Nieuuu Anti thése vertroebelt politiek in Curacao 13.000 15.000 17.000 19.000 -► 25.000 a.s. LRBAMK EBEL1NG Frankrijk is toch teleurgesteld Meningen over de besluiten van de Veiligheidsraad Engeland wordt steeds zuiniger Vijfhonderd overschrijdingen van bevel „staakt vuren" 21. OFFENRANTSOEN BRUINKOOL ;toffenhandel N.V. loten zullen zijn Voor Alkmaar en omgeving niet! J Zij is meer persoonlijk dan principieel! „West-Indië bestaat Over de Duitse industrie-besprekingen Ex-gedeporteerden naar Lourdes Schandalen van T riëst voor de Uno TSJ EC HO-SLO WAAKSE TROEPEN in actie tegen benden Een scherp commentaar K.V.P.: Ook nu orde handhaven P.v.d.A.: Alleen na internationale toestemming Labourregering decreteert deviezenbesparing Voiksherstel-cigaretten voordeliger 17.000 MAAR! OORLOG OM GRIEKENLAND? Sensationele uitla ting van Alexander Ziekte op de Volendam ONRUST IN INDIA Honderdduizenden doden Nieuws met uitroeptekens i EEN SPRONG UIT DE STRATOSFEER Nederlandse verliezen sinds het begin der actie Republikeinen gaan door (T TUINDERSVEREN. 4NEMERLAND" r van dubb. stamhpnen begint af te zakken, de deze artikelen waren men. i van pronkbonen woi^lt r met uitstekende prij- nmers worden ook vrij- oerd. Dit product gi.ng hand, ofschoon de prij- iets minder waren, naar sla is zeer groot, erden enorme prijzen jspeen en waspeen was te verkopen, nu het zo groot meer is. wordt in flinke par- melijk uit de polder De kwaliteit is ovft het et best. Met de prijzen 1. De prijzen van de to rn aan de lage kant. De andijvie, hoewel nog begint van betekenis te 3r goedekwaliteit wor- ijke prijzen gemaakt, ilgemeen was deze week dot te noemen. ng van het aantal sedert 1937 MAAR Laat 211 4141-4142 1 k m a a r- g voor de ■EiNHANDEL, n e k a n- i t e m b e r HELDER - Tel. 2681 ig der lessen den - Beginners 3ven in: \NSEN IEELDANSEN BALLETDANSEN TAPDANSEN Lug. Leraar N.B.D. ■werk. Tribune 2.50, uurwerk alleen ƒ0.50 Voorverkoop bij C. de Grand, Waag- plein en L. Prins, Ritsevoort 21 t weer vrede was, maar lat hij dan met haar en reld kon terugkeren, zei ■ater bleef. Dat was veel ede was, vertrouwde hij iten nog altijd vol ruzie. erkelijk moeite om prof. te gaan. Hij pruilde als lar bed wil. Hooit redacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm-; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig Vondel DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11314 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200. HOdRN: Draaf singel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank (Door onze West-Indische correspondent) UIT WAT UW CORRES PONDENT aan West- indische beschouwingen in Ne' d.erl. bladen onder oaen krijgt is duidelijk dat, op enkele uit- duidelijk dat, op enkele uit zonderingen na, Nederlandse inzichten met die van Cura sao en Suriname over één kam worden geschoren. De laatste jaren zijn enkele Cu ragaose journalisten naar Ne derland vertrokken en hun artikelen, (of men het van elk individueel met de strekking eens is laten wij er buiten), geven althans blijk van in zicht. -Dit inzicht is dit, dat men in Nederland principiële politiek kent, terwijl Curagao en Suriname persoonlijke po litiek hebben. Is het altijd verkeerd geweest (de moei lijkheden in de Oost zijn er voor een deel aan te wijten) dat wij onze overzeese ge biedsdelen te veel door Ne derlandse bril hebben beke ken en zeljs naar Nederland se snit hebben willen snijden, nu wreekt het zich. Bij opkomende volken speelt het persoonlijke element in de politiek immer een grote rol. Dat blijft lange tijd zo. In de omliggende Zuid- en Middel-Amerikaanse re publieken hier is er nog geen en kele, waar principes het fundament der binnenlandse politiek vormen. Overal gaat het om personen. Wie dit inziet, zal veel van de Cura gaose en Surinaamse politiek be grijpen. Met opzet zeggen wij hier niet de „West-Indische politigk". West- Ihdië