Van Ex-burgemee^ter van Castricum voor het Tribunaal HET MOET UIT ZIJN met de zwarte handel Fokveedagen en Winkelweek VOETBAL IN NRD.-HOLLAND Droogte in Noord-Holland Vliegende PAG. 2 ALKMAAR EN OMSTREKEN Kantjes en randjes rond de kermis Uitstapje kinderen K.A.B. UIT OUDE TIJDEN Dammen Een ingewikkelde zaak L.T.M. en Comité van Actie organiseren Veel attractïe's Hoofdprijzen Staatsloterij Het Maria-congres PONTIFICALE PLECHT1QHEDEN |ONG GELEERD Geen toegang voor Egyptische afgevaardigden De „Rambaldo" maakt recordvlucht Marktberichten De nieuwe competitie-indeling Geen promotie-wedstrijden Schade voor de tuinbouw valt mee Het leven aa Wereld-joui Men kan met znlke dagenniet steeds thuisblüven, het leven eist nu eenmaal, dat men de neus, om niet te spreken van zijn neus, ook eens laat zien. En ik ben gegaan, over de pleinen en door de straten en ik heb gevonden, dat onze ker mis niet veel veranderd is, ten op zichte van en vergeleken met wat ik er over las in oude folianten en achter dé zware archiefbladen. Met mijn collega, Je voelt je soms weer die kleine jongen, als je geniet van, de vreug de van anderen. Maar je bent een beetje huiverig en vindt het erg, dat je weer blij bent. Stil had ik me opgesteld, anderen behoeven niet te zien, dat ik nog vreugdevol en vrolijk kan staan kijken naar de poppenkast. Daar achter die andere troep jongens zag ik hem staan, de oudere, veel oudere collega van dat andere blad. Hij kan zwaar redeneren en ge leerd schrijven over schier alle pro blemen onzer samenleving. Stil sloeg ik hem daar gade. Tot hij omkeek, niet kleurde, maar me wenkte. „Kun jij ook nog genieten van die poppenkast?" Dat heeft de mens nodig, eens vrij te zijn van alle banden en van alles wat conventie heet. Eens stil met de kraaiende jongens te kun nen genieten van de hese stem van de baas van de poppenkast. Later zijn we de kermis overge lopen. Mijn collega heeft gewezen op de bedelende blinden in de nauwe straten, op de joelende mas sa's in de amusementen. „Is er eigenlijk wel iets veranderd?" Neen, niets of niet veel. De oude kermisbaas, die we latei- spraken, vertelde, dat hij veertig jaren had gestaan op de kermissen in Nederland en ver daarbuiten. Hij had de grootvaders rondgezwierd in de molen, toen de hit nog trok en hij de orgels draaide met de hand; de vaders, toen de stoomma chine trok; en de kinderen nu, nu de electro-moter de trekkracht gaf. „Maar niet voor de winst, want het meeste geniet ik van de lach der kinderen en mijn grootste vreugde is steeds, anderen blij te zien." Na deze opmerking van de oude spullebaas, hadden wij niet veel meer te zeggqn. Is de kermis voor onze ouderen eigenlijk wel iets an ders, dan het blij zien van onze kinderen, van anderen? ALKMAAR. Men schrijft ons: Begunstigd door het mooiste zo merweer trokken eergisteren kin deren der leden der KAB naar Ber gen. De verzamelplaats van vertrek was het Waagplein, waar ook onze loco-burgemeester den heer van Slingerland aanwezig was. Begeleid door tamboers van ons korps St. Cecilia, welke ons spon taan werden afgestaan werd opge marcheerd naar de Bergerhout, al waar de bussen ons naar Bergen vervoerden. Met vlaggen en het en- bleem voorop trok de stoet naar het speelduin waar de kinderen met spelen zich heel aardig vermaak ten en versnaperingen kregen. Na de middag ging men naar de speeltuin, waar de kinderen op de eerste plaats egn tractatie genoten van onze Z.E. Heer Deken alwaar zij eerst een lang zal hij leven voor hebben gezongen. De gehele middag tot vertrektijd toe heeft jong en oud zich daar hoogst gezellig bezig gehouden. De kinderen waren dan ook zeer vol daan,. nadat zij verschillende ver snaperingen hadden genoten bij het naar huis gaan en ook een heerlij ke zuurstok mochten ontvangen. Ongeveer 7 uur arriveerde men onder luid gejubel weer in Alkmaar. De kinderen werden begeleid door dames van het KAV-werV-n- mité en enkele heren, deze Iary)'e gaven hier zelfs een vacantiedag voor. Bravo! De KAB kan met vol doening op deze dag terugzien. WINKELSLUITING OP KONINGINNEDAG ALKMAAR. Van diverse tij den is er bij de Contact-commissie voor de Middenstand op aangedron gen om bij gelegenheid van de ver jaardag van H.M. de Koningin, die op Maandag 1 September a.s. wordt gevierd, een algemene winkelslui ting ^oor te voeren. Ofschoon de taak van deze com missie adviserend gezien moet wor den en de aangelegenheid van slui ting op nationale feestdagen na de komende winkelweek in behande ling komt, wil zij toch de doorvoe ring van sluiting op a.s. Maandag 11 gaarne ondersteunen. Zij verzoekt dan ook alle in Alk maar gevestigde winkeliers, het 11 voorbeeld van de diverse overhe>is- instanties te volgen door bij gele genheid van de verjaardag van H. M. de Koningin, 1 Sept. hun zaken te sluiten, om zodoende te helpen bereiken dat deze dag als een ware nationale feestdag kan worden ge vierd. Gerekend wordt derhalve op een ieders medewerking. AFHALEN BONNEN ALKMAAR. Morgen zijn voor het afhalen van nieuwe bonkaar ten zij aan de beurt, wier familie naam begint met de letter W. X. IJ. en Z. De Banekerk 28 Augustus 1756 Kerkmeesters kregen 28 Aug. 1756 vergunning om de Banekerk af te breken en 18 voeten te verbre den. De ingang was door een steeg opzij. De kerk was zeer bouwval lig. de muur aan de nz. op ver schillende plaatsen gescheurd en gebroken en met palen onder stut. De westmuur was maar een half steens. 