmar naar Fiume gebracht worden. In een bos heeft men het ver minkte lijk van de sinds een week vermiste pater Kristian, pastoor van Golazzi in Istrië, gevonden. Het lijk f krijgsgevangenen, die zonder onderwijs tot ïiocr voor de Japanners de een hoogtepunt wor- Een afstamme g Birma-Siam- den opgevoerd", aldus van Sint Thomas sp00rxijn moesten aan- de Kulturminister More (de in 1535 op ]eggen> wor(jt in Oost- Grimm. 9 De tribu- bevel van Hendrik j5nge]an(j een gedach- nalen van Parthenay VIII omwille van het teniskerk opgericht, en Bressuire hebben Geloof onthoofde En- pe vroegere Britse le- zes priesters en leken gelse kanselier) heeft geraaimoezenier Pater vrijgesproken, die be- zich tot het Katholi- Malcolm Cowin, die schuldigd waren van cisme bekeerd. Het zejf slavenarbeider in ontduiking der ver- betreft hier de 39-ja- Birma was en er hon- makel ijk he iclsbelasting rige A. Mitchell, Epis- dercleri medegevange- op de fancy-fairs, copaals geestelijke, nen begroef, heeft welke zij organiseer- eertijds verbonden zïch met de leiding den ten bate van het aan de Episcopaalse kerk van Saint Paul te Washington. Mit- chell stamt voorts af van Patrick Henry, die in 1776 een der stichters van de V.S. was. 9 Onder over grote belangstelling van de kerkbouw be- bijzonder onderwijs, heeft Pastoor P. Beek- last. Pater Chaba- Evenals in de Vendée man op Zondag 10 non, O.M.I., missiona- hebben ook in Bre- Augustus te Semarang ris in Argentinië heeft tagne verschillende zijn zilveren Priester- tezamen met vijf me- organisatoren van feest gevierd. Tijdens debroeders vier expe- soortgelijke fancy- de receptie spraken dities ondernomen fairs en voorstellin- vertegenwoordigers naar Patagonië. Zij gen geweigerd om van de Chinese ge- doopten er 7000 in- vermakelijkheidsbe- meenschap in welge- landers, waaronder lasting te betalen. Zij meende woorden hun een 120-jarige. 9 „De werden dan ook door dank uit voor het vijandigheid van de de Administratie der werk, dat Pater Beek- Katholieke Kerk ten Indirecte Belastingen man gedurende 22 jaar overstaan van de voor het gerecht ge in Semarang heeft Staatsschool wordt daagd. De rechtbank verricht. De opsom- niet ingegeven door te Brest veroordeelde ming van al hetgeen bezorgdheid voor de de Voorzitster van de „Chinezenpastoor" ziel van het kind, een plaatselijke Ka- tot stand heeft ge- doch door haar eigen tholieke jongevrou- bracht, werd tot een zwakheid." Dit ver- wenorganisatie tot indrukwekkend stuk klaarde de Socialisti- boetes van 100 francs geschiedenis van de sche Kulturminister en twee van 500 vestiging der H. Kerk van Neder-Saksen, op francs met uitstel van onder de Chinezen een cultureel congres betaling. Drieduizend van Semarang, we der Duitse Sociaal- katholieken hielden mogen wel zeggen Democraten in de een betoging voor het van Java. Namens de Russische zone. Hij gerechtshof. De be- Resident sprak diens voegde er nog aan toe, klaagde werd verde- Secretaris buitenge- dat het recht van de digd door Kanunnik woon waarderende Staat boven het recht Mr. Moënner, Vicaris woorden. Ter ere van de ouders gaat. Generaal, en Mr. Mu- van de duizenden om- „Daarom moet de rat, advocaat van de gekomen geallieerde strijd tegen het bij- Parijse balie. toonde sporen i/jn afschuwelijke, mishandelingen. Zaterdag jl. is, volgens de Voce Libera, een kerkdienst verstoord in Pinguete, waarbij de menigte twee priesters met projectielen bekogelde en hen dwong de kerk te verlaten. De Zondag