als zodanig bestaat niet en de beide gebiedsdelen Curagao en Suriname, die tezamen wel zo wor den aangeduid, zijn in elk opzicht verschillend. Zij hebben een totaal andere volkenkundige samenstel ling, liggen geografisch verder uit een dan Nederland en Tsjecho- Slowakije, hebben elk een op zich zelf staande bestuursorganisatie, ziin industrieel en cultureel geheel verschillend. De samenwerking tussen beide gebiedsdelen dateert feiteliik pas van de laatste oorlog, toen de vroegere Gouverneur Wou ters een comité oprichtte, om sa menwerking- tussen beide gebieds delen' te bevorderen. In Suriname kwam een soortgelijk comité en hoewei beide een trage dood stier ven. is hun betekenis groter ge weest dan men g^jvoonliik bevroedt. De golf van chauvinistisch natio nalisme, in de Britse koloniën he- connen. ligt ook de overzeese de len van andere landen niet onhe- roerd. Voral Jamaica (Brits) liet in Curacao van zich spreken In Suriname hoorde men van Trini dad. Hoewel onze Nederlandse re gering in Londen zat, en dus vrij contact kon hebben met Curagao en Suriname, liet men zich in re geringskringen vrijwel niet gele gen liggen aan,heide Amerikaan se gebiedsdelen, behalve als het op dienstreisies aankwam. Van minis ters tot klerken kwamen „studie reizen" maken! Uit het rapnort van de Rekenkamer hebben wii -inmid dels gezien hoe men in Londen met geld omsorong. Waarschuwingen daartegen tjjdens de oorlog in Cu racao of Suriname misten elk ef fect De rede van Hare Maiesteit op 7 December 1942 gehouden. was het sein tot een politiek reveil, dat al lang smeulde. Hoe was de situatie? Curagao had sedert 1936 een staatsregeling, volgens welke een vertegenwoordigend lichaam geko zen werd. Er waren beperkende bepalingen, zodat slechts 5% der bevolking kon kiezen. In Suriname was dit maar 2 pet. Dit klinkt er ger dan het is. De lagere bevol kingslagen van Curagao en Surina me zijn nu eenmaal niet gelijk te stellen met de onderste lagen der samenleving in Nederland. De Sta ten, zoals die vertegenwoordigende lichamen heetten, telden elk 15 le den, waarvan er 5 door de gouver neurs bij wijze van correctie wer den benoemd. In Curagao ontstond al direct in 1936 een politieke par tijformatie van katholieke zijde. Naar Nederlandse snit, hoewel Ne derland een gemengd land is en Curagao voor 80 pet. katholiek is. /Door zulk een katholieke partij in een vrijwel uitsluitend katholiek land op te richten, moesten alle an dere groepen „gemene zaak" ma ken, zodat die formatie onbedoeld een anti-katholiek cachet kreeg. Deze antithese vertroebelt tot nu toe de Curagaose politiek, omdat dg scheidingslijn der politieke overtuigingen in Nederland langs de confessies loopt, maar in Cu ragao langs de lijn Curagaoënaar of Nederlander. Daarom kon men het beleven, dat Da Costa"Gomez, voorman van de Katholieke Par tij, een deel van een collecte op een partijvergadering gehouden, afdroeg aan de Democrati sche Partij, die officieel haar te genstander is, maar die in haar Curagaose element aanvankelijk dichter bij de katholieke Cura- gaoënaars stond dan deze laatsten bij hun Nederlandse geloofsge noten. Eerst de laatste tijd heeft de De mocratische Partij door het débacle van haar leiders Efrain Jonckheer en IJarry Maal zodanig aan presti- partij ge ingeboet, dat men deze vrijwel kan afschrijven. Tegelijkertijd is men evenwel van de zijde van het weekblad Qjiragao (Willem van Eijk)bezig om naar nieuwe scheidingslijnen een derde partij op te richten. Die zal dus vogels van - verschillende pluimage bevatten, maar een overwegend Europees Nederlands grpepje wor den, ofschoon met een open oog voor Curagaose belangen, omdat vele Curagaose intellectuelen, de bankierswereld e.d. wel voor deze nieuwe formatie geporteerd zullen zijn. Door het échec van de Demo cratische Partij zal deze nieuwe poging meer succes hebben dan die van enige jaren