2 December had de aanbesteding plaats op het stadserf van afbraak en wederopbouw van de Predik- herenkerk lang 80 en breed 40 voeten. Aannemer was voor het timmerwerk Jacob Spierdijk voor f 3150.en voor het metselwerk Pieter Schagen voor f 1186.He't gebouw was van 1583. De eerste drie stenen werden ge legd door den pastoor en twee dames. De eerste mis werd opge dragen 1 November 1757 in de nog niet voltooide kerk naar aanlei ding van 1 Petrus 1 15 sprak, de pastoor. Gedurende de bouw werd verga derd in een pakhuis aan de Sint Annastraat. ALKMAAR. In September zal de competitie van de Hoofdklasse der Ned. Dambond een aanvang nemen. Onze plaatselijke Damvereniging „D.D.D.", die verleden jaar zo keu rig debuteerde, komt uit in de B- afdeling van Noord-Holland en naar verwachting zal zij daar een hartig woordje mee gaan spreken om een eervolle plaats te bereiken. De indeling is als volgt: Gezellig Samenzijn, Joseph Blan kenaar II„ beiden Amsterdam, Dam club Haarlem en H.D.C. II uit Haar lem, D.C.IJ. IJmuiden, Zaandam, Sint "Bavo te Heemstede, Weesp en G.S.Z., de debutant uit Boven- karspel. De twee bovenst aankomende plaatsen zich met de dito's uit de afd. A in de finale. De derde Hoofdklasser in de kop van Noord-Holland de Damclub Den Helder is ingedeeld in de A- afd. met ó.a. Blankenaar, H.D.C., C.D.A. en R.K.H.D. Het eerste tiental van DDD is als volgt opgesteld: 1. L. Ravenstijn; 2. H. Kruider; 3. N. Oud; 4. J. Ravenstijn; 5. M. A. Hemels; 6. Jn. Schuit; 7. L. Verver; 8. G. Woonijk; 9. P. J. Smolenaars; 10. C. A. de Bree. DIENSTUITVOERING POST- EN TELEGRAAF OP 1 SEPT. 1947 ALKMAAR. De Directeur van het Post- gn Telegraafkantoor te Alkmaar maakt bekend, dat het kantoor op 1 Sept..a.s. (viering ver jaardag H.M. de Koningin) voor de Postdienst zal zijn gesloten; voor de Telegraafdienst zal het kantoor ge opend zijn van 89 en van 1314 uur. VEEL INSCHRIJVERS VOOR DE 8 OCTOBERKERMIS ALKMAAR. Woensdagmiddag vond in Hotel Centraal de inschrij ving plaats voor de zgn. 8 October- kermis. Er bestond veel animo, niet min der dan 88 inschrijvingen kwamen binnen. Hoge prijzen werden even eens genoteerd. Nadere inlichtingen konden - we heden nog niet verkrijgen. PERSOONLIJK DAMKAMPIOEN SCHAP VAN ALKMAAR EN O. Hoofdklasse. In de klasse der kampioenen, hierin spelen nl. 5 clubkampioenen, waren de uitslagen als volgt: L. RavenstijnTh. de Haas 0—2 J. GeuzebroekJ. Schuit 2—0 N. Oud—Er. Slot 2—0 H. Kruider vrij. Door de nederlaag van L. Raven stijn is de spanning geducht toege nomen. De stand aan de kop is nu: De Haas 5 pt. uit 4, Ravenstijn en Geuzebroek 4 pt. uit 3, Oud 3 pt. uit 3. Ie klasse: L. Verver—M. A. Hemels 1—1 J. Jorna—G. Woonijk 1—1 H. J. Toepoel—E. Hofman 0—2 Hier leiden Jorna en Woonijk met 5 pt. uit 3. 2e klasse: D. StamA. Veen 20 Stand: Groen 8 pt. uit 5. Stam 7 pt. uit 4. Hier rest nog slechts één partij Stam—De Wijn. Bij winst van eerstgenoemde is hij kampioen 2e kl. 3e klasse: M. J. LangrasKorn 20 Stand: Langras 7 pt. uit 5, Brink hof 6 pt. uit 3, Klinkhamer 6 pt. uit 4. KOEK EN PALING ALKMAAR. De politie betrap te gisterennacht enige „heren" die om klokke drie 's nachts uit geslo ten tenten op het kermisterrein koek en paling trachtten te be machtigen. PROG. FEESTELIJKHEDEN ALKMAAR. Het programma der feestelijkheden op 1 September is verschenen. Het is verkrijgbaar a 10 cent bij de firma's Zwaan, v. d. Meulen en Ter Burg. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR Geboren: Horten sia C. C. M„ dochter van E. Th. J van Latum en C. Machielsen; Auke ME d v! C. J. P. Bakker en M. M.' A.' Pekelharing. Gehuwd: J. P. Oud en M C Huiberts; W F J. Nieu- wenburg en J M. Mol; S. Vos en P- Everhart; H. Witteman en A, v. d. Linden; C. Moolenbroek en C. M. Bes. STERKE DRANK ALKMAAR, Tegen een Alk- maarse caféhouder is procesver baal opgemaakt wegens het tap pen van sterke drank in zijn ver- lofzaak. De caféhouder werd ver volgens aangehouden voor andere oveurediogen, o.a. handel in tex tielpunten en in gesmokkelde ijzerwaren. ZWARTE HANDEL ALKMAAR. Door de politie is een handel in koffiedistributie- toew ijzingen opgespoord. Er wed den in deze zaak in totaal 6 per sonen aangehouden uit Alkmaar en omgeving. geslaagd HEERHUGOWAARD. Voor het diploma melken, dezer dagen afge nomen onder leiding van de heer Eriks, slaagden