te Lanische in de onder Joegoslavisch bestuur staande zóne van Istrië gepleegde aanval op de pauselijke afgevaardigde Mgr. Jakob Ukmar wordt ten Vaticane be schouwd als een bloedig gevolg van de jongste rede tegen de Kerk van Edvard Kardelj, de vice-premier van Joego-Slavië. Kardelj heeft in zijn Woensdag jl. uitgesproken rede verklaard, dat de Rooms-Katholieke Kerk in Slovenië de voornaamste vijand van het na tionaal herstel en het Joegoslavische vijfjarenplan is. De hoofdredacteur van de Osser- vatore Romana, Graaf Delia Torre, wijdt in dat blad een beschouwing' aan deze daden van geweldpleging. Het blad merkt op. dat deze schanddaad niet met politieke oog merken verricht werd, maar het ge volg is van de haat tegen de gods dienst en de Kerk. Het orgaan van het Vaticaan dringt er op aan, -dat maatregelen genomen zullen worden dat dergelijke misdaden niet alleen worden bestraft, maar dat men die zal tegengaan. Zij zijn het gevolg van de campagne, welke de Joego slavische pers richtte tegen de kerk en de geestelijkheid, welke zij als vijanden van het volk voorstelt. De Amerikaanse bisschop, Mgr. Mac Donough, hulpbisschop van Mgr. Patrick Hurley, die momenteel de nuntiatuur in Joego-Slavië waar neemt, is te Rome aangekomen, waar hij besprekingen voert met de leiders van het pauselijk staats secretariaat. bij de Meelfabriek „Holland" Over het conflict bij de meel fabriek Holland te Amsterdam, waar het gehele personeel van 150 man gisterenochtend het werk heeft neergelegd, heeft de perso- neclskern een verklaring afge legd. Deze kern is Zondag, in een vergadering van het personeel, gekozen uit vertegenwoordigers van de 4 vakgroepen: N.V.V., E.V.C., Chr. en Kath. Vakbond. Men verklaarde uitdrukkelijk, dat de staking niet door enige vak vereniging is geproclameerd of wordt gesteund. De voorgeschiedenis van het con- flifct begint in Mei j.l., toen een af vaardiging van het personeel een onderhoud had met de voorzitter van het Collge van Rijksbemidde laars, mr. J. A. Berger, die ten aan zien van het toekennen van een prestatietoeslag zou hebben ver klaard, dat hij bereid was in deze iets te doen, mits een rapport van een bedrijfseconoom kon worden overgelegd, waarin werd aange toond, dat de individuele prestatie der arbeiders was verhoogd. Her haalde verzoeken voor een onder houd over dezè kwestie werden door de directie afgewezen. Op nieuw zijn toen pog'ingen gedaan tot een bespreking met de directie te komen, die echter Maandagochtend opnieuw werd geweigerd. Direct daarop heeft de kern het personeel van deze weigering in kennis ge steld en is het werk neergelegd. Het personeel legt zich neer bij de bestaande C.A.O. en wenst er kenning van de verhoogde produc tie per arbeider in de vorm van prestatietoeslag. Tenslotte verklaar de de personeelskern zich bereid op ieder ogenblik met de directie in overleg te treden, indien de laatste daartoe de wens zou uiten. NEDERLANDS OORLOGS SCHIP BESCHOTEN Een communiqué van de Marvo maakt bekend, dat het Nederland se oorlogsschip „Tidore" kortgele den hevig beschoten is door repu blikeinse batterijen, die opgesteld stonden op het eiland Mendol (Oost kust van Sumatra). Een lid van de bemanning is gewond. Het schip heeft het vuren beantwoord, waar door aan huizen in de nabijheid van de republikeinse stellingen schade werd toegebracht. Blijkens aanvullingen op het Ne derlands actie-communiqué v. Dins dag zijn op vele plaatsen in het be vrijde gebied onderdelen van de