geleden, toen een Protestantse Partij werd opgericht en men hetkon beleven, dat heel vooraanstaande katholieken uit be- stuurs- en geestelijke stand heime lijk aanrieden op die Protestantse Partij te stemmen! Nu gaat er een algemeen kies recht komen. De ontworpen staats regeling heeft weliswaar felle cri- tiek gehad in Suriname en Curagao. maar tenslotte zal de hoofdinhoud er door komen. In afwachting daar van is men in Curagao doende eni ge orde in de politieke doolhof te scheppen, terwijl in Suriname de politieke partijen nien deed het tot nu toe met het lijsten-stelsel als paddestoelen uit de gronft rij zen. Tot nu toe zijn er 5 officieel opgericht. DE OPTIMISTISCHE BERICHTEN, welke ons gisteren uit Engel se bron gewerden over de resultaten van de Londense con ferentie aangaande het peil van de IJuitse industrie, worden door latere berichten van Amerikaanse en Franse zijde niet bevestigd. Vooral in Frankrijk, dat zou instemmen met een compromis, dat in hoofdzaak zou zijn bereikt, blijkt nogal teleurstelling en pessi misme te heersen. Gedurende de oorlog zijn vele schepen op de rivier de Waal gezonken. Thans, bij lage waterstand, worden de wrakken van deze schepen door grote bokken gelicht en aan de wal gezet. BIJ ZIJN TERUGKOMST te Ber lijn van de te Londen gehouden Amérikaans-Brits-Franse conf eren - tie over het productiepeil der Duitse industrie, heeft 'Generaal Lucius Clay, de militaire gouverneur van de Amerikaanse zóne in Duitsland ver klaard, dat de conferentie in menig ■opzicht nuttig was geweest en in een vriendschappelijke sfeer had plaats gevonden. Op de vraag of de steenkool-pro ductie ter sprake was gekomen, ant woordde Clay, dat wat betreft de opvoering der.- steenkool-productie meer nodig was dan „een uitwisse ling van denkbeelden". Hij voegde eraan toe, dat het vraagstuk der nationalisatie TÜet bespqoken was en dat evenmin 'de kwestie van de sa menvoeging der Franse zóne met die der Britten en Amerikanen op de agenda was voorgekomen. Piere Bourdan, de Franse Minister van Voorlichting, heeft medegedeeld dat de mate van overeenstemming, welke bereikt is bij. de Frans-Brits- Amerikaanse gedachtenwisseling over het toekomstige peil van de Duitse industrië, ver beneden de verwachting gebleven is. Naar van betrouwbare zijde ver luidde, heeft de Franse delegatie voorbehoud gemaakt ten aanzien van de volgende punten: beheer en controle van de Duitse steenkool mijnen en het peil van productie van de Duitse industrieën, waaronder de maghine- en werktuig-industrie en de chemische industrie. De verzeke ring aan de Franse delegatie te Lon den, dat het verhogen van het Duitse Woensdag heeft Mgr. Piguet, bis schop van Clermont Ferrand, op plechtige wijze de bedevaart van oud-gedeporteerden en gevangenen van het kamp Dachau, waar hijzelf enige tijd gevangen gehouden is, naar Lourdes, ingeleid met een toeij spraak waarin hij een toespeling maakte op het geloof en de vader-, landslievende moed als zijnde een boodschap door tweehonderddui zend doden uit de gevangenkampen aan het thans levend geslacht ach tergelaten. Des avonds werd de vlam van het graf van de Onbekende Soldaat on der de Are de Triomphe te Parijs naar het praalgraf op het voor plein van de basiliek overgebracht, waarna de dodenwacht betrOkken werd. Het lag in het voornemen van generaal Koenig, commandant 'van de Franse bezettingstroepen in Duitsland, om zich aan het hoofd van deze bedevaart te stellen. Hij was evenwel verhinderd te komen en in zijn plaats woonde de oud minister voor de bewapening Mi- chelet, eveneens ex-gedeporteerde van Dachau de plechtigheid bij. industriepeil niet het geven van voorrang aan de wederopbouw van Duitsland boven die van de demo cratische Europese landen tot gevolg zou hebben, wordt als te vaag be schouwd. Te Berlijn zullen besprekingen worden gehouden tussen de drie mogendheden voor het vaststellen