de navolgende per sonen: Ploeg P. van Langen Jbzn.: cur susleider N. C. Lont; J. Dekker, Hoogwoud; J. Geerlofs, J. Kolewyn en N. v. Stralen te Heerhugowaard. Ploeg N Blauw: cursusleider N. Blauw; mej. K. Wils, Oterleek; mej. K. Kleimeer, G. Bakkum, S. Borst, H. van Santen te Heerhugowaard. De cursusavonden vonden plaats op initiatief van de Coöp. Zuivel fabriek „Excelsior" alhier. Door de deelneemsters en deelnemers wer den de lessen met animo gevolgd. We vernamen, dat de zuivelfabriek overweegt in de toekomst een rege ling te treffen, waardoor diegenen die een product leveren van hoog zuiverheidsgehalte "dit in de uitbeta ling tot uitdrukking zien gebracht. De ex-burgemeester van Castri cum, W. J. Masdorp, had zich j.l. Woensdagmiddag voor het Tribu naal te Alkmaar te verantwoor den voor zijn houding gedurende de bezettingstijd. De tenlasteleg ging bevatte niet minder dan 13 punten en de behandeling heeft van 2 uur tot half acht geduu>'. Toen de klok van half acht einde lijk „verlossing" sloeg was deze uiterst ingewikkelde zaak nóg niet afgelopen. Het getuigenverhoor a décharge en de verdediging werd voor de volgende zitting bewaard en het ziet er naar uit, dat het ook dan weer een langdurige geschie denis zal worden, wanneer in aan merking wordt genomen, dat niet minder dan 22 getuigen bereid zijn gunstige verklaringen over de beschuldigde af te leggen. In 1934 was Masdorp al lid van dc N.S.B. geworden en naar hij zelf ter zitting mededeelde, was hij een volbloed N.S.B.-er De tenlasteleg ging behelsde o.m. dat hij als NSB- burgemeester van Castricum natio- naal-socialistische lectuur had ver spreid onder het gemeente- en on derwijzend personeel. Verder had hij direct en indirect deelgenomen aan vordering van rijwielen, auto's, radio's, etc. tot aan graszoden toe. Voor tewerkstelling in Duitsland had hij aan de direc'eur van het G.A.B. te Beverwijk 'een lijst met ZITTING BIJZONDERE POLITIERECHTER ALS WOENSDAGMIDDAG om prompt twee uur de rechtszaal van de bijzondere politierechter te Alkmaar geopend wordt, zit de publieke tribune al stijf vol met familieleden en andere belangstellenden. .Onder elkaar hoorden we ze al beslissen over mogelijke straffen. Toch had menigeen te licht gerekend, w$ant de rechter en de officier van Justitie waren nu niet in een kermis- stemming, maakten zich er niet met een habbekrats vanaf en legden gevoelige straffen op, vooral in de zaken van de erger lijke vleesdelicten, die ons volk het ware beschikbare rantsoen onthouden. „Het moet uit zijn", riep de politierechter tot wel drie maal toe uit Verder kwamen meerdere gevqjlen 'van verbreken van het zgn. arbeidscontract ter sprake. Ook in deze legde de rechter, ter waarschuwing voor zowel werknemers als werkge vers zeer gevoelige straffen op. Niet alleen als waarschuwing, maar ook ter motivering, dat onze zozeer ontwrichte maatschappij ernstig lijdt onder dit willoos euvel vaij maar raak doen als werknemer en maar raak bieden met lonen en omkoperijen als werkgever, bijzonder als boerenwerkgever. Kleermaker E. M. uit Alkmaar had zich schuldig gemaakt aan het ver handelen van textiel zonder daar voor punten te vragen en zonder dat hij in het bezit was van een ver koopvergunning. Hij bood deze in café's te koop aan. Verdachte wist niet, hoe anders aan de kost te ko men, hij was nu braafjes kleermaker en beloofde het niet meer te zullen doen. De rechter legde geen boete op, maar verklaarde het in beslag genomene verbeurd en eiste drie maanden voorwaardelijk bij een proeftijd van twee jaren. Vleesdramaturgen uit alle streken Hierna kwamen de vleesdelin- quenten aan de beurt, die ofwel erg onverschillig deden, ofwel alles ontkenden. Allereerst C. V. uit Heerhugo- 'waard. Deze staat bekend als een zwarte handelaar en als een gevaar lijk clandestien slager. Van G. P. uit Koedijk had hij een koe gekocht en deze had de bewuste koe 's avonds bij V. gebracht. Het werd een inge wikkelde zaak. ,V. draaide er wat omheen en pas na enkele geduchte waarschuwingen herriep hij de oude verklaringen, afgelegd tegen de po litie en de rechter-commissaris en vertelde hij de ware toedracht. Door verd. G. P. was een schietmasker verleend. V. staat bekend als een opmaker en gokker, die wel wil le ven, maar niet wil werken. Hij voelt niet voor reclassering, kqfi niets voe- HOORN. Zo zal de maand September dan wederom, evenals andere jaren, in het teken staan van de Landbouw-, Tuinders- en Middenstandsactie. Bijna een hele week zal door dit uitgebreide en tot in de puntjes verzorgde pro gramma in beslag genomen worden. De oorspronkelijke opzet om op Maandag 15 Sept. reeds de Win kelweek te openen, is gewijzigd. Deze zal nu Dinsdag 16 Sept. worden ingezet. Op die dag heeft eveneens de opening plaats van de grote bloemen-, "en fruittentoonstelling in de Parkzalen. Behalve een rijke cn gevarieerde