T. N. I. door Nederlandse troepen ver dreven. Deze onderdelen hadden zich weer verzameld in grotere en kleinere groepen en gaan voort met het vernielen van bruggen en op werpen van versperringen. Op 23 Augustus is te Garoet een hevige brand waargenomen in de richting Bajongbong achter de heuveltop pen ten zuidwesten van Garoet. In Tasikmalaja werden drie Japanne- zen gevangen genomen. Nederland se troepen vonden in een fabriek te Negla bij Tjiwidej in West-Java 40 pakken dynamiet. In een kampong van Pemamarang bij Kajoeagoeng in Zuid-Sumatra werden op 22 Aug. twee Indonesische vrouwen, drie Indonesische mannen en vijf Indo nesische kinderen vermoord. In een rivier werden de verminkte licha men van drie Indonesiërs gevonden, aan handen en voeten gebonden. Twee marine-officieren geridderd Het heeft H.M. de Koningin be haagd de militaire Willemsorde 4e klasse toe te kennen aan luitenant ter zee 1ste klasse J. F. van Duim en aan luitenant ter zee 2de klasse E. H. Larive. Luitenant ter zee Van Duim, de huidige commandant van de onderzeedienst, heeft als com mandant van Mr. Ms. onderzeeboot „021" tal van successen weten te boeken. Luitenant ter zee Larive, die de marinedienst inmiddels heeft verlaten, was commandant van on ze in Engeland gebaseerde „M T B"-dienst en heeft zelf met motor torpedoboten tal van gevaarlijke acties tot een goed einde gebracht. Uitvoer van land- en tuinbouwproducten Uit de in het zo juist verschenen Statistisch Bulletin van het Centraal Bureau voor de Statistiek, no. 48, jaargang 1947, gepubliceerde ver gelijkende cijfers over de export van land- en tuinbouwproducten in de eerste 5 maanden van 1946 en 1947 blijkt, dat in de maanden Januari- Mei 1947 aanmerkelijk meer is uit- gevoeifd dan in de overeenkomen de maanden van 1946, terwijl in vergelijking met het gemiddelde van de eerste vijf maanden van 1937 1939, wat hoeveelheid betreft, aan zienlijk minder, doch wat waarde betreft ruim 30 pet. meer is uitge voerd, uiteraard als gevolg van de sterke prijsstijging op de buiten landse markt. De waarde van de uitvoer van akkerbouwproducten en tuinbouw producten was in de genoemde pe riode van 1947 belangrijk hoger dan voor de oorlog. Niettegenstaande de prijsstijging op de buitenlandse markt van dierlijke producten, ligt de totale uitvoerwaarde van deze rubric/ aanmerkelijk beneden het vooroorlogse peil. Spanje geen lid van F.A.O.? De afgevaardigden op de derde jaarlijkse vergadering van de FAO hebben besloten de aanvrage van Spanje voor het lidmaatschap nog niet in behandeling te nemen. Oos tenrijk, Finland en Siam zijn als lid aanvaard. Ten aanzien van het lidmaatschap van Spanje verklaarde de Portugese afgevaardigde, dat de FAO een tech nisch lichaam is, waarin voor poli- tjeke kwesties geen plaats is. waar op de Tsjechoslowaakse minister van voedselvoorziening, Majer, antwoord de, dat de FAO een „politieke or ganisatie in de ware zin des woords" is en de grootste collaborateur van Duitsland niet als lid kan aanvaar den. Positie Nederlandse passagiersschepen Delftdijk, Rotterdam-San Fran cisco, 25 Aug. van Bilbao. Holland, BataviaA'dam, 25 Aug. te Sa- bang. Oranje, AmsterdamJava, passeerde 25 Aug. Perim. Dodelijk ongeluk in Maastunnel Dinsdagmiddag om kwart voor zes is in de Maastunnel eer. érnstig on geluk gebeurd, waarbij één dode te betreuren valt. Een motor met twee militairen reed namelijk met zo'n vaart tegen de achterzijde van een vooruit rijdende autobus van de R.E T., dat