van een glijdende schaal voor de uitvoer van Duitse steenkool naar Frankrijk in verhouding met de toe komstige steenijpolproductie van het Ruhrgebied. Na wat men' te Parijs als een falen op essentiële punten van de Londense besprekingen be- schouwt gevoelt men in officiële kringen te Parijs niet veel vertrou wen, dat de besprekingen te Berlijn de gegeven verzekering tot effect zullen brengen. Naar verlpidt zou de Katholieke Actie te Triëste alsmede het dioce saan comité het voornemen hebben de kwestie der mishandeling van mgr. Ukmar, lid van de kerkelijke rechtbank van Triëste en van de doodslag gepleegd op diens metge zel, Dom Bolesich, agn de vergade ring der Verenigde Volkeren voor te leggen. De toestand van de Bisschop is vooruitgaande en men hoopt bin nenkort op een algeheel herstel. De aanslag, die onder de bevolking he vige beroering heeft - gewekt, heeft de Joegoslavische autoriteiten aan leiding gegeven tot een streng op treden tegen de schuldigen. Reeds hebben 33 arrestaties plaats gehad in de streek van Lanischg en het onderzoek wordt op grote schaal voortgezet. Het comité voor de nationale be vrijding van Istria zond eveneens een protest naar de U.N.O., waarbij mede gevraagd werd om tussen beide te komen teneinde de ver volgingen tegen de vrijheidsbewe ging te doen ophouden. Radio Praag meldt, dat de Tsje- choslowaakse regering troepen heeft uitgezonden om een gere gelde troepenmacht van ongeveer 20.000 anti-Sovjetgezinde Polen en ontsnapte Duitse SS-gevangenen, die het gebied tussen Polen en Slowakije onveilig maken, te be strijden. Efen afdeling van deze benden, de z.g. Bendjprovci, die Tsjecho-Slowakije was binnenge drongen werd omsingeld, aldus Radio Praag. Radio Wenen heeft gemeld, dat, naar verluidde, Poolse onderdanen gewapend met geweren, pistolen en handgranaten, gearresteerd zouden zijn door de Oostenrijkse politie, bij Althofen in Opper- Oostenrijk. Deze mannen zouden behoreff tot een voortvluchtige groep partisanen, die in de Slo- waaksPoolse grensstreek ope reert. Na van die groep afgesne den te zijn zouden zij de Donau zijn overgestoken. In het Dinsdagavond-commen taar van de woordvoerder van de regeringsvoorlichtingsdienst te Ba tavia werd onder meer gezegd, dat de machiavellistische methoden van de republiek voor eehs en voor goed uitgebannen moeten worden en dat de moedwilligheid waarmede de bevolking binnen en buiten de republiek opgeofferd wordt aan de belangen van een groepje profiteurs, collaborateurs en dilettanten teniet gedaan moet worden. De woordvoer/der besloot zijn overzicht met de 'opmerking, dat de Nederlandse regering de politiële actie zal kunnen locali- serqp. „Iedere beoordelaar zal het duidelijk zijn, dat bij de actie de zwaarste misdadigers nog niet ge pakt zijn en dat zij integendeel nog voortdurend hun werk voort zetten. Niemand', die de situatie kent, zal het derhalve verbazen wanneer dé regering tenslotte besluit aan het roversnest een eind te maken. .Integendeel," al dus bovengenoemde woordvoerder. DE TWEE RESOLUTIES, welke de Veiligheidsraad heeft aan vaard met betrekking tot Indone sië, hebben de voorzitters van de beide Regeringspartijen, ,K.V.l*. en P.v.d.A. aanleiding gegeven. desgevraagd hun mening te gen. zeg- De heer Apdriessen, voor zitter der K.V.P. verklaarde: „Nu de Veiligheidsraad, ondanks het voortreffelijk optreden van onze ambassadeur, mr. van Klef- fens, blijkbaar niet zonder moei lijkheden tot een besluit inzake Indonesië gekomen is, heeft het weinig zin zich met retrospectieve beschouwingen bezig te houden. Laat mij volstaan met op te mer ken, dat alleen de Raad zich het nodige gezag zal weten te verwer ven, wanneer hij zijn werkzaam heden en deze zijn toch voor het welzijn van de volkeren van zo grote betekenis baseert en blijft baseren op het recht. Dit is het noodzakelijk fundament voor het behoud van dg