sortering najaarsbloe- men als dahlia's en chrysanten, zal men er ook vakkundig en volgens de regels der kunst aangelegde tui nen kunnen bewonderen. Ook de fruitafdeling zal zeer góed verzorgd zijn. Met de leiding der bloemen- expositie zijn belast de heren Bronkhorst en Bakker, terwijl de heer Schipper de verantwoording heeft voor de fruit-tentoonstellina. Op Woensdag 17 September heeft des morgens om 9 uur in Ho tel „De Roskam" de officiële ope ning plaats van de Provinciale Fok- veedag. Op de tentoonstelling wor den, zoals gebruikelijk, de beesten tevens gekeurd, waarna om half twee het bekroonde vee gedemon streerd zal worden. De meer dan 300 inzendingen behoren tot het beste, wat Neder land aan fokvee kan opbrengen. Ieder beest vormt een klasse op zich, en het is niet overdreven te zeggen, dat die dag het edelste ras van geheel Europa in Hoorn te bezichtigen zal zijn. Des middags te 2.30 wordt er dp het Doelenveld een grootscheepse Boerenbruiloft georganiseerd, waar aan ongeveer een honderd personen in West-Friese klederdracht deel nemen. Eerst zal het bruidspaar op het Stadhuis ontvangen worden en daarna gaat de stoet te voet naar het Doelenveld, waar een tribune is opgericht met duizend zitplaatsen voor hen, die het zich tijdens dit folkloristisch feest gemakkelijk wil len maken. Zestien paren zullen oud-Hollandse dansen demonstreren. Deze mensen komen uit Wijdenes en Hauwert en staan onder leiding van de heer Roemer. Dit gedeelte der feestelijkheden vooral belooft zeer goed te zullen slagen en zal veel kijklustigen trekken, omdat de oude gebruiken van het gewest hier weer in al hun schoonheid zullen herle ven. 's Avonds om 3 uur organiseert de Vereniging van Plattelandsvrouwen in het Park een West-Friese avond, welke zal bestaan uit voordracht en zang in het dialect, afgewisseld door attractigs. Deze avond zal onder lei ding staan van Mevr. VisLeguit. Donderdagmorgen om 9 uur be gint de keuring der paarden, var kens, schapen en geiten. Des mid dags om 1 uur heeft het Concours- hippique plaats op de Turfhaven, terwijl daarna, eveneens op de Turf haven de populaire ringrijderij wordt gehouden. Voor dit paarden- festijn wordt eveneens een enorme belangstelling verwacht. Vrijdag zal weer in het teken van de Middenstands-actie staan. Waar uit deze actie zal bestaan, blijft voorlopig een verrassing. Binnen kort hopen wij hierover meer te kunnen meedelen. 's Avonds is er muziek in de stad, terwijl om 8 uur dé Fruit- en Bloe mententoonstelling officieel wordt gesloten, waarna in het Park een feestavond zal georganiseerd wor*. den, welke in alle opzichten af zal zijn. Gedurende deze dagen zal het kleinvee (hoenders, konijnen, wa- tervoge.sr duiven, etc.) zijn eigen tëntoonstelling hebben in de garage van v. d. Linden op de Veemarkt. Zaterdag, de laatste dag van de tentoonstelling&week, zal in het te ken staan van de muziek. Ongeveer twintig muziekcorpsen uit verschil lende gemeenten van West-Friesland zullen naar Hoorn komen, om door hun blijde klanken kracht bij te zet ten aan de feestvreugde. len voor vast werk en handelt uit winstbejag. Hij werd tot 5 maanden gevangenisstraf veroordeeld met af trek van preventieve hechtenis, voorts tot een jaar rijkswerkinrich ting met verbeurdverklaring van het in beslag genomene. Vrij koel nam verd. plaats op het zijbankje, want de zaak ging verder met (ge detineerde G. P. uit Koedijk, die medeplichtig was aan het geval. P. was alles vergeten en ontkende. Hij had geen koe vervoerd, laat staan geslacht en wist niets van veroor deelde V. De raadsman, mr. van Hilten, maakte het erg kort. Verdachte was stug en zwijgzaam om de andere schuldigen te jjparep. Mr. v. Hilten vroeg vermindering met het oog op het gezin. P. werd veroordeeld tot 5 maan- ■den zonder aftrek (wegens ontken ning) en tot 7 maanden rijkswerk inrichting. Medeplichtige H. J. B., slagers knecht, die ernstig beloofde het niet meer te zullen doen, kreeg zestig gulden boete plus een maand voor- waarOfcliiic met een proeftijd van twee jaren. Arbeidskwesties Daarna kwamen de gevallen aan de orde van de lieden, dié zich schuldig hadden gemaakt aan het verbreken van zogenaamde arbeids contracten. De rechter zag het hope loze van het geval in. De werkgever moet, anders kan hij gegn volk krij gen. er wel iets extra's bijgeven, zoals boter of melk of moet boven het vastgestelde loon een toeslag geven, die niet in de boeken is ver werkt, terwijl de werknemers er vaak van profiteren en de baas dwingen met eisen en nog eens eisen. De rechter eiste voorbeelden en publicaties in de bladen der land- bouwvoorlichtingsdienst. Men staat de opbouw van Nederland in de weg, zo zeide hij. W. S. als werkgever uit Midwoud kreeg vijfhonderd gulden boete of drie maanden. A. W. als werknemer kreeg 15 gulden boete. L. R. kreeg vijftig gulden boete. Bij verstek. K. K. eveneens