de berijder ervan de macht over het stuur verloor en achtereenvolgens tegen de linker- en rechterwand van de tunnel botste. Een duo-passagier, de 43-jarige ser geant-majoor-telegrafist H. Zweistra uit Schiedam werd van de motor ge slingerd en was op slag dood. De bestuurder, de 40-jarige A. Bauw van de duikbootbasis Waal haven werd ernstig gewond eii moest in het Havenziekenhuis worden op genomen. Een Sint Willibrordus- monument. vervaardigd door Albert Termote. zal Vrijdag a.s. door de Vere niging „Nederlandse Ka tholiekendagen" aan de stad Utrecht worden aan geboden. Het zal geplaatst worden op het St. Jans- kerkhof, het centrum der stad. ïj; De oud-hoofdcom missaris van politie te Utrecht, de heer Schuite maker, die in 1942 door de Duitsers ontslagen werd, is nu rechtsherstel verleend. Aangezien reeds een hoofdcommissaris werd benoemd zal hem een andere betrekking worden aangeboden. Een der mooiste molens van ops land, de „graan halm" te Haamstede, be staat 100 jaar, dus is er weer een feest! Op het traject Den Bosch Lage Zwaluwe zal in October vier maal daags een perso nentrein gaan rijden. Se busdiensten blijven echter gehandhaafd. ;j; De tor pedojager „Piet Hein" ls Maandag uit Tandjong Priok naar Nederland ver trokken. ij; Het eerste elf tal van „Ajax" is naar Stockholm vertrokken om een wedstrijd te spelen tegen AIK. Daarna gaat de ploeg naar Kopenhagen 29 Aug. zullen In verband met de aankomst van het M.S. Johan van Oldebar- neveld extra treinen wor den ingelast. Inlichtingen aan de Stations. ïj; Giste renmorgen werd te Den Haag verwacht de Belgi sche Minister van Buiten- terwijl ook Oslo nog op t programma staat. Tegen 23 September a.s. zal de eerste groep Amerikaanse oudstrijders Nederland be zoeken. i|: Na een infor matief bezoek aan Indone sië zijn gisterenochtend de heren J. van der Kieft en H. H .J. van der Pol resp. directeur van de Arbei derspers en het Algemeen Ned. Persbureau, per vliegtuig op Schiphol te ruggekeerd. Op Vrijdag landse handel, Baron F. H. v. d. Straten Waillet. Hij zal 2 dagen de gast zijn van Min. Huysmans en met hem alle hangende vraagstukken bespreken, ïfc De zee heeft dit seizoen 8 slachtoffers geëist. 40 personen werden door het strandpersoneel gered. Talloze gewonde mensen zijn verbonden. Deze ge vallen zijn veelal aan eigen schuld te wijten en het publiek wordt ge waarschuwd, aanwijzingen van ter zake kundige strandpolitie op te volgen. De Fédération Dentaire International heeft van 3 10 Aug. j.l. in Boston een congres gehouden waar de Nederlandse tandarts, de heer Ch. F. L. Nord, uit Amsterdam, voor de pe riode van 19471952 tot voorzitter is gekozen. De minister van financiën heeft bepaald. dat de beurzen voor de geld- en fondsenhandel op 1 Sep tember 1947 zullen zijn ge sloten. Die dag zal voor de geldleningen niet als werkdag worden be schouwd. Uit naam van Z.K.H. Prins Bernhard zal J. H. van Royen, de Ne derlandse ambassadeur te Ottawa 4 September a.s. een bronzen gedenkplaat aanbieden aan de Cana dese luitenant-generaal C. Foulkes wegens de door hem aan Nederland bewe zen diensten. Naar aanleiding van het feit, dat Engeland nogmaals een bedrag van 150 millioen dollars van de Amerikaanse lening heeft opge nomen, heeft een functionnaris van de wereldbank verklaard, dat het uitgesloten is, dat Engeland van de wereldbank een dollarle ning krijgt voor het dekken van de lopende uitgaven in de komen de winter. De bank zal alleen dol lars beschikbaar stellen