wereldvrede. Nu de beide bekende resoluties met betrekking tot de Veiligheids raad zijn aangenomen, kqn niet an ders dan de vurige hoop worden uitgesproken, dat zij tot het beoog de doel: de veiligheid en de orde in Een recente foto die een beeld geeft van de toestand, waarin de haven van Tegal door de T.N.L werd achtergelaten. De Engelse regering heeft een programma afgekondigd ter bespa ring van 228 millioen popd sterling per jaar door nieuwe beperkingen op te leggen aan de consumptie van voedingsmiddelen en benzine, als mede aan het maken van buiten landse reizen. De waarde van het wekelijkse vleesrantsoen zal met 2 dagen wor den verminderd tot 1 shilling per persoon en het theerantsoen zal op het huidige lage niveau worden ge handhaafd. Voedselleveranties >aan restau rants zullen aanzienlijk worden verminderd. Hotelgasten zullen ook rantsoenkaarten moeten afgeven in dien hun verblijf langer duurt dan 2 dagen, in plaats van 4, zoals tot op heden het geval was. De deviezen-beperking van de buitenlandse reizen, welke oorspron kelijk op 1 October van kracht zou worden, gaat onmiddellijk in. De import van bepaalde luxe-voe dingsmiddelen, hoofdzakelijk uit Amerika, zal worden iverboden. Binnenkort zal een uitgebreide lijst worden gepubliceerd. De vermindering van de voedsel- toewijzingen aan restaurants e.d. zal ongeveer 10 tot 15% van de hui dige toewijzingen bedragen. Na 1 October zullen gegn devie zen meer beschikbaar worden ge steld voor plezier-reizen naar het buitenland. In de aankondiging wordt gezegd, dat de regering er op vertrouwt, dat niemand onder de huidige om standigheden in September zijn va- cantie in het buitenland zal door brengen, tenzij hij reeds verplich tingen heeft aangegaan waarvan hij zich niet meer kan ontdoen. Na 1 October zullen geen devie zen meer beschikbaar worden ge steld voor reizen buiten het ster- ling-gebied, met uitzondering van die gevallen waarin de deviezen- controle uitdrukkelijk voorziet. Men verwacht dat het zichtbare tekort op de Engelse betalings-' balans voor bet jaar per 30 Juni '48 350 tot 400 milrloen pond zal bedra gen. Binnenkort zullen opnieuw z.g.n. ,.Volksherstel"-cigaretten in de han del worden gebracht, waarop een toeslag van f 1.00 per pakie zal wor den geheven, in tegenstelling tot de huidige toeslag, die f 3.per pakje bedraagt. Bij een puntencontröle bleek in een textielmagazijn te Hilversum, dat 17.000 punten verdwenen waren. NB onderzoek arresteerde de recher che vijf jeugdige verkoopsters, die tenslotte bekenden kleine hoeveel heden punten te hebben ontvreemd, echter „niet meer" dan duizend in totaal. Het verdwijnen der overige 16.000 vormt nog een raadsel. de archipel, zullen kunnen leiden en dat zij eraan mee zullen werkèn het staatkundig beginselprogram van Linggadjati te verwezenlijken. Voor wat de vraag inzake het verdere gebruik maken van het militaire gezagsapparaat betreft, bgn ik van mening, dat dit ge bruik achterwege moet blijven, tenzjj het hapdhaven vanv rust, orde en veiligheid tot een politio neel optreden noopt. Nederland heeft voor deze rust, orde en vei ligheid de verantwoordelijkheid, een verantwoordelijkheid, waar aan het zich op straffe van grof plichtsverzuim niet mag onttrek ken. Vanuit deze gezichtshoek moet ook worden bezien het bevrijden van personen door Nederlandse militairen. Wanneer de 'levens van deze mensen gevaar lopen of zij worden op een wijze behandeld, welke in strijd is met de meest ele mentaire menselijke rechten, dan is optreden geboden, ook wanneer dit achter de demarcatielijnen zou moeten geschieden. Bij een objectieve beoordeling kan hiertegen niemand, ook de Vei ligheidsraad niet, bezwaar maken. De aanwezigheid van deze Raad vindt immers zijn oorzaak in cjp overw.eging, dat na deze gruwelijke wereldoorlog de elementaire rech ten van alle mensen zouden wor den erkend en geëerbiedigd." De heer Vor r i n k voorzitter van de Partij v.