als werk nemer. C. M. uit Hoogkarspel, die weggelopen was, kreeg een week hechtenis. Het vleesdrama te Bergen In Bergen zjjn vele pension gasten. Deze moeten eten en wil len goed eten en hét is begrijpe lijk, dat ze eens verlost willen zijn. van de zorgen des alledaagsen levens en daarom de bonnen thuis laten. De slagers moeten leveren, omdat van de kant van ae hotel- en pénsionhouders op de slagers pressie wordt uitgeoefend. Daar om hadden meerdere slagers uit Bergen zich schuldig gemaakt aan clandestien slachten en aan han del in vleesbonnen. De rechter sprak zware straffen uit, ook al omdat het vlees bewaard was in kelders en in bosjes en geslacht was in vieze schuurtjes. Verder wordt er veel vlees gestopt in de automaten, die een ware bron van ellende zijn, ook al haalt men er voor een dubbeltje een heel klein worstje uit. Slager C. N. H„ die gehandeld had in vleesbonnen, kreeg f 750 of drie maanden. A. M.. slager uit Bergen, kreeg f 400 boete of drie maanden wegens handel in bonnen en een maand gevangenisstraf wegens slachten, ook al is hij blokleider van de slagers en een zeer gezien figuur daar te plaatse. De medehelpers kregen zware boeten. A. L. honderd gulden, S. J. H. 250 gulden, P. V. 50 gulden, R. R. honderd guldén, G. W. B. 75 gulden. De rechter legde er nogmaals de nadruk op, dat de mensen de bon nen mede moeten brengen en dat er een einde moét komen aan de zwarte slagerspraktijken, ook al spelen ze zich af rond de strand plaats Bergen, waar men gaarne in vacantietijden croquetjes eet. namen van daarvoor in aanmerking komende Teden van het gemeente- personeel ingestuurd* terw:jl ook t slopen van huizen voor een gedeelte aan hem was te wijten. Masdorp de lekenapostel De internering beviel besch. zeer slecht. Zo kon het gebeuren, aal hij op 19 September '45 de kans schoon zag om zijn vrijheid te hernemen. Enige maanden later werd hij weer gegrepen, doirdat een plaatsgenoot hem in Ams'ei dam op de tram zag staan. 24 October 1946 toen hij in Schoorl was 'tewerk gesteld, ont vluchtte hij ten tweede male. Toen hii op 7 November d.a.v. weer werd gearresteerd deelde hij bij zijn ver hoor mede, dat hij was getroffen noor de verbittering van de politie ke delinquenten. Hij wilde daarom een soort lekenapostolaat in de we reld- brengen, hetgeen zijn ont vluchting tot gevolg had. Besch had tijdens de bezetting de plaatselijke politie opgedragen, om voor Winterhulp te collecterem. Hi) meende, dat de politie hierdoor meer een vriergi van het volk zou worden. Besch. vond het onbegrij pelijk, dat de betreffende agenten er anders over dachten. In het dossier bevond zich ook nog een soort examen, dat de besch. was afgenorrjen, toen hu een vor mingsbijeenkomst in Lunteren had bijgewoond. Eén van de vragen luid I de- „Welke zijn de voornaamste eigenschappen voor de Germaanse mens?" Het antwoord van Castri- cum's ex-burgemeester hierop luid de: „Moed. eenvoud, openhartigheid °n,DatUis wel gebleken'", de President, mr. A. Schenkeveld. Belediger Koninklijk Huis Nadat besch. had verteld, dat hij in Castricum gedesillusioneerd was Chii had gedacht, dat de bevoiKing hem wel goedgezind zou zijn!) kwam een brief ter sprake, die hij aan een NSBjgfriend had Sefctaeven waarin hij over ZK.H. PrinsBern hard schreef als „Herr von Blester feld" en „officier-deserteur Deze beledigende bewoordingen werden hem door het tribunaal, zeer kwalijk genomen. Op de verjaardag van Prins Bernhard had hu *n Den Haag een terras leeggeslagen, omda de aanwezigen getooid .waren een anjer. In bovenbedoelde hnef schreef-h j over deze minderwaar dige daad alsof hij de fuehrer zelf was. Besch. merkte op, dat deze brief „in het licht van die tijd -ge zien moest worden. Getuigenverhoor Een viertal getuigen a charge was gedagvaard. Hun getuigenissen be vestigden alles wat besch. ten laste was gelegd. Het bleek wel duidelijk, dat Masdorp tijdens de bezetting n fanatiek NSB'er is geweest. Veel zal er dan ook afhangen van de volgen de behandeling, waarin de gunstige kant van deze zaak in het daglicht wordt gesteld. Ongetwijfeld zal ook deze besch. nog wel goede dingen hebben gedaan en het zal voor het Tribunaal een moeilijke zaak w°r- den om precies de juiste strafmaat te bepalen. In de ochtenduren werden nog een drietal zaakjes behandeld, die nog lichter dan lichte gevallen kunnen worden genoemd. Corn. Wagenaar uit Zuid-Scharwoude was in 1942 sympathiserend lid van de N.b.B. geworden, doch zag een jaar later al in dat het een verkeerde partij was. In April 1946 was hij voorwaarde lijk buiten vervólging gesteld en had daarbij een boete opgelegd gekregen van f 250.waartegen hij in verzet was gegaan. Over 14 dagen zal het Tribunaal uitspraak doen. Willem Gaastra uit Alkmaar, voor malig leider van de distributiedienst, was NSB-er geworden, omdat zijn echtgenote een half-Jood was en daardoor in gevaar van deportatie verkeerde, evenals hun 5-jarig kind..