voor het uitvoeren van specifieke herstel projecten. Maandag werd medegedeeld, dat Sir Wilfrid Eady, van het Engelse departement van financiën bespre kingen heeft gevoerd met de presi dent van de wereldbank, John Mac- loy, doch bijzonderheden over deze besprekingen zijn niet bekend. Daar het uitgesloten is, dat Enge land steun ontvangt van de wereld bank en daar het onwaarschijnlijk is, dat het Amerikaanse Congres in de nabije toekomst nogmaals een lening aan Engeland zal goedkeu ren, blijft er voor Engeland niets anders over dan zich te wenden tot het internationale monetaire fonds en de import export bank. Leningen kunnen echter alleen worden ver strekt op korte termijn en tegen hoge rente. Daar de Engelse financiële dele gatie Maandag is vertrokken, heeft dit nieuws in bevoegde Amerikaan se kringen de mening bevestigd, dat de Engels-Amerikaanse financiële besprekingen weinig hebben bijge dragen tot de oplossing van de In een artikel over het plan- Marshall in het Amerikaanse „Wall- street journal" schrijft Ray Crom- ley, dat de deskundigen van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken tenslotte het plan enige vorm beginnen te geven. Hoe wel zij het definitieve plan nog niet gereed hebben, daar dit van het re sultaat der conferentie te Parijs af hangt, kunnen zij thans vrij nauw; keurig de rol schetsen der V. S. bij het herstel van Europa. Volgens de schrijver komt de zienswijze der deskundigen op het volgende neer. 1. Getracht moet worden Euro pa de voor-oorlogse levensstandaard terug te geven en dit werelddeel „self-supporting" te maken binnen hoogstens 5 jaar. 2. De Ver. Staten moeten het recht behouden alle projecten te schrappen, welke zij economisch on gezond achten, tenminste voor zover het geld der Ver. Staten daarbij be trokken is. 3. De Ver. Staten moeten er op aandringen, dat elke dollar, die in het buitenland wordt uitgegeven, werkelijk gebruikt wordt voor goed gekeurde projecten. 4. Geheel West-Europa moet als een eenheid beschouwd worden, m. a. w. het economische herstel van Duitsland en het Ruhrgebied moet evengoed bevorderd worden als dat van de voormalige geallieerden der V. S. 5. De deur moet open gelaten worden voor de oostelijke Europe se volkeren, tot deelneming aan de continentale samenwerking, mits deze landen er in toestemmen op de zelfde voorwaarden deel te nemen. Rode Kruis-vliegtuigen naar Djocja Een tweede vliegtuig van de voor- Indische Luchtmacht is met een la ding van twee ton medicamenten, bestemd voor de Republiek in Sin gapore aangekomen en zal via Ba tavia naar Djokjakarta dorovliegen. Het eerste vliegtuig met medica menten is intussen van Djokja in Bataria teruggekeerd. voornaamste economische problemen van Engeland. Het Duitse probleem is tijdens deze besprekingen niet aangeroerd, doch wanneer Snyder, de Ameri kaanse minister van financiën de volgende maand naar Londen gaat, zal men deze kwestie waarschijnlijk eveneens in de besprekingen be trekken. Met gesloten deuren is in het par- lementsgebuw te Canberra in Au stralië een conferentie geopend aan gaande de vredesregeling met Ja pan. Deelnemers waren vertegen woordigers van de delen van het Britse gemenebest. Reuter verneemt van gezagheb bende zijde, dat de conferentie ach ter gesloten deuren, naar men ver wacht, gericht zal zijn tegen stap pen. welke de Sovjet-invloed in de Stille Oceaan zouden vergroten. Au I -alië is de mening toegedaan dat zodanige vergroting van invloed een nadeel zou