* d. Arbeid verklaar de, dat naar de "mening van de par tij Nederland thans volledig zou moeten medewerken om deze reso luties uit te voeren. „De kwestie van het al dan niet oprukken naar Djogja is, aldus de heer Vorrink, voorlopig geheel van de baan". De heer Vorrink uitte vervolgens een felle aanklacht tegen het voor Ra dio Batavia uitgesproken Dinsdag avond commentaar van de woord voerder der Regeringsvoorlichtjngs- dienst, waarin werd gezegd: „Nie mand, die de situatie kent, zal het tenslotte verbazen, wanneer de Re gering besluit aan het roversnest een einde te maken". Gevraagd naar zijn oordeel over de door mr. van Kleffens in de Veiligheidsraad aangehaalde ont zetting der Chinezen te Pangkalan Brandan, verklaarde de "heer Vor rink: „Voor het aannemen der reso luties, was ik inderdaad van me ning dat Nederland het recht en de plicht had, deze mensen, ook op republikeins gebied te helpen. Thans, nu ingevolge de beslissing van de Veiligheidsraad interna tionale rapporteurs aanwezig zijn, dient men dergelijke situaties aan hen voor te leggen om door middel van deze rapporteurs de Veiligheidsraad te laten beslissen of wij deze mensen al dan niet moeten helpen. Wij zijn hierdoor tevens verze kerd, dat ook een beperkte politio nele actie niet zal worden uitge voerd zonder voorafgaande interna tionale toestemming. Ik heb dan te vens de waarborg, dat een derge lijke actie niet naar aanleiding vgn oncontroleerbare geruchten zal worden' ondernomen". Bij zijn aankomst op het New- Torkse vliegveld La Guardia heeft veldmaarschalk Burggraaf Alexander, de gouverneur-gene raal van Canada verklaard, dat de V.S. hun hulpverlening aan Griekenland moejen voortzetten, zelfs al zou dit tot oorlog met de Sow.iet-Unie leiden. Onmiddellijk na dit gezegd te hebben, voegde Alexander eraan toe:„Mogelijk kost mij deze uitlating mijn hoofd". De veldmaarschalk, die tijdens de oorlog geallieerd opperbevelhebber in het Middellandsezeegebied was, legde deze verklaring af. toen ver slaggevers hem om zijn mening vroegen over de woorden van Paul Griffith, het ho.ofd van 't Amerikaanse legioen, dat de V.S. Griekenland moeten blijven helpen, zelfs indien dit oorlog met de Sov jet-Unie ten gevolge zou hebben. a a Het troepenschip „Volendam" wordt Vrijdag te Batavia verwacht. Naar de „dienst Legercontacten" meedeelt, zijn er aan boord honderd ziektegevallen, waarschijnlijk para- typhus van een goedaardige soort. De ziekte breidt zich snel uit. 1400 mannen worden rechtstreeks naar Buitenzorg in quarantaine ge zonden, 600 mariniers zullen met de „Volendam" de reis voortzetten naar Soerabaja, waar ook zij in quarrantaine moeten. Functionarissen te Lahore schat ten naar aanleiding van verslagen van aangekomen vluchtelingen, dat tijdens de bloedige onlusten in Oost- Pensjaab (Indial van de afgelopen ti'en dagen reeds honderdduizend Mohammedanen gedood zijn. Leiders der Sikha te Lahore schatten het aantal gedode Hindoes gn Sikha'in West-Pendsjaab op een even groot aanal. Berichten van de verschrik kelijkste slachtingen onder minder heden aan beide zijden bereiken La hore dóch dë gebrekkige verbindin gen in de twaalf grensgebieden ma ken het onmogelijk een overzicht te krijgen van de toestand. In een communique, uitgegeven door de regering van Oost-Pendsjaab te Joeloendoer, werd verklaard dat te Amritsar, Joeloendoer en andere centra van* de onlusten, de rust reeds bijna geheel weergekeerd was. Amerika is oncjerust over de uitvoering van het plan-Mars hall, nu op de Parijse Conferen tie een bedrag van 29 milliard dollargenoemd is, dat nodig zou zij ijl als hulp voor de ko mende vier jaar! De eerste zitting van de Federale Raad van Oost-Borneo is gehouden, dr. van Mook hield er een rede, waarin hij zijn vreugde uitsprak over de totstandkoming van de ze hervorming, zonder dat orde en gezag werden