| Door lid te worden van Musserts partij dacht hij zijn vrouw en kind te kunnen sparen. Er waren vele hoe kan het ook anders gunstige verklaringen binnengekomen. Uit spraak over 14 dagen. U is dus geen brood-NSB-er, maar een radio-NSB-er", merkte de Presi dent op tijdens de behandeling van de zaak tegen mej. E. van Die uit Noord-Scharwoude. Omdat haar moeder ziekelijk was en slecht bui ten de radio kon, was besch. NSB- ster geworden, enkel om haar radio te behouden. Verder was haar niets ten laste gelegd. Eveneens over 14 dagen uitspraak. 's-Gravenhage, 28 Aug. 501e staats loterij, 12e trekking: f 1000—: 3874 10960 12994 16228 f 400.—: 6130 f 200.—: 2649 2944 2966 3324 3836 7367 f 100.—: 1778 9723 10330 10909 11685 13363 13705 14837 19190 Tijdens de congresdagen van Maastricht zullen er dagelijks ver schillende pontificale plechtigheden plaats vinden, geleid door aarts bisschoppen en bisschoppen van Nederland en België en door mis- sie-bisschoppen van ons land. Na de plechtige intocht om zes uur op Woensdag 3 September van Kardinaal De Jong, aartsbisschop van Utrecht als Kardinaal—Legaat van de Paus, zal de voorlezing van diens benoemingsbul in de Ba siliek van O. L. Vrouw geschieden, waarna Mgr. Lemmens, Bisschop van Roermond, op het O. L. vreu weplein een pontificaal lof zal ce lebreren. Pontificale hoogmissen worden resp. in dé Basiljek en de St. Ser- vaaskerk, om 9 uur opgedragen op Donderdag 4 September door Mgr. Dr. G. Lemmens, Bissphop van Roermond en Mgr. L. J. Kgrkhofs, Bisschop van Luik. Vrijdag 5 September door Mgr. Olav Smit en Mgr. Baeten, Bis- schop van Breda. Zaterdag 6 Sept. door Mgr. Giobbe, Pauselijk Internuntius en Mgr. Huibers, Bisschop van Haarlem. De pontificale hoogmis van Zon dag 7 September op het O. uvr.- plein wordt opgedragen door Mgr. Mutsaerts, met assistentie vn Kardinaal Van Roey ut Mechelen, Mgr. A. M. Charue, Bisschop van, Namen houdt dan een toespraak. Tegelijkertijd draagt Kardinaal "De Jong OP het Vrijthof een pon tificale hoogmis op; Pater perts SMM houdt hier een toe SPOp k4, 5 en 6 September zal zo wel op Vrijthof als op het O. L. Vrouweplein een pontificaal 1 worden gecelebreerd nX door de Missie-Bisschoppen en Stam, Gunnarson en Bruis, Pams en Hilhorst. Bij de sluitingsplech- tigheden Zondagmiddag op «het Vriithof zal Kardinaal De Jong een pontificaal lof celebreren; Mgr K. Cruysberghs van Leuven en kardinaal De Jong spreken het congres dan met een slotwoord toe. Op een particuliere kleuter- school te Almelo zijn de Jcleu ters, in opdracht van hun „vak organisatie" de ouders „in staking" gegaan. De ouders die' het schoolgeld te hoog vi len stuurden Woensdag hun neuters niet naar school. In aj wachting van een Herziening nan het schoolgeld zgn zi] van nl an de kleinen thuis te houden. Mpgelijk slaan de .kleuters, ui deze staking een extra^e' nan hun ouders, die nu geen schoolgeld betalen, verhoging van de snoepcenten te etsen. De secretaris-generaal der V.N., Trygve Lie, heeft medegedeeld, dat de twee Egyptenaren Moesta- fa Momen en Ahmed Kot die bij twee gelegenheden uit de vergaderzaal van de Veiligheids raad werden verwijderd!, tijdens de debatten over de Egyptische kwestie, ter beschikking van de politie zullen worden gesteld, als zij nogmaals pogen zich toegang te verschaffen tot het hoofdgebouw der V.N. Kotb en Momen hebben ver klaard van plan te zijn Donder dag aanwezig te zijn bij de debat ten over de Egyptische kwestie. Functionarissen der V.N. hebben ecfiter voorbereidingen getroffen om alle toegangen tot het gebouw zorgvuldig te laten bewaken. Tijdens een landbouwtentoon stelling te Meerselo is de „Ram baldo", met commandant J. Boes man opgestegen voor een presta tievaart. De ballon dreef met flinke snelheid over Twenthe en de achterhoek. Bij Dinxperlo dreven de ballonvaarders over de Duitse grens. De tocht over het branden de Reichswald duurde VA uur, daarna passeerde men in het don ker Venlo. Roermond, Geleen en Maastricht. Op 100 M. hoogte dreef men over Luik, preciés door de Maasvallei, 's Nachts te twaalf uur werd de ballon na een tocht vgn 250 K.M. veilig geland in de Ardennen bij Spa. Deze tocht is een nieuwe record-vaart dit jaar. HEERHUGOWAARD NOODWET OUDERDOMSVOORZIENING Personen, die in aanmerking wen sen te komen voor een uitkering in gevolge dc Noodwet Ouderdoms voorziening. kunnen daarvan nog tot en met 30 Aüg. a.s. aangifte doen bij de navolgende adressen: - a. Ten Raadhuize (beneden-in gang) iedere morgen van 912 uur bij de secretaris der commissie df: heer Geusebroek; b. bij de heer A. van Tooren, ge meentebode; c. bij mej. C. van Langen, Mid denweg D 58a; d. bij de heer J. Dekker, Hens- broekerweg G 260; J. Stapel, Mid denweg C 16; J. Bruin, Middenweg G 120. NOORD-SCHARWOUDE. 95.000 kg aardappelen Eigenh. 77.80; bl. Eigenh. 