vormen voor het Britse gemenebest. In een officieel communiqué is meegedeeld, dat de deelnemers aan de conferentie van mening zijn, dat er zo spoedig mo gelijk een vredesconferentie met be trekking tot Jap#n moest plaats heb ben. Voorts is van gedachten ge wisseld over het Amerikaanse voor stel, inhoudende, dat de vredescon ferentie slechts met een meerder heid van twee-derde der stemmen beslissingen zou kunnen nemen. Onderwijzers en militaire dienst De minister van oorlog heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat het mogeEjk gebleken is ook onder officieren jonger dan 30 jaar, voor zover zij bij het onderwijs werk zaam waren, te demobiliseren. Er zijn in dit verband maatrege- h.n genomen om ook de onder-offi- cieien als hier uedpeld, geboren in de jaren 1918, ID J en 1920 tot een toaal van 29, met groot verlof te zenden. Nadat deze maatregel haar >w.sL g gekregen heeft, zullen alle dienst plichtige onderofficieren, die hier to lande onder d„ wapenen waren, voor zover zij t ie; ziin opgeleid bii het dienstvak der militaire admini stratie en voor zover zjj inderdaad t y het onderwijs werkzaam zijn, ge- mobiliseerd zijn. £EN OUD volksgebruik, dat zich tot in onze dagen heeft weten te handhaven, al is het ook, dat het voor velen zijn eerste betekenis heeft verloren. Oorspronkelijk betekent ker-mis zoveel als kerk-mis. Het is het jaarlijks terugkerende feest van ,de wijding van de parochie kerk in een plaats, waaraan ook volksvermaken verbonden wa ren. Het godsdienstige ging sa men met het gezelligheidsleven, omdat beide onafscheidelijk één zijn: het is de éne mens, die een kerkelijk feest viert en zich daarom ook weet te ontspannen en te vermaken. Dat is de grote betekenis van kermis, dat wij onze pret en vreugde weten te vinden als Christen, als Katho liek, op gepaste en beschaafde wijze. Wie zó kermis viert, ge niet dubbel! MARCUS Als één zaak in deze troebele na- oorlogsjaren duidelijk aan de dag is getreden, dan is het wel, dat de wereldpolitiek, vergeleken bij die van vroeger, zowel structureel als formeel essentiële veranderingen heeft ondergaan. Door de hoge vlucht dm- techniek zijn niet alleen de afstanden tussen de landen en werelddelen aanmerkelijk ingekort, maar werden ook de staatkundige es. economische betrekkingen tussen deze landen en werelddelen verge makkelijkt. Het verloop van de tweede wereldoorlog wijzigde boven dien de vorm van het wereldpoli tieke leven. Door de loop der- om standigheden sloten héle continen ten zich aaneen ter bestrijding van een gezamenlijke vijand, hoewel het positieve element aan deze eenheid zo goed als geheel ontbrak. Deze vorm (Amerika, Rusland, Engeland en kleinere geallieerden tegen de as en Japan) wijzigde zich na de oorlog, als gevolg van het ontbreken van dit positieve element, snel. Doch het wezenlijke van deze wereld politieke vorm bleef bestaan, nl. de wereld in twee delen verdeeld, AMERI- j twee sterk vij- KAANSE Sn IaS" I EXPANSIE Contnla". J biele moot van neutrale landen, die zo lang mogelijk aan de aantrek kingskracht van een dier beide ko lossen weerstaan. De beide door Amerika en Rus land beheerste hemisferen hebben echter haar grenzen en het is voor deze beide landen van het grootste belang om zo snel mogelijk uit te maken waar deze grenzen zich be vinden en hoe zij in hun eigen voor deel kunnen worden gewijzigd. De Amerikaanse en Aziatisch-Russische wereld tasten elkanders randgebie den af en trachten hun invloed in die