ondermijnd! Spaak, de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, heeft verklaard, dat de Verenigde Naties' hun taak niet zullen kunnen volbrengen, als het veto-recht niet wordt afgeschaft! De kwestie over de Russisch- Perzische olieovereenkomst, welke nog door het Perzische parlement moet worden be krachtigd, heeft tot een crisis in Perzië geleid, de minister president Ghavam es Soeltgneh is afgetreden! Het Italiaans- gezinde bevrijdingscomité van Triëst heeft aan de organisatie der V.N. verzocht, maatregelen te nemen tegen de godsdienst vervolging! De twee nieuwe dominions Pakistan en Hindoe stan zijn bejubeld, maar de Pendsjaab, tussen deze twee verdeeld, wordt npg steeds door bloedige onlusten ver scheurd! Engeland en Ame rika zouden besprekingen voe ren over het terugtrekken van de Britse troepen uit Grieken land, de Griekse generaal Pa- pagos zou premier worden! Naar Radio Moskou meldt, heb ben drie Sovjet-Russische para chutisten" het wereld'hoogterecord voor parachutespringen gebroken. De grootste sprong 13.400 me ter werd door kolonel Roma- nioek gemaakt, die onmiddellijk'na te hebben gesprongen zijn para chute opende en in 21 minuten de grond bereikte. Het was zijn 1578- sbe sprong. Duitse stedelingen hebben in deze tijd, net als wij in de oorlogs tijd, grote moeilijkheden met het eten. Hier ziet men de Duitse stedelingen op een pas geoogst graanveld, tarwe nazoeken. Het Nederlandse actie-commu- nique van Woensdag meldt onder meer, dat T.N.I.-bcnden en repu blikeinse strijdorganisaties sedert de oproep op 4 Augustus tot sta ken van de vijandelijkheden dit bevel vijfhonderd maal overschre den hebben. Deze opzettelijke schendingen veroorzaakten vele slachtoffers onder de Indonesische bevolking, terwijl sedert 2 Augustus 85 Nederlandse militai ren zijn gesneuveld, 234 zijn ge wond en 2 militairen worden vermist. De verliezen bedroegen Dinsdag acht gesneuvelden en veertien gewonden. De Neder landse verliezen tijdens de veer tiendaagse politionele actie waren 74 gesneuvelden, 178 gewonden en 16 vermisten; de totale verlie zen aan Nederlandse zijde sedert de aanvang der actie bedragen 159 gesneuvelden, 412 gewonden en 18 vermisten. Te Pematang Siantar in Noord- Sumatra is een fabriekscomplex in brand gestoken. Nederlandse troe pen hebben 72 Chinezen bevrijd, die door Rampokkers van de TNI bij Garoet in WestJava werden vastgehouden. Reuter meldt nog, dat 8 k.m. ten Noorden van Batavia gevechten plaats vonden, waarbij Nederlandse troepen een republikeinse formaue: met zware verliezen tcrugdrevc^j In het gebied van Banjoemas in Midden Java werd een Nederlandse post te Klampol met flessen, waar in zich petroleum bevohd, bekogeld. In OostJava werden weer ge vechten gemeld 18 km. ten Oosten van Dj ember. In het gebied van Bandoeng werd in de nacht een aanval gedaan op een post 5 km. ten Noordwesten van Modjokerto. Van de oliegebieden te Pendopo (Zuid-Sumatra) *en in Noord Su matra werden nog enige gevechten gemeld. In het door het Nederlandse con sulaat te Singapore uitgegeven bul letin „Official News from Batavia" wordt toegegeven, dat de weerstand van de Indonesiërs in de* door dc Nederlanders bezette gebieden aan houdt. Gemeld wordt, dat de repu blikeinse grtoepen steeds meer we gen en bruggen vernielen, met de bedoeling het verkeer in de door Nederlanders bezette gebieden' on mogelijk te maken. Veel sabotage is gepleegd in Tegal in Midden- Java en in het gebied van Peka- longan, aldus het bulletin. Het laak! voorts de radiöpropaganda var Djokjakarta tot verhoging 'van dr weerstand en zegt, dat de nieuwbe noemde Indonesische bestuursfunc- tionarissen' te Tjiwidej (bij Ban doeng) een brief hebben ontvangen waarin ..zij gewaarschuwd worden, dat „de poorten van de hel open staan" voor hen, die samenwerker met de Nederlanders.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1