8.108.70; Bevelanders 7.10- 7.60; Koopmans blauwe 8.208.40; 125.000 kg witte kool 3.60—10.20; 15.000 kg rode kool 711.80; 21.000 kg gele kool 6.10—11.10; 11.000 kg uien 712.50; grove 11.3012.40; drielingen 5.205.40; nep 17.1019.60 17.000 kg kroten I 4.20—4.40; II 2.40; 17.000 kg slabonen 2775. LANGENDIJK 28 Aug. 44000 kg aardappelen Eigenh. 7.90. bl. eigenh. 8.308.45; drielingen 5.20; kriel '4.50 4.80; 140.000 kg rode kool 4.30 14.90; 30.000 kg gele kool 8—13.40; 4000 kg groene kool 10.9015.20; 30.000 kg witte kool 10.80-19.50; 4000 kg uien 12.5013.40: 3000 kg slabo nen 3169; 2000 stuks bloemkool 47 —66. WARMENHUIZEN, 28 Aug. 67500 kg Aardappelen, blauwe Eigen heimers 88.40, witte Eigenheimers 7.207.60; Bevelanders 77.20; Koopmans blauwe 8.809.10; Eer stelingen 8.90; 12000 kg slabonen 38 —66; 9300 kg gele kool 10—12.20; 12000 kg rode kool 5.10—10.70; 62000 kg witte kool 4.107; 1000 kg groe ne kool 6; 200 kg bieten 3.80; 60 kg snijbonen 10.1012. De COMPETITIE BEGINT 14 SEPTEMBER OVERZICHT Iq de op 2 Augustus j.l. gehouden vergadering van de afdeling Noord- Holland was de indeling voor de nieuwe competitie wel een van de meest belangrijk^ besprekingen voor onze voetballiefhebbers. Betreffende de promotie- en de gradatieregeling welke ook hier nog steeds bestond werd besloten tot afschaffing hiervan over te gaan. Het had trouwens weinig zin, althans tot hu toe. Jammer dat juist de laatste grote ontmoeting in dit kader, nl. H.£.S.V.—H.O.S.V, welke in Hoorn werd gespeeld zo uiterst onsportief is verlopen. Achteraf had deze wedstrijd wel achterwege kunnen blijven, daar H.C.S.V. niet meer in deze afdeling zal uitkomen. Deze Hoornse club is nl. naar de Zaterdagmiddagcompetitie ver huisd. i. Practisch over de gehele wereld heeft men momenteel te kampen met de gevolgen van een hete zo mer. Ook Nederland werd hierbij niet gespaard. Uit verschillende delen des lands, vooral 't zuiden, komen dagelijks weer alarmeren de berichten binnen. Ook Noordholland voelde dag op dag de daver van de zon over zich heen. Toen we nagingen voor hoe ver de gevolgen hiervan zich uit strekten, viel het gebied uiteen in 3 delen: landbouw, tuinbouw en gras- bouw. En als eerste nemen we de tuinbouw. Fruitteelt Voor zover in Noordholland fruit teelt wordt aangetroffen kan ge constateerd worden dat zon en droogte weinig last veroorzaken. In tegenstelling met bijv. Zeeland bevindt zich hier in de ondergrond weinig grof zand, zodat de water toevoer gegarandeerd blijft. Een algemeen verschijnsel echter doet zich hier ten kwade gelden. Ten gevolge van de droogte wordt de insectenbestrjjding bi) de fruit teelt moeilijk. Vooral luis en spin blijken hardnekkig. Als hoopge vend symptoom staat hier tegen over dat weinig schurft optreedt. Opmerkelijk is voorts, dat bij de kasdruiven de korrel van de druif zeer klein is, hetgeen ongetwijfeld een gevolg is van de bijzondere zo mer. Groenteteelt Voor wat betreft de groenteteelt,' hiervoor dienen andere maatstaven te worden aangelegd. verschijn selen veranderen met de diverse plaatsen. Zo kan gezegd worden, dat de groente in de contreien rond Lan- gendijk en pbdam weinig te lijden hebben van de abnormale weers omstandigheden. De waterstand is hier behoorlijk, de ligging der lan derijen gunstig, terwijl veel hulp wordt ondervonden van de vele en brede sloten, die hier de bodem doorsnijden. In de Streek is de toestand weer anders. De laat geplante bloemkool slaat hier niet aan, terwijl ook de koude-grond-groenten hier en daar ernstige groeistoornis ondervinden. Ook in de Beemster ziin gevol gen van de droogte te signaleren. Algemeen is weer de kracht van de insectenaansteking. Als tegenwicht kunnen hier genoemd worden de koele en vochtige nachten, waarmee dit land, zo dicht bii dê~zee, telken male gezegend wordt. Tfe dauw, die 's morgens te zien is. beschermt de planten tenminste enige tijd voor de ochtendzoh. Resumerende kan worden gezegd, dat over het algemeen de schade voor de tuin bouw meevalt. De goed-verzorgije bedrijven ondervihden mindej last dan de mindfer goed-verzorgde, ter wijl ook de structuur van de grond gewicht in de schaal legt. De veen- en zwavelgronden komen hierbij 't beste uit de bus. Dit neemt niet weg, dat de algemene verzuchting blijft; „Wanneer komt de regen?" En nu de indeling voor het vol gend seizoen. Te klasse In plaats van vier afdelingen hebben we er nu drie. De Alkmaarse afdeling waarin Stl Bavo degradeerde en Berdos promoveerde en waarin bovendien nog een tweetal clubs uit de directe omgeving van Hoorn uitkwamen is uit elkaar geraakt en het restant in de diverse afdelingen terecht ge komen. Zo zien we Limmen en Meervogels in de Zaanse afdeling spelen, welke evenals het vorig jaar weer onder afdeling A is gegroepeerd. Deze afdeling ziet er nu als volgt uit: Broek in Waterland, D.R.E.O., Kwadijk, Waterland, Limmen