landen, welke nog geen stelling genomen hebben, uit te breiden. Amerika deed nog voor de Ja panse ineenstorting zijn grote stap naar het Westen. Het keizerrijk van Hirohito moest geliquideerd worden, Pearl Harbour mocht zich niet meer herhalen. Hawaï, de Marshall-groep, de Carolinen en de Marianen wer den stuk voor stuk in bezit genomen, de Philippijnen bezet en ten slotte Japan zelf onderworpen. Toen bleek, dat deze Amerikaan se expansie een onderneming was op lange termijn en een vooruitzien op de komende situatie. Want Korea werd een voorpost tegen de ter elf der ure verschenen legers van Sta lin en in China stonden de Ameri kanen aan de Mandsjoerijse gren zen. De Pacific, 's werelds grootste oceaan, werd in een jaar tijds het „Amerikaanse Meer", waar de vloten naar goeddunken konden kruisen en aan welks stranden een langzame infiltratie begon van Amerikaanse invloeden. In de nieuwe aera van mechanisch voortbewogen vliegtui gen en atoombommen, wilde de U.S.A. zich veilig stellen door zich met „ruimte" te omgeven. Daarom was deze eilanden-strijd naar het Westen in laatste instantie niets anders dan een grootscheepse en welberekende manoeuvre tegen Rusland, deze reusachtige kolos, die na de ineenstorting van de fascis tische dictaturen alleen zou over blijven, grimmiger en gevaarlijker dan ooit tevoren. Geldigheid militaire retours In verband met de verjaardag van H.M. de Koningin zullen de mili taire retourkaarten (plaatsbewijzen enkele reis, voor militairen geldig voor heen- en terugreis) van Vrij dag 29 Augustus tot en met Dinsdag 2 September geldig zijn. 40. Woensdag zou de boot vertrekken. Het is onmogelijk de gevoelens van geluk te beschrijven, die ik had, als ik aan New York dacht; de wetenschap, dat ik al het geweld achter mij zou laten ge weld op internationaal gebied, in 't groot en geweld in het klein, in de jodiumhandel, deed mij goed. Ik dacht een ogenblik aan Pierre, die in koelen bloede een medemens had neergeschoten, weliswaar om mij 't leven te redden, doch de wetenschap dat hij in ieder geval zijn revolver niet or^ebruikt zou hebbe_n gelaten, vervulde mij met een niet te onder drukken afkeer. Neen, ik was blij, alles achter te laten, ook de gedach ten aan Piérre. Na de dag op boulevards en in de bioscoop te hebben doorgebracht, ging ik tegen dinertijd naar het ho tel terug. Het was bijna ongelooflijk, dat Pierre er nog steeds was. Evenals de vorige maal kon ik niet nalaten uit te roepen: „Je hebt sinds giste ren 5 uur achter elkaar dienst ge had; dat kun je toch nooit volhou den op deze manier?" „Vandaag is de laatste dag, Mon sieur" Gisteren en vandaag, legde •hij uit, was zijn dienst om vijf uur 's middags begonnen; tijdens zijn uren, zoals vanmorgen, toen hü mijn ontbijt had gebracht, was hij slechts gebleven ter wille van mij. Boven dien, zo herinnerde hij mij er aan, moest er ook tijdens mijn afwezig heid iemand zijn, om te voorkomen, FEUILLETON door DAVID KEITH dat men mijn oude kamer zou be treden. Maar na vanavond zou dat niet meer nodig zijn. Het was zijn gezegde, meer dan iets anders, dat me deed realiseren, dat de toestand van het abnormale was geëindigd en alles van nu af tot het normale was teruggekeerd. Ik vertelde hem. dat ik over enkele dagen zou vertrekken en zeide hem, wat die extra uren voor mij hadden betekend en dat ik hem ook buitengewoon dankbaar was voor de geweldige dienst, die hij mij gisteren had bewezen. Daar over sprekend, probeerde ik zo goed als ik