Meervogels, S.V.A., Westzaan, Zaan se Boys, P.S.C.K., Purmerland en W.B.S.V. In de Westfriese afdeling zijn zo als te verwachten was Berkhout en Sporters opgenomen, alsmeae St. Victor dat het vorig jaar ook in de Alkmaarse afdeling speelde. V.Z.V. uit 't Veld is voor deze omgeving een vreemde eend in de bijt. Afdeling B ziet er nu als volgt uit V.Z.V., St. Victor, Sporters, Berkhout, H.E.U., K.G.B., S.E.W., R.K. EDO, RKDVO, Strandvogels en Valken. Dan hebben we de afdeling uit de kop van Noord-Holland. Hierin zitten de meesten uit de Alkmaarse afdeling. Dpze afdeling is als volgt geformeerd Afdeling li Alkmaar, Bergen, Egmondia, Geel Zwart, Koedijk, Petten, SVW, VIOS, Winkel, ZAP en Zeemacht. Res. Ie klasse Ook deze klasse bestaat uit drie afdelingen: 't Is opvallend dat hier heel weinig elftallen uit ons rayon zijn inge.deeld. 't Zijn practisch allen Zaanse elftallen. Afdeling C maakt een uitzondering. Deze be staat uit Alcmaria 4, Alkm. Boys 3. DTS 2, HRC 4, Schagen 2, Succes 2 en West Frisia 3. 2e klasse Deze afdeling heeft eep geduchte wijziging ondergaan. Er zijn slechts drie afdelingen overgebleven. De rest is ondergebracht in de reserve afdeling. In afdeling A is St. Bavo terecht gekpmen. De Westfriese clubs vinden we onder gebracht in afdeling B n.l. De Blokkers, D.W.B., HOSV, 'MOC, Schellinkhout, Spartanen Twisk, Wit Rood, Woudia en Zwaagdijk. De clubs in de kop van Noord- Holland vinden we terug in afdeling C n.l. Callantsoog>Con Zelo, Dirks- Tiorn, Hollandia, Hugo Boys,- Kang- vogels, Kolping Boys, Rangers, SRC en de Boys uit Texel. OP 23 JULI j.L ve: Den Helder .me zich de oudste-ïaai grote practische oe aalmoezenier B. J. 1 zorging van de opt zullen wij enkele bijzonderheden bev van de van Kinsbe delen hebben opge aalmoezenier Wilmi Negentien d Voordat ik als i scheep ging aan boor Ms. van Kinsbergen, oucjste-jaars adëlbo oefenreis zou maker West-Indische waterei redactie van Uw blad en toe een artikeltje over de reiswederw Gaarne voldoe ik hie begin dan met iets over de overtocht v Diep naar Curasao, I tot 11 Augustus daan Daartussen liggen zegd 19 dagen varen, zonder dat we een land zagen, alleen r zee, golven en daarbc ol de sterren. Vroeger betekende varen een harde bep oude zeelui hadden drommel niet gemak nedendeks, waar met - alles potdicht werd was het in de tropisc bloedheet; terwijl het dat trouwens al spoe nooit meer dan met n werd verstrekt. En eten kregen was niet het harde scheepsbe 's Maandags snert, Dii donders, 's Woensdags en zo voort. Tegenwo: verblijf zelfs aan boo oorlogsschip even verz welk goed hotel aan Er zijn overal ventila de hitte wel niet he baas worden, maar di koeling brengen. Men koelkasten en frigide bouwd en machines o water drinkwater te n Mist, doodsvijai lieden. Gedurende 4 dagen land. Op de beide eers eigen lichte zandige en éven zuidelijker t boord de donkere ma: kust van Engeland. D uit de verte de groe Azoren-eilanden, die o naar haar schoönheid Kolonel Mancheno nieuwe regering van E vormd. Zelf neemt hij tefeuille van landsverd zich. De president van Pa: neraal Morinigo, heeft, Rio de Janeiro vernome decreet een uitgebreid: voor alle opstandelinge digd. Het decreet omvat regelen voor de repati politieke vluchtelingen, buitenland vertoeven. Dezer dagen is binne caan brand uitgebrokc twee vaten'met een des del tengevolge van de plodeerden. Er werd er de aangericht, doch er geen persoonlijke ongel De twaalf-jarige kon van Irak, die korte tij zijn vacantie heeft d zal Donderdag met zijn ningin Aliyah, te Lonc men. Een woordvoerd Iraakse ambassade te L de medé, dat de jonge Engeland zal worden oj Bij een proces te D; 10 voormalige Duitee beschuldigd van overti het oorlogsrecht, is de tegen twee officieren Lndse geboorte* Arend Wilhelm Maus, ingetro) Js komen vast te staan, dgns de slag in de Are Amerikaanse uniformen dragen. De heer A. Delattre, I nister van brandstof en van 2—9 September te de internationale conf< treffende de studie over nomie van de brandstc Hij zal vergezeld zijn v ve-secretaris, de heer S van de heren Meyers, generaal der mijnen t hoofdingenieur. De Franse militaire in Duitsland hebben l maakt, dat 7 October i: gebied algemene verkie: de wetgevende vergade worden gehouden. Een ddegatie van Sik! Gandhi verzocht zich n; dsjaab te begeven om maals „door een wonde rust te herstellen". Voigi gatie zjjn te Lahore 40 van de Sikhs ontvoerd. In de centrale laag Burma ziin bijna 100 d stroomd. De schade, voi rijstoogst, is ernstig. Naar aanleiding van wm te Csongrad. waarb ders van de rechtse oppi v „en_, Keresztes, werd heeft de Hongaarse sta van buitenlandse voorlii djzsar, aan buitenlands) ten een regeringsverkla gelezen, volgens welke z.oe,K "aar de incideafe tfi?' Pe ^huldigen Zul gestraft en alle maatr genomen om herhaling men.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2