kon, een toon van afkeer uit mijn stem te houden. Ik bemerkte, dat hij ontroerd was. Ik nam een groot bedrag aan bank biljetten uit mijn portefeuille en gaf het aan hem. Hij nam het aan met een grote dankbaarheid. Openhartig verklaarde hij mij, dat enkele van zijn collega's hem hadden uitge lachen, omdat hij zo hard voor mij had gewerkt, zoals zij zeiden, omdat hij geld rook. Hij zeide mij echter nadrukkelijk, dat dat ue reden niet was geweest. Wij schudden elkaar de hand. Ik vroeg hem nog een ogenblik te wachten, waarop ik nog wat geld in een enveloppe deed en hefn verzocht dit aan Lavisse te overhandigen. Dat was meer speciaal bloedgeld; ik voelde het als een transactie, die nu gelukkig achter de rug was. „Zijn de ramen nu gesloten in de andere kamer?" vroeg ik. „Ik sloot ze een half uur geleden, Monsieur. Het spijt me, dat de geur van Javel-water en de vlekken nog niet Helemaal zijn verdwenen. Als Morïsieur er de voorkeur aan geeft om ergens anders te gaan slapen. „Neen, Pierre. Maar als hij komt, laat hem dan eerst hier binnen, niet daar". „Goed, Monsieur". Hij verliet de kamer. Ik ging wat zitten lezen. Toen werd er op de deur geklopt. „Goede avond, Monsieur Gérard." Ik zag direct, dat hij weer een ze nuwachtige bui had. Er was een ogenblik stilte, terwijl de liftboy de koffer neerzette en verdween. Daarna een stroom van woorden, vragen. Wat een genoegen zou het voor mij zijn, die vragen slechts lang zaam te beantwoorden. „Is uw gezondheid weer helemaal in orde?" informeerde ik met enigs zins boosaardige bedoelingen. „Ik heb begrepen, dat U die avond zeer plotseling van uw aanval was gene zen. Omdat U tegen de orders van de dokter in bent opgestaan en Pa- .rijs hebt verlaten. Bij mijn thuis komst had ik U van mijn avonturen willen vertellen, doch „Wat is u overkomen, Monsieur Weavair?" Hij was nu een en al nieuwsgierigheid. Geen spoor van schaamte. „U vertelde mij zelf. Monsieur Gé rard. dat ik in levensgevaar ver keerde, en nadat ik na ons gesprek vertrok, ontdekte ik, dat u gelijk had. Onze vriend in het bruin deed een aanval op mij, maar ik ontsnap te en keerde 's avonds laat terug om te bemerken, dat u waart ver dwenen. Ik geef toe, dat het mij 'n weinig teleurstelde, u hier niet meer te vinden." „Maar vertel toch, Monsieur Wea vair! Ik brand van nieuwsgierigheid! Wat is er gebeurd? Wat is het goe de nieuws" Had hij dan helemaal geen schaamtegevoel? Wilde hij dan niet begrijpen, waar ik op aanstuurde? „U wist toch die middag, dat ik in gevaar verkeerde, nietwaar? Die middag, toen u Parijs zo plotseling verliet?" Ik zou hem krijgen. Eindelijk scheen het hem duidelük te worden, dat ik ergens op doelde, hoewel hij niet begreep wat. „Ik ging niet graag weg, want ik voelde me nog lang niet goed genoeg om te reizen, maar bovendien om U, Monsieur; ik voelde, dat ik U te midden van het gevaar in de steek liet. Tenslotte Was ik het toch ge weest, die u had meegenomen naar dat café, waar we die gevaarlijke ontmoeting hadden. Maar „Maar wat, Monsieur Gérard?" Met moeite kon ik mijn sarcasm bedwingen; zelfs nu kon hij zijn laf heid niet erkennen. „Maar toen de kellner mij de gehele situatie had uitgelegd en mij duidelijk had gemaakt, dat ik in Brest van meer nut kon zijn...." Wat was dat? „Heeft Pierre met u gesproken?" „Heeft hij u dat niet gezegd, mon sieur. De man was verbaasd. „Heeft hij u niets over ons gesprek medege deeld?" Ik schudde van neen. Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3